Dan nog is het de vraag of je iets op gang zet omdat de meeste toch wel gehecht zijn aan alle comfort en niet beter weten. Maar je hebt sowieso overal wel collectieven waar ze er een andere filosofie op nahouden. Die doen aan ruilhandel, zijn niet afhankelijk van alle hippe materialistische bullcrap zoals ipods en kunnen zich zelf voorzien in dagelijkse behoeften. Zie de Occupy beweging. Maar zonder jezelf in dat hokje te plaatsen kan je ook nadenken over een alternatieve leefwijze.quote:Op woensdag 7 maart 2012 02:01 schreef Probably_on_pcp het volgende:
Enige wat je kunt doen is bewustzijn verspreiden. En dan niet door middel van schreeuwen op een straathoek, maar zorgen dat je een autoriteit wordt en werkelijk ALLES van het onderwerp afweet. En daarbij moet je een wijs mens zijn, anders luisteren mensen toch niet naar je.
Winstmaximalisatie dmv van 'economies of scale'.quote:Op woensdag 7 maart 2012 02:24 schreef Faazz het volgende:
[..]
Wat ik niet snap is waarom bijna alle grote bedrijven door blijven groeien om nog groter en machtiger te worden terwijl ze hun bijdrage aan de samenleving al lang en breed hebben geleverd.
Ga deze docu eens kijken en je snapt precies waarom bedrijven zich gedragen zoals ze zich gedragen. Deze docu is een echte must-see:quote:Op woensdag 7 maart 2012 02:24 schreef Faazz het volgende:
[..]
Dan nog is het de vraag of je iets op gang zet omdat de meeste toch wel gehecht zijn aan alle comfort en niet beter weten. Maar je hebt sowieso overal wel collectieven waar ze er een andere filosofie op nahouden. Die doen aan ruilhandel, zijn niet afhankelijk van alle hippe materialistische bullcrap zoals ipods en kunnen zich zelf voorzien in dagelijkse behoeften. Zie de Occupy beweging. Maar zonder jezelf in dat hokje te plaatsen kan je ook nadenken over een alternatieve leefwijze.
Het kapitalisme is een gedachtegoed waar generaties mee zijn opgegroeid en zich heeft ontwikkeld tot wat het nu is. Daar heb je een revolutie voor nodig om het kapot te krijgen en die zet je niet in gang door grootmachten te bombarderen. Het blijft een terroristische daad en je zal niet op steun van wie dan ook hoeven te rekenen.
Wat ik niet snap is waarom bijna alle grote bedrijven door blijven groeien om nog groter en machtiger te worden terwijl ze hun bijdrage aan de samenleving al lang en breed hebben geleverd.
Dan zouden mensen wel naar Ghandi, de dalai Lama en meerderen luisteren, of naar hoogleraren sociologie, psychologie of zelfs economie.quote:Op woensdag 7 maart 2012 02:01 schreef Probably_on_pcp het volgende:
Enige wat je kunt doen is bewustzijn verspreiden. En dan niet door middel van schreeuwen op een straathoek, maar zorgen dat je een autoriteit wordt en werkelijk ALLES van het onderwerp afweet. En daarbij moet je een wijs mens zijn, anders luisteren mensen toch niet naar je.
Mooie uitleg Deelnemer.quote:1. de markt heeft altijd gelijk (de markt efficientie hypothese)
2. de vrije wil
Alles is Godswil is tegenwoordig vervangen door de gedachte dat de markt altijd gelijk heeft. Alle waarde is subjectief en er is geen intersubjectief vergelijk mogelijk. In een vrije markt komen vraag en aanbod in evenwicht en zo ontstaan objectieve marktwaarden. Marktwaarden zijn dus de enige objectieve maatstaf van waarde. Daarom kun je het niet oneens zijn met de marktuitkomst (het is jouw subjectieve oordeel tegenover de objectieve marktwaarde). Noch kun je zinvol protesteren tegen de inkomensverdeling, die logisch voortvloeit uit de marktwaarde van menselijke arbeid.
De vrije wil speelt nog steeds dezelfde rol. Omdat alles een keuze is, heeft niemand een excuus. Daarom is alles je eigen verantwoordelijkheid, en als het misloopt, je eigen schuld. Je moet mensen in moeilijkheden niet proberen te helpen, want anders leren ze niet om hun eigen verantwoordelijkheid te nemen. Daarom leest een goed burger mensen de les over 'eigen verantwoordelijk'. Als mensen toch suggereren dat het niet zo eenvoudig is, dan zitten ze in een slachtofferrol (en dat is walgelijk).
De markt is een selectie mechanisme. Als je het gevoel hebt tot de uitverkorenen te behoren dan weet je dat dit mechanisme in je voordeel werkt. Enthousiasme is het natuurlijke gevolg als je jezelf ziet als een rijzende ster in de resulterende meritocratie.quote:Op woensdag 7 maart 2012 15:15 schreef Nietvandezewereld het volgende:
[..]
Beetje immoreel die efficienty hypothese.
Maar...als je aan de goede kant van de lijn staat zou je hem kunnen verdedigen.
quote:Ik had persoonlijk niet verwacht dat mensen echt deze bullshit zouden aanhangen, maar ja , laatst kwam ik erachter dat een boek als Greed is good een heel continent in zijn greep hield/houdt..
Helemaal mee eens.quote:Op woensdag 7 maart 2012 15:29 schreef deelnemer het volgende:
[..]
De markt is een selectie mechanisme. Als je het gevoel hebt tot de uitverkorenen te behoren dan weet je dat dit mechanisme in je voordeel werkt. Enthousiasme is het natuurlijke gevolg als je jezelf ziet als een rijzende ster in de resulterende meritocratie.
Je kunt falen in de markt. je kunt echter ook totaal niet geinteresseerd zijn in de markt.quote:De keerzijde van het selectiemechanisme is afwijzing. Voor degene die falen is egoisme en hebzucht ongeldig. Streven naar een beter lot is alleen acceptabel via de selectiemechanisme van de markt. De consequenties daarvan niet aanvaarden is ook egoisme, maar dan van het onacceptabele soort.
[..]
De vrije markt is ook de enige bron van dwang (volgens het ideaal: libertarisme). De markt wordt geroemd als de brenger van vrijheid, maar het predicaat 'vrij' heeft alleen betrekking op de markt zelf. De mensen daarbinnen zijn natuurlijk geen prijszetters (= monopolisten), maar prijsnemers. Ze kennen de vrije markt als een dwingend mechanisme, waarin je jezelf aanpast aan de geldende marktwaarden / selectiecriteria.quote:Op woensdag 7 maart 2012 16:00 schreef Nietvandezewereld het volgende:
[..]
Het dwingende van economisch denken is wat denk ik, velen met mij stoort.
Maar een compleet vrije markt zal niet lang vrij blijvenquote:Op woensdag 7 maart 2012 18:56 schreef eldodo het volgende:
@degenen die tegen (vrije) markt zijn: in wat voor maatschappij zouden jullie willen leven? Wat is het ideaal?
Nou zou ik zelf in een samenleving met een compleet vrije markt willen leven. Dat is momenteel mijn persoonlijke voorkeur. Maar zoiets bestaat er nu ook niet.
Ja, regels. Ik bedoelde geweldvrij, lichamelijke dwang-vrij. Daarvoor moet er een fundament aan expliciete of impliciete regels en sancties bestaan zodat niet iedere malloot een privé legertje start, warlord speelt en uiteindelijk weer een of andere staatsvorm invoert, dat dwangmatig bepaalt hoe mensen mogen en moeten handelen.quote:Op woensdag 7 maart 2012 19:03 schreef Mr.44 het volgende:
[..]
Maar een compleet vrije markt zal niet lang vrij blijven
denk aan kartel vorming en het ontstaan van monopolies
Er zijn regels nodig om een redelijk vrij systeem in stand te houden
Volgens de vrije markt ideologie is egoisme / zelfliefde de enige menselijke motivatie, en ontvangt in een ideale vrije markt een ieder precies de marktwaarde van zijn bijdrage. Maar als je uit egoisme ook tegen de vrije markt kunt zijn, valt de vrije markt ideologie door de mand. Als iemands marktwaarde nul is, heeft hij geen belang bij een vrije markt. Je zou verwachten dat hij dan tegen een vrije markt economie is (uit gezond egoisme). Het rare is dat de vrije markt ideologen deze redenering niet erkennen.quote:Op woensdag 7 maart 2012 18:56 schreef eldodo het volgende:
@degenen die tegen (vrije) markt zijn: in wat voor maatschappij zouden jullie willen leven? Wat is het ideaal?
Nou zou ik zelf in een samenleving met een compleet vrije markt willen leven. Dat is momenteel mijn persoonlijke voorkeur. Maar zoiets bestaat er nu ook niet.
Prima weerlegging.quote:Op woensdag 7 maart 2012 20:01 schreef deelnemer het volgende:
Volgens de vrije markt ideologie is egoisme / zelfliefde de enige menselijke motivatie, en ontvangt in een ideale vrije markt een ieder precies de marktwaarde van zijn bijdrage. Maar als je uit egoisme ook tegen de vrije markt kunt zijn, valt de vrije markt ideologie door de mand. Als iemands marktwaarde nul is, heeft hij geen belang bij een vrije markt. Je zou verwachten dat hij dan tegen een vrije markt economie is (uit gezond egoisme). Het rare is dat de vrije markt ideologen deze redenering niet erkennen.
Dat spreekt me wel aan.quote:Milton Freedman noemt in het filmpje hierboven twee voorbeelden van de heilzame werking van hebzucht / egoisme: Einstein en Ford. Einstein moest er zelf niets van hebben en beklaagt zich over de economische dwang in de samenleving. Een beter voorbeeld is de socialistische beweging, die uit eigenbelang de verzorgingsstaat hebben gerealiseerd.
Mijn ideale samenleving bevordert de levenslust/plezier van de mensen die erin leven. Daarvoor is een goede gemeenschap de basis. Een goede gemeenschap grossiert niet in een politieke ideologie, zoals telkens weer het geval is. De liberale vrije markt ideologie is daarin geen uitzondering.
Wat mij betreft blijft de vrije markt bestaan, maar houden we op met de leugenachtige ideologische newspeak die al tientallen jaren gaande is. Deze ideologische indoctrinatie bestaat vooral uit machtspolitiek, stiekeme klassestrijd en eigenwaan. Geen mensen meer ophitsen met overdreven ideeen over eigenverantwoordelijkheid, of ophitsen met de geur van succes, en het achterwegen laten van afzeik strategieen, zoals neerbuigend praten over slachtofferrollen. Geen hitsige praat over hoe je jezelf als volmaakt moet presenteren bij een solicitatie. Geen mensen meer opzadelen met bovenmenselijke eisen of verwachtingen. Geen bonuscultuur waarin iedereen onder druk wordt gezet maximaal te presteren. Dat voorkomt veel agressie en schijnheiligheid.
Een gevangene is zeker geen klant, zo'n persoon wordt doorgaans toch echt tegen eigen wil ontvoerd. En daar is het gevaar. Wat als onderwijs, zorg, politie e.d. op een dwangmatige manier 'aangeboden' worden? Dan is het geen aanbod, geen keuze die je zelf mag maken. Je bent geen klant, je bent burger, onderdaan, gevangene, slaaf, noem maar op. Geen vrij mens. Ik zou ook willen dat het taalgebruik verdween dat impliceert dat dit wel vrijblijvend aangeboden diensten zijn, alsof het een stuk vrije markt is. Dienstbaarheid en inspelen op individuele wensen van de 'klanten' is hier fundamenteel niet aan de orde.quote:Misschien dat we dan zelfs normale redelijke politieke debatten kunnen voeren. De erkenning dat zorg, onderwijs, wetenschap, politiek, banken, rechtspraak, politie, gevangenissen en leger niet voldoen aan de voorwaarden van een vrije markt, en dus ook niet persé in dat keurlijf moeten worden gepropt (of besproken moeten worden in die termen; bv een gevangene is geen klant).
Verwacht geen wonderen. Het is of een vrije markt, of een overheidsorganisatie. In beide gevallen is er sprake van dwang als mensen niet voldoen en zich moeten aanpassen. Maar de ideologische stelling: markt = vrijheid en overheid = dwang, is misleidend. Het is beter om te letten op de plekken waar de dwang wordt uitgeoefend. Een vrije markt is vrijer (dus beter, overal waar dat mogelijk is) maar in plaats van marktwerking op de spits te drijven, moet je het temperen. Je moet ook de zwakke plekken kennen van een vrije markteconomie (competatief, conformistisch, instabiel, kortzichtig, populistisch, grenzeloos) en het systeem temperen tbv van mensen.quote:Op woensdag 7 maart 2012 22:17 schreef eldodo het volgende:
Als nu eens bovenstaande diensten wel werden geleverd op vrijblijvende basis, dat jij je niet hoeft te onderwerpen naar het beeld van hoe anderen eisen dat je leeft. En dat het ook niet binnen het idee van een vrije markt valt. In wat voor vormen kan onderwijs, zorg etc. dan nog meer voorkomen?
Dit doe me denken aan al die kuthippies die zich afzetten tegen 'het systeem'.quote:Op woensdag 7 maart 2012 01:41 schreef Aardappel2610 het volgende:
Stel nou hè... Dat je een hekel hebt aan het kapitalisme, terwijl je in een neoliberaal kapitalistisch land woont. Hoe zorg je er dan voor dat je dat kapitalisme als systeem toch kan verwerpen. Dus jezelf er buiten te zetten of het in ieder geval niet voeden?
Deze vraag houd mij erg bezig de laatste tijd...
Voor de hand liggende optie zou natuurlijk zijn om het systeem tegen te werken door het te schaden. Denk aan bomaanslagen bij grote banken of internationale winkelketens. Maar dat is natuurlijk geen manier van leven die je jezelf aan wil meten.
Beter is het om je te distantiëren van het systeem. Er bewust niet aan mee te doen: Geen aankopen doen bij grote ketens (hoewel dat bijna niet te doen is) en anderen voorlichten over hun (indirecte) daden. Dat zet echter weinig zoden aan de dijk, aangezien het gros van de mensen zich heeft genesteld in de luxe die het systeem hen heeft gebracht.
Het blijft een lastige vraag...
Was je in communistisch rusland opgegroeid sprak je over kutkapitalistenquote:Op donderdag 8 maart 2012 15:28 schreef Cracka-ass het volgende:
[..]
Dit doe me denken aan al die kuthippies die zich afzetten tegen 'het systeem'.
Maar ondertussen wel een uitkering trekken natuurlijk.![]()
No offence
Ik ben ook niet van mening dat er een vrije markt is waarin mensen in alle opzichten veel vrijer of gelukkiger zijn. Een bepaalde mate van zekerheid is ook nodig om de illusie van vrijheid te kunnen ervaren.quote:Verwacht geen wonderen. Het is of een vrije markt, of een overheidsorganisatie. In beide gevallen is er sprake van dwang als mensen niet voldoen en zich moeten aanpassen. Maar de ideologische stelling: markt = vrijheid en overheid = dwang, is misleidend. Het is beter om te letten op de plekken waar de dwang wordt uitgeoefend. Een vrije markt is vrijer (dus beter, overal waar dat mogelijk is) maar in plaats van marktwerking op de spits te drijven, moet je het temperen. Je moet ook de zwakke plekken kennen van een vrije markteconomie (competatief, conformistisch, instabiel, kortzichtig, populistisch, grenzeloos) en het systeem temperen tbv van mensen.
De mens is zelf innovatief. In bedrijfskundige zin is de markt beslist innovator nummer één. ALs natuurkundige lees je vast nooit veel over de geschiedenis van bedrijfssystemen. Ik volg momenteel een opleiding logistiek management en trust me, veel omwentelingen in de wijze waarop we dingen doen en maken zijn een gevolg van het mondiale kapitalisme. Natuurlijk zijn bepaalde creativiteitsuitingen niet direct geschikt voor commerciële doeleinden.quote:Ook de stelling dat de markt innovatief is, is twijfelachtig. Innovatie is vaak het werk van typische mensen, die met hun ziel onder hun arm door het leven stappen (denk aan: Kurt Godel, Paul Dirac, Ludwig Wittgenstein, John Nash, Vincent van Gogh, Virgina Woolf, Grigori Perelman, etc.), of niet helemaal opgewassen zijn tegen gure marktwerking (zoals Albert Einstein, Andrew Wiles, etc.), en zelden de eigenschappen bezitten die de markt graag ziet, zoals: extravert, optimistisch, sportief, goede sociale vaardigheden, flexibel en resultaatgericht.
Ben ik het mee eens, maar als zoveel mensen het vinden wat is dan toch de kracht van de markt? Misschien trekt de economie zich wel niets aan van wat mensen gelukkig maakt. En dat is dan geen marktkritiek natuurlijk.quote:Weerstand van mensen heeft volgens mij veel te maken met verandering en identiteit. Verandering is onvermijdelijk, maar mensen zijn niet oneindig flexibel. Het ligt eraan waar iemands zwakke en sterke kanten liggen. Een autist moet je niet voordurend van sociale omgeving wisselen. Voor veel mensen is het beter om te wortelen in een stabiele sociale omgeving. Er wordt ook te gemakkelijk verwacht dat mensen zomaar een nieuw beroep kunnen uitoefenen. Het gevolg is dat veel mensen juist weinig variatie in werk kunnen realiseren. Ik zou liever zien dat mensen realistischer kijken naar mensen en situaties.
Feit is natuurlijk dat er in die tijd heel wat meer honger was dan in de tijd van de biotechnologie.quote:Dat is waarschijnlijk minder efficient. Besparingen zijn waarschijnlijk mogelijk in de dienstensector. Hoe de dienstensector 80% van de economie kan uitmaken begrijp ik niet. Toen we nog hoofdzakelijk een landbouw economie hadden, kwam iedereen langs de deur (de bakker, de slager, etc). In de huidige diensteneconomie zou verwachten dat je aan alle kanten in de watten gelegd wordt, maar we hebben een zelfbedieningseconomie. Ik vermoed dat een deel van de diensten in de dienstensector welbeschouwd geen bedrage leveren aan onze welvaart / welzijn.
Mijn kritiek is gericht op het marktfundamentalisme. Deze extremistische variant vertaalt de werkelijkheid in beperkte modellen en gebruikt deze vervolgens om keuzes te maken. Deze keuzes zijn alleen rationeel, indien alles wat zo achter de horizon verdwijnt niet bestaat.quote:Op donderdag 8 maart 2012 23:55 schreef sneakypete het volgende:
[..]
Ik ben ook niet van mening dat er een vrije markt is waarin mensen in alle opzichten veel vrijer of gelukkiger zijn. Een bepaalde mate van zekerheid is ook nodig om de illusie van vrijheid te kunnen ervaren.
[..]
De mens is zelf innovatief. In bedrijfskundige zin is de markt beslist innovator nummer één. ALs natuurkundige lees je vast nooit veel over de geschiedenis van bedrijfssystemen. Ik volg momenteel een opleiding logistiek management en trust me, veel omwentelingen in de wijze waarop we dingen doen en maken zijn een gevolg van het mondiale kapitalisme. Natuurlijk zijn bepaalde creativiteitsuitingen niet direct geschikt voor commerciële doeleinden.
Toch kun je ook anders kijken: de markt ís er. Er is een markt waarin mensen dingen ruilen (al is het maar tijd) tegen de ervaring van het zien van een van Gogh. Er is een markt waarin wetenschappers in discussie treden.
Ik denk dat jij het begrip economie en markt smal ziet, zoals meestal gebeurt. Je kunt het ook breder zien en dat onderscheid tussen markt en staat bijv. écht overstijgen. Markt = commerciële bedrijven. Maar je kunt markt ook zien als het totaal van onze handelingen, althans waar dat gemotiveerd is. Het is niet oneconomisch om in ruil voor wat minder geld een artiesten bestaan te lijden. Het is net zo goed een economische keuze waarin je het één tegen het ander afweegt.
Economie is niet winst maken of geld verdienen. Economie is handelen in een omgeving van schaarste, dus het handelen zelf.
De vrije markt economie is geen natuurwet. Als de economie zich niets aantrekt van wat mensen gelukkig maakt, dan hebben mensen van de economie een totalitair systeem gemaakt.quote:Ben ik het mee eens, maar als zoveel mensen het vinden wat is dan toch de kracht van de markt? Misschien trekt de economie zich wel niets aan van wat mensen gelukkig maakt. En dat is dan geen marktkritiek natuurlijk.
De gehele westerse wereld heeft een diensten economie. En je zult zien dat op de lange termijn de hele wereld een diensten economie heeft. Rara hoe kan dat?quote:Feit is natuurlijk dat er in die tijd heel wat meer honger was dan in de tijd van de biotechnologie. Dat de dienstensector 80% van de economie uitmaakt kan alleen als je op mesoschaal kijkt. Op macroschaal zie je dat het werk slechts verplaatst is.
Op woensdag 7 maart 2012 22:17 schreef eldodo het volgende:
Sorry, rare editquote:Op vrijdag 9 maart 2012 13:19 schreef Nietvandezewereld het volgende:
[quote][ afbeelding ] Op woensdag 7 maart 2012 22:17 schreef eldodo het volgende:
[..]
Prima weerlegging.
Psychologie zou trouwens ook makkelijker zijn als mensen alleen door 1 motivatie gedreven worden.
[..]
Mensen worden door 1 hoofdemotie gedreven en dat is begeerte, in al zijn vormen, maar niets meer of minder.
Wat Deelnemer ongelooflijk mooi en diepgaand beschrijft m.b.t. politiek, openbare taken, economie, is niets anders dan het feit dat uiteindelijk begeerte alle mooie plannen doorklieft.
Mijns inziens.
Aardappel? Waar ben je?
Toch zijn het dan 2 verschillende dingen, die vormen van 'dwang'. De overheid heeft dwang op een harde, fysieke manier, persoon tegen persoon: je huis binnen vallen, je in de boeien slaan, je spullen afpakken, je in een gebouw opsluiten en jou volkomen afhankelijk maken van de mensen die in dat gebouw 'werken'. Wanneer jij je verzet tegen deze dwang, dus zelf ook gewelddadig wordt, mag je gedood worden. De ergste dwang vanuit overheden is dreiging met moord. Je kan duidelijk aanwijzen wie degenen zijn die dreigen. Je kunt degene die je in de boeien slaat aankijken.quote:Op donderdag 8 maart 2012 01:18 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Verwacht geen wonderen. Het is of een vrije markt, of een overheidsorganisatie. In beide gevallen is er sprake van dwang als mensen niet voldoen en zich moeten aanpassen. Maar de ideologische stelling: markt = vrijheid en overheid = dwang, is misleidend. Het is beter om te letten op de plekken waar de dwang wordt uitgeoefend.
minimaal of maximaal?quote:Op woensdag 7 maart 2012 05:03 schreef Probably_on_pcp het volgende:
[..]
Ga deze docu eens kijken en je snapt precies waarom bedrijven zich gedragen zoals ze zich gedragen. Deze docu is een echte must-see:
http://www.imdb.com/title/tt0379225/
The Corporation
Since the late 18th century American legal decision that the business corporation organizational model is legally a person, it has become a dominant economic, political and social force around the globe. This film takes an in-depth psychological examination of the organization model through various case studies. What the study illustrates is that in the its behaviour, this type of "person" typically acts like a dangerously destructive psychopath without conscience. Furthermore, we see the profound threat this psychopath has for our world and our future, but also how the people with courage, intelligence and determination can do to stop it.
En dit is een docu die mijn ogen heeft geopend. Dus door ratio en wijsheid en kennis kun je mensen wel bereiken. En ik ben laatst een studie tegengekomen die zegt dat je voor de acceptatie van een idee een kritieke massa moet bereiken van volgens mij zo'n 20%
Dat klinkt toch meer als een dictatuur dan een democratische rechtstaat. De verharding van het overheidsoptreden is tegenwoordig vooral het gevolg van de voorstanders van de vrije markt. Zo wordt Law en order in ons land vooral door de VVD bepleit, en met name aan de onderkant van de samenleving kan men niet hard genoeg straffen. Markt en overheid lijkt ook steeds meer onder een hoedje te spelen.quote:Op zaterdag 10 maart 2012 20:38 schreef eldodo het volgende:
[..]
Toch zijn het dan 2 verschillende dingen, die vormen van 'dwang'. De overheid heeft dwang op een harde, fysieke manier, persoon tegen persoon: je huis binnen vallen, je in de boeien slaan, je spullen afpakken, je in een gebouw opsluiten en jou volkomen afhankelijk maken van de mensen die in dat gebouw 'werken'. Wanneer jij je verzet tegen deze dwang, dus zelf ook gewelddadig wordt, mag je gedood worden. De ergste dwang vanuit overheden is dreiging met moord. Je kan duidelijk aanwijzen wie degenen zijn die dreigen. Je kunt degene die je in de boeien slaat aankijken.
Een markt die binnen de rechtstaat opereert is niet in staat om je te dwingen zolang je voldoende alternatieven hebt. Dat pleit voor een vrije markt.quote:De markt is anders. Je kunt je gedwongen voelen om een bepaald beroep aan te nemen, je goederen op een bepaalde manier te prijzen of produceren. Een angst zou kunnen zijn dat je moet werken om geld te verdienen, om voedsel, onderdak etc. te kunnen hebben. Dat kan als dwangmatig worden ervaren. Het dreigement van: als ik geen economische waarde kan leveren, zal ik sterven, zal iedereen me laten stikken. Maar je kan niet echt mensen aanwijzen: jij gaat me doden als ik niet doe wat jij wil. Hoogstens kan je (geheel terecht) iedereen verwijten en haten die jou niet wil helpen, wanneer je om hulp vraagt of overduidelijk die hulp nodig hebt.
Noch een overheid, noch een markt voldoet aan zijn ideaal voorstelling. De geschiedenis laat zien dat overheden gruwelijk kunnen ontsporen. De huidige vrije markt economie is nog van vrij recente datum. Ik vind het een verbetering en het vrije markt model heeft dan ook veel fervente voorstanders. Maar de laatste decenia is er te euforisch/kritiekloos naar de markt gekeken. De karikatuur die je zelf noemt, is/wordt door een verrassend groot aan tal mensen niet als een karikatuur doorzien.quote:Het idee van de markt is wat dat betreft leeg, kil. Een economische kijk op de mens doet geen gerechtigheid aan alle andere aspecten van menselijk leven, waaronder allerlei passies, empathie, haat, behulpzaamheid, idealisme, nihilisme, soorten relaties, persoonlijkheden. De ups en downs van het lot, zoals gezondheid, natuurrampen, natuurlijke bronnen, toevallige ontdekkingen etc. die tot veel uitdagingen, tragedie maar ook kansen kunnen leiden. Het beeld van de mens als fundamenteel gedreven door hebzucht, die alleen bezig is rationeel economische waarde te berekenen en anderen slechts door deze lens kan zien, is een karikatuur.
Ook achter de democratische rechtstaat zit fysieke dwang. Je houden aan wetten is niet optioneel. Er volgt een fysieke afstraffing, desnoods moord, voor ongehoorzaamheid. Dit is in principe aan de hand met alle staatsvormen. Hoe snel er wordt gestraft en precies waarvoor verschilt. In een totalitaire staat worden er meer eisen aan de burgers gesteld en hardere fysieke afstraffing uitgedeeld dan (voorlopig?) in westerse democratische staten. Hoewel, als je kijkt naar zoiets als de proportie door de staat ontvoerde en opgesloten personen, dan is America nummer 1 (http://en.wikipedia.org/wiki/Incarceration_in_the_United_States). Maar wat betreft de moordstraf lopen ze dan weer achter (http://nl.wikipedia.org/wiki/Doodstraf_in_China).quote:Op zaterdag 10 maart 2012 22:29 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Dat klinkt toch meer als een dictatuur dan een democratische rechtstaat. De verharding van het overheidsoptreden is tegenwoordig vooral het gevolg van de voorstanders van de vrije markt.
In de VS zijn gevangenissen geprivatiseerd. Mensen die in deze gevangenissen werken, werken dus voor een bedrijf in een vrije markt en hun product is het gevangen houden van mensen. En dat willen die bedrijven wel. Waarom is in de VS het aantal gevangen zo snel gestegen gestegen en zoveel hoger dan in europese landen? Door het overheidsbeleid (http://www.amerika.nl/cms(...)tent.php?content.229). Sinds 1980 (Reagan) is het beleid daar steeds rechtser geworden. Degenen die dit beleid willen neigen vaak ook naar marktfundamentalisme en christelijk fundamentalisme. De samenhang zit hem in de rechtlijnige denktrant die mensen ondergeschikt maakt aan een religieus of politiek systeem. Dat gaat over een ideologische waarheid en de macht om deze waarheid af te dwingen (of om de macht zelf). Een vrije markt is ook een politiek systeem met een bijbehorende ideologische waarheid en je kunt deze zo hard en rechtlijning invullen als je maar wilt.quote:Op zaterdag 10 maart 2012 23:04 schreef eldodo het volgende:
[..]
Ook achter de democratische rechtstaat zit fysieke dwang. Je houden aan wetten is niet optioneel. Er volgt een fysieke afstraffing, desnoods moord, voor ongehoorzaamheid. Dit is in principe aan de hand met alle staatsvormen. Hoe snel er wordt gestraft en precies waarvoor verschilt. In een totalitaire staat worden er meer eisen aan de burgers gesteld en hardere fysieke afstraffing uitgedeeld dan (voorlopig?) in westerse democratische staten. Hoewel, als je kijkt naar zoiets als de proportie door de staat ontvoerde en opgesloten personen, dan is America nummer 1 (http://en.wikipedia.org/wiki/Incarceration_in_the_United_States). Maar wat betreft de moordstraf lopen ze dan weer achter (http://nl.wikipedia.org/wiki/Doodstraf_in_China).
Welke voorstanders van de vrije markt willen dat mensen ontvoerd en eventueel gedood worden voor hun ongehoorzaam gedrag?
Non taken.quote:Op donderdag 8 maart 2012 16:12 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Was je in communistisch rusland opgegroeid sprak je over kutkapitalisten
Was je in Nazi Duitsland opgegroeid sprak je over kutjoden
Maar je bent opgegroeid in Nederland anno nu.
Gewoon achter het systeem aankruipen jongen.
Maar ondertussen wel lekker KUT intypen natuurlijk.
No offence
De verharding lijkt me juist het gevolg van een onderlaag die het te comfortabel heeft om te gaan werken. Het loont simpelweg niet. Je kunt beter in het vangnet hangen en links en rechts het criminele circuit in duiken. Klein risico want: lage pakkans en lage straf als je gepakt wordt. Daarom moet er harder worden opgetreden.quote:Op zaterdag 10 maart 2012 22:29 schreef deelnemer het volgende:
De verharding van het overheidsoptreden is tegenwoordig vooral het gevolg van de voorstanders van de vrije markt. Zo wordt Law en order in ons land vooral door de VVD bepleit, en met name aan de onderkant van de samenleving kan men niet hard genoeg straffen. Markt en overheid lijkt ook steeds meer onder een hoedje te spelen.
En hoe vaak speelt de overheid daar een (hoofd)rol bij?quote:Op zaterdag 10 maart 2012 22:29 schreef deelnemer het volgende:
Nu men door de kredietcrisis weer kritischer naar de markt kijkt komen er tal van mistanden boven tafel.
Ik weet niet hoe oud je bent, maar pas op dat je niet blijft hangen in het verleden. Het moet je zijn opgevallen dat sinds 1980 jouw standpunt de wind in de zeilen heeft gekregen. Dat is 30 jaar geleden. De PvdA is onder Kok omgegaan en het CDA was onder Balkenende nauwelijks meer te onderscheiden van de VVD. Het marktdenken werd de algemene waarheid. Je moet in een tijd dat deze beweging hoogtij viert niet blijven doen alsof we nog in de 70-ger jaren leven. Deze tijd heeft zijn eigen problemen. Tegenwoordig klaagt rechts steen en been over alles wat niet voldoet aan hun ideaal beeld. Er is al 15 jaar een hetze aan de gang tegen uitkeringstrekkers, allochtonen zonder dat men zich afvraag hoe het is om permanent in het verdom hoekje te worden gezet. Niet iedere uitkeringstrekker is werkschuw tuig, tenzij in Nederland iedereen gezond is met de nodige talenten. Als de economie goed draait kan iedereen werken en uitkeringen overbodig, als de economie slecht draait moet er bezuinigd worden. Beide worden gebruikt om het sociale vangnet af te breken. Er wordt niet meer prima voor mensen gezorgd, mensen worden steeds meer opgejaagd en deze sfeer is veel belastender dan jij vermoed. Mensen zijn gewoon bang.quote:Op zondag 11 maart 2012 09:54 schreef Cracka-ass het volgende:
[..]
Non taken.
Je slaat de plank alleen nogal mis helaas. Vanuit mijn omgeving heb ik ageren tegen het systeem met de paplepel ingegoten gekregen. Daar heb ik me aan onttrokken omdat ik me in de eerste plaats mateloos irriteerde aan de slachtoffer houding en bijbehorende visie, terwijl er voor een ieder prima werd gezorgd. (Een boe-roeper met een in de praktijk te brengen visie moet ik nog tegenkomen.)
Om een hekel te hebben aan Joden hoef je niet uit nazi Duitsland te komen. Een tijdje werken in de horeca is genoeg.![]()
[..]
De verharding lijkt me juist het gevolg van een onderlaag die het te comfortabel heeft om te gaan werken. Het loont simpelweg niet. Je kunt beter in het vangnet hangen en links en rechts het criminele circuit in duiken. Klein risico want: lage pakkans en lage straf als je gepakt wordt. Daarom moet er harder worden opgetreden.
Dat je trouwens in elk systeem een mate van dwang hebt lijkt me vanzelfsprekend. Als er geen collectief systeem wordt gehanteerd zal dwang en veel grotere rol spelen.
[..]
En hoe vaak speelt de overheid daar een (hoofd)rol bij?
Het hedendaagse marktdenken is overigens het resultaat van de boe-roeper Friedrich von Hayek.quote:(Een boe-roeper met een in de praktijk te brengen visie moet ik nog tegenkomen.)
quote:Tegenlicht bivakkeert in het Baskische stadje Mondragón, waar het overgrote deel van de bevolking werkt in coöperaties. Elke werknemer is er mede-eigenaar en men beslist samen welke keuzes het bedrijf moet maken. Met succes, ook in deze economisch harde tijden. Mondragon maakt hoogtechnologische producten en is als 7e grootste bedrijf van Spanje uitgegroeid tot een multinational met vestigingen over de hele wereld.
http://tegenlicht.vpro.nl/afleveringen/2011-2012/Mondragon.html
Ik zat notabene in dat 'verdomhoekje' en heb daar niks van gemerkt. Er waren wel een hoop mensen een ster in de smerige schijn ophouden om links en rechts wat extra subsidie te genereren.quote:Op zondag 11 maart 2012 11:27 schreef deelnemer het volgende:
Tegenwoordig klaagt rechts steen en been over alles wat niet voldoet aan hun ideaal beeld. Er is al 15 jaar een hetze aan de gang tegen uitkeringstrekkers, allochtonen zonder dat men zich afvraag hoe het is om permanent in het verdom hoekje te worden gezet.
Dat je geen de ervaring hebt met de ondergrens was me al duidelijk.quote:Je praat over mensen die in het criminele circuit duiken. Dat zijn hoeken van de samenleving waar ik niet in thuis ben.
Wat mij betreft wel, al denk ik niet dat wij dezelfde definitie hanteren wat betreft misbruikers. Waarom je het steeds hebt over slachtoffers is mij overigens een raadsel.quote:Misschien worden tegenwoordig de mensen die moeilijk meekomen het slachtoffer van de misbruikers van het systeem. Zijn misbruikers aan de onderkant en aan de bovenkant van de samenleving soortgelijk?
Daar was ik aanwezig.quote:Op zaterdag 17 maart 2012 13:07 schreef deelnemer het volgende:
Maarten van Rossum bespreekt de het neoliberalisme (studium generale, universiteit Utrecht):
Het grote F&L video topic
Gelukkig komt de kritiek op het neoliberalisme steeds meer van de grond. Het was een argressieve ideologische beweging die het veel schade heeft veroorzaakt in de maatschappelijke verhoudingen. Alles kon worden gerechtvaardigd door een glanzend maatpak aan te trekken en wat markt ideologische begrippen na te kletsen. Vele mensen hebben dit al veel eerder opgemerkt. Kritiek was er als in de 90'er jaren en nam gestaagd toe in het eerste decenium van het nieuwe millenium. De SP, die allang kritiek uitte, werd tot voorkort weggezet als wazige populististen omdat ze niet op hun knieen zaten voor het marktgeleuter.
De kritiek betreft vooral de schijnheiligheid waarmee men achter elkaar aan drentelende, roepend": "Oh, ik ben zo'n groot talent". De ware kletsers misbruikte de situatie om zichzelf omhoog te kletsen. Mensen die wars zijn van dit soort schijnheiligheid hielden zich gedijst. De zwakkeren, de mensen die te maken kregen met serieuze problemen en de mensen die in de veranderende economie verkeert uitkwamen, werden stelselmatig verdacht gemaakt een uitgescholden. Er is nog nauwelijks bekent hoe agressief de arbeidsmarkt was naar mensen. Geen enkele hulp werkelijke werd geboden, anders dan de stelling: "Je moet het zelf doen" (eigenverantwoordelijkheid), in een markt die uit zijn nek kletste en van vaak rare dingen van mensen verlangende. Daar men nooit naar de situtie wilde kijken, was men bezig om onmogelijke of domme dingen blind af te dwingen. Allemaal gerechtvaardigd met simpele idelogische prietpraat. Het heeft wat mensenlevens zinloos verziekt. Ik weet niet of dat ooit nog boven tafel komt.
Nu is het opportuun om kritiek te hebben om deze gang van zaken en kunnen mensen succesvol worden door juist te beweren dat ze tegen het neoliberalisme zijn. Triest is het om te zien hun lonend het is om domvweg achter de meute aan te drentelen, hoeveel mensen erkende talenten worden terwijl ze eigenlijk gewoon uit hun nek kletsen.
Kortom, het probleem met het neoliberalisme is: simplisme, populisme, extremisme en agressie. De bevolking werd opgehitst met de geur van succes en banggemaakt met ideeen over allerlei interne en externe vijvanden.
Als je een criminele geest hebt en schijt aan anderen, dan kun je in een uitkering misschien best leuk bijklussen, zonder zelf enig probleem te ervaren. Dat je weinig constructiefs kunt bijdragen aan de samenleving heb je misschien ook nooit nodig gevonden. Dat om je heen veel onzin werd verkondigd uit allerlei stiekeme verborgen belangen, is je mogelijk op het lijf geschreven.quote:Op zaterdag 17 maart 2012 14:06 schreef Cracka-ass het volgende:
[..]
Ik zat notabene in dat 'verdomhoekje' en heb daar niks van gemerkt. Er waren wel een hoop mensen een ster in de smerige schijn ophouden om links en rechts wat extra subsidie te genereren.
[..]
Dat je geen de ervaring hebt met de ondergrens was me al duidelijk.
[..]
Wat mij betreft wel, al denk ik niet dat wij dezelfde definitie hanteren wat betreft misbruikers. Waarom je het steeds hebt over slachtoffers is mij overigens een raadsel.
[..]
Daar was ik aanwezig.
Gezellig tussen de ja-knikkende babyboomers omdat er teksten en (slechte) grappen werden gemaakt die exact in hun straatje passen. Voornamelijk toen het over het 'gokken' van pensioenen ging waren de ooh's en aah's niet van de lucht. Prachtig schouwspel.![]()
Maarten van Rossem kan het mooi brengen, maar hij vergeet selectief nogal eens wat informatie te vertellen.
Wat staat hier?quote:Op zaterdag 17 maart 2012 14:25 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Dat je weinig constructiefs kunt bijdragen aan de samenleving heb je misschien ook nooit nodig gevonden. Dat om je heen veel onzin werd verkondigd uit allerlei stiekeme verborgen belangen, is je mogelijk op het lijf geschreven.
Als je ervaring hebt met de onderkant ken je beide. In beide groepen zitten ze te kankeren op de mensen die hun boterham betalen. Dat vind ik onbeschoft. Als je in de situatie verkeert dat je zelf niet voor je bestaansrecht kunt zorgen mag je echt blij zijn dat je in Nederland woont.quote:Er zijn misschien twee onderkanten. Een groep die niet wil deugen en ervoor zorgt, dat de klacht dat de onderkant bestaat uit misbruikers, ook gronden heeft. Het gaat mij om de groep die slecht voor zichzelf opkomt, als voor jezelf opkomen inhoud dat je onbeschoft gaat lopen meekloten.
Bovenstaande is ook niet echt te lezen jammer genoeg.quote:Wat mij betreft leert de samenleving mensen dat je beter af bent, als dingen doet die je van een ander nooit zou pikken, als de rollen omgedraaid waren. Je medemens belazeren als voertuig van persoonlijk succes. En trots zijn als je jezelf op deze wijze weet te redden.
Dat het probleem dat ik ermee heb alleen ontstaat als je constructief naar je omgeving bent en meer motieven hebt dan geld verzamelen en uitgeven.quote:
Zowel aan de bovenkant, de onderkant en ertussen zijn er mensen die niet constructief bezig zijn. Volgens mij kan ieder mens leren dat constructief met jezelf en de omgeving omgaan bevredigend is. Maar misschien alleen in een omgeving die zelf constructief is.quote:Als je ervaring hebt met de onderkant ken je beide. In beide groepen zitten ze te kankeren op de mensen die hun boterham betalen. Dat vind ik onbeschoft. Als je in de situatie verkeert dat je zelf niet voor je bestaansrecht kunt zorgen mag je echt blij zijn dat je in Nederland woont.
Ik ben niet voor aalmoezen uit de omgeving, wel voor meer begrip. Er is niets mis met een sociaal vangnet in de samenleving. Wat vooral ontbreek is toegang tot de arbeidsmarkt. Er zijn teveel slechte baantjes, en er zijn teveel onzinnige selectie criteria.quote:Ik zou het mooi vinden als mensen eens wat meer voor hun omgeving gingen zorgen. Dat mensen op een bestaansminimum ook eens wat extra's krijgen vanuit hun omgeving. Dat dit op veel te kleine schaal gebeurd is helaas een negatief gevolg van de individualisering geinitieerd door onze verzorgingsstaat.
Corruptie en machtsspel kan lonend zijn. Corruptie kan worden verbloemd met mooie ideologische prietpraat. Corruptie kan worden bewonderd en verheerlijkt (als het geld oplevert heb je gewonnen).quote:Bovenstaande is ook niet echt te lezen jammer genoeg.
Wat vond je er leuk aan dan ? Ik persoonlijk zag het als een onzinnige, weliswaar waarheidsgetrouwe omschrijving van wat we al hebben.quote:
Ik vind het helemaal niet zo waarheidsgetrouw.quote:Op zaterdag 17 maart 2012 17:26 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Wat vond je er leuk aan dan ? Ik persoonlijk zag het als een onzinnige, weliswaar waarheidsgetrouwe omschrijving van wat we al hebben.
De voorbeelden die Friedman geeft, zijn mensen die werkelijk iets tot stand hebben gebracht. Zelfs Ford dacht verder dan zijn neus langs is en betaalde zijn personeel hogere lonen zodat ze ook een auto konden kopen. Veel van wat in de markt is fout gegaan is het gevolg van destructief egoisme. Het onvermogen om de nodige onderscheidingen te maken, is de basis van dom ideologisch denken.quote:Op woensdag 7 maart 2012 20:01 schreef deelnemer het volgende:
Milton Freedman noemt in het filmpje hierboven twee voorbeelden van de heilzame werking van hebzucht / egoisme: Einstein en Ford. Einstein moest er zelf niets van hebben en beklaagt zich over de economische dwang in de samenleving. Een beter voorbeeld is de socialistische beweging, die uit eigenbelang de verzorgingsstaat hebben gerealiseerd.
Ik wist het wel.quote:
Nederland speelt nu eenmaal een belangrijke rol in de herwaardering van hebzucht, nadat Christenen de onbaatzuchtigheid op de spits hadden gedreven.quote:Op zondag 18 maart 2012 17:14 schreef Gebruikersnaam4 het volgende:
Alweer eens duizenden jaren achter de feiten aanlopen. En op tv komen?![]()
Deze gedachte is sinds 1980 doorgedrongen tot de gewone bevolking (want hij is dagelijks, 365 dagen per jaar, 30 jaar lang, in allerlei gedaantes, rondgebazuint). Als je voor je dertigste nog niet weet dat de mens een cynische, hebzuchtige egoist is, dan heb je een hart, maar als je na je dertigste dat nog niet weet, dan ben je dom. Daarom kan tegenwoordig iedere onbenul met recht zeggen dat hij het leven volledig heeft doorgrond.quote:Bernard_Mandeville (15 November 1670, Rotterdam – 21 January 1733, Hackney), was a philosopher, political economist and satirist. Born in the Netherlands, he lived most of his life in England and used English for most of his published works. He became famous for The Fable of the Bees.
In the Fable he shows a society possessed of all the virtues "blest with content and honesty," falling into apathy and utterly paralyzed. The absence of self-love (cf. Hobbes) is the death of progress. The so-called higher virtues are mere hypocrisy, and arise from the selfish desire to be superior to the brutes. "The moral virtues are the political offspring which flattery begot upon pride." Similarly he arrives at the great paradox that "private vices are public benefits".[4]
Dit is het hart van de politieke ideologie die al dertig jaar de hele westerse wereld heeft gedomineerd. Hij kan worden misbruikt en daar hebben velen al de schadelijke gevolgen van ondervonden. De kredietcrisis is het sluitstuk van dit ideologische tijdperk. Het liep spuigaten uit. Tegenwoordig kun je weer kritiek hebben op de vrije markt propaganda zonder dat het je carriere kansen teniet doet (niet tegen de markt, maar tegen de markt als heilsleer en al zijn populistische dogma's). Daarom staan er nu meer en meer mensen op die beginnen te vertellen over de onzin die deze beweging allemaal heeft uitgekletst (in Nederland: Abram de Swaan, Maarten van Rossum, Hans Achterhuis). De propaganda is nergens zo erg geweest als in de USA. De Occupy beweging is daarvan de resulteren volksoproer.quote:Op zondag 18 maart 2012 17:36 schreef Molurus het volgende:
@Gert-Plongers en Gebruikersnaam4: ik was slechts geamuseerd door zijn stijl.Daarmee heb ik nog geen woord gezegd over de inhoud. Maar dat er hier zo fel op gereageerd wordt vind ik opmerkelijk. Waar komt dat precies vandaan?
Door de hang der bedstee gaat is toch gelijk ivm de nu maar intocht van het ging niet.quote:Op zondag 18 maart 2012 18:53 schreef declassering het volgende:
Door de zoon, dient men het zuurverdiende geld, van pa, in het casino, te verwerpen.
Fel is een groot woord, maar als ik dit soort dingen zie dan heb ik altijd zoiets van WTF...OMG...Maar inderdaad, greed heeft het al decennia en eigenlijk millenia goed gedaanquote:Op zondag 18 maart 2012 17:36 schreef Molurus het volgende:
@Gert-Plongers en Gebruikersnaam4: ik was slechts geamuseerd door zijn stijl.Daarmee heb ik nog geen woord gezegd over de inhoud. Maar dat er hier zo fel op gereageerd wordt vind ik opmerkelijk. Waar komt dat precies vandaan?
Uit de gedachte dat , wanneer je uit een ander universum zou komen. (helicopterview)quote:Op zondag 18 maart 2012 17:36 schreef Molurus het volgende:
@Gert-Plongers en Gebruikersnaam4: ik was slechts geamuseerd door zijn stijl.Daarmee heb ik nog geen woord gezegd over de inhoud. Maar dat er hier zo fel op gereageerd wordt vind ik opmerkelijk. Waar komt dat precies vandaan?
Monopolies ontstaan in een gereguleerde markt .quote:Op woensdag 7 maart 2012 19:03 schreef Mr.44 het volgende:
[..]
Maar een compleet vrije markt zal niet lang vrij blijven
denk aan kartel vorming en het ontstaan van monopolie
Er zijn regels nodig om een redelijk vrij systeem in stand te houden
Is dit niet gewoon een beetje idealistisch denken van jouw kant? Face it: kapitalisme heeft meer welvaart gebracht dan wel systeem dan ook. En zoals Friedman terecht opmerkt wil dat nog steeds niet zeggen dat communistische staten wel vrij van greed zijn.quote:Op maandag 19 maart 2012 07:52 schreef Gertje-Plongers het volgende:
I am nine of eleven...we are borg, please assimilate !
En wellicht dat deze man het ook gewoon echt goed ziet, en dat er buiten self intrest drijfveren geen enkele vorm van samenleven mogelijk had geweeest ? Maar dat lijkt mij stug.
Het was een goede pogingquote:Op maandag 19 maart 2012 04:43 schreef declassering het volgende:
4:39 poging mislukt. Uit zelfbehoud verwerp ik dit hele topic. Aj. ook mislukt. ehh sorry, begin accumulatie van menselijkheid te verliezen, zal dat toch echt eerst moeten aanvaarden.
Wat is welvaart volgens jou?quote:Op maandag 19 maart 2012 12:00 schreef Molurus het volgende:
kapitalisme heeft meer welvaart gebracht dan wel systeem dan ook.
Of erg naief van jou kant uit, dan kan natuurlijk ook. Dat het woord ideaal teruggebracht is tot wishful thinking ala, maar dit slaat natuurlijk alles !quote:Op maandag 19 maart 2012 12:00 schreef Molurus het volgende:
[..]
Is dit niet gewoon een beetje idealistisch denken van jouw kant? Face it: kapitalisme heeft meer welvaart gebracht dan wel systeem dan ook. En zoals Freedman terecht opmerkt wil dat nog steeds niet zeggen dat communistische staten wel vrij van greed zijn.
'Geen enkele vorm van samenleving' gaat misschien wat ver, maar ten eerste zie ik niet hoe je zo'n samenleving (zonder greed) dan zou willen opzetten. Ten tweede lijkt het mij erg stug als zo'n samenleving de hoeveelheid welvaart zou brengen die we nu hebben.
Standard Oil?quote:Op maandag 19 maart 2012 10:36 schreef GSbrder het volgende:
[..]
Monopolies ontstaan in een gereguleerde markt .
Noem eens een monopolie die in een vrije markt is ontstaan?
Spoorwegen. De NS is ontstaan uit door de staat opgekochte spoorwegmaatschappijtjes en heeft decennialang het monopolie gehad op het Nederlandse spoor.quote:Op maandag 19 maart 2012 10:36 schreef GSbrder het volgende:
[..]
Monopolies ontstaan in een gereguleerde markt .
Noem eens een monopolie die in een vrije markt is ontstaan?
Het probleem is dat iedereen dan greed overboord moet gooien. Dat niet alleen moet zeggen en ervan profiteren, maar echt doen. Hoe zie jij dat gebeuren? Dat lijkt me nou juist heel naief.quote:Op maandag 19 maart 2012 12:23 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Of erg naief van jou kant uit, dan kan natuurlijk ook. Dat het woord ideaal teruggebracht is tot wishful thinking ala, maar dit slaat natuurlijk alles !![]()
Ik denk dat het zeer zeker is op te zetten als het ook echt gewild wordt. Anders niet, je kunt namelijk niet even switchen morgen, daar gaat wel wat aan vooraf natuurlijk.
Ik bedoel dit dus even los van de uiteenlopende subjectieve waarden die mensen hechten aan het leven.quote:
Daar gaat het niet om. Het gaat om de vraag of het idee van een vrije markt iets is dat vanzelfsprekend leidt tot een totaalvisie waarin de gehele samenleving met enkele eenvoudige ideeen volledig wordt begrepen. Door de valse tegenstelling tussen markt en communistisch Rusland, wordt onzeilt dat men serieus kijkt naar het marktmodel in de praktijk. Als je begint met het idee van een vrije markt en je probeert dat uit te werken in een model, dan verwacht je dat men binnen een jaar wel een prachtig volledig model klaar heeft. Het is allemaal zo simpel toch. Wat blijkt? Als je idee van een vrije markt omzet in een concreet model komen allerlei haken en ogen aan het licht. Je stuit op de complexe wereld. Geen serieuze econoom denkt dat we de economie nu wel hebben begrepen.quote:Op maandag 19 maart 2012 12:00 schreef Molurus het volgende:
[..]
Is dit niet gewoon een beetje idealistisch denken van jouw kant? Face it: kapitalisme heeft meer welvaart gebracht dan wel systeem dan ook. En zoals Freedman terecht opmerkt wil dat nog steeds niet zeggen dat communistische staten wel vrij van greed zijn.
'Geen enkele vorm van samenleving' gaat misschien wat ver, maar ten eerste zie ik niet hoe je zo'n samenleving (zonder greed) dan zou willen opzetten. Ten tweede lijkt het mij erg stug als zo'n samenleving de hoeveelheid welvaart zou brengen die we nu hebben.
Molurus, je moet het wel in een juist perspectief zien.quote:Op maandag 19 maart 2012 12:00 schreef Molurus het volgende:
[..]
Is dit niet gewoon een beetje idealistisch denken van jouw kant? Face it: kapitalisme heeft meer welvaart gebracht dan wel systeem dan ook. En zoals Freedman terecht opmerkt wil dat nog steeds niet zeggen dat communistische staten wel vrij van greed zijn.
'Geen enkele vorm van samenleving' gaat misschien wat ver, maar ten eerste zie ik niet hoe je zo'n samenleving (zonder greed) dan zou willen opzetten. Ten tweede lijkt het mij erg stug als zo'n samenleving de hoeveelheid welvaart zou brengen die we nu hebben.
Molurus, een beter idee?quote:Op maandag 19 maart 2012 14:10 schreef Molurus het volgende:
Nergens zeg ik dat de vrije markt het walhalla is, er zitten zeker haken en ogen aan. Het werkt zeker niet in ieders voordeel.
Maar wat dan? Je kunt niet dit systeem afschieten en daar dan niets tegenover stellen. (Dat is ook mijn grote bezwaar tegen de occupy beweging. Protest zonder alternatief.)
Vandaar de vergelijkingen met communistisch Rusland. Een beroerd alternatief, maar het is dan tenminste een alternatief.
Wie heeft een beter idee? Ik in elk geval niet. "Ja, als we nu allemaal extreem onbaatzuchtig worden en elkaar allemaal helpen dan is er geen overheid nodig en is iedereen rijk." Keep dreaming. It's not gonna happen.
Ik denk niet dat dit zuiver menselijke kwesties zijn, maar verder akkoord.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:14 schreef Nietvandezewereld het volgende:
[..]
Molurus, je moet het wel in een juist perspectief zien.
Okee, dat klinkt belerend en is niet netjes.
Begeerte is de menselijke hoofdemotie, en is te vertalen naar greed. Les 1 van Boeddha.
Begeerte/greed kan er voor zorgen dat doelen worden bereikt. Les 2
Het bereiken van dit doel is slechts 1 stap.
Dukkha, oftewel : het bezit van de zaak is vaak het einde van het vermaak is les 3.
Welvaart en alles wat wij als mens ontdekken /fabriceren komt allemaal uit de hoofdemotie : begeerte greed.
Het is niet dat ik de kwalijke kanten niet wil zien, in tegendeel. Ik mis alleen een plausibel alternatief, van jou hoor ik er ook geen.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:14 schreef Nietvandezewereld het volgende:
MAAR. In dit proces is het bijzonder lastig, zoniet onmogelijk om andere wezens geen leed te berokkenen.
Zo min mogelijk leed zou hierom verstandig zijn. Dat is les 4 dan maar.
Het niet in willen zien van de kwalijke kanten van greed of begeerte, maakt dat mensen hier voor gaan knielen alsof het een god is.
Greed is good, of groeieconomie is goed etc. etc.
Terwijl het eerder een "devil in disguise" is, vanwege onwetendheid met betrekking tot voornoemde.
Dan krijg je van die mensen met die uitpuilende ogen die zeggen: kijk naar mij; word rijk..is toch niets mis mee?
Vanuit hun beperkte visie moet je ze haast gelijk geven.
Dan wordt er vaak veel VVD gestemd.
Dit argument is een voorbeeld van de drogredering dat het gaat om een zwart-wit tegenstelling. Het gaat erom dat we weer eerlijk en kritisch naar het vrije markt model mogen kijken. Als dit het model is dat we gebruiken om de economische bedrijvigheid te coordineren, dan is dit model zeer relevant. Alle reden om er goed naar te kijken. Of zou dit het eerste model zijn dat je gewoon blijmoedig omarmt, omdat je weet dat dit de beste optie is en klaar. Iemand die wel kritisch naar dit model kijkt voor de voeten werpend dat het alternatief het Goelag Archipel is.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:10 schreef Molurus het volgende:
Nergens zeg ik dat de vrije markt het walhalla is, er zitten zeker haken en ogen aan. Het werkt zeker niet in ieders voordeel.
Maar wat dan? Je kunt niet dit systeem afschieten en daar dan niets tegenover stellen. Vandaar de vergelijkingen met communistisch Rusland. Een beroerd alternatief, maar het is dan tenminste een alternatief.
Wie heeft een beter idee? Ik in elk geval niet.
Dus... heel concreet? Hogere belastingen voor de hoge inkomens? Niet dat ik daar nu tegen ben, maar ik denk niet dat je daar nu zoveel van moet verwachten. Met 80% belasting ipv 70% belasting ga je de negatieve gevolgen van de vrije markt echt niet aanpakken.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:17 schreef Nietvandezewereld het volgende:
[..]
Molurus, een beter idee?
Dat is zooooo gemakkelijk.
Beteugel excessieve Greed en je bent er.
Dat zal een mengvorm zijn van overheid en vrije markt.
Mensen even op hun verantwoordelijkheid wijzen wanneer ze echt mega gaan verdienen.
Het mooie is dat veel miljardairs deze les leren door TEVEEL geld.
Ze gaan zich een beetje schamen , en terecht.
Veel charity in de USA toch?
Kritisch kijken ben ik altijd voor. En wij zullen vast niet de eersten zijn die kritisch kijken naar het kapitalisme. En nu? Hebben wij al ideeen opgedaan?quote:Op maandag 19 maart 2012 14:18 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Dit argument is een voorbeeld van de drogredering dat het gaat om een zwart-wit tegenstelling. Het gaat erom dat we weer eerlijk en kritisch naar het vrije markt model mogen kijken. Als dit het model is dat we gebruiken om de economische bedrijvigheid te coordineren, dan is dit model zeer relevant. Alle reden om er goed naar te kijken. Of zou dit het eerste model zijn dat je gewoon blijmoedig omarmt, omdat je weet dat dit de beste optie is en klaar. Iemand die wel kritisch naar model kijkt voor de voeten werpend dat het alternatief het Goelag Archipel is.
Ja. Vrije markten bestaan nauwelijks. Ze ontstaan ook niet spontaan. Er zitten veel aannamen in het model die feitelijk onjuist zijn. Toch geloven we klakkeloos in het model. Dit geloof verhult veel machtspel. Alle misstanden worden vergemoffeld en allerlei belangenspel in politiek en bedrijfsleven was kinderlijk eenvoudig, omdat iedereen blind in domme marktverklaringen geloofden, die niets met de werkelijkheid te maken hadden.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:21 schreef Molurus het volgende:
[..]
Kritisch kijken ben ik altijd voor. En wij zullen vast niet de eersten zijn die kritisch kijken naar het kapitalisme. En nu? Hebben wij al ideeen opgedaan?
En wederom een heel aardige samenvatting van de negatieve aspecten van een vrije markt. Punt is: daar hoef je mij niet van te overtuigen!quote:Op maandag 19 maart 2012 14:36 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Ja. Vrije markten bestaan nauwelijks. Ze ontstaan ook niet spontaan. Er zitten veel aannamen in het model die feitelijk onjuist zijn. Toch geloven we klakkeloos in het model. Dit geloof verhult veel machtspel. Alle misstanden worden vergemoffeld en allerlei belangenspel in politiek en bedrijfsleven was kinderlijk eenvoudig, omdat iedereen blind in domme marktverklaringen geloofden, die niets met de werkelijkheid te maken hadden.
De uitkomst van een echte vrije markt is evenmin wenselijk.
Het ideologische model bestaat vooral in het genereren van opwinding door de geur van succes. Het cultiveert de meest primitieve instincten en verkoopt dat als het ideaal. Het marktmodel is niet zo neutraal als het lijkt. Door zijn onvolledigheid sluit het ook veel uit.
Dus geen monopolie in een vrije markt, maar ongewenste overheidsinmenging.quote:Op maandag 19 maart 2012 12:32 schreef Lord_Vetinari het volgende:
[..]
Spoorwegen. De NS is ontstaan uit door de staat opgekochte spoorwegmaatschappijtjes en heeft decennialang het monopolie gehad op het Nederlandse spoor.
Je bent als mens zo vrij als je eigen behoeften je dat toelaten in een vrije markt.quote:Op maandag 19 maart 2012 12:24 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Standard Oil?
Hoe vrij ben je, als je jezelf alleen maar kunt aanpassen aan geldende marktprijzen?
Vrijheid is een te ideologisch woord. Je kunt het egoisme verheerlijken, agressief inhakken op alle groepen die misschien geld kosten, je liefde voor een meritocratie bezingen, je uitleven in imponerende verkoopt strategieen, zonder dat iemand daar bezwaar tegen kan maken, mits mensen werkelijk vrij zijn. Want vrije mensen kunnen zich onttrekken aan alles alles wat ze niet willen. Maar stel dat deze vrijheid niet echt bestaat en niet voor iedereen even groot is.
Als je wel afhankelijk bent van anderen, dan is de verheerlijking van de vrije markt problematisch. Het is niet geweldig om afhankelijk te zijn van mensen die stellen dat ze in egoisme een ideaal zien en dat willen uitbuiten.
Het alternatief is realistisch omgaan met de vrije markteconomie ipv van ideologisch. Ik bepleit dat we de overbodige geloofsartikelen van de vrije markt erkennen, en met deze geloofsartikelen omgaan zoals jij omgaat met het geloof in God.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:43 schreef Molurus het volgende:
[..]
En wederom een heel aardige samenvatting van de negatieve aspecten van een vrije markt. Punt is: daar hoef je mij niet van te overtuigen!Ik ben mij volledig bewust van het bovenstaande, en er is hier niets dat ik betwist.
Mijn vraag is: wat is je alternatief nu eigenlijk? Zoals gezegd, je kunt wel schoppen tegen de vrije markt... maar dan moet je daar wat mij betreft wel iets geloofwaardigs tegenover zetten.
Je vrijheid is dus alleen van jezelf afhankelijk. Als je minimum behoeften niet realiseerbaar zijn, dan laat de vrije markt niet toe dat je verder leeft. Als je daarom dood moet, zou je daar zeker mee in moeten stemmen. Zo niet, dan moet je maar eens uitleggen welk totaal ander model, beter werkt voor iedereen. Kun je dat niet, dan moet je niet zeuren, maar blij zijn dat je in naam van het optimale model mag sterven. Want de enige manier om te voorkomen dat je niet dood gaat is door het optimale systeem te vernaggelen.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:58 schreef GSbrder het volgende:
[..]
Je bent als mens zo vrij als je eigen behoeften je dat toelaten in een vrije markt.
Juist niet. Als het morgen langzaam ingevoerd c.q voorbereid zou worden, met als uitgangspunt solidariteit, en zorg dragen voor de continuering van de samenleving (mondiaal) gezien ( en dit ook echt noodzakelijk is qua grondstoffen etc.) Dan gaan wij als mensen ons allemaal vanzelf aanpassen naar de situatie ? of denk je van niet.quote:Op maandag 19 maart 2012 13:55 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het probleem is dat iedereen dan greed overboord moet gooien. Dat niet alleen moet zeggen en ervan profiteren, maar echt doen. Hoe zie jij dat gebeuren? Dat lijkt me nou juist heel naief.
Dit noemen ze ook wel the tragedy of the commons.
Dat denk ik niet. Zoals Friedman ook zegt: het zijn altijd anderen die greedy zijn, maar greedy mensen zijn er in overvloed. Zo'n systeem werkt alleen maar als iedereen zijn eigen belangen opzij zet voor het grotere belang van de samenleving. Anders hebben de mensen die er niet aan meedoen daar alleen maar voordeel bij. Dit is precies het probleem dat wordt aangeduid met "the tragedy of the commons".quote:Op maandag 19 maart 2012 16:08 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Juist niet. Als het morgen langzaam ingevoerd c.q voorbereid zou worden, met als uitgangspunt solidariteit, en zorg dragen voor de continuering van de samenleving (mondiaal) gezien ( en dit ook echt noodzakelijk is qua grondstoffen etc.) Dan gaan wij als mensen ons allemaal vanzelf aanpassen naar de situatie ? of denk je van niet.
Dat wordt betwist. Dit verhaal over de tragedie van de meent is afgeleid uit het markt model ipv een empirisch feit.quote:Op maandag 19 maart 2012 13:55 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het probleem is dat iedereen dan greed overboord moet gooien. Dat niet alleen moet zeggen en ervan profiteren, maar echt doen. Hoe zie jij dat gebeuren? Dat lijkt me nou juist heel naief.
Dit noemen ze ook wel the tragedy of the commons.
Hier zou je voor een deel gelijk in kunnen hebben, maar deels is niet goed genoeg als je zo'n maatschappij wilt opzetten. Zaken zoals overbevissing en olieconsumptie zijn goede voorbeelden. Ik ben wel benieuwd hoezeer men nog geeft om het welzijn van andere naties wanneer het olietekort nijpend begint te worden.quote:Op maandag 19 maart 2012 16:31 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Dat wordt betwist. Dit verhaal over de tragedie van de meent is afgeleid uit het markt model ipv een empirisch feit.
Tegenwoordig worden bestaande 'commons' bestudeerd en ze blijken vaak prima te functioneren. Er wordt gekeken naar de 'common laws' die men aantreft. Elinor Ostrom heeft daar de nobelprijs economie voor gekregen.
Ik hoef het ook niet verzinnen, want het gebeurt onder mijn neus. De omslag is al vijf jaar gaande. De tijdgeest verandert. Er is een nieuw economisch instituut opgericht voor economisch onderzoek, om ons denken over economie te verbreden (New economics). Studenten economie protesteren op diverse universiteiten tegen de nauwe economische uitgangspunten van hun studie. Het NRC schrijft tegenwoordig kritischer over de markt. Het publiek denkt al genuanceerder over de kwestie dan vijf jaar geleden en is geschrokken van de kredietcrisis. Alleen het kabinet ligt nog volledig op de oude koers. Maar dat gaat ook veranderen. Politieke standpunten gaan schuiven, we gaan anders denken en de tijden veranderen, zonder dat er een nieuw economisch standaard model komt, maar wel met een breder perspectief op economie en politiek en een ander beleid.quote:Op maandag 19 maart 2012 14:43 schreef Molurus het volgende:
[..]
Mijn vraag is: wat is je alternatief nu eigenlijk? Zoals gezegd, je kunt wel schoppen tegen de vrije markt... maar dan moet je daar wat mij betreft wel iets geloofwaardigs tegenover zetten.
Freedman zijn verhaal gaat over dat we allemaal een mate van greed hebben, en dat zo de algehele welvaart is ontstaan, toch ? Ik denk dat het ook zonder greed kan, maar dan uit wil voor verbetering van de leefomstandigheden.quote:Op maandag 19 maart 2012 16:25 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dat denk ik niet. Zoals Freedman ook zegt: het zijn altijd anderen die greedy zijn, maar greedy mensen zijn er in overvloed. Zo'n systeem werkt alleen maar als iedereen zijn eigen belangen opzij zet voor het grotere belang van de samenleving. Anders hebben de mensen die er niet aan meedoen daar alleen maar voordeel bij. Dit is precies het probleem dat wordt aangeduid met "the tragedy of the commons".
Zonder een bijna fascistisch controlesysteem kun je nooit voorkomen dat mensen puur uit eigen belang handelen.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Kreeg ooit sprookjes te horen. Zit nu in therapie.
quote:Op maandag 19 maart 2012 17:24 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Freedman zijn verhaal gaat over dat we allemaal een mate van greed hebben, en dat zo de algehele welvaart is ontstaan, toch ? Ik denk dat het ook zonder greed kan, maar dan uit wil voor verbetering van de leefomstandigheden.
De ellende ontstaat pas zodra iemand meer wil als een ander en ook krijgt, dit geeft weer afgunst of de wil voor een ander om ook datgene te willen voor zichzelf. Dat is nu juist het gehele marktprincipe.
We willen zoveel dingen die we absoluut niet nodig hebben ?Je hebt helemaal gelijk: als iedereen genoegen neemt met genoeg en niet meer wil dan een ander dan kan het zonder greed prima werken. Punt is: die 'als' is een volslagen irreele utopie.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Niet meer aanwezig in dit forum.
Ik denk dat een van de problemen van (moderne) liberale economische theorie is, is dat ze ontstaan is vanaf pakweg de achttiende eeuw (Adam Smith), het tijdperk waarin ook de industriële revolutie plaatsvond en er in Europa en de VS een nooit gezien explosie van rijkdom en economische groei plaatsvond.quote:Op maandag 19 maart 2012 16:52 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Ik hoef het ook niet verzinnen, want het gebeurt onder mijn neus. De omslag is al vijf jaar gaande. De tijdgeest verandert. Er is een nieuw economisch instituut opgericht voor economisch onderzoek, om ons denken over economie te verbreden (New economics). Studenten economie protesteren op diverse universiteiten tegen de nauwe economische uitgangspunten van hun studie. Het NRC schrijft tegenwoordig kritischer over de markt. Het publiek denkt al genuanceerder over de kwestie dan vijf jaar geleden en is geschrokken van de kredietcrisis. Alleen het kabinet ligt nog volledig op de oude koers. Maar dat gaat ook veranderen. Politieke standpunten gaan schuiven, we gaan anders denken en de tijden veranderen, zonder dat er een nieuw economisch standaard model komt, maar wel met een breder perspectief op economie en politiek en een ander beleid.
Even gecorrigeerd. Handelen uit eigen belang is er in een extreem lange periode van evolutie in gebakken. Een soort die niet handelt uit eigen belang is in (relatief) korte tijd uitgestorven. Natuurlijke selectie werkt alleen als iedereen probeert het beter te doen dan zijn of haar directe concurrenten.quote:Op maandag 19 maart 2012 17:33 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Nee, waarom ? omdat het al eeuwen miljoenen jaren zo gaat ? lijkt mij geen goede reden om het af te doen als, niet mogelijk.
Nou ik zou zeggen, richt een nieuw land op. Ik zou het "Utopia" noemen.quote:Op maandag 19 maart 2012 17:33 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Kijk zo kun je alles wegwuiven, dat is niet zo moeilijk. Ik ben er van overtuigd dat het kan.
Dat valt wel mee: het onderstreepte is als je het mij vraagt precies wat Friedman probeerde duidelijk te maken. Waarom zou je tegen selectie vechten als dit precies is wat evolutie zo succesvol maakt?quote:Op maandag 19 maart 2012 17:51 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Ok, ok, eigenbelang kan veel richtingen uit, dus het hoeft niet slecht te zijn. Dan gaat het er om hoe je daar invulling aan gaat geven
Wat wel weer de dooddoener van de eeuw is, zijn zulke reacties...
Als ongestuurde evolutie uitsluitend tot ellende zou leiden zouden wij niet bestaan. Dan zou de hele menselijke soort niet bestaan.quote:Op maandag 19 maart 2012 17:55 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Ik weet niet in welke zin jij dat ziet, maar een soort deterministische evolutie zonder actieve sturing voor wat betreft richting kan in mijn optiek alleen maar voor ellende gaan zorgen, denk je niet ?
Vrijwel de gehele economische wetenschap gaat uit van een evenwichtsmodel. Niet-evenwichtsmodellen zijn te ingewikkeld.quote:Op maandag 19 maart 2012 17:35 schreef Krantenman het volgende:
[..]
Ik denk dat een van de problemen van (moderne) liberale economische theorie is, is dat ze ontstaan is vanaf pakweg de achttiende eeuw (Adam Smith), het tijdperk waarin ook de industriële revolutie plaatsvond en er in Europa en de VS een nooit gezien explosie van rijkdom en economische groei plaatsvond.
We zitten nu zo langzamerhand in een situatie waarin die grote groei begint af te remmen (de bevolkingscijfers zijn daar het duidelijkste teken van: als er geen immigratie was geweest, dan kende Europa nu al een dalend bevolkingscijfer, en alle modellen gaan ervan uit dat dit de komende decennia zal doorzetten).
Ik denk dat we daarom in een tijdperk zijn beland waarin men langzaam maar zeker zal teruggrijpen naar economische theorieën zoals die vóór het liberalisme bestonden: het mercantilisme bijvoorbeeld, dat er vanuit ging dat de totale rijkdom op aarde een constant gegeven is: wat een iemand wint, is wat een ander verliest.
Dat laatste is ook niet zo'n gekke gedachte, maar zolang we (zoals we nu al honderden jaren doen) olie, steenkool en gas uit de grond pompten, en steeds meer consumenten uit de ontwikkelingslanden toevoegden aan de mondiale markt, leek het wel alsof er "uit het niets" voortdurend nieuwe rijkdom ontstond. Dat is echter volgens mij een illusie: we ontdekten steeds meer grondstoffen en hebben voortdurend de economische vraag vergroot, waardoor ook onze productie toenam.
Er zal echter onvermijdelijk een moment komen waarop deze groei (die in feite slechts een groei in volume is) niet langer zal toenemen. Vanaf dat moment zal je een ander economisch model moeten hebben om over rijkdom etc. na te denken.
Dat is op zich vrij merkwaardig aangezien de economie volledig afhankelijk is van groei. Groei is alles behalve evenwicht.quote:Op maandag 19 maart 2012 20:00 schreef deelnemer het volgende:
Vrijwel de gehele economische wetenschap gaat uit van een evenwichtsmodel. Niet-evenwichtsmodellen zijn te ingewikkeld.
Klopt, maar toch is het waar. Het algemene evenwichtsmodel van Leon Walras is nog steeds het parade paardje van de economische wetenschap. Het is een evenwichtsmodel:quote:Op maandag 19 maart 2012 20:03 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dat is op zich vrij merkwaardig aangezien de economie volledig afhankelijk is van groei. Groei is alles behalve evenwicht.
Hoe bedoel je zuiverende werking ? Dat ligt aan de verbeteringen aan het einde van het proces toch, dat is nu nog niet bekend. Als strakker regime en minder vrijheden bv de uitkomst zijn, wat is dan de verbetering ?quote:Op maandag 19 maart 2012 18:48 schreef Molurus het volgende:
Ik zal de laatste zijn om te beweren dat er geen ruimte is voor verbetering. De ellende zijn we het wel over eens, dat behoeft geen nadere bespreking.
Ik denk dat wij vooral van mening verschillen over hoe die verbetering tot stand kan of zou moeten komen. Ik denk eerder aan meer selectie dan aan minder selectie. Zo kunnen wij ons wel heel druk maken over de huidige economische crisis en proberen schuldigen aan te wijzen, maar daarmee ga je volledig voorbij aan de zuiverende werking die zo'n crisis heeft. Het is even vervelend, maar daarna komen we er weer sterker uit.
In tijden van crisis gaan bedrijven (en personen) die hun zaakjes niet tip-top (of ieg minder) op orde hebben over de kop, waarmee de markt wordt verschoond van bedrijven (en in extremere gevallen mensen) die het minst sterk zijn. Inderdaad heel lullig voor mensen die hun best doen maar gewoon beneden het gemiddelde presteren, maar wanneer je hen uit de vergelijking haalt gaat het gemiddelde wel omhoog. Zo werkt evolutie, en zo werkt ook de markt.quote:Op maandag 19 maart 2012 20:34 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Hoe bedoel je zuiverende werking ? Dat ligt aan de verbeteringen aan het einde van het proces toch, dat is nu nog niet bekend. Als strakker regime en minder vrijheden bv de uitkomst zijn, wat is dan de verbetering ?
Als natuurlijke selectie ons tot sociale dieren maakt omdat dat blijktbaar beter werkt. Tevens beredeneren we, naaar analogie van de evolutieleer, dat economische marktwerking het beste werkt als we dat sociale uitschakelen tbv marktwerking. Welk selectieproces heeft dan gelijk?quote:Op maandag 19 maart 2012 21:00 schreef Molurus het volgende:
[..]
In tijden van crisis gaan bedrijven (en personen) die hun zaakjes niet tip-top (of ieg minder) op orde hebben over de kop, waarmee de markt wordt verschoond van bedrijven (en in extremere gevallen mensen) die het minst sterk zijn. Inderdaad heel lullig voor mensen die hun best doen maar gewoon beneden het gemiddelde presteren, maar wanneer je hen uit de vergelijking haalt gaat het gemiddelde wel omhoog. Zo werkt evolutie, en zo werkt ook de markt.
Je ziet dan ook dat elke economische crisis wordt gevolgd door een periode van economische bloei. Dat heeft niets te maken met een feitelijke verbetering op individueel niveau. Als ik uit de getallenreeks 8, 7, 6, 6, 5, 4, 3 de getalen 5, 4 en 3 verwijder is er niets verbeterd aan de hoogste getallen, maar is het gemiddelde toch omhoog gegaan.
In het evolutieproces spelen zowel individuele als groepsbelangen mee. Het is een misvatting dat evolutie (biologisch of economisch) alleen zou werken op een individueel niveau. Je kunt dus sociaal gedrag niet zomaar uitvlakken. Aan de andere kant moet je er ook niet in doorschieten. Een maatschappij die veel tijd steekt in het zorgen voor mensen die niet voor zichzelf kunnen zorgen zal een hoger percentage zorg-afhankelijke mensen hebben, wat kan leiden tot stagnatie. (In elk geval ten opzichte van samenlevingen die wat strikter selecteren.)quote:Op maandag 19 maart 2012 21:11 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Als natuurlijke selectie ons tot sociale dieren maakt omdat dat blijktbaar beter werkt. Tevens beredeneren we, naaar analogie van de evolutieleer, dat economische marktwerking het beste werkt als we dat sociale uitschakelen tbv marktwerking. Welk selectieproces heeft dan gelijk?
Daar zitten heel veel aannamens in:quote:Op maandag 19 maart 2012 21:19 schreef Molurus het volgende:
[..]
In het evolutieproces spelen zowel individuele als groepsbelangen mee. Het is een misvatting dat evolutie (biologisch of economisch) alleen zou werken op een individueel niveau. Je kunt dus sociaal gedrag niet zomaar uitvlakken. Aan de andere kant moet je er ook niet in doorschieten. Een maatschappij die veel tijd steekt in het zorgen voor mensen die niet voor zichzelf kunnen zorgen zal een hoger percentage zorg-afhankelijke mensen hebben, wat kan leiden tot stagnatie. (In elk geval ten opzichte van samenlevingen die wat strikter selecteren.)
Sociaal gedrag, empathie, zorg voor minder bedeelden.. we hebben er allemaal belang bij. Maar slechts tot op zekere hoogte. Zorgen voor de allerzwaksten (dit klinkt lullig, dat weet ik) loont niet. En dit zie je trouwens ook terug in de natuur. Dieren die de zwakste jongen verstoten omdat het eenvoudig niet loont om energie in ze te steken.
En exact hetzelfde geldt voor het bedrijfsleven. Zonder een mechanisme waarbij de slechtst presterende bedrijven eruit gegooid worden is het onvermijdbaar dat de kwaliteit daalt.
Je bedoeld dat een recessie veroorzaakt door corruptie een weldaad is omdat het een gelegenheid biedt om de economie op te schonen van alles wat zwak staat.quote:Op maandag 19 maart 2012 21:00 schreef Molurus het volgende:
[..]
In tijden van crisis gaan bedrijven (en personen) die hun zaakjes niet tip-top (of ieg minder) op orde hebben over de kop, waarmee de markt wordt verschoond van bedrijven (en in extremere gevallen mensen) die het minst sterk zijn. Inderdaad heel lullig voor mensen die hun best doen maar gewoon beneden het gemiddelde presteren, maar wanneer je hen uit de vergelijking haalt gaat het gemiddelde wel omhoog. Zo werkt evolutie, en zo werkt ook de markt.
Dat heb ik ook al eens gedacht. Als je het minst productieve deel van de bevolking elimineert dan gaat het gemiddelde omhoog. Is logisch tochquote:Je ziet dan ook dat elke economische crisis wordt gevolgd door een periode van economische bloei. Dat heeft niets te maken met een feitelijke verbetering op individueel niveau. Als ik uit de getallenreeks 8, 7, 6, 6, 5, 4, 3 de getallen 5, 4 en 3 verwijder is er niets verbeterd aan de hoogste getallen, maar is het gemiddelde toch omhoog gegaan.
Gewoon blijven deelnemen aan de samenleving. Ondertussen gelijkgestemden zoeken en sterke sociale gemeenschappen opbouwen. Discussies voeren met rechts denkende mensen is zinloos.quote:Op woensdag 7 maart 2012 01:41 schreef Aardappel2610 het volgende:
Stel nou hè... Dat je een hekel hebt aan het kapitalisme, terwijl je in een neoliberaal kapitalistisch land woont. Hoe zorg je er dan voor dat je dat kapitalisme als systeem toch kan verwerpen. Dus jezelf er buiten te zetten of het in ieder geval niet voeden?
Dat vind ik ook. Waarom wij bezig zijn de verzorgingsstaat af te breken om er een medogenloos kapitalistisch systeem van te maken, begrijp ik ook niet.quote:Op dinsdag 20 maart 2012 16:07 schreef SingleCoil het volgende:
Het lijkt me sowieso vrij dwaas een werkend systeem te verwerpen als je geen bewezen werkend alternatief hebt.
Ja. Ik vraag me af hoeveel mensen in de VS dit lucratieve pad hebben gevolgd. Dat je gewoon je sleutels bij de bank kunt inleveren verbaast me nog steeds. Zo kun je moeilijk veel verlies lijden op het kopen van een huis.quote:Op dinsdag 20 maart 2012 22:15 schreef declassering het volgende:
Lage staatsschuld, hoge prive schuld.
Staat leent 2400 miljard, we leveren de sleutels in bij de bank, we gaan met z'n allen 2 jaar op vakantie naar Griekenland, en kopen de boedel weer terug voor 600 miljard. 600 miljard winst en we weten meteen hoe de banken denken.
Wat is er mis met een begeerte naar kennis? Volgens mij is begeerte helemaal niets ergs, het is juist het gene wat je drijft iets te doen. Een mens zonder begeerte is een kasplantje.quote:Op woensdag 21 maart 2012 12:22 schreef Nietvandezewereld het volgende:
..
ook op universiyteiten, de honger naar kennis , is begeerte.
..
Economie als doel in plaats van gevolg.
Geld als doel i.p.v. gevolg!!!!
Daar durf ik alles en alles op te verwedden!
Niets in een vrije markt economie komt zo dicht bij individuele vrijheid dan het bezitten van Geld. Dus om vrij te kunnen zijn moet je leren zo behendig mogelijk geld te verzamelen.quote:Op woensdag 21 maart 2012 14:34 schreef SingleCoil het volgende:
Geld is universeel beschikkingsvermogen.Het maakt je onafhankelijk en geeft zo vrijheid. Er is niks mis met geld.
Ik wed alleen om geldquote:Op woensdag 21 maart 2012 12:22 schreef Nietvandezewereld het volgende:
Daar durf ik alles en alles op te verwedden!
Kennis an sich is niets mis mee, het gaat er om wat er daarna mee gebeurd. Begeerte op zich is ook niets mis mee, wel met de invulling of mate waarmee begeerte wordt nagestreeefd, en hoe er dus mee omgegaan wordt, daar zit de crux.quote:Op woensdag 21 maart 2012 15:02 schreef Mastertje het volgende:
[..]
Wat is er mis met een begeerte naar kennis? Volgens mij is begeerte helemaal niets ergs, het is juist het gene wat je drijft iets te doen. Een mens zonder begeerte is een kasplantje.
En ik vind trouwens het woord middel beter dan gevolg.
Rise like lions (ows and the seeds of revolution)quote:Op maandag 19 maart 2012 17:22 schreef Molurus het volgende:
Ik zie echt geen omslag.
Ik zie mensen die mopperen over de kredietcrisis die eigenlijk nog niet in de buurt komt van een echte crisis. Ik zie mensen boos worden over enorme bonussen in het bedrijfsleven a) die het verschil niet maken en b) die ze nog steeds krijgen. Ik zie mensen onder het mom van 'ik verbeter de wereld' rondlopen in "V for Vendetta" maskers. Maar als je dat een omslag wilt noemen dan zie je dat volgens mij veel te rooskleurig.
In economisch mindere tijden is men zich wellicht meer bewust van de negatieve effecten van een markteconomie. De bewustwording dat je niet tot in de oneindigheid kunt blijven groeien. Maar een klein beetje bewustwording is niet in de buurt van een structurele en langdurige oplossing.
Je optimisme ontgaat mij dan ook volledig.
Nee, die is aan de cokequote:Op donderdag 22 maart 2012 08:25 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Iemand die gelukkig is zoekt niet naar antwoorden, schrijft geen boeken en stelt geen vragen.
Niks mis mee. het is enkel een oefening in zuiver denken dit in te zien.quote:Op woensdag 21 maart 2012 15:02 schreef Mastertje het volgende:
[..]
Wat is er mis met een begeerte naar kennis? Volgens mij is begeerte helemaal niets ergs, het is juist het gene wat je drijft iets te doen. Een mens zonder begeerte is een kasplantje.
En ik vind trouwens het woord middel beter dan gevolg.
Dat bedoel ik. Dit vernederende gezeik is niet leuk. Het is de humor van de tegenwoordige elite die hun kick haalt uit het neerkijken op anderen.quote:
Dat geloof je toch niet. Niemand kan de toekomst voorspellen.quote:Op donderdag 22 maart 2012 10:40 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[i]2020 Hoe zou dat er uit zien vroegen zij mij in 2012. Hoe zou dat er uit zien ? Dat wist ik wel, daar Want iedereen die tot tien kan tellen kan de toekomst voorspellen.
Zo eenvoudig is dat niet. Ik geef toe dat de samenleving inmiddels georganiseerd is als een groot bonussysteem. Dat kan wel een paar tandjes minder. Vooral ook omdat mensen zich strategisch fixeren op de bonus en niet meer verder kijken dan hun neus lang is.quote:Geld speelt immers geen rol meer, waardering is de nieuwe munt.
Of het zit hem in de corruptie van het taalgebruikt dat we tegenwoordig zo'n grimmig beeld hebben van mensen.quote:Op vrijdag 23 maart 2012 09:40 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Om het kapitalisme te verwerpen moet je de mens veranderen. Anders lukt het niet.
Misschien anarcho-kapitalisme?quote:Op vrijdag 23 maart 2012 17:26 schreef periwink het volgende:
Ik kan geen alternatief voor het kapitalisme bedenken dat mogelijk beter zou zijn voor de mensheid. Het is misschien soms oneerlijk voor sommigen, maar ik ben er van overtuigd dat er geen beter systeem dan dit is.
Dank je.quote:Op vrijdag 23 maart 2012 11:49 schreef declassering het volgende:
Ja en daarom vind ik deelnemer helemaal geen egoist als hij daar eens lekker heel erg veel tijd voor gaat vrijmaken ipv zich nuttig te maken in een of andere kas in het Westland.
Ik geloof er niet in. Sturing is nodig, Plato het ook al. Een systeem als dit leidt tot chaos en ik ben ervan overtuigd dat dat de meesten niet te goede zal komen.quote:Op vrijdag 23 maart 2012 18:19 schreef eldodo het volgende:
[..]
Misschien anarcho-kapitalisme?
Dat zie ik zelf als de meest wenselijke situatie. Iedereen is er vrij om naar eigen wens in een bepaald soort gemeenschap te leven, dus kunnen mensen ook koningen gaan bedienen mochten ze daar zin in hebben. (leuk gedachte experiment trouwens: hoeveel mensen zouden zich vrijwillig onderwerpen aan een koning, dictator of president?)
Op dit moment is er wel wat vrijheid, maar je kan eigenlijk aan het politieke/wettelijke systeem niet ontsnappen, zelfs als je andere opvattingen hebt over hoe je wilt leven. Te veel (bewapende) bemoeienis van mensen die het allemaal beter voor je weten.
Plato wilde een bestuurselite die niet in het teken staat van hun eigenbelang. Ze moeten communitair leven, kennen geen privé bezit, kennen zelfs hun eigen kinderen niet, en worden geschoold in filosofische beschouwing.quote:Op vrijdag 23 maart 2012 20:38 schreef periwink het volgende:
[..]
Ik geloof er niet in. Sturing is nodig, Plato het ook al. Een systeem als dit leidt tot chaos en ik ben ervan overtuigd dat dat de meesten niet te goede zal komen.
Wie moet of mag er beslissen wat nou een probleem is? En hoe mag of moet je met problemen omgaan?quote:Op zaterdag 24 maart 2012 04:53 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Maar over een maatschappij die zo ingericht is dat eventuele problemen ondervangen worden door goed beleid.
Plato reageerde op het schrikbewind van de 50 tirannen.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 04:53 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Plato was ook een beetje doorgeslagen lees ik hier. Het kan niet de bedoeling wezen dat er zulks strikte leer en plicht aan vooraf dienen te gaan, dit gaat niet werken op termijn. Een mens heeft nu eenmaal bepaalde aardse zaken nodig om goed te kunnen functioneren denk ik.
Aah ok. Des te belanrijker is het verhaal van verbreden en verspreiden van kennis.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 11:45 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Plato reageerde op het schrikbewind van de 50 tirannen.
Alle boeken over de (politieke) waarheid zijn reakties op misstanden. Ook het neoliberalisme is een reaktie op misstanden. Hayek's boek "The Road to surfdom" uit 1943 is een reaktie op het communisme en het Nazi regime. Ook reakties slaan vervolgens weer door. Volgens het neoliberalisme zijn wij helemaal alleen individueel verantwoordelijk voor ons eigen wel en wee, en nergens anders voor. Mensen die gaan voor geld en macht hebben daar misbruik van lopen maken. OWS is weer een reaktie op 30 jaar neoliberalisme. Er is geen simpele ideologische formule die de absolute waarheid over het goede is.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 11:59 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Aah ok. Des te belanrijker is het verhaal van verbreden en verspreiden van kennis.
Sorry, ik volg je niet helemaal hier. Kan je dat wat concreter maken?quote:Op zaterdag 24 maart 2012 08:52 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Ik zou proberen om de beschikbare kennis zo breed als mogelijk te gebruiken en beschikbaar stellen in een vorm die niet perse voor de enkeling is. Zoiets zou ik doen.
Maw, zulke vragen moet je jezelf niet gaan stellen. Maar gebruik maken van de kennis die er achter ligt. Dan hoef je de vraag niet te beantwoorden. En loopt het als vanzelf een bepaalde richting op.
Blijf je dan niet steken in je eigen wereldje, van wat je zelf wilt? Moet je juist niet algemene vragen stellen en het met anderen erover hebben, zodat je iets vindt dat voor meerdere personen van toepassing is? (dan wordt regisseren sowieso lastig, omdat je verschillende opvattingen tegenkomt.. het gaat me om algemene principes van hoe mensen met elkaar horen om te gaan)quote:Op zaterdag 24 maart 2012 15:12 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Wat ik er in het kort mee bedoel is het volgende. Wanneer je een ideaal wil bereiken bijvoorbeeld, dan kun je dat maar moeilijk gaan regiseren tot in het kleinste zeg maar.
Zodra je dus een richting op wil, kun je gaan inrichten op een natuurlijke manier.
Jouw sterke afwijzing van dwang en geweld heeft waarschijnlijk zijn oorspong in persoonlijke ervaringen.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 15:28 schreef eldodo het volgende:
[..]
Blijf je dan niet steken in je eigen wereldje, van wat je zelf wilt? Moet je juist niet algemene vragen stellen en het met anderen erover hebben, zodat je iets vindt dat voor meerdere personen van toepassing is? (dan wordt regisseren sowieso lastig, omdat je verschillende opvattingen tegenkomt.. het gaat me om algemene principes van hoe mensen met elkaar horen om te gaan)
Ik wijs geweld consequent af en richt mijn leven daarnaar in: ik gebruik geen geweld tegen anderen, doe niet vrijwillig mee aan een gewelddadig systeem (ik stem niet), ben bevriend met vreedzame personen en heb ook een relatie met één (we mishandelen elkaar niet, best fijn!) etc. Maar andere mensen hebben andere opvattingen en leefstijlen. Zijn ze allemaal even goed? Maakt het eigenlijk wel uit hoe ik kies te leven?
Opvoeden klinkt zo autoritair...Wat ik wou zeggen eerder is dat je met bepaalde kennis dingen kunt vormen, net zoals je mensen vormt doormiddel van een opleiding bijvoorbeeld. Van veel kennis moet je gebruik maken op een zo efficient mogelijke manier.quote:Nog verder gaat het ideaal om mensen te vormen en op te voeden tot betere mensen, die bepaalde gewenste idealen kunnen/willen dragen.
Wie bepaald deze zaken? De bekende mogelijkheden zijn:
1. een politieke besluitvormingsprocedure
2. coordinatie door een vrije markt
3. geweld / het wilde westen.
Hoezo dan ? De verdieners verdienen ook alleen maar bij de gratie van de inwoners...quote:Constructieve idealen vereisen een contributie (belastingheffing) en daarmee wordt het free-riders probleem geintroduceerd.
De vrije markt oplossing is bevochten door mensen die buiten een oligarchie beter af zijn. Waarom niet in alle vrijheid je eigen boontjes doppen. Maar met de competitie introduceer je een systeem van nooit genoeg en de terreur van het populisme. Tesamen leidt dat tot dwangmatig grote hoeveelheden rommel produceren, en dat is wijze waarop een vrije markt inefficient is (consumentisme).quote:Op zaterdag 24 maart 2012 17:15 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Zou er een ideaal bestaan ? Ik vind het moeilijk om te gaan denken zoals er nu hier gedacht wordt. Dit is heel goed omschreven, maar niet nieuw of vernieuwend.
Om te beginnen moet je weten wat je bent als mens, en waar je als mens behoefte aan hebt. Een nieuwe sony bravia is geen vereiste lijkt mij.
Een mens is een sociaal wezen die eigenlijk hele basale eisen heeft voor zijn geluk. Nu is het net alsof er zonder materieel en arbeid geen voldoening zou kunnen zijn ? Zijn we daar ook niet een beetje in doorgeslagen.
Free-riders zijn mensen die hun bijdrage proberen te ontduiken. Dat is de reden waarom het betalen van belasting niet vrijwillig is. Goede mensen betalen dan hun belasting en anderen niet, maar maken wel gebruikt van de collectieve goederen.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 17:37 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Hoezo dan ? De verdieners verdienen ook alleen maar bij de gratie van de inwoners...
Datzelfde kan ik ook beweren over mensen die dwang en geweld goedkeuren. Ja, ik weet hoe dwang en geweld er van dichtbij uitzien. Voor een lange tijd dacht ik dat het gerechtvaardigd was.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 16:48 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Jouw sterke afwijzing van dwang en geweld heeft waarschijnlijk zijn oorspong in persoonlijke ervaringen.
Wat je hebt geleerd door het zelf te ervaren, daarin ben jij de expert. Daarom weet je heel goed wat er mis is met geweld.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 19:13 schreef eldodo het volgende:
[..]
Datzelfde kan ik ook beweren over mensen die dwang en geweld goedkeuren. Ja, ik weet hoe dwang en geweld er van dichtbij uitzien. Voor een lange tijd dacht ik dat het gerechtvaardigd was.
Jouw valkuil kan zijn, dat je gemakkelijk verleidt wordt tot idealistische oplossingen, als het een antwoord biedt op dit probleem, terwijl je je blind bent voor de tekortkomingen. Het geweldsprobleem los je niet op met een model dat geen geweld kent, zonder je af te vragen hoe het zich verweert tegen mensen die zich niet aan het model houden.quote:Welke vormen van dwang en geweld hoor ik goed te keuren en mogelijk toe te passen? (als het goed geweld is kan het geen kwaad als ik mijn steentje bijdraag)
Mocht het niet duidelijk zijn, ik wijs de initiatie van geweld af. Verweren vind ik prima. Het lijkt me alleen logisch dat als initiatie van geweld volgens mij het probleem is, de oplossing ook niet de initiatie van geweld kan zijn. Dat is vuur met vuur bestrijden.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 19:30 schreef deelnemer het volgende:
Jouw valkuil kan zijn, dat je gemakkelijk verleidt wordt tot idealistische oplossingen, als het een antwoord biedt op dit probleem, terwijl je je blind bent voor de tekortkomingen. Het geweldsprobleem los je niet op met een model dat geen geweld kent, zonder je af te vragen hoe het zich verweert tegen mensen die zich niet aan het model houden.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Kreeg ooit sprookjes te horen. Zit nu in therapie.
quote:Op zaterdag 24 maart 2012 20:25 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Perception is reality.Als ik tijd heb Gertje,SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
1e indruk? naadloos passend in de Dharma.
Uit geest ontstaat alles . Zen noemt het bewustzijn, en wetenschap worstelt nog.
Het lijkt ook te passen in de niet complete these van dhr Swaab, maar daar ga ik wel even mijn boekje te buiten en vuur ik te snel , want ik heb Swaabs breinboek pas half uit.
er tekent zich echter wel al het een en ander af.
Jammer daty zo weinig mensen het Tibetaans dodenboek aankunnen, kon ik ook eens met mensen erover praten. ( hint/uitdaging) haha.
De VN hanteert ook het principe dat het initieren van geweld niet mag. De aanval op Irak wordt uitgelegd als een preemptive strike.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 20:16 schreef eldodo het volgende:
[..]
Mocht het niet duidelijk zijn, ik wijs de initiatie van geweld af. Verweren vind ik prima. Het lijkt me alleen logisch dat als initiatie van geweld volgens mij het probleem is, de oplossing ook niet de initiatie van geweld kan zijn. Dat is vuur met vuur bestrijden.
Ik heb ook geen oplossing liggen van hoe dat bereikt of bewaakt moet worden. Het enige wat ik hier heb gezegd is dat het mij de meest wenselijke situatie lijkt. Er zijn praktische ideeën over hoe het bereikt en bewaakt kan worden, bijv. in het boek Practical Anarchy. Andere anarchisten zullen waarschijnlijk nog wel meer ideeën hebben bedacht, maar ik ben niet echt bezig geweest met die literatuur. (ik zal toch niet binnenkort in een samenleving wonen dat gebaseerd is op het non-agressie principe)
Je kan de toestand die ik noem idealistisch vinden. Je hebt geloof ik nog geen antwoord gegeven op de vraag, wat voor geweld en dwang volgens jou goed is.
Wij zouden onze cultuur kunnen versterken, door het meer de ruimte te geven. Weg met dat kleinburgelijke 'law and order' en boekhoudkundige denken. Meer experimenteren en investeren in zaken die het bedrijfsleven als oneconomische beschouwd.quote:Op zaterdag 24 maart 2012 21:23 schreef Krantenman het volgende:
Ik denk eerlijk gezegd dat de reactie tegen het neoliberale kapitalisme er een zal zijn van protectionisme. Globalisme werkt alleen als er één wereldregering zou zijn, en dat is ver, ver, ver weg (al zijn er velen in het subforum BNW die vrezen dat het nabij is).
Er komt een moment dat de USA het niet meer accepteert dat China "onder de prijs" werkt. Er komt ook een moment dat Europese politici inzien dat de EU niet eeuwig kan uitgebreid worden met lageloonlanden.
Wat er dan gaat gebeuren? Geen oorlog per se. Eerder: importtarieven, strengere regels wat betreft immigratie. Eigenlijk zijn we al een flink stuk op weg.
In feite is het probleem niet zozeer "hoe dien ik het neoliberale kapitalisme te verwerpen", maar eerder: "hoe kunnen we een welvaartsstaat blijven onderhouden?" Door terug te grijpen op een internationaal-socialistisch gedachtengoed ondermijn je vanzelf de socialistische welvaartsstaat (er zijn dan te veel mensen die beroep doen op "de staat"). Het neoliberale model, dat met heel die welvaartsstaat komaf wil maken, is echter ook geen optie, aangezien het zorgt voor rijkdom voor een heel klein clubje en armoede voor velen.
Heb je hier ook voorbeelden van ? daar ben ik wel benieuwd naar.quote:Wij zouden onze cultuur kunnen versterken, door het meer de ruimte te geven. Weg met dat kleinburgelijke 'law and order' en boekhoudkundige denken. Meer experimenteren en investeren in zaken die het bedrijfsleven als oneconomische beschouwd.
De uitleg bepaalt niet of het wel of niet initiatie was, maar de handeling. De handeling was een aanval op mensen die o.a. niet bezig waren geweld tegen anderen te gebruiken (bijv. burgers). Bij degenen die wel bezig waren geweld te gebruiken of daarmee te dreigen, kan je je afvragen of de aanval proportioneel was. Er zijn inmiddels rond de 100 000 burger doden, infrastructuur kapot, geestelijke en lichamelijke gezondheidsproblemen voor de overlevende bevolking etc. Is dit hoe je een bevolking in bescherming neemt tegen zijn tirannen?quote:Op zaterdag 24 maart 2012 23:24 schreef deelnemer het volgende:
De VN hanteert ook het principe dat het initieren van geweld niet mag. De aanval op Irak wordt uitgelegd als een preemptive strike.
Dat zijn goede vragen, maar daar wil ik nu niet op in gaan.quote:Het principe formuleren is onvoldoende. Geweldadigheid neemt echter al vele eeuwen lang af. Hoe komt dat? Wat zijn de voorwaarden?
De aanval op Irak was een 'regime change' zoals de VS sinds WOII er vele heeft uitgevoerd. De VN verbiedt dat maar de VS trekt zich daar niets van aan. Ze staan zelfs boven de wet, want ze hebben een veto. En ze liegen tegen de bevolking.quote:Op zondag 25 maart 2012 10:17 schreef eldodo het volgende:
[..]
De uitleg bepaalt niet of het wel of niet initiatie was, maar de handeling. De handeling was een aanval op mensen die o.a. niet bezig waren geweld tegen anderen te gebruiken (bijv. burgers). Bij degenen die wel bezig waren geweld te gebruiken of daarmee te dreigen, kan je je afvragen of de aanval proportioneel was. Er zijn inmiddels rond de 100 000 burger doden, infrastructuur kapot, geestelijke en lichamelijke gezondheidsproblemen voor de overlevende bevolking etc. Is dit hoe je een bevolking in bescherming neemt tegen zijn tirannen?
Je mag als 3e persoon degene beschermen die aangevallen wordt. Wat je niet hoort te doen is degene die jij beschermt verwonden of doden, of buiten proportioneel veel geweld gebruiken tegen de agressor. Idealiter gebruik je precies genoeg om de agressor te stoppen.
Zelf ben ik tegen geweld maar hoe stop je dat werkelijk? Onderwijs? Ik weet het zelf ook niet.quote:Dat zijn goede vragen, maar daar wil ik nu niet op in gaan.
Ik begin het vermoeden te krijgen dat je mijn vraag ontwijkt. Zijn er volgens jou vormen van geweld en dwang die goed zijn? Zoja, welke?
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |