abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_219515135
quote:
1s.gif Op maandag 15 december 2025 22:50 schreef Lospedrosa het volgende:
Nederland is totaal ongeschikt voor de wolf als je er wat minder emotioneel en objectiever naar kijkt.
Kun je met allerlei emoties komen uiteindelijk zal dit geconcludeerd worden en alle wolven afgeschoten worden.
Ah ja.... Als je ´´niet emotioneel´´ kijkt _O- 'Ik zie figuren als Michael, jij, Joop en AchJa alleen maar uit emotie reageren. Bv over hoe erg die dode schapen wel niet zijn en dat alles uit elkaar gerukt wordt.

Degenen die normaal, niet uit emotie maar uit feiten reageren zijn degenen die de wolf wel hier willen zien.
Net als dat alle onderzoekers, wetenschappers en iedereen die er verstand van hebben allemaal zeggen dat de wolf zat ruimte in NL heeft.
pi_219515151
quote:
1s.gif Op maandag 15 december 2025 23:05 schreef Lospedrosa het volgende:

Nederland ±80–120 Zeer klein, sterk versnipperd Hoge druk, korte afstanden

Dat is 1 wolf per 340km2 land.....
In Estland is dat 1 wolf per 164km2 (ongeveer).
Andere landen zal dat ook nog wel anders zitten.

Dus die aantallen vallen reuze mee. En 340km2 land voor een wolf is aardig veel.
Natuurlijk zijn beide landen niet te vergelijken, aangezien NL veel dichtbevolkter is.
Echter meer dan genoeg ruimte en aaneengesloten gebieden voor wolven.
pi_219516055
:O
pi_219516167
Het ruimt wel lekker op met die kutbeesten.

quote:
Opnieuw dode wolf aangetroffen in Drenthe: vierde in ruim een week

Assen - In Drenthe is bij het dorp Hijken (gemeente Midden-Drenthe) een dode wolf aangetroffen. Het dier is volgens de politie aangereden. De bestuurder van het voertuig dat bij de aanrijding betrokken was, heeft de politie woensdagochtend gebeld. Het is de derde keer in ruim een week dat er in Drenthe een dode wolf is aangetroffen. Minder dan een week geleden werd er ook nog een wolf doodgereden in Gelderland.
https://www.telegraaf.nl/(...)-week/114509857.html
-
pi_219532797
18 december 2025
NEDERLAND EN EU REGELGEVING
Met de toename van het aantal wolven in Nederland en daarmee de toename van het aantal incidenten wordt de roep om verstandig wolvenbeleid voor Nederland steeds groter. Achter de schermen werkt Staatssecretaris Rummenie hier samen met vele andere betrokkenen hard aan. Daarbij is het belangrijk dat het beleid op wetenschappelijk onderzoek gebaseerd is. Omdat het rapport dat de Wageningen Universiteit (WUR) deze zomer opleverde onbruikbaar bleek is er aan een ander wetenschappelijk Europees onderzoeksteam om een second opinion gevraagd. In de tekst hieronder leggen wij uit waarom het rapport van de WUR inderdaad onbruikbaar is en hoe het daadwerkelijk zit met Europese regelgeving en de bewegingsruimte die Nederland daar binnen heeft.

De kern: Het rapport van de WUR, waarin men stelt dat er in Nederland ruimte is voor 23 tot 56 wolvenroedels is onbruikbaar verklaard, omdat er wel geciteerd wordt uit het rapport van Linnell & Boitani, maar de inschaling van Nederland als “zeer klein” in BOX 3 in dat rapport is daarbij genegeerd.
Het rapport van Linnell & Boitani (in opdracht van de EU) maakt namelijk expliciet onderscheid tussen drie landklassen op basis van hoeveelheid semi-natuurlijk habitat:
Landklassen (BOX 3)
​•​Zeer klein: < 10.000 km² semi-natuurlijk habitat → Nederland, België, Luxemburg en
Denemarken
​•​Middelgroot: 10.000–50.000 km² → o.a. Slovenië, Kroatië, Slowakije
​•​Groot: 50.000–346.000 km² → o.a. Zweden, Italië, Frankrijk, Roemenië

➡️ Nederland wordt door Boitani & Linnell expliciet als “very small country” geclassificeerd.
Dit is geen interpretatie, maar de letterlijke tekst uit BOX 3.
Politiek probleem:
In de Nederlandse beleidsvertaling wordt wel naar Linnell & Boitani verwezen, maar de landklassificatie die Nederland juist uitzondert voor het generieke Europese beleid, wordt vervolgens genegeerd.
Daarnaast wordt flexibiliteit voor lidstaten,ook expliciet benoemd in het rapport van Linnell & Boitani.
Op pagina 39 staat: “Member states have diverse situations (BOX 3). It is therefore natural that they should have a certain degree of flexibility…”
Dit betekent concreet:
​•​Geen one-size-fits-all verplichting
​•​Nationale ruimte bij het bepalen van:
​•​FRP (Favourable Reference Value; Gunstige staat van instandhouding)
​•​Bijdrage aan populatie-levensvatbaarheid
​•​Schaalniveau mag grensoverschrijdend zijn!
➡️ Het is dus onjuist om te stellen dat Nederland per se een zelfstandige levensvatbare (gunstige staat van instandhouding) wolvenpopulatie moet huisvesten.

Naast de gunstige staat van instanthouding is er een ander criterium, de MVP (Minimum Viable Population): dit is het breekpunt
In het rapport van Linnell & Boitani wordt vanuit wetenschappelijke onderbouwing aangegeven dat:
​•​De MVP voor wolven ligt ver boven wat Nederland ooit zelfstandig kan dragen
​•​Zelfs regionaal (Benelux / NW-Europa) wordt dat als lastig benoemd
​•​Nationaal niveau voor Nederland: ecologisch onhaalbaar
Dit betekent:
Nederland kan niet voldoen aan:
•​MVP-criteria
•​Een aaneengesloten habitat
•​Voldoende prooidichtheid
•​Voldoende rust & weinig verstoring
•​Lange-termijn stabiliteit

Dit betekent juridisch:
Er kan niets afgedwongen worden wat ecologisch onmogelijk is.
Habitatgeschiktheid: terechte kritiek
De kritiek op het habitatgeschiktheidsmodel klopt inhoudelijk:
Wat het model van de WUR doet:
​•​Het meet vestigingskansen
​•​Het kijkt naar waar wolven kunnen overleven op korte termijn
​•​Het gebruikt historische verspreidingskaarten
Wat het model van de WUR NIET doet:
​•​Het garanderen van een duurzame populatie
​•​Het toetsen van de lange termijn MVP
​•​Rekening houden met recreatiedruk, cultuurlandschap en sociale draagkracht

➡️ Linnell & Boitani schrijven echter expliciet dat:
​•​Het habitat semi-natuurlijk moet zijn
​•​Cultuurlandschap niet geschikt is
​•​De beoordeling voor lange termijn geldt en dus niet voor “enkele decennia”
Dat Nederland nu wordt beoordeeld op basis van een raster van oranje 10×10 km-blokjes is methodologisch zeer discutabel.
De 10×10 km-blokken geven een harde ecologische grens weer:
1 roedel heeft minstens 2 aaneengesloten 10×10 km-blokken nodig
Die blokken moeten:
​•​voldoende bosbedekking hebben
​•​meerdere prooidieren bevatten
​•​samenhangend zijn
De conclusie: Nederland heeft te weinig geschikte, aaneengesloten blokken. Zelfs zeer optimistisch gerekend zou er slechts ruimte zijn voor 4–6 roedels. Dat is ver onder elke MVP-norm!

➡️ Dit maakt het huidige beleid en het rapport van de WUR ecologisch niet verdedigbaar.
Tot slot: Nederland kan niet voldoen aan de eisen van de Habitatrichtlijn op nationaal niveau. Het afdwingen van “samenleven met de wolf” in een extreem dichtbevolkt en versnipperd cultuurlandschap is geen ecologische noodzaak, maar een beleidskeuze.
De wolf is geen probleem.
Maar Nederland is geen wolvenland.
Beleid moet gebaseerd zijn op volledige wetenschap, niet op cherrypicking, wensdenken of politieke framing.

ISM De wolf gezien op de Veluwe
Stichting (W)ijs met wolven

[ Afbeelding ]

[ Afbeelding ]

Bron geen wolf in cultuurlandschap
pi_219557308
De wolven-wappies roeren zich.

quote:
Klacht ingediend bij tuchtcollege tegen dierenarts die aangereden wolf op A28 bij Tynaarlo euthanaseerde

...................

Hij concludeerde dat de verwondingen zo ernstig waren dat hij besloot het dier te euthanaseren.

De Werkgroep Wolf Leusden plaatst vraagtekens bij dat besluit.

...................
https://dvhn.nl/drenthe/t(...)lf-a28-48118037.html

Een stel activistische drammers op 150 km afstand die denken het beter te weten dan een veearts ter plaatse die
ernstige verwondingen bij een wild dier constateert.
-
  maandag 22 december 2025 @ 12:19:28 #207
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219558156
quote:
0s.gif Op maandag 22 december 2025 09:34 schreef quo_ het volgende:
De wolven-wappies roeren zich.
[..]
https://dvhn.nl/drenthe/t(...)lf-a28-48118037.html

Een stel activistische drammers op 150 km afstand die denken het beter te weten dan een veearts ter plaatse die
ernstige verwondingen bij een wild dier constateert.
Dat zat er natuurlijk wel in nadat Nico Koffeman meteen losging...

AchJa in NWS / De plaats van de wolf in NL #13



twitter
pi_219558785
quote:
0s.gif Op maandag 22 december 2025 12:19 schreef AchJa het volgende:

[..]
Dat zat er natuurlijk wel in nadat Nico Koffeman meteen losging...

AchJa in NWS / De plaats van de wolf in NL #13

[ afbeelding ]

[ x ]
Ja want als dierenarts moet je natuurlijk wel in een droevige stemming zijn in zo’n situatie.
  maandag 22 december 2025 @ 15:23:31 #209
78780 deedeetee
rustig doorgaan met ademhalen
pi_219559895
Ik neem aan dat een dierenarts kan weigeren om te komen kijken naar een aangereden wolf ?
Gewoon om gedoe met de wolvenclub te vermijden ? Voortaan maar faunabescherming bellen die sturen dan iemand in zwart pak en treurig gezicht. :Y
Ga fietsen jij !! ikke niet hoor..
pi_219561458
quote:
0s.gif Op maandag 22 december 2025 15:23 schreef deedeetee het volgende:
Ik neem aan dat een dierenarts kan weigeren om te komen kijken naar een aangereden wolf ?
Gewoon om gedoe met de wolvenclub te vermijden ? Voortaan maar faunabescherming bellen die sturen dan iemand in zwart pak en treurig gezicht. :Y
Dat gebeurt inderdaad al. En ook veel mensen die niet melden als er wat is gebeurd met een wolf of geen zichtmeldingen doen om die reden.
pi_219561726
quote:
0s.gif Op maandag 22 december 2025 17:43 schreef bloodymary1 het volgende:

[..]
Dat gebeurt inderdaad al. En ook veel mensen die niet melden als er wat is gebeurd met een wolf of geen zichtmeldingen doen om die reden.
Groot gelijk met al die zeikerds overal. Wat je ook doet; je doet het nooit goed. Dan maar niks doen.
  maandag 22 december 2025 @ 18:28:00 #212
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219561745
quote:
0s.gif Op maandag 22 december 2025 17:43 schreef bloodymary1 het volgende:

Dat gebeurt inderdaad al. En ook veel mensen die niet melden als er wat is gebeurd met een wolf of geen zichtmeldingen doen om die reden.
Ik heb voor mezelf ook al lang besloten dat als ik een wolf onder de wielen krijg (wat niet heel ondenkbaar is ondertussen in deze omgeving) ik niks ga melden.
pi_219563492
Kunnen we hier trouwens dagelijks posten wat de wolven de dag ervoor hebben doodgebeten?
Kijken of de wolvenliefhebbers dan nog zo staan te springen.
pi_219564718
quote:
0s.gif Op maandag 22 december 2025 18:28 schreef AchJa het volgende:

[..]
Ik heb voor mezelf ook al lang besloten dat als ik een wolf onder de wielen krijg (wat niet heel ondenkbaar is ondertussen in deze omgeving) ik niks ga melden.
Ik trap het gas nog even wat harder in.
Vakman pur sang
  dinsdag 23 december 2025 @ 09:37:04 #215
78780 deedeetee
rustig doorgaan met ademhalen
pi_219566287
quote:
1s.gif Op maandag 22 december 2025 20:52 schreef Vliegbaard het volgende:
Kunnen we hier trouwens dagelijks posten wat de wolven de dag ervoor hebben doodgebeten?
Kijken of de wolvenliefhebbers dan nog zo staan te springen.
Die lachen je gewoon uit en beginnen over honden.... Met fanatici valt echt niet te praten.
Ga fietsen jij !! ikke niet hoor..
  dinsdag 23 december 2025 @ 11:46:54 #216
140043 Isdatzo
Born in the echoes.
pi_219567096
quote:
0s.gif Op dinsdag 23 december 2025 09:37 schreef deedeetee het volgende:

[..]
Die lachen je gewoon uit en beginnen over honden.... Met fanatici valt echt niet te praten.
Fanatici die staan te juichen bij elke aangereden en gestroopte wolf? Fanatici die zeggen 'het gas nog wat harder in te trappen'?

Die fanatici?

[ Bericht 0% gewijzigd door Isdatzo op 23-12-2025 12:03:46 ]
Huilen dan.
  dinsdag 23 december 2025 @ 12:40:41 #217
78780 deedeetee
rustig doorgaan met ademhalen
pi_219567475
quote:
7s.gif Op dinsdag 23 december 2025 11:46 schreef Isdatzo het volgende:

[..]
Fanatici die staan te juichen bij elke aangereden en gestroopte wolf? Fanatici die zeggen 'het gas nog wat harder in te trappen'?

Die fanatici?
Nee want heeft dat niks met fanatisme te maken. Maar met ergernis over de steeds groter wordende wolven overlast doordat er elk jaar weer meer bijkomen.
Ga fietsen jij !! ikke niet hoor..
pi_219567547
quote:
7s.gif Op dinsdag 23 december 2025 11:46 schreef Isdatzo het volgende:

[..]
Fanatici die staan te juichen bij elke aangereden en gestroopte wolf? Fanatici die zeggen 'het gas nog wat harder in te trappen'?

Die fanatici?
Ja dat vind ik dus ook jammer. Ik ben ook van mening dat er in NL geen plaats is voor de wolf. Maar vind het wel prachtige dieren. En machtig om ze tegen te komen. Op vakantie, in de Abruzzo of Polen, waar er wel plaats voor is. Ik sta niet te juichen als er een dood gevonden wordt of aangereden. Maar ook niet als de wolf tussen tientallen toeschouwers en filmers doorloopt. En dan zeggen ze hoe relaxed die is. Als je iets van dierengedrag weet zie je dat die dat niet is. Ook niet als hij door de straten van dorpjes op de veluwe loopt.

En heb er niks op tegen als ze in het bos op wild jagen. Wat er dan genoeg is om dat er genoeg plaats voor is. Maar daar hoort al het vee op het platteland niet bij. En ook zelfs de mouflons en edelherten op de Veluwe niet. Dat is ook niet echt wild.

Rewilding in Nederland, my ass.
pi_219567584
quote:
7s.gif Op dinsdag 23 december 2025 11:46 schreef Isdatzo het volgende:

[..]
Fanatici die staan te juichen bij elke aangereden en gestroopte wolf? Fanatici die zeggen 'het gas nog wat harder in te trappen'?

Die fanatici?
Vooralsnog lijkt me deze aanduiding het beste passen bij lieden die uit hun verband gerukte afbeeldingen posten van mensen die hun werk doen en daar allerlei suggestieve en opruiende teksten bij plaatsen.

[ Bericht 0% gewijzigd door quo_ op 23-12-2025 13:05:04 ]
-
  dinsdag 23 december 2025 @ 13:11:54 #220
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219567700
quote:
1s.gif Op maandag 22 december 2025 20:52 schreef Vliegbaard het volgende:
Kunnen we hier trouwens dagelijks posten wat de wolven de dag ervoor hebben doodgebeten?
Kijken of de wolvenliefhebbers dan nog zo staan te springen.
Wordt hier nauwkeurig bijgehouden: BIJ12 Wolvenschade melden.
pi_219567754
quote:
0s.gif Op dinsdag 23 december 2025 13:11 schreef AchJa het volgende:

[..]
Wordt hier nauwkeurig bijgehouden: BIJ12 Wolvenschade melden.
Op Facebook volg ik verschillende groepen. Bijna dagelijks zienje daar de slachtoffers van de wolf voorbij komen.
pi_219567803
Van de schrijver van Nederwolf. Deze man snapt het:

23 december 2025/Oswin Schneeweisz

2025 was het jaar van de Nederwolf – en 2026 gaat nog veel erger worden
In 2025 kwamen opnieuw veel voorspellingen van deskundigen omtrent het gedrag van de wolf niet uit. Wolfwerende hekken bleken geen probleem voor het dier, dat zich op talrijke plekken in het Noorden en Oosten van ons land vergreep aan vee- en hobbydieren. Terwijl veel mensen daar de wanhoop nabij zijn, wentelen anderen zich in de mythe dat deze toppredator niets in de weg gelegd moet worden.

2025 was het jaar van de wolf. Niet alleen omdat bij Uitgeverij Blauwburgwal ons boek Nederwolf uitkwam, maar ook omdat op de drempel naar het nieuwe jaar de eerste (officiële) wolf werd geschoten. 2025 was ook het jaar dat de wolf menselijke slachtoffers maakte: een 6-jarig jongetje en een hardloper werden gebeten, nadat vorig jaar als een meisje was aangevallen. Tevens deden wolf Bram (op de Utrechtse Heuvelrug) en wolf Hubertus (op de Hoge Veluwe) van zich spreken.

Tot oktober hebben wolven al bijna evenveel schapen en ander vee aangevallen als in heel 2024. In de eerste negen maanden zijn er 741 aanvallen op dieren geregistreerd, tegenover 770 in heel vorig jaar. Veruit de meeste wolvenaanvallen vonden plaats in de provincie Gelderland. Het dier sloeg daar dit jaar al 346 keer toe, waarvan 103 keer in de gemeente Barneveld. Daarna volgen de provincies Drenthe en Friesland, met beide ongeveer 120 aanvallen. In Groningen hebben wolven dit jaar 26 keer vee aangevallen, tegenover slechts twee keer in heel 2024.
Afschotvergunning

In 2025 kwam er dan eindelijk een afschotvergunning voor de ‘probleemwolven’ Bram en Hubertus, al blijkt afschot in de praktijk best lastig. Drie maanden duurde het voordat Bram werd geschoten. Hubertus loopt (voor zover bekend) nog gewoon rond. ‘Het afschieten van probleemwolven is nagenoeg onuitvoerbaar’, zei de directeur van de Jagersvereniging Laurens Hoedemaker tegen RTL Nieuws. Volgens hem komt dat omdat de jagers te maken hebben met te veel beperkende regels. Zo moeten ze volledig buiten het zicht van het publiek blijven en mogen de wolven alleen binnen een afgebakend gebied worden bejaagd. Als de jagers hem elders zien, mogen ze niets doen. Bovendien mocht Bram alleen bij daglicht worden afgeschoten, zodat hij goed kon worden geïdentificeerd.

Er ligt nu een wetsvoorstel om de Nederlandse wetgeving aan te passen aan de Europese regelgeving waarbij de beschermde status van de wolf verlaagd is. Volgens Hoedemaker is dat dringend nodig:

‘Ik verwacht dat we binnen nu en vijf jaar de populatie wolven in Nederland in zijn geheel zullen moeten gaan beheren. Net zoals we dat doen met andere wilde dieren. De afgelopen maanden heb ik in de politiek van links tot rechts steeds meer steun zien ontstaan voor het beheren van wolven. En dat is heel verstandig, want we zijn nu al het land met de hoogste concentratie wolven per vierkante kilometer, in elk geval in Europa en waarschijnlijk wereldwijd. De Duitsers zijn al een stuk verder met hun wetgeving en als daar wel populatie-breed beheerd gaat worden loop je het risico op een waterbed-effect.’
Als we met elkaar vinden dat de wolf hier een plek moet hebben waar een bepaald aantal wolven kan leven zonder schade te doen aan allerlei andere belangen, zullen we met elkaar moeten afspreken dat er buiten die plekken geen plaats is voor wolven, vindt Hoedemaker.

‘Als we iets geleerd hebben van de Oostvaardersplassen en de Amsterdamse Waterleidingduinen is het dat als je een groepje dieren van dezelfde soort en verschillende geslachten bij elkaar zet, er altijd nakomelingen zullen komen. Het worden er altijd meer. Ook hoeven we in Nederland geen eigenstandige populatie wolven te handhaven, als je er maar voor zorgt dat de wolven die hier leven onderdeel blijven van de Noordwest-Europese populatie. Dan zul je dus om de zoveel jaar voor genetische uitwisseling moeten zorgen. Wat ik hoop voor 2026? Dat de wetgeving zo snel mogelijk aangepast wordt en dat we in samenspraak met provincies handen en voeten geven aan een nationaal wolvenbeheerplan. 2026 wordt een heel interessant jaar. Welke kant het nieuwe kabinet precies opgaat is nog onduidelijk. Maar ik zie wel dat steeds meer mensen begrijpen dat je niet zonder verantwoord jacht en wildbeheer kunt in een cultuurlandschap als het onze.’
Valerius Geist

In 2025 werd het wolvenplan definitief vastgesteld met ‘ruimere’ mogelijkheden tot afschot. Nou ja, ruimer: een wolf dient zich nog steeds meerdere malen binnen dertig meter van een persoon te bevinden voordat er stevigere maatregelen genomen kunnen worden. Je kunt je afvragen of dat niet juist de manier is om wolven aan mensen te laten wennen. De escalatieladder van de Canadese bioloog en wolvenkenner Valerius Geist is in dit verband relevant.

Geist onderscheidt zeven verschillende stadia in de gedragsontwikkeling van wolven. De eerste tekenen komen van herten en andere prooidieren. Wanneer deze hun aanwezigheid in dorpen of steden uitbreiden, doen zij dat omdat zij op de vlucht zijn voor de wolf.

In de tweede fase naderen wolven menselijke woningen, vooral ’s nachts. Dit is onder meer te herkennen aan rusteloos blaffende honden of huilende wolven. Ze observeren mensen en leren snel hoe ver ze kunnen gaan.

Fase drie begint wanneer de wolven zich ook overdag laten zien. Ze observeren mensen bij hun dagelijkse karweitjes en leren bijvoorbeeld hoe ze tuinpoorten moeten openen door dat simpelweg af te kijken.

In fase vier kunnen de wolven niet langer over het hoofd worden gezien. Zij vallen honden en boerderijdieren aan, zelfs overdag en ook als die zich in de onmiddellijke nabijheid van huizen bevinden. Ze komen op terrassen en in tuinen.
In stadium vijf nemen de aanvallen op vee toe. In deze fase worden bijvoorbeeld ruiters omcirkeld en achtervolgd of worden grotere landbouwhuisdieren zoals runderen verwond. Ze worden gevonden met afgerukte oren, in tweeën gesneden staarten of verminkte geslachtsdelen.

Stadium zes is bereikt wanneer wolven tam lijken te zijn in de onmiddellijke nabijheid van mensen. Ze porren met hun neus aan wandelaars, trekken aan hun kleren of knijpen zelfs in hun armen. Ze kunnen worden verjaagd door te schreeuwen en te zwaaien, maar ze vluchten niet ver. Alles lijkt speels. In werkelijkheid beginnen zij de mens als prooi te ontdekken en beginnen ze te testen hoe hij zich gedraagt als hij wordt aangevallen.

Op niveau zeven is volgens Geist het toppunt van escalatie bereikt. Nu hebben de wolven hun schuwheid tegenover mensen verloren. Hoewel zij nog enigszins onhandig zijn, kan een mens zich misschien nog verdedigen tegen een enkele wolf, maar tegen een hele roedel maakt zelfs een gewapende man geen schijn van kans.

Dat we ons inmiddels in fase zes of misschien wel zeven bevinden, is niet vreemd. De ontwikkelingen gaan snel, omdat we nu eenmaal in een klein en volgebouwd landje leven waar wolven altijd in aanraking zullen komen met mensen. Alleen de geur van mensen is voor hen al genoeg voor wat we habituatienoemen: de wolven merken dat ze geen gevaar lopen en leren snel dat ze steeds meer ruimte in kunnen nemen.
Rupsje-nooit-genoeg

Des te opmerkelijker is het dat de provincie Zuid Holland wolven wil toestaan in het duingebied. Onlangs namen de Provinciale Staten ook in grote meerderheid (41 vóór, negen tegen) een motie aan van de Partij voor de Dieren, waarin het college wordt verzocht om de natuurinclusieve paardenhouderij te stimuleren. Men wil dus én paarden in de natuur én wolven. En dan zijn er in Zuid-Holland ook nog zo’n drie miljoen toeristen per jaar. Het is een typisch voorbeeld van alles wat er steeds weer fout gaat in de wolvendiscussie: we willen alles, we zijn rupsje-nooit-genoeg en we durven geen keuzes te maken.

Is dat enkel de schuld van politici en bestuurders? Grotendeels wel, zij moeten immers beslissingen nemen. Maar er is ook een dieperliggende oorzaak. Uit een onderzoek, recent gepubliceerd in het vakblad Nature, blijkt dat het merendeel van de Europeanen de terugkeer van wolven, beren en lynxen steunt, maar niet wil dat hun aantallen blijven groeien en ook niet wil dat ze worden bejaagd. Het onderzoeksteam ondervroeg 10.000 mensen in EU-lidstaten waar grote carnivoren leven en deze tegenstelling komt in bijna elk land terug.
Er is dus een fundamentele spanning tussen wat de burgers willen en de ecologische middelen die nodig zijn om populaties stabiel en gezond te houden in door mensen gedomineerde landschappen. Zie hier de hypocrisie van onze moderne samenleving. In ons land worden reeën, herten en zwijnen structureel bejaagd. Dat is noodzakelijk om populaties in stand te houden en de belangen te dienen van zowel mens als dier. Met de wolf zou het niet anders moeten zijn. Juist omdat de veiligheid van mens en dier in het geding is.

Steeds meer wolfwerende hekken verschijnen in wat er nog rest van onze natuur. Het lijkt een diervriendelijke maatregel. Alles beter dan afschot, zeggen de voorstanders. Maar dat reeën, herten, hazen en wat er verder nog in het wild rondstruint, zich vastloopt in die hekken en een pijnlijke dood sterft, en dat de hekken complete territoria van wilde dieren doorsnijden, lijkt niemand zich te realiseren. Onze diervriendelijkheid is dus nogal selectief. Dat bijzondere gezelschap wolvenknuffelaars dat recent bloemen legde en tranen met tuiten huilde voor wolf Bram staat immers niet te rouwen bij de reeën die zich op pijnlijke wijze naar de dood spartelen in zo’n ‘diervriendelijk’ hekwerk.
Steeds meer verzet

Eén ding is in 2025 pijnlijk duidelijk geworden: de wolf houdt zich in geen enkel opzicht aan de voorspellingen die het handjevol zelfverklaarde wolvendeskundigen in het verleden deden. Hij zou zich hier niet vestigen, hij zou ongevaarlijk en mensenschuw zijn, hij zou geen honden aanvallen en mensen al helemaal niet. Ze zouden niet paren met broertjes of zusjes en ga zo nog maar even door. Het is allemaal gebeurd. De immer groeiende stapel wetenschappelijke onderzoeken maakt het er allemaal niet veel duidelijker op. Of je nou voor of tegen bent: er is altijd wel een onderzoek vinden dat de eigen mening bevestigt.

Een fraai voorbeeld daarvan vinden we op de site van de aan Wageningen University & Research (WUR) gelieerde Rewilding Academy. Daar wordt gerefereerd aan een ‘groudbreaking study’ die plaatsvond in een nationaal park in Polen. Wolven in dat uitgestrekte wetland bleken voornamelijk ree, zwijn en andere wilde dieren op het menu te hebben. Vee, waaronder runderen, en honden maakten slechts 3,4 procent uit van de verbruikte biomassa.

‘Deze wolven laten zien dat rewilding en agrarische activiteiten prima samen kunnen gaan, zelfs in dichtbevolkte landschappen’, juichen de onderzoekers in hun conclusie. Ga dat de Nederlandse boeren vertellen: in 2025, zo blijkt uit de cijfers van BIJ12, hebben wolven in ons land 2.595 schapen en ander vee gedood. Geen wonder dat het verzet steeds groter wordt. Ook de provincie Drenthe wil nu een probleemwolf afschieten na aanvallen op schapen binnen een wolfwerend raster.
In de veelgeplaagde gemeente Barneveld is men de wanhoop nabij. Vrijwel dagelijks zijn er berichten over hoe wolven zich hebben vergrepen aan vee en hobbydieren. Voorzitter Wim Brouwer van LTO Gelderse Vallei startte, daartoe aangemoedigd door de gemeente, het initiatief voor een petitie waarin de overheid wordt opgeroepen grenzen te stellen aan de wolf.

‘Concreet betekent dit dat de overheid moet kunnen ingrijpen bij probleemsituaties rond de probleemwolf en ze de populatie wolven in Nederland moet kunnen beheren’, zegt Brouwer. ‘Vijf jaar lang hebben we lijdzaam toegekeken hoe dit roofdier boerderij- en hobbydieren te grazen neemt. Ons geluid werd niet gehoord, ondanks pogingen daartoe vanuit gemeenten en provincie. Telkens weer liepen we aan tegen bureaucratie dan wel de sussende woorden dat de wolf zich zou beperken tot prooien diep in de natuur. De wolf laat zich niet remmen door wolfwerende rasters en door mensen’.

De petitie is inmiddels bijna 15.000 keer ondertekend. Steun komt van basisscholen en ook van dierenartsen, die geschokt zijn over het grote aantal dieren dat zij moeten euthanaseren als gevolg van verwondingen aangebracht door de wolf.
Gemiste kans

‘De belangrijkste verandering is dat ik de beeldvorming rond de wolf heb zien kantelen’, zegt Annet Muller-Ter Veen van Stichting Wijs met Wolven in een terugblik op het wolvenjaar 2025:

‘Ik ben zelf al sinds 2020 actief in het wolvendossier en lange tijd werd kritiek afgedaan als onzin. De wolf zou geen honden en geen schapen aanvallen. De wolf zou schuw zijn voor mensen. 2025 is het jaar waarin steeds meer mensen gingen beseffen wat het betekent als er echt wolven in een dichtbevolkte omgeving rondlopen. Dat ze habitueren en gevaarlijk kunnen worden. Door de aanvallen van Bram en Hubertus komt het opeens heel dichtbij en beginnen mensen zich af te vragen of al die zogenaamde wolvendeskundigen van de Zoogdiervereniging en andere clubs het wel bij het rechte eind hadden. Ze beginnen te beseffen dat de voorlichting die ze kregen gekleurd was. De mensen die draagvlak voor de wolf wilden creëren, beginnen hun keutel in te trekken. Die roepen nu bij elk incident dat ze dat niet voorzien hadden, dat ze dat niet hadden kunnen weten. Dat vind ik opmerkelijk, aangezien zoveel mensen hebben gewaarschuwd. Zij voorzagen het wel, maar de zogenaamde deskundigen niet.’

‘Hoe ik naar 2026 kijk? Komend voorjaar zullen er weer veel welpen bijkomen en het probleem zal dus alleen maar groter worden en zal zich verspreiden over het land. Daarom vind ik het een gemiste kans dat dit onderwerp niet op het prioriteitenlijstje van informateur Sybrand Buma stond. Met D66 aan de macht is het maar afwachten hoe doortastend het wolvenbeleid straks zal zijn.’
  dinsdag 23 december 2025 @ 17:54:10 #223
323876 michaelmoore
begin ook een voedselbos
pi_219570084
quote:
0s.gif Op dinsdag 23 december 2025 13:27 schreef bloodymary1 het volgende:
Van de schrijver van Nederwolf. Deze man snapt het:

23 december 2025/Oswin Schneeweisz

2025 was het jaar van de Nederwolf – en 2026 gaat nog veel erger worden
In 2025 kwamen opnieuw veel voorspellingen van deskundigen omtrent het gedrag van de wolf niet uit. Wolfwerende hekken bleken geen probleem voor het dier, dat zich op talrijke plekken in het Noorden en Oosten van ons land vergreep aan vee- en hobbydieren. Terwijl veel mensen daar de wanhoop nabij zijn, wentelen anderen zich in de mythe dat deze toppredator niets in de weg gelegd moet worden.

2025 was het jaar van de wolf. Niet alleen omdat bij Uitgeverij Blauwburgwal ons boek Nederwolf uitkwam, maar ook omdat op de drempel naar het nieuwe jaar de eerste (officiële) wolf werd geschoten. 2025 was ook het jaar dat de wolf menselijke slachtoffers maakte: een 6-jarig jongetje en een hardloper werden gebeten, nadat vorig jaar als een meisje was aangevallen. Tevens deden wolf Bram (op de Utrechtse Heuvelrug) en wolf Hubertus (op de Hoge Veluwe) van zich spreken.

Tot oktober hebben wolven al bijna evenveel schapen en ander vee aangevallen als in heel 2024. In de eerste negen maanden zijn er 741 aanvallen op dieren geregistreerd, tegenover 770 in heel vorig jaar. Veruit de meeste wolvenaanvallen vonden plaats in de provincie Gelderland. Het dier sloeg daar dit jaar al 346 keer toe, waarvan 103 keer in de gemeente Barneveld. Daarna volgen de provincies Drenthe en Friesland, met beide ongeveer 120 aanvallen. In Groningen hebben wolven dit jaar 26 keer vee aangevallen, tegenover slechts twee keer in heel 2024.
Afschotvergunning

In 2025 kwam er dan eindelijk een afschotvergunning voor de ‘probleemwolven’ Bram en Hubertus, al blijkt afschot in de praktijk best lastig. Drie maanden duurde het voordat Bram werd geschoten. Hubertus loopt (voor zover bekend) nog gewoon rond. ‘Het afschieten van probleemwolven is nagenoeg onuitvoerbaar’, zei de directeur van de Jagersvereniging Laurens Hoedemaker tegen RTL Nieuws. Volgens hem komt dat omdat de jagers te maken hebben met te veel beperkende regels. Zo moeten ze volledig buiten het zicht van het publiek blijven en mogen de wolven alleen binnen een afgebakend gebied worden bejaagd. Als de jagers hem elders zien, mogen ze niets doen. Bovendien mocht Bram alleen bij daglicht worden afgeschoten, zodat hij goed kon worden geïdentificeerd.

Er ligt nu een wetsvoorstel om de Nederlandse wetgeving aan te passen aan de Europese regelgeving waarbij de beschermde status van de wolf verlaagd is. Volgens Hoedemaker is dat dringend nodig:

‘Ik verwacht dat we binnen nu en vijf jaar de populatie wolven in Nederland in zijn geheel zullen moeten gaan beheren. Net zoals we dat doen met andere wilde dieren. De afgelopen maanden heb ik in de politiek van links tot rechts steeds meer steun zien ontstaan voor het beheren van wolven. En dat is heel verstandig, want we zijn nu al het land met de hoogste concentratie wolven per vierkante kilometer, in elk geval in Europa en waarschijnlijk wereldwijd. De Duitsers zijn al een stuk verder met hun wetgeving en als daar wel populatie-breed beheerd gaat worden loop je het risico op een waterbed-effect.’
Als we met elkaar vinden dat de wolf hier een plek moet hebben waar een bepaald aantal wolven kan leven zonder schade te doen aan allerlei andere belangen, zullen we met elkaar moeten afspreken dat er buiten die plekken geen plaats is voor wolven, vindt Hoedemaker.

‘Als we iets geleerd hebben van de Oostvaardersplassen en de Amsterdamse Waterleidingduinen is het dat als je een groepje dieren van dezelfde soort en verschillende geslachten bij elkaar zet, er altijd nakomelingen zullen komen. Het worden er altijd meer. Ook hoeven we in Nederland geen eigenstandige populatie wolven te handhaven, als je er maar voor zorgt dat de wolven die hier leven onderdeel blijven van de Noordwest-Europese populatie. Dan zul je dus om de zoveel jaar voor genetische uitwisseling moeten zorgen. Wat ik hoop voor 2026? Dat de wetgeving zo snel mogelijk aangepast wordt en dat we in samenspraak met provincies handen en voeten geven aan een nationaal wolvenbeheerplan. 2026 wordt een heel interessant jaar. Welke kant het nieuwe kabinet precies opgaat is nog onduidelijk. Maar ik zie wel dat steeds meer mensen begrijpen dat je niet zonder verantwoord jacht en wildbeheer kunt in een cultuurlandschap als het onze.’
Valerius Geist

In 2025 werd het wolvenplan definitief vastgesteld met ‘ruimere’ mogelijkheden tot afschot. Nou ja, ruimer: een wolf dient zich nog steeds meerdere malen binnen dertig meter van een persoon te bevinden voordat er stevigere maatregelen genomen kunnen worden. Je kunt je afvragen of dat niet juist de manier is om wolven aan mensen te laten wennen. De escalatieladder van de Canadese bioloog en wolvenkenner Valerius Geist is in dit verband relevant.

Geist onderscheidt zeven verschillende stadia in de gedragsontwikkeling van wolven. De eerste tekenen komen van herten en andere prooidieren. Wanneer deze hun aanwezigheid in dorpen of steden uitbreiden, doen zij dat omdat zij op de vlucht zijn voor de wolf.

In de tweede fase naderen wolven menselijke woningen, vooral ’s nachts. Dit is onder meer te herkennen aan rusteloos blaffende honden of huilende wolven. Ze observeren mensen en leren snel hoe ver ze kunnen gaan.

Fase drie begint wanneer de wolven zich ook overdag laten zien. Ze observeren mensen bij hun dagelijkse karweitjes en leren bijvoorbeeld hoe ze tuinpoorten moeten openen door dat simpelweg af te kijken.

In fase vier kunnen de wolven niet langer over het hoofd worden gezien. Zij vallen honden en boerderijdieren aan, zelfs overdag en ook als die zich in de onmiddellijke nabijheid van huizen bevinden. Ze komen op terrassen en in tuinen.
In stadium vijf nemen de aanvallen op vee toe. In deze fase worden bijvoorbeeld ruiters omcirkeld en achtervolgd of worden grotere landbouwhuisdieren zoals runderen verwond. Ze worden gevonden met afgerukte oren, in tweeën gesneden staarten of verminkte geslachtsdelen.

Stadium zes is bereikt wanneer wolven tam lijken te zijn in de onmiddellijke nabijheid van mensen. Ze porren met hun neus aan wandelaars, trekken aan hun kleren of knijpen zelfs in hun armen. Ze kunnen worden verjaagd door te schreeuwen en te zwaaien, maar ze vluchten niet ver. Alles lijkt speels. In werkelijkheid beginnen zij de mens als prooi te ontdekken en beginnen ze te testen hoe hij zich gedraagt als hij wordt aangevallen.

Op niveau zeven is volgens Geist het toppunt van escalatie bereikt. Nu hebben de wolven hun schuwheid tegenover mensen verloren. Hoewel zij nog enigszins onhandig zijn, kan een mens zich misschien nog verdedigen tegen een enkele wolf, maar tegen een hele roedel maakt zelfs een gewapende man geen schijn van kans.

Dat we ons inmiddels in fase zes of misschien wel zeven bevinden, is niet vreemd. De ontwikkelingen gaan snel, omdat we nu eenmaal in een klein en volgebouwd landje leven waar wolven altijd in aanraking zullen komen met mensen. Alleen de geur van mensen is voor hen al genoeg voor wat we habituatienoemen: de wolven merken dat ze geen gevaar lopen en leren snel dat ze steeds meer ruimte in kunnen nemen.
Rupsje-nooit-genoeg

Des te opmerkelijker is het dat de provincie Zuid Holland wolven wil toestaan in het duingebied. Onlangs namen de Provinciale Staten ook in grote meerderheid (41 vóór, negen tegen) een motie aan van de Partij voor de Dieren, waarin het college wordt verzocht om de natuurinclusieve paardenhouderij te stimuleren. Men wil dus én paarden in de natuur én wolven. En dan zijn er in Zuid-Holland ook nog zo’n drie miljoen toeristen per jaar. Het is een typisch voorbeeld van alles wat er steeds weer fout gaat in de wolvendiscussie: we willen alles, we zijn rupsje-nooit-genoeg en we durven geen keuzes te maken.

Is dat enkel de schuld van politici en bestuurders? Grotendeels wel, zij moeten immers beslissingen nemen. Maar er is ook een dieperliggende oorzaak. Uit een onderzoek, recent gepubliceerd in het vakblad Nature, blijkt dat het merendeel van de Europeanen de terugkeer van wolven, beren en lynxen steunt, maar niet wil dat hun aantallen blijven groeien en ook niet wil dat ze worden bejaagd. Het onderzoeksteam ondervroeg 10.000 mensen in EU-lidstaten waar grote carnivoren leven en deze tegenstelling komt in bijna elk land terug.
Er is dus een fundamentele spanning tussen wat de burgers willen en de ecologische middelen die nodig zijn om populaties stabiel en gezond te houden in door mensen gedomineerde landschappen. Zie hier de hypocrisie van onze moderne samenleving. In ons land worden reeën, herten en zwijnen structureel bejaagd. Dat is noodzakelijk om populaties in stand te houden en de belangen te dienen van zowel mens als dier. Met de wolf zou het niet anders moeten zijn. Juist omdat de veiligheid van mens en dier in het geding is.

Steeds meer wolfwerende hekken verschijnen in wat er nog rest van onze natuur. Het lijkt een diervriendelijke maatregel. Alles beter dan afschot, zeggen de voorstanders. Maar dat reeën, herten, hazen en wat er verder nog in het wild rondstruint, zich vastloopt in die hekken en een pijnlijke dood sterft, en dat de hekken complete territoria van wilde dieren doorsnijden, lijkt niemand zich te realiseren. Onze diervriendelijkheid is dus nogal selectief. Dat bijzondere gezelschap wolvenknuffelaars dat recent bloemen legde en tranen met tuiten huilde voor wolf Bram staat immers niet te rouwen bij de reeën die zich op pijnlijke wijze naar de dood spartelen in zo’n ‘diervriendelijk’ hekwerk.
Steeds meer verzet

Eén ding is in 2025 pijnlijk duidelijk geworden: de wolf houdt zich in geen enkel opzicht aan de voorspellingen die het handjevol zelfverklaarde wolvendeskundigen in het verleden deden. Hij zou zich hier niet vestigen, hij zou ongevaarlijk en mensenschuw zijn, hij zou geen honden aanvallen en mensen al helemaal niet. Ze zouden niet paren met broertjes of zusjes en ga zo nog maar even door. Het is allemaal gebeurd. De immer groeiende stapel wetenschappelijke onderzoeken maakt het er allemaal niet veel duidelijker op. Of je nou voor of tegen bent: er is altijd wel een onderzoek vinden dat de eigen mening bevestigt.

Een fraai voorbeeld daarvan vinden we op de site van de aan Wageningen University & Research (WUR) gelieerde Rewilding Academy. Daar wordt gerefereerd aan een ‘groudbreaking study’ die plaatsvond in een nationaal park in Polen. Wolven in dat uitgestrekte wetland bleken voornamelijk ree, zwijn en andere wilde dieren op het menu te hebben. Vee, waaronder runderen, en honden maakten slechts 3,4 procent uit van de verbruikte biomassa.

‘Deze wolven laten zien dat rewilding en agrarische activiteiten prima samen kunnen gaan, zelfs in dichtbevolkte landschappen’, juichen de onderzoekers in hun conclusie. Ga dat de Nederlandse boeren vertellen: in 2025, zo blijkt uit de cijfers van BIJ12, hebben wolven in ons land 2.595 schapen en ander vee gedood. Geen wonder dat het verzet steeds groter wordt. Ook de provincie Drenthe wil nu een probleemwolf afschieten na aanvallen op schapen binnen een wolfwerend raster.
In de veelgeplaagde gemeente Barneveld is men de wanhoop nabij. Vrijwel dagelijks zijn er berichten over hoe wolven zich hebben vergrepen aan vee en hobbydieren. Voorzitter Wim Brouwer van LTO Gelderse Vallei startte, daartoe aangemoedigd door de gemeente, het initiatief voor een petitie waarin de overheid wordt opgeroepen grenzen te stellen aan de wolf.

‘Concreet betekent dit dat de overheid moet kunnen ingrijpen bij probleemsituaties rond de probleemwolf en ze de populatie wolven in Nederland moet kunnen beheren’, zegt Brouwer. ‘Vijf jaar lang hebben we lijdzaam toegekeken hoe dit roofdier boerderij- en hobbydieren te grazen neemt. Ons geluid werd niet gehoord, ondanks pogingen daartoe vanuit gemeenten en provincie. Telkens weer liepen we aan tegen bureaucratie dan wel de sussende woorden dat de wolf zich zou beperken tot prooien diep in de natuur. De wolf laat zich niet remmen door wolfwerende rasters en door mensen’.

De petitie is inmiddels bijna 15.000 keer ondertekend. Steun komt van basisscholen en ook van dierenartsen, die geschokt zijn over het grote aantal dieren dat zij moeten euthanaseren als gevolg van verwondingen aangebracht door de wolf.
Gemiste kans

‘De belangrijkste verandering is dat ik de beeldvorming rond de wolf heb zien kantelen’, zegt Annet Muller-Ter Veen van Stichting Wijs met Wolven in een terugblik op het wolvenjaar 2025:

‘Ik ben zelf al sinds 2020 actief in het wolvendossier en lange tijd werd kritiek afgedaan als onzin. De wolf zou geen honden en geen schapen aanvallen. De wolf zou schuw zijn voor mensen. 2025 is het jaar waarin steeds meer mensen gingen beseffen wat het betekent als er echt wolven in een dichtbevolkte omgeving rondlopen. Dat ze habitueren en gevaarlijk kunnen worden. Door de aanvallen van Bram en Hubertus komt het opeens heel dichtbij en beginnen mensen zich af te vragen of al die zogenaamde wolvendeskundigen van de Zoogdiervereniging en andere clubs het wel bij het rechte eind hadden. Ze beginnen te beseffen dat de voorlichting die ze kregen gekleurd was. De mensen die draagvlak voor de wolf wilden creëren, beginnen hun keutel in te trekken. Die roepen nu bij elk incident dat ze dat niet voorzien hadden, dat ze dat niet hadden kunnen weten. Dat vind ik opmerkelijk, aangezien zoveel mensen hebben gewaarschuwd. Zij voorzagen het wel, maar de zogenaamde deskundigen niet.’

‘Hoe ik naar 2026 kijk? Komend voorjaar zullen er weer veel welpen bijkomen en het probleem zal dus alleen maar groter worden en zal zich verspreiden over het land. Daarom vind ik het een gemiste kans dat dit onderwerp niet op het prioriteitenlijstje van informateur Sybrand Buma stond. Met D66 aan de macht is het maar afwachten hoe doortastend het wolvenbeleid straks zal zijn.’
Het verdrietige is dat de meeste schapen nu drachtig zijn en binnenkort weer willen bevallen van hun lammekes,
veel schapen zullen met ongeboren lammekes en al worden opengetrokken door een paar wolven, en de dieren-liefhebbers vinden dat prachtig , dat is natuur zeggen ze, want ze stemmen Pvdd of Groen Links

En het is de schuld van de schapenhouder of hobby boer , die moet overal hekken plaatsen


Want O, O, die wolven zijn zo mooi, nou ja dan Ratten ook dan, die zien er hetzelfde uit he , iets kleiner dat wel

[ Bericht 0% gewijzigd door michaelmoore op 26-12-2025 16:22:02 ]
Er gaat niets boven lekker in de zon zitten in de achtertuin met een heel koud glas bier , als je al 72 jaar bent en nog gezond, laat ze maar lachen de sukkels
  vrijdag 26 december 2025 @ 12:25:18 #224
323876 michaelmoore
begin ook een voedselbos
pi_219599272
Van mij hoeft niet ieder ras te blijven bestaan , de dinosaurussen zijn uitgestorven , en de walgvogel ook
quote:
De walgvogel, beter bekend als de dodo (Raphus cucullatus), was een niet-vliegende vogel die uitsluitend voorkwam op het eiland Mauritius in de Indische Oceaan.
De vogel is eind 17e eeuw uitgestorven en staat sindsdien wereldwijd symbool voor het verdwijnen van diersoorten door menselijk handelen.
Waarom de naam 'walgvogel'?
De naam werd in 1598 bedacht door Nederlandse zeevaarders van de VOC.
Hoewel de vogels gemakkelijk te vangen waren, vonden de matrozen het vlees na bereiding taai en onsmakelijk, zeker in vergelijking met de overvloed aan lekkere tortelduifjes op het eiland.
Ze "walgden" ervan, wat leidde tot de naam walghvogel.
De wolf is niet bepaald een waardevolle toevoeging en dieren met een bontjasje zijn er zat, als ratten, konijnen, bevers
https://www.telegraaf.nl/(...)kkend/119603356.html

Die platkopkat vind ik ook meer een rat dan een kat en hij verspreid vreselijk enge ziektes
quote:
Toch niet uitgestorven: katachtige na bijna dertig jaar opnieuw gespot in Thailand: 'Opwindend en zorgwekkend'
De platkopkat, een zeldzame katachtige die als uitgestorven werd beschouwd, is na bijna drie decennia opnieuw waargenomen in Thailand.
Dat meldt ngo Panthera, die zich bezighoudt met het behoud van katachtigen.
Het beestje werd gespot in een wildreservaat in het uiterste zuiden van het land.
16 minuten geleden
Platkopkatten, ongeveer even groot als een gemiddelde huiskat, behoren tot de zeldzaamste en meest bedreigde wilde katachtigen ter wereld.
quote:
Opwindend en zorgwekkend'
,,De herontdekking is zowel opwindend als zorgwekkend", zegt Kaset Sutasha, dierenarts en onderzoeker aan de Universiteit van Kasetsart.
Hij benadrukte dat de versnippering van het leefgebied van de soort ervoor heeft gezorgd dat ze steeds meer ,,geïsoleerd" raakt.

Daarnaast worden de dieren bedreigd door ziekten die huisdieren kunnen overdragen.
quote:
AI-overzicht
Ja, katten kunnen verschillende ziektes, parasieten en bacteriën overdragen op mensen (zoönosen), zoals toxoplasmose, kattenkrabziekte, spoelwormen, salmonella en pasteurellose, vaak via uitwerpselen, krabben, bijten, of vlooien, maar hygiëne (handen wassen) en ontworming/vlooienbehandeling kunnen risico's sterk verkleinen.
De zeldzame "platkopkat" (Fishing Cat) draagt dezelfde risico's als andere katten, dus voorzichtigheid is geboden, vooral met wilde katten.

Veelvoorkomende zoönosen:
Toxoplasmose: Veroorzaakt door de parasiet Toxoplasma gondii, overgedragen via kattenuitwerpselen (risico voor zwangere vrouwen) of rauw vlees.


[ Bericht 25% gewijzigd door michaelmoore op 26-12-2025 16:23:37 ]
Er gaat niets boven lekker in de zon zitten in de achtertuin met een heel koud glas bier , als je al 72 jaar bent en nog gezond, laat ze maar lachen de sukkels
  zaterdag 27 december 2025 @ 12:54:58 #225
308523 the-eye
I'm a Live Wire
pi_219613331
quote:
7s.gif Op maandag 15 december 2025 15:10 schreef Isdatzo het volgende:

[..]
Dat men een verdienmodel beschermt betekent nog niet dat er een probleem is wanneer dat niet, of in mindere mate, zou gebeuren. Je ziet vaak zelfs het tegenovergestelde: dat een verdienmodel beschermen juist problemen oplevert. Een voorbeeld in Nederland zijn de problemen veroorzaakt door excessieve depositie van stikstofverbindingen.
Zelfs al zouden we alle schapen uit Nederland verwijderen dan nog blijft het probleem met de wolf dus ga zaken nu niet omdraaien
pi_219613373
Een wolf is, net als bijvoorbeeld een bedwants, of een rioolrat, ongedierte dat zo streng mogelijk bestreden moet worden.
  zaterdag 27 december 2025 @ 14:02:17 #227
323876 michaelmoore
begin ook een voedselbos
pi_219614382
quote:
7s.gif Op maandag 15 december 2025 15:10 schreef Isdatzo het volgende:

[..]
Dat men een verdienmodel beschermt betekent nog niet dat er een probleem is wanneer dat niet, of in mindere mate, zou gebeuren. Je ziet vaak zelfs het tegenovergestelde: dat een verdienmodel beschermen juist problemen oplevert. Een voorbeeld in Nederland zijn de problemen veroorzaakt door excessieve depositie van stikstofverbindingen.
schapen houden is een verdien model ?/

natuurmonumenten heeft de meeste schapen en schaapherders
https://www.natuurmonumenten.nl/routes/schapen
Er gaat niets boven lekker in de zon zitten in de achtertuin met een heel koud glas bier , als je al 72 jaar bent en nog gezond, laat ze maar lachen de sukkels
  zaterdag 27 december 2025 @ 14:06:08 #228
232494 Boca_Raton
Voor al uw no nonsense
pi_219614428
quote:
0s.gif Op zaterdag 27 december 2025 12:58 schreef Kottnauer het volgende:
Een wolf is, net als bijvoorbeeld een bedwants, of een rioolrat, ongedierte dat zo streng mogelijk bestreden moet worden.
Ik vind de wolf een machtig mooi dier. Helaas, helaas komt hij te dichbij waar geleefd wordt.
  zondag 28 december 2025 @ 18:19:41 #229
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219636931
quote:
Wolvenprotest loopt uit de hand in Renswoude: politie haalt voor- en tegenstanders uit elkaar

Een herdenking van de doodgeschoten wolf Bram mondde zondagmiddag in Renswoude uit in geduw en getrek tussen voor- en tegenstanders van het veelbesproken dier. De politie is tussenbeide gekomen, waarna de voorstanders zijn weggeleid.
AD

Weer een "herdenking"... _O- :') _!

Edit: Oh wacht, zelfs een heuse "rouwstoet"...

quote:
Rouwstoet voor doodgeschoten wolf loopt uit de hand, politie grijpt in

Renswoude - De politie moest vanmiddag ingrijpen bij een protest voor de wolf. In Renswoude hielden demonstranten van de Faunabescherming een rouwstoet voor de begin december op de Utrechtse Heuvelrug doodgeschoten wolf. Daar kregen zij het aan de stok met een groep buurtbewoners.

Volgens een politiewoordvoerder was er vanmiddag sprake van "een ruziënde sfeer" bij de kruising van de Barneveldsestraat met De Hooge Hoek. Demonstranten stonden daar rondom een wit kruis, ter nagedachtenis aan de zogenoemde probleemwolf GW3237m.

Tientallen inwoners van Renswoude kwamen ook op de demonstratie af en kregen ruzie met de actievoerders. "Zij keerden zich tegen de groep demonstranten of andersom, dat weet ik niet precies", legt ze uit. Er ontstond in ieder geval een grimmige sfeer, waarbij volgens een persfotograaf ook vuurwerk werd afgestoken.

De politie kwam daarom met meerdere wagens naar het dorp om de groepen uit elkaar te halen. Rond 15.30 uur was het weer rustig in Renswoude, vertelt de woordvoerder. Er is niemand opgepakt.

Afschieten probleemwolf

De probleemwolf - in de volksmond bekend als Bram - was betrokken bij een aantal alarmerende incidenten. Zo beet hij in mei een vrouw die aan het wandelen was op landgoed Den Treek en viel hij in juli een 6-jarige jongen aan bij de Pyramide van Austerlitz. Vorig jaar werkte hij een peuter tegen de grond en sprong hij over een afrastering van een schaapskudde zonder zich aan de daar aanwezige mensen te storen.

De provincie Utrecht bepaalde in juli dat de wolf mocht worden afgeschoten. Volgens wolvendeskundigen vormde de wolf een direct gevaar voor mensen. Uiteindelijk duurde het tot begin deze maand voordat de wolf ook daadwerkelijk werd afgeschoten.
pi_219641886
Knettergek die anti-wolf mensen.

Mensen aanvallen en allemaal ellende veroorzaken.

Laat wel zien wat voor kamp dat is.
..

Wappie niet serieus te nemen kamp dat anti-wolf is. Dat hadden we niet zien aankomen.
  zondag 28 december 2025 @ 22:17:22 #231
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219642293
quote:
0s.gif Op zondag 28 december 2025 21:55 schreef bianconeri het volgende:
Knettergek die anti-wolf mensen.

Mensen aanvallen en allemaal ellende veroorzaken.

Laat wel zien wat voor kamp dat is.
..

Wappie niet serieus te nemen kamp dat anti-wolf is. Dat hadden we niet zien aankomen.
Rouwstoeten, herdenkingen etc. georganiseerd door een stel halfjes... Ja, we kunnen prima zien waar het intellect gevonden moet worden... :')

  zondag 28 december 2025 @ 22:18:39 #232
140043 Isdatzo
Born in the echoes.
pi_219642325
Hoefijzermodel.
Huilen dan.
pi_219646580
quote:
1s.gif Op zondag 28 december 2025 22:17 schreef AchJa het volgende:

[..]
Rouwstoeten, herdenkingen etc. georganiseerd door een stel halfjes... Ja, we kunnen prima zien waar het intellect gevonden moet worden... :')

[ afbeelding ]
Nee, dieren zonder reden dood schieten dat is pas intellect.
En als de normale groep wel geeft om een dier dat soort mensen aanvallen en beledigen, ja dat is pas intellect.
En uberhaupt dieren zonder enige reden haten en willen afvoeren, dat is pas intellect.

_O_
  maandag 29 december 2025 @ 07:37:59 #234
156145 Lucifer_Doosje
Licht ontvlambaar
pi_219646594
Er was een herdenking en rouwstoet voor een wolf? De tering, ben je dan gestoord? 8)7
Op zaterdag 26 juli 2008 11:43 schreef Kali-Mist1 het volgende:
lucifer FTW!!!!
pi_219646657
Treurig dat wolven afgeschoten moeten worden, maar het is helaas nodig. Voor de knuffelaars die denken dat het wel meevalt, die snappen er niks van. Kom maar even kijken hoe hier schapen met opengevreten buik liggen waar de ongeboren lammetjes uit zijn gekomen. En het schaap leeft nog. Grote muil kun je hebben, totdat je dat even gaat aanschouwen. Praten we dan weer.
  maandag 29 december 2025 @ 09:47:45 #236
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219647767
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 07:35 schreef bianconeri het volgende:

Nee, dieren zonder reden dood schieten dat is pas intellect.
Zonder reden? Dat jij het niet eens bent met die reden wil niet zeggen dat het zonder reden is.

quote:
En als de normale groep wel geeft om een dier dat soort mensen aanvallen en beledigen, ja dat is pas intellect.
Je was er bij?

quote:
Tientallen inwoners van Renswoude kwamen ook op de demonstratie af en kregen ruzie met de actievoerders. "Zij keerden zich tegen de groep demonstranten of andersom, dat weet ik niet precies", legt een politiewoordvoerder uit.
pi_219648638
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 09:47 schreef AchJa het volgende:

[..]
Zonder reden? Dat jij het niet eens bent met die reden wil niet zeggen dat het zonder reden is.
Ja, precies. Zelfde onzin redenen als Rusland heeft in Oekraine dus.... Niet relevant.

quote:
Je was er bij?
Ah sure :´) Want de rechtste tegen activisten zullen natuurlijk niet de reden zijn lol.
pi_219648714
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 07:48 schreef Seeburg54 het volgende:
Treurig dat wolven afgeschoten moeten worden, maar het is helaas nodig. Voor de knuffelaars die denken dat het wel meevalt, die snappen er niks van. Kom maar even kijken hoe hier schapen met opengevreten buik liggen waar de ongeboren lammetjes uit zijn gekomen. En het schaap leeft nog. Grote muil kun je hebben, totdat je dat even gaat aanschouwen. Praten we dan weer.
Dan moet je die schapen beter beschermen.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219649023
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 10:56 schreef raptorix het volgende:

[..]
Dan moet je die schapen beter beschermen.
Haha grapjas. Die staan gewoon achter een wolfwerend hek.
Bedenk je die wijsheid vanuit je appartementje in de randstad? :')
De schapen gaan in deze omgeving elke nacht naar binnen. Als dat haalbaar is tenminste.
pi_219649108
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:15 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Haha grapjas. Die staan gewoon achter een wolfwerend hek.
Bedenk je die wijsheid vanuit je appartementje in de randstad? :')
De schapen gaan in deze omgeving elke nacht naar binnen. Als dat haalbaar is tenminste.
Inderdaad, en als die boertjes internet hadden gehad dan hadden ze met 1 google opdracht kunnen weten dat een Wolf over 2 meter hoge hekken kan springen. Tjah als je dan rastertjes maakt van 1 meter 20 dan moet je niet raar opkijken dat zo een wolf er langs komt.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219649142
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:19 schreef raptorix het volgende:

[..]
Inderdaad, en als die boertjes internet hadden gehad dan hadden ze met 1 google opdracht kunnen weten dat een Wolf over 2 meter hoge hekken kan springen. Tjah als je dan rastertjes maakt van 1 meter 20 dan moet je niet raar opkijken dat zo een wolf er langs komt.
Tja, dat is wat de heren experts hebben bedacht hè? Want die weten alles zo goed. Maar doe vooral denigrerend over mensen die hun dieren proberen te beschermen. Zegt al genoeg over jou.
Stom gelul.
pi_219649169
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:21 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Tja, dat is wat de heren experts hebben bedacht hè? Want die weten alles zo goed. Maar doe vooral denigrerend over mensen die hun dieren proberen te beschermen. Zegt al genoeg over jou.
Ik doe niet denigrerend, ik zeg gewoon de waarheid, daarnaast kun je ook kijken naar bijvoorbeeld het gebruik van beschermende honden.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219649289
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:22 schreef raptorix het volgende:

[..]
Ik doe niet denigrerend, ik zeg gewoon de waarheid, daarnaast kun je ook kijken naar bijvoorbeeld het gebruik van beschermende honden.
Je doet wel denigrerend, zoals je over "boertjes" praat. Jij denkt dat iedereen met schapen of weidedieren even een paar honden aan kan schaffen en in het land kan laten rondlopen? Heb je zelf wel dieren eigenlijk?
Je denkt de wijsheid in pacht te hebben blijkbaar. Hou maar op. :{w
  maandag 29 december 2025 @ 11:28:40 #244
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219649309
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 10:52 schreef bianconeri het volgende:

Ja, precies. Zelfde onzin redenen als Rusland heeft in Oekraine dus.... Niet relevant.
Wat bazel je nou weer?

quote:
Ah sure :´) Want de rechtste tegen activisten zullen natuurlijk niet de reden zijn lol.
Beter lezen beste man.
  maandag 29 december 2025 @ 11:30:39 #245
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219649355
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:19 schreef raptorix het volgende:

[..]
Inderdaad, en als die boertjes internet hadden gehad dan hadden ze met 1 google opdracht kunnen weten dat een Wolf over 2 meter hoge hekken kan springen. Tjah als je dan rastertjes maakt van 1 meter 20 dan moet je niet raar opkijken dat zo een wolf er langs komt.
Dat de wolf zich weigert aan de voorgeschreven eisen te houden is niet de schuld van die "boertjes" he.
pi_219649356
De wolf is hier gewoon uitgezet om meer natura 2000 gebieden te kunnen markeren
  maandag 29 december 2025 @ 11:31:40 #247
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219649383
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:22 schreef raptorix het volgende:

[..]
Ik doe niet denigrerend, ik zeg gewoon de waarheid, daarnaast kun je ook kijken naar bijvoorbeeld het gebruik van beschermende honden.
Laat maar zien waar die 2 meter eis staat met je "waarheid".
pi_219649404
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:27 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Je doet wel denigrerend, zoals je over "boertjes" praat. Jij denkt dat iedereen met schapen of weidedieren even een paar honden aan kan schaffen en in het land kan laten rondlopen? Heb je zelf wel dieren eigenlijk?
Je denkt de wijsheid in pacht te hebben blijkbaar. Hou maar op. :{w
Jij begint me gelijk als arrogante stedeling weg te zetten, man man man.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219649419
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:32 schreef raptorix het volgende:

[..]
Jij begint me gelijk als arrogante stedeling weg te zetten, man man man.
Ben je dat niet? Want alles wijst er op. Het helpt ook niet dat je het hebt over boertjes zonder internet.
pi_219649425
quote:
0s.gif Op zaterdag 27 december 2025 12:58 schreef Kottnauer het volgende:
Een wolf is, net als bijvoorbeeld een bedwants, of een rioolrat, ongedierte dat zo streng mogelijk bestreden moet worden.
Hoe ziek :r
pi_219649440
quote:
1s.gif Op zaterdag 27 december 2025 14:06 schreef Boca_Raton het volgende:

[..]
Ik vind de wolf een machtig mooi dier. Helaas, helaas komt hij te dichbij waar geleefd wordt.
En dan?
Miljoenen diersoorten leven veel en veel dichter bij mensen.
De wolf nog niet eens zo dichtbij en is schuw.
pi_219649449
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:30 schreef AchJa het volgende:

[..]
Dat de wolf zich weigert aan de voorgeschreven eisen te houden is niet de schuld van die "boertjes" he.
Naar mijn weten is het niet verboden het hek hoger te maken.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219649457
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:31 schreef AchJa het volgende:

[..]
Laat maar zien waar die 2 meter eis staat met je "waarheid".
Ik zet niet dat het een eis is, ik zeg dat wolfen makkelijk over hekken van 1.5 meter springen.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219649467
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:33 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Ben je dat niet? Want alles wijst er op. Het helpt ook niet dat je het hebt over boertjes zonder internet.
Volgens mij zijn de anti-wolf figuren juist de stedelingen die geen enkel verstand hebben van natuur.

quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:30 schreef Candymannetje het volgende:
De wolf is hier gewoon uitgezet om meer natura 2000 gebieden te kunnen markeren
Nee, die is niet uitgezet..... Lol...

quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:30 schreef AchJa het volgende:

[..]
Dat de wolf zich weigert aan de voorgeschreven eisen te houden is niet de schuld van die "boertjes" he.
Het is een dier.... Wat verwacht je.
De boeren moeten zelf hun best doen en krijgen flinke vergoedingen.

quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:27 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Je doet wel denigrerend, zoals je over "boertjes" praat. Jij denkt dat iedereen met schapen of weidedieren even een paar honden aan kan schaffen en in het land kan laten rondlopen? Heb je zelf wel dieren eigenlijk?
Je denkt de wijsheid in pacht te hebben blijkbaar. Hou maar op. :{w
Krijgen genoeg geld.
pi_219649495
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:33 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Ben je dat niet? Want alles wijst er op. Het helpt ook niet dat je het hebt over boertjes zonder internet.
Lees je eigen post eens terug zou ik zeggen, jij begon met al weer voor randstedeling uit te maken voordat ik het woord boertjes heb gebruikt.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
  maandag 29 december 2025 @ 11:38:20 #256
232494 Boca_Raton
Voor al uw no nonsense
pi_219649510
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:35 schreef bianconeri het volgende:

[..]
En dan?
Miljoenen diersoorten leven veel en veel dichter bij mensen.
De wolf nog niet eens zo dichtbij en is schuw.
Ik heb er geen verstand van maar ik hoop dat de wolven mogen blijven leven.
pi_219649522
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:37 schreef raptorix het volgende:

[..]
Lees je eigen post eens terug zou ik zeggen, jij begon met al weer voor randstedeling uit te maken voordat ik het woord boertjes heb gebruikt.
Omdat je dat ook bent, vast.
pi_219649533
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 11:38 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Omdat je dat ook bent, vast.
En in hoeverre is dat relevant?
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219649536
quote:
0s.gif Op zondag 28 december 2025 21:55 schreef bianconeri het volgende:
Knettergek die anti-wolf mensen.

Mensen aanvallen en allemaal ellende veroorzaken.

Laat wel zien wat voor kamp dat is.
..

Wappie niet serieus te nemen kamp dat anti-wolf is. Dat hadden we niet zien aankomen.
_O-
pi_219649538
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:36 schreef bianconeri het volgende:

[..]
Volgens mij zijn de anti-wolf figuren juist de stedelingen die geen enkel verstand hebben van natuur.
[..]
Nee, die is niet uitgezet..... Lol...
[..]
Het is een dier.... Wat verwacht je.
De boeren moeten zelf hun best doen en krijgen flinke vergoedingen.
[..]
Krijgen genoeg geld.
Oh ja? Hoeveel dan?
pi_219649553
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:39 schreef raptorix het volgende:

[..]
En in hoeverre is dat relevant?
Heel relevant. Want stedelingen weten precies hoe alles werkt op het platteland. Denken ze.
pi_219649563
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 07:48 schreef Seeburg54 het volgende:
Treurig dat wolven afgeschoten moeten worden, maar het is helaas nodig. Voor de knuffelaars die denken dat het wel meevalt, die snappen er niks van. Kom maar even kijken hoe hier schapen met opengevreten buik liggen waar de ongeboren lammetjes uit zijn gekomen. En het schaap leeft nog. Grote muil kun je hebben, totdat je dat even gaat aanschouwen. Praten we dan weer.
Die zouden ze bij zo'n stoet neer moeten gooien en bij zo'n herdenkingsplek. Wel dood dan natuurlijk, niet nog meer laten lijden.
Wat een mafkezen zijn dat zeg.
pi_219649608
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:40 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Heel relevant. Want stedelingen weten precies hoe alles werkt op het platteland. Denken ze.
Ik ben praktisch tussen de boeren opgegroeid, ja die hebben we ook gewoon in de randstad, of dacht je dat hier alles stad was?
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
  maandag 29 december 2025 @ 11:44:47 #264
140043 Isdatzo
Born in the echoes.
pi_219649638
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 07:48 schreef Seeburg54 het volgende:
Treurig dat wolven afgeschoten moeten worden, maar het is helaas nodig.
Waarom is dat nodig? En is dat een feit?
quote:
Voor de knuffelaars die denken dat het wel meevalt, die snappen er niks van. Kom maar even kijken hoe hier schapen met opengevreten buik liggen waar de ongeboren lammetjes uit zijn gekomen. En het schaap leeft nog. Grote muil kun je hebben, totdat je dat even gaat aanschouwen. Praten we dan weer.
Zoiets heb ik weleens gezien. Inderdaad geen aangenaam gezicht. Mag ik nu 'praten'?
Huilen dan.
pi_219649641
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:35 schreef raptorix het volgende:

[..]
Naar mijn weten is het niet verboden het hek hoger te maken.
Dat doen de meesten ook. En dan gaan ze er nog over. Of nog erger, de dieren die beschermd moeten worden lopen zich er letterlijk dood tegen aan in paniek. Dat gebeurt veel. Ook met reeën in natuurgebieden. Of paarden.
pi_219649649
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:40 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Heel relevant. Want stedelingen weten precies hoe alles werkt op het platteland. Denken ze.
Jij komt zelf uit de stad....
Anders had je wel verstand en liefde gehad voor natuur en dieren.
pi_219649662
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:43 schreef raptorix het volgende:

[..]
Ik ben praktisch tussen de boeren opgegroeid, ja die hebben we ook gewoon in de randstad, of dacht je dat hier alles stad was?
Oh, dan is het goed. :')
Maar evengoed snap je er geen fuck van.
  maandag 29 december 2025 @ 11:47:00 #268
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219649699
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:45 schreef bianconeri het volgende:

[..]
Jij komt zelf uit de stad....
Anders had je wel verstand en liefde gehad voor natuur en dieren.
Haha. Ik woon midden tussen de bossen en natuur. Zelf altijd dieren gehad, ook weidedieren. En vertel mij niks over liefde voor de natuur en dieren. Daar kun jij nog wat van leren. Mits je gebrek aan gezond verstand geen roet in het eten zou gooien.
  maandag 29 december 2025 @ 11:48:20 #270
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219649743
Ik blijf me verbazen hoe dierenliefhebbers en zogenaamde kenners kunnen blijven vinden dat dit allemaal wel oké is. En ook uit oogpunt van de wolf zelf. Hoe kun je nu geloven dat die hier gelukkig is. Zien die dan niet hoeveel stress die beesten hebben die zich zo dicht bij de bewoonde wereld begeven. En weten die niet dat stress voor een dier een van de meest vreselijke situaties is?
Ik begin echt te twijfelen aan de verstandelijke vermogens van die mensen. Lelieveld en Loos inclusief.
pi_219649814
En dan geven ze die wolven namen. En vermelden dat hij een vrouw en kindjes had. En iedereen trapt er in, in die simpele disneyficatie.
pi_219649869
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:48 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Haha. Ik woon midden tussen de bossen en natuur. Zelf altijd dieren gehad, ook weidedieren. En vertel mij niks over liefde voor de natuur en dieren. Daar kun jij nog wat van leren. Mits je gebrek aan gezond verstand geen roet in het eten zou gooien.
Wat een grap.
Als dat zo was dan had je niet zo gesproken over de natuur en wolf specifiek.
pi_219649901
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:50 schreef bloodymary1 het volgende:
Ik blijf me verbazen hoe dierenliefhebbers en zogenaamde kenners kunnen blijven vinden dat dit allemaal wel oké is. En ook uit oogpunt van de wolf zelf. Hoe kun je nu geloven dat die hier gelukkig is. Zien die dan niet hoeveel stress die beesten hebben die zich zo dicht bij de bewoonde wereld begeven. En weten die niet dat stress voor een dier een van de meest vreselijke situaties is?
Ik begin echt te twijfelen aan de verstandelijke vermogens van die mensen. Lelieveld en Loos inclusief.
Ah sure, vandaar dat alle onderzoeken uitwijzen dat er genoeg ruimte is voor wolven in Nederland.
En dus ook voldoende geschikt natuurgebied om goed in te kunnen leven.

Maar bloodymary weet het natuurlijk beter dan alle deskundigen en denkt dat wolfen in het Vondelpark leven..
pi_219649947
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:48 schreef AchJa het volgende:

[..]
Het is ook niet verboden om een valhelm in je auto te dragen...
Een gordel was ook heel lang niet verplicht is een betere vergelijking.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
  maandag 29 december 2025 @ 12:03:14 #276
24533 ACT-F
Onmeunige gaspedoal emmer
pi_219649971
quote:
0s.gif Op zondag 28 december 2025 21:55 schreef bianconeri het volgende:
Knettergek die anti-wolf mensen.

Mensen aanvallen en allemaal ellende veroorzaken.

Laat wel zien wat voor kamp dat is.
..

Wappie niet serieus te nemen kamp dat anti-wolf is. Dat hadden we niet zien aankomen.
De pro-wolfkamp faciliteert dierenleed. Het is maar net wat je liefhebberij is....



Bekijk de webcam via UStream. Luister naar Gutter FM
pi_219649976
Dus het zit zo: Boeren houden gecultiveerde dieren, boeren geven om de natuur.
Maar als dan een ander dier uit die natuur zijn gecultiveerde dier aanvalt, dat hij kennelijk onvoldoende beschermt, dan moet de natuur plaats maken en moeten we de wolven dood schieten.
En als je daar commentaar op hebt ben je een randstedelijke idioot, schiet mij maar lek.

[ Bericht 0% gewijzigd door raptorix op 29-12-2025 12:14:12 ]
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
  maandag 29 december 2025 @ 12:06:58 #278
24533 ACT-F
Onmeunige gaspedoal emmer
pi_219650024
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:03 schreef raptorix het volgende:
Dus het zit zo: Boeren houden gecultiveerde dieren, dieren geven om de natuur.
Maar als dan een ander dier uit die natuur zijn gecultiveerde dier aanvalt, dat hij kennelijk onvoldoende beschermt, dan moet de natuur plaats maken en moeten we de wolven dood schieten.
En als je daar commentaar op hebt ben je een randstedelijke idioot, schiet mij maar lek.
En als een ongeciviliseerde jou om welke redenen dan ook jouw leven bedreigt dan zie je ook liever dat zo'n iemand uit de geciviliseerde samenleving wordt verwijderd.
Bekijk de webcam via UStream. Luister naar Gutter FM
pi_219650067
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:57 schreef bianconeri het volgende:

[..]
Wat een grap.
Als dat zo was dan had je niet zo gesproken over de natuur en wolf specifiek.
Jij bent wel erg hoor. Geen grap. :')
Je moet en zal gelijk hebben blijkbaar, dus ik lieg blijkbaar. :')
Maar goed, je bent dierenliefhebber. Dat is altijd goed.
pi_219650087
quote:
7s.gif Op maandag 29 december 2025 11:44 schreef Isdatzo het volgende:

[..]
Waarom is dat nodig? En is dat een feit?
[..]
Zoiets heb ik weleens gezien. Inderdaad geen aangenaam gezicht. Mag ik nu 'praten'?
Ja hoor ga je gang.
pi_219650114
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:03 schreef raptorix het volgende:
Dus het zit zo: Boeren houden gecultiveerde dieren, dieren geven om de natuur.
Maar als dan een ander dier uit die natuur zijn gecultiveerde dier aanvalt, dat hij kennelijk onvoldoende beschermt, dan moet de natuur plaats maken en moeten we de wolven dood schieten.
En als je daar commentaar op hebt ben je een randstedelijke idioot, schiet mij maar lek.
Het gaat niet alleen om dieren hè.
pi_219650153
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:12 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Het gaat niet alleen om dieren hè.
Ik denk dat we echt wel kunnen stellen dat het de meeste boeren niet om de natuur te doen is.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
  maandag 29 december 2025 @ 12:16:36 #283
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219650195
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:01 schreef raptorix het volgende:

Een gordel was ook heel lang niet verplicht is een betere vergelijking.
Neen. Want de boer in kwestie neemt wel degelijk beschermingsmaatregelen (de gordel dus).
pi_219650243
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:13 schreef raptorix het volgende:

[..]
Ik denk dat we echt wel kunnen stellen dat het de meeste boeren niet om de natuur te doen is.
Dat weet ik wel zeker. Ik heb ook geen medelijden met boeren, wel met de mensen die hobbymatig dieren hebben en er wijs mee zijn. Zo iemand ben ik zelf ook altijd geweest( ja echt bianconeri! ;) ), en die gaan compleet anders met dieren en natuur om dan boeren. Ik vind wolven prachtige dieren. Maar dit land gaat uiteindelijk niet goed zijn voor deze dieren, en daar gaat nog een hele hoop dierenleed aan vooraf helaas.
  maandag 29 december 2025 @ 12:20:09 #285
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219650258
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:58 schreef bianconeri het volgende:

Ah sure, vandaar dat alle onderzoeken uitwijzen dat er genoeg ruimte is voor wolven in Nederland.
En dus ook voldoende geschikt natuurgebied om goed in te kunnen leven.

Maar bloodymary weet het natuurlijk beter dan alle deskundigen en denkt dat wolfen in het Vondelpark leven..
Nu kom je zeker weer met dat "onderzoek" waar ze Duitsland maar gepakt hebben als referentie omdat ze van Nederland niks hebben...

AchJa in NWS / De plaats van de wolf in NL #17 De Wolf hoort thuis in Nederland

quote:
Lammertsma: ‘De huidige analyse is gedaan op basis van data m.b.t. terreingebruik afkomstig van gezenderde wolven in Duitsland. Dit kan omdat de Nederlandse dieren afkomstig zijn uit de Duitse populatie. We kregen aanvullende informatie doordat twee Duitse gezenderde wolven door Nederland zijn gelopen. Deze informatie geeft een indruk van het trekgedrag, maar niet van het terreingebruik van gevestigde dieren. In Duitsland zijn wel verschillende veldstudies uitgevoerd, waarbij wolven zijn gezenderd en zodoende informatie is verzameld over hun habitatgebruik en verspreiding.

Enige voorzichtigheid is wel geboden bij de interpretatie van de resultaten. Grote delen van Nederland lijken qua habitat op Duitsland, zoals de Veluwe of de Achterhoek, maar dit kan niet gezegd worden van de open landbouwgebieden in andere delen van het land, die in vergelijking met landbouwgebieden in Duitsland een veel lagere mate van bosbedekking en beschikbaarheid van wilde prooidieren hebben.’
_O-
pi_219650293
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:13 schreef raptorix het volgende:

[..]
Ik denk dat we echt wel kunnen stellen dat het de meeste boeren niet om de natuur te doen is.
De gemiddelde Nederlander wel dan?
pi_219650299
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 12:22 schreef Vliegbaard het volgende:

[..]
De gemiddelde Nederlander wel dan?
Ook niet, alleen op papier.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219650393
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:22 schreef raptorix het volgende:

[..]
Ook niet, alleen op papier.
De hele discussie rondom de wolf heeft m.i. weinig met natuur te maken. In Nederland is (bijna) alles gecultiveerd
  maandag 29 december 2025 @ 12:29:45 #289
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219650427
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:03 schreef raptorix het volgende:
Dus het zit zo: Boeren houden gecultiveerde dieren, boeren geven om de natuur.
Maar als dan een ander dier uit die natuur zijn gecultiveerde dier aanvalt, dat hij kennelijk onvoldoende beschermt, dan moet de natuur plaats maken en moeten we de wolven dood schieten.
En als je daar commentaar op hebt ben je een randstedelijke idioot, schiet mij maar lek.
Als een hond schapen doodbijt wordt die ook afgemaakt...
pi_219650555
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:29 schreef AchJa het volgende:

[..]
Als een hond schapen doodbijt wordt die ook afgemaakt...
Honden mogen alleen loslopen op aangegeven plekken.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_219650626
quote:
13s.gif Op maandag 29 december 2025 12:03 schreef ACT-F het volgende:

[..]
De pro-wolfkamp faciliteert dierenleed. Het is maar net wat je liefhebberij is....

[
Ah, want de mens eet geen dieren.
En roofdieren bestaan ineens niet meer.

Ga jij alle roofdieren even uitleggen dat ze alleen onder verdoving mogen doden? En alleen mogen eten met vork en mes?
pi_219650642
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 11:54 schreef bloodymary1 het volgende:
En dan geven ze die wolven namen. En vermelden dat hij een vrouw en kindjes had. En iedereen trapt er in, in die simpele disneyficatie.
Rip Bram.
pi_219650653
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:09 schreef Seeburg54 het volgende:

[..]
Jij bent wel erg hoor. Geen grap. :')
Je moet en zal gelijk hebben blijkbaar, dus ik lieg blijkbaar. :')
Maar goed, je bent dierenliefhebber. Dat is altijd goed.
Nou sorry hoor, maar als jij van de natuur houdt dan zou je wel weten hoe de natuur en ecologie in elkaar zitten. Ook qua flora en fauna.

Ipv een typische stedeling die denkt dat natuur een simpel park is en dat onderhouden moet en kan worden.
pi_219650660
quote:
10s.gif Op maandag 29 december 2025 12:20 schreef AchJa het volgende:

[..]
Nu kom je zeker weer met dat "onderzoek" waar ze Duitsland maar gepakt hebben als referentie omdat ze van Nederland niks hebben...

AchJa in NWS / De plaats van de wolf in NL #17 De Wolf hoort thuis in Nederland
[..]
_O-
Ik wist niet dat de Veluwe in Duitsland lag. My bad.
pi_219650688
quote:
1s.gif Op maandag 29 december 2025 12:27 schreef Vliegbaard het volgende:

[..]
De hele discussie rondom de wolf heeft m.i. weinig met natuur te maken. In Nederland is (bijna) alles gecultiveerd
Het heeft alles met natuur te maken.

Het heeft te maken met het bestaande natuurgebied in Nederland (en ja natuur bestaat niet meer in de originele context van het woord).
Hoe die gebieden met elkaar verbonden zijn, dan wel niet.
Wat voor flora en fauna vind je waar?

En in een verder stadium ook hoe een populatie zichzelf in stand kan houden.
  maandag 29 december 2025 @ 12:56:52 #296
24533 ACT-F
Onmeunige gaspedoal emmer
pi_219650823
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:42 schreef bianconeri het volgende:
Ga jij alle roofdieren even uitleggen dat ze alleen onder verdoving mogen doden? En alleen mogen eten met vork en mes?
Dat mag jij doen als pro-wolf.
Bekijk de webcam via UStream. Luister naar Gutter FM
  maandag 29 december 2025 @ 12:58:33 #297
13456 AchJa
Shut up!!!
  maandag 29 december 2025 @ 12:59:55 #298
13456 AchJa
Shut up!!!
pi_219650871
quote:
0s.gif Op maandag 29 december 2025 12:58 schreef AchJa het volgende:

[..]
Niet heel relevant natuurlijk en dat snap jij ook donders goed.
Honden zijn huisdieren en wolven zijn wilde roofdieren.
Dus wat hij zegt is wel relevant.

quote:
3s.gif Op maandag 29 december 2025 12:56 schreef ACT-F het volgende:

[..]
Dat mag jij doen als pro-wolf.
Gelukkig zie je zelf de onzin in je reactie dus ook wel in.
  maandag 29 december 2025 @ 13:01:04 #300
13456 AchJa
Shut up!!!
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')