FOK!forum / Culinesse à gogo / Brood bakken in de oven #5: Waar we lekker verder kneden..
MissHobjezondag 15 mei 2011 @ 16:05
Zelf broodbakken wordt steeds populaider. Enerzijds omdat het 'fabrieksbrood' uit de winkel/bakker steeds minder de eigenschappen heeft zoals brood bedoeld is. Anderzijds omdat mensen het steeds leuker vinden om zelf hun handen vies te maken in het deeg of met de broodbakmachine (uit het kerstpakket ;) ) te werken.

Het eerste topic begon in 2004 maar de laatste weken wordt het hier steeds drukker. Vandaar staan hieronder de belangrijkste tips/trucs/weetjes en een paar (basis)recepten uit het vorige topic.

Tips
SPOILER
quote:
Je vergeet het leukste van broodbakken: Na de eerste rijs alle lucht er uit slaan. Heerlijk even de agressie afreageren op het deeg (en het is nog nuttig ook).

Ikzelf zet mijn gist altijd in een kopje lauwarm water met een theelepeltje honing. Dat dan weer met het water gewoon verder kneden.

Nog een tip: Als je het brood in de oven zet, gooi dan een kopje water op de bodem van je oven, en doe snel de deur dicht. Dit resulteert in wat stoom en geeft een beter bakresultaat.
quote:
mijn brood is 'kruimelig :?
meestal is te kruimelig een gevolg van onvoldoende ontwikkelde gluten, dat kan door te kort kneden, of verkeerde meelmix, of te snel rijzen.
quote:
gist/zout
- Als je verse gist had, had je waarschijnlijk te weinig gebruikt... Verse gist moet je 2,5 keer zo veel gebruiken als instant/gedroogde gist

- heb je voor de zekerheid je gist eerst 'geactiveerd' in lauwwarme melk met een theelepel suiker? Als er bellen aan het oppervlak komen, is de gist nog 'levend', anders weggooien en een nieuw zakje nemen.

- Wat betreft het zout; zoutkristallen en gist zijn geen vriendjes. Daar zijn allerlei non-remedies op gevonden, zoals het aan de rand in het deeg mengen, het er op het laatst indoen, maar de truuk is het gewoon in het water oplossen en dan erdoorheen kneden; dan is het zout opgelost in het water en doen de kristallen geen kwaad meer
Poolish/Preferment :? Wasda :?
SPOILER
quote:
De Poolish
Deze methode bestaat uit twee stappen, stap 1 is het aanmaken van een slap deeg bestaande uit gist en gelijke delen bloem en water. Dit beslag maak je enkele uren voor het aanmaken van het uiteindelijke deeg.
Stap 2 is het aanmaken van het deeg.
Het doel van stap 1 is een snelle vermeerdering van gistcellen, dit leidt uiteindelijk tot een beter rijsvermogen van het uiteindelijke deeg.
Het gistpercentage is afhankelijk van het type bloem en de tijd tijd waarin je de poolish laat rijzen.
Dit zijn de aanbevolen percentages:
2.5% gist voor een 2 uur durende fermentatie op omgevingstemperatuur
1.5% gist voor 3 uur
0.5% gist voor 8 uur
0.1% gist voor 12-16 uur
De ingrediënten kort door elkaar mengen, evt met behulp van een planeetmenger.
Het volume van de poolish moet minstens verdubbelen, het oppervlak moet concaaf zijn (ingezakt). Een te lange fermentatie maakt de poolish te kleverig. De temperatuur van de poolish mag niet hoger worden dan 26 C.
In stap 2 wordt het resterende worden de resterende ingrediënten toegevoegd (bloem, water, zout), het zout toevoegen in stap 1 heeft een remmend effect op de gistwerking. Het deeg krijgt een rijstijd van een uur, wordt daarna verdeeld en opgemaakt, en na voldoende narijs afgebakken.
quote:
Op dinsdag 16 maart 2004 13:21 schreef Pietverdriet het volgende:
Ik kan trouwens iedere hobbybroodbakker aanraden met een Poolish ofwel preferment te gaan werken, het brood word veel smaakvoller.
grote vraag het Piet hoe maak ik t klaar topic deel 2

Dit heeft veel meer effect dan esotherisch meel of allerhand kruiden, want dan smaakt het brood naar kruiden ipv brood. Als je een preferment gebruikt krijg je een hele mooie diepe en rijke broodsmaak.
quote:
Ik ben weer eens een brood aan het bakken op basis van een preferment, Heb 3 dagen terug in 350 Ml water gist op gelost en 150 gram meel er door gedaan.
Nu dit bij 350 gram meel met wat zout gedaan, en 10 Minuten in de kneedmachine, half uur laten rusten en daarna weer 3 minuten gekneed.
Toen ingemeeld in als bol in een bebloemde doek in een mandje te rijzen gezet, en 3 uur laten rijzen. Zit nu in de oven.
By the way
Meel is 200 gram volkoren tarwemeel, 200 gramroggemeel, en de resterende 100 gram is boekweit, spelt, dinkel. verder een handje diverse zaden er door en een klein beetje waltnoten olie.

Wat ik graag zou horen is, maken er nog meer mensen prefermenten, zuurdesems, poolish? We moeten toch verder komen als een zakje soesiemix in de BBM te gooien, niet?
quote:
een preferment kan je heel makkelijk zelf maken.
Neem de waterhoeveelheid uit je broodrecept, en 1/4 van het meel. Voeg nu de helft van het gist toe, en meng dit tot een dikke brij.
dit laat je een dag of 2-3 staan.
Nu maak je hiermee en de rest van je ingredienten je deeg.
Als je deeg klaar is neem je een deel ervan en doe dit in een plastik bakje in de koelkast.
Dit voeg je dan de volgende keer weer toe aan je deeg.
quote:
Als je je deeg klaar hebt neem je een deel ervan en dat kan je dan over een aantal dagen weer aan het nieuwe deeg toevoegen. Dan heb je daar namelijk al je preferment aan (pre ferment, vooraf gegist) en hoef je het niet apart te maken.
Het is dus ongeveer hetzelfde als desems, met het verschil dat desems voor roggemeel zijn. Rogge bevat geen gluten dus het komt niet mooi omhoog als je daar gist gebruikt, dan heb je een desem nodig om de belletjes in het deeg heel te houden.

Tip, als je brood bakt, maak dan altijd 100 gram meer deeg dan je nodig hebt en bewaar dit voor je volgende brood. Dit bewaar je in de koelkast en voeg je bij je volgende brood deeg. De reden hiervoor is dat moderne gist heel snel werkt en brooddeeg geen tijd heeft mooie smaken te vormen. Door een deel van het deeg achter te houden laat je in dit deel de bacterien en gisten verder werken en deze zorgen ervoor dat je brood dan altijd een mooie, rijke complexe broodsmaak heeft. Deze "preferment" techniek is uit amerika gekomen en heeft er voor gezorgt dat amerikanen tegenwoordig regelmatig broodbak wedstrijden winnen met hun smaakvolle brood. Dit is veel beter dan allerlei smaakmakers door je brood te gooien om een lekker brood te krijgen, want je proeft dan eens écht brood ipv alleen maar smaakmaker.
Enkele recepten:
SPOILER
quote:
Volkorenbrood:

Ingredienten:

500 gr. volkoren tarwemeel
desertlepel zout
7 gr. droge gist van de supermarkt
4 dl. lauw water

Gooi het meel in een kom en maak een kuil in het midden.
Strooi het zout op het meel, maar zo dicht mogelijk tegen de rand, zodat het niet in de kuil valt.
Strooi gist in de kuil.
Schenk het water op de gist en laat het 5 minuten borrelen
Begin met je handen te kneden, tot het deeg redelijk aan elkaar plakt
Strooi wat bloem op het aanrecht en kneed het deeg hier verder (deeg van je af duwen, dubbelvouwen en weer van je af duwen etc.) 10 minuten is voldoende.
Maak een bal van je deeg en laat het 60 minuten rijzen in een kom (met een theedoek erover) op kamertemperatuur.
Kneed het deeg vervolgens weer 10 minuten op het aanrecht
Laat het deeg nog 45 minuten rijzen in een lauwwarme oven op een bakplaat (oven 5 minuten voorverwarmen op 30 graden, vervolgens uit!)
Zet de oven op 220 graden en bak het brood in 30/40 minuten bruin.

Resultaat: een heerlijk, smakelijk vloerbrood.
Reactie broodmachineafficionados: "................."

Je kunt dit brood natuurlijk nog opsexen, door er een eitje door te gooien , wat olijfolie, of hele granen/zaden, maar het smaakt zo ook prima. (tip: koop wel goed, volkoren meel!)
quote:
Waldkorn
- 350 gram boerenpit
- 150 gram waldkorn
- 15 gram boter
- 10 gram suiker
- 10 gram droge gist
- 280 ml water
- 100 gram rozijnen
- 50 gram gebroken walnoten

Meng alle ingredienten behalve de noten en de rozijnen en kneed het goed door (in het recept staat 20 minuten).
Vorm een bal en laat het 25 minuten rijzen op een warme plek afgedekt met een theedoek.
Druk het deeg plat, scheur het in stukken en kneed het samen met de rozijnen en de walnoten tot alles goed door elkaar zit.
Maak het deeg een beetje langwerpig en laat nog 15 minuten rijzen.
Vet een broodblik in.
Doe het deeg in het broodblik en laat nog 50 minuten rijzen.
Verwarm de over voor op 230 graden.
Bak het brood in 40 minuten gaar. (Ten minste dat staat in het recept.)

Ik verwarm de over echter altijd op 220 graden en zet het rooster zo laag mogelijk in de oven. Het bakken doe ik ook korter. Je kunt 'horen' aan het brood wanneer het klaar is door het op te kloppen. Klinkt het hol dan is het gaar. Je kunt het dan eventueel wel langer in de over laten voor een hardere korst.
quote:
focacciabrood:

500 gram tarwebloem (geen meel dus)
3 dl. lauw water
zakje gedroogde gist 7 gr.
dessertlepel zout
15 gehakte olijven (eerst laten uitlekken)
half potje gedroogde tomaten

Bereiding:
*10 minuten kneden
*uur laten rijzen in kom met theedoek erover
*10 minuten kneden
* half uur laten rijzen in lauwwarme oven (5 minuten op 50 graden dan uitzetten!)
* met vingers putjes in brood maken en wat olijfolie overheen gieten daarna wat zeezout en tijm over strooien
* 3 kwartier bakken op 220 graden!

Het brood heeft echt een lekker "italiaans" smaakje!
quote:
Honing-walnoten-brood

Nodig:
- 500 gr. volkorenmeel
- 250 ml. lauw water
- 20 gr. boter / margarine
- zout
- 14 gr. gist (2 zakjes van de supermarkt)
- 4-5 eetlepels honing
- 150 gram gepelde walnoten

Bereiding:
- Alle ingredienten in een kom doen
- Alles goed doormengen met een mixer met deeghaken (of gewoon lekker kneden zoals de echte bikkels in dit topic doen )
- Kom afdekken met een vochtige theedoek en deeg 45 minuten laten rijzen op kamertemperatuur
- Deeg goed kneden met de hand
- Deeg in een bolvorm kneden en deze op een bakplaat leggen
- Vervolgens bakplaat afdekken met een vochtige theedoek en het deeg nogmaals 30-45 minuten laten rijzen
- Brood op 200 gr. Celcius bakken gedurende 30-45 minuten
quote:
Ben nu een brood aan het maken, niets spannends, 50% rogge 50% tarwe.
500 gram volkoren meel (half tarwe/rogge dus)
350 gram water (of cc)
gist (gewoen een zakje droge gist)
zuurdeeg uit een zakje
zout
100 gram van het meel met 100 cc water gemengd en wat van de gist en zuurdeeg toegevoegd. 24 uur laten fermenteren.
volgende dag dus
400 gram meel
250 ml water
schepje zout
In de kitchenaid. mengen, preferment toegevoegd, rest van het gist toegevoegd.
tien minuten kneden, half uur laten staan, verder gekneed zo een 5 minuten.
Daarna met wat bloem antikleef gemaakt en in 3 bolletjes verdeeld.
Op een bakblik gelegd en laat het nu verder omhoog komen tot het groot genoeg is en dan wordt het gebakken.
quote:
Zuurdesem op basis van Jamie Oliver-recept
Maandag Meng 500 gram biologisch roggemeel met voldoende water om een zacht deeg te maken en doe dat een kom. Zet het eerst een uur buiten en breng het vervolgens naar een warm plekje binnen, waren je het afgedekt met keukenfolie en laat staan.

Dinsdag Het begin te bubbelen. Laat het met rust.

Woensdag Het mengsel blijft maar bubbelen en wordt enigszins grijs. Roer nu een handje bloem en een beetje water door het mengsel, net genoeg om het weer dezelfde consistentie te geven als op maandag. Laat het weer staan, nog steeds afgedekt.

Donderdag Laat het met rust.

Vrijdagmiddag ondertussen heb je een bierachtig, moutig, askeurig mengsel, vol natuurlijke gist en met veel karakter. Om het brood te maken doe je door dit mengsel een kilogram bloem en voegt er zoveel water aan toe dat je een stevig, soepel deeg krijgt dat niet meer plakt. Kneed het ruim vijf minuten. Haal er 500 gram af voor een volgende begin mengsel, voordat je er zout bij doet. Dek het af en zet het weg, klaar om het zelfde proces de volgende dag te herhalen, en de dag daarna, enzovoort. Voeg aan het overige zuurdesem desgewenst zout toe. Vorm het deeg en leg het in een kom of blik en dek het af met een met bloem bestoven theedoek. Laat het 14 uur staan.

Zaterdagochtend Bak het brood. Verwarm de oven voor op 190 ºC. Leg het deeg voorzichtig op een met bloem bestrooid bakblik, maak er vrij diepe inkepingen in en bak het een uur of totdat het krokant is een hol klinkt als je op de bodem klopt. Laat het afkoelen en eet het vers of geroosterd.
quote:
Maisbrood

Maïs brood
Categorie: Brood
Personen: 0
Tijd: 3 uur
Datum: 21-08-2004
Bron: Verpakking Soezie meel

Ingredienten
500 gr boeren maïs meel
310 ml water, kamertemperatuur
10 gr zout
10 gr olie
4 gr gedroge gist

Bereiding
Recept voor een brood van 900 gr:

Doe de meel in het bakblik.
Schenk langs de rand het water en de olie.
Maak in het midden van de meel een kuiltje en doe daar de gist in.

Maar kenden ed kan ook met de hand ;)

Maisbrood versie 2

* 400 GRAM MAISMEEL
* 2 DECILITER KOKOSMELK
* 6 DECILITER MELK
* 4 EIEREN
* 100 GRAM BOTTER
* 2 THEELEPELS ZOUT
* 2 THEELEPELS SUIKER
* 50 GRAM KOKOS, geraspt
* 1 THEELEPEL ANIJSZAAD

Meng het maismeel met de kokosmelk en de helft van de melk en breng dit al roerend aan de kook. Voeg de rest van de melk toe, de suiker en zout en laat het geheel een kwartier afkoelen; roer dan de boter erdoor, de eieren, de anijs en de kokos. Breng het opnieuw aan de kook, en laat het 10 minuten koken, roer goed. Giet dit mengsel in een ingevette broodvorm en bak het een half uur op 190 graden. Serveer warm.

Maisbrood meest simpele versie
1000gr maismeel (Artipan mais )
570-590gr water
25 gr gist
20gr zout

40 min op 240 graden voor 400gr brood
Internetsites voor broodrecepten en informatie:

SPOILER
Wat resultaten van Fok!kers

SPOILER
_Ophelia_
Brood.jpg

2cv
DSCF2384.jpg
quote:
Recept:

Benodigdheden
• l pak Koopmans Mix voor Witbrood
• 3 dl (300 ml) handwarm water
• 25 g boter of margarine (op kamertemperatuur) fxfra nodig
• bakvorm van ca. 30 cm

Oven temperatuur
Elektrische oven: 220 °C

• Doe de mix en de boter in een beslagkom (houd eventueel één afgestreken eetlepel mix achter • voor decoratie) en voeg het water toe.
• Kneed het geheel in circa 4 minuten met een mixer met deeghaken tot een soepel deeg.
• laat het deeg in de kom, afgedekt met plastic, 10 minuten rijzen bij kamertemperatuur.
• Vet ondertussen de bakvorm in.
• Druk het deeg plat en trek het uit tot een lap.
• Vouw de lap in drieën dicht en druk dit weer plat.
• Rol de lap stevig op tot een deegrol.
• Leg de deegrol met de naad naar beneden in de bakvorm.
• Leg een theedoek over de deegrol en laat het deeg 45 minuten narijzen.
• Verwarm 15 minuten voor het bakken de oven voor.
• Bak het brood onder in de oven in circa 25 minuten gaar en bruin.
DSCF2387.jpg

Hives die het zelf niet zo geslaagd vind, maar het was mn eerste ;)
DSC00234.jpg
Hier dus verder voor vragen/tips/of gewoon als je je resultaat wil showen ;)

Alweer deeltje 5 op naar een hoop mooie brood baksels :9
MissHobjezondag 15 mei 2011 @ 16:05
quote:
0s.gif Op donderdag 12 mei 2011 17:43 schreef MaximusTG het volgende:
Dank! Zit een mengsel van cherrytomaatjes, mozzarella en pesto op :).
Oe trouwens ff vraagje nog .. heb je er 6 van gemaakt ipv 9? en hoe heet heb je afgebakken? 220? of warmer zoals pizza?
MaximusTGzondag 15 mei 2011 @ 21:04
Nee, gewoon 9; Maar die pastten niet tegelijk. Heb ze op 220 gebakken, warmer kan niet, dan is ie verbrandt voordat ze gaar zijn :).
MissHobjemaandag 16 mei 2011 @ 12:44
quote:
0s.gif Op zondag 15 mei 2011 21:04 schreef MaximusTG het volgende:
Nee, gewoon 9; Maar die pastten niet tegelijk. Heb ze op 220 gebakken, warmer kan niet, dan is ie verbrandt voordat ze gaar zijn :).
Ah ik dacht al ;)
Mijne waren top gelukt! heerlijke smaak en uiteindelijk ook de 220 aangehouden, om en nabij 20 min, voor herhaling vatbaar.
Ml-etjemaandag 16 mei 2011 @ 13:40
http://uitdekeukenvanarde(...)od%20uit%20de%20oven

Leuke website zeg!
Gister weer krentenbrood gemaakt maar zal eens zien of ik komend weekend origineler kan zijn ;)

Bevalt de KA MissHobje?
MaximusTGmaandag 16 mei 2011 @ 14:09
Haha, dacht even dat het een grapje was, maar hij staat echt zo in de OP. Dit is het echte adres:

http://uitdekeukenvanarden.blogspot.com/

Daar komen de pizzabroodjes ook vandaan waar MissHobje en ik het over hadden :). Mijne waren ook erg lekker, heb er twee in de vriezer gedaan :)

[ Bericht 0% gewijzigd door MaximusTG op 16-05-2011 14:49:50 ]
DarkElfmaandag 16 mei 2011 @ 14:14
Grappig dat jullie het nu daarover hebben, er staat hier nu een zijdezacht deegje te rijzen voor landbrood, ook van die site maar dan aangepast aan mijn eigen smaak (ander meel, geen honing/moutextract, minder zout).
MissHobjemaandag 16 mei 2011 @ 15:15
quote:
0s.gif Op maandag 16 mei 2011 13:40 schreef Ml-etje het volgende:
http://uitdekeukenvanarde(...)od%20uit%20de%20oven

Leuke website zeg!
Gister weer krentenbrood gemaakt maar zal eens zien of ik komend weekend origineler kan zijn ;)

Bevalt de KA MissHobje?
`ja mega goed! zo goed zelfs dat ik hem bijna elke dag gebruik _O- het ene brood na het andere pizzadeegje en van taart naar cupcakes :o! dat ding maakt overuren! en het fijnste van alles, ik heb geen extra pijnlijke handen meer ivm gewrichtsaandoening *O*

En hier nog even de pizzabroodjes:
IMG_1903.jpg?t=1305550988

Ps: ben nu witte bolletjes aan het maken, deegje staat nog ff te rijzen en ga ze zo vormen :9
MissHobjemaandag 16 mei 2011 @ 15:16
quote:
0s.gif Op maandag 16 mei 2011 14:14 schreef DarkElf het volgende:
Grappig dat jullie het nu daarover hebben, er staat hier nu een zijdezacht deegje te rijzen voor landbrood, ook van die site maar dan aangepast aan mijn eigen smaak (ander meel, geen honing/moutextract, minder zout).
Heb je het precieze aangepaste recept voor mij? als dat mag :P
Wil ik die van de week eens maken.
MissHobjemaandag 16 mei 2011 @ 18:45
En hier de resultaten van de witte bolletjes, met boter bestreken en de andere met sesamzaadjes :9
Ze smaken goed!
IMG_1906.jpg?t=1305564232
IMG_1908.jpg?t=1305564232
IMG_1913.jpg?t=1305564232
mjanmaandag 16 mei 2011 @ 18:50
Zijn je bolletjes ook goed licht en fluffy van binnen? Ze zien er in ieder geval leuk uit :)
MissHobjemaandag 16 mei 2011 @ 18:53
quote:
0s.gif Op maandag 16 mei 2011 18:50 schreef mjan het volgende:
Zijn je bolletjes ook goed licht en fluffy van binnen? Ze zien er in ieder geval leuk uit :)
Jups :Y en heel zacht van smaak, echt zo;n lekker vers wit bolletje met een heel zacht krakend bovenkantje *O*
Ze zitten een beetje tussen zacht en hard in de buitenkant ;)
Spees_Eendmaandag 16 mei 2011 @ 19:01
quote:
14s.gif Op maandag 16 mei 2011 18:53 schreef MissHobje het volgende:

[..]

Jups :Y en heel zacht van smaak, echt zo;n lekker vers wit bolletje met een heel zacht krakend bovenkantje *O*
Ze zitten een beetje tussen zacht en hard in de buitenkant ;)
*O* recept? *O*
MissHobjedinsdag 17 mei 2011 @ 18:08
quote:
0s.gif Op maandag 16 mei 2011 19:01 schreef Spees_Eend het volgende:

[..]

*O* recept? *O*
Hier kijk eens ;)
http://uitdekeukenvanarde(...)-witte-broodjes.html
enne heb weer een lading liggen ;)
MaximusTGdinsdag 17 mei 2011 @ 18:41
Zien er lekker uit :). Recept lijkt wel wat op een recept voor Hamburger Buns. Zullen ze vast ook goed voor zijn. Lekker opengesneden en licht gegrild.
MissHobjedinsdag 17 mei 2011 @ 19:38
quote:
0s.gif Op dinsdag 17 mei 2011 18:41 schreef MaximusTG het volgende:
Zien er lekker uit :). Recept lijkt wel wat op een recept voor Hamburger Buns. Zullen ze vast ook goed voor zijn. Lekker opengesneden en licht gegrild.
Ja kan er ook prima voor :9
Gwywendinsdag 17 mei 2011 @ 20:05
Zo, die broodjes zien er lekker uit zeg. ^O^

Ik was vanmorgen bij de bakker :@ om één bruin bolletje te kopen.
Ik was gisteren nl. vergeten een brood te bakken en had niks in huis voor m'n kind om mee naar school te nemen.
Je zag die bakker denken: "Maar als je geen brood in huis hebt, waarom koop je dan één bolletje en verder niks?"

Volgens mij helpen wij met onze baksels een hele tak van de middenstand om zeep. :P
MissHobjedinsdag 17 mei 2011 @ 20:06
quote:
0s.gif Op dinsdag 17 mei 2011 20:05 schreef Gwywen het volgende:
Zo, die broodjes zien er lekker uit zeg. ^O^

Ik was vanmorgen bij de bakker :@ om één bruin bolletje te kopen.
Ik was gisteren nl. vergeten een brood te bakken en had niks in huis voor m'n kind om mee naar school te nemen.
Je zag die bakker denken: "Maar als je geen brood in huis hebt, waarom koop je dan één bolletje en verder niks?"

Volgens mij helpen wij met onze baksels een hele tak van de middenstand om zeep. :P
Muah dat hebben de supermarkten al wel redelijk geflikt denk ik :P
Ml-etjezaterdag 21 mei 2011 @ 18:21
quote:
0s.gif Op dinsdag 17 mei 2011 18:08 schreef MissHobje het volgende:

[..]

Hier kijk eens ;)
http://uitdekeukenvanarde(...)-witte-broodjes.html
enne heb weer een lading liggen ;)
Net ook gemaakt maar heb er rozemarijn en tijm doorgekneed :9

En er staat een krentenbrood de 2e rijs uit te dienen O+

Wil nu echt een KA bestellen maar nog geen idee waar.
Gwywenzaterdag 21 mei 2011 @ 20:18
Mijn oven is stuk...
Het eerste wat me opviel aan het brood uit de winkel was dat het bijna niks woog! :o
Ml-etjezaterdag 21 mei 2011 @ 21:07
quote:
0s.gif Op zaterdag 21 mei 2011 20:18 schreef Gwywen het volgende:
Mijn oven is stuk...
Het eerste wat me opviel aan het brood uit de winkel was dat het bijna niks woog! :o
Oh jeetje, wat nu?
Gwywenzaterdag 21 mei 2011 @ 21:34
Maandag reparateur bellen.
En anders nieuwe oven kopen. Liever een paar honderd uitgeven aan een nieuwe oven dan elke week een paar euro aan gewichtloos brood. ;)
MissHobjezondag 22 mei 2011 @ 12:59
quote:
0s.gif Op zaterdag 21 mei 2011 18:21 schreef Ml-etje het volgende:

[..]

Net ook gemaakt maar heb er rozemarijn en tijm doorgekneed :9

En er staat een krentenbrood de 2e rijs uit te dienen O+

Wil nu echt een KA bestellen maar nog geen idee waar.
Er zijn wel eens aanbieding bij de makro/sligro dat soort zaken
Maar ik zie ze vaak in die kleine kookwinkeltjes tijdens de zomer opruiming, dus houd het goed in de gaten ;)
Ml-etjezondag 22 mei 2011 @ 13:04
quote:
0s.gif Op zondag 22 mei 2011 12:59 schreef MissHobje het volgende:

[..]

Er zijn wel eens aanbieding bij de makro/sligro dat soort zaken
Maar ik zie ze vaak in die kleine kookwinkeltjes tijdens de zomer opruiming, dus houd het goed in de gaten ;)
Oeh nou als je ze nog eens ziet? Hou me aanbevolen voor een pm ;)
Hier is maar 1 kookwinkeltje en dat is echt prijzig maarja dan moet ik maar niet in zo'n gat gaan wonen :D

Broodjes waren lekker maar pff na 2 zat ik al vol, volgende keer wat langer rijzen zijn ze misschien wat luchtiger.
Krentenbrood was weer heerlijk :9
uniekhoornzondag 22 mei 2011 @ 17:57
Heb nu Soezie volkorentarwemeel in huis... wat maakt het nou nog lekkerder? Specialer..
Kortom wat zal ik er eens ingooien?
Erasmozondag 22 mei 2011 @ 18:11
Gist en water :+

Wat heb je verder in huis?
MaximusTGzondag 22 mei 2011 @ 18:15
Oe, nog een beetje zout ;). Maar euh, goed brood wordt lekkerder door kneed/rijs/rijpingsproces, niet door extra ingredienten.
Spanky78zondag 22 mei 2011 @ 20:36
Je hebt wel zout nodig, voor de smaak en ook om de gist te 'controleren'.
AcidFaymaandag 23 mei 2011 @ 20:18
Ik heb gister een derde poging tot stokbrood gedaan.

Recept van Alden (die site zie ik hier vaker voorbijkomen) voor stokbrood in 4 uur maken gebruikt.

Was een succes dit keer. Ze werden helaas wel plat en iets wat zout.

Het recept dat ik deed was ongeveer:
1 kilo bloem type 00
20 gram zout (volgende keer 15 proberen)
10 gram gist
800 ml water op kamertemperatuur.

Ik had iets meer water dan het recept aangaf gebruikt. Zou dit het probleem kunnen hebben veroorzaakt. Met probleem bedoel ik dat ze zo plat werden.
Pietverdrietmaandag 23 mei 2011 @ 20:29
quote:
0s.gif Op maandag 23 mei 2011 20:18 schreef AcidFay het volgende:
Ik heb gister een derde poging tot stokbrood gedaan.

Recept van Alden (die site zie ik hier vaker voorbijkomen) voor stokbrood in 4 uur maken gebruikt.

Was een succes dit keer. Ze werden helaas wel plat en iets wat zout.

Het recept dat ik deed was ongeveer:
1 kilo bloem type 00
20 gram zout (volgende keer 15 proberen)
10 gram gist
800 ml water op kamertemperatuur.

Ik had iets meer water dan het recept aangaf gebruikt. Zou dit het probleem kunnen hebben veroorzaakt. Met probleem bedoel ik dat ze zo plat werden.
Bloem volgens de italiaanse standaard 00 is van een lager gluten gehalte, is minder geschikt voor brood. Daar moet je type 0 voor hebben of Type 550 duitse standaard,
MaximusTGmaandag 23 mei 2011 @ 20:43
Dat is waar, maar dan had het toch niet heel plat hoeven worden.. Ik denk dat er niet genoeg gekneed is, waardoor het glutennetwerk de CO2 niet vasthield. Ook vind ik het wel erg nat deeg.. 800ml water op 1 kg bloem. Linkje originele recept?

Edit: ah, ik zie dat het toch vaker gedaan wordt, 80% hydratie baguette. Worden ook eerder gevouwen en gerekt dan gekneed.

[ Bericht 21% gewijzigd door MaximusTG op 23-05-2011 20:56:46 ]
uniekhoornmaandag 23 mei 2011 @ 20:58
quote:
0s.gif Op zondag 22 mei 2011 18:15 schreef MaximusTG het volgende:
Oe, nog een beetje zout ;). Maar euh, goed brood wordt lekkerder door kneed/rijs/rijpingsproces, niet door extra ingredienten.
dat is ook zo (extra zonnebloempitten ofzo, hou van grof brood). Ga er maar wat extra liefde zout en een beetje olijfolie in doen.
Hopelijk deze week nog.
AcidFaymaandag 23 mei 2011 @ 22:14
quote:
0s.gif Op maandag 23 mei 2011 20:29 schreef Pietverdriet het volgende:

[..]

Bloem volgens de italiaanse standaard 00 is van een lager gluten gehalte, is minder geschikt voor brood. Daar moet je type 0 voor hebben of Type 550 duitse standaard,
Oke, goed om te weten :) Zal er eens naar kijken. Type 00 is meer voor pasta dacht ik.
MaximusTGmaandag 23 mei 2011 @ 22:23
Nee, tipo 00 is een aanduiding voor uitmalingsgraad, ash content, zie ook
http://www.theartisan.net/flour_ash_content.htm

Je hebt bv farina di grano duro tipo 00, maar ook farina di grano tenero tipo 00.
Spanky78maandag 23 mei 2011 @ 22:26
als je problemen hebt met volkorenbrood en rijzing kan een beetje vitamine C (ascorbinezuur) je helpen. Voor nog wat leuke technische achtergronden bij brood en de chemie achter een aantal processen en additieven:

http://www.classofoods.com/pagina1_4.html

Uiteraard staat hier ook veel in over ingredienten die je zelf niet echt te pakken kan krijgen.
MaximusTGdinsdag 24 mei 2011 @ 16:02
@Acidfay: Had je deze gebruikt:

http://uitdekeukenvanarde(...)ecept-stokbrood.html

?

Want daar staat:

355 gram water op kamertemperatuur
5 gram droge gist
540 gram ongebleekte bloem
10 gram zout

En die heb je dan ongeveer verdubbeld? Maar dan heb je dus de hoeveelheid bloem verminderd, en de hoeveelheid water verhoogd.. Want 800/1000 = 80% bakkerspercentage water, maar 355/540 = 65,7.. % . Misschien dat het dan toch daar aan lag?
Dat recept heb ik ook een keer gemaakt, dit was toen het resultaat:
DSCF2953kl.JPG
AcidFaywoensdag 25 mei 2011 @ 13:39
Wow MaximusTG, die zien er goed uit. Wat jij zegt is precies wat ik gedaan heb :D

De volgende keer let ik op de bloem/water verhouding en kies ik de juiste soort bloem uit :)
evo87zondag 29 mei 2011 @ 12:54
mijn eerste zuurdesem brood! :)

5v8wee.jpg

2lsfreo.jpg
FkTwkGs2012zondag 29 mei 2011 @ 12:55
quote:
0s.gif Op zondag 29 mei 2011 12:54 schreef evo87 het volgende:
mijn eerste zuurdesem brood! :)

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]
Hoe ben je aan het zuurdesem gekomen? Ik wil het ook een keer proberen nml.
MaximusTGzondag 29 mei 2011 @ 13:39
Ziet er goed uit evo87! Hoe smaakt ie?

@FkTwkGs2012: Volgens mij evo87 de desem ook zelf gemaakt. Dat is helemaal niet zo moeilijk, het kost voornamelijk veel tijd. (wachttijd dan). Je kan ook wel op internet desems kopen, maar dat is lastig, omdat dat vaak buitenlandse sites zijn. In de tijd dat zoiets wordt verstuurd (ongekoeld!) kan er vrij veel met zo'n cultuur gebeuren. Er wordt ook een soort poeder verkocht waar het woord 'zuurdesem' aan gekoppeld is, maar dat is geen levende cultuur. Dat is voor de smaak.
Maar er zijn volgens mij vanuit de US wel gedroogde culturen te bestellen.
Poederbrieven :P.
MissHobjezondag 29 mei 2011 @ 16:59
Ik heb net de poolish gemaakt voor het recept landbrood, morgen ochtend er dus mee verder, ben reuze benieuwd.
Ik waag me nog niet aan zuurdesum :o
Ml-etjezondag 29 mei 2011 @ 20:52
quote:
0s.gif Op dinsdag 24 mei 2011 16:02 schreef MaximusTG het volgende:
@Acidfay: Had je deze gebruikt:

http://uitdekeukenvanarde(...)ecept-stokbrood.html

?

Want daar staat:

355 gram water op kamertemperatuur
5 gram droge gist
540 gram ongebleekte bloem
10 gram zout

En die heb je dan ongeveer verdubbeld? Maar dan heb je dus de hoeveelheid bloem verminderd, en de hoeveelheid water verhoogd.. Want 800/1000 = 80% bakkerspercentage water, maar 355/540 = 65,7.. % . Misschien dat het dan toch daar aan lag?
Dat recept heb ik ook een keer gemaakt, dit was toen het resultaat:
[ link | afbeelding ]
Oeh die stokbroden :9~
Ongebleekte bloem ehh :? help :@
evo87zondag 29 mei 2011 @ 20:57
quote:
0s.gif Op zondag 29 mei 2011 12:55 schreef FkTwkGs2012 het volgende:

[..]

Hoe ben je aan het zuurdesem gekomen? Ik wil het ook een keer proberen nml.
Was een dame op een fair in de buurt die stukjes van haar eigen desem verkocht voor 1 euro. Ben de desem nu zelf aan het voeden en bijhouden. Erg leuk, maar smaakt wel totaal anders als 'normaal' gist brood. Was erg bang dat ik mezelf zou vergiftigen :P
Vind het overigens erg lekker en vrij luchtig voor een volkorenbrood.
MaximusTGzondag 29 mei 2011 @ 20:59
Oh, dat maakt niet uit hoor, ongebleekt kan je wel bij een natuurwinkel halen. Smaak maakt niet uit.
MissHobjedinsdag 31 mei 2011 @ 12:40
Mijn landbroodjes :9
IMG_1919.jpg?t=1306838347
IMG_1920.jpg?t=1306838347
DarkElfdinsdag 31 mei 2011 @ 12:42
en? zijn ze lekker?
Ik vind ze altijd erg lekker, met een goeie korst ook :9
MissHobjedinsdag 31 mei 2011 @ 12:44
jaa heel lekker! heb net de laatste plak op :D
We hadden ze gister gegeten met home made uiensoepje en salade :9
Ik denk dat ik morgen weer een opzetje ga maken voor donderdag *O*
DarkElfdinsdag 31 mei 2011 @ 12:47
ik bak er altijd een stel en vries ze in, gaat prima!
half uurtje voor je t wilt eten eruit leggen, oven aan op 100 graden en nog een kwartiertje in de oven.

:9
MissHobjedonderdag 2 juni 2011 @ 15:12
Hmm 2e keer landbrood nu gemaakt en nu zijn ze ietwat uitgezakt, moet ook zeggen dat ik er heilig van overtuigd ben dat de 1e keer afbakken in mijn stoom/combi oven het een veel beter resultaat gaf. Nu heb ik ze gebakken in mijn gewone oven (wel wat besproeid etc) maar ze zijn veel platter gebleven.
Gwywendonderdag 2 juni 2011 @ 21:25
M'n oven doet het weer *O*
Eindelijk weer echt brood gegeten vanmorgen. Scheve dikke zelfgesneden plakken. En vanavond een ciabatta voor bij de salade gemaakt. Wat een verschil toch met winkelbrood.
evo87zaterdag 4 juni 2011 @ 11:05
experiment: volkoren croissants. Conclusie: erg lekker, maar zoals verwacht een stuk minder luchtig. Pics!

orv1ms.jpg

vo1hfb.jpg

15g836b.jpg

331hbop.jpg

e5o3eh.jpg

2q01un9.jpg
Pietverdrietzaterdag 4 juni 2011 @ 11:09
quote:
0s.gif Op zaterdag 4 juni 2011 11:05 schreef evo87 het volgende:
volkoren croissants.
Brando_apoc.jpg
evo87zaterdag 4 juni 2011 @ 15:39
wat? :P Is weer eens wat anders, iedere keer dezelfde maken gaat ook vervelen haha.
FkTwkGs2012zaterdag 4 juni 2011 @ 16:29
quote:
0s.gif Op zaterdag 4 juni 2011 11:05 schreef evo87 het volgende:
experiment: volkoren croissants. Conclusie: erg lekker, maar zoals verwacht een stuk minder luchtig. Pics!

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]
S H A M E - O N - Y O U
evo87zondag 5 juni 2011 @ 08:38
jaja, nieuwe dingen proberen wordt niet gewaardeerd, noted. :P
Vanochtend volkoren, vijgen, walnoten, kaneel en saffraan brood, yummie. Volgend weekend de andere helft.

2aguaf9.jpg

2dciwk1.jpg
Ml-etjezondag 5 juni 2011 @ 12:53
Gisteren druk geweest :)

http://uitdekeukenvanarde(...)cake-met-kersen.html
Maar dan met aardbeien, erg lekker!

http://uitdekeukenvanarde(...)h-currant-bread.html
Heerlijk maar wel direct opeten! Iemand een idee hoe ik hem wel voroaf kan maken maar de dag erna nog lekker vers kan opeten?

http://uitdekeukenvanarden.blogspot.com/2009/09/appelcake.html
Eveneens heerlijk!!
MaximusTGzondag 5 juni 2011 @ 13:22
Hmm, je zou meer boter kunnen toevoegen aan het krentenbrood (lijkt het meer op stol), en je zou het na het bakken rondom in kunnen smeren met gesmolten boter. Dan is het langer houdbaar.
Ml-etjemaandag 13 juni 2011 @ 14:16
quote:
0s.gif Op zondag 5 juni 2011 13:22 schreef MaximusTG het volgende:
Hmm, je zou meer boter kunnen toevoegen aan het krentenbrood (lijkt het meer op stol), en je zou het na het bakken rondom in kunnen smeren met gesmolten boter. Dan is het langer houdbaar.
Klinkt niet erg gezond ;) althans mij teveel vet.

Vandaag wil ik nog een kruidenbroodje bakken :9 moet nog even kijken voor een recept.

Zag dat de keuken van arden ook workshops geeft..lijkt me ook erg leuk.
MaximusTGmaandag 13 juni 2011 @ 17:15
Nee, het wordt er idd niet gezonder door... Hoe bewaarde je het brood dan normaal? Want er staat een heel hoofdstuk 'Brood bewaren' in de BBA van Reinhart.
Workshops had ik ook gezien ja, ze heeft er zelfs een speciale Rofco broodoven voor. Mooi ding.
Ml-etjemaandag 13 juni 2011 @ 19:31
quote:
0s.gif Op maandag 13 juni 2011 17:15 schreef MaximusTG het volgende:
Nee, het wordt er idd niet gezonder door... Hoe bewaarde je het brood dan normaal? Want er staat een heel hoofdstuk 'Brood bewaren' in de BBA van Reinhart.
Workshops had ik ook gezien ja, ze heeft er zelfs een speciale Rofco broodoven voor. Mooi ding.
Direct opeten of in de vriezer ;)

http://uitdekeukenvanarde(...)oogde-tomaat-en.html

Nu in de oven, maar dan met verse tomaat ipv gedroogde :)
MissHobjezaterdag 25 juni 2011 @ 19:46
zo ff wat witte zachte, met subtiel korstje, bolletjes gebakken, want ik kwam er achter dat ik geen brood meer had, maar moet wel werken morgen :P
bolletjes 2e rijs:
IMG_1956.jpg

en klaar :9
IMG_1958.jpg

IMG_1964.jpg

receptje tjek
FkTwkGs2012zaterdag 25 juni 2011 @ 23:05
ben op zoek naar een adres in (liefst) zuid holland waar je goedkoop ingredienten kunt krijgen, en dan met name de extra's. kilootje zonnebloempitten, kilootje pompoenpitten enzo (in de supermarkt zijn dit soort dingen altijd belachelijk duur).
Ml-etjezaterdag 25 juni 2011 @ 23:07
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 juni 2011 23:05 schreef FkTwkGs2012 het volgende:
ben op zoek naar een adres in (liefst) zuid holland waar je goedkoop ingredienten kunt krijgen, en dan met name de extra's. kilootje zonnebloempitten, kilootje pompoenpitten enzo (in de supermarkt zijn dit soort dingen altijd belachelijk duur).
Haal eigenlijk heel veel bij de dichtszijnde molen en makro wil nog wel eens helpen.

Mooi gelukt MissHobje!
FkTwkGs2012zaterdag 25 juni 2011 @ 23:14
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 juni 2011 23:07 schreef Ml-etje het volgende:

[..]

Haal eigenlijk heel veel bij de dichtszijnde molen en makro wil nog wel eens helpen.

Mooi gelukt MissHobje!
heb je een adres / naam van de molen? wat verkopen ze er allemaal.
FkTwkGs2012zaterdag 25 juni 2011 @ 23:15
quote:
14s.gif Op zaterdag 25 juni 2011 19:46 schreef MissHobje het volgende:
zo ff wat witte zachte, met subtiel korstje, bolletjes gebakken, want ik kwam er achter dat ik geen brood meer had, maar moet wel werken morgen :P
bolletjes 2e rijs:
[ afbeelding ]

en klaar :9
[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

receptje tjek
wow... zo maakt onze turkse bakker ze ook :D ziet er goed uit!
Ml-etjezaterdag 25 juni 2011 @ 23:19
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 juni 2011 23:14 schreef FkTwkGs2012 het volgende:

[..]

heb je een adres / naam van de molen? wat verkopen ze er allemaal.
http://www.molenlandzigt.nl/
Ze hebben ook pompenpitten enz maar of het goedkoop is geen idee :@
AcidFayzondag 26 juni 2011 @ 05:38
Het is me wel duidelijk dat broodbakken secuur aan het recept houden is.

Ik heb vannacht een witbrood gebakken (simpelste recept: 500 gram bloem, 3 dl water, 7 gram gedroogde gist en 10 gram tafel zout. De bloem gezeefd en zonder veel aandacht gekneed. 1 uur rusten (ongeveer, gewacht tot 200% volume). Daar een bal van gemaakt. Deze op 200 C een klein uur gebakken. (20 minuten meer dan in het recept stond). Lekker random aankloten.

Morgen maal ik het witbrood tot grof paneermeel. Dus de kwaliteit maakt (denk ik) niks uit.

Vandaag (over 7 uur) maak ik knoflook-rozemarijnbrood volgens een ander recept. Vanavond horen jullie het resultaat.
Ml-etjezaterdag 2 juli 2011 @ 22:20
Net 2 krentenbroodjes gebakken.
Heb een zakje speltmeel liggen, iemand een receptje daarvoor?
-Mellow-vrijdag 8 juli 2011 @ 21:46
zojuist mijn lekkerste brood ooit gemaakt O+ ik weet niet wat ik anders heb gedaan maar het is echt goddelijk.
ik kan bijna concurreren met mijn favo bakker :D
-Mellow-vrijdag 8 juli 2011 @ 21:48
quote:
0s.gif Op zaterdag 2 juli 2011 22:20 schreef Ml-etje het volgende:
Net 2 krentenbroodjes gebakken.
Heb een zakje speltmeel liggen, iemand een receptje daarvoor?
ik gooi regelmatig wat speltmeel door een meergranendeeg. is niet anders dan bereidingswijze voor volkorenbrood. wel heel lekker, speltbrood :9
Ml-etjevrijdag 8 juli 2011 @ 21:49
quote:
0s.gif Op vrijdag 8 juli 2011 21:48 schreef -Mellow- het volgende:

[..]

ik gooi regelmatig wat speltmeel door een meergranendeeg. is niet anders dan bereidingswijze voor volkorenbrood. wel heel lekker, speltbrood :9
^O^ mits geen stralend weer morgen even proberen.
-Mellow-vrijdag 8 juli 2011 @ 21:51
evo, wil je met me trouwen?
Blurred86zondag 10 juli 2011 @ 16:32
Ik heb vandaag een volkoren Iers soda bread gebakken:
2na798g.jpg

Het is super simpel om te maken:
4 cups meel, kleine theelepel zout en flinke theelepel baking soda goed mengen.
2 cups karnemelk erbij (ik deed 1 melk, 1 yoghurt want ik had geen karnemelk. gewoon melk kan niet want je hebt het zuur nodig om het te laten rijzen).
Roeren en dan met je handen een bal van maken (zo min mogelijk roeren en niet kneden, net genoeg om het tot een bal te kunnen drukken), plat drukken, kruis insnijden en dan de oven in. 30-40 minuten tot het klaar is (gas mark 8, volgens mij is dat ongeveer 220C)

Zit op dit moment in het buitenland (3x raden welk land :P) maar als ik binnenkort weer thuis ben wil ik ook weer meer gaan bakken, dus ik ga dit topic maar eens in de gaten houden ter inspiratie. Zie veel lekkers in dit topic :9
Viking84zondag 10 juli 2011 @ 16:44
quote:
0s.gif Op zondag 10 juli 2011 16:32 schreef Blurred86 het volgende:
Ik heb vandaag een volkoren Iers soda bread gebakken:
[ afbeelding ]

Het is super simpel om te maken:
4 cups meel, kleine theelepel zout en flinke theelepel baking soda goed mengen.
2 cups karnemelk erbij (ik deed 1 melk, 1 yoghurt want ik had geen karnemelk. gewoon melk kan niet want je hebt het zuur nodig om het te laten rijzen).
Roeren en dan met je handen een bal van maken (zo min mogelijk roeren en niet kneden, net genoeg om het tot een bal te kunnen drukken), plat drukken, kruis insnijden en dan de oven in. 30-40 minuten tot het klaar is (gas mark 8, volgens mij is dat ongeveer 220C)

Zit op dit moment in het buitenland (3x raden welk land :P) maar als ik binnenkort weer thuis ben wil ik ook weer meer gaan bakken, dus ik ga dit topic maar eens in de gaten houden ter inspiratie. Zie veel lekkers in dit topic :9
Ierland? O-) .

Ik ga het ook eens proberen! *O*.
uniekhoornzondag 10 juli 2011 @ 21:34
LIjkt mij heerlijk Blurred!

Heb nog steeds geen volkorenbrood gemaakt, kom er niet aan toe ofzo?
Maar als ik morgen om een uur of 10 in de ochtend een deeg in de oven wil schuiven.
Moet ik het deeg dan bij de 1e rijs of de 2e rijs overnacht in de koelkast doen?

[ Bericht 0% gewijzigd door uniekhoorn op 10-07-2011 21:38:31 (Thanks ML) ]
Ml-etjezondag 10 juli 2011 @ 21:45
quote:
0s.gif Op zondag 10 juli 2011 21:34 schreef uniekhoorn het volgende:
LIjkt mij heerlijk Blurred!

Heb nog steeds geen volkorenbrood gemaakt, kom er niet aan toe ofzo?
Maar als ik morgen om een uur of 10 in de ochtend een deeg in de oven wil schuiven.
Moet ik het deeg dan bij de 1e rijs of de 2e rijs overnacht in de koelkast doen?
Ik doe het na de eerste rijs en dan kan het uit de koelkast nog eens rijzen.
MaximusTGdonderdag 14 juli 2011 @ 15:56
Met dit mooie boek dat ik pas voor mn verjaardag heb gekregen ga ik denk ik eens aan de gang!

IMG_20110714_154654.jpg

Ik ga voor het San Fransisco Sourdough Bread :). Nu eerst mn starter bijvoederen ;).
Freddehdonderdag 14 juli 2011 @ 15:58
quote:
0s.gif Op donderdag 14 juli 2011 15:56 schreef MaximusTG het volgende:
Met dit mooie boek dat ik pas voor mn verjaardag heb gekregen ga ik denk ik eens aan de gang!

[ link | afbeelding ]

Ik ga voor het San Fransisco Sourdough Bread :). Nu eerst mn starter bijvoederen ;).
Van harte nog. Lijkt me een boeiend boek.

Denk niet dat dat je lukken gaat als je in NL een zuurdesem opzet overigens. Schijnt dat het juist zo heet in verband met de gistsporen die in San Fransisco in de lucht zitten.
MaximusTGdonderdag 14 juli 2011 @ 16:05
Dankje ;). Zeker een boeiend boek, ik heb ook een ander boek van Reinhart, the Bread Baker's Apprentice, en wat me meteen opvalt is dat er in deze meteen gewichten in grammen bijstaan. Dus dat is al handig.
Wat betreft zuurdesem, ik heb al een zuurdesem gemaakt hoor, dat is het probleem niet. Tis trouwens niet zo dat je daadwerkelijk een soort val zet voor rondzwevende gistcellen, ik heb mijn desem op basis van biologische rogge gestart, en dus komen de microorganismen vooral van dat meel af. Maar je hebt gelijk dat het niet echt San Fransisco bread kan heten (dat zegt Reinhart zelf ook) maar hij noemt het toch zo om het verschil met het Franse pain au levain duidelijk te maken. Verschil is 100% bloem t.o.v. deels volkoren.
Ml-etjedonderdag 14 juli 2011 @ 16:14
Ehmm even een snelle vraag :@ kan ik deeg ook invriezen? Heb teveel en geen tijd om het nog af te bakken.
MaximusTGdonderdag 14 juli 2011 @ 16:25
Ja, dat kan, maar je kan het het beste doen na de eerste rijs, zie ook hier:

http://bakingbites.com/2007/04/freezing-bread-dough/

Zo zag de desem er trouwens uit na enkele weken slapen in de koelkast :P. Dit alles vermengd met elkaar en in een glas gedaan. Bak schoongemaakt met heet water, 100 gram desem terug gedaan en bijgevuld met 150 gram bloem en 150 gram water. Nu dus 400 gram desem. Geur die eraf kwam doet denken aan een zeer sterke Weizenbier ;).

IMG_20110714_160914.jpg
Freddehdonderdag 14 juli 2011 @ 16:30
Ik heb ook wel eens een desem geprobeerd te maken, maar die ging op den duur echt nasty ruiken, en er kwam een laagje schimmel op. Dat terwijl ik wel precies de instructies van de bereiding volgde.
Hebben jullie nog een bereidingswijze die ik volgen kan? Wil het toch nog wel eens proberen.
MaximusTGdonderdag 14 juli 2011 @ 16:35
Dan kan ik je aanraden om deze methode te volgen:
http://uitdekeukenvanarde(...)on-zuurdesemers.html

Dat staat ook in de boeken van Reinhart.
Die gebruikt ananassap (maar bv vergeperst sinaasappelsap kan ook) om de pH te verlagen zodat 'slechte' ongewenste microorganismen geen kans krijgen. Ik kan je ook aanraden om de werkwijze goed te volgen en roggemeel te gebruiken (liefst biologisch, daar zitten meer microorganismen in). Dan kan het bijna niet misgaan.
Elke keer goed afdekken, en vaak omroeren is ook goed.
Als je dan een werkende desem hebt kun je die splitsen en bv ombouwen naar een volkorenstarter, of juist eentje die je alleen bloem voert, voor witbrood.
Freddehdonderdag 14 juli 2011 @ 16:38
Dank je, ik ga dan vanavond even kijken of ik nog roggemeel heb. Anders regel ik dat zaterdag even :)
MaximusTGdonderdag 14 juli 2011 @ 23:20
En zo ziet het er dan na 7 uur uit:

LnkgGzO
evo87zaterdag 16 juli 2011 @ 16:33
morgenochtend brood met kokosmelk, mango, pinda's en wat specerijen. Foto's volgen :P
Ml-etjezaterdag 16 juli 2011 @ 17:07
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 juli 2011 16:33 schreef evo87 het volgende:
morgenochtend brood met kokosmelk, mango, pinda's en wat specerijen. Foto's volgen :P
Klinkt heel bijzonder :Y


Hier staan de speltbroden die erg goed gerezen zijn te wachten tot ze voor hun 2e rijs de oven even in mogen op zo'n 50 graden ;)
evo87zondag 17 juli 2011 @ 09:30
het was lekker :) (zoals altijd volkoren, dus niet erg luchtig)

14abgxj.jpg

aer0g8.jpg
uniekhoornwoensdag 20 juli 2011 @ 23:55
Zo, mijn volkorenbrood staat nou voor de eerste keer te rijzen. Straks nog eens goed doorkneden, in siliconenbakding doen en dan overnacht in de koelkast laten staan. Hopen dat het lukt, 2e rijs van zo'n 10 uur in de koelkast
Ml-etjedonderdag 21 juli 2011 @ 08:58
quote:
0s.gif Op woensdag 20 juli 2011 23:55 schreef uniekhoorn het volgende:
Zo, mijn volkorenbrood staat nou voor de eerste keer te rijzen. Straks nog eens goed doorkneden, in siliconenbakding doen en dan overnacht in de koelkast laten staan. Hopen dat het lukt, 2e rijs van zo'n 10 uur in de koelkast
Ben benieuwd Uniek,laat je het weten?
DoDiedonderdag 21 juli 2011 @ 11:52
Nou ik heb ook weer een simpel maar overheerlijk witbrood gebakken.
Heb het een nacht in de koelkast gelegd na het kneden, en voor het bakken nog 1,5 uur buiten de koelkast laten staan.

Recept
500 gram bloem
300 ml water
1,5 tl gist
1,5 tl zout

Afb003.jpg

Afb003a.jpg
MaximusTGdonderdag 21 juli 2011 @ 12:37
Ziet er lekker uit DoDie, mooie gatenstructuur!
uniekhoorndonderdag 21 juli 2011 @ 13:55
Dat ziet er heerlijk luchtig uit.

Mijn volkorenbrood is erg lekker, wel compact maar qua smaak echt super.
Zonet dus ook maar vier dikke snede gehad met makreel en met ham.. Nomnom
Nou ben ik vol :')
Freddehdonderdag 21 juli 2011 @ 14:10
Verdraaid, was helemaal vergeten dat ik die zuurdesem zou maken.

Heb net een deeg voor walnotenbrood klaargemaakt, staat nu te rijzen. Met hulp van m'n dochtertje, dat zijn de lekkerste broden ;)
Ml-etjedonderdag 21 juli 2011 @ 14:54
Mooi DoDie!

Hier staat het 6 granenmeel even in de wacht :)

- 6 granenmeel vd molen
- 6 gram gist
- 1 eetlepel honing
- 2 eetlepels (hazelnoot)olie
- 10 gram zout
- 240 ml karnemelk, 40 – 43 °C
- 60 gram water, 40 – 43 °C
- 1 ei (± 50 ml)

Behoorlijk stevig! Ik wil er pistolets van maken :)
Freddehdonderdag 21 juli 2011 @ 15:28
Wat doet het karnemelk precies met de smaak uiteindelijk?
Ml-etjedonderdag 21 juli 2011 @ 15:49
quote:
0s.gif Op donderdag 21 juli 2011 15:28 schreef Freddeh het volgende:
Wat doet het karnemelk precies met de smaak uiteindelijk?
Niets :) proef geen verschil.
Het schijnt wel het gisten te bevorderen.
Denk dat ik de broodjes maar eens op de pizzasteen doe.
uniekhoorndonderdag 21 juli 2011 @ 17:38
Meer dan de helft is al op :P
001-10.jpg
Ml-etjedonderdag 21 juli 2011 @ 18:10
quote:
0s.gif Op donderdag 21 juli 2011 17:38 schreef uniekhoorn het volgende:
Meer dan de helft is al op :P
[ afbeelding ]
^O^ ziet er goed uit!
Eenschdonderdag 21 juli 2011 @ 21:32
Vraag over zout.

Heeft zout als functie; houdbaarheid en smaak?
Of heeft het een functie in het gistingsproces?

Als ik mijn brood zonder zout maak vind ik het nl. net zo lekker en het ziet er ook hetzelfde uit, niet meer of minder gerezen oid, geen andere structuur.

Overigens laat ik het brood altijd een dag staan, want ik houd meer van oud brood :')
MaximusTGdonderdag 21 juli 2011 @ 21:53
Allebei; deel smaak, maar zout vertraagt ook de werking van het gist. Geeft het brood meer kans om smaak te ontwikkelen.
Eenschdonderdag 21 juli 2011 @ 22:01
Ah dank. En vind je dat, als je er bekend mee bent, het bij het bakken met natriumbicarbonaat die vlieger ook opgaat? Of heeft het daarbij als functie dat het rijzen dan beter gaat? twee soorten zouten met zuur chemie?
Eenschdonderdag 21 juli 2011 @ 22:08
quote:
0s.gif Op donderdag 21 juli 2011 11:52 schreef DoDie het volgende:
Nou ik heb ook weer een simpel maar overheerlijk witbrood gebakken.
Heb het een nacht in de koelkast gelegd na het kneden, en voor het bakken nog 1,5 uur buiten de koelkast laten staan.

Recept
500 gram bloem
300 ml water
1,5 tl gist
1,5 tl zout

[ link | afbeelding ]

[ link | afbeelding ]
Ziet er goed uit! Lijkt wel franzosisch stokbroderig mmm..
MaximusTGdonderdag 21 juli 2011 @ 22:12
Nee, volgens mij heeft dat niet echt invloed. Bij gist heb je het over een levend organisme. Bij natriumbicarbonaat is er slechts een chemische reactie.
Blurred86donderdag 21 juli 2011 @ 22:41
volgens mij is zout ook belangrijk voor de ontwikkeling van het gluten oid, zou het even na moeten zoeken maar ik heb mijn harold mcgee niet hier
Blurred86donderdag 21 juli 2011 @ 22:42
quote:
0s.gif Op donderdag 21 juli 2011 22:12 schreef MaximusTG het volgende:
Nee, volgens mij heeft dat niet echt invloed. Bij gist heb je het over een levend organisme. Bij natriumbicarbonaat is er slechts een chemische reactie.
dat het een chemische reactie is betekent natuurlijk niet per definitie dat zout geen invloed erop heeft (lijkt mij eerder dat het wel een invloed heeft, weet alleen zo niet wat precies..)
MaximusTGdonderdag 21 juli 2011 @ 22:51
Nee duh, maar NaCl is een reactieproduct van de reactie die natriumbicarbonaat ondergaat met een zuur. Dus volgens mij heeft de invloed van extra natrium en chloor ionen geen invloed in dit geval.
lyolyrcdonderdag 21 juli 2011 @ 23:30
quote:
0s.gif Op donderdag 21 juli 2011 22:51 schreef MaximusTG het volgende:
Nee duh, maar NaCl is een reactieproduct van de reactie die natriumbicarbonaat ondergaat met een zuur. Dus volgens mij heeft de invloed van extra natrium en chloor ionen geen invloed in dit geval.
Je krijgt alleen NaCl als er zoutzuur bij komt. Ik zou toch denken dat er eerder kleine organische zuren zijn die met natriumbicarbonaat reageren, bijvoorbeeld melkzuur. In dat geval hou je natriumlactaat als reactieproduct over. Of dat de smaak nog beïnvloedt, weet ik niet.
LTCY18dinsdag 26 juli 2011 @ 15:06
Ik heb het probleem dat mijn broodjes na 1 a 2 uurtjes al hard worden. Als ze net uit de oven komen zijn ze heerlijk, maar na een korte tijd worden ze al redelijk hard en droog. Wat doe ik verkeerd?

ik maak chinese pineapple bun (http://www.google.nl/sear(...)=wi&biw=1680&bih=834) en gebruik het volgende recept:
700gr Amerikaanse patentbloem
110gr suiker
1 ei
8gr gist
4 gr broodverbeteraar
300gr water
Beetje boter

- Gooi alles bij elkaar in de keukenmachine en voeg het water (koud uit de kraan) beetje bij beetje toe.
- Daarna kneden
- Laat de deeg in een plastic zak rijzen naast een pan kokend water voor 45min-60min.
- Nog een keer kneden en dan bolletjes maken van de deeg.
- Deze in de oven laten rijzen met 70graden celcius voor een minuutje of 15.
- Daarna afbakken met 210 graden celcius.

Heerlijk wanneer ze uit de oven komen, maar na een tijdje kan je er mensen mee dood gooien. Waar ligt de fout?
Ben een super noob, dus het kan aan alles liggen :P Tell me everything you know

Thanx in advance ;)
Pietverdrietdinsdag 26 juli 2011 @ 15:15
Probeer dit recept anders eens
http://www.pigpigscorner.(...)-bo-luo-bao-by-.html

Of deze

http://caloriecount.about.com/pineapple-buns-recipe-r27697
MaximusTGdinsdag 26 juli 2011 @ 15:36
Linkje doet het niet, dit is de goede: http://www.pigpigscorner.(...)o-by-christines.html

Die had ik ook al in het andere topic van LTCY18 gepost. Maar volgens mij heeft ie het nog niet geprobeerd. Zit veel meer vocht in dit recept..
LTCY18dinsdag 26 juli 2011 @ 15:42
quote:
0s.gif Op dinsdag 26 juli 2011 15:36 schreef MaximusTG het volgende:
Linkje doet het niet, dit is de goede: http://www.pigpigscorner.(...)o-by-christines.html

Die had ik ook al in het andere topic van LTCY18 gepost. Maar volgens mij heeft ie het nog niet geprobeerd. Zit veel meer vocht in dit recept..
Nee klopt, ik heb nog niet geprobeerd, maar zoals je ziet verwijst iedereen mij naar deze topic, dus heb ik maar ff gedaan.
ik d8: verzamel ff wat meer info voor ik weer aan de slag ga :P
MaximusTGdinsdag 26 juli 2011 @ 16:33
Heb trouwens wat leuke boekjes gekregen uit Noord-Ierland:

boek1_1kl.jpg
boek1_2kl.jpg
boek2_1kl.jpg
boek2_2kl.jpg
motorbloempjezaterdag 30 juli 2011 @ 10:44
*schopje*

Brood bakken blijft een probleemgeval bij mij.
Of het nou Turks brood, ciabatta of wat dan ook is, ik krijg het NOOIT zo fijn luchtig als dat ik het zou willen.

Nu heb ik een groot pak volkorenmeel gehaald :9 en wil ik voor morgen een prachtig brood bakken, het liefst morgenochtend 'afbakken'.

Help! Ik wil het écht graag onder de knie krijgen...
Erasmozaterdag 30 juli 2011 @ 10:57
quote:
0s.gif Op zaterdag 30 juli 2011 10:44 schreef motorbloempje het volgende:
Brood bakken blijft een probleemgeval bij mij.
Of het nou Turks brood, ciabatta of wat dan ook is, ik krijg het NOOIT zo fijn luchtig als dat ik het zou willen.
Dat heb ik nou ook, het blijft altijd compact.
evo87zaterdag 30 juli 2011 @ 18:59
met volkorenmeel zul je ook echt geen luchtig brood krijgen, hoe hard je het ook wilt :P
MaximusTGzaterdag 30 juli 2011 @ 19:54
Echt wel mogelijk hoor, kost alleen wat tijd, moet je gaan werken met een soaker, waarbij je (een deel van) het volkorenmeel eerst een tijdje laat weken in water. Maar vooral belangrijk is; genoeg water gebruiken! Je ziet zo vaak deegreceptwn die zo droog zijn. Motorbloempje, ik kan nu niet zo snel een recept vinden, zit in de trein, maar google eens op whole wheat no knead bread. Die methode is niet heel geschikt voor 100% volkorenmeel, maar een deel is goed mogelijk. Je mengt je bloem /meel met water gist en zout. Verder niet kneden. 12 uur (dacht ik) laten staan. Kan je het morgen vormen en na relatief korte rijs in de oven doen.
MaximusTGmaandag 1 augustus 2011 @ 15:50
En, Motorbloempje, nog wat volkoren brood gebakken? Probeer anders dit recept eens:

http://dl.dropbox.com/u/1974016/reinhartvolkorenbrood1.jpg
http://dl.dropbox.com/u/1974016/reinhartvolkorenbrood2.jpg
Gwywenmaandag 1 augustus 2011 @ 20:09
Ik vind het juist prettig als m'n brood aan de zware kant is. Als ik luchtig brood wil ga ik wel naar bakker Bart. :{
Afgelopen weken niet veel zelf kunnen bakken en dus op eldersgebakken brood aangewezen geweest, alleen het Heidebrot dat ik in Duitsland kocht voldeed enigszins aan m'n eisen. Ik merk dat ik wel verwend raak met die grote zware broden die ik zelf bak.
Laatst had ik overigens ineens een brood dat mislukte, geen idee wat ik nou anders had gedaan dan anders, maar het wou niet rijzen en na een dik half uur in de oven was de korst keihard en de binnenkant op sommige plekken nog niet gaar.
MaximusTGdonderdag 18 augustus 2011 @ 14:48
Net weer wat gebakken:

brood1kl.jpg
brood2kl.jpg
brood3kl.jpg
Eenschdonderdag 18 augustus 2011 @ 15:24
jam jam gimme sam
MaximusTGdonderdag 18 augustus 2011 @ 17:37
Hij smaakt ook erg lekker :). Roomboter erop!
sjanettedonderdag 18 augustus 2011 @ 18:35
Wow! Mooi brood! Mmmm.... ook weer wat gevonden om te maken ;)
DrukVoutmaandag 22 augustus 2011 @ 14:59
Ik wil binnenkort met broodbakken beginnen. Maar dat no-Kneading brood spreekt me wel aan.
Maar moet je pan dan geglazuurd zijn aan de binnenkant?
Die van mij is dat namelijk niet en is nogal ruw.
MaximusTGmaandag 22 augustus 2011 @ 15:11
Hmm, wat bedoel je met ruw? Is het een aardewerken pan? Heb het zelf al een keer gedaan in een gewone goedkope Blokker braadpan en een gietijzeren pan.
Lastigste aan het no-knead bread is om het er mooi uit te laten zien. Je kunt een rijsmandje gebruiken, of een gewone kom, ongeveer 2x zo groot als het ongerezen deeg (dus hoe groot het is nadat je het hebt samengevouwen na de eerste lange rijd). De gewone kom moet je dan bedekken met een katoenen doek, met bloem erop.
Zorg dan dat je pan wat groter is dan het deeg, want je moet de pan voorverwarmen met de oven en dan het deeg zo in de pan laten vallen. Als de pan te klein is plakt je deeg aan de zijkant.
Tis wel lekker brood :).
DrukVoutmaandag 22 augustus 2011 @ 15:39
quote:
0s.gif Op maandag 22 augustus 2011 15:11 schreef MaximusTG het volgende:
Hmm, wat bedoel je met ruw? Is het een aardewerken pan? Heb het zelf al een keer gedaan in een gewone goedkope Blokker braadpan en een gietijzeren pan.
Lastigste aan het no-knead bread is om het er mooi uit te laten zien. Je kunt een rijsmandje gebruiken, of een gewone kom, ongeveer 2x zo groot als het ongerezen deeg (dus hoe groot het is nadat je het hebt samengevouwen na de eerste lange rijd). De gewone kom moet je dan bedekken met een katoenen doek, met bloem erop.
Zorg dan dat je pan wat groter is dan het deeg, want je moet de pan voorverwarmen met de oven en dan het deeg zo in de pan laten vallen. Als de pan te klein is plakt je deeg aan de zijkant.
Tis wel lekker brood :).
PICT0337.JPG
Zo is mijn binnenkant van de pan. Dus niet compleet glad.
MaximusTGmaandag 22 augustus 2011 @ 15:41
Oh, nou, dat moet geen probleem zijn hoor :).
Bakkerddinsdag 23 augustus 2011 @ 20:44
Ik heb pas twee broden gebakken, dus heb echt een amateursvraag:

Kan ik het deeg na het rijzen ook gewoon een beetje rond duwen en het dan bakken? Dus zonder een broodvorm zeg maar?
Pietverdrietdinsdag 23 augustus 2011 @ 20:49
quote:
0s.gif Op dinsdag 23 augustus 2011 20:44 schreef Bakkerd het volgende:
Ik heb pas twee broden gebakken, dus heb echt een amateursvraag:

Kan ik het deeg na het rijzen ook gewoon een beetje rond duwen en het dan bakken? Dus zonder een broodvorm zeg maar?
Ja, maar beter laten rijen in en vorm, een vloerbrood is best lastig als je net begint.
Truuk, leg twee flessen op een bakplaat, leg daar bakpapier over en in de ruimte tussen de twee flessen je deeg laten rijzen. Voor het bakken de flessen verwijderen en in de oven shuiven.
Krijg je eenvoudig een redelijk vloerbrood.
Bakkerddinsdag 23 augustus 2011 @ 20:52
Wat een snelle reactie, dankjewel!
Ik ga het proberen :)
MaximusTGdinsdag 23 augustus 2011 @ 20:53
Ja en nee. Je kan prima een brood zonder vorm maken, alleen krijg je een beter resultaat als je spanning in het deeg brengt. Dat kan op verschillende manieren, voor verschillende vormen. Bv de batard (torpedo) en de boule. Zal wel een goed voorbeeld zoeken.
Pietverdrietdinsdag 23 augustus 2011 @ 20:55
quote:
0s.gif Op dinsdag 23 augustus 2011 20:53 schreef MaximusTG het volgende:
Ja en nee. Je kan prima een brood zonder vorm maken, alleen krijg je een beter resultaat als je spanning in het deeg brengt. Dat kan op verschillende manieren, voor verschillende vormen. Bv de batard (torpedo) en de boule. Zal wel een goed voorbeeld zoeken.
Dat is waar, maar hij heeft net twee keer een brood gebakken, en dan is jouw manier wat lastiger. Komt later wel als ie wat meer ervaring heeft.
MaximusTGdinsdag 23 augustus 2011 @ 21:00
Klopt helemaal, maar door te streven naar vooruitgang leer je ;). Een diy rijsmandje van doeken en een kom is trouwens ook een optie voor Bakkerd.
MaximusTGdinsdag 23 augustus 2011 @ 21:53
Dit is een duidelijke uitleg over de batard:

http://uitdekeukenvanarde(...)-een-batard.html?m=1
Pietverdrietdinsdag 23 augustus 2011 @ 21:55
quote:
0s.gif Op dinsdag 23 augustus 2011 21:53 schreef MaximusTG het volgende:
Dit is een duidelijke uitleg over de batard:

http://uitdekeukenvanarde(...)-een-batard.html?m=1
Ziet er makkelijk uit, maar weet dat het verdomt lastig is dit zo goed voor elkaar te krijgen
motorbloempjedinsdag 23 augustus 2011 @ 21:58
quote:
0s.gif Op maandag 1 augustus 2011 15:50 schreef MaximusTG het volgende:
En, Motorbloempje, nog wat volkoren brood gebakken? Probeer anders dit recept eens:

http://dl.dropbox.com/u/1974016/reinhartvolkorenbrood1.jpg
http://dl.dropbox.com/u/1974016/reinhartvolkorenbrood2.jpg
Late reactie, maar thanks! Ik zat vanaf 1 augustus even in een low carb experimentje :+ maar inmiddels doe ik weer aan broodachtige producten ;) Wilde zaterdag/zondag wat lekkers gaan maken voor 't ontijt, dus ik ga zeker even kijken :Y
DrukVoutdinsdag 23 augustus 2011 @ 22:16
Vanochtend snel even een brood in elkaar gevouwen... Was net zo goed als een AH al zeg ik het zelf (mijn vriendin ook :P)
Had een mix van een molen. Daar gisteren 1/4 van gepakt en in de koelkast gelegd.
Dat vanochtend eruit gehaald en alles gemaakt.
Maar ik was de lange rijstijden vergeten.
Dus hop 20min in een warmere oven met een vochtige doek erover.
Daarna lucht eruit slaan. In een vorm maken als een soort batard.
Daarna 45min rijsen bij de uitlaat van de oven (lekker warm)
Na verdubbeling een 40min in de oven. Was heerlijk knapperig en luchtig.
MaximusTGwoensdag 24 augustus 2011 @ 14:43
Was dat het no-knead brood of heb je dat nog niet geprobeerd?
Succes trouwens motorbloempje, hoop dat het wat wordt :). Je zou er ook bv 10% gewone bloem door kunnen doen, of wil je echt 100% volkoren?
Bakkerdzaterdag 27 augustus 2011 @ 16:22
Thanks nog voor de reacties over het brood zonder vorm, ben het nu aan het proberen op de manier van Piet :)

Nóg een amateursvraag: hoe krijg je van die inkepingen in het brood? Gewoon drie sneden maken voor het bakken?
Pietverdrietzaterdag 27 augustus 2011 @ 17:08
quote:
0s.gif Op zaterdag 27 augustus 2011 16:22 schreef Bakkerd het volgende:
Thanks nog voor de reacties over het brood zonder vorm, ben het nu aan het proberen op de manier van Piet :)

Nóg een amateursvraag: hoe krijg je van die inkepingen in het brood? Gewoon drie sneden maken voor het bakken?
jep, met een scheermesje
#ANONIEMzaterdag 27 augustus 2011 @ 22:42
Ik bak vandaag mijn eerste brood, een brioche. Hij gaat zo de oven in, en ben erg benieuwd.
FkTwkGs2012zaterdag 27 augustus 2011 @ 23:14
Recepten zijn handig, maar bij mij klopt de baktijd vaak niet helemaal. Iemand tips hoe je ziet of brood goed gaar is in de oven?
#ANONIEMzaterdag 27 augustus 2011 @ 23:36
Oh noes :') ik heb 'm een beetje heeeel bruin gebakken.. Nouja, nog net niet echt verbrand.
stavromulabetazaterdag 27 augustus 2011 @ 23:43
quote:
1s.gif Op zaterdag 27 augustus 2011 23:14 schreef FkTwkGs2012 het volgende:
Recepten zijn handig, maar bij mij klopt de baktijd vaak niet helemaal. Iemand tips hoe je ziet of brood goed gaar is in de oven?
Als je een vleesthermometer hebt, dan is het brood bij een kerntemperatuur van 93 C nog enigszins klef van binnen, rond 97 C is het goed gaar.
MaximusTGzaterdag 27 augustus 2011 @ 23:47
quote:
1s.gif Op zaterdag 27 augustus 2011 23:14 schreef FkTwkGs2012 het volgende:
Recepten zijn handig, maar bij mij klopt de baktijd vaak niet helemaal. Iemand tips hoe je ziet of brood goed gaar is in de oven?
Er is natuurlijk de stokje erin, droog eruit test. Maar je kan ook op de bodem kloppen, dan moet het brood hol klinken. Wil je het helemaal precies, je kan ook een kernthermometer gebruiken, maar dat vind ik persoonlijk een beetje overdreven.
#ANONIEMzondag 28 augustus 2011 @ 00:00
Alleen die tip van het water in de oven gooien ga ik niet meer opvolgen :') mn oven gooide het er net zo hard weer uit (geen idee hoe) maar ik vond net een grote plas vies bruin water die vanaf mn oven naar de vloer liep :r
MaximusTGzondag 28 augustus 2011 @ 00:05
Toch zorgt stoom in de oven voor een betere ovenrijs en mooiere korst. Zet een oud metalen bakje/bakvormpje in de oven tijdens het voorverwarmen, onder waar het brood daarna komt. En giet er dan wat water in als het brood erin gaat. Mijn oven heeft een ventilatie openingetje, voor condens.
#ANONIEMzondag 28 augustus 2011 @ 00:17
quote:
0s.gif Op zondag 28 augustus 2011 00:05 schreef MaximusTG het volgende:
Toch zorgt stoom in de oven voor een betere ovenrijs en mooiere korst. Zet een oud metalen bakje/bakvormpje in de oven tijdens het voorverwarmen, onder waar het brood daarna komt. En giet er dan wat water in als het brood erin gaat. Mijn oven heeft een ventilatie openingetje, voor condens.
Ah goed idee :) thanks!
evo87zondag 28 augustus 2011 @ 18:45
soort platbrood achtig iets voor bij de soep, very nice. Volkorenmeel, rozemarijn en olijfolie. (en natuurlijk zout, gist en water)

jtxvh3.jpg

14l4u4y.jpg
Pietverdrietzondag 28 augustus 2011 @ 18:47
Je kan ook een baksteen nemen en die in een bak water leggen, hij zuigt zich vol met water. Deze leg je dan onder in de oven
FkTwkGs2012donderdag 1 september 2011 @ 21:04
ik wil oerbrood maken. brood zoals het was bedoeld! zonder suiker, zoals de fransen het nog moeten maken.

http://frenchbread.free.fr/

*O*
HaerdenCvrijdag 2 september 2011 @ 07:01
Hey ik had dit topic nog niet gezien :) ik bak ook regelmatig zelf brood met mijn zoontje. Het is allemaal begonnen met het krijgen van een broodbaktoestel van mijn stiefvader. De ressultaten waren niet slecht maar ook niet echt top. Tevens vond ik het een behoorlijk onding om af te wassen en nam het veel plaats in beslag. Daarom dat het ding nu in de kelder staat. Ik ben wel lang niet zo geavanceerd als vele anderen hier maar deel toch graag mijn ervaring mee :) ik zal proberen als ik iets in mekaar box het ook hier te posten. Verwacht geen mega grote projecten.

Uitgangspunten
- moet voor na tussen een warme maaltijd gemaakt kunnen worden (bv kneden, aardappels schillen, groentjes proper maken, kneden, vlees bakken, eten, brood bakken) aangezien ikzelf zelfstandige ben en mijn vriendin ook gaat werken heb ik geen uren de tijd om te zitten wachten
- het moet allemaal niet te complex zijn
- zoontje van 5 helpt mee en daar hou ik rekening mee ... een uur deeg kneden is niet echt een optie
- we proberen witte broodsoorten te beperken


Gisteren ben ik gegaan voor een Volkorenbrood
hopla prentjes

mix.jpg
voor 0.50 euro bij Colruyt (ja ik ben een Belg :)

1.jpg
volledig zakje in kom gedaan ... Linus was er klaar voor en al even voorproeven. 330 ml lauw water er bij gedaan

Dan alles gekneden een 10 a 15 minuten toch wel.
- 30 minuten laten rijzen in de glazen kom met een handdoek er over
- nog eens gekneden (handen met meel ingewreven)
- 4 sneetjes ingemaakt en in bakvorm gelegd
- Nog eens 30 minuten laten rijzen dan de oven voorverwarmd op 210 graden
- 10 minuten later in de oven gezet.

2.jpg
Zo ging het de oven in

- 10 minuten gebakken op 210 graden
- dan temperatuur verlaagd naar 175 graden en nog eens 40 minuten gebakken

3.jpg
Dit kwam er uit en ziet er best uit als een boerenbrood

4.jpg
Ik zal straks eens foto maken van de binnenkant :) ikzelf eet 's morgens op de zaak aangezien ik om 06.00 begonnen ben vandaag dus zelf nog niet van geproefd :)
MaximusTGvrijdag 2 september 2011 @ 10:43
Hij ziet er inderdaad al best goed uit! Paar vraagjes/tips:

- Heb je je zoontje nu naar Linus Torvalds vernoemd :P?

- Heb je het deeg niet afgedekt tijdens het rijzen, want het deeg lijkt al een soort korstje te hebben voor het de oven in gaat?

Mocht het deeg tegenvallen qua luchtigheid, zou ik de volgende keer het deeg wat langer laten rijzen, de tweede keer dan vooral. Zorg dat het verdubbelt in volume. Dek het deeg af tijdens de rijs, want als het deeg aan de buitenkant uitdroogt dan houdt dat het rijzen tegen. Eventueel, als je het niet teveel gedoe vindt, kun je een oude metalen bakje of ovenschaaltje onder in de oven mee voorverwarmen. Als je brood er dan ingaat giet je er wat water in met een gietertje of zo, je krijgt dan stoom, waardoor je deeg minder snel uitdroogt in de oven, en je een betere ovenrijs krijgt.
Gwywenvrijdag 2 september 2011 @ 11:41
Wat een mooi brood!
Ik heb op vakantie mijn zelfgebakken brood nogal gemist. Ik zat nota bene in Frankrijk maar zelfs de Céreal van het dorpsbakkertje kon me mijn eigen bakseltjes niet doen vergeten.
Drie keer raden wat het eerste was wat ik deed toen ik thuis was (nou ja, na het uitpakken van de koffers en zo).

Vandaag ben ik even met andere baksels bezig, morgen houd ik een high tea (in de tuin! *O* )
Er zit nu shortbread in de oven, straks gaat het teabread erin. Is allebei géén brood :P
HaerdenCvrijdag 2 september 2011 @ 11:48
even antwoorden ... het deeg is afgedekt geweest tijdens het rijzen :) het lijkt inderdaad op een korstje maar dat komt door de matige kwaliteit van mijn gsm foto bij kunstlicht... wat op een kostje lijkt is een beetje meel dat ik er over gestrooid heb voor het landelijke effect :) het brood is 2 keer zijn formaat gerezen en voldoende luchtig :) dus gewoon ... gelukt :) ik maak straks foto van binnekant. Vriendin en schoonmoeder hebben het goedgekeurd :)

Mijn zoon is inderdaad een beetje naar Torvalds genoemd maar vooral omdat we dat een mooie naam vonden. We hebben ook bewust voor een Scandinavisch verantwoorde naam gekeken aangezien wij niet plannen om in Belgie te blijven wonen. We verwachten achter paar jaar definitief naar Zweden regio Almhult te verhuizen.
Pietverdrietvrijdag 2 september 2011 @ 12:37
quote:
0s.gif Op vrijdag 2 september 2011 11:48 schreef HaerdenC het volgende:
even antwoorden ... het deeg is afgedekt geweest tijdens het rijzen :) het lijkt inderdaad op een korstje maar dat komt door de matige kwaliteit van mijn gsm foto bij kunstlicht... wat op een kostje lijkt is een beetje meel dat ik er over gestrooid heb voor het landelijke effect :) het brood is 2 keer zijn formaat gerezen en voldoende luchtig :) dus gewoon ... gelukt :) ik maak straks foto van binnekant. Vriendin en schoonmoeder hebben het goedgekeurd :)

Mijn zoon is inderdaad een beetje naar Torvalds genoemd maar vooral omdat we dat een mooie naam vonden. We hebben ook bewust voor een Scandinavisch verantwoorde naam gekeken aangezien wij niet plannen om in Belgie te blijven wonen. We verwachten achter paar jaar definitief naar Zweden regio Almhult te verhuizen.
Torvalds is trouwens naar Linus, het broertje van lucy genoemd, uit de charlie brown comic


linus.gif
FkTwkGs2012zondag 4 september 2011 @ 20:56
Iemand ervaring met zuurdesem(brood) maken?

Heb een potje met wat meel en water in de keuken afgedekt gezet. Het proces is begonnen *O*
Pietverdrietzondag 4 september 2011 @ 21:06
quote:
0s.gif Op zondag 4 september 2011 20:56 schreef FkTwkGs2012 het volgende:
Iemand ervaring met zuurdesem(brood) maken?

Heb een potje met wat meel en water in de keuken afgedekt gezet. Het proces is begonnen *O*
Roggemeel?
FkTwkGs2012maandag 5 september 2011 @ 00:06
quote:
1s.gif Op zondag 4 september 2011 21:06 schreef Pietverdriet het volgende:

[..]

Roggemeel?
Nee volkoren tarwemeel. Bij de jumbo hadden ze niets dan bloem, meel en broodmixen waar ik niet aan begin. Het is een experiment, als het lukt ga ik eerst eens spelt lokaliseren *O*
Pietverdrietmaandag 5 september 2011 @ 08:55
quote:
1s.gif Op maandag 5 september 2011 00:06 schreef FkTwkGs2012 het volgende:

[..]

Nee volkoren tarwemeel. Bij de jumbo hadden ze niets dan bloem, meel en broodmixen waar ik niet aan begin. Het is een experiment, als het lukt ga ik eerst eens spelt lokaliseren *O*
Zuurdesem is eigenlijk een manier om Roggemeel, dat geen gluten bevat, toch te laten rijzen. Het zijn melkzuurbacterieen en gisten. Rogge bevat meestal van zich uit weinig gisten dus wordt er een beetje geholpen met wat bakkersgist.
Alleen modern tarwemeel met water levert meestal niets op. Behalve dat het gaat stinken.
Wikipedia haar Nederlandse pagina daarover zit fout trouwens. Wat wil je er mee gaan doen? Als het je gaat om meer smaak aan je brood te brengen kan je beter met een preferment gaan werken. Wat gist toevoegen en lang laten garen.
MaximusTGmaandag 5 september 2011 @ 09:03
Ik heb nog iets over zuurdesem gepost op de tweede pagina van dit topic, (bij 50 ppp). Biologische roggemeel, en dan niet met water, maar ananassap of sinaasappelsap de eerste paar dagen. Zure omgeving vanaf begin is beter voor de microorganismen die je erin wil hebben.
HaerdenCmaandag 5 september 2011 @ 12:33
broodresult.jpg

resultaat van mijn broodmix.
FkTwkGs2012maandag 5 september 2011 @ 12:46
quote:
0s.gif Op maandag 5 september 2011 08:55 schreef Pietverdriet het volgende:

[..]

Zuurdesem is eigenlijk een manier om Roggemeel, dat geen gluten bevat, toch te laten rijzen. Het zijn melkzuurbacterieen en gisten. Rogge bevat meestal van zich uit weinig gisten dus wordt er een beetje geholpen met wat bakkersgist.
Alleen modern tarwemeel met water levert meestal niets op. Behalve dat het gaat stinken.
Wikipedia haar Nederlandse pagina daarover zit fout trouwens. Wat wil je er mee gaan doen? Als het je gaat om meer smaak aan je brood te brengen kan je beter met een preferment gaan werken. Wat gist toevoegen en lang laten garen.
Het kan ook met volkoren of meel. Wel een leuk achtergrondverhaal met betrekking tot zuurdesem in verschillende landen:

http://www.classofoods.com/pagina1_3.html
MaximusTGmaandag 5 september 2011 @ 13:11
Zou je toch raden om iig een biologische variant te nemen (daar zitten meer gewenste gisten en melkzuurbacterien in). Roggemeel schijnt dan sneller een resultaat te geven. Het maakt verder niet uit waar je je starter mee maakt, want je kunt em naar iedere gewenste bloem/meelsoort ombouwen. Simpelweg door je moedercultuur te verversen met de gewenste soort. Na twee keer verversen (helft weggooien en aanvullen, of verdubbelen) zit er nog maar 1/8 van de originele soort in je cultuur. Meer verversen in 1 keer kan ook, alleen duurt het dan langer voor je cultuur weer hersteld is.
motorbloempjezaterdag 10 september 2011 @ 14:04
Ok, ik heb dus nu een brooddeeg dat staat te rijzen.
één wil ik vanavond al bakken, de andere morgenochtend.

Die ik vanavond wil eten moet nog eea aan ingedriënten bij (knoflook/zongedroogde tomaat/etc.) hoe kan ik dat het beste doen? Vullen met een laagje? Toch een tweede keer flink doorkneden? Alleen de bovenkant 'beleggen'?
Ml-etjezaterdag 10 september 2011 @ 14:08
Ik kneed ze erdoor maar dat is meer omdat ik een laag of alleen bovenop teveel ineens vind als ik het eet.
Vind het fijner om af en toe een tomaatje tegen te komen enz.
motorbloempjezaterdag 10 september 2011 @ 14:09
Ja, maar na het commentaar van Jagartrut beni k wel even gaan twijfelen of een tweede keer flink kneden niet de rijs/luchtigheid teniet doet...

Het kan wel nog echt enkele uren rijzen erna, dat wel :)
Gwywenzaterdag 10 september 2011 @ 20:06
Kan iemand mij vertellen waarom mijn broden soms bij het rijzen nauwelijks groeien, om dan in de oven uit te groeien tot prachtige ronde bollen, en op andere momenten mijn broden juist uitgroeien tot enorme monsters, maar bij de tweede rijs op de bakplaat inzakken zodat ik een enorm breed, maar heel plat brood uit de oven haal?
Ik gebruik in beide gevallen hetzelfde meel en doe verder ook niets anders dan anders.
devlinmrmaandag 12 september 2011 @ 09:10
quote:
0s.gif Op donderdag 1 september 2011 21:04 schreef FkTwkGs2012 het volgende:
ik wil oerbrood maken. brood zoals het was bedoeld! zonder suiker, zoals de fransen het nog moeten maken.

http://frenchbread.free.fr/

*O*
Gek genoeg bevatten alle recepten die ik bekeken heb op de door jou gegeven pagina suiker.....

BTW... suiker (in brood) is helemaal niet slecht.
Bluesmaandag 12 september 2011 @ 12:02
quote:
0s.gif Op zaterdag 10 september 2011 20:06 schreef Gwywen het volgende:
Kan iemand mij vertellen waarom mijn broden soms bij het rijzen nauwelijks groeien, om dan in de oven uit te groeien tot prachtige ronde bollen, en op andere momenten mijn broden juist uitgroeien tot enorme monsters, maar bij de tweede rijs op de bakplaat inzakken zodat ik een enorm breed, maar heel plat brood uit de oven haal?
Ik gebruik in beide gevallen hetzelfde meel en doe verder ook niets anders dan anders.
Te sterke temperatuursverschillen :?
Gwywenmaandag 12 september 2011 @ 12:10
quote:
0s.gif Op maandag 12 september 2011 12:02 schreef Bluezz het volgende:

[..]

Te sterke temperatuursverschillen :?
Geen idee. Ik laat het in de beslagkom rijzen door de kom in een bak handwarm water te zetten, omdat ik het normaliter 's winters op de kachel zet, maar die is nu natuurlijk niet aan. Rijzen doe ik altijd 30-40 minuten maar je merkt al wat voor brood het wordt als je het uit de kom haalt voor de tweede kneed en rijs.
Ondanks dat ik het steeds hetzelfde doe heb ik de ene keer dus uitgezakte flufbroden en de andere keer een keurige hoge bol. :?
Bluesmaandag 12 september 2011 @ 12:13
Heb ik ook hoor, maar ik laat het zeker 3X een uur rijzen... probeer eens als je tijd hebt en de laatste rijs in een broodvorm ipv op een bakplaat/
MaximusTGmaandag 12 september 2011 @ 12:18
quote:
0s.gif Op maandag 12 september 2011 12:10 schreef Gwywen het volgende:

[..]

Geen idee. Ik laat het in de beslagkom rijzen door de kom in een bak handwarm water te zetten, omdat ik het normaliter 's winters op de kachel zet, maar die is nu natuurlijk niet aan. Rijzen doe ik altijd 30-40 minuten maar je merkt al wat voor brood het wordt als je het uit de kom haalt voor de tweede kneed en rijs.
Ondanks dat ik het steeds hetzelfde doe heb ik de ene keer dus uitgezakte flufbroden en de andere keer een keurige hoge bol. :?
Post je volledige receptuur/werkwijze anders eens? Er moet ergens een variabele zijn, want als je het wetenschappelijk bekijkt, dan kan het natuurlijk niet dat je door precies hetzelfde te doen een ander resultaat krijgt.
Ik zou trouwens brooddeeg niet op de kachel laten rijzen hoor. Je kan het beter wat langzamer laten rijzen. Ook beter voor de smaak.
Het zou aan je gist kunnen liggen, en of die gist in contact komt met zoutkristallen.
Het kan dus zoals gezegd aan de temperatuur liggen.
Als je deeg inzakt tijdens de tweede rijs (je maakt dus losstaande broden?) zit er waarschijnlijk verschil in hoe je het deeg vormt. Je moet als het ware een soort spanning maken in het deeg.
Gwywenmaandag 12 september 2011 @ 12:47
Ja, hij zakt dan in tijdens de tweede rijs.
De reden dat ik meestal met een warmtebron laat rijzen is dat ik er vaak pas na het avondeten aan denk dat ik voor de volgende dag geen brood meer heb :@

Ik zal eens heel precies gaan kijken wat ik nou anders gedaan heb als ik zo'n plat breed brood heb, kennelijk kan het aan iets heel kleins doen wat ik anders doe?

Van brood in een vorm houd ik eigenlijk niet zo, ik probeer altijd een soort "vakantiebroden" te bakken.
Ik las in dit topic ook wel eens over een rijsmandje, wat moet ik me daarbij voorstellen? Gewoon een gevlochten mandje waar je het deeg in laat rijzen? Maar dat wordt toch een zooitje als je het eruit wilt halen (ik neem niet aan dat dat mandje mee te oven in gaat :P )
MaximusTGmaandag 12 september 2011 @ 13:15
Ah, vandaar. Nou ja, dan kun je er ook niet echt wat aan doen. Je zou deeg voor de volgende dag savonds kunnen maken en in de koelkast laten rijzen. Maar daar zal wel wat probeerwerk aan voorafgaan voordat je de timing goed hebt.
Tja, aan iets kleins liggen, bedoel, als je er logisch over nadenkt dat moet je bij 100% gelijke werkwijze een 100% gelijk resultaat krijgen.
Brood vormen kan op verschillende manieren; de boule, batard, etc.
Een rijsmandje is traditioneel van Rotan. Maar je hebt ze tegenwoordig van allerlei materialen. Kunst is om het rijsmandje goed met bloem te bestuiven. Maar om het vervolgens vanaf het mandje in de oven te krijgen is een vak apart ;).
Glessewoensdag 14 september 2011 @ 22:05
Ten eerste: Bijzonder leuk topic! Leuk om te lezen hoe 'amateurs' hier geholpen worden door de gevorderden (tot pro's lijkt het wel :s) ) Ik had het topic al eens vaker voorbij zien komen (omdat ik me irriteer aan het baggerbrood van de supermarkt en er op fietsafstand geen goede bakker zit), maar de èchte interesse kwam toen ik eens een broodje terug wilde bakken voor een vriendin die wel eens broden bakt met de kant en klare mixen van de Appie. Dat heb ik de eerste keer ook gedaan met zo'n pak. Best aardig, maar eigenlijk bak je dan gewoon een pain de boulogne of ander brood wat ze bij de AH verkopen. De keren daarop heb ik steeds wat gevarieerd en ge-experimenteerd, maar steeds deels met een kant en klaar mix. Door dit topic zit nu al mijn tweede totaal zelf gemaakte brood in de oven. Ik ben benieuwd of ik over 20 minuten een foto ervan durf te posten, of dat ik vooral terug moet komen voor advies over hoe het beter aan te pakken :P

Over foto's gesproken, dat vind ik ongeveer nog het leukste aan dit topic, het water loopt me in de mond!

Altijd leuk, een nieuwe 'hobby'. Kijken hoelang het me kan boeien ;)
Glessewoensdag 14 september 2011 @ 22:54
Deeg in de eerste helft van de tweede rijs:
6zu3hg.jpg

En het eindresultaat:
s1nd53.jpg

35i0yfa.jpg

Zoals je op de eerste foto kan zien, heb ik geprobeerd een batard te maken.
Wat een duidelijk minpunt was is mijn gasoven. Op zich een fantastisch apparaat, alleen de warmte komt alleen van beneden, dus de onderkant is vrij donker. De korst is daarnaast ook niet echt knapperig, maar ik moest hem er na een tijd uit halen in verband met die donkere onderkant. De smaak en stevigheid vind ik lekker. Het is, zoals je ziet, een volkorenlijnzaadbrood geworden.
FkTwkGs2012woensdag 14 september 2011 @ 23:13
quote:
0s.gif Op woensdag 14 september 2011 22:54 schreef Glesse het volgende:
Deeg in de eerste helft van de tweede rijs:
[ afbeelding ]

En het eindresultaat:
[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

Zoals je op de eerste foto kan zien, heb ik geprobeerd een batard te maken.
Wat een duidelijk minpunt was is mijn gasoven. Op zich een fantastisch apparaat, alleen de warmte komt alleen van beneden, dus de onderkant is vrij donker. De korst is daarnaast ook niet echt knapperig, maar ik moest hem er na een tijd uit halen in verband met die donkere onderkant. De smaak en stevigheid vind ik lekker. Het is, zoals je ziet, een volkorenlijnzaadbrood geworden.
Ziet er goed uit! Hier ook een gasoven trouwens. Gas *O*
HaerdenCdonderdag 15 september 2011 @ 08:45
Ik gisteren ook nog eens broodje gebakken ... zelfde deeg van Colruyt maar iets warmer water en 2de keer langer laten rijzen .. resultaat is iets luchtiger en groter broodje. Bakken ging perfect ... eerst 10 minuten op 200 dan 35 minuten op 170 en perfect gebakken mooi broodje! Ik heb nog 3 pakken staan ... op zich gaat dit sneller dan naar de bakker rijden, het is lekkerder, goedkoper en je hebt een bezigheid met de kids :) enkel voordelen eigenlijk.
MaximusTGdonderdag 15 september 2011 @ 10:03
quote:
0s.gif Op woensdag 14 september 2011 22:54 schreef Glesse het volgende:
Deeg in de eerste helft van de tweede rijs:
[ afbeelding ]

En het eindresultaat:
[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

Zoals je op de eerste foto kan zien, heb ik geprobeerd een batard te maken.
Wat een duidelijk minpunt was is mijn gasoven. Op zich een fantastisch apparaat, alleen de warmte komt alleen van beneden, dus de onderkant is vrij donker. De korst is daarnaast ook niet echt knapperig, maar ik moest hem er na een tijd uit halen in verband met die donkere onderkant. De smaak en stevigheid vind ik lekker. Het is, zoals je ziet, een volkorenlijnzaadbrood geworden.
Netjes hoor, zeker voor een tweede brood! Je zou eens kunnen proberen om stoom te maken in je oven als je deeg er net in gaat. Daardoor kan je deeg langer rijzen in de oven (omdat de korst pas later hard wordt) en wordt je brood luchtiger. Ook krijg je dan een meer donkere korst.
Ik weet niet waar je je brood op bakt, maar zet een oud metalen bakje in je oven tijdens het voorverwarmen, en als je deeg dan de oven is giet je wat water in dat bakje. Snel de deur dichtdoen, en je hebt mooi wat stoom in je oven.
Zo'n gasoven trouwens; zit er wel een goeie temperatuurregeling op? Of heeft ie van die standen? Je zou zo'n oventhermometer in je oven kunnen stoppen, dan weet je beter hoe heet ie is.
Gwywendonderdag 15 september 2011 @ 11:46
Ik was gisteren het brood vergeten :@ , waardoor het in totaal zeven uur heeft gerezen. Het resultaat was wederom een zéér plat en breed brood, maar het was wel heel luchtig van binnen, terwijl de korst knapperig was.
Toch was ik er niet tevreden over, als ik fluffy brood wil ga ik wel naar de supermarkt.
Ik houd meer van stevig brood, zo'n boterham waar je er maar maximaal twee van op kunt, een soort lembasbrood ;) .
Dus volgende keer wat korter laten rijzen.

Ik denk trouwens dat mijn broden soms zo plat worden doordat ik de tweede rijs te lang laat duren. Ik ga eens proberen om de tweede rijs hooguit 10 minuutjes tot een kwartier te doen, zo lang als het duurt om de oven op te warmen. Volgens mij krijg ik dan weer hoge bollen.
motorbloempjedonderdag 15 september 2011 @ 11:52
Gisteren weer 'n brood gebakken en 't was erg lekker :9 iets korter laten rijzen en de korst was ook erg mooi. Geen foto's echter, want we hadden honger :')
Glessedonderdag 15 september 2011 @ 12:39
quote:
0s.gif Op donderdag 15 september 2011 10:03 schreef MaximusTG het volgende:

Netjes hoor, zeker voor een tweede brood! Je zou eens kunnen proberen om stoom te maken in je oven als je deeg er net in gaat. Daardoor kan je deeg langer rijzen in de oven (omdat de korst pas later hard wordt) en wordt je brood luchtiger. Ook krijg je dan een meer donkere korst.
Ik weet niet waar je je brood op bakt, maar zet een oud metalen bakje in je oven tijdens het voorverwarmen, en als je deeg dan de oven is giet je wat water in dat bakje. Snel de deur dichtdoen, en je hebt mooi wat stoom in je oven.
Zo'n gasoven trouwens; zit er wel een goeie temperatuurregeling op? Of heeft ie van die standen? Je zou zo'n oventhermometer in je oven kunnen stoppen, dan weet je beter hoe heet ie is.
Bedankt voor je tips. Ik als leek zou juist denken: stoom, daar wordt een brood niet beter van, zakt het eerder in ofzo. Maar ik zal het een keer proberen.
Ik bak mijn brood gewoon op de bakplaat die bij de oven zat toen ik hem kocht. Het is een gewone tweedehandse (engelse) gasoven, dus met 10 standen in plaats van 8 (zoals in Nederland). Op internet staan er van die handige tabelletjes, die hangt er een uitgeprint op mijn fornuis.
Zo'n oventhermometer zou ik wel graag willen. Ik zie dat ze zo'n 15 euro kosten, dat is goed te doen.
Wat adviseer je evt. om brood op te bakken in plaats van op de bakplaat?
MaximusTGdonderdag 15 september 2011 @ 13:14
Op een steen! Lees hier maar eens: http://uitdekeukenvanarden.blogspot.com/2007/03/pizzasteen.html

Ik denk dat zo'n steen je ook zou helpen bij het niet te heet worden van de onderkant van je brood :). Tis alleen wat lastiger om je brood dan op de steen te krijgen. Dat doe je met een schieter. In feite gewoon een houten plankje met een handvat.

@Gwywen: Voor lembas moet je in Middle Earth zijn geloof ik :p. Had je je deeg nu wel op spanning gebracht dan? Laat het anders bijvoorbeeld eens rijzen op een stuk bakpapier of bebloemd doek waarbij je de randen langs het brood omhoogtrekt (een 'couche') en eventueel wat zwaars aan weerskanten leggen.

Dit is trouwens nog een leuk filmpje. Laat goed zien hoe je met heel nat deeg moet werken.

Bluesmaandag 19 september 2011 @ 18:59
quote:
0s.gif Op woensdag 14 september 2011 22:54 schreef Glesse het volgende:
Deeg in de eerste helft van de tweede rijs:
[ afbeelding ]

En het eindresultaat:
[ afbeelding ]

[ afbeelding ]

Zoals je op de eerste foto kan zien, heb ik geprobeerd een batard te maken.
Wat een duidelijk minpunt was is mijn gasoven. Op zich een fantastisch apparaat, alleen de warmte komt alleen van beneden, dus de onderkant is vrij donker. De korst is daarnaast ook niet echt knapperig, maar ik moest hem er na een tijd uit halen in verband met die donkere onderkant. De smaak en stevigheid vind ik lekker. Het is, zoals je ziet, een volkorenlijnzaadbrood geworden.
*Hap! Ziet er lekker uit.
mille-feuillewoensdag 21 september 2011 @ 23:02
Ik heb een eerste poging gedaan tot het bakken van een brood, maar mijn brood was niet zo goed gerezen. Ik heb het eerste recept uit de op aangehouden. Het kuiltje dat ik in het midden had gemaakt was alleen niet groot genoeg voor 400 ml water :'). Misschien dat het daar aan gelegen heeft?

fugfuvgh.jpg?t=1316638199

Sorry voor de crappy telefoonfoto trouwens.
Pietverdrietwoensdag 21 september 2011 @ 23:22
Houd moed, mille-feuille, brood bakken is niet gemakkelijk, oefening baart kunst
MaximusTGdonderdag 22 september 2011 @ 08:11
Inderdaad mille-feuille, gewoon nog een keer proberen. Ik zou als ik jou was niet meteen met volkorenbroden beginnen trouwens ;). Dat eerste recept is nou ook niet echt een geweldig recept hoor.
Ik zou wat langer rijstijden aanhouden, of gewoon laten rijzen tot een verdubbeling in volume. Sowieso zou dat recept beter worden door aan het begin, wanneer alles bij elkaar gemengd, maar nog niet gekneed is, een autolyse periode in te gelasten. Dat betekent niets meer dan dat je het mengsel afgedekt een minuut of 15/20 laat staan voordat je gaat kneden. Het deeg krijgt op die manier kans om zetmeel en eiwitten in de bloem af te gaan breken naar suikers en gluten.
Muksvrijdag 23 september 2011 @ 21:10
Iemand een goed recept voor speltbrood ? Ik kan niet tegen tarwe, wel tegen spelt. Nu kan ik het wel kopen bij de supermarkt als oerbrood, maar toch wil ik het zelf eens bakken en kijken hoe dat is.
Pietverdrietvrijdag 23 september 2011 @ 21:25
quote:
2s.gif Op vrijdag 23 september 2011 21:10 schreef Muks het volgende:
Iemand een goed recept voor speltbrood ? Ik kan niet tegen tarwe, wel tegen spelt. Nu kan ik het wel kopen bij de supermarkt als oerbrood, maar toch wil ik het zelf eens bakken en kijken hoe dat is.
Gewoon tarwemeel vervangen door spelt.
Vreemd dat je niet tegen tarwe kan maar wel tegen spelt want tarwe is een hybride verderkweek van spelt.
Gwywenvrijdag 23 september 2011 @ 22:44
quote:
2s.gif Op vrijdag 23 september 2011 21:10 schreef Muks het volgende:
Iemand een goed recept voor speltbrood ? Ik kan niet tegen tarwe, wel tegen spelt. Nu kan ik het wel kopen bij de supermarkt als oerbrood, maar toch wil ik het zelf eens bakken en kijken hoe dat is.
Zit er een Jumbo bij jou in de buurt? Die verkoopt nl. de zakken meel van Oerbrood. Wij maken het speltbrood daarvan praktisch elk weekend.
mille-feuillezondag 25 september 2011 @ 22:32
quote:
0s.gif Op donderdag 22 september 2011 08:11 schreef MaximusTG het volgende:
Inderdaad mille-feuille, gewoon nog een keer proberen. Ik zou als ik jou was niet meteen met volkorenbroden beginnen trouwens ;).

Waarmee zou ik dan het beste kunnen beginnen? Ik hou niet zo van witbrood eigenlijk.
Sorellazondag 25 september 2011 @ 23:00
Vanmiddag ook eens geprobeerd brood te bakken, het moesten bolletjes en rozijnenbrood worden.
De bolletjes waren 1 grote mislukking (het deeg was te nat) dus naar appie en koopmans broodmix gehaald want het was al 4 uur en koopmans rijst vlugger (staat op het pak). het werden ikea bolletjes want echt rijzen deed het ook niet.
Het rozijnenbrood was wel goed had misschien iets langer in de oven gekund om het iets knapperiger te maken maar desondanks goed te eten, lekker luchtig.

Rozijnenbrood recept
335 gr. bloem wit
210 ml. water
20 gr. boter
1/2 tl. kaneel
geraspte schil van 1 citroen
geraspte schil van 1/2 handsinaasappel (niet gedaan want ik heb geen sinaasappel)
6 gr.suiker.
5 gr.zout
8 gr. gedroogde gist
200 gr. rozijnen

Volgende keer doe ik het rozijnenbrood recept zonder de rozijnen en citroen en kaneel, dan zou ik dus witbrood moeten krijgen :)

Geen foto,s gemaakt want toen was het al op :@
Glessemaandag 26 september 2011 @ 00:43
@MaximusTG: leuk, dat nat deeg filmpje. Geeft een goede indruk van hoe de vorming van een deeg ook in zijn werk gaat en hoe je deeg stevigheid kan geven. Het maken van een batard is daar toch ook voor een deel op gebaseerd, het naar binnen vouwen zodat het beter in zijn gegeven vorm blijft?

Ik heb eergisteren ook weer een bakpoging gedaan. Dit keer ietsie minder volkoren, met lijnzaad en zonnebloempitten. Hij was weer wat lekkerder als de vorige: De onderkant was minder donker (zoals je ziet op de foto) hij was net dat beetje extra luchtig, en de hoeveelheid zaadjes was prima.

Verbeterpunten:
-De korst is nog steeds niet hard(er).
-Ik had dit keer de plaat (heb nog geen baksteen, financien he :') ) minder ingevet/bloemd om verbranden daarvan te voorkomen, maar daardoor plakte het brood wat vast aan de plaat. Uiteindelijk wel goed eraf gekregen, maar toch. Is er een manier om dit te voorkomen?
-foutje wat ik heb gemaakt: Ik heb nog aan het deeg gezeten na de tweede rijs. Stom. Gelukkig zag ik de structuur meteen minder luchtig worden zogauw ik het vastpakte, dus op dat puntje snel geleerd ;)
Nou hier de visuele ondersteuning van mijn verhaal:

b4u935.jpg

Ik blijf vooralsnog even op dit pad wat broodbakken betreft. Voor in de 'toekomst' lijkt een lekker witbrood kunnen maken met knapperige korst, of een rozijnenbrood (zoals Sorella) me wel heel stoer. Maar zoals gezegd, vooralsnog blijf ik vriend, familie en collega beindrukken met mooi gevormde volkorenbroden met wat ondersteuning van zaad.
MaximusTGmaandag 26 september 2011 @ 09:04
quote:
0s.gif Op zondag 25 september 2011 22:32 schreef mille-feuille het volgende:

[..]

Waarmee zou ik dan het beste kunnen beginnen? Ik hou niet zo van witbrood eigenlijk.
Nou, niks moet natuurlijk, maar het is over het algemeen veel makkelijker om een witbrood te maken dat mooi luchtig is en goed rijst. Je kan bv een bruin brood bakken met een deel tarwebloem en een deel tarwemeel. Om lekker 100% volkoren te bakken heb je vaak meer stappen nodig in het rijs, kneed en bakproces (bv een preferment, of je meel een tijdje laten weken in water etc.).

@Glesse: Mooi dat je vooruitgang boekt! Als je toch op een plaat bakt kan je ook prima bakpapier gebruiken. Laat je je brood daarop rijzen, hoef je het ook niet meer aan te raken na de tweede rijs.
mille-feuillewoensdag 28 september 2011 @ 22:17
quote:
0s.gif Op maandag 26 september 2011 09:04 schreef MaximusTG het volgende:

[..]

Je kan bv een bruin brood bakken met een deel tarwebloem en een deel tarwemeel. Om lekker 100% volkoren te bakken heb je vaak meer stappen nodig in het rijs, kneed en bakproces (bv een preferment, of je meel een tijdje laten weken in water etc.).

Dat ga ik de volgende keer eens proberen dan, dank je voor de tips!
Gwywenvrijdag 30 september 2011 @ 17:59
Zo, net lekker twee fougasses gebakken voor straks bij de sla.
Omdat dit zo'n succesnummer is deel ik het recept graag met jullie:

Nodig:
350 gram gezeefde bloem
zakje gist of 10 gram verse gist
2 dl lauwwarm water
1 eetlepel suiker
1 losgeklopt ei
peper
zout
2 eetlepels olijfolie
zoutvlokken/grof zeezout
evt. kruiden, vers of gedroogd

Doe de gist in een schaaltje met een beetje van de suiker en wat water. Laten staan tot er belletjes op komen.
Zeef de bloem in een kom. Voeg de rest van het water, zout, ei, peper, olijfolie en evt. kruiden toe en roer door elkaar.
Hierna gistoplossing toevoegen en goed kneden.

30 min. rijzen met een doek erover.

Hierna opnieuw kneden, twee stukken van maken en deze tot een ovaal uitrollen.
Afgedekt 10 minuten laten rijzen. (ik doe dit meteen op de bakplaat met bakpapier)
Oven voorverwarmen op 180 graden.

Snijd de ovalen met een mes in alsof het de nerven van een blad zijn.
Beetje olijfolie over de broodjes kwasten en grof zeezout erover strooien.

25 minuten in de oven.

IMG_5947.JPG
Glessezaterdag 1 oktober 2011 @ 00:13
quote:
0s.gif Op vrijdag 30 september 2011 17:59 schreef Gwywen het volgende:
Zo, net lekker twee fougasses gebakken voor straks bij de sla.
Omdat dit zo'n succesnummer is deel ik het recept graag met jullie:

Nodig:
350 gram gezeefde bloem
zakje gist of 10 gram verse gist
2 dl lauwwarm water
1 eetlepel suiker
1 losgeklopt ei
peper
zout
2 eetlepels olijfolie
zoutvlokken/grof zeezout
evt. kruiden, vers of gedroogd

Doe de gist in een schaaltje met een beetje van de suiker en wat water. Laten staan tot er belletjes op komen.
Zeef de bloem in een kom. Voeg de rest van het water, zout, ei, peper, olijfolie en evt. kruiden toe en roer door elkaar.
Hierna gistoplossing toevoegen en goed kneden.

30 min. rijzen met een doek erover.

Hierna opnieuw kneden, twee stukken van maken en deze tot een ovaal uitrollen.
Afgedekt 10 minuten laten rijzen. (ik doe dit meteen op de bakplaat met bakpapier)
Oven voorverwarmen op 180 graden.

Snijd de ovalen met een mes in alsof het de nerven van een blad zijn.
Beetje olijfolie over de broodjes kwasten en grof zeezout erover strooien.

25 minuten in de oven.

[ afbeelding ]
Ziet er heerlijk uit! Die ga ik komende week denk ik eens proberen.
evo87zaterdag 1 oktober 2011 @ 08:47
dat is wel erg veel gist op zo'n beetje bloem. Zakje gedroogde gist van 7 gram neem ik aan? (is trouwens gelijk aan 20 gram vers)
MaximusTGzaterdag 1 oktober 2011 @ 19:40
Totale rijstijd is dan ook maar 40 minuten. Dan heb je wel veel gist nodig ;).
Pietverdrietzaterdag 1 oktober 2011 @ 19:44
quote:
1s.gif Op zaterdag 1 oktober 2011 19:40 schreef MaximusTG het volgende:
Totale rijstijd is dan ook maar 40 minuten. Dan heb je wel veel gist nodig ;).
Zonde, krijgt het brood weinig kans smaak te ontwikkelen.
MaximusTGzaterdag 1 oktober 2011 @ 19:53
Klopt, maar als je naar het recept kijkt dan zit er ook ei, peper, suiker, kruiden in. Maar vind het ook lekkerder om brood langzaam te laten rijzen. Och, zal vast ook wel handig zijn, kan je nog wat later bedenken dat je er brood bij wil bakken.
Binnenkort maar eens uit mn Ierse broodboekje een black treacle loaf maken. Das met volkorenmeel, karnemelk, stroop en sodiumbicarbonaat.
Erasmozondag 2 oktober 2011 @ 12:32
Brood wordt minder zout

Als ze zich nou eens met fatsoenlijk brood bakken bezig hielden ipv deze aanstellerij...
Sorellazondag 2 oktober 2011 @ 18:08
Mijn rozijnenbrood
Foto0194.jpg

Mijn keukenmachine is doorgebrand, kwam allemaal rook uit en ik had het beslag al in tweeen gedeeld ;( (wazige foto, sry)
Erasmozondag 2 oktober 2011 @ 18:11
Mooi excuus om een KA aan te schaffen :P
Gwywenzondag 2 oktober 2011 @ 19:26
Zouden die broodbakmachines niet gebouwd zijn op frequent gebruik?
De mijne heeft ook al de geest gegeven, een tijdje terug.
Niet dat ik dat nou zo erg vind, ronde ovenbroden vind ik veel fijner. :)
Sorellazondag 2 oktober 2011 @ 22:51
quote:
0s.gif Op zondag 2 oktober 2011 18:11 schreef Erasmo het volgende:
Mooi excuus om een KA aan te schaffen :P
Denk niet dat ik mijn man zo gek krijg om er 1 te kopen, ze zijn toch wel aardig aan de prijs.
Wordt met de hand kneden, lekker ouderwets ;(
MaximusTGmaandag 3 oktober 2011 @ 07:05
Als je met niet te droog deeg werkt, dan kan je ook prima met een goede handmixer kneden :). Je merkt het al snel als je deeg te taai of te zwaar is voor je mixer.
Daarbij, zoveel past er toch niet in een BBM?
Gwywenmaandag 3 oktober 2011 @ 10:50
Ik kneed mijn brood met een mixer van de hema, die kostte een tientje. :)
MaximusTGmaandag 3 oktober 2011 @ 11:11
Precies, broodbakken is al zo'n oud ambacht dat je in principe natuurlijk ook zonder al die powertools moet kunnen. Neemt niet weg dat ik ook geen nee zou zeggen tegen zo'n mooie kitchenaid!
Vroeger had ik waarschijnlijk gekozen voor een grote flatscreen, maar bij mn vriendin en ik lijkt keukenapparatuur het meeste rendement te geven ;). Begonnen met een kookplaat en tafelmodel koelkast, nu een mooie grote koelkast en Etna gasfornuis :).

Wat nog wel een goeie tip is, als je graag vaak broodbakt en dit met een strakker schema wil doen, kan je een rijskastje bouwen. Gewoon een simpele houten doos, of wat je ook wel eens ziet is een houten frame met een dik doorzichtig plastic erop geniet. En dan dmv een gloeilamp, thermostaat en eventueel een pc fan een in te stellen geregelde temperatuur maken in de doos. Na een paar keer experimenteren weet je vervolgens precies wat de optimale tijd is voor jouw deeg.
Gwywenmaandag 3 oktober 2011 @ 11:45
Wij zouden wel een echt bakhuisje in de tuin willen O+
MaximusTGmaandag 3 oktober 2011 @ 11:52
Check dit dan maar eens: http://www.sunset.com/gar(...)oven-00400000040017/
Afdakje erboven; en gaan met die banaan!
Gwywenmaandag 3 oktober 2011 @ 11:59
Hee, leuk, bedankt, inclusief bouw- en materiaalbeschrijving! ^O^
Krijg je met zo'n tuinoventje geen last met buren, ivm rook en zo?
MaximusTGmaandag 3 oktober 2011 @ 12:11
Niet meer dan met een BBQ lijkt me toch? Volgens mij brandt zo'n vuurtje (als ie heet genoeg is) vrijwel rookloos. Je zou er denk ik ook nog wel een schoorsteentje op kunnen bouwen (die moet dan bovenop, vlak achter het deurtje). Die link die ik net postte is van adobe klei, er zijn ook veel andere bouwinstructies, veelal voor "cob" ovens (dat is leem, klei ,met stro). Die gebruiken ook vaak vuurbestendige stenen als basis.
Dit is een andere:

http://blog.sustainablog.(...)utdoor-pizza-oven/2/

Maar tis best uit te voeren als je een beetje plek hebt in je tuin. Minder duurzaam (tenminste, qua hoe lang ie meegaat) dan een steenoven, die zijn namelijk vaak helemaal van steen aan de binnenkant, en dan allerlei isolatiemateriaal eromheen.

Waar je wel rekening mee moet houden is die isolatie/dikte van je ovenwand. Want als je brood wil bakken in een houtoven moet je oven de warmte wel lang vasthouden. Je stookt het vuur op, tot de oven goed heet is, het vuur wordt eruit gehaald, vloer ff schoonmaken met vochtig doekjes, brood erin, deurtje dicht. Als je oven zn warmte te snel verliest is ie afgekoeld voor je brood klaar is.

Zo jammer dat ik (nog) geen tuin heb :(.
Glessedinsdag 4 oktober 2011 @ 22:44
Zoals een paar dagen geleden al voorspeld, heb ik vandaag zelf een poging Fougasse bakken gedaan. Alleen dan een wat zoetige variant, met kleine stukjes gedroogde abrikoos en zonnebloempitten. Foto's!

6gv8jo.jpg

236zib.jpg

Ik heb grotendeels het recept van hierboven aangehouden, met iets minder gist en langer rijzen. Smaak: Super. Leuk om een keer met bloem ipv volkorenmeel te bakken.
Wellicht dat de gevorderde amateurs of semi-pro's hier me kunnen helpen met de volgende punten:
- Voor mijn idee was het deeg veel te nat. Hoelang ik ook kneedde, het bleef tussen en aan mijn handen plakken. Ik heb er dus wat meer bloem aan toegevoegd, zo'n 40 gram extra.
- De korst wordt niet echt krokant. Dit had ik bij vorige broden (zoals de volkoren batard) ook. Het brood is wel helemaal 'gaar'.

Ik heb wederom mijn gasoven gebuikt, op 200 graden.

edit: de donkere kleur bovenop komt, doordat ik de broden de laatste minuutjes even op de kop heb gelegd: voor de kleur en een wat hardere korst, omdat ik een gasoven heb, waar de warmte dus alleen maar van beneden komt.
MaximusTGwoensdag 5 oktober 2011 @ 15:07
Te nat deeg, nee, dat hoort eigenlijk zo bij zulk soort brood. Hoeveelheid vocht is inderdaad hoog. Je kan dat met het hydratatiepercentage inschatten. Hier is het ongeveer 57%. Tenminste, dat is alleen het water. Hier zit nog olie en een ei bij. Meer bloem toevoegen is niet aan te raden, beetje kan wel, maar beter is om je handen of nat te houden, of met olie in te smeren. En dan de stretch en fold methode gebruiken.
Voor de korst, denk dat het inderdaad aan de onderwarmte van je oven ligt. Je kan proberen je deeg met water in te smeren. Of twee broodbakstenen gebruiken. Op een doe je het deeg, de ander doe je hoger, zodat het deeg ertussen komt. Wel voorverwarmen met stenen in de oven.

[ Bericht 0% gewijzigd door MaximusTG op 05-10-2011 20:18:16 ]
Xlargewoensdag 12 oktober 2011 @ 10:20
Ik ben sinds kort bezig met brood bakken, en eb nu mijn een beetje van mijn gistdeeg bewaard, om dat de volgende keer door mijn nieuwe deeg te doen.
Dit gedeelte ligt in een afgesloten bakje sinds afgelopen zaterdag in de koelkast.

Kan ik dit de aankomende zaterdag gewoon gebruiken ? is het zodadelijk niet zodanig bedorven dat ik er ziek van ga worden ?

bvd
MaximusTGwoensdag 12 oktober 2011 @ 10:55
Hmm, ik zou het nu even verversen, met een gelijke verhouding tussen water en bloem als in je oorspronkelijke deeg. En dan de hoeveelheid verdubbelen.
Een desem kun je wel veel langer bewaren (al moet je ook die verversen na een tijdje), maar daar zitten bepaalde "goede" microorganismen in die de "slechte" geen kans geven.
Een gistdeeg van alleen bloem, water, zout, gist bederft sneller.
Xlargewoensdag 12 oktober 2011 @ 11:42
quote:
0s.gif Op woensdag 12 oktober 2011 10:55 schreef MaximusTG het volgende:
Hmm, ik zou het nu even verversen, met een gelijke verhouding tussen water en bloem als in je oorspronkelijke deeg. En dan de hoeveelheid verdubbelen.
Een desem kun je wel veel langer bewaren (al moet je ook die verversen na een tijdje), maar daar zitten bepaalde "goede" microorganismen in die de "slechte" geen kans geven.
Een gistdeeg van alleen bloem, water, zout, gist bederft sneller.
En met verversen bedoel je dus, wat extra water en bloem toevoegen aan het bestaande beetje deeg ?
MaximusTGwoensdag 12 oktober 2011 @ 11:51
Jep. Over hoeveel deeg hebben we het eigenlijk? Dus stel je hebt 100 gram deeg over. Waarbij dat deeg bestaat uit 60 gram bloem en 40 gram water (+zout en gist) dan ververs je dat met 60 gram bloem en 40 gram water, zodat je nu 200 gram deeg hebt.
Maar goed, zeker weten doe ik het ook niet hoor, oud deeg wordt volgens mij meestal niet zo lang bewaard. Wie weet kan je het wel een week bewaren...
Dit herinnert me er wel aan dat ik mn desem ff moet verversen ;).
HaerdenCwoensdag 12 oktober 2011 @ 13:45
ook weer zelf broodje gebakken

boerenbrood van colruyt 500 gram
1 zakje gist
330 ml lauw water

10 minuten kneden
30 minuten wachten met handdoek er over
kort kneden en bolletje maken
45 minuten wachten
oven voorverwarmen 220 graden
10 minuten 220 graden
35 minuten 175 graden

resultaat:
00.jpg

01.jpg

02.jpg

dus relatief weinig werk (15 minuutjes de rest is wachten) en lekker vol broodje, voldoende luchtig en het valt niet uit mekaar als je het snijd. Wordt erg gesmaakt thuis :)
Xlargedonderdag 13 oktober 2011 @ 08:45
quote:
0s.gif Op woensdag 12 oktober 2011 11:51 schreef MaximusTG het volgende:
Jep. Over hoeveel deeg hebben we het eigenlijk? Dus stel je hebt 100 gram deeg over. Waarbij dat deeg bestaat uit 60 gram bloem en 40 gram water (+zout en gist) dan ververs je dat met 60 gram bloem en 40 gram water, zodat je nu 200 gram deeg hebt.
Maar goed, zeker weten doe ik het ook niet hoor, oud deeg wordt volgens mij meestal niet zo lang bewaard. Wie weet kan je het wel een week bewaren...
Dit herinnert me er wel aan dat ik mn desem ff moet verversen ;).
Dank je :)
MaximusTGdonderdag 13 oktober 2011 @ 10:01
Graag gedaan, post je resultaat maar hier! Ben benieuwd of het werkt, je leest nl. de gekste dingen op internet. Sommige mensen denken dat je commerciële gist niet lang kunt laten groeien. Dat het na een paar keer delen dood gaat. Maar dat lijkt me een beetje stug.
Als het goed is heeft het wel veel effect op de smaak.
Erasmovrijdag 14 oktober 2011 @ 15:59
Zo een preferment in elkaar gedraaid voor het brood van morgen. Het kan maar één dag rijzen maar dat compenseer ik door het uit de koelkast te laten. Het is een combinatie van gelijke delen tarwe, spelt en rogge.
Ml-etjevrijdag 14 oktober 2011 @ 21:55
Morgen maar weer eens aan de slag.
Heb nog spelt liggen en een berg tarwebloem eens zien wat ik kan maken en dan wellicht nog een rondje langs de molen.
Ml-etjezaterdag 15 oktober 2011 @ 11:44
Ben vandaag begonnen met het maken van speltbrood en heb daarna dit recept eens geprobeerd, rozemarijn-tijm en gedroogde tomaatjes toegevoegd en iets langer laten rijzen omdat de spelt ook nog niet gereed was.
quote:
0s.gif Op vrijdag 30 september 2011 17:59 schreef Gwywen het volgende:
Zo, net lekker twee fougasses gebakken voor straks bij de sla.
Omdat dit zo'n succesnummer is deel ik het recept graag met jullie:

Nodig:
350 gram gezeefde bloem
zakje gist of 10 gram verse gist
2 dl lauwwarm water
1 eetlepel suiker
1 losgeklopt ei
peper
zout
2 eetlepels olijfolie
zoutvlokken/grof zeezout
evt. kruiden, vers of gedroogd

Doe de gist in een schaaltje met een beetje van de suiker en wat water. Laten staan tot er belletjes op komen.
Zeef de bloem in een kom. Voeg de rest van het water, zout, ei, peper, olijfolie en evt. kruiden toe en roer door elkaar.
Hierna gistoplossing toevoegen en goed kneden.

30 min. rijzen met een doek erover.

Hierna opnieuw kneden, twee stukken van maken en deze tot een ovaal uitrollen.
Afgedekt 10 minuten laten rijzen. (ik doe dit meteen op de bakplaat met bakpapier)
Oven voorverwarmen op 180 graden.

Snijd de ovalen met een mes in alsof het de nerven van een blad zijn.
Beetje olijfolie over de broodjes kwasten en grof zeezout erover strooien.

25 minuten in de oven.

[ afbeelding ]
Verder ook kaneelbroodjes gemaakt op de gok was de kardemom vergeten, benbenieuwd of ze uberhaupt smaken.
Erasmozaterdag 15 oktober 2011 @ 15:26
Rijzing was mooi, helaas begon het brood op het einde een beetje te scheuren aan de bovenkant.
2lku2pg.jpg

Qua structuur was het wel een vooruitgang, hij is minder compact dan ik meestal bak:
29eg57q.jpg

Hij mocht een tikkie langer in de over maar hij was niet slecht :)
Ml-etjezaterdag 15 oktober 2011 @ 15:29
Oeh nice Erasmo! Heb je geen thermometer voor binnenin?

Zal mijn foto's vanavond eens uppen, de fougasse is echt heeeerlijk!
Erasmozaterdag 15 oktober 2011 @ 15:30
quote:
0s.gif Op zaterdag 15 oktober 2011 15:29 schreef Ml-etje het volgende:
Oeh nice Erasmo! Heb je geen thermometer voor binnenin?

Zal mijn foto's vanavond eens uppen, de fougasse is echt heeeerlijk!
Ik heb inderdaad een kernthermometer maar dacht dat 45 minuten op 200 graden wel goed was. Wat is eigenlijk een mooie binnentemperatuur?
Ml-etjezaterdag 15 oktober 2011 @ 15:36
quote:
0s.gif Op zaterdag 15 oktober 2011 15:30 schreef Erasmo het volgende:

[..]

Ik heb inderdaad een kernthermometer maar dacht dat 45 minuten op 200 graden wel goed was. Wat is eigenlijk een mooie binnentemperatuur?
90 en hoger dacht ik in dit topic ergens te hebben gelezen :)
Glessezondag 16 oktober 2011 @ 01:20
quote:
0s.gif Op zaterdag 15 oktober 2011 15:26 schreef Erasmo het volgende:
Rijzing was mooi, helaas begon het brood op het einde een beetje te scheuren aan de bovenkant.
[ afbeelding ]

Qua structuur was het wel een vooruitgang, hij is minder compact dan ik meestal bak:
[ afbeelding ]

Hij mocht een tikkie langer in de over maar hij was niet slecht :)
Dat ziet er uit als een lekker brood!
Sinds mijn eerste post in dit topic is er nog maar 1 supermarktbrood in mijn huis geweest. Oke, ook nog wel eens afbakbroodjes ofzo, maar voor het merendeel alleen maar zelfgebakken brood. Jummy
HaerdenCwoensdag 19 oktober 2011 @ 07:37
Aangezien mijn meestal gebruikte Colruyt mix uitverkocht was heb ik eens van Soubry een broodmix gekocht. Zak van 1 kg dus daar kan ik 2 broden van bakken. Ook een ready mix dus water er bij en dan zou het klaar moeten zijn. Verder weinig tot geen instructies op de verpakking. Voor exact recept moet je op de website van Soubry gaan kijken ... dat op zich vind ik een beetje k*t maar goed ... we doen het er mee

http://www.soubry.be/consumer/bloem/all-in-mix-voor-brood.html

01.jpg
Het verbaasd me nog altijd hoe weinig je eigenlijk moet kunnen of nodig hebt om een acceptabel brood te bakken. Op gist is men in de meeste ready mixen nogal zuinig dus ik doe er altijd half zakje (3 a 4 gram) droge gist bij.

02.jpg
tot op dit niveau meng ik het deeg met de pannelikker :) gewoon omdat je anders echt meer aan je handen hebt hangen dan dat je deeg hebt ... zal wel aan mijn prutskwaliteiten liggen :)

03.jpg
Na tien minuten kneden op een met meel besprenkeld werkblad en met meel besprenkelde handen was dit bolletje klaar.

04.jpg
1 uur laten rijzen in een glazen kom

05.jpg
Ondertussen bakvorm ingewreven met wat olijfolie ... ik vind dat dat makkelijker gaat dan bakboter en staat altijd binnen handbereik bij ons

06.jpg
Flink gegroeid op een uurtje tijd!

07.jpg
Het Soubry deeg is totaal anders van structuur, rijs en vorm dan het Colruyt deeg. Ook is de geur veel sterker en plakt het minder aan de handen en de kom

08.jpg
nog even een korte kneedbeurt gegeven en in de bakvorm. Insnedes gemaakt en opnieuw handdoek er over. Ondertussen de oven voorverwarmd op 200 graden

09.jpg
10 minuten laten bakken op 200 graden dan 35 minuten op 170 graden ... perfect gelukt, mooie korst, mooie kleur, klopklop bovenkant geeft mooi hol geluid ... vandaag maar wachten op de reactie van de familie of het goed is :) ikzelf eet eigenlijk zelden brood grappig genoeg.

10.jpg
eindresultaat!
Naamahdonderdag 20 oktober 2011 @ 19:44
Regelmatig maak ik een deeg om af te bakken rond een stok boven een kampvuur, gewoon simpel tarwemeel, gist, water en zout, superlekker altijd. Dus ik dacht (hoopte) dat als ik zo'n deegje als broodje in de oven zou bakken, het ook lekker zou worden. Nou :N :'(

Het was echt het toppunt van smakeloos. Het smaakte echt naar niks, naar water, echt helemaal niet lekker. De volgende keer toch maar iets met een preferment gaan proberen. En meer zout misschien.

Vind het wel jammer, had gehoopt dat ik op die manier makkelijk m'n eigen afbakbroodjes zou kunnen maken (half afbakken, dan invriezen). Ik vind van die bruine afbakpistolets erg lekker, maar dat gaat blijkbaar nog even duren voor ik iets in die richting kan maken. _O-
HaerdenCvrijdag 21 oktober 2011 @ 07:11
gewoon broodmix kopen ... water er bij klaar ... veel simpeler gaat het niet worden hoor :) heb er ook al eens kleine broodjes mee gemaakt. Gaat perfect :) voor bij pasta gerechtje of zo
MaximusTGvrijdag 21 oktober 2011 @ 09:27
@Naamah: Welke verhoudingen had je gebruikt dan, en hoe lang gerezen etc.?
Volkorenmeel dus?
Naamahvrijdag 21 oktober 2011 @ 10:44
Tarwemeel was het. Daarvan 500 gram, 1 zakje van 7 gram gist en water erbij tot het een gewoon deeg was, ik denk 350 ml en een flinke theelepel zout.

Eerst ruim een uur gerezen, daarna broodjes gevormd en nog een half uur. Het was de eerste keer wel verdubbeld in omvang, maar denk dat het toch langer had moeten rijzen.

Blijf het bijzonder vinden dat het boven een kampvuur dan wél lekker wordt :)
MaximusTGvrijdag 21 oktober 2011 @ 11:40
Hmm, ja, dat had toch op zn minst een eetbaar broodje moeten opleveren;). Denk inderdaad dat het aan de rijstijd ligt. Als je die verlengt kan je er trouwens best wat minder gist in doen hoor.

Daarnaast geeft zo'n kampvuur natuurlijk ook smaak af lijkt me zo, beetje rokerig, iets meer knapperige korst, en het hele gevoel eromheen he.
MaximusTGwoensdag 26 oktober 2011 @ 17:06
En ff een schopje! Daarnet een paar naans voor bij het avondeten gebakken:

naan1kl.jpgnaan2kl.jpg
motorbloempjewoensdag 26 oktober 2011 @ 17:07
O+ O+ naan O+ O+

heerlijk, ook weer 's doen! Bedankt! _O_
Ml-etjedonderdag 27 oktober 2011 @ 08:21
Ga eens proberen zuurdesem te maken, ben wel benieuwd ;)
Erasmodonderdag 27 oktober 2011 @ 09:13
Eergisteren preferment gemaakt, ben het nu aan het kneden voor vanmiddag :9
Glessedonderdag 27 oktober 2011 @ 21:13
quote:
0s.gif Op woensdag 26 oktober 2011 17:06 schreef MaximusTG het volgende:
En ff een schopje! Daarnet een paar naans voor bij het avondeten gebakken:

[ link | afbeelding ][ link | afbeelding ]
Dat ziet er heerlijk uit. Hoe maak je naan?
Erasmodonderdag 27 oktober 2011 @ 21:43
quote:
0s.gif Op donderdag 27 oktober 2011 09:13 schreef Erasmo het volgende:
Eergisteren preferment gemaakt, ben het nu aan het kneden voor vanmiddag :9
Niet kunnen bakken, dus hij gaat er morgen in :P
vriendelijkevrienddonderdag 27 oktober 2011 @ 22:53
Ha, ben hier via het pizza-topic beland. Ben nog aan het broeden op een keuze tussen het magische niet-kneden recept of een willekeurig ander soort brood, ik heb hier zojuist al heel wat verrukkelijk-ogende broden zien langskomen! Wellicht doe ik de komende weken mee ^O^
MaximusTGvrijdag 28 oktober 2011 @ 00:59
quote:
0s.gif Op donderdag 27 oktober 2011 21:13 schreef Glesse het volgende:

[..]

Dat ziet er heerlijk uit. Hoe maak je naan?
Dank je ;). Nou, het recept dat ik "altijd" gebruik heb ik van een YouTube filmpje van een Indiase vrouw.
Dat was 240 gram bloem
180 gram water
2 tbsp olie
2. 5 tbsp yoghurt
1 tsp suiker
1 tsp zout
Beetje bakpoeder
1 tsp gist

Alle droge ingrediënten mengen, olie, water en yoghurt erbij en kneden.
3-4 uur rijzen, dan in 6 balletjes verdelen en tot traanvormige platte broden rollen. Bakken op 250 graden voor een paar minuten tot bruin.
Traditioneel na bakken insmeren met gesmolten ghee.

Persoonlijk vind ik de bakpoeder overbodig, en je moet extra bloem toevoegen, anders is het te nat. Zou minder water toevoegen. Eerder iets van 150 gram.

@vriendelijkevriend : no knead bread is best lekker, en leuk om een keer te maken, laat goed zien wat de kracht is van een lange rijs. Maar vooral het overbrengen naar de oven kan best moeilijk zijn. Succes!
Glessevrijdag 28 oktober 2011 @ 09:06
quote:
1s.gif Op vrijdag 28 oktober 2011 00:59 schreef MaximusTG het volgende:

[..]

Dank je ;). Nou, het recept dat ik "altijd" gebruik heb ik van een YouTube filmpje van een Indiase vrouw.
Dat was 240 gram bloem
180 gram water
2 tbsp olie
2. 5 tbsp yoghurt
1 tsp suiker
1 tsp zout
Beetje bakpoeder
1 tsp gist

Alle droge ingrediënten mengen, olie, water en yoghurt erbij en kneden.
3-4 uur rijzen, dan in 6 balletjes verdelen en tot traanvormige platte broden rollen. Bakken op 250 graden voor een paar minuten tot bruin.
Traditioneel na bakken insmeren met gesmolten ghee.

Persoonlijk vind ik de bakpoeder overbodig, en je moet extra bloem toevoegen, anders is het te nat. Zou minder water toevoegen. Eerder iets van 150 gram.
Ga ik absoluut snel een keer proberen!
Erasmovrijdag 28 oktober 2011 @ 10:32
funny-food-photos-flatbread.jpg
La_Vitavrijdag 4 november 2011 @ 23:20
Ik heb een vraag aan de pro's hier!

Poos geleden brood proberen te bakken aan de hand van dit recept:
http://yummyinmytummy.nl/brood/walnotenbrood-met-honing/

Nu had ik me een beetje verkeken en perongeluk 2x zoveel honing erin gedaan. Het deeg was 1 grote kliederboel en het brood wilde uiteindelijk ook niet gaar worden van binnen. (overigens was ie alsnog heerlijk)

Kwam dit puur doordat ik er te veel honing in heb gedaan? (200gr ipv 100) Iemand die dat kan zeggen?

Zo moest het er dus uit zien
Honing-walnootbrood-025.jpg

En zo zag het er uit :D
dazxz.jpg

Ik zou 'm namelijk graag nog eens maken :9
MarMarzaterdag 5 november 2011 @ 15:02
Ohai!

Wat een gaaf topic!
Ik bak vaak even een brood in het weekend, kids vinden het leuk en je hebt zo goedkoop een lekkere lunch of ontbijt op tafel en old skool met de oven! Broodbakmachines heb ik altijd al een tamelijk nutteloze uitvinding gevonden..

Tip die ik laatst kreeg en ik errug handig vind: voor het kneden even je handen inwrijven met een beetje zonnebloemolie, dat proef je niet terug in het brood en het deeg blijft dan niet zo aan je handen plakken.

Ik heb nu een deeg staan wat straks een suikerbrood moet worden, mijn eerste poging.
Hier alvast het recept:

Ingredienten:
Ingrediënten 350 gr bloem
150 ml melk
10 g suiker
7 g gist
1 tl zout
2 el gembersiroop
20 g gesmolten boter
1 ei
150 gram parelsuiker (haal ik bij de bakker net als alle andere bakingrediënten die je niet in supermarkten kan krijgen)
een snufje kaneel

De melk opwarmen tot ongeveer 30 graden, gist en de 10 gram suiker erdoor roeren, even 10 minuten laten staan.
Bloem en zout zeven, de gempersiroop, het geklutste ei minus 1 eetlepel die je even achterhoudt en de boter erbij.
Kneden tot een fijn soepel deeg en afgedekt met een doek laten rijzen,. 45 minuten staat in het recept, maar ik kijk gewoon af en toe... doe veel op gevoel en dat komt meestal goed :)

Bakblik invetten met boter en besuikeren.

Kaneel en parelsuiker licht door het deeg kneden en dan in het bakblik nogmaals laten rijzen tot het ongeveer verdubbeld is kwa maat.
Brood bestrijken met de eetlepel losgeklopte ei die je achtergehouden hebt en bestrooien met nog wat suiker (ik gebruik hier liefst een groffere suikersoort voor)

Op 200 graden in de oven 30 tot 35 minuten bakken.

Ik laat weten wat het geworden is :)

Oh en nog een algemene tip: om het brood luchtiger te krijgen duw ik van de bol een soort plak, vouw dat drie keer dubbel, duw het weer plat en doe dat een paar keer opnieuw, uiteraard op een met bloem bestrooid werkblad. Dat is dan mijn tweede keer "kneden". Te erg doorkneden gaat idd ten koste van de luchtigheid.
uniekhoornzaterdag 5 november 2011 @ 16:38
Ben benieuwd MarMar.. Sukerbole is zo vreselijk lekker, ben benieuwd of je die lekkere plakkerigheid in sommige stukken krijgt.

Moet ook nodig weer bakken, heb nog 4 kg volkorenmeel maar heb nog steeds geen mixer, de vorige is overleden bij het vorig brood :')
Met de hand kan natuurlijk ook, i know.

Hoe kan je trouwens het best je versgebakken brood bewaren? Snijden en gewoon in een broodzak denk ik zo.
MarMarzaterdag 5 november 2011 @ 16:38
GroteFoto-K4F4RHXD.jpg

En toen was de batterij van de camera leeg, ik beloof niet dat ik nog meer foto´s maak voordattie op is :D Hij ruikt heerlijk!

@Uniek, de plakkerigheid zit iig goed bovenop :D

En bewaren doe ik altijd ongesneden, dan blijft het lekkerder.
uniekhoornzaterdag 5 november 2011 @ 16:40
Oeh, ziet er goed uit!! :9~
MarMarzaterdag 5 november 2011 @ 17:20
Echt super gelukt :D idd de plakkerige stukjes binnenin, deeg is lietsjes uchtiger dan ik gewend ben van de bakker en dat vind ik wel lekker!
Ik word er blij van, goede eerste poging! :)
maxmeyerzaterdag 5 november 2011 @ 19:03
Jezus, dat ziet er wel overheerlijk uit! Suikerbroden zijn altijd lekker, maar toch :P
MarMarzaterdag 5 november 2011 @ 20:18
Batterij weer opgeladen

GroteFoto-MJCOZA6N.jpg

O+
maxmeyerzondag 6 november 2011 @ 12:10
Ziet er nog lekkerder uit zo, moet het zelf maar eens proberen te maken. Nogmaals, ziet er echt heerlijk uit!
MaximusTGmaandag 7 november 2011 @ 10:42
quote:
10s.gif Op vrijdag 4 november 2011 23:20 schreef La_Vita het volgende:
Ik heb een vraag aan de pro's hier!

Poos geleden brood proberen te bakken aan de hand van dit recept:
http://yummyinmytummy.nl/brood/walnotenbrood-met-honing/

Nu had ik me een beetje verkeken en perongeluk 2x zoveel honing erin gedaan. Het deeg was 1 grote kliederboel en het brood wilde uiteindelijk ook niet gaar worden van binnen. (overigens was ie alsnog heerlijk)

Kwam dit puur doordat ik er te veel honing in heb gedaan? (200gr ipv 100) Iemand die dat kan zeggen?

Zo moest het er dus uit zien
[ afbeelding ]

En zo zag het er uit :D
[ afbeelding ]

Ik zou 'm namelijk graag nog eens maken :9
Maar je had dus de helft van het recept gemaakt begrijp ik? Omdat in je link nl. wel 200 gram honing staat ;)?
Als je naar de verhoudingen kijkt, 300 gram water + 200 gram honing, vloeibare combinatie suikers en water + 500 gram bloem + 100 gram walnoten"meel" + 100 gram grof gesneden walnoten, dan is dat ook heel erg nat. Dus dat klopt wel gewoon. Klopt het dat je het brood niet hebt ingesneden?
Dan is het dus de vraag of je oven inderdaad wel die 200 graden haalde, en zo ja, de volgende keer gewoon wat langer bakken :).
HaerdenCdinsdag 8 november 2011 @ 07:08
ik ben op road trip naar Italie geweest en op de terugweg door het zwarte woud gekomen. Daar heb ik me een paar lokale broodmixen gekocht ... gisteren test 1

00.jpg
500 gr meel, 1 blokje verse gist, 330ml lauw water

01.jpg
Dit was dus de mengeling

02.jpg
veel meer grove zaden dan de mixen die ik hier in Belgie koop

03.jpg
brij eerst gemengd met pannelikker daarna 10 minuten kneden op ingemeeld aanrecht

04.jpg
Dit was na de eerste rijs (45 minuten)

05.jpg
na 5 minuten in broodvorm en klaar voor tweede rijs (45 minuten + 10 minuten opwarmen oven)

06.jpg
aardig resultaat...

07.jpg
de broodvorm is eigenlijk voor een brood van 1 kg ik moet dringend eens een kleinere vorm kopen of grotere broden bakken :)
laucasdinsdag 8 november 2011 @ 15:17
Weet iemand hier hoe men dat driehoekige (witte) broodje van La Place bakt/maakt?

Ik heb geen idee hoe het heet, weet wel dat er roomboter/kruidenkaas, sla en beenham op zat volgens mij. Erg lekker broodje maar veels te duur, dus daarom wil ik het zelf kunnen maken.

:P
MaximusTGdinsdag 8 november 2011 @ 15:28
Ik gok dat die broodjes wat weghebben van ciabattabrood? Dan moet je een recept voor ciabattav volgen, maar het deeg verdelen in porties voor kleine broodjes. Om er mooie driehoeken van te maken zal nog niet eens zo makkelijk zijn, maar het brood zal er niet minder om smaken. Beleggen is dan simpel lijkt me.

Hier is bv een ciabattarecept:

http://theyumblog.wordpre(...)ts-poolish-ciabatta/

Kan nu niet zelf bij het boek, vandaar ;). Moet je nog wel de hoeveelheden omrekenen naar grammen. Let op dat het hier om Active Dry Yeast gaat, de variant hier is Instant Dry Yeast. Daar moet je wat minder van hebben, maar zijn ook omrekentabellen voor te vinden.
uniekhoornwoensdag 23 november 2011 @ 16:16
Met mijn nieuwe mixer
001-13.jpg

Vandaag dit gemaakt
001-14.jpg

Ging goed, dacht eerst met de mixer, dat wordt niks maar na ruim 10 minuten kwam er een mooie bol.

Had 400 gr volkorenmeel van de Welkoop, 100 gram tarwebloem, 10 gr. zout, 5 gr. suiker, scheut olijfolie en een zakje gist.
MarMarwoensdag 23 november 2011 @ 16:16
ziet er lekker uit :)
Gwywenzondag 27 november 2011 @ 12:57
Wij zijn na de derde kapotte handmixer in anderhalf jaar tijd om: er komt een keukenmachine.
Met de hand kneden wat we de afgelopen anderhalve week doen bevalt ook niet (wel lekker goedkoop natuurlijk).

@uniekhoorn, wat voor mixer is dat?
Ook aan de anderen: welke keukenmachine raden jullie aan, hoeveel watt minimaal etc?
Erasmozondag 27 november 2011 @ 13:40
Koop een kitchenaid, hoef je nooit meer een ander te kopen *O*
MaximusTGzondag 27 november 2011 @ 13:46
Zou ik ook graag willen hebben, helaas geen geld voor.. Niet veel ervaring met standmixers, maar ik weet wel dat vermogen van de motor niet alles zegt. Misschien kan je, als je niet in het Kitchenaid segment gaat zitten, meer letten op maximaal gewicht deeg dat ie aankan.
Wapperbaardzondag 4 december 2011 @ 22:45
Vandaag voor het eerst zelf een brood gebakken en het was een succes.

Een recept voor een flink wit plaatbrood met als extra toevoegingen:
-25 gram roomboter
-2 gesnipperde en in de koekenpan bruin gebakken uien
-3 teentjes knoflook
-flink wat verse gesnipperde bieslook
-250 gram rauwe spekreepjes (voor verwerking goed uitgebakken in de koekenpan)
-mespunt zeezout en flink wat versgemalen peper

Het deeg heb ik bereid met een spotgoedkope handmixer met deeghaken die het veel te zwaar te verduren kreeg dus als ik dit kunstje nog een keer flik moet ik misschien iets met meer degelijkheid zien te regelen.
Rijzen ging perfect naast de verwarming wat een super luchtig brood opleverde en het resultaat mocht er wezen.
Potverdomme wat was dat een lekker brood. :9~
Leuk om te doen op een zondag en een mooie toevoeging aan mijn culinaire repertoire. ^O^
MarMarmaandag 5 december 2011 @ 05:17
Gewoon met de hand kneden wil vast ook prima wapperbaard en leuk recept, ga ik ook eens doen!
Wapperbaardmaandag 5 december 2011 @ 14:02
quote:
0s.gif Op maandag 5 december 2011 05:17 schreef MarMar het volgende:
Gewoon met de hand kneden wil vast ook prima wapperbaard en leuk recept, ga ik ook eens doen!
Ik ben liever lui dan moe maar dat zal ik ook een keer proberen. ;)
Zeker en aanrader dat recept.
MaximusTGmaandag 5 december 2011 @ 14:49
Klinkt lekker, zal het vast goed doen bij een soepje of zo. Als je liever niet met de hand kneed, zou je een goede kneedmachine/keukenmachine kunnen kopen. Maar dat is wel een investering hoor, want in die wereld geldt: goedkoop is duurkoop.
Wapperbaardmaandag 5 december 2011 @ 15:07
quote:
0s.gif Op maandag 5 december 2011 14:49 schreef MaximusTG het volgende:
Klinkt lekker, zal het vast goed doen bij een soepje of zo. Als je liever niet met de hand kneed, zou je een goede kneedmachine/keukenmachine kunnen kopen. Maar dat is wel een investering hoor, want in die wereld geldt: goedkoop is duurkoop.
De volgende maak ik voor bij een pan groentesoep inderdaad. :Y
Perfecte combinatie.
Ik denk trouwens dat ik ga roeien met de riemen die ik heb want plek voor nog een fors apparaat in de keuken is er helaas niet.
Daarbij ben ik zelden consequent genoeg met iets bezig om grote investeringen te verantwoorden.
Mensen werken al duizenden jaren met hun handen dus kan ik het ook wel. :)
Glessemaandag 5 december 2011 @ 15:21
Ik heb Basic Brood van Frank Deldaele gekregen van de goedheiligman.

Leuk boek om mijn broden-horizon te verbreden! De rozijnenbolletjes zijn in ieder geval goed gelukt.

Probleempje waar ik steeds tegenaan loop: Gasoven (verwarmt dus alleen van onder af) met een bakplaat waar (in dit geval) de bolletjes opliggen. Hetgeen ik bak wordt dan vaak net wat te donker aan de onderkant. Toch op een iets lagere temperatuur bakken dan?
MarMarmaandag 5 december 2011 @ 15:37
quote:
0s.gif Op maandag 5 december 2011 15:21 schreef Glesse het volgende:
Ik heb Basic Brood van Frank Deldaele gekregen van de goedheiligman.

Leuk boek om mijn broden-horizon te verbreden! De rozijnenbolletjes zijn in ieder geval goed gelukt.

Probleempje waar ik steeds tegenaan loop: Gasoven (verwarmt dus alleen van onder af) met een bakplaat waar (in dit geval) de bolletjes opliggen. Hetgeen ik bak wordt dan vaak net wat te donker aan de onderkant. Toch op een iets lagere temperatuur bakken dan?
Rooster met bakpapier? Dan krijg je misschien wat ribbeltjes aan de onderkant, maar wordt het niet zo donker want geen gloeiende plaat er onder. Anders heb je nog van die siliconen bakmatten voor op de bakplaat, ik denk dat dat ook wel helpt.
Glessemaandag 5 december 2011 @ 15:40
quote:
0s.gif Op maandag 5 december 2011 15:37 schreef MarMar het volgende:
Rooster met bakpapier? Dan krijg je misschien wat ribbeltjes aan de onderkant, maar wordt het niet zo donker want geen gloeiende plaat er onder. Anders heb je nog van die siliconen bakmatten voor op de bakplaat, ik denk dat dat ook wel helpt.
Bakpapier gebruik ik inderdaad, maar die matjes heb ik nog niet geprobeerd. Dank voor de tip. Ik ga toch ook eens proberen om op een standje lager als aangegeven in de recepten te bakken, kijken wat dat doet..
MarMarmaandag 5 december 2011 @ 15:43
quote:
0s.gif Op maandag 5 december 2011 15:40 schreef Glesse het volgende:

[..]

Bakpapier gebruik ik inderdaad, maar die matjes heb ik nog niet geprobeerd. Dank voor de tip. Ik ga toch ook eens proberen om op een standje lager als aangegeven in de recepten te bakken, kijken wat dat doet..
Wel op rooster ipv plaat dan he dat bakpapier, ik ken het probleem, heb het altijd met koekjes die dan aan de onderkant bruiner worden dan aan de bovenkant en als ik ze op het rooster met bakpapier of folie ipv op de bakplaat, gebeurt dat niet.
evo87maandag 5 december 2011 @ 17:15
ik gooi meestal 3 lagen bakpapier op mijn bakplaat om dit probleem te voorkomen. Werkt perfect :P
Pietverdrietmaandag 5 december 2011 @ 17:17
quote:
0s.gif Op maandag 5 december 2011 15:21 schreef Glesse het volgende:
Ik heb Basic Brood van Frank Deldaele gekregen van de goedheiligman.

Leuk boek om mijn broden-horizon te verbreden! De rozijnenbolletjes zijn in ieder geval goed gelukt.

Probleempje waar ik steeds tegenaan loop: Gasoven (verwarmt dus alleen van onder af) met een bakplaat waar (in dit geval) de bolletjes opliggen. Hetgeen ik bak wordt dan vaak net wat te donker aan de onderkant. Toch op een iets lagere temperatuur bakken dan?
Leg onderin je oven een stenen plaat of een paar tegels.
MaximusTGmaandag 5 december 2011 @ 17:19
Broodbaksteen is de meer duurzame oplossing. In feite alles dat de directe hitte van de vlammen buffert.
Glessemaandag 5 december 2011 @ 21:54
Ok, dank! Ik ga het allemaal uitproberen (en nu maar hopen dat de Kruidvat snel een betaalbare pizza/broodbaksteen heeft..)
dennisd74woensdag 7 december 2011 @ 19:15
Ik ben ook aan de zuurdesem (nav Menno) echter nog niet met het gewenste resultaat.
De desem zelf is goed, dus inclusief de bubbels en na een paar dagen volume toename.

Ik heb een gewone kombi oven, klein formaat waar een marmeren steen van ong 20 mm in ligt. Temperatuur 250 gr 10 min, 220 gr 10 min en daarna 200 30-40 minuten. Onder en boven warmte oveninstelling.

Ik heb het nu een keer of 5-6 gemaakt /geprobeerd. De broden zijn allemaal in meer of mindere mate plat terwijl ik graag een soort van luchtige bollere vorm wil krijgen.
Ik denk dat het probleem zit in de hoeveelheid water. Daarnaast zijn ze bijna allemaal niet gaar.
Ik heb het deeg de eerste x met de hand gekneed en daarna met de magimix met deegrotator.
Het deeg ziet eruit als hubba bubba kauwgom qua dikte en kleverigheid dus het ik het de laatste keer weer met de hand gedaan in een slakom met een spatel. Met de beweging van buiten naar binnen (om spanning in het deeg te brengen). Het deeg was na 10 minuten keurig droog en plakte maar een beetje dus toen dacht ik dat ik me vergist had wat hoeveelheid water betreft dus heb ik er nog 100 ml water bijgedaan (op een totale massa van 2500 gram). Vervolgens 12 uur ('s nachts) laten reizen en 's morgens was het helemaal uit de slakom gerezen. Het deeg was alleen behoorlijk kleverig, dus ik heb het met een natte spatel eruit geschraapt en getracht er een fluut model brood van te kneden. Dat zakte gelijk helemaal in elkaar dus daarna in een terracotta ovenschaal gedaan maar na 60 minuten nog niet gaar (mes insteek test)

Het recept:

500 gr desem
660 gr volkoren of tarwe meel (diverse geprobeerd)
340 gr/ml water
5-10 gr zout (ik ben een beetje zoutloos )

Wat kan beter?
MaximusTGwoensdag 7 december 2011 @ 19:43
Ik denk dat je teveel van je desem gebruikt in je deeg misschien? En dat het zure de structuur van je deeg teveel aantast?
Ik heb hier bv het zuurdesem brood dat in het boek van Reinhart staat:
Daar nemen ze de desem zoals je die bewaart, 50/50 water/bloem, en dan doen ze bij een bepaald gewicht desem evenveel bloem en een klein beetje water, zodat je een stevige starter krijgt. Dat gaat 4 uur rijzen buiten de koelkast, daarna een nachtje in de koelkast. Dag erop, uit de koelkast, en mengen met zout, water en bloem, met een gewicht van totaal 3,5 keer dat van de stevige starter.
4 uur rijzen tot verdubbeld, en dan vormen, en weer 3 uur rijzen.
dennisd74woensdag 7 december 2011 @ 20:22
Volgens mij kwam ik een foto van een mooi brood van jou tegen. Lukte het in 1x ?

Dit is het recept zie link. Dat brood ziet er perfect uit, toch?
http://www.broodoven.com/(...)d-met-pompoenpitten/
MaximusTGwoensdag 7 december 2011 @ 20:28
Hmm, als ik het recept in jouw link bekijk, dan zie ik inderdaad een vergelijkbare verwerking van de desem zoals ik beschreef, alleen houden ze deze "nat". Dat zou verder niet uit moeten maken. Maar ik zie jouw stap van 12 uur rijzen daar niet terug? Waarom doe je dat, terwijl dat niet gezegd wordt? Rijst je deeg anders niet genoeg? Te lang rijzen zorgt er ook voor dat de structuur van je deeg slechter wordt, en daarom zakt ie waarschijnlijk in elkaar.
Tis inderdaad een mooi brood in je linkje :).
Houd er trouwens wel rekening mee dat je brood niet zo extreem zal rijzen. Je kan het ook moeilijk beoordelen op de foto's in je link. Vaak wordt tegenwoordig desem met een klein beetje commerciele gist gebruikt, om betere resultaten te bereiken. Maar ik houd daar zelf ook niet van hoor, dat voelt toch als "valsspelen" :+.

Dr staan wel meer foto's van broden mij in deze topicreeks. Over het algemeen lukken mijn broden altijd wel in 1x ja, maar desem is toch erg lastig hoor. Vooral omdat ieders cultuur weer anders is. De een rijst veel sterker dan de ander.
dennisd74woensdag 7 december 2011 @ 20:36
Laatste brood heeft idd 12 uur gerezen, dat was wel zo praktisch gedurende de nacht. En ik had geen zin om 3 a 4 uur op te staan.

De keer ervoor heb ik het 8 uur laten rijzen en om de 2 uur "omgezet" van buiten naar binnen met spatel. Ik denk dat het effect na 6 uur beter was geweest (achteraf gezien)

Waar ik al rekening mee hielt was dat er teveel water inzit dus ik denk dat ik het ga proberen met 250-300 ml ipv 340 ml.

Kneed jij met de hand of machinaal?
AcidFaydonderdag 8 december 2011 @ 00:40
Nou, het is me nu twee maal geluk een fatsoenlijk brood te bakken :)

Onder fatsoenlijk versta ik helemaal gaar, geen kijharde korst en voldoende op smaak.

Het recept was vrij simpel:

750 gram euroshopper meergranenmeel.
450 ml lauw water.
3 T honing.
Halve bol knoflook.
8 blaadjes verse salie eerste keer, T rozemarijnnaalden tweede keer.
21 gram droge gist.
6 T zeezout.

Ik begon met de meel zeven en daarna de zaadjes (zemelen?) er weer doorheen.
Daarna gist, knoflook en kruid door de meel heen gemengd,
Tot slot de helft van de zout, water en de honing er door heen mengen.

Werkblad ingevet met een beetje olie en vijf minuutjes gekneed tot het er een beetje uitzag.

Daarna in een kom (bestreken met een scheutje olie) laten rijzen tot dubbel volume.

Hier komt de truuk waardoor ik het dit keer wel gaar kreeg:
Deeg tot een rol uitgerold en de uiteindes tegen elkaar aangedrukt. Een O dus.

Dit met een vochtige theedoek er op nog 30 minuten laten rijzen.

Het overige zout er over gestrooid en daarna op ingevet bakpapier ongeveer 30 minuten op stand 6 gebakken.

In retrospectie vind ik het behoorlijk dom dat ik steeds z'n grote klomp deeg van 750 - 1000 gram in de oven deed en vervolgens niet snap waarom de binnenkant niet gaar is en de buitenkant kijhard. De vorm van de vloerbroden die je op de markt ziet (breed en plat) was blijkbaar niet tot me door gedrongen.

De volgende poging ga ik een voordeeg maken.

Ik las dat je dan kleine hoeveelheden van het recept neemt, en deze ongeveer 20 uur van te voren al mengt en laat rijzen.

Dus dan neem ik:
200 gram meel.
50 ml water.
1 t honing.
3 gram gist.

Lijken deze proporties regens op? Of moet ik consequent (bijv) 5% van alle ingredienten (m.u.z. van de knoflook en kruiden) aanhouden?

[ Bericht 0% gewijzigd door AcidFay op 08-12-2011 00:43:29 (poging tot fouten weghalen) ]
MaximusTGdonderdag 8 december 2011 @ 09:39
Ik zou de honing pas in het uiteindelijke deeg toevoegen, en ipv 50 gram meer water toevoegen. In deze verhouding wordt het ook geen deeg. Houd dezelfde verhouding aan als in het originele recept, of zelfs iets meer.
Dan zou ik doen:
200 gram meel
130 gram water

Maar euh, 21 gram gist? Dat zijn 3 zakjes.. dat is wel heel veel gist zeg... verklaart wel waarom je maar 30 minuten nodig hebt om het te laten rijzen.

@dennisd74

Als je het uitrekent zit er in het uiteindelijk deeg 640 gram water en 960 gram bloem en meel. Dat is een bakkerspercentage van 66.67 %. Voor een volkoren brood is dat helemaal niet zo veel. Dus ik denk dat je de laatste keer dan teveel hebt toegevoegd. Verder kan je je beter aan de tijden houden, ik denk dat het uitzakken echt door de te lange rijs komt. In plaats van 12 uur buiten te laten rijzen, kan je het deeg dan beter snachts in de koelkast zetten. En het is belangrijk om op het moment dat je je deeg vormt, goed spanning in het deeg te creëren. Wat je kan proberen is om wat meer langwerpige broden te maken (google op batard icm arden of levine, goede uitleg) en ze dan op je bakpapier te laten rijzen, maar het bakpapier dat naast de broden zit dan omhoog te trekken en er een opgerolde theedoek naast leggen aan beide kanten. Dan heeft je brood wat meer steun.
Kneden doe ik soms machinaal, soms met de hand. Ik heb een gewone handmixer, maar wel een goede. Voor pizza's heb ik een fijne werkwijze opgezet, die precies kan met een handmixer. Maar een handmixer laat het al snel afweten als je wat zwaarder deeg gaat verwerken. Ciabatta bak ik ook wel eens en dat gaat met de hand. Omdat dat deeg zo nat is moet je daar niet zo zeer kneden, als uitrekken en vouwen.
dennisd74donderdag 8 december 2011 @ 10:39
Het aparte is dat de 3 keer dat het met de keukenmixer is gedaan er een hubba bubba achtig deeg ontstaat dat ontzettend plakt aan je handen en je het uit kan trekken naar 30 cm. En de laatste keer heb ik het helemaal met de hand gekneed en toen was het veel minder kleverig.

Hoe kleverig was jou deeg? Als je kijkt naar die link in de vorige post dan zie het deeg er niet zo kleverig uit.
Ik ga morgen weer bakken en plaats mijn bevindingen hier.
Pietverdrietdonderdag 8 december 2011 @ 10:45
quote:
0s.gif Op donderdag 8 december 2011 10:39 schreef dennisd74 het volgende:
Het aparte is dat de 3 keer dat het met de keukenmixer is gedaan er een hubba bubba achtig deeg ontstaat dat ontzettend plakt aan je handen en je het uit kan trekken naar 30 cm. En de laatste keer heb ik het helemaal met de hand gekneed en toen was het veel minder kleverig.

Hoe kleverig was jou deeg? Als je kijkt naar die link in de vorige post dan zie het deeg er niet zo kleverig uit.
Ik ga morgen weer bakken en plaats mijn bevindingen hier.
In een keukenmixer kan je het ook overkneden
MaximusTGdonderdag 8 december 2011 @ 10:46
Als je het met de keukenmixer kneedt, hoe lang laat je het dan kneden? En als je het met de hand kneed, dan zal je vast wel iets van bloem gebruiken om te zorgen dat het niet plakt? Als je daar maar genoeg van gebruikt dan verander je natuurlijk de verhoudingen en is het logisch dat dat deeg minder plakt.
dennisd74donderdag 8 december 2011 @ 11:00
@ pietverdriet
Ik heb een magimix 4100 daar zitten geen echte deeghaken bij maar een kunststof rotator en dan kneed ik alle ingrediënten en voeg met een klein straaltje het water toe. Zo maak ik ook mijn pizzabodems (uit een pakje http://i.fokzine.net/templates/forum2009/i/p/8.gif) Tot het een homp word, het nadeel is dat het deeg redelijk warm word door de wrijving. Ik denk een minuut of 3-4 totaal

@maximustg
Ik voeg er geen extra bloem/meel bij. En de spanning breng ik in het deeg door vanaf de onder-zijkant met een spatel het deeg naar binnen te "trekken". Het beste resultaat is behaald door dit elke 2 uur te herhalen.

Ik heb zojuist even een fototje gemaakt van 2 broden die ik uit de vriezer heb gehaald. ff kijken of het plaatsen in de topic lukt.
MaximusTGdonderdag 8 december 2011 @ 11:08
Spanning opbouwen in je deegoppervlak doe je 1 keer, namelijk als je je deeg de uiteindelijke vorm geeft en laat rijzen voor het in de oven gaat. Niet elke twee uur (in een kom?). In je link doen ze het door het deeg uit te spreiden tot een rechthoek en strak op te rollen. Er zijn nog meer technieken, net hoe je wil dat je brood eruit komt te zien. De boule, dan moet je inderdaad de zijkanten van je deeg naar binnenvouwen rondom, en in het midden samendrukken/knijpen, en het brood omdraaien.
Of dus de batard (=torpedo): http://uitdekeukenvanarde(...)-van-een-batard.html

Maar begin nu maar eens met je deeg minder lang (buiten de koelkast) te laten rijzen.
dennisd74donderdag 8 december 2011 @ 11:08
IE72Q.jpg

Links is behoorlijk mislukt tw niet gaar en uitgezakt.

Xwt5j.jpg

Rechts is het beste resultaat tot nu toe. Alleen de korst is niet glas en toch te ver ingezakt.

[ Bericht 25% gewijzigd door dennisd74 op 10-12-2011 10:22:19 ]
dennisd74donderdag 8 december 2011 @ 11:13
Zoals je ziet lukt het met de foto nog niet (net zoals de desem :-))

Die link van die batard die zocht ik maar kon niet meer vinden, dank je voor de post. IK ga het zo'n manier proberen.
MaximusTGdonderdag 8 december 2011 @ 11:18
Volgens mij werkt imageshack sowieso niet zo goed met Fok!. Maar ik heb de links gekopieerd en de foto's gezien. Inderdaad een beetje plat ja ;). Maar das niet erg, broodbakken is een leerproces. Geef het niet op, en probeer het gewoon nog een keer. Anders probeer je toch eerst een brood met gewone gist? We kunnen je hier vast wel helpen met problemen, maar let dan op dat je goed documenteert, of iig onthoudt wat je gedaan hebt (recept, wachttijden etc.). Anders is het voor ons ook maar gokken.
dennisd74donderdag 8 december 2011 @ 11:26
De smaak van zuurdesem bevalt me wel en het doel is om in de buurt te komen ook qua vorm bij het br.v. menno Die heeft er waarschijnlijk ook wel even over gedaan voordat het gewenste resultaat er was dus tot die tijd kunnen de vogeltjes buiten ook genieten van zuurdesem ipv fabrieks luchtbrood rijk aan E-nr's.

Ga ff kijken hoe ik het beste foto's kan uploaden.
dennisd74zaterdag 10 december 2011 @ 10:06
Gisteren 4 broden gebakken.
Wat heb ik anders gedaan:
-ong 20% minder water toegevoegd
-Na de eerste rijs deeg gevormd en daarna niet meer "bewerkt"

Resultaat:
Vorm is redelijk, had iets meer spanning in mogen zitten zodat hij iets minder ingezakt is tijdens tweede rijs. En ik heb het deeg flink nat gehouden, vooral de eerste 20 minuten ondanks dat is tie aan de onderkant is uitgescheurd. Misschien komt dit doordat er geen bloem op de steen is gebruikt
Smaak is goed alleen ik heb de marmeren plaat ingevet met zonnebloemolie ipv bloem waardoor het huis naar oliebollen ruikt. En aangezien ik niet van oliebollen houd bevordert dit niet de eetlust (vooral 's morgens)
0GQbx.jpg
MaximusTGzaterdag 10 december 2011 @ 19:56
Ah, nou, dat ziet er al een stuk beter uit toch? Scheuren komt doordat je deeg aan de steen plakt. Je gebruikt dus een marmeren steen? Misschien kan je overwegen in plaats daarvan een steen van chamotteklei te gebruiken. Die zijn poreus en nemen vocht uit het deeg op.
Spuit je ook wat water in je oven als het deeg erin gaat? Dat scheelt ook met het scheuren.
Ik zou trouwens toch qua hoeveelheid water je aan het recept houden, of iig meer in die richting, daar wordt je brood minder compact van.
Hoe smaken ze verder? Eigen brood smaakt eigenlijk altijd lekker natuurlijk. Met gezouten roomboter, of een lekkere olijfolie. Of een goeie oude kaas. Hmmmm!
dennisd74zondag 11 december 2011 @ 09:44
De steen die ik gebruik is ook behoorlijk poreus. De scheuren komen doordat ik er olie op de steen gesmeerd heb ivm bloem waardoor het deeg is vastgeplakt aan het marmer. En die gore oliebollenlucht (van de zonnebloemolie) in huis.
De smaak is goed. Het nadeel van zuurdesem vind ik wel dat zoetig beleg erop smaakt voor geen meter. Daarentegen hartige zaken des te meer.
De reden dat er minder water in het deeg is gegaan heeft met het inzakken te maken.(pannenkoek model) En het deeg is dan zo kleverig dat er bij niet meer te werken valt, laat staan spanning in het deeg brengen. Als het deeg in de oven staat dan besproei ik het met een plantenspuit de eerste 20 minuten om de 5 minuten
tony_clifton-zondag 11 december 2011 @ 21:03
quote:
1s.gif Op vrijdag 28 oktober 2011 00:59 schreef MaximusTG het volgende:

[..]

Dank je ;). Nou, het recept dat ik "altijd" gebruik heb ik van een YouTube filmpje van een Indiase vrouw.
Dat was 240 gram bloem
180 gram water
2 tbsp olie
2. 5 tbsp yoghurt
1 tsp suiker
1 tsp zout
Beetje bakpoeder
1 tsp gist

Alle droge ingrediënten mengen, olie, water en yoghurt erbij en kneden.
3-4 uur rijzen, dan in 6 balletjes verdelen en tot traanvormige platte broden rollen. Bakken op 250 graden voor een paar minuten tot bruin.
Traditioneel na bakken insmeren met gesmolten ghee.

Persoonlijk vind ik de bakpoeder overbodig, en je moet extra bloem toevoegen, anders is het te nat. Zou minder water toevoegen. Eerder iets van 150 gram.

@vriendelijkevriend : no knead bread is best lekker, en leuk om een keer te maken, laat goed zien wat de kracht is van een lange rijs. Maar vooral het overbrengen naar de oven kan best moeilijk zijn. Succes!
Ik ben ook wel benieuwd! Hoe smaakt het? (ik heb zelf nl nog niet gehoord van brood op basis van yoghurt!
Ml-etjezondag 11 december 2011 @ 21:29
Bij de makro kun je rollen bakpapier die al voorgeknipt zijn kopen, die gaan bij mij tussen de pizzasteen en het brood.

isi.aspx?p=piastra_530_detail.jpg&w=250&h=350
Erasmomaandag 12 december 2011 @ 12:59
Net m'n eerste croissantdeeg in de mixer gedaan, ben benieuwd hoe het gaat. Ik gebruik het volgende filmpje als leidraad:

MarMarmaandag 12 december 2011 @ 15:25
Zijn er ook supermarkten die gewoon volkorenmeel verkopen? Kan het nergens vinden!