Dan sta je je zo te verzetten tegen iets wat je vergif noemt, en dan is vergif je laatste redmiddel om te overleven. Beetje wrang wel.quote:Op donderdag 22 december 2016 16:50 schreef Molurus het volgende:
"Religion poisons everything" - Christopher Hitichens
Dat heeft geen effect op de eventuele ellende die het wel of niet veroorzaakt zou hebben.quote:Op donderdag 22 december 2016 16:56 schreef Harvest89 het volgende:
Het is niet zo makkelijk.
Het christendom bijvoorbeeld, is heel belangrijk geweest in het verleden.
Maar ik hoop niet dat je het belang van het christendom vroeger in Europa onderschat.quote:Op donderdag 22 december 2016 17:21 schreef ems. het volgende:
[..]
Dat heeft geen effect op de eventuele ellende die het wel of niet veroorzaakt zou hebben.
Religie zijn net wapens. Op zichzelf kunnen ze niets doen maar in de handen van mensen, met al hun emoties, gaat het veelal verkeerd. Dus ja, in zekere zin kan je wel zeggen dat religie de veroorzaker is van veel ellende.
Dat doe ik niet, maar dat heeft nogmaals weinig te maken met eventuele ellende die het heeft veroorzaakt.quote:Op donderdag 22 december 2016 17:29 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Maar ik hoop niet dat je het belang van het christendom vroeger in Europa onderschat.
Waaromquote:Neem als een voorbeeld de val van Rome. Zonder de kerk zou er complete chaos zijn ontstaan.
okquote:Het zijn ook voornamelijk monniken geweest die bezig waren met boeken schrijven en filosoferen. Zonder hen, zouden we enorm weinig weten van onze geschiedenis.
Met hetgene waar in gelooft wordt of het nu een hogere macht gaat of niet, daarmee kan je jezelf bewapenen zodat je je kan verdedigen of beschermen als iemand het tegenovergestelde beweert.quote:Op donderdag 22 december 2016 17:21 schreef ems. het volgende:
[..]
Religie zijn net wapens. Op zichzelf kunnen ze niets doen maar in de handen van mensen, met al hun emoties, gaat het veelal verkeerd. Dus ja, in zekere zin kan je wel zeggen dat religie de veroorzaker is van veel ellende.
Ja, bij de kruistochten bijvoorbeeld, of bij de heksenjachten.quote:Op donderdag 22 december 2016 16:56 schreef Harvest89 het volgende:
Het is niet zo makkelijk.
Het christendom bijvoorbeeld, is heel belangrijk geweest in het verleden.
Kruistochten ging voornamelijk om de rijke landen in het oosten te bemachtigen, om geld dus.quote:Op donderdag 22 december 2016 19:45 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ja, bij de kruistochten bijvoorbeeld, of bij de heksenjachten.
Grappig trouwens, een blackmetalfan die blij wordt van het christendom. Zie je niet zo vaak.quote:Op donderdag 22 december 2016 19:55 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Kruistochten ging voornamelijk om de rijke landen in het oosten te bemachtigen, om geld dus.
En heksenjachten gebeurde niet zo veel, en zijn best uitvergroot.
Wat versta je onder ellende? Het aantal oorlogen en doden door geloof?quote:
Want omdat ik naar Black Metal luister, ben ik verplicht om kerken in de fik te steken?quote:Op donderdag 22 december 2016 19:56 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Grappig trouwens, een blackmetalfan die blij wordt van het christendom. Zie je niet zo vaak.
Nee, als ik dat vond, dan zei ik dat wel.quote:Op donderdag 22 december 2016 19:56 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Want omdat ik naar Black Metal luister, ben ik verplicht om kerken in de fik te steken?
Nee, maar je bent wel verplicht om de kerken zwart te schilderen.quote:Op donderdag 22 december 2016 19:56 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Want omdat ik naar Black Metal luister, ben ik verplicht om kerken in de fik te steken?
Dat ik een topic start met deze titel heeft helemaal niks te maken met of ik een atheïst ben of niet. Het is ook totaal niet af te leiden of ik wel of geen atheïst ben, ik start puur een topic. Dit had ik uit elk standpunt kunnen doen. Als je met grote praat aankomt, hou je dan wel aan de feiten en ga mij geen woorden in de mond leggen.quote:Op donderdag 22 december 2016 19:56 schreef justarandomdude het volgende:
[..]
Gehersenspoelde en opgehitste atheïst start een topic op het forum: "Zorgt geloof grotendeels voor de meeste ellende in de wereld?".
Als je kijkt naar onderdrukking van bevolkingsgroepen, terreuraanslagen, religieuze oorlogen..quote:Op vrijdag 23 december 2016 07:58 schreef Leandra het volgende:
Geloof zorgt er niet voor maar is wel het excuus dat mensen misbruiken om anderen kwaad te kunnen berokkenen en dan te doen alsof het uit naam van het geloof is.
Uit maar eens kritiek op het atheïsme. Daar kan menig reli-fanaat nog een puntje aan zuigen.quote:Op vrijdag 23 december 2016 07:55 schreef Habbezak het volgende:
je kan en mag geen kritiek uiten op religie, en dat is het gevaarlijke van geloof.
Er is geen ruimte voor kritisch denken.
Humor wordt ook niet getolereerd.
"het Atheïsme" bestaat niet.quote:Op vrijdag 23 december 2016 09:41 schreef Elzies het volgende:
[..]
Uit maar eens kritiek op het atheïsme. Daar kan menig reli-fanaat nog een puntje aan zuigen.![]()
Ook atheïstisch ingerichte samenlevingen kende genocide. Denk aan Stalin en Mao.
Religie kan zeer zeker een katalysator wezen om geweld te rechtvaardigen, zoals we zien binnen de islam. Uiteindelijk ligt het aan de destructieve aard van de mens zelf.
Nee, dat is niet waar. Het geloof in een beloning in het hiernamaals en het uitvoeren van de wil van een superieur wezen is een uitstekende motivatie voor allerhande daden. Sterker, geloof en religie zijn een van de weinige dingen die van een gemiddelde morele persoon een massamoordenaar kunnen maken.quote:Op vrijdag 23 december 2016 07:58 schreef Leandra het volgende:
Geloof zorgt er niet voor maar is wel het excuus dat mensen misbruiken om anderen kwaad te kunnen berokkenen en dan te doen alsof het uit naam van het geloof is.
Misbruikt? Nee, dat is dus onzin. Religie kan een motivatie zijn voor van alles. Voornamelijk 'nare' zaken.quote:Op zaterdag 24 december 2016 17:05 schreef erodome het volgende:
voorbij het feit waarom er religie bestaat en waarom dat misbruikt wordt voor nare zaken.
Niet voornamelijk nare zaken, meer dat jij daar vooral naar kijkt.quote:Op zaterdag 24 december 2016 17:06 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Misbruikt? Nee, dat is dus onzin. Religie kan een motivatie zijn voor van alles. Voornamelijk 'nare' zaken.
Neen, dat is niet het geval. De enige manier om conflicten op te lossen is religieuze waarden buiten beschouwing laten. Buiten de politiek en buiten onderhandeling. Doe je dat niet, krijg je chaos. De westerse wereld en andere geïndustrialiseerde landen hebben dat sinds een jaar of 200 zo'n beetje onder de knie, de rest van de wereld moet nog volgen.quote:Op zaterdag 24 december 2016 17:10 schreef erodome het volgende:
[..]
Niet voornamelijk nare zaken, meer dat jij daar vooral naar kijkt.
Nee, dat is het absoluut niet en simpelweg ontkenning van de werkelijkheid. Religie en geloof in een god zijn twee belangrijke motivators voor wandaden en conflicten. In de huidige wereld ook de meest voorkomende. Dat komt omdat de makkelijkste manier om van een gemiddeld persoon een psychopaat te maken is hem laten geloven dat hij een hoger doel dient. En dat hogere doel is weer het makkelijkst te defniëren als een god. (Dat is zijdelings ook de reden dat religie überhaupt zo succesvol is ondanks dat goden niet bestaan). Om met Steven Weinberg te spreken:quote:En ja, misbruik, dat is geheel en al het juiste woord. Het is gewoon dingen vinden om wat je al wilde doen goed te praten, een kutsmoes dus.
quote:In an ordinary moral universe, the best will do the best they can. The worst will do the worst they can. But to make a good person do a wicked thing you need religion.
Nooit van WOII gehoord?quote:Op zaterdag 24 december 2016 17:24 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Neen, dat is niet het geval. De enige manier om conflicten op te lossen is religieuze waarden buiten beschouwing laten. Buiten de politiek en buiten onderhandeling. Doe je dat niet, krijg je chaos. De westerse wereld en andere geïndustrialiseerde landen hebben dat sinds een jaar of 200 zo'n beetje onder de knie, de rest van de wereld moet nog volgen.
[..]
[..]
Zijn babies atheïsten?quote:
Klopt. Ik ben bijvoorbeeld niet bang om naar de hel te gaan dus ga ik nu maar even wat mensen vermoorden.quote:Op zondag 25 december 2016 13:32 schreef k3vil het volgende:
Religie voorkomt grotendeels ellende. Je moet je eens voorstellen in wat voor wereld we zouden leven wanneer mensen niet bang zouden zijn om naar de hel te gaan
Een veel betere wereld.quote:Op zondag 25 december 2016 13:32 schreef k3vil het volgende:
Religie voorkomt grotendeels ellende. Je moet je eens voorstellen in wat voor wereld we zouden leven wanneer mensen niet bang zouden zijn om naar de hel te gaan
Neen. De wereld als geheel en het westen in bijzonder is er heel erg hard op vooruit gegaan sinds men er achter kwam dat het scheiden van religie en regeren een goed idee is. En ja, dat is een proces en nog niet klaar.quote:
Dat is alleen niet toe te wijzen aan wel of geen religie. Ik denk dat het weinig verschil zou maken, want de mens vindt toch wel redenen om elkaar dwars te zitten, ongeacht de ideologie.quote:Op zondag 25 december 2016 17:10 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Neen. De wereld als geheel en het westen in bijzonder is er heel erg hard op vooruit gegaan sinds men er achter kwam dat het scheiden van religie en regeren een goed idee is. En ja, dat is een proces en nog niet klaar.
Dat zeg ik dan ook niet.quote:Op zondag 25 december 2016 17:42 schreef Kamina het volgende:
[..]
Dat is alleen niet toe te wijzen aan wel of geen religie.
Dat is dus niet waar. Minder invloed van religie is meer mogelijkheden tot groei, samenwerking en algemene welvaart. Je kunt heel simpel het verschil zien tussen de landen die de theocratie definitief van zich afgeworpen hebben en landen die dat niet doen.quote:Ik denk dat het weinig verschil zou maken, want de mens vindt toch wel redenen om elkaar dwars te zitten, ongeacht de ideologie.
Alleen vergelijk je dan appels en peren; het ene land is het andere niet, ongeacht religie. Je zou een land moeten splitsen in seculier en religieus, voordat je een stelling als deze enigszins kan bekrachtigen.quote:Op zondag 25 december 2016 17:46 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Dat zeg ik dan ook niet.
[..]
Dat is dus niet waar. Minder invloed van religie is meer mogelijkheden tot groei, samenwerking en algemene welvaart. Je kunt heel simpel het verschil zien tussen de landen die de theocratie definitief van zich afgeworpen hebben en landen die dat niet doen.
Dat heb ik dus net al gedaan. Seculiere landen komen er op alle gebieden beter vanaf.quote:Op zondag 25 december 2016 17:49 schreef Kamina het volgende:
[..]
Alleen vergelijk je dan appels en peren; het ene land is het andere niet, ongeacht religie. Je zou een land moeten splitsen in seculier en religieus, voordat je een stelling als deze enigszins kan bekrachtigen.
Het is maar wat je seculier noemt, aangezien geen enkel land ter wereld geheel gescheiden staat van religie. Maar alsnog heb je geen vergelijkingsmateriaal Elzies.quote:Op zondag 25 december 2016 17:55 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Dat heb ik dus net al gedaan. Seculiere landen komen er op alle gebieden beter vanaf.
Geen idee waarom je dit soort simpele fouten zou ontkennen trouwens, wat is je agenda?
De VS is het enige land waar dat daadwerkelijk het geval is. In theorie, in ieder geval. Bovendien heb ik al aangegeven dat het een proces is en nog niet klaar. Maar dat lees je dus niet.quote:Op zondag 25 december 2016 18:00 schreef Kamina het volgende:
[..]
Het is maar wat je seculier noemt, aangezien geen enkel land ter wereld geheel gescheiden staat van religie.
Als één land hypocriet is over de scheiding van kerk en staat is het de VS. En Turkije tegenwoordig.quote:Op zondag 25 december 2016 18:20 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
De VS is het enige land waar dat daadwerkelijk het geval is. In theorie, in ieder geval. Bovendien heb ik al aangegeven dat het een proces is en nog niet klaar. Maar dat lees je dus niet.
Nogmaals, vergelijk de geseculariseerde landen met de theocratien. Over welke periode dan ook.
Even inzoomen op een recent 'incident':quote:Op donderdag 22 december 2016 19:56 schreef justarandomdude het volgende:
[..]
Wat versta je onder ellende? Het aantal oorlogen en doden door geloof?
Oneens!
WHO statistieken:
Tientallen miljoenen mensen sterven jaarlijks aan de gevolgen van sigaretten (6 miljoen doden), alcohol (3,3 miljoen doden), hiv (1,7 miljoen doden) en ongezond voedsel. Dan zijn er nog vele tientallen miljoenen ellendige incidenten veroorzaakt door alcohol, van vechtpartijen tot aan ongelukken.
About 5.8 million people die each year as a result of injuries. This accounts for 10% of the world's deaths. 1/3 van 5,8 miljoen doden komt door geweld en maar 3% van het geweld komt door oorlogen, wat minder is dan 60.000 doden per jaar (de rest van de doden door geweld komt door: suicide/homicide, bijvoorbeeld 30.000 doden jaarlijks in de VS vanwege 2nd amendment)!
Other main causes of death from injuries (5,8 miljoen doden per jaar) are road traffic crashes, falls, drowning, burns and poisoning. En hoeveel van deze ongelukken komen door toedoen van dronkelappen en nicotineverslaafden?
Omdat er genoeg landen zijn van beide categorieen. Denk eens wat groter.quote:Op zondag 25 december 2016 18:52 schreef Kamina het volgende:
[..]
Maar hoe ga je twee landen vergelijken op religie, als taal, cultuur, geschiedenis en wat dan ook verschilt?
Dan blijf je alsnog met appels en peren vergelijken.quote:Op zondag 25 december 2016 19:28 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Omdat er genoeg landen zijn van beide categorieen. Denk eens wat groter.
Nee, maar als je te dom bent om dat te begrijpen houdt het op. Jammer.quote:Op zondag 25 december 2016 19:44 schreef Kamina het volgende:
[..]
Dan blijf je alsnog met appels en peren vergelijken.
Lullige reactie hoor, Elzies.quote:Op zondag 25 december 2016 19:47 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Nee, maar als je te dom bent om dat te begrijpen houdt het op. Jammer.
De motivatie van (veel) criminaliteit is het meer willen hebben van iets lijkt me. Meer geld, meer macht, meer sex en weet ik het allemaal. Dus dan zou je een wereld van overvloed moeten creëren waardoor de hunkering naar meer irrelevant wordt. Om de wens naar religie te minimaliseren moet je aan de wensen voldoen die vanuit de mensen die religieus (pretenderen te) zijn. Dat is denk ik een hechte gemeenschap, duidelijke regels, de wens om geleid te worden en het idee dat er iets groters is dan de mensheid die het een zier interesseert wat je uitvreet.quote:Op zondag 25 december 2016 18:33 schreef truthortruth het volgende:
Als je bij criminaliteit de motivatie weghaalt zal iedereen het er toch over eens zijn dat er dan minder criminaliteit zal zijn. Waarom is dat bij religie als motivatie voor al dat kleine en grote leed ineens anders?
Integendeel, Noord Korea is de meest religieuze staat ter wereld. De Kims zijn letterlijk goden. De hele staat is compleet ingericht op aanbidding van die goden. En dat is niet metaforisch, de president is nog steeds de oude Kim die al jaren dood is.quote:Op zondag 25 december 2016 22:25 schreef jogy het volgende:
[..]
En je ziet in Noord-Korea al een voorbeeld dat je geen religie nodig hebt om een volk in bedwang te houden. De gemene deler is en blijft de goed gelovige mens.
Kleine correctie, het idee dat de mensheid groter is dan wat met ervaart.quote:Op zondag 25 december 2016 22:25 schreef jogy het volgende:
De motivatie van (veel) criminaliteit is het meer willen hebben van iets lijkt me. Meer geld, meer macht, meer sex en weet ik het allemaal. Dus dan zou je een wereld van overvloed moeten creëren waardoor de hunkering naar meer irrelevant wordt. Om de wens naar religie te minimaliseren moet je aan de wensen voldoen die vanuit de mensen die religieus (pretenderen te) zijn. Dat is denk ik een hechte gemeenschap, duidelijke regels, de wens om geleid te worden en het idee dat er iets groters is dan de mensheid die het een zier interesseert wat je uitvreet.
En je ziet in Noord-Korea al een voorbeeld dat je geen religie nodig hebt om een volk in bedwang te houden. De gemene deler is en blijft de goed gelovige mens.
Maar wat is hier dan 'het kwade'? Die verzonnen religie of het brainwashen van mensen?quote:Op zondag 25 december 2016 22:29 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Integendeel, Noord Korea is de meest religieuze staat ter wereld. De Kims zijn letterlijk goden. De hele staat is compleet ingericht op aanbidding van die goden. En dat is niet metaforisch, de president is nog steeds de oude Kim die al jaren dood is.
Fair point op zich. Maar om religie uit te roeien moet er dus meer gedaan worden dan religies die er nu zijn uit te roeien want dan zijn er binnen de kortste keren weer andere uit de hand gelopen brainfarts die worden gepromoveerd tot religie.quote:Op zondag 25 december 2016 22:29 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Integendeel, Noord Korea is de meest religieuze staat ter wereld. De Kims zijn letterlijk goden. De hele staat is compleet ingericht op aanbidding van die goden. En dat is niet metaforisch, de president is nog steeds de oude Kim die al jaren dood is.
Over welke reactie hebben we het?quote:
Nee, dat gaat uit van dat ieder gelovige een bewuste keuze heeft gemaakt en dat is niet zo. De meeste gelovigen zijn dat omdat ze in die context geboren zijn.quote:Op zondag 25 december 2016 22:25 schreef jogy het volgende:
[..]
De motivatie van (veel) criminaliteit is het meer willen hebben van iets lijkt me. Meer geld, meer macht, meer sex en weet ik het allemaal. Dus dan zou je een wereld van overvloed moeten creëren waardoor de hunkering naar meer irrelevant wordt. Om de wens naar religie te minimaliseren moet je aan de wensen voldoen die vanuit de mensen die religieus (pretenderen te) zijn. Dat is denk ik een hechte gemeenschap, duidelijke regels, de wens om geleid te worden en het idee dat er iets groters is dan de mensheid die het een zier interesseert wat je uitvreet.
Als we dezelfde consensus zouden hebben over NK als over religie, zou religie er niet zo goed voor staan. Waarom accepteren we van NK niet de druk op mensen, maar van religie wel.quote:En je ziet in Noord-Korea al een voorbeeld dat je geen religie nodig hebt om een volk in bedwang te houden. De gemene deler is en blijft de goed gelovige mens.
Dus... Geen krokodil als huisdier voor je vierjarige zoontje is geen oplossing, want dat bewijzen cobra's, ijsberen, wolven... Voorbeelden te over.quote:Op maandag 26 december 2016 10:00 schreef Elzies het volgende:
[..]
Over welke reactie hebben we het?![]()
Dat religieus fanatisme veel kapot maakt zal ik nergens ontkennen. Maar een wereld zonder religieuze structuren maakt het ook niet veel beter. Het Stalinisme heeft dit bewezen, het communisme onder Mao en Castro, het nationaal socialisme onder Hitler. Voorbeelden te over.
Wat een onzinredenering. Kulaannames bovendien. De mens is geen gewelddadig roofdier, maar een groepsdier. Gewoon een gevolg van evolutie.quote:Een wereld waar men zogenaamd beter kritisch leert denken is de zoveelste misplaatste vorm van idealisme wat nooit ten uitvoer zal komen. De mens is zoals het is. Het is in staat prachtige dingen voort te brengen, maar tegelijkertijd is de mens een gewelddadig roofdier wat parasiteert op de zwakheden van anderen.
Hohohohoho... 'De mens'? De hele diersoort is nu verantwoordelijk? Je kunt hoogstens stellen dat 'de mens' makkelijk in onzin gelooft. Sterker nog: dat is heel makkelijk te verklaren. Verbanden en oorzaken zoeken biedt nu eenmaal een erg groot evolutionair voordeel. Gevolg is dat we constant verbanden zien die er helemaal niet zijn.quote:Op maandag 26 december 2016 11:30 schreef erodome het volgende:
Maar als we wel erkennen dat de mens een groepsdier is en dat die groepsvorming soms nare vormen aan kan nemen. Waarom dan ineens die natuur negeren als we het over een wereld zonder religie hebben.
Dacht dat de mensen hier die tegen religie zijn ervan overtuigt zijn dat mensen al die rommel zelf bedacht hebben. Als dat zo is weet je dat het niet religie is, maar de mens is.
Ja, de mens als soort ja. En nee, dat maakt niet die hele mensheid verantwoordelijk voor elk dingetje wat elk individu doet. Maar maakt wel dat er bepaalde soortspecifieke gedragingen zijn en bepaalde gedragspatronen zijn.quote:Op maandag 26 december 2016 11:38 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Hohohohoho... 'De mens'? De hele diersoort is nu verantwoordelijk? Je kunt hoogstens stellen dat 'de mens' makkelijk in onzin gelooft. Sterker nog: dat is heel makkelijk te verklaren. Verbanden en oorzaken zoeken biedt nu eenmaal een erg groot evolutionair voordeel. Gevolg is dat we constant verbanden zien die er helemaal niet zijn.
En waarom zou je niet tegen iets kunnen zijn dat door een mens bedacht is?
Nee, de mens als soort heeft niet de verschillende religies voortgebracht.quote:
Het is niet-kritisch om te stellen dat religie effect heeft op mensen? Serieus?quote:En nee, dat maakt niet die hele mensheid verantwoordelijk voor elk dingetje wat elk individu doet. Maar maakt wel dat er bepaalde soortspecifieke gedragingen zijn en bepaalde gedragspatronen zijn.
De mens is daarin niet anders dan welke andere diersoort dan ook.
En ik zeg nergens dat je niet tegen iets mag zijn dat door mensen is bedacht. Ik zeg dat het geen kritisch denken is als je naar religie wijst zoals vele gelovigen naar de duivel wijzen. Dat je wat beter die ratio zou moeten toepassen en zou moeten zien wat eronder zit.
Dat religie uit de vergelijking halen niets zal veranderen.
Er zijn wel meer zaken die in onze natuur zitten die we overboord zetten. Het zou een nog erger zooitje worden als we al ons natuurlijke driften nog zouden hanteren. Waarom dan deze natuurlijke eigenschap niet overboord zetten/beteugelen als het minder ellende oplevert?quote:Op maandag 26 december 2016 11:30 schreef erodome het volgende:
Maar als we wel erkennen dat de mens een groepsdier is en dat die groepsvorming soms nare vormen aan kan nemen. Waarom dan ineens die natuur negeren als we het over een wereld zonder religie hebben.
De mensensoort heeft religie in allerlei vormen voortgebracht ja. Het is niet echt uit de lucht komen vallen namelijk.quote:Op maandag 26 december 2016 11:56 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Nee, de mens als soort heeft niet de verschillende religies voortgebracht.
Het is niet kritisch om te stoppen met nadenken nadat je religie hebt aangewezen. Het is niet kritisch om niet te kijken naar de gedragspatronen die ook daartoe geleid hebben. Het is niet kritisch om niet te kijken naar de omstandigheden die ook kunnen maken dat religie "bad" gaat.quote:Het is niet-kritisch om te stellen dat religie effect heeft op mensen? Serieus?
Wat hebben we overboord gezet dan? Want de werkelijkheid is meer dat het een spiraal van oude wijn in nieuwe vaten is.quote:Op maandag 26 december 2016 11:59 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Er zijn wel meer zaken die in onze natuur zitten die we overboord zetten. Het zou een nog erger zooitje worden als we al ons natuurlijke driften nog zouden hanteren. Waarom dan deze natuurlijke eigenschap niet overboord zetten/beteugelen als het minder ellende oplevert?
Weer een hoop gelul zonder een punt te maken.quote:
Recht van de fysiek sterkste? Solidariteit met ouderen en zwakkere op een wijze die niet in de natuur voorkomt? Seksuele moraal?quote:Op maandag 26 december 2016 14:35 schreef erodome het volgende:
Wat hebben we overboord gezet dan? Want de werkelijkheid is meer dat het een spiraal van oude wijn in nieuwe vaten is.
Ah, daar hebben we de sneer alweer....Je hoeft het niet persoonlijk te maken.quote:En ja, we kunnen zaken leren erkennen en herkennen en daardoor kunnen we negatieve patronen op tijd ombuigen in meer constructieve patronen. Maar dat werkt niet als we dit gedragspatroon wat ook jij hier laat zien niet op dezelfde manier bekijken.
We hebben genoeg voorbeelden van landen en gemeenschappen die er ontzettend veel voordeel bij hebben dat religie minder belangrijk is geworden.quote:Religie uit de vergelijking halen zonder de onderliggende patronen te herkennen, erkennen en om te buigen zal geen greintje minder ellende op gaan leveren. De uitingsvormen zullen veranderen, de wijn zal in een nieuw vat gegoten worden.
Religie leidt sowieso vaak tot brainwashen. Dat is precies het punt. Maar dat hoeft niet per se met religie samen te gaan, mensen kunnen het zichzelf ook aandoen. Het gaat om het geloof in een niet-bestaande identiteit.quote:Op zondag 25 december 2016 22:35 schreef k3vil het volgende:
[..]
Maar wat is hier dan 'het kwade'? Die verzonnen religie of het brainwashen van mensen?
Wie zegt dat ik dat wil doen?quote:Op zondag 25 december 2016 22:38 schreef jogy het volgende:
[..]
Fair point op zich. Maar om religie uit te roeien
Wie doet dat dan?quote:Op maandag 26 december 2016 14:31 schreef erodome het volgende:
Het is niet kritisch om te stoppen met nadenken nadat je religie hebt aangewezen.
Het idee dat de mens onnatuurlijk / uniek / moreel superieur zou zijn hoor ik wel vaker, maar doorgaans vanuit de religieuze hoek.quote:Op maandag 26 december 2016 14:46 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Recht van de fysiek sterkste? Solidariteit met ouderen en zwakkere op een wijze die niet in de natuur voorkomt? Seksuele moraal?
Oh dat is toch niet zo moeilijk? Menselijk perspectief is erg kortzichtig (uit noodzaak) dus het is heel moeilijk om na te denken over jezelf als een insignificant zakje moleculen in een universum dat onvoorstelbaar oud en groot is en geen mening over jou heeft. Vrijwel iedereen heeft daar moeite mee, sommige mensen stappen daar overheen en erkennen de werkelijkheid en anderen blijven zichzelf voor de gek houden.quote:Op maandag 26 december 2016 15:02 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik begrijp dat eerlijk gezegd ook niet zo, die behoefte om uniek / superieur te zijn.
Ik geloof ook niet dat het uit morele superieuriteit voorkomt, het komt voort uit opportuniteit.quote:Op maandag 26 december 2016 15:02 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het idee dat de mens niet natuurlijk / uniek / moreel superieur zou zijn hoor ik wel vaker, maar doorgaans vanuit de religieuze hoek.
Het is nog verdomd lastig om menselijke eigenschappen te noemen die niet in de natuur voorkomen. Altruisme, zorg voor ouderen en seksuele moraal vallen daar ieg niet onder.
Ik begrijp dat eerlijk gezegd ook niet zo, die behoefte om uniek / superieur te zijn.
In elk geval is deze overtuiging wel typisch menselijk.quote:Op maandag 26 december 2016 15:06 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Daarnaast hebben we waarschijnlijk wel sterker ontwikkelde zaken als empathie.
Hoe bedoel je dit precies?quote:Op maandag 26 december 2016 15:06 schreef truthortruth het volgende:
En het blijft een uitdaging om iets als echt altruïstisch te zien.
Heb jij echt goede voorbeelden van empathie bij dieren. Je ziet vormen ervan bij sommige primaten, maar ik heb verder nooit echt goede aanwijzingen ervoor gezien?quote:Op maandag 26 december 2016 15:07 schreef Molurus het volgende:
In elk geval is deze overtuiging wel typisch menselijk.
Of dat ook werkelijk zo is betwijfel ik ten zeerste.
Of echt altruïsme bestaat vraag ik me af. Zelf het weggeven van iets kan je beloningscentrum in je hersens activeren.quote:Hoe bedoel je?
Heb je er wel naar gezocht?quote:Op maandag 26 december 2016 15:10 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Heb jij echt goede voorbeelden van empathie bij dieren. Je ziet vormen ervan bij sommige primaten, maar ik heb verder nooit echt goede aanwijzingen ervoor gezien?
Altruisme is per definitie het resultaat van evolutie. Als het als strategie niet uitstekend zou werken zou het niet op deze schaal voorkomen bij zowel mensen als dieren.quote:Op maandag 26 december 2016 15:10 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Of echt altruïsme bestaat vraag ik me af. Zelf het weggeven van iets kan je beloningscentrum in je hersens activeren.
Ehm nee (jij komt overigens ook nergens mee). Maar ik heb me altijd wel verdiept in de natuur vanwege de enorme schoonheid en complexiteit. Emoties en bewustzijn bij dieren heb ik altijd enorm boeiend gevonden zoals de spiegeltest. En ik ben ook nog van mening dat wij als mensen wel eens wat meer empathie voor de natuur mogen hebben. Maar een beetje realisme is ook op z'n plek, en ik geloof niet dat dieren het complete spectrum en diepte aan emoties ervaren zoals mensen dat doen.quote:
Vandaar mijn opmerking daar dan ook over.quote:Jij en ik worden beide voornamelijk geconfronteerd met menselijk gedrag. Dat we voornamelijk bekend zijn met menselijke vormen van empathie is dan niet zo vreemd.
We zijn ook bekender met Europese vormen van empathie, en als echte mensen concluderen grote hoeveelheden mensen daaruit dat mensen in het Midden-Oosten immoreel zijn. (Om maar een willekeurig voorbeeld te noemen.)
Wij mensen hebben een enorme bias ten aanzien van onszelf en onze eigen groep. Ook jij en ik.
[..]
Altruisme is er definitie het resultaat van evolutie. Als het als strategie niet uitstekend zou werken zou het niet op deze schaal voorkomen bij zowel mensen als dieren.
Het idee dat "altruisme" volledig "belangenloos" zou moeten zijn om "echt altruistisch" te zijn lijkt mij onzin. Per definitie onzin.
Recht van de sterkste: Oude wijn nieuwe vaten. En echt de fysiek sterkste was niet echt aan de orde in de geschiedenis van de mens, wel de meest succesvolle op een bepaald vlak, dat is nu nog zo. Dat dat vroeger meer op kracht aankwam en nu meer op hersenen maakt niet echt verschil.quote:Op maandag 26 december 2016 14:46 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Recht van de fysiek sterkste? Solidariteit met ouderen en zwakkere op een wijze die niet in de natuur voorkomt? Seksuele moraal?
Het is niet bedoeld als persoonlijke aanval. Het is een proberen te wijzen op bepaalde patronen. Ook ik ben daar gevoelig voor, want ook ik ben een mens.quote:Ah, daar hebben we de sneer alweer....Je hoeft het niet persoonlijk te maken.
Bepaalde patronen minder ruimte bieden om naar de negatieve zijde te gaan is niet iets wat perse slecht is. Wat naief is is dat denken dat er niet wat anders voor in de plaats zal komen. Zoals bv nu het opkomende conservatisme en nationalisme daar een vb van zijn.quote:We hebben genoeg voorbeelden van landen en gemeenschappen die er ontzettend veel voordeel bij hebben dat religie minder belangrijk is geworden.
Ik blijf gewoon bij het onderwerp. Mijn antwoord is dat niet religie/geloof voor ellende zorgt, maar dat bepaalde gedragspatronen bij de soort die we de mens noemen voor ellende zorgen.quote:Op maandag 26 december 2016 14:42 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Weer een hoop gelul zonder een punt te maken.
Religie wordt door mensen verzonnen. Dat is waar. Maar dat is verder geen argument. Het gaat erom dat er mensen zijn die er van overtuigd zijn dat dat niet het geval is en dat een of andere god achter de religie zit. Dat is precies het probleem met geloof. Het onderwerp van dit topic.
Ik doe niet alsof religie nergens mee te maken heeft, ik zet het op de juiste plaats. Het is een uitingsvorm die zowel positief als negatief kan zijn, beide kanten in zich draagt. Ik wijs op de gedragspatronen die leiden tot bv die negatieve uitingsvorm van religie.quote:Op maandag 26 december 2016 14:54 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Wie doet dat dan?
Het is juist niet kritisch om net te doen alsof religie nergens mee te maken heeft. Of zoals jij, net te doen alsof religie alleen positieve effecten kan hebben.
Wat dat betreft is het bizar hoe sommige mensen zichzelf voor de gek houden wat betreft islam. Er is dat onderwerp zoveel cognitieve dissonantie. Ook op FOK!, trouwens. Heel opmerkelijk.
Exact. Er kan niets uit religie komen dat we er niet eerst zelf in stoppen. Alleen een gelovige kan volhouden dat religie een op zichzelf staande oorzaak ergens van is.quote:Op maandag 26 december 2016 15:30 schreef erodome het volgende:
[..]
Religie is door de mens verzonnen, daar zijn we het over eens toch? Hoe kan het dan religie zijn dat de veroorzaker is als het het gevolg is van dat menselijke denken en handelen? Religie is een gevolg, geen oorzaak. Als je niet kijkt naar de oorzaken kan je al die negatieve aspecten van religie wel weghalen, maar zal er een andere uitingsvorm voor in de plaats gezet worden.
Nogmaals, daarmee zeg ik dus niet dat religie geen negatieve aspecten heeft.
Dat is een verkeerde voorstelling van zaken. Religie/geloof spoort die gedragspatronen aan.quote:Op maandag 26 december 2016 15:25 schreef erodome het volgende:
[..]
Ik blijf gewoon bij het onderwerp. Mijn antwoord is dat niet religie/geloof voor ellende zorgt, maar dat bepaalde gedragspatronen bij de soort die we de mens noemen voor ellende zorgen.
Het is juist dat wat gelooft wordt wat een probleem veroorzaakt. Want als je het niet zou geloven wat is dan het probleem?quote:Op maandag 26 december 2016 15:32 schreef Molurus het volgende:
[..]
Exact. Er kan niets uit religie komen dat we er niet eerst zelf in stoppen. Alleen een gelovige kan volhouden dat religie een op zichzelf staande oorzaak ergens van is.
En dat zeg ik overigens als atheist *en* anti-theist.
No offense, maar deze uitspraak geeft mij het gevoel dat je je daar niet in hebt verdiept. Het is op z'n best een argument from ignorance.quote:Op maandag 26 december 2016 15:22 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Ehm nee (jij komt overigens ook nergens mee). Maar ik heb me altijd wel verdiept in de natuur vanwege de enorme schoonheid en complexiteit. Emoties en bewustzijn bij dieren heb ik altijd enorm boeiend gevonden zoals de spiegeltest. En ik ben ook nog van mening dat wij als mensen wel eens wat meer empathie voor de natuur mogen hebben. Maar een beetje realisme is ook op z'n plek, en ik geloof niet dat dieren het complete spectrum en diepte aan emoties ervaren zoals mensen dat doen.
En waar komt die geloofsinhoud vandaan, denk je?quote:Op maandag 26 december 2016 15:35 schreef marko777 het volgende:
[..]
Het is juist dat wat gelooft wordt wat een probleem veroorzaakt. Want als je het niet zou geloven wat is dan het probleem?
bedacht door de mensquote:Op maandag 26 december 2016 15:37 schreef Molurus het volgende:
[..]
En waar komt die geloofsinhoud vandaan, denk je?
Die komt niet uit de lucht vallen.
Niet echt, omstandigheden sporen bepaalde gedragspatronen aan. Dat zit dichter bij de werkelijkheid. Samen met de menselijke aard.quote:Op maandag 26 december 2016 15:34 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Dat is een verkeerde voorstelling van zaken. Religie/geloof spoort die gedragspatronen aan.
Dan is er nogsteeds dat wij-zij gevoel bv. Zijn het niet de "ongelovigen" die het verpesten dan zijn het wel de "buitenlanders", of de "rechtsen" of vul hier wat dan ook maar in waardoor we mensen in het hokje "de ander" kunnen plaatsen.quote:Op maandag 26 december 2016 15:35 schreef marko777 het volgende:
[..]
Het is juist dat wat gelooft wordt wat een probleem veroorzaakt. Want als je het niet zou geloven wat is dan het probleem?
En misschien wordt dat wel gedaan vanuit de gedachten, jij moet niet geloven wat jij gelooft, maar jij moet geloven wat ik gelooft.quote:Op maandag 26 december 2016 15:39 schreef erodome het volgende:
[..]
Dan is er nogsteeds dat wij-zij gevoel bv. Zijn het niet de "ongelovigen" die het verpesten dan zijn het wel de "buitenlanders", of de "rechtsen" of vul hier wat dan ook maar in waardoor we mensen in het hokje "de ander" kunnen plaatsen.
Nogmaals, het probleem met religie is dat het het geloof in een niet-bestaande entiteit aandraagt. Er zijn mensen die van mening zijn dat religie voort komt uit een god of goden. En dat door die religie te volgen die god of goden te beïnvloeden danwel te bekoren. Dat is een fundementeel onderdeel van de meerderheid van de religies. Overigens geldt dat niet alleen voor religie maar ook voor pseudo-religieuze dictatoriale regimes. Dan wordt de god vervangen door de 'sterke man'.quote:Op maandag 26 december 2016 15:30 schreef erodome het volgende:
[..]
Religie is door de mens verzonnen, daar zijn we het over eens toch? Hoe kan het dan religie zijn dat de veroorzaker is als het het gevolg is van dat menselijke denken en handelen?
Zo zijn ongeveer de helft van de "nieuwsberichten" in NWS pogingen van FOK-ers om aan te tonen dat zij moreel superieur zijn.quote:Op maandag 26 december 2016 15:39 schreef erodome het volgende:
[..]
Dan is er nogsteeds dat wij-zij gevoel bv. Zijn het niet de "ongelovigen" die het verpesten dan zijn het wel de "buitenlanders", of de "rechtsen" of vul hier wat dan ook maar in waardoor we mensen in het hokje "de ander" kunnen plaatsen.
En dit is maar 1 vb van een gedragspatroon die "bad" kan gaan.
Religie is een omstandigheid. En dat je dat ontkent is een gotspe.quote:Op maandag 26 december 2016 15:38 schreef erodome het volgende:
[..]
Niet echt, omstandigheden sporen bepaalde gedragspatronen aan.
Dat is natuurlijk niet relevant als men gelooft dat datgene wat er ingestopt is goddelijk is.quote:Op maandag 26 december 2016 15:32 schreef Molurus het volgende:
[..]
Exact. Er kan niets uit religie komen dat we er niet eerst zelf in stoppen.
Dat waren individuen. Niet de soort.quote:Op maandag 26 december 2016 14:31 schreef erodome het volgende:
[..]
De mensensoort heeft religie in allerlei vormen voortgebracht ja. Het is niet echt uit de lucht komen vallen namelijk.
Wie doet dat dan?quote:[..]
Het is niet kritisch om te stoppen met nadenken nadat je religie hebt aangewezen. Het is niet kritisch om niet te kijken naar de gedragspatronen die ook daartoe geleid hebben. Het is niet kritisch om niet te kijken naar de omstandigheden die ook kunnen maken dat religie "bad" gaat.
Het is niet kritisch om naar religie te wijzen zoals vele gelovigen naar de duivel wijzen. Het is stoppen met kritisch zijn omdat dit een makkelijke manier van het uitleggen is.
Maar zoals je ziet is daar geen religie voor nodig.quote:Op maandag 26 december 2016 15:41 schreef marko777 het volgende:
[..]
En misschien wordt dat wel gedaan vanuit de gedachten, jij moet niet geloven wat jij gelooft, maar jij moet geloven wat ik gelooft.
Al je gedachten waar je in gelooft zou je ook kunnen benoemen als een persoonlijke religiequote:Op maandag 26 december 2016 15:45 schreef erodome het volgende:
[..]
Maar zoals je ziet is daar geen religie voor nodig.
Dat wereldbeeld als het beste wereldbeeld zien, denken dat het beter voor iedereen zou zijn dat wereldbeeld over te nemen is iets wat in de menselijke aard zit. Dat hebben we allemaal.
De vraag is of we dat willen opleggen aan anderen, of het willen houden bij er een keertje over praten of zelfs vaker voor op de spreekkist willen gaan staan. De omstandigheden, kunnen we een "sterke" groep vormen, hoeveel druk is er vanuit andersdenkenden, enz, zorgt ervoor dat dit normale menselijke gedrag een meer constructieve vorm aanneemt of meet desctructieve vorm aanneemt.
Hierarchisch denken heet dat. Zit diep in de menselijke aard.quote:Op maandag 26 december 2016 15:42 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Nogmaals, het probleem met religie is dat het het geloof in een niet-bestaande entiteit aandraagt. Er zijn mensen die van mening zijn dat religie voort komt uit een god of goden. En dat door die religie te volgen die god of goden te beïnvloeden danwel te bekoren. Dat is een fundementeel onderdeel van de meerderheid van de religies. Overigens geldt dat niet alleen voor religie maar ook voor pseudo-religieuze dictatoriale regimes. Dan wordt de god vervangen door de 'sterke man'.
Dat die dingen in beginsel door mensen verzonnen zijn heeft niet zoveel invloed. Die mensen maakten namelijk dezelfde fout, ook zij dachten dat hun inspiratie goddelijk was. Dat is precies het probleem.
Heel veel mensen hier. Die religie als schuldige aanwijzen en dat als eindpunt hebben.quote:Op maandag 26 december 2016 15:44 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Dat waren individuen. Niet de soort.
[..]
Wie doet dat dan?
Nee.quote:Op maandag 26 december 2016 15:46 schreef marko777 het volgende:
[..]
Al je gedachten waar je in gelooft zou je ook kunnen benoemen als een persoonlijke religie
Nou ja, religie is dan ook vaak een bron van ellende. Dat betekent niet dat het de enige bron van ellende is, maar het is wel een bron van ellende.quote:Op maandag 26 december 2016 15:51 schreef erodome het volgende:
[..]
Heel veel mensen hier. Die religie als schuldige aanwijzen en dat als eindpunt hebben.
Andere vormen, met andere resultaten. Dan blijft alleen de vraag over, als de mens is wie hij is, met welke vorm we dan genoegen nemen; welke maatschappijvorm jij preferabel acht.quote:Op maandag 26 december 2016 15:50 schreef erodome het volgende:
[..]
Haal je er niet uit door religie uit de vergelijking te halen, zal andere vormen aannemen.
Het is juist niet de bron, of een bron. Het is een uitingsvorm.quote:Op maandag 26 december 2016 15:52 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Nou ja, religie is dan ook vaak een bron van ellende. Dat betekent niet dat het de enige bron van ellende is, maar het is wel een bron van ellende.
Nee, dat heet religie. Daar hebben we gewoon een woord voor. En nogmaals, dat iets 'diep in de menselijk aard' zit is nergens een argument voor.quote:Op maandag 26 december 2016 15:50 schreef erodome het volgende:
[..]
Hierarchisch denken heet dat. Zit diep in de menselijke aard.
Tja, blijf de vingers maar in de oren steken. Zulke werkelijkheidsontkenning is stuitend. Elzies-level.quote:Op maandag 26 december 2016 15:53 schreef erodome het volgende:
[..]
Het is juist niet de bron, of een bron.
1 waarin we naar die gedragspatronen kijken en ons stinkende best doen de negatieve uitingen daarvan zo ver mogelijk te verminderen.quote:Op maandag 26 december 2016 15:53 schreef LelijKnap het volgende:
[..]
Andere vormen, met andere resultaten. Dan blijft alleen de vraag over, als de mens is wie hij is, met welke vorm we dan genoegen nemen; welke maatschappijvorm jij preferabel acht.
We hebben allemaal een model van de wereld mee gekregen vanuit onze opvoeding.quote:
Nee, dat heet hierarchisch denken en kent vele uitingsvormen. Ik 1 van de peilers van ons sociaal gedrag.quote:Op maandag 26 december 2016 15:53 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Nee, dat heet religie. Daar hebben we gewoon een woord voor. En nogmaals, dat iets 'diep in de menselijk aard' zit is nergens een argument voor.
En een seculiere staat is daar een hele goede vorm van. Oftewel een staat waar religie niets te zeggen heeft over het bestuur.quote:Op maandag 26 december 2016 15:54 schreef erodome het volgende:
[..]
1 waarin we naar die gedragspatronen kijken en ons stinkende best doen de negatieve uitingen daarvan zo ver mogelijk te verminderen.
Sorry, maar dat vindt ik in deze vooral van jou.quote:Op maandag 26 december 2016 15:54 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Tja, blijf de vingers maar in de oren steken. Zulke werkelijkheidsontkenning is stuitend. Elzies-level.
Waarvan religie de oudste en gevaarlijkste is.quote:Op maandag 26 december 2016 15:55 schreef erodome het volgende:
[..]
Nee, dat heet hierarchisch denken en kent vele uitingsvormen.
Neen. Ik heb het over feiten. Die constante stromannen van je worden ook erg vermoeiend.quote:Op maandag 26 december 2016 15:56 schreef erodome het volgende:
[..]
Jij hebt het over je "gevoel" bij religie,
Waar heb ik ooit gezegd dat ik seculier niet ok vind? Waar heb ik gezegd dat ik graag geen scheiding tussen kerk en staat wil?quote:Op maandag 26 december 2016 15:55 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
En een seculiere staat is daar een hele goede vorm van. Oftewel een staat waar religie niets te zeggen heeft over het bestuur.
Niet de oudste en ook niet de gevaarlijkste. De gevaarlijkste is de menselijke leider die gevolgt wordt.quote:Op maandag 26 december 2016 15:56 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Waarvan religie de oudste en gevaarlijkste is.
Ik heb nog geen enkel feit gezien anders. Nogmaals, ik heb het over gedragspatronen. Probeer gewoon eens het vanuit dat oogpunt te benaderen ipv gelijk in een stuip te schieten en te denken dat ik religie verdedig.quote:Op maandag 26 december 2016 15:57 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Neen. Ik heb het over feiten. Die constante stromannen van je worden ook erg vermoeiend.
Feiten die jij stelselmatig ontkent. Hoeveel mensen moeten er in de wereld zijn die hun religie als motivatie voor hun daden gebruiken voordat je je oogkleppen af zet?
Misschien omdat die menselijke leider hele gevaarlijke gedachten heeft waar hij in gelooft.quote:Op maandag 26 december 2016 15:59 schreef erodome het volgende:
[..]
Niet de oudste en ook niet de gevaarlijkste. De gevaarlijkste is de menselijke leider die gevolgt wordt.
En zonder zo'n leider in een religie stroming is het een religie zonder tanden en klauwen.quote:Op maandag 26 december 2016 16:01 schreef marko777 het volgende:
[..]
Misschien omdat die menselijke leider hele gevaarlijke gedachten heeft waar hij in gelooft.
Dat doe ik ook. Religie is een verklaring voor bepaald gedrag. Daar zitten absoluut patronen in. Die jij ontkent.quote:Op maandag 26 december 2016 16:00 schreef erodome het volgende:
[..]
Ik heb nog geen enkel feit gezien anders. Nogmaals, ik heb het over gedragspatronen. Probeer gewoon eens het vanuit dat oogpunt te benaderen
Inderdaad. Als je al gelooft in de gedachten van een hemel of hel dan kan de angst daar voor rare dingen met je doenquote:Op maandag 26 december 2016 16:05 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Dat doe ik ook. Religie is een verklaring voor bepaald gedrag. Daar zitten absoluut patronen in. Die jij ontkent.
Bijvoorbeeld, de reden dat mensen zichzelf opblazen. Dat doen ze omdat er een beloning tegenover staat. Vaak niet alleen voor de dader zelf maar ook familie en/of de gemeenschap. Daar zijn mensen heel gevoelig voor. Zo gevoelig dus dat men bereid kan worden gevonden zichzelf en een bak onschuldigen de dood in te jagen.
Even een extreem geval: in Saoedi Arabië worden dus niet massaal mensenrechten geschonden vanwege de islam?quote:Op maandag 26 december 2016 15:53 schreef erodome het volgende:
[..]
Het is juist niet de bron, of een bron. Het is een uitingsvorm.
De bron is menselijk gedrag eronder.
Om de Islam als een op zichzelf staande oorzaak te kunnen zien zullen we moeten veronderstellen dat de Islam niet het product is van mensen.quote:Op maandag 26 december 2016 16:33 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Even een extreem geval: in Saoedi Arabië worden dus niet massaal mensenrechten geschonden vanwege de islam?
Dat is niet waar. Of de religie islam door mensen verzonnen is of niet is niet relevant voor het geloof van de mensen die de religie aanhangen. Zij geloven dat ze weten wat hun god wil en handelen daar naar. Dat die god niet bestaat is niet relevant.quote:Op maandag 26 december 2016 16:47 schreef Molurus het volgende:
[..]
Om de Islam als een op zichzelf staande oorzaak te kunnen zien zullen we moeten veronderstellen dat de Islam niet het product is van mensen.
Met die logica is er geen enkele ideologie, geen enkel idee of geen enkele daad op zich nog schadelijk. Guns don't kill people. NRA-redeneren.quote:Op maandag 26 december 2016 16:47 schreef Molurus het volgende:
[..]
Om de Islam als een op zichzelf staande oorzaak te kunnen zien zullen we moeten veronderstellen dat de Islam niet het product is van mensen.
De enige andere oorzaak van de Islam die ik zo kan bedenken, buiten mensen, is een eventuele echte Allah. Dat lijkt me als verklaring van de ellende in SA zacht gezegd moeizaam.
Als de Islam wel het product is van mensen zijn mensen de oorzaak van die ellende.
Mensen die openlijk zeggen Gods / Allahs etc. wil te doorgronden cq te begrijpen en daarnaar handelen kan je simpelweg al afschrijven.quote:Op maandag 26 december 2016 17:03 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Dat is niet waar. Of de religie islam door mensen verzonnen is of niet is niet relevant voor het geloof van de mensen die de religie aanhangen. Zij geloven dat ze weten wat hun god wil en handelen daar naar. Dat die god niet bestaat is niet relevant.
We praten langs elkaar heen. Zoals ik jouw vraag begreep vroeg jij het in vergelijking mer de natuur, niet met de vroegere mens.quote:Op maandag 26 december 2016 15:25 schreef erodome het volgende:
[..]
Recht van de sterkste: Oude wijn nieuwe vaten. En echt de fysiek sterkste was niet echt aan de orde in de geschiedenis van de mens, wel de meest succesvolle op een bepaald vlak, dat is nu nog zo. Dat dat vroeger meer op kracht aankwam en nu meer op hersenen maakt niet echt verschil.
Solidariteit met ouderen en zwakken: Ook al niet vreemd in de geschiedenis van de mens, hoort gewoon bij de sociale gedragingen van onze soort en schort er in deze tijd ook nog weleens aan. Oude wijn, nieuwe vaten.
Seksuele moraal: Ook al iets dat vele vormen heeft gekend in de geschiedenis van de mens. De mens heeft een brede seksualiteit waarbij zowel voortplanting als sociale factor meespelen. Oude wijn, nieuwe vaten.
Dat ligt er helemaal aan wat er voor in de plaats komt. Ik zie in religie een aantal eigenschappen die zorgen voor de ellende die het veroorzaakt, het is niet 1 eigenschap. Ik kan me best voorstellen dat het groepsaspect voor iets wordt vervangen wat veel minder ellende veroorzaakt.quote:Het is niet bedoeld als persoonlijke aanval. Het is een proberen te wijzen op bepaalde patronen. Ook ik ben daar gevoelig voor, want ook ik ben een mens.
[..]
Bepaalde patronen minder ruimte bieden om naar de negatieve zijde te gaan is niet iets wat perse slecht is. Wat naief is is dat denken dat er niet wat anders voor in de plaats zal komen. Zoals bv nu het opkomende conservatisme en nationalisme daar een vb van zijn.
Zelfde patronen, andere uitingsvorm. Oude wijn, nieuwe vaten.
No offense taken. Jij richt je nu op altruïsme, terwijl ik me zoals ik al aangaf verdiept heb in het bewustzijn en emoties bij dieren, niet altruïsme. Altruïsme is een voor mij ondefinieerbaar onderwerp, met vele definities en theorieën, daar kan ik veel minder mee.quote:Op maandag 26 december 2016 15:35 schreef Molurus het volgende:
[..]
No offense, maar deze uitspraak geeft mij het gevoel dat je je daar niet in hebt verdiept. Het is op z'n best een argument from ignorance.
Maar met een beetje googlen moet je toch echt een heel eind komen lijkt me.
https://en.wikipedia.org/wiki/Altruism_(biology)
https://scholar.google.nl(...)l+altruism&btnG=&lr=
Een groot deel hiervan had ik al gelezen voor het hier ter sprake kwam. Deze materie vind ik namelijk wel echt interessant.
Ik kan er juist heel veel mee, gebrek aan altruisme (inlevingsvermogen) is de oorzaak van alle ellende.quote:Op maandag 26 december 2016 23:30 schreef truthortruth het volgende:
[..]
No offense taken. Jij richt je nu op altruïsme, terwijl ik me zoals ik al aangaf verdiept heb in het bewustzijn en emoties bij dieren, niet altruïsme. Altruïsme is een voor mij ondefinieerbaar onderwerp, met vele definities en theorieën, daar kan ik veel minder mee.
Dat is echt te kort door de bocht. Religie heeft een aantal eigenschappen waardoor je religie als gedachtegoed kan aantonen schadelijk te zijn. De mens is daarin het gereedschap, het gedachtegoed de oorzaak (dat het gedachtegoed door mensen gecreeerd is, dat klopt, maar maakt het niet minder schadelijk).quote:Op maandag 26 december 2016 16:02 schreef erodome het volgende:
[..]
En zonder zo'n leider in een religie stroming is het een religie zonder tanden en klauwen.
Zijn we weer bij punt A beland, de mens.
Het is deze combinatie die religie zo ellendig maakt.quote:Het geeft een motivatie voor geweld, zowel individueel als collectief, het geeft vergeving voor de gruwelijke dingen die je doet, en uiteindelijk geeft het de ultieme bescherming in de vorm van een hiernamaals.
Dat zou ik eerder omschrijven als empathie.quote:Op maandag 26 december 2016 23:33 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Ik kan er juist heel veel mee, gebrek aan altruisme (inlevingsvermogen) is de oorzaak van alle ellende.
Prima.quote:Op maandag 26 december 2016 23:41 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Dat zou ik eerder omschrijven als empathie.
Maar dan nog, dan is het een signaal van god.quote:
Die onzekerheid zit toch echt in jouw eigen fantasievolle hoofd.quote:Op maandag 26 december 2016 11:13 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
[..]
Wat een onzinredenering. Kulaannames bovendien. De mens is geen gewelddadig roofdier, maar een groepsdier. Gewoon een gevolg van evolutie.
Je bent tegen kritisch denken omdat je dan al je idiote overtuigingen overboord moet gooien en daar ben je te onzeker voor.
Nee, is geen stap in de evolutie. Ondanks onze hang hier naar indivualisering is de mens gewoon een groepsdier. Alleen zijn de groepen te groot tegenwoordig om die grote groepen onder 1 dak te plaatsen. Daardoor krijgen we iets wat lijkt op indivualisering, maar wat het niet is. Het zijn meer subgroepen die er ontstaan.quote:Op dinsdag 27 december 2016 11:47 schreef Elzies het volgende:
[..]
Die onzekerheid zit toch echt in jouw eigen fantasievolle hoofd.![]()
Zet een stel mensen met beperkt voedsel en drinken bij elkaar en dan zal je al snel het roofdier in de mens naar boven zien komen. Zelfs kannibalisme is de mens niet vreemd als die verrekt van de honger.
Ik ontken overigens nergens dat mensen geen groepsdieren zijn. Ze vertonen kuddegedrag en het zijn mentale en psychische kopieermachines. Tegelijkertijd zie je dat individualisering een steeds grotere rol aan het spelen is binnen bepaalde culturen, waaronder de onze.
Misschien is het wel een nieuwe stap binnen zowel een biologische als sociale evolutie. Het menselijk brein zal structureel veranderen de opeenvolgende generaties met de huidige digitale technologieën en de technologieën die er nog aan zitten te komen. De snelheid waarmee dit gebeurd is ongekend te noemen binnen de evolutie deze laatste menselijke soort (homo-sapien) Bovendien is dit proces is nog nooit in de gehele evolutiegeschiedenis door een andere species vertoond. We bevinden ons hier op nieuw onontgonnen gebied waarvan niemand de uitkomst weet.
Verschillende vormen van leiderschap zie je ook bij politieke of andersoortige idealistische overtuigingen. Dat is niet specifiek gebonden aan religie of geloof, al maakt het natuurlijk wel deel uit van hetzelfde systeem.quote:Op dinsdag 27 december 2016 11:59 schreef erodome het volgende:
[..]
Nee, is geen stap in de evolutie. Ondanks onze hang hier naar indivualisering is de mens gewoon een groepsdier. Alleen zijn de groepen te groot tegenwoordig om die grote groepen onder 1 dak te plaatsen. Daardoor krijgen we iets wat lijkt op indivualisering, maar wat het niet is. Het zijn meer subgroepen die er ontstaan.
Daarin was de strategie van een god(en)sgeloof best handig. Door dat hierachisch denken wat in onze natuur zit door te trekken naar een "leider" die buiten en boven de mensheid zat te plaatsen konden er grotere groepen gevormd worden.
Valt dat "godsgeloof" weg dan valt het uiteen in kleinere en beter te verhapstukken groepen, zoals dat vroegah ook het geval was.
Alleen een "sterk" leider, sterke ideologie of godsgeloof kan daar wat anders mee doen, kan een grotere groep onder 1 noemer plaatsen.
Of dat nu religie/ideologie(conservatisme/nationalisme bv) of wat dan ook, je hebt dan iets nodig wat een grotere groep onder 1 noemer kan plaatsen.
Is dat er niet dan valt de boel uiteen in kleinere groepen. Dat noemen we dan "individualisme", maar is wat anders dan elk individu op zichzelf bekijken, gaat in de praktijk gewoon over subgroepen die dan vaak weer op de een of andere manier een grotere groep maken.
Bv Nederlander-->hipster. Of Nederlander-->arbeiders, of Nederlander-->nationalist.
Geweldig argument. Valt geen speld tussen te krijgen.quote:Op dinsdag 27 december 2016 14:42 schreef Tevik het volgende:
Het is de schuld van
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
Ik zeg:
[ afbeelding ]
Alsof alle kanten niet met argumenten komen tegen elkaar.quote:Op dinsdag 27 december 2016 14:59 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Geweldig argument. Valt geen speld tussen te krijgen.
Daarom zeg ik, geweldig argument.quote:Op dinsdag 27 december 2016 15:42 schreef Tevik het volgende:
[..]
Alsof alle kanten niet met argumenten komen tegen elkaar.
Alsof de gevangenissen in Noord Korea en China daar niet aan onder doet. Persoonlijkheidscultus en een strak en streng politieke idealistische overtuiging die religie ondermijnd. Daar vinden precies dezelfde mensenrechtenschendingen plaats. Laten we elkaar hier niet voor de gek houden.quote:Op maandag 26 december 2016 16:33 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Even een extreem geval: in Saoedi Arabië worden dus niet massaal mensenrechten geschonden vanwege de islam?
"Maar hullie doen het ook!!!!111"quote:Op dinsdag 27 december 2016 16:29 schreef Elzies het volgende:
[..]
Alsof de gevangenissen in Noord Korea en China daar niet aan onder doet.
Het is geen kul-argument maar een klip en klaar voorbeeld van dezelfde mensenrechtenschendingen door persoonsverheerlijking en een politieke/ideologische overtuiging waar van religieuze beïnvloeding geen sprake is. Gewoon in 2016, naast de praktijken als in landen als Saoedi-Arabië. (die ik overigens net zo hard afkeur)quote:Op dinsdag 27 december 2016 16:35 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
"Maar hullie doen het ook!!!!111"
Wat een kutargument weer.
Bij Noord Korea is dat niet het geval.quote:Op dinsdag 27 december 2016 16:48 schreef Elzies het volgende:
[..]
Het is geen kul-argument maar een klip en klaar voorbeeld van dezelfde mensenrechtenschendingen door persoonsverheerlijking en een politieke/ideologische overtuiging waar van religieuze beïnvloeding geen sprake is.
Waarom zou het bij Noord Korea niet het geval zijn?quote:Op dinsdag 27 december 2016 16:50 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Bij Noord Korea is dat niet het geval.
Verder, wat is het punt dan?
Heb ik hierboven al ergens uitgelegd. Lees het topic maar.quote:Op dinsdag 27 december 2016 16:53 schreef Elzies het volgende:
[..]
Waarom zou het bij Noord Korea niet het geval zijn?
Daar speelt geloof de belangrijkste rol. Geloof is namelijk het aannemen van dingen op vertrouwen, zonder onderbouwing. Zo ontstaat die persoonsverheerlijking en dus dictatuur. Dat is hoe Stalin het deed, de mensen geloofden in zijn beloftes (die hij uiteraard nooit waar kon maken). Op dezelfde manier kan een cultuur van angst opgebouwd worden. Zoals Saddam deed, met een islamitisch sausje.quote:Het argument dat geloof dé oorzaak is voor de meeste ellende in de wereld is gebaseerd op een veronderstelling die deels waar is maar zich niet onderscheid van andere vormen, zoals dictoriale persoonsverheerlijking of politieke/ideologische overtuigingen.
Het onderscheidt zich wel degelijk daarvan, de argumenten heb ik daar al voor gegeven.quote:Op dinsdag 27 december 2016 16:53 schreef Elzies het volgende:
[..]
Waarom zou het bij Noord Korea niet het geval zijn?
Het argument dat geloof dé oorzaak is voor de meeste ellende in de wereld is gebaseerd op een veronderstelling die deels waar is maar zich niet onderscheid van andere vormen, zoals dictoriale persoonsverheerlijking of politieke/ideologische overtuigingen.
Dat daarover nog een discussie moet worden gevoerd.
Je kon geen nederlandstalige nieuwssite vinden?quote:Op dinsdag 27 december 2016 23:38 schreef justarandomdude het volgende:
Russian investigators said on Tuesday they had opened a criminal case into a senior regional official in Siberia after at least 77 people died from drinking bath oil for alcoholic kicks.
http://www.reuters.com/ar(...)soning-idUSKBN14G119
A toxic homemade Christmas liquor killed at least 23 people, mostly from Pakistan's Christian minority community, and made dozens sick, police said on Tuesday. In March, at least 40 people, mostly Hindus, died after drinking toxic liquor days ahead of the festival of Holi.
http://www.reuters.com/ar(...)r-idUSKBN14G0SG?il=0
En dit is hoe ik weet dat het pro-alcoholistische christendom een valse religie is. Hindoeïsme ook.
Hoort in dit topic want "ellende".
Nog meer onzin.quote:Op dinsdag 27 december 2016 11:47 schreef Elzies het volgende:
[..]
Die onzekerheid zit toch echt in jouw eigen fantasievolle hoofd.![]()
Nee, ik heb geen duidelijke uitleg betreffende Noord Korea gelezen.quote:Op dinsdag 27 december 2016 17:14 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Heb ik hierboven al ergens uitgelegd. Lees het topic maar.
[..]
Daar speelt geloof de belangrijkste rol. Geloof is namelijk het aannemen van dingen op vertrouwen, zonder onderbouwing. Zo ontstaat die persoonsverheerlijking en dus dictatuur. Dat is hoe Stalin het deed, de mensen geloofden in zijn beloftes (die hij uiteraard nooit waar kon maken). Op dezelfde manier kan een cultuur van angst opgebouwd worden. Zoals Saddam deed, met een islamitisch sausje.
Dat socialistische regimes vervallen in dictaturen komt omdat socialisme niet werkt en het dus altijd vervalt.
Ik lees steeds reacties dat er argumenten zijn gegeven, maar ik kan ze niet als zodanig terugvinden. Lekker makkelijk.quote:Op dinsdag 27 december 2016 17:19 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Het onderscheidt zich wel degelijk daarvan, de argumenten heb ik daar al voor gegeven.
Religie geeft een motivatie voor geweld, zowel individueel als collectief, religie geeft vergeving voor de gruwelijke dingen die je doet, en uiteindelijk geeft religie de ultieme bescherming in de vorm van een hiernamaals.
Kom daar maar eens met een stukje persoonsverheerlijking of welk ander gedachtegoed om.
En dan vergeten we nog even het persoonlijke en individuele leed, door groepsdruk.
Dat je ze steeds leest zet je niet eens aan het nadenken dat je er misschien zelf blind voor bent? Het is maar een suggestie.quote:Op woensdag 28 december 2016 11:30 schreef Elzies het volgende:
[..]
Ik lees steeds reacties dat er argumenten zijn gegeven, maar ik kan ze niet als zodanig terugvinden. Lekker makkelijk.![]()
Nog een keer dan;quote:Er is geen onderscheid tussen religieus geweld, of onderdrukking door dictoriale persoonsverheerlijking en/of politieke en ideologische overtuigingen. Dat hebben dergelijke regimes die godsdienstverering hebben verbannen duidelijk aangetoond.
Een dictatoriaal regime zal je misschien kunnen motiveren voor geweld maar een dictator zal jou niet vergeven voor je misstappen. Tevens kan een dictatoriaal regime jou nooit het hiernamaals beloven zonder beroep te doen op religie. Daarom is de veelvoorkomende combinatie helemaal zo erg.quote:Religie geeft een motivatie voor geweld, zowel individueel als collectief, religie geeft vergeving voor de gruwelijke dingen die je doet, en uiteindelijk geeft religie de ultieme bescherming in de vorm van een hiernamaals.
Als jij vriendjes van de dictator bent, dan leidt je een luxeleventje, en dat is weer de overeenkomst met een fundamentalistische religie. Je gaat voor zo'n dictator (god) voor het vuur want je hebt heel veel te verliezen als je uit de gratie valt.quote:Op woensdag 28 december 2016 12:09 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Een dictatoriaal regime zal je misschien kunnen motiveren voor geweld maar een dictator zal jou niet vergeven voor je misstappen. Tevens kan een dictatoriaal regime jou nooit het hiernamaals beloven zonder beroep te doen op religie. Daarom is de veelvoorkomende combinatie helemaal zo erg.
Dat was wat ik al aangaf de enige overeenkomst, een motivatie. Vergeving en de beloning van een hiernamaals niet.quote:Op woensdag 28 december 2016 14:07 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Als jij vriendjes van de dictator bent, dan leidt je een luxeleventje, en dat is weer de overeenkomst met een fundamentalistische religie. Je gaat voor zo'n dictator (god) voor het vuur want je hebt heel veel te verliezen als je uit de gratie valt.
Natuurlijk wel, eeuwig branden in de hel is geen kattepis, waarom denk je dat al die ridders op kruistocht gingen? Een grote aflaat en een plaats in hemel. Een dictator is een verdeler van macht en luxe, het zijn dezelfde drijfveren.quote:Op woensdag 28 december 2016 14:10 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Dat was wat ik al aangaf de enige overeenkomst, een motivatie. Vergeving en de beloning van een hiernamaals niet.
Eeuwig branden in hel lijkt me nou toch echt wel typisch religie???quote:Op woensdag 28 december 2016 17:16 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Natuurlijk wel, eeuwig branden in de hel is geen kattepis, waarom denk je dat al die ridders op kruistocht gingen?
Nou kan ik heel wat redenen bedenken om het Christendom onzin te noemen... maar dit is met stip de meest absurde die ik ooit heb gehoord.quote:Op dinsdag 27 december 2016 23:38 schreef justarandomdude het volgende:
En dit is hoe ik weet dat het pro-alcoholistische christendom een valse religie is.
Straf als je de dictator afvalt, het is dezelfde angstcultuur, maar ondertussen mooi weer spelen en de dictator prijzen.quote:Op woensdag 28 december 2016 17:17 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Eeuwig branden in hel lijkt me nou toch echt wel typisch religie???
Ik vind het niet absurd. God weet het beste wat goed of slecht is voor ons, dus dan moet Zijn religie niet iets slechts (alcohol) gaan toestaan.quote:Op woensdag 28 december 2016 17:21 schreef Molurus het volgende:
[..]
Nou kan ik heel wat redenen bedenken om het Christendom onzin te noemen... maar dit is met stip de meest absurde die ik ooit heb gehoord.
Kan je wel lezen??? Nogmaals dan, hierop onderscheidt een dictator zich van religie;quote:Op woensdag 28 december 2016 17:21 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Straf als je de dictator afvalt, het is dezelfde angstcultuur.
Laat me raden: je bent moslim?quote:Op woensdag 28 december 2016 17:22 schreef justarandomdude het volgende:
[..]
Ik vind het niet absurd. God weet het beste wat goed of slecht is voor ons, dus dan moet Zijn religie niet iets slechts (alcohol) gaan toestaan.
Wat is dan het verschil met loyaliteit aan een maffiabaas? Beloning als je het hem naar de zin maakt, straf als je hem boos maakt. En vergeving als je berouw toont, met misschien wat penitentie, want de baas is vergevingsgezind voor kleine misstappen.quote:Op woensdag 28 december 2016 17:23 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Kan je wel lezen??? Nogmaals dan, hierop onderscheidt een dictator zich van religie;
-Vergeving
-Beloning in de vorm van een hiernamaals..
Ik zou niet op vergeving gokken bij een dictator, daarentegen bieden de meeste religies daarvoor geinstitutionaliseerde methodes voor vergeving.quote:Op woensdag 28 december 2016 17:28 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Wat is dan het verschil met loyaliteit aan een maffiabaas? Beloning als je het hem naar de zin maakt, straf als je hem boos maakt. En vergeving als je berouw toont, met misschien wat penitentie, want de baas is vergevingsgezind voor kleine misstappen.
Een slimme dictator zal 'lichte' vergrijpen vergeven, dat versterkt de band, en stelt de vergevene verder in het krijt. Zie je ook bij maffiapraktijken, bekijk the godfather nog maar eens.quote:Op woensdag 28 december 2016 17:34 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Ik zou niet op vergeving gokken bij een dictator, daarentegen bieden de meeste religies daarvoor geinstitutionaliseerde methodes voor vergeving.
En wat voor je spreekt is dat je niet snapt wat de reikwijdte is van de beloning van een hiernamaals, dan ben je daar ook niet gevoelig voor. Voor de meeste gelovigen is dit namelijk wat ze in slaap sust, wat maakt dat ze de wereld kunnen accepteren, maar ook wat ze in staat stelt de meest gruwelijke dingen te doen. Onderschat die beloning niet. De meeste gelovigen die ik ken krijgen een soort paniekgevoel als ze alleen al nadenken over dat er niets na de dood is, en dat zijn dan zogenaamd gematigde gelovigen.
Lijkt me een prima bron om kennis te vergarenquote:Op woensdag 28 december 2016 17:43 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Een slimme dictator zal 'lichte' vergrijpen vergeven, dat versterkt de band, en stelt de vergevene verder in het krijt. Zie je ook bij maffiapraktijken, bekijk the godfather nog maar eens.
Iedere stroming heeft positieve punten, ook de Islam, maar in dit geval is het middel erger dan de kwaal.quote:Op donderdag 22 december 2016 19:56 schreef justarandomdude het volgende:
[..]
Wat versta je onder ellende? Het aantal oorlogen en doden door geloof?
Oneens!
Uitgaande van de hypothese dat God bestaat zal deze ongetwijfeld weten wat goed of slecht voor ons is.quote:Ik vind het niet absurd. God weet het beste wat goed of slecht is voor ons, dus dan moet Zijn religie niet iets slechts (alcohol) gaan toestaan.
Wat betreft alcohol of tabak.quote:Op donderdag 29 december 2016 12:25 schreef LanaMyst het volgende:
[..]
Uitgaande van de hypothese dat God bestaat zal deze ongetwijfeld weten wat goed of slecht voor ons is.
Maar waar haal je deze wijsheid vandaan? Waarom denk jij (en andere gelovigen) te weten wat God wel of niet goed vind?
Omdat het in een boekje staat wat door MENSEN is geschreven?.... Juist ja.
Zelfs al zou ik geloven in God, nooit en te nimmer zou ik geloven in een door mensen verzonnen verhaaltje. Het is niets meer dan ideeen hoe een bepaalde groep mensen in een grijs verleden hun God zagen. En boekje wat een luttele 1400 jaar geleden door mensen bedacht is, op een wereld die tussen de 4 en 5 miljard jaar oud is in een universum wat nog veel ouder is.
Waarom zou dat boekje meer of minder waarde hebben dan de religies van de Maya's, Vikingen, Egyptenaren, Romeinen, oude Grieken?!?!
Bovendien vind ik het idee van meerdere goden plausibeler dan één enkele God maar dat terzijde.
Het geeft alleen maar aan dat alle boekjes incl Koran en Bijbel wellicht historische waarde hebben maar verder met een korrel zout genomen moeten worden.
Wat dan overblijft is gezond verstand gebruiken en logica.
Dus laten we er vanuitgaan dat er inderdaad een almachtige en alwetende God bestaat.
Als deze God alcohol en tabak zo slecht vind, waarom bestaan er dan tabaksplanten, waarom wordt er dan alcohol in een natuurlijk proces gevormd?
Iemand die almachtig is en iets slecht vind zorgt ervoor dat het simpelweg niet bestaat danwel buiten bereik ligt van de mensen die hij/zij/het wil beschermen.
Iets scheppen wat hij slecht vind en dan via een omslachtige weg proberen te verbieden raakt kant noch wal en kan drie dingen betekenen.
1. Hij bestaat simpelweg niet
2. Hij vind het niet slecht maar juist goed of het boeit hem niet.
3. Hij is een prutser en verre van almachtig als hij nieteens kan voorkomen dat een plantje wat hij slecht vind kan bestaan.
Ten tweede:
Als God zo oppermachtig is en boven al het denkbare staat met alle perfectie, dan staat deze ook boven de man-vrouw binariteit welke slechts van belang is voor de voortplanting van sterfelijke wezens en organismen. God is daarmee dus geslachtsloos (of beide geslachten ineen) Of er zijn meerdere Goden en Godinnen.
Dus die absurde ongelijkheid tussen geslachten zoals dat bij Islam en in mindere mate bij het Christendom het geval is, is ook een mensenlijk verzinsel en eigenlijk wederom indirect bewijs dat het verhaaltje aan alle kanten rammelt.
Beide geslachten zijn nodig om nieuw leven te creeeren, en beide hebben hun sterke kanten en zwakheden. Een soort van perfecte balans. Dus waarom zou de één meer waard zijn dan de andere?!!?
Keihard bewijs leveren dat God wel of niet bestaat is nog nooit iemand gelukt.
Maar aantonen dat de door mensen verzonnen verhaaltjes rondom God(en) uit de duim zijn gezogen is daarintegen kinderlijk éénvoudig.
Dat je één van die verhaaltjes leuk en aardig vind is helemaal prima, maar het voor absolute waarheid aanzien en zich beledigd en gekwetst voelen wanneer iemand hier kritiek op heeft is gewoon infantiel gedrag en de waarheid gewoon niet onder ogen willen zien.
Tabak komt uit Amerika en was onbekend bij de bijbelschrijvers. De bijbel veroordeeld slavernij niet, dus waarom verslaving dan wel?quote:Op donderdag 29 december 2016 16:53 schreef sjoemie1985 het volgende:
[..]
Wat betreft alcohol of tabak.
Er staat nergens in de bijbel dat God sowieso alcohol puur slecht vindt.
er staat alleen dat God dronkenschap etc niet goed vindt.
Waarom zou Jezus tijdens het laatste avondmaal wijn drinken en uitdelen als teken voor zijn bloed?
Of tijdens zijn eerste wonder water in wijn veranderen?
Dus die redenatie die hier gemaakt wordt klopt niet.
En over tabak of roken staat in de bijbel niks geschreven, al dan niet of het goed of slecht zou zijn. dat zijn verzinsels en of onderzoeken van mensen die bepaald hebben dat deze dingen goed of slecht zouden zijn.
Heeft niks met religie of zo te maken.
En hoe kun jij aantonen dat de Bijbel bijvoorbeeld alleen maar verzonnen verhalen zouden zijn?
En mensen die er niet tegen kunnen dat er mensen zijn die de bijbel wel voor waar houden kun je niet infantiel noemen?
en zeggen dat ze die waarheid van een levende God niet onder ogen willen zien?
Nee, ik laat het vraagstuk of er wel of geen (al dan niet levende) God is helemaal buiten beschouwing omdat dit altijd een welles nietes spelletje wordt wat nooit bewezen kan worden.quote:Op donderdag 29 december 2016 16:53 schreef sjoemie1985 het volgende:
[..]
Wat betreft alcohol of tabak.
Er staat nergens in de bijbel dat God sowieso alcohol puur slecht vindt.
er staat alleen dat God dronkenschap etc niet goed vindt.
Waarom zou Jezus tijdens het laatste avondmaal wijn drinken en uitdelen als teken voor zijn bloed?
Of tijdens zijn eerste wonder water in wijn veranderen?
Dus die redenatie die hier gemaakt wordt klopt niet.
En over tabak of roken staat in de bijbel niks geschreven, al dan niet of het goed of slecht zou zijn. dat zijn verzinsels en of onderzoeken van mensen die bepaald hebben dat deze dingen goed of slecht zouden zijn.
Heeft niks met religie of zo te maken.
En hoe kun jij aantonen dat de Bijbel bijvoorbeeld alleen maar verzonnen verhalen zouden zijn?
En mensen die er niet tegen kunnen dat er mensen zijn die de bijbel wel voor waar houden kun je niet infantiel noemen?
en zeggen dat ze die waarheid van een levende God niet onder ogen willen zien?
Het is een drama ongekend, zoals we niet eerder gezien hebbenquote:Op vrijdag 30 december 2016 12:31 schreef deelnemer het volgende:
Zorgt geloof grotendeels voor de meeste ellende in de wereld?
Nee, hierarchievorming zorgt voor de meeste ellende in de wereld.
Twee voorbeelden:
1. Vreugdevuur
2. Obama zet 35 Russen Amerika uit als ‘straf’ voor hacken
Dit is ironisch bedoeld of zo?quote:Op vrijdag 30 december 2016 12:31 schreef deelnemer het volgende:
Zorgt geloof grotendeels voor de meeste ellende in de wereld?
Nee, hierarchievorming zorgt voor de meeste ellende in de wereld.
Twee voorbeelden:
1. Vreugdevuur
2. Obama zet 35 Russen Amerika uit als ‘straf’ voor hacken
Nee.quote:
Je kan het ook benoemen als de strijd van het ego die bezeten is en op zoek is naar macht, controle, overheersing.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:16 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Nee.
Mensen zijn groepsdieren die doen aan hierarchievorming. De omvang daarvan wordt nauwelijks beseft omdat dit motief grotendeels impliciet is. Mensen beseffen niet dat ze het doen. Maar ze strijden om de rangorde binnen de eigen groep, en groepen strijden om de macht. Het leidt tot:
- competitie en oorlogen
- klassenmaatschappijen en slavernij
- apartheid en racisme
- zondebokken en genocides
Ook het geweld rond religies heeft vaker te maken met hierarchievorming (een machtsstrijd tussen groepen) dan met het geloof op zich. Hierarchievorming zit zo diep in de motivatiestructuur van mensen dat de discussie hierover waarschijnlijk verzand en ontaard in een strijd over wie er gelijk heeft.
Nee, want als mensen solitair levende dieren waren, dan hadden ze niets met elkaar te schaften, en dus ook geen strijd om macht, controle of overheersing.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:20 schreef marko777 het volgende:
[..]
Je kan het ook benoemen als de strijd van het ego die bezeten is en op zoek is naar macht, controle, overheersing.
Jij vindt gemeentelijke bemoeienis met de hoogte van een vreugdevuur een illustratie bij de bewering dat hiërarchievorming voor meer ellende zorgt dan religie doet?quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:16 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Nee.
Mensen zijn groepsdieren die doen aan hierarchievorming. De omvang daarvan wordt nauwelijks beseft omdat dit motief grotendeels impliciet is. Mensen beseffen niet dat ze het doen. Maar ze strijden om de rangorde binnen de eigen groep, en groepen strijden om de macht. Het leidt tot:
- competitie en oorlogen
- klassenmaatschappijen en apartheid
- slavernij en racisme
- zondebokken en genocides
Ook het geweld rond religies heeft vaker te maken met hierarchievorming (een machtsstrijd tussen groepen) dan met het geloof op zich. Hierarchievorming zit zo diep in de motivatiestructuur van mensen dat de discussie hierover waarschijnlijk verzand en ontaard in een strijd over wie er gelijk heeft.
Omdat het ego in een mens die alleen is niet bedreigd wordt door andere ego'squote:Op vrijdag 30 december 2016 15:22 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Nee, want als mensen solitair levende dieren waren, dan hadden ze niets met elkaar te schaften, en dus ook geen strijd om macht, controle of overheersing.
En veel religies, waaronder de abrahamistische varianten en hindoeïsme, faciliteren hierarchievorming.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:16 schreef deelnemer het volgende:
Nee.
Mensen zijn groepsdieren die doen aan hierarchievorming. De omvang daarvan wordt nauwelijks beseft omdat dit motief grotendeels impliciet is. Mensen beseffen niet dat ze het doen. Maar ze strijden om de rangorde binnen de eigen groep, en groepen strijden om de macht. Het leidt tot:
- competitie en oorlogen
- klassenmaatschappijen en apartheid
- slavernij en racisme
- zondebokken en genocides
Ook het geweld rond religies heeft vaker te maken met hierarchievorming (een machtsstrijd tussen groepen) dan met het geloof op zich. Hierarchievorming zit zo diep in de motivatiestructuur van mensen dat de discussie hierover waarschijnlijk verzand en ontaard in een strijd over wie er gelijk heeft.
Nee.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:23 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Jij vindt gemeentelijke bemoeienis met de hoogte van een vreugdevuur een illustratie bij de bewering dat hiërarchievorming voor meer ellende zorgt dan religie doet?
En dat is erger dan hoe er bijvoorbeeld in de islamitische wereld met mensenrechten wordt omgegaan?quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:29 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Nee.
Het loopt uit de hand vanwege de competitie tussen twee kampen. De burgemeester probeert de competitie eruit halen door een limiet te stellen aan de hoogte. De fenomenen die worden genoemd in post 190 geven aan dat dit voorbeeld niet het dieptepunt is, en de extreme uitwassen ervan voor heel veel ellende zorgen.
Ja.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:29 schreef highender het volgende:
[..]
En veel religies, waaronder de abrahamistische varianten en hindoeïsme, faciliteren hierarchievorming.
Je tilt blijkbaar niet zo zwaar aan oorlogen, klassenmaatschappijen, apartheid, slavernij, racisme en genocides.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:30 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
En dat is erger dan hoe er bijvoorbeeld in de islamitische wereld met mensenrechten wordt omgegaan?
Dat vind je toch allemaal terug in de islamitische wereld?quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:33 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Je tilt blijkbaar niet zo zwaar aan oorlogen, klassenmaatschappijen, apartheid, slavernij, racisme en genocides.
Dubbelwauw.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:33 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Je tilt blijkbaar niet zo zwaar aan oorlogen, klassenmaatschappijen, apartheid, slavernij, racisme en genocides.
Wat is de oorzaak? Hierarchievorming is een logisch gevolg van groepsgedrag. Groepsgedrag is het logische gevolg van het probleem van ordening.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:34 schreef LelijKnap het volgende:
[..]
Dat vind je toch allemaal terug in de islamitische wereld?
Laat dat nou juist een van de kernelementen van de abrahamistische religies zijn: wij zijn de echten, de anderen verdienen de hel (+ allerlei andere fijne dingen).quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:38 schreef deelnemer het volgende:
Tenzij het belangrijk is wie er gelijk heeft.
'wij zijn de echten' ofquote:Op vrijdag 30 december 2016 15:41 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Laat dat nou juist een van de kernelementen van de abrahamistische religies zijn: wij zijn de echten, de anderen verdienen de hel (+ allerlei andere fijne dingen).
Ja, al het menselijk handelen is terug te leiden tot wat de mens is. Dat lijkt me evident. Waar het hier om gaat is de verschillende vormen van hiërarchie en groepsvorming die uit dat gedrag volgen. De ene is de andere niet - de ene heeft andere implicaties (voor binnen een maatschappij) dan de andere. De ene leid tot een sterker 'wij beeld', dan de ander. De ene hanteert meer strikte uitsluitingsrichtlijnen dan de ander.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:38 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Wat is de oorzaak? Hierarchievorming is een logisch gevolg van groepsgedrag. Groepsgedrag is het logische gevolg van het probleem van ordening.
Een geloof is maar een geloof. Tenzij het belangrijk is wie er gelijk heeft. Dat laatste is belangrijk ivm met groepsvorming / hierarchievorming.
'Jij zegt domme dingen'quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:41 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ja, zeg dan niet van die domme dingen.
Als je er dan per se een hiërarchiekwestie van wil maken: ik denk dat je er inderdaad minder van begrijpt dan de meesten.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:45 schreef deelnemer het volgende:
[..]
'Jij zegt domme dingen'
Dat is ook een voorbeeld van hierarchievorming
En die redenering is dus echt té plat. 'Antisemitisme was geen probleem; massamoord is het grote kwaad'.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:44 schreef deelnemer het volgende:
[..]
'wij zijn de echten' of
'wij zijn de besten' of,
'wij zijn het uitverkoren volk' of
'wij zijn het exceptionele volk'
Dat is allemaal hierarchisch denken.
Hoe zou je dat kunnen beslechten?quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:46 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Als je er dan per se een hiërarchiekwestie van wil maken: ik denk dat je er inderdaad minder van begrijpt dan de meesten.
Waarom zou ik dat willen?quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:48 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Hoe zou je dat kunnen beslechten?
Nee, want het zijn allemaal uitspraken over de rangorde.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:47 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
En die redenering is dus echt té plat. 'Antisemitisme was geen probleem; massamoord is het grote kwaad'.
Geen idee hoe dit aansluit op wat ik zei.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:49 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Nee, want het zijn allemaal uitspraken over de rangorde.
Je wilt wel stellen dat ik er minder van begrijp dan de meesten, maar je vindt het niet nodig om dit te kunnen beoordelen. Dan is het een loze stelling.quote:
En welke plek krijgt die in jouw wereld der rangorde?quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:53 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Je wilt wel stellen dat ik er minder van begrijp dan de meesten, maar je vindt het niet nodig om dit te kunnen beoordelen. Dan is het een loze stelling.
Blind je leiders volgen zorgt voor alle ellende. Luister naar Jiddu Krishnamurti.quote:Op vrijdag 30 december 2016 12:31 schreef deelnemer het volgende:
Zorgt geloof grotendeels voor de meeste ellende in de wereld?
Nee, hierarchievorming zorgt voor de meeste ellende in de wereld.
Twee voorbeelden:
1. Vreugdevuur
2. Obama zet 35 Russen Amerika uit als ‘straf’ voor hacken
Geen. Het gaat mij om het de uitwassen van de dit gedrag (die zeer kwalijk zijn), niet om het bepalen van de rangorde.quote:Op vrijdag 30 december 2016 15:54 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
En welke plek krijgt die in jouw wereld der rangorde?
Ja en ik vind het zo'n extreme versimpeling dat het tegen de onzin aanschurkt.quote:Op vrijdag 30 december 2016 16:04 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Geen. Het gaat om het de uitwassen van de dit gedrag (die zeer kwalijk zijn), niet om het bepalen van de rangorde.
Maar als je de posten nog een naleest, is het dan werkelijk onbegrijpelijk wat ik daarover beweer? Heb je daar echt over nagedacht?
Hoe slagen groepsdieren erin om als groep te functioneren? Een groep heeft geen eigen brein of wil. Het berust niet op keuzes, maar het is ingebakken. Want groepsdieren besluiten niet om groepsdieren te zijn, ze zijn het. Veel groepsdieren lossen dit op door hiërarchieën te vormen. Groepsgedrag en sociale emoties zitten diep. Het gedrag dat daaruit voortvloeit kan varieren en onder tal van namen bekend staan.quote:Op vrijdag 30 december 2016 16:05 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ja en ik vind het zo'n extreme versimpeling dat het tegen de onzin aanschurkt.
Toch is dat wel wat eronder ligt, de oorzaak, het fundament.quote:Op vrijdag 30 december 2016 16:05 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ja en ik vind het zo'n extreme versimpeling dat het tegen de onzin aanschurkt.
Welk leed doel je dan op?quote:Op vrijdag 30 december 2016 17:00 schreef truthortruth het volgende:
Leuk al dat geneuzel over hiërarchisch denken, en het is absoluut een naar iets. Maar het ontslaat religie niet van de ellende die het veroorzaakt. Ik heb in dit topic al argumenten gegeven waar religie zich onderscheidt en juist dat hiërarchisch denken nog gevaarlijker maakt.
Maar naast dat hiërarchisch denken veroorzaakt religie ook 'klein leed' of misschien een betere benaming 'individueel leed', en dat komt niet voort uit hiërarchisch denken. Naast het tribalistische aspect van religie is er namelijk ook nog het individuele aspect.
Het leed wat dus niet valt onder botsende groepen maar door bijvoorbeeld familiedruk of de samenleving. Mensen die niet hun eigen keuzes mogen maken of in moeilijke situaties komen door hun eigen keuzes of dat soms met de dood moeten bekopen.quote:
En hoe komt dat niet uit het hiërarchisch denken dan? Want het wij VS zij is daar een uiting van, maar hiërarchisch denken speelt zich voor een heel fiks deel ook binnen de groep af.quote:Op vrijdag 30 december 2016 17:08 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Het leed wat dus niet valt onder botsende groepen maar door bijvoorbeeld familiedruk of de samenleving. Mensen die niet hun eigen keuzes mogen maken of in moeilijke situaties komen door hun eigen keuzes of dat soms met de dood moeten bekopen.
Maar zie jij een familie dan ook als hiërarchisch denken ?quote:Op vrijdag 30 december 2016 17:20 schreef erodome het volgende:
[..]
En hoe komt dat niet uit het hiërarchisch denken dan? Want het wij VS zij is daar een uiting van, maar hiërarchisch denken speelt zich voor een heel fiks deel ook binnen de groep af.
De sociale structuur van een groep is de basis van het hiërarchisch denken. Zonder die sociale structuur die de groep vormt komt het ook niet tot dat wij VS zij denken.
Nee, 'hiërarchisch denken' is geen probleem an sich. Jij bent degene die een stap overslaat en net doet alsof religie eigenlijk helemaal niet bestaat. Net doen of 'hiërarchisch denken' voor alle problemen zorgt is intellectueel heel erg oneerlijk. Bovendien moet je sowieso niet meegaan in deelnemer's links-extremistische bullshit.quote:Op vrijdag 30 december 2016 16:50 schreef erodome het volgende:
[..]
Toch is dat wel wat eronder ligt, de oorzaak, het fundament.
Het is pas echt versimpelen als je zegt dat religie op zichzelf die oorzaak is ipv een uitingsvorm van dat hiërarchisch denken.
Het hiërarchisch denken zit diep in onze menselijke natuur,dat gaat van de samenstelling van het gezin, school, de werkvloer naar dorp, stad, land, ideologie en ja ook religie.
Wil je de uitwassen van religie oplossen dan zal je naar dit fenomeen moeten kijken. Sla je die stap over en haal je religie uit de vergelijking zonder naar dat hiërarchisch denken te kijken dan zullen er op een andere plek uitwassen ontstaan. Het oude wijn, nieuwe vaten idee.
Dit soort gewauwel hebben we natuurlijk niets aan. We hebben al een hele goede manier gevonden om macht te sturen: parlementaire seculiere democratie. Niet perfect, maar niets is perfect. Maar de enige manier om tot die oplossing te komen is het beperken van religieuze macht tot aan de woonkamer.quote:De moeilijkheid in deze is dat je het hiërarchisch denken niet weg zult krijgen. Dat zit te diep in ons instinct, is iets dat onlosmakelijk verbonden is met groepsdieren en al zeker bij diersoorten waarbij samenwerken essentieel is voor overleving.
Het zal dus gestuurd en ingeperkt moeten worden zodat het constructief blijft en geen destructieve vormen aanneemt. Dat is alles behalve simpel te noemen, alleen het idee van sturen en beperken slaat al snel over naar een destructieve vorm. Een de ideeën dat juist te doen van 'mijn' groep zijn beter dan die van andere groepen, wat zal leiden tot onderdrukking van de andere groepen en evt zelfs geweld jegens die andere groepen.
Ja, absoluut!quote:Op vrijdag 30 december 2016 17:24 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Maar zie jij een familie dan ook als hiërarchisch denken ?
Op de wijze hoe je het formuleert wordt hiërarchisch denken een dusdanig overkoepelend concept dat je alles er onder kan laten vallen. Maar zelfs als ik in die definitie meega zie ik nog steeds religie als de negatieve en schadelijke factor daarin. En eigenlijk geef je dat zelf ook al aan met dat hiërarchisch denken niet perse negatief is, dan moet dat dus wat anders zijn.quote:Op vrijdag 30 december 2016 17:29 schreef erodome het volgende:
[..]
Ja, absoluut!
Begrijp me niet verkeerd, hiërarchisch denken is niet perse negatief, het is iets dat echt bij onze soort hoort en waar we ook echt gaat bij hebben vaak.
Het kent constructieve kanten, maar ook destructieve kanten. Het gaat van klein, bv het gezin, naar groot, bv het land/ideologie/religie.
Daarbij wordt er nog leed veroorzaakt door de geloofsinhoud zelf, bijvoorbeeld doodzieke mensen die geen euthanasie plegen omdat ze geloven dat hun god daarover gaat beslissen.quote:Op vrijdag 30 december 2016 17:08 schreef truthortruth het volgende:
Het leed wat dus niet valt onder botsende groepen maar door bijvoorbeeld familiedruk of de samenleving. Mensen die niet hun eigen keuzes mogen maken of in moeilijke situaties komen door hun eigen keuzes of dat soms met de dood moeten bekopen.
Precies, dat hoort voor mij dus bij het 'kleine' leed of individuele leed.quote:Op vrijdag 30 december 2016 17:40 schreef highender het volgende:
[..]
Daarbij wordt er nog leed veroorzaakt door de geloofsinhoud zelf, bijvoorbeeld doodzieke mensen die geen euthanasie plegen omdat ze geloven dat hun god daarover gaat beslissen.
Weer die NRA-logica.quote:Op vrijdag 30 december 2016 16:50 schreef erodome het volgende:
[..]
Toch is dat wel wat eronder ligt, de oorzaak, het fundament.
Het is pas echt versimpelen als je zegt dat religie op zichzelf die oorzaak is ipv een uitingsvorm van dat hiërarchisch denken.
Het hiërarchisch denken zit diep in onze menselijke natuur,dat gaat van de samenstelling van het gezin, school, de werkvloer naar dorp, stad, land, ideologie en ja ook religie.
Wil je de uitwassen van religie oplossen dan zal je naar dit fenomeen moeten kijken. Sla je die stap over en haal je religie uit de vergelijking zonder naar dat hiërarchisch denken te kijken dan zullen er op een andere plek uitwassen ontstaan. Het oude wijn, nieuwe vaten idee.
De moeilijkheid in deze is dat je het hiërarchisch denken niet weg zult krijgen. Dat zit te diep in ons instinct, is iets dat onlosmakelijk verbonden is met groepsdieren en al zeker bij diersoorten waarbij samenwerken essentieel is voor overleving.
Het zal dus gestuurd en ingeperkt moeten worden zodat het constructief blijft en geen destructieve vormen aanneemt. Dat is alles behalve simpel te noemen, alleen het idee van sturen en beperken slaat al snel over naar een destructieve vorm. Een de ideeën dat juist te doen van 'mijn' groep zijn beter dan die van andere groepen, wat zal leiden tot onderdrukking van de andere groepen en evt zelfs geweld jegens die andere groepen.
Ik zou uren kunnen praten over hoe dit bij andere diersoorten werkt en hoe zwaar dat overeenkomt met de diersoort mens, van daaruit ook kunnen praten over hoe we methodes om het bij andere diersoorten constructief te houden vertaald kunnen worden naar de mens. Maar voor nu hou ik het erbij dat wat jij een versimpeling noemt dat juist niet is. Dat andersom meer de waarheid is, dat teveel gewicht leggen op uitingsvormen (symptomen) juist een versimpeling van zaken is.
Het gedrag dat leidt tot die uitwassen aanwijzen is niet het lastigste, hoe die uitwassen te voorkomen, daar zit de angel.
Ja want "Deus vult" en "Allah akbar", hè?quote:Op vrijdag 30 december 2016 21:35 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Weer die NRA-logica.
Je hebt voor gedrag triggers nodig. Dat hiërarchisch denken: het zal allemaal best. Maar om simpelweg te stellen dat religie geen trigger is die wel degelijk leidt tot bepaald gedrag is werkelijkheidsontkenning.
"Een afvallige! Dood aan hem!"
"Meneer, mag ik u wat vragen?"
"Ja natuurlijk."
"Waarom moet deze man nou precies dood?"
En dan verwacht je een betoog dat niet gebaseerd is op religie, maar op hiërarchie?
Nou, ik vind het altijd heel raar als mensen vanuit ons perspectief gaan beweren dat mensen uit een heel andere cultuur zelf niet zo goed begrijpen waarom ze iets doen.quote:Op vrijdag 30 december 2016 23:43 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Ja want "Deus vult" en "Allah akbar", hè?
God als top-alpha-male.
Of, in het geval van islamitische radicalen, als ze het ons letterlijk vertellen waarom ze dingen doen. IS heeft net als Al-Qaeda vrij duidelijke redenen om te doen wat ze doen. Ze gebruiken het als propaganda om te rekruteren.quote:Op vrijdag 30 december 2016 23:53 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Nou, ik vind het altijd heel raar als mensen vanuit ons perspectief gaan beweren dat mensen uit een heel andere cultuur zelf niet zo goed begrijpen waarom ze iets doen.
Maar dat is jouw individuele atheïstische geloofsopvatting. Voor de meeste wereldburgers heeft hun geloof juist géén betrekking op een niet-bestaande, onaantastbare en onaanpasbare entiteit. Hun geloof heeft betrekking op het wezenlijk kunnen ervaren van datgene wat voor hun werkelijkheid is.quote:Het probleem met religie is dat het bijna alle macht concentreert in een niet-bestaande, onaantastbare en onaanpasbare entiteit.
.
[..]
Het ging om de vraag van de TT. Het antwoord daarop is: nee. En dan volgt een betoog over hiërarchievorming.quote:Op vrijdag 30 december 2016 21:35 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Weer die NRA-logica.
Je hebt voor gedrag triggers nodig. Dat hiërarchisch denken: het zal allemaal best. Maar om simpelweg te stellen dat religie geen trigger is die wel degelijk leidt tot bepaald gedrag is werkelijkheidsontkenning.
"Een afvallige! Dood aan hem!"
"Meneer, mag ik u wat vragen?"
"Ja natuurlijk."
"Waarom moet deze man nou precies dood?"
En dan verwacht je een betoog dat niet gebaseerd is op religie, maar op hiërarchie?
Volledige overgave aan de Leider, dat is toch wat geloof van je eist? De kruistochten en IS geven gehoor aan die eis.quote:Op vrijdag 30 december 2016 23:53 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Nou, ik vind het altijd heel raar als mensen vanuit ons perspectief gaan beweren dat mensen uit een heel andere cultuur zelf niet zo goed begrijpen waarom ze iets doen.
Wat mensen letterlijk zeggen, is nog niet het halve verhaal. Mensen zijn niet transparant voor zichzelf en begrijpen hun eigen inwendige werking niet. Ze weten niet waarom ze zijn zoals ze zijn, reageren zoals ze reageren, etc ... Ze kennen ook hun eigen motieven maar half. Als iemand zegt dat hij verliefd is, en zoiets raars wilt doen als zoenen met degenen waarop hij verliefd is, wat is dan de diepste verklaring voor dat gedrag? De diepste verklaring is voorplanting. Ten behoeve van de voortplanting bestaat het fenomeen seks. In het kader daarvan kan een bepaalde klederdracht sexy zijn. Waarom trek je die kleding dan aan? Men zegt dan letterlijk 'omdat ik dat leuk vind'. Dat is nog niet het halve verhaal.quote:Op zaterdag 31 december 2016 00:13 schreef Fir3fly het volgende:
[..]
Of, in het geval van islamitische radicalen, als ze het ons letterlijk vertellen waarom ze dingen doen. IS heeft net als Al-Qaeda vrij duidelijke redenen om te doen wat ze doen. Ze gebruiken het als propaganda om te rekruteren.
IS heeft een keer een artikel uitgebracht waarin men frustratie uitte over het feit dat de westerse media net doen alsof islam niets met hun te maken heeft. Terwijl hun motivatie juist is (en ik quote) het veroveren van de wereld van de enige juiste versie van de islam. Nog een voorbeeld waarom het westen zo naïef en niet meer te redden is (einde quote).
De vraag blijft dan ook staan aan mensen als erodome, als hun geloof in die godsdienst niet hun motivatie is, wat is het dan wel? De enige andere opties zijn dat of het gehalte psychopaten in het Midden-Oosten bizar hoog is of dat IS niet bestaat en het allemaal een grote hoax is.
Waarom wil je dat zo graag geloven?quote:Op zaterdag 31 december 2016 10:58 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Het ging om de vraag van de TT. Het antwoord daarop is: nee.
De soennitische islam kent in principe geen leider en er is geen hiërarchie.quote:Op zaterdag 31 december 2016 11:30 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Volledige overgave aan de Leider, dat is toch wat geloof van je eist? De kruistochten en IS geven gehoor aan die eis.
Die vraag voorondersteld:quote:Op zaterdag 31 december 2016 11:55 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Waarom wil je dat zo graag geloven?
Ik heb geen idee wat je probeert te zeggen.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:03 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Die vraag voorondersteld:
1. dat het niet waar is
2. dat jij dat weet
3. en dat je dit niet hoeft te onderbouwen.
Is het dan nog een discussie?
Die vraag veronderstelt geen van deze 3?quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:03 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Die vraag voorondersteld:
1. dat het niet waar is
2. dat jij dit weet
3. en dat je dit niet hoeft te onderbouwen.
Is het dan nog een discussie?
Natuurlijk zijn er religieuze motivaties. De kernvraag is, denk ik, leidt religie tot religieuze motivaties of andersom?quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:09 schreef Jigzoz het volgende:
Ik begrijp echt niets van die extreem sterke drang tot ontkenning van religieuze motivaties. Het is namelijk niet uniek voor dit topic. Verre van zelfs.
Ik denk dat het heel simpel is: vraag het die mensen.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:10 schreef Molurus het volgende:
[..]
Natuurlijk zijn er religieuze motivaties. De kernvraag is, denk ik, leidt religie tot religieuze motivaties of andersom?
"Wil je religie echt begrijpen, dan kan dat alleen als je er niet in gelooft." - Herman Philipse.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:11 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ik denk dat het heel simpel is: vraag het die mensen.
quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:06 schreef Molurus het volgende:
[..]
Die vraag veronderstelt geen van deze 3?
Is 3 stropoppen in 1 post nog wel een discussie?
De vraag was:quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:04 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ik heb geen idee wat je probeert te zeggen.
De vraag verondersteld dat ik het geloof, en dat ik het wil geloven. Als het een geloof is, is het niet waar. Hoe weten we dat het niet waar is? Geen idee, maar de poster Jigzoz weet dit blijkbaar. Hoe weet hij dat? Geen idee, want hij onderbouwt het nergens.quote:Op zaterdag 31 december 2016 11:55 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Waarom wil je dat zo graag geloven?
Nee hoor. Op z'n best veronderstelt het dat je dat niet kunt weten. Als het dat doet, als, dan valt daar best wat voor te zeggen.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:14 schreef deelnemer het volgende:
De vraag verondersteld dat ik het geloof, en dat ik het wil geloven. Als het een geloof is, is het niet waar. Hoe weten we dat het niet waar is?
Ik moet je eerlijk zeggen dat ik van alledrie - als motivatie - niet veel begrijp.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:16 schreef Jigzoz het volgende:
Vraag een moslim waarom hij geen varkensvlees eet. "Mag niet van mijn geloof." Iedereen knikt begrijpend.
Vraag een moslima waarom ze een hoofddoek draagt. "Doe ik voor mijn geloof." Er beginnen als mensen te mompelen dat het gewoon een manier van zichzelf onderscheiden is.
Vraag een IS-terrorist waarom hij mensen vermoordt. "Doe ik voor Allah." Mensen ontkennen het massaal. Dit heeft niets met religie te maken!
Hoe kan dat?
Waarom zou er een grens moeten zijn?quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:18 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik moet je eerlijk zeggen dat ik van alledrie - als motivatie - niet veel begrijp.
En van alledrie kun je je afvragen waar de grens tussen religie en culturele normen nu precies ligt.
Ik denk niet dat die er moet zijn, ik denk eerder dat die er helemaal niet is.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:18 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Waarom zou er een grens moeten zijn?
Als iemand je aanleunt dat je het zo graag wilt geloven,quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:16 schreef Molurus het volgende:
[..]
Nee hoor. Op z'n best veronderstelt het dat je dat niet kunt weten. Als het dat doet, als, dan valt daar best wat voor te zeggen.
Het is niet alsof een geloof per definitie onwaar is.
Nee hoor. Dat betekent alleen dat je het niet goed verdedigt.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:22 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Als iemand je aanleunt dat je het zo graag wilt geloven,
dan mag je dat lezen als: het is volgens mij niet waar.
Ja natuurlijk. Alleen al het gegeven 'het is koud' zorgt voor heel verschillende gedragingen. De een trekt een dikke trui aan; de ander gooit een blok hout extra in de open haard. Maar waarom is dat dan een vertroebeling van de motivatie 'het is koud'?quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:22 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik denk niet dat die er moet zijn, ik denk eerder dat die er helemaal niet is.
Maar dan wordt het dus ook vrij lastig om "religie" aan te wijzen als een oorzaak ergens van.
Van de voorbeelden die je geeft bestaan uitzonderingen. En dat geldt voor zo'n beetje alle "religieuze overtuigingen" en "religieus gemotiveerde culturele gebruiken". Kennelijk leidt religie ieg niet onvermijdbaar tot die overtuigingen en gebruiken. Men stopt ze erin als dat uitkomt.
Dat is 1 van de redenen dat we bijvoorbeeld enorme verschillen zien tussen "islamitische overtuigingen en gebruiken" in de westerse wereld vs het Midden-Oosten. Cultuur heeft een enorme invloed op hoe men die religie uitlegt. Kennelijk is er veel meer aan de hand dan 1 doctrine die mensen vertelt dat ze een hoofddoek moeten dragen of een bomaanslag moeten plegen.
Ik denk niet dat gelovigen zo relativerend naar hun eigen geloof kijken. Het is niet alsof een Moslima in het midden-Oosten denkt 'als ik naar Nederland verhuis dan hoef ik van Allah geen hoofddoek meer te dragen'. Althans, dat zou mij verbazen.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:25 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ja natuurlijk. Alleen al het gegeven 'het is koud' zorgt voor heel verschillende gedragingen. De een trekt een dikke trui aan; de ander gooit een blok hout extra in de open haard. Maar waarom is dat dan een vertroebeling van de motivatie 'het is koud'?
Uiteraard.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:27 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik denk niet dat gelovigen zo relativerend naar hun eigen geloof kijken. Het is niet alsof een Moslima in het midden-Oosten denkt 'als ik naar Nederland verhuis dan hoef ik van Allah geen hoofddoek meer te dragen'. Althans, dat zou mij verbazen.
Hangt van je definitie van integreren af.quote:Laat niet weg dat dat wel degelijk is wat er gebeurt wanneer moslims integreren.
Ik versta daaronder: het aanvaarden en overnemen van de belangrijkste lokale culturele normen en gebruiken.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:30 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Hangt van je definitie van integreren af.
Het is ieg niet vanzelfsprekend dat hij daar gelijk in heeft. Hij heeft daar zeker niet per definitie gelijk in.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:32 schreef Jigzoz het volgende:
Maar goed, even terug. Moslim zegt wegens zijn geloof geen varkensvlees te eten. Waarom heeft hij daar geen gelijk in?
Dat zou ik eerder assimilatie noemen.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:32 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik versta daaronder: het aanvaarden en overnemen van de belangrijkste lokale culturele normen en gebruiken.
We leven hier in een vrij tolerante samenleving, maar er zijn wel degelijk dingen die we hier normaal vinden, die we abnormaal vinden, en die hier ronduit verboden zijn. Zowel moreel als juridisch zijn er culturele grenzen aan 'normaal gedrag'.
Integratie is een volledige acceptatie van die lokale culturele grenzen.
Dit begrijp ik dus niet. Waarom niet?quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:34 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het is ieg niet vanzelfsprekend dat hij daar gelijk in heeft. Hij heeft daar zeker niet per definitie gelijk in.
Omdat je niets objectiefs kunt zeggen over wat van het geloof moet en wat niet. Een feitelijke Allah met feitelijke ideeen daarover buiten beschouwing gelaten is het maar net welke culturele invulling er wordt gegeven aan het geloof. Daar is geen "juist" of "onjuist".quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:34 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Dit begrijp ik dus niet. Waarom niet?
Welnee. Als ik brood eet omdat mijn oemaboeloe tsjokkietsjokkie is, dan is dat toch gewoon mijn reden om brood te eten?quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:34 schreef Molurus het volgende:
Sterker nog: je zal al gauw moeten veronderstellen dat dat geloof objectief juist is om te zeggen dat hij daar gelijk in heeft.
Dat betekent nog niet dat jij begrijpt waar die motivatie vandaan komt. Dat begrijp je dan zeer waarschijnlijk niet.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:38 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Welnee. Als ik brood eet omdat mijn oemaboeloe tsjokkietsjokkie is, dan is dat toch gewoon mijn reden om brood te eten?
Het is dan ook de motivatie van een ander. Of ik die motivatie terecht vind lijkt me totaal irrelevant.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:36 schreef Molurus het volgende:
[..]
Omdat je niets objectiefs kunt zeggen over wat van het geloof moet en wat niet. Een feitelijke Allah met feitelijke ideeen daarover buiten beschouwing gelaten is het maar net welke culturele invulling er wordt gegeven aan het geloof. Daar is geen "juist" of "onjuist".
Hm.... Dan zou dat voor iedere motivatie gelden.quote:Bovendien kan een gelovige zeer lastig zelf beoordelen of het nou uit geloof komt of uit eigen overtuigingen en culturele gebruiken die hij/zij daar zelf in stopt. De psychologie daarachter is tamelijk complex, en je maakt mij niet wijs dat gelovigen zichzelf begrijpen op dat punt.
Tot op bepaalde hoogte. De behoefte om een trui aan te trekken als het koud is lijkt me als motivatie verder niet zo heel lastig te begrijpen.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:40 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Hm.... Dan zou dat voor iedere motivatie gelden.
Jazeker wel. Mijn oemaboeloe is tsjokkietsjokkie en daarom eet ik brood. Jij begrijpt het niet. Noem je het daarom onzin?quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:39 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dat betekent nog niet dat jij begrijpt waar die motivatie vandaan komt. Dat begrijp je dan zeer waarschijnlijk niet.
Mijn verdediging staat in post 190, 221, 238 en 240 en is deductief, afgeleid vanuit de noodzaak tot samenwerking. De verdere onderbouwing moet inductief zijn (want mensen hadden geen groepsdieren hoeven te zijn). De nodige feiten daarvoor kan ik niet intypen (die moet je observeren) maar die zijn er in veelvoud. De reacties van Jigzoz zijn domweg afwijzend. Dat vind ik flauw.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:23 schreef Molurus het volgende:
[..]
Nee hoor. Dat betekent alleen dat je het niet goed verdedigt.
Ja.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:41 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Jazeker wel. Mijn oemaboeloe is tsjokkietsjokkie en daarom eet ik brood. Jij begrijpt het niet. Noem je het daarom onzin?
Maar altijd waarheid in de ogen van de gelovige, dat is de cognitieve dissonantie waar een gelovige continu mee aan het vechten is.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:37 schreef Molurus het volgende:
Kortom: wat een gelovige zegt over zijn eigen geloof is bijna per definitie onzin.
Dat zou een heel rare gelovige zijn. "Ja, ik geloof dus is God. Niet omdat ik geloof dat hij echt bestaat, maar omdat mijn hersenen (vul maar in, geen idee hoe dat verder werkt)."quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:42 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ja.
De eerste gelovige die de indruk wekt dat hij/zij de psychologie achter zijn of haar eigen geloof begrijpt moet ik nog tegenkomen. Ik denk niet dat die bestaan.
Precies.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:44 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Dat zou een heel rare gelovige zijn. "Ja, ik geloof dus is God. Niet omdat ik geloof dat hij echt bestaat, maar omdat mijn hersenen (vul maar in, geen idee hoe dat verder werkt)."
Conclusie: wil je de vraag in de TT ontkennend beantwoorden, dan volgt daaruit dat een moslim niet vanwege zijn geloof geen varkensvlees eet.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:46 schreef Molurus het volgende:
[..]
Precies.
Maar juist daarom is het dus vrij zinloos om een gelovige te vragen naar wat de exacte oorsprong is van een overtuiging die hij zelf toeschrijft aan zijn geloof. Je gaat daar nooit een betrouwbaar antwoord op krijgen. Ook niet als het gaat om het eten van varkensvlees of het dragen van hoofddoeken.
Het lijkt me sowieso lastig om religie uit te leggen als de oorsprong van die motivatie. Religie is het product van mensen. Er zijn geen religieuze overtuigingen die we daar niet eerst zelf in hebben gestopt.quote:Op zaterdag 31 december 2016 12:48 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Conclusie: wil je de vraag in de TT ontkennend beantwoorden, dan volgt daaruit dat een moslim niet vanwege zijn geloof geen varkensvlees eet.
Maar wat moeten we hier dan mee?quote:Op donderdag 22 december 2016 16:50 schreef Molurus het volgende:
"Religion poisons everything" - Christopher Hitichens
Dat moet dan 'people poison everything' worden?quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:07 schreef Molurus het volgende:
[..]
Een bekende mening over dit onderwerp, niet meer dan dat.
Maar dan eigenlijk evolutie, maar dan eigenlijk... etc, etc.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:08 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Dat moet dan 'people poison everything' worden?
Precies.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:08 schreef Molurus het volgende:
[..]
Maar dan eigenlijk evolutie, maar dan eigenlijk... etc, etc.
Nee.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:09 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Precies.
Terug naar de vraag in de TT dan. Toch maar 'ja' dan?
Maar 'religion poisons everything' is dat niet?quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:10 schreef Molurus het volgende:
[..]
Nee.
Veel te simplistisch wat mij betreft.
Dat is het zeker wel. Dat ik die quote aanhaal betekent niet noodzakelijk dat ik die ook onderschrijf.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:13 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Maar 'religion poisons everything' is dat niet?
Dan begrijp ik je opvatting.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:40 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dat is het zeker wel. Dat ik die quote aanhaal betekent niet noodzakelijk dat ik die ook onderschrijf.
Het is slechts 1 van de bekendste uitspraken over dit onderwerp.
Mja.. dat is dus eigenlijk het punt... onderscheiden religieuze motivaties zich wel zo duidelijk van andere motivaties? Ik denk het eigenlijk niet.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:42 schreef truthortruth het volgende:
Volgens mij moet je veel meer naar de aspecten kijken van religie waarom het zich onderscheidt van andere motivaties.
Het is met name het dogmatische karakter ervan, het bijna alom gerespecteerde idee dat het 'not done' is om religieuze ideeen te bekritiseren, dat religie een buitengewoon geschikt 'platform' maakt om ideeen die anderszins lastig te verdedigen zijn te promoten.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:42 schreef truthortruth het volgende:
Het is niet zo dat alle ellende opgelost wordt als religie verdwijnt, er zijn ook nog andere motivaties voor ellende. Voor mij zijn juist de spirituele aspecten (hiernamaals, almachtige) die zorgen dat mensen net dat stapje verder zetten in het creëren van klein en groot leed.
De meeste (succesvolle) religies spelen in op menselijke instincten. De motivatie een hoofddoek te dragen kan voortkomen uit angst de groep/familie teleur te stellen. Dat is een typisch menselijke motivatie om iets wel of niet te doen. Maar de uiting zelf, het dragen van de hoofddoek (i.p.v. een bandana), valt terug te leiden naar een culturele en/of religieuze norm.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:50 schreef Molurus het volgende:
[..]
Mja.. dat is dus eigenlijk het punt... onderscheiden religieuze motivaties zich wel zo duidelijk van andere motivaties? Ik denk het eigenlijk niet.
Mensen hebben uiteenlopende motivaties voor vanalles en nog wat. Soms hebben ze daar heel concrete rationele redenen voor (vrijwel nood), soms ontbreekt het daar volledig aan (religie), en heel vaak zit het daar ergens tussenin.
Ik denk niet dat daar echt fundamentele grenzen bestaan.
[..]
Het is met name het dogmatische karakter ervan, het bijna alom gerespecteerde idee dat het 'not done' is om religieuze ideeen te bekritiseren, dat religie een buitengewoon geschikt 'platform' maakt om ideeen die anderszins lastig te verdedigen zijn te promoten.
Dat wil niet zeggen dat dergelijke motivaties niet geheel onafhankelijk van religie bestaan. We zien het ook terug in de wat meer dogmatische vormen van politieke ideologie bijvoorbeeld. Als mensen een bepaald idee moeilijk kunnen verdedigen dan zoeken ze naar manieren om dat niet te hoeven doen. Any way will do.
De twee onderstreepte zaken zijn hetzelfde. Dat *is* een culturele norm.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:57 schreef LelijKnap het volgende:
[..]
De motivatie een hoofddoek te dragen kan voortkomen uit angst de groep/familie teleur te stellen. Dat is een typisch menselijke motivatie om iets wel of niet te doen. Maar de uiting zelf, het dragen van de hoofddoek (i.p.v. een bandana), valt terug te leiden naar een culturele en/of religieuze norm.
Nee, de ene is de motivatie, de andere de vorm (uiting). Dat is het verschil. De angst is geen norm, maar een 'algemene' (he, afgeleid uit een generalisatie van de mens) psychologische staat waardoor aan religieuze/culturele normen (draag een hoofddoek, eet geen ham) gehoor wordt gegeven. Natuurlijk wordt er in de ene groep/cultuur meer nadruk gelegd op de angst/de plicht te voldoen aan de normen van het gezin, en daardoor kan haar handelen uit angst misschien inderdaad ook als normgedrag gezien worden.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:59 schreef Molurus het volgende:
[..]
De twee onderstreepte zaken zijn hetzelfde. Dat *is* een culturele norm.
Of we het dan 'religie' noemen is mogelijk niet meer dan een kwestie van smaak.
Een religie is niet zomaar een willekeurig geloof in iets. Neem deze post:quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:50 schreef Molurus het volgende:
Mja.. dat is dus eigenlijk het punt... onderscheiden religieuze motivaties zich wel zo duidelijk van andere motivaties? Ik denk het eigenlijk niet.
Mensen hebben uiteenlopende motivaties voor vanalles en nog wat. Soms hebben ze daar heel concrete rationele redenen voor (vrijwel nooit), soms ontbreekt het daar volledig aan (religie), en heel vaak zit het daar ergens tussenin.
Ik denk niet dat daar echt fundamentele grenzen bestaan.
Een religie is een poging om te komen tot een raamwerk-theorie, een kader waarin zaken geinterpreteerd kunnen worden. De grote wereldreligies zijn goede pogingen. Ze bevatten ook veel zinnige inzichten. Waarom ze niet gewoon uitgingen van de waarheid zijn, of bij gebrek daaraan, de cultivering van nihilistische niets-weterij, laat zich raden.quote:Op zaterdag 31 december 2016 10:58 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Tbv de samenwerking is het ook van belang, dat mensen de wereld op dezelfde manier begrijpen. Dat iedereen erkent wat de juiste voorstelling van zaken is en de juiste spelregels zijn. Dat verhaal over 'hoe het zit en hoe het hoort' is een ideologie, bv een religie. Daarom is er ook strijd over de juiste ideologie. De geldende ideologie rechtvaardigt vervolgens de rollen en verhoudingen in de samenleving. Cultuur is nog breder; het is alles dat mensen doen om de samenwerking te bevorderen.
Ik denk het dus wel. Ik denk dat juist dat die belofte van het hiernamaals, de vergeving van een almachtige etc net die aspecten zijn die mensen dat stuk verder duwen wat je niet of nauwelijks bij andere motivaties ziet.quote:Op zaterdag 31 december 2016 13:50 schreef Molurus het volgende:
[..]
Mja.. dat is dus eigenlijk het punt... onderscheiden religieuze motivaties zich wel zo duidelijk van andere motivaties? Ik denk het eigenlijk niet.
Als dat onderscheid nou echt zo duidelijk is... zou je daar dan ook heldere algemene criteria voor kunnen formuleren?quote:Op zaterdag 31 december 2016 14:18 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Ik denk het dus wel. Ik denk dat juist dat die belofte van het hiernamaals, de vergeving van een almachtige etc net die aspecten zijn die mensen dat stuk verder duwen wat je niet of nauwelijks bij andere motivaties ziet.
Angst is een emotie. Emotie zijn er om belangen veilig te stellen. Er is de angst om buiten groep te vallen, genegeerd of uitgestoten te worden. Alles wat de groep veroordeelt, roept deze angst op. Een terechte angst, want uitgestoten worden door de groep is rampzalig (het moeten stellen zonder een goede samenwerking, of zelfs actieve tegenwerking). Daarom zijn mensen enorme meelopers, en geloven ze domweg wat iedereen vindt (kuddegedrag). Dat bevordert dat alle neuzen dezelfde kant op staan. Normgedrag is kuddegedrag (een rationele strategie voor kuddedieren).quote:Op zaterdag 31 december 2016 14:04 schreef LelijKnap het volgende:
[..]
Nee, de ene is de motivatie, de andere de vorm (uiting). Dat is het verschil. De angst is geen norm, maar een 'algemene' (he, afgeleid uit een generalisatie van de mens) psychologische staat waardoor aan religieuze/culturele normen (draag een hoofddoek, eet geen ham) gehoor wordt gegeven. Natuurlijk wordt er in de ene groep/cultuur meer nadruk gelegd op de angst/de plicht te voldoen aan de normen van het gezin, en daardoor kan haar handelen uit angst misschien inderdaad ook als normgedrag gezien worden.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |