| Duvel | woensdag 10 december 2025 @ 19:31 |



ziggyziggyziggy, houdt niet van treinen, wel van spoorwegen.
Dr_Flash, Wereldreiziger. Bordjesknaller. Topografiespecialist. Reisgidsmeister. Vraagt zich af hoelang er nog Dieseltractie bij ACTS is.
Scarlet_Dragonfly, random betweter die een hekel heeft aan OV-chipkaart-haters.
James1988, geilt op treinenbouwer Alstom, hogesnelheidstreinen, SNCF en Duitsland. En Brabant.
Yreal, vindt de infrastructuur/logistiek interessant en wordt sowieso opgewonden van alles met meer dan 1000 pk.
greavy, vindt de OV-chipkaart maar niks en ziet i.p.v. het huidige materieel liever overal VIRM's rijden.
bork, voor alle mooie plaatjes, kloppende info en kindvriendelijke verhalen.
Crientj, Ginger, Servexmeisje en inspiratieloos. Eet graag 714's.
Darkwing_Duck, der Nahverkehrsprofi. Parijskenner. Heeft al het spoor van Monaco bereden. Luxemburg op wensenlijstje.
Flodder450, Is een keer komen aanlopen en laat tegenwoordig zo nu en dan weten dat ie nog leeft.
b2py, Alcoholist, weersonheilsprofeet en zeurpiet met een spoorhobby. Verliefd op PKP IC.
Ireyon, de Baas van Roosendaal, achtbaanspecialist. (Is tenslotte ook rails)
Peterselieman, PSM voor intimi, voor al uw kruidvatkaartjes over de grens.
dennistd, Fantacolist, civiel vervoer.
Zug-Chef, Arrivalover die alle badslipperexpressen hekelt
JDude, voor overbodige feitjes over parttime-treinforensen in Brabant ( )
Prins_Pils, relnicht die het allemaal prachtig vindt maar er de ballen verstand van heeft. Lieft metro en S-Bahn.
DeaDLocK2K, *Kutjoch* Koplopers fanboy
derLudolf, vindt moderne tupperware-treinen maar niets en vindt dat een echte trein een locomotief moet hebben
Goverman: houdt van staal en beton. Vooral als het veel en nieuw is.
MTL, Sloopt wel eens echte treintjes 
Fred Eeuwig chagrijnige forens
Maegrim Grote Pimpelwasser
Salatrel Voor al uw LUD-insinuaties van zijn vriendin op zaal
Socios Grootste treinliefhebber die niet met de trein durft te reizen.
DJMO Trein avonturierster die regelmatig zonder vooropgesteld plan op de trein stapt onderweg naar nergens.
 • In dit topic vinden we vrijwel alles interessant wat met rails te maken heeft. Goederentreinen, trams en metro's zijn hier ook allemaal welkom, evenals informatie over vervoersbedrijven en materieelsoorten. Twijfel je of iets in dit topic thuishoort? Plaats het gerust en je merkt het vanzelf wel.
• Afkortingen en nummertjes om o.a. stations en treinen aan te duiden, zijn niet wenselijk. Zo heet station Gvc hier Den Haag Centraal en is trein 3626 gewoon de Intercity van Roosendaal naar Zwolle van 07:50 uur. Treinstelnummers mogen gewoon genoemd worden, maar dan wel graag met materieelsoort erbij vermeld.
• Als je hier komt zeiken op het verkeerde bedrijf, lachen we je uit.. Een sein- of wisselstoring is vrijwel nooit de schuld van de Nederlandse Spoorwegen en het uitvallen van een IC Direct is niet de schuld van AnsaldoBreda. Terechte klachten kun je natuurlijk wel altijd hier kwijt.


SPOILER • Normale treinkaartjes uit de automaat zijn niet geldig in Thalys.Voor reizen met Thalys dient altijd een specifiek (datum en tijdsgebonden) ticket geboekt te worden. Dit kan o.a. via de website van NS Hispeed of Voyages SNCF. • Voor IC Direct en ICE is in bepaalde gevallen toeslag vereist.Informatie hierover is te vinden op de site van de NS. • IC Brussel en IC Berlijn zijn binnen Nederland gewone intercities.Met deze treinen mag met elk geldig vervoersbewijs zonder extra toeslag worden gereisd. Uitzondering is het deel Schiphol-Rotterdam met de IC Brussel: deze geldt als IC Direct en hiervoor is dus wel een toeslag vereist. • De IC Brussel rijdt 12 keer per dag tussen Amsterdam Centraal en Brussel-Zuid en daarnaast 4 keer per dag tussen Den Haag HS en Brussel-Zuid.De dienstregeling van deze trein is hier te vinden. Daarnaast rijdt er ook elk uur een stoptrein tussen Roosendaal en Antwerpen Centraal die helaas wel slecht aansluit op de intercity van- en naar de randstad.

SPOILER • Hoe hard rijden de treinen eigenlijk op mijn traject?De maximumsnelheid op het normale spoor in Nederland is 140km/h. Voor de HSL-Zuid geldt een v max van 300km/h, echter wordt er door IC Direct slechts 160km/h gereden. Snelheden per trajact zijn te vinden op deze spoorkaart. • Hoeveel kilometer heb ik met de trein gereisd?Dit kun je uitrekenen met de site van Blijbol, of je kunt zelf aan de slag met de Tariefeenhedenkaart van de NS en de bijbehorende detailkaarten voor grootstedelijke gebieden. Ook hebben wij de DB-Netze Tariefcalculator in de aanbieding, met als bonus de Tsjechische website Jidenzka voor het berekenen van prijs en afstand (beschikbaar in Engels).
SPOILER Waarom reden de treinen 20 jaar geleden wel gewoon op tijd en is er nu constant iets aan de hand?
20 jaar geleden reden de treinen ook niet altijd "gewoon op tijd". Nu is er niet "constant" iets aan de hand. De afgelopen 12 maanden was de punctualiteit 89,7%, oftewel: negen van de tien treinen hadden minder dan drie minuten vertraging. Cijfers van twintig jaar geleden heb ik zo niet bij de hand, maar vijftien jaar geleden schommelde het zo rond de 80-85%. een zuchtje vind: treinen hebben vertragingTreinen hebben niet zoveel last van wind. Pas bij stormachtige omstandigheden krijgen we problemen: de bovenleiding kan gaan zwiepen en bomen kunnen op het spoor en bovenleiding vallen. Alleen de HSL wordt al bij wat lagere windsnelheden beperkt of stilgelegd. een sneeuw vlokje op de rials: treinen hebben vertraging.Een sneeuwvlokje heeft geen effect. Tien ook niet. Bepaalde soorten sneeuw in aanzienlijke hoeveelheden wel, dat kan tussen de wisseltongen gaan aankoeken waardoor de wissels niet meer goed omgelegd kunnen worden. Dat wordt tegenwoordig bestreden met o.a. betere controle op wisselverwarming en anti-icinginstallaties. Dat was twintig jaar geleden wel anders. een regenachtige dag: treinen hebben vertraging.Treinen hebben geen last van regen. Wel kan het in bepaalde omstandigheden (motregen, vroeg in de ochtend, veel bladval) gladde sporen veroorzaken. Dat wordt tegenwoordig bestreden met o.a. Sandite en rigoreuzere snoeiwerkzaamheden. Dat was twintig jaar geleden wel anders. een hitte golf: treinen hebben vertraging.Sommige materieelsoorten kunnen eerder gestoord of defect raken door hitte. Het grootste probleem is echter de invloed van hitte op de infrastructuur: bruggen die niet meer kunnen sluiten, of spoorstaven die gaan uitzetten en in het extreemste geval kunnen gaan "kronkelen" (spoorspatting). een trein is defect geraakt: alle treinen in nederland hebben zwaar vertraging.Bij een defecte trein wordt zoveel mogelijk het baanvak geisoleerd, zodat andere baanvakken er geen last van hebben. Dat betekent dat bij een defecte trein tussen Eindhoven en Weert de treinen zullen rijden tot Eindhoven of Weert en vanaf daar weer terug zullen gaan. Dat gaat niet altijd goed, want het veroorzaakt een hoop bijsturing van materieel en personeel, maar vaak blijft het prima beheersbaar en heeft de rest van het land er niet zoveel last van. Dat was twintig jaar geleden wel anders, nu zijn onze procedures en scenario's een stuk robuuster. Alles wat ik hierboven noem, speelde ook twintig jaar geleden en ook honderd jaar geleden en ook in vrijwel ieder ander land in de wereld. Verschil met andere landen en met twintig jaar geleden is wel dat er in Nederland zo ongehoord veel treinen rijden, dat een klein probleem een groot effect op de treinenloop heeft.


SPOILER

SPOILER

SPOILER


SPOILER • De stoker en de machinist Stap in een trein die precies om 7 over 11 vertrekt.
• Onwaarschijnlijk, maar niet onmogelijk Reis op het volledige traject Den Haag HS - Rotterdam Centraal zonder dat er daar die dag een storing optreedt.
• Kedeng Kedeng Stap in een trein die precies 10 minuten vertraging heeft.

SPOILER • Bliepfetisjist Check met dezelfde OV-Chipkaart minstens 20 keer in- én -uit.
• Corners of the World Reis naar Den Helder, Vlissingen, Kerkrade en Eemshaven en eindig thuis in je eigen bed.
• Het kompas Stop op stations die eindigen in resp. -Noord, -Oost, -Zuid en -West in 4 verschillende steden.
• Van alle markten thuis Reis met treinen van minstens 5 verschillende vervoerders.

SPOILER • Men At WorkReis door alle spoortunnels van Nederland. • WereldreizigerReis op alle spoorlijnen voor personenvervoer binnen Nederland. Dienstmededeling Bekijk deze YouTube-video
En hier verder! Vanaf nu elk nieuw topic beginnen met frontseinen:
 Ook in zwart verkrijgbaar.
Of groen:

Geel...

Rood (oh kak, een G1700.. nou ja, wèl frontseinen)...

Of giraf:
 |
| Dr_Flash | woensdag 10 december 2025 @ 20:13 |
Oh daar heb ik ook een keer mee gereden
Echt waar  |
| James1988 | woensdag 10 december 2025 @ 21:34 |
Ik was de HLE 17 helemaal vergeten, maar die komt er inderdaad ook. 24 stuks en opties voor meer.
En dan is er natuurlijk ook de HLE 18 die tussen 2008 en 2011 is geleverd.
Over de Desiro ML: prima treinstellen voor forenzendiensten. Minder succes als IC.
De Oostenrijkse variant (CityJet) is een stuk beter, al zou ik daar ook geen 2 uur in willen zitten. |
| MTL | woensdag 10 december 2025 @ 22:00 |
Ik zat een half jaartje geleden in die nieuwe M7 dubbeldekker dingen. Had een reisje richting Luxemburg vanaf Brussel Noord. Wat een klotedingen zijn dat, zeg. Die stoelen zitten werkelijk gewoon niet. Zelfs SNG zit nog vele malen beter En dat voor een 1e klas IC is echt zwaar belabberd. Voor de terugreis wilde ik daarom maar het 2e klas I11 rijtuig nemen, dat ook meerijdt, maar die hebben ze blijkbaar niet toegankelijk gemaakt voor reizigers  |
| DeaDLocK2K | woensdag 10 december 2025 @ 22:01 |
Goeie Koplamps  |
| DeaDLocK2K | woensdag 10 december 2025 @ 22:03 |
quote: Op woensdag 10 december 2025 21:34 schreef James1988 het volgende:Ik was de HLE 17 helemaal vergeten, maar die komt er inderdaad ook. 24 stuks en opties voor meer. En dan is er natuurlijk ook de HLE 18 die tussen 2008 en 2011 is geleverd. Over de Desiro ML: prima treinstellen voor forenzendiensten. Minder succes als IC. De Oostenrijkse variant (CityJet) is een stuk beter, al zou ik daar ook geen 2 uur in willen zitten. Ik vind die HLE17 dus best gaaf en wil er een in H0. En ik heb ook bedacht dat ik gewoon echt geen zin heb in allerlei moeilijke dingen met modelbouwen, ik wil gewoon bakken met rails en grote rondjes kunnen rijden en veel treinen tegelijkertijd kwijt kunnen. Eens zien hoe ik dat ga bereiken. |
| Dr_Flash | donderdag 11 december 2025 @ 09:27 |
quote: Die Euronight-Linie von Basel über Südbaden nach Schweden wird es nicht geben. Wenige Monate vor dem geplanten Start hat Bern die Fördermittel gestrichen. EuroNight verbinding Zwitserland - Zweden gaat niet door. De Zwitsers hebben de financiering geschrapt. (Badische Zeitung, paywall gezeik alles) |
| DeaDLocK2K | donderdag 11 december 2025 @ 09:38 |
| Er gaat nu 10 miljoen Franc naar wijnproductie ipv deze internationale trein. |
| derLudolf | donderdag 11 december 2025 @ 09:57 |
quote: Op donderdag 11 december 2025 09:27 schreef Dr_Flash het volgende:[..] EuroNight verbinding Zwitserland - Zweden gaat niet door. De Zwitsers hebben de financiering geschrapt. (Badische Zeitung, paywall gezeik alles) Zonder paywall derLudolf in PTA / Het grote treinentopic #1205 - |
| derLudolf | vrijdag 12 december 2025 @ 12:06 |
Vanuit een ICE2 ri Hannover op Ingolstadt Hbf. Daar stonden zowaar twee BR102+Dosta langs het perron, ze rijden dus wel Zo de SFS op, benieuwd hoe hard we gaan? 280? |
| marcb1974 | vrijdag 12 december 2025 @ 12:07 |
quote: Dat kan je toch zien? Staat regelmatig op de informatieborden. |
| derLudolf | vrijdag 12 december 2025 @ 12:10 |
Jup, maar we waren nog niet op de SFS. Ik bedoelde "het zal me benieuwen" 214km/h op het moment van schrijven.
Zijn twee stellen, voorop motorwagen en in het midden een, volgens mij heeft dat ook gevolgen voor de maximale snelheid.
Edit: Eventjes 270, maar lijken verder met 250 verder te gaan
[
[ Bericht 25% gewijzigd door derLudolf op 12-12-2025 12:17:34 ] |
| marcb1974 | vrijdag 12 december 2025 @ 12:36 |
quote: Op vrijdag 12 december 2025 12:10 schreef derLudolf het volgende:Jup, maar we waren nog niet op de SFS. Ik bedoelde "het zal me benieuwen" 214km/h op het moment van schrijven. Zijn twee stellen, voorop motorwagen en in het midden een, volgens mij heeft dat ook gevolgen voor de maximale snelheid. Edit: Eventjes 270, maar lijken verder met 250 verder te gaan [ afbeelding ][ Ah zo 
En blijft stiekem toch leuk als je even zo snel gaat. Waar dan ook. |
| derLudolf | vrijdag 12 december 2025 @ 13:04 |
Uhu. De SFS heb ik ook niet zo allemaal in m'n hoofd, maar zodra we in Würzburg zijn is het vanaf daar ook weer een richting Hannover. Daar is de maximale snelheid 280 - benieuwd of we die daar gaan aantikken. Sta nu stil in Emskirchen. Wederom (net als vorige week dinsdag) onbevoegde personen op het spoor.
Boeit niet, de ICE Berlin-Amsterdam heeft toch vertraging, maarliefst 70 minuten. Das wel leuk, 25% terug van een ticket dat de baas betaalt en dat ¤200+ heeft gekost.  |
| marcb1974 | vrijdag 12 december 2025 @ 14:03 |
quote: Op vrijdag 12 december 2025 13:04 schreef derLudolf het volgende:Uhu. De SFS heb ik ook niet zo allemaal in m'n hoofd, maar zodra we in Würzburg zijn is het vanaf daar ook weer een richting Hannover. Daar is de maximale snelheid 280 - benieuwd of we die daar gaan aantikken. Sta nu stil in Emskirchen. Wederom (net als vorige week dinsdag) onbevoegde personen op het spoor. Boeit niet, de ICE Berlin-Amsterdam heeft toch vertraging, maarliefst 70 minuten. Das wel leuk, 25% terug van een ticket dat de baas betaalt en dat ¤200+ heeft gekost.  Lekkere reisje weer dus 
Ik heb ook zo'n werkgever nodig  |
| James1988 | vrijdag 12 december 2025 @ 14:39 |
quote: Ja, mee eens. Lille - Lyon is bijna 3 uur 300 km/u knallen, met een paar tussenstops rond Parijs en verder nergens. Erg leuk  |
| derLudolf | vrijdag 12 december 2025 @ 15:08 |
quote: Uhu. Inmiddels is de ICE142 er helemaal uitgegooid en omdat ik geen zin had om het hele stuk vanaf Hannover met RE te doen of 2 uur wachten ben ik in Kassel Willemshel uitgestapt. Vanaf daar met IC naar Hamm of Münster
Edit: had Dosto verwacht maar pak op valreep nog een IC1 mee
[ Bericht 3% gewijzigd door derLudolf op 12-12-2025 15:22:43 ] |
| marcb1974 | vrijdag 12 december 2025 @ 19:51 |
Wat je ook kan doen met een trein:
https://www.nu.nl/322303/(...)-voor-goed-doel.html |
| marcb1974 | vrijdag 12 december 2025 @ 20:42 |
En, het heeft ruim 4 jaar geduurd, maar de Ahrtalbahn rijdt weer
Bekijk deze YouTube-video |
| DeaDLocK2K | vrijdag 12 december 2025 @ 22:55 |
| Een Britse maat van me vindt het een goed idee om eens in een van die plaatsjes aan die lijn een weekend op bezoek te gaan. Leuk! |
| marcb1974 | vrijdag 12 december 2025 @ 23:05 |
quote: Ik ga er komende maand zeker ook een keer zijn ja, wil het wel zien daar. |
| DJMO | zaterdag 13 december 2025 @ 11:05 |


 Nu op station Arnhem. De kerst express naar Nijmegen |
| DJMO | zaterdag 13 december 2025 @ 11:13 |
| Bekijk deze YouTube-video |
| Leandra | zaterdag 13 december 2025 @ 12:36 |
Ah kut, zo jammer dat ik met een kop vol watten en een neus vol snot thuis zit, ik had eigenlijk nog naar Arnhem gemoeten en dan was dat een prima combi geweest, maar ik denk dat ik al op ben als ik mijn man vanavond met de auto van het station haal  |
| DJMO | zaterdag 13 december 2025 @ 12:40 |
quote: Op zaterdag 13 december 2025 12:36 schreef Leandra het volgende:Ah kut, zo jammer dat ik met een kop vol watten en een neus vol snot thuis zit, ik had eigenlijk nog naar Arnhem gemoeten en dan was dat een prima combi geweest, maar ik denk dat ik al op ben als ik mijn man vanavond met de auto van het station haal  Heb ik ook al een paar dagen last van. Xylometazoline snuiven en paracetamol slikken heeft me overeind gehouden. Ik moest en zou vandaag nach Emmerich Elten, m'n shag was op  |
| b2py | zaterdag 13 december 2025 @ 13:57 |
| De ironie |
| b2py | zaterdag 13 december 2025 @ 14:02 |
Op het wegenforum wordt gezegd dat in de zomer van 2028 de spoorlijn Hoofddorp - Leiden drie weken eruit gaat voor de sloop en nieuwbouw van een viaduct in de A44. https://www.wegenforum.nl/viewtopic.php?p=1369796#p1369796 En de bron, RWS: https://www.projecta44.nl/nieuws/3171388.aspx |
| Peterselieman | zaterdag 13 december 2025 @ 17:17 |
En weer is het spoor het bokje van zoiets.
Als ik zie wat er gebouwd gaat worden dan zou dat echt geen afsluiting van 3 weken hoeven te rechtvaardigen |
| derLudolf | zaterdag 13 december 2025 @ 18:19 |
quote:
quote: De A44 gaat dan een maand dicht, het spoor drie weken. Bron: het bericht van RWS in het door jou geciteerde bericht. |
| Peterselieman | zaterdag 13 december 2025 @ 18:34 |
quote: Had ik gelezen, maar waarom geen andere technieken? |
| b2py | zaterdag 13 december 2025 @ 18:36 |
| De snelweg was er eerder dan de trein 🤦🏼♂ |
| b2py | zaterdag 13 december 2025 @ 18:37 |
quote: Such as? You brilliant mind |
| Piles | zaterdag 13 december 2025 @ 18:51 |
Ja die 3 weken snap ik ook niet zo goed... Waarom niet 1 tvp (weekend) slopen, dan spoor open en nieuwe landhoofden bouwen. En dan in 1 tvp (weekend) liggers inhijsen. |
| Piles | zaterdag 13 december 2025 @ 19:08 |
https://www.houtensnieuws(...)n-is-getransformeerd

Leuk gedaan  |
| b2py | zaterdag 13 december 2025 @ 19:30 |
quote: Op zaterdag 13 december 2025 18:51 schreef Piles het volgende:Ja die 3 weken snap ik ook niet zo goed... Waarom niet 1 tvp (weekend) slopen, dan spoor open en nieuwe landhoofden bouwen. En dan in 1 tvp (weekend) liggers inhijsen. Ik vermoed dat je die landhoofden en middenpijlers niet kan realiseren zonder treinvrijeperiode, anders geloof ik wel dat ze dat hadden gedaan. |
| Peterselieman | zaterdag 13 december 2025 @ 19:38 |
quote: Op zaterdag 13 december 2025 18:51 schreef Piles het volgende:Ja die 3 weken snap ik ook niet zo goed... Waarom niet 1 tvp (weekend) slopen, dan spoor open en nieuwe landhoofden bouwen. En dan in 1 tvp (weekend) liggers inhijsen. bijvoorbeeld. Of het dek in de nabijheid voorbouwen |
| Piles | zaterdag 13 december 2025 @ 20:05 |
quote: Op zaterdag 13 december 2025 19:30 schreef b2py het volgende:[..] Ik vermoed dat je die landhoofden en middenpijlers niet kan realiseren zonder treinvrijeperiode, anders geloof ik wel dat ze dat hadden gedaan. Mja, door die wegen aan beide zijden van het spoor zou ik denken dat je juist enorm veel werkruimte hebt. Maar er zal door aannemer en ProRail ongetwijfeld goed over nagedacht zijn. En wellicht kon het technisch wel, maar was het een stuk duurder. Dat is tegenwoordig ook wel een argument. |
| DeaDLocK2K | zaterdag 13 december 2025 @ 20:24 |
quote: Na 25 jaar in dienst bij semi-overheid heb ik wel geleerd dat we vaak dingen doen omdat we ze altijd al zo doen of omdat het een goede vorm lijkt. Niet omdat het ook daadwerkelijk zo functioneel is. |
| b2py | zaterdag 13 december 2025 @ 20:49 |
quote: Ik zie trouwens net dat het Haarlem - Leiden is, niet Hoofddorp Leiden. |
| Peterselieman | zaterdag 13 december 2025 @ 21:23 |
| Dat maakt het al gelijk een stuk ingewikkelder vanwege die kliniek dicht bij het spoor en de beperkte ruimte voor de pilaren aan die zijde |