SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
En die VS piloot, van die video, was natuurlijk ook niet waar?quote:Op vrijdag 20 februari 2026 21:05 schreef AchJa het volgende:
[..]
Tsja... De link die ik gaf is ook niet waar toch?
Waarom zo pijnlijk moeilijk doen door ergens niet op in te gaan en je dat wel lijkt te verlangen van anderen ?quote:Op vrijdag 20 februari 2026 20:47 schreef ExTec het volgende:
[..]
Dat was anders wel het bericht:
U.S. and Dutch Contractor Pilots Flying F-16s For Ukraine: Western Personnel Widely Relied on to Operate Complex Equipment
Dus niks "ipv".
De rest ga ik niet op in, want het is pijnlijk duidelijk dat je niet op de hoogte bent van waar we het over hebben.
Goed om te lezen dat je eindelijk weet waar we het over hebbenquote:
Heb je dat filmpje zelf uberhaupt gezien?quote:Op vrijdag 20 februari 2026 21:13 schreef ExTec het volgende:
En die VS piloot, van die video, was natuurlijk ook niet waar?
Is het mss een complot?
Je kan ook terugzoeken he?quote:Op vrijdag 20 februari 2026 21:20 schreef AchJa het volgende:
[..]
Heb je dat filmpje zelf uberhaupt gezien?
Post de link anders nog eens.
quote:Ukraine may cede territories in Donbas in exchange for accelerated accession to the EU, — Die Welt
📍Diplomats in Brussels said that Volodymyr Zelensky “needs a real trump card” if he wants to gain public support on the issue of Russia’s territorial concessions. Therefore, the EU may agree to an accelerated process of Ukraine’s accession to the European Union.
📍The discussed peace plan lists 2027 as the date for Ukraine’s accession to the EU. At the same time, sources in Brussels do not expect Ukraine’s membership next year and call the 2028-2030 dates more likely.
📍Trump wants a peaceful resolution to the conflict in Ukraine, ideally by July 4 — the 250th anniversary of the United States.
📍Then he will be able to present himself as a peacemaker and will gain momentum in the upcoming congressional elections in the fall.
📍Territorial loss in exchange for EU membership and security guarantees — this seems to be Trump’s formula for resolving the war in Ukraine.
https://x.com/Maks_NAFO_FELLA/status/2024963842183495877
Dus een volledig in puin liggend Oekraïne razendsnel bij de EU trekken, omdat Zelensky dan als held zijn binnenlandse verkiezingen in kan? Klinkt als een rampzalig plan.quote:
Ik geloof niet dat die versnelde EU toegang nodig is om de bevolking van Oekraïne voor een vredesdeal te laten zijn. Die willen sowieso wel. Eigenlijk komt de tekening dan bij de eu landen. Maar goed, als er doorgevochten wordt ookquote:
Poetin wil geen vredesdeal en een partizanen oorlog in een ander land kun je niet winnenquote:Op vrijdag 20 februari 2026 23:53 schreef LXIV het volgende:
[..]
Ik geloof niet dat die versnelde EU toegang nodig is om de bevolking van Oekraïne voor een vredesdeal te laten zijn. Die willen sowieso wel. Eigenlijk komt de tekening dan bij de eu landen. Maar goed, als er doorgevochten wordt ook
quote:AI-overzicht
Palantir Technologies has been deeply involved in Ukraine's defense efforts since shortly after the Russian invasion in 2022, providing AI-powered data analytics software that has become a "digital nervous system" for the Ukrainian armed forces.
The partnership extends beyond the battlefield, with Palantir helping to automate demining, map infrastructure damage, and support government, economic, and educational ministries.
Key Areas of Involvement
Battlefield Intelligence & Targeting: Palantir's "Gotham" and Artificial Intelligence Platform (AIP) allow Ukrainian forces to ingest, fuse, and analyze vast amounts of data from satellites, drones, and thermal sensors in real-time.
CEO Alex Karp claimed in 2023 that the software is responsible for most of the targeting in Ukraine.
"Brave1 Dataroom" (2026): In January 2026, Palantir and Ukraine's Brave1 defense tech initiative launched the "Brave1 Dataroom," a platform designed to test and train AI models using real-time battlefield data to counter
Russian drone strikes.
Demining & Infrastructure (2023-2024): In 2023, Palantir signed agreements with the Ministry of Economy to use its AI platforms to map and prioritize the removal of landmines and explosives. They are also involved in cataloging damage to infrastructure for rebuilding efforts.
Strategic Partnership: Palantir was the first major Western company to open a physical office in Kyiv after the invasion, with CEO Alex Karp meeting directly with President Volodymyr Zelensky.
Ik denk dat @michaelmoore daar aandelen in heeft ofzo...quote:Op zaterdag 21 februari 2026 09:10 schreef Since2003 het volgende:
Palantir. Dat is toch dat bedrijfje waar bestuursleden ook bij een cult zitten?
wel gehad , jaquote:Op zaterdag 21 februari 2026 09:11 schreef AchJa het volgende:
[..]
Ik denk dat @:michaelmoore daar aandelen in heeft ofzo...
Kekke messiah wel.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 09:12 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
wel gehad , ja
zijn nog steeds kopwaardig , Palantir verdient aan mensen die elkaar niet vertrouwen
Palantir is die roddelende buurvrouw die alles weet , en ze weet het , dankzij haar gluurspiegeltjes en kopje tegen de muur
en ze verkoopt die wetenschap aan haar ergste vijand
Palantir weet waar de ergste vijand van Israël woont, wie zijn vrienden zijn en welke auto ie rijd en wanneer ie van huis vertrekt en waar heen dan
Bekijk deze YouTube-video
Bekijk deze YouTube-video
We hebben een vervanger nodig voor russische (en amerikaanse) grondstoffen. Oekraine kan hierin voorzien.quote:Op vrijdag 20 februari 2026 23:36 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Dus een volledig in puin liggend Oekraïne razendsnel bij de EU trekken, omdat Zelensky dan als held zijn binnenlandse verkiezingen in kan? Klinkt als een rampzalig plan.
Wat we vooral missen qua Russische grondstoffen is de gas en olie, daarvoor hebben we niets aan Oekraïne.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 11:55 schreef oheng het volgende:
[..]
We hebben een vervanger nodig voor russische (en amerikaanse) grondstoffen. Oekraine kan hierin voorzien.
En Oekraine loopt nu voorop op militair gebied, we moeten koste wat het kost deze capaciteiten en kennis binnen de EU houden.
Bovendien hebben we een buffer nodig tegen de aggressieve russische uitbreiding.
Doe eens beter je best voordat je een comment typt.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 12:13 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Wat we vooral missen qua Russische grondstoffen is de gas en olie, daarvoor hebben we niets aan Oekraïne.
En als we een buffer nodig hebben, moeten we Oekraïne juist niet bij de EU trekken. Anders is het ook geen buffer meer.
Maar het belangrijkste is dat Oekraïne een compleet instabiel land is. De economie, de bevolking, de rechtsstaat, de invloed van het leger. We hebben geen idee welke kant het daar opgaat er eenmaal een wapenstilstand is en Zelensky weer weg is. Als daar over 5 jaar een of andere corrupte oligarch aan de macht komt, hebben we geen enkel instrument om ze weer uit de EU te gooien.
Land is rijk aan beide.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 12:13 schreef Lichtloper het volgende:
Wat we vooral missen qua Russische grondstoffen is de gas en olie, daarvoor hebben we niets aan Oekraïne.
Lid worden van de EU zal voor een zekere ankering zorgen. Iemand uit die contreien legde het een keer uit: als wij hier een wet afkondigen, gaat de oligarch naar de minister, koopt em om, en de oligarch heeft geen last meer van de wet.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 12:26 schreef oheng het volgende:
[..]
En wat je typt geldt voor ieder Europees land, dus dat is een drogreden.
Dat is dus ook de reden dat we zulke rigide toetredingseisen hanteren. Dan zijn in ieder geval de randvoorwaarden vervuld om de kans op ongelukken kleiner te maken.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 12:26 schreef oheng het volgende:
[..]
En wat je typt geldt voor ieder Europees land, dus dat is een drogreden.
Prima, moeten we zeker blijven doen na de oorlog. Sowieso zullen we ze veel financiële en militaire steun moeten gaan geven. Als daar iets van grondstoffen voor terugkomen is het best. Maar een EU lidmaatschap is daar heus niet voor nodig.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 12:27 schreef ExTec het volgende:
[..]
Land is rijk aan beide.
[ afbeelding ]
Aan de namen van westerse oliemaatschappijen in de legenda, zie je dus dat we al volop bezig waren met daar exploiteren, tot het haatdwergje in het kremlin zonodig oorlog moest gaan voeren.
Er zijn idd zondermeer goede argumenten, tegen, voor te bedenken.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 13:06 schreef Lichtloper het volgende:
Maar een EU lidmaatschap is daar heus niet voor nodig.
Ik zeg nergens dat de toelatingseisen niet gelden voor Oekraine.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 13:00 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Dat is dus ook de reden dat we zulke rigide toetredingseisen hanteren. Dan zijn in ieder geval de randvoorwaarden vervuld om de kans op ongelukken kleiner te maken.
Oekraïne voldoet op geen enkele manier aan die randvoorwaarden. Het is een diep corrupt land, economisch aan de afgrond, overheidsfinanciën liggen in puin, de rechtsstaat functioneert niet en de democratie is er ook nog wankel. Het is belachelijk om zo’n land bij de EU te trekken, als je even uit de emotie van het moment stapt.
Dus nee, dat is niet hetzelfde als ‘voor ieder Europees land’. Doe eens wat beter je best voor je een comment typt.
Allemaal zaken waaraan o.a. Zelensky flink mee aan de slag ging. Die revolutie heeft heel duidelijk gemaakt wat de bevolking wil.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 13:00 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Dat is dus ook de reden dat we zulke rigide toetredingseisen hanteren. Dan zijn in ieder geval de randvoorwaarden vervuld om de kans op ongelukken kleiner te maken.
Oekraïne voldoet op geen enkele manier aan die randvoorwaarden. Het is een diep corrupt land, economisch aan de afgrond, overheidsfinanciën liggen in puin, de rechtsstaat functioneert niet en de democratie is er ook nog wankel. Het is belachelijk om zo’n land bij de EU te trekken, als je even uit de emotie van het moment stapt.
Dus nee, dat is niet hetzelfde als ‘voor ieder Europees land’. Doe eens wat beter je best voor je een comment typt.
Los dat het van geen kant klopt met wat je inbrengt, is er ook nog zoiets dat de zaken in Oekraïne niet rooskleuriger worden. Wanneer je als land in de rug wordt binnengevallen door een verwerpelijk regime dat maling heeft aan gemaakte keuzes.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 13:00 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Dat is dus ook de reden dat we zulke rigide toetredingseisen hanteren. Dan zijn in ieder geval de randvoorwaarden vervuld om de kans op ongelukken kleiner te maken.
Oekraïne voldoet op geen enkele manier aan die randvoorwaarden. Het is een diep corrupt land, economisch aan de afgrond, overheidsfinanciën liggen in puin, de rechtsstaat functioneert niet en de democratie is er ook nog wankel. Het is belachelijk om zo’n land bij de EU te trekken, als je even uit de emotie van het moment stapt.
Dus nee, dat is niet hetzelfde als ‘voor ieder Europees land’. Doe eens wat beter je best voor je een comment typt.
Exact. En als ze aan die voorwaarden voldoen (wat dus bij lange na niet zo is) mogen ze van mij als kandidaat het toetredingsproces in.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 17:08 schreef Vallon het volgende:
[..]
Gelukkig bepalen niet de inwoners van de Europa, Putin of een land mag toetreden tot de EU maar geldt hier simpel of een kandidaat (die een aanvraag doet) allereerst de eigen wil heeft en daartoe ook maatregelen neemt om te (gaan) voldoen aan de gestelde voorwaarden.
Allemaal (eigen?) bedenksels die voortkomen uit afleidende drogredenaties en verder niet wegneemt dat Oekraïne zelf bepaalt om lid van een verkozen samenwerkingsverband te willen (gaan) zijn.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 17:42 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Exact. En als ze aan die voorwaarden voldoen (wat dus bij lange na niet zo is) mogen ze van mij als kandidaat het toetredingsproces in.
Mijn punt is dat het kul is om te negeren dat een land niet aan die voorwaarden voldoet, omdat:
- de president wel een overwinning kan gebruiken bij de volgende verkiezingen
- we de grondstoffen in dat land nodig hebben
- ze een militaire industrie hebben in een oorlogseconomie
- er dan meer draagvlak is onder de bevolking voor een staakt-het-vuren
- allerlei andere zaken die er met de haren bijgesleept worden
Poetin vond ook niet leuk dat Finland bij de NATO gingquote:Op zaterdag 21 februari 2026 16:39 schreef Scjvb het volgende:
Poetin is bij velen inderdaad niet zo geliefd, maar ja..
Wat zijn eigen bedenksels? Heb je überhaupt de discussie in dit topic gelezen? Of het stukje uit Die Welt waarmee het begon?quote:Op zaterdag 21 februari 2026 21:06 schreef Vallon het volgende:
[..]
Allemaal (eigen?) bedenksels die voortkomen uit afleidende drogredenaties en verder niet wegneemt dat Oekraïne zelf bepaalt om lid van een verkozen samenwerkingsverband te willen (gaan) zijn.
Je eerste punt van die verkiezingen heb jij verkeerd gelezen. Dat is niet om Zelensky te helpen maar om Trump te helpen bij de midterms. Lees maar terug.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 23:49 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Wat zijn eigen bedenksels? Heb je überhaupt de discussie in dit topic gelezen? Of het stukje uit Die Welt waarmee het begon?
echt weer trumpiaanse gelul.quote:
Dat punt zijn we al voorbijquote:
Ah, die truc is te doorzichtig om op persoon een aan/opmerking te maken dat die maar iets moet nalezen dat jij graag als argument ter discussie wilt (aan of in)brengen.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 23:49 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Wat zijn eigen bedenksels? Heb je überhaupt de discussie in dit topic gelezen? Of het stukje uit Die Welt waarmee het begon?
quote:Ontploffingen gehoord in Kiev na raketaanval: Poolse gevechtsvliegtuigen opgestegen
Nadat de Oekraïense autoriteiten in Kiev in de nacht van zaterdag op zondag hadden gewaarschuwd voor een Russische ballistische raketaanval, hebben verslaggevers van persbureau AFP in de stad meerdere krachtige explosies gehoord. Inwoners waren opgeroepen naar de schuilplaatsen in de stad te gaan.
"Let op! Er is een luchtalarm afgekondigd in Kiev vanwege de dreiging dat de vijand ballistische wapens inzet," meldde het militaire bestuur in de stad rond 04.00 uur. Zij riep inwoners op in de schuilplaatsen te blijven tot het alarm weer wordt opgeheven. Iets later bevestigde hetzelfde bestuur de aanval op Telegram: "De vijand valt de hoofdstad aan met ballistische wapens."
De luchtmacht breidde het alarm later uit tot het hele land.
De aanvallen hebben ook tot verhoogde waakzaamheid geleid langs de westgrens van Oekraïne met Polen. Het Poolse Operationele Commando meldde zondagochtend dat het gevechtsvliegtuigen heeft laten opstijgen nadat het waarnam dat Rusland "aanvallen uitvoert op het grondgebied van Oekraïne".
Dat hebben ze al wel vaker gedaan hoor.quote:Op zondag 22 februari 2026 07:50 schreef michaelmoore het volgende:
Polen raapt de moed bijeen om zich er mee te gaan bemoeien
[..]
Phoe, groot zat daar. Daar kan Oekraïne nog wel een flamingo of 300 kwijt voordat het echt op zn gat ligtquote:
Dat is puur om eventuele afzwaaiers neer te halen voordat ze in Polen terechtkomen.quote:Op zondag 22 februari 2026 07:50 schreef michaelmoore het volgende:
Polen raapt de moed bijeen om zich er mee te gaan bemoeien
[..]
Net als met olie raffinaderijen, hoef je niet het hele complex plat te gooien. Als je goede informatie hebt, kun je met 1 gerichte aanval de hele assemblage stilleggen.quote:Op zondag 22 februari 2026 12:59 schreef bleiblei het volgende:
[..]
Phoe, groot zat daar. Daar kan Oekraïne nog wel een flamingo of 300 kwijt voordat het echt op zn gat ligt.
quote:Op zondag 22 februari 2026 09:43 schreef Discombobulate het volgende:
[..]
Dat hebben ze al wel vaker gedaan hoor.
Nederland begint ook te duwenquote:Op zondag 22 februari 2026 13:02 schreef StateOfMind het volgende:
[..]
Dat is puur om eventuele afzwaaiers neer te halen voordat ze in Polen terechtkomen.
quote:Brekelmans over inzet militairen in Oekraïne: ‘Dit sluiten we niet uit’
Demissionair defensieminister Ruben Brekelmans sluit niet uit dat Nederlandse militairen worden ingezet om de vrede in Oekraïne te bewaken als er een akkoord komt.
Volgens hem verdwijnen de imperiale ambities van de Russische president Vladimir Poetin niet met een handtekening onder een vredesdeal.
Als de vrede moet worden gehandhaafd, zal het Westen volgens Brekelmans moeten blijven ondersteunen. Nederland heeft steeds aangegeven daarbij betrokken te willen zijn.
Oekraïne is niet veel anders dan Polenquote:Op zaterdag 21 februari 2026 13:00 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Dat is dus ook de reden dat we zulke rigide toetredingseisen hanteren. Dan zijn in ieder geval de randvoorwaarden vervuld om de kans op ongelukken kleiner te maken.
Oekraïne voldoet op geen enkele manier aan die randvoorwaarden. Het is een diep corrupt land, economisch aan de afgrond, overheidsfinanciën liggen in puin, de rechtsstaat functioneert niet en de democratie is er ook nog wankel. Het is belachelijk om zo’n land bij de EU te trekken, als je even uit de emotie van het moment stapt.
Dus nee, dat is niet hetzelfde als ‘voor ieder Europees land’. Doe eens wat beter je best voor je een comment typt.
Ruzzia moet uit Oekraïne geduwd wordenquote:
Was Polen ook 20 jaar geldenquote:Op zaterdag 21 februari 2026 12:13 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Maar het belangrijkste is dat Oekraïne een compleet instabiel land is. De economie, de bevolking, de rechtsstaat, de invloed van het leger. We hebben geen idee welke kant het daar opgaat er eenmaal een wapenstilstand is en Zelensky weer weg is.
Als daar over 5 jaar een of andere corrupte oligarch aan de macht komt, hebben we geen enkel instrument om ze weer uit de EU te gooien.
Lekker.quote:Op zondag 22 februari 2026 17:55 schreef theguyver het volgende:
[ afbeelding ]
Rood drones Blauw raketten!
wow thats a major offensive!!quote:
quote:
quote:Drawing on more than 100 interviews with senior intelligence officials and other insiders in multiple countries, this exclusive account details how the US and Britain uncovered Vladimir Putin’s plans to invade, and why most of Europe – including the Ukrainian president, Volodymyr Zelenskyy – dismissed them. As the fourth anniversary of the invasion approaches and the world enters a new period of geopolitical uncertainty, Europe’s politicians and spy services continue to draw lessons from the failures of 2022
quote:“Biden often asked yes/no questions, and when I got back, he asked if I thought Putin was going to do it,” Burns recalled. “I said: ‘Yes’.”
Three and a half months later, Putin ordered his army into Ukraine, in the most dramatic breach of the European security order since the second world war. The story of the intelligence backdrop to those months – how Washington and London garnered such detailed and accurate insight into the Kremlin’s war plans, and why the intelligence services of other countries did not believe them – has never before been told in full.
quote:. Bereid je voor op een bezetting, zeggen deze oud-legerbazen: ‘Wij doen niet aan bangmakerij’
De oud-legerbazen Peter van Uhm en Mart de Kruif willen vertellen wat er gebeurt als de VS, Rusland of China het hier voor het zeggen krijgen en een soort bezetter worden. Maar is dat geen bangmakerij? Gaan we niet te veel mee in de wapenlobby, de legerindustrie die gebaat is bij extra uitgaven?
23 februari 2026
Veel mensen zeggen: het is bangmakerij, iedereen zit elkaar op te naaien en elkaar angst aan te praten.
Voormalig Landmachtcommandant Mart de Kruif:
“Dat verwijt horen we vaker. Maar als je in Litouwen woont, denk je andersom. Daar zeggen ze: ‘jullie zijn knettergek’, en dan wijzen ze naar Poetin. Het is niet de vraag of hij komt, maar wanneer. En vergeet niet: in de Baltische staten wonen mensen die weten hoe het is om onder Russisch gezag te leven. Die hoef je niets uit te leggen over Russische bedoelingen.
Als je gewoon naar de feiten kijkt: hij heeft duizenden tanks geproduceerd, duizenden pantservoertuigen, en die zet hij niet in Oekraïne in. Dus er is geen reden om je zo veilig te voelen. Ik ben nog niet zo ver dat ik zeg: ga maar rustig slapen. Want er is gewoon echt iets aan de hand in de wereld. De panelen zijn aan het verschuiven.”
Dus jullie zeggen: Rusland vormt een reële dreiging?
Peter van Uhm, voormalig Commandant der Strijdkrachten:
“Wij doen niet aan bangmakerij. Wij kijken naar de feiten, naar de dingen die we zeker weten. We proberen zo realistisch mogelijk neer te zetten wat er aan de hand is. Poetin denkt in macht, niet in moraliteit. Ziet hij zwakte, dan benut hij die.”
De Kruif:
“We hebben in de jaren 30 van de vorige eeuw een periode gehad waarin we alles ontkenden wat op ons afkwam en alles wegduwden. Het begon met het aan de macht komen van Hitler, die vier jaar lang allerlei decreten kon ondertekenen, terwijl iedereen in Europa zei: ‘ga maar rustig slapen’. Het is nu tijd om te kijken in welke situatie we zitten en wat de grootste bedreigingen zijn.”
Maar is er niet ook gewoon een grote wapenlobby? Er zijn mensen die veel geld verdienen als wij meer geld uitgeven aan het leger en die dus baat hebben bij ons gevoel van onveiligheid. Hoe sluit je die invloeden uit?
Van Uhm:
“De wapenindustrie bepaalt niet wat wij aanschaffen. De wapenlobby kan roepen wat ze willen, maar wij hebben ons in het verleden ook niet laten leiden door wat de wapenindustrie riep.”
De Kruif:
“De helft van wat je als land uitgeeft aan defensie gaat naar personeel, dat vergeten mensen nog wel eens. De grote wapensystemen vormen misschien 30 procent van het budget. Dat is nog steeds heel veel geld, zeker. Maar je ziet een tendens dat die grote wapensystemen, dus die grote wapenindustrie, steeds minder relevant worden.
Kijk naar de inzet van drones: het zijn vaak start-ups die dat uitvinden, niet de grote industrie. Oekraïne bestaat niet nog steeds dankzij de defensie-industrie, maar omdat ze superinnovatief zijn en de Russen steeds een slag voor zijn met allerlei innovatieve oplossingen.”
Van Uhm:
“Als je kijkt naar defensie-uitgaven gaat het ook gewoon om voorraden, voeding en dergelijke. Denk aan diepladers die je groen spuit, vrachtwagens.”
Maar als je naar die NAVO-norm van 5 procent kijkt, dan gaat daardoor het eigen risico omhoog en moeten mensen gaan betalen voor wijkverpleging.
Van Uhm:
“Nee, dat komt door de politieke keuzes die worden gemaakt.”
De Kruif:
“Wij zullen de laatsten zijn die zeggen dat zo’n eigen risico in de zorg voor veel Nederlanders niet veel geld is. Maar wat is een goed zorgsysteem waard als je geen vrijheid hebt? Wat heb je aan een goed zorgsysteem als ziekenhuizen worden gebombardeerd en als doel worden gebruikt?”
Van Uhm:
“Bij de vorige verkiezingen ging het om bestaanszekerheid, maar wij riepen toen al: bestaanszekerheid zonder veiligheid bestaat niet. Dat besef is er nu bij de politiek. Dat betekent dat er lastige keuzes gemaakt moeten worden.”
Over een jaar of drie moeten we de boel op orde hebben, zei u eerder. Maar heeft u het dan ook over China en de VS?
De Kruif:
“We moeten onafhankelijk worden van de VS.”
Van Uhm:
“En van China, want we zitten aan de drain van hun grondstoffen. We moeten werken aan de onafhankelijkheid van Europa.”
Maar hebben we van de VS en China dan zoveel te vrezen?
Van Uhm:
“De militaire dreiging is minder voelbaar. Maar China heeft een grotere marinevloot dan de VS en meer dan 2 miljoen militairen. De gevechtskracht van de Chinezen is nog wel minder dan die van de Amerikanen, maar ze bouwen bij het leven. En waarom denk je dat ze dat doen?”
Als China ons aanvalt, zijn we daar dan klaar voor?
De Kruif:
“Nu we de VS nog als partner hebben, liggen de verhoudingen anders. Maar als de VS geen betrouwbare partner meer blijkt te zijn, moet je goed nadenken over wat je wilt voor de toekomst. Voor de VS speelt Europa geen rol meer. Dus we moeten nu heel snel onze zaken op orde krijgen.
China zal ons niet zo snel aanvallen. Maar dat land heeft geduld. Kijk naar wat ze doen in Afrika: daar komen ze ‘helpen’ met allerlei projecten en maken ze landen compleet afhankelijk van China. Je ziet dat China in Europa ook al havens probeert te kopen. Dus je moet zorgen dat je daar minder afhankelijk van wordt.”
En de VS dan, kan dat land morgen hier binnen staan?
De Kruif:
“De VS heeft een modern leger en kan alle doelen op grote afstand uitschakelen. Alleen hebben ze niet zoveel militairen, terwijl oorlogen nog steeds met mensen worden uitgevochten.
Vroeger vochten ze met een knots en nu met drones. De manier van oorlog voeren ontwikkelt zich razendsnel. Maar je ziet wat er in Oekraïne gebeurt. Wanneer heeft Rusland een gebied veroverd? Als de Russische vlag op het gemeentehuis kan worden geplaatst. Je kunt bombarderen, een cyberaanval doen, er overheen vliegen. Maar je hebt een gebied pas als je je maat 42 erop zet. Oorlog gaat over het breken van de wil van de tegenstander. Dat doe je pas als je er echt op de grond staat.”
Maar wat gaat er gebeuren als de Russen Nederland gaan bezetten?
Van Uhm:
“We zien niet meteen een scenario dat de Russen ineens in Rotterdam staan. Ze hebben nu nog de handen vol aan Oekraïne. Maar op een gegeven moment maken ze de volgende stap, bijvoorbeeld richting de Baltische staten of Finland. Dan komt ook hier de vraag: zijn wij bereid te doen wat we hebben beloofd?”
Een aanval op één is een aanval op allen.
Van Uhm:
“Precies, artikel 5. Dan komen we in conflict en raken we in oorlog. Ik zie hier niet meteen Russische tanks door de straten rijden, maar Nederland ligt strategisch, met onze havens en onze IT-infrastructuur. Dus moeten we goed kijken waar onze kwetsbaarheden liggen.”
Maar wat ga ik als individu daarvan merken?
De Kruif:
“Hetzelfde als wat ze nu in Oekraïne merken. Je hebt geen stroom meer, geen gas. De kritieke infrastructuur wordt aangevallen, je kunt niet meer met de auto en bruggen liggen eruit.
De oorlog komt naar je toe. Je hebt tegenwoordig wapens die op grote afstand werken. Dus je komt terecht in een volledig ontwrichte maatschappij.”
De Russen zullen dus niet door de straten rijden, maar er zal wel een raket overvliegen?
De Kruif:
“Precies. En als je dan elke nacht moet schuilen en je hebt geen veilige plek in de buurt, dan moet je wat gaan verzinnen. Wat er gaat gebeuren, is het zaaien van angst en onzekerheid.”
Van Uhm:
“Daar is Poetin al mee bezig. Hij is nu al bezig Europa uit elkaar te spelen. Er zijn onderzoeken gedaan waaruit blijkt dat er al tientallen sabotage- en beïnvloedingsincidenten in Europa zijn geweest. Het hoofd van Poetin is al lang in oorlog met ons, terwijl wij denken dat we nog niet in oorlog zijn.”
Jullie hebben het ook over de VS als bezetter. Hebben we daar echt wat van te vrezen?
Van Uhm:
“Ik zie niet dat de VS hier fysiek gaat binnenvallen. Maar denk aan een handelsoorlog.”
De Kruif:
“Of wat als de VS de clouddiensten eruit trekt? Dan hebben wij een probleem. Wij zijn superafhankelijk. Zonder de Amerikanen hebben wij geen kernwapenparaplu meer die ons beschermt. Dus we zijn kwetsbaar.
We moeten niet denken: dit gaat wel aan ons voorbij. We kunnen niet passief blijven, want zwakte wordt afgestraft.”
Van Uhm:
“Wij hebben de kogels horen fluiten, en ik kan je vertellen: dat is niet leuk. Dus wij beseffen als geen ander dat we moeten zorgen dat we de boel op orde hebben.”
Wat kun je als burger dan doen?
De Kruif:
“Wat wij doen is laten zien wat oorlog is en wat het kan betekenen. Zelfs je grootste vijand gun je geen oorlog. Maar we hebben het deels ook zelf in de hand.
De Holocaust begon niet met het bouwen van Auschwitz, maar met kleine stappen waar niemand tegen optrad. Als je passief blijft, roep je het kwaad over je af. Maar we kunnen ongelooflijk veel.”
Van Uhm:
“Begin eens met je af te vragen wat jij doet om de samenleving te helpen. Kun jij bijdragen aan een weerbare samenleving? Heb je een bedrijf? Kun je mogelijkheden creëren zodat personeel reservist kan worden? Kun je kijken hoe je je buren kunt helpen? We moeten naar elkaar omkijken, juist in tijden dat het slechter wordt. En we hebben staatslieden nodig, geen politici. Politici kijken naar de volgende verkiezingen, staatslieden naar de volgende generaties.”
Nou nuttig hoor, 'wij wisten het en jullie niet'. Wie heeft er wel of niets iets aan gedaan dan? Of gaat dit om het winnen van het voorspellingsspel?quote:Op maandag 23 februari 2026 08:37 schreef Papierversnipperaar het volgende:
The Guardian:
[..]
[..]
[..]
Ik vind veel artikelen van The Guardian vaak erg nuttig.quote:Op maandag 23 februari 2026 12:35 schreef 3rr0r het volgende:
[..]
Nou nuttig hoor, 'wij wisten het en jullie niet'. Wie heeft er wel of niets iets aan gedaan dan? Of gaat dit om het winnen van het voorspellingsspel?
Om te voorkomen dat de EU akkoord gaat met hulp aan Oekraïne, hoeft Rusland alleen maar te zorgen dat die pijplieiding stuk gaat/blijft.quote:sup]bron: nos.nl [/sup]
Orbán dreigde vorige week vrijdag al het Europees steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne te blokkeren.
Hij doet dat naar eigen zeggen omdat zijn land geen olie meer krijgt uit de Oekraïense Droezjba-pijpleiding, die onlangs beschadigd raakte door een Russische aanval. Volgens Hongarije doet Oekraïne te weinig om de olieleveringen weer op gang te brengen. "Het is aan Oekraïne of de transporten via de pijpleiding worden hervat of niet; het wordt steeds duidelijker dat we hier te maken hebben met openlijke politieke chantage," zei Orbán tegen het parlement in Boedapest.
Het is nog debieler; Twee netto-ontvangers gaan bepalen waar de netto-betalers hun centen aan uitgeven.quote:Op maandag 23 februari 2026 21:26 schreef bianconeri het volgende:
Echt smerig hoe Hongarije en Slowakije Oekraine aan het chanteren zijn.
Stro poppen van Poetin binnen de EU.
Toch te misselijk dat dit soort landen in de EU mogen blijven met deze leiders.
Aan de andere kant, het is lang en breed duidelijk hoe Slovakije en Hongarije er in staan. En de landen die Oekraine willen helpen kunnen dat prima buiten de EU om organiseren. Doen ze blijkbaar ook niet. Ze kunnen ook wel wat meer doen om Hongarije en Slovakije onder druk te zetten, gebeurd ook niet.quote:Op maandag 23 februari 2026 22:53 schreef TwenteFC het volgende:
[..]
Het is nog debieler; Twee netto-ontvangers gaan bepalen waar de netto-betalers hun centen aan uitgeven.
Ben op veel aspecten pro-Europa. Maar het moet wel compleet anders.
Hoe dan ? Heel lastig ook omdat er nu eenmaal (omgangs)regels zijn die in dit geval door Slowakije en Hongarije voor eigen gewin worden misbruikt. Het is net als de internationale rechtsorde, smeken met beide armen op de rug en de ander de handen vrij heeft.quote:Op maandag 23 februari 2026 23:14 schreef Joppiez het volgende:
[..]
Aan de andere kant, het is lang en breed duidelijk hoe Slovakije en Hongarije er in staan. En de landen die Oekraine willen helpen kunnen dat prima buiten de EU om organiseren. Doen ze blijkbaar ook niet. Ze kunnen ook wel wat meer doen om Hongarije en Slovakije onder druk te zetten, gebeurd ook niet.
We hadden allang alle pro-Poetinelementen uit de Nederlandse samenleving moeten elimineren.quote:Op dinsdag 24 februari 2026 07:37 schreef Perrin het volgende:
De oorlog gaat zijn vijfde jaar in.
[ x ]
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |