quote:Op zondag 1 maart 2026 15:31 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Kun je met jouw laadpaal ook sturen op alleen laden met overtollige zonnenergie? Geen idee of dit uberhaupt kan, maar omdat ik het wel vaker in je posts lees.Ja, dat kan, maar dat hoeft niet, want ik stel de auto's gewoon in op een maximum aantal ampere wat lager is dan wat de zon opbrengt, en dan zit ik altijd goed.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Natuurlijk, met bewolking laad je alsnog deels uit het net, dus dit werkt niet het hele jaar door, maar, op de momenten waar het strakblauw is, zoals nu (hier), werkt dit uitstekend. Vorig jaar ook op die manier gedaan (al was die 2e auto er toen nog niet in de zomer).
https://nos.nl/artikel/26(...)meer-zekerheid-gevenquote:Vanaf april minder bussen in Utrecht, 'moet meer zekerheid geven'
De vervoersbedrijven Transdev en Keolis willen vanaf april minder bussen laten rijden in de provincie Utrecht, zodat reizigers minder vaak te maken krijgen met rituitval. Het is een reactie op de aanhoudende problemen met de Utrechtse bussen.
Sinds december verzorgen de twee ov-bedrijven samen het busvervoer in de provincie Utrecht. Transdev rijdt in en rond de stad en Keolis rijdt in de rest van de provincie. De nieuwe dienstregelingen veroorzaakten de afgelopen tijd grote overlast voor reizigers, zoals rituitval en vertragingen. Dit kwam onder andere door een tekort aan bussen en personeel.
Transdev wil 11 procent minder busritten verzorgen en Keolis zal 9 procent afschalen, schrijft gedeputeerde André van Schie in een schriftelijk bericht aan de Provinciale Staten. Bij het schrappen van ritten wordt rekening gehouden met de bereikbaarheid van belangrijke bestemmingen, zoals scholen en ziekenhuizen.
Betrouwbaarheid heeft voorkeur
Volgens Van Schie zit er niets anders op voor de provincie dan zich neer te leggen bij de maatregel. Een betrouwbare beperkte dienstregeling krijgt volgens hem de voorkeur boven een normale dienstregeling met hoge uitval.
"Dit is in het belang van de vele reizigers die op dit moment gedupeerd worden, evenals de buschauffeurs die hun uiterste best doen om de dienstregeling uit te voeren en de frustratie van de reizigers te verduren krijgen", schrijft de gedeputeerde.
Vanaf september moet het aantal busritten langzaamaan weer opgeschroefd worden. Er moeten dan wel genoeg chauffeurs en bussen beschikbaar zijn. Ook moet er voldoende capaciteit op het stroomnet zijn om alle bussen op te laden, omdat er sinds de nieuwe busregeling steeds meer elektrische bussen worden ingezet.
'Het is een zooitje'
De topmannen van Transdev en Keolis boden eerder al hun excuses aan voor de problemen. Van Schie benadrukt in het bericht ook dat de problemen niet op korte termijn verholpen kunnen worden.
Reisorganisatie Rover vindt de oplossing voor de problemen "acceptabel" in deze situatie. Ook zij pleiten voor minder busritten waarvan verzekerd kan worden dat ze rijden. "Maar het had nooit zover mogen komen. Het is een zooitje", zegt een woordvoerder.
Als je geen baan hebt, kan je hem ook nooit verliezen.quote:Op vrijdag 6 maart 2026 17:40 schreef ACT-F het volgende:
[..]
https://nos.nl/artikel/26(...)meer-zekerheid-geven
UtrechtMaar ga vooral verder met het uitbreiden van je elektrische wagenpark
De aluminiumproductie vindt plaats dmv van electrolyse van een gesmolten zout, hierbij wordt veel stroom verbruikt. Het zuurstof zit erg sterk verbonden aan het aluminium in het aluminium-erts, er is dus veel energie nodig om die verbinding te doorbreken.quote:Op zondag 8 maart 2026 15:12 schreef ACT-F het volgende:
Aluminiumprijs schiet omhoog door onrust in Golfregio
De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen. Dat is de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. De prijsstijging heeft te maken met de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
Door de oorlog, die vorige week begon, zijn leveringen uit de regio verstoord. Daarnaast bereiden grondstoffenhandelaren zich voor op mogelijke verdere onderbrekingen. Iran blijft landen in de Golfregio aanvallen, terwijl Iran doelwit van de Verenigde Staten en Israël blijft.
De prijs van aluminium bedraagt inmiddels 3.446 dollar per ton, omgerekend bijna 3.000 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van de afgelopen maanden voort.
Het aanbod van aluminium wordt al maanden krapper. De wereldwijde voorraden zijn gekrompen door een limiet op de smeltcapaciteit in China en productiebeperkingen in Europa vanwege hogere stroomprijzen. Aan de andere kant blijft de vraag naar het metaal vanuit de bouw- en duurzame-energiesectoren naar verwachting sterk.
https://www.nu.nl/economi(...)st-in-golfregio.html
Zo wordt de energietransitie alleen maar duurder
quote:AI Overview
Het energieverbruik voor de productie van 1 kg aluminium is sterk afhankelijk van de bron (primair uit erts of secundair uit recycling):
Primair aluminium (uit bauxiet): Dit is zeer energie-intensief en kost gemiddeld 13 tot 16 kWh per kg.
Totale energie: Voor het gehele productieproces van 1 kg primair aluminium (van bauxiet tot aluminium) is ongeveer 10 kWh aan fossiele brandstoffen en bijna 20 kWh aan elektrische energie nodig.
Grondstof: Voor 1 kg aluminium is ongeveer 3,7 kg bauxiet nodig.
https://nos.nl/artikel/26(...)roomnet-te-voorkomenquote:Kabinet denkt aan crisismaatregelen om aansluitstop stroomnet te voorkomen
Het kabinet overweegt om meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris De Bat (Energie) aan de Tweede Kamer.
Dat betekent bijvoorbeeld dat bestaande kabels zwaarder worden belast of dat netbeheerders overcapaciteit die is bedoeld voor bijzondere omstandigheden gaan inzetten. Hierdoor is er wel meer risico op storingen, aldus de staatssecretaris.
Opties en effecten
De CDA-staatssecretaris suggereert dat netbeheerder Tennet uitbreidingscapaciteit vanuit elders kan "verschuiven" naar het midden van het land. Of deze ingrepen genoeg zijn om nieuwe aansluitingen op het stroomnet mogelijk te maken, moet Tennet beoordelen.
De Bat schrijft dat "tot en met april" opties en effecten in kaart worden gebracht. Tegen die tijd moet worden besloten of een volledige aansluitstop noodzakelijk is, of toch kan worden voorkomen.
De netbeheerder waarschuwde vorige maand dat een stop dreigt in Flevoland, Utrecht en Gelderland. Dat zou betekenen dat er vanaf de zomer in deze provincies ook geen nieuwe contracten voor woningen meer afgegeven kunnen worden. De situatie in de regio's is volgens De Bat "uitzonderlijk" en niet in lijn met het landelijke beeld van het stroomnet.
'Geen taboes'
Het stroomnet is op veel plekken in Nederland overvol, waardoor nieuwe huizen of bedrijven niet altijd een stroomaansluiting kunnen krijgen of daar lang op moeten wachten. De elektriciteitskabels moeten namelijk niet overbelast raken op het moment dat veel mensen tegelijk veel stroom gebruiken.
Het kabinet wil een aansluitstop "koste wat kost" voorkomen. Wat De Bat betreft zijn er "geen taboes" om de knelpunten in het midden van het land op te lossen, "ook als die pijnlijk en duur zijn". Die taak ligt bij een crisisorganisatie waar onder meer de provincies, meerdere ministeries en netbeheerders bij betrokken zijn.
Hebben we dan al 3 redenen om de open haard aan te steken. Gezelligheid, warmte én licht.quote:Op donderdag 12 maart 2026 19:50 schreef ACT-F het volgende:
[..]
https://nos.nl/artikel/26(...)roomnet-te-voorkomen
We gaan op het randje levenAls het misgaat dan krijg je met een beetje pech een domino-effect net als in Spanje. Toch een beetje gedeelde smart zodat het midden van Nederland niet alleen zonder stroom zit.
https://www.oost.nl/nieuw(...)k-als-de-zon-schijntquote:Diepvries op standje ijskoud: Enexis pleit voor stroomverbruik als de zon schijnt
Netbeheerder Enexis vraagt om hulp in de strijd tegen netcongestie. Met name op zonnige dagen wordt er veel stroom teruggeleverd aan het elektriciteitsnet, waardoor het overbelast kan raken. Om dat te voorkomen doet de netbeheerder een oproep om juist stroom te verbruiken als de zon schijnt.
Veel bedrijven en huishoudens hebben zonnepanelen, wanneer de daardoor opgewekte stroom niet wordt verbruikt, wordt dat teruggeleverd aan het net. "Op zonnige dagen in het voorjaar en de zomer wordt er weinig stroom verbruikt, maar juist veel teruggeleverd", merken ze bij Enexis.
"Dan bestaat de kans dat het stroomnet overbelast raakt. Vooral in weekenden, wanneer veel bedrijven gesloten zijn. Bij overbelasting kunnen kabels en stations beschadigen. Dit zorgt voor langdurige stroomuitval.
Extra maatregelen
Enexis heeft al afspraken met grote bedrijven om op drukke momenten minder stroom terug te leveren. "We verwachten dat de genomen maatregelen voldoende zijn om de pieken op te vangen, maar kunnen dit niet garanderen."
"In het uiterste geval schakelen we tijdelijk een deel van het elektriciteitsstation uit. De aangesloten bedrijven en huishoudens hebben dan enkele uren geen stroom en kunnen niet terugleveren."
De netbeheerder wil dat voorkomen en roept daarom op om stroomverbruik met name tussen 11.00 en 15.00 uur te plannen. Dan schijnt de zon het hardst. "Denk aan het opladen van elektrische voertuigen, wassen, drogen of andere energie-intensieve activiteiten."
Uitbreiden kost tijd
Het stroomnet wordt ook in Overijssel stukje bij beetje uitgebreid. Dit neemt jaren in beslag. De huidige verwachting is dat de problemen op het stroomnet nog tot 2035 zullen aanhouden. "Daarom verwachten we de komende jaren vaker momenten met weinig ruimte op het net", aldus Enexis.
V2G zou misschien mooi zijn.quote:Op zaterdag 14 maart 2026 08:19 schreef CoolGuy het volgende:
Op die uren is het sowieso het handigst om de auto's op te laden etc, dus wij zorgen er al braaf voor dat we op die uren veel stroom verbruiken zodat er minder terug geleverd wordt. Eigenlijk helpen wij ervoor zorgen dat andere mensen stroom blijven hebben.
Mooie uitvinding man, die EV's.
Elektra tussen 17:00 - 21:00 duurder maken met als gevolg dat thuibatterijen rendabeler zijn. En dan kunnen mensen al die overtollige kWh's grotendeels zelf opslaan.quote:Op zaterdag 14 maart 2026 01:24 schreef ACT-F het volgende:
[..]
https://www.oost.nl/nieuw(...)k-als-de-zon-schijnt
Dynamisch contract verplicht stellen, of het licht uit
Dat is het al, maar het zijn de vaste contracten die het verschil teniet doen waardoor er geen prikkel is om de spits te mijden en de dal op te zoeken. Vandaar dat een dynamisch contract de standaard zou moeten zijn.quote:Op zaterdag 14 maart 2026 08:51 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Elektra tussen 17:00 - 21:00 duurder maken met als gevolg dat thuibatterijen rendabeler zijn. En dan kunnen mensen al die overtollige kWh's grotendeels zelf opslaan.
https://nos.nl/artikel/26(...)teit-op-piekmomenten
Maar zoals ik het artikel lees (zie dat nos artikel) gaat dat dus vanaf 2028 voor iedereen gelden.quote:Op zaterdag 14 maart 2026 10:03 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Dat is het al, maar het zijn de vaste contracten die het verschil teniet doen waardoor er geen prikkel is om de spits te mijden en de dal op te zoeken. Vandaar dat een dynamisch contract de standaard zou moeten zijn.
En dat is dus waarom ik al sinds de EV er is ik niét tijdens de spitsuren laad. Als ik pas om 17u kan gaan laden of nog later dan dat omdat ik niet eerder thuis ben kan ik ook prima pas beginnen met laden om 21.30u. Maar de dagen dat ik vanuit huis werk kan ik gewoon beginnen om 10u in de ochtend.quote:Op zaterdag 14 maart 2026 10:11 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Maar zoals ik het artikel lees (zie dat nos artikel) gaat dat dus vanaf 2028 voor iedereen gelden.
Daarnaast krijg je dan dus met een vast contract vrijwel niks meer voor elke kWh die je teruglevert en gaat het dus meer lonen om zelf te gebruiken.
Waarschuwing #87 dat het helemaal fout aan het gaan is.quote:Netbeheerders dringen aan op minder regelgeving: stroomvoorziening van nieuwe huizen in gevaar
Perk de regelgeving voor de energievoorziening voor huizen drastisch in. Die oproep doen projectontwikkelaars, woningcorporaties en netbeheerders voorafgaand aan hun gesprek met de Tweede Kamer. Zo niet, dan dreigen honderdduizenden nieuwbouwwoningen zonder stroomaansluiting te komen zitten.
De directe aanleiding voor de oproep is het bericht dat netbeheerder TenneT medio februari naar buiten bracht over het stroomtekort in de regio Flevoland, Gelderland en Utrecht. Ondanks alle inspanningen ter verzwaring van het stroomnet dreigt daar een volledige aansluitstop, ook voor woningen. Bijna overal in Nederland staat de netcapaciteit inmiddels zwaar onder druk.
„Nederland elektrificeert in hoog tempo”, zegt Netbeheer Nederland, de vereniging van alle partijen die verantwoordelijk zijn voor het beheer van het stroomnet. „Bedrijven verduurzamen, bewoners stappen over op warmtepompen en elektrische auto’s en steeds meer energie wordt duurzaam opgewekt. Daarmee groeit ook de vraag naar transportcapaciteit op het elektriciteitsnet.”
Gesprek met Tweede Kamer
Donderdag zitten vertegenwoordigers van de brancheorganisaties aan tafel met Kamerleden. Ook afgevaardigden van de provincies en de gemeenten sluiten aan. Zij pleiten onder andere voor meer geld om genoeg mensen aan te nemen, zodat bijvoorbeeld de vergunningverlening vlot blijft gaan. Ook zeggen de gemeenten dat zij maar heel beperkt inzicht hebben in hoe erg de problematiek op lokaal niveau is. Terwijl de lagere overheden vooral hun eigen rol in de aanpak van de problematiek benadrukken, vragen de andere betrokken partijen juist om meer regie vanuit het rijk.
Zo zegt Netbeheer Nederland dat de uitbreiding van het net wordt vertraagd door ellenlange bezwaarprocedures en vergunningaanvragen. Daarom willen netbeheerders dat de Kamer versneld gaat kijken naar een maatregel die het aantal beroepsmogelijkheden bij de bouw van grote midden of hoogspanningsstations beperkt. Ook willen de netbeheerders bestaande hoogspanningsstations vergunningsvrij kunnen uitbreiden.
https://www.telegraaf.nl/(...)evaar/145031001.html
Het kabinet Jetten is traag en bureaucratisch. Het gaat hier niet helpen. Klaarblijkelijk was de boodschap de afgelopen maanden niet hard en duidelijk genoeg.quote:Op donderdag 2 april 2026 00:03 schreef voetbalmanager2 het volgende:
[..]
Waarschuwing #87 dat het helemaal fout aan het gaan is.
ELK kabinet is traag en bureaucratischquote:Op donderdag 2 april 2026 00:17 schreef Peppert het volgende:
[..]
Het kabinet Jetten is traag en bureaucratisch. Het gaat hier niet helpen. Klaarblijkelijk was de boodschap de afgelopen maanden niet hard en duidelijk genoeg.
Elektrificatie is top, maar het ontbreekt ons een beetje aan een goede manier om de elektriciteit ook 24/7 goed op te kunnen wekken. Onze aardgascentrales worden al op een laag pitje gezet als zon en wind veel opleveren, maar het is heel zeldzaam dat die de volle mep op kunnen wekken. Dus een hoop aardgas is nog steeds nodig, samen met wat kolen en houtpellets. En je bouwt niet even een aardgascentrale om naar kolen of biomassa. Die werken met straalmotoren.quote:Op donderdag 2 april 2026 00:03 schreef voetbalmanager2 het volgende:
[..]
Waarschuwing #87 dat het helemaal fout aan het gaan is.
Hier ontbreekt het al decennia aan. De privatisering heeft het probleem verergerd omdat er allemaal eilanden zijn ontstaan waar het eigen belang voorop staat.quote:Op donderdag 2 april 2026 00:03 schreef voetbalmanager2 het volgende:
vragen de andere betrokken partijen juist om meer regie vanuit het rijk
De netbeheerders zijn toch juist flink geconcentreerd (en nog steeds in eigendom van overheden)?quote:Op donderdag 2 april 2026 00:54 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Hier ontbreekt het al decennia aan. De privatisering heeft het probleem verergerd omdat er allemaal eilanden zijn ontstaan waar het eigen belang voorop staat.
Je hebt diverse regionale netwerkbeheerders met een eigen beleid. Dat gaat ten koste van uniformiteit en grootschalige inkoop. Op bestuurlijk vlak hebben ze meer autonomie die weer beknot wordt door overheidsbeleid gehandhaafd door de ACM.quote:Op donderdag 2 april 2026 07:20 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
De netbeheerders zijn toch juist flink geconcentreerd (en nog steeds in eigendom van overheden)?
Niet van buitenlanders?quote:Op vrijdag 20 februari 2026 23:54 schreef michaelmoore het volgende:
ik heb de indruk dat al die problemen van stikstof en stroom en ruimte gebrek door ambtenaren veroorzaakt worden
Ja elke ambtenaar werkt zodat ze burgers kunnen laten wachten. Is ook hun beoogde doel. Maar misschien kan je het voor de zekerheid aan AI vragen of dat klopt.quote:Op zaterdag 21 februari 2026 00:29 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
Als ik de baas was over alle vergunningen dan zou ik ook iedereen laten wachten , dan voel jezelf erg machtig
Post #47 pas, duurde best langquote:Op zondag 22 februari 2026 11:56 schreef Alpha0 het volgende:
[..]
De olifant in de kamer is ondertussen als spreekwoord niet meer geschikt hiervoor. Het is te bizar voor woorden dit.
Jij bent iets op het spoorquote:Op maandag 23 februari 2026 22:03 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
"Het beleid" heeft als doel ons de afgrond in te loodsen. Zodat we overal mee akkoord gaan, als dat de zaak zou kunnen verbeteren.
Heel weinig mensen denken er zelf over na. De meeste willen wat hun gevoel hun vertelt, zonder enige kennis van zaken. En ze geloven wat hun politici hun vertellen, want die behoren het wel te weten. Maar in de praktijk komen die van Greenpeace en volgen ze ook hun gevoel, zonder ooit zelf wat uit te rekenen. Feiten komen er niet aan te pas.
En voor de minderheid die overal zelf in geďnvesteerd hebben: voor hun werkt het. Of toch zodra ze een thuisaccu hebben gekocht.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
quote:Op donderdag 2 april 2026 14:45 schreef Ambtenaar030 het volgende:
[..]
Jij bent iets op het spoorDus jij vind, dat we zonnepanelen op ieder dak moeten leggen, ons deel van de Noordzee vol moeten leggen met windparken, een hoop waterstoffabrieken moeten bouwen en daarmee het aardgas vervangen? Thuis stoken en koken op waterstof? En ondertussen alle andere elektriciteitscentrales ontmantelen?SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Nee dat vind ik niet.quote:Op donderdag 2 april 2026 14:52 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus jij vind, dat we zonnepanelen op ieder dak moeten leggen, ons deel van de Noordzee vol moeten leggen met windparken, een hoop waterstoffabrieken moeten bouwen en daarmee het aardgas vervangen? Thuis stoken en koken op waterstof? En ondertussen alle andere elektriciteitscentrales ontmantelen?
Ik denk dat zonnepanelen op ieder dak zinvol is als je er batterijen bij plaatst, zodat je de pieken opvangt. Op dit moment heb je overdag in woonwijken overproductie, en heb je 's avonds te weinig capaciteit. Door batterijen te plaatsen haal je die pieken eruit.quote:Op donderdag 2 april 2026 14:52 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus jij vind, dat we zonnepanelen op ieder dak moeten leggen, ons deel van de Noordzee vol moeten leggen met windparken, een hoop waterstoffabrieken moeten bouwen en daarmee het aardgas vervangen? Thuis stoken en koken op waterstof? En ondertussen alle andere elektriciteitscentrales ontmantelen?
niet directquote:Op donderdag 2 april 2026 14:42 schreef Ambtenaar030 het volgende:
[..]
Niet van buitenlanders?
[..]
Ja elke ambtenaar werkt zodat ze burgers kunnen laten wachten. Is ook hun beoogde doel.
De helft van alle energie wordt gebruikt voor verwarming in de winter. Daar hebben we centrales voor nodig die in de winter werken. En die het ook doen als het een week niet waait. Op 1 kleine kerncentrale na, verbranden die allemaal fossiele brandstof. Maar die moeten uit als de zon flink schijnt of het hard waait. En dus draaien veel van die centrales alleen in de winter. Ze moeten dus in korte tijd hun geld opbrengen, met veel minder subsidies en zonder prijsgaranties, in tegenstelling tot zon en wind. En daarom gaan er steeds meer failliet.quote:Op donderdag 2 april 2026 14:59 schreef beefkeek het volgende:
[..]
Ik denk dat zonnepanelen op ieder dak zinvol is als je er batterijen bij plaatst, zodat je de pieken opvangt. Op dit moment heb je overdag in woonwijken overproductie, en heb je 's avonds te weinig capaciteit. Door batterijen te plaatsen haal je die pieken eruit.
Het grootste probleem met waterstof daarvoor is het enorme explosiegevaar. En alhoewel het per kilo meer energie bevat dan aardgas, neemt het ook tien keer zoveel ruimte in.quote:Persoonlijk denk ik dat waterstof weinig toe gaat voegen in individuele woningen. Aardgas of waterstof gebruiken om elektriciteit te genereren zou kunnen, maar daar kun je ook kernenergie of welke andere manier van opwekken ook voor gebruiken.
Ja, daar wil de regering die waterstof voor gebruiken. Want stroom kun je alleen in kleine hoeveelheden een korte tijd opslaan. Accu's. Als je er thuis 1 hebt om de piek over de dag te verspreiden, doet hij nog steeds niks als het een dag bewolkt is.quote:Het grootste probleem is de capaciteit op bepaalde tijden. Als je de piek eraf kan halen met die tijden los je een groot deel van het probleem al op.
Maar denk je, dat je die installatie bij jouw thuis gewoon een paar miljoen keer kunt opschalen voor het hele land, of komt er toch nog wat meer bij kijken? Hoe zou jij dat aanpakken?quote:Ik heb zelf 25 zonnepanelen, een thuisbatterij en 2 EV's en merk dat ik vooral eigen capaciteit gebruik en opwek, ik gebruik tussen maart en oktober bijna niets van het net, en in de andere maanden zo'n 5 tot 10kWh per dag. Zoals @:TheFreshPrince zei, het is best verslavend
Ik denk dat het duidelijk is dat waterstof niet biedt wat ervan verwacht wordt, dus is er iets anders nodig. Die focus op waterstof is denk ik niet het juiste, daar ben ik het helemaal mee eens.quote:Op donderdag 2 april 2026 15:16 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
De helft van alle energie wordt gebruikt voor verwarming in de winter. Daar hebben we centrales voor nodig die in de winter werken. En die het ook doen als het een week niet waait. Op 1 kleine kerncentrale na, verbranden die allemaal fossiele brandstof. Maar die moeten uit als de zon flink schijnt of het hard waait. En dus draaien veel van die centrales alleen in de winter. Ze moeten dus in korte tijd hun geld opbrengen, met veel minder subsidies en zonder prijsgaranties, in tegenstelling tot zon en wind. En daarom gaan er steeds meer failliet.
Ja, ik snap persoonlijk ook niet zo goed hoe ze denken dat je thuis (veilig) met waterstof kunt koken etc. Waterstof zal een functie in de maatschappij hebben, maar niet de centrale functie die verwacht wordt.quote:Het grootste probleem met waterstof daarvoor is het enorme explosiegevaar. En alhoewel het per kilo meer energie bevat dan aardgas, neemt het ook tien keer zoveel ruimte in.
Maar je kunt die accu wel laden vanaf 't net op 't moment dat de beschikbaarheid hoog is. Batterij midden op de dag bijladen zodat je op de piek momenten vanaf je batterij werkt.quote:Ja, daar wil de regering die waterstof voor gebruiken. Want stroom kun je alleen in kleine hoeveelheden een korte tijd opslaan. Accu's. Als je er thuis 1 hebt om de piek over de dag te verspreiden, doet hij nog steeds niks als het een dag bewolkt is.
Ik denk dat het duidelijk is dat ik niet getrouwd ben met waterstof :-)quote:Maar als je daar waterstof voor gaat gebruiken, gooi je de helft van de energie weg bij het omzetten en koelen. En waterstof is ook heel erg slecht op te slaan. Dan kun je er beter ammoniak van maken. Maar dan moet je daar wel nieuwe apparatuur en elektriciteitscentrales voor gaan maken. Nou is ammoniak ook niet zulk fijn spul, dus eigenlijk kun je er beter eFuel van maken. Methaan, bijvoorbeeld. Maar dan gooi je nog veel meer energie weg.
Tuurlijk komt er veel meer bij kijken. Maar als je 500.000 woningen zo in kunt richten dat hun verbruik vanaf 't net tijdens de piekperiode naar 0 gaat (omdat ze vanaf de batterij werken) koopt dat je een hoop tijd. Ik vind daarnaast wel dat grootverbruikers zoals datacenters en hoogovens ook actie moeten ondernemen om zoveel mogelijk capaciteit lokaal op te wekken en te verbruiken. Stel dat je 500 zonnepanelen op 't dak van een datacenter smijt, elk met 400Wp. Dat is 2.000.000Wp, of 2mWh.quote:Maar denk je, dat je die installatie bij jouw thuis gewoon een paar miljoen keer kunt opschalen voor het hele land, of komt er toch nog wat meer bij kijken? Hoe zou jij dat aanpakken?
Dan heb ik wat gemist?quote:Op donderdag 2 april 2026 14:34 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Je hebt diverse regionale netwerkbeheerders met een eigen beleid. Dat gaat ten koste van uniformiteit en grootschalige inkoop. Op bestuurlijk vlak hebben ze meer autonomie die weer beknot wordt door overheidsbeleid gehandhaafd door de ACM.
In de oude situatie had je meer centrale aansturing en meer samenwerking omdat er geen winstoogmerk was. Denk daarbij aan standaardiseren van meters, kabels, transformatoren die bij Nederlandse leveranciers werden besteld. Daarmee waren de lijntjes ook korter wat de efficiëntie ten goede kwam. Tegenwoordig moet alles aanbesteed worden waardoor de nadruk meer op prijs komt dan kwaliteit en efficiëntie.
Je zou het zo in kunnen richten, dat alle huizen met een groot genoeg dak ~9 maanden per jaar zelfvoorzienend kunnen zijn, als je zuinig bent met je stroom als het somber weer is. Maar in de winter moet je dan nog steeds net zoveel stroom uit het net halen als je de rest van het jaar verbruikt. Dus dat maakt elektriciteitscentrales nog veel onrendabeler. En het stroomnet is er ook niet voor gemaakt om alle stroom bij de huishoudens op te wekken, of als het hard waait alle stroom uit de Noordzee te transporteren door het hele land. Daarom moeten de netwerkbeheerders daar ook honderden miljarden in investeren.quote:Op donderdag 2 april 2026 15:31 schreef beefkeek het volgende:
Tuurlijk komt er veel meer bij kijken. Maar als je 500.000 woningen zo in kunt richten dat hun verbruik vanaf 't net tijdens de piekperiode naar 0 gaat (omdat ze vanaf de batterij werken) koopt dat je een hoop tijd.
Een datacentrum is wel groot, maar het gebruikt al snel net zo veel stroom als een half miljoen huishoudens. De datacentra van Microsoft in Amsterdam, Middenmeer en Wieringermeer verbruiken samen ongeveer net zoveel energie als de huishoudens in Amsterdam, maar zijn qua oppervlakte vele malen kleiner. Dus het helpt wel om daar zonnepanelen op te leggen, maar slechts een klein beetje.quote:Ik vind daarnaast wel dat grootverbruikers zoals datacenters en hoogovens ook actie moeten ondernemen om zoveel mogelijk capaciteit lokaal op te wekken en te verbruiken. Stel dat je 500 zonnepanelen op 't dak van een datacenter smijt, elk met 400Wp. Dat is 2.000.000Wp, of 2mWh.
Er zijn zo'n 200 datacenters. Op een flink aantal daarvan zonnepanelen gooien maakt een heel groot verschil op de piek.
Vergeet niet, het verbruik hoeft niet naar 0, de piek moet afgeschaafd worden.
Ja. Wat je mist is, dat die grote bedrijven al dat werk niet zelf doen, maar uitbesteden aan kleinere bedrijven. En daar dat vaak een groot gebied omvat, besteden die het ook weer uit aan plaatselijke aannemers.quote:Op donderdag 2 april 2026 15:32 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Dan heb ik wat gemist?
Een Enexis of Liander e.d. zijn toch ontstaan uit de splitsing tussen netbeheerders en stroomverkopers? En die ontstonden weer uit allerlei lokale en regionale clubs.
Beetje dit idee.
[ afbeelding ]
En dat echte winstoogmerk is er nog steeds niet. Want overheden waren en zijn de aandeelhouders.
Klopt, maar dat overheden aandeelhouders zijn maakt nog steeds dat het private bedrijven zijn. De overheid heeft ook aandelen in Schiphol en dat is echt geen filantropische instelling.quote:Op donderdag 2 april 2026 15:32 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Dan heb ik wat gemist?
Een Enexis of Liander e.d. zijn toch ontstaan uit de splitsing tussen netbeheerders en stroomverkopers? En die ontstonden weer uit allerlei lokale en regionale clubs.
Beetje dit idee.
[ afbeelding ]
En dat echte winstoogmerk is er nog steeds niet. Want overheden waren en zijn de aandeelhouders.
We hebben de Klimaatwet, uit 2017, waar in staat wat we gaan doen en hoe we dat gaan doen. Hier en daar is daar wel aan geschaafd, maar het concept is nog hetzelfde. Maar dat is weer een uitvloeisel van de angst die we hebben, dat de Aarde om zeep gaat als we niet heel snel stoppen met het produceren van grote hoeveelheden kooldioxide. Wat natuurlijk een heel links idee is. Je mag nog wel gewoon adem blijven halenquote:
Dat is dan denk ik wat je tegen ACT moet zeggen. Die stelde dat het voorheen centralistischer en efficiënter was. Ik toon aan dat dat niet klopt.quote:Op donderdag 2 april 2026 16:13 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja. Wat je mist is, dat die grote bedrijven al dat werk niet zelf doen, maar uitbesteden aan kleinere bedrijven. En daar dat vaak een groot gebied omvat, besteden die het ook weer uit aan plaatselijke aannemers.
Bij ons hebben ze de laatste paar jaar glasvezel aangelegd. De opdrachtgever heeft geen idee wie er bij jou langs de deur gaat komen. Die kan je alleen vertellen welke hoofdaannemers welke regio onder beheer hebben. Die moeten je dan weer doorverwijzen naar de lokale onderaannemer. Die het vaak niet eens weet als de daarvoor ingehuurde ZZP-er niet is komen opdagen. De opdrachtgever en hoofdaannemer weten meestal niet eens of jij op de lijst staat en wat de status van jouw aansluiting is. Maar ze verdienen er allemaal goed aan.
Vroeger, lang geleden, tot eind vorige eeuw, had je staatsbedrijven, zoals de PTT, die alle brieven, pakjes en telefonie verzorgden. Dat deden ze allemaal zelf en hun werknemers waren allemaal ambtenaren. Op een gegeven moment moest dat worden geprivatiseerd. Dus je gaat het opsplitsen in verschillende bedrijven, die nu moeten gaan concurreren. Dus het eerste dat ze dan doen is reorganiseren en zoveel mogelijk uitbesteden. Je hakt het bedrijf dan in kleine stukjes, zogezegd, die allemaal overhead hebben en winst moeten maken.quote:Op donderdag 2 april 2026 17:29 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Dat is dan denk ik wat je tegen ACT moet zeggen. Die stelde dat het voorheen centralistischer en efficiënter was. Ik toon aan dat dat niet klopt.
Dat het grote werk door aannemers wordt gedaan zal al een jaar of 100 het geval zijn.
Overigens is glasvezel een compleet ander verhaal. Dat is volledig privaat en ik verbaas me er ook sterk over dat het op een of andere manier uit kan om vier concurrerende netten naast elkaar te leggen. Zelfs als je Turken of Bulgaren invliegt om de sleuven te graven.
terwijl we na G5 ook nog G6 en G7 krijgen en glasvezel volstrekt overbodig gaat worden en maar graven die bulgarenquote:Op donderdag 2 april 2026 17:29 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Dat is dan denk ik wat je tegen ACT moet zeggen. Die stelde dat het voorheen centralistischer en efficiënter was. Ik toon aan dat dat niet klopt.
Dat het grote werk door aannemers wordt gedaan zal al een jaar of 100 het geval zijn.
Overigens is glasvezel een compleet ander verhaal. Dat is volledig privaat en ik verbaas me er ook sterk over dat het op een of andere manier uit kan om vier concurrerende netten naast elkaar te leggen. Zelfs als je Turken of Bulgaren invliegt om de sleuven te graven.
Sorry maar het verschil tussen de netbeheerders en glasvezel of de PTT is juist zeer groot.quote:Op donderdag 2 april 2026 18:14 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Vroeger, lang geleden, tot eind vorige eeuw, had je staatsbedrijven, zoals de PTT, die alle brieven, pakjes en telefonie verzorgden. Dat deden ze allemaal zelf en hun werknemers waren allemaal ambtenaren. Op een gegeven moment moest dat worden geprivatiseerd. Dus je gaat het opsplitsen in verschillende bedrijven, die nu moeten gaan concurreren. Dus het eerste dat ze dan doen is reorganiseren en zoveel mogelijk uitbesteden. Je hakt het bedrijf dan in kleine stukjes, zogezegd, die allemaal overhead hebben en winst moeten maken.
Vanaf dat moment is het doel niet meer hun dienst verlenen, maar winst maken. Om te beginnen door zo weinig mogelijk kosten te maken en dus de salarissen via die reorganisaties zo laag mogelijk te maken. En dan door op de golfbaan lucratieve contracten te bedingen. Het waren vroeger tenslotte allemaal collega's. Dus het belangrijkste verschil is dat ze nu allemaal een andere bedrijfsnaam op hun contract staan. Verder verandert er niet zo veel. En wat ze besparen aan loonkosten gaat naar de aandeelhouders.
Daarom zijn de meeste grote Europese bedrijven nu alleen nog een investeringsmaatschappij. Philips, bijvoorbeeld. Omdat ze alle werkzaamheden (behalve het management en de boekhouding) hebben uitbesteed of verkocht.
Hoe ze dat in de energiemarkt precies hebben gedaan moet je aan @:ACT-F vragen, dat weet ik niet. Maar het verschil met die glasvezelbedrijven is niet zo groot. Het is tegenwoordig heel normaal dat je stoep meerdere keren per jaar open moet om er een extra leiding of kabel in te stoppen. En voor iedere soort werkzaamheid wordt er een andere onderaannemer ingehuurd. Ze hebben wel een hoop infrastructuur, waar ze natuurlijk hun eigen mensen voor in dienst hebben.
Opwekking en distributie zijn tegenwoordig 2 verschillende werelden waar het eerst 1 was. Vooral de decentrale opwekking heeft inefficiëntie in de hand gewerkt. Een zonne- of windpark wordt op een plek aangelegd wat financieel gunstig is voor de producent maar ongunstig kan zijn voor de netbeheerder. Maar dat is niet het probleem van de producent voor wie het niet uitmaakt of de netbeheerder 1 kilometer kabel moet trekken of 100 kilometer. In de oude situatie had je afstemming daarin zodat de opwekking zo dicht mogelijk in de buurt van afnemers en/of bestaande infrastructuur was.quote:Op donderdag 2 april 2026 18:41 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Sorry maar het verschil tussen de netbeheerders en glasvezel of de PTT is juist zeer groot.
De netwerken voor gas en elektra zijn volledig in publieke handen. Die voor telecommunicatie zijn juist volledig privaat. Overigens had ook de PTT maar weinig ambtenaren in dienst die de telefoonkabels ingroeven. Het was ook toen al slimmer om grote klussen in die richting uit te besteden.
Dat duurt hier dan nog minstens 2 jaar en 10 maanden.quote:Op vrijdag 3 april 2026 21:59 schreef SymbolicFrank het volgende:
Als je nog geen dynamisch contract hebt, mag je binnenkort kiezen tussen een heel duur vast contract, of een contract met seizoenstarieven: in de zomer krijg je een beetje korting en in de winter betaal je minstens het dubbele.
Toen betaalde je ook 10 gulden per minuut on te bellen met de VS.quote:Op donderdag 2 april 2026 18:14 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Vroeger, lang geleden, tot eind vorige eeuw, had je staatsbedrijven, zoals de PTT, die alle brieven, pakjes en telefonie verzorgden. Dat deden ze allemaal zelf en hun werknemers waren allemaal ambtenaren. Op een gegeven moment moest dat worden geprivatiseerd. Dus je gaat het opsplitsen in verschillende bedrijven, die nu moeten gaan concurreren. Dus het eerste dat ze dan doen is reorganiseren en zoveel mogelijk uitbesteden. Je hakt het bedrijf dan in kleine stukjes, zogezegd, die allemaal overhead hebben en winst moeten maken.
Vanaf dat moment is het doel niet meer hun dienst verlenen, maar winst maken. Om te beginnen door zo weinig mogelijk kosten te maken en dus de salarissen via die reorganisaties zo laag mogelijk te maken. En dan door op de golfbaan lucratieve contracten te bedingen. Het waren vroeger tenslotte allemaal collega's. Dus het belangrijkste verschil is dat ze nu allemaal een andere bedrijfsnaam op hun contract staan. Verder verandert er niet zo veel. En wat ze besparen aan loonkosten gaat naar de aandeelhouders.
Daarom zijn de meeste grote Europese bedrijven nu alleen nog een investeringsmaatschappij. Philips, bijvoorbeeld. Omdat ze alle werkzaamheden (behalve het management en de boekhouding) hebben uitbesteed of verkocht.
Hoe ze dat in de energiemarkt precies hebben gedaan moet je aan @:ACT-F vragen, dat weet ik niet. Maar het verschil met die glasvezelbedrijven is niet zo groot. Het is tegenwoordig heel normaal dat je stoep meerdere keren per jaar open moet om er een extra leiding of kabel in te stoppen. En voor iedere soort werkzaamheid wordt er een andere onderaannemer ingehuurd. Ze hebben wel een hoop infrastructuur, waar ze natuurlijk hun eigen mensen voor in dienst hebben.
Dat is een uitstekend idee dat heel veel geld en overlast bespaart, maar dan moet je dat de gemeente en de provincie laten doen. Dat is nu allemaal geprivatiseerd.quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:13 schreef Nebelwerfer het volgende:
Vraag die ik hier denk ik wel kan stellen:
Waarom legt men, bij nieuwe bestrating, geen soort van buizenstelsel aan waar men naar hartelust kabels kan toevoegen dan wel verwijderen als het nut niet meer daar is? 1 keer een grotere investering waar je vervolgens jarenlang plezier aan hebt. Als de gemeente hem plaats kan deze bedrijven met belang aan kabels hiervoor laten betalen.
Of stel ik dan zaken te simpel voor?
Je kan er als gemeente toch geld voor vangen bij gebruik niet?quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:21 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dat is een uitstekend idee dat heel veel geld en overlast bespaart, maar dan moet je dat de gemeente en de provincie laten doen. Dat is nu allemaal geprivatiseerd.
Je moet de infrastructuur aanleggen en beheren en dat is nou net waar rechtse regeringen van af willen.quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:29 schreef Nebelwerfer het volgende:
[..]
Je kan er als gemeente toch geld voor vangen bij gebruik niet?
Maar is nieuwe bestrating niet vooral iets wat ze leggen bij nieuwe straten (+nieuwe woningen), waar neem ik aan geen problemen zijn.quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:13 schreef Nebelwerfer het volgende:
Vraag die ik hier denk ik wel kan stellen:
Waarom legt men, bij nieuwe bestrating, geen soort van buizenstelsel aan waar men naar hartelust kabels kan toevoegen dan wel verwijderen als het nut niet meer daar is? 1 keer een grotere investering waar je vervolgens jarenlang plezier aan hebt. Als de gemeente hem plaats kan deze bedrijven met belang aan kabels hiervoor laten betalen.
Of stel ik dan zaken te simpel voor?
Je bedoelt, je kunt de stoep openbreken en een sleuf graven zonder dat je 10 kabels en leidingen tegen komt die in de weg zitten? Als je onder een asfaltweg door moet, dan moet je dat alsnog doen voor de aanleg er van.quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:42 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Maar is nieuwe bestrating niet vooral iets wat ze leggen bij nieuwe straten (+nieuwe woningen), waar neem ik aan geen problemen zijn.
Nee ik denk dat dat bij nieuwbouw wijken/straten er voldoende rekening mee word gehouden en dat het probleem niet zo zeer in de kabels onder straten die nu bestraat worden.quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:47 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Je bedoelt, je kunt de stoep openbreken en een sleuf graven zonder dat je 10 kabels en leidingen tegen komt die in de weg zitten? Als je onder een asfaltweg door moet, dan moet je dat alsnog doen voor de aanleg er van.
Zolang elke aanbieder zijn eigen rotzooi wil leggen is het makkelijk als dat gewoon door een bak kan worden getrokken niet?quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:42 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Maar is nieuwe bestrating niet vooral iets wat ze leggen bij nieuwe straten (+nieuwe woningen), waar neem ik aan geen problemen zijn.
Elke aanbieder? Ieder gebied heeft een eigen netbeheerder dus er zijn geen verschillende aanbieders. Verder stel je eigenlijk een soort mantelbuis voor, maar ik zie het voordeel niet echt? Bij te weinig capaciteit wordt er een verzwaring uitgevoerd en dat houdt in dat de bestaande kabel wordt gerooid en een kabel met grotere capaciteit wordt gelegd. Het is niet dat ze kabels parallel naast elkaar leggen. Verder wordt het werk veelal in combi met gas en water uitgevoerd waarbij elektra in de hogere zandlagen ligt en je dus alles er alsnog uit moet trekken.quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:58 schreef Nebelwerfer het volgende:
[..]
Zolang elke aanbieder zijn eigen rotzooi wil leggen is het makkelijk als dat gewoon door een bak kan worden getrokken niet?
Ook worden verzwaringen of verbeteringen van netten zo makkelijker te realiseren in de toekomst.
Eerder een betonnen bak waar je het hele zooitje inlegt met deksels waar nodig. Scheelt je het hele graven.quote:Op vrijdag 3 april 2026 23:22 schreef RichardHammond het volgende:
[..]
Elke aanbieder? Ieder gebied heeft een eigen netbeheerder dus er zijn geen verschillende aanbieders. Verder stel je eigenlijk een soort mantelbuis voor, maar ik zie het voordeel niet echt? Bij te weinig capaciteit wordt er een verzwaring uitgevoerd en dat houdt in dat de bestaande kabel wordt gerooid en een kabel met grotere capaciteit wordt gelegd. Het is niet dat ze kabels parallel naast elkaar leggen. Verder wordt het werk veelal in combi met gas en water uitgevoerd waarbij elektra in de hogere zandlagen ligt en je dus alles er alsnog uit moet trekken.
Ze hebben wel een ander systeem bedacht: VKLS
Het gebeurt sporadisch wel.quote:Op vrijdag 3 april 2026 22:13 schreef Nebelwerfer het volgende:
Vraag die ik hier denk ik wel kan stellen:
Waarom legt men, bij nieuwe bestrating, geen soort van buizenstelsel aan waar men naar hartelust kabels kan toevoegen dan wel verwijderen als het nut niet meer daar is? 1 keer een grotere investering waar je vervolgens jarenlang plezier aan hebt. Als de gemeente hem plaats kan deze bedrijven met belang aan kabels hiervoor laten betalen.
Of stel ik dan zaken te simpel voor?
Dat we over het algemeen makkelijk te bewerken grond hebben helpt ook niet voor dit idee. Gewoon graven en herstraten (en daar de degeneratiekosten voor betalen), zal eenvoudiger en dus goedkoper zijnquote:Op vrijdag 3 april 2026 23:29 schreef Nebelwerfer het volgende:
[..]
Eerder een betonnen bak waar je het hele zooitje inlegt met deksels waar nodig. Scheelt je het hele graven.
Wel mooi te zien dat er wel ontwikkelingen zijn.
Verder ben ik leek op het gebied. Vroeg me dit alleen al even af sinds ik in spanje deze oplossing zag bij natuurstenen stoepen in combinatie met asfaltwegen.
De locatie is nooit ideaal en die dingen zijn ook lelijk en lomp. Maar ik neem aan dat het net ook daar gewoon compleet verstopt zit? Dan moet het maar gewoon op de minst slechte plek…quote:Op zaterdag 4 april 2026 10:15 schreef nostra het volgende:
NIMBY, liever kippen en zondagsrust.
https://www.telegraaf.nl/(...)l&utm_campaign=share
Dit zal wel de standaard zijn, bij elke uitbreiding. Als ik even snel google zie ik dat ook op andere plekken bezwaren zijn en niet lang geleden kwam er een bericht in de buurt waar ik woon ook een nieuw station zou moeten komen. Ook dezelfde reacties....quote:Op zaterdag 4 april 2026 10:15 schreef nostra het volgende:
NIMBY, liever kippen en zondagsrust.
https://www.telegraaf.nl/(...)l&utm_campaign=share
Voor dit soort zaken (energieinfrastructuur) gebeurt dat volgens mij ook. Maar alsnog blijven er wel wat mogelijkheden, je wilt toch ruimte bieden voor inspraak. Een planeconomie is ook niet allesquote:Op zaterdag 4 april 2026 10:37 schreef nostra het volgende:
Dus bezwaarmogelijkheden maar beperken, dat was Jettens stokpaardje toch ook?
Genoeg grijs om in te bewegen, dus ben benieuwd naar de plannen. En vooral de uitvoering.quote:Op zaterdag 4 april 2026 10:49 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Voor dit soort zaken (energieinfrastructuur) gebeurt dat volgens mij ook. Maar alsnog blijven er wel wat mogelijkheden, je wilt toch ruimte bieden voor inspraak. Een planeconomie is ook niet alles.
Totdat ze 100 meter van jouw huis een windturbine neer willen zetten van 100 meter hoog.quote:Op zaterdag 4 april 2026 10:39 schreef Breekfast het volgende:
De "not in my backyard" instelling van de Nederlanders is bijzonder hardnekkig. Dit zie je ook bij de woningbouw. De mogelijkheden voor bezwaar moeten gewoon drastisch worden ingeperkt, anders krijg je niks meer voor elkaar in dit land.
Omdat ze liever niet willen dat je teruglevert.quote:Op zaterdag 4 april 2026 14:17 schreef ludovico het volgende:
Mijn contactpersoon grootzakelijk van Liander stelt dat als ik minder dan 50kw contracteer ze mijn aansluiting terugzetten naar kleinverbruik.
Beetje een raar verhaal, gezien die grootte gewoon nodig is om 200kwp zonnepanelen af te leveren op het net.
Lijkt mij logisch, maar zou je daarmee veel maandelijkse kosten besparen?quote:Op zaterdag 4 april 2026 14:17 schreef ludovico het volgende:
Mijn contactpersoon grootzakelijk van Liander stelt dat als ik minder dan 50kw contracteer ze mijn aansluiting terugzetten naar kleinverbruik.
Beetje een raar verhaal, gezien die grootte gewoon nodig is om 200kwp zonnepanelen af te leveren op het net.
Nu er ook nog wat aan doen, zoals meer opleidingen en betere salarissen voor de elektromonteurs. Oh, wacht, daar gaan ze niet over, dat hebben ze geprivatiseerd.quote:Op zaterdag 4 april 2026 14:41 schreef Peppert het volgende:
De elektrificering (energie-transitie) van een land vraagt om enorme hoeveelheden kapitaal en arbeidskracht. In China zie je dat ook duidelijk terug. State Grid Corporation of China beheert ongeveer 80% van het elektriciteitsnet en heeft circa 1,3 miljoen werknemers. China Southern Power Grid is verantwoordelijk voor de overige 20% en telt rond de 300.000 medewerkers. Samen gaat het dus om meer dan 1,5 miljoen mensen die werken aan het uitbreiden en onderhouden van het nationale stroomnet. De partijsecretarissen/voorzitters van deze twee cruciale staatsbedrijven hebben een politieke positie in de nationale hiërarchie die vergelijkbaar is met provinciale gouverneurs, ministers of vice-ministers (staatssecretarissen). Het is een functie op hoog niveau, wat het strategische belang ervan onderstreept. Deze bedrijven worden centraal aangestuurd door de staat en niet primair door een raad van bestuur of een aandeelhoudersvergadering. Energie is daarvoor simpelweg te belangrijk: het vormt de ruggengraat van een moderne economie. Vrijwel alles is ervan afhankelijk: valt de energievoorziening weg, dan komt de economie snel tot stilstand.
In Nederland zie je die tendens tot centralisatie ook terug in de invoering van een minister van Energie in 2022, toen het belang ervan echt doordrong. In dat licht is het begrijpelijk dat Nederlandse netbeheerders tegen grenzen aanlopen. De energietransitie en verdere elektrificering vereisen niet alleen grote investeringen, maar ook veel technische arbeidskrachten en klaarblijkelijk ook centrale aansturing: iets waar men de laatste 2/3 jaar serieus bij stilstaat in Nederland. Dit is bij uitstek een nationale opgave en moeilijk volledig aan individuele bedrijven over te laten.
Als particulier kun je geen subsidies voor bedrijven aanvragen.quote:Op zaterdag 4 april 2026 15:04 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Lijkt mij logisch, maar zou je daarmee veel maandelijkse kosten besparen?
Daar heb ik het toch ook niet over?quote:Op zaterdag 4 april 2026 15:26 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Als particulier kun je geen subsidies voor bedrijven aanvragen.
50kw zit nog in een soort laag tarief geloof ik als ik de tarieven structuur goed begrijp dus valt eigenlijk mee, maar 50kw kan je ook van een 3x80a trekken daar heb je geen 3x250 voor nodig.quote:Op zaterdag 4 april 2026 15:04 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Lijkt mij logisch, maar zou je daarmee veel maandelijkse kosten besparen?
Dus, geen subsidies, maar wat bedoel je met reserve en blokstroom? Is dat een onderdeel van het balanceren?quote:Op zaterdag 4 april 2026 16:23 schreef ludovico het volgende:
[..]
50kw zit nog in een soort laag tarief geloof ik als ik de tarieven structuur goed begrijp dus valt eigenlijk mee, maar 50kw kan je ook van een 3x80a trekken daar heb je geen 3x250 voor nodig.
Anyhow, als ze 50kw op grootzakelijk goedkeuren en ik daarmee in laagspanning tarief zit is het relatief goedkoop...
225 euro oid per maand denk ik aan vaste kosten. 75 netbeheerder en 150 meetdienst.
[ afbeelding ]
Boven de 50kw is het in een klap heel duur allemaal.
Afleveren word ik nauwelijks gebottleneckt... en hogere vermogens zijn eigenlijk ook niet echt nodig.
Heb me aangemeld voor reserve en blokstroom omdat het afnamevermogen door netcongestie noodgedwongen op 0 is gezet.
Subsidies?quote:Op zaterdag 4 april 2026 17:47 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus, geen subsidies, maar wat bedoel je met reserve en blokstroom? Is dat een onderdeel van het balanceren?
Het is allemaal zo vaak veranderd, dat ik het niet meer bijhoud. Ook de subsidies. Ik wist wel, dat je geen subsidie meer krijgt als de stroomprijs negatief is.quote:Op zaterdag 4 april 2026 17:51 schreef ludovico het volgende:
[..]
Subsidies?
SDE++
Wat aftrek van de winst.. EIA ... KIA...
Reserve en blokstroom worden nieuwe contractvormen met de netbeheerder.
Waarbij blokstroom je alleen op bepaalde tijden energie mag afnemen.
En bij reservestroom krijg je het een dag van te voren te horen of er ruimte is op het net.
Die laatste zal vermoedelijk goed passen bij stroomhandel met een batterij. Vermoedelijk verhelpt die dan ook gelijk netcongestie. Immers, de netbeheerder geeft aan wat mag.
Dan is bezwaar ook kansrijk. De wettelijke minimale afstand is toch wel twee keer de tiphoogte.quote:Op zaterdag 4 april 2026 13:59 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Totdat ze 100 meter van jouw huis een windturbine neer willen zetten van 100 meter hoog.
TenneT betaalt hun technische mensen gewoon heel goed.quote:Op zaterdag 4 april 2026 15:26 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Nu er ook nog wat aan doen, zoals meer opleidingen en betere salarissen voor de elektromonteurs. Oh, wacht, daar gaan ze niet over, dat hebben ze geprivatiseerd.
Dat is eigenlijk wat ik bedoel, als het doel is een soort investering, dan is het misschien wel interessant om te kijken naar zo'n batterij container die je overdag oplaad (met lagere aansluiting) en dan met bijv maximaal 45kW ontlaad, zodat je nog onder de 50kW uitkomt.quote:Op zaterdag 4 april 2026 16:23 schreef ludovico het volgende:
[..]
50kw zit nog in een soort laag tarief geloof ik als ik de tarieven structuur goed begrijp dus valt eigenlijk mee, maar 50kw kan je ook van een 3x80a trekken daar heb je geen 3x250 voor nodig.
Anyhow, als ze 50kw op grootzakelijk goedkeuren en ik daarmee in laagspanning tarief zit is het relatief goedkoop...
225 euro oid per maand denk ik aan vaste kosten. 75 netbeheerder en 150 meetdienst.
[ afbeelding ]
Boven de 50kw is het in een klap heel duur allemaal.
Afleveren word ik nauwelijks gebottleneckt... en hogere vermogens zijn eigenlijk ook niet echt nodig.
Heb me aangemeld voor reserve en blokstroom omdat het afnamevermogen door netcongestie noodgedwongen op 0 is gezet.
Bij Liander ken ik ook iemand die al een paar keer intern promotie heeft kunnen maken en inmiddels met mbo-4 op zo'n 70k of zo zit.quote:Op zaterdag 4 april 2026 18:23 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
TenneT betaalt hun technische mensen gewoon heel goed.
https://www.werkenbijtennet.nl/nl/vacatures/87418
Tot ¤5627 voor een MBO niveau 2 functie. Er zijn zat HBO’ers aan het werk voor veel minder, zeker in de publieke sector. Ken zelf iemand met MBO-3 die daar meer dan 7.000 per maand krijgt.
Voor meer kansen zie https://www.werkenbijtennet.nl/nl/vacatures?&page=12
Een beetje handige techneut verdient tegenwoordig echt beter dan een kantoorpikkie.quote:Op zaterdag 4 april 2026 18:48 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Bij Liander ken ik ook iemand die al een paar keer intern promotie heeft kunnen maken en inmiddels met mbo-4 op zo'n 70k of zo zit.
En als ik de verhalen mag horen krijg je er ook zeker geen burnout van. Regelmatig sporten onder werktijd etc (omdat het werk al af is).
Ik heb gesolliciteerd op de vacature "Sub Project Lead Civil Engineering – Onshore Converter"quote:
10+ jaar denk. Batterij omdat die synergie heeft jaar of 7.quote:Op zaterdag 4 april 2026 17:56 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Het is allemaal zo vaak veranderd, dat ik het niet meer bijhoud. Ook de subsidies. Ik wist wel, dat je geen subsidie meer krijgt als de stroomprijs negatief is.
Maar levert het zo nog wel wat op? Hoeveel jaar om het terug te verdienen?
Mja het wordt extern aangestuurd en kijkt naar allerlei elektriciteitsmarkten. Congestie... Onbalans..quote:Op zaterdag 4 april 2026 18:42 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Dat is eigenlijk wat ik bedoel, als het doel is een soort investering, dan is het misschien wel interessant om te kijken naar zo'n batterij container die je overdag oplaad (met lagere aansluiting) en dan met bijv maximaal 45kW ontlaad, zodat je nog onder de 50kW uitkomt.
Maar ik heb geen idee hoe interessant dat is prijs technisch en wat dat allemaal kost. Maar ik denk dat er best wel wat kant en klare oplossingen zijn die ook voor andere toepassingen worden gebruikt.
Kun je nagaan hoe klein het aanbod is.quote:Op zaterdag 4 april 2026 18:23 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
TenneT betaalt hun technische mensen gewoon heel goed.
https://www.werkenbijtennet.nl/nl/vacatures/87418
Tot ¤5627 voor een MBO niveau 2 functie. Er zijn zat HBO’ers aan het werk voor veel minder, zeker in de publieke sector. Ken zelf iemand met MBO-3 die daar meer dan 7.000 per maand krijgt.
Voor meer kansen zie https://www.werkenbijtennet.nl/nl/vacatures?&page=12
Ja, een functie als veredelde vakkenvuller bij de Action heet tegenwoordig assistent bedrijfsleider. In navolging van de McDonalds, waar je na je eerste promotie meteen teamleider bent en na de tweede manager. Er werken daar dan ook meer leidinggevenden dan gewone werknemers. Maar de salarissen zijn vergelijkbaar: het minimum, of een paar procent meer.quote:Op zaterdag 4 april 2026 18:54 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Ik heb gesolliciteerd op de vacature "Sub Project Lead Civil Engineering – Onshore Converter"
Ben benieuwd wat dat precies is...![]()
Maar even serieus: wat een hondse termen voor wat je moet gaan doen gebruiken ze daar. Echt van het padje.
Kansloos zoals ze meegaan in alle marketing newspeak.
En hoe zit het met de netcongestie?quote:Op zaterdag 4 april 2026 20:25 schreef ludovico het volgende:
[..]
Mja het wordt extern aangestuurd en kijkt naar allerlei elektriciteitsmarkten. Congestie... Onbalans..
Onder de 200kwp nominaal vermogen betalen ze nog bij negatieve prijzen..
Het moge duidelijk zijn dat ik het project iets verkleind heb om daaraan te voldoen.
De aansluiting zou 160kw over het net mogen sturen naar voor de subsidie mag maximaal 100 (50% van het nominaal geďnstalleerd vermogen van de panelen)
Ik dacht dus eerst 320kwp te gaan plaatsen maar nevermind. Negatieve stroom uren komen er veel meer.
Misschien wel 7500 ofzo over 15 jaar.
Maal 100kw... Maal 6ct(?).
6 euro keer 7500.. 35k
Ik verbaas me erover ondanks dat het goed betaalt. Men zit toch liever van 9 tot 5 achter de computer, wat ik helemaal prima vind overigens. Meer werk voor mijquote:Op zaterdag 4 april 2026 21:58 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Kun je nagaan hoe klein het aanbod is.
Het is dat ik al een dagje ouder ben en mijn conditie niet geweldig is, anders had ik ook mee willen doen. Maar ik heb ook daar geen diploma voor, dus ze gaan me niet willen hebben. Dus ik beperk me to het Repair Café.quote:Op zaterdag 4 april 2026 22:07 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Ik verbaas me erover ondanks dat het goed betaalt. Men zit toch liever van 9 tot 5 achter de computer, wat ik helemaal prima vind overigens. Meer werk voor mij
Nouja in de wachtrij tot de problemen zijn opgelost in 2030 ofzo in mijn regio.quote:Op zaterdag 4 april 2026 22:04 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
En hoe zit het met de netcongestie?
Daar zijn ze niet zo kieskeurig in. Als je aantoonbare ervaring hebt kom je prima aan de bak.quote:Op zaterdag 4 april 2026 22:13 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Het is dat ik al een dagje ouder ben en mijn conditie niet geweldig is, anders had ik ook mee willen doen. Maar ik heb ook daar geen diploma voor, dus ze gaan me niet willen hebben. Dus ik beperk me to het Repair Café.
Maar de vooruitzichten om geld te verdienen met een eigen zonnepark zijn dus niet geweldig.quote:Op zaterdag 4 april 2026 22:39 schreef ludovico het volgende:
[..]
Nouja in de wachtrij tot de problemen zijn opgelost in 2030 ofzo in mijn regio.
Maar met blokstroom en reservestroom is er allicht wat eerder wat ruimte.
Geldt alleen voor afname bij mij niet voor afleveren.
Klopt, matig rendement.quote:Op zaterdag 4 april 2026 22:49 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Maar de vooruitzichten om geld te verdienen met een eigen zonnepark zijn dus niet geweldig.
Maar je hebt dus wel een hoop dure accu's nodig.quote:Op zaterdag 4 april 2026 23:49 schreef ludovico het volgende:
[..]
Klopt, matig rendement.
Maar wel redelijk zeker.. als je al de aansluiting hebt.....
En de panelen gaan lang mee.
Nee valt mee.quote:Op zaterdag 4 april 2026 23:54 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Maar je hebt dus wel een hoop dure accu's nodig.
In het grote plaatje worden er ieder kwartier centrales aan en uit gezet om de spanning en frequentie constant te houden. Dat gebeurt vooral tussen de grote verdeelcentra. Die geven het dan weer door aan de wijkcentrales.quote:Op zondag 5 april 2026 07:29 schreef ludovico het volgende:
[..]
Nee valt mee.
1/3e van de totale investering ongeveer.
Een accu van 215kwh. En volgens mij is dat al aan de grote kant.
Met handel is vermogen wat het meest oplevert. Maar gezien ik zelf produceer en max 100kw mag leveren kan de accu toch maar aanvullen tot die 100.
Ok, iedere dag een uurtje bij opschakelen van alternatieven van zon bij zonsondergang en de avond piek. Zal deze periode wel dure stroom zijn rond 18:00?
Accus zijn in twee uur wel leeg.
Ook wel de reden dat wat afname vermogen goed zou zijn. De volgende ochtend is er weer een piek en de gehele nacht geen zonnestroom.
Afleververmogen vergeven aan mijn bedrijfje is dus een oplossing voor netcongestie. Maar ze geven je nu alsnog niet de capaciteit.
Dus de energiecrisis is gedeeltelijk ook regeltechnisch. Het zou wel werken als een staatssecretaris dat gewoon als enige portefeuille zou hebben. Lijkt wel niet urgent genoeg allemaal.
quote:Woningbouw stagneert door vol stroomnet, in Utrecht dreigt zelfs aansluitstop
De NVM vreest dat er minder huizen gebouwd zullen worden nu de voorrangsregels voor aansluiting op het overbelaste stroomnet veranderen. Dat gaat later dit jaar gebeuren. In Utrecht wordt gesproken over een aansluitstop, die de voortgang van minimaal 25 woningbouwprojecten bedreigt.
Woningbouwprojecten kunnen nu nog prioriteit krijgen boven andere sectoren, maar door onzekerheid over welke projecten straks nog maatschappelijke prioriteit krijgen, kunnen bouwers besluiten om de rem erop te zetten.
Die dreiging wordt concreet in Utrecht, waar deze zomer een totale aansluitstop lijkt te ontstaan. Een vijfde van de geplande woningbouw, kan niet worden aangesloten, blijkt uit een gemeentelijke impactanalyse. Het gaat om ongeveer 18.000 nieuwbouwwoningen tot 2030. Ook de bouw van nieuwe kantoren ligt grotendeels stil.
Vanaf 1 oktober kunnen gemeenten eerder in het bouwproces een aanvraag doen, maar hoe de nieuwe prioritering eruit komt te zien is nog onduidelijk. NVM-voorzitter Lana Goutsmits-Gerssen vreest dat sectoren als defensie en zorg de voorkeur krijgen boven woningbouw
https://www.nu.nl/economi(...)fs-aansluitstop.html
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |