Als het tweede systeem de papiertjes is, kun je die nog een keer tellen, en nog een keer.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:18 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nogmaals, die lui hebben Amerikaanse computers onderzocht niet die Nedap computers.
En als die software bestaat voor een Nedap computer, waarom heeft Gingrijp die dan niet uitgepobeerd op "zijn" computers?
[..]
Zo gauw je met combinaties gaat werken krijg je alleen maar verwarring zoals al gezegd.
Wat te doen als het ene systeem zegt
PvdA 3.001
CDA 2.999
En het andere systeem
CDA 3.001
PvdA 2.999
Wat dan?
Ja maar waarschijnlijk wordt het wel een zooitje en zal het weinig nut hebben.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:16 schreef Wombcat het volgende:
Ik kan het mishebben, maar de volgorde van de lijsten is toch wel al langer bekend. De grootste partij krijgt toch normaal gesproken lijst 1, de tweede 2 etc.?
Dus dat biedt aanknopingspunten. Kun je bijvoorbeeld er voor zorgen dat de stem van de 3e persoon op lijst 2 naar de tweede persoon op lijst 1 gaat. En die voor de 6e persoon op lijst 3 naar de 4e persoon op lijst 1.
Zonder dat je dan precies weer hoe de lijsten eruit zien, ga je dan de boel al beïnvloeden.
Dat idee hadden ze in Amerika ook. Effe hertellen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:21 schreef Wombcat het volgende:
Als het tweede systeem de papiertjes is, kun je die nog een keer tellen, en nog een keer.
En als er dan 3x 3001 CDA uitkomt, dan is het 3001 CDA.
Komt er een keer 3001 CDA uit, een keer 3000 CDA en een keer 2999 CDA, dan mag je er vanuit gaan dat de computer gelijk heeft. Nog effe de software checken misschien.
Het kost wat tijd allemaal, maar het is wel een wezenlijk element van de democratie.
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:17 schreef Yildiz het volgende:
Jij weet blijkbaar dat het werkt op de manier zoals jij net beschrijft.
In de Oekraïne hebben ze nieuwe verkiezingen gehouden na onregelmatigheden. Wat is nu democratischer?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:25 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Dat idee hadden ze in Amerika ook. Effe hertellen.
Toen bleken er ineens veel stemmen ongeldig te zijn en werd het een en ander via de rechtbank uitgevochten. Noem ik niet echt een toonbeeld van democratie.
Waar wordt de uitslag dan door bepaald?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:25 schreef Wombcat het volgende:
Behalve als de uitslag erdoor bepaald wordt.
Ik heb nog steeds geen overtuigende redenen gezien om er vanuit te gaan dat het niet goed gaat hier in Nederland.quote:Of je gaat er idd maar vanuit "dat het allemaal wel goed zal gaan."
Oekraine.quote:In de Oekraïne is een herstemming geweest op basis van mogelijke fraude. In de VS is de hertelling gestopt op last van de rechter. Wat is nu democratischer?
Dan zou ik toch eens je post lezen.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:26 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Ik geef helemaal geen beschrijving van hoe iets werkt.
Ik dacht dat je op een andere post van me reageerde, had dus niet goed gelezenquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:28 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Waar wordt de uitslag dan door bepaald?
Klopt. Maar het probleem is het ontbreken van controlemogelijkheid.quote:Ik heb nog steeds geen overtuigende redenen gezien om er vanuit te gaan dat het niet goed gaat hier in Nederland.
Ik ben er nog niet uit wat het beste is. Aan beide zitten voor- en nadelen. Iig heb ik wel sterk de indruk dat er een en ander moet verbeterd worden met die stemcomputer. Wat nu ook gaat gebeuren.quote:Oekraine.
Daarom heeft het eigenlijk ook weinig zin om een tweede systeem in te bouwen. Want elke uitkomst daarvan zal betwist worden.
gelezen. Je ziet spoken, ik weet niet hoe zo'n ding van binnen werkt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:29 schreef Yildiz het volgende:
Dan zou ik toch eens je post lezen.
Dan weten we in ieder geval meer dan met 1 machine, nietwaar?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:34 schreef calvobbes het volgende:
[..]
gelezen. Je ziet spoken, ik weet niet hoe zo'n ding van binnen werkt.
Reageer eens op mijn post wat te doen als je met combinaties werkt en er 2 uitslagen uitkomen die bij elkaar in de buurt komen.
Die is er wel.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:33 schreef Wombcat het volgende:
Klopt. Maar het probleem is het ontbreken van controlemogelijkheid.
Ik zie daar de noodzaak echt niet van in.quote:Maar een aantal zaken mag wel wat openlijker (die testrapporten van TNO bv.).
Als je het over drogredenaties hebtquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:37 schreef Yildiz het volgende:
Dan weten we in ieder geval meer dan met 1 machine, nietwaar?
Moeten ze dan wel doen natuurlijk (Dat controleren), en dat is nu net onduidelijk of dat wel gebeurt.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:38 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Die is er wel.
Zoals gezegd, een willekeurig aantal stemmen laten doen, kijken of dat klopt en dan pas die machine inzetten.
Als je moet vrezen dat iemand in staat is om een programmatje te maken dat die test dwarsboomd, dan moet je ook vrezen die persoon elke andere manier van stemmen kan beinvloeden.
Het zou iig al aardig zijn om te weten waar het TNO nu op controleert, en wat hun bevindingen daarop zijn. En dat hoeft dan nog niet eens tot in detail uitgewerkt te zijn.quote:Ik zie daar de noodzaak echt niet van in.
Wat maakt het nou uit of jan en alleman dat weet?
Dat brengt net zo goed risico's met zich mee.
Aan de ene kant moeten de risico's beperkt worden, aan de andere kant moet de deur wel op een kier worden gezet.
Geen idee, maar er is dus wel een controlemogelijkheid in tegenstelling tot wat er beweerd wordtquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:40 schreef Wombcat het volgende:
Moeten ze dan wel doen natuurlijk (Dat controleren), en dat is nu net onduidelijk of dat wel gebeurt.
Ja nou en?quote:Het zou iig al aardig zijn om te weten waar het TNO nu op controleert, en wat hun bevindingen daarop zijn. En dat hoeft dan nog niet eens tot in detail uitgewerkt te zijn.
Nu is daarover alleen maar geheimzinnigheid en onduidelijkheid.
a: je hebt niet door wat een drogreden is.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:39 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Als je het over drogredenaties hebt
Kan ik hier uit opmaken dat jij het dan ook niet meer weet welke uitslag we moeten geloven?
Nou kom op dan. Niet zo stil doen ineens.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:46 schreef Yildiz het volgende:
b: nee.
Omdat nu volstrekt onduidelijk is waarop gecontroleerd wordt. Als TNO alleen maar op waterbestendigheid van de computers controleert, dan zegt de controle dus niets over het stemproces, en de beveiliging van die dingen. Het stempeltje goedgekeurd door TNO is dan waardeloos op dat vlak, omdat ze er niet op gecontroleerd hebben.Je kunt dan niet zeggen "ze zijn veilig, want gecontoroleerd door TNO." Daarom is het relevant om te weten waarop TNO controleert en wat de resultaten zijn.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:43 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Geen idee, maar er is dus wel een controlemogelijkheid in tegenstelling tot wat er beweerd wordt
[..]
Ja nou en?
Waarom zou iedereen dat moeten weten? "ja dat is aardig" vind ik niet echt een goede reden om mogelijke fraudeurs een handje te helpen.
Dat hoef ik niet. Het is een stuk beter dan een enkel systeem. Het is een back-up van elkaar. Een symbiotische relatie, als het ware.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:47 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nou kom op dan. Niet zo stil doen ineens.
Leg dan eens uit hoe die situatie dan wel aangepakt moet worden!
Wat een bullshitquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:48 schreef Yildiz het volgende:
Dat hoef ik niet. Het is een stuk beter dan een enkel systeem. Het is een back-up van elkaar. Een symbiotische relatie, als het ware.
quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:48 schreef Wombcat het volgende:
Omdat nu volstrekt onduidelijk is waarop gecontroleerd wordt.
Toevoeging: Ik heb geen redenen om TNO te wantrouwen. Dus dat ga ik in deze ook niet doen.quote:In de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 is vastgelegd dat keuringsinstelling TNO toetst of een prototype stemmachine aan het Kiesbesluit en de Regeling voorwaarden en goedkeuring stemmachines 1997 voldoet. Dat betekent ook een grondig onderzoek naar de in de stemmachines gebruikte software. De broncodes van deze software zijn bij TNO bekend. Ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken bekijken of de stemmachine gebruikersvriendelijk is. Als een type stemmachine na goedkeuring door de minister in productie genomen is, dan voert TNO een zogenoemde tien-op-één-keuring uit: de producent levert tien stemmachines waarvan TNO er één selecteert en keurt. Pas daarna mogen de stemmachines voor verkiezingen worden gebruikt. De mensen van TNO die de stemmachines controleren zijn door de AIVD gescreend.
[knip]
Ondanks de zeer geringe kans op fraude wil het ministerie de denkbare mogelijkheden hiertoe nog kleiner maken dan ze nu al zijn. In overleg met de stemmachinefabrikanten en TNO worden extra veiligheidsmaatregelen voorbereid die voor de verkiezingen op 22 november zullen worden genomen. Het gaat dan om verzegeling van stemmachines, extra beveiliging van de software en controle van de software door TNO.
Je kunt heel goed van tevoren afspraken maken over hoe te handelen in dit soort zeer uitzonderlijke grensgevallen. In verreweg de meeste gevallen voldoet een (paper) trail die tenminste controle mogelijk maakt. Als je er niet uit komt kun je altijd nog een herstemming doen met een nieuwe strengere procedure.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:18 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Nogmaals, die lui hebben Amerikaanse computers onderzocht niet die Nedap computers.
En als die software bestaat voor een Nedap computer, waarom heeft Gingrijp die dan niet uitgepobeerd op "zijn" computers?
[..]
Zo gauw je met combinaties gaat werken krijg je alleen maar verwarring zoals al gezegd.
Wat te doen als het ene systeem zegt
PvdA 3.001
CDA 2.999
En het andere systeem
CDA 3.001
PvdA 2.999
Wat dan?
Dat is jouw goed recht, maar het is mijn democratisch goed recht dat wantrouwen wel te hebben.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:53 schreef calvobbes het volgende:
[..]
[..]
Toevoeging: Ik heb geen redenen om TNO te wantrouwen. Dus dat ga ik in deze ook niet doen.
Dan weten we dat het dus fout zit. Dat is alvast beter dan 1 waarde, nietwaar?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:50 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat een bullshit
Wat is dan de backup, en wat is dan de officiele uitslag?
Als je twee verschillende uitslagen hebt, dan krijg je hoogstwaarschijnlijk Amerikaanse toestanden!
Nee, dat zie ik niet nee.quote:Komop zeg... Je ziet zelf toch ook wel in dat dat niet handig is?
Ja. Mooi. We komen nog wel ergens.quote:
Want in de uitzending van EenVandaag was wel aangetoond dat de beveiliging nogal brak was.quote:Ik heb in september opdracht gegeven om alle stemmachines die in bezit en beheer zijn bij de gemeenten nog voor de verkiezingen te controleren op de aanwezigheid van eventuele frauduleuze units. Bovendien zal de herprogrammeerbare unit worden vervangen door een éénmalig te programmeren unit. Daarna zullen deze stemmachines fysiek worden verzegeld. Daarmee is het niet mogelijk ongemerkt de stemmachine te openen. De voorzitter van het stembureau dient op de dag van de stemming te controleren of het zegel intact is. Zo niet kan de stemmachine niet worden gebruikt en moet voor vervanging worden gezorgd. Ik heb TNO verzocht te controleren of de genomen beveiligingsmaatregelen adequaat zijn. Over de uitvoering van deze en eventuele verdere maatregelen, blijf ik in contact met alle direct betrokkenen, zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB) en de Kiesraad, om er zeker van te zijn dat de maatregelen afdoende zijn.
Fijn.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:53 schreef calvobbes het volgende:
[..]
[..]
Toevoeging: Ik heb geen redenen om TNO te wantrouwen. Dus dat ga ik in deze ook niet doen.
Dat is een controle op de algemene deugdelijkheid van de machine. Deze controle moet uiteraard uitgevoerd worden, maar kan, uit de aard der zaak, alleen uitgevoerd worden buiten de feitenlijke stemming om. Van te voren dus (en eventueel achteraf, hoewel dat mosterd na de maaltijd is en alleen zinnig als 'van te voren' voor de volgende verkiezingen). Deze controle hoort verricht te worden door de organisator.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:38 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Die is er wel.
Zoals gezegd, een willekeurig aantal stemmen laten doen, kijken of dat klopt en dan pas die machine inzetten.
Daarom moet je ook een controle hebben op het moment van de stemming zelf.quote:Als je moet vrezen dat iemand in staat is om een programmatje te maken dat die test dwarsboomd, dan moet je ook vrezen die persoon elke andere manier van stemmen kan beinvloeden.
Je hebt maar één uitslag, want de papieren stemmen worden in normale omstandigheden niet geteld! Ze dienen als bewijsmateriaal als er een vermoeden van fraude bestaat.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:50 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat een bullshit
Wat is dan de backup, en wat is dan de officiele uitslag?
Als je twee verschillende uitslagen hebt, dan krijg je hoogstwaarschijnlijk Amerikaanse toestanden!
Komop zeg... Je ziet zelf toch ook wel in dat dat niet handig is?
Inbrekers die kluizen kunnen kraken zijn ook in staat om alarmsystemen en camera's uit te schakelen. Is dat een reden om ze niet te plaatsen?quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:06 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Je geloof er wel in dat iemand een uitgebreid programma op een computer kan zetten, maar je geloof niet dat iemand bij een papieren stemming fraude kan plegen
Zeer bijzonder....
[..]
Dan is het dus een slechte beveiliging. Bij een goede beveiliging is het openbaar maken van de gehanteerde methodiek niet van invloed op de beveiliging zelf.quote:'Onze beveiliging werkt mede op basis van het geheim houden hoe de beveiliging geregeld is.'
Als dat kan, dan kun je ook afspraken maken over de stemcomputer wanneer er een vermoeden is dat het niet kloptquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:57 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Je kunt heel goed van tevoren afspraken maken over hoe te handelen in dit soort zeer uitzonderlijke grensgevallen.
Jij hebt er ervaring mee?quote:In verreweg de meeste gevallen voldoet een (paper) trail die tenminste controle mogelijk maakt.
Die kiezer heeft zich dan wel verdomd stil gehouden de afgelopen 15 jaar...quote:Nogmaals: in een democratie heeft de kiezer het voor het zeggen
Dat kan nog steeds.quote:en die dient dan ook zowel het verloop als de uitslag van verkiezingen te kunnen controleren.
ow?quote:Die instanties zijn immers niet onafhankelijk.
De kiezer heeft ook geen totale controle over stemmen via stembiljetten. Je kunt er wel bij zijn, maar je kunt moeilijk er zodanig met je neus bovenop zitten dat ook niet een keer 2 stemmen tegelijk worden geteld bijv.quote:Ze bieden niet de kiezer, maar de overheid de mogelijkheid de verkiezingen te controleren. Maar het democratisch principe is nu juist dat de kiezer controle over de verkiezingen dient te hebben en niet de overheid.
Nee je weet helemaal niet zeker dat het fout zit.quote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:59 schreef Yildiz het volgende:
Dan weten we dat het dus fout zit.
Je weet nu in ieder geval waar op gecontroleerd wordt. Dat vonden jij en anderen toch ook zo ontzettend belangrijk om te wetenquote:Op vrijdag 13 oktober 2006 23:58 schreef ..-._---_-.- het volgende:
Dat is jouw goed recht, maar het is mijn democratisch goed recht dat wantrouwen wel te hebben.
Wat voor een nut heeft dat papertrail als er twee verschillende uitslagen zijn?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 07:41 schreef ThinkTank het volgende:
Je hebt maar één uitslag, want de papieren stemmen worden in normale omstandigheden niet geteld! Ze dienen als bewijsmateriaal als er een vermoeden van fraude bestaat.
Nee dat niet. Maar als je een hightech beveiliging hebt en 2 goedkoper webcammetjes, dan kun je wel verwachten dat de dieven die camera's ook uit kunnen schakelen wanneer ze voorbij die high tech beveiliging zijn.quote:Inbrekers die kluizen kunnen kraken zijn ook in staat om alarmsystemen en camera's uit te schakelen. Is dat een reden om ze niet te plaatsen?
Dat waarschijnlijk niet. Maar het geeft kwaadwillenden natuurlijk wel de kans om zich thuis beter voor te bereiden he! Bij dit soort dingen wil je natuurlijk elk risico uitsluiten....quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 08:48 schreef NewOrder het volgende:
Dan is het dus een slechte beveiliging. Bij een goede beveiliging is het openbaar maken van de gehanteerde methodiek niet van invloed op de beveiliging zelf.
Weet jij dan al welke lijst voor de Partij van de Dieren is? En welke voor de PvdA?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 07:00 schreef DionysuZ het volgende:
ik ga ervanuit dat die kennis van mij, die bij Nedap werkt, zijn malicious code heeft geimplementeerd. Muhaha iedere 100e stem op de nr. 1 van een partij die op PvdA lijkt gaat nu naar PvdD. Tuurlijk, TNO kan testen of er koffie over de apparaten heen kan gaan en zelfs of het apparaat na 1000 maal invoer de juiste uitvoer geeft, mijn maat heeft toch ingeprogrammeerd dat de malicious code pas gaat werken op de juiste datum. Komende verkiezingen gaat de Partij van de Dieren flinke winsten boeken.
Iedere burger moet nu ook maar vertrouwen dat diegene die de stemmen tellen in staat zijn om tot 10 en verder te tellen.quote:Het punt is dat zonder controlemogelijkheid iedere burger maar vertrouwen moet hebben dat het allemaal werkt.
Pff, hoe lang ga je dat trollen nog volhouden...quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:25 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Wat voor een nut heeft dat papertrail als er twee verschillende uitslagen zijn?
Dat is zeer goed mogelijk dat dat gebeurd want zoals al in voorbeelden is aangegeven, die papertrail kan ook in de fout gaan. Inkt op, papier op, verkeerd afgedrukt etc.
Als je twee verschillende uitslagen hebt, dan zorgt het alleen maar voor verwarring.
[..]
Nee dat niet. Maar als je een hightech beveiliging hebt en 2 goedkoper webcammetjes, dan kun je wel verwachten dat de dieven die camera's ook uit kunnen schakelen wanneer ze voorbij die high tech beveiliging zijn.
Het ging er trouwens ook niet om of het een reden is om iets wel of niet te plaatsen... Het ging erom dat als je veel moeite doet om het ene te omzeilen, dat je met diezelfde moeite ook andere dingen kunt omzeilen.
Waarop is die 'waarschijnlijk' gebaseerd?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:27 schreef calvobbes het volgende:
Dat waarschijnlijk niet.
Als het openbaar maken van de gebruikte methodiek voor de beveiliging niet van invloed is op de beveiliging zelf, hoe is het dan mogelijk dat kwaadwillenden zich thuis beter kunnen voorbereiden?quote:Maar het geeft kwaadwillenden natuurlijk wel de kans om zich thuis beter voor te bereiden he! Bij dit soort dingen wil je natuurlijk elk risico uitsluiten....
quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:39 schreef ThinkTank het volgende:
Pff, hoe lang ga je dat trollen nog volhouden...![]()
Een vermoeden.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:43 schreef NewOrder het volgende:
Waarop is die 'waarschijnlijk' gebaseerd?
Misschien dat iemand toch iets ziet of dat er nieuwe technologie beschikbaar wordt.quote:Als het openbaar maken van de gebruikte methodiek voor de beveiliging niet van invloed is op de beveiliging zelf, hoe is het dan mogelijk dat kwaadwillenden zich thuis beter kunnen voorbereiden?
Ik begrijp niet waarom je dit niet begrijpt. Het lijkt of jij denkt dat die papertrail ook pas na afloop van de stemming, als compleet bestand, uit die computer komt rollen. Als dat is wat je voor ogen hebt, heb je helemaal gelijk: dat is géén controle.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:33 schreef calvobbes het volgende:
[..]
Weet jij dan al welke lijst voor de Partij van de Dieren is? En welke voor de PvdA?
Overigens, zit er wel een klok met datum in die computer?
En als je een papertrail hebt, dan is jouw vriend natuurlijk ook wel zo slim geweest om op die papertrail WEL de goede keus te laten zien. Dus dan heb je ook niks aan die controle.
Nou en? Is dat een reden om de verbetering die met de computer te behalen is te veranderen in een verslechtering?quote:[..]
Iedere burger moet nu ook maar vertrouwen dat diegene die de stemmen tellen in staat zijn om tot 10 en verder te tellen.
Bij stembiljetten zou het ook niet opvallen als 1 op de 100 stemmen iets anders is. Dan vraag je bijvoorbeeld of diegene die de stemmen telt zo af en toe een stem van de tegenpartij ongeldig maakt door het het stembiljet te klooien. Die zijn snel ongeldig dan.
Je kan niet elk risico uitsluiten.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:46 schreef calvobbes het volgende:
Je wilt bij dit soort dingen toch elk risico uitsluiten?
Fout. De stemmen worden geteld op het stembureau. Voor zover ik weet, zitten er bij een stembureau altijd drie personen, waarvan één er een burger is. Je kunt je dus aanmelden voor dienst bij een stembureau. En dan ben je zelf direct betrokken bij het stemmen tellen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:33 schreef calvobbes het volgende:
Iedere burger moet nu ook maar vertrouwen dat diegene die de stemmen tellen in staat zijn om tot 10 en verder te tellen.
Papertrail zie ik als papiertjes die na elke stemming uit het apparaat komt rollen.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:50 schreef sigme het volgende:
Ik begrijp niet waarom je dit niet begrijpt. Het lijkt of jij denkt dat die papertrail ook pas na afloop van de stemming, als compleet bestand, uit die computer komt rollen.
Dat denk je maar.quote:Waarbij, voor de duidelijkheid, bij natelling, de papieren uitslag de juiste is. Omdat deze per stuk, individueel, gekeurd zijn door de kiezers.
Dat weet je dus niet zeker. Beide tellingen kunnen kapot zijn.quote:Voor de deugdelijkheid van de computer mag de digitale uitslag niet afwijken van de papieren, is dat wel het geval zal de organisator deze als ondeugdelijk moeten afvoeren. Dan is, voor de duidelijkheid, het telraam stuk.
Het is nog maar de vraag of het echt een verslechtering is.quote:Nou en? Is dat een reden om de verbetering die met de computer te behalen is te veranderen in een verslechtering?
En wie garandeert mij dat die burger onpartijdig is en niet stiekem wat stemmen wegmoffeld of ongeldi maakt?quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:01 schreef Wombcat het volgende:
Fout. De stemmen worden geteld op het stembureau. Voor zover ik weet, zitten er bij een stembureau altijd drie personen, waarvan één er een burger is. Je kunt je dus aanmelden voor dienst bij een stembureau. En dan ben je zelf direct betrokken bij het stemmen tellen.
nee maar het is natuurlijk onzin om er risico's bij te maken.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 09:58 schreef sigme het volgende:
Je kan niet elk risico uitsluiten.
Als er iets opvalt wilt dat niet per definitie zeggen dat de computer fout is.quote:Het papiertje-per-stem. Eenvoudig en sluitend. Als er dan iets mis is met de computer zal dat opvallen.
Het maakt de kans op fouten en overbodige verwarring alleen maar groter en dat is natuurlijk ook niet de bedoeling.quote:Het maakt zowel de stemmer als de opdrachtgevers aan stemcomputerbouwers onafhankelijk(er) van dat apparaat. En dat is, bij computers, geen overbodige luxe.
Je zit niet alleen op zo'n stembureau, dat bestaat namelijk uit drie leden.quote:Op zaterdag 14 oktober 2006 10:08 schreef calvobbes het volgende:
[..]
En wie garandeert mij dat die burger onpartijdig is en niet stiekem wat stemmen wegmoffeld of ongeldi maakt?
Dus als je het niet vertrouwt ga je er naar toe.quote:Indien een van de aanwezige kiezers dit verlangt, moet het biljet worden getoond. De kiezers kunnen mondeling bezwaren tegen de genomen beslissing inbrengen.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |