Moeten ze lekker zelf weten. Altijd nog beter dan niet stemmen omdat FVD niet meedoet.quote:Op donderdag 19 maart 2026 14:51 schreef Ambtenaar030 het volgende:
Wat vinden jullie van Nederlanders die klagen over Amsterdammers die gestemd hebben op GL-PVDA in hun gemeente?
Een beetje meer belasting betalen en (misschien) falend woonbeleid en vuile straten is nog wat anders dan massadeportaties.quote:Op donderdag 19 maart 2026 14:56 schreef alpeko het volgende:
[..]
Moeten ze lekker zelf weten. Altijd nog beter dan niet stemmen omdat FVD niet meedoet.
Dus SGP heeft 28% van de stemmen en 7 van de 21 raadszetelsquote:In Sliedrecht zijn alle stemmen geteld: 12528 stemmen in totaal.
SGP-ChristenUnie: 3505 (7 zetels)
Pro Sliedrecht: 2289 (4 zetels)
CDA: 1317 (2 zetels)
GroenLinks/PVDA: 803 (1 zetel)
Slydregt.NU: 3490 (6 zetels)
VVD: 765 (1 zetel)
D66: 359 (0 zetels)
Dit laat zich niet vergelijken omdat er hele andere partijen meedoen.quote:Op donderdag 19 maart 2026 14:58 schreef Klopkoek het volgende:
Het is ook maar net hoe je dingen draait en framet.
In vergelijking met TK 2025, waar de opkomst natuurlijk hoger ligt, hebben de coalitiepartijen verloren.
Radicaal-rechts heeft het niet beter gedaan. Waarschijnlijk ook niet als je lokale anti-AZC partijen mee rekent. De zwarte rand is natuurlijk wel FvD, naar internationale verhoudingen een hele nare club mensen.
GL-PvdA doet het procentueel beter dan TK 2025.
D66: 16,9 naar 9,3
VVD: 14,2 naar 11,6
CDA: 11,8 naar 11,2
GL-PvdA: 12,8 naar 14,6
Dus tsja. Er zijn verkiezingen in het verleden geweest waar zo een tweede orde verkiezing wel in dit soort termen werden geduid, en een vergelijking met de landelijke uitslag werd gemaakt.
Waarom is dat logisch? En waar trek je de grens dan? Bij 25 stemmen verschil? Bij 50 stemmen?quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:11 schreef kalinhos het volgende:
Ik vind deze zetelverdeling apart:
[..]
Dus SGP heeft 28% van de stemmen en 7 van de 21 raadszetels
Slydregt.nu heeft 15 stemmen minder, 27,9% van de stemmen en 6 zetels.
Het zou toch veel logischer zijn beiden 6 te doen en bv die ene extra bij Groenlinks/PvdA of D66 als rest te doen?
Wat is dat nou weer voor vreemd argument? Beiden 6 en dan die ene bij GL/PvdA of D66??quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:11 schreef kalinhos het volgende:
Ik vind deze zetelverdeling apart:
[..]
Dus SGP heeft 28% van de stemmen en 7 van de 21 raadszetels
Slydregt.nu heeft 15 stemmen minder, 27,9% van de stemmen en 6 zetels.
Het zou toch veel logischer zijn beiden 6 te doen en bv die ene extra bij Groenlinks/PvdA of D66 als rest te doen?
Hier hetzelfde, de grote winnaar is de grootste coalitiepartij van vorige keer die niks voor elkaar kregen, steeds plannen opperden en weer introkken, en nu vooral campagne voerden tegen de 2 grote coalitiebesluiten van de laatste 3 maanden (betalen voor groenafval en bouwen in het park). Maar mensen wisten niet eens wie de coalitie vormden...quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:16 schreef KoosVogels het volgende:
Wat mij weer duidelijk is geworden, is dat lokale prestaties en inhoud amper een rol spelen bij het bepalen van een stem.
Onze CDA-wethouder heeft objectief gezien best veel voor elkaar gekregen. Hij is de echter de grote verliezer van deze verkiezingen.
De lokale partij is een beetje een josticlub, die veel tamtam maakt op sociale media. Afijn, ik snap ergens nog wel dat die als winnaar uit de bus komt.
Maar dat de lokale VVD is gegroeid, daar snap ik dan weer niks van. Voor alle duidelijkheid: ik heb niks tegen de VVD. Punt is dat de hele kandidatenlijst bestaat uit nieuwe mensen. De lijsttrekker is de derde partijleider in drie jaar en de wethouderskandidaat woont net paar maanden in onze stad.
Dat je dan voor die partij kiest, daar snap ik dan weer helemaal niks van.
Meer stemmen is meer stemmen. Wij (2 zetels) hebben ook 41 minder stemmen dan CDA (3 zetels), en 300 meer stemmen dan D66 en BBB (beide 2 zetels). Net pech, dus.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:11 schreef kalinhos het volgende:
Ik vind deze zetelverdeling apart:
[..]
Dus SGP heeft 28% van de stemmen en 7 van de 21 raadszetels
Slydregt.nu heeft 15 stemmen minder, 27,9% van de stemmen en 6 zetels.
Het zou toch veel logischer zijn beiden 6 te doen en bv die ene extra bij Groenlinks/PvdA of D66 als rest te doen?
En als burgers wél weten welke partijen de coalitie vormen en de wethouders zijn, dan is dat vaak omdat ze over de zeik zijn. Dan zijn ze ontevreden over een plannetje in hun wijk en komen ze verhaal halen in de gemeenteraad.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:22 schreef Hanca het volgende:
[..]
Hier hetzelfde, de grote winnaar is de grootste coalitiepartij van vorige keer die niks voor elkaar kregen, steeds plannen opperden en weer introkken, en nu vooral campagne voerden tegen de 2 grote coalitiebesluiten van de laatste 3 maanden (betalen voor groenafval en bouwen in het park). Maar mensen wisten niet eens wie de coalitie vormden...
Er zal nu vast iemand zijn die denkt minder migranten = meer woningenquote:Op donderdag 19 maart 2026 15:01 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Een beetje meer belasting betalen en (misschien) falend woonbeleid en vuile straten is nog wat anders dan massadeportaties.
Taak voor jou en je collega's, zou ik zeggenquote:Op donderdag 19 maart 2026 15:28 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
En als burgers wél weten welke partijen de coalitie vormen en de wethouders zijn, dan is dat vaak omdat ze over de zeik zijn. Dan zijn ze ontevreden over een plannetje in hun wijk en komen ze verhaal halen in de gemeenteraad.
nee huishoudensverdunning uis de oorzaak van woningtekortquote:Op donderdag 19 maart 2026 15:30 schreef Ambtenaar030 het volgende:
[..]
Er zal nu vast iemand zijn die denkt minder migranten = meer woningen
Scheelt alleen dat er 50.000 woningen leeg staan en dat de woningnood al sinds de Tweede Wereldoorlog speelt met de krakersrellen en de geen woning, geen kroning rellen uit de jaren 70/80 tot gevolg.
quote:AI-overzicht
De Nederlandse overheid stimuleert dat ouderen langer zelfstandig thuis blijven wonen, ondersteund door het 'Programma Langer Thuis'.
Dit is gericht op eigen regie, met zorg aan huis (Wmo/Wlz), woningaanpassingen en technologie.
Gemeenten bieden hulp via de Wmo bij aanpassingen en dagbesteding, terwijl het Rijk investeert in geschikte woonvormen.
Rijksoverheid
Rijksoverheid
+2
Belangrijke aspecten van het overheidsbeleid:
Doelstelling: Ouderen behouden de regie, waarbij verpleeghuisopname wordt uitgesteld. Inmiddels woont ca. 92% van de 75-plussers zelfstandig.
Ondersteuning (Wmo & Wlz): Via de gemeente (Wmo) is er hulp beschikbaar, zoals huishoudelijke ondersteuning, woningaanpassingen (traplift) of dagbesteding. Voor zware, langdurige zorg thuis is er de Wet langdurige zorg (Wlz).
Financiële middelen: Het 'Programma Langer Thuis' trekt miljoenen uit voor technologische innovaties (e-health), het ontlasten van mantelzorgers en het bouwen van geschikte woningen.
Wooninitiatieven: Er wordt gestreefd naar meer levensloopbestendige woningen en alternatieve woonvormen (zoals aanleunwoningen) voor een soepele overgang.
Kwaliteit en Veiligheid: De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd wijst er wel op dat de kwaliteit van zorg thuis goed moet zijn en dat veiligheid (valpreventie) prioriteit behoeft.
Hulp aan ouderen om langer thuis te blijven wonen
Wmo helpt ouderen om zelfstandig te wonen De gemeente biedt ouderen ook ondersteuning thuis via de Wmo (officieel Wmo 2015). Die o...
Das waar, ergens is een grens. Maar nu lijkt het 1 zetel verschil (op 21, dus 5% van de raad) terwijl het verschil in stemmen maar 15(op 12k stemmen) is en dus een veel kleiner relatief verschil.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:14 schreef Frozen-assassin het volgende:
[..]
Waarom is dat logisch? En waar trek je de grens dan? Bij 25 stemmen verschil? Bij 50 stemmen?
Hier zijn gewoon regels voor en SGP heeft dus net genoeg stemmen gehaald om 7 zetels te krijgen en die ander niet.
Ja, man. Ik tik m'n vingers blauw en ik geef ook credits waar die verdiend zijn.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:32 schreef Hanca het volgende:
[..]
Taak voor jou en je collega's, zou ik zeggen
Bedoel je dan Amsterdammers die verhuizen naar andere gemeentes en daar op GroenLinks stemmen? Ja dus? Als je verhuist om welke reden dan ook dan mag je stemmen in de nieuwe gemeentequote:Op donderdag 19 maart 2026 14:51 schreef Ambtenaar030 het volgende:
Wat vinden jullie van Nederlanders die klagen over Amsterdammers die gestemd hebben op GL-PVDA in hun gemeente?
In de zin dat: als 3500 stemmen 7 zetels zijn = 500 stemmen 1 zetel. Dan zou je ook kunnen redeneren dat het verschil tussen 3505 en 3490 dusdanig klein is om geen verschil tussen 6 en 7 zetels te rechtvaardigen, zodat je bv dan beter een partij met 900 stemmen naar boven kan afronden.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:18 schreef Leandra het volgende:
[..]
Wat is dat nou weer voor vreemd argument? Beiden 6 en dan die ene bij GL/PvdA of D66??
Waarom? En waarom niet als 5de bij de partij die 4 stemmen heeft?
Zo'n restzetelverdeling kan soms vreemd uitpakken, maar hem bij een van de laagst scorende partijen doen zodat de 2 grootste partijen evenveel zetels hebben is helemaal bizar.
Het was ook met een knipoog, ik geloof best dat jij dat heel goed doet.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:35 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Ja, man. Ik tik m'n vingers blauw en ik geef ook credits waar die verdiend zijn.
Eind vorig jaar nog een reconstructie gemaakt over hoe dit college op kundige wijze 100 miljoen los wist te peuteren bij het Rijk, waardoor het spoor hier wordt verbeterd.
Werd ook goed gelezen, maar waarschijnlijk toch vooral door fijnproevers.
Nee dit ging over Amsterdammers die in Amsterdam wonenquote:Op donderdag 19 maart 2026 15:36 schreef ieniminimuis het volgende:
[..]
Bedoel je dan Amsterdammers die verhuizen naar andere gemeentes en daar op GroenLinks stemmen? Ja dus? Als je verhuist om welke reden dan ook dan mag je stemmen in de nieuwe gemeente
FVD is duidelijk de grote winnaar. Mooi om te zien dat PvdA/GL weer op verlies staat.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:26 schreef capricia het volgende:
Ik vind deze wel interessant om te zien hoe de landelijke partijen het doen tov vier jaar geleden.
D66 is niet meer het haatobject? Die wonnen.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:46 schreef -Deluzion- het volgende:
[..]
FVD is duidelijk de grote winnaar. Mooi om te zien dat PvdA/GL weer op verlies staat.
GL-PvdA is de grootste landelijke partij bij deze GRV. In nagenoeg alle grote steden zijn ze gegroeid. In Rotterdam zelfs de grootste.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:46 schreef -Deluzion- het volgende:
[..]
FVD is duidelijk de grote winnaar. Mooi om te zien dat PvdA/GL weer op verlies staat.
Als je 3505 of 3490 stemmen deelt door het totaal van 12528 en dat vermenigvuldigt met het aantal zetels van 21 dan kom je uit op 5,88 en 5,85 zetels, dan zou beiden afronden naar 6.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:18 schreef Leandra het volgende:
[..]
Wat is dat nou weer voor vreemd argument? Beiden 6 en dan die ene bij GL/PvdA of D66??
Waarom? En waarom niet als 5de bij de partij die 4 stemmen heeft?
Zo'n restzetelverdeling kan soms vreemd uitpakken, maar hem bij een van de laagst scorende partijen doen zodat de 2 grootste partijen evenveel zetels hebben is helemaal bizar.
Ja, de restzetel verdeling gaat namelijk anders. Het gaat om het grootste gemiddelde. Je kunt zo als grote partij dus zelfs 2 (of meer) restzetels krijgen. Dat ook met het idee dat een extra zetel bij 2 zetels een groter effect heeft op de uitslag dan 2 extra zetels bij 10 zetels.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:56 schreef kalinhos het volgende:
[..]
Als je 3505 of 3490 stemmen deelt door het totaal van 12528 en dat vermenigvuldigt met het aantal zetels van 21 dan kom je uit op 5,88 en 5,85 zetels, dan zou beiden afronden naar 6.
Of maak ik een denk- of interpretatiefout qua verdeling?
Bij de CU moeten de alarmbellen toch ook wel afgaan na deze verkiezingen.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:26 schreef capricia het volgende:
[ afbeelding ]
Ik vind deze wel interessant om te zien hoe de landelijke partijen het doen tov vier jaar geleden.
Omdat we 5.000 stemmen meer hebben gehaald dan in oktober met een veel lagere opkomst? Omdat als je de stemmen om zet in kamerzetels, we 5 zetels zouden hebben?quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:15 schreef Arnhemunited het volgende:
[..]
Bij de CU moeten de alarmbellen toch ook wel afgaan na deze verkiezingen.
Dit past niet in zijn plaatje.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:53 schreef Caland het volgende:
[..]
GL-PvdA is de grootste landelijke partij bij deze GRV. In nagenoeg alle grote steden zijn ze gegroeid. In Rotterdam zelfs de grootste.
Ik gok dat dat daar wel als positief wordt gezien.
Reken je je niet rijk nu? Opkomst is matig. Dus juist door die lage opkomst. CU stemmer is veel trouwer dan een PvdA stemmer bijv. Electoraat van een CU is gewoon beperkt landelijk.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:21 schreef Hanca het volgende:
[..]
Omdat we 5.000 stemmen meer hebben gehaald dan in oktober met een veel lagere opkomst? Omdat als je de stemmen om zet in kamerzetels, we 5 zetels zouden hebben?
Deze verkiezing is juist het signaal dat we het dal van na Rutte IV achter ons hebben gelaten en weer op de weg omhoog zijn. Het ledental groeit ook weer voor het eerst in jaren.
Ja, we hebben last van het feit dat steeds meer christenen niet meer vanzelfsprekend christelijk stemmen. Maar juist deze verkiezing is dan wel weer hoopgevend.
Ik tel het aantal stemmen. We hebben niet alleen een hoger percentage gehaald, maar gewoon letterlijk meer stemmen. Er zijn 10.000 meer mensen CU komen stemmen, ondanks de lagere opkomst (wat bij CU misschien minder scheelt, maar niet niks) en ondanks dat je niet overal CU kon stemmen.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:33 schreef alpeko het volgende:
[..]
Reken je je niet rijk nu? Opkomst is matig. CU stemmer is veel trouwer dan een PvdA stemmer bijv. Electoraat van een CU is gewoon beperkt landelijk.
Grootste landelijke partij qua aantal stemmen. Maar derde achter het CDA en de VVD qua zetels.quote:Op donderdag 19 maart 2026 15:53 schreef Caland het volgende:
[..]
GL-PvdA is de grootste landelijke partij bij deze GRV. In nagenoeg alle grote steden zijn ze gegroeid. In Rotterdam zelfs de grootste.
Ik gok dat dat daar wel als positief wordt gezien.
Op die fiets. Ik denk alleen niet dat je dat moet willen vertalen naar landelijk.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:35 schreef Hanca het volgende:
[..]
Ik tel het aantal stemmen. We hebben niet alleen een hoger percentage gehaald, maar gewoon letterlijk meer stemmen. Er zijn 10.000 meer mensen CU komen stemmen, ondanks de lagere opkomst (wat bij CU misschien minder scheelt, maar niet niks) en ondanks dat je niet overal CU kon stemmen.
Precies, het geeft een behoorlijk vertekend beeld. Maar winst in meer grote steden dan voorheen waaronder trendsetter Rotterdam zullen ze daar vast als belangrijk zien.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:35 schreef capricia het volgende:
[..]
Grootste landelijke partij qua aantal stemmen. Maar derde achter het CDA en de VVD qua zetels.
Leuk he, een soort districtenstelsel
Ik denk dat je niet moet vergelijken met 2022, als je partij daarna in een dal is geraakt. Dat dal wat ze nu duidelijk uit klimmen. Dit is winst tov de vorige 2 verkiezingen, geen verlies.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:40 schreef alpeko het volgende:
[..]
Op die fiets. Ik denk alleen niet dat je dat moet vertalen naar landelijk.
Merciquote:Op donderdag 19 maart 2026 16:13 schreef Hanca het volgende:
[..]
Ja, de restzetel verdeling gaat namelijk anders. Het gaat om het grootste gemiddelde. Je kunt zo als grote partij dus zelfs 2 (of meer) restzetels krijgen. Dat ook met het idee dat een extra zetel bij 2 zetels een groter effect heeft op de uitslag dan 2 extra zetels bij 10 zetels.
Maar dat moet je wel. Want 2022 waren ook gemeenteraadsverkiezingen. Appels en peren. Ik stem lokaal totaal anders als landelijk. Veel conservatiever. Ik zou niet weten waarom je de verkiezingen van 2025 nu al denkt te kunnen afdoen als een dal waar CU nu uit is.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:41 schreef Hanca het volgende:
[..]
Ik denk dat je niet moet vergelijken met 2022, als je partij daarna in een dal is geraakt. Dat dal wat ze nu duidelijk uit klimmen. Dit is winst tov de vorige 2 verkiezingen, geen verlies.
Geeft wel aan waarom je nooit een districtenstelsel zou willen hebben voor onze tweede kamer.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:41 schreef Caland het volgende:
[..]
Precies, het geeft een behoorlijk vertekend beeld. Maar winst in meer grote steden dan voorheen waaronder trendsetter Rotterdam zullen ze daar vast als belangrijk zien.
Tsja, dit lijkt me nou niet waar je als CU erg tevreden mee kan zijn.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:21 schreef Hanca het volgende:
[..]
Omdat we 5.000 stemmen meer hebben gehaald dan in oktober met een veel lagere opkomst? Omdat als je de stemmen om zet in kamerzetels, we 5 zetels zouden hebben?
Deze verkiezing is juist het signaal dat we het dal van na Rutte IV achter ons hebben gelaten en weer op de weg omhoog zijn. Het ledental groeit ook weer voor het eerst in jaren.
Ja, we hebben last van het feit dat steeds meer christenen niet meer vanzelfsprekend christelijk stemmen. Maar juist deze verkiezing is dan wel weer hoopgevend.
Ik snap niet zo goed waarom je een stijging in aantal stemmen tov oktober zou negeren.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:43 schreef alpeko het volgende:
[..]
Maar dat moet je wel. Want 2022 waren ook gemeenteraadsverkiezingen. Appels en peren. Ik stem lokaal totaal anders als landelijk. Veel conservatiever. Ik zou niet weten waarom je de verkiezingen van 2025 nu al denkt te kunnen afdoen als een dal waar CU nu uit is.
Bewuste keus, in al die gemeenten deden we mee met SGP en nu niet meer, als ik me niet vergis.quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:47 schreef Arnhemunited het volgende:
[..]
Tsja, dit lijkt me nou niet waar je als CU erg tevreden mee kan zijn.
[ x ]
Restzetels zijn idd echt wiskunde, gelukkig kan het programma van de kiesraad wat elke gemeente krijgt dat in een paar seconden.quote:Op donderdag 19 maart 2026 17:28 schreef AnneX het volgende:
Het is toch wel hogere wiskunde als ik zo hier langs scroll…
Met (rest)zetels tellen en vertalen naar TK verkiezingen…
Bedoel je dat je lokaal conservatiever stemt dan landelijk? Of andersom?quote:Op donderdag 19 maart 2026 16:43 schreef alpeko het volgende:
[..]
Maar dat moet je wel. Want 2022 waren ook gemeenteraadsverkiezingen. Appels en peren. Ik stem lokaal totaal anders als landelijk. Veel conservatiever. Ik zou niet weten waarom je de verkiezingen van 2025 nu al denkt te kunnen afdoen als een dal waar CU nu uit is.
https://www.nd.nl/nieuws/(...)zen-we-moeten-oppassquote:Zeven op een rij, de CU blijft maar verliezen. ‘We moeten oppassen dat we niet té genuanceerd zijn’
Na een zevende verkiezingsnederlaag op rij likt de ChristenUnie haar wonden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag verloor de partij bijna een derde van de kiezers. Nu veel kiezers de conservatieve kant op bewegen, heeft de partij het moeilijk. ‘Onze standpunten verkopen op dit moment niet.’
Wat is daar naar aan?quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:27 schreef Black_Baron het volgende:
En wat is GroenLinks-PvdA afgestraft.
Wel heel lullig voor de christen Unie.
[..]
https://www.nd.nl/nieuws/(...)zen-we-moeten-oppass
Lijkt me een heel moeilijke tijd voor de CU.
Cda stabiliseert. Sgp groeit ietsje. Maar de cu is wel echt heel naar.
Dat ze niet meekomen met het veranderende sentiment van de huidige tijd.quote:
Ik vind het vooral een signaal om jezelf te herontdekken in plaats van dat het naar is. Het leven is altijd in flux.quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:42 schreef Black_Baron het volgende:
[..]
Dat ze niet meekomen met het veranderende sentiment van de huidige tijd.
Vind ik altijd naar voor zo'n nette partij met dito mensen.
Mensen zien vooral wat ze willen zien.quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:42 schreef Black_Baron het volgende:
[..]
Dat ze niet meekomen met het veranderende sentiment van de huidige tijd.
Vind ik altijd naar voor zo'n nette partij met dito mensen.
Dit kun je ook van de SGP zeggen - maar dat doe je niet.quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:48 schreef Richestorags het volgende:
[..]
Ik vind het vooral een signaal om jezelf te herontdekken in plaats van dat het naar is. Het leven is altijd in flux.
Sgp gaat van 218 naar 256 zetels. Winst.quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:50 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Mensen zien vooral wat ze willen zien.
Hier is overtuigend laten zien dat CU meer stemmers haalde dan in de TK 2025 verkiezingen.
De SGP haalde 50000 minder stemmen. De CU 10000 meer.
CU maakt hopelijk nooit de draai naar de Charlie Kirk haat. Waar elke minderheid zijn leven niet zeker is en met een vingerknip onteigend kan worden, de toegang tot bibliotheken en andere gebouwen kan worden geweigerd. Dat is waar deze hoek voor staat en wat nu in de VS wordt uitgerold.
Dat kan. Dat was echter niet het punt dat was opgebracht door @Black_Baronquote:Op donderdag 19 maart 2026 18:56 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Dit kun je ook van de SGP zeggen - maar dat doe je niet.
De SGP heeft van de 238000 stemmen in 2025 nu 50000 verspeeld. CU heeft gewonnen.
Wat een onzin dat dit een probleem zou zijn. We zijn geen federatie en moeten dat ook niet worden.quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:57 schreef Black_Baron het volgende:
Kun je wel meer stemmen halen, maar als die stemmers allemaal in (bijv) dezelfde 3 gemeentes zitten, heb je echt wel een probleem.
Idem bij GL-PVDA.
Ja prima.quote:Op donderdag 19 maart 2026 19:05 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Wat een onzin dat dit een probleem zou zijn. We zijn geen federatie en moeten dat ook niet worden.
Het betekent een concentratie in gemeenten met meer inwoners. Nou prima, deze gemeenten zijn wat minder stilstaand water en hebben wat meer dynamiek en ontmoeting van verschillende perspectieven.
Je moet jezelf ook wel gewoon recht in de spiegel kunnen kijken. De route van de SGP resulteert in heel nare dingen en het invoeren van de Apartheid in Nederland.
Tsja, misschien wil de eigenaar van het ND een conservatiever en rechtser programma, dat kan. Apartheid en slavernij invoeren (vloek van Cham) komen bepaalde treurige bedrijfstakken wel goed uit natuurlijk.quote:Op donderdag 19 maart 2026 19:10 schreef Black_Baron het volgende:
[..]
Ja prima.
Maar doen alsofhet zo geweldig gaat met de CU is echt bezijden de waarheid.
Een derde aan zetels inleveren is nogal wat.
Het ND kopt er ook gewoon mee.
zevende verkiezingsnederlaag op rij
Lezersprofiel: De lezerskring is met name aangesloten bij de ChristenUnie of CDA.quote:Op donderdag 19 maart 2026 19:13 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Tsja, misschien wil de eigenaar van het ND een conservatiever en rechtser programma, dat kan. Apartheid en slavernij invoeren (vloek van Cham) komen bepaalde treurige bedrijfstakken wel goed uit natuurlijk.
het komt Forum wel erg goed uit , woonruimte schaarste en wel huisvesting voor asielzoekers binnen jouw gemeente , ja dat levert frustratie op als jouw kind al 3 jaar op zolder zit en zijn vriendin dreigt de verkering uit te makenquote:Op donderdag 19 maart 2026 19:10 schreef Black_Baron het volgende:
[..]
Ja prima.
Maar doen alsofhet zo geweldig gaat met de CU is echt bezijden de waarheid.
Een derde aan zetels inleveren is nogal wat.
Het ND kopt er ook gewoon mee.
zevende verkiezingsnederlaag op rij
quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:50 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
CU maakt hopelijk nooit de draai naar de Charlie Kirk haat. Waar elke minderheid zijn leven niet zeker is en met een vingerknip onteigend kan worden, de toegang tot bibliotheken en andere gebouwen kan worden geweigerd. Dat is waar deze hoek voor staat en wat nu in de VS wordt uitgerold.
Het ND is zeker wat CU betreft niet altijd onpartijdig, zit echt in de meer conservatieve hoek dan het gemiddelde van de CU.quote:Op donderdag 19 maart 2026 19:10 schreef Black_Baron het volgende:
[..]
Ja prima.
Maar doen alsofhet zo geweldig gaat met de CU is echt bezijden de waarheid.
Een derde aan zetels inleveren is nogal wat.
Het ND kopt er ook gewoon mee.
zevende verkiezingsnederlaag op rij
GL/PvdA is niet afgestraft. Waarvoor ook eigenlijk? Nee, de bevolking raakt meer vertokkied.quote:Op donderdag 19 maart 2026 18:27 schreef Black_Baron het volgende:
En wat is GroenLinks-PvdA afgestraft.
Wel heel lullig voor de christen Unie.
[..]
https://www.nd.nl/nieuws/(...)zen-we-moeten-oppass
Lijkt me een heel moeilijke tijd voor de CU.
Cda stabiliseert. Sgp groeit ietsje. Maar de cu is wel echt heel naar.
nou Forum doet het goed andersquote:Op vrijdag 20 maart 2026 07:55 schreef Niels0Kurovski het volgende:
[..]
GL/PvdA is niet afgestraft. Waarvoor ook eigenlijk? Nee, de bevolking raakt meer vertokkied.
Ten eerste: Sander Sassen is een eersteklas malloot. Als je hem in filmpjes van GeenStijl en LeftLaser ziet voorbij komen dan weet je genoeg. Zijn eigen familie vindt dat hij in de GGZ thuis hoort.quote:Op donderdag 19 maart 2026 23:24 schreef Schanulleke het volgende:
[ x ]
Was deze hier al langsgekomen? Helemaal van het padje. En morgen staan ze weer te blėren over partijen die de rechtsstaat zouden bedreigen.
Begrijp me niet verkeerd, ik stem hartstikke links en dat doe ik met trots. Maar dit soort dames is de reden waarom het overgrote merendeel van Nederland GroenLinks niet ziet zitten.quote:Op donderdag 19 maart 2026 23:24 schreef Schanulleke het volgende:
[ x ]
Was deze hier al langsgekomen? Helemaal van het padje. En morgen staan ze weer te blėren over partijen die de rechtsstaat zouden bedreigen.
Uitgeprocedeerde asielzoekers proberen ze gewoon terug te sturen, en lukt in veel gevallen ook.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 08:45 schreef BehoorlijkKritisch het volgende:
[..]
Begrijp me niet verkeerd, ik stem hartstikke links en dat doe ik met trots. Maar dit soort dames is de reden waarom het overgrote merendeel van Nederland GroenLinks niet ziet zitten.
De typische elitaire bakfietsmoeder die vol overgave de rekening van alles wat ze leuk vindt bij heel Nederland neerlegt omdat ze zelf welvarend genoeg is om geen reet te merken van die rekening. Ik trek dit soort linkse huppelkutjes echt heel slecht.
een illegaal is iemand die geen verblijfsvergunning of geldig visum heeft ,quote:Op vrijdag 20 maart 2026 08:37 schreef Klopkoek het volgende:
Wie bepaalt welk mens een "illegaal" is? Waarom wordt niet gezien dat "bed-bad-brood" een pragmatische oplossing is voor een praktisch probleem? Een vicieuze spiraal van overlast en keiharde repressie leidt nergens toe.
Vier: mevrouw Pels is bepaald niet mijn favoriete politicus maar alle haat en drek gaat weer eens alle perken te buiten.
Hulde voor deze man:
[ x ]
Ik ben het volledig met je eens, maar dat verandert niets aan mijn analyse van deze mevrouw.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 08:58 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Uitgeprocedeerde asielzoekers proberen ze gewoon terug te sturen, en lukt in veel gevallen ook.
Er is simpelweg weerstand tegen het woord en door de overheid opgelegde categorie "illegaal" en dat dit op zichzelf strafbaar of zelfs een misdrijf zou zijn.
Dit doet niet zonder reden denken aan hele donkere tijdperken of wat er in de VS aan de hand is met ICE (terwijl in de VS een deel van de economie draait op weerloze en rechteloze "illegalen").
Ik had wel gehoopt dat PvdA groter zou worden dan GroenLinks in Amsterdam, maar helaas.
radicaal-links aan het woord hier. Bizarquote:Op donderdag 19 maart 2026 23:24 schreef Schanulleke het volgende:
[ x ]
Was deze hier al langsgekomen? Helemaal van het padje. En morgen staan ze weer te blėren over partijen die de rechtsstaat zouden bedreigen.
Een verknipt filmpje van 14 seconden is niet "aan het woord".quote:Op vrijdag 20 maart 2026 09:24 schreef Bofjijff het volgende:
[..]
radicaal-links aan het woord hier. Bizar
De woorden + reactie zijn duidelijk. 14 seconden of niet.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 09:25 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Een verknipt filmpje van 14 seconden is niet "aan het woord".
Dat is "nee" zeggen en dan de microfoon afpakken.
Compleet niet relevante 'shoot the messenger'quote:Op vrijdag 20 maart 2026 08:37 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Ten eerste: Sander Sassen is een eersteklas malloot. Als je hem in filmpjes van GeenStijl en LeftLaser ziet voorbij komen dan weet je genoeg. Zijn eigen familie vindt dat hij in de GGZ thuis hoort.
Ja, deze tekst was met meer context vast wel helemaal oké geweest! Helemaal niet rechtsstaatondermijnend ofzoquote:Punt twee: lekker makkelijk om een kort filmpje te (ver)knippen.
De maatschappij bepaalt dat, vastgelegd in de wet.quote:Drie: in de praktijk treedt Amsterdam op tegen buitenslapers en daklozen. Dit zijn heel vaak "illegalen". Hier kun je van alles van vinden.
https://www.nrc.nl/nieuws(...)-weer-terug-a4921473
Wie bepaalt welk mens een "illegaal" is? Waarom wordt niet gezien dat "bed-bad-brood" een pragmatische oplossing is voor een praktisch probleem? Een vicieuze spiraal van overlast en keiharde repressie leidt nergens toe.
Zowaar een rationele duiding waar enig intellect vanuit gaat. Mijn indruk blijft desondanks dat mw. Pels zodanig ideologisch gedreven is, dat ze rechtsstaat en realiteit maar als vervelende, storende factoren beschouwd.quote:Vier: mevrouw Pels is bepaald niet mijn favoriete politicus maar alle haat en drek gaat weer eens alle perken te buiten.
Hulde voor deze man:
[ x ]
Ohja, dat gejank ook. Vanuit de hoek waar 30% van de volksvertegenwoordigers een strafblad heeft. JA21 de sjoemelaars nemen anderen de maat.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 10:58 schreef Schanulleke het volgende:
Zie bijvoorbeeld ook de campagnefilmpjes die ze via TikTok verspreidde vanuit haar kantoor. Iets dat bij wet niet is toegestaan.
Ja maar hullie!!! Altijd een sterk argument. In bepaalde kringen dan.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 11:05 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Ohja, dat gejank ook. Vanuit de hoek waar 30% van de volksvertegenwoordigers een strafblad heeft. JA21 de sjoemelaars nemen anderen de maat.
Ja, zo een voor de Russen werkende Zuidasboef met klachten over een op kantoor opgenomen filmpje. Ga toch fietsen.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 13:32 schreef Schanulleke het volgende:
[..]
Ja maar hullie!!! Altijd een sterk argument. In bepaalde kringen dan.
Zie mijn eerdere reactie.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 14:15 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Ja, zo een voor de Russen werkende Zuidasboef met klachten over een op kantoor opgenomen filmpje. Ga toch fietsen.
hoezo zien de vvd stemmers de fvd zitten? Artikel is niet volledig te lezenquote:Op zaterdag 21 maart 2026 08:28 schreef Klopkoek het volgende:
VVD stemmers zien FvD wel zitten (net als FDP ---> AfD)
https://www.nrc.nl/nieuws(...)le-partijen-a4923338
Ware aard van 'liberalen' komt steeds meer naar boven
Samenvatting AI:quote:Op zaterdag 21 maart 2026 08:55 schreef Bofjijff het volgende:
[..]
hoezo zien de vvd stemmers de fvd zitten? Artikel is niet volledig te lezen
quote:FvD boekte een sterke en bovenverwachte winst: van ongeveer 50 zetels in 2022 naar bijna 300 zetels nu. De partij haalde in 41 gemeenten meer dan 10 procent van de stemmen en deed mee in ruim honderd gemeenten (tegen slechts veertig voor de PVV).
Onderzoeker Sjoerd van Heck noemt dit “echt een sterk resultaat en boven verwachting”.
Belangrijke verklaringen:
Mobilisatie van PVV-overstappers: bijna 40 procent van de huidige FvD-stemmers stemde bij de Kamerverkiezingen van oktober nog op de PVV.
Een klein deel (5 procent) kwam van de VVD.
Landelijke campagne speelde een grote rol (posters met lijsttrekker Lidewij de Vos, landelijke standpunten). Bijna 40 procent van de FvD-stemmers noemde landelijke standpunten als belangrijkste reden — hoger dan bij andere partijen.
FvD-kiezers kenmerken zich door sterker wantrouwen tegenover de politiek en een duidelijke proteststem.
Lokale partijen
Lokale partijen blijven de grootste groep met ongeveer een derde van de stemmen. Ze trekken kiezers weg bij vrijwel alle landelijke partijen (behalve GroenLinks-PvdA, ChristenUnie en SGP, die hun kiezers beter vasthouden).
In tegenstelling tot FvD-kiezers hebben lokale kiezers een gemiddeld profiel en zijn ze minder wantrouwig tegenover de politiek, aldus onderzoeker Maartje van de Koppel. Ze vormen dus minder een pure proteststem dan vaak gedacht.
Overige partijen
GroenLinks-PvdA: landelijk de grootste partij, maar verloor behoorlijk wat zetels ten opzichte van 2022.
VVD: lichte winst.
D66: lichte winst, mede door de nieuwe rol van Rob Jetten als premier.
CDA: stabiel.
PVV: beperkte deelname (slechts 40 gemeenten), waardoor FvD profiteerde.
Een meerderheid van de kiezers (63 procent) zei dat het nieuwe kabinet-Jetten (minderheidscoalitie D66-VVD-CDA) geen rol speelde bij hun stem. Van degenen die het kabinet wel mee lieten wegen (25 procent), stemde een groter deel tegen dan voor.
Belangrijkste thema’s
Wonen (51 procent) was het grootste issue.
Veiligheid (38 procent).
Natuur, verkeer/openbaar vervoer en asielopvang (elk rond de 25 procent).
Asielopvang speelde een grote rol bij 65 procent van de FvD-stemmers en bij lokale protestpartijen tegen azc’s. Landelijk noemde echter maar 26 procent asiel als belangrijk thema. Van de Koppel nuanceert: “Waar het speelt, speelt het heftig, maar dat is lang niet in alle gemeenten het geval.” Asiel blijft wel een polariserend issue.
Conclusie van het onderzoek
De winst van FvD is opvallend omdat rechts-populistische partijen normaal juist last hebben van lage opkomst. Het succes komt door overstappers uit PVV, een effectieve landelijke campagne en het feit dat FvD in veel meer gemeenten meedeed dan de PVV. Lokale partijen winnen vooral door écht lokale thema’s, niet per se door landelijk protest.
Het artikel benadrukt dat een landelijke interpretatie van de uitslag lastig is, omdat gemeenteraadsverkiezingen sterk lokaal bepaald worden en het kabinet-Jetten nog erg nieuw is.
Kort samengevat: lokale partijen blijven dominant, maar de grote stijger is FvD, die verrassend goed presteert te midden van een lage opkomst en verdere versplintering.
Je ziet gewoon dat dit soort partijen een inbreuk doen op de kiezersaanhang van de zogenaamde liberalen. Zie je in België, Duitsland heel duidelijk en ook Nederland. Het taboe is weg. Maatpakken en leaserijders voelen zich er senang bij.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 09:04 schreef Hexagon het volgende:
Het is gewoon de zoveelste fata morgana van de boosmens die alles wel even op gaan lossen ofzo.
Bij de VVD zitten inderdaad wel wat lui die denken daar persoonlijk beter van te worden, dat zie je ook wel op dit forum.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 09:08 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Je ziet gewoon dat dit soort partijen een inbreuk doen op de kiezersaanhang van de zogenaamde liberalen. Zie je in België, Duitsland heel duidelijk en ook Nederland. Het taboe is weg. Maatpakken en leaserijders voelen zich er senang bij.
Liberalisme wordt steeds meer sociaal darwinisme, met een vernislaagje gemeenschapszin.
Uiteraard zullen veel FvD fracties vaak niet komen opdagen, uit elkaar vallen en vooral de boel frustreren (denk aan: woonadressen lekken) maar dat is voor later zorg.
Maar is het liberalisme of juist meer conservatisme wat die hoek in trekt?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 09:08 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Je ziet gewoon dat dit soort partijen een inbreuk doen op de kiezersaanhang van de zogenaamde liberalen. Zie je in België, Duitsland heel duidelijk en ook Nederland. Het taboe is weg. Maatpakken en leaserijders voelen zich er senang bij.
Liberalisme wordt steeds meer sociaal darwinisme, met een vernislaagje gemeenschapszin.
Uiteraard zullen veel FvD fracties vaak niet komen opdagen, uit elkaar vallen en vooral de boel frustreren (denk aan: woonadressen lekken) maar dat is voor later zorg.
bedankt. Zie verder niet echt in wat je tot jouw uitspraak doet komen trouwensquote:
Was ook niet mijn uitspraak. Maar die van @Klopkoekquote:Op zaterdag 21 maart 2026 09:12 schreef Bofjijff het volgende:
[..]
bedankt. Zie verder niet echt in wat je tot jouw uitspraak doet komen trouwens![]()
Als je doelt op die 5%, dat zijn geen vvd stemmers dan meer.
sorry zie nu pas dat het jouw reactie is iddquote:Op zaterdag 21 maart 2026 09:14 schreef capricia het volgende:
[..]
Was ook niet mijn uitspraak. Maar die van @:klopkoek
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |