abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  zaterdag 15 maart 2008 @ 13:34:19 #1
22957 Duvel
Gevallen engel.
pi_57394291

Hier alweer deel 107 in een succesvolle serie. Liefhebbers van de oude delen, komen hier aan hun trekken:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106.

Om maar meteen met de deur in huis te vallen, een introductie van het meest gebruikte reizigersmat in Nederland. Goederenzut is wat minder intresse in, maar stel gerust je vraag Voor meer informatie kun je ook op de site van Rolandrail terecht.
Wat "verdwenen" mat van enige tijd geleden als plan W, plan U of 1300-locs wordt ook niet op ingegaan, maar als iemand er wat meer van wil weten: de "experts" loop je dit topic vaak genoeg tegen het lijf, dus schiet ze maar lek.

Dat "de NS" niet meer overal rijdt, zal inmiddels wel bekend zijn. "De NS" is inmiddels oa NS Reizigers en NS Hispeed, goederenzut doen ze niet meer. De andere reizigersvervoerders zijn Arriva, Connexxion, Syntus en Veolia. De enige treinen van NSR die nog in het noorden komen zijn de treinen Randstad-Amersfoort-Zwolle-Groningen/Leeuwarden.

Voor het grensoverschrijdend verkeer rijden de volgende vervoerders:
Arriva rijdt op Nieuweschans-Leer, de NMBS rijdt op Maastricht-Luik en Roosendaal-Antwerpen.
DB Regionalbahn is te vinden op Heerlen-Aachen, Venlo-Hamm, en Enschede-Gronau-Munster.
PEG (Arriva) deelt met DB Regio het stuk Enschede-Gronau, maar gaat vanuit daar naar Dortmund.
De andere twee grensovergangen wat het spoor betreft (Zevenaar-Emmerich en Oldenzaal-Bad Bentheim), worden alleen overschreden door de ICE en een inmiddels gestopt Syntus-probeertraject, respectievelijk de internationale IC Berlijn-Schiphol. Verder rijden er via Roosendaal naast de stoptrein van de NMBS nog de internationale trein Amsterdam-Brussel en de Thalys naar Parijs.

Randstadrail
Over RandstadRail wordt in dit topic niet ingegaan, dat is immers geen trein, en er is een speciaal topic voor. Kijk voor meer (niet erg up-to-date) info: op http://www.randstadrail.nl

Leuk en aardig allemaal natuurlijk, maar waarmee wordt dat allemaal gereden?


Laten we in het noorden beginnen met Arriva (Voorheen NoordNed, dochter van Arriva/NS). Arriva rijdt in het noorden de stoptreinen Leeuwarden-Stavoren, Leeuwarden-Harlingen, Leeuwarden-Groningen, Groningen-Roodeschool, Groningen-Delfzijl, Groningen-Nieuweschans-Leer en sinds 10 december 2006 in de Randstad (met Plan V) op Dordrecht-Geldermalsen. Arriva voert de dienstregeling in het noorden tegenwoordig uit met alleen maar Spurts (GTW's), daarvoor reden er Wadlopers en DM90's.

Meer informatie over Arriva kun je hier vinden.


Syntus is actief in Twente en de Achterhoek op Arnhem-Wintersijk, Zutphen-Winterswijk, Zutphen-Oldenzaal en Arnhem-Tiel. Verder rijdt Syntus nog in naam van Connexxion op Almelo-Mariënberg in de spitsuren ter versterking. Syntus rijdt ook met DM90's gehuurd van NS, en met eigen spul: de lighttrain Lint.



Bij velen bekend om het busvervoer, minder bekend als spoorbedrijf. Ze hebben ook maar twee lijntjes: Almelo-Marienberg en Amersfoort-Ede=Wageningen. Het eerst genoemde lijntje is een rustig enkelspoors lijntje door de Twentse venen. Sinds mei 2007 wordt er een halfuursdienst gereden door Syntus (in opdracht van CXX) met twee rood bestickerde (omdat het lijntje onder "Twents" valt) Linten, met eindelijk een goede aansluiting op de trein naar Emmen.

De tweede lijn is de Kippenlijn (officieel omgedoopt in Valleilijn), welke ligt tussen Ede-Wageningen en Amersfoort. Hier reed eerst nog Plan V, sinds september 2007 wordt op deze lijn compleet nieuw materieel, de Protos, ingezet.


Veolia is in Nederland wat betreft het spoor een nieuwkomer. Sinds 10 december onderhoudt dit Franse bedrijf de treindienst tussen Nijmegen en Roermond (Maaslijn) en tussen Maastricht Randwyck en Kerkrade Centrum (Heuvellandlijn). Hiervoor wordt in eerste instantie materieel gehuurd, wat er op neerkomt dat er op beide trajecten met bestaand NS-materieel gereden wordt, namelijk de DH1/2 (Wadloper) en Mat '64 (Plan V). Nadeel van de Wadlopers is dat ze te langzaam zijn, en dat er te weinig van zijn, waardoor de geplande kwartiersdienst op de Maaslijn niet gehaald kan worden.
Sinds december 2007 rijdt Veolia op de Maaslijn met nieuw spul, net zo als Arriva heeft Veolia GTW's besteld (maar dan met meer stoelen: 5-op-een-rij ipv 4), en noemt de dingen "Velios". Als het goed is rijden er vanaf maart '08 geen Wadlopers meer.


De NS heeft een groot arsenaal aan treinen. Om de OP nog een beetje overzichtelijk te houden kun je hier al het materieel van de NS bekijken.

Naar de NS Treinen Wiki >>


Er zijn ook nog twee light-rail experimenten aan de gang: Gouda-Alphen a/d Rijn en Houten-Houten Castellum.
De tweede komt vooral doordat er geen plek was in de dienstregeling om de gewone stoptreinen ook nog op Castellum te laten stoppen. Nu rijdt er op een los spoortje een tram van de HTM (tweedehandsje uit Hannover).

Ook op de Rijn-Gouwelijn, waar NS samenwerkt met de HTM, rijden trams. Dit is zo'n succes dat inmiddels de helft van de reizigers aldaar een andere vorm van vervoer heeft gevonden.


Links: Het trammetje op Houten-Houten Castellum (foto: Ene Fles) Rechts: A32 tram op de Rijn-Gouwe-lijn.


NS Hispeed (nogal een misleidende naam omdat er in ons landje niks met hoge snelheid rijdt) houdt zich vooral bezig met vier grensoverschrijdende verbindingen:
Amsterdam-Brussel (elk uur), Amsterdam-Frankfurt (7x per dag), Schiphol-Berlijn (4x per dag), Amsterdam-Parijs (wisselend)

De verbinding naar België loopt goed en is altijd goed gevuld. De loc van de Beneluxtrein kan in Nederland en België rijden (1500 en 3000V) en is eigendom van de NMBS. De rijtuigen zijn van NS (IRCm) en voorzien van een rode (NMBS kleur) raamband i.c.m. met het gele van NS. Regelmatig rijden er ook blauw-gele tussen, dat komt door de ombouwactie naar ICRm die ook voor het BNL-spul geldt. Binnenkort krijgt de Benelex nieuwe locs, die op de HSL kunnen rijden.

De trein naar Berlijn reed altijd als extra trein tussen Amsterdam en Hengelo (met wat minder stops), maar sinds december 2006 is deze serie 140 gekoppeld aan het binnenlandse IC-net, met alle problemen van dien, als niet-koppelbaarheid met ICM (hoewel dat minder een probleem is doordat vanaf december 2006 Amersfoort-Amsterdam totaal los is komen te liggen van de rest van de Noord-Oost IC's) en het feit dat binnenlands treinen veel voller zitten dan deze Duitse 6 bakken (+3 Nederlandse versterkingsrijtuigen). Bovendien kunnen reizigers niet meer rechtstreeks van/naar Enschede.
De verbinding met Frankfurt wordt verzorgd door ICE's, wat vooralsnog geen doorslaand succes is, niet in de laatste plaats vanwege de prijs al is NSH tegenwoordig met Ryanair/Easyjet aan het concurreren.


Bij gebrek aan meerspanningslocs wordt de IC vanuit Berlijn in Bad Bentheim overgenomen door een Nederlandse loc.


Thalys en Benelux met nieuwe frambozenlollie-rijtuigen. Als de HSL ooit echt open gaat zullen deze treinen verhuizen naar de nieuwe hogesnelheidslijn.

Sinds eind 2007 wagen een aantal vaste bezoekers van deze reeks zich aan wat uitzoekwerk, en dan verschijnen er bij toerbeurt leuke diepte-verhaaltjes over bepaalde stations:

Hoek van Holland Haven door von_Preussen
Kesteren door Dr_Flash
Uithuizen door Socios
Buitenpost door Peterselieman
Newcastle Central Station door bork

Als er zaken zijn die verder nog onduidelijk zijn, vraag maar raak in dit topic!!

En voorts geldt:



Verboden voor Achterlijke Terugvind Berichten. Game on!

Het staat iedereen vrij om de OP aan te passen. deze OP is hier te vinden Dus laat je creativiteit de vrije loop!
Niet alles wat geen nut heeft
heeft geen zin.
Stijn De Paepe
  zaterdag 15 maart 2008 @ 13:53:20 #2
4921 blup
Shoarma Sin Farma
pi_57394505
fipo
pi_57394531
Daar gaan we ook een bepaling tegen invoeren. Overigens mag dat Veolia-wadje er wel uit van mij inmiddels
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
  zaterdag 15 maart 2008 @ 13:57:24 #4
22957 Duvel
Gevallen engel.
pi_57394554
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 13:53 schreef blup het volgende:
fipo
Sufferd, de OP is de fipo, dus fipo roeperts zijn sowieso abuis.
Niet alles wat geen nut heeft
heeft geen zin.
Stijn De Paepe
pi_57394619
vette OP!
heej.. wat ik me eigenlijk afvraag. Tot hoever loopt de bovenleiding in Groningen richting Europapark/Leer? Ben erg benieuwd!
pi_57394653
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 14:03 schreef ghizzer het volgende:
vette OP!
heej.. wat ik me eigenlijk afvraag. Tot hoever loopt de bovenleiding in Groningen richting Europapark/Leer? Ben erg benieuwd!
Tot vlak voorbij Europapark, daar buigt de lijn af van de hoofdlijn naar Zwolle. Maar hoezo?
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
pi_57394773
op Dat kaartje kan je vooral ook goed zien hoe fijnmazig het Belgische net is als je dat met NL vergelijkt
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
  zaterdag 15 maart 2008 @ 14:20:04 #9
67518 bork
Schaffner ohne Zwangzug
pi_57394815
quote:
Typisch dat stukje tussen Deventer en Olst.

De OP-opmaak is bij mij ietwat verneukt is dat bij jullie ook?
I love tramcars,they go at the proper speed.You can see the world you know.They shake around,people adore them,it's great fun. B.Connolly
Wenn Träume sterben...Dann wirst du alt, Du bist dein eigener Schatten nur und du holst dich nicht mehr ein...
  Redactie Sport zaterdag 15 maart 2008 @ 14:21:29 #10
102433 crew  dennistd
FOK!sport *O*
pi_57394831
Ik heb de OP op de wiki even aangepast.
Heb o.a. het Veolia-verhaaltje wat geüpdatet.
PM mij!
Disclaimer: Mijn posts worden geschreven als user, en niet als crew, tenzij dit duidelijk wordt aangegeven
pi_57394837
thanx thanx mensen!
pi_57394840
Ja, al maanden.
pi_57394967
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 14:20 schreef bork het volgende:
Typisch dat stukje tussen Deventer en Olst.
Klopt ja. Het is wel voorbereid voor dubbelspoor, maar dus nog steeds enkel. Ik weet ook niet waarom. Tussen Oss en Nijmegen zit ook zo'n raar stukje, maar dat heeft te maken met de brug over de Maas bij ravenstein.
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
pi_57395062
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 14:31 schreef Dr_Flash het volgende:

[..]

Klopt ja. Het is wel voorbereid voor dubbelspoor, maar dus nog steeds enkel. Ik weet ook niet waarom. Tussen Oss en Nijmegen zit ook zo'n raar stukje, maar dat heeft te maken met de brug over de Maas bij ravenstein.
In de Tweede Wereldoorlog is daar 1 spoor weggehaald, om wapens van te produceren. De bovenleidingsbalken (of hoe je het ook noemt) staan er voor een groot gedeelte nog wel uit die tijd. Oftewel, het is ooit wel dubbelspoor geweest daar, maar dat was 70 jaar geleden.
pi_57395102
Opmerkelijk verhaal. Is daar meer over bekend ergens?
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
pi_57395345
Ik heb deel 1 t/m 106 niet gelezen, maarreh...hebben jullie ook Rairoad Tycoon 1 t/m 3 allemaal gespeeld? Vind het zelf een enorm mooi en gecompliceerd spel.
"I intend to live forever. So far, so good."
"I have enough money to last me the rest of my life, unless I buy something"
  zaterdag 15 maart 2008 @ 15:12:22 #17
136283 knars
Teethgrinder
pi_57395485
ik ben meer van MSTS, vind Railroad tycoon minder boeiend. Als ik spoorwegen wil bouwen zwengel ik TTD of Locomotion wel weer aan.

Niet alleen gistermiddag was het bal op Utrecht; afgelopen maandag heb ik ook nog mensenmassa's van spoor 5/7 naar 14/15 zien rennen en weer terug, omdat de IC naar Amsterdam CS eerst niet zou rijden, vervolgens zou er helemaal niks meer rijden richting Ams wegens een wisselstoring en vervolgens zou alsnog de ic naar schiphol gaan, die uiteinbdelijk werd voorgegaan door de ic naar ams cs die eerder al was omgeroepen dat deze zou terugrijden als ic naar nijmegen. ofzo. Fijne boel Ik was zelf net van plan via Den haag om te rijden naar Amsterdam, maar helaas bleken die extra spoorkilometers niet nodig.

Vnochtend was er ook weer iets mis, aanrijding met een persoon tussen alexander en schollevaar. Weet niet of er werkzaamheden waren gepland daar, anders was het weer een springer.
  zaterdag 15 maart 2008 @ 15:25:09 #18
22851 Erosjuhhh
Blijven dromen schatjuh
pi_57395646
He grappig.. .via die stations wiki ben ik steeds verder en verder gekome, wist nie dat tussen oldenzaal - gronau een stoomtram heeft gelopen!
Vroeger maakte het niet uit welk bier je dronk, maar toen dacht je ook dat alle meisjes hetzelfde waren
  zaterdag 15 maart 2008 @ 15:44:41 #19
22957 Duvel
Gevallen engel.
pi_57395941
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 14:39 schreef ghizzer het volgende:

[..]

In de Tweede Wereldoorlog is daar 1 spoor weggehaald, om wapens van te produceren. De bovenleidingsbalken (of hoe je het ook noemt) staan er voor een groot gedeelte nog wel uit die tijd. Oftewel, het is ooit wel dubbelspoor geweest daar, maar dat was 70 jaar geleden.
Helaas is dat onzin, omdat dat traject pas na de oorlog, in 1953, geëlektrificeerd is.
Niet alles wat geen nut heeft
heeft geen zin.
Stijn De Paepe
pi_57396015
mja okee, ik geloof niet dat er nog ergens 70 jaar oude bovenleidingsportalen staan op zich, maar dat van dat gedemonteerde spoor kan op zich waar zijn
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
  zaterdag 15 maart 2008 @ 15:52:34 #21
22957 Duvel
Gevallen engel.
pi_57396052
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 15:49 schreef Dr_Flash het volgende:
mja okee, ik geloof niet dat er nog ergens 70 jaar oude bovenleidingsportalen staan op zich, maar dat van dat gedemonteerde spoor kan op zich waar zijn
Ik heb het vermoeden dat sommige portalen tussen Utrecht, Woerden, Gouda en Rotterdam toch nog vooroorlogs zijn... Bij Vleuten hebben ze geloof ik zelfs stukken draagkabel van voor de oorlog gevonden (dat stuk dat nu gesloopt is).
Niet alles wat geen nut heeft
heeft geen zin.
Stijn De Paepe
pi_57396098
ja nou ja, de Boogjes zijn ook van 1942 en zo, maar dat wordt toch gerenoveerd eens in de pakweg 30 jaar?
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
  zaterdag 15 maart 2008 @ 17:01:59 #23
22957 Duvel
Gevallen engel.
pi_57397229
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 15:55 schreef Dr_Flash het volgende:
ja nou ja, de Boogjes zijn ook van 1942 en zo, maar dat wordt toch gerenoveerd eens in de pakweg 30 jaar?
Yep, maar da's dan ook beton. Voor de oorlog was er nog staal (zoals bij Vleuten), in en na de oorlog was beton goedkoper. De boogjes zijn trouwens een monument, dus die zullen wel onderhouden moeten worden. De andere betonnen portalen hebben die status niet volgens mij, dus die zullen over een paar jaar vervangen moeten worden.
Niet alles wat geen nut heeft
heeft geen zin.
Stijn De Paepe
pi_57397339
ja okee, er staan nog wat betonnen dingen tussen Breda en Helmond geloof ik. Maar het meeste is gewoon staal tegenwoordig toch? En niet van voor de oorlog, dan

anyway.

Klopt dat verhaal van die omgesmolten spoorstaven nou? Want daar ging het om.
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
pi_57397613
quote:
Op zaterdag 15 maart 2008 17:09 schreef Dr_Flash het volgende:
ja okee, er staan nog wat betonnen dingen tussen Breda en Helmond geloof ik. Maar het meeste is gewoon staal tegenwoordig toch? En niet van voor de oorlog, dan
Die tussen Hilversum en Utrecht ook niet? Het staat me bij dat dat de oudste portalen zijn.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')