Nederlandse kinderen werken vanaf dit schooljaar met nieuwe kerndoelen: het wettelijke overzicht van wat ze moeten leren. Het vorige curriculum stamde uit 2006 en was verouderd. Vooral de leesvaardigheid moest hoognodig worden opgekrikt.quote:Nieuwe doelen in het onderwijs: zelfs wiskundedocent moet nadenken over taal
Nederlandse kinderen werken vanaf dit schooljaar met nieuwe kerndoelen in het onderwijs - het wettelijke overzicht van wat ze moeten leren. Het vorige curriculum uit 2006 was verouderd en de leesvaardigheid moet hoognodig worden opgekrikt. Al is dat laatste zo simpel nog niet.
De kerndoelen schrijven voor wat leerlingen vanaf de kleuterklas tot en met de middelbare school minimaal moeten leren. Ze moeten bijvoorbeeld kunnen rekenen met breuken en procenten, veelvoorkomende planten in de omgeving herkennen en weten welke maatregelen Nederland heeft genomen en neemt tegen overstromingsgevaar. Scholen mogen zelf bepalen hoe ze die kennis en vaardigheden aanleren.
"De prestaties van leerlingen op het gebied van lezen, schrijven en rekenen tonen een dalende lijn", schreef onderwijsminister Judith Tielen afgelopen juli nadat de eerste nieuwe kerndoelen waren goedgekeurd door het parlement.
Vijftienjarige Nederlandse leerlingen staan zelfs onderaan de Europese ranglijst voor leesvaardigheid. "Het landelijke curriculum is een belangrijke factor om dit tij te kunnen keren."
Is dat voor dat vak zo belangrijk dan? Voornaamste doel van Nederlands zou toch vooral moeten zijn dat je op een bruikbaar niveau leert lezen en schrijven. Maatschappelijke ontwikkelingen zijn meer iets voor maatschappijleer.quote:"Leerlingen kunnen vanaf nu gaan merken dat er meer samenhang zit in hun onderwijs", zegt programmamanager Lucie Gooskens van SLO, de organisatie die de kerndoelen ontwikkelt. "Dat bijvoorbeeld het vak Nederlands meer aansluit op de wereld van nu, met globalisering, AI en andere maatschappelijke ontwikkelingen."
Maar om teksten en de fouten daarin "echt te begrijpen" moet je toch ook leren waarom iets wel of niet klopt?quote:Het nieuwe curriculum moet de lessen taal en Nederlands bovendien minder versnipperd maken. Dat betekent niet langer eindeloos veel begrijpendlezenvragen over bijvoorbeeld signaalwoorden en leesstrategieën, maar vaker teksten écht begrijpen of écht goed kunnen schrijven.
"Neem nou netjes formuleren, wat uiteraard heel belangrijk is", vertelt Paul Doorn, leraar Nederlands op het Etty Hillesum Lyceum in Deventer. "Bij ons moesten leerlingen tot voor kort formuleerfoutjes behandelen en uit hun hoofd leren." Denk daarbij aan tautologieën (zoals de uitdrukking 'gratis en voor niets') en pleonasmen (zoals 'witte sneeuw').
"De definitie van een pleonasme en een tautologie kennen is mooi, maar maakt je niet per se een betere schrijver. Als jouw taalgevoel je al vertelt dat je 'witte sneeuw' niet moet opschrijven, is dat eigenlijk al genoeg."
We kunnen natuurlijk niet van ieder kind een arts of advocaat maken. Kinderen verschillen nu eenmaal in aanleg, interesse en leervermogen. Goed onderwijs zou er juist voor moeten zorgen dat ieder kind binnen zijn mogelijkheden het beste uit zichzelf kan halen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:09 schreef Koekoekmakto het volgende:
Onderwijs doet misschien teveel aan zelfkastijding. Zijn er niet gewoon meer zwakkere/dommere kinderen bijgekomen? Daar valt niet tegenop te pedagogen, opvoeden en didactieken. Die kosten meer tijd en inzet (die er waarschijnlijk niet is).
Om de zoveel tijd je curriculum afstoffen en proberen aan te scherpen is verder prima.
Idealisten maken hun agenda belangrijker dan een evenwichtig curriculum, ongeacht de gevolgen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:10 schreef ootjekatootje het volgende:
Mijn dochter (4vwo) kreeg vorige week de boekenlijst. Allemaal boeken over migratie geschreven door nieuwe Nederlanders…
Bizar. Weg met de Nederlandse literatuur, weg met de Nederlandse geschiedenis.
Helemaal mee eens. Daarom is het ronduit bizar dat we anderhalf keer zo veel geld per vmbo-leerling uittrekken dan voor een gymnasiast. Op wie willen we nu de toekomst bouwen?quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:15 schreef Perrin het volgende:
Juist de kinderen die later onze kenniseconomie, wetenschap en samenleving moeten dragen, verdienen onderwijs waarin zij zich maximaal kunnen ontwikkelen
Idealisten willen de werkelijkheid dwingen zich te plooien naar hun idealen. En daarom neemt de onderwijskwaliteit al jaren af. Ze zijn nietsontziend met hun 'goede bedoelingen'.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:19 schreef Charles33 het volgende:
[..]
Helemaal mee eens. Daarom is het ronduit bizar dat we anderhalf keer zo veel geld per vmbo-leerling uittrekken dan voor een gymnasiast. Op wie willen we nu de toekomst bouwen?
Welnee. Al deze bovenstaande zaken zijn in de toekomst gewoon niet meer nodig.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:20 schreef Perrin het volgende:
[..]
Idealisten willen de werkelijkheid dwingen zich te plooien naar hun idealen. En daarom neemt de onderwijskwaliteit al jaren af. Ze zijn nietsontziend met hun 'goede bedoelingen'.
De intentie telt, niet het resultaat.
Zeker. Lezen wordt natuurlijk ook overbodig. Kritisch denken, schrijven en rekenen kunnen we ook wel aan AI overlaten.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:22 schreef theunderdog het volgende:
[..]
Welnee. Al deze bovenstaande zaken zijn in de toekomst gewoon niet meer nodig.
Maar ook in dit stukje op nu.nl zit veel idealisme men wilt tijdens het rekenen ook taal gaan bijbrengen, de rekenvaardigheid van leerlingen is ook ondergemiddeld waarom horen we dan niets over dat tijdens taal ook rekenen gaat komen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:16 schreef Perrin het volgende:
[..]
Idealisten maken hun agenda belangrijker dan een evenwichtig curriculum, ongeacht de gevolgen.
Exact. Beleidsmaatregel na beleidsmaatregel wordt op een systeem gestapeld dat al over zijn grenzen heen zit. En dan zijn we weer verbaasd dat de resultaten blijven afnemen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:27 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Maar ook in dit stukje op nu.nl zit veel idealisme men wilt tijdens het rekenen ook taal gaan bijbrengen, de rekenvaardigheid van leerlingen is ook ondergemiddeld waarom horen we dan niets over dat tijdens taal ook rekenen gaat komen.
quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:10 schreef ootjekatootje het volgende:
Mijn dochter (4vwo) kreeg vorige week de boekenlijst. Allemaal boeken over migratie geschreven door nieuwe Nederlanders…
Bizar. Weg met de Nederlandse literatuur, weg met de Nederlandse geschiedenis.
Dat is letterlijk zo. Waarom is dat een probleem?quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:27 schreef Perrin het volgende:
[..]
Zeker. Lezen wordt natuurlijk ook overbodig. Kritisch denken, schrijven en rekenen kunnen we ook wel aan AI overlaten.
De dalende onderwijskwaliteit hoef je dan niet meer te verbeteren, dat is een geruststellende gedachte. Probleem opgelost!
Het is in elk geval een reden om de enorme hoeveelheid geld die we in het onderwijs pompen eens goed tegen het licht te houden. Niet alles is overbodig, maar veel van wat we doen is echt achterhaald, of wordt dat binnenkort.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:27 schreef Perrin het volgende:
[..]
Zeker. Lezen wordt natuurlijk ook overbodig. Kritisch denken, schrijven en rekenen kunnen we ook wel aan AI overlaten.
De dalende onderwijskwaliteit hoef je dan niet meer te verbeteren, dat is een geruststellende gedachte. Probleem opgelost!
Dit, helemaal niks.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:30 schreef ToT het volgende:
[..]Sjezus......
Wat is er mis met Een vlucht regenwulpen, Het bittere kruid, De herberg met het hoefijzer, Ik heb je nooit een rozentuin beloofd enz?
Een piloot die niet meer hoeft te kunnen vliegen omdat de automatische piloot bestaat, is geen vooruitgang. Dat snap je zelf hopelijk ook wel.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:31 schreef theunderdog het volgende:
Dat is letterlijk zo. Waarom is dat een probleem?
Dat is onwijze vooruitgang. Neem zoiets als taal. Dat gaat in de toekomst juist enkel en alleen maar effectiever zijn. Je kan nu al vrij gemakkelijk vertalen via metabrillen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:33 schreef Perrin het volgende:
[..]
Een piloot die niet meer hoeft te kunnen vliegen omdat de automatische piloot bestaat, is geen vooruitgang. Dat snap je zelf hopelijk ook wel.
Zeker, daar mogen we kritisch naar kijken.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:32 schreef Charles33 het volgende:
[..]
Het is in elk geval een reden om de enorme hoeveelheid geld die we in het onderwijs pompen eens goed tegen het licht te houden. Niet alles is overbodig, maar veel van wat we doen is echt achterhaald, of wordt dat binnenkort.
Zijn dit wel beleidsmaatregelen of niet veel meer dan wat losse flodders wat de bureaucratische bestuurders kletsklasse dan zogenaamd kerndoelen noemt. Waardoor de bestuurders zich nooit voor beleid hoeven te verantwoorden want de invulling van die doelen is dan weer aan de onderwijsinstellingen zelf.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:28 schreef Perrin het volgende:
[..]
Exact. Beleidsmaatregel na beleidsmaatregel maakt het probleem groter.
Ik las elders al dat kinderen meer en meer AI dingen laten voorlezen en het achterlijk vinden dat dat niet in een toets mocht.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:27 schreef Perrin het volgende:
[..]
Zeker. Lezen wordt natuurlijk ook overbodig. Kritisch denken, schrijven en rekenen kunnen we ook wel aan AI overlaten.
De dalende onderwijskwaliteit hoef je dan niet meer te verbeteren, dat is een geruststellende gedachte. Probleem opgelost!
https://www.jeugdbiblioth(...)aar/alle-boeken.htmlquote:Op zondag 30 augustus 2026 10:10 schreef ootjekatootje het volgende:
Mijn dochter (4vwo) kreeg vorige week de boekenlijst. Allemaal boeken over migratie geschreven door nieuwe Nederlanders…
Bizar. Weg met de Nederlandse literatuur, weg met de Nederlandse geschiedenis.
Vertalen is niet hetzelfde als begrijpen. Een bril kan woorden voor je vertalen, maar daarmee begrijp je nog steeds niet vanzelf de context, nuance, betrouwbaarheid van een bron of de manier waarop iemand je probeert te beïnvloeden.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:35 schreef theunderdog het volgende:
[..]
Dat is onwijze vooruitgang. Neem zoiets als taal. Dat gaat in de toekomst juist enkel en alleen maar effectiever zijn. Je kan nu al vrij gemakkelijk vertalen via metabrillen.
Sick.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:10 schreef ootjekatootje het volgende:
Mijn dochter (4vwo) kreeg vorige week de boekenlijst. Allemaal boeken over migratie geschreven door nieuwe Nederlanders…
Bizar. Weg met de Nederlandse literatuur, weg met de Nederlandse geschiedenis.
https://www.jeugdbiblioth(...)aar/alle-boeken.htmlquote:Op zondag 30 augustus 2026 10:16 schreef Perrin het volgende:
[..]
Idealisten maken hun agenda belangrijker dan een evenwichtig curriculum, ongeacht de gevolgen.
1: Onzin. In de toekomst doet de technologie dat voor je.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:36 schreef Perrin het volgende:
[..]
Vertalen is niet hetzelfde als begrijpen. Een bril kan woorden voor je vertalen, maar daarmee begrijp je nog steeds niet vanzelf de context, nuance, betrouwbaarheid van een bron of de manier waarop iemand je probeert te beïnvloeden.
Technologie maakt bepaalde taken eenvoudiger, maar daarmee wordt de vaardigheid erachter niet waardeloos. Integendeel. Een piloot hoeft dankzij de automatische piloot misschien minder zelf te sturen, maar moet des te beter begrijpen wat het systeem doet wanneer het onverwacht misgaat.
AI maakt taal toegankelijker en efficiënter. Dat is vooruitgang. Concluderen dat we daarom taalvaardigheid minder hoeven te onderwijzen, is geen vooruitgang maar jezelf afhankelijk maken van een systeem dat je niet meer goed kunt beoordelen.
Het wrange is dat de problemen waar Smit vier jaar geleden al op wees, nog altijd niet zijn opgelost. In de tussentijd kregen we nieuwe kerndoelen, methodes en beleidsplannen, maar het niveau van de basisvaardigheden waarmee leerlingen het onderwijs verlaten is er niet op vooruitgegaan.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:37 schreef Regilio_ het volgende:
[ x ]
Blijkbaar wederom actueel.
Of juist nog steeds?
Ik hoop maar dat het sarcasme isquote:Op zondag 30 augustus 2026 10:41 schreef theunderdog het volgende:
[..]
1: Onzin. In de toekomst doet de technologie dat voor je.
2: Ja precies. Dus de toekomstige kennis die wij nodig hebben, zal afhangen van de technologische ontwikkelingen. Maar rekenen, taalvaardigheid wordt steeds irrelevanter.
3: Welnee. Alsof de meeste mensen uberhaupt iets 'begrijpen' van bijvoorbeeld fysica. Of andere zaken waar de wereld op blijft doordraaien. Toch loopt het allemaal vrij goed.
Dat technologie steeds meer taken van ons overneemt, maakt eigen kennis niet overbodig. Wie zelf niet goed kan lezen, rekenen of logisch redeneren, verliest juist het vermogen om te beoordelen of een uitkomst klopt.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:41 schreef theunderdog het volgende:
[..]
1: Onzin. In de toekomst doet de technologie dat voor je.
2: Ja precies. Dus de toekomstige kennis die wij nodig hebben, zal afhangen van de technologische ontwikkelingen. Maar rekenen, taalvaardigheid wordt steeds irrelevanter.
3: Welnee. Alsof de meeste mensen uberhaupt iets 'begrijpen' van bijvoorbeeld fysica. Of andere zaken waar de wereld op blijft doordraaien. Toch loopt het allemaal vrij goed.
Daar is niks mis mee, en die kun je nog steeds lezen voor de lijst. Alleen de laatste niet, want dat is een Engelstalig boek en of je een vertaald boek mag lezen, moet je navragen. Niet iedere docent geeft daar toestemming voor.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:30 schreef ToT het volgende:
[..]Sjezus......
Wat is er mis met Een vlucht regenwulpen, Het bittere kruid, De herberg met het hoefijzer, Ik heb je nooit een rozentuin beloofd enz?
Yes en zo gaat het al jaren en jaren.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:44 schreef Perrin het volgende:
[..]
Het wrange is dat de problemen waar Smit vier jaar geleden al op wees, nog altijd niet zijn opgelost. In de tussentijd kregen we nieuwe kerndoelen, methodes en beleidsplannen, maar het niveau van de basisvaardigheden waarmee leerlingen het onderwijs verlaten is er niet op vooruitgegaan.
We weten al jaren waar het misgaat. Maar zoals bij zoveel maatschappelijke problemen zijn we vooral heel goed geworden in erover praten en meer beleid maken en opvallend slecht in het daadwerkelijk oplossen ervan.
Je zou in ieder geval die administratieve last weg kunnen nemen, zodat er tijd is voor daadwerkelijk lesgeven. Klassenassistenten zouden ook niet misstaan bij zulke grote diverse groepen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:09 schreef Koekoekmakto het volgende:
Onderwijs doet misschien teveel aan zelfkastijding. Zijn er niet gewoon meer zwakkere/dommere kinderen bijgekomen? Daar valt niet tegenop te pedagogen, opvoeden en didactieken. Die kosten meer tijd en inzet (die er waarschijnlijk niet is).
Om de zoveel tijd je curriculum afstoffen en proberen aan te scherpen is verder prima.
Ja dat dachten wij tot vorige week ook, tot ze thuiskwam met die andere lijst…quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:36 schreef miss_sly het volgende:
[..]
https://www.jeugdbiblioth(...)aar/alle-boeken.html
Dit zijn boeken van de boekenlijst. Veel verschillende schrijvers en onderwerpen.
Heb je een voorbeeld van de boeken? Ik zou er niet mee akkoord gaan als ze onzin zouden krijgenquote:Op zondag 30 augustus 2026 10:50 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Ja dat dachten wij tot vorige week ook, tot ze thuiskwam met die andere lijst…
1: De manier van kennisgeving past zich aan. Al sinds de komst van de computer is echt goed kunnen 'rekenen' overbodig geworden.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:47 schreef Perrin het volgende:
[..]
Dat technologie steeds meer taken van ons overneemt, maakt eigen kennis niet overbodig. Wie zelf niet goed kan lezen, rekenen of logisch redeneren, verliest juist het vermogen om te beoordelen of een uitkomst klopt.
Taken uitbesteden is iets anders dan je beoordelingsvermogen uitbesteden. Zonder die basisvaardigheden word je niet bevrijd van kennis, maar afhankelijk van een systeem dat je steeds minder begrijpt en dus steeds minder kunt controleren.
Hoe krachtiger de technologie wordt, hoe belangrijker het wordt dat wij haar kunnen beoordelen.
Ja, ik post hem straks even.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:56 schreef Friday12 het volgende:
[..]
Heb je een voorbeeld van de boeken? Ik zou er niet mee akkoord gaan als ze onzin zouden krijgen
Plus dat vele migranten analfabeet zijn. En dan bedoel ik niet dat ze de Nederlandse taal niet kennen. Ze zijn analfabeet in hun eigen taal!quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:16 schreef Jahr00n het volgende:
Als je mensen met een iq ver beneden gemiddeld binnen haalt moet je natuurlijk niet raar staan te kijken als het gemiddelde iq daalt.
Het onderwijs is gebouwd als een heel traag systeem. Grofweg leiden ze je op voor wat twintig jaar geleden relevant was.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:56 schreef theunderdog het volgende:
[..]
1: De manier van kennisgeving past zich aan. Al sinds de komst van de computer is echt goed kunnen 'rekenen' overbodig geworden.
2: Mijn punt is niet dat basisvaardigheden niet meer nodig zijn, maar dat die vaardigheden zich aanpassen aan de hand van de technologie. Als bijvoorbeeld AI geen bubbel is maar het echt de ontwikkelingen gaat doormaken die veel mensen denken, dan zal onze 'basiskennis' dat zijn waarmee wij AI voldoende begrijpen.
3: Uiteraard. Maar daarvoor hoef je niet perse goed te kunnen rekenen.
Dat zou zeker kunnen helpen. En alhoewel ik een optimistische behaviorist ben, accepteer ik ongelijke uitkomsten. We verwachten teveel van onderwijs als grote gelijkmaker. Veel respect voor alle onderwijzers.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:48 schreef Cockwhale het volgende:
[..]
Je zou in ieder geval die administratieve last weg kunnen nemen, zodat er tijd is voor daadwerkelijk lesgeven. Klassenassistenten zouden ook niet misstaan bij zulke grote diverse groepen.
Idealisme heeft zeker invloed op de rekenvaardigheid van kinderen. Neem alleen al de focus op realistisch rekenen en de nadruk op rekentrucjes ipv het aanleren van abstract denken.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:27 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Maar ook in dit stukje op nu.nl zit veel idealisme men wilt tijdens het rekenen ook taal gaan bijbrengen, de rekenvaardigheid van leerlingen is ook ondergemiddeld waarom horen we dan niets over dat tijdens taal ook rekenen gaat komen.
Jij rekent ook op papier na of je rekenmachine het wel bij het juiste eind heeft?quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:47 schreef Perrin het volgende:
[..]
Dat technologie steeds meer taken van ons overneemt, maakt eigen kennis niet overbodig. Wie zelf niet goed kan lezen, rekenen of logisch redeneren, verliest juist het vermogen om te beoordelen of een uitkomst klopt.
quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:27 schreef Perrin het volgende:
[..]
Zeker. Lezen wordt natuurlijk ook overbodig. Kritisch denken, schrijven en rekenen kunnen we ook wel aan AI overlaten.
De dalende onderwijskwaliteit hoef je dan niet meer te verbeteren, dat is een geruststellende gedachte. Probleem opgelost!
Moest ik even googlen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:33 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Dit, helemaal niks.
Een boek van Adriaan van Dis staat er wel op, over een hond.
quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:36 schreef Perrin het volgende:
[..]
Vertalen is niet hetzelfde als begrijpen. Een bril kan woorden voor je vertalen, maar daarmee begrijp je nog steeds niet vanzelf de context, nuance, betrouwbaarheid van een bron of de manier waarop iemand je probeert te beïnvloeden.
Technologie maakt bepaalde taken eenvoudiger, maar daarmee wordt de vaardigheid erachter niet waardeloos. Integendeel. Een piloot hoeft dankzij de automatische piloot misschien minder zelf te sturen, maar moet des te beter begrijpen wat het systeem doet wanneer het onverwacht misgaat.
AI maakt taal toegankelijker en efficiënter. Dat is vooruitgang. Concluderen dat we daarom taalvaardigheid minder hoeven te onderwijzen, is geen vooruitgang maar jezelf afhankelijk maken van een systeem dat je niet meer goed kunt beoordelen.
Nee maar ik maak wel eens een tikfoutje en dan zie ik wel dat de uitkomst niet kan kloppenquote:Op zondag 30 augustus 2026 11:13 schreef XDo het volgende:
[..]
Jij rekent ook op papier na of je rekenmachine het wel bij het juiste eind heeft?
Een docent Nederlands op het VWO kan onmogelijk boeken die op die officiele lijst staan afwijzen. Het kan wel zijn dat deze docent nog meer boeken heeft toegevoegd, misschien met een bepaald thema. Op zichzelf niet heel gek, lijkt me.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:50 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Ja dat dachten wij tot vorige week ook, tot ze thuiskwam met die andere lijst…
Voor als je Apple TV hebt: https://tv.apple.com/us/e(...)3lo3nf7ylch27b9u4m9xquote:Op zondag 30 augustus 2026 11:31 schreef ToT het volgende:
Welke film of serie was dat ook al weer? Misschien een aflevering van Star Trek? Twilight Zone? Of was het Demolition Man? (Denk ik haast niet.)
Iedereen had met de hersenen een connectie met de hoofdcomputer en kon direct alles opvragen wat ze maar wilden.
1 man had een genetische afwijking waardoor de implantaat niet met zijn hersenen kon werken en hij was de enige die dus niet in contact stond met die computer. Hij moest nog op de ouderwetse manier dingen lezen en leren dus was hij alleen maar goed genoeg om conciërge te worden.
Hij probeert een babbeltje te maken met een dame: "Zeg, heb je dit-en-dat boek gelezen?"
- "Nee, moment......okee, gelezen. Wat begreep je niet aan het boek? Wat wil je me er over vragen?"
"Ja nee ik bedoel dat ik het een mooi boek vind en ik vroeg me alleen af of jij hem ook leuk vond."
Aan het eind van die film/aflevering worden mensen afgekoppeld van die computer en moet hij die dame in kwestie leren te lezen... "c-a-t" enzo.
Valt vast wel met AI op te vragen welke show of film dit was!
Heb ik niet, maar volgens mij is dat 'm idd!quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:09 schreef Perrin het volgende:
[..]
Voor als je Apple TV hebt: https://tv.apple.com/us/e(...)3lo3nf7ylch27b9u4m9x
Een van die schrijvers komt ook een lezing op school geven, het zal wel een of ander woke project zijn.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:03 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Een docent Nederlands op het VWO kan onmogelijk boeken die op die officiele lijst staan afwijzen. Het kan wel zijn dat deze docent nog meer boeken heeft toegevoegd, misschien met een bepaald thema. Op zichzelf niet heel gek, lijkt me.
Maar als je daar verontwaardigd over wil doen en een migratieprobleem van wil maken, moet je dat vooral doen.
Klinkt als Stream of Consciousness.quote:Op zondag 30 augustus 2026 11:31 schreef ToT het volgende:
Welke film of serie was dat ook al weer? Misschien een aflevering van Star Trek? Twilight Zone? Of was het Demolition Man? (Denk ik haast niet.)
Iedereen had met de hersenen een connectie met de hoofdcomputer en kon direct alles opvragen wat ze maar wilden.
1 man had een genetische afwijking waardoor de implantaat niet met zijn hersenen kon werken en hij was de enige die dus niet in contact stond met die computer. Hij moest nog op de ouderwetse manier dingen lezen en leren dus was hij alleen maar goed genoeg om conciërge te worden.
Hij probeert een babbeltje te maken met een dame: "Zeg, heb je dit-en-dat boek gelezen?"
- "Nee, moment......okee, gelezen. Wat begreep je niet aan het boek? Wat wil je me er over vragen?"
"Ja nee ik bedoel dat ik het een mooi boek vind en ik vroeg me alleen af of jij hem ook leuk vond."
Aan het eind van die film/aflevering worden mensen afgekoppeld van die computer en moet hij die dame in kwestie leren te lezen... "c-a-t" enzo.
Valt vast wel met AI op te vragen welke show of film dit was!
Perrin was je al voor, maar tof dat mensen 'm kennen!quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:21 schreef Aether het volgende:
[..]
Klinkt als Stream of Consciousness.
Ja, behalve dat ze gewoon liegt.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:38 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Sick.
Als ouder had ik die lijst teruggestuurd.
Interne/parate kennis zal steeds minder normaal worden en externe kennis zal toenemen. Ben ook benieuwd wat dit met creativiteit zal doen bij jonge kinderen; waarom zou je zelf nog bijvoorbeeld iets tekenen als zo'n computer dat mooier en sneller kan?quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:23 schreef ToT het volgende:
[..]
Perrin was je al voor, maar tof dat mensen 'm kennen!![]()
Ik denk er wel vaker aan bij topics over AI en dat jongere generaties steeds luier worden en alles maar aan die online service over laat.
Kinderen die vroeger de studiepikken van de klas zaten te treiteren, zouden vandaag de dag zelf als studiepik gezien worden.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:19 schreef Weltschmerz het volgende:
Het onderwijs bepaalt maar een deel van het onderwijsniveau, als een kwart van de klas een derdewereldachtergrond heeft dan komt het niveua ergens tussen het Nederlandse en dat van de derde wereld uit. Het gezin, de cultuur en de vriendjes beinvloeden het niveau net zo goed.
Ik zeg altijd maar zo: Idealisme schakelt het verstand uit. Of misschien hebben idealisten wel helemaal geen verstand en laten ze zich juist daarom zo leiden door hun idealen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:20 schreef Perrin het volgende:
[..]
Idealisten willen de werkelijkheid dwingen zich te plooien naar hun idealen. En daarom neemt de onderwijskwaliteit al jaren af. Ze zijn nietsontziend met hun 'goede bedoelingen'.
De intentie telt, niet het resultaat.
In 2006 was nu zelf ook nog een serieuze en objectieve nieuwssite in plaats van de spreekbuis van een politiek correct clubje deugers. Inderdaad een andere wereld.quote:Maar de oude kerndoelen uit 2006 hadden om nog wel meer redenen een likje verf nodig. Ze stamden uit de tijd dat er nog geen iPhones bestonden, de Brexit nog ondenkbaar leek en nepnieuws online nog geen miljoenpubliek bereikte. Een andere wereld dus.
Mijn zoontje zit hier bijna dagelijks dingen te knutselen van kleurplaten die ik voor hem heb uitgeprint, met satéprikkers, wc-papierrollen, wattenbolletjes opplak-oogjes, pijpenragers enz.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:28 schreef Aether het volgende:
[..]
Interne/parate kennis zal steeds minder normaal worden en externe kennis zal toenemen. Ben ook benieuwd wat dit met creativiteit zal doen bij jonge kinderen; waarom zou je zelf nog bijvoorbeeld iets tekenen als zo'n computer dat mooier en sneller kan?
Als het gaat om vermenigvuldigen en optellen moet je dat wel kunnen ja. Al was het maar omdat het heel eenvoudig is.quote:Op zondag 30 augustus 2026 11:13 schreef XDo het volgende:
[..]
Jij rekent ook op papier na of je rekenmachine het wel bij het juiste eind heeft?
Da's natuurlijk onzinnig om te doen, maar van mentaal luier worden, word je ook niet beter.quote:Op zondag 30 augustus 2026 11:13 schreef XDo het volgende:
[..]
Jij rekent ook op papier na of je rekenmachine het wel bij het juiste eind heeft?
Mijn dochter loopt stage voor de PABO in een klas waar ook een Down-syndroompersoon zit. Daar gaat een onevenredig deel van de aandacht van de leerkracht naar toe. Dat betekent automatisch dat die aandacht dus niet naar de andere kinderen gaat. Om één toch eerlijk gezegd kansloos iemand gezellig 'mee te laten doen' wordt dus een hele klas opgeofferd. Voor de 25% beste leerlingen kan dat niet zoveel kwaad, voor de 25% die aan de onderkant zit juist wel. Stoppen met dat soort politiek-correcte onzinquote:Op zondag 30 augustus 2026 10:01 schreef Perrin het volgende:
[..]
Nederlandse kinderen werken vanaf dit schooljaar met nieuwe kerndoelen: het wettelijke overzicht van wat ze moeten leren. Het vorige curriculum stamde uit 2006 en was verouderd. Vooral de leesvaardigheid moest hoognodig worden opgekrikt.
Maar de werkelijkheid waarbinnen die nieuwe doelen moeten worden waargemaakt, is door beleid zelf steeds moeilijker gemaakt.
Stel je een klaslokaal voor: dertig leerlingen, grote verschillen in niveau, taal en gedrag. Sommigen hebben intensieve begeleiding nodig, anderen juist meer uitdaging. Voor de klas staat één docent, die naast lesgeven ook een forse administratieve last draagt.
Met passend onderwijs hebben we geprobeerd steeds meer leerlingen binnen dezelfde klas te bedienen, terwijl lerarentekorten en hoge werkdruk de capaciteit om dat goed te doen juist beperken. De docent krijgt steeds meer verantwoordelijkheden, maar niet meer tijd. En dus blijft er minder over voor de kern: lesgeven.
Tegelijkertijd blijft de overheid nieuwe doelen, methodes en maatschappelijke opdrachten over het onderwijs uitstorten. Zelfs de wiskundedocent moet zich inmiddels nadrukkelijk met taal bezighouden.
En ondertussen dalen de prestaties op precies die vaardigheden die de basis van álles vormen: lezen, schrijven en rekenen.
Dat is de wrange ironie van decennia onderwijsbeleid: we hebben het systeem steeds ambitieuzer gemaakt en het tegelijkertijd steeds minder in staat gesteld zijn kerntaak goed uit te voeren.
Onderwijs is geen maatschappelijk reparatiebedrijf en een klaslokaal laat zich niet organiseren als een spreadsheet. Tijd en aandacht zijn beperkt. Wanneer één docent die moet verdelen over grote niveauverschillen, extra ondersteuningsbehoeften en steeds meer verantwoordelijkheden, komt de kwaliteit onder druk te staan. Leerlingen die extra hulp nodig hebben krijgen niet altijd wat ze nodig hebben, sterke leerlingen worden minder uitgedaagd en de docent raakt overbelast.
En dan komt de beleidswereld met nóg een hervorming.
Dat is misschien wel het meest frustrerende: dezelfde idealisten die steeds nieuwe problemen aan het systeem toevoegen, presenteren vervolgens nieuwe hervormingen als oplossing voor de problemen die hun eerdere hervormingen hebben veroorzaakt.
Kinderen moeten leren lezen. Schrijven. Rekenen. Denken. Daarvoor zijn rust, vakmanschap, duidelijke curricula, bewezen methodes en voldoende goede leraren nodig. Niet een eindeloze stroom onderwijsmodellen, beleidsdoelen en maatschappelijke ambities vanuit de Haagse beleidstafel.
Een nobel ideaal is nog geen goed onderwijsbeleid. En goede bedoelingen zijn geen excuus voor slechte resultaten.
Zeker wel.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:55 schreef LXIV het volgende:
Voor de 25% beste leerlingen kan dat niet zoveel kwaad,
Het klinkt ook heel nobel: niemand uitsluiten, iedereen een plek geven. Maar goede bedoelingen botsen helaas met de werkelijkheid. Tijd en aandacht in de klas zijn beperkt.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:55 schreef LXIV het volgende:
[..]
Mijn dochter loopt stage voor de PABO in een klas waar ook een Down-syndroompersoon zit. Daar gaat een onevenredig deel van de aandacht van de leerkracht naar toe. Dat betekent automatisch dat die aandacht dus niet naar de andere kinderen gaat. Om één toch eerlijk gezegd kansloos iemand gezellig 'mee te laten doen' wordt dus een hele klas opgeofferd. Voor de 25% beste leerlingen kan dat niet zoveel kwaad, voor de 25% die aan de onderkant zit juist wel. Stoppen met dat soort politiek-correcte onzin
Die kunnen tenminste hun basisvaardigheden nog wel bereiken. Of ze hun volledige potentieel benutten is de vraag. Maar dat in een ‘normale ‘ klas misschien ook nietquote:
We offeren sowieso al onze hele samenleving en toekomst op dat altaar.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:00 schreef Perrin het volgende:
[..]
Het klinkt ook heel nobel: niemand uitsluiten, iedereen een plek geven. Maar goede bedoelingen botsen helaas met de werkelijkheid. Tijd en aandacht in de klas zijn beperkt.
Als inclusiviteit wordt nagestreefd zonder de middelen te leveren om die verschillen daadwerkelijk op te vangen, betaalt de hele klas daarvoor de prijs. De leerling die intensieve ondersteuning nodig heeft, krijgt vaak alsnog niet wat nodig is, terwijl de rest minder aandacht, uitdaging en onderwijstijd overhoudt.
Dan dreigt iets wat niemand hardop wil zeggen: dat we, uit een oprecht verlangen om niemand achter te laten, de optimale ontwikkeling van een hele generatie op het altaar van inclusiviteit leggen en uiteindelijk iedereen tekortdoen.
Maar zoals altijd bij idealisten: de intentie telt en niet het resultaat.
Investeringen in het onderwijs zouden dus meoten zorgen dat ze ewl hun volledige potentieel benutten. Dat levert veel meer op dan een onwillige en ongeïnteresseerde groep met veel moeite naar een (arbitraire) 5,5 trekken.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:01 schreef LXIV het volgende:
[..]
Die kunnen tenminste hun basisvaardigheden nog wel bereiken. Of ze hun volledige potentieel benutten is de vraag. Maar dat in een ‘normale ‘ klas misschien ook niet
Wel ja, daar hebben we weer een man die vindt <verwijderd> hebben.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:03 schreef LXIV het volgende:
[..]
We offeren sowieso al onze hele samenleving en toekomst op dat altaar.
Ook een gevolg van teveel rechten en <nee>( buiten de gezinssituatie)
Serieus? Ook bezwaar tegen een vrouwelijke moderator die buiten de gezinssituatie jouw posts modereer?quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:03 schreef LXIV het volgende:
[..]
We offeren sowieso al onze hele samenleving en toekomst op dat altaar.
Ook een gevolg van teveel rechten <nee> ( buiten de gezinssituatie)
Als je meer trage leerlingen hebt krijg je ook meer een onderlinge cultuur waarin het goed kunnen leren ongewenst is.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:29 schreef ToT het volgende:
[..]
Kinderen die vroeger de studiepikken van de klas zaten te treiteren, zouden vandaag de dag zelf als studiepik gezien worden.
Haha je spreekt jezelf tegenquote:Op zondag 30 augustus 2026 10:10 schreef ootjekatootje het volgende:
Mijn dochter (4vwo) kreeg vorige week de boekenlijst. Allemaal boeken over migratie geschreven door nieuwe Nederlanders…
Bizar. Weg met de Nederlandse literatuur, weg met de Nederlandse geschiedenis.
quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:33 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Dit, helemaal niks.
Een boek van Adriaan van Dis staat er wel op, over een hond.
Nee hoor, want ik vind dat jij dat best wel goed doet.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:16 schreef Jippie het volgende:
[..]
Serieus? Ook bezwaar tegen een vrouwelijke moderator die buiten de gezinssituatie jouw posts modereer?
Van Dis was ook een migrant en nieuwe Nederlander.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:27 schreef Starhopper het volgende:
[..]
Haha je spreekt jezelf tegen
[..]
Eindelijk iemand die durft te zeggen hoe de vork aan de steel zitquote:Op zondag 30 augustus 2026 13:19 schreef torentje het volgende:
Aan kunnen lezen, schrijven en rekenen hebben leerlingen toch niets in het echte leven? Dat vertellen de onderwijzers de leerlingen echter niet want dan zouden ze minder inkomsten krijgen.
"Dus jij vindt jezelf zo slim?"quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:20 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Als je meer trage leerlingen hebt krijg je ook meer een onderlinge cultuur waarin het goed kunnen leren ongewenst is.
quote:Schoolmeesters bezorgd over afnemende schrijfkunst onder jeugd
AMSTERDAM, 12 november 1637 – Verscheidene schrijfmeesters uit Holland waarschuwen dat de vaardigheid in het schoonschrijven onder jonge leerlingen merkbaar achteruitgaat. Vooral de beheersing van de Italiaansche hand en het zorgvuldig vormen van kapitalen zouden te wensen overlaten.
Volgens de meesters besteden leerlingen minder tijd aan het oefenen met pen en inkt dan een generatie geleden. Waar scholieren vroeger lange teksten overschreven om een vaste hand te verkrijgen, zouden zij tegenwoordig te snel tevreden zijn met letters die weliswaar leesbaar, maar weinig sierlijk zijn.
„Een jongeling acht zijn schrift tegenwoordig goed genoeg wanneer een ander het slechts verstaan kan,” zegt de Amsterdamse schrijfmeester Pieter Claesz. van der Meer. „Doch schrijven is niet enkel het stellen van woorden. Een welgevormde letter getuigt van oefening, orde en geduld.”
Ook het gebruik van gedrukte boeken wordt door sommige meesters als oorzaak genoemd.
Sinds boeken en geschriften in steeds grotere aantallen van de drukpers komen, hoeven leerlingen aanzienlijk minder teksten met de hand over te schrijven. Volgens Van der Meer dreigt daardoor een vaardigheid verloren te gaan die voor kooplieden, klerken en bestuurders onmisbaar is.
„Men geeft een kind een gedrukt boek en meent dat het daarmee geleerd wordt,” zegt hij. „Het oog leest de letter, doch de hand leert haar niet meer maken.”
Vooral onder kooplieden bestaan hierover zorgen. Een duidelijke en geoefende schrijfhand is noodzakelijk voor het bijhouden van rekeningen, het opstellen van contracten en de correspondentie met handelshuizen in andere landen. Een verkeerd gevormde letter of een onduidelijk cijfer kan daarbij kostbare vergissingen veroorzaken.
Schrijfmeesters wijzen daarom op werken als Spieghel der Schrijfkonste, waarin verschillende schrijfwijzen en de juiste vorming der letters worden voorgedaan. Zulke exemplaarboeken worden op scholen gebruikt om leerlingen door herhaald naschrijven een vaste en sierlijke hand aan te leren.
Toch zouden steeds minder leerlingen bereid zijn die oefening langdurig vol te houden.
„Zij verlangen spoedig te schrijven en veel te schrijven,” aldus Van der Meer. „Maar zij willen niet eerst leren schoon te schrijven.”
Niet alle onderwijzers delen de sombere verwachting. Sommigen menen dat de drukpers juist meer boeken beschikbaar maakt en daardoor meer kinderen met geschreven taal in aanraking komen. Dat leerlingen minder kalligrafisch schrijven, zou volgens hen niet betekenen dat zij minder geleerd zijn.
Van der Meer is daarvan niet overtuigd.
„Wat zal er van onze brieven, registers en koopmansboeken worden wanneer ieder schrijft naar eigen gemak?” vraagt hij. „Indien deze gewoonte voortduurt, vrees ik dat men binnen honderd jaren nauwelijks nog waarde zal hechten aan een goede hand.”
Volgens de schrijfmeester ligt de oplossing bij strengere oefening op school: dagelijks schrijven, het nauwkeurig kopiëren van voorbeelden en geen bevordering voordat een leerling de voornaamste handen behoorlijk beheerst.
„De drukpers is een nuttig werktuig,” besluit hij. „Maar zij behoort de pen te dienen, niet haar te vervangen.”
Dat is dan in contradictie met de uitspraak waar ik op reageerde. Dan zal je mij vast als een manwijf zienquote:Op zondag 30 augustus 2026 13:28 schreef LXIV het volgende:
[..]
Nee hoor, want ik vind dat jij dat best wel goed doet.
Nee. Zeker nietquote:Op zondag 30 augustus 2026 13:32 schreef Jippie het volgende:
[..]
Dat is dan in contradictie met de uitspraak waar ik op reageerde. Dan zal je mij vast als een manwijf zien
En in dat boek hebben ze het ook over vluchtelingen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:29 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Van Dis was ook een migrant en nieuwe Nederlander.
Edit: oh nee toch niet, zijn ouders wel.
De onderwijzers willen dat echter in de doofpot, omdat zij dan minder inkomsten zouden krijgen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:30 schreef LXIV het volgende:
[..]
Eindelijk iemand die durft te zeggen hoe de vork aan de steel zit
Regiolock? Ik kan 'm niet vinden op Apple TV.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:09 schreef Perrin het volgende:
[..]
Voor als je Apple TV hebt: https://tv.apple.com/us/e(...)3lo3nf7ylch27b9u4m9x
Heb je ook een afbeelding of de precieze lijst?quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:10 schreef ootjekatootje het volgende:
Mijn dochter (4vwo) kreeg vorige week de boekenlijst. Allemaal boeken over migratie geschreven door nieuwe Nederlanders…
Bizar. Weg met de Nederlandse literatuur, weg met de Nederlandse geschiedenis.
Wel weer een typische lijst om met name de jongens een hekel aan het lezen te geven.quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:36 schreef miss_sly het volgende:
[..]
https://www.jeugdbiblioth(...)aar/alle-boeken.html
Dit zijn boeken van de boekenlijst. Veel verschillende schrijvers en onderwerpen.
Dit soort problematiek lost zich vanzelf op in de vorm van privéscholen als het te erg uit de hand loopt.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:55 schreef LXIV het volgende:
[..]
Mijn dochter loopt stage voor de PABO in een klas waar ook een Down-syndroompersoon zit. Daar gaat een onevenredig deel van de aandacht van de leerkracht naar toe. Dat betekent automatisch dat die aandacht dus niet naar de andere kinderen gaat. Om één toch eerlijk gezegd kansloos iemand gezellig 'mee te laten doen' wordt dus een hele klas opgeofferd. Voor de 25% beste leerlingen kan dat niet zoveel kwaad, voor de 25% die aan de onderkant zit juist wel. Stoppen met dat soort politiek-correcte onzin
Dat is natuurlijk het belangrijkste fundamentele probleem. Daarnaast worden kernvakken verwaterd door gebrek aan gedegen vakmanschap (zeker op roc's en categoriale vmbo's in achterstandswijken).quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:16 schreef Jahr00n het volgende:
Als je mensen met een iq ver beneden gemiddeld binnen haalt moet je natuurlijk niet raar staan te kijken als het gemiddelde iq daalt.
En dat is ook ongewenst.quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:01 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dit soort problematiek lost zich vanzelf op in de vorm van privéscholen als het te erg uit de hand loopt.
Dat dacht ik vroeger ook. Hier aan de overkant van de Atlantische oceaan heb ik de vrijheid om te kunnen kiezen voor een school en onderwijssysteem toch wel leren appreciëren.quote:
Voor wie precies? Het is echt een verademing om je kinderen een woon, leef en leeromgeving te kunnen bieden zonder gedegenereerd tuig.quote:
Hoezo? Als ouder betaal je toch graag wat extra's als je daarmee je kind goed onderwijs kan bieden?quote:
Tja, van verplicht lezen krijgt vrijwel niemand zin in lezen. Vraag is hoe je het leesniveau opkrikt zonder verplicht lezen, denk ik.quote:Op zondag 30 augustus 2026 15:57 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Wel weer een typische lijst om met name de jongens een hekel aan het lezen te geven.
BS. Er wordt steeds meer uitgegeven. En niet zo’n klein beetje ook.quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:24 schreef n__n het volgende:
Erfenisje van het coronabeleid alsook structurele bezuinigingen op onderwijs. Komt niet meer goed.
Dan zet je de getallen onder elkaar. Dat leerde ik 30 jaar geleden al.quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:59 schreef Mikeytt het volgende:
Misschien kunnen docenten leerlingen trouwens ook wat meer vrijheid geven in bepaalde zaken als rekenen.
Ik hielp mijn nichtje eens met wat huiswerk rekenen. Ze snapte de logica van het vermenigvuldigen prima en kon dit zelf, maar blijkbaar werd door de docent gezegd dat ze dit wel kolomsgewijs moest doen, wat dat dan ook mag betekenen.
Nee, dat leerde ik dus ook, maar de methode van de basisschool werkte anders. Weet het niet exact, maar je moest de sommen volgens mij opdelen in 2 verschillende sommen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:01 schreef Divje het volgende:
[..]
Dan zet je de getallen onder elkaar. Dat leerde ik 30 jaar geleden al.
https://lesvananne.nl/kolomsgewijs-rekenen-vs-cijferend-rekenen/quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:05 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Nee, dat leerde ik dus ook, maar de methode van de basisschool werkte anders. Weet het niet exact, maar je moest de sommen volgens mij opdelen in 2 verschillende sommen.
Volgens mij zoiets:
450 x 27 = ?
450 x 10 = 4500
450 x 10 = 4500
450 x 7 = 3150
iets gevonden waar het op lijkt (de linker methode), maar de volgorde van rekenen is ook andersomquote:Op zondag 30 augustus 2026 17:01 schreef Divje het volgende:
Na even googelen zie ik dat ze dan het optellen en dergelijke tegenwoordig van links naar rechts doen
Van links naar rechts slaat ook nergens opquote:Op zondag 30 augustus 2026 17:06 schreef Divje het volgende:
[..]
https://lesvananne.nl/kolomsgewijs-rekenen-vs-cijferend-rekenen/
Ik ben boos.
Door leerlingen zelf een boek uit te laten kiezen, ongeacht of het een vertaling is of niet en door te pogen aan te sluiten bij genres die populair zijn onder de jeugd.quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:24 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Tja, van verplicht lezen krijgt vrijwel niemand zin in lezen. Vraag is hoe je het leesniveau opkrikt zonder verplicht lezen, denk ik.
Wij hadden op de basisschool altijd het leesuurtje en dat vond iedereen gewoon prima. Je ging samen met de klas naar de bieb en koos zelf een paar boeken voor de komende weken.quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:24 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Tja, van verplicht lezen krijgt vrijwel niemand zin in lezen. Vraag is hoe je het leesniveau opkrikt zonder verplicht lezen, denk ik.
Sterk.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:34 schreef quo_ het volgende:
Het nu punt nl artikel meldt ook nog:
[..]
In 2006 was nu zelf ook nog een serieuze en objectieve nieuwssite in plaats van de spreekbuis van een politiek correct clubje deugers. Inderdaad een andere wereld.
Dat gebeurt wel meer dan vroeger, volgens mij. Wij hadden echt alleen zware literatuur en zeker niets dat vertaald was.quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:09 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Door leerlingen zelf een boek uit te laten kiezen, ongeacht of het een vertaling is of niet en door te pogen aan te sluiten bij genres die populair zijn onder de jeugd.
Terugkijkend heeft het gebrek aan muziek-, kunst- en literatuuronderwijs me het meest verbaasd. Of beter, geschokt.quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:25 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Dat gebeurt wel meer dan vroeger, volgens mij. Wij hadden echt alleen zware literatuur en zeker niets dat vertaald was.
Maar als het echt om literatuuronderwijs gaat, zul je toch ook wel een bepaald niveau moeten hebben. Je kunt uiteindelijk VWO’ers niet naar de uni laten gaan met als moeilijkste boeken Dagboek van een muts, een bouquetreeks of een stripboek van Erik de Noorman.
Een goed leesniveau komt voort uit een leesgewoonte, niet uit het gedwongen moeten lezen van een paar literatuurboeken tijdens je middelbareschoolfase.quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:25 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Dat gebeurt wel meer dan vroeger, volgens mij. Wij hadden echt alleen zware literatuur en zeker niets dat vertaald was.
Maar als het echt om literatuuronderwijs gaat, zul je toch ook wel een bepaald niveau moeten hebben. Je kunt uiteindelijk VWO’ers niet naar de uni laten gaan met als moeilijkste boeken Dagboek van een muts, een bouquetreeks of een stripboek van Erik de Noorman.
Ik ken jouw kinderen niet, ik ken het type scholen niet die er in jouw buurt zijn. Maar in beginsel vind ik het een goed uitgangspunt dat kinderen uit alle rangen en standen van de maatschappij elkaar tegenkomen op school. Daar ik het wel goedkeur dat ouders de keuze hebben voor de christelijk denominatie van de school.quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:20 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dat dacht ik vroeger ook. Hier aan de overkant van de Atlantische oceaan heb ik de vrijheid om te kunnen kiezen voor een school en onderwijssysteem toch wel leren appreciëren.
Is jouw dochter als stageloper in die klas geplaatst vanwege het Downsyndroompersoon of andersom?quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:55 schreef LXIV het volgende:
[..]
Mijn dochter loopt stage voor de PABO in een klas waar ook een Down-syndroompersoon zit. Daar gaat een onevenredig deel van de aandacht van de leerkracht naar toe. Dat betekent automatisch dat die aandacht dus niet naar de andere kinderen gaat. Om één toch eerlijk gezegd kansloos iemand gezellig 'mee te laten doen' wordt dus een hele klas opgeofferd. Voor de 25% beste leerlingen kan dat niet zoveel kwaad, voor de 25% die aan de onderkant zit juist wel. Stoppen met dat soort politiek-correcte onzin
Grappig. In de eerste zin valt te lezen of zijn dochter de docent of leerling is..quote:Op zondag 30 augustus 2026 18:38 schreef maily het volgende:
[..]
Is jouw dochter in die klas geplaatst vanwege het Downsyndroompersoon of andersom?
Kan me wel voorstellen dat beide keuzes makkelijk waren voor het schoolbestuur ...
Ik bedoel natuurlijk of zijn dochter als Pabo-student daar stage kan lopen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 18:42 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Grappig. In de eerste zin valt te lezen of zijn dochter de docent of leerling is..
Overigens moet mij van het hart dat ik deze zin ook onkies vind: 'Om één toch eerlijk gezegd kansloos iemand gezellig 'mee te laten doen'
Jammer. Want deze user waardeer ik doorgaans wel om wat hij post.
Dat klopt natuurlijk, maar dat begint dan ook vroeger dan op de middelbare school in de bovenbouw van havo/vwo.quote:Op zondag 30 augustus 2026 18:29 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Een goed leesniveau komt voort uit een leesgewoonte, niet uit het gedwongen moeten lezen van een paar literatuurboeken tijdens je middelbareschoolfase.
Wat dat betreft zal een leerling die wekelijks stripboeken leest dan ook een beter niveau hebben dan degenen die slaafs de leeslijst aflezen.
Ik zat zelf op een basisschool waar een leerkracht les gaf die tevens muziekdocent was. Wij kregen dus vanaf de eerste klas al muziekles, dat was echt wel heel tof. Iedereen leerde ook noten lezen en wat eenvoudige slagwerkinstrumenten bespelen, want we hadden een speciaal mnuzieklokaal. Ik dacht vroegah altijd dat iedere basisschool dat had, en ik vond het wel teleurstellend toen bleek dat dat niet zo was.quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:39 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Terugkijkend heeft het gebrek aan muziek-, kunst- en literatuuronderwijs me het meest verbaasd. Of beter, geschokt.
Zo ben ik zelf pas laat in de twintig met muziek begonnen. Ongelofelijk belangrijk voor je algemene ontwikkeling. Crimineel dat daar op bezuinigd is. Begon ws daardoor ook literatuur te waarderen. Een goed boek is echt de moeite waard, maar dat moet je wel *leren* waarderen. Als 16-jarige is dat lastig, maar de cultuur van de straat is dan belangrijker, en een boek is niet cool. Ondankbare taak om dat aan de scholier te helpen.
Pas als veertigplusser, toen ik vanwege m’n werk vaak in grote steden terecht kwam en de belangrijkste musea kon bezoeken, realiseerde ik me hoe weinig we qua cultuur mee hebben gekregen op school. En wat je eigenlijk mist. Een rondleiding in het Prado museum in Madrid bijvoorbeeld. Geweldig! Best crimineel als je er over nadenkt hoe we dom werden gehouden.
Aan genderindoctrinatie zeker.quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:37 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
BS. Er wordt steeds meer uitgegeven. En niet zo’n klein beetje ook.
https://nl.linkedin.com/p(...)884851026612224-8dVk
Zeer herkenbaar.quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:18 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Wij hadden op de basisschool altijd het leesuurtje en dat vond iedereen gewoon prima. Je ging samen met de klas naar de bieb en koos zelf een paar boeken voor de komende weken.
Men verloor pas de zin in lezen op de middelbare school met verplichte boekenlijsten en allemaal onnodige criteria die er tegenwoordig blijkbaar ook op de basisschool zijn. Sta je dan als 12-jarige met verplicht met een boek die je helemaal niet wil lezen en dan maar de keuze maakt om niet te lezen en een samenvatting op scholieren.com te kopiëren.
Heeft me denk ik een jaar of 4 na mijn schooltijd gekost om lezen weer leuk te vinden.
Geloof je nou werkelijk dat de lijst bestaat uit enkel geïmmigreerde schrijvers?quote:Op zondag 30 augustus 2026 10:30 schreef ToT het volgende:
[..]Sjezus......
Wat is er mis met Een vlucht regenwulpen, Het bittere kruid, De herberg met het hoefijzer, Ik heb je nooit een rozentuin beloofd enz?
Weet ik nietquote:Op zondag 30 augustus 2026 18:38 schreef maily het volgende:
[..]
Is jouw dochter als stageloper in die klas geplaatst vanwege het Downsyndroompersoon of andersom?
Kan me wel voorstellen dat beide keuzes makkelijk waren voor het schoolbestuur ...
Ja, dat is zeker een nadeel van privéonderwijs. Van de andere kant is het een stuk makkelijker om passend onderwijs te kiezen. Zo krijgt mijn oudste zoon drietalig onderwijs in de basisschool waardoor hij nu ruim voordat hij de basisschool gaat afsluiten al viertalig is.quote:Op zondag 30 augustus 2026 18:31 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Ik ken jouw kinderen niet, ik ken het type scholen niet die er in jouw buurt zijn. Maar in beginsel vind ik het een goed uitgangspunt dat kinderen uit alle rangen en standen van de maatschappij elkaar tegenkomen op school. Daar ik het wel goedkeur dat ouders de keuze hebben voor de christelijk denominatie van de school.
Het is ook niet per se beter, het voordeel van een privéschool is dat je ergens voor betaalt en ook van product (onderwijs) kunt wisselen als je dat wil.quote:Ik heb weinig op met elitair gedoe, en ik geloof ook niet dat een prive school perse beter is. Wel kan een slechte school de kansen voor een kind doen afnemen.
Je lijkt wel op dat soort dingen te kicken.quote:Op zondag 30 augustus 2026 13:16 schreef Jippie het volgende:
[..]
Serieus? Ook bezwaar tegen een vrouwelijke moderator die buiten de gezinssituatie jouw posts modereer?
quote:Op zondag 30 augustus 2026 21:12 schreef TwenteFC het volgende:
[..]
Je lijkt wel op dat soort dingen te kicken.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Dan ben je strafbaar, in Nederland geldt de indoctrinatie-plichtquote:Op zondag 30 augustus 2026 10:12 schreef Hyaenidae het volgende:
Ik zou mijn kinderen echt niet meer naar school sturen, mocht ik kinderen hebben.
In dat geval hou ik ze vanaf de geboorte geheim, dan kunnen ze me niks maken.quote:Op zondag 30 augustus 2026 22:26 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Dan ben je strafbaar, in Nederland geldt de indoctrinatie-plicht
Ja, en die stuurt ze me morgen door. Eus staat ook op die lijst.quote:Op zondag 30 augustus 2026 15:49 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Heb je ook een afbeelding of de precieze lijst?
Ja, en Eus en Adriaan van Dis. Allebei met boeken over migratie, verder nog zo’n 10/15 andere schrijvers met exotische namen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 21:02 schreef mootie het volgende:
[..]
Geloof je nou werkelijk dat de lijst bestaat uit enkel geïmmigreerde schrijvers?
Vier talen spreken voor een twaalfjarige is geen sinecure.quote:Op zondag 30 augustus 2026 21:10 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Ja, dat is zeker een nadeel van privéonderwijs. Van de andere kant is het een stuk makkelijker om passend onderwijs te kiezen. Zo krijgt mijn oudste zoon drietalig onderwijs in de basisschool waardoor hij nu ruim voordat hij de basisschool gaat afsluiten al viertalig is.
Standaard onderwijs geeft deze mogelijkheden niet.
[..]
Het is ook niet per se beter, het voordeel van een privéschool is dat je ergens voor betaalt en ook van product (onderwijs) kunt wisselen als je dat wil.
Misschien kun je ze verborgen houden in een stille omgeving. Ruinerwold ofzo.quote:Op zondag 30 augustus 2026 22:38 schreef Hyaenidae het volgende:
[..]
In dat geval hou ik ze vanaf de geboorte geheim, dan kunnen ze me niks maken.
Ze leren dan heel veel, ritme en orders. Klinkt inderdaad heel mannelijk en militair.quote:Op zondag 30 augustus 2026 23:45 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Vier talen spreken voor een twaalfjarige is geen sinecure.
Ik heb mijn twijfels bij de Chinese gedachte dat kinderen zoveel mogelijk moeten leren.
verstandig, hoewel ik geen kinderen heb.quote:Op maandag 31 augustus 2026 00:50 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Ze leren dan heel veel, ritme en orders. Klinkt inderdaad heel mannelijk en militair.
Kinderen moeten zich ook leren vervelen, daar worden ze creatief van. Wij doen niet aan schermtijd, we nemen hier gewoon de opladers weg.
Ach ieder zijn ding.
Nou ik ben ervan overtuigd dat ze dat laatste helemaal niet willen. Maar er kan niks meer en er mag niks meer.quote:Op maandag 31 augustus 2026 00:51 schreef kree het volgende:
[..]
verstandig, hoewel ik geen kinderen heb.
Niks mis met ff hut bouwen in het parkje Enzo. maarja doen ze liever digitaal.
Ja en dat werkt dus blijkbaar niet. Idem met de zorg. Die kosten stijgen ook al jaren tot bizarre hoogtes terwijl het 20/30 jaar geleden toch echt allemaal beter en goedkoper wasquote:Op zondag 30 augustus 2026 16:37 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
BS. Er wordt steeds meer uitgegeven. En niet zo’n klein beetje ook.
https://nl.linkedin.com/p(...)884851026612224-8dVk
Je mag je afvragen hoe dat extra geld voor beter onderwijs gaat zorgen als dezelfde mensen voor de klas staan en we dezelfde methodes gebruiken. Of erger, nieuwe methodes gebruiken die niet beter of zelfs slechter zijn.quote:Op maandag 31 augustus 2026 04:08 schreef 111210 het volgende:
[..]
Ja en dat werkt dus blijkbaar niet. Idem met de zorg. Die kosten stijgen ook al jaren tot bizarre hoogtes terwijl het 20/30 jaar geleden toch echt allemaal beter en goedkoper was
ootje liegt nogal.quote:Op maandag 31 augustus 2026 01:48 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Nou ik ben ervan overtuigd dat ze dat laatste helemaal niet willen. Maar er kan niks meer en er mag niks meer.
Tienertouren, onmogelijk. Concerten zien, alleen onder begeleiding, zomerbaantje pas vanaf 16, ik ben een kind van de 90’s en mijn man ook. Onze kinderen zijn jaloers op onze vrijheden van toen.
Alles wordt geregistreerd en van bovenaf geregeld, wat natuurlijk niet werkt. Net als de boeken lezen, gelukkig staan er wat rebelse mensen op. Want het getrut in Nederland is op zijn hoogte punt.
Uitgaan voor je 18de, verboden.
Werken voor je 16de, verboden.
Boeken lezen die je zelf uitkiest, verboden.
Op vakantie gaan zonder ouders, onmogelijk en onverantwoord.
Buitenspelen tot je 12de, onmogelijk en onverantwoord zonder toezicht,.
Moet je als ouder je kinderen een van bovenstaande dingen laten doen, je wil niet weten wat voor commentaar je krijgt.
Alleen die jongerendagkaart klopt helaas niet meer. Die is verdwenen. Maar met een groepsticket kun je aardig reizen met de trein.quote:Op maandag 31 augustus 2026 06:42 schreef Basp1 het volgende:
[..]
ootje liegt nogal.
Uitgaan kan soms nog alcohol is verboden
Je mag vanaf je 13e licht werk doen.
Ipv tienertour is er de jongerdagkaart kost 7.95
Boekenlijst had altijd wat verplichtingen en ook wij mochten maar 1 of 2 zelf gekozen boeken lezen.
Op vakantie gaan zonder ouders, de 16 jarige zoon van een collega heeft dit jaar toch echt een week op een camping in Zeeland gezeten (En daar bier kunnen drinken)
En als jij als ouder commentaar krijgt als je kinderen zulke dingen laat doen moet je je eens afvragen in wat voor bizarre kennissenkring je je bevind.
Nou graag de naam van de camping. Ik ben heel benieuwd waar een 16 jarige in Nederland een camping kan boeken. Maar je bedoelt waarschijnlijk dat hij met een aantal meerderjarige jongeren mee mocht en gelogen heeft over zijn eigen leeftijd… ook met betrekking tot dat bier.quote:Op maandag 31 augustus 2026 06:42 schreef Basp1 het volgende:
[..]
ootje liegt nogal.
Uitgaan kan soms nog alcohol is verboden
Je mag vanaf je 13e licht werk doen.
Ipv tienertour is er de jongerdagkaart kost 7.95
Boekenlijst had altijd wat verplichtingen en ook wij mochten maar 1 of 2 zelf gekozen boeken lezen.
Op vakantie gaan zonder ouders, de 16 jarige zoon van een collega heeft dit jaar toch echt een week op een camping in Zeeland gezeten (En daar bier kunnen drinken)
En als jij als ouder commentaar krijgt als je kinderen zulke dingen laat doen moet je je eens afvragen in wat voor bizarre kennissenkring je je bevind.
Amerikaanse drek is veelal niet van toepassing op Nederland.quote:Op zondag 30 augustus 2026 21:07 schreef Monomeism het volgende:
[ afbeelding ]
Dumbing Down
is de frase.
Er is een aantal jongerencampings in Nederland waar je vanaf 15 jaar zonder ouders mag verblijven. Bekendste is Appelhof op Terschelling. Daarnaast gaan veel jongeren ook wel naar België. Tevens kunnen jongeren ook prima op vakantie naar het buitenland zonder ouders. Je moet wat papieren invullen en meegeven, maar kan prima verder.quote:Op maandag 31 augustus 2026 08:50 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Nou graag de naam van de camping. Ik ben heel benieuwd waar een 16 jarige in Nederland een camping kan boeken. Maar je bedoelt waarschijnlijk dat hij met een aantal meerderjarige jongeren mee mocht en gelogen heeft over zijn eigen leeftijd… ook met betrekking tot dat bier.
Ook graag de link naar die treinkaartjes van ¤7,95, en trouwens treinkaartjes bestaan niet meer.
hier de voor de ouders link.quote:Op maandag 31 augustus 2026 08:50 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Nou graag de naam van de camping. Ik ben heel benieuwd waar een 16 jarige in Nederland een camping kan boeken.
Dan moet ik je gelijk geven.quote:Op maandag 31 augustus 2026 08:58 schreef Basp1 het volgende:
[..]
hier de voor de ouders link.
Vanaf 15 mogen je kinderen daar al naar toe
Haha, camping puin en zand. Gingen ze 40 jaar geleden al naar toe. Vanuit Eindhoven op de brommer.quote:Op maandag 31 augustus 2026 08:58 schreef Basp1 het volgende:
[..]
hier de voor de ouders link.
Vanaf 15 mogen je kinderen daar al naar toe
Dat werd vroeger beschreven als een 'pretpakket'. Ik heb daardoor ook heel veel interessante musea gezien.quote:Op zondag 30 augustus 2026 18:25 schreef Basp1 het volgende:
Het je maar tekenen,muziek of handvaardigheid in je pakketkeuze moeten stoppen en je had een flinks dosis kunstgeschiedenis gehad. Ik ben er ieder geval daardoor mee naar het kroller muller en het stedelijk in Amsterdam gegaan. En wat lokale musea in de provincie Limburg.
Eh nee hoor, genoeg kinderen die thuis onderwijs krijgen/een zgn officiele vrijstelling hebben gekregen, zoals mijn neefje. Ik zeg niet dat ik het ermee eens ben, maar het kan nog steeds.quote:Op zondag 30 augustus 2026 22:26 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Dan ben je strafbaar, in Nederland geldt de indoctrinatie-plicht
Ik had dus geen pretpakket en ben nu wetenschapper. Tegen het zere been van Basp1, want die was ook graag wetenschapper geworden.quote:Op maandag 31 augustus 2026 14:36 schreef SEMTEX het volgende:
[..]
Dat werd vroeger beschreven als een 'pretpakket'. Ik heb daardoor ook heel veel interessante musea gezien.
Je kan een vrijstelling krijgen maar dat zal goed gemotiveerd moeten worden. Nederland kent een stringente schoolplicht. In de UK en VS is dat anders. Toen ik logeerde bij mijn neef in de UK en het goed weer was belde de vrouw van mijn neef de private school op. Vandaag komt Ivar niet want we gaan naar het strand. Zoiets is hier ondenkbaar. Ik was verbaast maar we hebben een leuke dag aan het strand gehadquote:Op maandag 31 augustus 2026 14:39 schreef SEMTEX het volgende:
[..]
Eh nee hoor, genoeg kinderen die thuis onderwijs krijgen/een zgn officiele vrijstelling hebben gekregen, zoals mijn neefje. Ik zeg niet dat ik het ermee eens ben, maar het kan nog steeds.
Ik begin er steeds meer van overtuigd te raken dat deze film zijn tijd vervooruit was en ons een blik in de toekomst biedt die mogelijk niet eens zo ver van de waarheid af zit.quote:
Mijn "pretpakket" was wiskunde,scheikunde, natuurkunde,engels, nederlands en dan handvaardigheid erbij. Mijn Duits was te slecht daarom dat laten vallen voor handvaardigheid.quote:Op maandag 31 augustus 2026 14:36 schreef SEMTEX het volgende:
[..]
Dat werd vroeger beschreven als een 'pretpakket'. Ik heb daardoor ook heel veel interessante musea gezien.
Dat begin is er toch al in de vorm van de vele bijles centra die overal de kop opsteken?quote:Op zondag 30 augustus 2026 16:01 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dit soort problematiek lost zich vanzelf op in de vorm van privéscholen als het te erg uit de hand loopt.
Het is gewoon een documentaire manquote:Op maandag 31 augustus 2026 14:58 schreef Boris_Karloff het volgende:
[..]
Ik begin er steeds meer van overtuigd te raken dat deze film zijn tijd vervooruit was en ons een blik in de toekomst biedt die mogelijk niet eens zo ver van de waarheid af zit.
Van een gerenommeerde wetenschapper als jou had ik als simpel boertje dan in ieder wel verwacht dat je eerder een simpel Google zoek opdracht onderzoekje zou doen ipv valselijk te beweren dat we in Nederland niet aan culturele vorming in het middelbaar onderwijs doen..quote:Op maandag 31 augustus 2026 14:41 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Ik had dus geen pretpakket en ben nu wetenschapper. Tegen het zere been van Basp1, want die was ook graag wetenschapper geworden.
quote:Op maandag 31 augustus 2026 08:53 schreef CarbonC het volgende:
[..]
Amerikaanse drek is veelal niet van toepassing op Nederland.
Ophouden hiermee.
Soms om mijzelf te trainen wel. Plus je kunt dan zien of je verkeerde input hebt geleverd en de rekenmachine met rare waardes komt.quote:Op zondag 30 augustus 2026 11:13 schreef XDo het volgende:
[..]
Jij rekent ook op papier na of je rekenmachine het wel bij het juiste eind heeft?
Ik heb begrepen dat dit, ondanks de slechte resultaten, alleen maar verder doorgevoerd gaat worden.quote:Op zondag 30 augustus 2026 12:55 schreef LXIV het volgende:
[..]
Mijn dochter loopt stage voor de PABO in een klas waar ook een Down-syndroompersoon zit. Daar gaat een onevenredig deel van de aandacht van de leerkracht naar toe. Dat betekent automatisch dat die aandacht dus niet naar de andere kinderen gaat. Om één toch eerlijk gezegd kansloos iemand gezellig 'mee te laten doen' wordt dus een hele klas opgeofferd. Voor de 25% beste leerlingen kan dat niet zoveel kwaad, voor de 25% die aan de onderkant zit juist wel. Stoppen met dat soort politiek-correcte onzin
En dit. Zodra je de (al erg lage) minimumnorm gehaald hebt is er geen enkele uitdaging meer.quote:
Ze zijn hier voor het geld, niet voor de integratie.quote:Op woensdag 2 september 2026 09:16 schreef Zoddie het volgende:
Als ik naar mijn ouders loop verbaast het mij ook nog altijd dat allochtoonse kinderen die hier geboren zijn met name hun eigen taal nog gebruiken.
Zeker als ik weet dat bij sommigen hun ouders ook hier geboren zijn.
Dan blijft hun taal #1 ook al ben je generaties verder.
En daar dan wel een paar honderd euro per uur voor rekenenquote:Op woensdag 2 september 2026 08:56 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Soms om mijzelf te trainen wel. Plus je kunt dan zien of je verkeerde input hebt geleverd en de rekenmachine met rare waardes komt.
Op het werk nu ook weer aan de hand. Deloitte flikkert alles in een excel/Ai en er komen een paar rare resultaten uit die je met simpel hoofdrekenen al kunt spotten. Toch flikkeren ze het weer bij ons over de schutting met de vraag voor controle.
Er wonen er nu ook zoveel dat intergreren ook niet echt meer hoeft, niet voor volwassenen in ieder geval.quote:Op woensdag 2 september 2026 09:18 schreef CarbonC het volgende:
[..]
Ze zijn hier voor het geld, niet voor de integratie.
Dat gezegd hebbende: als je naar B&B de liefde kijkt zie je dat Nederlanders in het buitenland ook 0,0 integreren: alles doen en kopen bij collega-Nederlanders in de buurt.
De vraag is waarom dat er allemaal is/moet zijn.quote:Op woensdag 2 september 2026 09:36 schreef Zoddie het volgende:
[..]
Er wonen er nu ook zoveel dat intergreren ook niet echt meer hoeft, niet voor volwassenen in ieder geval.
Als je als Nederlander in Kenia bent en in de straat wonen andere Nederlanders en Belgen en in de buurt heb je ook familie wonen.
Paar duitsers waar je contact mee hebt, een Jumbo om de hoek, een Nedelrandse snackbar, Nederlandse kapper.
Tja waarom zou je dan nog je best doen?
Dat zou ik an sich nog niet eens een heel erge ramp vinden ware het niet dat het nooit gelijk op trekt maar dat 1 groep altijd veel harder zal groeien dan andere groepen.quote:Op woensdag 2 september 2026 09:42 schreef CarbonC het volgende:
[..]
De vraag is waarom dat er allemaal is/moet zijn.
We gaan wereldwijd naar een soort eenheidsdrek met alles en iedereen overal.
Minder diversiteit dus, i.p.v. meer.
Landen die monocultureel zijn doen er goed aan om het zo te houden. Iedereen dezelfde taal, je weet wat je aan elkaar hebt, kent elkaars cultuur.quote:Op woensdag 2 september 2026 09:42 schreef CarbonC het volgende:
[..]
De vraag is waarom dat er allemaal is/moet zijn.
We gaan wereldwijd naar een soort eenheidsdrek met alles en iedereen overal.
Minder diversiteit dus, i.p.v. meer.
Ik zie het in Eindhoven ook waar we steeds meer culturen erbij krijgen door arbeidsmigratie. Ik vind het een verrijking en het werkt ook allemaal. Ik vind die mix van culturen en religies in Singapore trouwens net zo'n verrijking.quote:Op woensdag 2 september 2026 11:41 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Landen die monocultureel zijn doen er goed aan om het zo te houden. Iedereen dezelfde taal, je weet wat je aan elkaar hebt, kent elkaars cultuur.
Dat gezegd hebbende... Het is in Australie ondertussen heel erg multicultureel, en ik vind het wel wat hebben. Veel Aziaten: Chinezen, Taiwanezen, Maleisiers, Indiers. Vooral aan de Oostkust waan je je soms net in Azie. Relaxte vibe. Zo lang het veilig is, iedereen elkaar kan verstaan en iedereen meedoet, heb ik daar geen enkel probleem mee. Omarm het zelfs.
De Australische cultuur lijkt op de Britse cultuur en is erg "koud". Je ziet nu met al die Aziaten dat het bijvoorbeeld met Oud en Nieuw hartstikke gezellig kan zijn, met iedereen op straat. Geen politieagent te zien, en toch is het veilig.
Het ironische is, dat je hier precies beschrijft wat we op wiskundig vlak juist wel doen.quote:Op zondag 30 augustus 2026 17:25 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Dat gebeurt wel meer dan vroeger, volgens mij. Wij hadden echt alleen zware literatuur en zeker niets dat vertaald was.
Maar als het echt om literatuuronderwijs gaat, zul je toch ook wel een bepaald niveau moeten hebben. Je kunt uiteindelijk VWO’ers niet naar de uni laten gaan met als moeilijkste boeken Dagboek van een muts, een bouquetreeks of een stripboek van Erik de Noorman.
Nou ja, niet alleen wiskundig vlak. Het all over niveau is gewoon echt een stuk minder hoog geworden. En ook qua leesvaardigheid is het minder. Maar er zit nog een wereld van verschil tussen zware literatuur en Dagboek van een muts.quote:Op woensdag 2 september 2026 11:51 schreef thabit het volgende:
[..]
Het ironische is, dat je hier precies beschrijft wat we op wiskundig vlak juist wel doen.
Onze overheid droomt van een kennis economie maar snappen niets van statistiek dat maar een xx percentage genoeg kennis hebben om een UNI te doen en een iets hoger xx percentage een HBO opleiding zouden kunnen voltooien.quote:Op woensdag 2 september 2026 11:53 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Nou ja, niet alleen wiskundig vlak. Het all over niveau is gewoon echt een stuk minder hoog geworden. En ook qua leesvaardigheid is het minder. Maar er zit nog een wereld van verschil tussen zware literatuur en Dagboek van een muts.
Het algehele niveau moet omhoog, maar dan komen er minder mensen in aanmerking voor wetenschappelijk onderwijs en dat is niet wenselijk ofzo?
Doorgeslagen gelijkheidsdenken. Als iedereen even dom is heb je ook je doel bereikt.quote:Op woensdag 2 september 2026 09:06 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Ik heb begrepen dat dit, ondanks de slechte resultaten, alleen maar verder doorgevoerd gaat worden.
Specialistische scholen voor nog veel gehandicaptere kinderen verwachten een sterke daling van leerlingen doordat ook die naar een normale basisschool moeten.
'We' willen dat iedereen hoogopgeleid is, maar stiekem wordt er bedoeld dat iedereen een hoog diploma kan halen. Daar heb je dus helemaal niks aan. Het is niet voor niets dat bedrijven als ASML de wetenschappers uit het buitenland moeten halen, want we laten hier de bovengemiddelde kinderen al jaren in de steek ten koste van de onderkant.quote:Op woensdag 2 september 2026 11:51 schreef thabit het volgende:
[..]
Het ironische is, dat je hier precies beschrijft wat we op wiskundig vlak juist wel doen.
Powerpointje hier, kwatsverslagje daar, keertje stage lopen van tien tot drie. Divano moet het ook kunnen hè.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:06 schreef Basp1 het volgende:
vraag ik me echt af wat ze nog leren op hun opleidingen.
Singapore heeft een super relaxte vibe. Multicul kan echt wel iets toevoegen, maar je moet niet aan wensdenken doen en kneiterhard optreden als nieuwkomers verzaken.quote:Op woensdag 2 september 2026 11:47 schreef SEMTEX het volgende:
[..]
Ik zie het in Eindhoven ook waar we steeds meer culturen erbij krijgen door arbeidsmigratie. Ik vind het een verrijking en het werkt ook allemaal. Ik vind die mix van culturen en religies in Singapore trouwens net zo'n verrijking.
En geen politieke ambities hebben.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:15 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Singapore heeft een super relaxte vibe. Multicul kan echt wel iets toevoegen, maar je moet niet aan wensdenken doen en kneiterhard optreden als nieuwkomers verzaken.
Oh echt? Ik vind mijn stad Eindhoven vreselijk geworden en kom er liefst zo min mogelijk, juist daardoor. Zie echt niet wat de verrijking is. Als ik een andere cultuur wil of een taal ga ik die graag opzoeken.quote:Op woensdag 2 september 2026 11:47 schreef SEMTEX het volgende:
[..]
Ik zie het in Eindhoven ook waar we steeds meer culturen erbij krijgen door arbeidsmigratie. Ik vind het een verrijking en het werkt ook allemaal. Ik vind die mix van culturen en religies in Singapore trouwens net zo'n verrijking.
Jij hebt daar gewoond/gewerkt, als ik het goed heb. Hoe vond je het daar? Mijn echtgenote was er niet voor te porren, vanwege het weer.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:16 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
En geen politieke ambities hebben.
Plus licht racistische beleid hebben.
Ik ben er aan het begin van deze eeuw vertrokken. Beste beslissing die ik genomen hebquote:Op woensdag 2 september 2026 12:20 schreef bloodymary1 het volgende:
[..]
Oh echt? Ik vind mijn stad Eindhoven vreselijk geworden en kom er liefst zo min mogelijk, juist daardoor. Zie echt niet wat de verrijking is. Als ik een andere cultuur wil of een taal ga ik die graag opzoeken.
Ik woon er ook niet meer, maar kom er nog vaak voor werk, besprekingen met klanten, horeca, concerten etc. De laatste vijf jaar is het er zo veranderd, kom er echt niet meer graag en ken het niet meer terug. Hoor ook inderdaad steeds mensen die elders gaan wonen. Die er geboren en getogen zijn.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:21 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Ik ben er aan het begin van deze eeuw vertrokken. Beste beslissing die ik genomen heb
Dat kon je 30 jaar geleden op de kruisstraat al doen..quote:Op woensdag 2 september 2026 12:20 schreef bloodymary1 het volgende:
Als ik een andere cultuur wil of een taal ga ik die graag opzoeken.
Ik woon er niet, nooit gedaan ook, maar kan er relatief goed aarden.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:22 schreef bloodymary1 het volgende:
[..]
Ik woon er ook niet meer, maar kom er nog vaak voor werk, besprekingen met klanten, horeca, concerten etc. De laatste vijf jaar is het er zo veranderd, kom er echt niet meer graag en ken het niet meer terug. Hoor ook inderdaad steeds mensen die elders gaan wonen. Die er geboren en getogen zijn.
Tijd van mijn leven als student (2010) maar je moet niet blind zijn. Met lokale bewoners over politiek praten was niet altijd mogelijk en er hangt een bepaalde sfeer. De PAP is best geïntegreerd in de universiteiten zodat je daar ook de propaganda hoorde. En ze hebben een sterke voorkeur voor mensen met Chinese of Europese achtergrond en een stuk minder met Maleisiërs en indiers (althans de overheid). Enorm legerapparaat ook.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:20 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Jij hebt daar gewoond/gewerkt, als ik het goed heb. Hoe vond je het daar? Mijn echtgenote was er niet voor te porren, vanwege het weer.
De middelbare school, en dan met name het VWO, is ook niet heel moeilijk. Er wordt ook veel te eenvoudig getoetst. Als je een beetje kunt stampen en uit je hoofd leren hoe en wat, kom je er met prima cijfers door.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:06 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Onze overheid droomt van een kennis economie maar snappen niets van statistiek dat maar een xx percentage genoeg kennis hebben om een UNI te doen en een iets hoger xx percentage een HBO opleiding zouden kunnen voltooien.
Stel dat je voor een HBO opleiding een IQ van 110 nodig hebt en voor de UNI 120
De CBS cijfers laten zien dat 54% van de jonge populatie al HBO of hoger afgerond hebben. Dit terwijl 50% van onze bevolking een IQ onder de 100 heeft..
Als ik hier op mijn werk soms vragen van sommige mensen die hoogopgeleid zijn hoor vraag ik me echt af wat ze nog leren op hun opleidingen.
Dat zijn de latere uitkeringstrekkers, het is zonde van de tijd om daar moeite in te steken.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:33 schreef Geschiedkundige het volgende:
Tja, mijn zoontje zit nu een paar maanden op school. Wat me opvalt is dat ze dus ook al 'Engels' krijgen.
Maar als ik dan veel kinderen in die klas hoor praten, dan vraag ik me af waar we mee bezig zijn.
Waarom krijgen kinderen die niet eens fatsoenlijk Nederlands kunnen praten les in het Engels..?
Leuk voor de kinderen die makkelijk meekunnen, maar laten we eerst de basis in de breedte op orde brengen.
PS. Het betreft hier kinderen van autochtone ouders.
Het Nederlands wordt afgeschaft: weinig landen zijn zo niet-trots op hun taal als de Nederlanders.quote:Op woensdag 2 september 2026 12:33 schreef Geschiedkundige het volgende:
Tja, mijn zoontje zit nu een paar maanden op school. Wat me opvalt is dat ze dus ook al 'Engels' krijgen.
Maar als ik dan veel kinderen in die klas hoor praten, dan vraag ik me af waar we mee bezig zijn.
Waarom krijgen kinderen die niet eens fatsoenlijk Nederlands kunnen praten les in het Engels..?
Leuk voor de kinderen die makkelijk meekunnen, maar laten we eerst de basis in de breedte op orde brengen.
PS. Het betreft hier kinderen van autochtone ouders.
Mja, om nu kinderen van 4 jaar al af te schrijven gaat me ook wel wat verquote:Op woensdag 2 september 2026 15:26 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dat zijn de latere uitkeringstrekkers, het is zonde van de tijd om daar moeite in te steken.
Ah, vier, ik dacht eerder aan 8-10 jarigen. Hou er wel rekening mee dat meer taalonderwijs - of het nu Engels of Duits of Nederlands is, altijd beter is voor de taalontwikkeling dan minder taalonderwijs.quote:Op woensdag 2 september 2026 16:06 schreef Geschiedkundige het volgende:
[..]
Mja, om nu kinderen van 4 jaar al af te schrijven gaat me ook wel wat ver
Vast en zeker, maar het voelt vreemd. Laten we gewoon bij de basis beginnen. Wij kregen pas Engels in groep 7 meen ik. Ergens bij groep 4 zou ik rustig starten.quote:Op woensdag 2 september 2026 17:56 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Ah, vier, ik dacht eerder aan 8-10 jarigen. Hou er wel rekening mee dat meer taalonderwijs - of het nu Engels of Duits of Nederlands is, altijd beter is voor de taalontwikkeling dan minder taalonderwijs.
Wat dat betreft kan het Engels ook weer juist het Nederlands ondersteunen.
Zelfs drietalig basisschoolonderwijs is geen probleem.
Je kunt prima eerder beginnen, dat maakt weinig uit. Het enige wat er gebeurt is dat de kinderen tijdelijk wat achterliggen qua taal, dit halen ze daarna erg snel in.quote:Op woensdag 2 september 2026 18:11 schreef Geschiedkundige het volgende:
[..]
Vast en zeker, maar het voelt vreemd. Laten we gewoon bij de basis beginnen. Wij kregen pas Engels in groep 7 meen ik. Ergens bij groep 4 zou ik rustig starten.
Laat ze eerst maar eens fatsoenlijk leren praten en daarna lezen en schrijven. Je kunt beter bouwen op een goed fundament dan op losse stukjes zand.
https://www.nu.nl/binnenl(...)imumniveau-niet.htmlquote:Nederlandse tieners lezen nóg slechter: 4 op de 10 halen minimumniveau niet
De leesvaardigheid van Nederlandse vijftienjarigen is de afgelopen drie jaar verder achteruitgegaan. 39 procent van hen leest (nog) niet goed genoeg om succesvol mee te kunnen doen in de maatschappij, blijkt dinsdag uit het internationale PISA-onderzoek.
...
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |