FOK!forum / Flora & Fauna / Bloemen/planten in je eigen tuin #92 Stralende zomer
Seven.zondag 6 juli 2025 @ 09:45
Hier kun je alles vragen over tuinieren, van grond verbeteren tot 'is dit onkruid of niet?' Er staan verderop in F&F ook topics over moestuinen, kamerplanten en vogels en egels in je eigen tuin (al zijn jullie hier ook welkom ;)).

Goeie websites
Buitenleven, tuinmagazine
Charles Dowding, YouTubekanaal over gemakkelijk en tijdbesparend tuinieren
De Hessenhof (plantenkiezer), biologische kwekerij met gezaghebbende plantenindex
De tuinen van Appeltern, plantenindex, voorbeeldtuinen en andere tuininspiratie
Diana's mooie moestuin, blog over de moestuin
Flora van Nederland, informatie over inheemse planten
MijnTuin.org, sociaal netwerk voor en door de tuinliefhebbers
The Garden Professors, wetenschappelijke kennis over planten
Tuinmanieren, YouTubekanaal met 'how to'-video's

Goeie boeken
Alles kan wachten: tuinieren op ontspannen wijze, Romke van de Kaa
Bloemen uit de tuin: zelf zaaien, planten & plukken, Silvia Dekker
De Tuinplanten Bijbel, Geoff Bryant
Ontwerpen met planten, Piet Oudolf & Noel Kingsbury
Tuinieren met Monty Don, Monty Don

Goeie app
Pl@ntNet, plantidentificatie

Goeie webshops
Cruydt-Hoeck, wilde planten en zaden
De Bolster, biologische zaden
De Hobbytuinder, zaden en tuinartikelen
De Tuinstek, diverse planten (let op: ophalen in de kop van NH)
De Warande, stinzenplanten en verwilderingsbollen
De Wilde, rozenkwekerij
De Wiltfang, tuingereedschap
Dima vaste planten
Directplant, diverse planten
Ferdinandushof, bijzondere tuinplanten en dahlia's
Haagplanten.net
Hortus Alkmaar, zaden
Huiberts biologische bloembollen
Kleurjetuin, diverse planten
MyPalmShop, palmen en andere exotische planten
Natuurlijk sterker, biologische kwekerij
Nijssen Tuin & Bulbs Heemstede, diverse planten en bollen
Plantwerk, kwekerij
Seedo, zaden
Sprinklr, biologische tuinplanten
Tuinflora, heesters
Tuinplantenwinkel.nl, diverse planten
Van der Wal, zaadhandel en tuinwinkel
Vreeken's zaden (let op: lange bezorgtijd)

Biologische zaden
Voor wilde bijen en andere insecten is het het beste om zaadjes te gebruiken waar geen gif in zit, biologisch dus. Maar het aanbod in deze zaden is niet groot. Hier onze tips voor het kopen van biologische zaden:

Waar koop je biologische zaden?
Webshops voor biologische zaden

Tuinen van Fok!'ers O+

laziness deed inspiratie op in dit topic en de Liatris Spicata bloeien prachtig
IMG-4456.jpg

De duizendknoop is een bazenplant aldus @Seven
PXL-20241006-103428393-MP.jpg

@Lucky_Strike haar favoriete border
Q2MQi3ql.jpeg

Na advies over de plaats voor haar haagje showt @Claudia_x de huidige stand
zzY7PCjl.jpg

De wilde wingerd van @sigme brengt herfstvreugde
tKZ7AfR.jpg
nostrazondag 6 juli 2025 @ 09:58
Score tot nu toe 50/50 (planten dood na 2 weken/planten leven na een jaar), dit topic maar eens volgens in plaats van random het tuincentrum leegroven (en mijn creditcard moeten trekken aan het eind :') ).
Seven.zondag 6 juli 2025 @ 10:36
En weer door.

Ik ben bezig met het thema biodiversiteit in onze tuin. Beetje lief dagboek verhaal dit, en ook lang niet allemaal plantjes gerelateerd (sorry alvast :+ ).

Met het vele ijzerhard en duizendknoop lukt het al heel goed met vlinders, bijen en hommels aantrekken. Er zitten hier veel wormen in de grond. En koolmeesjes vliegen af en aan, af en toe ook een mus en steeds vaker ook een mereltjes te zien hier. Onze wadi is op droge dagen ook enorm in trek bij insecten want die vinden dan blijkbaar toch nog wat vocht onder het penningkruid en zenegroen op de bodem van de wadi. En we hebben een takkenril van 3 meter lang die volgens mij ook veel leven aantrekt. Onderin het hek hebben we een paar gaten voor egels zodat die onder de takkenril kunnen chillen.

Maar in het geval van biodiversiteit, is meer altijd beter. Dus ik liep zo langs een boompje die helemaal zoemde van de week. Dat bleek sporkehout te zijn. Dus die heb ik besteld. Ik ga 'm planten in het gemeenteplantsoen precies achter ons hek. De gemeente zelf onderhoudt het niet en de bramen komen steeds dichterbij dus ik ga het maar gewoon zelf guerilla gardenen. Ik wil dus achter het hek veel brandnetels voor de vlinders, sporkehout voor de bijen en de vogels.

Zijn er nog meer struiken die onder bomen willen groeien langs een beekkant die echt enorm veel vliegende beestjes aantrekken? We kunnen nog wel 1 of 2 flinke struiken kwijt:

PXL-20250706-085618976-MP.jpg

We hebben ook nog een wadi waarop ons hemelwater afvoert. We hebben een overloop, dus als de wadi te vol stroomt dan loopt het overschot rechtstreeks naar de beek. De wadi krijgt volgend jaar een vijverbak onderin, zodat er permanent water te vinden is. De wadi is 80cm diep. En de bedoeling is om dan met 3 waterschalen het verloop van boven naar beneden te overbruggen, pompje vult dan de bovenste schaal. Als het regent komt dus alles van ons dak eerst in de wadi, dus in natte tijden zal de onderste schaal regelmatig onder water staan. Helaas is het nog te vroeg om hiervoor marktplaats af te struinen :7 . Maar met die waterschalen hopen we straks badderende vogeltjes aan te trekken. Bonus: we zijn aan het verbouwen en die wadi ligt straks deels onder ons slaapkamerraam tot op de vloer. Dus we kunnen straks in bed loeren naar het vogelbadje. Dit wordt over een maand of 2 het slaapkamerraam, met daaronder de waterschalen ingetekend (paint skills :+ )

markup-1000012818.jpg

PXL-20250706-085704737-MP.jpg

Ik had nog ambitieuze ideeën om het pimpernelblauwtje te herintroduceren in Nederland :+ . Pimpernelblauwtjes leggen hun eitjes op de pimpernel en de larven laten zich vervolgens een jaar lang verzorgen door rode mieren. Onze pimpernel gedijt enorm bij de wadi én we hebben rode mieren achter het hek :+ . Maar zal wel te simpel gedacht zijn.

De pimpernel in kwestie:

PXL-20250706-085940321-MP.jpg

Voor m'n verjaardag heb ik 5 vogelhuisjes gekregen, waaronder een kolonie voor mussen. Die hang ik in de beukenhaag. En de rest van de koolmezenhuisjes verspreiden we maar een beetje zodat er hopelijk een paar in gebruik genomen worden. Mooie plek voor de mussen kolonie zo op dit hoekje van de muur en de heg:

PXL-20250706-085348890-MP.jpg

Voor dit randje zoek ik nog een laag plantje die heeeeeeeeeeel lang bloeit. Het is best kaal maar het is straks wel direct in de zichtlijn vanuit de slaapkamer én de keuken. Ik zat te denken aan saxifraga. Deze plek krijgt nog behoorlijk wat zon trouwens:

PXL-20250706-090011805-MP.jpg

PXL-20250706-090154499-MP.jpg

[ Bericht 5% gewijzigd door Seven. op 06-07-2025 11:24:32 ]
Seven.zondag 6 juli 2025 @ 10:38
quote:
7s.gif Op zondag 6 juli 2025 09:58 schreef nostra het volgende:
Score tot nu toe 50/50 (planten dood na 2 weken/planten leven na een jaar), dit topic maar eens volgens in plaats van random het tuincentrum leegroven (en mijn creditcard moeten trekken aan het eind :') ).
Welke planten zijn dood gegaan? En weet je ook waarom?
nostrazondag 6 juli 2025 @ 10:40
quote:
9s.gif Op zondag 6 juli 2025 10:38 schreef Seven. het volgende:

[..]
Welke planten zijn dood gegaan? En weet je ook waarom?
Lavendel, iets dat op margrietjes lijkt, alles wat ik in een bloembak stop. Het zal ongetwijfeld met zon te maken hebben, mijn tuin(tje) zit op het zuiden.
PzKpfwzondag 6 juli 2025 @ 11:09
Met de voorspelde regen voor vandaag en morgen heb ik maar snel nog even het gazon en de borders bemest.
SV-tjezondag 6 juli 2025 @ 11:38
Dit stukje uit de post van Seven wil ik ook graag weten. Verder zo leuk om te zien hoeveel je al voor elkaar hebt gekregen in de tuin. Geeft mij moed voor de toekomst.

quote:
7s.gif Op zondag 6 juli 2025 10:36 schreef Seven. het volgende:
En weer door.

Zijn er nog meer struiken die onder bomen willen groeien langs een beekkant die echt enorm veel vliegende beestjes aantrekken? We kunnen nog wel 1 of 2 flinke struiken kwijt:
Ik dacht nu aan rododendron, maar alle opties zijn welkom. Bij ons staat er nu een vlier, dus die kun je op je lijstje schrijven @Seven.
Seven.zondag 6 juli 2025 @ 12:06
quote:
7s.gif Op zondag 6 juli 2025 10:40 schreef nostra het volgende:

[..]
Lavendel, iets dat op margrietjes lijkt, alles wat ik in een bloembak stop. Het zal ongetwijfeld met zon te maken hebben, mijn tuin(tje) zit op het zuiden.
Wel af en toe water geven hè?
nostrazondag 6 juli 2025 @ 12:07
quote:
12s.gif Op zondag 6 juli 2025 12:06 schreef Seven. het volgende:

[..]
Wel af en toe water geven hè?
Ja, dát doe ik wel. Deze dagen zijn dan wel weer een uitkomst. ;)
Seven.zondag 6 juli 2025 @ 12:10
quote:
0s.gif Op zondag 6 juli 2025 11:38 schreef SV-tje het volgende:
Dit stukje uit de post van Seven wil ik ook graag weten. Verder zo leuk om te zien hoeveel je al voor elkaar hebt gekregen in de tuin. Geeft mij moed voor de toekomst.
[..]
Ik dacht nu aan rododendron, maar alle opties zijn welkom. Bij ons staat er nu een vlier, dus die kun je op je lijstje schrijven @:seven.
Ja, eigenlijk best goed bezig al, we hebben wel geluk met zo'n beek achter ons perceel om mee te werken. Wat dat betreft ook heel veel potentie in jullie tuin!

Rododendron had ik nog niet op m'n radar als struik met enorme aantrekkingskracht voor insecten en vogels trouwens. Vloer gaat op de lijst.
Seven.zondag 6 juli 2025 @ 12:11
quote:
10s.gif Op zondag 6 juli 2025 12:07 schreef nostra het volgende:

[..]
Ja, dát doe ik wel. Deze dagen zijn dan wel weer een uitkomst. ;)
Wel gek dat zelfs een zonaanbidder als lavendel het aflegt. Is het een hele winderige plek of zo?
nostrazondag 6 juli 2025 @ 12:12
quote:
7s.gif Op zondag 6 juli 2025 12:11 schreef Seven. het volgende:

[..]
Wel gek dat zelfs een zonaanbidder als lavendel het aflegt. Is het een hele winderige plek of zo?
Nee, helemaal niet. Tevéél water misschien? Vond het wel leuk, trekt een hoop bijtjes enzo aan. O+
Seven.zondag 6 juli 2025 @ 12:18
quote:
0s.gif Op zondag 6 juli 2025 12:12 schreef nostra het volgende:

[..]
Nee, helemaal niet. Tevéél water misschien? Vond het wel leuk, trekt een hoop bijtjes enzo aan. O+
Yep, ik ben ook een lavendel lover (zelfs al heb je voor het correct snoeien wel een rocket science diploma nodig).
lazinesszondag 6 juli 2025 @ 12:26
Lavendel met weinig water overleefde het op ons balkon ook nooit. Denk doordat de bloembak maar so much aan water heeft waar de volle grond de wortels dieper kunnen reiken.

In de volle grond in de tuin nog nooit eentje gehad die het loodje legde.
Donnazondag 6 juli 2025 @ 14:56
Om de paar dagen verse dahlia's uit de tuin O+

Tis gelukt!
Blueszondag 6 juli 2025 @ 16:32
Genieten weer van dit nieuwe topic *O*

Mn ooievaarsbekkies doen t weer fantastisch en mn lekkere wilde vlinders ook!

20250706-162741.jpg
20250706-162757.jpg

De bazenplant 'Duizendknoop' [copyright @Seven]staat op uitbarsten >:O
Als die ontploft is zal ik m ook piccen.
Pileszondag 6 juli 2025 @ 16:32
Ik heb in de voortuin 2 potten staan met vergane violen van dit voorjaar. Ik wil daar iets nieuws in, maar beetje laat voor zomerbloeiers? Dus ik zoek iets wat het weer lang volhoudt, maar wel uitbundig bloeit. Of nu zomerbloeiers erin en dan daarna weer violen?
AnneXzondag 6 juli 2025 @ 21:39
Oh…ik heb nog laagblijvende zinnia’s van Happy seed gezaaid buiten in een grote pot.
En in een kleinere pot citroenmelisse, die zat erbij als kadootje.
AnneXzondag 6 juli 2025 @ 23:41
Wil je het hele jaar door een bijvriendelijke tuin? Wij helpen je op weg met deze bloemenkalender! https://www.milieucentraa(...)etjes-en-de-bijtjes/

IMG-3001.jpg
Blueswoensdag 9 juli 2025 @ 13:32
Het zwermt en zoemt hier volop in de tuin O+
In de vlinder, op de ooievaars *G*
z80vrijdag 11 juli 2025 @ 16:56
De eerste oost van een perzikboompje dat niet veel meer is dan 1 stammetje met wat takjes.
Perzik-boom-voor.jpg
Blueszaterdag 12 juli 2025 @ 11:57
Ik was vlinders aan het tellen in de tuin en zag dat de roos weer bloeide O+

20250712-112943.jpg
20250712-114259.jpg
IMG-20250712-WA0001.jpg
Seven.zaterdag 12 juli 2025 @ 12:34
M'n lavendelhaagje is zo'n beetje uitgebloeid. Als ik de bloemen eruit knip, ben ik dan te vroeg?

Volgende lente sla ik de snoeibeurt mogelijk wel over, ik wil dat 'ie groter wordt.
Seven.zaterdag 12 juli 2025 @ 12:36
quote:
1s.gif Op zondag 6 juli 2025 23:41 schreef AnneX het volgende:
Wil je het hele jaar door een bijvriendelijke tuin? Wij helpen je op weg met deze bloemenkalender! https://www.milieucentraa(...)etjes-en-de-bijtjes/

[ link | afbeelding ]
Mooi lijstje. Duizendknoop past ook nog mooi bij de lavendel en ijzerhard.
AnneXzaterdag 12 juli 2025 @ 12:46
quote:
7s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 12:34 schreef Seven. het volgende:
M'n lavendelhaagje is zo'n beetje uitgebloeid. Als ik de bloemen eruit knip, ben ik dan te vroeg?

Volgende lente sla ik de snoeibeurt mogelijk wel over, ik wil dat 'ie groter wordt.
Altijd gehoord: 1/3 na de bloei en 1/3 in het voorjaar…😇 Sinds de buurvrouw dat deed…

Hierover ben ik verdrietig 😢 teleurgesteld verheugde mij zo op de aankomende kleurrijke bloei van zinnia.
Vanmorgen: IMG-9372.jpg
Alsof luis op 1-hoog komt aanwaaien. Op buur balkon 1 meter verder staat van alles in bloei.
Dan maar naar het tc. Kreeg een 20% reductiebon met de nieuwsbrief.

Edit: vanwege woordkeus.

[ Bericht 3% gewijzigd door AnneX op 12-07-2025 16:41:46 ]
AnneXzaterdag 12 juli 2025 @ 12:49
quote:
0s.gif Op vrijdag 11 juli 2025 16:56 schreef z80 het volgende:
De eerste oost van een perzikboompje dat niet veel meer is dan 1 stammetje met wat takjes.
[ afbeelding ]
@z80 …dit leek ons ouwe aanrecht! 😎 was ik gewoon van in de war.
Leuk hoor van die sappige vruchten in eigen tuin.
Je maakt appelmoes uit eigen tuin. Ook perzik jam? Of likeur?
Seven.zaterdag 12 juli 2025 @ 20:38
Ik heb gewone Brunel gevonden in 'm tuin, mooi plantje O+ maar ik lees ook verhalen over onkruid. Waarom is dat?
Seven.zaterdag 12 juli 2025 @ 20:39
quote:
1s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 12:46 schreef AnneX het volgende:

[..]
Altijd gehoord: 1/3 na de bloei en 1/3 in het voorjaar…😇 Sinds de buurvrouw dat deed…

Hierover ben ik verdrietig 😢 teleurgesteld verheugde mij zo op de aankomende kleurrijke bloei van zinnia.
Vanmorgen: [ link | afbeelding ]
Alsof luis op 1-hoog komt aanwaaien. Op buur balkon 1 meter verder staat van alles in bloei.
Dan maar naar het tc. Kreeg een 20% reductiebon met de nieuwsbrief.

Edit: vanwege woordkeus.
Sjonge, wat een slechte kwaliteit dan!
Seven.zaterdag 12 juli 2025 @ 20:41
Ik heb dus m'n lavendelhaagje gesnoeid net. Maar eens kijken hoe het uitpakt.
Doedezemaarzaterdag 12 juli 2025 @ 21:01
quote:
7s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 20:41 schreef Seven. het volgende:
Ik heb dus m'n lavendelhaagje gesnoeid net. Maar eens kijken hoe het uitpakt.
Ik heb de helft van de lavendel radicaal gekortwiekt met de heggeschaar. Werkt hier prima, 2 keer per jaar (voorjaar en in juli na de eerste bloei) goed kort zetten. De andere helft is komende week aan de beurt, daar heb ik minder ruimte voor de grote heggeschaar, dus dat wordt met de snoeischaar.
AnneXzaterdag 12 juli 2025 @ 21:21
quote:
86s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 20:39 schreef Seven. het volgende:

[..]
Sjonge, wat een slechte kwaliteit dan!
Zojuist een mailtje met foto’s gestuurd, ben benieuwd naar de reactie.
Tis gaat niet om die paar euro voor biologisch zaad. De teleurstelling 😢
Seven.zaterdag 12 juli 2025 @ 21:58
quote:
1s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 21:21 schreef AnneX het volgende:

[..]
Zojuist een mailtje met foto’s gestuurd, ben benieuwd naar de reactie.
Tis gaat niet om die paar euro voor biologisch zaad. De teleurstelling 😢
Ja, klote is dat. ;(
bleibleizondag 13 juli 2025 @ 00:52
quote:
7s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 20:38 schreef Seven. het volgende:
Ik heb gewone Brunel gevonden in 'm tuin, mooi plantje O+ maar ik lees ook verhalen over onkruid. Waarom is dat?
Alles wat op de verkeerde plek groeit is onkruid.
Maar goed, dat spul schijnt flink te woekeren en trekt ook in je gazon. Maar goed, dat doet de Potentilla Indica waar de buurman hier z'n tuin mee volgegooid heeft ook :') . En die heeft voor die zooi geld betaald. Dus ja. Onkruid blijft een relatief begrip ;) .
Radegastzondag 13 juli 2025 @ 02:25
Heeft iemand hier vijg (struik of boom) in de tuin?
Lucky_Strikezondag 13 juli 2025 @ 08:34
quote:
0s.gif Op zondag 13 juli 2025 02:25 schreef Radegast het volgende:
Heeft iemand hier vijg (struik of boom) in de tuin?
Ik, twee stuks :)
Doedezemaarzondag 13 juli 2025 @ 09:29
quote:
0s.gif Op zondag 13 juli 2025 02:25 schreef Radegast het volgende:
Heeft iemand hier vijg (struik of boom) in de tuin?
Yup. 5 stuks
z80zondag 13 juli 2025 @ 10:02
quote:
1s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 12:49 schreef AnneX het volgende:

[..]
Hé @:z80 …dit leek ons ouwe aanrecht! 😎 was ik gewoon van in de war.
Leuk hoor van die sappige vruchten in eigen tuin.
Je maakt appelmoes uit eigen tuin. Ook perzik jam? Of likeur?
Als ik alle perziken bij elkaar tel. Dus ook dat nog aan de boom hangt achter het huis. Kom ik op een paar honderd gram. Net genoeg voor een holle kies.
Appels, en dit jaar peren, heb ik per emmer. Dus er blijft na het direct eten genoeg over voor moes.
Vanyelzondag 13 juli 2025 @ 11:40
Vijg :Y
sigmezondag 13 juli 2025 @ 13:13
Vlinderstruik
Ynftpbr.jpeg

Rozenstruiken
y1GKHFl.jpeg

Druif en anderen
6QHN9RG.jpeg

Pilaarvormige conifeer
3uf14bM.jpeg

vaasvormige krentenboom
68iQEOZ.jpeg

Reuze wolfsmelk en reuzenvijg (en daartussen de moeraslelie voor de stokroos)
MQxjMkF.jpeg

En het bloementuintje enerzijds
KB8vexA.jpeg
Anderzijds
QKOdFBl.jpeg

WMfdURP.jpeg

[ Bericht 4% gewijzigd door sigme op 13-07-2025 14:00:26 ]
Lucky_Strikezondag 13 juli 2025 @ 14:10
Ziet er mooi uit Sigme. Die vijg is zeker enorm!

Win hebben hier een luxeprobleem met de vijg. 7 Jaar geleden in speciekuip gezet, groeide, probeerde vijgen te maken maar daar bleef het bij. Vorig jaar gaf ik eens voeding en toen maakte hij één lange scheut die 4 meter hoog werd. Die scheut heb ik begin van het jaar flink gekortwiekt, het is vrij nutteloos als alle energie naar die ene scheut gaat. En nu is dat ding toch massief gaan groeien. Mét vijgen van een serieus formaat. Maar nu blijkt de plaats van de vijgenboom zeer onpraktisch, we kunnen er nauwelijks nog door na goed opbinden :D We willen hem een paar meter verplaatsen maar dat lukt met geen mogelijkheid. Na de oogst, zagen we de helft af en hopelijk is verplaatsen dan geen probleem meer. Tot die tijd moeten we maar wat overhebben voor die vruchten.
Seven.zondag 13 juli 2025 @ 20:21
quote:
0s.gif Op zondag 13 juli 2025 02:25 schreef Radegast het volgende:
Heeft iemand hier vijg (struik of boom) in de tuin?
Yes!
AnneXmaandag 14 juli 2025 @ 10:46
quote:
9s.gif Op zaterdag 12 juli 2025 21:58 schreef Seven. het volgende:

[..]
Ja, klote is dat. ;(
Nou vanmorgen mailtje terug: …”ook op een balkon komen slakken…” …” kan herstellen”…
SPOILER
…Het ziet er uit alsof ze helemaal zijn opgegeten door slakken. Je ziet dat de bladeren niet meer de normale vorm hebben maar happen er uit hebben of zelfs helemaal afgegeten zijn.
Je zou slakken kunnen weren met koper of andere middelen en je kan 's nachts met een zaklamp gaan kijken of er slakken zitten en die weghalen. Je hebt een balkon maar ook daar komen slakken.
De plantjes kunnen nog wel herstellen als ze maar niet weer worden opgegeten.
ja, dikke… doei.
Vanyelmaandag 14 juli 2025 @ 11:05
quote:
1s.gif Op maandag 14 juli 2025 10:46 schreef AnneX het volgende:

[..]
Nou vanmorgen mailtje terug: …”ook op een balkon komen slakken…” …” kan herstellen”…
SPOILER
…Het ziet er uit alsof ze helemaal zijn opgegeten door slakken. Je ziet dat de bladeren niet meer de normale vorm hebben maar happen er uit hebben of zelfs helemaal afgegeten zijn.
Je zou slakken kunnen weren met koper of andere middelen en je kan 's nachts met een zaklamp gaan kijken of er slakken zitten en die weghalen. Je hebt een balkon maar ook daar komen slakken.
De plantjes kunnen nog wel herstellen als ze maar niet weer worden opgegeten.
ja, dikke… doei.
Daar kan zo'n bedrijf toch niet echt iets aan doen, aan vraat?
Kaatje1maandag 14 juli 2025 @ 12:03
quote:
1s.gif Op maandag 14 juli 2025 10:46 schreef AnneX het volgende:

[..]
Nou vanmorgen mailtje terug: …”ook op een balkon komen slakken…” …” kan herstellen”…
SPOILER
…Het ziet er uit alsof ze helemaal zijn opgegeten door slakken. Je ziet dat de bladeren niet meer de normale vorm hebben maar happen er uit hebben of zelfs helemaal afgegeten zijn.
Je zou slakken kunnen weren met koper of andere middelen en je kan 's nachts met een zaklamp gaan kijken of er slakken zitten en die weghalen. Je hebt een balkon maar ook daar komen slakken.
De plantjes kunnen nog wel herstellen als ze maar niet weer worden opgegeten.
ja, dikke… doei.
Er komt inderdaad van alles en nog wat aan insecten op een balkon en het is afwachten wat denkt "hier is het gezellig"
AnneXmaandag 14 juli 2025 @ 14:27
quote:
0s.gif Op maandag 14 juli 2025 12:03 schreef Kaatje1 het volgende:

[..]
Er komt inderdaad van alles en nog wat aan insecten op een balkon en het is afwachten wat denkt "hier is het gezellig"
😢
Kaatje1maandag 14 juli 2025 @ 14:28
quote:
1s.gif Op maandag 14 juli 2025 14:27 schreef AnneX het volgende:

[..]
😢
Moet je bedenken dat ik indertijd het begane grond appartement niet wilde kopen om 2 redenen. De eerste gaat nog op, nl katten en een drukke weg. De andere reden was dat er een tuin bij hoort en ik griezel van piertjes en miertjes
AnneXmaandag 14 juli 2025 @ 14:41
quote:
0s.gif Op maandag 14 juli 2025 14:28 schreef Kaatje1 het volgende:

[..]
Moet je bedenken dat ik indertijd het begane grond appartement niet wilde kopen om 2 redenen. De eerste gaat nog op, nl katten en een drukke weg. De andere reden was dat er een tuin bij hoort en ik griezel van piertjes en miertjes
En ik zie geen slijm sporen. Nu havermout gestrooid. Dat was laatst een tip.
Bij de buren op volgende balkon 1 meter staat alles er fleurig bij.
Kaatje1maandag 14 juli 2025 @ 14:44
quote:
1s.gif Op maandag 14 juli 2025 14:41 schreef AnneX het volgende:

[..]
En ik zie geen slijm sporen. Nu havermout gestrooid. Dat was laatst een tip.
Bij de buren op volgende balkon 1 meter staat alles er fleurig bij.
kan me slijmsporten ook niet herinneren. De havermout is een tip omdat daar vogels van komen eten en die dan in één moeite de slakken mee nemen. Dus of dat op een balkon werkt weet ik niet. Ik ben er toen vanaf gekomen door geen hosta's meer te hebben (maar die heb jij niet) en wanneer ik er weer één tegenkom gooi ik 'm naar beneden in de tuin (denk ook dat ze daar vandaan komen)
Seven.maandag 14 juli 2025 @ 22:08
quote:
1s.gif Op maandag 14 juli 2025 10:46 schreef AnneX het volgende:

[..]
Nou vanmorgen mailtje terug: …”ook op een balkon komen slakken…” …” kan herstellen”…
SPOILER
…Het ziet er uit alsof ze helemaal zijn opgegeten door slakken. Je ziet dat de bladeren niet meer de normale vorm hebben maar happen er uit hebben of zelfs helemaal afgegeten zijn.
Je zou slakken kunnen weren met koper of andere middelen en je kan 's nachts met een zaklamp gaan kijken of er slakken zitten en die weghalen. Je hebt een balkon maar ook daar komen slakken.
De plantjes kunnen nog wel herstellen als ze maar niet weer worden opgegeten.
ja, dikke… doei.
:{w
AnneXmaandag 14 juli 2025 @ 23:37
Nou ja… verdomd zeg 8)7 😳

Voor het slapen gaan …niet eigenwijs zijn en even checken…en wat vis ik uit de plantenbak:
ÉÉN vette slak en een kleintje. :X
SPOILER
IMG-9381.jpg
Bluesmaandag 14 juli 2025 @ 23:49
Balkonslakken })
Radegastdinsdag 15 juli 2025 @ 01:46
quote:
1s.gif Op zondag 13 juli 2025 08:34 schreef Lucky_Strike het volgende:

[..]
Ik, twee stuks :)
quote:
14s.gif Op zondag 13 juli 2025 20:21 schreef Seven. het volgende:

[..]
Yes!
Ik zit er aan te denken ook een hoogstam boompje te kopen..
Geeft 'ie goed vruchten in ons klimaat? (Ik heb gelezen dat je niet de 'Brown Turkey' moet nemen maar wel de 'Col de Dame Blanche')
Seven.dinsdag 15 juli 2025 @ 06:35
quote:
0s.gif Op dinsdag 15 juli 2025 01:46 schreef Radegast het volgende:

[..]
[..]
Ik zit er aan te denken ook een hoogstam boompje te kopen..
Geeft 'ie goed vruchten in ons klimaat? (Ik heb gelezen dat je niet de 'Brown Turkey' moet nemen maar wel de 'Col de Dame Blanche')
De mijne (nog) niet maar ik zag er gisteren één waar wel wat aan hing.
de_boswachterdinsdag 15 juli 2025 @ 07:06
quote:
7s.gif Op zondag 6 juli 2025 10:40 schreef nostra het volgende:

[..]
Lavendel, iets dat op margrietjes lijkt, alles wat ik in een bloembak stop. Het zal ongetwijfeld met zon te maken hebben, mijn tuin(tje) zit op het zuiden.
Knap als je lavendel dood laat gaan. Dat spul heeft echt amper water nodig.

Zet je de planten in beton?
Bluesdinsdag 15 juli 2025 @ 12:35
De Ierse heides, die ik uit de bak bij de voordeur heb gered (met aanverwante zaden in die aarde die mee gereisd zijn >:O ) en die nu op het balkon staan, beginnen te bloeien *G*

En de duizendknoop ook.
Mn tuinrijtje rechts is weer mooi!
Achter de rode knopen, wolfje (niet te zien) de ooievaars en de vlinders *O*
En de roos, bezig aan de 2e bescheiden bloei.
Camelia ook nog te zien, wordt ook eindelijk wat groter.

20250715-122720.jpg
20250715-122712.jpg
20250715-122101.jpg

[ Bericht 0% gewijzigd door Blues op 15-07-2025 12:47:41 ]
Doedezemaardinsdag 15 juli 2025 @ 16:04
quote:
0s.gif Op dinsdag 15 juli 2025 01:46 schreef Radegast het volgende:

[..]
[..]
Ik zit er aan te denken ook een hoogstam boompje te kopen..
Geeft 'ie goed vruchten in ons klimaat? (Ik heb gelezen dat je niet de 'Brown Turkey' moet nemen maar wel de 'Col de Dame Blanche')
Brown Turkey gaf hier meteen het eerste jaar vruchten, heb er 2 verschillende staan, eentje van de Lidl en een op ministam van de Welkoop, de vruchten zijn nu ook allemaal al groot, ik hoop op oogst in augustus, de oogst wordt elk jaar groter. De dure Brogiotto bianco die er sinds dit voorjaar staat heeft nu wat kleine vruchtjes, dus daar zie ik ook wel oogst van komen dit najaar.
2 andere zijn echt nog heel mini, ik weet zo ook even niet welke soorten het zijn, dus die mogen eerst wat groeien.
In een vorige tuin had ik ook Brown Turkey en die gaf ook goede oogst vanaf het eerste jaar.
Radegastdinsdag 15 juli 2025 @ 16:13
quote:
1s.gif Op dinsdag 15 juli 2025 16:04 schreef Doedezemaar het volgende:

[..]
Brown Turkey gaf hier meteen het eerste jaar vruchten, heb er 2 verschillende staan, eentje van de Lidl en een op ministam van de Welkoop, de vruchten zijn nu ook allemaal al groot, ik hoop op oogst in augustus, de oogst wordt elk jaar groter. De dure Brogiotto bianco die er sinds dit voorjaar staat heeft nu wat kleine vruchtjes, dus daar zie ik ook wel oogst van komen dit najaar.
2 andere zijn echt nog heel mini, ik weet zo ook even niet welke soorten het zijn, dus die mogen eerst wat groeien.
In een vorige tuin had ik ook Brown Turkey en die gaf ook goede oogst vanaf het eerste jaar.
Dacht dat je moest wachten tot september met oogsten..
Doedezemaardinsdag 15 juli 2025 @ 16:19
quote:
0s.gif Op dinsdag 15 juli 2025 16:13 schreef Radegast het volgende:

[..]
Dacht dat je moest wachten tot september met oogsten..
Dat ligt aan het soort. De Brown Turkey rijpt vrij vroeg, er zitten al maanden vruchten aan de 2 struiken die zijn in augustus echt wel oogstrijp. Als ze paars kleuren en er bijna vanaf vallen kun je ze oogsten. Met een beetje geluk komen er nog meer vruchten aan gedurende de zomer.
AnneXvrijdag 25 juli 2025 @ 13:00
De afgelopen week iedere avond laat op zoek naar naaktslakken en met een huisje.
Van een volle bak ‘hoopvol’ met zinnia naar de paar armzalige plantjes, die zoals gezegd door leverancier konden herstellen.
De laatste twee avonden geen slak meer gezien.
SPOILER
Tot zover de balkon ervaringen. Als als als er wat gaat bloeien, laat ik het wel zien.
Seven.zondag 27 juli 2025 @ 10:19
Mijn man heeft mij vriendelijk verzocht om de duizendknoop drastisch te verminderen wegens overload aan bijen en hommels :+ .
Drizzt_DoUrdenzondag 27 juli 2025 @ 12:30
Twee weken geleden wat extra's gehaald voor het balkon (Celosia Deep Purple en Gazania Deep Orange), leken het beiden uitstekend te doen in de balkonbak, maar de Gazania ging ineens hard achteruit, alle bloemen dood, ik dacht gister "naja, ik laat hem wel staan voor het extra groen, en eens zien wat het doet", ging vanochtend naar m'n balkon en zag een nieuwe bloem plus een aantal nieuwe knoppen *O*
Blueszondag 27 juli 2025 @ 12:34
quote:
10s.gif Op zondag 27 juli 2025 10:19 schreef Seven. het volgende:
Mijn man heeft mij vriendelijk verzocht om de duizendknoop drastisch te verminderen wegens overload aan bijen en hommels :+ .
Ja hier ook, geen verzoek maar wel veel zoemers en vliegers! En ook in de ooievaars en ook in de vlinders :D
Het gonst :+

Overigens is de vlinderstok die ik afgelopen winter in de voorpostzegel heb gestoken nu gaan bloeien, dus voor gonst het ook O+

[ Bericht 0% gewijzigd door Blues op 27-07-2025 13:32:34 ]
Drizzt_DoUrdenzondag 27 juli 2025 @ 12:37
Oja, en de plant waar zoveel bladluis op zat en waar ik elke avond een mengseltje van groene zeep en (koud) water op sproeide heeft een zooi zweefvliegen aangetrokken, die beestjes hebben nu al dagenlang een feestmaal, en ik zie steeds minder luis :9
Donnazondag 27 juli 2025 @ 12:44
Mijn tegeltuin heeft een grote boom gekregen en een 'randje' van 2 tegels breed en een paar meter lang met hortensias, kleine vlinderstruiken, clematissen en een kleine rododendron (en nog 2 struiken die straks als soort afscheiding/poort gaan dienen) en nu wil ik aan 1 kant nog een klein tuintje creëren van 2 rijen tegels eruit en dan een meter of 4 breed. Daar wil ik dan sowieso ook een grote vlinderstruik in en verder weet ik het nog niet. Het is zo fijn om tussen het groen te zitten!
AnneXzondag 27 juli 2025 @ 12:50
quote:
10s.gif Op zondag 27 juli 2025 10:19 schreef Seven. het volgende:
Mijn man heeft mij vriendelijk verzocht om de duizendknoop drastisch te verminderen wegens overload aan bijen en hommels :+ .
Jouw man met ‘gouden handen’…😎 Heeft ie er last van?
Seven.zondag 27 juli 2025 @ 20:49
quote:
1s.gif Op zondag 27 juli 2025 12:50 schreef AnneX het volgende:

[..]
Jouw man met ‘gouden handen’…😎 Heeft ie er last van?
Hij zegt van wel :+ . Ik probeer de vliegentuiglokkende planten wel beetje weg te houden bij het terras. Maar OK, zal eens een oproepje doen. Die duizendknoop vermeerdert zich ook als een malle dus beetje indammen kan denk ik geen kwaad.
Doedezemaarzondag 27 juli 2025 @ 21:00
Ik zag vandaag een kolibrievlinder in onze tuin O+
Lucky_Strikezondag 27 juli 2025 @ 22:06
quote:
1s.gif Op zondag 27 juli 2025 21:00 schreef Doedezemaar het volgende:
Ik zag vandaag een kolibrievlinder in onze tuin O+
Wij gisteren ook! In de spoorbloem. Ik had er nog nooit een gezien. Wat een geweldig beestje O+
Kanaroezondag 27 juli 2025 @ 22:21
Hier, Midden-Brabant stikt het van de kolibrievlinders
Vooral in de pindakaasboom/kansenboom oftewel de clerodendrum trichotomum, en nu in de vlinderstruiken

So wie so een aanrader, die boom vanwege de uitbundige bloei en de besjes voor de vogels
En de geur, hmmmmmm

[ Bericht 4% gewijzigd door Kanaroe op 27-07-2025 23:25:53 ]
Seven.zondag 27 juli 2025 @ 23:08
De laatste jaren geen zeldzaamheid meer in NL, al zijn ze in sommige jaren wel talrijker. Kolibrievlinders zijn trekvlinders en komen uit Zuid-Europa. Hun nakomelingen komen in augustus uit het ei gekropen.

Ik heb er van de week voor het eerst in m'n leven één gezien.

[ Bericht 1% gewijzigd door Seven. op 28-07-2025 00:05:37 ]
Doedezemaarmaandag 28 juli 2025 @ 11:05
quote:
1s.gif Op zondag 27 juli 2025 22:06 schreef Lucky_Strike het volgende:

[..]
Wij gisteren ook! In de spoorbloem. Ik had er nog nooit een gezien. Wat een geweldig beestje O+
Hier ook in de spoorbloem. Heel bijzonder hoe zo’n beestje niet op de plant gaat zitten maar er boven blijft hangen.
Bluesdinsdag 29 juli 2025 @ 15:01
Mijn miljoenknoop :D :D
Dit zie ik als ik de tuinkamerdeur open doe *G*

20250729-145242.jpg
Seven.dinsdag 29 juli 2025 @ 19:01
quote:
1s.gif Op dinsdag 29 juli 2025 15:01 schreef Blues het volgende:
Mijn miljoenknoop :D :D
Dit zie ik als ik de tuinkamerdeur open doe *G*

[ link | afbeelding ]
Bazenplant _O_
AnneXdonderdag 31 juli 2025 @ 23:21
Zojuist weer twee - volgens mij - naaktslakken uit een bloempot op het balkon gevist.
Of misschien is het regenworm. Na al die regen vandaag en eerder.
Kunnen jullie het zien?
SPOILER
RIP slak.
Kaatje1vrijdag 1 augustus 2025 @ 14:52
quote:
1s.gif Op donderdag 31 juli 2025 23:21 schreef AnneX het volgende:
Zojuist weer twee - volgens mij - naaktslakken uit een bloempot op het balkon gevist.
Of misschien is het regenworm. Na al die regen vandaag en eerder.
Kunnen jullie het zien?
SPOILER
RIP slak.
Ik heb geen idee van de voortplanting van slakken maar zou het kunnen dat je een nest of zo in die pot hebt?
AnneXvrijdag 1 augustus 2025 @ 16:24
quote:
0s.gif Op vrijdag 1 augustus 2025 14:52 schreef Kaatje1 het volgende:

[..]
Ik heb geen idee van de voortplanting van slakken maar zou het kunnen dat je een nest of zo in die pot hebt?
😂
Hupjezondag 3 augustus 2025 @ 15:32
Ik heb (of eigenlijk: had) een vak met siersalie in de tuin, maar in de loop der tijd blijven er steeds minder plantjes van over. Niet zo gek als ik lees wat ze nodig hebben: zon en geen arme grond. Ze staan zo ongeveer op het tegenovergestelde :') Ooit uitgekozen als alternatief voor lavendel (daar heb ik een hekel aan).
Wat zijn alternatieven op deze plek, met ongeveer dezelfde hoogte en paarsige bloemen?
AnneXzondag 3 augustus 2025 @ 17:33
quote:
0s.gif Op zondag 3 augustus 2025 15:32 schreef Hupje het volgende:
Ik heb (of eigenlijk: had) een vak met siersalie in de tuin, maar in de loop der tijd blijven er steeds minder plantjes van over. Niet zo gek als ik lees wat ze nodig hebben: zon en geen arme grond. Ze staan zo ongeveer op het tegenovergestelde :') Ooit uitgekozen als alternatief voor lavendel (daar heb ik een hekel aan).
Wat zijn alternatieven op deze plek, met ongeveer dezelfde hoogte en paarsige bloemen?
Kijk hierboven eens naar de “miljoenknoop” van Blues oa.
En lees ‘duizendknoop’ .
Hupjezondag 3 augustus 2025 @ 18:35
quote:
1s.gif Op zondag 3 augustus 2025 17:33 schreef AnneX het volgende:

[..]
Kijk hierboven eens naar de “miljoenknoop” van Blues oa.
En lees ‘duizendknoop’ .
Mooie plant (wel meer roze dan paars). Ik lees dat die wel de neiging heeft om te woekeren. Dat is minder handig op het plekje waar ze zouden moeten komen.
Seven.zondag 3 augustus 2025 @ 18:58
quote:
0s.gif Op zondag 3 augustus 2025 15:32 schreef Hupje het volgende:
Ik heb (of eigenlijk: had) een vak met siersalie in de tuin, maar in de loop der tijd blijven er steeds minder plantjes van over. Niet zo gek als ik lees wat ze nodig hebben: zon en geen arme grond. Ze staan zo ongeveer op het tegenovergestelde :') Ooit uitgekozen als alternatief voor lavendel (daar heb ik een hekel aan).
Wat zijn alternatieven op deze plek, met ongeveer dezelfde hoogte en paarsige bloemen?
quote:
1s.gif Op zondag 3 augustus 2025 17:33 schreef AnneX het volgende:

[..]
Kijk hierboven eens naar de “miljoenknoop” van Blues oa.
En lees ‘duizendknoop’ .
Mocht je in de buurt van Apeldoorn zitten, je mag het gratis afhalen bij mij. Wij gaan zagen in deze muur en er komt een raam tot op de grond, dus ze moeten weg (en ik heb elders in de tuin ook plenty staan).

PXL-20250803-150225490-MP.jpg

PXL-20250803-150229722-MP.jpg

PXL-20250803-150237964-MP.jpg
Seven.zondag 3 augustus 2025 @ 19:12
quote:
0s.gif Op zondag 3 augustus 2025 18:35 schreef Hupje het volgende:

[..]
Mooie plant (wel meer roze dan paars). Ik lees dat die wel de neiging heeft om te woekeren. Dat is minder handig op het plekje waar ze zouden moeten komen.
Ja, al die jonge uitlopers zijn van dit jaar dus de plant wil wel graag aan de wandel. Ze zijn wel geschikt voor de Chelsea chop eind mei, dan blijven ze wat compacter.
bleibleizondag 3 augustus 2025 @ 21:08
quote:
0s.gif Op zondag 3 augustus 2025 15:32 schreef Hupje het volgende:
Ik heb (of eigenlijk: had) een vak met siersalie in de tuin, maar in de loop der tijd blijven er steeds minder plantjes van over. Niet zo gek als ik lees wat ze nodig hebben: zon en geen arme grond. Ze staan zo ongeveer op het tegenovergestelde :') Ooit uitgekozen als alternatief voor lavendel (daar heb ik een hekel aan).
Wat zijn alternatieven op deze plek, met ongeveer dezelfde hoogte en paarsige bloemen?
Je kan kijken naar de Stachys Monieri Hummelo:
stachys_monieri_hummelo_ofwel_andoorn.webp
VIS_104553_1_1731572434145.jpg
bleibleizondag 3 augustus 2025 @ 21:12
Wat betreft de Duizendknoop (/Persicaria). Dat is dus een heel andere plant dan de verguisde Japanse duizendknoop die hele bossen over neemt. Persicaria die het naar zijn zin heeft wordt groter (alsin, de knol wordt groter dus de plant ook) maar ik heb niet de ervaring dat die woekert (dus overal in de tuin op komt).

Als de Persicaria te groot wordt, kan je met een spade gewoon een stuk van de knol afhakken in het voorjaar en dan is ie weer terug gebracht naar een formaat die je ok vindt.
Hupjezondag 3 augustus 2025 @ 21:16
quote:
0s.gif Op zondag 3 augustus 2025 21:12 schreef bleiblei het volgende:
Wat betreft de Duizendknoop (/Persicaria). Dat is dus een heel andere plant dan de verguisde Japanse duizendknoop die hele bossen over neemt. Persicaria die het naar zijn zin heeft wordt groter (alsin, de knol wordt groter dus de plant ook) maar ik heb niet de ervaring dat die woekert (dus overal in de tuin op komt).

Als de Persicaria te groot wordt, kan je met een spade gewoon een stuk van de knol afhakken in het voorjaar en dan is ie weer terug gebracht naar een formaat die je ok vindt.
Het verschil snap ik ;) Dit klinkt al een heel stuk beter, ik zal er eens naar kijken!
@Seven. Bedankt voor het aanbod, helaas niet in de buurt.
Seven.zondag 3 augustus 2025 @ 21:41
Ik denk dat ik ook maar eens serieus met de spade aan de gang moet (ook met de andere plekken waar ik de persicaria heb staan, ze zijn wel héél blij in onze tuin).
hilliebilliezondag 3 augustus 2025 @ 22:34
Ik heb hier dropnetel in de tuin staan. Ook mooie paarse bloemen. Maar weet niet hoeveel schaduw die kunnen hebben
Seven.vrijdag 15 augustus 2025 @ 17:12
Voor de hittegolf nog wat kunnen doen in de tuin. De duizendknoop tegen de zijgevel is verhuisd naar in totaal 5 nieuwe baasjes. Ook nog een pluk weggehaald en verplaatst naar de voortuin. Helaas heb je er dan dit jaar weinig meer aan, maar ik kijk nu al uit naar een mooie volle bos volgend jaar.

Ondertussen ben ik ook werk gaan maken van een border die overvol is. Duizendknoop weggegeven en verplaatst. Een van de eucalyptussen van 3m hoog heb ik weggegeven voor 3 zakken berenchips :+ en tegen de verwachting in: hij paste in een Picanto met de achterklep dicht! Flexibele boomtop _O_ . De eucalyptus op de foto blijft, maar ik wil 'm verder naar voren halen tussen de varen en het siergras zodat 'ie beter in het oog springt, en de pruikenboom erachter ook nog genoeg ruimte heeft. De rommelige Carex wordt me te hoog en passen toch ook niet zo bij het plaatje in mijn hoofd dus die krijgen ook nieuwe baasjes.

PXL-20250815-144216896-MP.jpg

We hadden nog een stuk of 5 kastanje palen voor ons schaduwdoek. Die moesten we verplaatsen vanwege de bouw van de aanbouw en de schuur. De palen hergebruiken we voor de vogelhuisjes en voederhuisjes. De broedkolonie voor mussen hebben we op een paal in de beukenhaag gezet, want mussen zitten graag in een beukenhaag (en toevallig kijkt ons eetkamerraam er op uit).

PXL-20250815-144233167-MP.jpg

PXL-20250815-144314576-MP.jpg

De Viburnum Tinus is redelijk ontploft. Ik had al een grote van de vorige bewoner. En ik heb er zelf 3 jonkies bij gezet zodat we een haagje hebben voor de overkapping.

PXL-20250815-144335571-MP.jpg
Seven.vrijdag 15 augustus 2025 @ 21:42
Oh ja, de hemelsleutels beginnen te bloeien (bij mij wat later wegens Chelsea chop).

De groene..

PXL-20250815-144111686-MACRO-FOCUS-MP.jpg

En de paarse O+

PXL-20250815-144135700-MACRO-FOCUS-MP.jpg
lazinesszaterdag 16 augustus 2025 @ 16:38
Toen we terug kwamen van de vakantie was Malva redelijk ontploft en hadden we het hoogtepunt van liatris spicata gemist -O-

IMG-8253.jpg

IMG-8222.jpg

Deze baby Joe variant van koninginnekruid zou maar 80cm worden maar gaat richting de 1.20

IMG-8248.jpg

Helianthus is al vroeg op dreef

IMG-8296.jpg

In de voortuin, verbena

IMG-8300.jpg

Sneeuwbal moet gesnoeid, sneeuwaster gaat ook als een malle

IMG-8298.jpg

Anemoon

IMG-8262.jpg

Rudbeckia en geranium

IMG_8299.jpg

Al met al doet de make-over van de voortuin het supergoed en de houtsnippers doen wat ze moeten doen qua onkruid _O_

Alleen zilverkaars gaat ook dit jaar nog geen bloemen geven helaas.
Doedezemaarzaterdag 16 augustus 2025 @ 20:58
Ik heb vandaag de haag van olijfwilg flink gesnoeid. Morgen de boel aan de binnenzijde nog aanpakken. Hij begint eindelijk echt wat te worden, ik denk dat we in dit tempo over een jaar of 2 wel een manshoge dichte haag hebben. Het laatste stukje laurierkers is heel zielig, we kijken het nog maar eens een jaartje aan en dan beslissen we wel of dat ook nog weg moet. Jammer hoor, we hadden het zo leuk bedacht met wat verschillende soorten struiken als haag en nu staat er eigenlijk alleen nog maar olijfwilg.
Doedezemaarzaterdag 16 augustus 2025 @ 21:19
Overigens krijgt onze voortuin nog een kleine opknapbeurt, er is iemand met z’n voertuig in beland en daarbij zijn er wat struiken vernield en de pruimenboom staat scheef. Gelukkig gaat de veroorzaker dat herstelwerk betalen. Het is nu vooral kaal waar er een mooie grote vlinderstruik stond, dat ding is finaal aan flarden gereden (en heeft zijn val gebroken)
lazinesszaterdag 16 augustus 2025 @ 21:27
quote:
1s.gif Op zaterdag 16 augustus 2025 21:19 schreef Doedezemaar het volgende:
Overigens krijgt onze voortuin nog een kleine opknapbeurt, er is iemand met z’n voertuig in beland en daarbij zijn er wat struiken vernield en de pruimenboom staat scheef. Gelukkig gaat de veroorzaker dat herstelwerk betalen. Het is nu vooral kaal waar er een mooie grote vlinderstruik stond, dat ding is finaal aan flarden gereden (en heeft zijn val gebroken)
:o

Bij mijn schoonouders viel er 10 jaar geleden een tak uit het bos achter de tuin, dwars door hun tientallen jaren oude struiken. Dat is nooit meer zo mooi vol gegroeid voordat ze er uiteindelijk vertrokken vorig jaar.
Seven.zaterdag 16 augustus 2025 @ 21:29
Dat is wel lekker van terugkomen van vakantie, na 2-3 weken ziet alles er ineens heel anders uit.

Mooie plaatjes weer @laziness
Seven.zaterdag 16 augustus 2025 @ 21:51
quote:
1s.gif Op zaterdag 16 augustus 2025 21:19 schreef Doedezemaar het volgende:
Overigens krijgt onze voortuin nog een kleine opknapbeurt, er is iemand met z’n voertuig in beland en daarbij zijn er wat struiken vernield en de pruimenboom staat scheef. Gelukkig gaat de veroorzaker dat herstelwerk betalen. Het is nu vooral kaal waar er een mooie grote vlinderstruik stond, dat ding is finaal aan flarden gereden (en heeft zijn val gebroken)
Wtf :') 8)7 had de veroorzaker gezopen?
Doedezemaarzaterdag 16 augustus 2025 @ 22:29
quote:
81s.gif Op zaterdag 16 augustus 2025 21:51 schreef Seven. het volgende:

[..]
Wtf :') 8)7 had de veroorzaker gezopen?
Nee, technisch mankement, hij reed gewoon rustig. Hij is in een slip geraakt en in onze tuin over de kop geslagen en op een centimeter of 2 van onze gevel geland. We schrokken ons lam, de buren ook want die kregen een golf grond tegen hun ramen. Hij zal wel fikse blauwe plekken hebben, hij heeft echt zo ontzettend geluk gehad. Vooral ook dat wij een heuveltje met struiken en een jonge boom hebben staan en geen hoge gemetselde bak zoals de buren.
Seven.zaterdag 16 augustus 2025 @ 22:40
quote:
1s.gif Op zaterdag 16 augustus 2025 22:29 schreef Doedezemaar het volgende:

[..]
Nee, technisch mankement, hij reed gewoon rustig. Hij is in een slip geraakt en in onze tuin over de kop geslagen en op een centimeter of 2 van onze gevel geland. We schrokken ons lam, de buren ook want die kregen een golf grond tegen hun ramen. Hij zal wel fikse blauwe plekken hebben, hij heeft echt zo ontzettend geluk gehad. Vooral ook dat wij een heuveltje met struiken en een jonge boom hebben staan en geen hoge gemetselde bak zoals de buren.
:X jemig, het klinkt allemaal een beetje onwerkelijk! Dan sta je wel ff raar te kijken allemaal :o .
Doedezemaarzaterdag 16 augustus 2025 @ 23:03
quote:
11s.gif Op zaterdag 16 augustus 2025 22:40 schreef Seven. het volgende:

[..]
:X jemig, het klinkt allemaal een beetje onwerkelijk! Dan sta je wel ff raar te kijken allemaal :o .
De volgende ochtend ging Symph echt even checken of hij het niet gedroomd had.
bleibleizondag 17 augustus 2025 @ 00:21
quote:
1s.gif Op zaterdag 16 augustus 2025 22:29 schreef Doedezemaar het volgende:

[..]
Nee, technisch mankement, hij reed gewoon rustig. Hij is in een slip geraakt en in onze tuin over de kop geslagen en op een centimeter of 2 van onze gevel geland. We schrokken ons lam, de buren ook want die kregen een golf grond tegen hun ramen. Hij zal wel fikse blauwe plekken hebben, hij heeft echt zo ontzettend geluk gehad. Vooral ook dat wij een heuveltje met struiken en een jonge boom hebben staan en geen hoge gemetselde bak zoals de buren.
Voor dat soort fratsen ben ik al jaren bang. We wonen op een T-kruising tegenover een industrie terrein waarbij ze regelmatig gas goed open trekken. Maar er is nog niemand door geschoten. Ik heb wel zitten denken wat ik moet doen om te voorkomen dat ze de woonkamer in vliegen. De vraag is of varkensruggen in je voortuin de boel mooier maken of niet :+ .
Hupjezondag 17 augustus 2025 @ 08:33
@Doedezemaar Dat is schrikken... En geluk dat de gevel niet geraakt is.
Mijn ouders hebben 3x een auto in hun tuin gehad en hebben daarom een betonnen randje om de tuin en een gemetselde bloembak voor de woonkamer.
Seven.zondag 17 augustus 2025 @ 09:27
@Claudia_x hoe gaat het ondertussen met jou en jullie tuin?
z80zondag 17 augustus 2025 @ 10:03
quote:
1s.gif Op zondag 17 augustus 2025 00:21 schreef bleiblei het volgende:

[..]
Voor dat soort fratsen ben ik al jaren bang. We wonen op een T-kruising tegenover een industrie terrein waarbij ze regelmatig gas goed open trekken. Maar er is nog niemand door geschoten. Ik heb wel zitten denken wat ik moet doen om te voorkomen dat ze de woonkamer in vliegen. De vraag is of varkensruggen in je voortuin de boel mooier maken of niet :+ .
Een varkensrugje houd een auto niet tegen. en als je pech het komt de auto van de grond los met nog veel meer schade aan het gebouw. Een paar betonpaaltjes die diep genoeg zitten vangen de klap veel beter op. De auto fout zich er mooi omheen, of draat om zijn as tegen het volgende paaltje. Maar is dan ook meteen een heleboel kinetische energie kwijt.
blomkezondag 17 augustus 2025 @ 13:32
Vanmorgen een voortuinwandeling gemaakt:

Zonnebloemen:
L1GtYX6.jpeg
9vVuK2D.jpeg
913GoRg.jpeg
dYfPnWh.jpeg

De kardinaalsmuts leidde jarenlang een kwijnend bestaan. Veel spint, luizen en rupsen. Dit jaar consequent bespoten en bestreden en het resultaat:

GAkTjlT.jpeg
0xYR42I.jpeg
9rvAUWH.jpeg
ZY6rXFG.jpeg
MhxnRqU.jpeg

De oleander naast de voordeur:

hGOZzku.jpeg

Hibiscus:

Icbkd7J.jpeg

Vlinderstruik (zonder vlinders) Buddlea:

Fs9W6MZ.jpeg
jgaSjtb.jpeg

De Dahlia, met regendruppels die niet goed flonkeren:

6IrJoh5.jpeg
0oM1Hob.jpeg
FffctjX.jpeg

zantedeschia aethiopica

axqN1P4.jpeg
D6bXPP3.jpeg

[ Bericht 4% gewijzigd door blomke op 17-08-2025 13:38:56 ]
Seven.zondag 17 augustus 2025 @ 16:25
Mooi hoor @blomke
Seven.zondag 17 augustus 2025 @ 16:26
Ik kwam deze leukerd tegen onderweg, schijnbaar heet dit blaassilene. Kan zijn dat ik vanavond ff zaadjes ga oogsten.

PXL-20250817-114930746-MP.jpg
blomkezondag 17 augustus 2025 @ 17:00
quote:
14s.gif Op zondag 17 augustus 2025 16:26 schreef Seven. het volgende:
Ik kwam deze leukerd tegen onderweg, schijnbaar heet dit blaassilene. Kan zijn dat ik vanavond ff zaadjes ga oogsten.

[ link | afbeelding ]
Ja leuk.
Seven.zaterdag 23 augustus 2025 @ 20:06
Ik ging van de week een wandelingetje doen 's avonds en toen zag ik uit een haag een tak van een judaspenning over de stoep hangen. Perfecte tijd van het jaar om zaden te oogsten dus ik heb de tak maar meegenomen.

Verder ga ik binnenkort nog even werk maken van dus blaassilene nu ik weet waar het staat. En alle ijzerhard die hier uitgebloeid is, wordt over de voortuin uitgestrooid.
Seven.zaterdag 23 augustus 2025 @ 20:43
Ik ben op zoek naar een meerstammig boompje, maar ik twijfel een beetje over welke ik zal kiezen.

De boom komt op een dikke meter van ons slaapkamerraam te staan, en dat raam gaat tot op de grond. En ons voeteneind staat straks die kant op dus ik zoek eigenlijk de perfecte mix van mooie grillige stam en goed voor de beestjes. Ook vanuit het keukenraam is 'ie goed te zien trouwens.

De boom komt bovenaan de wadi en staat in de halfschaduw. Dus zonaanbidders geen optie, maar eventueel hoog water vloeit wel heel snel weg. Ik wil geen boom die hoger wordt dan een meter of 5-6. Liefst een boom die vogels aantrekt.

Kanshebbers:
Katsuraboom
Krentenboom
Zevenzonenboom
Chinese kornoelje
Perzisch ijzerhout

Katsura ben ik laatst naar wezen kijken. Mooie planten wel maar ik vond ze te rechttoe rechtaan qua stam.

Dit plaatje komt iedereen onherroepelijk tegen in de zoektocht naar meerstammige bomen. Schijnbaar is dit Perzisch ijzerhout, qua stam vind ik dit prachtig:

10x-de-mooiste-meerstammige-bomen

Chinese Kornoelje twijfel ik over wegens de wat nattere bodem, maar deze wortelt niet diep.

Iemand ervaringen met één van deze bomen?
blomkezaterdag 23 augustus 2025 @ 21:22
quote:
7s.gif Op zaterdag 23 augustus 2025 20:43 schreef Seven. het volgende:
Ik ben op zoek naar een meerstammig boompje, maar ik twijfel een beetje over welke ik zal kiezen.

De boom komt op een dikke meter van ons slaapkamerraam te staan, en dat raam gaat tot op de grond. En ons voeteneind staat straks die kant op dus ik zoek eigenlijk de perfecte mix van mooie grillige stam en goed voor de beestjes. Ook vanuit het keukenraam is 'ie goed te zien trouwens.

De boom komt bovenaan de wadi en staat in de halfschaduw. Dus zonaanbidders geen optie, maar eventueel hoog water vloeit wel heel snel weg. Ik wil geen boom die hoger wordt dan een meter of 5-6. Liefst een boom die vogels aantrekt.

Kanshebbers:
Katsuraboom
Krentenboom

Iemand ervaringen met één van deze bomen?
Heb dozijn krentenboompjes, maar dat blijven iele boompjes en idem takjes. Qua bladkleur is het ijzerboompje mijn favoriet. Of de Ginkgo Biloba ofwel Japanse notenboom.

Verder kan je natuurlijk, als je de stam afzaagt, elke doolhof aan takken krijgen.

Als het om het uitzicht gaat, zou ik een groenblijvende boom nemen: taxus, hulst.
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 09:36
quote:
0s.gif Op zaterdag 23 augustus 2025 21:22 schreef blomke het volgende:

[..]
Heb dozijn krentenboompjes, maar dat blijven iele boompjes en idem takjes. Qua bladkleur is het ijzerboompje mijn favoriet. Of de Ginkgo Biloba ofwel Japanse notenboom.

Verder kan je natuurlijk, als je de stam afzaagt, elke doolhof aan takken krijgen.

Als het om het uitzicht gaat, zou ik een groenblijvende boom nemen: taxus, hulst.
Ik wil graag beginnen met iets dat er al uitziet als een meerstammige boom en niet een veredelde struik.

Krentenboom valt dan af.
Ginkgo Biloba wil eigenlijk heel groot worden toch?

Ijzerboom ga ik eens checken of die op die plek zou gedijen.
bleibleizondag 24 augustus 2025 @ 10:14
De vraag is wat ielig is. Het worden geen bomen met een doorsnede van 50cm. Maar onze krentenboom was na plm 5 jaar toch van 2-3cm. doorsnede naar 7-8cm doorsnede gegroeid. Maar vooral, mijn ervaring is dat op krentenboompjes vooral dikke duiven af komen :P . En dat zijn niet zo fijne beestjes voor je slaapkamer raam (roekoe...)

Je zou ook kunnen kijken naar Tibetaanse Sierkers. Heel mooie bast. Verwacht geen uitbundige bloei (een paar ienieminie witte bloemetjes). Maar groeit niets aan voor beestjes.
blomkezondag 24 augustus 2025 @ 10:25
quote:
7s.gif Op zondag 24 augustus 2025 09:36 schreef Seven. het volgende:

Ginkgo Biloba wil eigenlijk heel groot worden toch?

Niet als je de zaag erin zet. Je kan bijna iedere boom een model en vorm meegeven. Zaag je de hoofdstam door, gaat e in de breedte met heel veel uitlopers verder. Zaag je zijtakken van de hoofdstam af, wordt het een rechte stam.
blomkezondag 24 augustus 2025 @ 10:25
- -

[ Bericht 99% gewijzigd door blomke op 24-08-2025 12:02:38 ]
Lucky_Strikezondag 24 augustus 2025 @ 11:01
@Seven.

Dit is mijn Perzisch ijzerhout na 4 jaar. Ik werd verliefd op hetzelfde plaatje als wat je postte met die lange stammen. Ik heb het idee dat de stammen aan het groeien zijn, harder dan de kruin. Maar ik weet het niet zeker. Ik denk wel dat hij het beste tot zijn recht komt met niet veel andere planten er omheen, bij ons is dat nu nog niet het geval.

rszrwoFV.jpg

Is een kronkelhazelaar iets voor je? Die heb ik ook staan, 1,5 jaar oud en hij ziet er veelbelovend uit.
Lucky_Strikezondag 24 augustus 2025 @ 11:05
Ik heb zojuist tickets gekocht voor de Gardeners World plantenmarkt op Landgoed De Lage Wiersse O+
blomkezondag 24 augustus 2025 @ 11:55
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 11:01 schreef Lucky_Strike het volgende:
@:seven.

Dit is mijn Perzisch ijzerhout na 4 jaar. Ik werd verliefd op hetzelfde plaatje als wat je postte met die lange stammen. Ik heb het idee dat de stammen aan het groeien zijn, harder dan de kruin. Maar ik weet het niet zeker. Ik denk wel dat hij het beste tot zijn recht komt met niet veel andere planten er omheen, bij ons is dat nu nog niet het geval.

[ afbeelding ]

^O^

Da's het ijzerboompje. Wist niet dat het Perzisch ijzerhout heet!

Dit zie je in de herfst:

OIP.WyQ3vBkH4P06rXEsQWEzfAHaFA?rs=1&pid=ImgDetMain&o=7&rm=3

En dit is de bloeiwijze:

perzisch-ijzerhout-vanessa-halfstam4858.jpg

[ Bericht 11% gewijzigd door blomke op 24-08-2025 12:02:04 ]
Pualazondag 24 augustus 2025 @ 12:14
Ik heb voor een meerstammige berk gekozen @Seven, omdat ik de stam belangrijk vond. En ik hou echt van dat witte 'papier' wat er bij een berk uiteindelijk afbladdert. Maar of deze heel dier-vriendelijk is weet ik eigenlijk niet. Maar het was hier het eerste jaar vooral een struik, maar sinds ik vormsnoei heb gedaan is het ineens écht een boom O+
Vanyelzondag 24 augustus 2025 @ 13:17
quote:
7s.gif Op zondag 24 augustus 2025 09:36 schreef Seven. het volgende:

[..]
Ik wil graag beginnen met iets dat er al uitziet als een meerstammige boom en niet een veredelde struik.

Krentenboom valt dan af.
Ginkgo Biloba wil eigenlijk heel groot worden toch?

Ijzerboom ga ik eens checken of die op die plek zou gedijen.
:Y

Mijn buren hebben een grote staan. Mijn favoriete uitzicht, zeker in de herfst met grijze lucht erachter. Misschien wel de mooiste boom die ik ken O+
blomkezondag 24 augustus 2025 @ 13:49
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 13:17 schreef Vanyel het volgende:
Mijn buren hebben een grote staan. Mijn favoriete uitzicht, zeker in de herfst met grijze lucht erachter. Misschien wel de mooiste boom die ik ken O+
Schitterend. Zit een heel verhaal achter.
SV-tjezondag 24 augustus 2025 @ 14:01
quote:
0s.gif Op zondag 17 augustus 2025 10:03 schreef z80 het volgende:

[..]
Een varkensrugje houd een auto niet tegen. en als je pech het komt de auto van de grond los met nog veel meer schade aan het gebouw. Een paar betonpaaltjes die diep genoeg zitten vangen de klap veel beter op. De auto fout zich er mooi omheen, of draat om zijn as tegen het volgende paaltje. Maar is dan ook meteen een heleboel kinetische energie kwijt.
Exact de reden waarom wij het muurtje met ijzeren hekwerk om de voortuin laten staan en de beukenhaag erdoorheen laten groeien (want geen fan van het ijzerenhekwerk). Een jaar geleden is er al een vrachtwagen tegenaan beland (in de boch liggen ook varkensruggen) en zijn een aantal stenen van het muurtje beschadigd en het hekwerk in de bocht is niet meer rond maar zit een knik in nu. Hebben zelf niet gezien wat of wanneer het gebeurd is.
Vanyelzondag 24 augustus 2025 @ 16:22
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 13:17 schreef Vanyel het volgende:

[..]
:Y

Mijn buren hebben een grote staan. Mijn favoriete uitzicht, zeker in de herfst met grijze lucht erachter. Misschien wel de mooiste boom die ik ken O+
Zo dus
IMG-20201103-155406-2.jpg

IMG-20201103-120722-2.jpg
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 19:24
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 16:22 schreef Vanyel het volgende:

[..]
Zo dus
[ afbeelding ]

[ afbeelding ]
Indrukwekkend _O_

Maar wel heul groot voor bij ons in de tuin :D
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 19:25
quote:
0s.gif Op zondag 24 augustus 2025 12:14 schreef Puala het volgende:
Ik heb voor een meerstammige berk gekozen @:seven, omdat ik de stam belangrijk vond. En ik hou echt van dat witte 'papier' wat er bij een berk uiteindelijk afbladdert. Maar of deze heel dier-vriendelijk is weet ik eigenlijk niet. Maar het was hier het eerste jaar vooral een struik, maar sinds ik vormsnoei heb gedaan is het ineens écht een boom O+
Wordt die niet huge?
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 19:37
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 11:01 schreef Lucky_Strike het volgende:
@:seven.

Dit is mijn Perzisch ijzerhout na 4 jaar. Ik werd verliefd op hetzelfde plaatje als wat je postte met die lange stammen. Ik heb het idee dat de stammen aan het groeien zijn, harder dan de kruin. Maar ik weet het niet zeker. Ik denk wel dat hij het beste tot zijn recht komt met niet veel andere planten er omheen, bij ons is dat nu nog niet het geval.

[ afbeelding ]

Is een kronkelhazelaar iets voor je? Die heb ik ook staan, 1,5 jaar oud en hij ziet er veelbelovend uit.
Het is idd de bedoeling om 'm hier solitair te planten, alleen een bodembedekker eronder.

Mooi stammetje heeft die van jou hoor! Hoe hoog is 'ie?

Ik kan nu ook een boom bestellen voor 273 euro die dan met draadkluit geleverd wordt in oktober. Ik wil 100% van tevoren gaan kijken.

Dit is een foto van bij de kweker, ik denk zo'n 3m hoog. Vermoedelijk kost dat iets van 500-600 euro. Als we met de verbouwing binnen budget blijven, dan is dit ook wel het overwegen waard :7 .

0d2b32ff35-MpMnwaOWvmn0.jpg

09e8940bbf-8cOyBnt4Qy7r.jpg
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 20:04
Ik was met m'n zoontje 'op avontuur' en met wat voorzichtige sturing kwamen we weer langs de blaassilene van vorig weekend. Hier kan ik wel wat mee.

PXL-20250824-105423993-MP.jpg

PXL-20250824-111310306-MACRO-FOCUS-MP.jpg
bleibleizondag 24 augustus 2025 @ 20:06
Dit is de Tibetaanse sierkers die nu 4-5 jaar in de tuin staat bij ons:
20250824_195654-1-scaled-e1756058641636.jpg

En ten opzichte van de oude bomen langs de oprit:
20250824_195756-scaled-e1756058626117.jpg

Fijne eraan (vind ik, gezien de plek) is dat je er netjes onderdoor kan kijken. Dus dat ie niet het zicht blokt :) .
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 20:11
quote:
0s.gif Op zondag 24 augustus 2025 20:06 schreef bleiblei het volgende:
Dit is de Tibetaanse sierkers die nu 4-5 jaar in de tuin staat bij ons:
[ afbeelding ]

En ten opzichte van de oude bomen langs de oprit:
[ afbeelding ]

Fijne eraan (vind ik, gezien de plek) is dat je er netjes onderdoor kan kijken. Dus dat ie niet het zicht blokt :) .
Die is ook mooi O+ . Wel een zonaanbidder, lees ik. Hier hebben we 4-6 uur zon per dag, misschien iets meer rond 21 juni. Bij jullie lijkt 'ie best donker te staan?
Blueszondag 24 augustus 2025 @ 20:16
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 16:22 schreef Vanyel het volgende:

[..]
Zo dus
[ afbeelding ]

[ afbeelding ]
Wow O+
Lucky_Strikezondag 24 augustus 2025 @ 21:23
quote:
7s.gif Op zondag 24 augustus 2025 19:37 schreef Seven. het volgende:

[..]
Het is idd de bedoeling om 'm hier solitair te planten, alleen een bodembedekker eronder.

Mooi stammetje heeft die van jou hoor! Hoe hoog is 'ie?

Ik kan nu ook een boom bestellen voor 273 euro die dan met draadkluit geleverd wordt in oktober. Ik wil 100% van tevoren gaan kijken.

Dit is een foto van bij de kweker, ik denk zo'n 3m hoog. Vermoedelijk kost dat iets van 500-600 euro. Als we met de verbouwing binnen budget blijven, dan is dit ook wel het overwegen waard :7 .

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]
Hij is 1.50-1.80 nu denk ik. Een krappe meter gegroeid in 3 jaar. We hebben er 110 euro voor betaald. Mijn vriend kreeg een rolberoerte toen ik dat vertelde.

Ik weet niet of ik de onze zo krijg dat de stammen hoog worden of dat alleen de kruin nog de hoogte in schiet. Ik heb eigenlijk geen idee hoe ik dat voor elkaar moet krijgen. Ik zet in de agenda dat ik dat in februari eens uitzoek.

@bleiblei, mooie boom! Leuk inderdaad om er onderdoor te kunnen kijken.
bleibleizondag 24 augustus 2025 @ 21:59
quote:
14s.gif Op zondag 24 augustus 2025 20:11 schreef Seven. het volgende:

[..]
Die is ook mooi O+ . Wel een zonaanbidder, lees ik. Hier hebben we 4-6 uur zon per dag, misschien iets meer rond 21 juni. Bij jullie lijkt 'ie best donker te staan?
Oh ja, bij ons krijgt ie wel vol zon overdag inderdaad. Het is met name de bast die em dus bijzonder maakt:
2b4ff2a9-1d6f-4497-b4ac-2c075aeb4f08jpeg-752.jpg
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 22:00
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 21:23 schreef Lucky_Strike het volgende:

[..]
Hij is 1.50-1.80 nu denk ik. Een krappe meter gegroeid in 3 jaar. We hebben er 110 euro voor betaald. Mijn vriend kreeg een rolberoerte toen ik dat vertelde.

Ik weet niet of ik de onze zo krijg dat de stammen hoog worden of dat alleen de kruin nog de hoogte in schiet. Ik heb eigenlijk geen idee hoe ik dat voor elkaar moet krijgen. Ik zet in de agenda dat ik dat in februari eens uitzoek.

@:bleiblei, mooie boom! Leuk inderdaad om er onderdoor te kunnen kijken.
Het is gewoon een langzame groeier, elke meerstammige boom ziet er in de eerste jaren uit als een struik.

Ik zou de onderste takken wegknippen in februari/maart. En het VT wonen plaatje heeft een vrij platte en brede kruin. Dus die recht opgaande tak in het midden kun je volgens mij ook gewoon snoeien.
Blueszondag 24 augustus 2025 @ 22:06
Ik heb m'n bazenplant vandaag aan 1 kant flink weggeknipt, die wilde de baas gaan spelen over Wolfje }:|
Seven.zondag 24 augustus 2025 @ 22:25
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 22:06 schreef Blues het volgende:
Ik heb m'n bazenplant vandaag aan 1 kant flink weggeknipt, die wilde de baas gaan spelen over Wolfje }:|
Ja, hou ze in de gaten! Die van mij kan goed samenleven door lichtjes te leunen op een Skimmia en hemelsleutel, maar dat zijn van zichzelf best stevige planten. Bij m'n varen en siergrassen flopte de bazenplant er helemaal overheen.
Vanyelzondag 24 augustus 2025 @ 22:52
quote:
7s.gif Op zondag 24 augustus 2025 19:24 schreef Seven. het volgende:

[..]
Indrukwekkend _O_

Maar wel heul groot voor bij ons in de tuin :D
Ik heb nog een behoorlij stuk van de onderkant afgeknipt ook ;)
Lucky_Strikezondag 24 augustus 2025 @ 22:55
quote:
7s.gif Op zondag 24 augustus 2025 22:00 schreef Seven. het volgende:

[..]
Het is gewoon een langzame groeier, elke meerstammige boom ziet er in de eerste jaren uit als een struik.

Ik zou de onderste takken wegknippen in februari/maart. En het VT wonen plaatje heeft een vrij platte en brede kruin. Dus die recht opgaande tak in het midden kun je volgens mij ook gewoon snoeien.
Zoiets inderdaad. Hij krijgt te weinig aandacht eigenlijk. Hij staat in een deel van de tuin waar ik niet veel aan toe kom.
Pualazondag 24 augustus 2025 @ 23:28
IMG-3560.jpg

De berk hier. En alles is in toom te houden met snoeien ;)

Dit is het 2e jaar dat ie staat, ¤55 ;)
Seven.maandag 25 augustus 2025 @ 07:20
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 23:28 schreef Puala het volgende:
[ afbeelding ]

De berk hier. En alles is in toom te houden met snoeien ;)

Dit is het 2e jaar dat ie staat, ¤55 ;)
Die luchtige top steekt mooi af tegen de lucht O+ .
Bluesmaandag 25 augustus 2025 @ 07:55
quote:
7s.gif Op zondag 24 augustus 2025 22:25 schreef Seven. het volgende:

[..]
Ja, hou ze in de gaten! Die van mij kan goed samenleven door lichtjes te leunen op een Skimmia en hemelsleutel, maar dat zijn van zichzelf best stevige planten. Bij m'n varen en siergrassen flopte de bazenplant er helemaal overheen.
Mss 'scheur' ik er wel een stuk af met wortel en al om m in de voorpostzegel te zetten.... als dat lukt is het win-win. :)
Pualamaandag 25 augustus 2025 @ 08:40
quote:
7s.gif Op maandag 25 augustus 2025 07:20 schreef Seven. het volgende:

[..]
Die luchtige top steekt mooi af tegen de lucht O+ .
Ja ik hou er wel van. Wat je nog niet ziet is dat de middelste stam ook echt al wit is wat bij een berk hoort. Maar voor dit geld misschien wel een optie voor jullie ;)
blomkemaandag 25 augustus 2025 @ 18:39
quote:
1s.gif Op zondag 24 augustus 2025 23:28 schreef Puala het volgende:
[ afbeelding ]

De berk hier. En alles is in toom te houden met snoeien ;)

Dit is het 2e jaar dat ie staat, ¤55 ;)
Ben benieuwd. Een berk is toch een snelle groeier?
Pualamaandag 25 augustus 2025 @ 22:52
quote:
0s.gif Op maandag 25 augustus 2025 18:39 schreef blomke het volgende:

[..]
Ben benieuwd. Een berk is toch een snelle groeier?
U vraagt zich misschien af: ”Is de meerstammige berk ook iets voor mij?” Een dingetje kan bijvoorbeeld de hoogte van de meerstammige berk zijn. Zo is deze kanjer te verkrijgen in een vorm van 2 meter, maar ook in 3,50 meter. Een normale berk kan wel tot 30 meter hoogte groeien. Dat zal de meerstammige berk minder snel doen, maar hij kan wel 5 meter worden. Nu denkt u misschien: ”Help kan ik deze meerstammige berk ook klein houden?” Ja hoor, dat kan, met goed snoeien gaat dat gewoon werken. We leggen u dadelijk uit hoe dat kan.

Dus meerstammig is ook groei verdelen, dus qua tempo zal het meevallen :Y
Drizzt_DoUrdenwoensdag 27 augustus 2025 @ 15:38
Godnondeju, hangplant zit vol met bladluis, en zie volgens mij ook meeldauw (al voelt het niet pluizig aan) :{ Kan ik wéér aan de slag.
UitStralingwoensdag 27 augustus 2025 @ 18:36
Een volwassen berk drinkt 700 liter water per dag uit de toplaag van je grond, krijg je een zandtuintje ;(
Blueszondag 31 augustus 2025 @ 17:16
Woeiiii golfer heeft dit handige hulpje (ander merk) voor mij gekocht en ik heb m net uitgeprobeerd.
SPOILER
Grassprieten rondom de voet vd parasol weggehaald, de bovenkant Tinus en wat klimopuitsteeksels en randen langs het pad gedaan.
Ik hoef niet meer te bukken of andere rothoudingen aan te nemen met mijn slechte rug *O* _O_
Heel blij mee!

Stuk vlinderboom (wat een dikke stronken :o ) afgeknipt met takkenschaar in een emmer water gezet om wortels te krijgen, dan kan ie over een paar weken in de voorpostzegel.
Als ik die heb kort gezet met mn nieuwe speeltje *O*
mailyzondag 31 augustus 2025 @ 17:19
quote:
1s.gif Op zondag 31 augustus 2025 17:16 schreef Blues het volgende:
Woeiiii golfer heeft dit handige hulpje (ander merk) voor mij gekocht en ik heb m net uitgeprobeerd.
SPOILER
Grassprieten rondom de voet vd parasol weggehaald, de bovenkant Tinus en wat klimopuitsteeksels en randen langs het pad gedaan.
Ik hoef niet meer te bukken of andere rothoudingen aan te nemen met mijn slechte rug *O* _O_
Heel blij mee!

Stuk vlinderboom (wat een dikke stronken :o ) afgeknipt met takkenschaar in een emmer water gezet om wortels te krijgen, dan kan ie over een paar weken in de voorpostzegel.
Als ik die heb kort gezet met mn nieuwe speeltje *O*
Messen ipv draad ^O^
Blueszondag 31 augustus 2025 @ 17:21
quote:
1s.gif Op zondag 31 augustus 2025 17:19 schreef maily het volgende:


Messen ipv draad ^O^
Ik heb een paar grasmessen, een paar takjesmessen en een soort cirkelzaagje O+ >:O
AnneXzondag 31 augustus 2025 @ 17:57
quote:
1s.gif Op zondag 31 augustus 2025 17:16 schreef Blues het volgende:
Woeiiii golfer heeft dit handige hulpje (ander merk) voor mij gekocht en ik heb m net uitgeprobeerd.
SPOILER
Grassprieten rondom de voet vd parasol weggehaald, de bovenkant Tinus en wat klimopuitsteeksels en randen langs het pad gedaan.
Ik hoef niet meer te bukken of andere rothoudingen aan te nemen met mijn slechte rug *O* _O_
Heel blij mee!

Stuk vlinderboom (wat een dikke stronken :o ) afgeknipt met takkenschaar in een emmer water gezet om wortels te krijgen, dan kan ie over een paar weken in de voorpostzegel.
Als ik die heb kort gezet met mn nieuwe speeltje *O*
Mooi dingetje!
mailyzondag 31 augustus 2025 @ 18:00
quote:
1s.gif Op zondag 31 augustus 2025 17:21 schreef Blues het volgende:

[..]
Ik heb een paar grasmessen, een paar takjesmessen en een soort cirkelzaagje O+ >:O
Ik zie dat Bol ook zoiets heeft ....
Ik slaap er nog een n8je over :+
sigmedinsdag 2 september 2025 @ 17:43
Ik ben zo blij met m'n wolfje. Het is al een forse wolf!
Toen ik 'm kocht vroeg ik de kweker (gespecialiseerd in schaduwplanten) naar iets dat ook nog goed tegen droogte kon; toen kreeg ik dus dit wolfje aanbevolen (en ook iets anders, wat het geen jaar volhield).
3hXkrPel.jpg

Er achter staat de nu bloeiende moeraslelie; die houdt niet van droogte maar kan zowel tegen totale natheid als tegen tijdelijk drooggevallen en staat daardoor goed in een waterdichte ketel. (Met vijg op de achtergrond)
LKSwXUo.jpg

Ergens anders, maar ook met vijg erachter, de hybiscus. Wordt heel langzaam maar gestaag groter.
BCxzGXU.jpg

De hemelsleutel bloeit nog net niet
QhyaF33.jpg

Maar de appels gloeien alsof het feest is
FGOZyNq.jpg
Ambro, zo'n fijne appel!
Seven.dinsdag 2 september 2025 @ 18:31
Wolfsmelk _O_ . In heb de jonge uitlopers vorig weekend verplaatst naar de voortuin.
Seven.zondag 7 september 2025 @ 15:43
Deze pad zat midden op ons pad en wilde wel poseren.

PXL-20250906-120907369-PORTRAIT.jpg
Seven.woensdag 10 september 2025 @ 23:44
De zomer lijkt nu echt wel voorbij hè?

Ik ga deze maand maar eens focussen op verplaatsen van een aantal planten die me te dicht op het pad of te dicht tegen de muur van de buren staan. Ik wil m'n overgebleven eucalyptus verplekken want die staat te dicht op de muur van de buren. M'n pruikenboom groeit alle kanten op behalve recht omhoog (ik denk dat 'ie gewoon wat meer licht wil, hij staat te dicht op de muur).

Verbena en een hoge siergras direct langs het pad is vanaf augustus een drama als het allemaal zo hoog wordt dat het gaat hangen. Dus die krijgen ook allemaal een nieuw plekje en dat betekent dat ik de verbena nu echt over de hele lengte in de zijtuin en voortuin ga zetten. Alle jonge verbena's die ik vind, verplaats ik al de hele zomer naar de voortuin (tot zover zeker 20 stuks al) en de uitgebloeide verbena's verkruimel ik ook achterin de borders. En daarmee wordt verbena mijn weefplant. Ik vermoed dat dat komende zomer wel dramatische impact zal hebben.

En zo het tweede seizoen besef je dus pas wat je het seizoen ervoor anders aan had moeten pakken :+ .

De blaassilene en judaspenning zaden heb ik afgelopen weekend ingezaaid, aangezien die in de natuur ook gewoon deze tijd van het jaar de zaden laten vallen, komt het vast wel goed.
Bluesdonderdag 11 september 2025 @ 00:10
Ik wil een stuk bazenplant scheuren (?) en proberen of ie in de voorpostzegel wil 'aarden'. Maar hoe doe ik dit?
Stuk uitgraven,ja :D

Dus met schep gewoon in een stuk plant raggen als het lukt en met wortel en al over zetten?

Stuk vlinder staat al een tijd in een emmer water die gaat ook naar de voorpostzegel.
Wil daar zoveel mogelijk vaste planten ook.

[ Bericht 4% gewijzigd door Blues op 11-09-2025 00:19:46 ]
Seven.donderdag 11 september 2025 @ 00:15
quote:
1s.gif Op donderdag 11 september 2025 00:10 schreef Blues het volgende:
Ik wil een stuk bazenplant scheuren (?) en proberen of ie in de voorpostzegel wil 'aarden'. Maar hoe doe ik dit?
Stuk uitgraven (dus met schep gewoon eigen show in een stuk raggen als het lukt of zo met wortel en al?
Stuk vlinder staat al een tijd in een emmer water die gaat ook naar de voorpostzegel.
Wil daar zoveel mogelijk vaste planten ook.
Yep, misschien heb je wel wat jonge uitlopers, uitgraven en ingraven. Ook van de moederplant is het heel makkelijk om stukken af te steken.
Bluesdonderdag 11 september 2025 @ 00:20
Spannend >:O Tnx!
kreedonderdag 11 september 2025 @ 03:33
wat te doen tegen onkruid? dat vraag ik me vooral af?
de_boswachterdonderdag 11 september 2025 @ 04:04
quote:
0s.gif Op donderdag 11 september 2025 03:33 schreef kree het volgende:
wat te doen tegen onkruid? dat vraag ik me vooral af?
Schoffelen?
kreedonderdag 11 september 2025 @ 04:05
quote:
0s.gif Op donderdag 11 september 2025 04:04 schreef de_boswachter het volgende:

[..]
Schoffelen?
na tis tussen wat uit de liggende tegels is dus, nu is dat laatste keer weggehaald met bosmaaier. dus met zo'n lintje enzo, je kent t wel.

Maar heel snel weer terug dus
kreedonderdag 11 september 2025 @ 04:07
al met al schoffelen geen optie dus, tis of eruit trekken maar komt t terug.
Seven.donderdag 11 september 2025 @ 06:58
quote:
0s.gif Op donderdag 11 september 2025 03:33 schreef kree het volgende:
wat te doen tegen onkruid? dat vraag ik me vooral af?
Met bodembedekkers krijgt onkruid amper een kans.
Seven.donderdag 11 september 2025 @ 07:06
quote:
0s.gif Op donderdag 11 september 2025 04:07 schreef kree het volgende:
al met al schoffelen geen optie dus, tis of eruit trekken maar komt t terug.
Tussen tegels en klinkers is mos heel effectief.

In de natuur blijft aarde in combinatie met licht en vocht gewoon nooit onbedekt m.u.v. strand, duinen en woestijnen. Al het andere is genoeg voedingsbodem voor planten en die zullen zich ook gewoon overal vestigen waar nog geen planten staan.
Seven.donderdag 11 september 2025 @ 07:12
Ik zoek een vaste plant voor een smalle border naast het tuinpad. Halfschaduw, plant die 1-2m max wordt, moet dus echt de hoogte in gaan en niet de breedte, en moet niet gaan hangen over het pad.

Iemand suggesties?

[ Bericht 3% gewijzigd door Seven. op 11-09-2025 07:17:57 ]
Doedezemaardonderdag 11 september 2025 @ 09:11
quote:
5s.gif Op donderdag 11 september 2025 07:12 schreef Seven. het volgende:
Ik zoek een vaste plant voor een smalle border naast het tuinpad. Halfschaduw, plant die 1-2m max wordt, moet dus echt de hoogte in gaan en niet de breedte, en moet niet gaan hangen over het pad.

Iemand suggesties?
Vingerhoedskruid?
Bij ons gaat alles liggen, gek word ik ervan.
Pualadonderdag 11 september 2025 @ 09:55
quote:
5s.gif Op donderdag 11 september 2025 07:12 schreef Seven. het volgende:
Ik zoek een vaste plant voor een smalle border naast het tuinpad. Halfschaduw, plant die 1-2m max wordt, moet dus echt de hoogte in gaan en niet de breedte, en moet niet gaan hangen over het pad.

Iemand suggesties?
Camelia wellicht?
Seven.donderdag 11 september 2025 @ 20:37
quote:
1s.gif Op donderdag 11 september 2025 09:11 schreef Doedezemaar het volgende:

[..]
Vingerhoedskruid?
Bij ons gaat alles liggen, gek word ik ervan.
Oh ja, best goed idee! En daar heb ik wel e.e.a. van staan al.
Seven.donderdag 11 september 2025 @ 20:37
quote:
0s.gif Op donderdag 11 september 2025 09:55 schreef Puala het volgende:

[..]
Camelia wellicht?
Mooie suggest inderdaad! Ik ga checken.
Blueszaterdag 13 september 2025 @ 13:32
quote:
14s.gif Op donderdag 11 september 2025 00:15 schreef Seven. het volgende:


Yep, misschien heb je wel wat jonge uitlopers, uitgraven en ingraven. Ook van de moederplant is het heel makkelijk om stukken af te steken.
Gelukt!
En klaar *O* *O*
Net voor de enorme buien!

Met mn nieuwe speeltje uitgebloeide zomerblommen in de voorpostzegel afgedingest. Ipv met mijn slechte rug bukken en alles met de hand, kan ik nu blijven staan en zonder moeite cirkelzaag ik alles af })

Een grote tak vlinder uit de achtertuin die al een tijd in water stond en jonge bazenplantstukken uit de tuin ingegraven in de voorpostzegel. >:O
Seven.zaterdag 13 september 2025 @ 15:56
Ik ook nét op tijd m'n ijzerhard verplaatst naar geen kans meer gezien om zelf nog te wateren. Ijzerhard houdt niet van verplaatsen maar met een milde winter lopen ze denk ik volgend jaar gewoon weer uit.
Drizzt_DoUrdenzaterdag 13 september 2025 @ 16:03
Kon net weer een slak uit de balkonbak plukken :')
AnneXzaterdag 13 september 2025 @ 18:33
quote:
0s.gif Op zaterdag 13 september 2025 16:03 schreef Drizzt_DoUrden het volgende:
Kon net weer een slak uit de balkonbak plukken :')
Stom hè… op een balkon: van een pak zaadjes met kleurige Zinnia bleven 2 plantjes over. 😢
Avonden bij het licht van de mobiel de naakt- en huisjesslakken vermeurd.
SPOILER
IMG-3067.jpg
Seven.zaterdag 13 september 2025 @ 22:05
Ik heb het gewoon opgegeven met planten die slakken lekker vinden :+ .
Blueszaterdag 13 september 2025 @ 22:11
Ik heb ook menig plant 'uitgezet' als ie werd opgevreten en/of het na 2 of 3x verplaatsen niet wilde doen. })
AnneXzaterdag 13 september 2025 @ 22:48
quote:
9s.gif Op zaterdag 13 september 2025 22:05 schreef Seven. het volgende:
Ik heb het gewoon opgegeven met planten die slakken lekker vinden :+ .
Zinnia deed het al jaren goed in de tuin van de buurvrouw en ik kon er onbelemmerd van plukken.
Dus dit had ik niet verwacht: slakken bij de Zinnia mini stekjes niet en op een balkon niet.

Dus graag tips en advies voor volgend jaar: zaadjes voor laagblijvend en bloeiend in een ruime pot, waaronder 3 lagen bollen lasagne. Pretty please. O+
Seven.zondag 14 september 2025 @ 10:15
Nog even terugkomen op de zoektocht naar de meerstammige boom. Het is deze Perzisch ijzerhout geworden van 2 meter hoog. Rib uit m'n lijf, maar ik vond het belangrijk om 'm zelf uit te kunnen zoeken en ook wel direct een boom, in plaats van een paar jaar tegen de achterkant van een struik aan te kijken.

Eind oktober wordt 'ie bezorgd.

PXL-20250913-095346183-MP.jpg

PXL-20250913-095352689-MP.jpg

PXL-20250913-095357952-MP.jpg

PXL-20250913-095403739-MP.jpg

PXL-20250913-095411972-MP.jpg
Seven.zondag 14 september 2025 @ 10:30
Ik wil de bramen in het gemeenteplantsoen achter onze tuin te lijf gaan binnenkort. Ik zoek nog goede handschoenen hiervoor. Iemand tips?
Vanyelzondag 14 september 2025 @ 11:38
quote:
5s.gif Op zondag 14 september 2025 10:30 schreef Seven. het volgende:
Ik wil de bramen in het gemeenteplantsoen achter onze tuin te lijf gaan binnenkort. Ik zoek nog goede handschoenen hiervoor. Iemand tips?
Als ze toevallig nu beschikbaar zijn bij de Aldi hun (geiten?)leren handschoenen.
Doedezemaardonderdag 18 september 2025 @ 19:34
Vandaag maar eens wat inkopen gedaan, voornamelijk herfstbloeiers
IMG-4839.jpg

IMG-4840.jpg

De potten op de eerste foto waren afgeprijsd, een hele pot vol zomerbollen voor ¤4,95, dus maar 2 kleuren meegenomen. Als ze tzt uitgebloeid zijn ga ik wel bedenken of ze in potten blijven of dat ik ze ga rooien en in het voorjaar in de tuin planten.

Aankopen zijn o.a. 2 kleuren Persicaria (orangefield en blackfield), wat verschillende herfstanemonen, 2 kleuren Penstemon (rich ruby en Schoenholzeri), Echinacea delicious Candy, Rudbeckia prairie glow, Gaura Siskyou pink en (niet op de foto) een Choysia Ternata.
Seven.donderdag 18 september 2025 @ 20:12
Mooie aanwinsten @Doedezemaar
miss_slyzaterdag 20 september 2025 @ 10:56
Ik heb een vraag: als je houtsnippers tussen de planten strooit om onkruid tegen te gaan, is het dan ook niet moeilijker voor planten die zichzelf uitzaaien om op te komen?
Seven.zaterdag 20 september 2025 @ 12:17
quote:
7s.gif Op zaterdag 20 september 2025 10:56 schreef miss_sly het volgende:
Ik heb een vraag: als je houtsnippers tussen de planten strooit om onkruid tegen te gaan, is het dan ook niet moeilijker voor planten die zichzelf uitzaaien om op te komen?
Theoretisch zou dat zo moeten werken. En ik ervaar wel inderdaad dat ik niet zo gek veel onkruid heb. Maar verbena en wilde Marjolein lijkt er geen last van te hebben, net als rode klaver en wilde aardbei.
Blueszaterdag 20 september 2025 @ 12:25
Het lijkt erop dat vlinder en bazenplant het gaan redden in de voorpostzegel. Heeft dan ook flink geregend en er komt nog heel wat aan })

Gisteren tuin lekker onder handen genomen. Gemaaid, eea gesnoeid, roos vastgezet, vegen vegen vegen op een hoop en laten liggen voor de beestjes O+
miss_slyzaterdag 20 september 2025 @ 12:37
quote:
7s.gif Op zaterdag 20 september 2025 12:17 schreef Seven. het volgende:

[..]
Theoretisch zou dat zo moeten werken. En ik ervaar wel inderdaad dat ik niet zo gek veel onkruid heb. Maar verbena en wilde Marjolein lijkt er geen last van te hebben, net als rode klaver en wilde aardbei.
Dank. Ik ga het eens proberen hier.
Mikeyttzaterdag 20 september 2025 @ 18:20
Misschien dat mensen hier wel ervaring hebben... Ik ga binnenkort verhuizen en daar hebben we dus een voortuin (geen achtertuin ;( )

Ik wil graag alvast in kaart brengen welke planten/bloemen ik kan planten die gunstig zijn voor insecten en bijen, maar wel weinig onderhoud vergen. Ik weiger stenen neer te zetten m.u.v. van het voetpad naar de voordeur.

Zijn daar goede planten voor? :@ We zijn doordeweeks niet altijd thuis, dus meer dan 1x per week water geven is niet echt een optie.
Mikeyttzaterdag 20 september 2025 @ 18:21
quote:
0s.gif Op zaterdag 20 september 2025 18:20 schreef Mikeytt het volgende:
Misschien dat mensen hier wel ervaring hebben... Ik ga binnenkort verhuizen en daar hebben we dus een voortuin (geen achtertuin ;( )

Ik wil graag alvast in kaart brengen welke planten/bloemen ik kan planten die gunstig zijn voor insecten en bijen, maar wel weinig onderhoud vergen. Ik weiger stenen neer te zetten m.u.v. van het voetpad naar de voordeur.

Zijn daar goede planten voor? :@ We zijn doordeweeks niet altijd thuis, dus meer dan 1x per week water geven is niet echt een optie.
Heb voor nu iig lavendel, russsische salie en maagdenpalm begrepen (kleine tuin trouwens, ~4x3 meter
Seven.zaterdag 20 september 2025 @ 18:48
quote:
0s.gif Op zaterdag 20 september 2025 18:20 schreef Mikeytt het volgende:
Misschien dat mensen hier wel ervaring hebben... Ik ga binnenkort verhuizen en daar hebben we dus een voortuin (geen achtertuin ;( )

Ik wil graag alvast in kaart brengen welke planten/bloemen ik kan planten die gunstig zijn voor insecten en bijen, maar wel weinig onderhoud vergen. Ik weiger stenen neer te zetten m.u.v. van het voetpad naar de voordeur.

Zijn daar goede planten voor? :@ We zijn doordeweeks niet altijd thuis, dus meer dan 1x per week water geven is niet echt een optie.
Heb je veel zon of dat niet? Op welke windrichting ligt je tuin?
lazinesszaterdag 20 september 2025 @ 18:51
quote:
0s.gif Op zaterdag 20 september 2025 18:20 schreef Mikeytt het volgende:
Misschien dat mensen hier wel ervaring hebben... Ik ga binnenkort verhuizen en daar hebben we dus een voortuin (geen achtertuin ;( )

Ik wil graag alvast in kaart brengen welke planten/bloemen ik kan planten die gunstig zijn voor insecten en bijen, maar wel weinig onderhoud vergen. Ik weiger stenen neer te zetten m.u.v. van het voetpad naar de voordeur.

Zijn daar goede planten voor? :@ We zijn doordeweeks niet altijd thuis, dus meer dan 1x per week water geven is niet echt een optie.
Verbena/IJzerhard. Daar zoemen de beestjes nu nog steeds omheen.
Mikeyttzaterdag 20 september 2025 @ 18:52
quote:
7s.gif Op zaterdag 20 september 2025 18:48 schreef Seven. het volgende:

[..]
Heb je veel zon of dat niet? Op welke windrichting ligt je tuin?
oei. hoe kan ik daar het beste achterkomen? :@
Mikeyttzaterdag 20 september 2025 @ 18:55
ahh, tuin aan het westen, dus vooral zon in de middag...
uo3AGV3.png
Mikeyttzaterdag 20 september 2025 @ 18:57
quote:
1s.gif Op zaterdag 20 september 2025 18:51 schreef laziness het volgende:

[..]
Verbena/IJzerhard. Daar zoemen de beestjes nu nog steeds omheen.
Nice, die zag ik nog niet! Er staat online dat je die Verbena alleen water hoeft te geen bij droogte, de rest van het jaar niet... zou top zijn
AnneXzaterdag 20 september 2025 @ 18:58
quote:
0s.gif Op zaterdag 20 september 2025 18:20 schreef Mikeytt het volgende:
Misschien dat mensen hier wel ervaring hebben... Ik ga binnenkort verhuizen en daar hebben we dus een voortuin (geen achtertuin ;( )

Ik wil graag alvast in kaart brengen welke planten/bloemen ik kan planten die gunstig zijn voor insecten en bijen, maar wel weinig onderhoud vergen. Ik weiger stenen neer te zetten m.u.v. van het voetpad naar de voordeur.

Zijn daar goede planten voor? :@ We zijn doordeweeks niet altijd thuis, dus meer dan 1x per week water geven is niet echt een optie.
Feli met huis én tuin. w/
Seven.zaterdag 20 september 2025 @ 19:10
@Mikeytt als je een makkelijke tuin wil: vol zetten met siergrassen en bodembedekkers tot je geen aarde meer ziet. Dan heb je ook bijna geen onkruid.

Het eerste jaar kun je onkruid voorkomen door te mulchen met houtsnippers bijvoorbeeld, tweede jaar zie je daar vrijwel niks meer van want dan is het dichtgegroeid, en dan heeft onkruid bijna geen kans meer.

Siergrassen knip je in maart allemaal tot vlak boven de grond terug en that's it. Dat oogt wel best kaal in maart en april dus in de herfst plant je een hoop bloembollen (narcissen, tulpen, dat soort spul).

Verder plant je wat hogere vaste planten waarmee je zoemend spul aantrekt tussen je siergrassen. Welke vaste planten en siergrassen precies is afhankelijk van de hoeveelheid zon.

Voorbeeldje:

2019-07-29%2020.28.38.jpg
Seven.zaterdag 20 september 2025 @ 19:15
quote:
0s.gif Op zaterdag 20 september 2025 18:55 schreef Mikeytt het volgende:
ahh, tuin aan het westen, dus vooral zon in de middag...
[ afbeelding ]
Dat is prima. Mijn zijtuin ligt op het westen. Ik heb daar zowel siergrassen als ijzerhard/verbena. Verder kom je daar ook wel weg met zonnehoedjes en andere zonaanbidders.

Kogellook trekt veel hommels en bijen, maar bloeit kort. Laat zich heel mooi combineren met siergras met 1 flinke stengel met een bolle bloem dat boven het gras eronder uitsteekt. Ijzerhard trekt heel veel vlinders en wordt best hoog, waardoor het ook makkelijk boven wat hogere grassen uitsteekt. Duizendknoop (niet de Japanse) trekt ook serieus veel bijen. Als je een kleine boom wil, ga dan voor een vuilboom, die zoemde deze zomer van de hoeveelheid bijen. Hemelsleutel is een sedum die je 1 keer per jaar terug snoeit tot de grond, en die staat hier nu nog bijen en hommels te trekken. Die laat zich goed combineren met bodembedekkers, mooi voor voorin je tuin.

Lavendel doet het bij mij prima op het westen maar die snoei je wel 2 of 3 keer per jaar.

Verder zijn dit allemaal planten die ik 1x per week flink sproei bij 30c of meer.

[ Bericht 5% gewijzigd door Seven. op 20-09-2025 19:20:39 ]
Seven.zaterdag 20 september 2025 @ 19:22
Verder zou ik niets planten wat slakken graag lusten (zie ik goed dat je aan het water woont?.
Seven.zaterdag 20 september 2025 @ 19:24
Stipa+tenuissima+Ponytails.JPG
lazinesszaterdag 20 september 2025 @ 19:29
Ik snoei lavendel maar 1x per jaar en siergrassen verschilt of ik ze wel of niet knip. Dat kan dus luier, laat je niet afschrikken.
Een hele border met carex, ook siergras die geen snoei nodig heeft, was hier trouwens echt drama. Daar groeide onkruid dwars door de pol heen en was totaal niet te verwijderen. Mijn advies zou het daarom niet zijn om het vol te zetten met siergrassen.

In mijn vorige tuin had ik lavendel en vrouwenmantel om en om langs het pad staan nav dit plaatje en dat stond er altijd nog top bij na drie weken op vakantie en een hittegolf.

IMG-8490.jpg
Doedezemaarzaterdag 20 september 2025 @ 21:17
Vandaag was de kolibrievlinder weer in de tuin, ik liep er bijna tegenaan toen hij op de uitgezaaide Verbena Bonariensis zat die ik wilde gaan verplaatsen. Dat verplaatsen stel ik maar even uit.

Verder is het ideaal weer om in de tuin te werken, de grond is lekker los door al die regen, onkruid trek ik er zo uit en planten verplaatsen gaat ook makkelijk. Want uiteraard doe ik weer eens een plantenshuffle.

Op deze manier ben ik straks wel klaar voordat het bollenplanttijd wordt, zou het me dit jaar wel lukken om de bollen op tijd in de grond te krijgen?
bleibleizaterdag 20 september 2025 @ 21:54
Ik verplaats continu uitgezaaide Verbena :P . Van Juni tot Augustus pluk ik de zaailingen overal tussen bestrating en plekken waar ik ze niet wil. Zet ze een paar weken in een P9 potje en dan krijgen ze een plekje waar ik het wel wil hebben. Of gaan ze naar België waar mijn zusje met haar bejaarde geestelijke gehandicapten een ruiltuin bestiert in de instelling waar ze werkt :D .

Ben fan van Verbena's (ze doen mij denken aan vroeger, ze stonden tussen de kruiden in mijn moeders kruidenstrook). Maar vind het geen ideale solitaire planten. Dan zijn ze wat kaal en sprieterig. Ik laat ze graag enigszins gecontroleerd door de borders heen zwerven.
bleibleizaterdag 20 september 2025 @ 22:03
Ik merk trouwens wel dat ik beetje van het Piet Oudolf aan het afstappen ben. Minder blauw paars roze en meer andere kleuren in de tuin. Dus heb afgelopen periode veel crocosmia, rudbeckia, achilea in rood en terracotta, monarda en knautia geplant. Meer rode en gele afwisseling dus :P .
Mikeyttzaterdag 20 september 2025 @ 22:18
quote:
7s.gif Op zaterdag 20 september 2025 19:10 schreef Seven. het volgende:
@:mikeytt als je een makkelijke tuin wil: vol zetten met siergrassen en bodembedekkers tot je geen aarde meer ziet. Dan heb je ook bijna geen onkruid.

Het eerste jaar kun je onkruid voorkomen door te mulchen met houtsnippers bijvoorbeeld, tweede jaar zie je daar vrijwel niks meer van want dan is het dichtgegroeid, en dan heeft onkruid bijna geen kans meer.

Siergrassen knip je in maart allemaal tot vlak boven de grond terug en that's it. Dat oogt wel best kaal in maart en april dus in de herfst plant je een hoop bloembollen (narcissen, tulpen, dat soort spul).

Verder plant je wat hogere vaste planten waarmee je zoemend spul aantrekt tussen je siergrassen. Welke vaste planten en siergrassen precies is afhankelijk van de hoeveelheid zon.

Voorbeeldje:

[ afbeelding ]
Dank voor alle info! Ik ga eens wat informatie zoeken over dat mulchen met houtsnippers. Als dat onkruid volledig tegengaat, zou dat ideaal zijn.

Momenteel staat het nog vol met tegels (echt het enige huis in de straat samen met de buurman met een getegelde tuin...) Zal dus klein beginnen en er steeds meer tegels uit halen, maar dan zijn die siergrassen eigenlijk wel ideaal. Ze vullen de boel goed op.

2x per jaar lavendel snoeien is beter dan ik dacht :@ En 1x per week goed wateren is ook ideaal. _O_ Lees dat het ook veel planten zijn waarbij het niet heel erg is als je te veel of te weinig water geeft.

En dank voor de slakkentip. Totaal niet aan gedacht _O- De Rotte stroomt 2 blokken achter en rechts van het huis :')
Seven.zondag 21 september 2025 @ 07:37
quote:
1s.gif Op zaterdag 20 september 2025 21:54 schreef bleiblei het volgende:
Ik verplaats continu uitgezaaide Verbena :P . Van Juni tot Augustus pluk ik de zaailingen overal tussen bestrating en plekken waar ik ze niet wil. Zet ze een paar weken in een P9 potje en dan krijgen ze een plekje waar ik het wel wil hebben. Of gaan ze naar België waar mijn zusje met haar bejaarde geestelijke gehandicapten een ruiltuin bestiert in de instelling waar ze werkt :D .

Ben fan van Verbena's (ze doen mij denken aan vroeger, ze stonden tussen de kruiden in mijn moeders kruidenstrook). Maar vind het geen ideale solitaire planten. Dan zijn ze wat kaal en sprieterig. Ik laat ze graag enigszins gecontroleerd door de borders heen zwerven.
Ik doe het ook het hele jaar door, maar ik doe ze niet eerst in een potje. Ik trek ze er voorzichtig uit els een cm of 20 zijn.
Seven.zondag 21 september 2025 @ 07:59
quote:
0s.gif Op zaterdag 20 september 2025 22:18 schreef Mikeytt het volgende:

[..]
Dank voor alle info! Ik ga eens wat informatie zoeken over dat mulchen met houtsnippers. Als dat onkruid volledig tegengaat, zou dat ideaal zijn.

Momenteel staat het nog vol met tegels (echt het enige huis in de straat samen met de buurman met een getegelde tuin...) Zal dus klein beginnen en er steeds meer tegels uit halen, maar dan zijn die siergrassen eigenlijk wel ideaal. Ze vullen de boel goed op.

2x per jaar lavendel snoeien is beter dan ik dacht :@ En 1x per week goed wateren is ook ideaal. _O_ Lees dat het ook veel planten zijn waarbij het niet heel erg is als je te veel of te weinig water geeft.

En dank voor de slakkentip. Totaal niet aan gedacht _O- De Rotte stroomt 2 blokken achter en rechts van het huis :')
Ik hou van lavendel, ze worden helaas niet zo heel oud (15 jaar) maar omdat ze zoveel bijen aantrekken, snoei ik ze na de eerste bloei zodat ze eind augustus/september nog een keer bloeien. En dan aan het eind van de tweede bloei zodat ze beetje fatsoenlijk de winter in gaan. In de lente snoei je ze dan wat verder terug zodat de struik zelf mooi compact blijft. Volgens mij is alleen de lente snoei een must.

Voordeel van siergras is dat slakken het niet lekker vinden ^O^ . Ik heb een beekje achter de tuin en ik neem afscheid van alles waar slakken van houden.

Niets gaat onkruid volledig tegen. Maar geen kale grond is je belangrijkste wapen in de strijd tegen onkruid en dat kan je zowel met mulch als met bodembedekkers bereiken.

Plant in groepjes van minimaal 3. Op een relatief kleine tuin zou ik het aantal verschillende planten beperken.

Achterin je border kun je molinia heidebraut combineren met ijzerhard en duizendknoop (persicaria amplexicaula). Dat wordt allemaal al 1,5 - 2 meter hoog.

Vedergras is ook een hele bekende en geliefde grassoort die wat lager blijft, die heb ik voorin mijn border met hemelsleutel bijvoorbeeld, of heuchera.

Verder is het in je voortuin wel leuk om nog een sierboompje of struik te hebben. Klassieker is Japanse esdoorn, die snoei je niet en omdat ze meestal laag boven de grond zitten, plant je er wat bodembedekkers onder. Je kan ook gaan voor een leuk (groenblijvend) bolboompje op een stam, liguster devalanayum, glansmispel bijvoorbeeld. Als je die jong koopt zijn ze niet zo achterlijk duur en dan kun je ze ook makkelijk klein houden door te snoeien. Onder kun je gewoon aanplanten zodat zo'n boompje boven je border uitpiept.

En goed plan om langzamerhand tegels te wippen. Ik zou wel alvast een plantenlijst maken van 10-15 planten en een idee waar ze komen. Ik heb zelf bijvoorbeeld de ijzerhard te dicht op het pad gezet dus die moeten nu allemaal verplekt worden :+ . Hele zomer heel voorzichtig over het pad gelopen wegens de hoeveelheid bijen.

[ Bericht 3% gewijzigd door Seven. op 21-09-2025 08:04:49 ]