quote:Regierung gibt zu: „Abhängigkeit lässt sich nicht kurzfristig auflösen“
Für ihre Hochtechnologie-Produkte lechzt die Weltwirtschaft nach Seltenen Erden – und ist nahezu vollständig von China abhängig. Diese Macht nutzen die Chinesen jetzt aus und zünden die nächste Eskalationsstufe ihrer Exportkontrollen. Die Bundesregierung ist alarmiert.
Hij was een technicus bij ZDF, geen correspondent toch?quote:Op dinsdag 28 oktober 2025 11:42 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Niet direct politiek, maar wel van grote invloed. De ZDF correspondent voor Gaza blijkt een Hamas lid
https://www.bild.de/polit(...)87a3c008edcf0c85531e
quote:Op dinsdag 28 oktober 2025 11:53 schreef Felagund het volgende:
[..]
Hij was een technicus bij ZDF, geen correspondent toch?
Dat lees ik bij Bild zelf.quote:Am 19. Oktober hatte Israel Ahmed Asʿad Muhammad Abu Matar, der als TV-Ingenieur bei einer ZDF-Partnerfirma in Gaza arbeitete, mit einem Luftschlag getötet.
Ja, dus geen directe verbinding tot de inhoud, zie ook:quote:
quote:Der getötete Ingenieur war bei der Produktionsfirma zuständig für die technische Übertragung per Satellit. Er war kein ZDF-Mitarbeiter und in journalistische Fragen nicht eingebunden.
VS net zo, maar die hebben trumpquote:Op vrijdag 31 oktober 2025 10:17 schreef Perrin het volgende:
Langzaam realiseert Europa hoe het zich in een geopolitiek en economisch doodlopend steegje heeft gemanoeuvreerd de laatste decennia.
[ x ]
Ik bedenk mij dan, Duitsland niet meer als maakindustrienatie, maar als service en diensten industrie?quote:Op zondag 2 november 2025 10:38 schreef Perrin het volgende:
Dure elektriciteit en energie wurgen de Duitse economie.
[ x ]
Deze week nog "genoten" van de service van de Duitse Telecom: 6 dagen geen internet.quote:Op zondag 2 november 2025 11:00 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Ik bedenk mij dan, Duitsland niet meer als maakindustrienatie, maar als service en diensten industrie?
Duitsers en serviceverlening? LOL
Heb je ze niet gefaxt dan?quote:Op vrijdag 7 november 2025 12:06 schreef Oud_student het volgende:
[..]
Deze week nog "genoten" van de service van de Duitse Telecom: 6 dagen geen internet.![]()
Elke dag gebeld, na heel veel moeite (ingeven van allerlei info die ze allang moeten kennen) krijg je dan iemand aan de lijn (meestal een ongemotiveerde muts) die mij dan vertelde dat morgen om 18.00 uur alles weer OK is,
Na de 5e dag ben ik naar een andere provider overgestapt O2.
In Duitsland zijn er maar 3 grote spelers Telecom, Vodafone en O2 (telefonica)
Echte concurrentie is er niet, dus waarom service geven
quote:
Ben tevreden over Deutsche Glasfaserquote:Op vrijdag 7 november 2025 12:06 schreef Oud_student het volgende:
[..]
Deze week nog "genoten" van de service van de Duitse Telecom: 6 dagen geen internet.![]()
Elke dag gebeld, na heel veel moeite (ingeven van allerlei info die ze allang moeten kennen) krijg je dan iemand aan de lijn (meestal een ongemotiveerde muts) die mij dan vertelde dat morgen om 18.00 uur alles weer OK is,
Na de 5e dag ben ik naar een andere provider overgestapt O2.
In Duitsland zijn er maar 3 grote spelers Telecom, Vodafone en O2 (telefonica)
Echte concurrentie is er niet, dus waarom service geven
Truequote:Op dinsdag 18 november 2025 07:29 schreef Perrin het volgende:
Tot nu toe is Europa vooral bezig met verdeeld zijn en gemanipuleerd te worden door Trump, Poetin en Xi.
Ondertussen hebben de jongere generaties steeds minder tijd, geld en zin om voor nageslacht te zorgen. En geen stemkracht om het schip te keren.quote:Op dinsdag 18 november 2025 09:53 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Ja, in in veel Europese landen zo, oud is een groot deel van de stemmers, en gaat ook vaker stemmen. Goud gerande regelingen zijn er overal voor babyboomers, en de rest mag er voor betalen.
Het is niet zozeer rijk vs arm maar de welvaartsverdeling is vooral oud vs jong. Geen politicus die dit aanspreekt want dan wordt je niet gekozen
https://nos.nl/artikel/25(...)n-regering-in-gevaarquote:Pensioenstrijd in Duitse coalitie, 'voortbestaan regering in gevaar'
Onenigheid over pensioenregels heeft de Duitse regering van CDU/CSU en SPD in een diepe crisis gestort. Een groep jonge CDU/CSU'ers weigert in te stemmen met een omvangrijk pensioenpakket, dat vooral voor de sociaaldemocratische SPD belangrijk is. Deze week moet, na mislukte crisisgesprekken, een oplossing worden gevonden.
Als de rebellie slaagt, dreigt de regering van bondskanselier Merz al na een half jaar te vallen. Bärbel Bas, SPD-leider en minister van Sociale Zaken, zegt dat CDU/CSU'ers de coalitie in gevaar brengen. Ze waarschuwt voor grote onrust als het pensioenpakket wordt afgewezen. Voortaan zal geen enkel compromis tussen de coalitiepartners meer door de Bondsdag worden geloodst, klonk het dreigement van Bas.
Niemand is gebaat bij een kabinetsval, maar tegelijk is niemand bereid te bewegen.
'Ondraaglijke last'
Het gaat om een breed pakket aan plannen, waaronder een belastingvoordeel voor wie langer doorwerkt (een CDU-wens) en een pensioenverhoging voor een bepaalde groep mensen met kinderen (een CSU-wens). De onenigheid richt zich op het pensioenkroonjuweel van de SPD: het minimumpensioen voor langere tijd vastzetten op 48 procent van het gemiddelde loon.
Dat is onacceptabel voor de Junge Union (JU), een groep van achttien jonge CDU/CSU-Bondsdagleden. De maatregel zou de komende jaren zo'n 120 miljard euro kosten, "een ondraaglijke last op de schouders van de jongere generatie" volgens de JU. Vooraanstaande economen zijn het daarmee eens.
De coalitie leunt op een krappe meerderheid van twaalf zetels. De JU-stemmen zijn dus doorslaggevend. Volgens Duitse media zijn ook 'oudere' CDU/CSU'ers bereid tegen te stemmen. De politieke leiding van de christendemocraten wil vasthouden aan het pensioenplan, om loyaal te zijn aan de SPD.
Gezag Merz wankelt
Het lukt bondskanselier Merz niet om de rijen gesloten te houden. Op de partijdag van de JU werden aanvallen op hem ondersteund door luid applaus. Zijn felle verweer, met woorden als "wees constructief en zeg niet alleen dat het niet gaat", heeft de jongeren verder van hem vervreemd. Pijnlijk, want de JU gold juist als zeer loyale steunpilaar van Merz.
Reuters
Merz probeerde op de JU-dag de jonge CDU/CSU'ers te overtuigen van de pensioenplannen.
Het gezag van Merz wankelt. Zijn eigen minister van Economische Zaken Reiche zegt openlijk dat de jongeren gelijk hebben. CSU-leider Söder spreekt eveneens van "goede argumenten" en keert zich tegen "beleid ten koste van de jongere generatie". De leider van de linkse vleugel binnen de CDU bekritiseert openlijk "de blunderreeks" van Merz.
De jongeren graven zich in. Zij blijven erbij dat zij een plan op inhoud mogen beoordelen. "Ons kan niet worden opgelegd dat een wetsvoorstel van een minister zonder discussie wordt goedgekeurd", aldus JU-voorzitter Johannes Winkel. Alle mogelijke toezeggingen aan de JU, zoals een zetel voor jongeren in de pensioencommissie, zijn afgewezen, meldt Der Spiegel.
Ook de SPD is weinig compromisbereid. Het pensioendossier is cruciaal voor de partij, die sterk leunt op de oudere kiezer. Ook vinden de sociaaldemocraten dat zij al veel hebben 'weggegeven' aan de CDU/CSU, bijvoorbeeld door strenge asielregels goed te keuren.
Geen alternatieven
De coalitie van CDU/CSU en SPD trad in mei aan met de belofte van stabiliteit. Het zou de "laatste kans van het politieke midden" zijn; anders zou extreemrechts zegevieren. In de praktijk wordt de ene ruzie door de andere opgevolgd. Er was onenigheid over de dienstplicht, de energierekening en de uitkeringen. Ook de benoeming van rechters voor het constitutioneel hof, getorpedeerd door CDU/CSU, leidde tot een politieke krimi.
Een alternatieve oplossing is er niet. Uitstel is geen optie, omdat het pakket op 1 januari moet ingaan. Het pensioenplan door de Bondsdag loodsen met de oppositie gaat evenmin: beide partijen weigeren met de rechts-extremistische AfD samen te werken. Voor de CDU/CSU is leunen op Die Linke eveneens uitgesloten.
Volgens Duitse media fantaseren CDU/CSU'ers in eigen kring over een minderheidsregering zonder de SPD. Ook zou Merz gedreigd hebben met een vertrouwensvraag, schrijft nieuwsmedium The Pioneer. Merz zou de dissidenten kunnen disciplineren, door zijn lot te koppelen aan goedkeuring van het pensioenplan. In 2001 paste toenmalig bondskanselier Schröder deze riskante zet succesvol toe. Een laatste redmiddel, dat ook verkeerd kan uitpakken voor Merz.
Deze week staan verschillende overleggen gepland om tot een oplossing te komen. Ook het begrotingsdebat van vandaag en het debat met de bondskanselier morgen zal door dit onderwerp worden gedomineerd, maar niemand lijkt te weten hoe het verder moet.
En een electoraat dat snapt wat er op het spel staat. Dat snapt dat het geen tijd is van hier een procentje meer daar een procentje minder. Maar van alle hens aan dek.quote:Op woensdag 26 november 2025 11:31 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Wat D en F nodig hebben zijn grote economische hervormingen en politici die het lef en het bewustzijn deze ook om te zetten.
Ik vrees dat het daaraan ontbreekt
Wat buitenlandbeleid betreft de kanselier die we nu nodig hebben in Europaquote:Op zaterdag 13 december 2025 20:06 schreef Perrin het volgende:
Inmiddels voor bijna niemand nog echt een verrassing..
[ x ]
Ja hij lijkt zijn rol te pakken.quote:Op zaterdag 13 december 2025 20:58 schreef Szura het volgende:
[..]
Wat buitenlandbeleid betreft de kanselier die we nu nodig hebben in Europa
Op geen enkele manier. We zouden een Duitse leider nodig hebben die ook leiding kan nemen. Wat we krijgen is een populist zonder ruggengraat zonder enig idee hoe we voortuit moeten.quote:Op zaterdag 13 december 2025 20:58 schreef Szura het volgende:
[..]
Wat buitenlandbeleid betreft de kanselier die we nu nodig hebben in Europa
We moeten die Amerikaanse troepen eigenlijk eens Europa uit gaan schoppen. De VS heeft geen zin meer in de NAVO (wel als het de VS uitkomt natuurlijk) Want voor je het weet zijn ze niet meer weg te krijgen, zit je met een de facto bezettingsmacht en gaat Donnie je bedreigen met kernwapens.quote:Op zaterdag 13 december 2025 20:06 schreef Perrin het volgende:
Inmiddels voor bijna niemand nog echt een verrassing..
[ x ]
quote:German president says US is destroying world order
BERLIN, Jan 8 (Reuters) - German President Frank-Walter Steinmeier has strongly criticised the U.S. foreign policy under President Donald Trump and urged the world not to let the world order disintegrate into a "den of robbers" where the unscrupulous take what they want.
In unusually strong remarks, which appeared to refer to actions such as the ousting of Venezuela's President Nicolas Maduro at the weekend, the former foreign minister said global democracy was being attacked as never before.
"Then there is the breakdown of values by our most important partner, the USA, which helped build this world order," Steinmeier said in remarks at a symposium late on Wednesday.
"It is about preventing the world from turning into a den of robbers, where the most unscrupulous take whatever they want, where regions or entire countries are treated as the property of a few great powers," he said.
Active intervention was needed in threatening situations and countries such as Brazil and India must be convinced to protect the world order, he said.
Idd. "Iemand anders dan ik: stop Trump!", dat roept altijd zo makkelijk.quote:Op donderdag 8 januari 2026 15:37 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Heel eerlijk, Ik denk dat de houding van Europa op het gebied van defensie een belangrijke oorzaak is van de houding van de VS. Europa moet ophouden te zeuren over dat Trump gemeen, stout en boos is, maar eens wat gaan doen. Voortouw pakken, initiatief nemen, er naar streven binnen nu en korte tijd een supermacht moet worden die geen poep neemt van niemand.
Ik denk dat je alleen de "coalition of the willing" zo gek krijgt op dit moment. Zuid en Oost Europa gaan tegenstribbelen. Vooral Oost omdat ze hun geldkraan niet kwijt willen en toch al alles vetoën wat hen niet aanstaatquote:Op donderdag 8 januari 2026 15:37 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Heel eerlijk, Ik denk dat de houding van Europa op het gebied van defensie een belangrijke oorzaak is van de houding van de VS. Europa moet ophouden te zeuren over dat Trump gemeen, stout en boos is, maar eens wat gaan doen. Voortouw pakken, initiatief nemen, er naar streven binnen nu en korte tijd een supermacht moet worden die geen poep neemt van niemand.
En er zal nog een oplossing gevonden moeten worden voor de populisten die helemaal geen sterk Europa willen en die vanuit een romantisch beeld over een geschiedenis die nooit heeft bestaan, allemaal losse kleine landjes voor ogen hebben.quote:Op donderdag 8 januari 2026 15:37 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Heel eerlijk, Ik denk dat de houding van Europa op het gebied van defensie een belangrijke oorzaak is van de houding van de VS. Europa moet ophouden te zeuren over dat Trump gemeen, stout en boos is, maar eens wat gaan doen. Voortouw pakken, initiatief nemen, er naar streven binnen nu en korte tijd een supermacht moet worden die geen poep neemt van niemand.
Mijn hoop is dat Trump zijn acties en houding veel van dat probleem oplost. En we zullen zelf toch ook binnenkort de mouwen moeten opstropen. Doorgaan op de oude voet lijkt me geen optie. Lastige knopen zullen moeten worden doorgehakt.quote:Op donderdag 8 januari 2026 16:23 schreef xpompompomx het volgende:
[..]
En er zal nog een oplossing gevonden moeten worden voor de populisten die helemaal geen sterk Europa willen en die vanuit een romantisch beeld over een geschiedenis die nooit heeft bestaan, allemaal losse kleine landjes voor ogen hebben.
Probleem is wel dat Trump&Co. deze clubjes uit alle kracht en op alle mogelijke manieren steunen.quote:Op donderdag 8 januari 2026 16:48 schreef Perrin het volgende:
[..]
Mijn hoop is dat Trump zijn acties en houding veel van dat probleem oplost. En we zullen zelf toch ook binnenkort de mouwen moeten opstropen. Doorgaan op de oude voet lijkt me geen optie. Lastige knopen zullen moeten worden doorgehakt. Om er maar een paar gezegdes tegenaan te gooien
Ja en vergeet Rusland niet. We zitten tussen twee vuren.quote:Op donderdag 8 januari 2026 16:50 schreef xpompompomx het volgende:
[..]
Probleem is wel dat Trump&Co. deze clubjes uit alle kracht en op alle mogelijke manieren steunen.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.And what rough beast, its hour come round at last,
Slouches towards Bethlehem to be born?
Populisten hebben we te danken aan de regeringen van de afgelopen pak hem beet 30 jaar die lastige problemen die impopulaire maatregelen vereisen voor zich uit schoven.quote:Op zaterdag 10 januari 2026 15:14 schreef Perrin het volgende:
Ook in Europa kunnen we ICE-achtige mensenjacht weer gaan zien als Wildersachtigen, de AfD, etc winnen.
[ x ]
Leiderschap, verantwoordelijk bestuur, visie.. Nergens te bekennen idd.quote:Op maandag 12 januari 2026 13:29 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Populisten hebben we te danken aan de regeringen van de afgelopen pak hem beet 30 jaar die lastige problemen die impopulaire maatregelen vereisen voor zich uit schoven.
Nou ja, "we", de Duitsers zijn echt uitzonderlijke achterlopers op het gebied van digitalisering en faxen en briefschrijven er nog op los. Wirecard was hun Wunderkind, maar dat bleek een frauduleus kaartenhuis te zijn, maar wilde men zo graag beschermen dat zelfs de waakhonden achter de pers aangingen die het openbaarden.quote:Op zaterdag 10 januari 2026 13:04 schreef Perrin het volgende:
We zouden dit niet moeten accepteren. Transformatie is van levensbelang.
[ x ]
Fair point. Maar het probleem ligt veel breder.quote:Op maandag 12 januari 2026 13:39 schreef nostra het volgende:
[..]
Nou ja, "we", de Duitsers zijn echt uitzonderlijke achterlopers op het gebied van digitalisering en faxen en briefschrijven er nog op los. Wirecard was hun Wunderkind, maar dat bleek een frauduleus kaartenhuis te zijn, maar wilde men zo graag beschermen dat zelfs de waakhonden achter de pers aangingen die het openbaarden.
Omdat kiezers deze regeringen kiezen en politici geliefd willen zijn, de kiezer vertellen wat die willen horen.quote:Op donderdag 15 januari 2026 08:41 schreef Perrin het volgende:
De lijst vergissingen in Duitsland is lang. Hoe zou het toch kunnen dat ze zich keer op keer zo vergissen?
[ x ]
Wat ik probeer duidelijk te maken is, wij met zijn alleen zijn er zelf schuld aan. Niet de politiek alleen, wij kiezen er namelijk voor met zijn allen.quote:
Ja we besturen onze samenleving als een kip zonder kop. We doen maar wat. Als het maar lekker voelt op korte termijn.quote:Op donderdag 15 januari 2026 09:02 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Wat ik probeer duidelijk te maken is, wij met zijn alleen zijn er zelf schuld aan. Niet de politiek alleen, wij kiezen er namelijk voor met zijn allen.
't Is net drugs.quote:Op donderdag 15 januari 2026 09:11 schreef Perrin het volgende:
[..]
Ja we besturen onze samenleving als een kip zonder kop. We doen maar wat. Als het maar lekker voelt op korte termijn.
Moet toch slimmer, verstandiger en competenter kunnen, zou je denken.quote:
Misschien sommigen, er zijn daar nog steeds veel boomers aan de macht. 65+ers zijn doorgaans niet zo van de dynamische verandering.quote:Op donderdag 15 januari 2026 14:54 schreef BEFEM het volgende:
Wat ik mij afvraag, snappen ze in Duitsland ook dat ze gigantisch achter lopen? Heeft weleens een hooggeplaatste politicus gezegd dat het compleet beschamend is dat ze daar nog met fax werken?
Verder kijken dan de energieprijs en infrastructuur.
Het was ook niet allemaal koek en ei met die centrales maar ik kan er idd met mijn pet ook niet bij dat men zelfs na de Russsiche inval ervoor koos om gewoon stug door te zetten.quote:
Feiten zijn ondergeschikt aan idealen.quote:Op woensdag 11 februari 2026 11:53 schreef Jan_Onderwater het volgende:
De SPD presenteerde recent haar manifest, meer sociaal, 1970 belde, die wilde haar Tijdgeest terug.
Gisteren was de secretaris generaal van de SPD te gast bij een talkshow van Markus Lanz. Hij ging volledig nat. Tim Klüssendorf had geen enkele notie van wat de kosten zijn van de sociale staat.
De incompetentie is hemeltergend
https://m.bild.de/politik(...)bild-V24.3.D_ACBlock
Een soort Nationaal Socialisme?quote:Op donderdag 5 februari 2026 07:52 schreef Perrin het volgende:
Deze Duitse politicus pleit voor een soort mengvorm tussen Socialisme en Nationalisme. Verfrissend.
[ x ]
Typisch voor totalitair denkende mensen (die noemen het zelf idealisme).quote:Op woensdag 11 februari 2026 13:19 schreef Perrin het volgende:
[..]
Feiten zijn ondergeschikt aan idealen.
Tja heel sterk is het optreden natuurlijk niet nee. Maar twee specifieke cijfertjes niet direct op kunnen opdreunen is ook niet echt reden tot een artikel schrijven. Ik krijg hier vooral het idee dat het Bild meer om de gotcha gaat dan om het daadwerkelijke verhaal.quote:Op woensdag 11 februari 2026 11:53 schreef Jan_Onderwater het volgende:
De SPD presenteerde recent haar manifest, meer sociaal, 1970 belde, die wilde haar Tijdgeest terug.
Gisteren was de secretaris generaal van de SPD te gast bij een talkshow van Markus Lanz. Hij ging volledig nat. Tim Klüssendorf had geen enkele notie van wat de kosten zijn van de sociale staat.
De incompetentie is hemeltergend
https://m.bild.de/politik(...)bild-V24.3.D_ACBlock
Het is op meerdere fronted een faalhaasquote:Op woensdag 11 februari 2026 15:25 schreef Gehenna het volgende:
[..]
Tja heel sterk is het optreden natuurlijk niet nee. Maar twee specifieke cijfertjes niet direct op kunnen opdreunen is ook niet echt reden tot een artikel schrijven. Ik krijg hier vooral het idee dat het Bild meer om de gotcha gaat dan om het daadwerkelijke verhaal.
Ja als ik het stuk van Bild zo lees wel idd. Maar ik vraag me af, is er ook nog beeldmateriaal van het daadwerkelijke gesprek?quote:Op woensdag 11 februari 2026 16:01 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Het is op meerdere fronted een faalhaas
1. Hij weet niet waar hij het over heeft
2. Hij heeft geen weerwoord klaar maar smoezen
3. Hij weet niet met de media om te gaan, verliest in seconden de controle over het gesprek
dan hoor je die job niet te hebben.
Dus zijn fout is dat hij zoals Merz is? Maar dat is toch voldoende om het land te mogen leiden?quote:Op woensdag 11 februari 2026 16:01 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Het is op meerdere fronted een faalhaas
1. Hij weet niet waar hij het over heeft
2. Hij heeft geen weerwoord klaar maar smoezen
3. Hij weet niet met de media om te gaan, verliest in seconden de controle over het gesprek
dan hoor je die job niet te hebben.
En dan kinderen op school vertellen dat ondernemers uitbuiters zijn (was in 2015 reuring over naar aanleiding van een leerboek)quote:Op maandag 2 maart 2026 13:37 schreef Perrin het volgende:
De zegeningen van de bureaucratie en de sociaaldemocratie.
[ x ]
quote:Grüne: 32,0 (-0,6)
CDU: 29,0 (+4,9)
AfD: 17,5 (+7,8)
SPD: 5,5 (-5,5)
Linke: 4,5 (+0,9)
FDP: 4,5 (-6,0)
Is er nog een kiesdrempel, of geldt dat hier niet?quote:
Zeker. Die vijf procent halen is dus vrij essentieel. Als FDP dat hier niet haalt, wordt het wel erg ingewikkeld voor die club…quote:Op zondag 8 maart 2026 19:09 schreef capricia het volgende:
[..]
Is er nog een kiesdrempel, of geldt dat hier niet?
Het zal er om spannen dus. Net als bij Die Linke.quote:Op zondag 8 maart 2026 19:10 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Zeker. Die vijf procent halen is dus vrij essentieel. Als FDP dat hier niet haalt, wordt het wel erg ingewikkeld voor die club…
Zeker. Maar voor Die Linke is het minder spannend, die zitten nog wel gewoon in de Bondsdag. En die moeten het niet hebben van deze welvarende deelstaat.quote:Op zondag 8 maart 2026 19:11 schreef capricia het volgende:
[..]
Het zal er om spannen dus. Net als bij Die Linke.
FDP is een klassieke liberale partij.quote:Op zondag 8 maart 2026 21:00 schreef derLudolf het volgende:
Is FDP enigszins vergelijkbaar met D66 @:borisz - afgezien van het feit dat ze in NL landelijk de grootste zijn en in D de kiesdrempel niet hebben gehaald?
Als het verkeerd loopt voor de SPD komen ze niet over de kiesdrempelquote:Op zondag 8 maart 2026 20:24 schreef borisz het volgende:
[ afbeelding ]
FDP was in BW nog met 10,7% aanwezig. Het hoogste % van de acht, nu nog zeven deelstaten waar ze vertegenwoordigd zijn. Saxen volgt op 6,5%, daar een coalitiepartij, maar ook verkiezingen daar dit jaar...
FDP is in NL-termen lastig te vertalen naar VVD/D66. Duitsland zal nooit liberaal worden.quote:Op zondag 8 maart 2026 21:00 schreef derLudolf het volgende:
Is FDP enigszins vergelijkbaar met D66 @:borisz - afgezien van het feit dat ze in NL landelijk de grootste zijn en in D de kiesdrempel niet hebben gehaald?
FDP was als D66 tussen pakweg 1966 en 1982.quote:Op zondag 8 maart 2026 21:30 schreef borisz het volgende:
[..]
FDP is in NL-termen lastig te vertalen naar VVD/D66. Duitsland zal nooit liberaal worden.
Niet alles wat op X staat is waar of het volledige plaatje. X is één grote verrechtsingsmachine, dat met de breinen van mensen speelt en op de juiste knopjes drukt, ook van slimme mensen:quote:Op maandag 2 maart 2026 13:37 schreef Perrin het volgende:
De zegeningen van de bureaucratie en de sociaaldemocratie.
CDU is kwetsbaar. Ze leunen heel sterk op oudere leeftijden.quote:Op zondag 8 maart 2026 21:41 schreef borisz het volgende:
[ afbeelding ]
Stukje historisch perspectief.
Die Linke haalt zijn beste resultaat ooit in deze deelstaat.quote:Op zondag 8 maart 2026 19:16 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Zeker. Maar voor Die Linke is het minder spannend, die zitten nog wel gewoon in de Bondsdag. En die moeten het niet hebben van deze welvarende deelstaat.
Leuken plaatje, maar Duitsland is een federatie en de Länder heffen zelf ook nog. Die 15.825 is de federale belasting, daar komt nog 15 procentpunt bovenop.quote:Op zondag 8 maart 2026 22:47 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Niet alles wat op X staat is waar of het volledige plaatje. X is één grote verrechtsingsmachine, dat met de breinen van mensen speelt en op de juiste knopjes drukt, ook van slimme mensen:
https://www.nature.com/articles/s41586-026-10098-2
Nu is het wel zo dat bij hetzelfde inkomen en vermogen je een heel verschillende belastingdruk kunt hebben, maar gemiddeld genomen is dit gewoon dronkemansgeleuter. Duitsland belast zijn bedrijven niet extreem zwaar, verre van.
Duitsland bungelt ergens onderaan (nog lager staan Orbanesk Hongarije, Griekenland en de Cook Eilanden)
https://www.oecd.org/en/p(...)venues_57b634d9.html
[ afbeelding ]
Daarnaast: beschaving is niet gratis. Bedrijven zijn niet op zichzelf staande welvaartsmachines en pinautomaten voor de rest. De enige bron van waardecreatie, waar onderdanige horigen maar dankbaar voor moeten zijn.
Als dat al zo is, dan geldt dat bijvoorbeeld ook voor de door rechts zo bejubelde Verenigde Staten.quote:Op maandag 9 maart 2026 09:39 schreef nostra het volgende:
[..]
Leuken plaatje, maar Duitsland is een federatie en de Länder heffen zelf ook nog. Die 15.825 is de federale belasting, daar komt nog 15 procentpunt bovenop.
Ja, dat is wat de Musken en Ellisons jou willen doen laten geloven. Het is al liefdadigheid als ze jou een baan aanbieden.quote:Op maandag 9 maart 2026 09:42 schreef Perrin het volgende:
Bedrijven zijn de pinautomaten voor de rest van de samenleving.
Daarom dus: een eigen bedrijf starten.quote:Op maandag 9 maart 2026 09:47 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Ja, dat is wat de Musken en Ellisons jou willen doen laten geloven. Het is al liefdadigheid als ze jou een baan aanbieden.
En traditioneel zijn ouderen juist degene die gaan stemmen. Sterft de Union aanhang weg is dat een “double whammy”quote:Op zondag 8 maart 2026 23:36 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
CDU is kwetsbaar. Ze leunen heel sterk op oudere leeftijden.
Die Linke en AfD die hun beste resultaat ooit haalden. Matige dag dus.quote:Op maandag 9 maart 2026 09:28 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Die Linke haalt zijn beste resultaat ooit in deze deelstaat.
Er had meer in gezeten. Andere linkse partijen onder de kiesdrempel kregen bij elkaar 3.8% van de stemmen. De kiesdrempel halen had gekund.
https://de.wikipedia.org/(...)%C3%BCrttemberg_2026
De leden stromen iig toe. Afgelopen jaar een verdubbeling.
https://www.zeit.de/polit(...)uene-csu-cdu-spd-gxe
https://www.welt.de/polit(...)egt-deutlich-zu.html
Sarah Wagenknecht heeft (gelukkig) het nakijken.
Dat vind ik in het geval van Die Linke niet. Het is niet meer de partij van Lafontaine en Wagenknecht en juist daardoor zitten ze in de lift.quote:Op maandag 9 maart 2026 10:07 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Die Linke en AfD die hun beste resultaat ooit haalden. Matige dag dus.
Met Die Linke in het parlement had je serieuze oppositie gehad, in plaats van dat de 'alternatieve' energie vooral bij antidemocraten met genocide fantasieën zit (en dan sws minder zetels voor AfD - en misschien een boven de markt hangende CDU/AfD meerderheid niet meer mogelijk).quote:Op maandag 9 maart 2026 10:42 schreef GlennQuagmire het volgende:
[ afbeelding ]
Ongeveer 70% van de zetels komen nu bij de coalitie door de kiesdrempel, dat is toch ook niet gezond
En die kiesdrempel heeft een versterkend effect, hoeveel potentiële Die Linke of FDP stemmers zullen wat anders hebben gestemd doordat het halen van die kiesdrempel onwaarschijnlijk was?quote:Op maandag 9 maart 2026 10:42 schreef GlennQuagmire het volgende:
[ afbeelding ]
Ongeveer 70% van de zetels komen nu bij de coalitie door de kiesdrempel, dat is toch ook niet gezond
Dan kap je er toch mee.quote:Op maandag 2 maart 2026 13:37 schreef Perrin het volgende:
De zegeningen van de bureaucratie en de sociaaldemocratie.
[ x ]
Maar het is gemiddeld flauwekul. Zelfs als je er 15% bij op zou tellen (wat nostra zegt), dan kom je nog niet op het niveau van o.a. de Verenigde Staten en Australië uit.quote:
Over de FDP, en waar ze uiteindelijk voor kiezen.quote:Op maandag 9 maart 2026 11:38 schreef Hanca het volgende:
[..]
En die kiesdrempel heeft een versterkend effect, hoeveel potentiële Die Linke of FDP stemmers zullen wat anders hebben gestemd doordat het halen van die kiesdrempel onwaarschijnlijk was?
Kiesdrempels van 5% zijn wat mij betreft echt een absurd idee.
Misschien missen ze vrijstellingen of andere aftrekposten.quote:Op maandag 9 maart 2026 12:07 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Maar het is gemiddeld flauwekul. Zelfs als je er 15% bij op zou tellen (wat nostra zegt), dan kom je nog niet op het niveau van o.a. de Verenigde Staten en Australië uit.
Je moet het ook nog uit je bedrijf trekken om er van te kunnen leven hè. Waar (uiteraard) weer belasting over verschuldigd is. Dus dan is het rekensommetje bij 100.000 winst:quote:Op maandag 9 maart 2026 12:07 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Maar het is gemiddeld flauwekul. Zelfs als je er 15% bij op zou tellen (wat nostra zegt), dan kom je nog niet op het niveau van o.a. de Verenigde Staten en Australië uit.
En de VS is zelf ook een federatie, net als Duitsland.
Ik mis hier weer eens een betrouwbare bron en een volledig overzicht...quote:Op maandag 9 maart 2026 12:51 schreef nostra het volgende:
[..]
Je moet het ook nog uit je bedrijf trekken om er van te kunnen leven hè. Waar (uiteraard) weer belasting over verschuldigd is. Dus dan is het rekensommetje bij 100.000 winst:
15% Körperschaftssteuer = 15.000
5,5% (van de KS) solidariteitstoeslag = 20.000 * 0,055 = 825 (bij elkaar is dat die 15.825 in je plaatje)
14% Gewerbesteuer (gemiddeld over de deelstaten) = 14.000
25% Abgeltungsteuer van wat er overblijft = ,25 * (100.000-15.000-14.000-825) = 17.544
5,5% solidariteitstoeslag van de AS = 0,055 * 17.544 = 965
Is ongeveer 52.000 voor bassie.
De US verschilt veel sterker per staat (ook een aantal met 0%), maar effectieve belastingvoet is daar rond de 38%, dus dan houd je 62.000 over.
Het politieke midden in Duitsland levert dan ook weinig goeds.quote:Op maandag 9 maart 2026 13:26 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Jonge kiezers kiezen voor extreme partijen
https://m.bild.de/politik(...)bild-V24.5.E_ACBlock
Bild Zeitung telt dus niet (meer) Die Grünen mee als extreem of radicaal. Dat is wel grappig.quote:Op maandag 9 maart 2026 13:26 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Jonge kiezers kiezen voor extreme partijen
https://m.bild.de/politik(...)bild-V24.5.E_ACBlock
In Baden-Württemberg is groen gewoon Union Lightquote:Op maandag 9 maart 2026 13:33 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Bild Zeitung telt dus niet (meer) Die Grünen mee als extreem of radicaal. Dat is wel grappig.
In heel Europa wordt de politiek getekend door vooruitschuiven, pappen, nathouden en alleen echt wat doen wanneer de omstandigheden er toe dwingen. Een steeds groter wordende overheid die steeds duurder wordt en daarvoor minder teruggeeft en steeds meer burocratiequote:Op maandag 9 maart 2026 13:28 schreef Perrin het volgende:
[..]
Het politieke midden in Duitsland levert dan ook weinig goeds.
Log, zelfgenoegzaam, vol angstige te hoog gepromoveerde managers en boekhouders. We verdienen beter. Ze maken er een rommeltje van.quote:Op maandag 9 maart 2026 13:47 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
In heel Europa wordt de politiek getekend door vooruitschuiven, pappen, nathouden en alleen echt wat doen wanneer de omstandigheden er toe dwingen. Een steeds groter wordende overheid die steeds duurder wordt en daarvoor minder teruggeeft en steeds meer burocratie
Een beetje meer Milei zou goed zijn, een flink snijden in het eigen vlees. Net als bij ASML alle vergadertijgers en ik wil ook wat melders eruit zou een goed begin zijn
Neen, de meeste AfD stemmers stemden vroeger Union of stemden nietquote:Op zondag 22 maart 2026 19:56 schreef Klopkoek het volgende:
Die Linke stijgt maar haalt de kiesdrempel niet. Jammer.
FDP en FW gelukkig naar de vaantjes. Deze zogenaamd fatsoenlijk liberale kiezers zitten nu bij AfD (en CDU).
CDU leunt ook in deze deelstaat heel erg op de oudjes.
Dat het lijntje van Linke alleen naar CDU gaat en niet naar SPD of Grünen is wel bijzonderquote:Op zondag 22 maart 2026 20:07 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Neen, de meeste AfD stemmers stemden vroeger Union of stemden niet
https://www.fr.de/politik(...)derung-94229840.html
Jammer voor jou (hoe durf je dat centrum-rechts te noemen, ben jij Yesilgoz?), maar zo ver afgedreven als Nederland is Duitsland nog niet.quote:Op zondag 22 maart 2026 20:37 schreef capricia het volgende:
En een centrum rechtse coalitie is nu mogelijk. Dat is echt heel bijzonder.
Waarom zou dat jammer voor mij zijn?quote:Op zondag 22 maart 2026 20:56 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Jammer voor jou (hoe durf je dat centrum-rechts te noemen, ben jij Yesilgoz?), maar zo ver afgedreven als Nederland is Duitsland nog niet.
https://www.tagesschau.de(...)-ts-ltw26rp-138.html
87% van de CDU kiezers zeggen dat AfD absoluut niet mee mag doen. 80% van CDU kiezers vinden CDU-SPD een "goede" coalitie.
Zo ver afgegleden als Nederland, waar er bij rechts geen ondergrens meer bestaat, is men daar nog niet.
Omdat jij sowieso een kleiner links wil. Het kan niet klein genoeg zijn.quote:Op zondag 22 maart 2026 20:57 schreef capricia het volgende:
[..]
Waarom zou dat jammer voor mij zijn?
Ik adviseer je geen zaken voor mij (of überhaupt voor een ander) in te vullen.quote:Op zondag 22 maart 2026 21:22 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Omdat jij sowieso een kleiner links wil.
Dan komt inderdaad een "centrumrechtse" coalitie in beeld, maar helaas voor jullie, daar is dat Nederlandse spel nog niet zo ver gevorderd. CDU is geen VVD.
Nou nee, in Nederland is er een spelletje bezig om een steeds rechtsere uitslag te krijgen en zelfs FvD is daarbij nuttig. Veertig procent van de VVD-kiezers ziet een coalitie met FvD zitten en tot 2021 vond ook de helft van de CDA kiezer dat. De rechtse elites in Nederland hebben geen grenzen meer, het is puur sociaal-darwinisme.quote:Op zondag 22 maart 2026 21:24 schreef Perrin het volgende:
Ik ben geen groot fan van de Nederlandse politiek, maar in Duitsland is het nog een stuk erger.
Ik ben niet zo bang voor rechts, ik wil liever een competente regering, of die nu een beetje naar links of naar rechts leunt maakt me weinig uit. Een competent links blok zou me heerlijk lijken. Helaas hebben we dat in NL nu niet en in Duitsland ook niet.quote:Op zondag 22 maart 2026 21:27 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Nou nee, in Nederland is er een spelletje bezig om een steeds rechtsere uitslag te krijgen en zelfs FvD is daarbij nuttig. Veertig procent van de VVD-kiezers ziet een coalitie met FvD zitten en tot 2021 vond ook de helft van de CDA kiezer dat. De rechtse elites in Nederland hebben geen grenzen meer, het is puur sociaal-darwinisme.
Zover is Duitsland (nog) niet. De CDU kiezers niet, de CDU elite niet. Niet dat opportunistische nihilisme.
Er hoeft niks ingevuld te worden, gezien jouw posthistorie en het idee dat elke coalitie met de neo-nazis van AfD, waar AfD één-derde van de regeringsposten in beslag neemt, "centrum-rechts" zou zijn. Dan is er geen invulling meer nodig.quote:Op zondag 22 maart 2026 21:24 schreef capricia het volgende:
[..]
Ik adviseer je geen zaken voor mij (of überhaupt voor een ander) in te vullen.
Jij krijgt geen ICE voor de deur natuurlijk, of een op hol geslagen Belastingdienst op fraudejacht tegen "een nest Afrikanen".quote:
Okay man!quote:Op zondag 22 maart 2026 21:33 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Er hoeft niks ingevuld te worden, gezien jouw posthistorie en het idee dat elke coalitie met de neo-nazis van AfD, waar AfD één-derde van de regeringsposten in beslag neemt, "centrum-rechts" zou zijn. Dan is er geen invulling meer nodig.
CDU is conservatief centrum-rechts. Met een groot AfD erbij is het rechts.
Heeft historische redenen dat dit zo is opgelegdquote:Op maandag 9 maart 2026 10:42 schreef GlennQuagmire het volgende:
[ afbeelding ]
Ongeveer 70% van de zetels komen nu bij de coalitie door de kiesdrempel, dat is toch ook niet gezond
Een goude tip: ik zou jullie snel gaan toeleggen op jullie prompt-vaardigheden in ChatGPT. De nieuwe Carravaggio of Vermeer is zo gemaakt! Een goed zakcentje in het vooruitzicht, en je hoeft er veel minder werk in te steken dan Han van Meegeren destijds.quote:Aan de andere kant van de Maas staat De Rotterdam van Rem Koolhaas.
,,Afschuwelijk! Koolhaas is in mijn ogen de grootste misdadiger tegen de menselijkheid.''
Realiteit is anders, de 5% kiesdrempel heeft als resultaat dat het percentage van het daadwerkelijke aantal zetels van partijen met meer dan de 5% hoger ligt. Daar komen de directe Mandaten nog bij.quote:
https://www.zeit.de/polit(...)vorwuerfe-gegen-voltquote:En wat is Volts standpunt over antisemitisme?
Niet alleen de Linkse Partij kampt met antisemitisme. Na een conflict over chatberichten verlaten Joodse leden de kleine partij Volt.
Alleen de tekst nog terugveranderen, de hymne is gelijk gebleven.quote:Op donderdag 23 april 2026 19:34 schreef Perrin het volgende:
Om het 100-jarig jubileum te vieren.
[ x ]
Moeten we straks weer Duitsers afslachten of wat is deze?quote:Op donderdag 23 april 2026 19:34 schreef Perrin het volgende:
Om het 100-jarig jubileum te vieren.
[ x ]
In groten delen van Europa is visie en leiderschap een ontzettend schaars goed.quote:Kanzler ohne klaren Kurs
Friedrich Merz manövriert Deutschland durch den „Epochenbruch“. Fachleute erkennen Bewegung, aber keine Strategie.
Je kunt dit soort dingen gewoon beter aan Frankrijk en de Britten over laten.quote:Op maandag 4 mei 2026 08:56 schreef Perrin het volgende:
Internationaal verandert de machtsbalans: de dominantie van het Westen neemt af, terwijl landen als China en India aan invloed winnen. Denkers zoals Kishore Mahbubani pleiten daarom voor een pragmatische, meer op eigen belangen gerichte koers, terwijl Brendan Simms juist oproept tot een fundamentele keuze: Europa verenigen tot één staat of Duitsland als grootmacht positioneren.
Binnen de Duitse politiek blijft zo’n fundamenteel debat echter grotendeels uit. Instrumenten zoals een nationale veiligheidsraad functioneren zwak, en veel beleid volgt bestaande lijnen. Merz kiest voorlopig voor samenwerking “met Europa”, maar zonder duidelijk te maken wat Duitsland precies wil bereiken of wat “Europa” concreet betekent.
Kortom: Duitsland beweegt veel op het wereldtoneel, maar mist richting, samenhang en strategische helderheid in een snel veranderende geopolitieke orde.
[..]
In groten delen van Europa is visie en leiderschap een ontzettend schaars goed.
We slaapwandelen de toekomst in.
Een kinderachtig electoraat en kinderachtige bestuurders, tot elkaar veroordeeld. Terwijl om ons heen de wereld steeds hardvochtiger wordt. Rara, hoe gaat dat aflopen?quote:Op maandag 4 mei 2026 09:50 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Zei het eerder en blijf erbij, onder Schröder werden eindelijk achterstallige economische hervormingen doorgevoerd. In plaats van door te zetten draaide Merkel die grotendeels terug, hiervoor werd ze drie keer herkozen.
Duitse bevolking kan nu nog zo huilen en jammeren, maar men wilde meer dan 20 jaar helemaal geen verandering. Nu heeft men de gevolgen ervan
De voor mensen en sociale mobiliteit meest schadelijke hervorming, namelijk Hartz-IV (lijkt op de Participatiewet maar misschien nog erger) werd helaas niet teruggedraaid.quote:Op maandag 4 mei 2026 09:50 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Zei het eerder en blijf erbij, onder Schröder werden eindelijk achterstallige economische hervormingen doorgevoerd. In plaats van door te zetten draaide Merkel die grotendeels terug, hiervoor werd ze drie keer herkozen.
Duitse bevolking kan nu nog zo huilen en jammeren, maar men wilde meer dan 20 jaar helemaal geen verandering. Nu heeft men de gevolgen ervan
Europa wordt zelf steeds hardvochtiger en normlozer natuurlijk.quote:Op maandag 4 mei 2026 09:57 schreef Perrin het volgende:
[..]
Een kinderachtig electoraat en kinderachtige bestuurders, tot elkaar veroordeeld. Terwijl om ons heen de wereld steeds hardvochtiger wordt. Rara, hoe gaat dat aflopen?
Enig idee hoe het door jou zo geliefde socialisme met werkloosheid omging?quote:Op maandag 4 mei 2026 10:30 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
De voor mensen en sociale mobiliteit meest schadelijke hervorming, namelijk Hartz-IV (lijkt op de Participatiewet maar misschien nog erger) werd helaas niet teruggedraaid.
Dit was de meest twijfelachtige hervorming van Schröder en de Groenen destijds.
Wat is dit nu weer voor reactie? De wantoestanden van de DDR en Sovjet-Unie zijn geen bewijs voor het succes of falen van Hartz-IV.quote:Op maandag 4 mei 2026 12:08 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Enig idee hoe het door jou zo geliefde socialisme met werkloosheid omging?
Helaas geldt het niet alleen voor Duitsland.quote:
Klopt, geldt voor veel, rijke, Westerse landen.quote:Op dinsdag 5 mei 2026 23:14 schreef Perrin het volgende:
[..]
Helaas geldt het niet alleen voor Duitsland.
Toch prachtig al die rijkdom, we zijn er als maatschappij echt op vooruit gegaan.quote:Op dinsdag 5 mei 2026 23:16 schreef Arcee het volgende:
[..]
Klopt, geldt voor veel, rijke, Westerse landen.
Denk dat linkse partijen er meer aan zou hebben zich te bekommeren om de zorgen van hun klassieke achterban dan hún gelijkhebberigheid paternalistisch door hun strot te drukkenquote:Op donderdag 7 mei 2026 13:30 schreef Hanca het volgende:
Ik vraag me soms af of linkse activisten willen dat rechts wint, dit is toch gewoon een plan met als doel de kiezers daar heen te jagen?
https://nos.nl/artikel/26(...)-tot-felle-weerstand
Als ik vertegenwoordiger van een linkse partij was zou ik hier snel fors afstand van nemen.
Dit komt dus niet van de linkse partijen, maar van een stel verkeersdeskundigen en een stel activisten.quote:Op donderdag 7 mei 2026 16:28 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Denk dat linkse partijen er meer aan zou hebben zich te bekommeren om de zorgen van hun klassieke achterban dan hún gelijkhebberigheid paternalistisch door hun strot te drukken
Mooi gesproken.quote:Op donderdag 7 mei 2026 17:23 schreef Hanca het volgende:
[..]
Dit komt dus niet van de linkse partijen, maar van een stel verkeersdeskundigen en een stel activisten.
Is toch gewoon een goed idee. Aan het plaatje te zien gaat het ook alleen om het centrum. Hoe wij met autobezit omgaan is niet meer van deze tijd, Berlijn heeft goed OV en dat kan je nog beter maken. Het is echt niet nodig om elk boodschapje met de auto te halen. Berlijn heeft ook bijvoorbeeld idioot veel van die e-stepjes die je net zo makkelijk kunt gebruiken.quote:Op donderdag 7 mei 2026 13:30 schreef Hanca het volgende:
Ik vraag me soms af of linkse activisten willen dat rechts wint, dit is toch gewoon een plan met als doel de kiezers daar heen te jagen?
https://nos.nl/artikel/26(...)-tot-felle-weerstand
Als ik vertegenwoordiger van een linkse partij was zou ik hier snel fors afstand van nemen.
Je kent Berlijn blijkbaar niet? Dat is niet het centrum, daar wonen miljoenen mensen. En die hebben gewoon een auto om naar werk, familie, dagjes weg e.d. te gaan. Die kun je niet zo maar verbieden hun auto bij hun huis te zetten, los van de logistieke problemen die het geeft om al die auto's een P+R plek te geven willen mensen helemaal niet zonder auto. Ieder een eigen auto is één van de grootste verworven vrijheden van de afgelopen 50 jaar, dat is echte vrijheid. Die kun je niet van mensen afpakken.quote:Op donderdag 7 mei 2026 20:10 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Is toch gewoon een goed idee. Aan het plaatje te zien gaat het ook alleen om het centrum. Hoe wij met autobezit omgaan is niet meer van deze tijd, Berlijn heeft goed OV en dat kan je nog beter maken. Het is echt niet nodig om elk boodschapje met de auto te halen. Berlijn heeft ook bijvoorbeeld idioot veel van die e-stepjes die je net zo makkelijk kunt gebruiken.
In Amsterdam bijvoorbeeld is het centrum met auto's ook een totaal drama. Wat dat betreft zou een plan om binnen de ring autovrij te maken ook geen slecht idee zijn.
Typisch dat conservatieven als jij bij zoiets meteen wetenschappers van de hand doen en naar links wijzen. Het is geen plan van de linkse politiek. Op andere momenten als het je uitkomt zeg je dan weer kijk deze dude is generaal dus hij heeft gelijk. Nu vind je het niks en zeg je wat weten verkeersdeskundigen nou van verkeer
Ik heb in Berlijn gewoond. Je hebt geen auto nodig om naar werk familie of dagjes weg te gaan. Toen ik in Berlijn woonde had ik ook geen auto.quote:Op donderdag 7 mei 2026 20:15 schreef Hanca het volgende:
[..]
Je kent Berlijn blijkbaar niet? Dat is niet het centrum, daar wonen miljoenen mensen. En die hebben gewoon een auto om naar werk, familie, dagjes weg e.d. te gaan. Die kun je niet zo maar verbieden hun auto bij hun huis te zetten, los van de logistieke problemen die het geeft om al die auto's een P+R plek te geven willen mensen helemaal niet zonder auto. Ieder een eigen auto is één van de grootste verworven vrijheden van de afgelopen 50 jaar, dat is echte vrijheid. Die kun je niet van mensen afpakken.
En ik zei niet dat het linkse partijen waren, dat benoemde ik juist.
OV binnen Berlijn is goed, dat weet ik. Ik ben er diverse keren geweest. Maar mensen leven nou eenmaal niet binnen een stad. Zeker niet nu familie vaak geen huis meer binnen de stad kan betalen.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 09:41 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Ik heb in Berlijn gewoond. Je hebt geen auto nodig om naar werk familie of dagjes weg te gaan. Toen ik in Berlijn woonde had ik ook geen auto.
Ieder een eigen auto is gigantisch verspillend die dingen staan 99% van de tijd stil. In Berlijn heeft ook maar 30% een auto dus dat iedereen een auto als verwovenheid heeft wat je stelt klopt toch al niet.
Je kunt prima stellen dat 12 dagen een auto in het jaar genoeg moet zijn. Ieder een eigen auto is nooit haalbaar geweest en ook compleet onwenselijk. Het levert uiteraard meer logistieke problemen op om een stad autovriendelijk te maken dan om auto's te weren. Gezien je nog nooit in Berlijn geweest bent blijkbaar zal ik nog maar een keer herhalen het OV is daar goed. Daarbij taxi's en dergelijke mogen gewoon rijden dus als je dan heel nodig een auto nodig hebt kun je gewoon een taxi nemen of een van je 12 auto dagen gebruiken. Dat in het Berlijnse centrum miljoenen mensen wonen hoef je mij niet te vertellen.
Typisch dat mensen zoals jij dat wel even denken te kunnen bepalen voor anderen.quote:Op donderdag 7 mei 2026 20:10 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Is toch gewoon een goed idee. Aan het plaatje te zien gaat het ook alleen om het centrum. Hoe wij met autobezit omgaan is niet meer van deze tijd, Berlijn heeft goed OV en dat kan je nog beter maken. Het is echt niet nodig om elk boodschapje met de auto te halen. Berlijn heeft ook bijvoorbeeld idioot veel van die e-stepjes die je net zo makkelijk kunt gebruiken.
In Amsterdam bijvoorbeeld is het centrum met auto's ook een totaal drama. Wat dat betreft zou een plan om binnen de ring autovrij te maken ook geen slecht idee zijn.
Typisch dat conservatieven als jij bij zoiets meteen wetenschappers van de hand doen en naar links wijzen. Het is geen plan van de linkse politiek. Op andere momenten als het je uitkomt zeg je dan weer kijk deze dude is generaal dus hij heeft gelijk. Nu vind je het niks en zeg je wat weten verkeersdeskundigen nou van verkeer
Als je geen huis binnen de stad kan betalen kun je ook geen auto bij je huis in de stad hebben. Voor die mensen maakt het dus in elk geval al niet uit als Berlijn autovrij wordt.. Bedenk ook dat Berlijn veel goedkoper is om te wonen dan bijvoorbeeld Amsterdam.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 09:48 schreef Hanca het volgende:
[..]
OV binnen Berlijn is goed, dat weet ik. Ik ben er diverse keren geweest. Maar mensen leven nou eenmaal niet binnen een stad. Zeker niet nu familie vaak geen huis meer binnen de stad kan betalen.
Nee dat is compleet onhaalbaar. Wat is dit voor bizar idee. Auto's staan het overgrote deel van de tijd gewoon stil op de plek zo'n 95% van de tijd. Een auto kost nogal wat om te produceren dat is slecht voor het milileu.quote:En ieder huishouden een eigen auto is juist wel haalbaar en zou ook juist het doel moeten zijn van partijen die zich het lot van lagere inkomens aantrekken.
Armen hebben minder vaak een auto. Rijken zouden hier meer last van hebben gezien ze vaker een auto hebben.quote:Want de rijken, die vinden wel een methode om niet minder mobiel te zijn. Het beperken van autobezit is gewoon weer het afpakken van de vrijheid van mensen met een lager inkomen. Dat is de essentie.
Typisch dat mensen als jij denken dat je geen boodschap hoeft te hebben aan anderen. Als iedereen alleen aan zichzelf denkt is een stad een waardeloze plek om te wonen.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 09:57 schreef PieterDeRijcke het volgende:
[..]
Typisch dat mensen zoals jij dat wel even denken te kunnen bepalen voor anderen.
Die misschien slecht ter been zijn, ouder zijn, verder weg werken etc.
Je doet nu alsof een auto duur is. Spoileralert: dat zijn ze al lang niet meer.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:07 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Als je geen huis binnen de stad kan betalen kun je ook geen auto bij je huis in de stad hebben. Voor die mensen maakt het dus in elk geval al niet uit als Berlijn autovrij wordt.. Bedenk ook dat Berlijn veel goedkoper is om te wonen dan bijvoorbeeld Amsterdam.
[..]
Nee dat is compleet onhaalbaar. Wat is dit voor bizar idee. Auto's staan het overgrote deel van de tijd gewoon stil op de plek zo'n 95% van de tijd. Een auto kost nogal wat om te produceren dat is slecht voor het milileu.
Dit argument is een beetje als van die verstokte vleeseters die vinden dat elke maaltijd een stuk vlees gewoon een doel opzich moet zijn. Zo'n standpunt als iedereen zou een eigen auto moeten hebben gaat volledig voorbij aan alle nadelen. Gezien auto's bijna de hele tijd stilstaan kan je veel beter inzetten om auto's bijvoorbeeld in plaats daarvan met 10 of meer mensen te delen zodat ze dan maar de helft van de tijd stil zouden staan.
[..]
Armen hebben minder vaak een auto. Rijken zouden hier meer last van hebben gezien ze vaker een auto hebben.
Dit argument is compleet uit de lucht gegrepen. Dit zeggen mensen ook over het beperken van vliegreizen, iets wat rijken ook gewoon veel vaker doen. Hetzelfde als de argumenten dat afschaffen van de hypotheekrente armen meer zou raken ook al weten we dat rijken veel meer van de hypotheekrenteaftrek ontvangen dan armen.
Iemand die arm is in Berlijn heeft helemaal geen geld voor een auto en in die stad is er geen noodzaak voor een auto.
Natuurlijk wel. Daarbij is het idee van 8 miljard auto's op aarde die 95% van de tijd stil staan gewoon kansloos.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:17 schreef Hanca het volgende:
[..]
Je doet nu alsof een auto duur is. Spoileralert: dat zijn ze al lang niet meer.
De auto is een van de duurdere vervoersmiddelen. De vrijheid van een auto is beperkt. Daarbij je kunt er altijd een huren wat natuurlijk goedkoper is dan er een bijna permanent stil laten staan en devalueren en verslijten.quote:En juist doordat een auto een goedkoop vervoersmiddel is, heeft het de armere klasse de enorme vrijheid gegeven die de rijken al lang hebben.
Je argumenten slaan compleet nergens op. Typisch dat je niet op mijn zeer treffende vergelijkingen in durft te gaan.quote:Je vergelijkingen slaan verder ook als een tang op een varken, daar ga ik verder maar niet op in. Maar blijkbaar dringt het niet bij je door dat als jij in de stad woont en je familie daar geen huis meer kan vinden, je nog steeds wel naar die familie wil.
Nog geen 30% heeft een auto en jij doet alsof 100% een auto makkelijk haalbaar is. Volgens jou zou Berlijn dus 3x zoveel parkeerplekken moeten gaan makenquote:Echt, dat linkse mensen en helaas ook partijen zo massaal achter de anti-auto-lobby gaan staan is een teken dat ze niets begrepen hebben van de belangrijke verworvenheden van de laatste 50 jaar.
Je kunt overal naartoe gaan zonder auto. Je pakt dus geen vrijheid af door autogebruik te beperken. Je vergroot juist de vrijheid van mensen omdat er dan meer ruimte is voor ander efficienter vervoer zoals OV.quote:Autovrije wijken, dat is voor rijken die andere vormen van vervoer zoals taxi's kunnen betalen, niet geschikt voor mensen die net een 4e hands auto van 2500 euro kunnen betalen. Die pak je hun vrijheid om overal naar toe te gaan af en je beperkt hun leven tot haalbaar met het OV (als dat te betalen is, met een gezin met bijvoorbeeld 3 tieners gaat dat niet) en de fiets, verder mogen ze niet komen.
Je hebt geen idee waar je over praat.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:11 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Typisch dat mensen als jij denken dat je geen boodschap hoeft te hebben aan anderen. Als iedereen alleen aan zichzelf denkt is een stad een waardeloze plek om te wonen.
Het gaat in dit geval om een referendum, als de meerderheid daarvoor is zouden het juist de mensen met auto's zijn die hun wil aan anderen opleggen.
Als je slechter ter been bent kun je met het OV, als je ouder bent kun je met het OV als je verder weg werkt kan je met het OV. Je zou ook dichter bij je werk kunnen gaan wonen.
Vertel me eens over de plekken waar je te voet niet kunt komen maar met de auto wel? De benzinepomp aan de snelweg? Waarom zou je daar te voet heen willen?quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:34 schreef Hanca het volgende:
Je kunt niet overal naar toe zonder auto. Ook in Duitsland niet. En nogmaals: jij beperkt je nogal tot 'binnen Berlijn'. En auto's zijn niet duur, auto's zijn juist de goedkoopste manier om van A naar B te gaan als je met meer dan 2 mensen bent.
En een beetje armoedig bij je buren een auto lenen, dat is jouw idee van vooruitgang?
Jouw idee van werk bestaat uit 1 baan op 1 locatie en meeverhuizen als je een nieuwe vindt?quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:11 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
Je zou ook dichter bij je werk kunnen gaan wonen.
? OV is gewoon rolstoeltoegankelijk in Berlijn.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:35 schreef PieterDeRijcke het volgende:
[..]
Je hebt geen idee waar je over praat.
Met je slechter ter been ga maar met het OV.![]()
Asociaal ten top dit.
Jezus was niet van het delen, maar van het geven. Dus je hebt het verkeerd begrepen.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:46 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Vertel me eens over de plekken waar je te voet niet kunt komen maar met de auto wel? De benzinepomp aan de snelweg? Waarom zou je daar te voet heen willen?
Een auto is nooit goedkoper dan een fiets of de benenwagen.
Ik beperk me tot binnen Berlijn omdat dat is waar dit voorstel over gaat. Als jij je auto op een plek buiten de stad zet en daarheen gaat om verder te rijden is dat helemaal prima. Dat je als autobezitter een parkeerplek in een hoofdstad moet hebben is niet van deze tijd.
Als gemeenschap dingen delen is totaal niet armoedig. Als je op die manier een auto kan delen laat dat juist een teken van welvaart. Wat dat betreft had ik niet verwacht van jou als iemand die gelooft dat je zo neer zou kijken op delen. Ik dacht dat Jezus bijvoorbeeld altijd van delen was. Maar dat moet ik blijkbaar eigenlijk zien als armoedig en het ontnemen van mensen hun vrijheid.
Je moet best ver van je werk wonen als je er niet kan komen zonder auto. Ik heb bijvoorbeeld een vriend die in Keulen werkt en met het OV gaat vanuit Den Haag.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:47 schreef nostra het volgende:
[..]
Jouw idee van werk bestaat uit 1 baan op 1 locatie en meeverhuizen als je een nieuwe vindt?
Totdat je in ploegendienst werkt. Op een boerderij woont. Een baan hebt waar je naar klanten moet. Verschillende vestigingen moet bezoeken. Ga zo maar door.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:52 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
Je moet best ver van je werk wonen als je er niet kan komen zonder auto.
Een P+R bouwen is nog altijd veel goedkoper dan parkeerplaatsen voor autos maken in het centrum. Waar denk je dat de grond duurder is? In het centrum of waar een P+R staat?quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:52 schreef Hanca het volgende:
[..]
En de stad gaat geen P+R parkeerplaatsen bouwen voor (meer dan) een miljoen auto's aan de rand van de ring en iedere bewoner een gratis OV kaart geven om bij hun auto te komen. Als je het hebt over onrealistisch.
Wat een onzin maatstaf. Net zeg je ook nog dat een auto zo goedkoop is. Dus kies een van de twee. Of een auto is een goedkoop vervuilend vervoersmiddel (want die goedkope zijn niet electrisch). Of een auto is een welvaartssymbool. Als je zo graag een auto wil moet je maar niet in de stad gaan wonen dan, waar heel veel andere mensen last hebben van jouw auto.quote:Juist het massale autobezit onder het armere deel van de bevolking in het westen is hét teken van vooruitgang voor die groep.
De boerderij in Berlijnquote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:55 schreef nostra het volgende:
[..]
Totdat je in ploegendienst werkt. Op een boerderij woont. Een baan hebt waar je naar klanten moet. Verschillende vestigingen moet bezoeken. Ga zo maar door.
Die klanten zitten niet in Berlijn dan hè. Je verkleint de sociale mobiliteit van je bevolking juist enorm door dit soort maatregelen, iets waar links toch vol voor in de bres zou moeten springen.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:57 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
De boerderij in Berlijn![]()
In Berlijn kun je prima met het OV naar klanten, ik ken ook Berlijnse sociaal werkers die dat doen.
Je kunt altijd voor enkele beroepen een uitzondering maken. Dat staat er ook al taxi's kunnen nog ik neem aan brandweer,politie en ziekenwagens.
Dan pak je toch de elektrische fietstaxi?quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:58 schreef nostra het volgende:
Om nog maar niet te spreken over zoiets simpels als kinderen. Je moeder naar het ziekenhuis kunnen brengen. Om 3 uur 's nachts van een feestje terug kunnen komen.
Dus we zoeken een probleem voor een oplossing?quote:Op vrijdag 8 mei 2026 09:41 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
In Berlijn heeft ook maar 30% een auto
Haha ja in Berlijn is er wel echt een probleem met om 3 uur snachts thuiskomen. Mensen gaan niet voor 1-2 uur snachts is toptijd in de rij voor de Berlijnse club. Als je terug wil na een feest is de auto ook bepaald niet de beste optie.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:58 schreef nostra het volgende:
Om nog maar niet te spreken over zoiets simpels als kinderen. Je moeder naar het ziekenhuis kunnen brengen. Om 3 uur 's nachts van een feestje terug kunnen komen.
Fair enough.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 11:24 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
Je kunt je moeder natuurlijk ook naar het ziekenhuis brengen in bijvoorbeeld een bakfiets
De autovrije stad is een oplossing..quote:Op vrijdag 8 mei 2026 11:15 schreef nostra het volgende:
[..]
Dus we zoeken een probleem voor een oplossing?
Als het allemaal fijner, beter, handiger, efficiënter, goedkoper en gezonder is... waarom dan nog verbieden voor iedereen en zijn moeder en niet gewoon de wet van de grote getallen laten werken?quote:Op vrijdag 8 mei 2026 11:29 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
De autovrije stad is een oplossing..
Bijvoorbeeld zo'n electrische step neemt minder plek in dan een auto. Voor een niet zo lange afstand is dat dus efficienter in een drukke stad.
Een fiets is ook veel efficienter dan een auto. Goedkoper en je levert de energie zelf, daarbij ook nog gezond.
Ov bijvoorbeeld de Berlijnse U-bahn is ook een efficientere manier van mensen van A naar B brengen dan iedereen een eigen auto en in de file.
Omdat er geen sprake is van een verbod. Waar we het over hadden was een voorstel waar je een aantal dagen dispensatie voor je auto kan krijgen. Daarbij je hoeft het natuurlijk niet te verbieden om de parkeerplaatsen om te toveren tot pleintjes of parkjes. Op die manier zou je ook zonder verbod het onmogelijk kunnen maken je auto in de stad te parkeren. Zou dat meer je voorkeur hebben? Je bereikt hetzelfde maar op een andere manier?quote:Op vrijdag 8 mei 2026 11:33 schreef nostra het volgende:
[..]
Als het allemaal fijner, beter, handiger, efficiënter, goedkoper en gezonder is... waarom dan nog verbieden voor iedereen en zijn moeder en niet gewoon de wet van de grote getallen laten werken?
Dispensatie kan je alleen krijgen op een verbod, nu trek je het semantisch in het overdrevene.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 11:42 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
Omdat er geen sprake is van een verbod. Waar we het over hadden was een voorstel waar je een aantal dagen dispensatie voor je auto kan krijgen.
Nee, daar hebben we net een jaar campagne tegen gevoerd in het Leidse. Doe maar niet. (Probeer nog maar eens een aannemer te vinden die een dakkapel komt plaatsen. Op zijn bakfiets.).quote:Daarbij je hoeft het natuurlijk niet te verbieden om de parkeerplaatsen om te toveren tot pleintjes of parkjes. Op die manier zou je ook zonder verbod het onmogelijk kunnen maken je auto in de stad te parkeren. Zou dat meer je voorkeur hebben? Je bereikt hetzelfde maar op een andere manier?
Zon aannemer kan het gewoon plaatsen nadat hij met zijn bus komt voorrijden. In het voorstel staat een uitzondering voor noodzakelijke beroepen. Misschien had men dat in Leiden ook moeten bedenken.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 11:48 schreef nostra het volgende:
[..]
Dispensatie kan je alleen krijgen op een verbod, nu trek je het semantisch in het overdrevene.
[..]
Nee, daar hebben we net een jaar campagne tegen gevoerd in het Leidse. Doe maar niet. (Probeer nog maar eens een aannemer te vinden die een dakkapel komt plaatsen. Op zijn bakfiets.).
Inteessante passage:quote:Ulrike Meinhof 50 jaar dood: 'meest gezochte vrouw in Duitsland'
Gisteren 20:00
Ulrike Meinhof veranderde in de jaren ’60 en ’70 van protestantse pacifiste in een radicaal linkse militante. Als lid van de Rote Armee Faktion, ook bekend als de Baader-Meinhof Groep, was ze betrokken bij meerdere gewapende acties. Maar voordat ze het pistool oppakte, was haar pen haar wapen. Hoe veranderde deze jonge vrouw van links-intellectuele journalist in Duits staatsvijand nummer 1? In Wat blijft sprak Nicole Terborg met historicus Jacco Pekelder over Ulrike Meinhof, die 50 jaar geleden overleed...
Ik vind het doodeng dat AfD zo hard groeit.quote:
Wilders en FvD zijn minstens net zo erg.quote:Op zondag 17 mei 2026 21:19 schreef Straatcommando. het volgende:
We hebben alleen (nog) geen partij als AfD.
Ik vind het engste dat het vrij onherroepelijk de kant van de populisten op lijkt te gaan.quote:Op zondag 17 mei 2026 21:19 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Ik vind het doodeng dat AfD zo hard groeit.
Ik vind het ook eng dat ik met mijn eigen ogen kan zien waarom dat gebeurt. Dat is geen goedkeuring (integendeel) maar iemand die regelmatig in Duitsland is zal onderschrijven dat het land erg hard achteruit gaat. Dan is de volgende messias makkelijk kiezen.
We doen hier weinig anders. We hebben alleen (nog) geen partij als AfD.
Denk je dat de PVV en FvD in NL nog evenveel potentieel hebben als de AFD?quote:Op zondag 17 mei 2026 21:28 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Wilders en FvD zijn minstens net zo erg.
Wilders bejubelt niet voor niets elk AfD resultaat (en ook peilingen). FvD zit in dezelfde fractie als AfD. Momenteel heeft FvD nul zetels in het Europees Parlement maar ze doen wel mee met de vergaderingen van de koepelpartij.
quote:Op zondag 17 mei 2026 21:32 schreef Perrin het volgende:
[..]
Ik vind het engste dat het vrij onherroepelijk de kant van de populisten op lijkt te gaan.
De trend is genadeloos en een ommekeer lijkt niet in zicht.
Die twee kunnen samen ook 30% halen ja. Dat zal dan wel ten koste gaan van BBB, JA21 (herhaal: hun EU fractie is niet fris) en Markuszower/Keijzer zijn de sjaak. Dit potentieel is aanwezig en 1/3e-1/4e van de VVD-kiezers heeft FvD in hun keuzeset.quote:Op zondag 17 mei 2026 21:33 schreef capricia het volgende:
[..]
Denk je dat de PVV en FvD in NL nog evenveel potentieel hebben als de AFD?
Dat zegt niks. Als de VVD bij hun harde blokkade blijft en daarmee hun hachje blijft redden is het klaar. Dan krijg je iets met het 'fatsoenlijke' JA21 erbij. In Nederland zijn de breuklijnen altijd minder duidelijk, meer toegedekt (mijn observatie).quote:Want de AFD gaat wel heel hard in DL. En ik zie hier eerder PRO bij eventuele vervroegde verkiezingen de winnaar worden.
Iedereen weet wel welke issues er spelen. Idem in NL.quote:Op zondag 17 mei 2026 21:19 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Ik vind het doodeng dat AfD zo hard groeit.
Ik vind het ook eng dat ik met mijn eigen ogen kan zien waarom dat gebeurt. Dat is geen goedkeuring (integendeel) maar iemand die regelmatig in Duitsland is zal onderschrijven dat het land erg hard achteruit gaat. Dan is de volgende messias makkelijk kiezen.
We doen hier weinig anders. We hebben alleen (nog) geen partij als AfD.
Een groter deel van Nederland wil met FvD samenwerken dan Duitsers met AfD.quote:Op zondag 17 mei 2026 22:07 schreef capricia het volgende:
[..]
Iedereen weet wel welke issues er spelen. Idem in NL.
Blijft een soort onkunde van de politiek om dat goed te adresseren. Jaar na jaar na jaar.
En dan krijg je dit dus.
Met alle ellende van dien. Want de AFD is zo onfris als maar kan zijn.
het is de schuld van de Grunen dat de kerncentrales zijn ontmanteld, daar hebben ze nu toch een spijt vanquote:Op zondag 17 mei 2026 22:50 schreef Lyrebird het volgende:
Eerste en tweede wereld oorlog verloren, en nog steeds niets geleerd van hun fouten. Ze hadden dat land in twintig kleine landjes op moeten delen.
Carl Benjamin: I lived in Germany for nine years. Lovely people, but you don’t want to put them in charge of a country.
quote:AI-overzicht
Duitsland erkent openlijk dat het sluiten van de kerncentrales een strategische fout was, maar de Duitse Groenen (Die Grünen) houden vast aan de Atomausstieg.
Ondanks dat critici en diverse politici de stap betreuren, ligt de focus in Duitsland inmiddels volledig op hernieuwbare energie en de bouw van nieuwe gascentrales.
Waarom er toch spijt is:
Strategische fout: Zelfs binnen de Duitse politiek (zoals CDU-leider Friedrich Merz) wordt het sluiten van de laatste kernreactoren nu erkend als een historische misstap.
Hoge kosten: Een eventuele herstart van de ontmantelde reactoren is inmiddels financieel en technisch onrealistisch.
Duitsland raakt de auto-industrie kwijt aan China , geen staal meer nodigquote:Duitsland heeft gekozen en dat raakt ook onze economie: ’Oosterburen zijn naïef en arrogant geweest’
Amsterdam- Met het sluiten van de Duitse stembussen zondagavond is duidelijk dat onze belangrijkste handelspartner een ruk naar rechts maakt.
Hoewel de oude tegeltjeswijsheid dat ’als Duitsland niest, Nederland verkouden is’ niet meer opgaat, is de richting waarvoor de Duitsers kiezen wel degelijk cruciaal voor onze economie.
Hoe dat precies gaat uitpakken voor Nederland zal de tijd leren, maar dat we nauw zijn verbonden met onze oosterburen is een feit.
quote:AI-overzicht
In de actuele politieke peilingen voor Duitsland gaat de radicaal-rechtse partij AfD (Alternative für Deutschland) momenteel aan kop.
De christendemocratische unie (CDU/CSU) volgt op de voet.
PolitPro
De gemiddelde zetelverdeling en aanhang volgens landelijke peilingen (zoals PolitPro en POLITICO) laat momenteel de volgende verhoudingen zien:
AfD: circa 27%
CDU/CSU: circa 23%
Het probleem met Duitsland is natuurlijk dat ze constant op compleet ineffectieve conservatieve partijen stemmen. Die dan op basis van lobby van achterhaalde industrieen achterlijke ideen uitvoeren zoals het slopen van de voorsprong die Duitsland had op gebied van zonnepanelen.quote:Op zondag 17 mei 2026 22:50 schreef Lyrebird het volgende:
Eerste en tweede wereld oorlog verloren, en nog steeds niets geleerd van hun fouten. Ze hadden dat land in twintig kleine landjes op moeten delen.
Carl Benjamin: I lived in Germany for nine years. Lovely people, but you don’t want to put them in charge of a country.
Zonnepanelen.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 14:54 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Het probleem met Duitsland is natuurlijk dat ze constant op compleet ineffectieve conservatieve partijen stemmen. Die dan op basis van lobby van achterhaalde industrieen achterlijke ideen uitvoeren zoals het slopen van de voorsprong die Duitsland had op gebied van zonnepanelen.
Zodra Duitsland op partijen zoals die Linke en de Grünen gaat stemmen kan het land snel weer een voorloper worden.
Duitsland lag ver voor in dit gebied op China in 2004. Vervolgens heeft de Duitse politiek de binnenlandse markt en de industrie de nek omgedraaid op voorspraak van de fossiele energie lobby en heeft de Chinese overheid juist gekozen daar vol op in te zetten.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 17:26 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Zonnepanelen.
Bekijk deze YouTube-video
Wel eens van China gehoord?
Ik weet ook niet of de AfD de noodzakelijke veranderingen kan brengen, ze hebben iig zeer deskundige mensen itt tot wat bij de Groenen en Linken rondloopt. Elke dinsdag hebben ze een perco, waar ook het linkse journaille vragen mag stellen, die dan allemaal geduldig worden beantwoord, Kijk op Youtube, een aanrader.quote:Op zondag 17 mei 2026 21:19 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Ik vind het doodeng dat AfD zo hard groeit.
Ik vind het ook eng dat ik met mijn eigen ogen kan zien waarom dat gebeurt. Dat is geen goedkeuring (integendeel) maar iemand die regelmatig in Duitsland is zal onderschrijven dat het land erg hard achteruit gaat. Dan is de volgende messias makkelijk kiezen.
We doen hier weinig anders. We hebben alleen (nog) geen partij als AfD.
Kernenergie is de duurste energie, dat weet je blijkbaar niet. Er gaan ook altijd hele bakken subsidie bij, zoals het hoort volgens de conservatieve ideologie. Een dure oplossing mag gerealiseerd worden door particuliere bedrijven met overheidssteun. Goedkope en efficiente oplossingen door de overheid moeten worden afgebouwd.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 17:55 schreef Lyrebird het volgende:
Je maakt het nodeloos ingewikkeld om je straatje schoon te vegen. De Duitse zware industrie was afhankelijk van goedkope energie. Maar de Duitsers (en jij) wisten het beter: ipv goedkope stroom (jij denkt dat kernenergie duur is) kozen ze voor de duurste stroom van Europa komen en werden kerncentrales gesloten. Het land werd volgepropt met “goedkope” zonnepanelen en windmolens. De Duitsers hebben hun eigen graf gegraven.
AfD gaat geen enkele oplossing brengen en heeft ook geen deskundige mensen zoals je claimt. Inspelen op identiteit zoals door een lesbische vrouw aan te stellen als partijleider om het bruine luchtje van de partij voor mensen die niet verder kijken dan hun neus lang is doen ze dan wel weer handig. Van de andere kant het is wel doorzichtig dat telkens moet worden genoemd dat Weidel zo progressief is in haar partnerkeuze.quote:Op dinsdag 19 mei 2026 21:22 schreef Oud_student het volgende:
[..]
Ik weet ook niet of de AfD de noodzakelijke veranderingen kan brengen, ze hebben iig zeer deskundige mensen itt tot wat bij de Groenen en Linken rondloopt. Elke dinsdag hebben ze een perco, waar ook het linkse journaille vragen mag stellen, die dan allemaal geduldig worden beantwoord, Kijk op Youtube, een aanrader.
Op dit moment doet Zwart/Rood alles fout, als ze al iets doen, vaak blijft het bij aankondigingen.
Reformen zijn gewoon latenverzwaringen voor de werkende burger,
95% van het Sondervermögen wordt niet aan investeringen uitgegeven maar aan Asiel, Burgergeld en de als maar groeiende overheid.
Of Alice Weidel de nieuwe messias gaat worden weet ik niet. Het is een vrouw en ze is getrouwd met een vrouw en past niet in het vooroordeel van een "rechtse partij".
Ik denk dat het in de Duitse volksaard ligt dat ze behoefte hebben aan een sterke leider, dat betekent niet dat je dan gelijk een Hitler krijgt.
Blijf de leugen maar herhalen - het is verreweg de duurste stroomquote:Op dinsdag 19 mei 2026 22:17 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Zonne-energie is daarentegen juist de goedkoopste stroom.
Nee, dat is kernenergie. Iedere kerncentrale draait op directe of indirecte subsidie. Of dat nou in Duitsland, VS, Frankrijk of China is.quote:Op woensdag 20 mei 2026 00:18 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Blijf de leugen maar herhalen - het is verreweg de duurste stroom
[ afbeelding ]
Er zijn legio mensen die een auto nodig hebben om hun werk te doen. Monteurs, reparateurs, contracters, gedetacheerde medewerkers, flexwerkers, artsen, mensen die voor/op meerdere locaties werken, ploegendiensten, etc etc.quote:Op vrijdag 8 mei 2026 10:52 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Je moet best ver van je werk wonen als je er niet kan komen zonder auto. Ik heb bijvoorbeeld een vriend die in Keulen werkt en met het OV gaat vanuit Den Haag.
Maar inderdaad als je erg ver van je werk woont is het verstandig dichterbij te verhuizen. Als je bijvoorbeeld 2 uur heen en 2 uur terug gaat rijden is dat nogal matig voor je persoonlijke leven.
Het is niet druk in de spits in de trein omdat het onmogelijk is zonder auto op je werk te komen.
Ja en die kunnen in het voorstel dan ook een uitzondering krijgen.quote:Op woensdag 20 mei 2026 08:52 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Er zijn legio mensen die een auto nodig hebben om hun werk te doen. Monteurs, reparateurs, contracters, gedetacheerde medewerkers, flexwerkers, artsen, mensen die voor/op meerdere locaties werken, ploegendiensten, etc etc.
Beetje realiteitsvreemd ben je wel.quote:Op woensdag 20 mei 2026 12:12 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]
Ja en die kunnen in het voorstel dan ook een uitzondering krijgen.
Tenminste ik heb geen idee waarom gedetacheerde medewerkers auto's nodig hebben, die kunnen toch gewoon internet gebruiken.
Ik weet ook niet waarom flexwerkers geen OV zouden kunnen nemen. Of waarom OV niet een mogelijk vervoersmiddel is als je op meerdere locaties werkt. Ploegendiensten is in elk geval geen probleem als je OV 24/7 maakt.
Ja een niet werkend plaatje van reddit. Nou dat is overtuigend zeg.quote:Op woensdag 20 mei 2026 00:18 schreef Lyrebird het volgende:
[..]
Blijf de leugen maar herhalen - het is verreweg de duurste stroom
[ afbeelding ]
quote:Op woensdag 20 mei 2026 12:13 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Beetje realiteitsvreemd ben je wel.
Het is geen ad hom, het is een vaststelling dat je ver staat van de realiteit van mensen die gewoon hun werk doen.quote:Op woensdag 20 mei 2026 12:17 schreef Lord-Ronddraai het volgende:
[..]Dus je argument is zo goed dat je niet verder komt dan een ad-hom. Duidelijk.
Typisch hoe er allemaal problemen verzonnen moeten worden om de heilige koe te verantwoorden.
Natuurlijk is het geen vaststelling het is hoogstens een aanname van jouw kant.quote:Op woensdag 20 mei 2026 12:49 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Het is geen ad hom, het is een vaststelling dat je ver staat van de realiteit van mensen die gewoon hun werk doen.
“Stukje” indirecte staatssteun. Altijd lekker als je wilt claimen dat iets goedkoop lijkt.quote:Op woensdag 20 mei 2026 13:21 schreef BEFEM het volgende:
Die kosten van nucleaire energie die steeds genoemd worden slaat nergens op. De centrales stonden er al, die kosten moet je er buiten laten uiteraard.
Geen idee wat er dan voor berekening uit komt maar in ieder geval een stuk lager.
Geen idee waar je het over hebt.quote:Op woensdag 20 mei 2026 13:23 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
“Stukje” indirecte staatssteun. Altijd lekker als je wilt claimen dat iets goedkoop lijkt.
Die staatssteun was misschien wat langer terug maar niet minder massaal.quote:Op woensdag 20 mei 2026 13:25 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Geen idee waar je het over hebt.
De centrales stonden er al, die kosten moet je niet meerekenen met of de centrales goedkoper zijn of een andere energiebron.
Het gaat niet om nieuw te bouwen centrales in Duitslands geval.
Ik weet de cijfers niet maar groene energie wordt ook gigantisch gesponsord in Duitsland (en ook in Nederland).quote:Op woensdag 20 mei 2026 13:28 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Die staatssteun was misschien wat langer terug maar niet minder massaal.
Maar ook ze laten staan en draaien is gewoon niet rendabel. Daar moet elk jaar geld bij. Plus na afloop van de levensduur voor de ontmanteling.
Specialisten van de AfD hebben uitgerekend dat bij hernieuwde in gebruikname van de bestaande kerncentrales een Kwh prijs van 3 cent mogelijk is, zonder subsidie.quote:Op woensdag 20 mei 2026 13:21 schreef BEFEM het volgende:
Die kosten van nucleaire energie die steeds genoemd worden slaat nergens op. De centrales stonden er al, die kosten moet je er buiten laten uiteraard.
Geen idee wat er dan voor berekening uit komt maar in ieder geval een stuk lager.
Dat (extreem)rechts extreem slecht kan rekenen is natuurlijk geen nieuws.quote:Op woensdag 20 mei 2026 18:30 schreef Oud_student het volgende:
[..]
Specialisten van de AfD hebben uitgerekend dat bij hernieuwde in gebruikname van de bestaande kerncentrales een Kwh prijs van 3 cent mogelijk is, zonder subsidie.
Ze houden de brandmuur tegen extreemrechts nog in stand, dat is al heel wat.quote:Op woensdag 20 mei 2026 18:39 schreef Oud_student het volgende:
OT: Het onderwerp is de Duitse politiek.
We discussieren hier wat er allemaal fout gaat in Duitsland en terecht, maar is het niet eenvoudiger om te vermelden wat er (eventueel) goed gaat in Duitsland?
Ik zou het niet weten
Mijn bericht ging ook juist om die situatie. Ook de oude centrales weer gaan gebruiken gaat gewoon veel meer kosten dan het oplevert. Er is tot nu toe gewoon nergens in de wereld een economisch model gevonden waarin kerncentrales rendabel zijn. Zou best mooi zijn als het anders was maar helaas…quote:Op woensdag 20 mei 2026 13:34 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Ik weet de cijfers niet maar groene energie wordt ook gigantisch gesponsord in Duitsland (en ook in Nederland).
Als er geen subsidie op een energiesoort zou zitten dan zou heel de wereld nog op steenkolen stoken.
Ik ben van mening dat je een mix moet hebben van een hoop, waaronder nucleair en zon/wind. Maar het ging mij om de vergelijking van kosten van centrales die er al staan tov nieuw te bouwen. Dat is gewoon een getal wat nergens op slaat.
Die is al ruim 4 jaar geen bondskanselier meer.quote:Op vrijdag 22 mei 2026 09:57 schreef phpmystyle het volgende:
Volgens mij groeit de sociale onrust in Duitsland omdat Merkel voorstellen doet voor langer, harder, en meer werken. Ook daar worden de gevolgen voor grootschalige asielmigratie, een niet te winnen oorlog met Rusland en visieloze verduurzaming pijnlijk duidelijk.
Merkel --> Merz. klein verschil..quote:Op vrijdag 22 mei 2026 10:01 schreef Perrin het volgende:
[..]
Die is al ruim 4 jaar geen bondskanselier meer.
Wat denk je dat bereikt? Het is typisch populistisch geneuzel.quote:Op vrijdag 19 juni 2026 15:32 schreef Erasmusch het volgende: MwSt omhoog op vlees, omlaag op fruit en groente vind ik in theorie geen gek idee.
Ja, daarom zeg ik ook in theoriequote:Op vrijdag 19 juni 2026 15:57 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Wat denk je dat bereikt? Het is typisch populistisch geneuzel.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |