Februari 2026 zal het zover zijn, eindelijk worden de wegen in Nederland die optimaal zijn voor FSD natuurlijk veiliger. Hopelijk stappen de vele boomers in ons land in Tesla's en houden ze de handen van het stuur zodat de jongere generatie veilig over de straten kan.quote:Binnenkort mag Tesla in Europa Full Self Driving officieel zo aanbieden dat het zijn naam eer aandoet, met Nederland voorop.
Rijhulpmiddelen die veel taken van je overnemen zijn altijd het speerpunt geweest van Tesla. Toch was het nog steeds niet het beoogde volledig autonoom rijden, want daar bleken de risico’s nog te significant voor te zijn. Daarom zijn vrijwel alle zelfrijdende systemen, waaronder Tesla’s Autopilot en Full Self Driving, verbonden aan regels in de EU. Met als belangrijkste ondermijning van het feit dat het echt zelfstandig rijden is dat je altijd je ogen op de weg en je handen op het stuur moet houden.
Tesla Full Self Driving komt naar Europa
Op X kondigt Tesla nu aan dat hier verandering in komt. Full Self Driving kan zeer binnenkort officieel uitgerold worden na intensief testen, en dat betekent bijvoorbeeld dat autonoom rijden zonder handen aan het stuur zou mogen. Opvallende passage: Nederland gaat het allereerste land worden waar de geavanceerde functies van FSD een uitzondering krijgen op de wetgeving. Het zelfrijdende avontuur van Tesla in Europa begint hier.
Concreet gaat het over dingen die Full Self Driving in een Tesla mag doen zonder handen aan het stuur, of Level 2-autonomie op wegen buiten de snelweg. Volgens Tesla is het gevaarlijker om FSD aan te passen op de reeds bestaande regels dan FSD goedkeuren als uitzondering. Dat laatste is dus gebeurd. In februari 2026 zouden de nieuwe regels ingesteld worden door de RDW en dan kan Full Self Driving dus uitgebreider worden dan ooit tevoren. Er is volgens Tesla dan nog steeds een lange weg te gaan, maar het is een mooie eerste stap.
Veel specifieker dan dat wordt het nog niet.
Tegen februari 2026 gaan we dus meer zien over Tesla Full Self Driving. Het merk blijft erbij dat het enorm veilig is en dat er op Europese wegen al in 17 landen ruim 1 miljoen kilometer veilig is gereden met de handsfree-versie van FSD tijdens het testen. Tesla hoopt dan ook dat de vrijstelling in Nederland het goede voorbeeld geeft voor andere landen, zodat Full Self Driving grootschalig kan uitrollen op ons continent.
Nederland voorop?quote:Op maandag 24 november 2025 10:58 schreef Evangelion het volgende:
Loopt Nederland voorop bij het toestaan of achterop bij het verbieden?
Omdat we er naar toe moeten dat de mens de auto niet langer bestuurt.quote:Op maandag 24 november 2025 10:57 schreef xpompompomx het volgende:
Waarom zouden we dit moeten willen hebben in Nederland?
Laten ze dan 1st met de treinen beginnen, dat maakt het direct toegankelijker want een zeer groot deel van de kosten zijn namelijk personeel.quote:Op maandag 24 november 2025 11:09 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Omdat we er naar toe moeten dat de mens de auto niet langer bestuurt.
Menselijk handelen heeft een heel groot aandeel in verkeersongevallen. Wanneer je die oorzaak weg kan nemen, namelijk door het te programmeren, moet je dat doen. Zodra de software een fout maakt en er een tragisch (dodelijk) ongeluk ontstaat, kan je direct de software daarop aanpassen. Op die manier kan je snel toewerken naar een veel veiligere omgeving waar iedereen van profiteert.
Ik durf wel te stellen dat het aantal jaarlijkse doden fors vermindert wanneer je de boel volledig automatiseert.
Bekijk deze YouTube-video
Yep, vooral het merk NS heeft nogal een inhaalslag te makenquote:
Het wachten is nu op de Tesla FSD E-bike natuurlijkquote:Op maandag 24 november 2025 11:19 schreef Weltschmerz het volgende:
Is dit om de fietshelmplicht er doorheen te drukken?
Waarom zou je dat in godsnaam doen? Van de 675 mensen die in het verkeer omkwamen in 2024, waren er 246 fietser en 220 bestuurder van een personenauto.quote:Op maandag 24 november 2025 11:18 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Laten ze dan 1st met de treinen beginnen, dat maakt het direct toegangkelijker want een zeer groot deel van de kosten zijn namelijk personeel.
quote:In 2024 zijn er in Nederland 9 doden gevallen bij treinongelukken op overwegen, 2 bij aanrijdingen met een persoon (exclusief suïcides), en 1 op een perron bij in- of uitstappen, wat neerkomt op een totaal van 12 doden.
Het gaat om het laten dalen van de prijzen van treinkaartjes, die zijn zo hoog met name door personeelskosten.quote:Op maandag 24 november 2025 11:21 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Waarom zou je dat in godsnaam doen? Van de 675 mensen die in het verkeer omkwamen in 2024, waren er 246 fietser en 220 bestuurder van een personenauto.
Dat staat in schril contrast met de trein.
[..]
quote:Google AI Overview:
De grootste kostenpost van de NS is personeel. In 2024 stegen de totale bedrijfslasten van NS met 8% tot ¤ 3.841 miljoen, mede door oplopende kosten en investeringen, die zowel de financiële positie als de schuld beïnvloeden, aldus de NS.
Personeel: Ongeveer 41% van de ticketprijs gaat naar salariskosten, wat het personeel de grootste kostenpost maakt.
Ik zou de voorkeur in eerste instantie geven aan het reduceren van het aantal doden ipv het reduceren van tarievenquote:Op maandag 24 november 2025 11:23 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Het gaat om het laten dalen van de prijzen van treinkaartjes, die zijn zo hoog met name door personeelskosten.
Mwah, ik zie de personeelskosten van de NS als aanzienlijk.quote:Op maandag 24 november 2025 11:25 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Ik zou de voorkeur in eerste instantie geven aan het reduceren van het aantal doden ipv het reduceren van tarieven
quote:GoogleAI Overview:
De grootste kostenpost van de NS is personeel. In 2024 stegen de totale bedrijfslasten van NS met 8% tot ¤ 3.841 miljoen, mede door oplopende kosten en investeringen, die zowel de financiële positie als de schuld beïnvloeden, aldus de NS.
Personeel: Ongeveer 41% van de ticketprijs gaat naar salariskosten, wat het personeel de grootste kostenpost maakt.
Ik ben sowieso tegen, maar test dat eerst even uit in een land zonder al die fietsers want daar is FSD heel slecht in. En wie is er strafrechtelike aansprakelijk bij een ongeluk?quote:Op maandag 24 november 2025 11:20 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Het wachten is nu op de Tesla FSD E-bike natuurlijk
Poetinquote:Op maandag 24 november 2025 11:54 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
En wie is er strafrechtelike aansprakelijk bij een ongeluk?
Snap het ook niet. Het gros van de testen zijn uitgevoerd in de VS waar het wegennet, breedte, auto's en gedrag van bestuurders totaal anders is dan bij ons. Ze moeten het hier ook jaren testen eerst voordat je dat zou moeten aandurven.quote:Op maandag 24 november 2025 10:57 schreef xpompompomx het volgende:
Waarom zouden we dit moeten willen hebben in Nederland?
Bekijk deze YouTube-videoquote:Op maandag 24 november 2025 12:36 schreef Knipoogje het volgende:
[..]
Snap het ook niet. Het gros van de testen zijn uitgevoerd in de VS waar het wegennet, breedte, auto's en gedrag van bestuurders totaal anders is dan bij ons. Ze moeten het hier ook jaren testen eerst voordat je dat zou moeten aandurven.
Reactie RDW naar aanleiding van oproep Teslaquote:Op 22 november 2025 heeft Tesla een bericht op X geplaatst over Full Self Driving Supervised (FSD Supervised) waarin de RDW wordt genoemd. Over lopende aanvragen van fabrikanten delen we geen details omdat dit markt- en concurrentiegevoelige informatie is. Wel kunnen we vermelden dat de RDW met Tesla een planning heeft opgesteld waarbij Tesla naar verwachting in februari 2026 kan aantonen dat FSD Supervised aan de vereisten voldoet. RDW en Tesla weten welke inspanningen geleverd moeten worden om hierover in februari een besluit te nemen. Of de planning gehaald wordt, moet de komende periode blijken. Voor de RDW staat (verkeers)veiligheid voorop.
In het bericht op X roept Tesla Tesla-rijders op om de RDW te bedanken en hun enthousiasme over deze planning aan ons te uiten door contact met ons op te nemen. We bedanken iedereen die dit al heeft gedaan en willen hierbij oproepen om geen contact met ons op te nemen hierover. Het kost onze klantenservice onnodig veel tijd. Bovendien zal dit geen enkele invloed hebben op het wel of niet halen van de planning. Verkeersveiligheid staat voor de RDW voorop: toelating is pas mogelijk zodra de veiligheid van het systeem overtuigend is aangetoond.
Toelating nieuwe technologie in de EU
Wanneer een fabrikant een nieuwe technologie, waar nog geen wetgeving voor is, in Europa wil introduceren, kan gebruik gemaakt worden van een Europese procedure. Op basis van deze wetgeving is het mogelijk om een vrijstelling te verkrijgen voor de markttoelating van nieuwe technologieën in de Europese Unie. Om die vrijstelling te verkrijgen, moet een lidstaat namens de fabrikant een aanvraag indienen bij de Europese Commissie. Dit betekent dat Nederland (via het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat) de aanvraag indient. Dit is vastgelegd in de Europese Verordening (EU) 2018/858. Voor goedkeuring is een meerderheid van stemmen binnen het verantwoordelijke EU-comité vereist. Stemt een meerderheid vóór dan krijgt de fabrikant een vrijstelling voor deze nieuwe technologie in de EU. De vrijstelling is dan geldig in alle lidstaten, waardoor de technologie in de hele EU mag worden toegepast. Wanneer er geen meerderheid van de stemmen is, dan blijft de vrijstelling alleen binnen Nederland geldig en mag alleen in Nederland van deze technologie gebruik gemaakt worden. Andere lidstaten kunnen dan zelf besluiten of ze de goedkeuring overnemen voor hun grondgebied.
Voordat een aanvraag om vrijstelling te verkrijgen voor de markttoelating van nieuwe technologieën in de Europese Unie kan worden ingediend, moet een fabrikant eerst aantonen dat een voertuig of systeem voldoet aan de regelgeving. Hiervoor moet de fabrikant een uitgebreide testprocedure doorlopen bij een typegoedkeuringsautoriteit. In Nederland is dit de RDW. Onderdeel van de testprocedure is o.a. testen op de openbare weg.
Dat hebben ze dus net released he.. dit nieuwsartikel is al van gisteren xD.quote:Op maandag 24 november 2025 14:04 schreef recursief het volgende:
TT klopt niet en het bronbericht is een versimpeling van de werkelijkheid. Voor wie wil weten hoe het nou wel precies zit:
[..]
Reactie RDW naar aanleiding van oproep Tesla
Hoewel je gelijk hebt past dat in een ellenlang reeks van versimpeling en verdomming omdat een minderheid er niks van kan of wil kunnen.quote:Op maandag 24 november 2025 11:09 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Omdat we er naar toe moeten dat de mens de auto niet langer bestuurt.
Menselijk handelen heeft een heel groot aandeel in verkeersongevallen. Wanneer je die oorzaak weg kan nemen, namelijk door het te programmeren, moet je dat doen. Zodra de software een fout maakt en er een tragisch (dodelijk) ongeluk ontstaat, kan je direct de software daarop aanpassen. Op die manier kan je snel toewerken naar een veel veiligere omgeving waar iedereen van profiteert.
Ik durf wel te stellen dat het aantal jaarlijkse doden fors vermindert wanneer je de boel volledig automatiseert.
Bekijk deze YouTube-video
Dat maakt niet uit he. RDW kan helemaal geen toestemming geven. Zo loopt de procedure niet. Het RDW oordeelt of de veiligheid gewaarborgd is. Als dat zo is, is het aan het ministerie om een voorstel te doen waar dan in Europees verband over gestemd wordt. Afhankelijk van de uitkomst is er dan een uitzondering om FSD in heel Europa of alleen in Nederland toe te staan.quote:Op maandag 24 november 2025 14:42 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Dat hebben ze dus net released he.. dit nieuwsartikel is al van gisteren xD.
Troll.quote:Straks ze even bellen om te bedanken.
Dus met drank op toch zelf willen rijden, niet handigquote:Op maandag 24 november 2025 14:33 schreef Captain_Ghost het volgende:
Lijkt mij een goeie ontwikkeling. Op een dag kan ik met auto naar cafe. Lekker biertje of wijntje pakken, daarna onder verwarmd auto naar huis!
Dus waarom niet... Trouwens ik heb echter wel 1 voorwaarde, dat ik op gewenst moment auto zelf kan bedienen en of automaat overlaten.
Alleen wanneer je niet drank op heeft, mag je idd rijden.quote:Op maandag 24 november 2025 15:03 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Dus met drank op toch zelf willen rijden, niet handig
Ik vind cruise-control al vaak lastig. laat staan een auto die zelfstandig rijd :-)quote:Op maandag 24 november 2025 15:30 schreef Captain_Ghost het volgende:
[..]
Alleen wanneer je niet drank op heeft, mag je idd rijden.
Heb je toch drank op. Ga dan op achterbank chillen.
Misschien als je dan al het andere vervoer verbied. Dus geen voetgangers, fietsers of ongeautomatiseerde auto's mer op de weg. Want dat wordt een bloedveld en die automobilisten kiezen daar zelf voor.quote:Op maandag 24 november 2025 11:09 schreef onlogisch het volgende:
Ik durf wel te stellen dat het aantal jaarlijkse doden fors vermindert wanneer je de boel volledig automatiseert.
Dan moet je iedereen te voet, met de fiets of het openbaar vervoer laten gaan en auto's verbieden.quote:Op maandag 24 november 2025 11:25 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Ik zou de voorkeur in eerste instantie geven aan het reduceren van het aantal doden ipv het reduceren van tarieven
Ja, zodra dat de fabrikant is kunnen we praten.quote:Op maandag 24 november 2025 11:54 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Ik ben sowieso tegen, maar test dat eerst even uit in een land zonder al die fietsers want daar is FSD heel slecht in. En wie is er strafrechtelike aansprakelijk bij een ongeluk?
Ja, in de VS is het bij een aanrijding van een voetganger of fietser zelden de schuld van de automobilist. Zo zitten de verkeersregels daar nu eenmaal in elkaar.quote:Op maandag 24 november 2025 12:36 schreef Knipoogje het volgende:
[..]
Snap het ook niet. Het gros van de testen zijn uitgevoerd in de VS waar het wegennet, breedte, auto's en gedrag van bestuurders totaal anders is dan bij ons. Ze moeten het hier ook jaren testen eerst voordat je dat zou moeten aandurven.
Veel RDW medewerkers zijn enorme Tesla fans. Daarom worden daar alle Tesla EU dingen goedgekeurd.quote:Op maandag 24 november 2025 12:39 schreef monkyyy het volgende:
Is er ook een bericht vanuit het RDW hierover, want "Tesla schrijft op X" vind ik niet een goede bron.
7 jaar in Amerika gewoond en vaak meegemaakt dat het opeens spiegelglad werd of veel water op de weg en meer onverwachte dingen. Autorijden is vaak handelen naar een bepaalde onverwachte situatie.quote:Op maandag 24 november 2025 18:54 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, in de VS is het bij een aanrijding van een voetganger of fietser zelden de schuld van de automobilist. Zo zitten de verkeersregels daar nu eenmaal in elkaar.
Tijd om de beloningen even te checken daarquote:Op maandag 24 november 2025 18:55 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Veel RDW medewerkers zijn enorme Tesla fans. Daarom worden daar alle Tesla EU dingen goedgekeurd.
Je mag daar bijvoorbeeld niet oversteken als er geen bewaakte oversteekplaats is. En daar de automobilisten daar toch niet voor stoppen, hebben ze daar nu op een aantal plaatsen voetgangersstoplichten voor gemaakt. Maar dat helpt ook niet en daarom moet je nu op steeds meer plaatsten met een rode vlag zwaaien als je oversteekt terwijl het licht voor jou groen is.quote:Op maandag 24 november 2025 19:07 schreef hondonspain het volgende:
[..]
7 jaar in Amerika gewoond en vaak meegemaakt dat het opeens spiegelglad werd of veel water op de weg en meer onverwachte dingen. Autorijden is vaak handelen naar een bepaalde onverwachte situatie.
Nu waarschijnlijk nog niet veel, maar dat zal wel snel veranderen, inderdaad.quote:Op maandag 24 november 2025 19:09 schreef MichaelScott het volgende:
Ik zou Tesla-bestuurders toch aanraden eerst te kijken wat hun verzekeringsmaatschappij hierover zegt.
Dat is simpel.quote:Op maandag 24 november 2025 19:09 schreef MichaelScott het volgende:
Ik zou Tesla-bestuurders toch aanraden eerst te kijken wat hun verzekeringsmaatschappij hierover zegt.
Als FSD ready is in Februari mag @Wantie dan met je mee een ritje maken?quote:
Er zijn volgens mij nog geen landen waar je zomaar een auto zonder stuur of pedalen mag verkopen.quote:Op maandag 24 november 2025 19:20 schreef epicbeardman het volgende:
Als er Cybercabs die zonder mensen rijden iemand aanrijdt of ongeluk veroorzaakt is natuurlijk ander geval.
Waarom?quote:Op maandag 24 november 2025 19:22 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Als FSD ready is in Februari mag @:Wantie dan met je mee een ritje maken?
FSD slaagt er in de VS nog steeds niet in om daadwerkelijk volledig autonoom te rijden.quote:Op maandag 24 november 2025 11:09 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Omdat we er naar toe moeten dat de mens de auto niet langer bestuurt.
Menselijk handelen heeft een heel groot aandeel in verkeersongevallen. Wanneer je die oorzaak weg kan nemen, namelijk door het te programmeren, moet je dat doen. Zodra de software een fout maakt en er een tragisch (dodelijk) ongeluk ontstaat, kan je direct de software daarop aanpassen. Op die manier kan je snel toewerken naar een veel veiligere omgeving waar iedereen van profiteert.
Ik durf wel te stellen dat het aantal jaarlijkse doden fors vermindert wanneer je de boel volledig automatiseert.
Bekijk deze YouTube-video
Geen idee. Wel gevaarlijk ja, want mensen die voor de eerste keer in een EV rijden zijn vaak verrast hoe fijn het rijdt, en dan is het daarna vervelend om weer in een vehikel met een pruttelmotor te moeten rijden.quote:Op maandag 24 november 2025 19:56 schreef Wantie het volgende:
[..]
Hij durft het voor zichzelf niet te vragen denk ik.
Volgens mij ging het daar niet overquote:Op maandag 24 november 2025 20:07 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Geen idee. Wel gevaarlijk ja, want mensen die voor de eerste keer in een EV rijden zijn vaak verrast hoe fijn het rijdt, en dan is het daarna vervelend om weer in een vehikel met een pruttelmotor te moeten rijden.
Neuh maar het is wel de bijvangst van in een auto meerijden om FSD te ervaren.quote:Op maandag 24 november 2025 20:14 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Volgens mij ging het daar niet over
Stoppen als er een schoolbus stil staat aan de andere kant van de weg en kruispunten waar de auto voorrang heeft die het eerst er is. Er zijn denk ik een hoop momenten dat het niet simpel autorijden is.quote:Op maandag 24 november 2025 19:18 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Je mag daar bijvoorbeeld niet oversteken als er geen bewaakte oversteekplaats is. En daar de automobilisten daar toch niet voor stoppen, hebben ze daar nu op een aantal plaatsen voetgangersstoplichten voor gemaakt. Maar dat helpt ook niet en daarom moet je nu op steeds meer plaatsten met een rode vlag zwaaien als je oversteekt terwijl het licht voor jou groen is.
Vroeger, lang geleden, toen de eerste auto's op de weg verschenen, moest er iemand voor lopen die met een vlag zwaaide. Maar er is sindsdien veel veranderd.
Voor fietsers, ook als je op een sporadische fietsstrook rijd, is het een groot probleem dat je op de meeste plaatsen rechtsaf mag slaan als het stoplicht op rood staat.
Dat klopt. Maar voetgangers zijn hoogstens "casualties". Ze hebben maar heel weinig rechten.quote:Op maandag 24 november 2025 20:22 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Stoppen als er een schoolbus stil staat aan de andere kant van de weg en kruispunten waar de auto voorrang heeft die het eerst er is. Er zijn denk ik een hoop momenten dat het niet simpel autorijden is.
De belofte is dat een computer beter kan autorijden dan de mens.quote:Op maandag 24 november 2025 10:57 schreef xpompompomx het volgende:
Waarom zouden we dit moeten willen hebben in Nederland?
De trein kan niet concurreren met zelfrijdende voertuigen. Zelfrijdende taxi's betekent dat Eindhoven-Maastricht met de taxi goedkoper wordt dan met de trein.quote:Op maandag 24 november 2025 11:18 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Laten ze dan 1st met de treinen beginnen, dat maakt het direct toegankelijker want een zeer groot deel van de kosten zijn namelijk personeel.
Als je er tienbaanswegen van maakt? Of alleen in de daluren?quote:Op maandag 24 november 2025 20:48 schreef BlaZ het volgende:
[..]
De trein kan niet concurreren met zelfrijdende voertuigen. Zelfrijdende taxi's betekent dat Eindhoven-Maastricht met de taxi goedkoper wordt dan met de trein.
Dat maakt weinig uit, een zelfrijdende taxi biedt een stuk meer comfort dan een trein en kan je direct op de bestemming af zitten in plaats van een indirecte verbinding. Als de prijzen ook maar enigszins in de buurt komen wordt de trein gewoon weggeconcurreerd, net zoals de trein zelf met paarden voortgedreven koetsen wegconcurreerde.quote:Op maandag 24 november 2025 20:49 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Als je er tienbaanswegen van maakt? Of alleen in de daluren?
Hoeveel mensen zitten er tijdens de spits in een intercity van Maastricht naar Amsterdam, of de andere kant op? Zoveel auto's heb je dan extra nodig.quote:Op maandag 24 november 2025 20:53 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dat maakt weinig uit, een zelfrijdende taxi biedt een stuk meer comfort dan een trein en kan je direct op de bestemming af zitten in plaats van een indirecte verbinding. Als de prijzen ook maar enigszins in de buurt komen wordt de trein gewoon weggeconcurreerd, net zoals de trein zelf met paarden voortgedreven koetsen wegconcurreerde.
Een station als Maastricht verwerkt slechts 9.791 reizigers per dag, dus dat is niet een probleem.quote:Op maandag 24 november 2025 20:58 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Hoeveel mensen zitten er tijdens de spits in een intercity van Maastricht naar Amsterdam, of de andere kant op? Zoveel auto's heb je dan extra nodig.
Met zelfrijdende treinen kan men echter wel zeer veel passagiers tegelijk vervoeren naar met name de steden. Daar zie ik voordelen in, maar zodra FSD echt werkelijkheid wordt, maken de huidige hoge personeelskosten van de NS het treinvervoer geheel onrendabel. Maar goed ook, want monopolisme leidt tot stagnatie, slechte service en hoge kosten. We zagen dat bij de NS in de jaren 80, evenals bij de PTT. Het monopolie van de PTT werd uiteindelijk ook door technologische ontwikkelingen doorbroken.quote:Op maandag 24 november 2025 20:48 schreef BlaZ het volgende:
[..]
De trein kan niet concurreren met zelfrijdende voertuigen. Zelfrijdende taxi's betekent dat Eindhoven-Maastricht met de taxi goedkoper wordt dan met de trein.
En Eindhoven, of Utrecht?quote:Op maandag 24 november 2025 22:20 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Een station als Maastricht verwerkt slechts 9.791 reizigers per dag, dus dat is niet een probleem.
https://dashboards.nsjaarverslag.nl/reizigersgedrag/maastricht
Mwah, met ASML doet Nederland het zo slecht nog niet, maar 1 zwaluw maakt nog geen zomer. Het zijn vooral de landen met een veel te ruimhartig sociaal stelsel die eraan moeten geloven, maar daar kan ik geen traan om latenquote:Op maandag 24 november 2025 22:27 schreef phpmystyle het volgende:
Heel goed.
Tesla (USA) loopt met alles voorop tov Europa. Tenminste als het gaat om technologie.
Als het gaat om verarming, criminaliteit, en asielzoekers lopen wij voorop.
Maar een monopolie is altijd het streven. Dus heb je liever een Tesla monopolie?quote:Op maandag 24 november 2025 22:22 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Met zelfrijdende treinen kan men echter wel zeer veel passagiers tegelijk vervoeren naar met name de steden. Daar zie ik voordelen in, maar zodra FSD echt werkelijkheid wordt, maken de huidige hoge personeelskosten van de NS het treinvervoer geheel onrendabel. Maar goed ook, want monopolisme leidt tot stagnatie, slechte service en hoge kosten. We zagen dat bij de NS in de jaren 80, evenals bij de PTT. Het monopolie van de PTT werd uiteindelijk ook door technologische ontwikkelingen doorbroken.
Volgens mij draai je het om. Het gaat niet om het aantal miljardairs, want daar hoor jij niet bij.quote:Op maandag 24 november 2025 22:27 schreef phpmystyle het volgende:
Heel goed.
Tesla (USA) loopt met alles voorop tov Europa. Tenminste als het gaat om technologie.
Als het gaat om verarming, criminaliteit, en asielzoekers lopen wij voorop.
Ja, slavernij en tentenkampen voor iedereenquote:Op maandag 24 november 2025 22:32 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Mwah, met ASML doet Nederland het zo slecht nog niet, maar 1 zwaluw maakt nog geen zomer. Het zijn vooral de landen met een veel te ruimhartig sociaal stelsel die eraan moeten geloven, maar daar kan ik geen traan om laten
Klopt.quote:Op maandag 24 november 2025 22:33 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Volgens mij draai je het om. Het gaat niet om het aantal miljardairs, want daar hoor jij niet bij.
Winstgevendheid is denk ik het streven, de mate waarin en de manier waarop is nogal cultuur afhankelijk. Een Tesla monopolie zie ik ook niet zitten, hopelijk komen er ook snel alternatieven voor, het is niet zo dat Tesla een patent heeft op FSD of zelfrijdende taxi's zoals bijv ook Waymo, dat al dergelijke diensten aanbiedt.quote:Op maandag 24 november 2025 22:32 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Maar een monopolie is altijd het streven. Dus heb je liever een Tesla monopolie?
Het is ook te ruim. Mensen zijn opportunistisch.quote:Op maandag 24 november 2025 22:32 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Mwah, met ASML doet Nederland het zo slecht nog niet, maar 1 zwaluw maakt nog geen zomer. Het zijn vooral de landen met een veel te ruimhartig sociaal stelsel die eraan moeten geloven, maar daar kan ik geen traan om laten
Slavernij zie ik niet zitten, maar tentenkampen zijnquote:Op maandag 24 november 2025 22:34 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, slavernij en tentenkampen voor iedereen
Hoe verwarmen ze die en kun je daar zelf in koken? Hebben ze een koelkast? Stromend water en riolering?quote:Op maandag 24 november 2025 22:41 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Slavernij zie ik niet zitten, maar tentenkampen zijn
Een koelkast heb je in de koude maanden niet echt nodig, in de zomer zou men zoals in de jaren 50 gebruik kunnen maken van een gemeenschappelijk koel en vrieshuisje. Stromend water en riolering is overal al aanwezig, maar dat kan naar behoefte uitgebreid worden. Dat kan en mag wat mij betreft wel vanuit de staats/gemeentekas gefinancieerd worden. Dat is luxer dan wat men nu in Luxemburg aantreft, maar veel migranten zullen dan wegblijven en vertrekken, meer mensen zullen toch maar aan't werk gaan om zich hoogwaardiger huisvesting te kunnen permiteren. Onze buur Luxemburg toont ons de wegquote:Op maandag 24 november 2025 22:43 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Hoe verwarmen ze die en kun je daar zelf in koken? Hebben ze een koelkast? Stromend water en riolering?
Ik dacht dat jij mensenrechten zo belangrijk vond? Maar hoeveel je daar recht op hebt is dus afhankelijk van de grootte van je vermogen? De rijken zijn onaantastbaar, de armen hoeven nog net niet dood te gaan?quote:Op maandag 24 november 2025 22:53 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Een koelkast heb je in de koude maanden niet echt nodig, in de zomer zou men zoals in de jaren 50 gebruik kunnen aan maken van een gemeenschappelijk koel en vrieshuisje. Stromend water en riolering is overal al aanwezig, maar dat kan naar behoefte uitgebreid worden. Dat kan en mag wat mij betreft wel vanuit de staats/gemeentekas gefinancieerd worden. Dat is luxer dan wat men nu in Luxemburg aantreft, maar veel migranten zullen dan wegblijven en vertrekken, meer mensen zullen toch maar aan't werk gaan om zich ruimere huisvesting te kunnen permiteren. Onze buur Luxemburg toont ons de weg
Dat is waar dit topic over gaat, in plaats dit topic ook weer te gaan misbruiken vanwege je misplaatste onderbuikgevoelens jegens alles wat met Musk en Tesla te maken heeft.quote:Op maandag 24 november 2025 23:05 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Wat boeit dat? Je zegt zelf al dat je het toch niet gaat gebruiken.
Bed, bad/douche, brood, tent met daarnaast toegang tot werk en scholing is volgens de mensenrechten, althans voor de eigen burgers en migranten(tijdens de lopende asielprocedure). Het hoeft niet ruimer te zijn dan dat. Het is niet zo dat bijv Luxemburg daaraan niet zou voldoen.quote:Op maandag 24 november 2025 23:04 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ik dacht dat jij mensenrechten zo belangrijk vond? Maar hoeveel je daar recht op hebt is dus afhankelijk van de grootte van je vermogen? De rijken zijn onaantastbaar, de armen hoeven nog net niet dood te gaan?
Niet waar, Tesla FSD is nog steeds level 2 autonoom autorijden.quote:Op maandag 24 november 2025 22:27 schreef phpmystyle het volgende:
Heel goed.
Tesla (USA) loopt met alles voorop tov Europa. Tenminste als het gaat om technologie.
Ah, ok. De armen hebben alleen recht op de meest minimale mensenrechten en de rijken die in een westers land leven moeten ook recht hebben op alle andere dingen die je daar met wat moeite onder kan scharen? Zeker als je een paar rechters omkoopt of flink gaat lobbyen? Dan kun je die mensenrechten voor rijken zelfs nog flink uitbreiden!quote:Op maandag 24 november 2025 23:09 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Bed, bad/douche, brood, tent daarnaast toegang tot werk en scholing is volgens de mensenrechten, althans voor de eigen burgers en migranten(tijdens de lopende asielprocedure). Het hoeft niet ruimer te zijn dan dat. Het is niet zo dat bijv Luxemburg daaraan niet zou voldoen.
Daarnaast ben ik geen groot voorstander van het opleggen van mensenrechten aan landen die daar geen trek in hebben, het is een westers bedenksel.
Ah, ja, ik was vergeten dat jij hebt beslist dat we die alleen de hemel in mogen prijzen.quote:Op maandag 24 november 2025 23:06 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Dat is waar dit topic over gaat, in plaats dit topic ook weer te gaan misbruiken vanwege je misplaatste onderbuikgevoelens jegens alles wat met Musk en Tesla te maken heeft.
Dat kan. Wellicht heb je gelijk.quote:Op maandag 24 november 2025 23:12 schreef Wantie het volgende:
[..]
Niet waar, Tesla FSD is nog steeds level 2 autonoom autorijden.
Mercedes heeft op een beperkt aantal snelwegen in de VS en Europa level 3 autonoom autorijden.
Verder starten in 2026 in verschillende Europese steden pilots voor robottaxis.
En daar zit Tesla niet bij.
Ja, op een driewieler moet je het leren. En als je dan later groot bent, kun je een echte auto kopen.quote:Op maandag 24 november 2025 23:18 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Dat kan. Wellicht heb je gelijk.
Mercedes is alleen véél duurder. Voor de meeste mensen onbereikbaar.
Ik spreek meerdere talen, maar geen Japans. Heb daar geen familie en verwacht er ook geen bloeiende economie. Ik hou het voorlopig bij Costa Rica als eventueel toevluchtsoord als de shit hier echt de fan gaat raken.quote:Op maandag 24 november 2025 23:16 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
In veel landen, zoals Japan werkt het al zo. Dus misschien kun je dan beter daar gaan wonen?
Tesla is ook niet voor iedereen bereikbaar.quote:Op maandag 24 november 2025 23:18 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Dat kan. Wellicht heb je gelijk.
Mercedes is alleen véél duurder. Voor de meeste mensen onbereikbaar.
Interessant. Geen leger, vlak naast Panama en Trump heeft het nog niet geannexeerd? Dan hopen dat niemand hem dat vertelt.quote:Op maandag 24 november 2025 23:20 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Ik spreek meerdere talen, maar geen Japans. Heb daar geen familie en verwacht er ook geen bloeiende economie. Ik hou het voorlopig bij Costa Rica als eventueel toevluchtsoord als de shit hier echt de fan gaat raken.
Panama heeft het Panamakanaal en dat is voor de VS van strategisch belang. Er zijn ooit plannen geweest van de chinezen om een kanaal door Nicaragua te trekken, maar dat is niet doorgegaan. CR heeft geen aardgas, aardolie of andere significante bodemschatten en dat maakt het juist aantrekkelijk imo.quote:Op maandag 24 november 2025 23:24 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Interessant. Geen leger, vlak naast Panama en Trump heeft het nog niet geannexeerd? Dan hopen dat niemand hem dat vertelt.
Grote woorden voor iemand die op meerdere plekken anti Musk sentimenten heeft lopen etaleren. Het is niet alleen maar, Frank, het mag beiden, jij voert een kruistocht tegen Musk en Tesla, own it in plaats van de aandacht proberen te verleggen naar anderen.quote:Op maandag 24 november 2025 23:18 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ah, ja, ik was vergeten dat jij hebt beslist dat we die alleen de hemel in mogen prijzen.
Maar dat laten we met liefde over aan jouw en baard.
Er is recent nog een Tesla topic gesloten omdat daarin teveel negatieve berichtgeving over Tesla werd gedeeld.quote:Op dinsdag 25 november 2025 07:01 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Grote woorden voor iemand die op meerdere plekken anti Musk sentimenten heeft lopen etaleren. Het is niet alleen maar, Frank, het mag beiden, jij voert een kruistocht tegen Musk en Tesla, own it in plaats van de aandacht proberen te verleggen naar anderen.
Nee, er is recent nog een Tesla topicreeks gesloten omdat daar in bepaalde namen continue over en weer aan het bitchen waren, en dat 'nergens meer over ging', als ik het me goed herinner.quote:Op dinsdag 25 november 2025 07:45 schreef Wantie het volgende:
[..]
Er is recent nog een Tesla topic gesloten omdat daarin teveel negatieve berichtgeving over Tesla werd gedeeld.
Dat framen dat het zou zijn vanwege 'teveel negatieve berichtgeving' is gewoon niet waar.quote:Op woensdag 24 september 2025 15:20 schreef Straatcommando. het volgende:
Klaar nu hoor, dit gaat nergens meer over.
En die 50.000 verkeersdoden van de afgelopen 50 jaar dan?quote:Op maandag 24 november 2025 18:53 schreef Red_85 het volgende:
Lekker ongelukken maken.
Ik hoop dat de familie van het eerste dodelijke/gehandicapte slachtoffer de hele overheid de moeder procedeert.
Ja. In Nederland mag je de bus in. In andere landen zoals Usa kun je wel betaalbaar auto rijden.quote:Op maandag 24 november 2025 23:22 schreef Wantie het volgende:
[..]
Tesla is ook niet voor iedereen bereikbaar.
Wat kost FSD tegenwoordig?
Ik dacht 8000 dollar of zoiets.
Maar in Nederland is ook een pilot gaande met een autonoom rijdende bus.
Die is wel voor iedereen bereikbaar.
Daarom gewoon auto's verbieden. Geen ongeleide projectielen meer.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:10 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
En die 50.000 verkeersdoden van de afgelopen 50 jaar dan?
Mja...quote:Op dinsdag 25 november 2025 07:47 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Nee, er is recent nog een Tesla topicreeks gesloten omdat daar in bepaalde namen continue over en weer aan het bitchen waren, en dat 'nergens meer over ging', als ik het me goed herinner.
Edit; Inderdaad. Even terug gezocht, dit was de sluitpost van die reeks:
[..]
Dat framen dat het zou zijn vanwege 'teveel negatieve berichtgeving' is gewoon niet waar.
Verder wilde Hem al een hele tijd dat het topic gesloten werd en door veel te zieken is dat geslaagd.quote:Op woensdag 24 september 2025 15:13 schreef CoolGuy het volgende:
Ik heb ook wel wat vraagtekens, voornamelijk waarom iemand héél veel tijd zou steken in een onderwerp waarvan duidelijk is dat hij het allemaal maar niks vindt.
Dan had je niet zo veel moeten zieken en VEM moeten negeren, en omgekeerd.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:13 schreef Wantie het volgende:
[..]
Mja...
[..]
Verder wilde Hem al een hele tijd dat het topic gesloten werd en door veel te zieken is dat geslaagd.
Niet, dat is grofweg denk ik hetzelfde als waarom de Europese autobouwers zo afgeven op autobouwers uit andere landen, inclusief China. Die maken inmiddels de prachtigste auto's, en het beeld dat die auto's kut zouden zijn is denk ik meer en meer een overblijfsel aan het worden van vroeger, waar dat ook waar was.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:15 schreef boegschroef het volgende:
Ben wel benieuwd hoe dat straks mogelijk wordt voor andere merken, volgensmij lopen die ver achter en willen nu ineens snel een inhaalslag maken.
Als ik zie hoe die auto pilot in mijn bmw werkt, dan sta ik er versteld van hoe vaak deze het mis heeft (verkeerde snelheid, rood voor rechtdoor terwijl ik links af wil waat het groen is (wat hij moet weten want navigatie zegt ook naar links)), remmen voor niks, niet vertrekken als de auto voor je begint te rijden.
Mja, mijn EV was een stuk goedkoper.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:11 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Ja. In Nederland mag je de bus in. In andere landen zoals Usa kun je wel betaalbaar auto rijden.
En Tesla is zeer betaalbaar vergeleken met z’n competitors in de eu.
De beste is waarschijnlijk Waymo, die komen binnenkort ook met betaalbare en grotere auto's. Maar die werken normaal in de stad. Daarna heb je Mercedes, maar nu alleen voor de model S. En alleen voor op bepaalde stukken snelweg, maar dan mag je (net als bij Waymo) ook gaan slapen en zij betalen ook de rekening als het fout gaat. Daarna heb je een paar Chinese merken die in Azië een hoop stof doen opwaaien. Als je dan ook bedenkt hoe de mensen daar rijden is dat minstens interessant.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:15 schreef boegschroef het volgende:
Ben wel benieuwd hoe dat straks mogelijk wordt voor andere merken, volgensmij lopen die ver achter en willen nu ineens snel een inhaalslag maken.
Als ik zie hoe die auto pilot in mijn bmw werkt, dan sta ik er versteld van hoe vaak deze het mis heeft (verkeerde snelheid, rood voor rechtdoor terwijl ik links af wil waat het groen is (wat hij moet weten want navigatie zegt ook naar links)), remmen voor niks, niet vertrekken als de auto voor je begint te rijden.
Klinkt opeens een hele hoop. Maar compleet het oneerlijke verhaal.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:10 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
En die 50.000 verkeersdoden van de afgelopen 50 jaar dan?
Tesla autopilot is daar niet veel beter in, en de pilots met FSD Robottaxi laten zien dat die ook best rare fouten maakt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:15 schreef boegschroef het volgende:
Ben wel benieuwd hoe dat straks mogelijk wordt voor andere merken, volgensmij lopen die ver achter en willen nu ineens snel een inhaalslag maken.
Als ik zie hoe die auto pilot in mijn bmw werkt, dan sta ik er versteld van hoe vaak deze het mis heeft (verkeerde snelheid, rood voor rechtdoor terwijl ik links af wil waat het groen is (wat hij moet weten want navigatie zegt ook naar links)), remmen voor niks, niet vertrekken als de auto voor je begint te rijden.
Dit. Heel simpel inderdaad.quote:Op maandag 24 november 2025 11:09 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Omdat we er naar toe moeten dat de mens de auto niet langer bestuurt.
Menselijk handelen heeft een heel groot aandeel in verkeersongevallen. Wanneer je die oorzaak weg kan nemen, namelijk door het te programmeren, moet je dat doen. Zodra de software een fout maakt en er een tragisch (dodelijk) ongeluk ontstaat, kan je direct de software daarop aanpassen. Op die manier kan je snel toewerken naar een veel veiligere omgeving waar iedereen van profiteert.
Ik durf wel te stellen dat het aantal jaarlijkse doden fors vermindert wanneer je de boel volledig automatiseert.
Bekijk deze YouTube-video
Je kan goochelen met cijfers wat je wilt, feit is dat het merendeel van de ongelukken door menselijk toedoen komen. Zo'n 85-90%, het andere percentage komt op het conto van mechanisch falen, onvoorziene omstandigheden, extreme weersinvloeden etc.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:39 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Klinkt opeens een hele hoop. Maar compleet het oneerlijke verhaal.
Kan ik ook, goochelen met cijfers.
Hoeveel waren dat er de afgelopen 3 jaar - de fietsers?
Heb je daar een bron voor? Tesla roept bij mijn weten altijd dat ze al die dure sensoren niet nodig hebben. Dat ze alles met camera's kunnen doen.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:25 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Het grootste struikelblok voor Tesla is dat het allemaal niks mag kosten. Dus de ontwikkeling staat nu zo goed als stil, omdat de benodigde computer en sensors voor de volgende versie te duur zijn geworden.
Klinkt wel een beetje als mijn Teslaquote:Op dinsdag 25 november 2025 08:15 schreef boegschroef het volgende:
Ben wel benieuwd hoe dat straks mogelijk wordt voor andere merken, volgensmij lopen die ver achter en willen nu ineens snel een inhaalslag maken.
Als ik zie hoe die auto pilot in mijn bmw werkt, dan sta ik er versteld van hoe vaak deze het mis heeft (verkeerde snelheid, rood voor rechtdoor terwijl ik links af wil waat het groen is (wat hij moet weten want navigatie zegt ook naar links)), remmen voor niks, niet vertrekken als de auto voor je begint te rijden.
Dat is inderdaad een bekend euvel.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:53 schreef PieterDeRijcke het volgende:
Had laatst wel een vette rem-ingreep op de snelweg. Toen iemand via de oprit hard de bocht om kwam zeilen. Die bleef zelf netjes op zijn rijstrook. Maar mn Tesla gaf een collision avoidance signaal en ging in de Emergency Braking.
Gewoon op de snelweg. Terwijl er dus niet zoveel aan de hand was.
Ik vond dat niet zo tof. 😐
Is dit een bekend iets?
Je bedoelt hetzelfde.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:55 schreef recursief het volgende:
[..]
Heb je daar een bron voor? Tesla roept bij mijn weten altijd dat ze al die dure sensoren niet nodig hebben. Dat ze alles met camera's kunnen doen.
Dat klopt. Dat roepen ze. Maar er zijn een heleboel dingen die je zonder al die andere sensors niet kunt. En die zijn ondertussen helemaal niet meer zo duur. Voor 500 Euro heb je tegenwoordig een LiDAR. Maar voor Musk is dat nog veel te duur.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:55 schreef recursief het volgende:
[..]
Heb je daar een bron voor? Tesla roept bij mijn weten altijd dat ze al die dure sensoren niet nodig hebben. Dat ze alles met camera's kunnen doen.
Ah, de volgende pushargumentatie van de drammende techie's.quote:Op dinsdag 25 november 2025 08:53 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Je kan goochelen met cijfers wat je wilt, feit is dat het merendeel van de ongelukken door menselijk toedoen komen. Zo'n 85-90%, het andere percentage komt op het conto van mechanisch falen, onvoorziene omstandigheden, extreme weersinvloeden etc.
Het enige argument wat wij eigenlijk kunnen aandragen is: 'maar autorijden vinden we leuk' (een beetje zoals de Amerikanen over hun wapens praten). Dat is natuurlijk het slechtste argument wat je maar kunt hebben, helemaal als alle relevante cijfers in de andere richting wijzen.
Eigenlijk zouden auto's die parallel aan de weg geparkeerd zijn ook veel dichter op elkaar kunnen staan als ze allemaal zelfrijdend zijn. Gewoon het hele rijtje met 5cm afstand parkeren, en als er eentje uit moet dan even de auto's er voor of er achter allemaal een metertje opschuiven.quote:Op maandag 24 november 2025 14:32 schreef CoolGuy het volgende:
Het enige voordeel wat ik zie is dat Smart Summon daar volgens mij ook bij zit, of tenminste, dat hoop ik, en dat we af zijn van die debiele 6 meter regel.
Maar dat (dumb) summon zelf heeft al wel een paar keer geholpen met parkeren. In Aquis Plaza in Aken (DLD) zijn de parkeerplaatsen zó smal dat je de auto er wel in krijgt, maar daarna kun je niet meer uitstappen. Dat summon is dan wel een puike oplossing.
Gewoon alle wielen 90 graden.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:22 schreef knoopie het volgende:
[..]
Eigenlijk zouden auto's die parallel aan de weg geparkeerd zijn ook veel dichter op elkaar kunnen staan als ze allemaal zelfrijdend zijn. Gewoon het hele rijtje met 5cm afstand parkeren, en als er eentje uit moet dan even de auto's er voor of er achter allemaal een metertje opschuiven.
Nu laat iedereen minstens een halve meter afstand voor en achter zijn auto als hij de kans heeft. Dus daar zou je netto 10% meer auto's op dezelfde parkeerstroken kunnen parkeren!
Maar als ze allemaal met het OV gaan, kun je daar mooi een fietspad van maken.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:22 schreef knoopie het volgende:
[..]
Eigenlijk zouden auto's die parallel aan de weg geparkeerd zijn ook veel dichter op elkaar kunnen staan als ze allemaal zelfrijdend zijn. Gewoon het hele rijtje met 5cm afstand parkeren, en als er eentje uit moet dan even de auto's er voor of er achter allemaal een metertje opschuiven.
Nu laat iedereen minstens een halve meter afstand voor en achter zijn auto als hij de kans heeft. Dus daar zou je netto 10% meer auto's op dezelfde parkeerstroken kunnen parkeren!
Ik denk dat je het probleem van mobiliteit in Maastricht een beetje verkeerd inschat wanneer je je enkel blindstaart op het aantal treinreizigers.quote:Op maandag 24 november 2025 22:20 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Een station als Maastricht verwerkt slechts 9.791 reizigers per dag, dus dat is niet een probleem.
https://dashboards.nsjaarverslag.nl/reizigersgedrag/maastricht
Wat een drogredenatie zeg. Dus omdat jij in de toekomst geen auto meer mag rijden moet 'alles maar bestuurd worden door AI'.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:19 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Ah, de volgende pushargumentatie van de drammende techie's.
Waarom hebben we nog politiek om het land te besturen dan? Laat alle beslissingen maar over aan ai. Mensen maken toch alleen maar fouten.
Zeg eens, is de autopilot in vliegtuigen al foutloos?
Waarom zitten er nog machinisten in metro's en treinen?
Is de autopilot van musk uberhaupt foutloos?
De invoering van de airbag of de autogordel zijn vooruitgangen geweest in de verkeersveiligheid, maar ze zullen ook onverwacht gezorgd hebben voor dodelijke slachtoffers die anders niet betreurd waren. Ik heb hier als bron enkel N=1, mijn schoonvader die doordat hij geen gordel droeg van de bestuurdersstoel geslingerd werd, alvorens een boom zijn plaats in nam.quote:Op maandag 24 november 2025 18:53 schreef Red_85 het volgende:
Lekker ongelukken maken.
Ik hoop dat de familie van het eerste dodelijke/gehandicapte slachtoffer de hele overheid de moeder procedeert.
Dat is natuurlijk ook mogelijk, maar een erg dure oplossing als je het vergelijkt met mijn voorstel. In principe hebben alle moderne auto's al alle hardware aan boord om met elkaar te communiceren en wanneer nodig even een metertje op te schuiven om ruimte te maken zodat eentje kan uitparkeren.quote:
De airbag is ingevoerd omdat in de VS het dragen van een gordel niet verplicht was (is?). Het is ook zo, dat mensen bij het invoeren van betere veiligheidsmaatregelen roekelozer gaan rijden. "Mij kan niks meer gebeuren!"quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:44 schreef KaheemSaid het volgende:
[..]
De invoering van de airbag of de autogordel zijn vooruitgangen geweest in de verkeersveiligheid, maar ze zullen ook onverwacht gezorgd hebben voor dodelijke slachtoffers die anders niet betreurd waren. Ik heb hier als bron enkel N=1, mijn schoonvader die doordat hij geen gordel droeg van de bestuurdersstoel geslingerd werd, alvorens een boom zijn plaats in nam.
Zou bij invoering van autonomisch rijden niet, net als bij airbags en autogordels, gekeken moeten worden naar de potentiele veiligheidswinst die autonomisch rijden met zich meebrengt?
Ja, in Japan, omdat de parkeerplaatsen daar erg klein zijn.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:52 schreef Wantie het volgende:
[..]
Die had je vroeger wel.
Is helaas niet aangeslagen.
De vraag is niet of het ooit beter dan menselijke chauffeurs gaat worden. Daar zijn we het volgens mij allemaal wel over eens. De vraag is wat we doen totdat het zo ver is, of wij de Nederlandse straat willen gebruiken als proeftuin om het model te trainen, met alle mogelijke gevolgen van dien. En dat is een hele moeilijke vraag om te beantwoorden, helemaal omdat het niet helemaal duidelijk is hoe eerlijk en compleet bijvoorbeeld de registratie en rapportage is van de ongelukken waar Tesla's bij betrokken zijn.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:38 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Wat een drogredenatie zeg. Dus omdat jij in de toekomst geen auto meer mag rijden moet 'alles maar bestuurd worden door AI'.
Nee, AI is nu (ook op het vlak van autorijden) nog niet foutloos. Maar als het dat wel gaat worden (en die tijd gaat komen) dan is het toch logisch dat we dat overlaten aan de AI? De AI gaat in de toekomst wel foutloos worden, van mensen weet je zeker dat ze dat nooit zullen gaan worden.
Als AI dat kan verhelpen, dan heb je helemaal gelijk. Maar we weten dus nog niet of AI al zo ver is. Dus hoe gaan we die vraag beantwoorden?quote:De onderzoeken die ik zo snel even kan vinden tonen aan dat maar liefst 90 tot 95% van de ongevallen (meer nog dan ik zelf dacht) komt door menselijk toedoen. Stel nou dat AI dat kan verhelpen, dan zijn we toch gek dat we dat niet doen? Welke reden (behalve: autorijden is leuk) zou je dan in godsnaam nog kunnen bedenken?
Dat laatste is bij autonomisch rijden niet aan de orde.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:54 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
De airbag is ingevoerd omdat in de VS het dragen van een gordel niet verplicht was (is?). Het is ook zo, dat mensen bij het invoeren van betere veiligheidsmaatregelen roekelozer gaan rijden. "Mij kan niks meer gebeuren!"
Mecanumwielen zijn een nog veel elegantere oplossing, want dan heb je helemaal geen sturende wielen meer nodig. Maar iets minder geschikt voor snelwegsnelheden waarschijnlijk. Die worden veel in robotica en soms voor heftrucks of electrische rolstoelen gebruikt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:52 schreef Wantie het volgende:
[..]
Die had je vroeger wel.
Is helaas niet aangeslagen.
Denk het niet hoor, daarom kan je beste keer met @CoolGuy meerijden als straks FSD hier gereleased is. Dan kan je uit je boomer sentiment komen en waarderen hoe Elon Musk de wereld veiliger, groener en verbeterd met zijn visionaire visie.quote:Op dinsdag 25 november 2025 00:18 schreef Wantie het volgende:
[ afbeelding ]
Deze ook niet, FSD gaat in het midden van de weg rijden.
quote:Full Self-Driving (Supervised) v14.2 includes:
- Upgraded the neural network vision encoder, leveraging higher resolution features to further improve scenarios like handling emergency vehicles, obstacles on the road, and human gestures. (New in FSD V14.2)
- Added Arrival Options for you to select where FSD should park: in a Parking Lot, on the Street, in a Driveway, in a Parking Garage, or at the Curbside.
- Added handling to pull over or yield for emergency vehicles (e.g. police cars, fire trucks, ambulances).
- Added navigation and routing into the vision-based neural network for real-time handling of blocked roads and detours.
- Added additional Speed Profile to further customize driving style preference.
- Improved handling for static and dynamic gates.
- Improved offsetting for road debris (e.g. tires, tree branches, boxes).
- Improve handling of several scenarios including: unprotected turns, lane changes, vehicle cut-ins, and school busses.
- Improved FSD's ability to manage system faults and recover smoothly from degraded operation for enhanced reliability.
- Added alerting for residue build-up on interior windshield that may impact front camera visibility. If affected, visit Service for cleaning!
- Added automatic narrow field washing to provide rapid and efficient front camera self-cleaning, and optimize aerodynamics wash at higher vehicle speed. (2026+ Model Y only)
Upcoming Improvements:
- Overall smoothness and sentience
- Parking spot selection and parking quality
Dat hangt er van af. FSD het tegenwoordig officieel "FSD (Supervised)", omdat de rechter uit heeft gesproken dat er een heleboel ongelukken zijn gebeurt omdat de bestuurders er vertrouwen in hadden en niet meer op de weg letten. Vooral appen is heel populair, dat was ook bij 1 van de eerste gelekte fimpjes waarbij de Tesla (toen nog met autopiloot) over een voetganger heen reed.quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:07 schreef KaheemSaid het volgende:
[..]
Dat laatste is bij autonomisch rijden niet aan de orde.
Ziet hij nu ook slagbomen?quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:13 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Denk het niet hoor, daarom kan je beste keer met @:CoolGuy meerijden als straks FSD hier gereleased is. Dan kan je uit je boomer sentiment komen en waarderen hoe Elon Musk de wereld veiliger, groener en verbeterd met zijn visionaire visie.
Zie hier maar eens filmpjes zonder enige aanmerking, waar de Tesla de tracks van andere auto's volgt. Is trouwens een oude versie van FSD)
Bekijk deze YouTube-video
Daarnaast heeft FSD 14.2 afgelopen week weer een mega upgrade gehadmet nieuwe encoder voor het neurale netwerk.
Bekijk deze YouTube-video
My FSD 14.2 First Drive - You Gotta See This!
[..]
En als hij dat nou niet had gedaan, hadden ze dat filmpje dan ook op YouTube gezet?quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:19 schreef epicbeardman het volgende:
Bekijk deze YouTube-video
We Tried To Crash Into A Self Driving Tesla
Filmpje van 16u geleden zelf nog nie gekeken, ze hebben daarvoor ook allemaal objecten blijkbaar gegooid naar de FSD auto en hij ontweek vrijwel alles zo te horen.
Waarom is dat relevant? Het feit is toch dat hij dat juist wel deed?quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:21 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
En als hij dat nou niet had gedaan, hadden ze dat filmpje dan ook op YouTube gezet?
Dat hangt van de ratio af. N=1 in dit geval.quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:24 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Waarom is dat relevant? Het feit is toch dat hij dat juist wel deed?
Drogredenatie zijn die automatiseringspushargumenten met de eindeloze herhalingen.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:38 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Wat een drogredenatie zeg. Dus omdat jij in de toekomst geen auto meer mag rijden moet 'alles maar bestuurd worden door AI'.
Nee, AI is nu (ook op het vlak van autorijden) nog niet foutloos. Maar als het dat wel gaat worden (en die tijd gaat komen) dan is het toch logisch dat we dat overlaten aan de AI? De AI gaat in de toekomst wel foutloos worden, van mensen weet je zeker dat ze dat nooit zullen gaan worden.
De onderzoeken die ik zo snel even kan vinden tonen aan dat maar liefst 90 tot 95% van de ongevallen (meer nog dan ik zelf dacht) komt door menselijk toedoen. Stel nou dat AI dat kan verhelpen, dan zijn we toch gek dat we dat niet doen? Welke reden (behalve: autorijden is leuk) zou je dan in godsnaam nog kunnen bedenken?
Hebben we die ook weer. Het autogordel argument.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:44 schreef KaheemSaid het volgende:
[..]
De invoering van de airbag of de autogordel zijn vooruitgangen geweest in de verkeersveiligheid, maar ze zullen ook onverwacht gezorgd hebben voor dodelijke slachtoffers die anders niet betreurd waren. Ik heb hier als bron enkel N=1, mijn schoonvader die doordat hij geen gordel droeg van de bestuurdersstoel geslingerd werd, alvorens een boom zijn plaats in nam.
Zou bij invoering van autonomisch rijden niet, net als bij airbags en autogordels, gekeken moeten worden naar de potentiele veiligheidswinst die autonomisch rijden met zich meebrengt?
Dat is zeker wel van belang.quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:24 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Waarom is dat relevant? Het feit is toch dat hij dat juist wel deed?
Aan de ene kant vind ik het geen probleem als de bestuurders hun eigen leven op het spel willen zitten. Het is al wat minder leuk voor de andere inzittenden. Zo stap ik zelf uit als de bestuurder het een belediging vind voor zijn stuurmanskunsten als ik mijn gordel aan doe.quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:33 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Drogredenatie zijn die automatiseringspushargumenten met de eindeloze herhalingen.
Er kan wel een indirecte connectie zijn.quote:Op maandag 24 november 2025 11:25 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Ik zou de voorkeur in eerste instantie geven aan het reduceren van het aantal doden ipv het reduceren van tarieven
Kan je ook inhoudelijk op mijn punt ingaan? Wat nou als straks blijkt dat we 80% van de ongevallen kunnen voorkomen door automatisering?quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:33 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Drogredenatie zijn die automatiseringspushargumenten met de eindeloze herhalingen.
Wat is dit nou voor redenatiequote:Op dinsdag 25 november 2025 10:42 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Dat is zeker wel van belang.
Eerlijkheid.
Tesla moet verkopen, dus zetten ze voor de marketing alleen het beste scenario op the webs.
Logisch, gaat om geld.
En hoe kom je bij die 80%? Door gebrek aan data en/of transparantie over de data is het compleet onduidelijk of de computer al beter is, en in hoe lang we er nog over gaan doen om beter te zijn dan de mens. Dus je kan net zo goed vragen; en wat nou als blijkt dat er juist meer ongelukken zouden gebeuren als we morgen iedereen Autopilot laten gebruiken in NL? Omdat het toch nog niet perfect blijkt te werken?quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:02 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Kan je ook inhoudelijk op mijn punt ingaan? Wat nou als straks blijkt dat we 80% van de ongevallen kunnen voorkomen door automatisering?
Nee nee, jij draait het nu om. Zeggen dat de autopilot 'nu alles over moet nemen' is natuurlijk ridicuul, want zo ver zijn ze nog niet. Daarom zijn ze nu aan het testen en ontwikkelen.quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:27 schreef knoopie het volgende:
[..]
En hoe kom je bij die 80%? Door gebrek aan data en/of transparantie over de data is het compleet onduidelijk of de computer al beter is, en in hoe lang we er nog over gaan doen om beter te zijn dan de mens. Dus je kan net zo goed vragen; en wat nou als blijkt dat er juist meer ongelukken zouden gebeuren als we morgen iedereen Autopilot laten gebruiken in NL? Omdat het toch nog niet perfect blijkt te werken?
Want natuurlijk komen nu heel veel ongelukken door verkeerde inschattingen (of zelfoverschatting) van de bestuurders. Maar hoe weet jij zo zeker dat de computer dat nu al beter zou kunnen? Die hebben ook maar een beperkte input, dus kunnen net zo goed verkeerde inschattingen maken, of situaties tegenkomen waar ze nog geen data van hebben. We weten het simpelweg niet op dit moment, dus hoe ga je de beslissing maken?
En dat ze als de wiedeweerga dat testen op een testbaan gaan doen en niet op de openbare weg!quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:31 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Nee nee, jij draait het nu om. Zeggen dat de autopilot 'nu alles over moet nemen' is natuurlijk ridicuul, want zo ver zijn ze nog niet. Daarom zijn ze nu aan het testen en ontwikkelen.
Nogmaals: als blijkt dat (in de toekomst) de computer beter functioneert dan de mens dan moeten we onze conclusies trekken, dat is alles wat ik probeer te zeggen.
Het gaat niet om in de toekomst. Het artikel in de OP ging over het hier en nu toestaan van FSD van Tesla. En dan lijkt het mij een heel terechte vraag hoe we dan weten hoe veilig het al is, en of die data van een betrouwbare bron komt. Of überhaupt wat in deze context de definitie van veilig is.quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:31 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Nee nee, jij draait het nu om. Zeggen dat de autopilot 'nu alles over moet nemen' is natuurlijk ridicuul, want zo ver zijn ze nog niet. Daarom zijn ze nu aan het testen en ontwikkelen.
Nogmaals: als blijkt dat (in de toekomst) de computer beter functioneert dan de mens dan moeten we onze conclusies trekken, dat is alles wat ik probeer te zeggen.
Wat beschreven wordt is geen euvel en al helemaal geen phantom brake (die bij Tesla tot het verleden behoort sinds ze af zijn gestapt van radar en ze met vision only werken, want dat is gewoon beter).quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:12 schreef Wantie het volgende:
[..]
Dat is inderdaad een bekend euvel.
Niet alleen bij Tesla overigens.
Tesla heeft al lang en breed mogen testen met de software. Sterker nog, je kan een video vinden van hoe FSD zich door Amsterdam voortbeweegt. Wat ook voor een mens een crime is met al die fietsers die zich aan geen enkele regel houden behalve dan 'opzij, opzij, opzij, maak plaats, maak plaats, maak plaats, we hebben ongelofelijke haast'.quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:57 schreef knoopie het volgende:
[..]
Het gaat niet om in de toekomst. Het artikel in de OP ging over het hier en nu toestaan van FSD van Tesla. En dan lijkt het mij een heel terechte vraag hoe we dan weten hoe veilig het al is, en of die data van een betrouwbare bron komt. Of überhaupt wat in deze context de definitie van veilig is.
En daar tegenover staat natuurlijk de vraag, hoe kan je een model trainen als je het niet in de echte wereld mag gebruiken? Ik heb het antwoord ook niet, maar het is in ieder geval niet zonder enige vorm van reflectie Tesla op hun blauwe ogen geloven en alles nu maar toestaan totdat het eventueel mis gaat.
Dat laatste is al lang bewezen. Ongeveer factor 10-20 veiliger (op basis van data uit de VS).quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:43 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
En dat ze als de wiedeweerga dat testen op een testbaan gaan doen en niet op de openbare weg!
Zodra ze bewezen hebben dat het veiliger is dan menselijke bestuurders, en niet alleen voor de inzittenden, mogen ze aan het verkeer deelnemen.
quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:02 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Kan je ook inhoudelijk op mijn punt ingaan? Wat nou als straks blijkt dat we 80% van de ongevallen kunnen voorkomen door automatisering?
Dit is het dus over de manier van communiceren. Pushen en de ander belachelijk maken.quote:Op dinsdag 25 november 2025 11:03 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Wat is dit nou voor redenatieWAT NOU ALS HIJ HET NIET DEED? Ja, maar hij deed het godverdomme toch wel?
Waar hebben we het nou over?
Ik push niks. Ik vraag jou alleen (voor de 3de keer inmiddels): Wat nou als over 5 of 10 jaar blijkt dat de AI wél in staat is om ons menselijk tekortkomen te compenseren in het verkeer?quote:Op dinsdag 25 november 2025 12:52 schreef Red_85 het volgende:
[..]
[..]
Dit is het dus over de manier van communiceren. Pushen en de ander belachelijk maken.
Altijd hetzelfde. De maniertjes en de MO.
'Laten we het gewoon doen'
Nou... nee, het zou jouw kind maar zijn die het systeem niet ziet.
Ik heb weinig vertrouwen in mensen, maar ik heb nog minder vertrouwen in ai. Zeker over de bias van hoe het nu gepushed wordt de wereld in door vooral de 'gele mensen' en de prestaties van ai.
Allemaal leuk bedacht, maar het is juist de markering die er voor zorgt dat de auto op dat soort wegen in het midden gaat rijden.quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:13 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Denk het niet hoor, daarom kan je beste keer met @:CoolGuy meerijden als straks FSD hier gereleased is. Dan kan je uit je boomer sentiment komen en waarderen hoe Elon Musk de wereld veiliger, groener en verbeterd met zijn visionaire visie.
Zie hier maar eens filmpjes zonder enige aanmerking, waar de Tesla de tracks van andere auto's volgt. Is trouwens een oude versie van FSD)
Bekijk deze YouTube-video
Daarnaast heeft FSD 14.2 afgelopen week weer een mega upgrade gehadmet nieuwe encoder voor het neurale netwerk.
Bekijk deze YouTube-video
My FSD 14.2 First Drive - You Gotta See This!
[..]
Nee, dat is niet bewezen. Er zijn diverse mensen die vraagtekens hebben bij de manier waarop de data van Tesla zelf gepresenteerd wordt, zoals ik al vanochtend gepost heb. Daarvoor zijn drie redenen.quote:Op dinsdag 25 november 2025 12:11 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Dat laatste is al lang bewezen. Ongeveer factor 10-20 veiliger (op basis van data uit de VS).
Ik ben wel benieuwd naar al het materiaal dat Youtube niet gehaald heeft.quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:24 schreef Solispolar het volgende:
[..]
Waarom is dat relevant? Het feit is toch dat hij dat juist wel deed?
En dat.quote:Op dinsdag 25 november 2025 13:18 schreef knoopie het volgende:
[..]
De marketingafdeling van Tesla is geen bewijs.
https://electrek.co/2025/(...)ta-is-getting-worse/
In het andere kamp zijn er natuurlijk net zo goed mensen die graag video's posten van Tesla's die de fout in gaan. Bijvoorbeeld die van Mark Rober. Maar beide zegt natuurlijk helemaal niks. Beide slechts een steekproef van één, meestal in een uitzonderingsituatie. Het laat hoogstens zien dat het principieel mogelijk is om het systeem voor de gek te houden/ te laten falen.quote:Op dinsdag 25 november 2025 13:31 schreef recursief het volgende:
[..]
Ik ben wel benieuwd naar al het materiaal dat Youtube niet gehaald heeft.
Ik zeg helemaal niet dat ik veiligheid verwacht, ik zeg dat je bij eventuele invoering van autonomisch rijden moet kijken naar de potentiële veiligheidswinst.quote:Op dinsdag 25 november 2025 10:38 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Hebben we die ook weer. Het autogordel argument.
Ik kan inmiddels wel een bingokaart pakken.
Je verwacht veiligheid, op welke basis dan? Dat ai de perfecte oplossing is voor alles in het verkeer? Zoals alle dingen als 'de perfecte innovatie wat alles oplost' werd gepresenteerd?
ai is handig, maar ga mij niet vertellen dat het alle taken in het verkeer gaat kunnen oppakken in de toekomst. Dat is echt een utopie van de gele dromers uit het DISC model. Waar ai trouwens nu heel erg op leunt.
Volgens mij ben je te voorbarig met je TTquote:Op maandag 24 november 2025 10:55 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Februari 2026 zal het zover zijn, eindelijk worden de wegen in Nederland die optimaal zijn voor FSD natuurlijk veiliger. Hopelijk stappen de vele boomers in ons land in Tesla's en houden ze de handen van het stuur zodat de jongere generatie veilig over de straten kan.
Er is trouwens al eens een test geweest in hartje Amsterdam en die staat ook op X. (het platform van de eigenaar van Tesla)
bron:
Jij hanteert een alternatieve variant van het woord bewijs. Dat mag, maar het maakt wat je zegt niet waar.quote:Op dinsdag 25 november 2025 13:18 schreef knoopie het volgende:
[..]
Nee, dat is niet bewezen. Er zijn diverse mensen die vraagtekens hebben bij de manier waarop de data van Tesla zelf gepresenteerd wordt, zoals ik al vanochtend gepost heb. Daarvoor zijn drie redenen.
1. De brondata is alleen bij Tesla bekend, wij moeten het enkel doen met hun uitwerking. Niet onafhankelijk dus.
2. In de data van Tesla zelf is er niet gecompenseerd voor het feit dat FSD veel meer gebruikt wordt op de snelweg, waar het per definitie veel veiliger is. Dat is een kromme vergelijking als je dat vergelijkt met het gemiddeld aantal ongelukken op alle wegen.
3. Tesla sluit bepaalde ongelukken uit van hun statistieken. Het is alleen niet 100% duidelijk wat de voorwaarden zijn om wel of niet als ongeluk aangemerkt te worden.
Echt bewezen is het als een onafhankelijke instantie inzicht krijgt in de echte data (en dan ook alle data en niet alleen de door tesla als ongeluk gemarkeerde data) en daar zelf conclusies uit mag trekken. De marketingafdeling van Tesla is geen bewijs.
https://electrek.co/2025/(...)ta-is-getting-worse/
Ik durf te wedden dat jij geen programmeur ben (ik wel).quote:Op maandag 24 november 2025 11:09 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Omdat we er naar toe moeten dat de mens de auto niet langer bestuurt.
Menselijk handelen heeft een heel groot aandeel in verkeersongevallen. Wanneer je die oorzaak weg kan nemen, namelijk door het te programmeren, moet je dat doen. Zodra de software een fout maakt en er een tragisch (dodelijk) ongeluk ontstaat, kan je direct de software daarop aanpassen. Op die manier kan je snel toewerken naar een veel veiligere omgeving waar iedereen van profiteert.
Ik durf wel te stellen dat het aantal jaarlijkse doden fors vermindert wanneer je de boel volledig automatiseert.
Bekijk deze YouTube-video
Wat is er alternatief aan mijn variant van het woord bewijs? Bewijs is objectief en controleerbaar. Zolang het enige "bewijs" het rapport van Tesla zelf is, waarvan geen onafhankelijke partij de brondata mag zien, dan is het geen bewijs maar wij van WC-eend. Want Tesla is in deze per definitie niet objectief. En niemand kan het controleren als onafhankelijke partijen de brondata niet mogen zien.quote:Op dinsdag 25 november 2025 14:33 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Jij hanteert een alternatieve variant van het woord bewijs. Dat mag, maar het maakt wat je zegt niet waar.
Hoe dan ook: de data is er.
En FSD wordt overal gebruikt. Het is AP wat vooral op de snelweg wordt gebruikt.
Dat jij de bron van het bewijs in twijfel trekt is vers twee. Dat mag jij van mij en op zich heb je daar een punt.
Dat klopt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 14:41 schreef raptorix het volgende:
[..]
Ik durf te wedden dat jij geen programmeur ben (ik wel).
Het punt is niet dat ik hem geen gelijk geef, maar het niet over simpele bugfixes gaat, dit soort software werkt niet op zo een manier, het is een autonome beslissing engine die je naar een bepaald niveau moet brengen dat geschikt is, en dat los je niet op door die wagentjes rond te laten rijden, en op basis van incidenten fixes aan te brengen want dat werkt niet. En dan komt het allermoeilijkste, de redactie tijd van een mens is ongeveer 0.3 seconde in het geval van een probleem. Echter een computer zal dus elk scenario binnen dat tijdsbestek moeten oplossen, en moeten beslissen hoe te reageren, dit is enorm complex, daarom zie je ook dat Teslas prima hun weg kunnen vinden in zaken die goed gaan. Juist dat laatste stukje is het aller lastigste en dat zie ik ze de komende 10 jaar nog niet opgelost krijgen, kortom assisted driving is een prima alternatief, autonoom in stedelijke gebieden niet.quote:Op dinsdag 25 november 2025 14:56 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Dat klopt.
Ik durf ook wel te stellen dat ik Neill deGrasse Tyson hoger heb zitten dan jou
En ook niet zo een geniale Astronoom.quote:Op dinsdag 25 november 2025 15:02 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Die is ook geen programmeur.
Dat hangt er van af. Het kan zijn dat bijvoorbeeld alleen je camera(s) aan de achterkant vies zijn. Maar het maakt verder niet uit of je met de autopiloot op de snelweg rijd of dat de auto zichzelf moet parkeren. Hij gebruikt altijd dezelfde camera's. Alleen dan meestal die aan de voorkant.quote:Op dinsdag 25 november 2025 14:59 schreef aquawoman het volgende:
Ik rijd in een. tesla (helaas) en de self park doet het niet meer als het regent, omdat de camera dan niet scherp is. Heeft dat ook effect by selfdriving?
Dat is geen verrassing gezien de decennia van onderinvesteringen in infrastructuur. Het verhaal is dan of de trein met voor- en navervoer kan concurreren met een zelfrijdende taxi die vertraging krijgt door file.quote:Op dinsdag 25 november 2025 09:34 schreef KaheemSaid het volgende:
[..]
Ik denk dat je het probleem van mobiliteit in Maastricht een beetje verkeerd inschat wanneer je je enkel blindstaart op het aantal treinreizigers.
De focus op 9.791 reizigers per dag is erg misleidend als je dit vergelijkt met de enorme autodruk die de stad dagelijks al ervaart.
Het centrum van Maastricht kent dagelijks al een verwerking van maar liefst 68.900 auto's. https://www.wegenwiki.nl/A2_(Nederland
Zoals bekend uit het 'Toekomstperspectief Automobiliteit | Ontwikkelagenda' van het ministerie, zit in de spits gemiddeld slechts 1,1 persoon in een auto.
Als we ervan uitgaan dat een groot deel van die 9.791 treinreizigers anders met de auto zou gaan, en dat ook die gemiddelde bezettingsgraad aanhouden, praten we over een toename van bijna 9.000 extra autoritten per dag (9.791 reizigers / 1,1 pers/auto).
Zelfs als niet elke treinreiziger de auto pakt, zorgt deze groep potentieel voor een toename van ruim 10% extra auto's in de regio. Een dergelijke toename zou in deze regio een significant effect hebben, gezien de verkeersdruk.
Dit is relevant, want de A2 bij Maastricht staat in de ochtendspits al in de top 10 van plekken waar je het meest in de file staat. https://www.autoweek.nl/a(...)et-meest-in-de-file/
Don't shoot the messenger, nu weet iedereen dat het goddelijke FSD straks uitgesteld in NL gereleased wordt dankzij RDW en hoge verkeersdoden voor lief neemt. Elon komt onze wegen verbeteren, wie wil dit niet, zo even RDW mailen dat ze Tesla's FSD moeten accepteren. Ze gunnen een self made afrikaan het licht niet in de ogen.quote:Op dinsdag 25 november 2025 14:08 schreef Jippie het volgende:
[..]
Volgens mij ben je te voorbarig met je TT
RDW overspoeld met mails door oproep Tesla
De toezichthouder RDW wordt overspoeld met e-mails nadat Tesla mensen heeft opgeroepen om berichten te sturen naar de waakhond over de goedkeuring van het zelfrijdende systeem van de autofabrikant. Dat meldt de toezichthouder aan BNR.
In Europa is het rijsysteem – genaamd Full Self-Driving (FSD) – nog steeds niet goedgekeurd, tot onvrede van Tesla. De Nederlandse toezichthouder is verantwoordelijk voor de toelating van het Tesla-systeem in Europa. ‘Het komt een beetje wanhopig over’, zegt autojournalist Noud Broekhof van De Nationale Autoshow over Tesla’s actie.
Tesla meldt op X dat het in overleg met de RDW in februari 2026 kan aantonen dat het systeem aan alle veiligheidsvereisten van de RDW voldoet. In het bericht uit Tesla zijn frustratie en stelt het bedrijf dat veel regelgeving en voorschriften verouderd zijn, waardoor FSD 'in de huidige vorm illegaal is'. Volgens Tesla maken verdere aanpassingen om aan de regels te voldoen het systeem juist gevaarlijk in het verkeer.
Tesla geeft aan dat er in februari 2026 goedkeuring zal zijn, wat de RDW naar verluidt heeft toegezegd. Daarbij roept Tesla zijn volgers op X op om de Nederlandse keuringsdienst een mail te sturen 'om je enthousiasme te tonen en hen (de RDW, red.) te bedanken voor het zo snel mogelijk realiseren hiervan'. Tesla plaatste ook de contactpagina van de Nederlandse dienst erbij.
Door deze oproep wordt de RDW overspoeld met mails, meldt de instantie aan BNR. Waar ze normaal wekelijks ruim 2.000 mails ontvangen, kreeg de RDW alleen al in de uren na het bericht op X zaterdagavond zo’n 1.600 mails binnen. Dit tot grote ergernis van de dienst. 'Het zit ons in de weg. Het verstoort ons dagelijkse werk', zegt een woordvoerder van de RDW.
Uitleg RDW wijkt af van verklaring Tesla
In een verklaring op de RDW-website geeft de toezichthouder een andere uitleg dan die van Tesla. De dienst maakt duidelijk dat er geen toezegging is gedaan over de goedkeuring van het systeem, zodat Tesla’s voertuigen met zelfrijdende functies de weg op mogen. Wel is er een planning met Tesla opgesteld waarbij verwacht wordt dat Tesla in februari 2026 kan aantonen dat FSD Supervised aan de gestelde eisen voldoet. Daarbij benadrukt de RDW dat er nog ‘inspanningen geleverd moeten worden’ om het besluit in februari te kunnen nemen. Of die planning wordt gehaald, zal de komende tijd moeten blijken.
Broekhof noemt Tesla's actie 'wanhopig'. Volgens hem probeert Tesla hiermee de druk op de RDW te verhogen om goedkeuring voor FSD te krijgen. 'Tesla gaat te ver en doet dit om druk uit te oefenen. Het komt een beetje wanhopig over.' Dit is ook niet de eerste keer dat er druk op de RDW wordt gezet. Eerder uitte topman Elon Musk al zijn ontevredenheid over het uitblijven van de goedkeuring door de RDW.
RDW: stop met mailen
De RDW vraagt daarnaast mensen te stoppen met het sturen van e-mails naar aanleiding van Tesla’s bericht. 'We bedanken iedereen die dat al heeft gedaan, maar willen hierbij vragen om geen contact meer met ons op te nemen hierover. Het kost onze klantenservice onnodig veel tijd. Bovendien zal dit de planning niet beïnvloeden. Verkeersveiligheid staat bij de RDW voorop: toelating is pas mogelijk wanneer de veiligheid van het systeem overtuigend is bewezen.'
RDW overspoeld met mails door oproep Tesla
Hij heeft het maar druk met de Teslers, Trumpies and Putin dingen, ik hoop dat hij een opslag krijgt.quote:
Alsof Musk zich bekommert om onze verkeersveiligheidquote:Op dinsdag 25 november 2025 15:35 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Don't shoot the messenger, nu weet iedereen dat het goddelijke FSD straks uitgesteld in NL gereleased wordt dankzij RDW en hoge verkeersdoden voor lief neemt. Elon komt onze wegen verbeteren, wie wil dit niet, zo even RDW mailen dat ze Tesla's FSD moeten accepteren. Ze gunnen een self made afrikaan het licht niet in de ogen.
Die Roebels verdienen zichzelf niet hè.quote:Op dinsdag 25 november 2025 15:40 schreef raptorix het volgende:
[..]
Hij heeft het maar druk met de Teslers, Trumpies and Putin dingen, ik hoop dat hij een opslag krijgt.
Uitgesteld ten opzichte van wat?quote:Op dinsdag 25 november 2025 15:35 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Don't shoot the messenger, nu weet iedereen dat het goddelijke FSD straks uitgesteld in NL gereleased wordt dankzij RDW
Ik vindt dat de RDW het team dat FSD keurt op de emailafhandeling moet zetten. En daar de hoogste prioriteit aan geven.quote:en hoge verkeersdoden voor lief neemt. Elon komt onze wegen verbeteren, wie wil dit niet, zo even RDW mailen dat ze Tesla's FSD moeten accepteren. Ze gunnen een self made afrikaan het licht niet in de ogen.
Maar waarom zou je een astronoom consulteren of autonoom autorijden.quote:Op dinsdag 25 november 2025 14:56 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Dat klopt.
Ik durf ook wel te stellen dat ik Neill deGrasse Tyson hoger heb zitten dan jou
Omdat het Onlogisch isquote:Op dinsdag 25 november 2025 15:58 schreef Wantie het volgende:
[..]
Maar waarom zou je een astronoom consulteren of autonoom autorijden.
Nee hoor. Ook een ooggetuigenverklaring kan dienen als bewijs en die is noch objectief noch per definitie controleerbaar.quote:Op dinsdag 25 november 2025 14:54 schreef knoopie het volgende:
[..]
Wat is er alternatief aan mijn variant van het woord bewijs? Bewijs is objectief en controleerbaar. Zolang het enige "bewijs" het rapport van Tesla zelf is, waarvan geen onafhankelijke partij de brondata mag zien, dan is het geen bewijs maar wij van WC-eend. Want Tesla is in deze per definitie niet objectief. En niemand kan het controleren als onafhankelijke partijen de brondata niet mogen zien.
Dat is dus geen alternatieve definitie van bewijs. Maar je mag mij altijd proberen te overtuigen met inhoudelijke argumenten.
Op de snelweg hoef je helemaal niet in te grijpen, tenzij wegwerkzaamheden of iets anders waardoor het even anders is dan gewoon immer gerade aus.quote:Op dinsdag 25 november 2025 19:08 schreef SymbolicFrank het volgende:
Ik ben wel in verwarring waarom FSD nou zo'n groot ding is. Je zit nog steeds in de file achter het stuur, klaar om in te grijpen. Als je relaxed op je bestemming aan wilt komen, ligt het OV meer voor de hand. Alhoewel je daar steeds meer wordt weggepest.
Je kunt natuurlijk ook thuiswerken en alles bestellen.
Dat sowieso. Ik heb EAP en dat is een genot als je door Europa heen aan het rijden bent. Je komt heerlijk uitgerust aan omdat je de saaie stukken je laat rijden en als de weg even interessant wordt heb ik een heerlijke stuurmansauto.quote:Op dinsdag 25 november 2025 19:24 schreef CoolGuy het volgende:
Ik vind de auto anders ultra relaxed.
Ja, heb ik ook, maar ik gebruik het niet veel op de snelweg. Wat ik wel nog mis is dat je voor inparkeren zelf een parkeerruimte kunt definiëren. Want wij hebben op het stukje oprit waar we meestal staan ruimte voor 2 auto's, maar er staat ook een paal, waar ik altijd vlak naast parkeer.quote:Op dinsdag 25 november 2025 19:39 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Dat sowieso. Ik heb EAP en dat is een genot als je door Europa heen aan het rijden bent. Je komt heerlijk uitgerust aan omdat je de saaie stukken je laat rijden en als de weg even interessant wordt heb ik een heerlijke stuurmansauto.
Huh, je kan toch gewoon aangeven welke parkeerplek ze moet nemen?quote:Op dinsdag 25 november 2025 19:42 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Ja, heb ik ook, maar ik gebruik het niet veel op de snelweg. Wat ik wel nog mis is dat je voor inparkeren zelf een parkeerruimte kunt definiëren. Want wij hebben op het stukje oprit waar we meestal staan ruimte voor 2 auto's, maar er staat ook een paal, waar ik altijd vlak naast parkeer.
Ik zou het ideaal vinden om die plek op te kunnen slaan als parkeervak, want dat identificeert hij nu niet zo, zodat de auto op precies dezelfde plek staat.
Dat herinner jij je verkeerd. Ik heb een Y. Nee, wat ik bedoel is dat ik hier thuis een oprit heb. Op die oprit passen 2 auto's naast elkaar (of achter elkaar, maar het gaat om naast elkaar). Die gehele oprit wordt door EAP niét als parkeerplek(ken) gezien.quote:Op dinsdag 25 november 2025 19:47 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Huh, je kan toch gewoon aangeven welke parkeerplek ze moet nemen?
Of is dat niet bij de oudere versie van de Model S?
(Ik meen mij te herinneren dat jij een 100D hebt)
Mij lijkt vooral autonoom op auto- en snelwegen ideaal, ik rijd zelf de stad wel uit. Hoe handig is het als je dat suffe snelweg rijden werkend of slapend door kan brengen. Dat je op een paar kilometer van de afslag wakkergebliept wordtquote:Op dinsdag 25 november 2025 15:05 schreef raptorix het volgende:
dit is enorm complex, daarom zie je ook dat Teslas prima hun weg kunnen vinden in zaken die goed gaan. Juist dat laatste stukje is het aller lastigste en dat zie ik ze de komende 10 jaar nog niet opgelost krijgen, kortom assisted driving is een prima alternatief, autonoom in stedelijke gebieden niet.
Mercedes is bijna zo ver. Wel alleen nog op de S klasse, Duitse snelwegen en tot 95 km/u. Maar die paar minuten extra maken ook niet uit als je toch ligt te slapen.quote:Op dinsdag 25 november 2025 20:11 schreef tjoptjop het volgende:
[..]
Mij lijkt vooral autonoom op auto- en snelwegen ideaal, ik rijd zelf de stad wel uit. Hoe handig is het als je dat suffe snelweg rijden werkend of slapend door kan brengen. Dat je op een paar kilometer van de afslag wakkergebliept wordtDus systeem alleen goedkeuren voor A- (en N-)wegen. Dat is ook een stuk makkelijker om te ontwikkelen lijkt me.
Dat rijden in de stad met al die fietsers, voetgangers, vreemde weginrichting zie ik voorlopig ook nog niet zo snel goedgaan.
Het wordt al gehyped sinds 2013 en verkocht sinds 2016. En het is er nog steeds niet.quote:Op dinsdag 25 november 2025 19:08 schreef SymbolicFrank het volgende:
Ik ben wel in verwarring waarom FSD nou zo'n groot ding is.
Op lange afstanden op de snelweg kan het handig zijn.quote:Je zit nog steeds in de file achter het stuur, klaar om in te grijpen. Als je relaxed op je bestemming aan wilt komen, ligt het OV meer voor de hand. Alhoewel je daar steeds meer wordt weggepest.
Je kunt natuurlijk ook thuiswerken en alles bestellen.
Bekijk deze YouTube-videoquote:Op maandag 24 november 2025 19:18 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Je mag daar bijvoorbeeld niet oversteken als er geen bewaakte oversteekplaats is. En daar de automobilisten daar toch niet voor stoppen, hebben ze daar nu op een aantal plaatsen voetgangersstoplichten voor gemaakt. Maar dat helpt ook niet en daarom moet je nu op steeds meer plaatsten met een rode vlag zwaaien als je oversteekt terwijl het licht voor jou groen is.
Vroeger, lang geleden, toen de eerste auto's op de weg verschenen, moest er iemand voor lopen die met een vlag zwaaide. Maar er is sindsdien veel veranderd.
Voor fietsers, ook als je op een sporadische fietsstrook rijd, is het een groot probleem dat je op de meeste plaatsen rechtsaf mag slaan als het stoplicht op rood staat.
Tsja .. Musk fanboy, dan krijg je dat he.quote:Op dinsdag 25 november 2025 13:42 schreef knoopie het volgende:
[..]
In het andere kamp zijn er natuurlijk net zo goed mensen die graag video's posten van Tesla's die de fout in gaan. Bijvoorbeeld die van Mark Rober. Maar beide zegt natuurlijk helemaal niks. Beide slechts een steekproef van één, meestal in een uitzonderingsituatie. Het laat hoogstens zien dat het principieel mogelijk is om het systeem voor de gek te houden/ te laten falen.
@:epicbeardman heeft het in de OP over "in 99% van de gevallen goed", en laat daarmee meteen zien hoe weinig hij er van begrijpt. 99% zou in de praktijk nog bedroevend slecht zijn. Als je tijdens 99% van de ritten geen ongeluk krijgt, en elke dag naar en van je werk rijdt, dan heb je vijf ongelukken per jaar. Pas als de foutmarges richting de ppm gaan, dan wordt het interessant.
maar het programmeren doen mensen, dus het is altijd menselijk handelen. dat kan je dus niet weg nemenquote:Op maandag 24 november 2025 11:09 schreef onlogisch het volgende:
[..]
Omdat we er naar toe moeten dat de mens de auto niet langer bestuurt.
Menselijk handelen heeft een heel groot aandeel in verkeersongevallen. Wanneer je die oorzaak weg kan nemen, namelijk door het te programmeren, moet je dat doen. Zodra de software een fout maakt en er een tragisch (dodelijk) ongeluk ontstaat, kan je direct de software daarop aanpassen. Op die manier kan je snel toewerken naar een veel veiligere omgeving waar iedereen van profiteert.
Ik durf wel te stellen dat het aantal jaarlijkse doden fors vermindert wanneer je de boel volledig automatiseert.
Bekijk deze YouTube-video
Klopt, en in de praktijk zien we dat bepaalde fouten jaren later nog steeds in de software zitten.quote:Op dinsdag 25 november 2025 22:18 schreef mschol het volgende:
[..]
maar het programmeren doen mensen, dus het is altijd menselijk handelen. dat kan je dus niet weg nemen
Oh ja, kan me nog wel herinneren dat je die als een van de weinige opties kon selecteren. Was nog een prijzige ook, >¤4k volgens mij. Dus als je dat bij je Model 3 in 2019 bestelt hebt heb je er al die jaren eigenlijk dus geen gebruik van kunnen maken?quote:Op dinsdag 25 november 2025 22:10 schreef Wantie het volgende:
Het wordt al gehyped sinds 2013 en verkocht sinds 2016. En het is er nog steeds niet.
Tesla kan dit al met 140 km/u.quote:Op dinsdag 25 november 2025 21:48 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Mercedes is bijna zo ver. Wel alleen nog op de S klasse, Duitse snelwegen en tot 95 km/u. Maar die paar minuten extra maken ook niet uit als je toch ligt te slapen.
Ze proberen zo snel mogelijk vergunningen aan te vragen, maar omdat zij verantwoordelijk zijn bij ongevallen, spelen ze wel op safe.
Erger nog: pas bij de 4e generatie van de hardware zou FSD mogelijk zijn. Alle voorgaande generaties komen niet verder dan enhanced autopilot of wat daar op lijkt. Die hebben voor niets geld gelapt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:00 schreef tjoptjop het volgende:
[..]
Oh ja, kan me nog wel herinneren dat je die als een van de weinige opties kon selecteren. Was nog een prijzige ook, >¤4k volgens mij. Dus als je dat bij je Model 3 in 2019 bestelt hebt heb je er al die jaren eigenlijk dus geen gebruik van kunnen maken?
Wat een gelul. FSD is er al, het is alleen in Europa nog niet toegestaan. En het is by far het beste systeem. Dat weet jij niet omdat je 0,0 ervaring hebt met Tesla, wat vreemd is omdat je steeds net doet alsof je weet waar je het over hebt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 22:10 schreef Wantie het volgende:
[..]
Het wordt al gehyped sinds 2013 en verkocht sinds 2016. En het is er nog steeds niet.
[..]
Op lange afstanden op de snelweg kan het handig zijn.
Maar dat kan ook bij andere merken met rijhulpsystemen. Echt uniek is dat niet.
In de stad zie ik het voordeel niet, omdat je toch de hele tijd het hoofd erbij moet houden omdat FSD niet volledig autonoom rijdt.
Je weet dat ik je leugens negeer he?quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:06 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Wat een gelul. FSD is er al, het is alleen in Europa nog niet toegestaan. En het is by far het beste systeem. Dat weet jij niet omdat je 0,0 ervaring hebt met Tesla, wat vreemd is omdat je steeds net doet alsof je weet waar je het over hebt.
Dat is lekker makkelijk, aangezien ik niet aan leugens doe.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:07 schreef Wantie het volgende:
[..]
Je weet dat ik je leugens negeer he?
Kost nu zelfs ¤7.500 voor de m3 zie ik.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:06 schreef Wantie het volgende:
[..]
Erger nog: pas bij de 4e generatie van de hardware zou FSD mogelijk zijn. Alle voorgaande generaties komen niet verder dan enhanced autopilot of wat daar op lijkt. Die hebben voor niets geld gelapt.
Ik ben benieuwd of ze recht op restitutie hebben.
En zelfs bij de vierde (huidige) generatie is het onduidelijk of de hardware full self driving aan kan.
Ze zijn bezig met de vijfde generatie die zeker 2 x krachtiger is.
Ik ga mij daar niet door laten uitlokkenquote:Op dinsdag 25 november 2025 23:11 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Dat is lekker makkelijk, aangezien ik niet aan leugens doe.
Wederom onwaar. Er wordt binnenkort een FSD versie uitgerold die ook met HW3 werkt. En anders krijg je een hardware upgrade tzt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:06 schreef Wantie het volgende:
[..]
Erger nog: pas bij de 4e generatie van de hardware zou FSD mogelijk zijn. Alle voorgaande generaties komen niet verder dan enhanced autopilot of wat daar op lijkt. Die hebben voor niets geld gelapt.
Ik ben benieuwd of ze recht op restitutie hebben.
En zelfs bij de vierde (huidige) generatie is het onduidelijk of de hardware full self driving aan kan.
Ze zijn bezig met de vijfde generatie die zeker 2 x krachtiger is.
Aldus degene die hier onwaarheden verkondigt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:19 schreef Wantie het volgende:
[..]
Ik ga mij daar niet door laten uitlokken
Ja, ik ben benieuwd hoe dat werkt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:17 schreef tjoptjop het volgende:
[..]
Kost nu zelfs ¤7.500 voor de m3 zie ik.
Maar dan ben je mooi genaaid als je dat 5 jaar geleden heb gekocht, mag hopen dat je wel je geld terug.
Wat is het verschil dan?quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:20 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Wederom onwaar. Er wordt binnenkort een FSD versie uitgerold die ook met HW3 werkt. En anders krijg je een hardware upgrade tzt.
Dat het om supervised full self driving gaat.quote:
In jouw hoofd kennelijk…quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:24 schreef Wantie het volgende:
[..]
Dat het om supervised full self driving gaat.
Oftewel een soort enhanced autopilot.
Maar niet level 5 autonoom rijden, zoals de naam full self driving suggereert.
Hw 4 heeft grotere cameras met een betere resolutie.quote:
Dank je.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:35 schreef Wantie het volgende:
[..]
Hw 4 heeft grotere cameras met een betere resolutie.
5 megapixels vs 1,2.
Verder beter ruimtelijk zicht en betere kleuren. Daardoor kan hw4 veel beter objecten herkennen.
Verder is de rekenkracht tot 5 x beter dan HW3.
Er wordt hier beweerd dat je een Tesla met HW3 kunt ombouwen naar HW4.
Ik ben benieuwd of dat kan, aangezien de cameras groter zijn, de computer qua omvang groter is en het stroomverbruik is anders.
Ik geloof er zelf niets van dat Tesla alle reeds verkochte auto's vanaf 2016 die een FSD pakket hebben aangeschaft kostenloos ombouwt naar HW4.
Maar we gaan het zien.
En dan is het nog maar de vraag of HW4 wèl level 5 autonoom kan bieden.
Dat betwijfel ik.
Maar dat is wel beloofd door Musk.
Tesla kopers zien dat als een investering in de betere wereld, niet iedereen ligt wakker om die 7,500 euro, anders had je wel daadwerkelijk rechtszaken of iets gezien toch?quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:21 schreef Wantie het volgende:
[..]
Ja, ik ben benieuwd hoe dat werkt.
Iemand die in 2018 betaald heeft, heeft bijna 8 jaar later nog steeds geen autonoom rijdende auto.
Dan ben je alweer toe aan de volgende auto.
Dat je in de cuckstoel in een Tesla mag zitten maakt je nog geen Tesla rijder he.quote:Op woensdag 26 november 2025 00:07 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Tesla kopers zien dat als een investering in de betere wereld, niet iedereen ligt wakker om die 7,500 euro, anders had je wel daadwerkelijk rechtszaken of iets gezien toch?
FSD is alleen in naam FSD, het is gewoon geen autonoom systeem, ik snap niet dat je zo dom kunt zijn om dit te blijven volhouden.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:06 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Wat een gelul. FSD is er al, het is alleen in Europa nog niet toegestaan. En het is by far het beste systeem. Dat weet jij niet omdat je 0,0 ervaring hebt met Tesla, wat vreemd is omdat je steeds net doet alsof je weet waar je het over hebt.
quote:none of these advanced driver assistance features make your Tesla vehicle fully autonomous or replace you as the driver.
Heb jij al 7500 overgemaakt aan Tesla?quote:Op woensdag 26 november 2025 00:07 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Tesla kopers zien dat als een investering in de betere wereld, niet iedereen ligt wakker om die 7,500 euro, anders had je wel daadwerkelijk rechtszaken of iets gezien toch?
Het is nog ‘supervised’. Dat maakt het niet minder zelfrijdend. Genoeg filmpjes van Tesla’s die uren rijden van a naar b zonder ook maar 1 ingreep.quote:Op woensdag 26 november 2025 02:22 schreef raptorix het volgende:
[..]
FSD is alleen in naam FSD, het is gewoon geen autonoom systeem, ik snap niet dat je zo dom kunt zijn om dit te blijven volhouden.
https://www.forbes.com/si(...)-should-it-be-legal/
En anders moet je maar even lezen wat Tesla zelf zegt:
https://www.tesla.com/support/fsd
[..]
Dus ze verkopen iets als FSD, maar het is supervised, ja dat Tesla fans daar in trappen kan ik me voorstellen ja, dan moet je echt wel mokerdom zijn.quote:Op woensdag 26 november 2025 06:49 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Het is nog ‘supervised’. Dat maakt het niet minder zelfrijdend. Genoeg filmpjes van Tesla’s die uren rijden van a naar b zonder ook maar 1 ingreep.
Zomaar een berichtje uit de T. van vandaag over de zelfrijdende bus:
https://www.telegraaf.nl/(...)ns-op/107260054.html
Ook met chauffeur die toezicht houdt.
Maar o wee als het om Tesla gaat, dan staan de haters weer met zoutzakken bij de slakken.
Ik rij al jaren Tesla en ik heb er weinig vertrouwen in dat unsupervised FSD al veilig is, behalve in gecontroleerde (test)omstandigheden. Bron: mijn ervaring met Tesla, o.a. de vele issues met AutoPilot. Zie o.a. de eerder in dit topic bedsproken situaties met afwijkende wegbelijning i.a. op spitsstroken.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:06 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Wat een gelul. FSD is er al, het is alleen in Europa nog niet toegestaan. En het is by far het beste systeem. Dat weet jij niet omdat je 0,0 ervaring hebt met Tesla, wat vreemd is omdat je steeds net doet alsof je weet waar je het over hebt.
Er worden verschillende resoluties gebruikt om dingen te herkennen. De AI werkt met hele grote pixels, anders wordt de computer te duur. Voor het lezen van verkeersborden en zo wordt een veel hogere resolutie gebruikt.quote:Op dinsdag 25 november 2025 23:35 schreef Wantie het volgende:
[..]
Hw 4 heeft grotere cameras met een betere resolutie.
5 megapixels vs 1,2.
Verder beter ruimtelijk zicht en betere kleuren. Daardoor kan hw4 veel beter objecten herkennen.
Verder is de rekenkracht tot 5 x beter dan HW3.
Er wordt hier beweerd dat je een Tesla met HW3 kunt ombouwen naar HW4.
Ik ben benieuwd of dat kan, aangezien de cameras groter zijn, de computer qua omvang groter is en het stroomverbruik is anders.
Ik geloof er zelf niets van dat Tesla alle reeds verkochte auto's vanaf 2016 die een FSD pakket hebben aangeschaft kostenloos ombouwt naar HW4.
Maar we gaan het zien.
En dan is het nog maar de vraag of HW4 wèl level 5 autonoom kan bieden.
Dat betwijfel ik.
Maar dat is wel beloofd door Musk.
AP en FSD supervised is compleet andere software.quote:Op woensdag 26 november 2025 07:10 schreef recursief het volgende:
[..]
Ik rij al jaren Tesla en ik heb er weinig vertrouwen in dat unsupervised FSD al veilig is, behalve in gecontroleerde (test)omstandigheden. Bron: mijn ervaring met Tesla, o.a. de vele issues met AutoPilot. Zie o.a. de eerder in dit topic bedsproken situaties met afwijkende wegbelijning i.a. op spitsstroken.
De hallelujafilmpjes van Tesla's marketingafdeling neem ik met een flinke korrel zout. Die vertellen je hoe goed die gefilmde rit ging, niet hoe betrouwbaar FSD is.
De enige die zich hier mokerdom toont ben jij, door niet te begrijpen wat zelfrijdend precies inhoudt.quote:Op woensdag 26 november 2025 06:56 schreef raptorix het volgende:
[..]
Dus ze verkopen iets als FSD, maar het is supervised, ja dat Tesla fans daar in trappen kan ik me voorstellen ja, dan moet je echt wel mokerdom zijn.
Dat weet ik.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:19 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
AP en FSD supervised is compleet andere software.
Het werkt bijna altijd goed. Maar als het niet werkt is het soms ronduit gevaarlijk. Ik heb dat "spitststrook-meets-invoegstrook" scenario niet voor niets genoemd. Als ik daar niet had ingegrepen dan had AP me met 100 km/u in de auto naast me gestuurd. Dat is me twee keer overkomen. Ook al is AP nog zo goed, dat het heel soms zo ernstig mis gaat maakt dat ik het niet meer wil gebruiken.quote:Overigens: op snelwegen werkt AP ook al heel lang bijzonder goed. Altijd een genot bij lange reizen.
Misschien moeten ze het dan een naam geven wat het is, niet wat het pretendeert te zijn, maar goed iedereen die geen randdebiel is weet natuurlijk wat je moet verwachten van Musk spul, beetje zelfde categorie als Apple Fans: Ja maar het voelt gewoon sneller aan (ja omdat ze animaties gebruiken).quote:Op woensdag 26 november 2025 08:23 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
De enige die zich hier mokerdom toont ben jij, door niet te begrijpen wat zelfrijdend precies inhoudt.
Zelfde zie je met autopilot wat door veel idioten uitgelegd wordt alsof je dan moet denken dat alles automatisch gaat en je niet hoeft op te letten.
Al zal ook hier MDS wel de oorzaak zijn, want ik heb nog nooit dit soort gezeik gehoord over de autopilot op een yacht, terwijl die nog veel minder kan.
Maar met een zelfrijdende trein kun je alleen de machinisten vervangen. De tienduizenden andere medewerkers niet hè. Dus conducteurs, kantoorpersoneel, monteurs, etc. ga je daarmee niet vervangen.quote:Op maandag 24 november 2025 11:28 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Mwah, ik zie de personeelskosten van de NS als aanzienlijk.
[..]
Spitsstrook kan AP niet. Links blijven dus.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:25 schreef recursief het volgende:
[..]
Dat weet ik.
[..]
Het werkt bijna altijd goed. Maar als het niet werkt is het soms ronduit gevaarlijk. Ik heb dat "spitststrook-meets-invoegstrook" scenario niet voor niets genoemd. Als ik daar niet had ingegrepen dan had AP me met 100 km/u in de auto naast me gestuurd. Dat is me twee keer overkomen. Ook al is AP nog zo goed, dat het heel soms zo ernstig mis gaat maakt dat ik het niet meer wil gebruiken.
De auto rijdt zelf onder supervisie. Ergo: FSD supervised.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:28 schreef raptorix het volgende:
[..]
Misschien moeten ze het dan een naam geven wat het is, niet wat het pretendeert te zijn, maar goed iedereen die geen randdebiel is weet natuurlijk wat je moet verwachten van Musk spul, beetje zelfde categorie als Apple Fans: Ja maar het voelt gewoon sneller aan (ja omdat ze animaties gebruiken).
Wat snapt je niet wat in het Engels betekent: Full Self-Driving.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:33 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
De auto rijdt zelf onder supervisie. Ergo: FSD supervised.
Geen idee wat je zit te fiepen op je inferieure Android platform.
De auto kan gewoon volledig zelf rijden onder supervisie. Dat kwartje wenst bij jou maar niet te vallen…quote:Op woensdag 26 november 2025 08:35 schreef raptorix het volgende:
[..]
Wat snapt je niet wat in het Engels betekent: Full Self-Driving.
Het is ongeveer dat ik een gouden horloge verkoop terwijl dat het koper is, en dat jij weer gaat zeggen, ja wat snap je niet aan goudkleurig?
Ja precies. En zo zijn er meer situaties waar AP de mist in gaat. Het gaat bijna altijd goed, maar net die ene keer dat het niet goed gaat is genoeg om je dag grondig te verpesten.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:31 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Spitsstrook kan AP niet. Links blijven dus.
Als je het fijnmaziger en gratis maakt, vervallen veel van de problemen. Ook heeft ProRail het onderhoud van de infrastructuur tot het minimum teruggebracht, waardoor het vaker omvalt. Maar het is alleen een bezwaar dat er veel personeel nodig is als het OV winst moet maken. Zeker als je het daardoor steeds verder uitkleed, zodat het voor steeds minder mensen nog een optie is. Dan heb je veel personeel, infrastructuur en treinen/bussen nodig om weinig mensen te vervoeren.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:29 schreef Zwansen het volgende:
[..]
Maar met een zelfrijdende trein kun je alleen de machinisten vervangen. De tienduizenden andere medewerkers niet hè. Dus conducteurs, kantoorpersoneel, monteurs, etc. ga je daarmee niet vervangen.
Spitsstrook en wegwerkzaamheden (en zelfs dat gaat tegenwoordig vaak goed).quote:Op woensdag 26 november 2025 08:39 schreef recursief het volgende:
[..]
Ja precies. En zo zijn er meer situaties waar AP de mist in gaat. Het gaat bijna altijd goed, maar net die ene keer dat het niet goed gaat is genoeg om je dag grondig te verpesten.
Linksplakkers. Niet dat je dan meteen crasht maar vaak genoeg dat het een oncomfortabel ritje wordt.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:40 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Spitsstrook en wegwerkzaamheden (en zelfs dat gaat tegenwoordig vaak goed).
Wat nog meer op de snelweg dan?
Dat kan mijn fiets ook, ik hoef alleen maar te trappen en te sturen.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:39 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
De auto kan gewoon volledig zelf rijden onder supervisie. Dat kwartje wenst bij jou maar niet te vallen…
Daar blijft ze toch gewoon achteraan rijden?quote:Op woensdag 26 november 2025 08:47 schreef recursief het volgende:
[..]
Linksplakkers. Niet dat je dan meteen crasht maar vaak genoeg dat het een oncomfortabel ritje wordt.
Mokerdom zei je?quote:Op woensdag 26 november 2025 08:54 schreef raptorix het volgende:
[..]
Dat kan mijn fiets ook, ik hoef alleen maar te trappen en te sturen.
Het punt zit een beetje in de ‘F’ van FSD: full self drive. Full impliceert volledig. Dat is het op dit moment gewoon nietquote:Op woensdag 26 november 2025 08:39 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
De auto kan gewoon volledig zelf rijden onder supervisie. Dat kwartje wenst bij jou maar niet te vallen…
Supervised FSD is inderdaad een contradictie.quote:Op woensdag 26 november 2025 09:04 schreef Weird- het volgende:
[..]
Het punt zit een beetje in de ‘F’ van FSD: full self drive. Full impliceert volledig. Dat is het op dit moment gewoon niet
In de VS wel. Daar kan de auto gewoon van a naar b rijden.quote:Op woensdag 26 november 2025 09:04 schreef Weird- het volgende:
[..]
Het punt zit een beetje in de ‘F’ van FSD: full self drive. Full impliceert volledig. Dat is het op dit moment gewoon niet
Nee hoor.quote:Op woensdag 26 november 2025 09:05 schreef recursief het volgende:
[..]
Supervised FSD is inderdaad een contradictie.
Ja en dan zou je het dus supervised werken noemen, echt man man man, kennelijk ben jij de enige die het zo leest.quote:Op woensdag 26 november 2025 09:10 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Nee hoor.
Er is vast ook iemand die jou controleert op jouw werk. Toch zul je neem ik aan zelfstandig je werk doen.
Vandaar dat de Sovjet Unie zo economisch succesvol was, iedereen was daar ambtenaar.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:40 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Het belastinggeld dat we uitgeven aan ambtenaren komt de economie ten goede en blijft in circulatie, zolang het door de rijken niet uit de economie wordt gehaald en belegd in stenen of aandelen.
Ja, jij hebt liever een anarchie. Geef de bedrijven vrij baan, dat is beter voor de economie. Verder gaat het niet.quote:Op woensdag 26 november 2025 10:27 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Vandaar dat de Sovjet Unie zo economisch succesvol was, iedereen was daar ambtenaar.
In NK is dat nog steeds zo, heb niet het idee dat men dat graag hier wil repliceren
Nope, dat heb ik al menig maal aan je verklaard. Ik ben voor en kleine overheid welke zich strikt aan de basis houdt en de kaders schept, waarbinnen men kan handelen. In nogal wat landen zijn we flink doorgeschoten imo, met name vanwege het fiat-valuta systeem, naar teveel overheid.quote:Op woensdag 26 november 2025 10:32 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, jij hebt liever een anarchie. Geef de bedrijven vrij baan, dat is beter voor de economie. Verder gaat het niet.
En waar trek je de grens? Vind je bijvoorbeeld of de regering mag beslissen of auto's met FSD de weg op mogen en of dat onder supervisie moet?quote:Op woensdag 26 november 2025 10:40 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Nope, dat heb ik al menig maal aan je verklaard. Ik ben voor en kleine overheid die zich strikt aan de basis houd en de kaders schept en waarbinnen men kan handelen. In nogal wat landen zijn we flink doorgeschoten imo, met name vanwege het fiat-valuta systeem naar teveel overheid.
Een succesvolle pilot met Robotaxis zal imo moeten aantonen of het veilig kan opereren in vergelijking tot menselijke chauffeurs. Zover is FSD van Tesla blijkbaar nog niet.quote:Op woensdag 26 november 2025 10:41 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
En waar trek je de grens? Vind je bijvoorbeeld of de regering mag beslissen of auto's met FSD de weg op mogen en of dat onder supervisie moet?
Maar dat vind je dus wel een taak van de overheid? Die stellen alle regels op? Het kader waarbinnen iedereen moet handelen?quote:Op woensdag 26 november 2025 10:45 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Een succesvolle pilot met Robotaxis zal imo moeten aantonen of het veilig kan opereren in vergelijking tot menselijke chauffeurs. Zover is FSD van Tesla blijkbaar nog niet.
Veel certificeringen vinden nu ook al buiten de overheid plaats, dus dat kun je prima met een overheids mandaat aan hun overlaten, net zoals de kosten.quote:Op woensdag 26 november 2025 10:41 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
En waar trek je de grens? Vind je bijvoorbeeld of de regering mag beslissen of auto's met FSD de weg op mogen en of dat onder supervisie moet?
Ja, eerst werd het overgelaten aan bedrijven zoals TNO en steeds vaker mogen moeten bedrijven dat nu zelf doen. In de VS doen ze dat ook al lang. (Zie ook: Boeing.) Gelukkig is dat bij de voedselveiligheid nog niet aan de orde. Als je zo die rapporten van TNO leest over de energietransitie ziet het er ook niet naar uit dat daar nog ingenieurs aan te pas zijn gekomen.quote:Op woensdag 26 november 2025 11:09 schreef raptorix het volgende:
[..]
Veel certificeringen vinden nu ook al buiten de overheid plaats, dus dat kun je prima met een overheids mandaat aan hun overlaten, net zoals de kosten.
Even aan Grok gevraagd:quote:Op woensdag 26 november 2025 04:06 schreef Wantie het volgende:
[..]
Heb jij al 7500 overgemaakt aan Tesla?
Nee hè. Je lult maar wat in de ruimte.
Wel grappig dat je aangeeft te denken dat Tesla eigenaren naar de rechter moeten stappen om hun geld terug te krijgen voor iets dat niet geleverd is.
Dat klinkt niet als een betere wereld.
Dat ik geen Tesla heb is deels dat mijn appartementencomplex geen stroompunten wil hebben in de garage en daarnaast heb ik geen lease bak van werk. Werk nl. 4.5 dagen thuis per week.quote:Veel kopers/investeerders – vooral de hardcore fans – kochten FSD wetende van de limieten, en deden het met "alle liefde" om Tesla's AI-missie te versnellen (bijv. naar robotaxi's). Het is geen pure altruïsme; de huidige features (zoals soepele stadsritten) maken het al waardevol, en updates zoals v14.2 (nov 2025) verbeteren het verder.
Maar voor sceptici voelt het als een gok. Als je overweegt te kopen: Probeer de trial – het overtuigt velen om te steunen.
Er zijn genoeg bedrijven die een lader voor je aan willen leggen. Je kunt ook een verlengsnoer over de stoep leggen of gaan opladen bij de snellader. Je moet er wat voor over hebben.quote:Op woensdag 26 november 2025 11:30 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Even aan Grok gevraagd:
[..]
Dat ik geen Tesla heb is deels dat mijn appartementencomplex geen stroompunten wil hebben in de garage en daarnaast heb ik geen lease bak van werk. Werk nl. 4.5 dagen thuis per week.
Heb wel Tesla gereden hoor via werk (myWheelz/amberauto) en Tesla is niet het enige merk waar ik gek van ben. BMW, Alfa Romeo QV versies, Aston Martin, Masarati en ook Tesla ja.
Heb minder met die alibaba spyware powerbanks op wielen zoals BYD, Volvo, XPENG en ook geen fan van Audi/VW/Merc.
Ah, er is dus wél een trial? Oke, dat is leuk om het te proberen zodra het er is. Maar ik zal het verder niet gaan gebruiken, want ik ga geen 3700 euro op tafel leggen voor een functie die ik in de praktijk niet ga gebruiken. Ik gebruik EAP ook niet op de snelweg. Inparkeren wél, en dat heb je volgens mij niet zonder EAP.quote:Op woensdag 26 november 2025 11:30 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Even aan Grok gevraagd:
[..]
Dat ik geen Tesla heb is deels dat mijn appartementencomplex geen stroompunten wil hebben in de garage en daarnaast heb ik geen lease bak van werk. Werk nl. 4.5 dagen thuis per week.
Heb wel Tesla gereden hoor via werk (myWheelz/amberauto) en Tesla is niet het enige merk waar ik gek van ben. BMW, Alfa Romeo QV versies, Aston Martin, Masarati en ook Tesla ja.
Heb minder met die alibaba spyware powerbanks op wielen zoals BYD, Volvo, XPENG en ook geen fan van Audi/VW/Merc.
Nee, en als ik me niet vergis is RDW ook geen overheidsorganisatie maar een Zelfstandig bestuursorgaan.quote:Op woensdag 26 november 2025 11:23 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, eerst werd het overgelaten aan bedrijven zoals TNO en steeds vaker mogen moeten bedrijven dat nu zelf doen. In de VS doen ze dat ook al lang. (Zie ook: Boeing.) Gelukkig is dat bij de voedselveiligheid nog niet aan de orde. Als je zo die rapporten van TNO leest over de energietransitie ziet het er ook niet naar uit dat daar nog ingenieurs aan te pas zijn gekomen.
Maar Tesla moet dus zelf FSD kunnen certificeren?
Yep, het is de wet en regelgever.quote:Op woensdag 26 november 2025 10:47 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Maar dat vind je dus wel een taak van de overheid? Die stellen alle regels op? Het kader waarbinnen iedereen moet handelen?
Dat lobyen gebeurt en is ondertussen ook al meer aan regels gebonden. Er moet voldoende transparantie zijn en tegenwicht aan het lobyen geboden kunnen worden. Dijken bouwen bijv is niet winstgevend, maar in ons land van een noodzakelijk gemeenschappenlijk belang. Zoiets zal dus via de overheid gefinancierd moeten worden. Als men de regelgeving niet naleeft volgen boetes of zelfs bedrijfs-stilleggingen.quote:Maar als dat nou niet winstgevend is, kan het bedrijfsleven dan lobbyen voor een aanpassing? En wat kan de regering doen als ze die regels niet naleven? En is dat dan naar de letter of naar de intentie?
Dus je trekt de lijn bij de winstgevendheid en het algemene belang? Dus als veel mensen het nodig hebben en het bedrijfsleven kan het niet of zou de bevolking schade berokkenen, dan is het een taak van de overheid? En anders moet je het overlaten aan het bedrijfsleven?quote:Op woensdag 26 november 2025 11:55 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Yep, het is de wet en regelgever.
[..]
Dat lobyen gebeurt en is ondertussen ook al meer aan regels gebonden. Er moet voldoende transparantie zijn en tegenwicht aan het lobyen geboden kunnen worden. Dijken bouwen bijv is niet winstgevend, maar in ons land van een noodzakelijk gemeenschappenlijk belang. Zoiets zal dus via de overheid gefinancierd moeten worden. Als men de regelgeving niet naleeft volgen boetes of zelfs bedrijfs-stilleggingen.
Maken zij de regels of voeren ze die uit? En maken ze winst?quote:Op woensdag 26 november 2025 11:50 schreef raptorix het volgende:
[..]
Nee, en als ik me niet vergis is RDW ook geen overheidsorganisatie maar een Zelfstandig bestuursorgaan.
Misschien moet je lezen wat ik schrijf in plaats van mij woorden in de mond te leggen.quote:Op woensdag 26 november 2025 11:58 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus je trekt de lijn bij de winstgevendheid en het algemene belang? Dus als veel mensen het nodig hebben en het bedrijfsleven kan het niet of zou de bevolking schade berokkenen, dan is het een taak van de overheid? En anders moet je het overlaten aan het bedrijfsleven?
Tesla's kunnen op dit moment niet eens autonoom door de Las Vegas Loop rijden. Dit zijn een stel tunnels, voor de duidelijkheid. Deze systemen zijn niet bepaald briljant.quote:Op woensdag 26 november 2025 09:04 schreef Weird- het volgende:
[..]
Het punt zit een beetje in de ‘F’ van FSD: full self drive. Full impliceert volledig. Dat is het op dit moment gewoon niet
Het bedrijfsleven kan wel dijken aanleggen en doet dat ook, maar de financiering zal via de overheid gaan. Dat bedrijven met elkaar concurreren, investeren, reserveren en innoveren vanuit een winstperspectief en toekomstbestendigheids-perspectief is imo noodzakelijk. Minstens zo belangrijk is dat ze failliet kunnen gaan als ze daarin onvoldoende slagen. Creative destruction hoort er nu eenmaal bij.quote:Op woensdag 26 november 2025 11:58 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus je trekt de lijn bij de winstgevendheid en het algemene belang? Dus als veel mensen het nodig hebben en het bedrijfsleven kan het niet of zou de bevolking schade berokkenen, dan is het een taak van de overheid? En anders moet je het overlaten aan het bedrijfsleven?
Dit was geen reactie op jouw bericht, maar op dat van Digi.quote:Op woensdag 26 november 2025 12:14 schreef raptorix het volgende:
[..]
Misschien moet je lezen wat ik schrijf in plaats van mij woorden in de mond te leggen.
Maar waarom moet de financiering van dijken via de overheid en van andere dingen niet? Dingen zoals het OV en de energievoorziening worden via subsidies gestuurd en in leven gehouden. Dat is dan toch geen vrije markt meer. Het is dus niet zo zwart-wit, maar een groot grijs gebied. En daar zijn al die ambtenaren mee bezig.quote:Op woensdag 26 november 2025 12:28 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Het bedrijfsleven kan wel dijken aanleggen en doet dat ook, maar de financiering zal via de overheid gaan. Dat bedrijven met elkaar concurreren, investeren, reserveren en innoveren vanuit een winstperspectief en toekomstbestendigheids-perspectief is imo noodzakelijk. Minstens zo belangrijk is dat ze failliet kunnen gaan als ze daarin onvoldoende slagen. Creative destruction hoort er nu eenmaal bij.
Sommige zaken zijn (nog) monopolistisch van aard en daarbij is een goed gemonitorde public/private combinatie vermoedelijk het meest optimaal, maar gebrek aan marktwerking levert vrijwel altijd gebrek aan innovatie, efficientie en hoge kosten op (er is weinig prikkel tot kostenbeheersing etc). Totdat een technische doorbraak dit monopolie weet te doorbreken.quote:Op woensdag 26 november 2025 12:35 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Maar waarom moet de financiering van dijken via de overheid en van andere dingen niet? Dingen zoals het OV en de energievoorziening worden via subsidies gestuurd en in leven gehouden. Dat is dan toch geen vrije markt meer. Het is dus niet zo zwart-wit, maar een groot grijs gebied. En daar zijn al die ambtenaren mee bezig.
Maar we hebben met alle privatiseringen net gezien, dat die bijna altijd net veel meer geld kosten. Beste voorbeeld: de zorg. Nou kun je die wel helemaal privatiseren, maar dan kan de helft van de bevolking het niet meer betalen.quote:Op woensdag 26 november 2025 12:45 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Sommige zaken zijn (nog) monopolistisch van aard en daarbij is een goed gemonitorde public/private combinatie vermoedelijk het meest optimaal, maar gebrek aan marktwerking levert vrijwel altijd gebrek aan innovatie, efficientie en hoge kosten op (er is weinig prikkel tot kostenbeheersing etc). Totdat een technische doorbraak dit monopolie weet te doorbreken.
Nope, een communistisch bedrijf met toegang tot de verder door een markteconomie gefinancieerde staatskas wordt parasitair, het zal ten alle tijden falen de kosten etc te beheersen. Voorbeelden te over.quote:Op woensdag 26 november 2025 12:49 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Maar we hebben met alle privatiseringen net gezien, dat die bijna altijd net veel meer geld kosten. Beste voorbeeld: de zorg. Nou kun je die wel helemaal privatiseren, maar dan kan de helft van de bevolking het niet meer betalen.
Dus een eerste vereiste van een goed functionerende markteconomie is dan ook, dat de salarissen flink omhoog gaan. En als je het zonder sociaal stelsel wilt doen, dat de families weer samen gaan wonen en elkaar verzorgen. Zodat niet alleen de rijken zelfredzaam kunnen zijn. Alhoewel die dan gemiddeld natuurlijk wel een veel langere levensduur hebben.
Dus afschaffen die staatssteun aan de zorg en de regelgeving daaromheen? En daarom wil je naar Costa Rica? Want daar wordt het gewoon betaald door de staat. Dat is niet heel vriendelijk voor de achterblijvers!quote:Op woensdag 26 november 2025 12:57 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Nope, een communistisch bedrijf met toegang tot de verder door een markteconomie gefinancieerde staatskas wordt parasitair, het zal ten alle tijden falen de kosten etc te beheersen. Voorbeelden te over.
Nee, de zorg hier is een redelijk goed functionerend public/private systeem, zeker als je het vergelijkt met bijv de NHS van de UK, of de extreem hoge zorgkosten in de VS. In CR heb je zowel publieke als private zorg. Staatsteun aan de zorg, maar met name de regelgeving eromheen acht ik van belang voor een beter welzijn van de bevolking.quote:Op woensdag 26 november 2025 13:02 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus afschaffen die staatssteun aan de zorg en de regelgeving daaromheen? En daarom wil je naar Costa Rica? Want daar wordt het gewoon betaald door de staat. Dat is niet heel vriendelijk voor de achterblijvers!
Ah, je bekijkt de regels en bedrijven dus wel allemaal individueel, maar de mensen niet? Geen menselijke maat? Maar dan heb je ook geen collectieve gezondheidszorg nodig.quote:Op woensdag 26 november 2025 13:09 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Nee, de zorg hier is een redelijk goed functionerend public/private systeem, zeker als je het vergelijkt met bijv de NHS van de UK, of de extreem hoge zorgkosten in de VS. In CR heb je zowel publieke als private zorg. Staatsteun aan de zorg, maar met name de regelgeving eromheen acht ik van belang voor een beter welzijn van de bevolking.
De meeste rijken zijn juist de minst zelfredzame mensen die je je maar kan voorstellenquote:Op woensdag 26 november 2025 12:49 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Zodat niet alleen de rijken zelfredzaam kunnen zijn.
Ik heb je nota bene een artikel uit de T. van vandaag gegeven waaruit blijkt dat ik zeker niet de enige ben.quote:Op woensdag 26 november 2025 09:29 schreef raptorix het volgende:
[..]
Ja en dan zou je het dus supervised werken noemen, echt man man man, kennelijk ben jij de enige die het zo leest.
Heb je het artikel zelf wel gelezen? Al net zo warrig, halen ook alle termen door elkaar. Maar goed denk dat wel duidelijk is dat het zeker niet Autonoom is, en dat zie ik de komende 10 jaar ook niet gebeuren voor heel Nederland.quote:Op woensdag 26 november 2025 13:24 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Ik heb je nota bene een artikel uit de T. van vandaag gegeven waaruit blijkt dat ik zeker niet de enige ben.
Wet en regelgeving zijn collectief, althans ze worden vormgegeven door het collectief in een goed functionerende democratie. Het is aan de rechter en de bewakende instituten het toe te passen op het individu en/of bedrijf. Proportionaliteit is daarbij een criterium wat de menselijke maat in ogenschouw moet nemen.quote:Op woensdag 26 november 2025 13:22 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ah, je bekijkt de regels en bedrijven dus wel allemaal individueel, maar de mensen niet? Geen menselijke maat? Maar dan heb je ook geen collectieve gezondheidszorg nodig.
In een of andere parallelle wereld betekent zelfrijdend niet dat de auto zelfrijdend is.quote:Op woensdag 26 november 2025 08:28 schreef raptorix het volgende:
[..]
Misschien moeten ze het dan een naam geven wat het is, niet wat het pretendeert te zijn, maar goed iedereen die geen randdebiel is weet natuurlijk wat je moet verwachten van Musk spul, beetje zelfde categorie als Apple Fans: Ja maar het voelt gewoon sneller aan (ja omdat ze animaties gebruiken).
Ik doe autonoom mijn werk. Als ik een bepaald resultaat met iemand heb afgesproken dan word ik daar op gecontroleerd en afgerekend. Maar ik heb niemand achter me staan die controleert of ik wel op de juiste knoppen druk.quote:Op woensdag 26 november 2025 09:10 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Nee hoor.
Er is vast ook iemand die jou controleert op jouw werk. Toch zul je neem ik aan zelfstandig je werk doen.
Terug naar de middeleeuwen natuur! Allemaal weer landbouwer worden, maar dan zonder genoeg grond om dat te doen. Dus eigenlijk doodgaan aan epidemieën. En de overlevers kunnen dan weer opnieuw beginnen.quote:Op woensdag 26 november 2025 13:23 schreef Digi2 het volgende:
[..]
De meeste rijken zijn juist de minst zelfredzame mensen die je je maar kan voorstellen![]()
Why Living Simply is the STRONGEST Thing You Can Do
Bekijk deze YouTube-video
Nope, dat betekent het nietquote:Op woensdag 26 november 2025 13:55 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Terug naar de middeleeuwen natuur! Allemaal weer landbouwer worden, maar dan zonder genoeg grond om dat te doen. Dus eigenlijk doodgaan aan epidemieën. En de overlevers kunnen dan weer opnieuw beginnen.
Ah! Daar gaan de doelpalen…quote:Op woensdag 26 november 2025 13:29 schreef raptorix het volgende:
[..]
Heb je het artikel zelf wel gelezen? Al net zo warrig, halen ook alle termen door elkaar. Maar goed denk dat wel duidelijk is dat het zeker niet Autonoom is, en dat zie ik de komende 10 jaar ook niet gebeuren voor heel Nederland.
Je was aan het zeuren dat de naam Full Self Driving misleidend was.quote:Op woensdag 26 november 2025 13:42 schreef recursief het volgende:
[..]
Ik doe autonoom mijn werk. Als ik een bepaald resultaat met iemand heb afgesproken dan word ik daar op gecontroleerd en afgerekend. Maar ik heb niemand achter me staan die controleert of ik wel op de juiste knoppen druk.
Supervised FSD wordt vaak gebracht alsof het autonoom is, maar dat is het expliciet niet. Het vereist ook volgens Tesla, continu actieve aandacht van de bestuurder. Afhankelijk van lokale wetgeving betekent dat zelfs dat je je handen aan het stuur moet hebben. Dan is het dus niet meer dan AP met wat extra functies. Supervised FSD is expliciet iets anders dan autonoom rijden, of unsupervised FSD, wat Robotaxi's gebruiken.
Maar we zitten hier in Nederland best in een wankel evenwicht. Het is een groot bouwwerk van regels, wetten, banen en vooral producten waar we niet meer buiten kunnen. Neem bijvoorbeeld de fossiele brandstoffen: de grote boosdoener van deze tijd. Maar dat is waardoor onze wereld functioneert. We kunnen niet zonder. Of zonder alle bedrijven die daar dingen mee maken.quote:Op woensdag 26 november 2025 13:32 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Wet en regelgeving zijn collectief, althans ze worden vormgegeven door het collectief in een goed functionerende democratie. Het is aan de rechter en de bewakende instituten het toe te passen op het individu en/of bedrijf. Proportionaliteit is daarbij een criterium wat de menselijke maat in ogenschouw moet nemen.
Zo wordt het wel gebracht. Met vergelijkingen met Waymo er bij. Wordt ook gesuggereerd door de terminologie, Full self driving, supervised en unsupervised. Dat heeft met zeuren niks te maken.quote:Op woensdag 26 november 2025 14:07 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Je was aan het zeuren dat de naam Full Self Driving misleidend was.
Het woord autonoom zit daar bepaald niet in.
De belofte van Musk was ook dat iedereen die FSD heeft binnenkort de auto als taxi kan inzetten in de uren dat de auto niet gebruikt wordt.quote:Op woensdag 26 november 2025 15:32 schreef recursief het volgende:
[..]
Zo wordt het wel gebracht. Met vergelijkingen met Waymo er bij. Wordt ook gesuggereerd door de terminologie, Full self driving, supervised en unsupervised. Dat heeft met zeuren niks te maken.
Waymo is een taxidienst.quote:Op woensdag 26 november 2025 15:32 schreef recursief het volgende:
[..]
Zo wordt het wel gebracht. Met vergelijkingen met Waymo er bij. Wordt ook gesuggereerd door de terminologie, Full self driving, supervised en unsupervised. Dat heeft met zeuren niks te maken.
Dat gaat ook gewoon gebeuren.quote:Op woensdag 26 november 2025 15:47 schreef Wantie het volgende:
[..]
De belofte van Musk was ook dat iedereen die FSD heeft binnenkort de auto als taxi kan inzetten in de uren dat de auto niet gebruikt wordt.
En dat betekent dat FSD volledig autonoom in elke situatie moet kunnen rijden.
Dat gaat verder dan wat Waymo, Tesla en Zoox nu doen in de VS.
Want wat zij nu doen is geofenced autorijden, met voor de achtergrond tele operators die de auto kunnen overnemen.
Ja dat weet ik.quote:
Semantiek. Als het Supervised Self Driving had geheten dan had het de lading gedekt. (Supervised) Full Self Driving suggereert autonomie, ook al staat in de kleine lettertjes dat dat het niet is. Je bent slim genoeg om te snappen wat daar mee bedoeld wordt. Verder begint dit een beetje een welles-nietes spelletje te worden.quote:Maar goed, zou je dat even kunnen onderbouwen dat Tesla daadwerkelijk hun producten verkoopt in de VS met de belofte dat die volledig autonoom zijn (dat staat immers vrij haaks op de naam FSD supervised).
Een Californische rechter heeft het daarom ook verboden.quote:Op woensdag 26 november 2025 16:08 schreef recursief het volgende:
[..]
Ja dat weet ik.
[..]
Semantiek. Als het Supervised Self Driving had geheten dan had het de lading gedekt. (Supervised) Full Self Driving suggereert autonomie, ook al staat in de kleine lettertjes dat dat het niet is. Je bent slim genoeg om te snappen wat daar mee bedoeld wordt. Verder begint dit een beetje een welles-nietes spelletje te worden.
Ik snap werkelijk niet waarom je meent dat FSD supervised autonomie suggereert, aangezien juist de toevoeging supervised maakt dat het overduidelijk geen autonomie betreft.quote:Op woensdag 26 november 2025 16:08 schreef recursief het volgende:
Semantiek. Als het Supervised Self Driving had geheten dan had het de lading gedekt. (Supervised) Full Self Driving suggereert autonomie, ook al staat in de kleine lettertjes dat dat het niet is. Je bent slim genoeg om te snappen wat daar mee bedoeld wordt. Verder begint dit een beetje een welles-nietes spelletje te worden.
O?quote:Op woensdag 26 november 2025 16:19 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Een Californische rechter heeft het daarom ook verboden.
Hij is niet slim genoeg, hij is mokerdom. Ik volg zo een x account van een cybertruck bezitter die ongeveer 15 keer een recall heeft gehad voor zijn cybertruck, VEM zou het zomaar kunnen zijn.quote:Op woensdag 26 november 2025 16:08 schreef recursief het volgende:
[..]
Ja dat weet ik.
[..]
Semantiek. Als het Supervised Self Driving had geheten dan had het de lading gedekt. (Supervised) Full Self Driving suggereert autonomie, ook al staat in de kleine lettertjes dat dat het niet is. Je bent slim genoeg om te snappen wat daar mee bedoeld wordt. Verder begint dit een beetje een welles-nietes spelletje te worden.
Ik denk dat Zwitserland nog het dichtst bij een zeer goed functionerende democratie komt. Omdat men vaak moet stemmen, neemt men ook beter de tijd zich te informeren en stemmen tegen je eigen belang voor het algemeen belang is heel gebruikelijk in dat land, wederkerigheid is essentieel. De belangen van miljardairs ernstig schaden doen ze niet, jezelf in beide voeten schieten zien ze daar niet zo zitten. Frankrijk ligt ernaast en die willen ze absoluut niet navolgenquote:Op woensdag 26 november 2025 14:07 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
In een echte democratie stemmen mensen voor hun eigen belangen. Ok, en die van hun familie en vrienden. Niet voor de belangen van de miljardairs. Vroeger noemde we dat brainwashen, tegenwoordig is dat gewoon je gezonde verstand gebruiken. Of eigenlijk gewoon geloven wat je overal in de media en de politiek hoort. Kritisch denken leren we niet meer.
Terwijl een vrije markt en een democratie er allebei van uitgaan, dat de consument continu uitstekend op de hoogte is van wat er allemaal gebeurd en de achterliggende redenen daarvan. Zodat die altijd een geïnformeerde beslissing kan nemen. Precies datgene wat we vakkundig weg hebben gepoetst.
Dus ze stemmen toch voor de belangen van de miljardairs en tegen die van hunzelf? Dan is het geen goed functionerende democratie.quote:Op woensdag 26 november 2025 19:47 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Ik denk dat Zwitserland nog het dichtst bij een zeer goed functionerende democratie komt. Omdat men vaak moet stemmen, neemt men ook beter de tijd zich te informeren en stemmen tegen je eigen belang voor het algemeen belang is heel gebruikelijk in dat land, wederkerigheid is essentieel. De belangen van miljardairs ernstig schaden doen ze niet, jezelf in beide voeten schieten zien ze daar niet zo zitten. Frankrijk ligt ernaast en die willen ze absoluut niet navolgen
De zwitsers hebben heel goed door dat veel kapitaal nodig is voor investeringen, onderzoek etc voor een hoogwaardige economie. De kip met de gouden eieren slachten is niet hun hobbyquote:Op woensdag 26 november 2025 20:00 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus ze stemmen toch voor de belangen van de miljardairs en tegen die van hunzelf? Dan is het geen goed functionerende democratie.
Die miljardairs kunnen echt wel voor zichzelf zorgen. De burgers kunnen zich zelf niet tegen excessen van het bedrijfsleven beschermen, daar hebben ze dus die regering voor nodig. Dus zodra die er in de eerste plaats ook is voor de miljardairs, dan moet je hem wegens overbodig opheffen.
Jij hebt naar mijn idee een beetje een verknipt idee over hoe dat werkt.quote:Op woensdag 26 november 2025 20:02 schreef Digi2 het volgende:
[..]
De zwitsers hebben heel goed door dat veel kapitaal nodig is voor investeringen, onderzoek etc voor een hoogwaardige economie. De kip met de gouden eieren slachten is niet hun hobby
Ik heb een Model S Plaid. Ik ben zo mokerdom dat ik die kan betalen.quote:Op woensdag 26 november 2025 17:58 schreef raptorix het volgende:
[..]
Hij is niet slim genoeg, hij is mokerdom. Ik volg zo een x account van een cybertruck bezitter die ongeveer 15 keer een recall heeft gehad voor zijn cybertruck, VEM zou het zomaar kunnen zijn.
Deze fantast volg ik regelmatig, maar zijn stellingnames zijn zo brak en simplistisch dat het lachwekkend isquote:Op woensdag 26 november 2025 20:05 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Jij hebt naar mijn idee een beetje een verknipt idee over hoe dat werkt.
Filmpje:
Bekijk deze YouTube-video
quote:Switzerland is home to an estimated 110 billionaires -- one for every 80,000 people -- with a combined wealth of $338 billion, outranking other super-rich hotspots.
Daar zijn we het dan over oneens. Jij als ultra-kapitalist en ik als sociale autodidact. Ik begrijp ondertussen jouw gedachtekronkel, maar ik ben veel te veel van uitzoeken hoe alles werkt om daar in mee te gaan. Ik kijk ook nooit reclames en ik probeer altijd overal beide kanten van te bekijken. Ik ga dus niet mee in alle marketing en bubbels.quote:Op woensdag 26 november 2025 20:10 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Deze fantast volg ik regelmatig, maar zijn stellingnames zijn zo brak en simplistisch dat het lachwekkend is![]()
Vette humor, dat zeker
The proof is in eating the pudding, miljardairs voelen zich thuis en onbedreigd in Zwitserlandquote:Op woensdag 26 november 2025 20:17 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Daar zijn we het dan over oneens. Jij als ultra-kapitalist en ik als sociale autodidact. Ik begrijp ondertussen jouw gedachtekronkel, maar ik ben veel te veel van uitzoeken hoe alles werkt om daar in mee te gaan. Ik kijk ook nooit reclames en ik probeer altijd overal beide kanten van te bekijken. Ik ga dus niet mee in alle marketing en bubbels.
Autodidaktquote:Switzerland is home to an estimated 110 billionaires -- one for every 80,000 people -- with a combined wealth of $338 billion, outranking other super-rich hotspots.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |