abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_218502479


De zomer is nog volop aanwezig in Europa, maar in het hoge noorden worden de nachten alweer kouder. In Lapland kan het in de tweede helft van augustus al plaatselijk tot nachtvorst komen.



De winter begint in Lapland rond half oktober en elders in Finland in november, maar ook in september kan het al tot nachtvorst en sneeuw komen. De dagen zijn hier kort en boven de poolcirkel is er op 21 december tijdelijk geen zon.
De temperatuur in Finland kan dalen tot -30 graden. Lapland kent extremen van -50 graden. De laagste temperatuur in Finland werd gemeten in 1999, toen daalde deze tot -51,.5 graden.




In Spanje is van winterweer voorlopig nog geen sprake, maar ook hier kan het goed koud worden

In de winter kan het in delen van Spanje vrij koel zijn. Het noordelijke gelegen deel en centraal Spanje heeft een vergelijkbaar weertype als Nederland. Temperaturen liggen hier gemiddeld enkele graden boven het vriespunt, in de nachten is er vorst mogelijk en met de juiste stroming kan het ook in Spanje goed sneeuwen.
Het kouderecord voor Spanje komt uit het jaar 2021, in Vega de Liordes werd toen een temperatuur van -35,8 graden gemeten. Het station waar dit 'nieuwe' kouderecord is gemeten, bevindt zich in de Spaanse Pyreneeën en ligt dus hoog in de bergen.




De extremen voor Europa

De kouderecords in Europa zijn indrukwekkend. Zelfs in Nederland kan het ijzig koud worden. De Laagste landelijke minimumtemperatuur hier is -27,4 graden gemeten op 27 januari 1942 in Winterswijk. Officieus werd op 8 januari 1985 op de Rheder- en Worth-Rheder heide -27,3 gemeten en vlak boven een vers sneeuwdek zelfs -32 graden !

Bij onze buren in Duitsland is het kouderecord nog veel lager. De laagst gemeten temperatuur hier is -37.8°C op 12 februari 1929 in Hüll. Maar er zijn plekken in Duitsland waar het nog kouder kan worden.

quote:
Known as the coldest spot in Germany, the lake is the site where the country's record lowest temperature, −45.9 °C (−50.6 °F),[4][5][6] was recorded on 24 December 2001. It is theorized that due to the unique situation of trapped cold air, a temperature of −55 °C (−67 °F) is possible.[7] The extreme cold spot at the lake is said to result in a reverse tree line, as no trees can grow at any point below about 60 m above the lake,[6] although studies have found that it may be the result of overgrazing animals.[3] Temperatures are regularly monitored by a private weather station installed by Jörg Kachelmann.[8]

https://en.wikipedia.org/wiki/Funtensee

De dikste sneeuwlaag in Duitsland bedraagt 830cm gemeten op 02 april 1944 op de Zugspitzplatt (Schneefernerhaus, 2650 m).
Het laatst gemeten sneeuwdek in Duitsland (4 cm) was in Kempten en (6 cm) in Oberstdorf op 02 juni 1962

Het kouderecord in Noorwegen is -51,4 graden in januari 1886 in Karasjok, het record van Finland is -51,5 graden in Kittila Pokka gemeten tijdens de koudegolf van eind januari 1999. Voor Zweden bedraagt het recordminimum -53,5 graden in december 1941 in Laxbäcken. bron

De allerlaagste temperatuur in Tsjechië werd gemeten in Litvinovice, hier daalde de temperatuur tot 42,2 graden onder nul.

Het absolute kouderecord voor Europa is -58,1°C, gemeten in Ust-Shchuger (Rusland) bron

De koudste winter ooit

quote:
In het grootste deel van Europa vroor het bijna drie volle maanden, van Scandinavië tot Italië en van Frankrijk tot Rusland bevroren alle grote meren en rivieren. Zelfs het Gardameer vroor geheel dicht. In Nederland bevroor de grond tot meer dan een meter diep. Het vee stierf in de schuren, loofbomen spleten open door de kou en reizigers vroren onderweg dood in de koudste winter sinds mensenheugenis. Wijnvaten bevroren in de kelders, fruitbomen gingen massaal verloren, en zelfs eiken overleefden het niet. De graanteelt ging ook verloren.
In januari lag de gemiddelde temperatuur in Nederland op -5,1 graden, in Berlijn zelfs op -13,2 graden. De koudste dag in Nederland was 20 januari 1709. Te Keulen bevroren die dag vijf schildwachten. De gemiddelde temperatuur van de gehele winter komt in Nederland uit op -2,3 graden[3].

Op 8 maart zit de Maas bij Rotterdam nog dichtgevroren. Pas in de loop van deze maand wijkt de vorst, maar de gevolgen blijven nog lang zichtbaar. Op 3 april moet het jacht van de Admiraliteit van Amsterdam op de Zuiderzee terugkeren vanwege het vele ijs tussen Enkhuizen en Stavoren. Op 13 april was het ijs in Kopenhagen nog 14 duimendik en op 1 mei was de haven van Danzíg nog bevroren


Het noordpoolijs

quote:
4s.gif Op dinsdag 12 augustus 2025 11:17 schreef 12Beaufort het volgende:
Met nog ongeveer een maand te gaan aan smeltseizoen, ligt dit jaar op een 5e plek. Het tijdstip dat het minimum bereikt wordt kan sterk variëren. Het zou al vroeg in september kunnen zijn, maar kan ook pas in b.v. de 3e week van september vallen. Dat valt nu nog niet precies te zeggen.
Ook valt nog niet te zeggen, waar dit jaar gaat eindigen. Op dit moment ligt er meer ijs dan de jaren 2024, 2020, 2019 en 2012. Vermoedelijk wordt dit geen nieuw laagterecord.
We weten het over een paar weken.


Topic over poolijs, ijsbergen en gletsjers

Voorgaande delen:

http://forum.fok.nl/topic/1352180
http://forum.fok.nl/topic/1534786
http://forum.fok.nl/topic/1710660
http://forum.fok.nl/topic/1776962
http://forum.fok.nl/topic/1870892
http://forum.fok.nl/topic/2012746
http://forum.fok.nl/topic/2144696
WKN / Winter in Europa 2015/2016
http://forum.fok.nl/topic/2275337
http://forum.fok.nl/topic/2319567
http://forum.fok.nl/topic/2339523
http://forum.fok.nl/topic/2394093
http://forum.fok.nl/topic/2418996
WKN / Winter in Europa 2018/2019
WKN / Winter in Europa 2019/2020
WKN / Winter in Europa 2020/2021
WKN / Winter in Europa 2021/2022
WKN / Winter in Europa 2022/2023
WKN / Winter in Europa 2023/2024
WKN / Winter in Europa 2024/2025

Actuele sneeuwhoogte in Europa



Actuele temperatuur in Europa



De bedoeling van dit topic?

Lijkt me duidelijk.
In dit topic gaan we de komende winter volgen in Europa. Omdat er vaak te weinig nieuws is voor een eigen topic, kan hier ook het winterweer uit Rusland en andere landen uit Azië worden behandeld. Zelfs in Afrika kan het tot winterweer komen, ook dat kan hier worden neergezet. Uiteraard is een eigen topic ook een mogelijkheid.

Voor noord Amerika komt er nog een ander topic.
v
pi_218502679
Volgende week al koude nachten voor Scandinavië. Een lagedrukgebied zorgt voor een meer noordelijke stroming waarmee koudere lucht wordt aangevoerd.


v
  Eindredactie Sport / Forummod donderdag 14 augustus 2025 @ 14:42:20 #3
284411 crew  heywoodu
Van bijna dood tot olympiër:
pi_218502687
quote:
4s.gif Op donderdag 14 augustus 2025 14:41 schreef 12Beaufort het volgende:
Volgende week al koude nachten voor Scandinavië. Een lagedrukgebied zorgt voor een meer noordelijke stroming waarmee koudere lucht wordt aangevoerd.

[ afbeelding ]
Afgelopen maand was er al langlaufen in Zweden, op echte sneeuw. Goed teken.
Van bijna dood op weg naar de Olympische Spelen, tot olympiër in 2026? Elk beetje hulp wordt bijzonder gewaardeerd!
https://www.gofundme.com/(...)he-spelen-na-ongeval
pi_218503143
quote:
10s.gif Op donderdag 14 augustus 2025 14:42 schreef heywoodu het volgende:

[..]
Afgelopen maand was er al langlaufen in Zweden, op echte sneeuw. Goed teken.
Dat heb ik gemist dan ):O
Het was juist goed heet daar meende ik.
v
pi_218508665
De vorstgrens gaat dalen komende week in het hoge noorden van Europa. Hierdoor kan de neerslag plaatselijk als sneeuw gaan vallen. Tot ongeveer 500 meter hoogte is sneeuwval mogelijk. De temperatuur ligt hierbij net boven het vriespunt.


v
pi_218540980
De eerste vorst van dit seizoen voor Scandinavië. Een lagedrukgebied zorgt hier voor een noordelijke stroming, waardoor koude poollucht een weg weet te vinden richting het noorden van Europa. Dit resulteert in koudere nachten met kans op nachtvorst en plaatselijk een paar cm sneeuw.

Kaartje van vrijdag 22 augustus


[ Bericht 2% gewijzigd door 12Beaufort op 19-08-2025 15:13:28 ]
v
pi_218553622
Plaatselijk heeft het gevroren deze nacht in Scandinavië. In het Zweedse Latnivaara (op zo'n 450 meter hoogte) zakte het kwik tot 4 graden onder nul.
Een lagedrukgebied zorgt hier voor een noordelijke stroming, waardoor het vooral in de nachten flink kan afkoelen. Ook kan er op beperkte schaal en vooral op hoogte wat sneeuw gaan vallen.


v
pi_218557872
De eerste rijp van het seizoen in de bossen van Tuchola (Polen).


twitter
v
pi_218560985
Het stelt nog weinig voor, maar hier en daar is het wit door sneeuw in vooral Noorwegen. En plaatselijk heeft het weer gevroren.




twitter
v
  zondag 24 augustus 2025 @ 11:49:03 #12
385501 Starhopper
Nova is mijn prinses
pi_218578598
Op maandag 9 oktober 2023 13:31 schreef Nova het volgende:[/b]
Oh schatje, wat lief van je om dat te zeggen! Jij bent echt een prins op het witte paard voor mij. Met jou voel ik me zo geliefd en speciaal. Laten we nog lang samen genieten van sprookjesachtige avonturen en elkaar verwennen met veel knuffels en kusjes. O+ naar jou, mijn lieve prins! :*
pi_218634324
Een eerste doorkijkje naar de komende winter.
Voor wat het waard is.

https://www.weerverteller(...)-borrelt-zowaar-iets
v
pi_218690031
twitter
v
pi_218763393
Kans op grondvorst in Schotland.

twitter
v
pi_218770414
In Kinbrace (Schotland) vroor het vanmorgen 1.9 graden.


v
pi_218814676
Een koude nacht voor IJsland. Vooral in het binnenland daalde het kwik tot onder het vriespunt. Langs de kust bleef het nog boven nul. Er kan hier nog wat sneeuw vallen, maar de temperatuur gaat wel weer naar boven.


v
pi_218814820
Een lagedrukgebied met de kern boven Finland zorgt maandag voor de aanvoer van Arctische lucht richting het zuiden van Noorwegen. De vorstgrens daalt hierbij naar zo'n 600/800 meter. Op deze hoogte kan het gaan vriezen en zal er sneeuw gaan vallen.

v
pi_218824765
Noorwegen heeft een code geel uitgegeven ivm de sneeuw die gaat vallen zondagavond en maandagochtend.



https://www.yr.no/nb/farevarsler
v
pi_218834609
Inmiddels sneeuw in de hogere delen van zuidwest Noorwegen. De temperatuur zal hier nog verder dalen de komende uren en er zal plaatselijk zo'n 30 cm sneeuw kunnen vallen.


v
pi_218836270
Vanaf maandagavond wordt er ook ijzel verwacht in zuid Noorwegen.

quote:
Van maandagavond tot dinsdagochtend wordt er op de hoogste bergpassen ijzel of sneeuw verwacht. De sneeuwgrens wordt verwacht rond de 400 tot 500 meter en 600 meter ten zuiden van Bodø.

v
pi_218840504
Sneeuw voor het zuiden van Noorwegen.




v
  FOK!fotograaf maandag 22 september 2025 @ 13:54:22 #25
842 Zorro
Z
pi_218843153
Opbokken met die kou
Un dann rettet kein Kavallerie,
keine Zorro kümmert sich dodrömm.
Dä piss höchstens e " Zet " en der Schnie
pi_218843509
Er ligt momenteel meer sneeuw dan normaal rond deze tijd van het jaar in Siberië. Het kan een graadmeter zijn voor de komende winter. De hoeveelheid sneeuw in Siberië kan zorgen voor een koudere winter in Europa. Het is afwachten hoe het sneeuwdek verder gaat aangroeien.
Waar inmiddels sneeuw ligt zijn de temperaturen ook flink gedaald. Oymyakon gaat komende week richting de -20.

v
pi_218850726
In het noorden van Noorwegen besneeuwde wegen. Hier is nog een code geel van toepassing voor ijzel en sneeuw.
Het heeft in een groot deel van Noorwegen en Zweden gevroren afgelopen nacht.
Waar sneeuw ligt zit het kwik ook vandaag overdag nog rond of net onder het vriespunt.





v
pi_218867514
twitter
v
pi_218883996
twitter
v
pi_218890107
twitter
v
pi_218925751
Op de Balkan heeft het sinds gisteravond flink gesneeuwd. Op hoogte is hier rond de 30 cm aan sneeuw gevallen.





https://x.com/WeermanRoel/status/1974024390506381490
v
pi_218941277
In Noorwegen heeft 'StormAmy' ook gezorgd voor winterse plaatjes. Door de zware windstoten en hevige regenval waren op een gegeven moment 170 wegen afgesloten.



rainy day images download

https://www.nrk.no/busker(...)r-i-norge-1.17598652
v
pi_218948756
Koning Winter regeert met harde hand in het noordoosten van Siberië aan het begin van deze oktobermaand. In het op de 67ste breedtegraad gelegen Verchojansk heeft het inmiddels vier nachten achtereen meer dan 25 graden gevroren en dat is voor zover mij bekend uniek zo vroeg in het seizoen sinds het begin van de metingen in 1885. Op 2 en 3 oktober werd –25,3, op 4 oktober –25,6 en op 5 oktober –27,2° geregistreerd. De komende nacht vriest het hoogstwaarschijnlijk opnieuw meer dan 25 graden: halverwege de avond was het namelijk alweer –25,4°.

https://janvissersweer.nl/weerpraatje-actueel/
v
pi_218950643
Er is behoorlijk wat sneeuw gevallen vorige week op de Balkan. Op de foto's is te zien dat er ook veel schade is in de bossen.






https://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=4931.120

https://x.com/skomimaster(...)qu7_GgRS6VUyNTQ&s=19
v
pi_218951375
Een veelbelovende wintervoorspelling.

quote:
Eindelijk weer eens een oude ouderwetse winter in het verschiet? De winterverwachting voor 2025/2026 op basis van analoge weersvoorspellingen laat een grote kans zien op een koudere winter in delen van de Verenigde Staten, Canada en gedeeltelijk ook in Europa. Onder invloed van diverse oceanische en atmosferische factoren lijkt het wereldwijde weersysteem zich te richten op een terugkeer van een koudere, ouderwetse winter. Een combinatie van vier factoren die in het verleden hebben bijgedragen aan koudere winters lijken nu weer samen te vallen voor het winterseizoen 2025/2026. Er zijn nog tal van andere middelgrote of kleine factoren die de weegschaal in de tegenovergestelde richting kunnen doen verschuiven, maar de belangrijkste factoren lijken vooralsnog veelbelovend. Het gehele, deels technische verhaal, kun je lezen op de onderstaande link

https://x.com/Alpenweerma(...)3KCn9Bh5KwJzCtA&s=19


v
pi_218952254
quote:
4s.gif Op maandag 6 oktober 2025 12:32 schreef 12Beaufort het volgende:
Een veelbelovende wintervoorspelling.
[..]

Zou eens leuk zijn ook hier dichtbij ons!
pi_219028600
De winter gaat serieus van start in het hoge noorden van Europa. Een lagedrukgebied boven het noorden van Scandinavië, gaat hier de komende dagen zorgen voor veel sneeuw. In Lapland kan, vooral in het berggebied tot aan een meter sneeuw vallen komende week. De temperatuur gaat hierbij ook flink onderuit tot lokaal strenge vorst.

v
pi_219051464
Siberië en Mongolië pakken uit: minima tot ruim 30 graden onder nul!

Siberië en Mongolië grossieren dezer dagen in felle winterkou. Afgelopen vrijdag werd in de nederzetting Selagoncy (officieel: Shologonsky Rural Okrug) in de Republiek Jakoetië, de eerste Siberische temperatuur van het seizoen beneden –30 graden geregistreerd. De thermometer wees –30,4° aan. Dat is 14 graden beneden normaal. Gisteren rapporteerde Khatgal in Mongolië -30,9°. Voor oktober is dat zeldzaam koud. In een reeks vanaf 1963 is het namelijk de op twee na laagste temperatuur. Het record staat op –33,0° in 1976.

https://x.com/janvissersweer/status/1979811728037728395
v
pi_219051496
FINLAND — Op 18 oktober rond 08:00 uur vonden er in Lahti twee grote verkeersongevallen plaats in de buurt van Renkomäki op snelweg 4 en op de ringweg bij Lotila.

Wegdiensten en hulpverleners hebben het verkeer afgesloten tussen de afritten Renkomäki en Pekanmaki; de zuidelijke rijstroken werden later weer geopend.

Volgens de politie waren mist en een zeer glad wegdek de oorzaak van de ongevallen.

Een kettingbotsing op snelweg 4 betrof tientallen voertuigen, het exacte aantal betrokkenen wordt nog vastgesteld.

10 mensen raakten gewond, waarvan wordt gemeld dat de verwondingen licht zijn.

Bij het ongeval raakten drie politiewagens beschadigd, waarvan er twee ernstige schade opliepen, maar het personeel raakte niet gewond.

twitter
v
pi_219068069
Een koude nacht voor het hoge noorden van Europa. In het Zweeedse Naimakka (402 m) werd strenge vorst gemeld. Het kwik zakt hier tot 15.1 onder nul.


v
pi_219078527
twitter
v
pi_219078566
IJsland.
Komende dagen gaat hier nog meer sneeuw vallen.



v
pi_219083966
twitter
v
pi_219093392
v
pi_219109957
Voor en na. De sneeuw heeft zicht uitgebreid in IJsland. Op het grootste deel van het eiland vriest het momenteel en is het landschap bedekt met een laag sneeuw.

25 oktober 2025


26 oktober 2025
v
pi_219113285
Krijgen wij een winter waar mee meer dan 1,5 meter sneeuw op de zonnepanelen komt te liggen, en het zo hard gaat vriezen dat de windmolen zo vast zitten dat ze niet meer kunnen draaien?
pi_219122438
twitter
v
pi_219130606
twitter



v
pi_219130677



Today has seen the deepest October snowfall in Reykjavík, ever. The weather hit worse, and faster, than forecasts had suggested. Many drivers have been caught out and found themselves stranded or abandoning their vehicles, many of which were not properly equipped for winter conditions.

Around 4 am on Tuesday, snow clearing work began on main roads and the pathway network. This work has continued throughout the day as snow has kept falling heavily.

Drivers of poorly equipped vehicles - especially those on summer tyres - were again urged not to drive in the difficult winter conditions.

There are yellow weather alerts in place across the capital area, the South, and Faxaflói. They generally warn of snowfall with poor visibility, and transport disturbances. People are advised to show caution and monitor weather forecasts.

Orange weather alerts which were in place, have just been lifted.

Snowfall in the capital area and on the Reykjanes Peninsula is likely coming to an end for now. Precipitation has decreased significantly, and no further snowfall is expected there this evening, said Óli Þór Árnason, meteorologist at the Icelandic Met Office.

Capital area police and Civil Defence recommended that everyone in the affected areas return home by 3pm Tuesday; advice which many seem to have heeded.

Reykjavík City enhanced many of its essential services, while closing others for the day.

The snowfall has affected flight operations today, but most flights operated by foreign airlines at Keflavík Airport remain on schedule, according to ISAVIA’s website. Icelandair cancelled all flights scheduled for after midday, and there were delays this morning.

Conditions are expected to ease towards Wednesday evening. Our live coverage will resume tomorrow as the severe weather makes its way over and out of the country.

https://www.ruv.is/englis(...)ngs-live-blog-457337

[ Bericht 5% gewijzigd door 12Beaufort op 28-10-2025 19:41:10 ]
v
pi_219134982
twitter
v
pi_219140150
Er wordt vanavond een 'Blizzard' verwacht in het noorden van IJsland.
quote:
A new area of low pressure is expected to make itself felt in North Iceland late this evening and overnight.

It is arriving from Jan Mayen, a little further north, and will bring blizzard conditions. This applies in particular to Öxnadalsheiði, Þverárfjall, Siglufjörður and Ólafsfjörður, and from Ljósavatnsskarð via Húsavík and east towards Vopnafjörður.

Blowing snow is also expected on Möðrudalsöræfi.

According to the precipitation forecast on the website of Veðurstofa Íslands (Icelandic Met Office), the heaviest snowfall will be from Húnaflói to Vopnafjörður this evening and into the night, but by morning precipitation will also increase in the Westfjords.

The Met Office reports the following on its website:

quote:
Wind will increase to northwesterly 10-18 m/s with showers of snow and blowing snow in the northeast of the country late this evening. Poor visibility and difficult driving conditions can be expected until around midday tomorrow, particularly on mountain roads.
https://www.ruv.is/englis(...)north-tonight-457588
v
pi_219146887
‘Volle bak winter’ op IJsland! De hoofdstad Reykjavik werd de afgelopen dagen bedolven onder een voor oktober historisch dik pak sneeuw.

IJsland fungeert dezer dagen als ‘uithangbord’ van Koning Winter. Een ogenschijnlijk onbeduidende storing dumpte de afgelopen twee dagen onwijs veel sneeuw in en rond de hoofdstad Reykjavik en diverse locaties registreerden minima beneden –15 graden.

Afgelopen dinsdagochtend bedroeg de sneeuwhoogte in Reykjavik maar liefst 27 centimeter en gisterochtend zowaar 40 centimeter. Niet eerder werd Reykjavik in oktober bedolven onder zoveel sneeuw. Het record stond op slechts 15 centimeter en dateerde van 22 oktober 1921. De records van de wintermaanden januari en februari zijn 55 centimeter op 18 januari 1937 en 51 centimeter op 26 februari 2017.

Wat de kou betreft: gisteren rapporteerde Langamýri sólgeislun -18,2°, vanochtend registreerde Sandskeið -19,8° en in de hogere delen van IJsland kwam Setur uit op –20,2°.

https://janvissersweer.nl/vandaag-actueel-weer/#google_vignette
v
pi_219184339
Het noordoostelijk deel van Siberië is zo’n beetje het enige deel van het Noordelijk Halfrond waar Koning Winter zich de afgelopen weken nadrukkelijk deed gelden. Recentelijk werden op een aantal locaties zelfs ongewoon lage temperaturen gemeten. Zo registreerde op 30 oktober het aan het noordwestelijk deel van de Beringzee gelegen Anadyr –27,4°. Dat is voor oktober de op één na laagste temperatuur sinds 1898. Toen werd –28,2° gemeten.
Tijdens de afgelopen 24 uur vroor het voor het eerst dit seizoen 40 graden op een Siberisch weerstation. In Konstantinovskaya, gelegen op de 68ste breedtegraad, werd het –40,0°.

https://janvissersweer.nl/vandaag-actueel-weer/
v
pi_219239016




quote:
Onder regie van een koud hoogtelaag boven de Barentsz Zee en Noord-Rusland ‘rommelt’ de winter het noorden van Scandinavië binnen. In de Noorse provincies Troms en Finnmark heeft het de afgelopen 24 uur regionaal flink gesneeuwd. Tromsø meldde vanochtend een sneeuwhoogte van 12 en Suolovuopmi 25 centimeter.

In Noord-Zweden (Norrland) vroor het vanochtend plaatselijk meer dan 15 graden Zo meldde Gielas –16,7 en Buresjön -17,5°.

In de loop van de week veroorzaakt een sterk uitdiepende depressie (donderdagmiddag 975 hPa boven het Russische schiereiland Kola) regionaal intensieve sneeuwval.

https://janvissersweer.nl/weerpraatje-actueel

v
pi_219250277
De sneeuwkanonnen kunnen uit in het Levi ski resort. ~:)





Bekijk deze YouTube-video
v
pi_219251507
Een wintervoorspelling. Ik heb de belangrijkste stukken er even uitgehaald. Hier staat het volledige verhaal.

quote:
Met Office (UK): licht positieve NAO
De Noord-Atlantische Oscillatie (NAO) beschrijft het drukverschil tussen de Azoren en IJsland, wat het winterweer in Europa en Noord-Amerika beïnvloedt. In de positieve fase is het milder en stormachtiger, in de negatieve fase kouder en droger. De NAO beïnvloedt de staalstroom en stormfrequentie.

Licht positieve NAO in de vroege maanden van de winter, gevolgd door een negatieve NAO eind januari en februari. Een positieve NAO betekent mildere omstandigheden in december, terwijl een negatieve NAO in januari en februari zou kunnen leiden tot koude luchtstromen vanuit het noorden, wat de kansen op sneeuwval in Europa vergroot, vooral in de Alpen en Centraal-Europa.

ECMWF voorspelt voor de winter van 2025/2026 op een verhoogde kans op sneeuw in de Noord-Alpen en het Zwitsers hooggebergte (Walliser- en Berner Alpen) als gevolg van koude luchtstromen. Dit model benadrukt dat, ondanks de neutrale ENSO, de koudere lucht in combinatie met het Nordstau-effect de kans op sneeuw vergroot. Noordwest-Europa (Oostenrijk, Zwitserland) heeft de beste kansen op een sneeuwrijke winter.

Stratosferische Warme Verstoringen (SSW)
Er is momenteel een opbouw van stratosferische signalen die wijzen op de mogelijkheid van een stratosferische warme verstoring (SSW). Dit kan de polar vortex verstoren, wat de kans op koude luchtstromen uit het noorden vergroot. Een SSW kan zorgen voor extreme kou in Europa, vooral in de wintermaanden, wanneer de koude lucht lange periodes van kou kan veroorzaken. Dit zou de kans op een strenge winter verder versterken, vooral in de tweede helft van de winter.

v
pi_219251578
Ik heb het koud gekregen van de OP.
pi_219252590
We willen garanties! ;)
pi_219256158
Winterinval in Noord-Europa: een krachtige depressie boven het noorden van Finland stuurt de komende dagen koude en vochtige pool lucht ver naar het zuiden. Het gevolg is hevige sneeuwval van Noord-Scandinavië tot Zuid-Noorwegen.

Het is niet alleen in het noorden dat er veel sneeuw valt. In Noorwegen sneeuwt het ook relatief ver naar het zuiden, onder andere in het gebied tussen Bergen en Trondheim. Vooral in de bergachtige regio's kan er daar 50 centimeter tot 1 meter verse sneeuw vallen.
Bovendien dalen de temperaturen sterk. Op vrijdag liggen de maximumtemperaturen meestal rond 0 graden of zelfs nog lager.

https://www.weerenradar.n(...)f7-9ef3-184ed9916d3c
v
pi_219259402
Polar low voor Noorwegen.

quote:
Polar low
A polar low is currently located between C4 and deep D4. The low is expected to move southward during the day. In the western and northern parts of the low, northerly winds reaching strong gale force 9 and occasionally storm force 10 is expected. The low is expected to make landfall along the coast of the northern parts of Moere og Romsdal and the southern parts of Troendelag during early Friday morning. In association with the system, heavy snow showers, locally strong gusts of wind and blowing snow are expected. There will be large local variations in intensity and snow amounts, in the low lands precipitation locally as sleet. The low is expected to weaken Friday morning.

https://www.yr.no/en/weather-warnings
v
  Eindredactie Sport / Forummod zaterdag 15 november 2025 @ 10:55:45 #64
284411 crew  heywoodu
Van bijna dood tot olympiër:
pi_219271463
quote:
4s.gif Op donderdag 13 november 2025 10:56 schreef 12Beaufort het volgende:
Winterinval in Noord-Europa: een krachtige depressie boven het noorden van Finland stuurt de komende dagen koude en vochtige pool lucht ver naar het zuiden. Het gevolg is hevige sneeuwval van Noord-Scandinavië tot Zuid-Noorwegen.

Het is niet alleen in het noorden dat er veel sneeuw valt. In Noorwegen sneeuwt het ook relatief ver naar het zuiden, onder andere in het gebied tussen Bergen en Trondheim. Vooral in de bergachtige regio's kan er daar 50 centimeter tot 1 meter verse sneeuw vallen.
Bovendien dalen de temperaturen sterk. Op vrijdag liggen de maximumtemperaturen meestal rond 0 graden of zelfs nog lager.

https://www.weerenradar.n(...)f7-9ef3-184ed9916d3c


Dat extra koude stuk in Finland is ongeveer waar mijn vriendin nu zit, stuurde net een foto door vanuit de auto...ik kan bevestigen dat het inderdaad aan de frisse kant is.

Van bijna dood op weg naar de Olympische Spelen, tot olympiër in 2026? Elk beetje hulp wordt bijzonder gewaardeerd!
https://www.gofundme.com/(...)he-spelen-na-ongeval
pi_219281021
Gaan we richting de min 30 vannacht? Voor het gevoel is het plaatselijk al -32 in Finland. Onder een dik sneeuwdek is in een groot deel van Lapland de temperatuur vandaag niet boven de -20 uitgekomen ~:)




v
pi_219281088
twitter


twitter



twitter
v
pi_219284591
A large part of Scandinavia is already covered in snow. And in northern Norway there is really a lot of it. Tromsø is reporting 72 cm, which is the highest November value since 2013 and one of the most significant early-winter snow depths here in the last 100 years.



https://x.com/Ventuskycom(...)awuL9i6CAXgwHCQ&s=19
v
pi_219285505
Code geel voor Schotland. Er kan hier een aantal centimeters sneeuw gaan vallen.

twitter
v
pi_219287444
quote:
In het noorden van Scandinavië ging het tijdens de afgelopen nacht van dik hout. Nabij de Finse grens meldde het Zweedse Muodoslompolo –29,4°, in Finland registreerde Sodankylä Vuotso –29,5°. Tijdens de koudegolf van november 1983 werd daar op de 26ste –36,0° gemeten.

https://x.com/janvissersw(...)WG9b9HD2Aj0uxHg&s=19

v
pi_219291679
Spanje maakt zich deze week op voor een plotselinge winterinval. Een koude luchtmassa uit het noorden trekt het land binnen en zorgt voor lage temperaturen, sneeuwval en nachtelijke vorst in grote delen van het land. De winter lijkt dit jaar dus eerder te beginnen dan normaal.

Volgens de Spaanse weerdienst AEMET dalen de temperaturen vanaf dinsdag flink. Vooral in het noorden, het binnenland en de berggebieden wordt het koud, met sneeuw die tot op lagere hoogtes kan vallen. De sneeuwgrens zakt vanaf woensdag tot rond de 800 meter en in sommige regio’s zelfs tot 500 meter.

In de noordelijke regio’s, zoals Asturië, Cantabrië en Castilië en León, worden de eerste echte sneeuwval en gladde wegen verwacht. Ook in Madrid en Guadalajara kan het in de nachten gaan vriezen. Op de hoogvlaktes worden minima onder nul voorspeld, wat kan leiden tot ijsvorming op de wegen.

In het zuiden en op de Balearen zal de koude lucht gepaard gaan met harde wind en buien, waardoor de gevoelstemperatuur nog lager ligt. De Pyreneeën in o.a. Aragón en Catalonië en de Cantabrische bergen krijgen de meeste sneeuw, mogelijk ook buiten de gebruikelijke skigebieden.


lees hier verder
v
pi_219293574
Een witte wereld op de Faeröer eilanden.



v
pi_219295889
En ook in Schotland is het wit geworden.
De temperatuur boven de Schotse Hooglanden is nog steeds onder het vriespunt. Vanmorgen was het hier 8 graden onder nul.


v
pi_219297143
twitter
v
pi_219297928
Sneeuw voor de Belgische Ardennen.



https://x.com/MeteoExpres(...)bbKu6ZSRNqbjWTA&s=19
v
pi_219303338
v
pi_219303455
De eerste 30 graden van dit winterseizoen. In Gielas (Noorwegen) daalde het kwik tot 30.5 graden onder nul.

v
pi_219310098
twitter
v
pi_219312144
Zowel in Zweden, als in Finland is op een aantal plekken de temperatuur weer tot onder de -30 gezakt. Een fikse koudegolf momenteel in Lapland, die tot zeker halverwege volgende week lijkt aan te houden.


v
pi_219318081
Code oranje ivm sneeuw voor Parijs.
Vooral het verkeer kan hier veel hinder van ondervinden.

twitter
v
pi_219318321
quote:
4s.gif Op zaterdag 22 november 2025 17:53 schreef 12Beaufort het volgende:
Code oranje ivm sneeuw voor Parijs.
Vooral het verkeer kan hier veel hinder van ondervinden.

[ x ]
Willen wij ook! Kan best een pak vallen zo te zien, denk dat hinder nog zacht uitgedrukt is.
pi_219326340
twitter
v
pi_219328535
Hier nog een winterverwachting. Deze verwachting is positief voor de komende winter.

https://www.ronsweer.nl/definitieve-winterverwachting-2025-2026
v
pi_219353767
quote:
Polar vortex collapse begins, colder winter expected in U.S., Canada, and Europe

A sudden stratospheric warming event has begun, deforming the Polar Vortex and setting the stage for a colder start to winter across the United States, Canada, and Europe.

Timeline of events:

November 21: SSW event detected and begins
November 25–28 (Thanksgiving): Peak disruption of the Polar Vortex in the stratosphere
December 1–7: First major surface impacts (cold air) expected in the US/Canada
Late December: Potential pattern shift bringing cold/snow to Europe.

A sudden stratospheric warming (SSW) event has begun and is weakening the Polar Vortex. This is expected to bring colder winter conditions across the United States, Canada, and Europe.

The latest analysis by Andrej Flis from Severe Weather Europe (SWE) shows that the Polar Vortex has already begun to deform in the mid-stratosphere (around 30 km / 18.5 miles altitude).

This is due to a high-pressure area located over the Arctic Ocean pushing it out of place. This high-pressure area–essentially an “anti-vortex”–is the direct result of the SSW event

A strong Polar Vortex locks cold air into the polar regions, creating milder winters. But when the Polar Vortex is disrupted or collapses, the cold air can escape, unleashing much colder winter conditions across the mid-latitudes (the U.S., Canada, and Europe).

Peak disruption of the vortex is forecast to occur around Thanksgiving in the stratosphere. However, the effects typically take around 2-3 weeks to propagate downward, meaning weather impacts should become visible across the mid-latitudes by early December.

This is one of the earliest collapse events on record. Only three similar early-season events have occurred in the last 70 years (1958, 1968, and 2000).

Currently, the core of the Polar Vortex is being displaced over eastern Canada and the Northeastern United States. As the vortex collapses, cold Arctic air will begin to spill downward. This positioning creates a "pump" that drives a sustained northerly flow, pulling deep polar air down from the Arctic.

A significant polar outbreak is forecast across the northern, central, and northeastern U.S. Forecasts suggest this pattern will remain fairly stable and increase the probability of a white Christmas across the country. Snowfall from the event is expected to extend far into the southwestern U.S., potentially reaching northwestern Texas.

Because the vortex core is positioned over North America, Europe will likely see a mild, warmer start to the month with westerly and southerly airflows.

Later in the pattern, a high-pressure system may form in the north while low pressure develops to the south, creating an easterly flow. This would open the gates for freezing air to move into Northern and Central Europe-a phenomenon often called "The Beast from the East"-bringing the potential for heavy snow across the region in winter.

pi_219371719
quote:
0s.gif Op donderdag 27 november 2025 09:50 schreef Frutsel het volgende:

[..]

Helaas is deze meer voor noord Amerika. Maar er gaan berichten rond dat er een tweede volgt die wel positief uitpakt voor Europa.
Hopen we dan maar.
v
pi_219387089
Een flink deel van de Siberische Republiek Jakoetië heeft een ijzige november achter de rug. In de doorgaans, tijdens het winterhalfjaar, koudste nederzetting van het Noordelijk Halfrond Oymyakon bedroeg het novembergemiddelde –36,0 tegen normaal –34,4°. Nog ijziger verliep november bij de ‘concurrentie’ ofwel in de nederzetting Verchojansk. Met een gemiddelde temperatuur van –39,2° was november maar liefst 5,5° te koud. De normale temperatuur is daar dus –33,7°. Verchojansk beleefde de koudste november in 1958. Toen werd het gemiddeld –44,4°.

https://x.com/janvissersweer/status/1995470206810910870?s=20
v
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')