Zie ook de video: http://nos.nl/video/60043(...)se-bibliotheken.htmlquote:De bieb heeft het zwaar. Van de 1070 openbare bibliotheken die Nederland drie jaar geleden nog telde zijn er 843 over. Vooral op het platteland verdwijnen ze in een rap tempo. Ook het aantal leden daalt. Nu zijn tegen de 4 miljoen Nederlanders lid van een bibliotheek. Dat is vanaf 2000 tot 2012 een daling van 7 procent. In die periode is het aantal uitgeleende boeken bijna gehalveerd.
Ja en dan fysiek links naar het internet gaan verkopen?quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:38 schreef Rezania het volgende:
Dan starten ze toch een online bieb speciaal voor e-books? Lijkt me dat daar wel vraag naar is.
Had het niet beter kunnen verwoordenquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:32 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
Zie ook de video: http://nos.nl/video/60043(...)se-bibliotheken.html
Een Amerikaanse oplossing zou zijn om een rommelmarkt met barbecue te organiseren en alle grote donateurs te eren met hun naam of bedrijf op een muur ofzo. In Nederland rollen alle zeer gedreven medewerkersrustig om zodra ze geen graties geld meer krijgen en houden ze ermee op. Ondanks dat ze het echt heul belangrijk vinden om een huiskamer voor de buurt te zijn.
Nee, maar het publiek dat je nu verliest aan e-books kan je dan terugwinnen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:43 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
Ja en dan fysiek links naar het internet gaan verkopen?
Jan publiek download ebooks illigaalquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:46 schreef Rezania het volgende:
[..]
Nee, maar het publiek dat je nu verliest aan e-books kan je dan terugwinnen.
Alle huisvrouwen ook? Kan het me moeilijk voorstellen. Mijn moeder kan niet eens Google Maps vinden, laat staan een site om te downloaden.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:47 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Jan publiek download ebooks illigaal
quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:43 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
Ja en dan fysiek links naar het internet gaan verkopen?
Dat strookt niet helemaal met het artikel dat ik gisteren las over bibliotheken die hun openingstijden juist hebben verruimd nu ze door de bezuinigingen gerund worden door vrijwilligers in plaats van door betaalde arbeidskrachten.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:32 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
In Nederland rollen alle zeer gedreven medewerkersrustig om zodra ze geen graties geld meer krijgen en houden ze ermee op. Ondanks dat ze het echt heul belangrijk vinden om een huiskamer voor de buurt te zijn.
datquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:48 schreef datismijnmening het volgende:
En opzich logisch want de gewone openbare bibliotheken worden alleen nog maar gebruikt als hangplek voor bontkraagklasse van de maatschappij
is sorry is dat verboden dat downloaden?quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:47 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Jan publiek download ebooks illigaal
Bontkraagjes? In een bibliotheek?quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:48 schreef datismijnmening het volgende:
Er zullen alleen nog grote bibliotheken in Amsterdam en andere grote steden overblijven waar je vooral historische en academische boeken kunt lezen.
En opzich logisch want de gewone openbare bibliotheken worden alleen nog maar gebruikt als hangplek voor bontkraagklasse van de maatschappij
Voor kinderen is het wel jammer. Die kunnen in de bibliotheek boeken uitzoeken passend bij hun leeftijd en niveau. Als ik als kind geen lid was geweest van de bieb had ik veel minder boeken gelezen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:48 schreef datismijnmening het volgende:
Er zullen alleen nog grote bibliotheken in Amsterdam en andere grote steden overblijven waar je vooral historische en academische boeken kunt lezen.
En opzich logisch want de gewone openbare bibliotheken worden alleen nog maar gebruikt als hangplek voor bontkraagklasse van de maatschappij
Ja, en dan niet om te lezen hé, gewoon om gebruik te maken van de computers en de gratis wifi. En om energy te drinken natuurlijkquote:
Idem, ik leefde zo'n beetje in de bieb vroegerquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:51 schreef Chai het volgende:
[..]
Voor kinderen is het wel jammer. Die kunnen in de bibliotheek boeken uitzoeken passend bij hun leeftijd en niveau. Als ik als kind geen lid was geweest van de bieb had ik veel minder boeken gelezen.
Nog nooit gezien anders, zie ze wel altijd bij de Mac en zo.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:52 schreef datismijnmening het volgende:
[..]
Ja, en dan niet om te lezen hé, gewoon om gebruik te maken van de computers en de gratis wifi. En om energy te drinken natuurlijk
Vrouwen hebben dan ook veel meer tijd om te lezen, terwijl de mannen elke dag keihard aan het werk zijnquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:54 schreef eight het volgende:
Veel bibliotheken falen nogal hard op commercieel gebied.
Assortiment is vaak ook volledig afgestemd op vrouwen, wat vooral bij tijdschriften opvalt.
De meeste vrouwen die ik ken hebben het op z'n minst net zo druk en vaak zelfs drukkerquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:56 schreef datismijnmening het volgende:
[..]
Vrouwen hebben dan ook veel meer tijd om te lezen, terwijl de mannen elke dag keihard aan het werk zijn
Allemaal schijn en bedrog, in werkelijkheid liggen ze de hele dag te soppen met 50 Shades of Grey. Die ze bij de bieb hebben gehuurdquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:59 schreef eight het volgende:
[..]
De meeste vrouwen die ik ken hebben het op z'n minst net zo druk en vaak zelfs drukker
Bijna iedere studente die ik ken hebben dat boek gelezen en geen een werd er geil van zeiden zequote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:02 schreef datismijnmening het volgende:
[..]
Allemaal schijn en bedrog, in werkelijkheid liggen ze de hele dag te soppen met 50 Shades of Grey. Die ze bij de bieb hebben gehuurd
Die zitten inderdaad achter de computer, maar ook andere personen, toen ik nog gebruik maakte van de computer (was trouwens niet gratis) is er ook wel eens een kerel weggezonden door de medewerkers omdat deze niet toegestane sites bezocht.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:52 schreef datismijnmening het volgende:
[..]
Ja, en dan niet om te lezen hé, gewoon om gebruik te maken van de computers en de gratis wifi. En om energy te drinken natuurlijk
Ik denk dat er een zekere vertraging met het afmelden is. Mijn vader was ook nog 3 jaar lid terwijl hij maar 2 keer in de biep kwam.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:02 schreef OProg het volgende:
Ik moet zeggen dat een daling van 7% me nog meevalt.
Al zittend op de grond met een aantal boeken om je heen, rustig uitkiezen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:51 schreef Chai het volgende:
[..]
Voor kinderen is het wel jammer. Die kunnen in de bibliotheek boeken uitzoeken passend bij hun leeftijd en niveau. Als ik als kind geen lid was geweest van de bieb had ik veel minder boeken gelezen.
Als ik toen niet zoveel met veel plezier gelezen had zou ik er nu niet meer aan beginnen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:04 schreef No.name.for.me het volgende:
[..]
Al zittend op de grond met een aantal boeken om je heen, rustig uitkiezen.
Voor kinderen wel een gemis denk ik.
Daar ben ik inderdaad vooral benieuwd naar. Hoeveel de daling is aantallen uitgeleende boeken onder andere is. Dat is met name waar ze het aan moeten verdienen natuurlijk. Iemand die daar met een boek zit en het weer terug zet en naar huis gaat schiet je uit commercieel oogpunt ook niet zo veel mee op.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:04 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
Ik denk dat er een zekere vertraging met het afmelden is. Mijn vader was ook nog 3 jaar lid terwijl hij maar 2 keer in de biep kwam.
De meeste bibliotheken werken met abonnementen waarmee je onbeperkt kunt lenen, dus het zal hen (in ieder geval vanuit commercieel oogpunt) een zorg zijn of iemand überhaupt ooit een boek leent.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:06 schreef OProg het volgende:
[..]
Daar ben ik inderdaad vooral benieuwd naar. Hoeveel de daling is aantallen uitgeleende boeken onder andere is. Dat is met name waar ze het aan moeten verdienen natuurlijk. Iemand die daar met een boek zit en het weer terug zet en naar huis gaat schiet je uit commercieel oogpunt ook niet zo veel mee op.
Het is ook zo slecht geschrevenquote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:03 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
Bijna iedere studente die ik ken hebben dat boek gelezen en geen een werd er geil van zeiden ze
Oh. Dat wist ik niet. Toen ik jaren geleden nog lid was van de bibliotheek hier moest je dan een bedragje per boek betalen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:08 schreef Kansenjongere het volgende:
[..]
De meeste bibliotheken werken met abonnementen waarmee je onbeperkt kunt lenen, dus het zal hen (in ieder geval vanuit commercieel oogpunt) een zorg zijn of iemand überhaupt ooit een boek leent.
Hoe?quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:46 schreef Rezania het volgende:
[..]
Nee, maar het publiek dat je nu verliest aan e-books kan je dan terugwinnen.
quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:43 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
Ja en dan fysiek links naar het internet gaan verkopen?
Gewoon een soort Netflix voor boeken zoals al eerder werd gezegd.quote:
Niet alleen voor kinderen. Ik zou het echt heel erg vinden als er geen bibliotheek meer zou zijn. Kom er elke week en hou van echte boeken in mijn handen. Is heel ander gevoel dan via een tablet lezen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:51 schreef Chai het volgende:
[..]
Voor kinderen is het wel jammer. Die kunnen in de bibliotheek boeken uitzoeken passend bij hun leeftijd en niveau. Als ik als kind geen lid was geweest van de bieb had ik veel minder boeken gelezen.
ach gusquote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:29 schreef Weltschmerz het volgende:
De VVD werkt aan zijn electoraat voor de toekomst.
Ik hoop echt dat dit niet gaat gebeuren. Ze zouden de abonnementen wat duurder kunnen maken. Die zijn nu bespottelijk goedkoop. Iets van 37 euro per jaar. En dan kan je zovaak boeken halen als je wilt.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:49 schreef rakotto het volgende:
Jammer. De bieb vind ik altijd een chille plek om boeken te zoeken etc.
Ik denk altijd dat iedereen leest:Dquote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:27 schreef Pietverdriet het volgende:
Vraag me af welk percentage van de Nederlanders daadwerkelijk boeken leest, 10%?
Ik vrees dat dit hoog ingeschat is
Ik weet dat het vies tegenvalt.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:29 schreef Lavenderr het volgende:
[..]
Ik denk altijd dat iedereen leest:D
Wat een onzin. Boeken zullen altijd bestaan. Gelukkig wel.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:31 schreef TweeGrolsch het volgende:
Bibliotheken zijn dan ook niet meer van deze tijd. Zoveel mogelijk opheffen dat soort middeleeuwse instituten.
Ja ik lees dat nu hier boven.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:31 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Ik weet dat het vies tegenvalt.
Is er alquote:Op dinsdag 21 januari 2014 20:35 schreef Rezania het volgende:
[..]
Gewoon een soort Netflix voor boeken zoals al eerder werd gezegd.
Toen ik studeerde was ik bij Filosofie zo'n beetje de enige die de Duitse filosofen in het Duits las.quote:
Daar ben ik weer tegen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:22 schreef Lavenderr het volgende:
[..]
Ik hoop echt dat dit niet gaat gebeuren. Ze zouden de abonnementen wat duurder kunnen maken. Die zijn nu bespottelijk goedkoop. Iets van 37 euro per jaar. En dan kan je zovaak boeken halen als je wilt.
Net zoals kaarsen altijd zullen bestaan.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:32 schreef Lavenderr het volgende:
[..]
Wat een onzin. Boeken zullen altijd bestaan. Gelukkig wel.
Ik kan dat echt niet begrijpen, dat boeken per meter.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:39 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Toen ik studeerde was ik bij Filosofie zo'n beetje de enige die de Duitse filosofen in het Duits las.
Het denken van de Nederlander die zijn talen beheerst was 25-30 jaar geleden aan de universiteit al een mythe.
Zo worden de meeste boeken die verkocht worden nooit gelezen, ze staan in de kast interessant te zijn.
Precies. Goede dingen moet je niet wegdoenmaar koesteren.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:43 schreef TweeGrolsch het volgende:
[..]
Net zoals kaarsen altijd zullen bestaan.
Lezen doe je in de toekomst met een e-book. Boeken zullen er wellicht zijn voor wat nostalgische mensjes.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:44 schreef Lavenderr het volgende:
[..]
Precies. Goede dingen moet je niet wegdoenmaar koesteren.
quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:49 schreef TweeGrolsch het volgende:
[..]
Lezen doe je in de toekomst met een e-book. Boeken zullen er wellicht zijn voor wat nostalgische mensjes.
Bibliotheken passen niet in dat plaatje. Al helemaal niet als je ze gaat lopen subsidiëren.
Dat heeft niet zoveel met taalbeheersing te maken, eerder met begripsvermogen. Nederlanders die boeken in een vreemde taal lezen en dan denken het net zo goed te begrijpen als hun eigen taal hebben doorgaans slechts in die zin gelijk dat ze het in beide talen niet begrijpen, maar niet eens door hebben dat ze wat missen.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:39 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Toen ik studeerde was ik bij Filosofie zo'n beetje de enige die de Duitse filosofen in het Duits las.
Het denken van de Nederlander die zijn talen beheerst was 25-30 jaar geleden aan de universiteit al een mythe.
En dan staan boeken in een vreemde taal nog een stuk interessanter.quote:Zo worden de meeste boeken die verkocht worden nooit gelezen, ze staan in de kast interessant te zijn.
Ik had je moeten bellen, niet?quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:51 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Dat heeft niet zoveel met taalbeheersing te maken, eerder met begripsvermogen. Nederlanders die boeken in een vreemde taal lezen en dan denken het net zo goed te begrijpen als hun eigen taal hebben doorgaans slechts in die zin gelijk dat ze het in beide talen niet begrijpen, maar niet eens door hebben dat ze wat missen.
[..]
En dan staan boeken in een vreemde taal nog een stuk interessanter.
Hoe precies is een boek rustiger dat een simpele e reader zonder fratsen?quote:Op dinsdag 21 januari 2014 23:40 schreef tntkiller het volgende:
hier in schiedam is er ook al een weg...ze moesten zo nodig sinterklaas uitnodigen als invaar stad voor TV
kosten waren zo hoog dat het jaar daarop de bieb niet meer betaald kon worden, ook al vinden velen in de tijd van internet een bieb overbodig vind ik dat niet, wij haalden er boeken en blurays en games voor de wii en ps3/xbox en dat was de abbo van 50 euro per jaar zeker waard.
vooral mijn dochter die verstandelijk beperkt is heeft goed bij geleerd in lezen omdat ze graag boeken uit de bieb las, die las een stuk beter dan van een scherm en geeft veel meer ruimte voor fantasie en rust, plus ze heeft het hoogste niveau lezen van de klas.
Vroegâh was alles beter ja?quote:Op woensdag 22 januari 2014 00:22 schreef MarkBroflovski het volgende:
Verbaast mij niks jeugd van tegenwoordig heeft al moeite met vmbo schoolboek te lezen waarvan niveau flink is gezakt als ik mijn Vbo boeken erbij pak.
Toen had schoolboek veel meer tekst en weinig foto's of plaatjes nu is het lettergrote 40 en veel plaatjes 😓
Wat een onzin. Dit roept écht elke generatie.quote:
mm, ik heb vrienden in die branche, maar er nog niet zo over nagedacht. Goede tip.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:32 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
Zie ook de video: http://nos.nl/video/60043(...)se-bibliotheken.html
Een Amerikaanse oplossing zou zijn om een rommelmarkt met barbecue te organiseren en alle grote donateurs te eren met hun naam of bedrijf op een muur ofzo. In Nederland rollen alle zeer gedreven medewerkersrustig om zodra ze geen graties geld meer krijgen en houden ze ermee op. Ondanks dat ze het echt heul belangrijk vinden om een huiskamer voor de buurt te zijn.
quote:Op woensdag 22 januari 2014 08:22 schreef deedeetee het volgende:
Ik ben ook grote fan van de bieb. Zou veel minder gaan lezen als ik t op een tablet moest doen.
Tijden veranderen, de bieb hier gaat straks ook op zondagmiddag open bijvoorbeeld en heeft dependances ineen aantal scholen. De ouderwetse stoffige bieb verdwijnt maar de functie blijft wel.quote:Op dinsdag 21 januari 2014 21:42 schreef Pietverdriet het volgende:
Andere kant van het verhaal, de bibliotheken waar ik woonde waren overdag open, gingen om 5 uur dicht.
Poepstamper ja? Heb je dat geleerd tijdens het lezen op het vmbo?quote:Op woensdag 22 januari 2014 08:22 schreef MarkBroflovski het volgende:
[..]
12 jaar geleden niet 40 jaar poepstamper
alleen porno is nu hd
Het grondliggende probleem is denk ik dat er steeds minder gelezen wordt.quote:Op woensdag 22 januari 2014 08:39 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Tijden veranderen, de bieb hier gaat straks ook op zondagmiddag open bijvoorbeeld en heeft dependances ineen aantal scholen. De ouderwetse stoffige bieb verdwijnt maar de functie blijft wel.
Het aantal gesloten Biebs loopt dus nog flink achter op het aantal uitgeleende boeken.quote:Dat is vanaf 2000 tot 2012 een daling van 7 procent. In die periode is het aantal uitgeleende boeken bijna gehalveerd.
Niet direct minder gelezen, wel minder uitgeleend. Men leest nog altijd wel veel.quote:Op woensdag 22 januari 2014 11:29 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Het grondliggende probleem is denk ik dat er steeds minder gelezen wordt.
Zoals in de OP staat
[..]
Het aantal gesloten Biebs loopt dus nog flink achter op het aantal uitgeleende boeken.
Waar baseer je dat op?quote:Op woensdag 22 januari 2014 16:39 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Niet direct minder gelezen, wel minder uitgeleend. Men leest nog altijd wel veel.
Op berichten dat er nog wel heel veel boeken worden verkocht. En ook e-books zijn erg populair, alleen koopt men die niet maar download ze illegaal.quote:
Als het om stripboeken gaat..quote:Op dinsdag 21 januari 2014 23:51 schreef tntkiller het volgende:
plaatjes (ok de ereader die wij hadden konden die niet aan, stripboeken kon niet.)
en de bieb leverde vele dingen meer dan dat een e-boek reader nut bij had.)
ook niet te vergeten is dat de hoeveelheid kinderboeken gewoon niet gehaald worden op een e-reader.
Ja, wij ook.quote:Op donderdag 23 januari 2014 00:20 schreef Fir3fly het volgende:
Ik koop eigenlijk gewoon alle boeken die ik lees, hoef ik de deur ook niet voor uit...
lukt alleen als je alles online bestelt.quote:Op donderdag 23 januari 2014 00:20 schreef Fir3fly het volgende:
Ik koop eigenlijk gewoon alle boeken die ik lees, hoef ik de deur ook niet voor uit...
De kwaliteit van een bibliotheek is dan ook niet dat je er één specifiek boek uit de kast kunt trekken, maar dat je er iets te lezen kunt vinden.quote:Op donderdag 23 januari 2014 08:32 schreef athlonkmf het volgende:
Het gemiddelde boek is sneller online te vinden dan in de biep. Zeker populaire nieuwe boeken zijn vaak uitgeleend.
Voor het ontdekken is juist digitaal/online wat mij betreft OOK de beste keuze.quote:Op donderdag 23 januari 2014 10:50 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
De kwaliteit van een bibliotheek is dan ook niet dat je er één specifiek boek uit de kast kunt trekken, maar dat je er iets te lezen kunt vinden.
Er zijn eigenlijk twee manieren van vinden: Je zoekt één specifiek item waarvan je al weet dat het er is en in die zin al kent, of je vindt iets waarvan je nog niet wist dat het er was, ontdekken dus eigenlijk. In het eerste blinkt zowat elk digitaal medium uit, in het tweede zijn digitale media eigenlijk behoorlijk slecht.
Een bibliotheek is behoorlijk goed in dat laatste. Doordat het uitgaat van het aanbod en dat aanbod etaleert. Stel je voor dat je een kadootje zoekt voor iemand maar je hebt nog geen idee, wat heb je dan liever, een winkel met allerlei spulletjes uitgestald, of een balie waar je de naam van het product kunt opgeven en dan haalt iemand het voor je uit het magazijn?
Er is zeker wel behoefte aan bibliotheken. Alleen dan niet als boekenuitleenfabriek.quote:Op donderdag 23 januari 2014 11:40 schreef TheOnlyException het volgende:
Sinds op Internet veel boeken te vinden zijn, kringloopwinkels stapels boeken hebben voor 50 cent, boekwinkels failliet gaan en hun boeken voor een prikje op te halen zijn en er zelfs mensen zijn die boeken gratis weggeven, is er gewoon geen behoefte meer aan een bibliotheek.
Dus eigenlijk is de bibliotheek het nieuwe buurthuis?quote:Op donderdag 23 januari 2014 11:48 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
Er is zeker wel behoefte aan bibliotheken. Alleen dan niet als boekenuitleenfabriek.
Informatievergaarpunt, ontmoetingsplek, (voor)leeshoekjes , studeerplek. Echt boeken uitlenen zal steeds minder nodig hebben. En natuurlijk voor fysieke boeken welke gewoon niet digitaal KUNNEN (voel&leesboekjes voor kleine kinderen)
Ze zijn goed op weg, gezien de veranderingen in de centrale bibliotheek van den haag. Begane grond is een cafe/vvd gebied geworden. 1e verdieping een studeer/ontmoetingsplek. En veel studiehokken.
Eigenlijk wel. Komt ook goed uit dat de meeste buurthuizen gesloten zijn vanwege een tekort aan subsidies.quote:Op donderdag 23 januari 2014 11:54 schreef TheOnlyException het volgende:
[..]
Dus eigenlijk is de bibliotheek het nieuwe buurthuis?
Ik ben niet tegen het internet of zo, het heeft alleen ook zijn beperkingen. Door wat je allemaal wél kunt vinden wordt wel eens uit het oog verloren wat er allemaal ook is maar wat je niet zult vinden als je niet weet dat je ernaar op zoek bent.quote:Op donderdag 23 januari 2014 11:29 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
Voor het ontdekken is juist digitaal/online wat mij betreft OOK de beste keuze.
Met goodreads ontdek ik leesvoer wat MIJ interesseert adhv wat ik gelezen heb EN wat anderen van een boek vinden. Ik kan dan zelf mijn criteria bepalen ipv uit te gaan van de "Top 10 thrillers" in de V&D.
En voor andere producten geldt ook hetzelfde. Online vind je de nieuwste dingen, en met bv de reviews kan je ook zien of een product wat is.
En de gemiddelde baliemedewerker weet niet meer van een product af dan wat er op de label staat. Voor de echte info zal je toch online moeten zijn.
Ik zie niet in hoe dat net zo'n laagdrempelige toegang tot zoveel kennis en literatuur is als een bibliotheek.quote:Op donderdag 23 januari 2014 11:40 schreef TheOnlyException het volgende:
Sinds op Internet veel boeken te vinden zijn, kringloopwinkels stapels boeken hebben voor 50 cent, boekwinkels failliet gaan en hun boeken voor een prikje op te halen zijn en er zelfs mensen zijn die boeken gratis weggeven, is er gewoon geen behoefte meer aan een bibliotheek.
En waarom zou dan niet (weer) hetzelfde gebeuren met de bibliotheken?quote:Op donderdag 23 januari 2014 11:59 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
Eigenlijk wel. Komt ook goed uit dat de meeste buurthuizen gesloten zijn vanwege een tekort aan subsidies.
Je hebt nu zelfs mogelijkheden waardoor je je deur niet eens meer uit hoeft. Dat lijkt me vrij laagdrempelig.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:01 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Ik zie niet in hoe dat net zo'n laagdrempelige toegang tot zoveel kennis en literatuur is als een bibliotheek.
De middelbare school met haar verplichte leeslijsten met onder andere die gek hebben van deze jongen die iedere week in de biep kwam gemaakt tot iemand die misschien 1 leesboek per jaar leest.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:08 schreef TheOnlyException het volgende:
[..]
Je hebt nu zelfs mogelijkheden waardoor je je deur niet eens meer uit hoeft. Dat lijkt me vrij laagdrempelig.
Daarnaast hangt het kennelijk ook van de bibliotheek af, aangezien er bij ons echt niet veel recents te vinden was, qua boeken. Veel verouderde kennis is eigenlijk geen kennis.
En literatuur heb ik persoonlijk niet zo'n hoge pet van op. Ik denk persoonlijk niet dat de wereld slechter wordt als er minder mensen Gerard Reve lezen.
wat? ik snap niks van deze zinquote:Op donderdag 23 januari 2014 12:12 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
De middelbare school met haar verplichte leeslijsten met onder andere die gek hebben van deze jongen die iedere week in de biep kwam gemaakt tot iemand die misschien 1 leesboek per jaar leest.
Ik moest het even 2 keer lezen, maar ik herken me daar wel in.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:12 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
De middelbare school met haar verplichte leeslijsten met onder andere die gek hebben van deze jongen die iedere week in de biep kwam gemaakt tot iemand die misschien 1 leesboek per jaar leest.
ja ok, maar ik hoef niet alle boeken die ik wil lezen in mijn kast te hebbenquote:Op donderdag 23 januari 2014 12:10 schreef theguyver het volgende:
Boeken zijn makkelijker 2e hands te krijgen.
via internet en 2e hands winkels rommelmarkt etc.
Ik ontken niet dat het ter beschikking krijgen van een titel waarvan je al wist dat je die wilde hebben laagdrempeliger is dan voor het internet. Wat ik betwist is dat de enige of voornaamste functie van een bibliotheek is.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:08 schreef TheOnlyException het volgende:
[..]
Je hebt nu zelfs mogelijkheden waardoor je je deur niet eens meer uit hoeft. Dat lijkt me vrij laagdrempelig.
Daar moet ik hard om lachen.quote:Daarnaast hangt het kennelijk ook van de bibliotheek af, aangezien er bij ons echt niet veel recents te vinden was, qua boeken. Veel verouderde kennis is eigenlijk geen kennis.
Zonder bibliotheek en met internet had ik Gerard Reve moeten lezen, en had ik Karel van het Reve waarschijnlijk nooit leren kennen. Dan heb je natuurlijk ook mensen die in de bibliotheek ontdekken dat kennis en literatuur niet aan hen besteed is, prima, maar daar is de bibliotheek uiteindelijk niet voor.quote:En literatuur heb ik persoonlijk niet zo'n hoge pet van op. Ik denk persoonlijk niet dat de wereld slechter wordt als er minder mensen Gerard Reve lezen.
We moesten ook oude literatuur zoals Max Havelaar lezen... Na drie hoofdstukken ben ik er maar mee gestopt. Ik snap niet waarom we anno 2014 nog steeds kinderen proberen ''leesplezier'' te geven via een verplichte lijst met shit die ze niet willen lezen. Boekverslagen en mondelingen kunnen toch al zo'n 10 jaar makkelijk gehaald worden met internet samenvattingen. Ik had op een gegeven moment een boek over een seksueel gefrustreerde gozer. Dat ging echt van de buurtkinderen die zand op de piemel van een paard deden tot andere beschadigde mensen in wekenlange neukpartijen. Dat soort ellende 4 jaar lang op vwo en alle fun die je had is weg.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:18 schreef TheOnlyException het volgende:
[..]
Ik moest het even 2 keer lezen, maar ik herken me daar wel in.
Wat een ongelofelijke worsteling was het, die verplichte leeslijsten.
Ik ken dan ook niemand die het met plezier heeft gelezen. Sterker nog, de meesten hadden het niet eens gelezen. Ik was een van de weinige gekken die de moeite heeft genomen.
omdat het buurthuis alleen voor buurthuisactiviteiten bedoeld was. Het is duidelijk geen studieplek. De ruimtes moeten speciaal gehuurd worden. Voor de (centrale) bieps zijn gebouwen gebouwd op een centrale plek waarbij bepaalde ruimtes zelfs verhuurd worden.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:04 schreef TheOnlyException het volgende:
[..]
En waarom zou dan niet (weer) hetzelfde gebeuren met de bibliotheken?
Omdat er een kleine groep betalende klanten is?
Er zal dan toch een kleinere selectie aan boeken en tijdschriften moeten komen waardoor er minder mensen bereid zullen zijn te betalen voor lidmaatschap waardoor je weer in hetzelfde schuitje zit.
Hier kun je nu ook cursussen volgen met je abonnement, lezingen volgen, eboeken lenen etc.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:27 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
omdat het buurthuis alleen voor buurthuisactiviteiten bedoeld was. Het is duidelijk geen studieplek. De ruimtes moeten speciaal gehuurd worden. Voor de (centrale) bieps zijn gebouwen gebouwd op een centrale plek waarbij bepaalde ruimtes zelfs verhuurd worden.
Ik vraag me af of de huidige abonnementen uberhaupt de kosten een beetje dekt. Volgens mij is een bibliotheek ook sterk gesubsidieert.
Ik zeg ook niet dat een bibliotheek helemaal geen boeken meer moet uitlenen. Dit zal echter niet de kernactiviteit worden/moeten zijn.
(In amerika kan je trouwens ook digitale tijdschriften (Zinio) binnentrekken als je een biebabo hebt. Dat is dan wel een mooie reden om een betaalde abo te nemen)
Klopt, maar zoveel lezen de mensen niet meer, althans zo lijkt het.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:20 schreef Ynske het volgende:
[..]
ja ok, maar ik hoef niet alle boeken die ik wil lezen in mijn kast te hebben
en t weer verkopen is me veel moeite
Dat geloof ik best. Ik heb toevallig een uitdraai gemaakt van het afgelopen jaar geleend bij de bieb: 134 boeken geleend en gelezen. En daarna nog e-boeken gelezen.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:35 schreef theguyver het volgende:
[..]
Klopt, maar zoveel lezen de mensen niet meer, althans zo lijkt het.
Ik koop boeken die ik lees, Stephen King collectie Jr Tolkien en Kluun dat was het.
Het heeft niks met leesplezier te maken, maar meer met het idee dat literatuur belangrijk is en dat mensen dit moeten begrijpen.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:27 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
We moesten ook oude literatuur zoals Max Havelaar lezen... Na drie hoofdstukken ben ik er maar mee gestopt. Ik snap niet waarom we anno 2014 nog steeds kinderen proberen ''leesplezier'' te geven via een verplichte lijst met shit die ze niet willen lezen. Boekverslagen en mondelingen kunnen toch al zo'n 10 jaar makkelijk gehaald worden met internet samenvattingen. Ik had op een gegeven moment een boek over een seksueel gefrustreerde gozer. Dat ging echt van de buurtkinderen die zand op de piemel van een paard deden tot andere beschadigde mensen in wekenlange neukpartijen. Dat soort ellende 4 jaar lang op vwo en alle fun die je had is weg.
zozo behoorlijke boekenwurmquote:Op donderdag 23 januari 2014 12:36 schreef Ynske het volgende:
[..]
Dat geloof ik best. Ik heb toevallig een uitdraai gemaakt van het afgelopen jaar geleend bij de bieb: 134 boeken geleend en gelezen. En daarna nog e-boeken gelezen.
Daar ben ik mee eens. Door "de verplichte boekenlijst" heb ik een decenia geen boeken meer gelezen. Traumatisch gewoon. En daarna heb ik enkel NIET-nederlandse boeken gelezen.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:27 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
We moesten ook oude literatuur zoals Max Havelaar lezen... Na drie hoofdstukken ben ik er maar mee gestopt. Ik snap niet waarom we anno 2014 nog steeds kinderen proberen ''leesplezier'' te geven via een verplichte lijst met shit die ze niet willen lezen. Boekverslagen en mondelingen kunnen toch al zo'n 10 jaar makkelijk gehaald worden met internet samenvattingen. Ik had op een gegeven moment een boek over een seksueel gefrustreerde gozer. Dat ging echt van de buurtkinderen die zand op de piemel van een paard deden tot andere beschadigde mensen in wekenlange neukpartijen. Dat soort ellende 4 jaar lang op vwo en alle fun die je had is weg.
Bwah. Met een verplichte boekenlijst kan je echt niet het idee overbrengen dat literatuur belangrijk is...quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:38 schreef TheOnlyException het volgende:
[..]
Het heeft niks met leesplezier te maken, maar meer met het idee dat literatuur belangrijk is en dat mensen dit moeten begrijpen.
Alleen lijkt er van bovenaf niet te worden gekeken naar de respons.
Mijn laatste boeken waren ook allemaal Engels haha.quote:Op donderdag 23 januari 2014 13:18 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
Daar ben ik mee eens. Door "de verplichte boekenlijst" heb ik een decenia geen boeken meer gelezen. Traumatisch gewoon. En daarna heb ik enkel NIET-nederlandse boeken gelezen.
[..]
Bwah. Met een verplichte boekenlijst kan je echt niet het idee overbrengen dat literatuur belangrijk is...
Het probleem is dat je literatuur dan niet belangrijk en leuk gaat vinden, maar dat je het associeert met dwang. Ik heb jaren na mijn middelbare school ook niet meer gelezen. Maar nu ben ik het weer aan het oppakkenquote:Op donderdag 23 januari 2014 12:38 schreef TheOnlyException het volgende:
[..]
Het heeft niks met leesplezier te maken, maar meer met het idee dat literatuur belangrijk is en dat mensen dit moeten begrijpen.
Alleen lijkt er van bovenaf niet te worden gekeken naar de respons.
Van Anton Koolhaas toevallig?quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:27 schreef Brum_brum het volgende:
Ik had op een gegeven moment een boek over een seksueel gefrustreerde gozer. Dat ging echt van de buurtkinderen die zand op de piemel van een paard deden tot andere beschadigde mensen in wekenlange neukpartijen. Dat soort ellende 4 jaar lang op vwo en alle fun die je had is weg.
Maar dan kunnen de voorstanders wel mooi zeggen dat kinderen die anders nooit lezen nu wel een paar Nederlandsche klassiekers hebben meegemaakt. Dat die kinderen nu alles doen met samenvattingen van 5 pagina's past niet in de droomwereld waarin mensen tegenwoordig leven. Een samenvatting gebruiken mag ten slotte nietquote:Op donderdag 23 januari 2014 13:46 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Het probleem is dat je literatuur dan niet belangrijk en leuk gaat vinden, maar dat je het associeert met dwang. Ik heb jaren na mijn middelbare school ook niet meer gelezen. Maar nu ben ik het weer aan het oppakken
Voor Nederlands hebben we nooit zoiets klassiekaal moeten lezen gelukkig. Met Engels wel Macbeth gelezen... Theater taal lezen in combi met oud engels was ook niet tof... Maar gelukkig wel een stuk korter dat het eindeloze gezever van Multatuli. Het zou trouwens best eens kunnen dat het van Anton was. De hoofdpersoon zijn naam was volgens mij ook Anton, maar het is al iets van 5 jaar geleden.quote:Op donderdag 23 januari 2014 14:29 schreef Gia het volgende:
[..]
Van Anton Koolhaas toevallig?
Wij hadden vroeger op school het 'bulkboek', een boek als krant.
Ook van Multatuli. Moest klassikaal gelezen worden. De horror.
En dan leraren die lesuren vol ouwehoerden over Multatuli idd.quote:Op donderdag 23 januari 2014 14:29 schreef Gia het volgende:
[..]
Van Anton Koolhaas toevallig?
Wij hadden vroeger op school het 'bulkboek', een boek als krant.
Ook van Multatuli. Moest klassikaal gelezen worden. De horror.
Geen grotere vijand van leesplezier dan dit soort leraren Nederlandsquote:Op donderdag 23 januari 2014 12:27 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
We moesten ook oude literatuur zoals Max Havelaar lezen... Na drie hoofdstukken ben ik er maar mee gestopt. Ik snap niet waarom we anno 2014 nog steeds kinderen proberen ''leesplezier'' te geven via een verplichte lijst met shit die ze niet willen lezen. Boekverslagen en mondelingen kunnen toch al zo'n 10 jaar makkelijk gehaald worden met internet samenvattingen. Ik had op een gegeven moment een boek over een seksueel gefrustreerde gozer. Dat ging echt van de buurtkinderen die zand op de piemel van een paard deden tot andere beschadigde mensen in wekenlange neukpartijen. Dat soort ellende 4 jaar lang op vwo en alle fun die je had is weg.
Eens.quote:Op donderdag 23 januari 2014 17:49 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Geen grotere vijand van leesplezier dan dit soort leraren Nederlands
Omdat het verplicht was vond ik het niet leuk (jaja, pubergedragquote:Op donderdag 23 januari 2014 14:43 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
Maar dan kunnen de voorstanders wel mooi zeggen dat kinderen die anders nooit lezen nu wel een paar Nederlandsche klassiekers hebben meegemaakt. Dat die kinderen nu alles doen met samenvattingen van 5 pagina's past niet in de droomwereld waarin mensen tegenwoordig leven. Een samenvatting gebruiken mag ten slotte nietDan kom je al snel terecht in dezelfde discussies als bijvoorbeeld rond de drankleeftijd naar 18 om comazuipen van 12 jarigen te voorkomen. Zonder logica maar met een flinke onderbuik.
Het is wel school natuurlijk. Zo'n lijst is niet bedoeld als alternatief voor gamen of masturberen, maar voor de geestelijke ontwikkeling van een leerling.quote:Op donderdag 23 januari 2014 17:49 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Geen grotere vijand van leesplezier dan dit soort leraren Nederlands
Ik kijk naar de resultaten, en die zijn niet best.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:23 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Het is wel school natuurlijk. Zo'n lijst is niet bedoeld als alternatief voor gamen of masturberen, maar voor de geestelijke ontwikkeling van een leerling.
Waar is zo'n lijst voor bedoeld? Want als ze leerlingen willen motiveren om te lezen dan zijn ze daar niet in geslaagd. Als ze de opzoekskills van een leerling willen testen dan is zo'n boekenlijst wel een goede test.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:23 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Het is wel school natuurlijk. Zo'n lijst is niet bedoeld als alternatief voor gamen of masturberen, maar voor de geestelijke ontwikkeling van een leerling.
Ik zit ook niet voor mijn plezier sommetjes te maken, maar dat wil niet zeggen dat ik dan net zo goed geen wiskunde had moeten krijgen. Ik zat zelf op een school waar je wel zelf je lijsten mocht samenstellen en dat lijkt mij ook beter, maar er zitten dan toch een aantal bij die ik anders aan de kant had gegooid. Soms moet je ook gewoon even doorzetten om iets te ontdekken, en ontdekken dat iets maar matig of vervelend is hoort daar ook bij.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:29 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Waar is zo'n lijst voor bedoeld? Want als ze leerlingen willen motiveren om te lezen dan zijn ze daar niet in geslaagd. Als ze de opzoekskills van een leerling willen testen dan is zo'n boekenlijst wel een goede test.
Aan die sommetjes heb ik uiteindelijk best veel gehad, dat had ik nooit geleerd zonder die dwang. Ik hield echter van lezen, en door die verplichte lijsten begon ik het te haten en heb ik ook een aantal jaar niet meer gelezen. Samenvattingen haalde ik, net als de rest van de scholieren, gewoon van internet of ik kreeg ze van een ouderejaars. Lezen werd dwang en daar verzette ik me tegen, iets wat vroeger zo leuk was konden ze vakkundig slopen, knap van ze maar klote voor mij. Nu lees ik gewoon klassiekers en heb ik de halve lijst die ik op de middelbare school moest lezen wel gelezen.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:37 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Ik zit ook niet voor mijn plezier sommetjes te maken, maar dat wil niet zeggen dat ik dan net zo goed geen wiskunde had moeten krijgen. Ik zat zelf op een school waar je wel zelf je lijsten mocht samenstellen en dat lijkt mij ook beter, maar er zitten dan toch een aantal bij die ik anders aan de kant had gegooid. Soms moet je ook gewoon even doorzetten om iets te ontdekken, en ontdekken dat iets maar matig of vervelend is hoort daar ook bij.
Het is niet zo dat je in je vrije tijd dan geen andere boeken mag lezen.
Toch valt het mij op dat het gros van de mensen niet kan rekenen, het verschil tussen een procent en een punt niet snappen, verzamelingen niet begrijpen.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:37 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Ik zit ook niet voor mijn plezier sommetjes te maken, maar dat wil niet zeggen dat ik dan net zo goed geen wiskunde had moeten krijgen.
Tja, dat ik lees heb ik niet aan mijn leraren nederlands te danken.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:40 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Aan die sommetjes heb ik uiteindelijk best veel gehad, dat had ik nooit geleerd zonder die dwang. Ik hield echter van lezen, en door die verplichte lijsten begon ik het te haten en heb ik ook een aantal jaar niet meer gelezen. Samenvattingen haalde ik, net als de rest van de scholieren, gewoon van internet of ik kreeg ze van een ouderejaars. Lezen werd dwang en daar verzette ik me tegen, iets wat vroeger zo leuk was konden ze vakkundig slopen, knap van ze maar klote voor mij. Nu lees ik gewoon klassiekers en heb ik de halve lijst die ik op de middelbare school moest lezen wel gelezen.
Ik ook niet, heeft een tijdje geduurd voordat ik weer voor mijn lol ging lezen.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:47 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Tja, dat ik lees heb ik niet aan mijn leraren nederlands te danken.
Een jaartje geleden vroeg iemand mij hoe je breuken moest omzetten naar procenten. Toen ik daar een beetje lacherig over deed was het gelijk: "Ah, maar jij bent zo'n autist die alles begrijpt blabla".quote:Op zondag 26 januari 2014 13:46 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Toch valt het mij op dat het gros van de mensen niet kan rekenen, het verschil tussen een procent en een punt niet snappen, verzamelingen niet begrijpen.
Dit is geen hogere wiskunde, dit is rekenen op wat zal het zijn, brugklas?
Dat is op zich wel jammer, maar niet erg. En je eigen reactie daarop is toch vooral je eigen reactie. Ik herken die neiging wel van tekenen en muziekles, maar dat ik die tekenlessen maar kut vond en in die periode ook ongeveer ophield met tekenen wil natuurlijk niet zeggen dat dat het plezier heeft weggenomen. Niets verhinderde mij immers om gewoon te blijven tekenen wat ik zelf wilde, maar zoals zovelen op die leeftijd veranderen je interesses en ook je vermogen om ergens plezier aan te beleven.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:40 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Aan die sommetjes heb ik uiteindelijk best veel gehad, dat had ik nooit geleerd zonder die dwang. Ik hield echter van lezen, en door die verplichte lijsten begon ik het te haten en heb ik ook een aantal jaar niet meer gelezen. Samenvattingen haalde ik, net als de rest van de scholieren, gewoon van internet of ik kreeg ze van een ouderejaars. Lezen werd dwang en daar verzette ik me tegen, iets wat vroeger zo leuk was konden ze vakkundig slopen, knap van ze maar klote voor mij. Nu lees ik gewoon klassiekers en heb ik de halve lijst die ik op de middelbare school moest lezen wel gelezen.
Nah, als je iets gedwongen moet doen dan haalt dat wel het plezier weg. Slechts als je vantevoren al die 'meesterwerken' leuk vond zal je die dwang niet voelen. Ik zag het bij veel meer klasgenoten, en nu lees ik dus ook dat nog meer mensen er zo over denken.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:52 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Dat is op zich wel jammer, maar niet erg. En je eigen reactie daarop is toch vooral je eigen reactie. Ik herken die neiging wel van tekenen en muziekles, maar dat ik die tekenlessen maar kut vond en in die periode ook ongeveer ophield met tekenen wil natuurlijk niet zeggen dat dat het plezier heeft weggenomen. Niets verhinderde mij immers om gewoon te blijven tekenen wat ik zelf wilde, maar zoals zovelen op die leeftijd veranderen je interesses en ook je vermogen om ergens plezier aan te beleven.
Dat is niet ongebruikelijk. Jongeren lezen relatief veel tot hun 18de jaar, tijdens hun studententijd een stuk minder en pakken het daarna weer op. Dat heeft niets te maken met de literatuurlijst, maar met een andere besteding van tijd. Tijdens de studie gaat de aandacht uit naar het lezen van de voorgeschreven vak en wetenschappelijke literatuur.quote:Op donderdag 23 januari 2014 13:46 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Het probleem is dat je literatuur dan niet belangrijk en leuk gaat vinden, maar dat je het associeert met dwang. Ik heb jaren na mijn middelbare school ook niet meer gelezen. Maar nu ben ik het weer aan het oppakken
Het zal wel, maar nu benader je het specifiek als vaardigheid. Die heb ik niet en die hoef ik ook niet te hebben, het gaat ook om de vorming. Ik heb wel een behoorlijk beeld van wat uit te rekenen is, door een ander. Dat heb ik dan wel meegekregen en dat lijkt mij heel nuttig. Bij anderen geldt dan waarschijnlijk voor literatuur dat er geen wereld voor hen open gaat, maar wel dat ze zien dat die wereld er ook is.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:46 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Toch valt het mij op dat het gros van de mensen niet kan rekenen, het verschil tussen een procent en een punt niet snappen, verzamelingen niet begrijpen.
Dit is geen hogere wiskunde, dit is rekenen op wat zal het zijn, brugklas?
Ik ben juist gestopt met lezen vanaf de (volgens mij) vierde van de middelbare, toen we met literatuur begonnen. Juist vanaf mijn 18e heb ik het lezen weer opgepakt en kan ik dat gewoon doen naast mijn studie.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:57 schreef Ryon het volgende:
[..]
Dat is niet ongebruikelijk. Jongeren lezen relatief veel tot hun 18de jaar, tijdens hun studententijd een stuk minder en pakken het daarna weer op. Dat heeft niets te maken met de literatuurlijst, maar met een andere besteding van tijd. Tijdens de studie gaat de aandacht uit naar het lezen van de voorgeschreven vak en wetenschappelijke literatuur.
Literatuur moet je echter leren lezen, het is geen kwestie van bij pagina 1 beginnen en maar doorgaan. Veel jongeren verwarren het plezier dat zij hebben in het lezen van jeugd en jongerenromans met het lezen van literatuur. Dat is eerste is vaak wel leuk (een vorm van entertainment) terwijl het lezen van literatuur zware kost is. Op het moment dat je daar op jongere leeftijd kennis mee leert maken (al is het maar door een samenvatting op internet te bekijken) heb je daar op latere leeftijd profijt van.
Oh, dan is er dus volledig niets aan de handquote:Op zondag 26 januari 2014 14:04 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Ik ben juist gestopt met lezen vanaf de (volgens mij) vierde van de middelbare, toen we met literatuur begonnen. Juist vanaf mijn 18e heb ik het lezen weer opgepakt en kan ik dat gewoon doen naast mijn studie.
Sorry? Eenvoudig rekenen is een vaardigheid die niet hebt of hoeft te hebben?quote:Op zondag 26 januari 2014 14:01 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Het zal wel, maar nu benader je het specifiek als vaardigheid. Die heb ik niet en die hoef ik ook niet te hebben, het gaat ook om de vorming.
Nee, daar gaat het ook niet om. Het is gewoon jammer, mensen die in literatuur geïnteresseerd zijn die zullen het toch wel ooit lezen. En er zijn zeer weinig 16-jarigen die dat wel leuk vinden om te lezen, ik ken(de) er geen een.quote:Op zondag 26 januari 2014 14:05 schreef Ryon het volgende:
[..]
Oh, dan is er dus volledig niets aan de hand
Ja, maar je hoefde niet gedwongen in je vrije tijd dergelijke boeken te lezen, dus hoe werd dan het plezier in andere boeken voor je weggehaald?quote:Op zondag 26 januari 2014 13:55 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Nah, als je iets gedwongen moet doen dan haalt dat wel het plezier weg.
Ik zat zelf dus op een school waar je niet vrij was in het samenstellen van je lijst maar er was maar één boek verplicht, klassikaal, en de rest mocht je zelf aandragen bij een zelfgekozen thema maar dan moest er ook wat ouds en wat meesterwerken tussenzitten. Dat lijkt mij een betere aanpak.quote:Slechts als je vantevoren al die 'meesterwerken' leuk vond zal je die dwang niet voelen. Ik zag het bij veel meer klasgenoten, en nu lees ik dus ook dat nog meer mensen er zo over denken.
Als het gaat om de openbare bibliotheken zie ik het eerder als een wijziging in de tijdsgeest De meeste (private) bibliotheken (van scholen, musea en instellingen) hebben de digitale revolutie juist aangepakt om een grotere rol van betekenis te kunnen spelen.quote:Op zondag 26 januari 2014 13:57 schreef Individual het volgende:
Slachtoffer van de digitale revolutie: MLN / De bibliotheek
Door de associatie die ik voort met lezen maakte. Maargoed, dit gesprek blijft een herhaling van zetten en daar heb ik geen zin in op deze mooie zondag. Ga toch maar even een goed boek lezenquote:Op zondag 26 januari 2014 14:19 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Ja, maar je hoefde niet gedwongen in je vrije tijd dergelijke boeken te lezen, dus hoe werd dan het plezier in andere boeken voor je weggehaald?
Inderdaad, de schoolbibliotheek ook voor buurtbewoners beschikbaar maken, in een dorp waar ik ooit woonde, was de schoolbieb ook voor heel de buurt..quote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:53 schreef arjan1112 het volgende:
Gewoon schoolbibliotheken verbeteren.
Centjes tellen red ik mij prima mee, maar dat is ook meer lagere school dan wiskunde lijkt me. Wat ik bedoel is dat het wat primitief en beperkt is om alleen naar een concrete vaardigheid te kijken.quote:Op zondag 26 januari 2014 14:05 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Sorry? Eenvoudig rekenen is een vaardigheid die niet hebt of hoeft te hebben?
Kom eens langs, verkoop ik je een hypotheek waarbij je heel veel van je inkomen af kan trekken.
Prima, maar misschien moet je niet een ander de schuld geven van jouw associaties.quote:Op zondag 26 januari 2014 14:22 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Door de associatie die ik voort met lezen maakte. Maargoed, dit gesprek blijft een herhaling van zetten en daar heb ik geen zin in op deze mooie zondag.
Ja, er zijn inderdaad zeer weinig 16-jarigen die 'het leuk' vinden om te lezen. Daarom wordt het ook voor havo en vwo leerlingen verplicht vanaf de vierdequote:Op zondag 26 januari 2014 14:14 schreef bijdehand het volgende:
[..]
Nee, daar gaat het ook niet om. Het is gewoon jammer, mensen die in literatuur geïnteresseerd zijn die zullen het toch wel ooit lezen. En er zijn zeer weinig 16-jarigen die dat wel leuk vinden om te lezen, ik ken(de) er geen een.
Het punt wat ik maak is dat scholen ook niet in staat zijn gebleken dit mensen te leren, het gros beschikt niet over deze vaardigheid.quote:Op zondag 26 januari 2014 14:24 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Centjes tellen red ik mij prima mee, maar dat is ook meer lagere school dan wiskunde lijkt me. Wat ik bedoel is dat het wat primitief en beperkt is om alleen naar een concrete vaardigheid te kijken.
Dat zeg ik dus, vaardigheden aanleren om te gebruiken is maar een heel klein deel van wat een school doet.quote:Op zondag 26 januari 2014 14:38 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Het punt wat ik maak is dat scholen ook niet in staat zijn gebleken dit mensen te leren, het gros beschikt niet over deze vaardigheid.
Je klinkt als een Nederlands docent. Kun je me ook uitleggen wat er nou zo belangrijk en bijzonder aan een dubbele bodem is?quote:Op zondag 26 januari 2014 14:31 schreef Ryon het volgende:
[..]
Ja, er zijn inderdaad zeer weinig 16-jarigen die 'het leuk' vinden om te lezen. Daarom wordt het ook voor havo en vwo leerlingen verplicht vanaf de vierdeIronisch genoeg had je voor het gebruik van het woord 'leuk' waarschijnlijk een punt mindering op je eindcijfer als gekregen als je een Nederlands docent had die enigszins streng in de leer is. De bedoeling van een literair werk is namelijk niet om de lezer te vermaken.
Literatuur moet je, zoals ik al zei, leren lezen, anders begrijp je het niet. De meeste werken kennen meerdere bodems (zelfs relatief toegankelijke werken van Wolkers!) en je moet over aardig wat culturele bagage beschikken wil je daar in kunnen komen. De meeste kinderen krijgen dat niet van huis uit mee, de uitzonderingen daargelaten.
Een spannende avonturenroman zoals 'de donkere toren' van Stephen King, een jeugdboek zoals Harry Potter van J.K Rowling of de meer erotisch getinte populaire werken doen het sowieso al goed bij de puberende jeugd. De verwachting is ook dat (zeker vwo leerlingen) dergelijke boeken zelf wel lezen. Niet voor de persoonlijke ontwikkeling, maar omdat het leuk is.
Voor veel leerlingen is het even door de zure appel heen bijten (Wolkers en Reve) maar als je braaf de opdrachtjes maakt krijg je daarmee wel voldoende bagage mee om op latere leeftijd (als je zelf ook meer levenservaring hebt) de zwaardere werken aan te kunnen. Waarom dat belangrijk is, begrijpt men vaak dan zelf ook wel.
Te druk met zaken die niet belangrijk zijn.quote:Op zondag 26 januari 2014 15:06 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Dat zeg ik dus, vaardigheden aanleren om te gebruiken is maar een heel klein deel van wat een school doet.
Als ik docent was geweest, dan had ik sowieso literatuurdocent willen zijn ja. Fantastisch om kinderen daarmee te kwellen.Vervelende is alleen wel dat je die pubers het op dat moment toch nooit uitgelegd krijgt en aan die bedankjes 20 jaar later ('Oh, nu begrijp ik het. Dank u wel") op een reünie van oud leerlingen koop je niets voor.quote:Op zondag 26 januari 2014 15:21 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
Je klinkt als een Nederlands docent. Kun je me ook uitleggen wat er nou zo belangrijk en bijzonder aan een dubbele bodem is?
Bij ons op school las bijna niemand die boeken en blufde iedereen zich door de mondelinge toets heen door een avond van te voren de samenvattingen van de boeken te lezen. Literatuur wat een overbodig vak was dat zegquote:Op zondag 26 januari 2014 15:29 schreef Ryon het volgende:
[..]
Als ik docent was geweest, dan had ik sowieso literatuurdocent willen zijn ja. Fantastisch om kinderen daarmee te kwellen.Vervelende is alleen wel dat je die pubers het op dat moment toch nooit uitgelegd krijgt en aan die bedankjes 20 jaar later ('Oh, nu begrijp ik het. Dank u wel") op een reünie van oud leerlingen koop je niets voor.
Maar goed, een literair werk moet je niet zien als een boek met een spannend verhaal erin (wat trouwens best erin kan staan!) maar als een kunstwerk. Een object geschapen door een kunstenaar, die als het goed is zijn vak verstaat. De emotie en de schoonheid die het wil overbrengen is vaak niet direct op het eerste oog te zien. In tegenstelling tot bijvoorbeeld pornografie (de laagste vorm van kunst, omdat het direct de zinneprikkelt en geen gebruik maakt van bijv kennis of het intellect) moet je bij literatuur een stuk dieper graven en meer werk verrichten om de schoonheid in zijn volledige vorm te zien.
Dat kost in het begin wat oefening. Als je ouder wordt gaat het makkelijker, en wordt literatuur lezen ook belanger. Tijdens de literatuurlessen krijg je op hoog tempo even een spoedcursus literatuur lezen, de belangrijke bagage mee en als het goed is weet je na afloop waarom boek X van schrijver Y mooi is. Of je het dan wel/niet mooi vindt, maakt nog niet uit, dat komt later wel.
Kun je me ook nog uitleggen wat er nou zo bijzonder en belangrijk aan die literatuur is...? Want in dit verhaal had ik literair werk ook kunnen vervangen met game.quote:Op zondag 26 januari 2014 15:29 schreef Ryon het volgende:
[..]
Als ik docent was geweest, dan had ik sowieso literatuurdocent willen zijn ja. Fantastisch om kinderen daarmee te kwellen.Vervelende is alleen wel dat je die pubers het op dat moment toch nooit uitgelegd krijgt en aan die bedankjes 20 jaar later ('Oh, nu begrijp ik het. Dank u wel") op een reünie van oud leerlingen koop je niets voor.
Maar goed, een literair werk moet je niet zien als een boek met een spannend verhaal erin (wat trouwens best erin kan staan!) maar als een kunstwerk. Een object geschapen door een kunstenaar, die als het goed is zijn vak verstaat. De emotie en de schoonheid die het wil overbrengen is vaak niet direct op het eerste oog te zien. In tegenstelling tot bijvoorbeeld pornografie (de laagste vorm van kunst, omdat het direct de zinneprikkelt)
Ik las die stomme boeken en begreep vaak zelfs nog en die geweldige diepere laag. Die overigens ook in bijna iedere samenvatting nog even expliciet beschreven staat voor je mondelinge test. Ze gaven mij nooit de wauw factor en de samenvattingen waren genoeg ja.quote:Op zondag 26 januari 2014 15:33 schreef Pannenkoek3000 het volgende:
[..]
Bij ons op school las bijna niemand die boeken en blufde iedereen zich door de mondelinge toets heen door een avond van te voren de samenvattingen van de boeken te lezen. Literatuur wat een overbodig vak was dat zeg
Die verplichte lijsten heb ik 3x moeten lezen en 3x geen enkel boek gelezen, maar wel voldoendes gehaald. Praten lukt me wel en door off-topic te gaan, maar wel referenties te maken aan de boeken lul je zo je tijd wel vol.quote:Op donderdag 23 januari 2014 12:12 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
De middelbare school met haar verplichte leeslijsten met onder andere die gek hebben van deze jongen die iedere week in de biep kwam gemaakt tot iemand die misschien 1 leesboek per jaar leest.
Nee, dat laatste kan toevallig niet. Ik heb mijzelf - en dit is toevallig - altijd erg geïnteresseerd in games als volwassen kunstuiting, omdat m.i er vele mogelijkheden zijn, maar de aard van een videospelletje is nog te veel gericht op het entertainen en bezighouden van de speler. Een spel zit in dat opzicht veel dichter in de buurt van een film, en zal waarschijnlijk daar ook heen bewegen op de langere duur. Ondanks dat het een grotere productie is dan een boek en wellicht ook een gelijkwaardige entertainmentwaarde kent (daar is een discussie over), blijft het een lagere (maar ook toegankelijkere) en minder interessante kunstuiting. Dit is trouwens weer een discussie apart, maar dat even terzijde.quote:Op zondag 26 januari 2014 15:34 schreef Brum_brum het volgende:
[..]
Kun je me ook nog uitleggen wat er nou zo bijzonder en belangrijk aan die literatuur is...? Want in dit verhaal had ik literair werk ook kunnen vervangen met game.
Ah, dat heet in jargon ook wel 'de distinctieve functie' van literatuur. Dat wilde ik niet nadrukkelijk noemen, maar voor veel mensen waarschijnlijk wel heel erg belangrijk. Mag ook, maar dat kan nog wel eens geforceerd overkomen.quote:Op zondag 26 januari 2014 16:07 schreef Pietverdriet het volgende:
Als ik ergens weinig empatisch vermogen zie, is wel bij de zelfbenoemde literatuurleeselite. Die geven een partij af op mensen die gewoon lekker genieten van een thriller.
De term 'beter' is sowieso nietszeggend, aangezien er een absolute standaard mist waaraan men kan spiegelen. Dus daar valt in dat opzicht geen uitspraken over te doen. Men kan wel stellen dat kunst een sterk onderscheidende functie heeft. Dat onderscheid kan men herkennen, benoemen en eventueel ook ordenen. Maar dan hebben wij het weer over iets anders.quote:Op zondag 26 januari 2014 16:14 schreef Pietverdriet het volgende:
Ik geloof er geen ruk van dat liefde voor kunst betere mensen maakt.
Jij poste een hele rits geweldige eigenschappen die literatuur/kunst in mensen zou wekken. Geloof daar geen ruk van, zoals ik al zei.quote:Op zondag 26 januari 2014 16:20 schreef Ryon het volgende:
[..]
De term 'beter' is sowieso nietszeggend, aangezien er een absolute standaard mist waaraan men kan spiegelen. Dus daar valt in dat opzicht geen uitspraken over te doen. Men kan wel stellen dat kunst een sterk onderscheidende functie heeft. Dat onderscheid kan men herkennen, benoemen en eventueel ook ordenen. Maar dan hebben wij het weer over iets anders.
Ah, dat kan. Ik geloof echter dat literatuur wel degelijk over die kwaliteit beschikt. Dat heb ik gemerkt omdat ik zowel vrij veel literatuur lees (als interesse) als pulp (ter vermaak) en in dat opzicht gekeken heb wat de verschillen tussen beide cultuuruitingen zijn,quote:Op zondag 26 januari 2014 16:30 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Jij poste een hele rits geweldige eigenschappen die literatuur/kunst in mensen zou wekken. Geloof daar geen ruk van, zoals ik al zei.
Hipster.quote:Op zondag 26 januari 2014 16:30 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Jij poste een hele rits geweldige eigenschappen die literatuur/kunst in mensen zou wekken. Geloof daar geen ruk van, zoals ik al zei.
Narcismequote:Op zondag 26 januari 2014 16:36 schreef Ryon het volgende:
[..]
Ah, dat kan. Ik geloof echter dat literatuur wel degelijk over die kwaliteit beschikt. Dat heb ik gemerkt omdat ik zowel vrij veel literatuur lees (als interesse) als pulp (ter vermaak) en in dat opzicht gekeken heb wat de verschillen tussen beide cultuuruitingen zijn,
Ik ben zelf geen literatuurcriticus oid dus het fijne weet ik er niet vanaf en ik zou het eens na moeten vragen bij iemand die dat wel is, maar ik denk dat het werk wel over die eigenschap moet beschikken (het slijpen van de geest zeg maar) voordat een werk tot de literatuur gerekend kan worden. Naast nog een aantal andere vereisten natuurlijk.
Nou, volgens heb ik dat in een paar van mijn posts al aangegeven:quote:Op zondag 26 januari 2014 17:09 schreef athlonkmf het volgende:
Een hoop gepost, mar nog steeds geen concreet voorbeeld waarom literatuur een persoon kan "verrijken".
Een echt boek heeft zoveel meer charme dan een ebook. Sowieso ebooksquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:38 schreef Rezania het volgende:
Dan starten ze toch een online bieb speciaal voor e-books? Lijkt me dat daar wel vraag naar is.
Een e-reader heeft vloeibaar papier of zo, geen scherm.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:00 schreef Elan het volgende:
[..]
Een echt boek heeft zoveel meer charme dan een ebook. Sowieso ebooks, straks is werkelijk alles digitaal en zitten we 24/7 naar beeldschermen te staren, zelfs als we even willen relaxen
En wat maakt het verschil tussen literair kunstwerk en een harlequin-roman?quote:Op maandag 27 januari 2014 14:14 schreef Ryon het volgende:
[..]
Nou, volgens heb ik dat in een paar van mijn posts al aangegeven:
Literatuur geeft de lezer een mogelijkheid om een inzicht te krijgen in het doen en denken van de menselijke geest die niet de zijne is. Deze inzichten kunnen erg confronterend en heftig zijn, waardoor literatuur niet altijd 'leuk' hoeft te zijn, maar kan de lezer wel degelijk verrijken.
Het is de inhoud wat telt. Het medium is minder van belang.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:00 schreef Elan het volgende:
[..]
Een echt boek heeft zoveel meer charme dan een ebook. Sowieso ebooks, straks is werkelijk alles digitaal en zitten we 24/7 naar beeldschermen te staren, zelfs als we even willen relaxen
Ebooks gaan hele nieuwe mogelijkheden brengen aan boeken. De meeste daarvan hebben we nog geeneens bedacht.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:32 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
Het is de inhoud wat telt. Het medium is minder van belang.
En sowieso. Bepaalde boeken komen veel beter tot hun recht als ebooks.
De volgende generatie zullen niet kunnen begrijpen waarom sommigen dingen willen lezen op een dik, zwaar, stoffig, papierenbundel.
Het blijft een scherm waar je naar zit te turen.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:18 schreef Rezania het volgende:
[..]
Een e-reader heeft vloeibaar papier of zo, geen scherm.
Ik ben allang overgestapt op ebooks, dus mij hoef je dat niet te vertellen.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:34 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Ebooks gaan hele nieuwe mogelijkheden brengen aan boeken. De meeste daarvan hebben we nog geeneens bedacht.
Waar heb jij nou weer over?quote:Op maandag 27 januari 2014 15:36 schreef Elan het volgende:
[..]
Het blijft een scherm waar je naar zit te turen.
Daarbij komen veel afbeeldingen en dan met name litho's aanzienlijk minder tot hun recht op een 1080 resolutie.
Zeker wel, alleen moeten de schrijvers nog de creativiteit gaan ontwikkelen daar gebruik van te maken.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:38 schreef athlonkmf het volgende:
Een ebookversie van een roman heeft naast de digitale voordelen geen toegevoegde leeswaarde.
Nou ja, dit is een vraag die op de wiki goed beantwoord wordt. Er zit inderdaad een verschil tussen lectuur en literatuur. Niet elk geschrift heeft een literaire status. Dit onderscheid is echter niet 'hard' omdat er discussie kan (en ook hoort) bestaan over welke waarden een werk wel of niet literair maken.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:30 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
En wat maakt het verschil tussen literair kunstwerk en een harlequin-roman?
Beiden geven de lezer "mogelijkheid om een inzicht te krijgen in het doen en denken van het menselijk geest die niet de zijne is"
De waarde die ik aan literatuur als verrijkend toedicht kan bestreden worden. Van vrij poëzie is de literaire status onomstreden. Niet vanwege de verrijkendheid maar vanwege de artistieke schoonheid die het bezit of de uitzonderlijke creativiteit van de menselijke geest ten toon spreid. Dat laatste sluit wel weer aan bij wat ik bijvoorbeeld waardevol vind.quote:De term "literatuur" wordt in pregnantere zin het vaakst tegenover lectuur gesteld. In die betekenis zou literatuur de "hoge, elitaire" vorm en lectuur de "lage, plebejische" vorm van teksten aanduiden. Daar waar literaire auteurs vaak een boodschap op artistieke wijze willen overbrengen, zijn schrijvers van lectuur gericht op het schrijven van teksten die vooral ter ontspanning gelezen worden.
e-booksquote:Op dinsdag 21 januari 2014 19:38 schreef Rezania het volgende:
Dan starten ze toch een online bieb speciaal voor e-books? Lijkt me dat daar wel vraag naar is.
Schreven Charles Dickens en Louis Couperus literatuur volgens jou?quote:Op maandag 27 januari 2014 15:43 schreef Ryon het volgende:
[..]
Nou ja, dit is een vraag die op de wiki goed beantwoord wordt. Er zit inderdaad een verschil tussen lectuur en literatuur. Niet elk geschrift heeft een literaire status. Dit onderscheid is echter niet 'hard' omdat er discussie kan (en ook hoort) bestaan over welke waarden een werk wel of niet literair maken.
http://nl.wikipedia.org/wiki/Literatuur
[..]
De waarde die ik aan literatuur als verrijkend toedicht kan bestreden worden. Van vrij poëzie is de literaire status onomstreden. Niet vanwege de verrijkendheid maar vanwege de artistieke schoonheid die het bezit of de uitzonderlijke creativiteit van de menselijke geest ten toon spreid. Dat laatste sluit wel weer aan bij wat ik bijvoorbeeld waardevol vind.
Maar goed, een Harlequin roman is net zoals een oorlogs- en spionageroman (en zoals ook een videospel) gericht op het bieden van ontspanning. Het is een entertainment product. Een harlequin roman staat ook wel bekend als de meest typische vorm van lectuur (geschreven pornografie, en zoals ik al eerder stelde is pornografie de laagste culturele uiting). Het staat als het ware het verst af van een literair werk.
Dat betekent trouwens niet dat in een Harlequin roman geen genre ontstijgende waarde kan bevatten! Zeker de doktersromans die in de jaren vijftig en zestig zijn geschreven hebben wellicht weinig artestieke waarde. Vanuit sociologisch en historisch perspectief zijn zij zeker het bestuderen/lezen waard. Ook veel literatuurwetenschappers lezen deze boeken. Zij zijn namelijk kenmerkend voor de ontwikkeling van de visie op de vrouwelijke seksualiteit in de populaire cultuur. Maar dit is meer een onbedoeld en toevallig bijproduct.
Ja, zonder meer. Ik geloof dat de literaire status van beide schrijvers ook nagenoeg onomstreden is.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:48 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Schreven Charles Dickens en Louis Couperus literatuur volgens jou?
tja. als ebooks en dooiebomenboeken naast elkaar uitgebracht zullen blijven worden, dan zal dat voorlopig niet gebeuren.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:42 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Zeker wel, alleen moeten de schrijvers nog de creativiteit gaan ontwikkelen daar gebruik van te maken.
Je weet dat tijdens hun leven zij zo ongeveer de soap opera van hun tijd waren, vervolgverhalen in tijdschriften die gericht waren op een breed publiek. Dickens nog meer dan Couperus, maar beide waren entertainers, mensen lazen hun werk voor het plezier.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:50 schreef Ryon het volgende:
[..]
Ja, zonder meer. Ik geloof dat de literaire status van beide schrijvers ook nagenoeg onomstreden is.
Edit: daarnaast beschouw ik Charles Dickens zelf als een van de grootste schrijvers van de afgelopen eeuwen en voornamelijk 'A Christmas Carol' een van de belangrijkste (of eigenlijk de belangrijkste) literaire werken in de Westerse cultuur.
In Nederland nagenoeg alleen geëvenaard door Multatuli..
Er bestaat geen gedrukte glossy of comic die mooiere, kleurrijker indrukwekkender plaatjes kan tonen dan de digitale versie op m'n iPad met retina-scherm.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:47 schreef Elan het volgende:
[..]
Minder mooie plaatjes. Duh.
Je kan toch lezen?
Ja? Gerard Reve schreef ook voor het geld. Sterker nog, als een vriend van hem in geldnood zat dan schreef Reve hem een brief met de mededeling dat de brief 25 gulden waard was en hij deze maar moest verslijten. Dat maakt veel van zijn werk niet minder literair. Rembrandt van Rijn schilderde ook in opdracht, maar dat maakt zijn werk ook niet minder artistiek.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:53 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Je weet dat tijdens hun leven zij zo ongeveer de soap opera van hun tijd waren, vervolgverhalen in tijdschriften die gericht waren op een breed publiek. Dickens nog meer dan Couperus, maar beide waren entertainers, mensen lazen hun werk voor het plezier.
Voor tijdschriften zou het inderdaad uitkomst kunnen bieden, echter veel mensen verzamelen ook boeken. Als naslagwerk of gewoon voor de heb.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:56 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
Er bestaat geen gedrukte glossy of comic die mooiere, kleurrijker indrukwekkender plaatjes kan tonen dan de digitale versie op m'n iPad met retina-scherm.
Al is het maar dat elk foto/plaatje-drukwerk al verstoord wordt door de vouw van de pagina.
Jij sneerde zo naar werk dat gelezen word voor ontspanning en vermaak, ik niet. Ik hou je slechts een uylenspiegel voor, je bent in je eigen zwaard gelopen. Die sociale boodschap zie je ook in soaps als Eastenders. De Dickens van deze tijdquote:Op maandag 27 januari 2014 15:58 schreef Ryon het volgende:
[..]
Ja? Gerard Reve schreef ook voor het geld. Sterker nog, als een vriend van hem in geldnood zat dan schreef Reve hem een brief met de mededeling dat de brief 25 gulden waard was en hij deze maar moest verslijten. Dat maakt veel van zijn werk niet minder literair. Rembrandt van Rijn schilderde ook in opdracht, maar dat maakt zijn werk ook niet minder artistiek.
Charles Dickens had een gave om een belangrijke sociale boodschap onder de aandacht van in zijn tijd het grote publiek (nou ja, de hogere middenklasse) te brengen. Dit deed hij door middel van gebruik te maken van zijn artistieke en literaire kwaliteiten. Zijn werk wordt door de gemeenschap en critici ook algemeen beschouwd als van uitstekende kwaliteit en universele waarde.
Euh? Lees mijn posts dan nog eens en de wiki waar ik na refereerquote:Op maandag 27 januari 2014 16:00 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Jij sneerde zo naar werk dat gelezen word voor ontspanning en vermaak, ik niet. Ik hou je slechts een uylenspiegel voor, je bent in je eigen zwaard gelopen. Die sociale boodschap zie je ook in soaps als Eastenders. De Dickens van deze tijd
Jij had het zelf over plaatjes, en dan kom je gelijk bij tijdschriften en strips.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:59 schreef Elan het volgende:
[..]
Voor tijdschriften zou het inderdaad uitkomst kunnen bieden, echter veel mensen verzamelen ook boeken. Als naslagwerk of gewoon voor de heb.
Net als dat je nog steeds cd's kunt kopen en platen zelfs aan een enorme comeback bezig zijn.
Zolang de koper zelf maar mag blijven kiezen voor digitaal of papier zal niemand klagen.
Strips bestaat zelf al uit zoveel genres.quote:Op maandag 27 januari 2014 15:58 schreef Pietverdriet het volgende:
De strip is trouwens een zeer onderschat genre.
Wat een onzin er zijn tal van geschiedkundige boeken met schitterende prenten.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:04 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
Jij had het zelf over plaatjes, en dan kom je gelijk bij tijdschriften en strips.
Zoals ik zei, jij liep te sneren naar werken die ter ontspanning ende vermaek worden gelezen, ik wees je er even fijntjes op dat een paar van de grootste Nederlandse en Britse schrijvers die nu als zeer hoogstaande literatuur worden gezien gewoon schreven voor lezers die ontspanning en vermaak wilden vinden en dat ook deden.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:03 schreef Ryon het volgende:
[..]
Euh? Lees mijn posts dan nog eens en de wiki waar ik na refereerDaar staat het allemaal vrij helder uitgelegd.
En die zullen dan ook helemaal tot hun recht komen op een prachtig elektronisch scherm.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:08 schreef Elan het volgende:
[..]
Wat een onzin er zijn tal van geschiedkundige boeken met schitterende prenten.
Je gaat heel erg voorbij aan het initiële punt.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:11 schreef athlonkmf het volgende:
[..]
En die zullen dan ook helemaal tot hun recht komen op een prachtig elektronisch scherm.
Dan zullen die ook nooit meer verweren door ouderdom.
Zucht. Ik liep niet 'te sneren'. Dergelijk taalgebruik doet bij mij trouwens het vermoeden rijzen van een zekere vooringenomenheid. Wat ook meteen de andere posts verklaart.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:09 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Zoals ik zei, jij liep te sneren naar werken die ter ontspanning ende vermaek worden gelezen, ik wees je er even fijntjes op dat een paar van de grootste Nederlandse en Britse schrijvers die nu als zeer hoogstaande literatuur worden gezien gewoon schreven voor lezers die ontspanning en vermaak wilden vinden en dat ook deden.
Heet dat niet koffietafelboeken?quote:Op maandag 27 januari 2014 16:15 schreef Elan het volgende:
[..]
Je gaat heel erg voorbij aan het initiële punt.
Namelijk dat niet alle consumenten behoefte hebben aan een digitaal exemplaar in hun collectie.
Verder weet ik niet wat jij leest, maar er verschijnen jaarlijks schitterende zogenaamde tafelboeken die een formaat hebben dat totaal niet geschikt is om op een ereader te bekijken.
Dat zou ook kunnen hoorquote:Op maandag 27 januari 2014 16:16 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Heet dat niet koffietafelboeken?
Dan vatte ik je posts wellicht verkeerd op.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:15 schreef Ryon het volgende:
[..]
Zucht. Ik liep niet 'te sneren'. Dergelijk taalgebruik doet bij mij trouwens het vermoeden rijzen van een zekere vooringenomenheid. Wat ook meteen de andere posts verklaart.Maar als jij mij zou willen betichten van een zeker snobisme vind ik dat ook prima.
Ik stel nadrukkelijk (lees mijn posts en de wiki!) dat er niets mis is met schrijven voor ontspanning. Maar dat als men het onderscheid wil maken tussen lectuur en literatuur en ook de verrijkende waarde van literatuur wil achterhalen men dit onderscheid wel in het oog moet houden
Werken die enkel gericht zijn op het bieden van ontspanning hebben niet de meerwaarde die werken die als literair bestempeld worden wel hebben. Dat betekent niet dat er iets mis is met een Harlequin roman, wel dat deze niet over dezelfde verrijkende beschikt als andere werken.
Je kan altijd zoeken naar uitzonderingen.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:15 schreef Elan het volgende:
[..]
Je gaat heel erg voorbij aan het initiële punt.
Namelijk dat niet alle consumenten behoefte hebben aan een digitaal exemplaar in hun collectie.
Verder weet ik niet wat jij leest, maar er verschijnen jaarlijks schitterende zogenaamde tafelboeken die een formaat hebben dat totaal niet geschikt is om op een ereader te bekijken.
Dat mag. Er bestaat inderdaad geen ''harde' standaard om iets wel of niet tot literatuur te bestempelen en dat zie ik zelf als iets heel positiefs. Dat stempel wordt erop gedrukt naar aanleiding van de discussie. En juist de discussie is belangrijk, omdat werken pas echt gaan leven als men er over gaat spreken.quote:Op maandag 27 januari 2014 16:19 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Dan vatte ik je posts wellicht verkeerd op.
Denk trouwens niet dat je een duidelijk onderscheid kan maken tussen literatuur en lectuur, veeleer tussen slecht en goed geschreven werken. De al door jouw eerder genoemde verrijkende waarde hou ik voor onzin.
En wat ga je er aan doen?quote:Op maandag 27 januari 2014 17:10 schreef De_Guidance het volgende:
Dit is een grote fout. Dat er zoveel bibliotheken sluiten.
Het zijn culturele centra, de agora's van onze tijd en een optie tot emancipatie van kinderen in achterstandswijken.
Zonder de bibliotheek en alle prachtige boeken daar, had ik waarschijnlijk MBO gedaan in een school in Rotterdam Zuid. Nu zit ik op de uni.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |