Laatste post:quote:Op woensdag 4 oktober 2006 12:09 schreef EchtGaaf het volgende:
Steeds vaker bereiken mij berichten over de mogelijkheden om stemmachines te manipuleren.
Afgelopen maandag besteedde Tros Radar hier aandacht aan, nadat er in de afgelopen tijd hieriover diverse berichten in de media zijn verschenen.
Overigens is het geen nieuws. Wijlen drs. Hans Janmaat meldde zo\'n vijf jaar geleden de mogelijkheid al en toen lag iedereen in een deuk. Postuum lijkt hij toch op dit punt zijn gelijk te halen...![]()
Fraude kan m.i. op de volgende manieren:
1 Door het manipuleren van de software van de individuele stemmachines
2 De operator van de stemmachine tijdens de verkiezingsdag kan in onbewaakte ogenblikken zijn slag slaan
(tijdens de gemeenteraadverkiezing was er in 1 gemeente op een persson wel een verdacht hoog aantal voorkeurstemmen)
3 ?
Puntje 2 lijkt mij wel de zwakste schakel.....en niet te voorkomen...![]()
Ik maak mij ernstige zorgen. De democratie loopt m.i. ernstig gevaar...
Deelt u mij bezorgdheid? Wat zou de oplossing zijn?
quote:Op woensdag 11 oktober 2006 23:06 schreef Wombcat het volgende:
[..]
ah, dat zag ik zo niet
[..]
Ik zou er niet zomaar vanuit gaan dat zoiets algemene kennis is.
Maar dat snap ik even niet. Je geeft aan dat je kennis over HTML hebt en van daaruit heb je een mening over het al dan niet bevatten van veel fouten in een klein programmaatje van 16kb. Je vind natuurlijk dat jij met je html achtergrond gelijk hebt in jouw mening dat omdat het stemprogramma slechts 16kb groot is niet veel fouten zou kunnen vergelijken, vanuit je HTML ervaring.quote:Op woensdag 11 oktober 2006 22:27 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ik heb in mijn leven al vaak zat HTML pagina's gemaakt die meer dan 16 kn groot waren. Als daar een fout in zat, kwam ik daar snel genoeg achter.
Nu is dat niet vergelijkbaar met software voor een stemmachine, maar ik ga er niet vanuit dat die Nedap en TNO mensen compleet achterlijk zijn en na 15 jaar geen fouten in die code hebben gevonden...
Maar met de rest van mijn post ben je het blijkbaar dus wel eens?
Van daaruit heb ik een mening over het in staat zijn fouten te ontdekkenquote:Op donderdag 12 oktober 2006 07:44 schreef haaahaha het volgende:
Maar dat snap ik even niet. Je geeft aan dat je kennis over HTML hebt en van daaruit heb je een mening over het al dan niet bevatten van veel fouten in een klein programmaatje van 16kb.
Tja, zo kun je wel zeggen dat niemand een andere mening mag hebben dan Gongrijp. Dat is ook wel heel makkelijk he?quote:Maar nu hebben we aan de andere kant een grondlegger van xs4all, grondlegger van het boekje hacktic en iemand met onnoemelijk meer ervaring op dit gebied dan jij, en dan nog denk jij dat je met jouw html ervaring het bij het rechtere eind hebt dan iemand als gongrijp?
lekker hypocriet verwijt. Jij hebt ook al diverse malen vragen gesteld waar ik allang antwoord op heb gegeven.quote:Je bent aan het discusseren om de discussie
Ik kan van jou en anderen precies hetzelfde zeggen.quote:toch blijf je koppig en wil je van iets anders niks horen.
html is een opmaaktaal, geen programmeertaal. Wie op basis van htmlkennis meent iets te weten over programmeercode is als iemand die kan schrijven op basis daarvan iets meent te weten over programmeercode.quote:Op donderdag 12 oktober 2006 09:25 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Van daaruit heb ik een mening over het in staat zijn fouten te ontdekken
Ik heb niet de hele discussie gevolgd, waaruit blijkt dat er mensen (buiten de leverancier), hebben gekeken naar de code?quote:Zeker als dat bestandje al een jaar of 10 oud is (zoals wordt beweerd) en er verscheidene mensen naar hebben gekeken. Lijkt me sterk dat er dan nog steeds fouten in zitten.
Komop zeg... Ik heb zelf meteen al gezegd dat het geen goede vergelijking is en dat ik het alleen maar gebruik om aan te geven dat je in 16kb makkelijk de foute code kan vinden als je daar 10 jaar voor de tijd hebt...quote:Op donderdag 12 oktober 2006 09:33 schreef sigme het volgende:
html is een opmaaktaal, geen programmeertaal. Wie op basis van htmlkennis meent iets te weten over programmeercode is als iemand die kan schrijven op basis daarvan iets meent te weten over programmeercode.
Zoals al eerder gezegd:quote:Ik heb niet de hele discussie gevolgd, waaruit blijkt dat er mensen (buiten de leverancier), hebben gekeken naar de code?
http://www.minbzk.nl/gron(...)thema_s/stemmachinesquote:In de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 is vastgelegd dat keuringsinstelling TNO toetst of een prototype stemmachine aan het Kiesbesluit en de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 voldoet. Dat betekent ook een grondig onderzoek naar de in de stemmachines gebruikte software. De broncodes van deze software zijn bij TNO bekend. Ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken bekijken of de stemmachine gebruikersvriendelijk is. Als een type stemmachine na goedkeuring door de minister in productie genomen is, dan voert TNO een zogenoemde tien-op-één-keuring uit: de producent levert tien stemmachines waarvan TNO er één selecteert en keurt. Pas daarna mogen de stemmachines voor verkiezingen worden gebruikt. De mensen van TNO die de stemmachines controleren zijn door de AIVD gescreend.
Dit is precies wat ik bedoel en wat tekenend is voor jou in deze discussie. Je roept iets, het klopt niet wat je roept, men probeert dat duidelijk te maken en toch blijf je vasthouden aan het punt. Het gaat allang niet meer om de discussie, het gaat er jou om hoe jij je houdt in de discussie. Discusseren op z'n forums. Discusseren om het discusseren en je gelijk krijgen.quote:Op donderdag 12 oktober 2006 09:37 schreef calvobbes het volgende:
Komop zeg... Ik heb zelf meteen al gezegd dat het geen goede vergelijking is en dat ik het alleen maar gebruik om aan te geven dat je in 16kb makkelijk de foute code kan vinden als je daar 10 jaar voor de tijd hebt...
Als mensen mijn punt onderuit willen halen omdat ze niet goed lezen wat ik zeg, mag ik toch wel zeggen dat ze niet goed lezen wat ik zeg?quote:Op donderdag 12 oktober 2006 09:40 schreef haaahaha het volgende:
Dit is precies wat ik bedoel en wat tekenend is voor jou in deze discussie. Je roept iets, het klopt niet wat je roept, men probeert dat duidelijk te maken en toch blijf je vasthouden aan het punt.
Wederom een hypocriet verwijt, maar deze reactie zul je dan ook wel negeren....quote:Het gaat allang niet meer om de discussie, het gaat er jou om hoe jij je houdt in de discussie. Discusseren op z'n forums. Discusseren om het discusseren en je gelijk krijgen.
Dank.quote:Op donderdag 12 oktober 2006 09:37 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Zoals al eerder gezegd:
[..]
http://www.minbzk.nl/gron(...)thema_s/stemmachines
Ik heb het al eerder gezegd: correctheidsbewijzen voor software zijn vaak lastig of zelfs aantoonbaar helemaal niet te geven. Dat ligt niet aan de omvang van de programmatuur, het is een fundamenteel probleem. Maar dat is eigenlijk niet echt relevant, want dat je 10 jaar de tijd hebt gehad om code te verifieren zegt niet dat dat ook gebeurd is. Ik kom regelmatig in zogenaamd geteste bedrijfskritische software van 10 jaar oud of ouder programmeerblunders tegen.quote:Op donderdag 12 oktober 2006 09:37 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Komop zeg... Ik heb zelf meteen al gezegd dat het geen goede vergelijking is en dat ik het alleen maar gebruik om aan te geven dat je in 16kb makkelijk de foute code kan vinden als je daar 10 jaar voor de tijd hebt...
Moeten we hier nu ook al een uitgebreide discussie over gaan voeren totdat iedereen het met elkaar eens is?
[..]
Ik heb al eerder gezegd: Dus jullie verwachten van Nedap eigenlijk het onmogelijke?quote:Op donderdag 12 oktober 2006 22:48 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Ik heb het al eerder gezegd: correctheidsbewijzen voor software zijn vaak lastig of zelfs aantoonbaar helemaal niet te geven.
Helemaal niet. Ik verwacht van Nedap dat ze de verkiezingen controleerbaar maken. Klein stukje code erbij en maak een papertrail... source code openbaar zodat fouten makkelijker gevonden worden en van de overheid verwacht ik dat ze stemmers een keuze laten, kiezen op de stemmachine of op papier.. zonder dat ze daar de helft van het land voor moeten doorkruisen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 04:58 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ik heb al eerder gezegd: Dus jullie verwachten van Nedap eigenlijk het onmogelijke?
http://www.nu.nl/news/848(...)r_stemcomputers.htmlquote:Nieuwe software voor stemcomputers
Uitgegeven: 12 oktober 2006 15:45
Laatst gewijzigd: 12 oktober 2006 15:46
DEN HAAG - Een onafhankelijke commissie gaat de betrouwbaarheid en veiligheid van het hele stemproces bij verkiezingen onder de loep nemen. Dat heeft minister Atzo Nicolaï (Bestuurlijke Vernieuwing) donderdag beloofd aan de Tweede Kamer. Fabrikant Nedap vervangt de software van de huidige machines.
Ondertussen moeten extra maatregelen er volgens Nicolaï voor zorgen dat de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november betrouwbaar verlopen. Aanleiding voor het debat waren de twijfels die onlangs zijn gerezen over de betrouwbaarheid van de stemmachines die in vrijwel het hele land worden gebruikt. De actiegroep Wijvertrouwenstemcomputersniet.nl stelde vorige week dat de meeste apparaten niet beveiligd en daardoor zeer fraudegevoelig zijn.
Nieuwe software
De belangrijkste fabrikant van stemmachines, Nedap, is bezig alle ruim 8000 apparaten bij gemeenten stuk voor stuk te controleren. Het bedrijf kijkt of er de afgelopen tijd aan de machine is gerommeld, zet er een nieuwe chip en niet-herprogrammeerbare software in en doet het apparaat vervolgens op slot met een unieke ijzeren zegel, aldus Nicolaï. Rond 1 november is de hele klus naar verwachting geklaard.
Steekproef
Onderzoeksinstituut TNO checkt als onafhankelijke derde nog eens het systeem en controleert steekproefsgewijs stemmachines. Dat zal ook gebeuren bij de stemmachines van producent Sdu, die ongeveer 1200 apparaten heeft. Ook die moeten worden verzegeld, vindt Nicolaï. Stembureaus krijgen een instructie waarin staat hoe ze de verzegeling kunnen controleren. Gemeenten moeten ervoor zorgen dat de stemmachines veilig staan opgeslagen.
De minister laat nog uitzoeken hoe is te voorkomen dat kwaadwillenden achterhalen wat iemand heeft gestemd.
Volgens de actiegroep kan dat dankzij de radiosignalen die Nedap-machines uitzenden en zijn vooral stemmen op het CDA af te luisteren. Nicolaï sprak van een zorgelijk punt. Hij heeft de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) om hulp gevraagd, omdat de dienst ervaring heeft met speciale afluisterapparatuur.
De onafhankelijke commissie die het stemproces onderzoekt, waar vooral de SP op had aangedrongen, zal aanbevelingen doen voor de verdere verbetering ervan in de aanloop naar de verkiezingen voor de Provinciale Staten en daarna. De deskundigen zullen onder meer kijken naar de eventuele risico's van stemmachines en de mogelijkheden om via internet te stemmen.
Waarnemers
Bij de komende verkiezingen zijn ook buitenlandse waarnemers aanwezig, aldus Nicolaï. De minister en Kamerleden toonden hun waardering voor de inspanningen van de actiegroep die de betrouwbaarheid van de stemmachines na eigen onderzoek aan de kaak stelde. De minister zal vrijdag een gesprek met de groep hebben.
Het actiecomité toonde zich donderdag na afloop van het debat tevreden met de toezeggingen van de minister. Een woordvoerder betwijfelt echter of vóór de verkiezingen in november maatregelen mogelijk zijn die het stemgeheim waarborgen. De kans op een kort geding van de actiegroep tegen de minister blijft daarom bestaan, legde hij uit.
Wanneer kon het niet dan?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 07:42 schreef haaahaha het volgende:
Dus nu kan het opeens allemaal wel. Nieuwe niet herprogrammeerbare software, verzegeling.
Of dat een goede oplossing is, zijn de meningen verdeeld over.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 06:35 schreef DionysuZ het volgende:
Helemaal niet. Ik verwacht van Nedap dat ze de verkiezingen controleerbaar maken. Klein stukje code erbij en maak een papertrail...
Dat is toch amper mogelijk zoals eerder gezegd is.quote:source code openbaar zodat fouten makkelijker gevonden worden
http://www.election.nl/bi(...)William%20Grogan.pdfquote:Academics opposed to the Irish Government s decision on which system to use
are often in favour of what are called Open Systems . These systems use
programs that are in the public domain. They are generally not copyrighted and
are often written by programming hobbyists. However other academics such as
Dr Mercuri (who has said that, computer systems are fundamentally flawed ,)
and who proposed VVAT, are opposed to Open Source which they claim adds no
extra security. The same applies to the use of Formal Methods because software
written using this more expensive method cannot ensure that the program has
been replaced by a hacker.
Dat zal zeer bevordelijk werken voor het overzicht, tellen en minimaliseren van de kans op fraude.quote:en van de overheid verwacht ik dat ze stemmers een keuze laten, kiezen op de stemmachine of op papier.. zonder dat ze daar de helft van het land voor moeten doorkruisen.
Ze vinden het geen noodzaak, ze doen het alleen om mensen die kritiek hebben gerust te stellen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 09:38 schreef sigme het volgende:
Het kon uiteraard eerder. Maar de organisatoren vonden het niet zo nodig om de beveiliging te verbeteren. Pas na onderzoek en controle door kritische burgers zien ze de noodzaak van verbeteringen.
Er is een principieel verschil tussen of er goed gecontroleerd kan worden en of er goed gecontroleerd wordt. Een papertrail geeft de optie op goede controle. Dat het vervolgens niet perse daarvoor gebruikt wordt doet aan dat eerste niets af.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 09:45 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Of dat een goede oplossing is, zijn de meningen verdeeld over.
http://www.election.nl/bizx_html/ISS/documents/VVAT.pdf
http://www.election.nl/bi(...)William%20Grogan.pdf
[
Open source maakt geen verschil.quote:..]
Dat is toch amper mogelijk zoals eerder gezegd is.
En het nut van open source wordt ook betwijfeld.
Het zou een bizarre oplossing zijn. Computers zijn uiterst nuttige telramen, deze niet -of half- gebruiken is bij een telling reuze onhandig.quote:[..]
http://www.election.nl/bi(...)William%20Grogan.pdf
[..]
Dat zal zeer bevordelijk werken voor het overzicht, tellen en minimaliseren van de kans op fraude.
Maar of het echt nuttig, effectief en gewenst is?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 09:52 schreef sigme het volgende:
Er is een principieel verschil tussen of er goed gecontroleerd kan worden en of er goed gecontroleerd wordt. Een papertrail geeft de optie op goede controle.
Edit: Als de telling dus verschilt, krijg je dus Amerikaanse toestanden. Of als er klakkeloos het papieren resultaat wordt geloof, dan klopt het dus waarschijnlijk ook niet.quote:Er zijn twee vormen denkbaar;
1. De machine drukt voor elke bevestigde stem een strookje papier, dat de kiezer
kan uitnemen.
De kiezer controleert dat en werpt het in een stembus, of maakt bezwaar bij
het stembureau (en wat dan te doen ?).
De kans blijft namelijk nog steeds het grootst dat de kiezer zich eenvoudig heeft
vergist.
2. De machine bedrukt na het maken van de keuze, maar voor het bevestigen,
een strook die achter glas zichtbaar is.
De kiezer controleert en bevestigt waarna het strookje wordt afgesneden en
in een afgesloten bak valt.
Wanneer de kiezer niet akkoord gaat met wat op het strookje staat, kan de
keuze worden geannuleerd en wordt het strookje gekenmerkt als ongeldig.
Daarna wordt een nieuwe keuze gemaakt.
(Klinkt eenvoudig, maar is moeilijk te realiseren zonder dat chaos ontstaat)
In Frankrijk is een beperkte proef gehouden met vorm 1.
(overigens met een machine van een andere fabrikant)
Het bleek dat de kiezers;
a. verzuimden het strookje uit te nemen (vgl. Bankautomaten)
b. het eenvoudig op de grond gooiden
c. het mee naar huis namen
anekdote: Wij noemen dit de Maffia-methode.
Toen wij in 1992 de stemmachine in Italië presenteerden, werd namelijk
ook deze eis gesteld, want het kon wel eens nodig zijn te bewijzen op
wie je gestemd had.
In België is een praktijkproef gehouden met vorm 2.
(ook met machines van ander fabrikaat)
Voorzover wij weten de enige tot nu toe van enige substantiële omvang in Europa, met
catastrofale gevolgen.
Daarvan bestaan journaalbeelden, waarop ondermeer te zien is dat het papier vastloopt,
scheef wordt afgesneden etc.
Ook de controle nam dagen in beslag en leverde aanvankelijk verschillen, die later
(uiteraard) bleken toe te schrijven aan menselijke fouten bij de controletelling.
N.B. Bij gecombineerde verkiezingen komt men er helemaal niet meer uit.
Waarom moet het dan open source worden?quote:Open source maakt geen verschil.
Mja, stemmen met potlood ook eigenlijk.quote:Het zou een bizarre oplossing zijn. Computers zijn uiterst nuttige telramen, deze niet -of half- gebruiken is bij een telling reuze onhandig.
Ja, dat is het. Nuttig en gewenst, en effectief indien nodig. Het meeste effect zit 'm in dat 'indien nodig' - door aanwezigheid van de mogelijkheid verhinder je de noodzaak. Het is zelfreinigend door de aantoonbaarheid als het misgaat.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:00 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Maar of het echt nuttig, effectief en gewenst is?
Als de telling verschilt is er iets mis. Het is belangrijk dat dat aan het licht komt. Als er nu iets mis is is dat niet aantoonbaar. Dat is veel erger. Dat zijn USSR toestanden.quote:[..]
Edit: Als de telling dus verschilt, krijg je dus Amerikaanse toestanden. Of als er klakkeloos het papieren resultaat wordt geloof, dan klopt het dus waarschijnlijk ook niet.
Voor mij hoeft het geen open source te worden hoor. Nooit voor gepleit. Voor hacken maakt het niet uit, beide heeft voor en nadelen, die kennen een zeker evenwicht.quote:[..]
Waarom moet het dan open source worden?
Want het maakt wel degelijk het verschil dat het voor hackers dan makkelijker word om de code te kraken.
quote:[..]
Mja, stemmen met potlood ook eigenlijk.
Het duurt een jaar of 20, maar dan komt er ook éindelijk een klein beetje gang in.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 07:41 schreef haaahaha het volgende:
[..]
http://www.nu.nl/news/848(...)r_stemcomputers.html
Met de handmatige telling ging het dus mis.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:21 schreef sigme het volgende:
Als de telling verschilt is er iets mis.
Je gaf aan dat je HTML kennis hebt. Ik neem aan dat je dan regelmatig html paginaatjes maakt. Ik vraag me af, maak jij je code pas mozilla-compatibel nadat iemand aangeeft dat je pagina's in mozilla er niet goed uitzien of zorg je bij het opmaken van de code dat je pagina's mozilla-compatibel zijn?quote:
Jij bent toch zo fel tegen discussie voeren om het discussie voeren?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:45 schreef haaahaha het volgende:
Je gaf aan dat je HTML kennis hebt. Ik neem aan dat je dan regelmatig html paginaatjes maakt. Ik vraag me af, maak jij je code pas mozilla-compatibel nadat iemand aangeeft dat je pagina's in mozilla er niet goed uitzien of zorg je bij het opmaken van de code dat je pagina's mozilla-compatibel zijn?
Er is ook geen reden tot standaard die papiertjes te tellen. Dat is een optie tot controle, een hertelling, zo je wil.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:43 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Met de handmatige telling ging het dus mis.
Dan krijg je Amerikaanse toestanden. Lijkt me ook niet de bedoeling.
Als er maar één stem verschil in zit, dan is het al redenen om aan beide uitslagen te gaan twijfelen.
Hij vraagt gewoon simpel of je inspeelt op komende problemen. Dat is verder een normale vraag hoor.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:53 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Jij bent toch zo fel tegen discussie voeren om het discussie voeren?
Waarom stel je dan een vraag als deze?
lol, geef gewoon antwoord op m'n vraag.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:53 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Jij bent toch zo fel tegen discussie voeren om het discussie voeren?
Waarom stel je dan een vraag als deze?
En wat geeft dan de zekerheid dat die papiertjes wel goed geteld worden? Of dat papiertjes niet ineens ongeldig worden verklaard omdat de inkt niet goed was even?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:55 schreef sigme het volgende:
Standaard moet je natuurlijk die computeruitslag vertrouwen. Bij indicatie van misstanden (pers, kiescommissie, burger / stemmer die aangifte doet), dán moet je die papiertjes hertellen.
En wat zie je dan als probleem?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:59 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En wat geeft dan de zekerheid dat die papiertjes wel goed geteld worden? Of dat papiertjes niet ineens ongeldig worden verklaard omdat de inkt niet goed was even?
Dan ontstaan dus gewoon Amerikaanse toestanden als het al een paar stemmen verschilt.
Jij vond het geen probleem hoe de Amerikaanse verkiezingen een paar jaar terug zijn verlopen?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:00 schreef Yildiz het volgende:
En wat zie je dan als probleem?
lol, je geeft geen antwoord op m'n vraag?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:02 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Jij vond het geen probleem hoe de Amerikaanse verkiezingen een paar jaar terug zijn verlopen?
Dat maak jij ervan.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:10 schreef haaahaha het volgende:
waarmee je eigenlijk aangeeft dat nedap/politiek haar eigen tools niet controlleert
Achja... Omdat ik geen antwoord geef op een vraag, ben ik juist een onnodige discussie aan het voerenquote:Dat je niet antwoord op die html vraag geeft maar weer even aan dat je aan het discusseren bent om het discusseren.
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:45 schreef haaahaha het volgende:
[..]
Je gaf aan dat je HTML kennis hebt. Ik neem aan dat je dan regelmatig html paginaatjes maakt. Ik vraag me af, maak jij je code pas mozilla-compatibel nadat iemand aangeeft dat je pagina's in mozilla er niet goed uitzien of zorg je bij het opmaken van de code dat je pagina's mozilla-compatibel zijn?
Als dat apparaat klopt, komt de handmatige telling overeen met die van de computer. Daar is geen woord amerikaans bij.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 10:59 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En wat geeft dan de zekerheid dat die papiertjes wel goed geteld worden? Of dat papiertjes niet ineens ongeldig worden verklaard omdat de inkt niet goed was even?
Dan ontstaan dus gewoon Amerikaanse toestanden als het al een paar stemmen verschilt.
Zoals al diverse malen gezegd, de handmatige telling ging dus in de fout en het apparaat klopte wel.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:18 schreef sigme het volgende:
Als dat apparaat klopt, komt de handmatige telling overeen met die van de computer. Daar is geen woord amerikaans bij.
Om te beginnen: die papiertjes dienen niet als belangrijkste het doel van hertelling maar van verificatie van de keuze van de kiezer (individueel dus). Of de kiezer die optie ook (en juist) gebruikt maakt voor de controlerende werking (op optie is er) niet echt uit.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:20 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Zoals al diverse malen gezegd, de handmatige telling ging dus in de fout en het apparaat klopte wel.
Wat moet je dan vertrouwen?
En hoe voorkom je dan dat je Amerikaanse toestanden krijgt?
Als er reden is aan alle, of veel, uitslagen uit de stemcomputers te twijfelen is dat vermoedelijk een betere optie.quote:Dan kun je beter meteen al opnieuw gaan stemmen als je de computeruitslag niet vertrouwt.
Inkt op. Inkt verdwenen doordat het papiertje in de zon heeft gelegen. Papiertje dat niet goed door de machine gaat. Papiertje dat half afscheurt. etc.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:45 schreef sigme het volgende:
Verder zijn amerikaanse toestanden te voorkomen door betere apparaten. Een printje mag niet onleesbaar zijn. Hoe moeilijk is dat?
Ik weet niet wat jij veel vind, maar per stembureau zullen er toch wel een max 5.000 stemmen ofzo binnenkomen?quote:Hertellen - en vooral foutief hertellen- is een probleem als er héél véél herteld moet worden.
Dat zal nu niet anders zijn dan ten tijde van stembiljetten.quote:Ik vertrouw die best - als ze maar ter verantwoording geroepen kunnen worden. Aangifte van mogelijke misstanden is openbaar; de democratische controlemechanismen (waarvan de pers deel uitmaakt) moeten ervoor zorgen dat een en ander naar tevredenheid wordt afgehandeld.
Dat kan met geen enkel systeem.quote:Nogmaals: het gaat er niet om dat je hiermee een absoluut misdadige regering misdadig handelen zou kunnen verhinderen; het gaat er ook niet om een volstrekt betrouwbare overheid te frustreren, het gaat erom dat de democratie geborgd is doordat het niet mogelijk is sjoemelen ongemerkt weg te moffelen.
Nee. Handmatige telling is onbetrouwbaar gebleken in het verleden, dat is nu juist de reden dat men op electronisch stemmen is overgegaan.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:18 schreef sigme het volgende:
Als dat apparaat klopt, komt de handmatige telling overeen met die van de computer. Daar is geen woord amerikaans bij.
Papieren stemming kent een controleoptie die elektronisch stemmen zonder papertrail niet kent. Dat elektronisch stemmen en teller beter en foutlozer is, staat los van die controle-optie. Je moet niet het één afschaffen om het ánder te verbeteren. Daar is geen noodzaak toe en het is geen winst.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 14:14 schreef Tijger_m het volgende:
[..]
Nee. Handmatige telling is onbetrouwbaar gebleken in het verleden, dat is nu juist de reden dat men op electronisch stemmen is overgegaan.
Ja, maar daar gaat het dus ook niet om. Die computer moet béter ingepast worden.quote:Er zijn genoeg documentatie terug te vinden daarover overigens.
Nee, het gaat niet om het vertrouwen in de machine maar om de borging van de betrouwbaarheid. Die borg je door functionele ruzie, administratieve organisatie: controle door tegenstanders.quote:De argumentatie van de tegenstanders is behoorlijk krom, de geschiedenis kent meer problemen met handmatige tellingen en al dan niet bewuste fouten dan met electronisch stemmen.
Of vertrouwen de tegenstanders er wel op dat iedere teller eerlijk is en niet in het verkeerde hokje turft...da's dan wel raar, ze stellen tenslotte zelf dat iets wat gemanipuleerd kan worden dat ook zal worden en geven daarom geen vertrouwen aan machines.
Als blijkt dat stemmen via de computer beter en foutlozer is, waarom wil je dan nog een optie die verwarring kan veroorzaken?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 14:43 schreef sigme het volgende:
Papieren stemming kent een controleoptie die elektronisch stemmen zonder papertrail niet kent. Dat elektronisch stemmen en teller beter en foutlozer is, staat los van die controle-optie.
Dat zijn fouten. Dat zijn fouten.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 14:08 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Inkt op. Inkt verdwenen doordat het papiertje in de zon heeft gelegen. Papiertje dat niet goed door de machine gaat. Papiertje dat half afscheurt. etc.
Nogmaals - dat doet niet ter zake.quote:Bij een dergelijk systeem kan vanalles misgaan. En dan nog is het de vraag of het echt nuttig is. Bij eerdere tests bleek dat veel mensen niet eens de moeite namen om op dat papiertje te kijken.
Het is wel een stuk makkelijker tellen als je weet wat de uitslag is.. dat zoekt een stuk sneller naar fouten.quote:Dan lijken me de aanpassingen die nu worden gedaan afdoende en goedkoper dan een dergelijk paper trail.
[..]
Ik weet niet wat jij veel vind, maar per stembureau zullen er toch wel een max 5.000 stemmen ofzo binnenkomen?
Daar kan het ook al verkeerd gaan.
Jawel. Stel dat er 100 stemmers zijn. Die zweren dat ze alle 100 VVD gestemd hebben. Het apparaat zegt 100 CDA. Waaruit bestaat nu de enig mogelijke controle? Nogmaals op de 'genereer uitslag' drukken.quote:[..]
Dat zal nu niet anders zijn dan ten tijde van stembiljetten.
Oh jawel. Bijvoorbeeld met een computer waarbij de enige controle door diezelfde computer wordt uitgevoerd.quote:[..]
Dat kan met geen enkel systeem.
Omdat het gaat om de optie de invoer te controleren. Het hebben van die optie garandeert die 'beter & foutlozer'. Een computer kan namelijk heel véél beter dan een mens met een telraam. Bijvoorbeeld veel beter fouten maken.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 14:50 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als blijkt dat stemmen via de computer beter en foutlozer is, waarom wil je dan nog een optie die verwarring kan veroorzaken?
Ja idd. Maar die dingen gebeuren gewoon.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:09 schreef sigme het volgende:
Dat zijn fouten. Dat zijn fouten.
Hoe kun je in een paar duizend briefjes snel zoeken wat fout is, terwijl je niet zeker weet of de papiertjes fout zijn, of dat de computer fout is?quote:Het is wel een stuk makkelijker tellen als je weet wat de uitslag is.. dat zoekt een stuk sneller naar fouten.
Als iemand in staat is om de computer een stem op een andere manier weg te laten schrijven, dan is iemand ook in staat om op het papiertje WEL de goed stem te zetten en in de computer niet.quote:En nogmaals: de waarde van controle zit in de optie -er stemmer!- te controleren of de stem juist is. Niet in de nateloptie. Die is er wel, maar daar zit het probleem nauwelijks.
Een stemming is niet zo simpel dat er maar 100 mensen stemmen en dat er maar 2 partijen zijn.quote:Jawel. Stel dat er 100 stemmers zijn. Die zweren dat ze alle 100 VVD gestemd hebben. Het apparaat zegt 100 CDA. Waaruit bestaat nu de enig mogelijke controle? Nogmaals op de 'genereer uitslag' drukken.
Als je perse wilt, dan kun je ook een stembiljetten systeem zodanig beinvloeden dat een echte controle niet meer mogelijk is.quote:Oh jawel. Bijvoorbeeld met een computer waarbij de enige controle door diezelfde computer wordt uitgevoerd.
Ja en?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:26 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ja idd. Maar die dingen gebeuren gewoon.
Als je nu al ziet wat er bij de stemmingen fout gaat zullen dat soort dingen ook gewoon gebeuren.
Als de computer zegt 50 PvdA, 50 VVD en de stapel zegt 60 PvdA, 40 VVD, dan hoef je niet te gaan zoeken in de stapel CDA.quote:[..]
Hoe kun je in een paar duizend briefjes snel zoeken wat fout is, terwijl je niet zeker weet of de papiertjes fout zijn, of dat de computer fout is?
Huhquote:[..]
Als iemand in staat is om de computer een stem op een andere manier weg te laten schrijven, dan is iemand ook in staat om op het papiertje WEL de goed stem te zetten en in de computer niet.
Dus die controle optie is ook niet zaligmakend.
Sowieso is iemand die in staat is om de computer te manipuleren ongetwijfeld ook in staat de biljetten te beinvloeden.
Je méént het. Dat was uiteraard ook een versimpeld voorbeeld.quote:[..]
Een stemming is niet zo simpel dat er maar 100 mensen stemmen en dat er maar 2 partijen zijn.
Klopt: niets is een bescherming tegen echt kwaadwillige machthebbers en geen controle sluit fraudemogelijkheid uit. Je moet daarom een nuttige controle hebben die juist goedwillenden op het rechte spoor houdt.quote:[..]
Als je perse wilt, dan kun je ook een stembiljetten systeem zodanig beinvloeden dat een echte controle niet meer mogelijk is.
Dan is je controleoptie een verwarrende factor geworden. Gevolg: Amerikaanse toestanden waarbij stemmen ongeldig werden verklaard.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:33 schreef sigme het volgende:
Ja en?
Dus dan moet je wel eerst alle briefjes uit elkaar houden. Gaan tellen hoeveel stemmen iedere partij heeft. Noem ik niet echt snel een fout zoeken.quote:Als de computer zegt 50 PvdA, 50 VVD en de stapel zegt 60 PvdA, 40 VVD, dan hoef je niet te gaan zoeken in de stapel CDA.
Ik snap je niet meer. Net zei je nog dat het belangrijkste was dat de kiezer op het papiertje kon zien wat die gestemd had:quote:Huh![]()
Ja, nee, als de papiertjes echt afwijken van de computeruitslag, dan maak je dat dus zichtbaar. Wat anders?
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:45 schreef sigme het volgende:
Om te beginnen: die papiertjes dienen niet als belangrijkste het doel van hertelling maar van verificatie van de keuze van de kiezer (individueel dus). Of de kiezer die optie ook (en juist) gebruikt maakt voor de controlerende werking (op optie is er) niet echt uit.
Hoe dan? Er is een stemgeheim. Dus aan die briefjes mag niet te lezen zijn van wie die stem komt. En verwacht je dan dat iedereen stemmer zijn briefje komt controleren?quote:En de gemanipuleerde briefjes kunnen gecontroleerd worden door de stemmer. Die optie maakt het risicovol daaraan te klooien.
Zoals al diverse malen gezegd, controle zorgt voor extra risico's en dan vooral in de vorm van verwarring.quote:Klopt: niets is een bescherming tegen echt kwaadwillige machthebbers en geen controle sluit fraudemogelijkheid uit. Je moet daarom een nuttige controle hebben die juist goedwillenden op het rechte spoor houdt.
Dus we moeten het maar laten zoals het is?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:26 schreef calvobbes het volgende:
Ja idd. Maar die dingen gebeuren gewoon.
Als je nu al ziet wat er bij de stemmingen fout gaat zullen dat soort dingen ook gewoon gebeuren.
Nee. Je moet de kans op fouten verkleinen. En dat doe je niet door er allerlei extra toeters en bellen aan te hangen die eigenlijk alleen maar verwarrend kunnen werken.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:41 schreef haaahaha het volgende:
Dus we moeten het maar laten zoals het is?
Appels met peren vergelijking.quote:Stel jij maakt een site, je maakt je html code en achteraf hoor je van iemand dat je website er niet uitziet in mozilla. Dan zeg je tegen die persoon 'zulke dingen gebeuren gewoon' en doe je verder niks?
Als je de amerikaanse stemmachines als uitgangspunt neemt misschien wel. Zullen we de uitstekende Nederlandse standaard als uitgangspunt nemen?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:40 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Dan is je controleoptie een verwarrende factor geworden. Gevolg: Amerikaanse toestanden waarbij stemmen ongeldig werden verklaard.
Uh? Ik ben je echt compleet kwijt.quote:[..]
Dus dan moet je wel eerst alle briefjes uit elkaar houden. Gaan tellen hoeveel stemmen iedere partij heeft. Noem ik niet echt snel een fout zoeken.
En dan nog, hoe weet je dan waar de fout zit en wat de juiste uitslag had moeten zijn?
Dat controleert het verband input - output.quote:[..]
Ik snap je niet meer. Net zei je nog dat het belangrijkste was dat de kiezer op het papiertje kon zien wat die gestemd had:
Nee. Deze controle is alleen tijdens de stemming, door iedere individuele kiezer uit te voeren. Dus de controle: wordt mijn stem op 'X' in de bak gegooid als een stem op 'X'.quote:[..]
[..]
Hoe dan? Er is een stemgeheim. Dus aan die briefjes mag niet te lezen zijn van wie die stem komt. En verwacht je dan dat iedereen stemmer zijn briefje komt controleren?
Dat gebeurd nu ook niet.
Dat is een argument wat alleen waar is voor wie duistere dingen te verbergen heeft.quote:[..]
Zoals al diverse malen gezegd, controle zorgt voor extra risico's en dan vooral in de vorm van verwarring.
Maar het blijkt nu opeens dat je de stempcomputer toch op je mobiele telefoon kunt draaien. Oeps! Sterker nog, je kunt zelfs met je mobiele telefoon in de onderhoud van je site komen en daar abonneegegevens opvragen! Maar ach, zulke dingen gebeuren.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:50 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nee. Je moet de kans op fouten verkleinen. En dat doe je niet door er allerlei extra toeters en bellen aan te hangen die eigenlijk alleen maar verwarrend kunnen werken.
[..]
Appels met peren vergelijking.
Stemcomputers zijn stand alone dingen die niet voor andere dingen worden gebruikt. Die stemcomputer is alleen voor "internet explorer" gemaakt en het is niet de bedoeling dat die ook op "mozilla" moet gaan draaien.
Net zoals je Windows programma ook niet op een Mac kunt draaien.
Voor iemand die er niet van houd dat er een zinlose discussie wordt gevoerd, haal jij er nu wel heel erg vreemde redenaties bij...quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 16:02 schreef haaahaha het volgende:
Maar het blijkt nu opeens dat je de stempcomputer toch op je mobiele telefoon kunt draaien. Oeps! Sterker nog, je kunt zelfs met je mobiele telefoon in de onderhoud van je site komen en daar abonneegegevens opvragen! Maar ach, zulke dingen gebeuren.
Kan. Maar zelfs in die uitstekende Nederlandse omgeving worden veel kleine fouten gemaakt waardoor die controleoptie voor verwarring gaat zorgen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 15:58 schreef sigme het volgende:
Als je de amerikaanse stemmachines als uitgangspunt neemt misschien wel. Zullen we de uitstekende Nederlandse standaard als uitgangspunt nemen?
Stel, iemand heeft niet gekeken naar zijn papiertje. En stel dat dat papiertje vaag was of door een slechte doorvoer niet leesbaar of op een andere manier niet geldig meer bij de hertelling. Denk maar eens aan de kassabon bij de supermarkt die ineens op is of dat die blijft hangen en dat je dus één zwarte streep krijgt.quote:Hoe weet je of dat overeenstemt met de input? -> Dat is gecontroleerd (hoeft niet werkelijk gedaan te zijn), tijdens de input, door iedere inputleverancier. Die controleert het papier.
Ja dat begrijp ik. Maar zoals al diverse malen gezegd, wat geeft de garantie dat die papiertjes wel de juiste telling weergeven?quote:Dat kan gebruikt worden in het geval er met de maschinetelling gemanipuleerd is.
Zoals ik net al zei, als iemand in staat is om ervoor te zorgen dat een computer andere stemen opslaat, kan die persoon er ook voor zorgen dat die wel de goede stem op het papiertje afdrukt.quote:Nee. Deze controle is alleen tijdens de stemming, door iedere individuele kiezer uit te voeren. Dus de controle: wordt mijn stem op 'X' in de bak gegooid als een stem op 'X'.
Nee, maar wanneer het opeens blijkt dat je met die mobiele telefoon in de onderhoudsomgeving van je site kan komen en daar klantgevoelige informatie kunt opvragen dan zit je opeens met een probleem. Maar als ik jou goed begrijp dan is er geen probleem en gebeuren zulke dingen gewoon.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 16:05 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Voor iemand die er niet van houd dat er een zinlose discussie wordt gevoerd, haal jij er nu wel heel erg vreemde redenaties bij...
Of je een stemcomputer op je mobiele telefoon kunt draaien, maakt niks uit voor de werking van de stemcomputer zelf.
Nee zulke dingen gebeuren niet.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 16:19 schreef haaahaha het volgende:
Nee, maar wanneer het opeens blijkt dat je met die mobiele telefoon in de onderhoudsomgeving van je site kan komen en daar klantgevoelige informatie kunt opvragen dan zit je opeens met een probleem. Maar als ik jou goed begrijp dan is er geen probleem en gebeuren zulke dingen gewoon.
Je bedoeld dat stemcomputers eerst zonder condoom neukten en nu Gongrijp er wat van heeft gezegd met één condoom?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 16:27 schreef haaahaha het volgende:
Die ene condoom is al het resultaat van wat gongrijp hier wil aankaarten.
Het gaat niet over feilloze werking: het gaat over de controleoptie. Niets is perfect, ook geen controleoptie.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 16:16 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ja dat begrijp ik. Maar zoals al diverse malen gezegd, wat geeft de garantie dat die papiertjes wel de juiste telling weergeven?
Hier toon jij een volstrekt gebrek aan vertrouwen in gezond verstand van de kiezers en de organisatoren. Ten eerste is het helemaal niet zo ingewikkeld een betrouwbare printer aan een computer te hangen.quote:Maar zelfs in die uitstekende Nederlandse omgeving worden veel kleine fouten gemaakt waardoor die controleoptie voor verwarring gaat zorgen.
Stel, iemand heeft niet gekeken naar zijn papiertje. En stel dat dat papiertje vaag was of door een slechte doorvoer niet leesbaar of op een andere manier niet geldig meer bij de hertelling. Denk maar eens aan de kassabon bij de supermarkt die ineens op is of dat die blijft hangen en dat je dus één zwarte streep krijgt.
Wat dan?
Dan zit je dus met een stemming die je niet meer kunt vertrouwen omdat er een papiertje in de fout is gegaan. Wat is dan de juiste uitslag?
Bij stembiljetten worden er altijd ook een aantal stembiljetten ongeldig verklaard.
Dat is het verschil tussen een goede organisatie (papier) en mensen (werkelijkheid). Dit oplossen door de organisatie waarin het goed geregeld is door een organisatie waarin het niet geregeld is, is geen verbetering.quote:[..]
Zoals ik net al zei, als iemand in staat is om ervoor te zorgen dat een computer andere stemen opslaat, kan die persoon er ook voor zorgen dat die wel de goede stem op het papiertje afdrukt.
Dus als je dan achteraf een vermoeden hebt dat het fout is en je de papiertjes gaat hertellen, heb je nog steeds geen garantie dat die papiertjes wel de goede stemmen zijn omdat ook daar veel fout in kan gaan.
Dan kun je dus net zo goed gaan hertellen.
Foutloos is niet hiermee te garanderen - betrouwbaarheid door controleerbaarheid, daarin moet de procedure voorzien. Dan kan vervolgens de computer de foutloosheid tot een ongekend niveau opstuwen.quote:Papertrail is echt geen goede oplossing. Er is net zoveel garantie dat dat allemaal foutloos gaat als bij een stemcomputer.
Nee, je moet de voordelen van de computer (snel en foutloos tellen) combineren met de zintuigelijke controle die met bloed zweet en tranen als noodzakelijk is vastgesteld om mensen te beschermen tegen mensen.quote:En aangezien het voor veel verwarring kan zorgen moet je gewoon één keuze maken óf PC of papier. Niet allebei.
De reden om geen controle in te bouwen via papertrail, is vooral omdat die controle voor veel verwarring kan zorgen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 17:24 schreef sigme het volgende:
Er wederom, geen enkele controle is perfect. Maar om om die reden géén controle in te bouwen is niet de juiste oplossing.
Ho eens even!!!!quote:Hier toon jij een volstrekt gebrek aan vertrouwen in gezond verstand van de kiezers en de organisatoren.
Dus dan is een papertrail eigenlijk gewoon overbodig?quote:Ten eerste is het helemaal niet zo ingewikkeld een betrouwbare printer aan een computer te hangen.
Ten tweede, en dat is belangrijker, zaaien een handvol discutabele printjes geen verwarring als ze geen indicatie van strijdigheid met de computeruitslag veroorzaken. En bij een normale (= betrouwbare) computer zal dat zo zijn.
Zoals ik al diverse malen heb uitgelegd, als iemand in staat is om een computer andere stemmen weg te laten schrijven, is diegene ook in staat om op het papiertje wel de goede stem te laten zien.quote:De printjes zelf hoeven geen andere geldigheid te kennen dan 'goedgekeurd door de stemmer die dat printje in de bak zag glijden als zijn stem'. Dat is afdoende.
Dat hoeft niet eens nodig te zijn.quote:Vervolgens mogen de printjes - bij hertelling (die zelden gevraagd zal worden, nog minder toegekend) alleen maar niet af te wijken van de uitslag of verdacht onleesbaar te zijn. Verdacht is: heel veel, specifiek bij bepaalde partijen, van die dingen.
Waardoor wordt die 'verdachtheid' bewaakt? Door de samenstelling van (toezicht op) de telcommissie. Net als nu. Een kiesbureau wordt dacht ik bemand door een ambtenaar, een lid van een partij en een 'onafhankelijke' kiezer. Met tegengestelde belangen garandeer je (nee, niet waterdicht, niets is waterdicht) dat er niet even de andere kant op gekeken wordt.
Zoals al eerder gezegd, zijn er bij stembiljetten ook vaak zat foute tellingen gemaakt.quote:Dat is het verschil tussen een goede organisatie (papier) en mensen (werkelijkheid). Dit oplossen door de organisatie waarin het goed geregeld is door een organisatie waarin het niet geregeld is, is geen verbetering.
quote:De papiertjes hoeven niet in werkelijkheid overeen te stemmen met de bedoelde input
Ga er maar vanuit dat de meesten dat niet doen.quote:Vanuit het oogpunt van de administratieve organisatie mag je erop vertrouwen dat de papiertjes de juiste input zijn. Natuurlijk zal het organiserend committee daar ook op toezien middels testen (TNO enzo). Maar tijdens de stemming ziet de kiezer erop toe.
Zoals al gezegd, dat kan ook makkelijk langs elkaar heen lopen en kan dus basis zijn voor voldoende verwarring.quote:Nee, je moet de voordelen van de computer (snel en foutloos tellen) combineren met de zintuigelijke controle die met bloed zweet en tranen als noodzakelijk is vastgesteld om mensen te beschermen tegen mensen.
Nee, het is geen garantie dat de stemmen goed worden opgeslagen, het is een controle middel dat de stemmen goed zijn opgeslagen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 17:46 schreef calvobbes het volgende:
[..]
De reden om geen controle in te bouwen via papertrail, is vooral omdat die controle voor veel verwarring kan zorgen.
En de papertrail is ook geen 100% garantie dat de stemmen goed worden opgeslagen.
Ik vertrouw die computers ook. We hebben een betrouwbaar bestuur. Mede dankzij goede controle. Je moet die controlemogelijkheden houden om een betrouwbaar bestuur (en verkiezing) te houden.quote:[..]
Ho eens even!!!!
Ik ben niet diegene die computers niet vertrouwt.
Niet de boel gaan omdraaien he!!!!
Ja, en die mogelijkheden tot fouten verklein je enorm met een computer. Het ging nu over het vertrouwen in de organisatie als er vanwege aangifte van onregelmatigheden wordt geherteld, en beslissingen die dan genomen worden.quote:En de organisatoren maken vaak zat fouten. Niet genoeg stembiljetten aanwezig, niet de goede sleutel van het stemlokaal mee, niet genoeg nummertjes ter controle etc.
Dat soort dingen gebeuren gewoon elk jaar bij stemlokalen. Dat is geen wantrouwen in de organisatoren, maar gewoon een constatering van feiten.
Nee, de aanwezigheid van de papertrail is een controleoptie die maakt dat feitenlijk controleren als het goed is overbodig is. Zoiets als een politieagent die je op je vingers kijkt. Maakt dat winkeldiefstal onmogelijk? Nee, iets in je zak laten glijden wordt niet moeilijker als er iemand toekijkt. Wel laat je het uit je hoofd - het gaat immers gezien worden.quote:[..]
Dus dan is een papertrail eigenlijk gewoon overbodig?
Nee, het controleert niet of het goed gaat - het biedt de mogelijkheid te controleren of het goed gegaan is.quote:[..]
Zoals ik al diverse malen heb uitgelegd, als iemand in staat is om een computer andere stemmen weg te laten schrijven, is diegene ook in staat om op het papiertje wel de goede stem te laten zien.
Dus die controle is dan ook geen garantie dat het goed gaat.
En dus? Dus is het beter géén controle te hebben? Omdat het wérk is om de controle goed uit te voeren? denk eraan - je telt niet standaard met de hand. Alleen als er echt reden tot zorg is.quote:[..]
Dat hoeft niet eens nodig te zijn.
Als je een paar duizend briefjes hebt, kun je makkelijk mistellen. Briefjes kunnen op de grond vallen. De inkt kan hebben gevlekt en ga zo maar door.
Organisatie: de papieren procedure. Jij hebt het hier weer over de uitvoering (mensenwerk).quote:[..]
Zoals al eerder gezegd, zijn er bij stembiljetten ook vaak zat foute tellingen gemaakt.
Dus of je van zo'n goede organisatie kunt spreken is nog maar de vraag.
Stel: die printjes zijn gemanipuleerd. De printjes komen overeen met de computeruitslag, maar niet met de input. Daartegen is, alléén kijkend naar de hertelling, niets te doen.quote:[..]
Nu snap ik je helemaal niet meer?
Doet niet terzake. Het gaat er niet om of de meesten het doen, het gaat erom dat allen het kunnen doen.quote:[..]
Ga er maar vanuit dat de meesten dat niet doen.
Ja, als de organisatie dat in de hand werkt. Tegen een dolgedraaide overheid begint niemand iets, maar het is vergezocht dat de overheid én de kiezers én de controlerende instanties printjes accepteren die zo warrig zijn dat de keuze onduidelijk is.quote:En zoals al 982371981987 keer gezegd. Als je verwacht dat iemand de computer kan manipuleren, dan kun je ook verwachten dat die printjes ook zodanig gemanipuleerd zijn dat het niet opvalt.
Daarom is zorgvuldige organisatie ook vereist! De bedoeling van lastige controles is dat de organisatie zorgvuldig te werk moet gaan, goed werk moet afleveren. Dat we goedgeorganiseerde, betrouwbare (niet: foutloze) verkiezingen hebben komt doordat het niet even halfslachtig inelkaar geflanst is.quote:[..]
Zoals al gezegd, dat kan ook makkelijk langs elkaar heen lopen en kan dus basis zijn voor voldoende verwarring.
In Amerika is men tenminste zo ver dat iedereen weet dat het faalt. In Amerika weet men dat er fraude gepleegd wordt, hier proberen we alles onder het tapijt te schuiven, doen alsof alles zo goed gaat, en anderen nog eens normen voor stemming opleggen waar we zelf voor nog geen 20% aan voldoen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 11:02 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Jij vond het geen probleem hoe de Amerikaanse verkiezingen een paar jaar terug zijn verlopen?
Ja, maar het resultaat is dat ze doen alsof hun neus bloed. Alhoewel iedereen wist dat het zaakje stonk hebben ze geen nieuwe verkiezing georganiseerd.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 18:55 schreef Yildiz het volgende:
In Amerika is men tenminste zo ver dat iedereen weet dat het faalt. In Amerika weet men dat er fraude gepleegd wordt
Je bedoelt dat Nederland corrupter is dan een Afrikaans of oostblok land?quote:en anderen nog eens normen voor stemming opleggen waar we zelf voor nog geen 20% aan voldoen.
Tja, ik denk toch dat een keuze gemaakt moet worden.quote:Zuiver dat bewustheidsaspect, zou ik liever Amerikaanse situatie's hebben ja. Dat gemengd met de Nederlandse nuchterheid zou ertoe kunnen leiden dat we eindelijk wat controleerbare stemmingen krijgen.
Precies. En de rechter die de winnaar heeft aangewezen, was toevallig de huidige minister Rice.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:00 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ja, maar het resultaat is dat ze doen alsof hun neus bloed. Alhoewel iedereen wist dat het zaakje stonk hebben ze geen nieuwe verkiezing georganiseerd.
[..]
In ieder geval minder goed te controleren door een ander land cq. organisatie.quote:Je bedoelt dat Nederland corrupter is dan een Afrikaans of oostblok land?
[..]
Een goede combinatie hiervan is al meerdere malen hier genoemd. een combinatie waar ik ook voor ben.quote:Tja, ik denk toch dat een keuze gemaakt moet worden.
Bij papieren stemmen kan vanalles misgaan en is er geen garantie op 100% correcte uitslag.
Bij de computer kan er theoretisch ook iets misgaat, ook geen 100% garantie.
Minder kans op zichtbare fouten, ja.quote:Dan kies ik persoonlijk toch echt voor de computerMinder kans op menselijke fouten
Wat zijn die normen dan?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:15 schreef Yildiz het volgende:
Het gaat erom dat wij zelf de normen voor stemmingen niet halen, waar derde-wereld landen met door westerse landen geplaatste observators wel aan moeten voldoen.
Een combinatie van 2 systemen geeft veel kans op verwarring zoals ik al diverse malen heb uitgelegd.quote:Een goede combinatie hiervan is al meerdere malen hier genoemd. een combinatie waar ik ook voor ben.
Op alle fronten minder fouten.quote:Minder kans op zichtbare fouten, ja.
Wat een simpele redenering...quote:Fraude bij de productie van stemmachines is niet zinvol omdat dan de kandidatenlijsten nog niet bekend zijn.
De meeste beleidsmakers weten nog maar net hoe ze een PC aan moeten zetten, neem ze op ICT niet al te serieus.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:23 schreef ThinkTank het volgende:
Ik zou haast gaan denken dat calvobbes bij Nedap werkt...
BTW: van de MinBZK site:
[..]
Wat een simpele redenering...
Dit stukje laat wel weer zien dat je geen idee hebt wat die controle precies inhoudt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 17:46 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Zoals ik al diverse malen heb uitgelegd, als iemand in staat is om een computer andere stemmen weg te laten schrijven, is diegene ook in staat om op het papiertje wel de goede stem te laten zien.
Dus die controle is dan ook geen garantie dat het goed gaat.
Deze reactie laat wel weer zien dat jij zeer slecht leest wat ik allemaal zeg.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:24 schreef DionysuZ het volgende:
[..]
Dit stukje laat wel weer zien dat je geen idee hebt wat die controle precies inhoudt.
Maar wel een juiste.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:23 schreef ThinkTank het volgende:
Ik zou haast gaan denken dat calvobbes bij Nedap werkt...
BTW: van de MinBZK site:
[..]
Wat een simpele redenering...
Controle dient niet alleen (zinvolle) fraude tegen te gaan, maar ook domme, helemaal niet zinvolle, fouten.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:27 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Maar wel een juiste.
Hoe kun je (zinvol) gaan frauderen al voordat de kieslijsten bekend zijn?
Die kiesraad heeft 20 jaar toegelaten dat stemmen afgeluisterd konden worden. Nu heeft minister Nicolaï de hulp van de AIVD ingeroepen (zie nieuwsbericht gepost door hahahaa). Die kiesraad kan wat mij betreft ongegeneerd in de stront zakken.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:20 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat zijn die normen dan?
En waarom ga je ervan uit dat de kiesraad een systeem invoert wat niet aan die normen voldoet?
En door sigme verdedigd dat dat onzin is. Ik vind het niet nodig dat te herhalen.quote:[..]
Een combinatie van 2 systemen geeft veel kans op verwarring zoals ik al diverse malen heb uitgelegd.
[..]
Dat is een mening. Waar ik het niet mee eens ben.quote:Op alle fronten minder fouten.
Dat schijnt men vergeten te zijn. Men wil op n dag stemmen, dezelfde avond een uitslag horen, en de andere dagen kankeren hoe slecht het wel niet gaat.quote:[..]
Methodology
Based on the premise that an election is more than a one-day event, the ODIHR's election observation methodology covers all the elements necessary for a democratic electoral process.
More
[..]
Op het einde van de dag maakt de computer een printje met daarop het aantal stemmen:quote:- Kiezer Y loopt naar de stemcomputer en maakt zijn keuze
- Achter een glasplaat wordt een papiertje getoond met daarop zijn keuze, is het juist? Toets dan op OK. Het papiertje wordt, voor de kiezer zichtbaar, in een verzegelde bus gedeponeerd. Niet OK? Dan kan de kiezer nogmaals zijn keuze maken, de oude keuze wordt in een andere bus gedeponeerd met een groot kruis erop. Dit kan hij max. 3 keer doen, daarna moet hij de mensen in het stemlokaal erbij halen mocht het zijn keuze nog niet zijn.
- Na het maken van zijn keuze kan de kiezer naar huis keren
De uitspraak van Nedap ging niet over controle, maar dat fraude niet zinvol is zolang de kieslijsten niet bekend zijn.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:34 schreef sigme het volgende:
Controle dient niet alleen (zinvolle) fraude tegen te gaan, maar ook domme, helemaal niet zinvolle, fouten.
Mja... Zo kun je ook zeggen dat de kiesraad al 50 jaar toegelaten heeft dat mensen mee konden kijken bij het stemmen omdat ze niet voor een compleet afgesloten stemhokjes hebben gezorgd....quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:35 schreef Yildiz het volgende:
Die kiesraad heeft 20 jaar toegelaten dat stemmen afgeluisterd konden worden.
Ook alleen maar als extra beveiling terwijl die het systeem nu ook al veilig genoeg vind.quote:Nu heeft minister Nicolaï de hulp van de AIVD ingeroepen
]http://www.osce.org/odihr-elections/17781.html[/q][/url]quote:Hier staat trouwens het handboek: http://www.osce.org/odihr-elections/item_11_14004.html
Hier het overzicht van de site waar ik het gevonden heb, ook handig: [url=http://www.osce.org/odihr-elections/17781.html
En blijkbaar vinden ze dat bij de OSCE ook niet nodig.quote:Valt je iets op, aan de landen die erop staan? Belgie, Frankrijk, Engeland, US, allemaal staan ze erop.
Maar Nederland niet. Wij vinden ons te goed voor controle.
Ik heb al zoveel herhaald, maar toch stel je mij vragen die ik al beantwoord heb....quote:En door sigme verdedigd dat dat onzin is. Ik vind het niet nodig dat te herhalen.
Je bent een stukje vergeten:quote:Dat schijnt men vergeten te zijn. Men wil op n dag stemmen, dezelfde avond een uitslag horen, en de andere dagen kankeren hoe slecht het wel niet gaat.
Ik snap dat punt sowieso niet.quote:The OSCE's participating States recognize that an election is not a one-day event but a process that commences several months before election day.
idd.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 19:38 schreef DionysuZ het volgende:
Dit controlemechanisme is NIET mogelijk zonder papertrail.
In de praktijk zullen onduidelijke blaadjes een uitzondering zijn omdat de kiezer het moet controleren alvorens het wordt gedeponeerd. Maar het feit dat er een controlemogelijkheid IS maakt fraude minder mogelijk.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:00 schreef calvobbes het volgende:
[..]
idd.
Maar wat garandeert jou dat die papertrail wel de juist uitslag heeft?
Nu zal het niet zoveel verschil maken, maar als je met meerdere partijen zit, dan worden de marges kleiner en kan elke stem tellen.
Dan wil je niet dat er ineens 5 stemmen onduidelijk zijn.
Het maakt de kans op verwarring groter.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:02 schreef DionysuZ het volgende:
In de praktijk zullen onduidelijke blaadjes een uitzondering zijn omdat de kiezer het moet controleren alvorens het wordt gedeponeerd. Maar het feit dat er een controlemogelijkheid IS maakt fraude minder mogelijk.
Een systeem dat fouten (fraude) detecteert maar niet verbetert is natuurlijk waardeloos!quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:00 schreef calvobbes het volgende:
[..]
idd.
Maar wat garandeert jou dat die papertrail wel de juist uitslag heeft?
Nu zal het niet zoveel verschil maken, maar als je met meerdere partijen zit, dan worden de marges kleiner en kan elke stem tellen.
Dan wil je niet dat er ineens 5 stemmen onduidelijk zijn.
Een systeem dat je geen 100% zekerheid kan geven over waar de fout zit, daar heb je natuurlijk ook geen flikker aan.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:20 schreef ThinkTank het volgende:
Een systeem dat fouten (fraude) detecteert maar niet verbetert is natuurlijk waardeloos!
quote:donderdag 6 juli 2006 14:46
Experts vertrouwen stemcomputers niet
Met de komst van de stemcomputer bij verkiezingen is de controle op de telling van de stemmen overgegaan op een kleine en anonieme groep bureaucraten en techneuten. Onacceptabel, vindt een aantal bureaucraten en techneuten.
Daarom is een groep deskundigen een actie begonnen via de website Wijvertrouwenstemcomputersniet.nl waar een 'bezorgde burgercoalitie' zich blijkt te hebben geschaard achter het initiatief, oorspronkelijk van XS4All-oprichter Rop Gronggrijp.
Met de komst van de stemcomputer is de telling van stemmen een gesloten proces geworden, aldus de burgercoalitie op de website. Natuurlijk kon er ook worden gefraudeerd toen we nog echt hokjes rood kleurden in plaats van knopjes indrukten. Maar er zijn talloze stembureaus en nog veel meer stemmentellers. Verkiezingsfraude was alleen logistiek al heel lastig.
Macht
Dat is veranderd met de stemcomputer, door veel gemeenten eufemistisch 'stemmachine' genoemd. Toch is het geen machine, maar een computer, en op een computer draait software. En software wordt geschreven en getest door een klein aantal specialisten. Hun kennis geeft ze in het geval van stemcomputers wel heel veel macht.
Onder de bezorgde burgers die stemcomputers niet vertrouwen zijn opvallend veel van die specialistische techneuten. Naast Gonggrijp bijvoorbeeld ook de Nijmeegse hoogleraar Software Security Bart Jacobs, de Delftse electrotechnicus Peter Knoppers en digitale burgerrechtenactivist Maurice Wessling. Als het aan hen ligt stemmen we op 22 november gewoon ouderwets met rood potlood en papier.
4 maanden oud, ondertussen al veel gebeurd.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:39 schreef haaahaha het volgende:
Een artikel uit de elsevier
http://www.elsevier.nl/ni(...)nr/105349/index.html
[..]
Ach nee, ik weet het, ik had dat niet moeten zeggen. Excuses daarvoor, het was flauw van me.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:40 schreef calvobbes het volgende:
[..]
4 maanden oud, ondertussen al veel gebeurd.
Wat wil je hiermee zeggen? Toch niet een discussie voeren om het discussie voeren he?
Dat is nou typisch een geval van onhaalbare eisen. En bij gebrek aan haalbaarheid dan eisen dat er geen eisen gesteld worden.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:28 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Een systeem dat je geen 100% zekerheid kan geven over waar de fout zit, daar heb je natuurlijk ook geen flikker aan.
Je kunt wel vertrouwen op dat dashboardje lampje, maar wat als dat lampje stuk is en er problemen zijn, merk je er ook niks van tot het te laat is.
Of dat het lampje al gaat branden omdat de sensor stuk is, dat kan natuurlijk ook gebeuren. Dan ga je voor niks naar de garage.
hahahahhahaaquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:44 schreef haaahaha het volgende:
[..]
Ach nee, ik weet het, ik had dat niet moeten zeggen. Excuses daarvoor, het was flauw van me.
neuh dat is niet de bedoeling. Je hebt op de auto ook geen lampje om aan te geven of de ruitenwissers het doen. Dat is ook overbodig he.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:01 schreef sigme het volgende:
Dat is nou typisch een geval van onhaalbare eisen. En bij gebrek aan haalbaarheid dan eisen dat er geen eisen gesteld worden.
Op welke manier van stemmen doel je nu?quote:Nee, 100% controle van volledige waterdichtheid bestaat niet. Ondanks dat vond men het toch de moeite waard een zorgvuldige stemprocedure te ontwerpen, met een hoop ingebouwde controle. Niet dat iedere burger eens langswaait en meldt of op een briefje kalkt wie z'n voorkeur heeft.
Aha, dus je snap wel dat er een keuze gemaakt moet worden uit de "minst slechte systemen" en dat in dit geval de keuze is gevallen op computers?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:06 schreef Yildiz het volgende:
auto's lopen trouwens ook wel eens vast, laten we ze maar niet gebruiken.
Eens. Maar de verkiezingsprocedure is bij uitstek iets wat van veel controles moet worden voorzien. Omdat er grote belangen op het spel staan en er een paar vreselijk complicerende factoren zijn (stemgeheim voorop).quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:16 schreef calvobbes het volgende:
[..]
neuh dat is niet de bedoeling. Je hebt op de auto ook geen lampje om aan te geven of de ruitenwissers het doen. Dat is ook overbodig he.
Oftewel, niet voor alles hoef je een waarschuwingslampje te hebben.
De papieren stemming. Is voorzien van allerlei zeer gedetailleerd beschreven waarborgen. Waaronder zichtbare stembus, bijvoorbeeld.quote:[..]
Op welke manier van stemmen doel je nu?
Met die paper trail wordt NIET het bonnetje bedoeld dat aan het eind van de dag uit de stemmachine komt rollen. Dat bonnetje bevat namelijk slechts de uitslag van de stemmen. Met een paper trail moet je die uitslag opnieuw kunnen uitrekenen. Mocht er een significant verschil zitten tussen twee of meer verschillende manieren waarmee de uitslag is geteld, dan klopt er iets niet en kan dat aanleiding zijn voor nader onderzoek.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 20:00 schreef calvobbes het volgende:
[..]
idd.
Maar wat garandeert jou dat die papertrail wel de juist uitslag heeft?
Zonder paper trail kom je er nooit achter of er met de uitslag is gesjoemeld. Met een paper trail kan dat wel, omdat de twee op verschillende wijze getelde uitslagen significant van elkaar verschillen. Een paper trail biedt bovendien ook nog de mogelijkheid om het stemproces achteraf te controleren (en tot op zekere hoogte te reconstrueren) op onregelmatigheden, iets wat niet kan met een stemcomputer waar alleen maar een printje uit komt dat we maar voor waar moeten aannemen.quote:Nu zal het niet zoveel verschil maken, maar als je met meerdere partijen zit, dan worden de marges kleiner en kan elke stem tellen.
Dan wil je niet dat er ineens 5 stemmen onduidelijk zijn.
De noodzaak tot controles kun je ook uitsluiten door een goed systeem te ontwikkelen wat door de verantwoordelijken als meest betrouwbaar wordt gezien.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:22 schreef sigme het volgende:
Eens. Maar de verkiezingsprocedure is bij uitstek iets wat van veel controles moet worden voorzien. Omdat er grote belangen op het spel staan en er een paar vreselijk complicerende factoren zijn (stemgeheim voorop).
Zoals in de discussie al vele malen gezegd, ook daar kan op grote schaal fraude plaatsvinden.quote:De papieren stemming. Is voorzien van allerlei zeer gedetailleerd beschreven waarborgen. Waaronder zichtbare stembus, bijvoorbeeld.
Een computer is dan ook - serieus, zonder sarcasme- hét aangewezen middel voor stemmen. Een computer is een opgevoerd telraam - en laat dat nou net zijn wat je nodig hebt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:17 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Aha, dus je snap wel dat er een keuze gemaakt moet worden uit de "minst slechte systemen" en dat in dit geval de keuze is gevallen op computers?
Nee, dát is precies wat geleerd is, en waaraan goede verkiezingen voldoen: dat de controle gedaan moet kunnen worden door kiezers die niet tot de verantwoordelijken behoren.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:26 schreef calvobbes het volgende:
[..]
De noodzaak tot controles kun je ook uitsluiten door een goed systeem te ontwikkelen wat door de verantwoordelijken als meest betrouwbaar wordt gezien.
Ja. Niet relevant.quote:[..]
Zoals in de discussie al vele malen gezegd, ook daar kan op grote schaal fraude plaatsvinden.
Meerdere stemmen tegelijk inleveren. Valse stembiljetten. Het tellen door mensenwerk is ook niet gegarandeerd foutloos, elke telling kan een andere uitslag geven etc.
Daar ga je de mist in. Controles kun je nooit overbodig maken. Er kan geen sprake zijn van een democratie als de verkiezingsuitslag oncontroleerbaar is.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:26 schreef calvobbes het volgende:
[..]
De noodzaak tot controles kun je ook uitsluiten door een goed systeem te ontwikkelen wat door de verantwoordelijken als meest betrouwbaar wordt gezien.
[..]
En wat doe je dan? Wat houd je als leidraad aan?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:24 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Met die paper trail wordt NIET het bonnetje bedoeld dat aan het eind van de dag uit de stemmachine komt rollen. Dat bonnetje bevat namelijk slechts de uitslag van de stemmen. Met een paper trail moet je die uitslag opnieuw kunnen uitrekenen. Mocht er een significant verschil zitten tussen twee of meer verschillende manieren waarmee de uitslag is geteld, dan klopt er iets niet en kan dat aanleiding zijn voor nader onderzoek.
Dat kun je ook vooraf doen als je dat zo belangrijk vind.quote:Alhoewel je je best moet doen om te garanderen dat ieder systeem de stemmen zo nauwkeurig mogelijk telt is de essentie van het op twee manieren tellen vooral het inbouwen van een controlemechanisme waarmee onregelmatigheden kunnen worden gedetecteerd.
Blijkbaar vind de kiesraad die specifieke waarborgen niet nodig omdat ze vinden dat een computer beter kan tellen dan een mens.quote:Het gebruik van stemcomputers zonder paper trail heeft als onvermijdelijke consequentie dat dit soort waarborgen niet mogelijk zijn.
Die papertrail, kan zoals al 2319792137923718 keer gezegd, juist voor twijfel zorgen.quote:Het toevoegen van een paper trail maakt die waarborg wel mogelijk. Misschien niet waterdicht maar wel zonder enige twijfel veel beter dan in een systeem waar de controlemogelijkheden totaal ontbreken.
Met papertrail kom je ook nooit zeker te weten of dat is gebeurd. Want met de papertrail kan ook gesjoemeld worden.quote:Zonder paper trail kom je er nooit achter of er met de uitslag is gesjoemeld.
Als jij in een vliegtuig stapt, dan ga je er toch ook vanuit dat de piloot zijn brevet heeft?quote:iets wat niet kan met een stemcomputer waar alleen maar een printje uit komt dat we maar voor waar moeten aannemen.
Ja.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:17 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Aha, dus je snap wel dat er een keuze gemaakt moet worden uit de "minst slechte systemen"
Nee. We rijden nog steeds met de T-Ford rond, als het aan Nedap lag.quote:en dat in dit geval de keuze is gevallen op computers?
Jij hebt in je auto's controlelampjes om te zien of je ruitenwissers het doen, of je raampje dichtzit, of je vooruit nog op zijn plaats zit?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:34 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Daar ga je de mist in. Controles kun je nooit overbodig maken.
Mja, dat is jouw mening...quote:Er kan geen sprake zijn van een democratie als de verkiezingsuitslg oncontroleerbaar is.
Verkeerde beeldspraak. In een democratie is de kiezer de piloot.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:34 schreef calvobbes het volgende:
...
Als jij in een vliegtuig stapt, dan ga je er toch ook vanuit dat de piloot zijn brevet heeft?
Als je een operatie moet ondergaan, vraag je dan ook of de chirurg al zijn diploma's laat zien?
Als je voor de rechter staat, ga je dan ook na of die man wel rechter is?
Ow?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:30 schreef sigme het volgende:
Ja. Niet relevant.
Nee dat mag nooit gebeuren, omdat je zonder controles het verschil niet kan zien tussen een betrouwbare verkiezing en een frauduleuze verkiezing.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:36 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Jij hebt in je auto's controlelampjes om te zien of je ruitenwissers het doen, of je raampje dichtzit, of je vooruit nog op zijn plaats zit?
Tuurlijk kun je controles overbodig maken.
[..]
Omdat je zonder controles het verschil niet kan zien tussen een betrouwbare verkiezing en een frauduleuze verkiezing.quote:Mja, dat is jouw mening...
Als iets gewoon goed werkt en geen fouten heeft laten zien, dan zou ik niet weten waarom je niet van een democratie kunt spreken.
Daar kun je over discusieren.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:37 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Verkeerde beeldspraak. In een democratie is de kiezer de piloot.
Zoals al veel vaker gezegd, je kunt een stemcomputer goed controleren.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:40 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Omdat je zonder controles het verschil niet kan zien tussen een betrouwbare verkiezing en een frauduleuze verkiezing.
Daar gaat het toch helemaal niet om? Het gaat er toch om dat je met niet goed beveiligde computers de mogelijkheid van het verkrijgen van macht bij een selecte groep neerlegt. Natuurlijk is die kans klein, maar die kans is er wel. En het gaat daarbij juist om de symboliek. Juist zoiets belangrijks en fundementeels als het stemmen moet niet op zo'n manier te grabbel worden gegooid. Volgens mij is dat meer de kern van het probleem dan nacontrole via papertrail of wat dan ook, dat is volgens mij veel minder punt van discussie.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:42 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Daar kun je over discusieren.
Ik probeer alleen maar aan te geven dat we in het dagelijks leven ons leven in handen leggen van mensen die we niet eens kennen.
Zo gauw je op straat loopt ga je er ook vanuit dat de autobestuurders ook niet ineens de straat op rijden. Je neemt ook aan dat dat allemaal goed komt.
Waarom zou je dan niet aannemen dat de Kiesraad en Nedap deugdelijk materiaal leveren?
Stel nou dat de Nedap corrupt zou zijn, of dat er een kwaadwillende programmeur werkt. Dan kom je daar nooit achter als je dingen maar gewoon aanneemt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:42 schreef calvobbes het volgende:
[..]
...
Waarom zou je dan niet aannemen dat de Kiesraad en Nedap deugdelijk materiaal leveren?
Dat zeg ik.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:56 schreef ..-._---_-.- het volgende:
[..]
Stel nou dat de Nedap corrupt zou zijn, of dat er een kwaadwillende programmeur werkt. Dan kom je daar nooit achter als je dingen aanneemt. Als je maar moet aannemen dat de Nedap en de kiesraad betrouwbaar zijn dan kom je er nooit achter of dat vertrouwen terecht is. De controleerbaarheid van de verkiezingsuitslag is onlosmakelijk met democratie verbonden.
Er is controle door TNO.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:56 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Stel nou dat de Nedap corrupt zou zijn, of dat er een kwaadwillende programmeur werkt. Dan kom je daar nooit achter als je dingen maar gewoon aanneemt.
Als je geen vertrouwen hebt in de kiesraad, dan maakt het geen moer uit of je nou met stembiljetten stemt of via de computer.quote:Als je maar moet aannemen dat de Nedap en de kiesraad betrouwbaar zijn dan kom je er nooit achter of dat vertrouwen terecht is.
Stemmachines kunnen gecontroleerd worden op hun correcte functioneren.quote:De controleerbaarheid van de verkiezingsuitslag is onlosmakelijk met democratie verbonden.
Dat kan met niet goed beveiligde stembussen ook.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:56 schreef haaahaha het volgende:
Daar gaat het toch helemaal niet om? Het gaat er toch om dat je met niet goed beveiligde computers de mogelijkheid van het verkrijgen van macht bij een selecte groep neerlegt.
quote:Juist zoiets belangrijks en fundementeels als het stemmen moet niet op zo'n manier te grabbel worden gegooid.
Die niet in te zien valt, PLUS, ik, en velen met mij, zijn gewend dat TNO op veiligheid (tijdens gebruik) test. Niet op béveiliging of werking.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:01 schreef calvobbes het volgende:
Er is controle door TNO.
Jij weet net zo goed als ik dat dat niet hoeft te werken.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:43 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Zoals al veel vaker gezegd, je kunt een stemcomputer goed controleren.
1.000 stemmen uitbrengen en bijhouden wat er is gestemd, dat lijstje vergelijken met de uitslag die de computer geeft.
Lijkt mij het meest adequate controlemiddel. Veel beter dan een papertrail.
Ik meen nou juist uit zijn mening af te leiden dat hij dat onderzoek niet kentquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:23 schreef Yildiz het volgende:
[..]
Jij weet net zo goed als ik dat dat niet hoeft te werken.
Of moet ik soms dat onderzoek van Princeton University erbij halen? Ik neem aan dat je die al kent, met je mening.
Dan doe ik even aardig, dit is een bericht van het onderzoek, waar weer genoeg links in staan naar het onderzoek.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:25 schreef ..-._---_-.- het volgende:
[..]
Ik meen nou juist uit zijn mening af te leiden dat hij dat onderzoek niet kent
Nou dan leer je eens wat nieuws! TNO die ook andere dingen testquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:20 schreef Yildiz het volgende:
Die niet in te zien valt, PLUS, ik, en velen met mij, zijn gewend dat TNO op veiligheid (tijdens gebruik) test. Niet op béveiliging of werking.
Goh... Het is eigenlijk wel allemaal "vermoedelijk" "kans op" "hoeft niet". Niks concreets....quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:23 schreef Yildiz het volgende:
Jij weet net zo goed als ik dat dat niet hoeft te werken.
Nee die ken ik niet. Kom maar op. Ik ben benieuwd wat die daar over te zeggen hebbenquote:Of moet ik soms dat onderzoek van Princeton University erbij halen? Ik neem aan dat je die al kent, met je mening.
Oh, heb je daar bewijs voor dan? Ik heb dat TNO namelijk nog nooit eerder zien doen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:35 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nou dan leer je eens wat nieuws! TNO die ook andere dingen test
Ik ga mijn mening over Nedap en het Nederlandse systeem niet aanpassen aan de hand van computers uit de VS...quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:27 schreef Yildiz het volgende:
Het bericht staat ook in de eerste post van dit topic. Maar dat zal dan vast wel niet gelezen zijn.
Het is immers maar een overzicht van media. En Princeton had het eerst persoonlijk aan Bush moeten vragen voordat ze gingen hacken. Princeton University zijn maar een stelletje wiens doel het is om paniek te zaaien.
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:38 schreef Yildiz het volgende:
[..]
Oh, heb je daar bewijs voor dan? Ik heb dat TNO namelijk nog nooit eerder zien doen.
Van de TNO site....quote:TNO beschikt over een breed spectrum aan testfaciliteiten, die worden ingezet bij advisering, contractresearch en productontwikkeling. Daarnaast worden veel tests en keuringen uitgevoerd gericht op productcertificatie op basis van wettelijke of vrijwillige normstellingen. Hieronder vindt u een overzicht van de sectoren waarin TNO actief is. Waar nodig zijn deze activiteiten ondergebracht in aparte organisatieonderdelen of in zelfstandige ondernemingen onder TNO Bedrijven BV.
Voeding en voeder
Drug safety
Milieu analyses
Zorg en Medische technologie
Defensie en veiligheid
Beschermende kleding en uitrusting
Textiel
Verpakkingen
Consumentenproducten (energie aspecten)
Consumentenproducten (ergonomie aspecten)
Wegtransport
Bouwproducten
Glasproducten
Kunststoffen en coatings
Mechanische en maritieme constructies
Kansspelen
Weeg-, meet- en testapparatuur
Radio en Telecom
EMC en elektrische veiligheid
ICT
Databeveiliging
Ik verwijs wel heel erg opzichtig naar mijn eerdere post, waar ik een onderzoek van Princeton University aanhaal, waarin duidelijk wordt dat je 'even met 1000 stemmen testen' absoluut niet werkt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:39 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ik ga mijn mening over Nedap en het Nederlandse systeem niet aanpassen aan de hand van computers uit de VS...
Allright... en hoe weet je nu dat ze dat bij stemmachines óók gedaan hebben? En waarop getest is? En hoe?quote:
Hoewel ik het hier in principe mee eens ben, zie ik hier wel een probleem. Mijn ervaring is namelijk dat veel mensen (en vooral gerechtelijke instanties) problemen hebben met het begrip significante.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 21:24 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Zonder paper trail kom je er nooit achter of er met de uitslag is gesjoemeld. Met een paper trail kan dat wel, omdat de twee op verschillende wijze getelde uitslagen significant van elkaar verschillen. Een paper trail biedt bovendien ook nog de mogelijkheid om het stemproces achteraf te controleren (en tot op zekere hoogte te reconstrueren) op onregelmatigheden, iets wat niet kan met een stemcomputer waar alleen maar een printje uit komt dat we maar voor waar moeten aannemen.
Ja maar wat onderzoeken/meten ze precies? Testen ze ook software? Dat haal ik hier namelijk niet uit. Eerder werd aangegeven dat tno enkel test dat de hardware goed blijft functioneren onder omstandigheden. Niet dat men software test.quote:
Heb ik gedaan. Ik zie alleen maar Diebold langskomen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:41 schreef Yildiz het volgende:
Ik verwijs wel heel erg opzichtig naar mijn eerdere post, waar ik een onderzoek van Princeton University aanhaal, waarin duidelijk wordt dat je 'even met 1000 stemmen testen' absoluut niet werkt.
Lees het eens, zou ik zeggen.
het principe "onschuldig totdat het tegendeel bewezen is" vind ik een goed principe. Als iemand zegt dat die iets goed doet en diegene heeft een goede staat van dienst, dan vertrouw ik daar op.quote:Allright... en hoe weet je nu dat ze dat bij stemmachines óók gedaan hebben? En waarop getest is? En hoe?
Dat het ingespeeld was op die zogenaamde korte testen. Dat het alleen op een bepaalde datum werkt, en dat het na de stemming zichzelf verwijdert. Daar komt het kort op neer. Het zijn maar een paar pagina's hoor.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:46 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Heb ik gedaan. Ik zie alleen maar Diebold langskomen.
Ik zie nergens staan waar staat dat die controle zoals ik die aandraag niet werkt.
Misschien kun je wat duidelijker zijn of in je eigen woorden uitleggen waarom dat niet werkt,
[..]
We hebben het hier niet over personen.quote:het principe "onschuldig totdat het tegendeel bewezen is" vind ik een goed principe. Als iemand zegt dat die iets goed doet en diegene heeft een goede staat van dienst, dan vertrouw ik daar op.
Als we het over wantrouwen hebben, de overheid wantrouwt iedereen, als je het nieuws nog niet in de gaten hield. Onschuldig tot het tegendeel bewezen is bestaat binnen de overheid allang niet meer. Vanaf juli 2007 wordt elke telefoon afgeluisterd binnen de EU.quote:Ik ben gelukkig niet zo wantrouwend als jij...
Neuh, 1x, maar dan goed. Niet bij de paard en wagen blijven.quote:Een beetje controle vind ik een goede zaak. Maar als ik dit zo lees moet alles 20981987231987 keer geocntroleerd worden voordat jij het vertrouwd....
Zoals al eerder is gezegd:quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:44 schreef haaahaha het volgende:
Ja maar wat onderzoeken/meten ze precies? Testen ze ook software?
Maar goed, daar staat niet expliciet bij dat TNO die software test, dus je zult het wel niet goed vindenquote:In de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 is vastgelegd dat keuringsinstelling TNO toetst of een prototype stemmachine aan het Kiesbesluit en de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 voldoet. Dat betekent ook een grondig onderzoek naar de in de stemmachines gebruikte software. De broncodes van deze software zijn bij TNO bekend. Ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken bekijken of de stemmachine gebruikersvriendelijk is. Als een type stemmachine na goedkeuring door de minister in productie genomen is, dan voert TNO een zogenoemde tien-op-één-keuring uit: de producent levert tien stemmachines waarvan TNO er één selecteert en keurt. Pas daarna mogen de stemmachines voor verkiezingen worden gebruikt. De mensen van TNO die de stemmachines controleren zijn door de AIVD gescreend.
Als je in staat bent een dergelijke programma te maken en in de stemcomputer kunt krijgen, dan moet het ook geen probleem zijn om met stembiljetten te frauderen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:47 schreef Yildiz het volgende:
Dat het ingespeeld was op die zogenaamde korte testen. Dat het alleen op een bepaalde datum werkt, en dat het na de stemming zichzelf verwijdert.
Gelukkig zeg je het zelf.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:48 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Zoals al eerder is gezegd:
http://www.minbzk.nl/gron(...)thema_s/stemmachines
[..]
Maar goed, daar staat niet expliciet bij dat TNO die software test, dus je zult het wel niet goed vinden
Nogmaals, volgens mij gaat het hier niet zozeer om vertrouwen, maar meer de manier waarop men met zoiets fundementeels als het stemrecht om gaat. Men gaat ermee om als of het stemmen niks is, decennia oude onbeveiligde computers, die niet bewaakt opgeslagen staan, door 1 sleutel te openen zijn en waarvan signalen op te vangen zijn. Dat terwijl zelfs mijn combioven een intelligentere computer lijkt te hebben. Dat gevoel van verkeerd omgaan met democratie is waar het hier om gaat.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:46 schreef calvobbes het volgende:
Een beetje controle vind ik een goede zaak. Maar als ik dit zo lees moet alles 20981987231987 keer geocntroleerd worden voordat jij het vertrouwd....
Neeeheeeeee. Als ik in staat ben om wat stunts te doen op een fiets, betekend niet dat ik in een space shuttle kan vliegen of andersom. Wat ís dat voor vergelijking trouwens?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:49 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je in staat bent een dergelijke programma te maken en in de stemcomputer kunt krijgen, dan moet het ook geen probleem zijn om met stembiljetten te frauderen.
Gebeurt dat dan?quote:Of bijvoorbeeld dat je fraude pleegt op het kantoor waar alle uitslagen worden verzameld...
Nee stemmen met potlood en papier is iets van deze tijdquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:50 schreef haaahaha het volgende:
Nogmaals, volgens mij gaat het hier niet zozeer om vertrouwen, maar meer de manier waarop men met zoiets fundementeels als het stemrecht om gaat. Men gaat ermee om als of het stemmen niks is, decennia oude onbeveiligde computers, die niet bewaakt opgeslagen staan, door 1 sleutel te openen zijn en waarvan signalen op te vangen zijn.
Ik ben blij dat je zelf zegt dat het een gevoel is.quote:Dat gevoel van verkeerd omgaan met democratie is waar het hier om gaat.
Het gebeurd net zo makelijk als dat iemand die een programma schrijft dat alleen op een bepaalde dag werkt, tests omzeilt en dat het dan zichzelf weer verdwijnt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:51 schreef Yildiz het volgende:
Gebeurt dat dan?
Ja, als je garagehouder zegt dat de draagbalken van je fiat zijn doorgeroest denk ik dat je daar ook niet vrolijk van wordt, wel? Wanneer blijkt dat apparatuur waarmee wij onze democratisch recht kunnen uitoefenen ondermaats apparatuur is, dan krijg ik daar geen goed gevoel van. Als daarnaast ook nog blijkt dat de computers makkelijk te lenen zijn, makkelijk te openen zijn en ook nog onbewaakt gestalt staan, dan ren ik in dat geval inderdaad snel terug naar het oud en vertrouwde pen en papier.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:52 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nee stemmen met potlood en papier is iets van deze tijd
[..]
Ik ben blij dat je zelf zegt dat het een gevoel is.
Dat geloof ik niet, dat klinkt als iets met een bijbel of koran. Dat weet ik, omdat Princeton University dat zegt. En eerlijk gezegd vallen die net iets boven de auteur van een bijbel, in mijn ogen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:54 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Het gebeurd net zo makelijk als dat iemand die een programma schrijft dat alleen op een bepaalde dag werkt, tests omzeilt en dat het dan zichzelf weer verdwijnt.
Als je geloof dat dat kan
Bullshit. Weet je, ik denk dat je dit eens moet lezen: http://nl.wikipedia.org/wiki/Drogredenquote:, moet je ook in andere manier van fraude kunnen geloven.
Weet jij nog wel hoe stemmen met papier werkt?quote:Met stembiljetten frauderen is heel wat makkelijk dan met computers. Die biljetten kun je denk ik gewoon bij een lokale copyshop kopieren!
Zoals in dat elsevier artikel stond:quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:54 schreef calvobbes het volgende:
Met stembiljetten frauderen is heel wat makkelijk dan met computers. Die biljetten kun je denk ik gewoon bij een lokale copyshop kopieren!
quote:Met de komst van de stemcomputer is de telling van stemmen een gesloten proces geworden, aldus de burgercoalitie op de website. Natuurlijk kon er ook worden gefraudeerd toen we nog echt hokjes rood kleurden in plaats van knopjes indrukten. Maar er zijn talloze stembureaus en nog veel meer stemmentellers. Verkiezingsfraude was alleen logistiek al heel lastig.
Dat het ondermaatse apparatuur is, is een mening gebasseerd op vermoedens en beweringen. Niet gebasseerd op feiten.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:55 schreef haaahaha het volgende:
Wanneer blijkt dat apparatuur waarmee wij onze democratisch recht kunnen uitoefenen ondermaats apparatuur is, dan krijg ik daar geen goed gevoel van.
Stembussen zijn ook niet bewaakt. En zoals ook al gezegd, het heeft weinig zin om met een computer te rommelen waarvan niet duidelijk is wat die precies doet.quote:Als daarnaast ook nog blijkt dat de computers makkelijk te lenen zijn, makkelijk te openen zijn en ook nog onbewaakt gestalt staan, dan ren ik in dat geval inderdaad snel terug naar het oud en vertrouwde pen en papier.
Zoals in een ander artikel staat:quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:56 schreef haaahaha het volgende:
Zoals in dat elsevier artikel stond:
[..]
quote:Waarborgen in kiesstelsel
Anders dan in het Angelsaksische kiessysteem hebben kleine aantallen stemmen in Nederland geen doorslaggevende invloed. Voor één Kamerzetel zijn circa 60.000 stemmen nodig. Zou iemand willen en kunnen frauderen met stemmachines, dan moet hij dit doen met een groot aantal stemmachines om zelfs één zetel binnen te halen. Er van uitgaande dat niet meer dan 10 procent van de stemmen oneigenlijk wordt door gesluisd naar een andere partij/kandidaat dan waarop ze werden uitgebracht, dan zou dat gaan om 500 tot 600 stemmachines.
Achja... Die vertrouw je wel. Ook al hebben die een Amerikaanse computer onderzochtquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 22:56 schreef Yildiz het volgende:
Dat geloof ik niet, dat klinkt als iets met een bijbel of koran. Dat weet ik, omdat Princeton University dat zegt.
Jawel hoor. Zeer fraudegevoelig!quote:Weet jij nog wel hoe stemmen met papier werkt?
Wat heeft het voor een zin om een computer aan te passen al voordat de indeling van de kieslijsten bekend is?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:04 schreef Yildiz het volgende:
Trouwens, als ze toch 4 jaar min 2 weken onbeschermd staan, heb je daar meer dan genoeg tijd voor.
Ik vertrouw DieBold niet, ik weet niet waar je dat vandaan haalt. Ik vertrouw een universiteit, die met een open beschreven onderzoek komt plús video. Totaal onvergelijkbaar en ik snap niet welk punt je nu probeert te maken.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:06 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Achja... Die vertrouw je wel. Ook al hebben die een Amerikaanse computer onderzocht
De Kiesraad, Nedap en TNO vertrouw je maar niet omdat dat jou goed uitkomt...
Sinds wanneer kom ik persoonlijk op voor terug gaan naar pen en papier?quote:Je geloof er wel in dat iemand een uitgebreid programma op een computer kan zetten, maar je geloof niet dat iemand bij een papieren stemming fraude kan plegen
Zeer bijzonder....
Right.quote:[..]
Jawel hoor. Zeer fraudegevoelig!
Dus jij weet blijkbaar hoe het van binnen werkt?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:07 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat heeft het voor een zin om een computer aan te passen al voordat de indeling van de kieslijsten bekend is?
grote kans dat je dan precies het tegenovergestelde bereikt....
De situatie in Nederland is niet vergelijkbaar met Amerika.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:08 schreef Yildiz het volgende:
Ik vertrouw DieBold niet, ik weet niet waar je dat vandaan haalt. Ik vertrouw een universiteit, die met een open beschreven onderzoek komt plús video. Totaal onvergelijkbaar en ik snap niet welk punt je nu probeert te maken.
Dat zeg ik helemaal niet.quote:Sinds wanneer kom ik persoonlijk op voor terug gaan naar pen en papier?
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:09 schreef Yildiz het volgende:
Dus jij weet blijkbaar hoe het van binnen werkt?
Ik zeg, nogmaals, dat er virussen gemaakt zijn die bij je bedachtte controle van je niet naar boven komen, en na stemming zichzelf verwijderen. Staat in het onderzoek. Het werkt, kijk maar.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:11 schreef calvobbes het volgende:
[..]
De situatie in Nederland is niet vergelijkbaar met Amerika.
En ik zeg keer op keer dat jij, net als Nedap, deze infantiele computers vergelijkt met een ander infantiel systeem. Op die manier probeer jij, net zoals Nedap, de falende computers te verdedigen.quote:[..]
Dat zeg ik helemaal niet.
Jij gaat er blijkbaar vanuit dat mensen alleen op stemcomputers in kunnen breken. Ik zeg dat mensen die dat kunnen ook wel in staat zijn om op andere manieren fraude te pleggen.
Bijvoorbeeld op een kantoor waar de resultaten uit het hele land worden verzameld ofzo.
Ik kan het mishebben, maar de volgorde van de lijsten is toch wel al langer bekend. De grootste partij krijgt toch normaal gesproken lijst 1, de tweede 2 etc.?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:12 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je niet weet hoe een toetsenbord eruit gaat zien en dan vooral qua indeling, dan kun je moeilijk een code maken die ipv een A een T typt.
Dat lijkt mij nogal logisch. Daarvoor hoef je echt niet te weten hoe zo'n ding van binnen werkt.
Maar geef eens antwoord op mijn vraag, wat voor een nut heeft het om een computer aan te passen, als de kieslijsten nog niet bekend zijn.
Jij weet blijkbaar dat het werkt op de manier zoals jij net beschrijft. Ik hoop dat je niet echt bij Nedap werkt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:12 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je niet weet hoe een toetsenbord eruit gaat zien en dan vooral qua indeling, dan kun je moeilijk een code maken die ipv een A een T typt.
Dat lijkt mij nogal logisch. Daarvoor hoef je echt niet te weten hoe zo'n ding van binnen werkt.
Maar geef eens antwoord op mijn vraag, wat voor een nut heeft het om een computer aan te passen, als de kieslijsten nog niet bekend zijn.
Nogmaals, die lui hebben Amerikaanse computers onderzocht niet die Nedap computers.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:15 schreef Yildiz het volgende:
Ik zeg, nogmaals, dat er virussen gemaakt zijn die bij je bedachtte controle van je niet naar boven komen, en na stemming zichzelf verwijderen. Staat in het onderzoek. Het werkt, kijk maar.
Zo gauw je met combinaties gaat werken krijg je alleen maar verwarring zoals al gezegd.quote:Er zijn al meermalen goede combinatie's hiervan geschreven in dit topic.
Als het tweede systeem de papiertjes is, kun je die nog een keer tellen, en nog een keer.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:18 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nogmaals, die lui hebben Amerikaanse computers onderzocht niet die Nedap computers.
En als die software bestaat voor een Nedap computer, waarom heeft Gingrijp die dan niet uitgepobeerd op "zijn" computers?
[..]
Zo gauw je met combinaties gaat werken krijg je alleen maar verwarring zoals al gezegd.
Wat te doen als het ene systeem zegt
PvdA 3.001
CDA 2.999
En het andere systeem
CDA 3.001
PvdA 2.999
Wat dan?
Ja maar waarschijnlijk wordt het wel een zooitje en zal het weinig nut hebben.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:16 schreef Wombcat het volgende:
Ik kan het mishebben, maar de volgorde van de lijsten is toch wel al langer bekend. De grootste partij krijgt toch normaal gesproken lijst 1, de tweede 2 etc.?
Dus dat biedt aanknopingspunten. Kun je bijvoorbeeld er voor zorgen dat de stem van de 3e persoon op lijst 2 naar de tweede persoon op lijst 1 gaat. En die voor de 6e persoon op lijst 3 naar de 4e persoon op lijst 1.
Zonder dat je dan precies weer hoe de lijsten eruit zien, ga je dan de boel al beïnvloeden.
Dat idee hadden ze in Amerika ook. Effe hertellen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:21 schreef Wombcat het volgende:
Als het tweede systeem de papiertjes is, kun je die nog een keer tellen, en nog een keer.
En als er dan 3x 3001 CDA uitkomt, dan is het 3001 CDA.
Komt er een keer 3001 CDA uit, een keer 3000 CDA en een keer 2999 CDA, dan mag je er vanuit gaan dat de computer gelijk heeft. Nog effe de software checken misschien.
Het kost wat tijd allemaal, maar het is wel een wezenlijk element van de democratie.
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:17 schreef Yildiz het volgende:
Jij weet blijkbaar dat het werkt op de manier zoals jij net beschrijft.
In de Oekraïne hebben ze nieuwe verkiezingen gehouden na onregelmatigheden. Wat is nu democratischer?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:25 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Dat idee hadden ze in Amerika ook. Effe hertellen.
Toen bleken er ineens veel stemmen ongeldig te zijn en werd het een en ander via de rechtbank uitgevochten. Noem ik niet echt een toonbeeld van democratie.
Waar wordt de uitslag dan door bepaald?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:25 schreef Wombcat het volgende:
Behalve als de uitslag erdoor bepaald wordt.
Ik heb nog steeds geen overtuigende redenen gezien om er vanuit te gaan dat het niet goed gaat hier in Nederland.quote:Of je gaat er idd maar vanuit "dat het allemaal wel goed zal gaan."
Oekraine.quote:In de Oekraïne is een herstemming geweest op basis van mogelijke fraude. In de VS is de hertelling gestopt op last van de rechter. Wat is nu democratischer?
Dan zou ik toch eens je post lezen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:26 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ik geef helemaal geen beschrijving van hoe iets werkt.
Ik dacht dat je op een andere post van me reageerde, had dus niet goed gelezenquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:28 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Waar wordt de uitslag dan door bepaald?
Klopt. Maar het probleem is het ontbreken van controlemogelijkheid.quote:Ik heb nog steeds geen overtuigende redenen gezien om er vanuit te gaan dat het niet goed gaat hier in Nederland.
Ik ben er nog niet uit wat het beste is. Aan beide zitten voor- en nadelen. Iig heb ik wel sterk de indruk dat er een en ander moet verbeterd worden met die stemcomputer. Wat nu ook gaat gebeuren.quote:Oekraine.
Daarom heeft het eigenlijk ook weinig zin om een tweede systeem in te bouwen. Want elke uitkomst daarvan zal betwist worden.
gelezen. Je ziet spoken, ik weet niet hoe zo'n ding van binnen werkt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:29 schreef Yildiz het volgende:
Dan zou ik toch eens je post lezen.
Dan weten we in ieder geval meer dan met 1 machine, nietwaar?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:34 schreef calvobbes het volgende:
[..]
gelezen. Je ziet spoken, ik weet niet hoe zo'n ding van binnen werkt.
Reageer eens op mijn post wat te doen als je met combinaties werkt en er 2 uitslagen uitkomen die bij elkaar in de buurt komen.
Die is er wel.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:33 schreef Wombcat het volgende:
Klopt. Maar het probleem is het ontbreken van controlemogelijkheid.
Ik zie daar de noodzaak echt niet van in.quote:Maar een aantal zaken mag wel wat openlijker (die testrapporten van TNO bv.).
Als je het over drogredenaties hebtquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:37 schreef Yildiz het volgende:
Dan weten we in ieder geval meer dan met 1 machine, nietwaar?
Moeten ze dan wel doen natuurlijk (Dat controleren), en dat is nu net onduidelijk of dat wel gebeurt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:38 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Die is er wel.
Zoals gezegd, een willekeurig aantal stemmen laten doen, kijken of dat klopt en dan pas die machine inzetten.
Als je moet vrezen dat iemand in staat is om een programmatje te maken dat die test dwarsboomd, dan moet je ook vrezen die persoon elke andere manier van stemmen kan beinvloeden.
Het zou iig al aardig zijn om te weten waar het TNO nu op controleert, en wat hun bevindingen daarop zijn. En dat hoeft dan nog niet eens tot in detail uitgewerkt te zijn.quote:Ik zie daar de noodzaak echt niet van in.
Wat maakt het nou uit of jan en alleman dat weet?
Dat brengt net zo goed risico's met zich mee.
Aan de ene kant moeten de risico's beperkt worden, aan de andere kant moet de deur wel op een kier worden gezet.
Geen idee, maar er is dus wel een controlemogelijkheid in tegenstelling tot wat er beweerd wordtquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:40 schreef Wombcat het volgende:
Moeten ze dan wel doen natuurlijk (Dat controleren), en dat is nu net onduidelijk of dat wel gebeurt.
Ja nou en?quote:Het zou iig al aardig zijn om te weten waar het TNO nu op controleert, en wat hun bevindingen daarop zijn. En dat hoeft dan nog niet eens tot in detail uitgewerkt te zijn.
Nu is daarover alleen maar geheimzinnigheid en onduidelijkheid.
a: je hebt niet door wat een drogreden is.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:39 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je het over drogredenaties hebt
Kan ik hier uit opmaken dat jij het dan ook niet meer weet welke uitslag we moeten geloven?
Nou kom op dan. Niet zo stil doen ineens.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:46 schreef Yildiz het volgende:
b: nee.
Omdat nu volstrekt onduidelijk is waarop gecontroleerd wordt. Als TNO alleen maar op waterbestendigheid van de computers controleert, dan zegt de controle dus niets over het stemproces, en de beveiliging van die dingen. Het stempeltje goedgekeurd door TNO is dan waardeloos op dat vlak, omdat ze er niet op gecontroleerd hebben.Je kunt dan niet zeggen "ze zijn veilig, want gecontoroleerd door TNO." Daarom is het relevant om te weten waarop TNO controleert en wat de resultaten zijn.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:43 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Geen idee, maar er is dus wel een controlemogelijkheid in tegenstelling tot wat er beweerd wordt
[..]
Ja nou en?
Waarom zou iedereen dat moeten weten? "ja dat is aardig" vind ik niet echt een goede reden om mogelijke fraudeurs een handje te helpen.
Dat hoef ik niet. Het is een stuk beter dan een enkel systeem. Het is een back-up van elkaar. Een symbiotische relatie, als het ware.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:47 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nou kom op dan. Niet zo stil doen ineens.
Leg dan eens uit hoe die situatie dan wel aangepakt moet worden!
Wat een bullshitquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:48 schreef Yildiz het volgende:
Dat hoef ik niet. Het is een stuk beter dan een enkel systeem. Het is een back-up van elkaar. Een symbiotische relatie, als het ware.
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:48 schreef Wombcat het volgende:
Omdat nu volstrekt onduidelijk is waarop gecontroleerd wordt.
Toevoeging: Ik heb geen redenen om TNO te wantrouwen. Dus dat ga ik in deze ook niet doen.quote:In de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 is vastgelegd dat keuringsinstelling TNO toetst of een prototype stemmachine aan het Kiesbesluit en de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 voldoet. Dat betekent ook een grondig onderzoek naar de in de stemmachines gebruikte software. De broncodes van deze software zijn bij TNO bekend. Ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken bekijken of de stemmachine gebruikersvriendelijk is. Als een type stemmachine na goedkeuring door de minister in productie genomen is, dan voert TNO een zogenoemde tien-op-één-keuring uit: de producent levert tien stemmachines waarvan TNO er één selecteert en keurt. Pas daarna mogen de stemmachines voor verkiezingen worden gebruikt. De mensen van TNO die de stemmachines controleren zijn door de AIVD gescreend.
[knip]
Ondanks de zeer geringe kans op fraude wil het ministerie de denkbare mogelijkheden hiertoe nog kleiner maken dan ze nu al zijn. In overleg met de stemmachinefabrikanten en TNO worden extra veiligheidsmaatregelen voorbereid die voor de verkiezingen op 22 november zullen worden genomen. Het gaat dan om verzegeling van stemmachines, extra beveiliging van de software en controle van de software door TNO.
Je kunt heel goed van tevoren afspraken maken over hoe te handelen in dit soort zeer uitzonderlijke grensgevallen. In verreweg de meeste gevallen voldoet een (paper) trail die tenminste controle mogelijk maakt. Als je er niet uit komt kun je altijd nog een herstemming doen met een nieuwe strengere procedure.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:18 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nogmaals, die lui hebben Amerikaanse computers onderzocht niet die Nedap computers.
En als die software bestaat voor een Nedap computer, waarom heeft Gingrijp die dan niet uitgepobeerd op "zijn" computers?
[..]
Zo gauw je met combinaties gaat werken krijg je alleen maar verwarring zoals al gezegd.
Wat te doen als het ene systeem zegt
PvdA 3.001
CDA 2.999
En het andere systeem
CDA 3.001
PvdA 2.999
Wat dan?
Dat is jouw goed recht, maar het is mijn democratisch goed recht dat wantrouwen wel te hebben.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:53 schreef calvobbes het volgende:
[..]
[..]
Toevoeging: Ik heb geen redenen om TNO te wantrouwen. Dus dat ga ik in deze ook niet doen.
Dan weten we dat het dus fout zit. Dat is alvast beter dan 1 waarde, nietwaar?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:50 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat een bullshit
Wat is dan de backup, en wat is dan de officiele uitslag?
Als je twee verschillende uitslagen hebt, dan krijg je hoogstwaarschijnlijk Amerikaanse toestanden!
Nee, dat zie ik niet nee.quote:Komop zeg... Je ziet zelf toch ook wel in dat dat niet handig is?
Ja. Mooi. We komen nog wel ergens.quote:
Want in de uitzending van EenVandaag was wel aangetoond dat de beveiliging nogal brak was.quote:Ik heb in september opdracht gegeven om alle stemmachines die in bezit en beheer zijn bij de gemeenten nog voor de verkiezingen te controleren op de aanwezigheid van eventuele frauduleuze units. Bovendien zal de herprogrammeerbare unit worden vervangen door een éénmalig te programmeren unit. Daarna zullen deze stemmachines fysiek worden verzegeld. Daarmee is het niet mogelijk ongemerkt de stemmachine te openen. De voorzitter van het stembureau dient op de dag van de stemming te controleren of het zegel intact is. Zo niet kan de stemmachine niet worden gebruikt en moet voor vervanging worden gezorgd. Ik heb TNO verzocht te controleren of de genomen beveiligingsmaatregelen adequaat zijn. Over de uitvoering van deze en eventuele verdere maatregelen, blijf ik in contact met alle direct betrokkenen, zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB) en de Kiesraad, om er zeker van te zijn dat de maatregelen afdoende zijn.
Fijn.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:53 schreef calvobbes het volgende:
[..]
[..]
Toevoeging: Ik heb geen redenen om TNO te wantrouwen. Dus dat ga ik in deze ook niet doen.
Dat is een controle op de algemene deugdelijkheid van de machine. Deze controle moet uiteraard uitgevoerd worden, maar kan, uit de aard der zaak, alleen uitgevoerd worden buiten de feitenlijke stemming om. Van te voren dus (en eventueel achteraf, hoewel dat mosterd na de maaltijd is en alleen zinnig als 'van te voren' voor de volgende verkiezingen). Deze controle hoort verricht te worden door de organisator.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:38 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Die is er wel.
Zoals gezegd, een willekeurig aantal stemmen laten doen, kijken of dat klopt en dan pas die machine inzetten.
Daarom moet je ook een controle hebben op het moment van de stemming zelf.quote:Als je moet vrezen dat iemand in staat is om een programmatje te maken dat die test dwarsboomd, dan moet je ook vrezen die persoon elke andere manier van stemmen kan beinvloeden.
Je hebt maar één uitslag, want de papieren stemmen worden in normale omstandigheden niet geteld! Ze dienen als bewijsmateriaal als er een vermoeden van fraude bestaat.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:50 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat een bullshit
Wat is dan de backup, en wat is dan de officiele uitslag?
Als je twee verschillende uitslagen hebt, dan krijg je hoogstwaarschijnlijk Amerikaanse toestanden!
Komop zeg... Je ziet zelf toch ook wel in dat dat niet handig is?
Inbrekers die kluizen kunnen kraken zijn ook in staat om alarmsystemen en camera's uit te schakelen. Is dat een reden om ze niet te plaatsen?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:06 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Je geloof er wel in dat iemand een uitgebreid programma op een computer kan zetten, maar je geloof niet dat iemand bij een papieren stemming fraude kan plegen
Zeer bijzonder....
[..]
Dan is het dus een slechte beveiliging. Bij een goede beveiliging is het openbaar maken van de gehanteerde methodiek niet van invloed op de beveiliging zelf.quote:'Onze beveiliging werkt mede op basis van het geheim houden hoe de beveiliging geregeld is.'
Als dat kan, dan kun je ook afspraken maken over de stemcomputer wanneer er een vermoeden is dat het niet kloptquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:57 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Je kunt heel goed van tevoren afspraken maken over hoe te handelen in dit soort zeer uitzonderlijke grensgevallen.
Jij hebt er ervaring mee?quote:In verreweg de meeste gevallen voldoet een (paper) trail die tenminste controle mogelijk maakt.
Die kiezer heeft zich dan wel verdomd stil gehouden de afgelopen 15 jaar...quote:Nogmaals: in een democratie heeft de kiezer het voor het zeggen
Dat kan nog steeds.quote:en die dient dan ook zowel het verloop als de uitslag van verkiezingen te kunnen controleren.
ow?quote:Die instanties zijn immers niet onafhankelijk.
De kiezer heeft ook geen totale controle over stemmen via stembiljetten. Je kunt er wel bij zijn, maar je kunt moeilijk er zodanig met je neus bovenop zitten dat ook niet een keer 2 stemmen tegelijk worden geteld bijv.quote:Ze bieden niet de kiezer, maar de overheid de mogelijkheid de verkiezingen te controleren. Maar het democratisch principe is nu juist dat de kiezer controle over de verkiezingen dient te hebben en niet de overheid.
Nee je weet helemaal niet zeker dat het fout zit.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:59 schreef Yildiz het volgende:
Dan weten we dat het dus fout zit.
Je weet nu in ieder geval waar op gecontroleerd wordt. Dat vonden jij en anderen toch ook zo ontzettend belangrijk om te wetenquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:58 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Dat is jouw goed recht, maar het is mijn democratisch goed recht dat wantrouwen wel te hebben.
Wat voor een nut heeft dat papertrail als er twee verschillende uitslagen zijn?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 07:41 schreef ThinkTank het volgende:
Je hebt maar één uitslag, want de papieren stemmen worden in normale omstandigheden niet geteld! Ze dienen als bewijsmateriaal als er een vermoeden van fraude bestaat.
Nee dat niet. Maar als je een hightech beveiliging hebt en 2 goedkoper webcammetjes, dan kun je wel verwachten dat de dieven die camera's ook uit kunnen schakelen wanneer ze voorbij die high tech beveiliging zijn.quote:Inbrekers die kluizen kunnen kraken zijn ook in staat om alarmsystemen en camera's uit te schakelen. Is dat een reden om ze niet te plaatsen?
Dat waarschijnlijk niet. Maar het geeft kwaadwillenden natuurlijk wel de kans om zich thuis beter voor te bereiden he! Bij dit soort dingen wil je natuurlijk elk risico uitsluiten....quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 08:48 schreef NewOrder het volgende:
Dan is het dus een slechte beveiliging. Bij een goede beveiliging is het openbaar maken van de gehanteerde methodiek niet van invloed op de beveiliging zelf.
Weet jij dan al welke lijst voor de Partij van de Dieren is? En welke voor de PvdA?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 07:00 schreef DionysuZ het volgende:
ik ga ervanuit dat die kennis van mij, die bij Nedap werkt, zijn malicious code heeft geimplementeerd. Muhaha iedere 100e stem op de nr. 1 van een partij die op PvdA lijkt gaat nu naar PvdD. Tuurlijk, TNO kan testen of er koffie over de apparaten heen kan gaan en zelfs of het apparaat na 1000 maal invoer de juiste uitvoer geeft, mijn maat heeft toch ingeprogrammeerd dat de malicious code pas gaat werken op de juiste datum. Komende verkiezingen gaat de Partij van de Dieren flinke winsten boeken.
Iedere burger moet nu ook maar vertrouwen dat diegene die de stemmen tellen in staat zijn om tot 10 en verder te tellen.quote:Het punt is dat zonder controlemogelijkheid iedere burger maar vertrouwen moet hebben dat het allemaal werkt.
Pff, hoe lang ga je dat trollen nog volhouden...quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:25 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat voor een nut heeft dat papertrail als er twee verschillende uitslagen zijn?
Dat is zeer goed mogelijk dat dat gebeurd want zoals al in voorbeelden is aangegeven, die papertrail kan ook in de fout gaan. Inkt op, papier op, verkeerd afgedrukt etc.
Als je twee verschillende uitslagen hebt, dan zorgt het alleen maar voor verwarring.
[..]
Nee dat niet. Maar als je een hightech beveiliging hebt en 2 goedkoper webcammetjes, dan kun je wel verwachten dat de dieven die camera's ook uit kunnen schakelen wanneer ze voorbij die high tech beveiliging zijn.
Het ging er trouwens ook niet om of het een reden is om iets wel of niet te plaatsen... Het ging erom dat als je veel moeite doet om het ene te omzeilen, dat je met diezelfde moeite ook andere dingen kunt omzeilen.
Waarop is die 'waarschijnlijk' gebaseerd?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:27 schreef calvobbes het volgende:
Dat waarschijnlijk niet.
Als het openbaar maken van de gebruikte methodiek voor de beveiliging niet van invloed is op de beveiliging zelf, hoe is het dan mogelijk dat kwaadwillenden zich thuis beter kunnen voorbereiden?quote:Maar het geeft kwaadwillenden natuurlijk wel de kans om zich thuis beter voor te bereiden he! Bij dit soort dingen wil je natuurlijk elk risico uitsluiten....
quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:39 schreef ThinkTank het volgende:
Pff, hoe lang ga je dat trollen nog volhouden...![]()
Een vermoeden.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:43 schreef NewOrder het volgende:
Waarop is die 'waarschijnlijk' gebaseerd?
Misschien dat iemand toch iets ziet of dat er nieuwe technologie beschikbaar wordt.quote:Als het openbaar maken van de gebruikte methodiek voor de beveiliging niet van invloed is op de beveiliging zelf, hoe is het dan mogelijk dat kwaadwillenden zich thuis beter kunnen voorbereiden?
Ik begrijp niet waarom je dit niet begrijpt. Het lijkt of jij denkt dat die papertrail ook pas na afloop van de stemming, als compleet bestand, uit die computer komt rollen. Als dat is wat je voor ogen hebt, heb je helemaal gelijk: dat is géén controle.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:33 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Weet jij dan al welke lijst voor de Partij van de Dieren is? En welke voor de PvdA?
Overigens, zit er wel een klok met datum in die computer?
En als je een papertrail hebt, dan is jouw vriend natuurlijk ook wel zo slim geweest om op die papertrail WEL de goede keus te laten zien. Dus dan heb je ook niks aan die controle.
Nou en? Is dat een reden om de verbetering die met de computer te behalen is te veranderen in een verslechtering?quote:[..]
Iedere burger moet nu ook maar vertrouwen dat diegene die de stemmen tellen in staat zijn om tot 10 en verder te tellen.
Bij stembiljetten zou het ook niet opvallen als 1 op de 100 stemmen iets anders is. Dan vraag je bijvoorbeeld of diegene die de stemmen telt zo af en toe een stem van de tegenpartij ongeldig maakt door het het stembiljet te klooien. Die zijn snel ongeldig dan.
Je kan niet elk risico uitsluiten.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:46 schreef calvobbes het volgende:
Je wilt bij dit soort dingen toch elk risico uitsluiten?
Fout. De stemmen worden geteld op het stembureau. Voor zover ik weet, zitten er bij een stembureau altijd drie personen, waarvan één er een burger is. Je kunt je dus aanmelden voor dienst bij een stembureau. En dan ben je zelf direct betrokken bij het stemmen tellen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:33 schreef calvobbes het volgende:
Iedere burger moet nu ook maar vertrouwen dat diegene die de stemmen tellen in staat zijn om tot 10 en verder te tellen.
Papertrail zie ik als papiertjes die na elke stemming uit het apparaat komt rollen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:50 schreef sigme het volgende:
Ik begrijp niet waarom je dit niet begrijpt. Het lijkt of jij denkt dat die papertrail ook pas na afloop van de stemming, als compleet bestand, uit die computer komt rollen.
Dat denk je maar.quote:Waarbij, voor de duidelijkheid, bij natelling, de papieren uitslag de juiste is. Omdat deze per stuk, individueel, gekeurd zijn door de kiezers.
Dat weet je dus niet zeker. Beide tellingen kunnen kapot zijn.quote:Voor de deugdelijkheid van de computer mag de digitale uitslag niet afwijken van de papieren, is dat wel het geval zal de organisator deze als ondeugdelijk moeten afvoeren. Dan is, voor de duidelijkheid, het telraam stuk.
Het is nog maar de vraag of het echt een verslechtering is.quote:Nou en? Is dat een reden om de verbetering die met de computer te behalen is te veranderen in een verslechtering?
En wie garandeert mij dat die burger onpartijdig is en niet stiekem wat stemmen wegmoffeld of ongeldi maakt?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:01 schreef Wombcat het volgende:
Fout. De stemmen worden geteld op het stembureau. Voor zover ik weet, zitten er bij een stembureau altijd drie personen, waarvan één er een burger is. Je kunt je dus aanmelden voor dienst bij een stembureau. En dan ben je zelf direct betrokken bij het stemmen tellen.
nee maar het is natuurlijk onzin om er risico's bij te maken.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:58 schreef sigme het volgende:
Je kan niet elk risico uitsluiten.
Als er iets opvalt wilt dat niet per definitie zeggen dat de computer fout is.quote:Het papiertje-per-stem. Eenvoudig en sluitend. Als er dan iets mis is met de computer zal dat opvallen.
Het maakt de kans op fouten en overbodige verwarring alleen maar groter en dat is natuurlijk ook niet de bedoeling.quote:Het maakt zowel de stemmer als de opdrachtgevers aan stemcomputerbouwers onafhankelijk(er) van dat apparaat. En dat is, bij computers, geen overbodige luxe.
Je zit niet alleen op zo'n stembureau, dat bestaat namelijk uit drie leden.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:08 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En wie garandeert mij dat die burger onpartijdig is en niet stiekem wat stemmen wegmoffeld of ongeldi maakt?
Dus als je het niet vertrouwt ga je er naar toe.quote:Indien een van de aanwezige kiezers dit verlangt, moet het biljet worden getoond. De kiezers kunnen mondeling bezwaren tegen de genomen beslissing inbrengen.
En dan gaan ze je stuk voor stuk de ongeveer 5.000 stembiljetten tonen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:14 schreef Wombcat het volgende:
Dus als je het niet vertrouwt ga je er naar toe.
Ik heb er nog nooit van gehoord dat de burgers massaal in de rij staan om mee te kijken bij de stemming. Dus ik denk dat zo'n 95% van de burgers er wel vertrouwen in heeft dat die telling goed gebeurd.quote:Kortom: je hebt als burger een controlemogelijkheid bij het tellen van de stemmen. Die heb je als burger niet bij het tellen van de stemmen door de stemcomputers. Daar moeten we maar op vertrouwen.
Sorry, artikel dat ik aanhaalde, ging over het ongeldig verklaren van stembiljetten. Ik heb de artikelen over de stembureaus nu wat nauwkeuriger doorgelezen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:16 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En dan gaan ze je stuk voor stuk de ongeveer 5.000 stembiljetten tonen.
Ondertussen heeft iemand anders de tijd om een paar van die biljetten ongeldig te maken en loop je stemming ook in het 100.
Een stem ongeldig maken is zo gebeurd hoor.
Het gaat ook niet om de 95% die er vertrouwen in heeft, maar om die 5% die er geen vertrouwen in heeft en het proces wil controleren.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:16 schreef calvobbes het volgende:
Ik heb er nog nooit van gehoord dat de burgers massaal in de rij staan om mee te kijken bij de stemming. Dus ik denk dat zo'n 95% van de burgers er wel vertrouwen in heeft dat die telling goed gebeurd.
Waarom zou die 95% dan geen vertrouwen hebben in de computer?
En die willen dus een systeem invoeren wat nog onbetrouwbaarder is, gewoon voor verwarring zorgt of extra risico's met zich meebrengt.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:26 schreef Wombcat het volgende:
Het gaat ook niet om de 95% die er vertrouwen in heeft, maar om die 5% die er geen vertrouwen in heeft en het proces wil controleren.
Omdat het om het wezen, de kern van de democratie gaat.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:30 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En die willen dus een systeem invoeren wat nog onbetrouwbaarder is, gewoon voor verwarring zorgt of extra risico's met zich meebrengt.
Mja, dan vraag ik me af of er wel zo goed naar die 5 procent moet worden geluisterd.
Als grote meerderheid laat merken dat ze het wel goed vinden zo, waarom zou je het dan nog gaan veranderen?
Mja, ik kan zo ook wel een manier verzinnen waarbij je bij dergelijke telling kunt frauderen als je het goed organiseert.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:25 schreef Wombcat het volgende:
Als ik de artikelen zo doorlees, gaat het zo:
Er wordt vastgesteld hoeveel mensen er gestemd hebben (op basis van de lijst die bijgehouden wordt).
Niet gebruikte stembiljetten worden verzegeld.
Stembus wordt geopend.
Telling van het de stembiljetten (moet overeenkomen met het aantal uitgebrachte stemmen. Dit is dus alleen nog maar de telling van het aantal stembiljetten).
Stembiljetten worden geopen en lijstgewijs bij elkaar gevoegd.
Ze worden per lijst geteld.
Hierbij wordt bepaald welke ongeldig zijn, hierbij wordt de reden bekend gemaakt.
Op dat moment kun je bij de verklaring van ongeldigheid eisen dat het getoond wordt.
Na telling wordt de uitslag bekend gemaakt, en kun je daartegen mondeling bezwaar indienen.
Kortom: het verloopt georganiseerd, en je kunt het hele proces bekijken. Een stemcomputer is een black-box waarbij je er maar op moet vertrouwen dat het goed gaat.
Heel goed, dat is dus geen enkele controle. zijn we het daar over eens.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:08 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Papertrail zie ik als papiertjes die na elke stemming uit het apparaat komt rollen.
Al dan niet ter controle van het stemmen. Stemmen, papiertje bekijken, bevestigen of weigeren.
En dat is natuurlijk ook geen 100% zeker controle, want iemand die in staat is om de computer te manipuleren, kan er dan natuurlijk meteen ook voor zorgen dat WEL het goede papiertje wordt geprint.
Wat dan? Dan is de papieren uitslag geldig, en er is geen reden te denken aan een fundamentele fout in de maschine.quote:[..]
Dat denk je maar.
Bij verkiezingen waar ze dat hebben geprobeerd werden die dingen amper tot niet gecontroleerd. En daarbij zaten ook nog eens papiertjes die om wat voor een reden dan ook niet goed geprint waren.
Dan heb je dus kans op een uitslag als:
CDA 3000
PvdA 3000
Ongeldig 6
En dat terwijl de computer liet zien dat het PvdA 3004 stemmen had en het CDA 3002 en 0 ongeldig.
Wat dan?
Zekerheid bestaat niet, maar daar deed ik ook geen uitspraak over. De papieren uitslag is de geldige, omdat de teller weet dat deze door iedere kiezer verifieerd is (kan zijn), terwijl dat van de computeruitslag moet worden aangenomen maar niet kan worden verifieerd.quote:[..]
Dat weet je dus niet zeker. Beide tellingen kunnen kapot zijn.
Nee, het weghalen van de controle is een verslechtering. Of er wel of niet gemanipuleeerd wordt, of fouten gemaakt zijn, doet niet ter zake.quote:[..]
Het is nog maar de vraag of het echt een verslechtering is.
De mening dat het een verslechtering is, is gebasseerd op vermoedens "iemand kan de computer manipuleren" niet op feiten, want er zijn geen zaken bekend dat iemand door manipulatie van de computer een stemming in Neder land heeft beinvloed.
Lees je wel?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:36 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Mja, ik kan zo ook wel een manier verzinnen waarbij je bij dergelijke telling kunt frauderen als je het goed organiseert.
Iemand gaat stemmen maar gooit niet zijn stembiljet in de bus. Gaat naar de lokale copyshop en kopieert het stembiljet en deelt dat uit aan een aantal anderen die tegelijk met hun stem één of 2 andere biljetten in de bus doen, allemaal D66 ofzo.
Dan heb je er ook al voor gezorgd dat iemand die telt in het complot zit en die drukt een aantal stembiljetten waarbij niet op D66 is gestemd achterover. Zo heb je toch het aantal stemmen, maar meer voor D66 en niemand die het zal opvallen.
Als je in staat bent om iemand van Nedap om te kopen of zelf in staat bent die computer te manipuleren, dan moet dit ook niet zo moeilijk zijn.
quote:De stembiljetten worden geteld en hun aantal wordt vergeleken met het aantal kiezers dat aan de stemming heeft deelgenomen.
Neequote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:18 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als dat kan, dan kun je ook afspraken maken over de stemcomputer wanneer er een vermoeden is dat het niet klopt
[..]
+3 trollquote:Jij hebt er ervaring mee?
[..]
En dat is een argument omdat ???quote:Die kiezer heeft zich dan wel verdomd stil gehouden de afgelopen 15 jaar...
[..]
Nee dat kan niet. We moeten de Kiesraad en TNO maar vertrouwen, maar controle hebben we nietquote:Dat kan nog steeds.
[..]
De AIVD is de overheid, TNO is (semi-)overheid.quote:ow?
Van wie zijn TNO en AIVD dan afhankelijk? Wat maakt het TNO nou elke poppetje op welke plaats zit in de overheid?
[..]
Ik kan me haast niet voorstellen dat je het allemaal niet begrijpt. Ik krijg eerder het idee dat je enige doel niet het voeren van een discussie is maar het zo hard mogelijk tegen al die anderen in gaan. Je negeert argumenten, je komt met flauwekulopmerkingen aanzetten, regelmatig roep je met stelligheid enorme onwaarheden en bent haast beledigd als die door anderen ontzenuwd worden. Ik hou het voor gezien Calvobbes. Doegiequote:De kiezer heeft ook geen totale controle over stemmen via stembiljetten. Je kunt er wel bij zijn, maar je kunt moeilijk er zodanig met je neus bovenop zitten dat ook niet een keer 2 stemmen tegelijk worden geteld bijv.
Er wordt wel gedaan alsof die controle de ultieme deomcratie is, maar dat is natuurlijk onzin. Zolang er mensen bij de telling zijn betrokken worden er fouten gemaakt.
In een democratie beslist de meerderheid. Als de meerderheid laat weten het te vertrouwen, waarom zou je daar dan niet naar luisteren?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:34 schreef Wombcat het volgende:
Omdat het om het wezen, de kern van de democratie gaat.
Er wordt toch ook kritisch naar gekeken?quote:Het stemproces is het belangrijkste proces in de democratie. Je moet er dus voor zorgen dat dit zo goed mogelijk geregeld is. Als er vragen zijn over dat proces, moet je het proces uitermate kritisch bekijken, en niet afdoen met "ach, het is toch altijd goed gegaan, laten we er maar op vertrouwen dat het weer goed gaat."
Als je een papertrail in wilt voeren heb je grote kans dat je dergelijke praktijken hier ook krijgt!quote:En kom nu niet aan met de voorbeelden uit de VS, want dat vind ik voorbeelden waar het niet goed is gegaan, en die we hier moeten voorkomen.
Jij hebt niet goed gelezen blijkbaar:quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:37 schreef Wombcat het volgende:
Lees je wel?
Het aantal uitgebrachte stemmen klopt dan niet met het aantal stembiljetten in de bus. Dan is er dus gefraudeerd, en ga je opnieuw stemmen.
quote:Dan heb je er ook al voor gezorgd dat iemand die telt in het complot zit en die drukt een aantal stembiljetten waarbij niet op D66 is gestemd achterover. Zo heb je toch het aantal stemmen, maar meer voor D66 en niemand die het zal opvallen.
Nu wordt er wel kritisch naar gekeken ja. In eerste instantie was het hele beveiligingsproces absilute bagger.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:38 schreef calvobbes het volgende:
[..]
In een democratie beslist de meerderheid. Als de meerderheid laat weten het te vertrouwen, waarom zou je daar dan niet naar luisteren?
[..]
Er wordt toch ook kritisch naar gekeken?
[..]
Als je een papertrail in wilt voeren heb je grote kans dat je dergelijke praktijken hier ook krijgt!
Kortom het wordt nu verder onderzocht. Ben je daar tegen?quote:Ik heb besloten tot een project waarin de lessen van de kamerverkiezingen zullen worden gevolgd en verwerkt. Dit met het oog op de volgend voorjaar te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten. Ten slotte is een project ingesteld om een lange termijn analyse te maken. In dit kader worden de recente analyses en aanbevelingen bezien. U zult nader worden geïnformeerd over het plan van aanpak van deze projectgroep. Ook zullen onafhankelijke (buitenlandse) deskundigen bij dit proces betrokken worden. In het kader van de lange termijn zal ik vooral aandacht besteden aan:
- het uitvoeren van een volledige risicoanalyse van het gehele stemproces;
- maatregelen om de transparantie van het kiesproces voor de burger te vergroten zoals:
* de eventuele introductie van openbare broncodes
* De voor- en nadelen van een paper trail
Het kiesbureau houdt er toezicht op dat iedereen z'n biljet zichtbaar in de stembus stopt, wie zijn biljet er niet indoet moet het inleveren bij de voorzitter.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:36 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Mja, ik kan zo ook wel een manier verzinnen waarbij je bij dergelijke telling kunt frauderen als je het goed organiseert.
Iemand gaat stemmen maar gooit niet zijn stembiljet in de bus. Gaat naar de lokale copyshop en kopieert het stembiljet en deelt dat uit aan een aantal anderen die tegelijk met hun stem één of 2 andere biljetten in de bus doen, allemaal D66 ofzo.
Dan heb je er ook al voor gezorgd dat iemand die telt in het complot zit en die drukt een aantal stembiljetten waarbij niet op D66 is gestemd achterover. Zo heb je toch het aantal stemmen, maar meer voor D66 en niemand die het zal opvallen.
Als je in staat bent om iemand van Nedap om te kopen of zelf in staat bent die computer te manipuleren, dan moet dit ook niet zo moeilijk zijn.
Je kunt dan toch onderhand wel verwachten dat ik aan jou vraag om meer uitleg.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:38 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Nee
Dat is geen argument, dat is een constatering.quote:En dat is een argument omdat ???
Er zijn zoveel dingen waar je geen controle over hebt in je lezen.quote:Nee dat kan niet. We moeten de Kiesraad en TNO maar vertrouwen, maar controle hebben we niet
Ja dus?quote:De AIVD is de overheid, TNO is (semi-)overheid.
Ik kan van jou precies hetzelfde zeggenquote:Ik kan me haast niet voorstellen dat je het allemaal niet begrijpt. Ik krijg eerder het idee dat je enige doel niet het voeren van een discussie is maar het zo hard mogelijk tegen al die anderen in gaan. Je negeert argumenten, je komt met flauwekulopmerkingen aanzetten, regelmatig roep je met stelligheid enorme onwaarheden en bent haast beledigd als die door anderen ontzenuwd worden.
Sorryquote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:39 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Jij hebt niet goed gelezen blijkbaar:
[..]
En toch zijn er geen voorbeelden dat er met die computers geklooid is...quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:43 schreef Wombcat het volgende:
Nu wordt er wel kritisch naar gekeken ja. In eerste instantie was het hele beveiligingsproces absilute bagger.
Ja nou en?quote:Je hebt al aangegeven dat er een controlemogelijkheid is door een aantal stemmachines apart te zetten en die een dagje uit te proberen. Maar we weten niet of dat gedaan is.
Nee natuurlijk niet.quote:Kortom het wordt nu verder onderzocht. Ben je daar tegen?
Omdat de meerderheid niet beslist of de stemming geldig is. Dat is nu net wat verkiezingen moeten voorkomen, dat de (zittende) meerderheid de vervanging van zichzelf kan frustreren.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:38 schreef calvobbes het volgende:
[..]
In een democratie beslist de meerderheid. Als de meerderheid laat weten het te vertrouwen, waarom zou je daar dan niet naar luisteren?
Inderdaad:quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:46 schreef sigme het volgende:
[..]
Het kiesbureau houdt er toezicht op dat iedereen z'n biljet zichtbaar in de stembus stopt, wie zijn biljet er niet indoet moet het inleveren bij de voorzitter.
De stembus is niet voor niets zichtbaar opgestelt, héél zichtbaar.
Calvobbes: voordat je weer meer kritiek op de wijze van stemmen met stembiljetten gaat uitoefenen, is het misschien een idee om je wat te verdiepen in de kieswet.quote:Het derde lid van het stembureau ziet erop toe, dat de kiezer het stembiljet in de stembus steekt.
Als je zorgt dat je er iets wat er op lijkt instopt, dan komt het ook goed. Eventueel laat je een medeplichtige nog voor wat afleiding zorgen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:46 schreef sigme het volgende:
Het kiesbureau houdt er toezicht op dat iedereen z'n biljet zichtbaar in de stembus stopt, wie zijn biljet er niet indoet moet het inleveren bij de voorzitter.
Precies. Daarom is het ook zo raar dat zoveel mensen roepen dat ze weer met potlood en papier willen stemmen.quote:Overigens gaat het er nooit om een systeem te bedenken waarin fraude totaal uitgesloten is om het alleen als dat bereikt is in te voeren. Dat zou betekenen dat er geen enkel systeem goed genoeg is, nergens voor.
We leven hier in Nederland. Niet in Afrika of een vaag oostblok land.quote:Je bouwt zoveel mogelijk nuttige controle's in door zoveel mogelijk partijen met strijdige belangen. Bij verkiezingen is het van belang te kiezer zoveel mogelijk controle te geven ten koste van de macht van de zittende macht - die kon nog wel eens niet zo zitten te wachten op het oordeel van de kiezer. Dat is het achterliggend idee.
Vertrouwen in de juistheid van een stemprocedure bouw je niet op door gebrek aan terecht wantrouwen zaaiende gebeurtenissen, maar door een deugdelijke procedure.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:46 schreef calvobbes het volgende:
Er zijn zoveel dingen waar je geen controle over hebt in je lezen.
Zolang er geen duidelijke voorbeelden zijn dat het in Nederland bij stemcomputers fout is gegaan, zou ik niet weten waarom je daar geen vertrouwen in kunt hebben.
Ow wacht even... Nu ga je ervanuit dat iedereen de kieswet klakkeloos opvolgt, maar als het om stemcomputers gaat, dan ga je ervan uit dat niet iedereen dat doet?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:52 schreef Wombcat het volgende:
Calvobbes: voordat je weer meer kritiek op de wijze van stemmen met stembiljetten gaat uitoefenen, is het misschien een idee om je wat te verdiepen in de kieswet.
De procedure die er nu is bij stemcomputers vind ik deugdelijk.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:53 schreef sigme het volgende:
Vertrouwen in de juistheid van een stemprocedure bouw je niet op door gebrek aan terecht wantrouwen zaaiende gebeurtenissen, maar door een deugdelijke procedure.
Nou vooruit dan nog één reactie omdat dit echt een te stompzinnig oogkleppenargument is:quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:53 schreef calvobbes het volgende:
...
We leven hier in Nederland. Niet in Afrika of een vaag oostblok land.
Als je denkt dat de zittende macht de verkiezing kan frustreren, dan maakt het geen flikker uit of je via stembiljetten of via de computer stemt...quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:50 schreef sigme het volgende:
Omdat de meerderheid niet beslist of de stemming geldig is. Dat is nu net wat verkiezingen moeten voorkomen, dat de (zittende) meerderheid de vervanging van zichzelf kan frustreren.
Wie dan leeft, wie dan zorgt. Ofzoiets....quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:59 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Democratische principes zoals maar niet uitsluitend de mogelijkheid voor de kiezer om de verkiezingen te kunnen controleren zijn nou juist de middelen bij uitstek om te voorkomen dat Nederland ooit in een bananenrepulbliek verandert.
Het huidige regime vertrouw ik, maar vetrouw ik het regime over tien jaar ook nog?
Het is een serieuze aangelegenheid. Niet een clownsnummer.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:53 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je zorgt dat je er iets wat er op lijkt instopt, dan komt het ook goed. Eventueel laat je een medeplichtige nog voor wat afleiding zorgen.
Nee, dat is niet raar, gegeven de gebrekkige procedure bij computers is de papieren procedure beter. Het is raar dat de voordelen van de computer niet veel beter zijn benut, door de kieswet erop aan te passen en de digitale telling te borgen in de kieswet.quote:[..]
Precies. Daarom is het ook zo raar dat zoveel mensen roepen dat ze weer met potlood en papier willen stemmen.
Daarom. Zo moeilijk is het niet om hier een deugdelijke procedure op te stellen, die voldoende wordt nageleefd, en dan ook nog een deugdelijk aparaat erbij. We hebben voldoende ervaring met beide, nu nog combineren en klaar is kees.quote:[..]
We leven hier in Nederland. Niet in Afrika of een vaag oostblok land.
Als je iemand van Nedap om kunt kopen om aan die computer te rommelen, dan kun je zeker ook iemand van het stembureau omkopen om even niet op te letten op dat moment...quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:01 schreef sigme het volgende:
Daar gaat het ook helemaal niet over. Het gaat erover dat er een procedure is waar hierin is voorzien: er wordt, per stem, gecontroleerd of de kiezer zijn stem, één stem (niet nul, niet >1) in de bus doet, of alle stemmen in die bus gaan, dat de uitslag gebaseerd wordt op de inhoud van die bus.
Dat is jouw mening.quote:Nee, dat is niet raar, gegeven de gebrekkige procedure bij computers is de papieren procedure beter.
Wie zegt dat dat niet gebeurd is?quote:Het is raar dat de voordelen van de computer niet veel beter zijn benut, door de kieswet erop aan te passen en de digitale telling te borgen in de kieswet.
Welke procedure?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:57 schreef calvobbes het volgende:
[..]
De procedure die er nu is bij stemcomputers vind ik deugdelijk.
http://www.minbzk.nl/gron(...)thema_s/stemmachinesquote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:04 schreef sigme het volgende:
Welke procedure?
Nee, ik ga er niet vanuit dat iedereen klakkeloos de kieswet volgt. Wél dat het stembureau zijn verantwoordelijkheden serieus neemt. De derde persoon op het stembureau moet controleren of iemand zijn stem uitbrengt. Als je dat niet vertrouwt, kun je een tijdje gaan kijken. Wat we niet kunnen is checken of de computer goed telt.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:55 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ow wacht even... Nu ga je ervanuit dat iedereen de kieswet klakkeloos opvolgt, maar als het om stemcomputers gaat, dan ga je ervan uit dat niet iedereen dat doet?
Een onterechte aanname dus. Er moet een reden zijn waarom een beveiliging goed is.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:46 schreef calvobbes het volgende:
Een vermoeden.
Het probleem is dat je zo juist risico's insluit in plaats van uitsluit. Als de beveiliging van de huidige generatie stemcomputers openbaar was geweest, dan was er al veel eerder aan de bel getrokken. We mogen van geluk spreken dat de mensen achter 'Wij vertrouwen stemcomputers niet' goedwillend zijn. Voor hetzelfde geld was er een groep kwaadwillende hackers aan de slag gegaan en had niemand ook maar enig idee wat er was gebeurd. Sterker nog, het is absoluut niet onmogelijk dat zoiets zich in het verleden al heeft voorgedaan. De oncontroleerbaarheid van het stemproces bij gebruikmaking van stemcomputers maakt dat we nooit met zekerheid vast kunnen stellen of het stemproces eerlijk is verlopen. Daarmee is het gebruik van stemcomputers per definitie in strijd met de Grondwet.quote:Misschien dat iemand toch iets ziet of dat er nieuwe technologie beschikbaar wordt.
Je wilt bij dit soort dingen toch elk risico uitsluiten?
Je hebt in de Oekraïne gezien dat je daar wel degelijk iets tegen kunt doen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:59 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je denkt dat de zittende macht de verkiezing kan frustreren, dan maakt het geen flikker uit of je via stembiljetten of via de computer stemt...
Hu!?!?!quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:08 schreef Wombcat het volgende:
Nee, ik ga er niet vanuit dat iedereen klakkeloos de kieswet volgt. Wél dat het stembureau zijn verantwoordelijkheden serieus neemt.
Die vraag heb ik net al beantwoord....quote:Er zitten in de kieswet een aantal waarborgen en controlemogelijkheden voor de kiezer.
Die laatste zijn er bij stemmachines niet, daarom start de minister nu een onderzoek naar mogelijkheden om dat te verbeteren. Of ben je daarop tegen?
Als de overheid in staat is om de verkiezing te frustreren, kun je ook niet controleren of de uitslag klopt.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:10 schreef Wombcat het volgende:
Je hebt in de Oekraïne gezien dat je daar wel degelijk iets tegen kunt doen.
In de VS kon het weer niet. Het is dus aan de bevolking om daar iets tegen te doen. Maar je moet dan wel kunnen checken of de uitkomst klopt. En dat kan met computers niet.
De kieswet:quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:03 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je iemand van Nedap om kunt kopen om aan die computer te rommelen, dan kun je zeker ook iemand van het stembureau omkopen om even niet op te letten op dat moment...
[..]
Dat is jouw mening.
Die deel ik niet.
[..]
Wie zegt dat dat niet gebeurd is?
Het is dus niet wettelijk geregeld, maar via een amvb.quote:Het stemmen anders dan door middel van stembiljetten vindt alleen plaats, indien daarbij overeenkomstig bij algemene maatregel van bestuur gestelde nadere regels een door Onze Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties goedgekeurde techniek wordt gebezigd.
En die amvbs zijn nogal kort, want dit is wat ik vond met de zoekterm stemmachine op overheid.nl:quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:12 schreef Wombcat het volgende:
[..]
De kieswet:
[..]
Het is dus niet wettelijk geregeld, maar via een amvb.
quote:Artikel 1
De door NEDAP NV ontworpen wijziging van de stemmachine type ES1/ES2, bestaande uit koppeling van twee stemmachines van dit type, wordt goedgekeurd voor het gebruik bij de Tweede-Kamerverkiezing van 3 mei 1994.
Artikel 2
Op het rijkskeurmerk dient het goedkeuringsnummer 942 te worden aangebracht.
Artikel 3
Aan deze goedkeuring worden de volgende voorschriften verbonden:
a.
Indien bij de nadere beoordeling door TNO de wenselijkheid blijkt van verbeteringen in het ontwerp, worden deze door NEDAP NV aangebracht.
b.
In overleg met de Kiesraad worden instructies opgesteld voor het gebruik van de stemmachine door de leden van de stembureaus en de kiezers.
c.
In overleg met TNO worden procedures vastgesteld voor het installeren van de stemmachines en het zo nodig op de dag van de stemming opheffen van storingen.
Ze zijn goedgekeurd. Maar hoe kun je de stemming controleren?quote:Artikel 1
De derde generatie stemmachine Samsom, vervaardigd naar het bij mijn beschikking van 14 januari 1991 (Stcrt. 1991, 14) goedgekeurde protoytpe, wordt voor het gebruik bij verkiezingen goedgekeurd.
Artikel 2
Op het rijkskeurmerk dient het goedkeuringsnummer 911 te worden aangebracht.
Artikel 3
Van deze goedkeuring wordt mededeling gedaan in de Staatscourant.
Ow? Welke fouten zijn er nu dan in gevonden?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:08 schreef NewOrder het volgende:
Het probleem is dat je zo juist risico's insluit in plaats van uitsluit. Als de beveiliging van de huidige generatie stemcomputers openbaar was geweest, dan was er al veel eerder aan de bel getrokken.
dat vraag ik me af.quote:We mogen van geluk spreken dat de mensen achter 'Wij vertrouwen stemcomputers niet' goedwillend zijn.
Net zoals het ook niet onmogelijk is dat er al massal fraude via stembiljetten is gepleegd.quote:Voor hetzelfde geld was er een groep kwaadwillende hackers aan de slag gegaan en had niemand ook maar enig idee wat er was gebeurd. Sterker nog, het is absoluut niet onmogelijk dat zoiets zich in het verleden al heeft voorgedaan.
Bij geen enkel systeem kun je met zekerheid vaststellen of het stemproces eerlijk is verlopen.quote:De oncontroleerbaarheid van het stemproces bij gebruikmaking van stemcomputers maakt dat we nooit met zekerheid vast kunnen stellen of het stemproces eerlijk is verlopen. Daarmee is het gebruik van stemcomputers per definitie in strijd met de Grondwet.
Het vertrouwen in de stembureaus heb ik omdat dat openlijk gebeurt. Het vertrouwen in Nedap, TNO heb ik niet per definitie omdat het a) niet openlijk gebeurt en b) de minister een nader onderzoek laat doen. Het gaat me er vooral om dat er een controlemogelijkheid voor de burger is, niet of die gebruikt wordt. Ik zal zelf ook niet bij een stembureau gaan staan om te controleren, omdat simpelweg de openbaarheid van het geheel voor mij al voldoende is om het te vertrouwen. Voor anderen ligt dat misschien anders, maar die hebben dan de mogelijkheid iig.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:11 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Hu!?!?!
Je gaat er niet vanuit dat Nedap, TNO en/of de Kiesraad hun verantwoordelijkheden nemen, maar je gelooft wel dat een stembureau, waar veel minder belangen op het spel staan, dat doen?
Sorry hoor, maar dat vind ik wel heel erg vreemd...
Ik was even weg, en de discussie ging hard door.quote:Die vraag heb ik net al beantwoord...
Het is een manier om er snelle aandacht voor de vragen. Als ze eerst een brief naar het ministerie sturen, dan ben je al een paar weken verder voordat er iets gedaan wordt.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:16 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ow? Welke fouten zijn er nu dan in gevonden?
Dat een schermpje een geluid maakt als er een é in beeld komt? Dat ligt niet aan de software.
[..]
dat vraag ik me af.
Een goedwillend iemand zou niet zo uitgebreid de media opzoeken voordat die naar de politiek stapt.
Klopt, maar dat is geen reden om het verbeteren van het proces met computers maar na te laten.quote:Net zoals het ook niet onmogelijk is dat er al massal fraude via stembiljetten is gepleegd.
Zo kun je voor elke manier van stemmen wel roepen dat het misschien wel mis is gegaan.
[..]
Bij geen enkel systeem kun je met zekerheid vaststellen of het stemproces eerlijk is verlopen.
Er is gewoon geen 100% waterdichtsysteem.
Mja, Gongrijp heeft mij er niet van overtuigd dat hij de verkiezingen had kunnen manipuleren. Wat hij heeft aangetoond vind ik niet dermate schokkend dat ik ervan uitga dat je makkelijker dan bij papieren stemmen kunt frauderen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:25 schreef Wombcat het volgende:
Het is een manier om er snelle aandacht voor de vragen. Als ze eerst een brief naar het ministerie sturen, dan ben je al een paar weken verder voordat er iets gedaan wordt.
Als ze kwaadwillend waren geweest hadden ze helemaal niets gezegd, maar de verkiezingen gemanipuleerd. Dat was veel erger geweest.
Het is ook geen reden om te roepen dat stemcomputers niet deugen en het potlood en papier terug moet.quote:Klopt, maar dat is geen reden om het verbeteren van het proces met computers maar na te laten.
Er zitten drie personen in dat kieslokaal, met van elkaar afwijkende belangen én er kunnen en mogen kiezers toezicht houden (niet behorende tot de organisatie).quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:03 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je iemand van Nedap om kunt kopen om aan die computer te rommelen, dan kun je zeker ook iemand van het stembureau omkopen om even niet op te letten op dat moment...
De kieswet? Die is niet aangepast, die spreekt nog steeds van de standaard van stemmen per papier.quote:[..]
Wie zegt dat dat niet gebeurd is?
Vreemd hoor.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:22 schreef Wombcat het volgende:
Het vertrouwen in de stembureaus heb ik omdat dat openlijk gebeurt. Het vertrouwen in Nedap, TNO heb ik niet per definitie omdat het a) niet openlijk gebeurt en b) de minister een nader onderzoek laat doen.
Zoals al vaker gezegd, die controlemogelijkheid is ook niet zaligmakend.quote:Het gaat me er vooral om dat er een controlemogelijkheid voor de burger is
Bij het stemmen via papier zijn ook zat vragen te stellen.quote:Als het allemaal geheim is, en een organisatie als wijvertrouwenstemmachines met een verhaal komt waaruit blijkt dat er wel vragen te stellen zijn, dan ga ik het wantrouwen, ja.
Doe eens een voorstel dan. Wat zou jij de beste controlemogelijkheid vinden.quote:Ik vind het iig van wezenlijk belang dat er een controlemogelijkheid is. En die mist nu voor een deel.
Als je in staat bent om te frauderen per computer, ben je ook in staat om op dat papiertje WEL de goede stem te laten zien. Dat heb ik ook pas een paar 100 keer uitgelegd...quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:51 schreef sigme het volgende:
Ten derde: hoeveel mensen je ook omkoopt bij de Nedap en hoe die ook die compuet op lsitige wijze manipuleren: met een printje per kiezer, bekeken bij de keuze, is dat veel te risicovol om op die manier te frauderen.
Waar haal je dát nou weer vandaan, van een mening van Nedap?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:16 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En dan gaan ze je stuk voor stuk de ongeveer 5.000 stembiljetten tonen.
Ondertussen heeft iemand anders de tijd om een paar van die biljetten ongeldig te maken en loop je stemming ook in het 100.
Een stem ongeldig maken is zo gebeurd hoor.
Ik ook niet, maar ik zou wel meehelpen hoor. Het is trouwens wederom een aanname die je niet kunt staven, een drogreden, ook wel.quote:[..]
Ik heb er nog nooit van gehoord dat de burgers massaal in de rij staan om mee te kijken bij de stemming. Dus ik denk dat zo'n 95% van de burgers er wel vertrouwen in heeft dat die telling goed gebeurd.
Waarom zou die 95% dan geen vertrouwen hebben in de computer?
En dat is een drogreden. Dat kun je niet aannemen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 12:06 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je in staat bent om te frauderen per computer, ben je ook in staat om op dat papiertje WEL de goede stem te laten zien. Dat heb ik ook pas een paar 100 keer uitgelegd...
Met nadruk op KAN ja. Jij bent toch niet zo'n ICT-er die zegt 'huhu, computers maken geen fouten, mensen maken fouten, huhu'.quote:Een computer heeft als voordeel dat je die compleet foutloos kunt maken. Een computer kan beter tellen en dingen opslaan dan mensen. Een computer wordt ook niet moe als die al om 7 uur 's ochtends begint en pas om 21.00 klaar is.
Ik weet niet hoor, maar een overheid dien je, naar mijn mening per definitie te wantrouwen.quote:Dit hele gedoe is gebasseerd op een zeer ongezond wantrouwen in de Kiesraad en diverse andere instellingen. Als het nou gebasseerd zou zijn op feiten, zou ik me ook zorgen maken. Maar aangezien we alleen maar bezig blijven over "het kan gebeuren" heeft het eigenlijk weinig zin.
Eindelijk een keertje eens, zie je, het kan wel.quote:Jij en anderen wantrouwen de overheid en onafhankelijke instellingen, ik niet.
Hoe vaker je dat herhaalt, hoe vaker je herhaalt dat je niet leest wat ik schrijf.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 12:06 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je in staat bent om te frauderen per computer, ben je ook in staat om op dat papiertje WEL de goede stem te laten zien. Dat heb ik ook pas een paar 100 keer uitgelegd...
Ja. Handig. Gebruiken.quote:Een computer heeft als voordeel dat je die compleet foutloos kunt maken. Een computer kan beter tellen en dingen opslaan dan mensen. Een computer wordt ook niet moe als die al om 7 uur 's ochtends begint en pas om 21.00 klaar is.
De hele kieswet is bedacht op: "dit kan gebeuren, dat kan gebeuren". Iemand kan een biljet niet inleveren - ok: daar maken we een oplossing voor. Iemand kan bus verwisselen: ok: maken we oplossing voor. Etcetra. Toezicht toezicht toezicht.quote:Dit hele gedoe is gebasseerd op een zeer ongezond wantrouwen in de Kiesraad en diverse andere instellingen. Als het nou gebasseerd zou zijn op feiten, zou ik me ook zorgen maken. Maar aangezien we alleen maar bezig blijven over "het kan gebeuren" heeft het eigenlijk weinig zin.
Nee, ik wantrouw niet de overheid, maar ik vertrouw een procedure alleen als deze betrouwbaar is. En er zijn hele eenvoudige regels over betrouwbaarheid, een ervan is controleerbaarheid op de juiste plaats en tijd door de juiste persoon.quote:Jij en anderen wantrouwen de overheid en onafhankelijke instellingen, ik niet.
Die is nieuw. Wat heb ik dáár nou weer aan. Als ik wil kan ik de hele dag in een stembureau gaan staan, kijken hoe het gaat. Maar bij TNO kom je niet binnen, en ook het rapport krijg je als burger niet te zien.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:58 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Vreemd hoor.
Als je vertrouwen hebt dat die derde man op het stembureau zijn verantwoordelijkheid neemt, zou ik niet weten waarom je andere mensen niet kunt vertrouwen.
Of het wel of niet openlijk gebeurd vind ik wel erg makkelijk en dat je ergens een onderzoek naar instelt wil nog niet zeggen dat je het niet verterouwd.
Van TNO en Nedap kun je tenminste nog zeggen dat ze er al jaren mee bezig zijn. Dat weet je niet van die persoon die op een stembureau zit.
Omdat ik dat kan controleren als ik wil. Het onderzoek van TNO niet. Wat is daar nu zo moeilijk aan te begrijpen?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:58 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Vreemd hoor.
Als je vertrouwen hebt dat die derde man op het stembureau zijn verantwoordelijkheid neemt, zou ik niet weten waarom je andere mensen niet kunt vertrouwen.
Dat heb ik al gezegd. In ieder geval op de verkiezingsdag een aantal stemmachines gebruiken om te testen of daar uit komt wat er ingevoerd wordt. Dan heb je iig al wat.quote:Of het wel of niet openlijk gebeurd vind ik wel erg makkelijk en dat je ergens een onderzoek naar instelt wil nog niet zeggen dat je het niet verterouwd.
Doe eens een voorstel dan. Wat zou jij de beste controlemogelijkheid vinden.
quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 08:32 schreef sigme het volgende:
Artikel over de stemcomputers vandaag in de Volkskrant.
Ik plak er wat stukjes uit, om even aan te geven wat de waarde is van de controle die nu bij TNO is belegd.
[afbeelding] [afbeelding] [afbeelding]
Niet onverwacht, maar dit lijkt me zo vrij helder, TNO controleerde dus, zoals ik al zei, zonder arrogant te doen, niet wat sommigen wél beweerden.quote:[..]
De rol van TNO is daarbij mistig. Hoewel gemeente-ambtenaren zoals Rob Kalse zeggen zich voor de betrouwbaarheid van de stemmachines geheel op het instituut te verlaten, zegt het ministerie van Binnenlandse Zaken dat TNO nooit gekeken heeft naar de beveiliging in de zin van manipuleerbaarheid'. Er is alleen gekeken of er íets uit de computer rolt. Of de uitslag klopt, is een tweede.
[..]
Allemachtig.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:19 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nee je weet helemaal niet zeker dat het fout zit.
Stel nu dat de computer goed geteld heeft en de papertrail er naast zit. Dan zorgt die tweede waarde dus juist voor verwarring.
Er is niet of nauwelijks sprake van enige beveiliging.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 11:16 schreef calvobbes het volgende:
Ow? Welke fouten zijn er nu dan in gevonden?
Dat een schermpje een geluid maakt als er een é in beeld komt? Dat ligt niet aan de software.
Maar de politiek is doof, blind en eigenwijs. Bovendien is de burger uiteindelijk het slachtoffer en niet de politiek. Het is dus logisch dat men ervoor gekozen heeft om ook de burger te waarschuwen.quote:dat vraag ik me af.
Een goedwillend iemand zou niet zo uitgebreid de media opzoeken voordat die naar de politiek stapt.
Stembiljetten kun je opnieuw tellen. Het aantal stembiljetten is bekend en ongeldig gemaakte stembiljetten worden in een verzegelde envelop bewaard.quote:Net zoals het ook niet onmogelijk is dat er al massal fraude via stembiljetten is gepleegd.
Zo kun je voor elke manier van stemmen wel roepen dat het misschien wel mis is gegaan.
Zeker wel. Het is praktisch gezien moeilijk om een systeem op te zetten waarbij fraude onmogelijk wordt gemaakt, maar het is niet zo moeilijk om een systeem op te zetten waarbij fraude detecteerbaar is.quote:Bij geen enkel systeem kun je met zekerheid vaststellen of het stemproces eerlijk is verlopen.
Er is gewoon geen 100% waterdichtsysteem.
Nedap: de computerarchitectuur schijnt uit de jaren 80 te komenquote:Op zaterdag 14 oktober 2006 12:45 schreef Yildiz het volgende:
Het is eigenlijk toch 'fantastisch'. Verschillende bedrijven hebben de meest hypermoderne technologie om kopieren van software te voorkomen, maar als het op stemmen aankomt, iets wat toch wel noodzakelijk is in een democratie, werken we met nog minder dan houtjes en touwtjes.
Voor de zoveelste keer, dat papiertje is geen garantie dat de computer zelf wel de goede stemmem op slaat....quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 12:21 schreef sigme het volgende:
Voor de zoveelste keer: een papiertje dat de stemmer ziet, met daarop de keuze van deze stemmer, wat de stemmer in de stembus ziet glijden en waarvan de aanwezigen kunnen zien dat het erin blijft, en dat alle andere stemmen ook in die bus zitten.
Bij een computer hoef je geen toezicht te houden of die wel goed telt, dat is al gebleken bij test.quote:De hele kieswet is bedacht op: "dit kan gebeuren, dat kan gebeuren". Iemand kan een biljet niet inleveren - ok: daar maken we een oplossing voor. Iemand kan bus verwisselen: ok: maken we oplossing voor. Etcetra. Toezicht toezicht toezicht.
Het is niet mogelijk om alleen maar met feiten te werken bij dit soort dingen.quote:Er van die eventuele feiten wéét je niks. Want het is niet controleerbaar. Jij baseert pleidooi tegen controle op gebrek aan feiten, ik baseer een pleidoor vóór controle op gebrek aan feiten.
Ik pleit niet tegen controle, ik pleit tegen controle die in mijn ogen onzinnig is, meer risico's met zich meebrengt, kans op fouten vergroot, kans op fraude vergroot etc.quote:Niet om het een of ander, maar tegen controle pleiten omdat er geen feiten zijn die uit controle zouden blijken, is niet heel sterk.
Ook aan jou dan de vraag, doe eens een voorstel wat je WEL goedlijkt.quote:Nee, ik wantrouw niet de overheid, maar ik vertrouw een procedure alleen als deze betrouwbaar is. En er zijn hele eenvoudige regels over betrouwbaarheid, een ervan is controleerbaarheid op de juiste plaats en tijd door de juiste persoon.
Dat is een mening en heel wat anders dan gezegd werd.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 12:41 schreef NewOrder het volgende:
Er is niet of nauwelijks sprake van enige beveiliging.
Dat had in mijn ogen stap 2 moeten zijn voor als stap 1 niet werkte.quote:Maar de politiek is doof, blind en eigenwijs. Bovendien is de burger uiteindelijk het slachtoffer en niet de politiek. Het is dus logisch dat men ervoor gekozen heeft om ook de burger te waarschuwen.
Als je perse wilt kun je stembiljetten vervangen voor andere waar allemaal D66 stemmen ofzo.quote:Stembiljetten kun je opnieuw tellen. Het aantal stembiljetten is bekend en ongeldig gemaakte stembiljetten worden in een verzegelde envelop bewaard.
Dat zijn twee verschillende dingen dus....quote:Zeker wel. Het is praktisch gezien moeilijk om een systeem op te zetten waarbij fraude onmogelijk wordt gemaakt, maar het is niet zo moeilijk om een systeem op te zetten waarbij fraude detecteerbaar is.
Dan heb je toch verkeerd gelezen, die argumentatie heb ik al vaker gebruikt. Het is ook heel simpel, als je 2 verschillende uitslagen hebt, dan weet je dus niet welke uitslag de juist is. Dus dan heb je er eigenlijk geen ene fuck aan.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 12:32 schreef Yildiz het volgende:
Allemachtig.
Dus jij hebt liever 1 systeem, waar je de fout níet bij ziet, omdat je geen referentie hebt.
Dan 2 systemen, waarbij eventuele fouten eerder, maar ook niet gegarandeerd, opvallen?
Ik weet niet wat voor argumentatie dit is, maar deze variant heb ik, op opmerkingen van jou na, nog nooit eerder gehoord.
Dat klopt. Daarom is het papiertje de bron, en de computertelling de aanname. De geldige stem staat op het papiertje, de computertelling moet dus overeenstemmen met de verzameling papiertjes.quote:Op zondag 15 oktober 2006 20:29 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Voor de zoveelste keer, dat papiertje is geen garantie dat de computer zelf wel de goede stemmem op slaat....
Nee, bij de test is gebleken dat de computer kan tellen.quote:[..]
Bij een computer hoef je geen toezicht te houden of die wel goed telt, dat is al gebleken bij test.
Net zoals je bij bijv. stembiljetten ook geen toezicht hoeft te houden of de gleuf van de stembus niet ineens kleiner wordt.
Daarvan weet je ook wel dat het goed zit als je het goed hebt voorbereid.
Het is wel mogelijk met feiten te werken. Het is een feit dat als een computer een uitslag noemt en deze wordt niet juist geacht, je nu geen mogelijkheid hebt te controleren of de computer juist geteld heeft.quote:[..]
Het is niet mogelijk om alleen maar met feiten te werken bij dit soort dingen.
Alle systemen en alle controleopties hebben hun beperkingen en aanmerkingen.
Ik had je een vraag gesteld.quote:[..]
Ik pleit niet tegen controle, ik pleit tegen controle die in mijn ogen onzinnig is, meer risico's met zich meebrengt, kans op fouten vergroot, kans op fraude vergroot etc.
Ok, nogmaals.quote:[..]
Ook aan jou dan de vraag, doe eens een voorstel wat je WEL goedlijkt.
En wat dan als een papiertje een keer vast blijft lopen, de inkt op het, de papiertjes te lang in de zon hebben gelegen waardoor ze niet meer leesbaar zijn etc.quote:Op zondag 15 oktober 2006 21:13 schreef sigme het volgende:
Dat klopt. Daarom is het papiertje de bron, en de computertelling de aanname. De geldige stem staat op het papiertje, de computertelling moet dus overeenstemmen met de verzameling papiertjes.
Dat kun je op geen enkele manier garanderen. Ook niet bij stembiljetten.quote:Tijdens de stemming moet er controleerbaar zijn dat iedere stem ongewijzigd blijft van moment indienen tot moment tellen.
Ik zeg dat het niet mogelijk is om met ALLEEN maar feiten te werken. Zie mijn vorige reactie voor de juiste context.quote:Het is wel mogelijk met feiten te werken.
En ik heb jou uitgelegd dat die vraag onzin is en waarom. Want ik ben dus niet tegen controle.quote:Ik had je een vraag gesteld.
Nee ik snap totaal niet wat je bedoeld.quote:Stel: uit de stemcomputer van Nw Beertha (bekend van de NCPN enzo) rolt de uitslag 100% VVD. Op welke procedure vertrouw jij dan?
Het voorbeeld 100% VVD is absurd, maar ik neem aan dat je begrijpt wat ik bedoel.
Zoals ik al diverse malen heb gezegd. Ook bij die controle heb je GEEN garantie dat de computer de goede stem opslaat.quote:Bij de verkiezingen kiest iedere kiezer de gewenste kandidaat. De computer toont een papier, met daarop de naam kandidaat, lijst.
****************************
-> is niet OK: Stemmer verwerpt, papier wordt in -voor stemmer leesbaar, vanuit stemlokaal zichtbaar (niet leesbaar)- in foutbak gegooid (vergelijk actie stembiljet niet goed ingevuld: inleveren bij voorzitter kieslokaal). Stem opnieuw.
De computer toont een papier, met daarop de naam kandidaat, lijst.
****************************
-> is OK.Papier wordt -voor stemmer leesbaar, vanuit stemlokaal zichtbaar (niet leesbaar)- in stembus gegooid.
*****************************
Als je kwaad wilt, kan dus gewoon iedere oetlul een herteling eisen zonder dat er een duidelijke reden voor is? Lijkt me ook niet echt handig.quote:Is er een kiezer in het kieslokaal aanwezig die handmatige telling van de stemmen verlangt, dan moet dit -in diens aanwezigheid- worden uitgevoerd (is gelijk aan regeling nu: een kiezer mag aanwezig zijn bij telling).
Ja. Een dergelijke systeem met "goed" en "fout" bakt brengt complicaties met zich mee. Wat nu als het papier verstopt raak of toch per ongeluk een foute stem in het goede bakje valt? En zo zijn er nog veel meer dingen die fout kunnen gaan.quote:Duidelijk genoeg? Bezwaren?
Voor de vastlopers, het opzijn van papier: daarvoor is de bemanning van het kieslokaal. Die zitten er niet voor de sier. Voor het in de zon liggen is geen bron. Papieren gaan in de bus, de stemming duurt één dag, die papieren liggen niet in de zon.quote:Op zondag 15 oktober 2006 21:38 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En wat dan als een papiertje een keer vast blijft lopen, de inkt op het, de papiertjes te lang in de zon hebben gelegen waardoor ze niet meer leesbaar zijn etc.
Wat dan?
Je kan het wel controleren: de hele stemming toezicht op houden. De hele dag naar kijken. Dat wordt ook gedaan, bij papier.quote:[..]
Dat kun je op geen enkele manier garanderen. Ook niet bij stembiljetten.
Je kan werken met het controleren van de juiste feiten. In dit geval: komt de vastgelegde stem overeen met de uitgebrachte stem, is deze stem in de te tellen voorraad terecht gekomen en daarin gebleven. Dat kan je controleren door er de hele tijd toezicht op te houden. Kijken.quote:[..]
Ik zeg dat het niet mogelijk is om met ALLEEN maar feiten te werken. Zie mijn vorige reactie voor de juiste context.
Goed. Opnieuw dan. Jij vertrouwt de procedure zeg je.quote:[..]
En ik heb jou uitgelegd dat die vraag onzin is en waarom. Want ik ben dus niet tegen controle.
[..]
Nee ik snap totaal niet wat je bedoeld.
Het is een voorbeeld van niks.
Daarom is de papieren uitslag ook de geldige, omdat NIETS kan garanderen dat die computer de goede stem opslaat.quote:Zoals ik al diverse malen heb gezegd. Ook bij die controle heb je GEEN garantie dat de computer de goede stem opslaat.
Als je in staat bent die PC aan te passen, dan kun je het natuurlijk ook zo regelen dat die op papier de VVD laat zien, en de computer PvdA opslaat.
Nou en? Je kan dat nu ook, dat dat niet handig is is geen reden, dat het wel mogelijk is heeft wel een goede reden, en er wordt helemaal niet massaal gezeken door kiezers.quote:[..]
Als je kwaad wilt, kan dus gewoon iedere oetlul een herteling eisen zonder dat er een duidelijke reden voor is? Lijkt me ook niet echt handig.
Nee. Een computer kan een aantal dingen beter.quote:Zo kun je onnodig verwarring veroorzaken en kun je net zo goed met papier gaan stemmen.
Daarvoor is er ook de bemensing. Die houden toezicht én die hebben autoriteit.quote:Ja. Een dergelijke systeem met "goed" en "fout" bakt brengt complicaties met zich mee. Wat nu als het papier verstopt raak of toch per ongeluk een foute stem in het goede bakje valt? En zo zijn er nog veel meer dingen die fout kunnen gaan.
Als je nu al hoort dat er bij stembureau's te weinig stembiljetten zijn of dat de potloden op raakten of wat dan ook, dan kun je er wel vanuit gaan dat ook bij die procedure vanalles mis kan gaan.
En zeker bij zo'n "goed" en "fout" bak kan er veel misgaan.
Het is geen combinatie van 2 systemen: het is een combinatie van de algemeen geldige procedures uit de kieswet met de nieuwe apparatuur.quote:2 systemen combineren is gewoon vragen om problemen.
Waarbij het vreemde dan bovendien nog is, dat het stemmen met papier in de kieswet uitgebreid procedureel geregeld is, en stemmen per computers per amvb geregeld is. Waarbij in die amvb's (voor zover ik heb kunnen vinden) niet meer instaat dan dat de computers goedgekeurd zijn.quote:Op zondag 15 oktober 2006 22:11 schreef sigme het volgende:
Overigens hebben we nu wél een combinatie: her en der wordt met machines gestemd, her en der met papier. Ook hebben we nu de rare situatie (combinatie) dat de standaard volgens de kieswet stemmen met biljetten is, terwijl de standaard bij de verkeizingen is dat het per computer gaat.
Nee idd. Maar als die niet kunnen lezen wat er op het papier staat, kunnen ze ook niet zien of alle stemmen goed gaan.quote:Op zondag 15 oktober 2006 22:11 schreef sigme het volgende:
Voor de vastlopers, het opzijn van papier: daarvoor is de bemanning van het kieslokaal. Die zitten er niet voor de sier.
Mwoah.quote:Je kan het wel controleren: de hele stemming toezicht op houden. De hele dag naar kijken. Dat wordt ook gedaan, bij papier.
Ja maar mensen zijn geen computers. Mensen knipperen ook wel eens met de ogen, moeten even naar de wc, kunnen afgeleid worden etc.quote:Je kan werken met het controleren van de juiste feiten. In dit geval: komt de vastgelegde stem overeen met de uitgebrachte stem, is deze stem in de te tellen voorraad terecht gekomen en daarin gebleven. Dat kan je controleren door er de hele tijd toezicht op te houden. Kijken.
Melden bij de kiesraad.quote:Goed. Opnieuw dan. Jij vertrouwt de procedure zeg je.
Stel dat jij stemt op kandidaat X.
Je bent een nieuwsgierig persoon en beneiuwd naar de uitslag: je blijft in het stembureau totdat de stemming sluit en het resultaat bekend wordt gemaakt.
Tot je verbijstering hoor je dat op jouw kandidaat nul stemmen zijn uitgebracht.
Welke procedure ga je nu aanroepen?
Wat verwacht je dat er wordt gedaan?
Dan kun je dus net zo goed de computer eruit flikkeren en weer teruggaan naar het stenen tijdperk. Waar ook een boel beperkingen, kansen op fouten, risico's zijn etc.quote:Daarom is de papieren uitslag ook de geldige, omdat NIETS kan garanderen dat die computer de goede stem opslaat.
Je kan er wel op vertrouwen en bij geen melding van onregelmatigheden van uit gaan.
Voor zover ik weet kan niet één burger zomaar een hertelling eisen.quote:Nou en? Je kan dat nu ook
....quote:Nee. Een computer kan een aantal dingen beter.
Sneller tellen, ten eerste. Ten tweede: het verhinderen van ongewenst ongeldig stemmen (gewenst ongeldig kan wel: blanco).
Als je er niet op vertrouwt dat de computer vooraf goed getest wordt, dan is het wel raar dat je dit vertrouwt.quote:Daarvoor is er ook de bemensing. Die houden toezicht én die hebben autoriteit.
Wat betreft foute stemmen in goede bak enzo - daarvoor doe je van te voren nou ook testen.
Met de mechanica die voor jouw idee nodig is, kan het ook gebeuren dat een "goede" stem in een "fout" bakje komt. Dat kan makkelijk ongezien gebeuren.quote:Een kiezer die per ongeluk op OK toetst en een niet-gewenste keuze in de bak ziet glijden is vergelijkbaar met een kiezer die zijn stembiljet per ongeluk verkeerd invulde. Jammer maar helaas. Uw stem is geteld, dank u, volgende.
Achja... Zo kun je het ook noemen.quote:Het is geen combinatie van 2 systemen: het is een combinatie van de algemeen geldige procedures uit de kieswet met de nieuwe apparatuur.
Dat is heel wat anders dan op één lokatie 2 systemen hebben. Dat snap je zelf toch ook wel....quote:Overigens hebben we nu wél een combinatie: her en der wordt met machines gestemd, her en der met papier.
Onzin.quote:Ook hebben we nu de rare situatie (combinatie) dat de standaard volgens de kieswet stemmen met biljetten is, terwijl de standaard bij de verkeizingen is dat het per computer gaat.
Ben je wel ergens tegengekomen aan welke regels de stembiljetten, potloden, stembussen, stemhokjes etc moeten voldoen?quote:Op zondag 15 oktober 2006 22:44 schreef Wombcat het volgende:
Niet echt tof geregeld dus.
Er zou toch ergens een regeling moeten zijn waar die computers aan moeten voldoen.
De stembiljetten wel, artikel J20 van de kieswet, waarin een aantal basisvoorwaarden staan en waarin wordt gezegd dat bij ministeriële regeling een model wordt vastgesteld.quote:Op zondag 15 oktober 2006 22:54 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ben je wel ergens tegengekomen aan welke regels de stembiljetten, potloden, stembussen, stemhokjes etc moeten voldoen?
Die kan ik niet vinden.
Uit artikel J33. Zoeken op de zoekterm stemmachines leverde me alleen de amvb's op die ik eerder al gequote heb.quote:2.
Aan een techniek als vorenbedoeld wordt alleen dan goedkeuring verleend, indien deze tenminste aan de volgende eisen voldoet:
a.
het geheime karakter van de stemming moet zijn gewaarborgd, ook indien de kiezer geen keuze wenst te maken;
b.
de te bezigen apparatuur dient van degelijke makelij te zijn en moet door de kiezer op eenvoudige wijze en zonder gevaar voor storingen of onvolkomen werking kunnen worden bediend;
c.
de kandidatenlijsten, het aan elke lijst toegekende nummer en de aanduiding van de politieke groepering, moeten op duidelijke wijze kunnen worden vermeld;
d.
de kiezer moet zijn stem slechts éénmaal kunnen uitbrengen en moet de gelegenheid hebben een gemaakte vergissing te herstellen.
Dat is bij stemcomputers ook het geval:quote:Op zondag 15 oktober 2006 23:07 schreef Wombcat het volgende:
De stembiljetten wel, artikel J20 van de kieswet, waarin een aantal basisvoorwaarden staan en waarin wordt gezegd dat bij ministeriële regeling een model wordt vastgesteld.
Kijk eens bij het Kiesbesluit.quote:Over stemcomputers zwijgt de kieswet geheel. Behalve:
quote:Sommige bepalingen uit de Kieswet zijn nader uitgewerkt in het Kiesbesluit, dat eveneens dateert van 1989. Hier vindt u het Kiesbesluit, zoals dit luidt per 4 februari 2004.
Lees dit bovenstaande, wat je zegt, nu eens. En dan nog een keer of 2.quote:Op zondag 15 oktober 2006 20:35 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Dan heb je toch verkeerd gelezen, die argumentatie heb ik al vaker gebruikt. Het is ook heel simpel, als je 2 verschillende uitslagen hebt, dan weet je dus niet welke uitslag de juist is. Dus dan heb je er eigenlijk geen ene fuck aan.
Ik raadt je aan om de posts van sigme op deze pagina nog eens te lezen, want ik zie je beweren dat zij computers aan de kant wilt schuiven. Wat naar mijn perceptie niet zo is.quote:Ik wil het best nog wel een keer uitgebreid aan je uitleggen, maar ik krijg het idee dat je het toch niet wilt snappen.
Wat mij betreft zijn we voorlopig uitgepraat.quote:Daarnaast had ik ook al het idee dat je niet meer in discussie met mij wilde, dus dan heeft het ook weinig zin om het nog eens uit te leggen he.
Het stukje is wel erg slecht geschreven. Bovenin zeggen ze heel wat anders dan onderin. Daarnaast lijkt het er heel erg op alsof er wat zinnen bijgeplakt zijn. Aan de andere kant, je mag ook niet álles verwachten van 1 miljoen ambtenaren.quote:Op zondag 15 oktober 2006 23:52 schreef compinche het volgende:
Na 6 pagina's FOK waar ik nu al een paar dagen naar moet kijken mag dit topic wat mij betreft zo langzamerhand wel worden gesloten. TOCH? Zo'n beetje alles is gezegd en beweerd.
Ga anders maar verder op het forum van de minister http://www.onzedemocratie.nl/
quote:Op zondag 15 oktober 2006 22:50 schreef calvobbes het volgende:
[quote] Melden bij de kiesraad.
Als er meer mensen zijn die het melden, dan kan die kiesraad besluiten tot een een nieuwe verkiezing. Als blijkt dat je de enige bent op de duizenden stemmen, dan heeft het weinig zin om opnieuw te stemmen want één stem zal de uitslag toch niet veranderen.
Je vroeg aan mij wat ik verwacht word dat er wordt gedaan....quote:Op maandag 16 oktober 2006 08:07 schreef sigme het volgende:
Dat is dus géén procedure. De kiesraad kan niet nieuwe verkiezingen uitschrijven als de uitslag sommige kiezers niet bevalt.
Bij een papieren stemming kun je achteraf controleren door te hertellen. En dan moet je maar hopen dat stemmen niet ineens ongeldig worden verklaard, verdwijnen of wat dan ook.quote:Op maandag 16 oktober 2006 08:29 schreef sigme het volgende:
Welke mogelijkheden heb jij, zelf, om te controleren of de verkiezing deugt bij een papieren stemming, en welke mogelijkheden heb je bij computerstemming?
Dat is geen mening, dat is een feit. Lees het technische verslag en wijs maar eens aan wat er aan beveiliging in dat apparaat zit.quote:Op zondag 15 oktober 2006 20:33 schreef calvobbes het volgende:
Dat is een mening en heel wat anders dan gezegd werd.
De tijd tot de verkiezingen is kort. Vergeet niet dat de actiegroep is opgericht voordat het kabinet is gevallen en er nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven.quote:Dat had in mijn ogen stap 2 moeten zijn voor als stap 1 niet werkte.
Zo simpel gaat dat niet. Ten eerste zul je het stembiljet moeten nadrukken zonder dat het zichtbaar is dat het om een kopie gaat. Ten tweede zul je de stembiljetten moeten verdelen over meerdere stembureau's en misschien wel over meerdere districten (wat weer tot gevolg heeft dat je verschillende stembiljetten nodig hebt). Ten derde moet je al die ambtenaren op de betreffende stembureau's omkopen of afpersen. Vervolgens mag je hopen dat er geen hertelling komt waarbij de stemmen door anderen worden geteld.quote:Als je perse wilt kun je stembiljetten vervangen voor andere waar allemaal D66 stemmen ofzo.
Als dan het aantal biljetten hetzefde is als verwacht, zal niemand het merken.
Klopt, maar de essentie is dat fraude detecteerbaar is.quote:Dat zijn twee verschillende dingen dus....
Je verwacht dat er iets in werking treedt wat niet geregeld is.quote:Op maandag 16 oktober 2006 10:43 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Je vroeg aan mij wat ik verwacht word dat er wordt gedaan....
Daarnaast heb ik het ook niet over "sommige" maar "meerdere" en ik ga er dan ook wel vanuit dat de Kiesraad dat niet zomaar doet, maar dat ik vind dat dat moet kunnen als er meer aan de hand is.
Dat is niet het antwoord. Het antwoord is dat je de hele dag in het stembureau kan gaan zitten, op die wijze zelf kan vaststellen dat de stembus leeg begint, iedere kiezer één stem uitbrengt, en aanwezig bent bij de telling.quote:Bij een papieren stemming kun je achteraf controleren door te hertellen. En dan moet je maar hopen dat stemmen niet ineens ongeldig worden verklaard, verdwijnen of wat dan ook.
Wat later, maar nu wordt het tijd om het stuk eens te fileren. Het slaat namelijk als een tang op een varken.quote:Op maandag 16 oktober 2006 07:54 schreef Yildiz het volgende:
[..]
Het stukje is wel erg slecht geschreven. Bovenin zeggen ze heel wat anders dan onderin. Daarnaast lijkt het er heel erg op alsof er wat zinnen bijgeplakt zijn. Aan de andere kant, je mag ook niet álles verwachten van 1 miljoen ambtenaren.
http://www.minbzk.nl/gron(...)thema_s/stemmachines
(ik kopieer de tekst alvast naar mn HD, vanmiddag reageren)
In plaats van? Keuze? Voor de kiezer?quote:Een stemmachine is een digitaal stemsysteem dat speciaal is ingericht om de individuele keuze in een stemming direct elektronisch en digitaal vast te leggen. De Kieswet maakt het al sinds 1965 mogelijk dat er naast stembiljetten ook met stemmachines wordt gestemd. Op dit moment stemt 95 procent van alle gemeenten met stemmachines. Er zijn twee producenten: Nedap (8100 stemmachines) en Sdu (1200 stemmachines)
Op de percentage's kom ik verderop terug.quote:Het gebruik van stemmachines heeft voordelen ten opzichte van verkiezingen met potlood en papier. Het aantal ongeldige stemmen vanwege het niet eenduidig invullen van de biljetten is met de invoering van stemmachines gedaald van bijna 1% in 1971 tot 0.13% in 2003. Daarbij zijn menselijke telfouten bij gebruik van stemmachines uitgesloten. Sommigen mensen vinden het stemmen met een stemmachine minder inzichtelijk dan met potlood en papier. Toch is het verschil met stemmen met potlood en papier niet zo groot. Nadat een kiezer zijn papieren stembiljet in de stembus heeft gegooid, heeft hij of zij ook geen zicht meer op wat er met zijn stem gebeurt. Ook dan moet hij erop vertrouwen dat zijn stem correct wordt meegeteld.
Dus niet voor het individu, zoals 2 alinea's eerder óók gelezen kon worden. Ja, een kwestie van interpretatie.quote:Gemeenten bepalen of ze stemmen met stemmachines of met potlood en papier.
Weten we dat zeker? Kan de burger dat zeker weten? Nee, enkele gescreende mensen binnen TNO weten dat, geen enkele ambtenaar schijnt het te weten, gezien het verwijzen naar TNO, en dat moet TNO er nog vanuit gaan dat Nedap dezelfde chips gebruikt voor de stemmingen. De steekproef komt zo aan bod.quote:Er mag echter alleen gebruik worden gemaakt van stemmachines die de minister van Binnenlandse Zaken (gelet op de taakverdeling momenteel de minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties) heeft goedgekeurd. De Kieswet bepaalt dat de minister een stemmachine alleen mag goedkeuren als deze aan een aantal essentiële eisen voldoet, zoals waarborging van het stemgeheim en gebruikersvriendelijkheid. Nadere eisen zijn vastgelegd in het Kiesbesluit en in de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997.
Enkele eisen:
* de stemmachine legt de uitgebrachte stem correct vast
Het is al duidelijk dat dit al jaren niet het geval is. Over de jaren mag men twisten, en men doet maar, maar de huidige machines voldoen er in ieder geval aantoonbaar níet aan. Als je het CDA stemt, kan iemand anders het te weten komen, buiten het zicht van de aanwezige ambtenaren. (Een camera kan wél in het zicht van de aanwezige ambtenaren komen.)quote:* het stemgeheim moet gewaarborgd zijn
Er komt niet duidelijk naar voren hoe vaak men deze procedure herhaalt. Één keer per jaar, 1 keer per 4 jaar? Dat is onduidelijk. Ook is niet duidelijk of de machines per 10 gecontroleerd worden, of dat er uit een bepaalde serie 10 aan het TNO geleverd worden.quote:* er kan alleen een stem worden uitgebracht als de stemmachine daarvoor is vrijgegeven
* de stemmachine kan niet worden vrijgegeven voor meer dan één stem tegelijk.
In de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 is vastgelegd dat keuringsinstelling TNO toetst of een prototype stemmachine aan het Kiesbesluit en de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 voldoet. Dat betekent ook een grondig onderzoek naar de in de stemmachines gebruikte software. De broncodes van deze software zijn bij TNO bekend. Ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken bekijken of de stemmachine gebruikersvriendelijk is. Als een type stemmachine na goedkeuring door de minister in productie genomen is, dan voert TNO een zogenoemde tien-op-één-keuring uit: de producent levert tien stemmachines waarvan TNO er één selecteert en keurt. Pas daarna mogen de stemmachines voor verkiezingen worden gebruikt. De mensen van TNO die de stemmachines controleren zijn door de AIVD gescreend.
Men spreekt zichzelf al in de tweede zin tegen.Daar ga ik geen probleem van maken.quote:Met de in Nederland goedgekeurde stemmachines kan van buiten af geen contact worden gemaakt. Alleen de Sdu-machines hebben een beveiligde telefoonverbinding naar buiten. Deze wordt pas geactiveerd na de stemming en het uitdraaien van de uitslag op papier. Hiermee wordt de voorlopige uitslag elektronisch verstuurd. De daadwerkelijke uitslag is gebaseerd op het door het stembureau opgemaakte papieren proces-verbaal
In voorwaarden van beveiliging van gebouwen staat ook dat de directeur verantwoordelijk is voor de beveiliging. Een subregel geeft echter aan dat hij dit ook kan uitbesteden. Is dat hier ook zo?quote:Waarborgen in Kiesbesluit
De burgemeester is verantwoordelijk voor het gereed maken en opstellen van de stemmachines in de stemlokalen. Stemmachines mogen alleen worden gebruik voor stemmingen (verkiezingen of referenda).
Nu hebben we het over stemgeheugen. Is dat een andere chip dan de chip waar het zogenaamde Operating System (OS) op staat? Dat is niet duidelijk. Gezien men het woord 'leeg' gebruikt lijkt dat er wel op. Misleidend.quote:Het stembureau controleert vóór opening van de stemming of het stemgeheugen (de elektronische stembus) van de stemmachine leeg is en of de stemmachine goed werkt. De kiezer krijgt na het inleveren van zijn oproepingskaart, volmachtbewijs, kiezerspas of stempas en controle van zijn kiesgerechtigdheid, een volgnummer. Het volgnummer dient slechts om te controleren of het aantal ingenomen oproepingsskaarten gelijk is aan het aantal uitgebrachte stemmen en heeft geen consequenties voor het stemgeheim. De uitgebrachte stemmen worden namelijk volledig willekeurig opgeslagen in het stemgeheugen.
Niet dat de kiezer er wat aan heeft, eigenlijk.quote:Na het sluiten van de stemming telt het stembureau hoeveel personen hun stem hebben uitgebracht en maakt een uitdraai van de stemmen. Natuurlijk kan dit door de aanwezige kiezers worden bijgewoond.
Is het geheugen nu iets anders dan daar waar het programma op gezet wordt? Zo ver ik kan zien wel.quote:De stemgeheugens worden na de stemopneming door het stembureau uit de stemmachine gehaald en verzegeld. Samen met de overige verzegelde pakken worden de geheugens vervolgens aan de burgemeester overgedragen. Na de vaststelling van de uitslag van de verkiezing worden de stemgeheugens gewist.
Een letterlijke riduclisering van het gevaar. Het lijkt op de amerikaanse propaganda van de koude oorlog, dat Rusland zogenaamd niks kon. De overheid wist toen wel beter. Zo sprak men, voor de tijd van het hacken van een machine door Princeton University (te zien in eerste post van dit topic) ook dat een hacker 'omnipotent' moest zijn. Ofwel, die bestaan niet, of zijn heel zeldzaam. Het is aangetoond dat dit niet nodig is.quote:Waarborgen in kiesstelsel
Anders dan in het Angelsaksische kiessysteem hebben kleine aantallen stemmen in Nederland geen doorslaggevende invloed. Voor één Kamerzetel zijn circa 60.000 stemmen nodig. Zou iemand willen en kunnen frauderen met stemmachines, dan moet hij dit doen met een groot aantal stemmachines om zelfs één zetel binnen te halen. Er van uitgaande dat niet meer dan 10 procent van de stemmen oneigenlijk wordt door gesluisd naar een andere partij/kandidaat dan waarop ze werden uitgebracht, dan zou dat gaan om 500 tot 600 stemmachines.
Aangetoond is dat de beveiliging, in ieder geval bij gemeente Rotterdam, niet aanwezig is. Een gemiddelde particuliere opslaghal is beter beveiligd.quote:Richtlijnen
Gemeenten zijn zelf verantwoordelijk voor het juiste verloop van de verkiezingen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken geeft de gemeenten een aantal richtlijnen hiervoor.
Enkele belangrijke richtlijnen:
* Stemmachine moeten ontoegankelijk voor derden worden opgeslagen.
Het wordt nog steeds niet duidelijk of het stemgeheugen nu iets anders is dan de chip waar het programma op draait. Ik wacht het af.quote:* Stemgeheugens worden bewaard in de kluis
* Configureren van de stemgeheugens moet gebeuren op een computer zonder externe toegang, door reguliere medewerkers van de gemeente.
* Stemgeheugens worden op de dag van de verkiezingen geplaatst.
* De leden van het stembureau moeten zicht hebben op elkaar en op de stemmachine.
We zijn aangeland bij het 'security through obscurity'. Sommigen vinden dat het werkt, sommigen echter ook niet. Artikelen te over op deze website, van de gerenomeerde Bruce Schneier. Zijn bedrijf, Counterpane, heeft bijvoorbeeld een alliantie met Getronics.quote:De (on)mogelijkheid van stemmachinefraude
Zou iemand toch willen frauderen met stemmachines dan is dat niet eenvoudig. Stemmachines hebben geen verbindingsmogelijkheden met andere computers: er kunnen geen cd-roms, memory sticks of floppy’s in worden gestopt.
Ondertussen aangetoond dat dat niet moeilijk was.quote:Dat betekent dat een potentiële fraudeur zich fysiek toegang moet verschaffen tot een stemmachine.
Ik zou haast nog het woordje slotgracht verwachten...quote:De meeste stemmachines (8100) staan achter slot en grendel bij de gemeenten die ze in eigendom hebben.
Illegaal staat niet gelijk aan onmogelijk.quote:Een kleiner aantal (1200) staat centraal in opslag bij producent Sdu. Wie dus zou willen frauderen, moet inbreken bij een gemeente of bij de Sdu of zich op andere wijze illegaal toegang verschaffen tot een stemmachine.
'Zeer' lijkt mij overdreven. Zeker voor het plaatsen van de chips.quote:Vervolgens moet de stemmachine worden opengeschroefd om die vervolgens te kunnen manipuleren. Hiervoor is zeer specialistische ICT-kennis een voorwaarde.
Allereerst lijkt het er sterk op dat de bovenstaande zin er later bij is geplakt. De zin erna begint namelijk ook met het woord fraude. Zomaar een gevoel, niets paranoide aan.quote:De enigen die toegang hebben tot een groot aantal stemmachines zijn enkele medewerkers van producenten Nedap en Sdu. Nedap maakt de stemmachines (8100 stuks) niet gebruiksklaar voor de verkiezingen. Dat doen de gemeenten zelf: zij voeren de kandidatenlijsten in op basis van door Nedap aangeleverde gegevens. Sdu maakt de stemmachines (1100 stuks) wel gebruiksklaar voor de verkiezingen en brengt ze daarna naar de gemeenten.
Fraude bij de productie van stemmachines is niet zinvol omdat dan de kandidatenlijsten nog niet bekend zijn.
Je kunt er zelfs mee schaken...quote:Fraude bij het configureren is volgens de producent uitgesloten omdat de in de machine vast ingebouwde software (zogenoemde ‘firmware’ ) dat niet toestaat.
Wederom een ridiculisering van het gevaar. Men vergeet het tijdsgat van bijna 4 jaar dat de machines zo goed als onbewaakt staan. Men vertrouwt op het feit dat kieslijsten laat in het proces beschikbaar zijn. Dit zijn zomaar uit de lucht gegrepen argumenten van het MinBZK, waar ik als kiezer niks mee kan.quote:De producenten hebben bovendien interne procedures die fraude moeten voorkomen. Dit is voor hen een groot belang omdat fraude hun product in diskrediet zou brengen. Gezien het kleine aantal mensen dat toegang heeft tot de software, de onmogelijkheid op eigen houtje te frauderen, en het bedrijfsbelang om fraude te voorkomen, is de kans op fraude dus erg klein.
Zo hebben we de komst van de 'niet na te maken metalen zegel' al mogen verwelkomen ja.quote:Ondanks de zeer geringe kans op fraude wil het ministerie de denkbare mogelijkheden hiertoe nog kleiner maken dan ze nu al zijn. In overleg met de stemmachinefabrikanten en TNO worden extra veiligheidsmaatregelen voorbereid die voor de verkiezingen op 22 november zullen worden genomen. Het gaat dan om verzegeling van stemmachines, extra beveiliging van de software en controle van de software door TNO.
Behalve als er tussen de test en de verkiezingen gelegenheid is om aan de computers te morrelen.quote:Op maandag 16 oktober 2006 10:46 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Bij een papieren stemming kun je achteraf controleren door te hertellen. En dan moet je maar hopen dat stemmen niet ineens ongeldig worden verklaard, verdwijnen of wat dan ook.
Bij computers kun je vooraf testen of die dingen goed werken en goed bij houden wat er gestemd word. Dan heb je achteraf geen problemen dat stemmen ineens ongeldig worden verklaard of verdwijnen.
Hoe ga jij 22 nov. naar de stembus?quote:Op dinsdag 17 oktober 2006 12:04 schreef JohnDope het volgende:
Het slotje zit er aan te komen jongens........
Zelfs voor de test aan de computers morrelen kan voldoende zijn. Als je dat ding zelfs kan leren schaken is het toch een peuleschilletje om malicious code te schrijven dat slechts op de dag van de verkiezingen zelf werkt.quote:Op dinsdag 17 oktober 2006 08:23 schreef Wombcat het volgende:
[..]
Behalve als er tussen de test en de verkiezingen gelegenheid is om aan de computers te morrelen.
lopend, jij?quote:Op dinsdag 17 oktober 2006 12:05 schreef Yildiz het volgende:
[..]
Hoe ga jij 22 nov. naar de stembus?
Gongrijp is al minstens 3 maanden bezig.quote:Op maandag 16 oktober 2006 18:34 schreef NewOrder het volgende:
De tijd tot de verkiezingen is kort.
Zo moelijk moet dat tegenwoordig niet meer zijn. Als eurobiljetten makkelijk nagemaakt kunnen worden, dan kun je makkelijk stembiljetten namaken.quote:Zo simpel gaat dat niet. Ten eerste zul je het stembiljet moeten nadrukken zonder dat het zichtbaar is dat het om een kopie gaat.
Waaromquote:Ten tweede zul je de stembiljetten moeten verdelen over meerdere stembureau's en misschien wel over meerdere districten (wat weer tot gevolg heeft dat je verschillende stembiljetten nodig hebt).
Als je in staat bent om een computer te manipuleren, dan moet ook dat geen probleem zijn.quote:Ten derde moet je al die ambtenaren op de betreffende stembureau's omkopen of afpersen.
En dat kun je op verschillende manier controleren. Bij een computer kun je dat vooraf controleren. Bij stemmen met biljetten kun je dat vooral achteraf controleren en dan is ook niet ondenkbaar dat fraude onopgemerkt blijft.quote:Klopt, maar de essentie is dat fraude detecteerbaar is.
Ow sorry. Ik had even niet in de gaten dat je van mij een compleet uitgewerkt plan verwachte...quote:Op maandag 16 oktober 2006 19:05 schreef sigme het volgende:
Bovendien verwacht je dat de kiesraad géén controle uitvoert maar een herstemming uitschrijft.
Beide is eh.. weinig doordacht.
"dat ik wil horen". had je er nog bij moeten zetten. Dat mensen bij een stemming kunnen gaan zitten kijken en dat het stemmen via biljetten daarom veel veiliger is, is natuurlijk onzin.quote:Dat is niet het antwoord.
Eurobiljetten zijn gewoon in omloop, stembiljetten niet.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 10:50 schreef calvobbes het volgende:
Zo moelijk moet dat tegenwoordig niet meer zijn. Als eurobiljetten makkelijk nagemaakt kunnen worden, dan kun je makkelijk stembiljetten namaken.
Als je maar in 1 stembureau fraudeert is de kans groot dat het verschil met de andere stembureau's opvalt.quote:Waarom
Een computer is makkelijker te manipuleren dan een mens. Neemt niet weg dat ambtenaren vrij eenvoudig zijn te beïnvloeden. Of ze echter zover gaan dat ze de grens van het toelaatbare overschrijden waag ik te betwijfelen.quote:Als je in staat bent om een computer te manipuleren, dan moet ook dat geen probleem zijn.
En al zou er een hertelling plaatsvinden, dan zou het hooguit een ongeldige uitslag kunnen worden. In ieder geval zou niet diegene winnen die had moeten winnen.
Je kunt niet vooraf controleren of er tijdens een stemming fraude is gepleegd. Je kunt wel vooraf controleren of bij de gekozen methode van stemmen een mogelijke fraudepoging onopgemerkt kan of zal blijven.quote:En dat kun je op verschillende manier controleren. Bij een computer kun je dat vooraf controleren. Bij stemmen met biljetten kun je dat vooral achteraf controleren en dan is ook niet ondenkbaar dat fraude onopgemerkt blijft.
Neuh idd. Maar met de moderne technieken moet het een eitje zijn om de stembiljetten na te maken. Daar zitten geen speciale veiligheidskenmerken in.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 13:02 schreef NewOrder het volgende:
Eurobiljetten zijn gewoon in omloop, stembiljetten niet.
Dat zou dus bij een stemcomputer ook moeten.quote:Als je maar in 1 stembureau fraudeert is de kans groot dat het verschil met de andere stembureau's opvalt.
Als je een goed programma maakt en zorgt dat de computer niet goed bereikbaar is, dan is een computer niet makkelijk te manipuleren.quote:Een computer is makkelijker te manipuleren dan een mens.
Je kunt vooraf wel controleren of de computer zijn werk doet en zorgen dat niemand tijdens het stemmen fraude pleegt.quote:Je kunt niet vooraf controleren of er tijdens een stemming fraude is gepleegd.
En blijkbaar zijn ze bij de kiesraad van mening dat een stemcomputer daarvoor het beste resultaat bied.quote:Je kunt wel vooraf controleren of bij de gekozen methode van stemmen een mogelijke fraudepoging onopgemerkt kan of zal blijven.
Alleen wordt in alle computers dezelfde software gebruikt. Weet je die aan te passen, dna is de impact direct heel erg groot, en de kans op ontdekking klein. Ten eerste omdat er dan geen vreemde afwijkingen zijn tussen districten, en ten tweede omdat je maar heel weinig personen hoeft te beinvloeden om op grote schaal fraude te plegen.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 13:20 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Neuh idd. Maar met de moderne technieken moet het een eitje zijn om de stembiljetten na te maken. Daar zitten geen speciale veiligheidskenmerken in.
[..]
Dat zou dus bij een stemcomputer ook moeten.
Mwoah. Het zou wel erg vreemd zijn als peilingen zeggen dat het CDA gaat winnen en dat dan D66 ineens ver bovenaan staat. Dat gaat wel opvallend.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 13:26 schreef Jernau.Morat.Gurgeh het volgende:
Alleen wordt in alle computers dezelfde software gebruikt. Weet je die aan te passen, dna is de impact direct heel erg groot, en de kans op ontdekking klein.
Mja... De Amerikaanse verkiezingen van een paar jaar terug zijn ook wel een goed voorbeeld dat een papieren stemming ook niet ideaal is en dat je veel moeite moet doen om een uitslag te krijgen als die niet duidelijk is.quote:Het punt wat Gongrijp maakt is ook niet zozeer dat het makkelijk is om fraude te plegen, maar dat het makkelijk is om als je de fraude voor elkaar krijgt, te voorkomen dat deze ontdekt wordt, en dat de moeite die je er in moet steken ontzettend veel kleiner is dan bij papieren stemmingen.
Peilingen zitten er wel vaker naast. En daarnaast kan het nog zo opvallend zijn, als je de mogelijkheid niet hebt om de zaak te controleren kun je weinig anders doen dan de uitslag accepteren.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 14:18 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Mwoah. Het zou wel erg vreemd zijn als peilingen zeggen dat het CDA gaat winnen en dat dan D66 ineens ver bovenaan staat. Dat gaat wel opvallend.
Nee, dat hoef je helemaal niet te weten. Dat kun je namelijk zo afleiden uit de mapping die (later) in de machine geladen wordt om de juiste namen op het display te zetten. Fluitje van een cent om dan 1 op de X stemmen op PvdA te veranderen naar een willekeurige kandidaat van een andere partij.quote:Daarnaast zou je bij het aanpassen van die software al moeten weten hoe de indeling van kieslijsten er uit ziet. Anders heeft het weinig nut.
Dan zou het effect wat je daarmee bereikt juist averechts kunnen werken.
In een worst-case scenario hoef je maar 1 iemand om te kopen die in staat is om het te gebruiken software-image op het juiste moment te vervangen.quote:En ach, als je in staat bent om diverse mensen bij Nedap om te kopen, dan moet het ook geen probleem zijn om verantwoordelijken bij een papieren stemming om te kopen.
Waar komt die illusie vandaan dat 'nieuwer' ook 'beter' betekent? De stemcomputer introduceert zwakke plekken in één van de fundamenten van je democratie: De verkiezing. Dat alleen al zou voldoende reden moeten zijn om er niet aan te beginnen.quote:Mja... De Amerikaanse verkiezingen van een paar jaar terug zijn ook wel een goed voorbeeld dat een papieren stemming ook niet ideaal is en dat je veel moeite moet doen om een uitslag te krijgen als die niet duidelijk is.
Sowieso is het een beetje raar om de technologie van deze tijd niet te gebruiken als blijkt dat die beter kan presteren dan mensen werk. Dan kun je wel roepen "het zou kunnen dat er fraude wordt gepleegd en het niet ontdekt wordt", maar dat kun je net zo goed van papieren stemmen zeggen.
Mwoah. Als het echt zo ernstig is zou je een schaduwstemming kunnen organiseren en kijken wat daar uit komt. Als dat (bijna) dezelfde uitslag is klopt het, zo niet dan heb je in ieder geval duidelijke redenen om aan te nemen dat het niet klopt en kun je verdere stappen nemen.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 14:53 schreef Jernau.Morat.Gurgeh het volgende:
Peilingen zitten er wel vaker naast. En daarnaast kan het nog zo opvallend zijn, als je de mogelijkheid niet hebt om de zaak te controleren kun je weinig anders doen dan de uitslag accepteren.
Hmmm.. Ja dat zou kunnen op die manier.quote:Nee, dat hoef je helemaal niet te weten. Dat kun je namelijk zo afleiden uit de mapping die (later) in de machine geladen wordt om de juiste namen op het display te zetten. Fluitje van een cent om dan 1 op de X stemmen op PvdA te veranderen naar een willekeurige kandidaat van een andere partij.
Ik ga er niet van uit dat er maar één iemand is die die software bekijkt en controleert. Zie ook het onderzoek van TNO.quote:In een worst-case scenario hoef je maar 1 iemand om te kopen die in staat is om het te gebruiken software-image op het juiste moment te vervangen.
Dan vergeet je een belangrijk aspect: hoe meer mensen ergens aan werken, hoe meer kans op fouten.quote:Iedereen doet maar alsof het kiessysteem vroeger bedacht is om veel mensen een dag van de straat te houden, maar er zit toch echt een reden achter: Safety in numbers. Hoe meer mensen nodig zijn om een uitslag te beinvloeden, hoe kleiner de kans dat dat gaat lukken.
Niet aan te beginnen!?!?!quote:De stemcomputer introduceert zwakke plekken in één van de fundamenten van je democratie: De verkiezing. Dat alleen al zou voldoende reden moeten zijn om er niet aan te beginnen.
Verkiezingen zijn tot in de puntjes geregeld omdat de zittende macht niet zo maar een beetje wat kan doen als de uitslag ze niet bevalt.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 10:57 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ow sorry. Ik had even niet in de gaten dat je van mij een compleet uitgewerkt plan verwachte...
Ik dacht, laat ik het maar kort en bondig houden en er vanuit gaan dat ze het wel begrijpen als ik zeg "dan kan die kiesraad besluiten tot een een nieuwe verkiezing. "
Tuurlijk moet er controle zijn. Maar als die controle niks duidelijks oplevert waar de fout zit en of er een fout is, dan KUN je WAT MIJ BETREFT een nieuwe stemronde laten doen.
Je snapt het echt niet. Geeft niet, maar dan houdt het op een gegeven moment op.quote:[..]
"dat ik wil horen". had je er nog bij moeten zetten. Dat mensen bij een stemming kunnen gaan zitten kijken en dat het stemmen via biljetten daarom veel veiliger is, is natuurlijk onzin.
Dat zou pas een argument zijn als dat ook daadwerkelijk massaal gebeurd en dat is niet het geval.
De waarde van de controle zit 'm erin dat een groep mensen die de stemming niet vertrouwt, en die geen speciale voorrechten krijgt van het stembureau, de verkiezingen kan controleren.quote:Die stemcomputers zijn er ook gekomen doordat er veel fouten worden gemaakt bij het tellen en omdat veel stemmen ongeldig waren. Theoretisch zou dat niet moeten, maar het gebeurd wel. Dus de "garanties" die je in theorie hebt, willen nog niet zeggen dat het allemaal precies zo gaat als de theorie. Zeker niet als veel mensen die theorie moeten uitvoeren.
Bij een computerstemming kun je net zo goed controles houden. Alleen op een andere manier.
Mja.. Ik kan van jou precies hetzelfde zeggen.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 16:44 schreef sigme het volgende:
Je snapt het echt niet. Geeft niet, maar dan houdt het op een gegeven moment op.
En dat is dus echt bullshit he. Een controle is er voor de controle. Niet alleen maar om af te schrikken. Dus die controle moet je wel op kunnen vertrouwen dat die controle beter is dan het origineel.quote:De controle hoeft niet uitgevoerd te worden om effectief te zijn - de betrouwbaarheid wordt bewaakt doordat de controle op ieder moment gedaan kan worden, onvoorspelbaar, onmanipuleerbaar.
Achja.. Door die stemcomputers kunnen wij ons inderdaad meten aan een oost Europees Bokkie Wokkie land... Komop zeg....quote:Mij best, in Nederland ook best verklaarbaar, maar het is iets anders dan 'controleerbare betrouwbare verkiezingen', volgens de normen die we in Nederland altijd voor onszelf gehanteerd hebben (kieswet) en die we aan buitenlanden opleggen.
En heb jij aanwijzingen dat daar veel gebruik van wordt gemaakt? Hoe vaak heb je daar zelf gebruik van gemaakt?quote:De waarde van de controle zit 'm erin dat een groep mensen die de stemming niet vertrouwt, en die geen speciale voorrechten krijgt van het stembureau, de verkiezingen kan controleren.
Dus jij vind het geen slecht plan dat 'we'terug gaan naar potlood en papier, samen met de bijbehorende ongemakken.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 19:15 schreef DionysuZ het volgende:
Feit blijft: er is geen controlemogelijkheid achteraf bij computerstemmen. Als er op grote schaal wordt gefraudeerd, dan nog is er geen enkele manier om te controleren of de uitslag wel de juiste is.
Bij een papieren stemming is dit wel het geval. Iedereen kan de hele dag aanwezig zijn op het stembureau om de verantwoordelijken te controleren, om de telling te controleren en iedereen kan hertellen. En hier is alleen fraude op kleine schaal mogelijk omdat je voor fraude op grote schaal iedere medewerker op ieder stembureau moet afpersen of omkopen. En dan NOG is het controleerbaar als iemand anders de boel niet vertrouwt.
Nee. Ik ben vóór computerstemming. Maar wel met een ingebouwde controlefunctie. Zodat we achteraf de uitslag kunnen controleren.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 19:35 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Dus jij vind het geen slecht plan dat 'we'terug gaan naar potlood en papier, samen met de bijbehorende ongemakken.
- stemmen die makkelijk ongeldig worden
- Uitslag die door mensenwerk fout kan zijn
- Eventuele hertelling die andere uitslag kan geven en daarvoor verwarring veroorzaakt.
- Langer tijd nodig om stemmen te tellen.
Een acuratere uitslag lijkt me in een democratie veel belangrijker dan een extre controle mogelijkheid voor het geval er ooit fraude is.
En hoe zou die controle functie er dan uit zien?quote:Op woensdag 18 oktober 2006 19:39 schreef DionysuZ het volgende:
Nee. Ik ben vóór computerstemming. Maar wel met een ingebouwde controlefunctie. Zodat we achteraf de uitslag kunnen controleren.
Ik zie dat je nog steeds een probleem hebt met lezen:quote:Op woensdag 18 oktober 2006 19:38 schreef Yildiz het volgende:
Calvobbes calvobbes, Gongrijp nu pas 3 maanden bezig? Direct via een persconferentie in Nieuwspoort?
Minstens is heel wat anders dan pas...quote:Op woensdag 18 oktober 2006 10:50 schreef calvobbes het volgende:
Gongrijp is al minstens 3 maanden bezig.
Voor zover ik kan zien heeft die niet eens geprobeerdstap 1 te zetten, maar ging die gelijk naar de media.
quote:
Ik heb wel een voorstel van Sigme gezien, maar dat vind ik niet OVERTUIGEND. En dan bedoel ik dat het systeem wat Sigme aandraagt extra problemen met zich meebrengt en ook niet die controle oplevert die hij verdient...quote:Op woensdag 18 oktober 2006 16:55 schreef calvobbes het volgende:
Ik heb bijvoorbeeld van jou nog overtuigend geen voorstel gezien over hoe het stemmen veel beter kan.
Als iemand stemt, wordt er een uitdraai getoond achter glas die de keuze bevestigd en die vervolgens in een verzegelde bus terecht komt. Zo kan de kiezer zichzelf gerust stellen dat zijn stem in ieder geval op die uitdraai staat.quote:Op woensdag 18 oktober 2006 19:45 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En hoe zou die controle functie er dan uit zien?
En wat garandeert jou dan dat de computer dan ook die stem op slaat?quote:Op woensdag 18 oktober 2006 19:56 schreef DionysuZ het volgende:
Als iemand stemt, wordt er een uitdraai getoond achter glas die de keuze bevestigd en die vervolgens in een verzegelde bus terecht komt. Zo kan de kiezer zichzelf gerust stellen dat zijn stem in ieder geval op die uitdraai staat.
Alleen is er dan de controlemogelijkheid die er nu niet is, de verzegelde bus zou onder toezicht van welke burger dan ook geopend kunnen worden en de papiertjes zouden nageteld kunnen worden om te controleren of er niet met de software van de computer geknoeid is.
En wat dan als er bijv een uitslag is waarbij 2 partijen een gelijk aantal stemmen hebben maar dat er een aantal papiertjes bij zijn die door een mechanische storing niet goed zijn afgedrukt?quote:De bus wordt standaard NIET opengemaakt, net als dat ze bij papieren stemmingen niet standaard een hertelling uitvoeren. Internationale waarnemers of welke controleinstantie dan ook zou op een x aantal, random gekozen, stembureau's de bussen open kunnen maken om de computertelling te controleren.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |