abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  maandag 3 juni 2013 @ 11:39:08 #1
391360 KnightSolaire
Praise the Sun
pi_127352516

Welkom in alweer een nieuw deel van deze legendarische reeks.



>> Algemeen
In dit topic kun je terecht met al je vragen, opmerkingen, foto's en verslagen met betrekking tot het reizen met de trein. Voor algemene informatie over vervoersbedrijven, materieel, spoorlijnen, etc. verwijzen we je graag naar de betreffende categorie op Wikipedia.

Een korte introductie van de vaste bezoekers, die je van harte welkom heten:

danica.jpg ziggyziggyziggy, mag je de schuld geven van vertraging in het Noorden.
fokavatar.jpg Dr_Flash, heeft niet zoveel met dit soort lijstjes.
dragonfly.jpg Scarlet_Dragonfly, random betweter die een hekel heeft aan OV-chipkaart-haters.
sncfblob.jpg James1988, geilt op treinenbouwer Alstom en hogesnelheidstreinen. Vooral al uw TGV-Bar-rijtuig vouchers.
fokplaat.jpg DriekOplopers, doet goede dingen namens en voor de reiziger. Schijnt om 19:30 wat te zeggen in het RTL-Nieuws
pilsklein.jpg Yreal, vindt de infrastructuur/logistiek interessant en wordt sowieso opgewonden van alles met meer dan 1000 pk.
CIMG0149(res).gif greavy, vindt de OV-chipkaart maar niks en ziet i.p.v. het huidige materieel liever overal VIRM's rijden.
h-bahn.jpg bork, voor alle mooie plaatjes, kloppende info en kindvriendelijke verhalen.
monopoly%20spin.gif Monopoly, Machinist (in opleiding). Voor al uw veiligheidsvestjes en foto's op emplacementen.
162.gif Crientj, Ginger, ex-servexmeisje en inspiratieloos. Eet graag 714's.
ouigoo.png Darkwing_Duck, beoefent zijn spoorhobby in de regio Parijs.
koplopert.jpg Flodder450, Is een keer komen aanlopen en is sindsdien van de partij in deze reeks!
fyrav250_60x60.png b2py, Alcoholist, onheilsprofeet en zeurpiet met een spoorhobby.
kupton.jpg Ireyon, de Baas van Roosendaal, die het wel weet.
psm753.jpg Peterselieman, PSM voor intimi, voor al u Kruidvatkaartjes over de grens.


Nietszeggende TVP's en zwaaihandjes worden niet op prijs gesteld (daar is de knop "volg topic" voor), een leuke anekdote of foto is daarentegen altijd welkom. Regelmatig terugkerende vragen zijn hieronder beantwoord, lees dit dus goed door voordat je jouw vraag alsnog in dit topic plaatst. Voor de treinnummerfetishisten: gaarne bij het treinnummer ook vertrektijden en afgelegde route vermelden. Bij bezwaar: www.somda.nl.



>> Vragen en opmerkingen over andersoortig railtransport
In dit topic komt vooral het vervoer in reizigerstreinen aan bod, maar een goederentrein tussendoor is een leuke afwisseling. Over metro's en trammetjes doen we ook niet al te moeilijk, al zijn daar wel aparte topics voor aanwezig.

>> Met de Studenten OV-Chipkaart in internationale (hogesnelheids-)treinen reizen
Met je Studenten OV-Chipkaart mag je binnen Nederland gratis reizen in de IC Berlijn (Schiphol - Hengelo) en in de ICE (Amsterdam - Arnhem) Voor de Fyra (Amsterdam - Breda via de HSL-Zuid) moet een toeslag worden betaald. De toeslag voor de Fyra bedraagt ¤2,30 enkele reis (2e klas), ongeacht het traject. Deze toeslag is in de kaartautomaat op elk station te koop. In de Thalys is je Studenten OV-Chipkaart niet geldig.
Voor algemene informatie over het reizen met je Studenten OV-Chipkaart kun je het beste op de website terecht.

>> Reizen over de HSL-Zuid
NS Hispeed rijdt ieder halfuur een pendeldienst tussen Amsterdam en Breda via de HSL-Zuid. De reistijd tussen Schiphol en Rotterdam bedraagt hierdoor nog maar 26 minuten en tussen Schiphol en Breda slechts 53 minuten. NS Hispeed voert deze dienst uit onder de naam Fyra. Voor Fyra dient, naast een gewoon kaartje, een toeslag aangeschaft te worden. Deze is verkrijgbaar in de kaartautomaat of kan je voor 10,- in de trein zelf aanschaffen. Bij de kaartautomaat betaal je ¤2,30 voor een enkele reis (2e klas), ongeacht het traject.

Ook de Thalys rijdt over de HSL-Zuid. Op de hele traject gaan alle remmen los en rijdt hij met 300km/h richting Rotterdam en daarna naar Antwerpen. Hierdoor duurt de reis van Amsterdam naar Parijs nog maar 3:18 uur. Een rit met Thalys is alleen mogelijk met een reservering, reserveren is drie maanden van tevoren mogelijk via o.a. NsHispeed of TGV-Europe.

>> Fyra Amsterdam<->Brussel
Met ingang van 18 januari is de Fyra-treindienst tussen Amsterdam en Brussel voor onbepaalde tijd opgeschort. Dit is besloten naar aanleiding van beschadiging aan het materieel door winterse omstandigheden. Internationaal reizen over de HSL kan hierdoor uitsluitend met Thalys. Het alternatief is een 1x per twee uur rijdende intercity Den Haag HS-Brussel (in het weekend tot Antwerpen) over het klassieke spoor. Reizigers met een kaartje naar België mogen zonder toeslag gebruik maken van de Fyra Amsterdam-Rotterdam. Verder rijdt er ook nog gewoon elk uur een stoptrein Roosendaal-Antwerpen.

update:
Op 31 mei maakte de NMBS bij monde van NMBS-topman Marc Descheemaecker bekend dat de NMBS het contract ontbindt met constructeur van de Fyra. (hierbij wordt de V250 van AnsaldoBreda bedoeld). Bij stofkam-analyses worden punten gegeven voor alle technische fouten of gevaren voor de veiligheid die ontdekt worden. Een trein die 10 punten krijgt, wordt meestal al afgekeurd voor gebruik. 'De eerste trein die onderzocht werd, behaalde 1157 punten, de tweede 2019', bekende Descheemaecker.

>> Reizen met Kruidvatkaartjes en andere (actie-)dagkaarten
Dagkaarten zijn geldig op elk traject in Nederland, ongeacht het vervoersbedrijf dat er rijdt. Net als met een Studenten OV-Chipkaart, moet ook met een dagkaart voor ICE en Fyra een toeslag aangeschaft worden en mag er niet met Thalys gereisd worden.

>> Afkortingen en treinserienummers
Er komen in dit topic regelmatig afkortingen en treinserienummers langs, die voor de nieuwe bezoeker erg verwarrend kunnen zijn. De betekenis van een afkorting vind je hier, voor een treinserie kun je hier terecht.
Voor informatie over Wijzigingsbladen wat betreft materieelinzet, LM-ritten, splitsen en combineren en dergelijke kan je op deze website terecht. Zie ook dit filmpje voor onze mening over afkortingen:
>> Geldigheid Studenten OV-chipkaart, Voordeelurenkaart, etc. op feestdagen
De feestdagen in 2013 zijn als volgt: Dinsdag 1 januari (nieuwjaarsdag), zondag 31 maart (eerste paasdag), maandag 1 april (tweede paasdag), dinsdag 30 april (Koninginnedag), zondag 5 mei (Bevrijdingsdag), donderdag 9 mei (Hemelvaartsdag), zondag 19 mei (eerste pinksterdag), maandag 20 mei (tweede pinksterdag), woensdag 25 december (eerste kerstdag), donderdag 26 december (tweede kerstdag).
Bovenstaand rijtje is onder voorbehoud. Kijk bij twijfel altijd nog even op de website van DUO. Wanneer je hier komt klagen dat je een boete hebt gekregen op een dag die hierboven niet staat vermeld, lachen we je uit.

>> Waarom rijdt die kuttrein zo langzaam? :(
Misschien mag hij wel gewoon niet harder. Hier kun je precies zien hoe hard treinen waar mogen rijden ^O^

>> Hoeveel kilometer heb ik met de trein gereden?
Er zijn verschillende hulpmiddelen om te berekenen hoeveel kilometer je hebt afgelegd:
Blijbol.
• De tariefeenhedenkaart van NS met bijbehorende detailkaarten voor grootstedelijke gebieden.
• De planner van de NMBS voor België (gewoon doen alsof je een kaartje gaat kopen).
jizdenka internationaal (niet altijd even betrouwbaar).
• Als joker _O_ : De tariefcalculator van DB Netz voor binnen Duitsland.



>> Verhalen
Er worden af en toe verhalen geschreven over oude stations, spoorlijnen of huidige werkzaamheden.
De tot nu toe gemaakte verhalen staan hieronder;
Hoek van Holland Haven - von_Preussen
Kesteren - Dr_Flash
Buitenpost - Peterselieman
Newcastle Central Station - bork
IJmondlijn - von_Preussen
Harlingen (- Haven) - Greavy
Station Hoek van Holland Haven, een stuk vergane glorie - Greavy
Station Nijverdal en Nijverdal West - De laatste dag in de "oude" situatie - Greavy

>> Tripreports
Hieronder staan een aantal interessante (foto)reportages die door diverse topic-diehards gemaakt zijn;
Reis door België, met name op station Binche - Dr_Flash
6834 kilometer InterRail - Igen
Vakantie in Oostenrijk - Dr_Flash
Polen - Zug-Chef
Eerste Klas door Nederland - Ireyon
Zwitserland - sander89
De spoorlijn door Liechtenstein - SvMp
Monaco - KapiteinT
Koninklijke wachtkamers - Bork
NVBS Excursie naar de bruinkoolmijnen - Dr_Flash
Met Interrail door midden- en zuid-Europa - Ireyon
InterRail naar Midden-, Zuid- en Zuidoost-Europa - Irritatie100
Treinen rond Basel - Dr_Flash
Station Visé - KapiteinT
InnoTrans 2010 - James1988
Onthulling 10 jaar ICE - Ireyon
Reisje voor het goede doel - Greavy
Treinen in Japan deel 1 en deel 2 - Igen
Berlijn, Praag, Wenen en Budapest - Zug-Chef
Dreiländereck (Deutschland - Polen - Tsjechie) - bork
Europabahn/Rheintalbahn - bork

>> Achter de schermen
De cabine van een Class 66 - Monopoly
De cabine van een G-2000 - Monopoly
De cabine van een DM'90 - Monopoly
Fotoverslag over de NS1700 - GlenSpey
Fotoverslag over VIRM - GlenSpey
De cabine van een Traxx (BR 186) - Mirgeam
De cabine van een G1206 - Mirgeam
Traffic Control Brussel: Open Bedrijvendag 2012 - Greavy
  maandag 3 juni 2013 @ 11:49:02 #2
31936 Dr_Flash
CubeMeister
pi_127352878
Hij staat nog wel in de reisplanner trouwens. De naam Fyra.
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
  maandag 3 juni 2013 @ 11:49:55 #3
402748 SandraJ
Omdat het kan
pi_127352912
Heb 'm vorige week nog zien rijden in Arnhem richting Nijmegen. Testrit stond erop.
  maandag 3 juni 2013 @ 11:51:06 #4
391360 KnightSolaire
Praise the Sun
pi_127352954
quote:
0s.gif Op maandag 3 juni 2013 11:49 schreef Dr_Flash het volgende:
Hij staat nog wel in de reisplanner trouwens. De naam Fyra.
Ja, er moet eerst definitief een andere benaming worden gevonden en vervolgens alles daarop aangepast. Dat gaat nog wel even duren. Tot die tijd blijft het gewoon de Fyra naar Breda, die onverminderd 2x per uur blijft rijden (om NS Hispeed te citeren) :P
pi_127353036
Wat zal er nu met de V250 gaan gebeuren, denken jullie?
pi_127353087
We kunnen er een in het spoorwegmuseum zetten, met een schaal tomaten of rotte eieren erbij. Kan iedereen zich lekker uitleven.

Maar serieus: Mochten ze wel geschikt te krijgen zijn voor normale snelheden, dan kunnen ze blauw/geel gespoten worden en in de gewone IC-dienst ingezet worden. Zou ik niet verkeerd vinden, het design van die neus is in elk geval prachtig. Maar of het PR-technisch gezien een handige zet is, vraag ik me af...
  maandag 3 juni 2013 @ 11:55:21 #7
35154 James1988
Schommelbotenlover
pi_127353130
quote:
0s.gif Op maandag 3 juni 2013 11:52 schreef GlenSpey het volgende:
Wat zal er nu met de V250 gaan gebeuren, denken jullie?
Slopen, denk ik. NS en NMBS willen ze niet, en verder zijn ze voor AB onverkoopbaar vanwege de rapporten van Mott MacDonald en Concept Risk.
pi_127353277
Ik denk eigenlijk niet dat ze die treinen, die voor vele miljoenen zijn aangeschaft, nu al naar de sloop zullen sturen. Denk dat ze rustig de tijd zullen pakken om alle fouten weg te werken en er dan een geschikt alternatief wordt gezocht, hetzij verkoop of inderdaad inzet in een normale IC-dienst.

Als de media het een tijdje heeft laten rusten zijn de meeste mensen die trein toch alweer vergeten :+
pi_127353418
naar india verschepen, daar mag het wel rijden :+
pi_127353560
Zou mij persoonlijk niets verbazen als NS die treinen inderdaad gewoon afneemt en daarna in Haarlem geheel opnieuw laat opbouwen. Kost volgens mij nog minder tijd ook als een nieuwe aanbesteding :P
pi_127353725
quote:
0s.gif Op maandag 3 juni 2013 11:59 schreef GlenSpey het volgende:
Ik denk eigenlijk niet dat ze die treinen, die voor vele miljoenen zijn aangeschaft, nu al naar de sloop zullen sturen. Denk dat ze rustig de tijd zullen pakken om alle fouten weg te werken en er dan een geschikt alternatief wordt gezocht, hetzij verkoop of inderdaad inzet in een normale IC-dienst.

Als de media het een tijdje heeft laten rusten zijn de meeste mensen die trein toch alweer vergeten :+
Ze hebben er natuurlijk "slechts" 9 aangeschaft. De andere 7 kunnen natuurlijk retour fabrikant wegens enorme technische gebreken. Het blijft de vraag of het het geld en de moeite loont om de andere stellen rijvaardig te maken.
  maandag 3 juni 2013 @ 12:09:37 #12
31936 Dr_Flash
CubeMeister
pi_127353731
quote:
0s.gif Op maandag 3 juni 2013 11:59 schreef GlenSpey het volgende:
Ik denk eigenlijk niet dat ze die treinen, die voor vele miljoenen zijn aangeschaft, nu al naar de sloop zullen sturen. Denk dat ze rustig de tijd zullen pakken om alle fouten weg te werken
Tegen die tijd ligt overal Maglev.
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
  maandag 3 juni 2013 @ 12:10:52 #13
141482 Q.
JurassiQ
pi_127353776
quote:
3s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:09 schreef Dr_Flash het volgende:

[..]

Tegen die tijd ligt overal Maglev.
Tegen die tijd heeft iedereen een personal transporter en beamen ze je van de ene naar de andere plek. :')
For great justice!
  maandag 3 juni 2013 @ 12:12:22 #14
31936 Dr_Flash
CubeMeister
pi_127353818
quote:
14s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:10 schreef Q. het volgende:

[..]

Tegen die tijd heeft iedereen een personal transporter en beamen ze je van de ene naar de andere plek. :')
Gratis. Zonder OV-chipgefaal.
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
  Redactie Frontpage / Sport maandag 3 juni 2013 @ 12:13:19 #15
122036 crew  Peterselieman
Maffe Fries
pi_127353850
quote:
14s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:10 schreef Q. het volgende:

[..]

Tegen die tijd heeft iedereen een personal transporter en beamen ze je van de ene naar de andere plek. :')
dat gaat nog niet zo snel gebeuren, maar wel dat het individuele transport een hoge vlucht neemt, waarbij computergestuurde voertuigen op inductie rijden.
Altijd onderweg naar het avontuur
  maandag 3 juni 2013 @ 12:14:36 #16
31936 Dr_Flash
CubeMeister
pi_127353887
quote:
14s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:13 schreef Peterselieman het volgende:

[..]

dat gaat nog niet zo snel gebeuren,
3176 strafpunten wegwerken ook niet hoor :s)
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
pi_127353923
quote:
0s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:06 schreef MTL het volgende:
Zou mij persoonlijk niets verbazen als NS die treinen inderdaad gewoon afneemt en daarna in Haarlem geheel opnieuw laat opbouwen. Kost volgens mij nog minder tijd ook als een nieuwe aanbesteding :P
Haarlem is vol tot eind 2018 dus Watergraafsmeer ligt mee voor de hand. Als ze dat al gaan doen.
pi_127353952
quote:
12s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:14 schreef Dr_Flash het volgende:

[..]

3176 strafpunten wegwerken ook niet hoor :s)
Voor twee halve treinstellen toch? Ben benieuwd hoeveel punten het worden als ze de resterende 16 helften gaan controleren.
pi_127353954
quote:
1s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:15 schreef b2py het volgende:

[..]

Haarlem is vol tot eind 2018 dus Watergraafsmeer ligt mee voor de hand. Als ze dat al gaan doen.
Al bouwen ze daar de werkplaats Tilburg geheel opnieuw voor op :+ Het ging om het idee uiteraard ;)
  Redactie Frontpage / Sport maandag 3 juni 2013 @ 12:16:59 #20
122036 crew  Peterselieman
Maffe Fries
pi_127353967
quote:
12s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:14 schreef Dr_Flash het volgende:

[..]

3176 strafpunten wegwerken ook niet hoor :s)
het zou een hele prestatie zijn als ze het onder de 10 weten te krijgen :+
Altijd onderweg naar het avontuur
  maandag 3 juni 2013 @ 12:17:26 #21
31936 Dr_Flash
CubeMeister
pi_127353981
Wat ik me afvraag he. Stel we nokken er idd mee en AnsaldoFaalhaas gaat op de fles. Dat ligt best wel voor de hand allemaal.

Wat gebeurt er dan met die dingen die ze WEL goed kunnen? Ik begreep dat AnsaldoSTS op het gebied van seinen en beveiliging best goeie dingen doet? Gaat dat dan ook omver? :?
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
pi_127354015
Ik vind het trouwens wel een vaag verhaal dat het merknaam Fyra bij NMBS ligt en daardoor niet meer gebruikt mag worden door NSH. Ik denk dat je die naam voor een prikkie wel even over kan nemen.
  maandag 3 juni 2013 @ 12:19:13 #23
31936 Dr_Flash
CubeMeister
pi_127354041
Ik denk dat je wel goed krankjogge moet zijn om die naam nog te willen gebruiken, laat staan ervoor te betalen :P
Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
pi_127354070
quote:
3s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:17 schreef Dr_Flash het volgende:
Wat ik me afvraag he. Stel we nokken er idd mee en AnsaldoFaalhaas gaat op de fles. Dat ligt best wel voor de hand allemaal.

Wat gebeurt er dan met die dingen die ze WEL goed kunnen? Ik begreep dat AnsaldoSTS op het gebied van seinen en beveiliging best goeie dingen doet? Gaat dat dan ook omver? :?
Volgens mij zijn het allemaal losse dochters van Finmecannica (als ik het goed spel) en zullen die dus niet zomaar omvallen. Wel is het omvallen van AB niet positief voor het moederbedrijf natuurlijk. En er zullen waarschijnlijk genoeg kopers zijn voor AnsaldoSTS.
  maandag 3 juni 2013 @ 12:22:16 #25
391360 KnightSolaire
Praise the Sun
pi_127354157
quote:
10s.gif Op maandag 3 juni 2013 12:19 schreef Dr_Flash het volgende:
Ik denk dat je wel goed krankjogge moet zijn om die naam nog te willen gebruiken, laat staan ervoor te betalen :P
Dat lijkt me ook voor de V250. Wat heb je nu aan een vloot van negen V250's die op z'n vroegst over twee jaar inzetbaar is en vervolgens qua onderhoud zeer kostbaar is?
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')