 
		 
			 
			
			
			Toch blijft het gek, die hoge kosten, die S&P500 ETF betaalt ook (een mager) dividend, dus daar kan het niet in zitten.quote:Op dinsdag 31 december 2024 12:57 schreef Groepfunder het volgende:
[..]
Dat recht ontzeg ik je ook niet.Ik denk alleen dat je appels met peren vergelijkt.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Zeker! Ik vind beleggen voor het inkomen (dividend) eerlijk gezegd wel rustgevend. Het maakt minder uit wat de koers van een aandeel doet, zolang het bedrijf maar een (liefst stijgend) dividend blijft uitbetalen. Nu zit ik nog in de opbouwfase. Maar tegen de tijd dat ik met pensioen ben, hoop ik allemaal leuke extra dingen in het leven te kunnen betalen van mijn dividenden. Bijkomend voordeel: je eet je portefeuille niet langzaam op (want je verkoopt geen aandelen). Qua rendement laat ik daardoor mogelijk wel wat liggen. Toch heb ik over 2024 17,47% rendement. Daar had ik op 31 december 2023 graag voor getekend. En met de coronacrisis heb ik wel gemerkt dat te offensief beleggen heel slecht voor mijn nachtrust is.quote:Op dinsdag 31 december 2024 13:54 schreef nostra het volgende:
Wees wat dat betreft blij dat je niet in België woont met hun Reynders taks, plus een aankooptaks, plus 30% dividendbelasting.
SPOILER: Soms zit het mee. En soms zit het tegenOm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
 
			 
			
			
			 
											 
			 
			
			
			quote:Op dinsdag 31 december 2024 15:06 schreef Groepfunder het volgende:
[..]
Zeker! Ik vind beleggen voor het inkomen (dividend) eerlijk gezegd wel rustgevend. Het maakt minder uit wat de koers van een aandeel doet, zolang het bedrijf maar een (liefst stijgend) dividend blijft uitbetalen. Nu zit ik nog in de opbouwfase. Maar tegen de tijd dat ik met pensioen ben, hoop ik allemaal leuke extra dingen in het leven te kunnen betalen van mijn dividenden. Bijkomend voordeel: je eet je portefeuille niet langzaam op (want je verkoopt geen aandelen). Qua rendement laat ik daardoor mogelijk wel wat liggen. Toch heb ik over 2024 17,47% rendement. Daar had ik op 31 december 2023 graag voor getekend. En met de coronacrisis heb ik wel gemerkt dat te offensief beleggen heel slecht voor mijn nachtrust is.
Omdat ik vorig jaar nog op zoek was naar een woning, heb ik op 27 december 2023 allemaal aandelen verkocht. Hoe deden die het?Klinkt als weloverwogen keuzes, klinkt goed.SPOILER: Soms zit het mee. En soms zit het tegenOm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Ben wel benieuwd hoe je, met de kennis van nu, naar je oude portefeuille kijkt. Zou je dingen anders doen?
 
			 
			
			
			quote:Op dinsdag 31 december 2024 15:06 schreef Groepfunder het volgende:
[..]
Zeker! Ik vind beleggen voor het inkomen (dividend) eerlijk gezegd wel rustgevend. Het maakt minder uit wat de koers van een aandeel doet, zolang het bedrijf maar een (liefst stijgend) dividend blijft uitbetalen. Nu zit ik nog in de opbouwfase. Maar tegen de tijd dat ik met pensioen ben, hoop ik allemaal leuke extra dingen in het leven te kunnen betalen van mijn dividenden. Bijkomend voordeel: je eet je portefeuille niet langzaam op (want je verkoopt geen aandelen). Qua rendement laat ik daardoor mogelijk wel wat liggen. Toch heb ik over 2024 17,47% rendement. Daar had ik op 31 december 2023 graag voor getekend. En met de coronacrisis heb ik wel gemerkt dat te offensief beleggen heel slecht voor mijn nachtrust is.
Omdat ik vorig jaar nog op zoek was naar een woning, heb ik op 27 december 2023 allemaal aandelen verkocht. Hoe deden die het?Maar 17,4% is natuurlijk ruim onder de wereldwijde benchmark, ik heb domweg iedere maand X bedrag belegd in NT World en heb een rendement van 25,6%.SPOILER: Soms zit het mee. En soms zit het tegenOm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Dat heeft niks met geluk te maken, het is bewezen dat passief beleggen veel efficiënter is. Overigens zitten in bovengenoemd fonds ook dividend aandelen.
Verder als je er lol in hebt gehad is dat natuurlijk ook heel fijn, dat is niet uit te meten in geld.
 
			 
			
			
			Tijdens de coronapandemie merkte ik, dat ik te veel risico had genomen. Ik lag 's nachts wakker van de gedaalde aandelenkoersen. Terwijl ik had belegd met geld dat ik niet nodig had. Toen heb ik besloten meer (en gespreid) in ETFs te gaan beleggen en de focus nog meer te leggen op het verwerven van passief inkomen.quote:Op dinsdag 31 december 2024 15:50 schreef eenjongen... het volgende:
Ben wel benieuwd hoe je, met de kennis van nu, naar je oude portefeuille kijkt. Zou je dingen anders doen?
Dat is een heel mooi rendement. De MSCI World Index is in dit jaar van 14.558,16 naar 17.402,68 gegaan (+19,54%). Dat is inderdaad een beter rendement. Maar dividendaandelen zijn meestal defensief. En defensieve aandelen stijgen nu eenmaal niet zo hard. Maar ze dalen vaak ook minder hard. Ze zijn saai en stabiel. En daar voel ik mij comfortabel bij. Van het dividend dat ik ontvang, kan ik op termijn ook (een ETF in) groeiaandelen kopen. Maar bovenal wil ik het saai en stabiel houden.quote:Op dinsdag 31 december 2024 16:23 schreef Sport_Life het volgende:
Maar 17,4% is natuurlijk ruim onder de wereldwijde benchmark, ik heb domweg iedere maand X bedrag belegd in NT World en heb een rendement van 25,6%.
 
			 
			
			
			Wat een gedrocht van een taks is dat zeg.quote:Op dinsdag 31 december 2024 13:54 schreef nostra het volgende:
Wees wat dat betreft blij dat je niet in België woont met hun Reynders taks, plus een aankooptaks, plus 30% dividendbelasting.
 
			 
			
			
			Ik zou focussen op de bovenste 3. Heineken verwacht ik dat nog wel even vlak is. Geen groei aandeel, dividend is ook niet supergoed. Evolution zou ik zelf niet in willen zitten, maar dat is vooral omdat ik niet in de gokmarkt zou willen investeren.quote:Op maandag 30 december 2024 21:26 schreef eenjongen... het volgende:
Begin 2025 valt er een deposito vrij en die wil ik in een aantal individuele aandelen stoppen. Ik heb al (lang) meerdere aandelen en ETF's. Mijn lijstje nieuwe aankopen heb ik voorlopig staan op:
-Besi
-Basic Fit
-TKH
-Heineken
-Evolution
Waarbij ik voor de bovenste twee voor een iets grotere positie kies dan de onderste drie. Evolution twijfel ik over of ik dit uberhaupt wil, door de grote onrust in Georgie. Ik ben benieuwd hoe jullie naar dit lijstje kijken
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Holdingdiscount ten gelde maken is alleen vers twee. Zie HAL wat echt een koopje is en alle Belgische Ackermansen c.s. en die idioot grote Japanse conglomeraten.quote:Op vrijdag 3 januari 2025 19:54 schreef JimmyJames het volgende:
In theorie is de tent tot meer dan 2x zoveel waard.
 
			 
			
			
			Heineken ben ik ook niet enthousiast over. Pils, maar premium? Premium zijn de speciaalbieren van de kleinere brouwerijen. Pils is gewoon een bulkproduct aan het worden, zover mensen dit nog massaal drinken.quote:Op woensdag 1 januari 2025 20:50 schreef Bucketlist het volgende:
[..]
Ik zou focussen op de bovenste 3. Heineken verwacht ik dat nog wel even vlak is. Geen groei aandeel, dividend is ook niet supergoed. Evolution zou ik zelf niet in willen zitten, maar dat is vooral omdat ik niet in de gokmarkt zou willen investeren.
 
			 
			
			
			 
											 
			 
			
			
			Ik zit niet bij De Giro. Maar als je dividend verwacht te ontvangen uit de USA en/of vaker aandelen aan- of verkoopt in de USA, lijkt een dollarrekening mij de voordeligere keuze.quote:Op zondag 12 januari 2025 11:12 schreef Soldier2000 het volgende:
Kopen jullie dollar aandelen op de Giro met Autofx aan of uit? Dus, houden jullie bij de Giro wel of geen dollar rekening aan?
 
			 
			
			
			Een goede dag zegt echt helemaal niks.quote:Op maandag 6 januari 2025 20:23 schreef Bucketlist het volgende:
Wow, chippers waren vandaag wel erg lekker bezig. Is voor mij lange termijn, maar een dag flinke winst voelt altijd goed.
 
			 
			
			
			Ga gewoon naar saxobankquote:Op zondag 12 januari 2025 11:12 schreef Soldier2000 het volgende:
Kopen jullie dollar aandelen op de Giro met Autofx aan of uit? Dus, houden jullie bij de Giro wel of geen dollar rekening aan?
 
			 
			
			
			 ). Hij wil graag beginnen met beleggen in ETF's bij DeGiro. Echter is zijn startkapitaal/maandelijkse inleg niet zo ontzettend hoog. De ETF die hij graag wil kopen is al behoorlijk aan de prijs en ik zie dat je bij DeGiro geen fracties van een ETF kunt kopen.
). Hij wil graag beginnen met beleggen in ETF's bij DeGiro. Echter is zijn startkapitaal/maandelijkse inleg niet zo ontzettend hoog. De ETF die hij graag wil kopen is al behoorlijk aan de prijs en ik zie dat je bij DeGiro geen fracties van een ETF kunt kopen.  
			 
			
			
			Je hoeft natuurlijk niet maandelijks in te leggen, dat kan ook 1x per 2 of 3 maand of desnoods 2x per jaar.quote:Op woensdag 15 januari 2025 14:06 schreef Solispolar het volgende:
Even een vraagje namens een vriend (dit klinkt altijd zo stom, maar in dit geval is het echt zo). Hij wil graag beginnen met beleggen in ETF's bij DeGiro. Echter is zijn startkapitaal/maandelijkse inleg niet zo ontzettend hoog. De ETF die hij graag wil kopen is al behoorlijk aan de prijs en ik zie dat je bij DeGiro geen fracties van een ETF kunt kopen.
Misschien een heel stomme vraag: maar is er een manier om hiermee om te gaan? Hoe doen andere mensen dit?
 
			 
			
			
			Ah top. Ik ga eens even kijken. Probeer hem een beetje te begeleiden in zijn eerste stappen met het beetje kennis wat ik heb. Bedanktquote:Op woensdag 15 januari 2025 14:14 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Langer doorsparen en minder vaak die ETF kopen, dus de interval tussen aankopen vergroten, kan een optie zijn. En wat overblijft laat je gewoon staan tot de volgende aankoop.
Of een andere ETF zoeken in ongeveer dezelfde aandelen / sector, zo had ik bijvoorbeeld tot voor kort een S&P500 ESG ETF van rond de $7 per stuk.
Die is nu weg ivm reservering voor aanschaf woning in 2025 maar dat doet niet ter zake natuurlijk.
Volgens mij was dat deze:
https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE000R9FA4A0
 
											 
			 
			
			
			Een andere broker zoeken die fractionele aandelen aanbiedt (zijn er genoeg ook een aantal die een stuk goedkoper zijn en niet aan verplichte share lending doen)quote:Op woensdag 15 januari 2025 14:06 schreef Solispolar het volgende:
Even een vraagje namens een vriend (dit klinkt altijd zo stom, maar in dit geval is het echt zo). Hij wil graag beginnen met beleggen in ETF's bij DeGiro. Echter is zijn startkapitaal/maandelijkse inleg niet zo ontzettend hoog. De ETF die hij graag wil kopen is al behoorlijk aan de prijs en ik zie dat je bij DeGiro geen fracties van een ETF kunt kopen.
Misschien een heel stomme vraag: maar is er een manier om hiermee om te gaan? Hoe doen andere mensen dit?
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Is dat het tarief wat je in 2026 betaald over de aanslag van 2025?quote:Op donderdag 23 januari 2025 15:12 schreef Steven184 het volgende:
Het rendementspercentage voor box 3 in 2026 is bekend geworden. Het forfaitaire rendement voor de categorie “overige bezittingen” stijgt naar verwachting van 5,88% in 2025 naar 5,99% in 2026. Daarnaast overweegt het kabinet een aanvullende verhoging naar 7,77%.
Lekker hoor
 
			 
			
			
			Vandaag aangekocht, ben benieuwd!quote:Op donderdag 19 december 2024 10:56 schreef Soldier2000 het volgende:
Volgt er hier iemand Nebius? Nieuw AI bedrijfje.
 
											 
			 
			
			
			In plaats van dat je denkt: 'laat ik eens naar de rechter luisteren en kijken hoe ik redelijk hef', druk je gewoon vol het gaspedaal in. Ik stuur wel een briefje dat ik autonoom ben.quote:Op donderdag 23 januari 2025 15:12 schreef Steven184 het volgende:
Het rendementspercentage voor box 3 in 2026 is bekend geworden. Het forfaitaire rendement voor de categorie “overige bezittingen” stijgt naar verwachting van 5,88% in 2025 naar 5,99% in 2026. Daarnaast overweegt het kabinet een aanvullende verhoging naar 7,77%.
 
			 
			
			
			Heineken is dan ook gewoon puur branding. Dat is ook gelijk pure waarde. Maar ik zou de aandelen ook nooit kopen. Heb wel wat aandelen in van de kleine brouwerijtjes, Jopen bijvoorbeeld. Maar daar ga je verder ook niet rijk van worden.quote:Op maandag 6 januari 2025 20:56 schreef LXIV het volgende:
[..]
Heineken ben ik ook niet enthousiast over. Pils, maar premium? Premium zijn de speciaalbieren van de kleinere brouwerijen. Pils is gewoon een bulkproduct aan het worden, zover mensen dit nog massaal drinken.
Ik weet nog wel de jaren 80, 90. Toen mensen echt de hele avond pils uit een kratje dronken. Wie doet dat dan nog behalve studenten en tokkies.?
 
			 
			
			
			Super interessant!quote:Op zaterdag 18 januari 2025 03:01 schreef jaco het volgende:
Vroegah was er een apart topic voor films en documentaires over finance. Ik kan het niet terug vinden, dus even hier:
Kerviel : Un trader, 50 milliards (TV Mini Series 2024– ) - Reference View - IMDb
Mini-serie over de 2007/2008 trading desk fraude die Société Générale 4,9 miljard euro kostte. De serie onderzoekt of het niet meer een 'rogue trader' zaak is, ipv fraude en wie er aan meewerkte of vanaf wist. De betreffende trader, Jérôme Kerviel, wordt uitgebreid geinterviewd evenals de meeste andere hoofdpersonen. De eerste twee afleveringen gaan over het traden door Kerviel, de laatste twee over de juridische en politieke gevolgen.
Zo'n 17 jaar later hebben de betrokkenen afstand kunnen nemen van de affaire en dit levert interessante analyses op. Het begin van aflevering 1 is uiterst verwarrend en ik dacht even dat de documentaire makers niets van finance af weten, maar dan springen ze een paar jaar terug en wordt het verhaal wel duidelijk opgebouwd.
 
			 
			
			
			Nu hopen dat dit kabinet valt voor de lente.quote:Op donderdag 23 januari 2025 15:12 schreef Steven184 het volgende:
Het rendementspercentage voor box 3 in 2026 is bekend geworden. Het forfaitaire rendement voor de categorie “overige bezittingen” stijgt naar verwachting van 5,88% in 2025 naar 5,99% in 2026. Daarnaast overweegt het kabinet een aanvullende verhoging naar 7,77%.
Lekker hoor
 
			 
			
			
			Voor=overquote:Op vrijdag 24 januari 2025 21:00 schreef Dutch_view het volgende:
[..]
Is dat het tarief wat je in 2026 betaald over de aanslag van 2025?
Of betaal je dat in 2027 over belastingjaar 2026?
Ik snap nog steeds niet dat we gewoon iets invoeren op transactiebasis.quote:Op vrijdag 24 januari 2025 21:05 schreef nostra het volgende:
[..]
In plaats van dat je denkt: 'laat ik eens naar de rechter luisteren en kijken hoe ik redelijk hef', druk je gewoon vol het gaspedaal in. Ik stuur wel een briefje dat ik autonoom ben.
Ondanks dat ik dat niet erg zou vinden, denk je dat het beter wordt met ander kabinet?quote:Op zaterdag 25 januari 2025 01:23 schreef monkyyy het volgende:
[..]
Nu hopen dat dit kabinet valt voor de lente.
 
			 
			
			
			Bij een mogelijk links kabinet zal het tarief waarschijnlijk nog hoger uitvallen, die hebben helemaal niets op met beleggers. Die denken dat het alleen miljonairs zijn, zich niet goed realiserende dat er ook een grote groep mensen beleggen met minder vermogen.quote:Op zaterdag 25 januari 2025 01:23 schreef monkyyy het volgende:
[..]
Nu hopen dat dit kabinet valt voor de lente.
 
			 
			
			
			Voorlopig was het laatste linkse / links geleide kabinet er tot 2002.quote:Op zaterdag 25 januari 2025 10:19 schreef Dutch_view het volgende:
[..]
Bij een mogelijk links kabinet zal het tarief waarschijnlijk nog hoger uitvallen, die hebben helemaal niets op met beleggers. Die denken dat het alleen miljonairs zijn, zich niet goed realiserende dat er ook een grote groep mensen beleggen met minder vermogen.
 
			 
			
			
			Ik verwacht dat een links kabinet met iets van een constructie zal komen dat beleggingen tot 500.000 euro lager belast worden en daarboven hoger.quote:Op zaterdag 25 januari 2025 10:19 schreef Dutch_view het volgende:
[..]
Bij een mogelijk links kabinet zal het tarief waarschijnlijk nog hoger uitvallen, die hebben helemaal niets op met beleggers. Die denken dat het alleen miljonairs zijn, zich niet goed realiserende dat er ook een grote groep mensen beleggen met minder vermogen.
 
			 
			
			
			Ook enkele maanden in het bezit. Niet echt een nieuw bedrijf, maar het Westerse deel van Yandex (wat nog altijd superwerkt als je wat wilt in Rusland) en nu vol de focus op met name data centers.quote:Op vrijdag 24 januari 2025 21:00 schreef Dutch_view het volgende:
[..]
Vandaag aangekocht, ben benieuwd!
 
			 
			
			
			Dan heb je al een mooi rendement gemaakt.quote:Op zaterdag 25 januari 2025 14:42 schreef flyguy het volgende:
[..]
Ook enkele maanden in het bezit. Niet echt een nieuw bedrijf, maar het Westerse deel van Yandex (wat nog altijd superwerkt als je wat wilt in Rusland) en nu vol de focus op met name data centers.
Met de bruidsschat van de 'verkoop' van het Russische deel zijn ze nu hard data centers aan het opbouwen en de ARR lijkt behoorlijk te stijgen, dus ik verwacht wel flink stijgende cashflows over de volgende jaren.
Daarnaast is Petershill nog altijd goed bezig. Ze hebben net een GP stake verkocht voor meer dan 60% boven NAV. Waarvan ze een gedeelte ook weer teruggeven aan de investering via een volgende special divvy. Terwijl de vorige special divvy nog in november was.
Burford maakt ook progressie met hun zaak tegen Argentinië. De Argentijnen gaan nu na bevel van de Amerikaanse rechtbank informatie over hun overzeese goudreserves van hun centrale bank vrijgeven. Dat maakt potentiele beslaglegging een stap waarschijnlijker.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Niet echt. Zo een ETF is niet een mandje aandelen dat tot het einde der tijden ongewijzigd blijft. Zie het als een thematisch managed fund.quote:Op zondag 26 januari 2025 14:06 schreef BEFEM het volgende:
Niet heel diepgaand ofzo maar ik zat laatst te denken, passief inleggen is eigenlijk gewoon een piramidespel? Met het steeds populairder worden van oa ETFs legt iedereen gewoon geld in ongeacht de resultaten van specifieke bedrijven en stijgt alles kunstmatig.
 
			 
			
			
			Maar de S&P500 etf, als voorbeeld, zijn gewoon alle bedrijven. Tot iets uit de index gegooid wordt maar dat staat er los van.quote:Op zondag 26 januari 2025 14:10 schreef recursief het volgende:
[..]
Niet echt. Zo een ETF is niet een mandje aandelen dat tot het einde der tijden ongewijzigd blijft. Zie het als een thematisch managed fund.
 
			 
			
			
			Maar als de bedrijven in die index slecht presteren dan gaat de koers van de indexfondsen ook omlaag. In theorie zou de koers van een S&P500 ETF kunnen ontkoppelen van de S&P index, maar dat zou heel vreemd zijn.quote:Op zondag 26 januari 2025 14:16 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Maar de S&P500 etf, als voorbeeld, zijn gewoon alle bedrijven. Tot iets uit de index gegooid wordt maar dat staat er los van.
Het is natuurlijk ook niet voor niks dat bedrijven altijd een koerssprong maken als ze in een 'grotere' index terecht komen.
 
			 
			
			
			Het nadeel van een ETF is natuurlijk wel dat je blind inlegt, zonder naar de onderliggende waarde te kijken. Ik heb geïnvesteerd in duizenden bedrijven, zonder ook maar een seconde onderzoek gedaan te hebben naar die bedrijven. Ik investeer via een ETF in Tesla omdat de rest van de wereld ook investeert in Tesla.quote:Op zondag 26 januari 2025 14:32 schreef recursief het volgende:
[..]
Maar als de bedrijven in die index slecht presteren dan gaat de koers van de indexfondsen ook omlaag. In theorie zou de koers van een S&P500 ETF kunnen ontkoppelen van de S&P index, maar dat zou heel vreemd zijn.
 
			 
			
			
			Het voordeel van de meeste ETF's is nou juist dat je makkelijk kan spreiden zonder dat je uitgebreid onderzoek hoeft te doen.quote:Op zondag 26 januari 2025 15:08 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Het nadeel van een ETF is natuurlijk wel dat je blind inlegt, zonder naar de onderliggende waarde te kijken. Ik heb geïnvesteerd in duizenden bedrijven, zonder ook maar een seconde onderzoek gedaan te hebben naar die bedrijven. Ik investeer via een ETF in Tesla omdat de rest van de wereld ook investeert in Tesla.
 
			 
			
			
			daar is het rendement ook naar, wat met een s&p500 etf verder prima is (voor de 0 moeite)quote:Op zondag 26 januari 2025 15:08 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Het nadeel van een ETF is natuurlijk wel dat je blind inlegt, zonder naar de onderliggende waarde te kijken. Ik heb geïnvesteerd in duizenden bedrijven, zonder ook maar een seconde onderzoek gedaan te hebben naar die bedrijven. Ik investeer via een ETF in Tesla omdat de rest van de wereld ook investeert in Tesla.
 
			 
			
			
			Risico is ook relatief laag natuurlijk.quote:Op zondag 26 januari 2025 15:15 schreef Bofjijff het volgende:
[..]
daar is het rendement ook naar, wat met een s&p500 etf verder prima is (voor de 0 moeite)
 
											 
			 
			
			
			Zeker als er er voor de lange termijn inzit iddquote:Op zondag 26 januari 2025 15:44 schreef Zwansen het volgende:
[..]
Risico is ook relatief laag natuurlijk.
 
			 
			
			
			Punt is dat de koers kunstmatig hoog is vanwege passief geld, of het nu goed of slecht gaat met bedrijven. Er wordt gewoon standaard geld ingepompt omdat mensen elke maand beleggen middels ETFs.quote:Op zondag 26 januari 2025 14:32 schreef recursief het volgende:
[..]
Maar als de bedrijven in die index slecht presteren dan gaat de koers van de indexfondsen ook omlaag. In theorie zou de koers van een S&P500 ETF kunnen ontkoppelen van de S&P index, maar dat zou heel vreemd zijn.
 
			 
			
			
			Lijkt me stug, maar als dat echt zo is zou je dat heel snel kunnen zien door de index langjarig te vergelijken met de koers van een aantal ETF's.quote:Op zondag 26 januari 2025 16:05 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Punt is dat de koers kunstmatig hoog is vanwege passief geld, of het nu goed of slecht gaat met bedrijven. Er wordt gewoon standaard geld ingepompt omdat mensen elke maand beleggen middels ETFs.
 
			 
			
			
			Ik heb het niet over de waarde van de index of van de ETF maar over de waarde van de onderliggende bedrijven.quote:Op zondag 26 januari 2025 16:15 schreef recursief het volgende:
[..]
Lijkt me stug, maar als dat echt zo is zou je dat heel snel kunnen zien door de index langjarig te vergelijken met de koers van een aantal ETF's.
 
			 
			
			
			Ik nam als voorbeeld even een index-ETF, maar het geldt natuurlijk voor iedere onderliggende waarde. Ik denk dat het gros van de ETF-beleggers in indexfondsen belegt, dus vandaar.quote:Op zondag 26 januari 2025 16:17 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Ik heb het niet over de waarde van de index of van de ETF maar over de waarde van de onderliggende bedrijven.
Zoals in mijn voorbeeld. Als er elke maand 100 miljard S&P500 ETF gekocht wordt want we zijn allemaal passief aan het beleggen dan gaat daar x percentage van in aandelen BEFEM Bv en zal mijn koers stijgen. Of ik het nu goed of slecht doe als bedrijf maakt niet uit.
 
			 
			
			
			Ja en nee. Het zou mogelijk een iets dempend effect hebben, maar slechte bedrijven gaan gewoon onderuit.quote:Op zondag 26 januari 2025 16:17 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Ik heb het niet over de waarde van de index of van de ETF maar over de waarde van de onderliggende bedrijven.
Zoals in mijn voorbeeld. Als er elke maand 100 miljard S&P500 ETF gekocht wordt want we zijn allemaal passief aan het beleggen dan gaat daar x percentage van in aandelen BEFEM Bv en zal mijn koers stijgen. Of ik het nu goed of slecht doe als bedrijf maakt niet uit.
 
			 
			
			
			Dollar Tree heeft als nog een hogere waardering dan een gemiddelde retailers in het zelfde segment in Europa, die goed cijfers laat zien.quote:Op zondag 26 januari 2025 17:36 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Ja en nee. Het zou mogelijk een iets dempend effect hebben, maar slechte bedrijven gaan gewoon onderuit.
Neem bijvoorbeeld het bedrijf Dollar Tree, die in de S&P zit. We weten allemaal hoe hard de S&P is gegaan en hoe de trend rond de S&P ETF's is. Toch stond het aandeel Dollar Tree begin april 2024 rond de 150 dollar en nu 72,5. Gewoon gehalveerd, ondanks dat ze in een index zitten die het fantastisch heeft gedaan en er ook veel in ETF's in gestopt.
 
			 
			
			
			En als er geen ETFs waren in de S&P500 dan was het aandeel nog lager geweest. Dat is mijn punt.quote:Op zondag 26 januari 2025 17:36 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Ja en nee. Het zou mogelijk een iets dempend effect hebben, maar slechte bedrijven gaan gewoon onderuit.
Neem bijvoorbeeld het bedrijf Dollar Tree, die in de S&P zit. We weten allemaal hoe hard de S&P is gegaan en hoe de trend rond de S&P ETF's is. Toch stond het aandeel Dollar Tree begin april 2024 rond de 150 dollar en nu 72,5. Gewoon gehalveerd, ondanks dat ze in een index zitten die het fantastisch heeft gedaan en er ook veel in ETF's in gestopt.
 
			 
			
			
			In principe is het een piramidespelquote:Op zondag 26 januari 2025 19:09 schreef dop het volgende:
[..]
Dollar Tree heeft als nog een hogere waardering dan een gemiddelde retailers in het zelfde segment in Europa, die goed cijfers laat zien.
En dat geld voor veel meer s&p aandelen, even de toppers daar gelaten. Er is gewoon duidelijk sprake van een wind mee effect.
Waarderingen kunnen niet ongehinderd blijven door groeien, dat gaat ook een keer afgestraft worden.
 . Blind geld erin steken en hopen dat meer mensen dat doen, dan gaat het goed.
. Blind geld erin steken en hopen dat meer mensen dat doen, dan gaat het goed.
											 
			 
			
			
			Je doet nogal boude beweringen. Heb je geprobeerd uit te zoeken of het ook echt zo zit, of is het alleen maar een gevoel?quote:Op zondag 26 januari 2025 19:52 schreef BEFEM het volgende:
[..]
In principe is het een piramidespel. Blind geld erin steken en hopen dat meer mensen dat doen, dan gaat het goed.
 
			 
			
			
			
 
			 
			
			
			Een piramidespel is toch iets heel anders dan een hogere waardering omdat er hogere waarderingen zijn doordat er veel geld in ETF's worden gestopt?quote:Op zondag 26 januari 2025 19:52 schreef BEFEM het volgende:
[..]
In principe is het een piramidespel. Blind geld erin steken en hopen dat meer mensen dat doen, dan gaat het goed.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Dat klopt, het was wat ongenuanceerd. Wel invloed op zeepbel, in ieder geval wat die vent van m'n artikel ook roept.quote:Op zondag 26 januari 2025 21:27 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Een piramidespel is toch iets heel anders dan een hogere waardering omdat er hogere waarderingen zijn doordat er veel geld in ETF's worden gestopt?
 
			 
			
			
			 
											 
			 
			
			
			Als de overweging principieel is, waarom dan wachten?quote:Op maandag 27 januari 2025 09:12 schreef Black-Death het volgende:
Woensdag cijfers van Tesla. Ik heb besloten uit principiele redenen dit aandeel te gaan verkopen. Nu is de vraag of ik dit nog vóór de cijfers ga doen, of er na
 
			 
			
			
			Ik wil een eventuele stijging van de koers nog wel even afwachtenquote:Op maandag 27 januari 2025 09:20 schreef recursief het volgende:
[..]
Als de overweging principieel is, waarom dan wachten?
 
											 
			 
			
			
			Lekkere start van de week inderdaadquote:Op maandag 27 januari 2025 09:44 schreef JimmyJames het volgende:
Asml gaat lekker. Ben benieuwd naar Nvidia vandaag.
 
											 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Ja wat zou dit veroorzaakt hebben? Onrust over rentebesluiten EU en VS?quote:Op maandag 27 januari 2025 09:49 schreef JimmyJames het volgende:
Wel geinig zo'n zwarte zwaan eigenlijk. Al zal het wel wat overdreven zijn.
 
			 
			
			
			Die Chinezen weten ook alles goedkoper na te makenquote:
 
											 
			 
			
			
			Ik verwacht een tegenvaller. Daarom zit ik short.quote:Op maandag 27 januari 2025 09:12 schreef Black-Death het volgende:
Woensdag cijfers van Tesla. Ik heb besloten uit principiele redenen dit aandeel te gaan verkopen. Nu is de vraag of ik dit nog vóór de cijfers ga doen, of er na
 
			 
			
			
			Ja. Wel een zeer forse reactie voor een technologische innovatie. En ASML stond toch nog lang niet op ATH. Chinezen kunnen toch wel verrassen, net als toen met de Huawei telefoon..quote:
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Klopt ja.. ik dacht vanmorgen toen ik de futures zag dat het wel met Colombie en tarieven te maken zou hebben.quote:Op maandag 27 januari 2025 11:50 schreef recursief het volgende:
Ik las weken geleden al over DeepSeek. Toen gebeurde er niks op de beurs en nu is iedereen opeens in paniek?
 
			 
			
			
			Het besef dat de investeringen in AI minder gigantisch hoeven te zijn. Natuurlijk kan openAI ook zijn modellen efficienter gaan maken. DeepSeek laat zien dat het mogelijk is.quote:Op maandag 27 januari 2025 11:50 schreef recursief het volgende:
Ik las weken geleden al over DeepSeek. Toen gebeurde er niks op de beurs en nu is iedereen opeens in paniek?
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Dat zou wel kunnen, maar dat is eenmalig..quote:Op maandag 27 januari 2025 12:10 schreef recursief het volgende:
Punt is dat vc nu denkt dat ze teveel betaald hebben voor hun stake in allerlei AI-bedrijven en bang zijn dat ze dat nooit gaan terugverdienen.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Inderdaad voor Microsoft ook niet. Eigenlijk is het voor dat soort bedrijven alleen maar gunstiger als het goedkoper kan.quote:Op maandag 27 januari 2025 12:44 schreef JimmyJames het volgende:
Op zich is het ook niet negatief voor bijv meta als ze minder aan capex hoeven uit te geven.
 
			 
			
			
			Dit is niet correct, Deepseek heeft een bestaand model genomen en dat uitgebreid, dit is vrij normaal in de wereld van AI zeker wat betreft Taal en Beeld modellen, om een voorbeeld te geven ik kan een AI beeld model trainen op jouw gezicht, op mijn simpele video kaart kan ik dat in een paar uurtjes doen, vervolgens heb ik een extra bestandje van 16 MB en kan ik het direct gebruiken.quote:Op maandag 27 januari 2025 12:08 schreef LXIV het volgende:
[..]
Het besef dat de investeringen in AI minder gigantisch hoeven te zijn. Natuurlijk kan openAI ook zijn modellen efficienter gaan maken. DeepSeek laat zien dat het mogelijk is.
Maar dan nog denk ik dat je je modellen zo slim mogelijk gaat maken, dus toch de snelste chips wil hebben. Want DeepSeek op oudere chips is dan misschien wel goed, maar DeepSeek op nieuwe chips is nog beter.
 
			 
			
			
			Je hebt denk ik gelijk dat ETFs tot overwaarderingen leidt. Verschillende markt commentatoren wijzen daarop. Fondsbelegger Terry Smith legt het goed uit in zijn laatste jaarverslag: https://www.fundsmith.eu/(...)-to-shareholders.pdf (Link naar PDF, ETF verhaal vanaf pagina 9)quote:Op zondag 26 januari 2025 19:51 schreef BEFEM het volgende:
[..]
En als er geen ETFs waren in de S&P500 dan was het aandeel nog lager geweest. Dat is mijn punt.
 
			 
			
			
			Dat is API filtering, als je het model zelf draait heb je daar geen last van.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:05 schreef ThePlaneteer het volgende:
[ afbeelding ]
Belooft weer veel goeds
 
			 
			
			
			De meeste modellen kun je prima lokaal draaien zonder speciale hardware.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:00 schreef raptorix het volgende:
[..]
Dit is niet correct, Deepseek heeft een bestaand model genomen en dat uitgebreid, dit is vrij normaal in de wereld van AI zeker wat betreft Taal en Beeld modellen, om een voorbeeld te geven ik kan een AI beeld model trainen op jouw gezicht, op mijn simpele video kaart kan ik dat in een paar uurtjes doen, vervolgens heb ik een extra bestandje van 16 MB en kan ik het direct gebruiken.
Daarnaast is er een verschil tussen het trainen van een model, en het draaien van een model, je kunt wel goedkoop trainen, het draaien kost je nog steeds een hoop GPU's.
Voor de investeerders hier, en zeker wat betreft NVIDIA: Buy the dip.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Veel succes, zonder GPU.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:09 schreef recursief het volgende:
[..]
De meeste modellen kun je prima lokaal draaien zonder speciale hardware.
 
			 
			
			
			LOL, wat doe je voor werk, dat je dat vraagt?quote:Op maandag 27 januari 2025 13:10 schreef monkyyy het volgende:
Is er na die $100 miljard aan capex al een killer app ontwikkeld? Ik heb het gevoel dat het niet echt veel verder komt dan wat chat/image modelletjes waar ze een maandelijkse subscription voor gaan vragen en binnen no-time alweer ingehaald is door een concurrent.
 
			 
			
			
			En wat voor telefoon is dat?quote:Op maandag 27 januari 2025 13:13 schreef recursief het volgende:
[..]
Ik heb modellen op mijn telefoon draaien.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			iPhone. Ik zeg niet dat alle modellen daar op kunnen draaien, maar vooral de niet gegeneraliseerde modellen draaien prima lokaal.quote:
 
			 
			
			
			ETF is gewoon een middel waarop er weer geld in de beurs stroomt. Was er geen ETF geweest dan was het geld wel op een andere manier de beurs ingestroomd. Geld is nu eenmaal op zoek naar rendement.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:06 schreef jaco het volgende:
[..]
Je hebt denk ik gelijk dat ETFs tot overwaarderingen leidt. Verschillende markt commentatoren wijzen daarop. Fondsbelegger Terry Smith legt het goed uit in zijn laatste jaarverslag: https://www.fundsmith.eu/(...)-to-shareholders.pdf (Link naar PDF, ETF verhaal vanaf pagina 9)
De term piramidespel is denk ik te dramatisch. Een piramidespel wordt bewust opgezet om deelnemers op te lichten. De oplichters investeren de ingelegde bedragen niet of nauwelijks. Een inleg in een ETF gaat uiteraard wel naar een investering in een daadwerkelijk bedrijf. Bij een piramidespel gaan de inleg cashflows van later instappende deelnemers naar de cash rendementen van eerder ingestapte deelnemers. Bij een ETF komen de cash rendementen van alle deelnemers uit bedrijfsmatige activiteiten van de ETF aandelen in de vorm van dividend. (Je kunt hooguit stellen dat de koersverhoging van deze aandelen deels het gevolg is van nieuwe instappers, maar dat is geen cashflow).
Al met al vind ik de verschillen tussen een ETF en een piramidespel te groot om de vergelijking te maken.
Als je trouwens bang bent voor het effect van een 'ETF collapse' op je aandeel, dan raad ik aan om de samenstelling van de aandeelhouders basis van dat bedrijf te checken. Hier zijn verschillende sites voor. Als een groot percentage in handen is van ETF aanbieders dan is dat inderdaad een punt van zorg imho. Via grote open-ended beleggingsfondsen kan trouwens hetzelfde effect optreden.
 
			 
			
			
			ASML maakt Lithografie machines, dat is wel wat meer dan alleen chips maken, zeker omdat de kennis dermate hoogwaardig is maak je dat niet even na. Het punt is 2 ledig, Amerika heeft AMSL nodig, en AMSL Amerika, beiden kunnen niet zonder. Ik denk dat Rutte een goede deal met de VS heeft gemaakt dat het verlies aan Chinese orders gecompenseerd zal worden door de VS in extra aankopen.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:16 schreef jaco het volgende:
ASML en de Nederlandse overheden volgen braaf de aanwijzingen van de VS op tot het boycotten van Chinese klanten. Dit betekent dat China de productie van chips dusdanig moet reorganiseren dat ASML er geen deel meer vanuit maakt. Stel nu dat de komende jaren de Chinese chipsector zich veel sneller ontwikkelt dan de Amerikaanse. China zal ASML en cs dan hoogstwaarschijnlijk niet uitnodigen om daar alsnog deel vanuit te maken.
Is het potentieel geen blunder van jewelste om aan het handje van de VS te blijven lopen vanuit financieel oogpunt?
 
			 
			
			
			Bovendien kun je in Amerika als ETF beter niet lopen te kutten, je gaat daar zo voor 40 jaar de bak in.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:20 schreef RamboDirk het volgende:
[..]
ETF is gewoon een middel waarop er weer geld in de beurs stroomt. Was er geen ETF geweest dan was het geld wel op een andere manier de beurs ingestroomd. Geld is nu eenmaal op zoek naar rendement.
Dat ETF een piramidespel is slaat helemaal nergens op.
 
			 
			
			
			Wat ik wilde zeggen was dat als Deepseek efficienter met rekenkracht omgaat (want dat is het, heb ik begrepen), dat dit niet wil zeggen dat de behoefte aan rekenkracht daardoor afneemt. Er worden gewoon nog meer AI gecreeerd.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:00 schreef raptorix het volgende:
[..]
Dit is niet correct, Deepseek heeft een bestaand model genomen en dat uitgebreid, dit is vrij normaal in de wereld van AI zeker wat betreft Taal en Beeld modellen, om een voorbeeld te geven ik kan een AI beeld model trainen op jouw gezicht, op mijn simpele video kaart kan ik dat in een paar uurtjes doen, vervolgens heb ik een extra bestandje van 16 MB en kan ik het direct gebruiken.
Daarnaast is er een verschil tussen het trainen van een model, en het draaien van een model, je kunt wel goedkoop trainen, het draaien kost je nog steeds een hoop GPU's.
Voor de investeerders hier, en zeker wat betreft NVIDIA: Buy the dip.
 
			 
			
			
			Klopt, zie image hierboven.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:41 schreef LXIV het volgende:
[..]
Wat ik wilde zeggen was dat als Deepseek efficienter met rekenkracht omgaat (want dat is het, heb ik begrepen), dat dit niet wil zeggen dat de behoefte aan rekenkracht daardoor afneemt. Er worden gewoon nog meer AI gecreeerd.
 
			 
			
			
			Dat zal hem eerder in de software/modellen zitten dan in de kracht van GPUs.quote:
 
											 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			
 
			 
			
			
			Ai dat was net een dagje te vroeg, zonde zeg. Gaat wel heel hard vandaag.quote:Op vrijdag 24 januari 2025 21:00 schreef Dutch_view het volgende:
[..]
Vandaag aangekocht, ben benieuwd!
 
			 
			
			
			Is gewoon Yandex toch? Maar dan genamewashed om het Russische smaakje eraf te krijgenquote:Op maandag 27 januari 2025 17:53 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Ai dat was net een dagje te vroeg, zonde zeg. Gaat wel heel hard vandaag.
(wil geen zout in de wonden strooien, maar was juist gaan kijken naar dit aandeel door jullie posts, vond het wel interessant wat ze deden)
 .
 .
											 
			 
			
			
			Aldus de Chinezen, daarnaast vraag ik me nog maar af of het minder GPU in gebruik is, MS kan namelijk zijn in gebruikname makkelijk bekostigen met het restant van GPU dat men in de cloud heeft, en wellicht daarom niet zo hoeft te richten op GPU kosten. Ze zijn natuurlijk niet helemaal achterlijk bij MS, je gaat niet bewust miljarden tetsen in een model wat je ook voor 6 miljoen kan trainen. Nog maar niet te spreken dat Chat GTP nu limited word aangeboden en dat men eigenlijk al een veel sterker model heeft.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:52 schreef ThePlaneteer het volgende:
Dat deepseek sneller is of minder GPU gebruikt is natuurlijk niet het speciale, want dat zal altijd weer verder verbeteren.
Maar juist dat een paar verveelde Chinezen het voor een habbekrats hebben gebouwd als side project.
 
			 
			
			
			-38%quote:Op vrijdag 24 januari 2025 21:00 schreef Dutch_view het volgende:
[..]
Vandaag aangekocht, ben benieuwd!
 
											 
			 
			
			
			Ik heb even een dag gespeeld en vond het trouwens wel tegenvallen.quote:Op maandag 27 januari 2025 21:34 schreef raptorix het volgende:
[..]
Aldus de Chinezen, daarnaast vraag ik me nog maar af of het minder GPU in gebruik is, MS kan namelijk zijn in gebruikname makkelijk bekostigen met het restant van GPU dat men in de cloud heeft, en wellicht daarom niet zo hoeft te richten op GPU kosten. Ze zijn natuurlijk niet helemaal achterlijk bij MS, je gaat niet bewust miljarden tetsen in een model wat je ook voor 6 miljoen kan trainen. Nog maar niet te spreken dat Chat GTP nu limited word aangeboden en dat men eigenlijk al een veel sterker model heeft.
 
			 
			
			
			Je gaat nu voorbij aan het kritiekpunt. Het inkomende geld stroomt onevenredig naar aandelen die in de index voorkomen. Dit betekent dat nieuwe beleggers die het advies opvolgen om blind ETFs te kopen, instappen in bijv Unilever waarvan de prijs al is opgedreven door eerdere ETF beleggers terwijl er de nodige vragen rondom de bedrijfsvoering bestaan. Ondertussen hebben bedrijven als Twentse Kabel, Hydratec, HAL Trust die niet in index noteren erg weinig belangstelling terwijl je er hoogstwaarschijnlijk een beter rendement op gaat halen.quote:Op maandag 27 januari 2025 13:20 schreef RamboDirk het volgende:
[..]
ETF is gewoon een middel waarop er weer geld in de beurs stroomt. Was er geen ETF geweest dan was het geld wel op een andere manier de beurs ingestroomd. Geld is nu eenmaal op zoek naar rendement.
 
			 
			
			
			Het vergt zoals met alles dat je er wat gevoel voor moet krijgen, ik gebruik het redelijk vaak voor kleine stukjes code, laat je in 1 keer een groter stuk code genereren dan gaat het nogal eens fout, of zoals van de week waar ik uit frustratie er maar mee stopte bleek dat in mijn orginele code een logische fout zat die deze blind overnam maar op een andere manier herschreef, maar wel nog steeds met de fout erin.quote:Op maandag 27 januari 2025 22:06 schreef ThePlaneteer het volgende:
[..]
Ik heb even een dag gespeeld en vond het trouwens wel tegenvallen.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
											 
			 
			
			
			Ja, de premarket stond nog 5% hoger.. naja zal wel loslopenquote:Op dinsdag 28 januari 2025 15:38 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:
hm had verwacht dat Nvidia wel weer naar boven zou gaan meteen.
Of gaan we nu verder naar beneden vanwege nieuwe mogelijke tariffs op Taiwan?
De trump-onzekerheid is er weer in ieder geval
 
			 
			
			
			Topuitleg, dit bedoel ikquote:Op dinsdag 28 januari 2025 04:24 schreef jaco het volgende:
[..]
Je gaat nu voorbij aan het kritiekpunt. Het inkomende geld stroomt onevenredig naar aandelen die in de index voorkomen. Dit betekent dat nieuwe beleggers die het advies opvolgen om blind ETFs te kopen, instappen in bijv Unilever waarvan de prijs al is opgedreven door eerdere ETF beleggers terwijl er de nodige vragen rondom de bedrijfsvoering bestaan. Ondertussen hebben bedrijven als Twentse Kabel, Hydratec, HAL Trust die niet in index noteren erg weinig belangstelling terwijl je er hoogstwaarschijnlijk een beter rendement op gaat halen.
Het probleem 1. is dat het advies om alleen in ETFs te beleggen hierdoor niet optimaal is. En probleem 2. is dat dit inzicht alom bekend gaat worden en dat de blinde intocht in etf's uiteindelijk leidt tot een blinde uittocht.
ETF is een uitstekende uitvinding als alternatief voor de traditionele beleggingsfondsen waarvoor je soms wel 2% per jaar aan kosten moest betalen terwijl de index niet verslagen werd. Het grote succes heeft nu echter de bovenstaande risico's opgeleverd. Ik zou er zelf niet (meer) in beleggen.
NB: ik bedoel hier de ETF's die de grote indexen volgen. ETF's om toegang te krijgen tot obligaties, goud, private equity etc zijn een ander verhaal.

 
											 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Maar als dat gebeurt en de waardering van de AEX bedrijven wordt bijvoorbeeld 2 of 3x zo hoog dan de AMX bedrijven, dan stappen toch alle beleggers die wel in individuele bedrijven beleggen toch van de AEX bedrijven over naar de AMX bedrijven?quote:Op dinsdag 28 januari 2025 04:24 schreef jaco het volgende:
[..]
Je gaat nu voorbij aan het kritiekpunt. Het inkomende geld stroomt onevenredig naar aandelen die in de index voorkomen. Dit betekent dat nieuwe beleggers die het advies opvolgen om blind ETFs te kopen, instappen in bijv Unilever waarvan de prijs al is opgedreven door eerdere ETF beleggers terwijl er de nodige vragen rondom de bedrijfsvoering bestaan. Ondertussen hebben bedrijven als Twentse Kabel, Hydratec, HAL Trust die niet in index noteren erg weinig belangstelling terwijl je er hoogstwaarschijnlijk een beter rendement op gaat halen.
Het probleem 1. is dat het advies om alleen in ETFs te beleggen hierdoor niet optimaal is. En probleem 2. is dat dit inzicht alom bekend gaat worden en dat de blinde intocht in etf's uiteindelijk leidt tot een blinde uittocht.
ETF is een uitstekende uitvinding als alternatief voor de traditionele beleggingsfondsen waarvoor je soms wel 2% per jaar aan kosten moest betalen terwijl de index niet verslagen werd. Het grote succes heeft nu echter de bovenstaande risico's opgeleverd. Ik zou er zelf niet (meer) in beleggen.
NB: ik bedoel hier de ETF's die de grote indexen volgen. ETF's om toegang te krijgen tot obligaties, goud, private equity etc zijn een ander verhaal.
 
			 
			
			
			Hele volksstammen weten totaal niet wat er te koop is en wil daar helemaal geen moeite voor doen.quote:Op dinsdag 28 januari 2025 17:26 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Maar als dat gebeurt en de waardering van de AEX bedrijven wordt bijvoorbeeld 2 of 3x zo hoog dan de AMX bedrijven, dan stappen toch alle beleggers die wel in individuele bedrijven beleggen toch van de AEX bedrijven over naar de AMX bedrijven?
Even in de theorie dat de beleggingscase hetzelfde is, maar de waardering in de AMX dus flink achterloopt.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Kan wel eens. Als het aandeel er voor een euro goedkoper is op precies het moment krijg je het gaat voor. Het is een limiet naar boven, niet naar benedenquote:Op dinsdag 28 januari 2025 21:46 schreef eenjongen... het volgende:
Beetje gekke vraag, maar ik heb gister een aandeel gekocht. Ik had het limiet gewoon ingesteld op de laat koers, maar ik heb hem een euro per aandeel goedkoper gekregen. Is dat niet heel gek? Is een aandeel van een paar tientjes, dus maakt wel gewoon verschil
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Ik ga binnenkort voor het eerst zelf aandelen kopen, hoewel ik al jarenlang adviezen geef (omdat ik gewoon leuk vind), zat ik hier zelf ook naar te kijken, ooit met Fugro in aanraking gekomen voor een website die we moesten bouwen en toen er achter gekomen hoe data driven dit bedrijf is, iets waar ik sterk in geloof. Ik kreeg echter laatst ook van iemand te horen dat de sfeer binnen het bedrijf niet zo goed is, iets wat voor mij meestal een heel negatief signaal is, blije mensen zorgen voor goede resultaten op de lange termijn.quote:Op dinsdag 28 januari 2025 22:45 schreef nostra het volgende:
Fugro begint inmiddels wel erg ondergewaardeerd te lijken, al heeft dat meestal ook een reden. Bij vrijgekomen deposito donderdag maar wat stukjes oppakken. En verander alsjeblieft dat logo eens.
 
			 
			
			
			Ja, mee eens. De value investors onder de stockpickers zullen dan naar AMX bedrijven neigen en dit is naar mijn idee ook gaande. Alleen is de omvang van het vermogen in ETFs vele malen groter dan het totale vermogen in fondsen die aan value investing doen, zodat de balans tussen de waarde van AEX en AMX zich niet kan herstellen.quote:Op dinsdag 28 januari 2025 17:26 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Maar als dat gebeurt en de waardering van de AEX bedrijven wordt bijvoorbeeld 2 of 3x zo hoog dan de AMX bedrijven, dan stappen toch alle beleggers die wel in individuele bedrijven beleggen toch van de AEX bedrijven over naar de AMX bedrijven?
Even in de theorie dat de beleggingscase hetzelfde is, maar de waardering in de AMX dus flink achterloopt.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Ja, vandaag zullen een chippers weer lekker in het groen beginnen. Lekker volatiele week weer.quote:Op woensdag 29 januari 2025 07:33 schreef Faraday01 het volgende:
De cijfers van ASML zijn beter dan verwacht. Vooral het aantal nieuwe orders ligt fors hoger dan de consensus.
 
											 
			 
			
			
			Voorbeurs +10% voor ASMLquote:Op woensdag 29 januari 2025 07:51 schreef Zwansen het volgende:
[..]
Ja, vandaag zullen een chippers weer lekker in het groen beginnen. Lekker volatiele week weer.
 
			 
			
			
			AEX op zichzelf is waarschijnlijk niet het beste voorbeeld. Tijdje terug was er een nieuwsbericht over het uitbreiden van de AEX en uiteraard kwam daar het statement bij dat het positief zijn voor de koers van de fondsen die erbij kwamen vanwege de extra ETF cashflow. Maar toen benoemde iemand anders dat voor bv Aalberts dit slechts een halve dag handelsvolume extra was.quote:Op woensdag 29 januari 2025 05:25 schreef jaco het volgende:
[..]
Ja, mee eens. De value investors onder de stockpickers zullen dan naar AMX bedrijven neigen en dit is naar mijn idee ook gaande. Alleen is de omvang van het vermogen in ETFs vele malen groter dan het totale vermogen in fondsen die aan value investing doen, zodat de balans tussen de waarde van AEX en AMX zich niet kan herstellen.
De groei in ETFs heeft de beleggings fondsen verdrongen. Zoals ik al schreef, was dat een terechte ontwikkeling gezien de bizarre kosten die beleggings fondsen berekenden, maar het negatieve effect daarvan begint zich nu te ontrollen. Ik meen dat Hydratec al geprobeerd heeft om zich te laten uitkopen, omdat er onvoldoende belangstelling voor het aandeel is. Straks noteren alleen nog maar de aandelen van de AEX in Amsterdam. Dat betekent dat deze index en dus de ETF niet gewijzigd kan worden door slechte presteerders eruit te gooien omdat er geen betere kandidaten meer genoteerd staan als vervanger.
 
			 
			
			
			 
											 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Lijkt mij nog best moeilijk als je een aandeel hebt dat keer 10 gaat. Ik zou bij een verdubbeling al geneigd zijn winst te nemen.quote:Op donderdag 30 januari 2025 16:30 schreef recursief het volgende:
Ik ben uit NVIDIA. Ik vond het wel mooi zo. Heb ze gekocht rond de $135, nog voor de 1:10 split. Heb de positie de laatste weken langzaam afgebouwd. Vandaag zijn de laatste 100 eruit gegaan.
 
			 
			
			
			Toen het keer 4 was gegaan heb ik er een kwart uitgehaald. Daarna was de rest "gratis geld" geworden. Ik vond het best een gok maar gezien het sentiment - AI is verreweg de grootste hype van het moment - durfde ik het wel aan om de rit nog even uit te zitten. Bovendien heeft Nvidia zijn zaakjes technisch ook heel goed voor elkaar. Ze zijn uiteraard bekend vanwege de hardware, maar bij hun AI-hardware leveren ze allerlei kant en klare ML software. Wil je beelden analyseren, om bijvoorbeeld het aantal mensen in een ruimte te schatten? Nvidia heeft het al voor je gemaakt. Wil je iets met taal doen? Nvidia heeft er software voor. Uiteraard wel gemaakt voor hun hardware, maar dat maakt ze heel aantrekkelijk in de markt.quote:Op donderdag 30 januari 2025 19:00 schreef JimmyJames het volgende:
[..]
Lijkt mij nog best moeilijk als je een aandeel hebt dat keer 10 gaat. Ik zou bij een verdubbeling al geneigd zijn winst te nemen.
Daarom vind ik voor mezelf opties schrijven ook best handig... of ze lopen af, of alle premie is eruit.
 
			 
			
			
			Is er een alternatief voor mensen (zoals mij) die geen verstand hebben van de handel in aandelen (en ook niet de motivatie of tijd hebben zich er erg in te gaan verdiepen)? Er gaat nu elke maand automatisch een vast bedrag naar meneer Meesman en dat vind ik wel prima maar het is in de loop der tijd wel een flink bedrag geworden. Voor de spreiding zou ik liever niet te veel in de grote IT bedrijven willen investeren.quote:Op dinsdag 28 januari 2025 04:24 schreef jaco het volgende:
[..]
Je gaat nu voorbij aan het kritiekpunt. Het inkomende geld stroomt onevenredig naar aandelen die in de index voorkomen. Dit betekent dat nieuwe beleggers die het advies opvolgen om blind ETFs te kopen, instappen in bijv Unilever waarvan de prijs al is opgedreven door eerdere ETF beleggers terwijl er de nodige vragen rondom de bedrijfsvoering bestaan. Ondertussen hebben bedrijven als Twentse Kabel, Hydratec, HAL Trust die niet in index noteren erg weinig belangstelling terwijl je er hoogstwaarschijnlijk een beter rendement op gaat halen.
Het probleem 1. is dat het advies om alleen in ETFs te beleggen hierdoor niet optimaal is. En probleem 2. is dat dit inzicht alom bekend gaat worden en dat de blinde intocht in etf's uiteindelijk leidt tot een blinde uittocht.
ETF is een uitstekende uitvinding als alternatief voor de traditionele beleggingsfondsen waarvoor je soms wel 2% per jaar aan kosten moest betalen terwijl de index niet verslagen werd. Het grote succes heeft nu echter de bovenstaande risico's opgeleverd. Ik zou er zelf niet (meer) in beleggen.
NB: ik bedoel hier de ETF's die de grote indexen volgen. ETF's om toegang te krijgen tot obligaties, goud, private equity etc zijn een ander verhaal.
 
			 
			
			
			Mocht je geïnteresseerd zijn in waar meneer Meesman je centjes in stopt, is hier de lijst:quote:Op donderdag 30 januari 2025 20:52 schreef Zomaarevenkijken het volgende:
[..]
Is er een alternatief voor mensen (zoals mij) die geen verstand hebben van de handel in aandelen (en ook niet de motivatie of tijd hebben zich er erg in te gaan verdiepen)? Er gaat nu elke maand automatisch een vast bedrag naar meneer Meesman en dat vind ik wel prima maar het is in de loop der tijd wel een flink bedrag geworden. Voor de spreiding zou ik liever niet te veel in de grote IT bedrijven willen investeren.
 
			 
			
			
			Bedankt. Ik had het zelf even op kunnen zoeken natuurlijk, ik ben wel enigszins gerustgesteld.quote:Op donderdag 30 januari 2025 21:48 schreef Lichtloper het volgende:
[..]
Mocht je geïnteresseerd zijn in waar meneer Meesman je centjes in stopt, is hier de lijst:
https://www.meesman.nl/me(...)ereldwijd-totaal.pdf
Ik zou me er niet al te druk over maken. Als tech instort, zit de winst wel weer in een van de andere sectoren op die 132 pagina’s aan aandelen. Dat is het hele principe nu juist, je zoekt niet naar de speld in de hooiberg, maar je koopt de hele hooiberg.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Dat gaat wel ff duren jaquote:Op vrijdag 31 januari 2025 21:23 schreef TheFreshPrince het volgende:
Zit er over te denken om helemaal uit aandelen (ETF's) te gaan tot de rust wat terugkeert in de US.
Maar dat kan wel pas begin 2029 zijn.
 
  
			 
			
			
			Dat is het lastige.quote:Op vrijdag 31 januari 2025 21:46 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Dat gaat wel ff duren ja
Maar stel dat zou je doen, hou je het dan cash aan of ga je het op een andere manier investeren?
 
			 
			
			
			Financieel gezien de domste beslissing van afgelopen jaar aan mijn kant, is geweest om een aantal zaken af te stoten voor de verkiezingen (toen het duidelijk werd waar het naar toe zou gaan en ik wist wat voor onrust er zou gaan ontstaan). Dus met die ervaring zou ik zeggen, aanhouden en 4 jaar niet kijkenquote:Op vrijdag 31 januari 2025 21:51 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Dat is het lastige.
Heb net een huis gekocht, dus een groot deel is nu sowieso al cash voor de woning.
Maar de rest zit nog in aandelen.
Heb een slecht gevoel bij Trump z'n fratsen en ik kan tegen een hoop dingen bij beleggen maar niet tegen deze onrust.
Misschien moet ik de ETF's gewoon laten staan en 4 jaar niet kijken. Ben er niet afhankelijk van, staat genoeg op de bank om 4 jaar te overbruggen.
 .
 .  
			 
			
			
			Kan het zijn dat je naar vertraagde koersen zat te kijken? De laat koers was mogelijk al gezakt toen je de order ingaf.quote:Op dinsdag 28 januari 2025 21:46 schreef eenjongen... het volgende:
Beetje gekke vraag, maar ik heb gister een aandeel gekocht. Ik had het limiet gewoon ingesteld op de laat koers, maar ik heb hem een euro per aandeel goedkoper gekregen. Is dat niet heel gek? Is een aandeel van een paar tientjes, dus maakt wel gewoon verschil
 
			 
			
			
			Goede vraag en ik heb eerlijk gezegd geen goed antwoord. Ik ben zelf lang geleden met traditionele fondsen begonnen (etf's waren er toen nog nauwelijks). Ik kreeg al snel door dat deze niet in mijn belang waren. Toen heb ik ervoor gekozen om mezelf te verdiepen in het zelf selecteren van aandelen. Dat kostte veel tijd, ondanks dat ik al geschoold was in accountancy.quote:Op donderdag 30 januari 2025 20:52 schreef Zomaarevenkijken het volgende:
[..]
Is er een alternatief voor mensen (zoals mij) die geen verstand hebben van de handel in aandelen (en ook niet de motivatie of tijd hebben zich er erg in te gaan verdiepen)? Er gaat nu elke maand automatisch een vast bedrag naar meneer Meesman en dat vind ik wel prima maar het is in de loop der tijd wel een flink bedrag geworden. Voor de spreiding zou ik liever niet te veel in de grote IT bedrijven willen investeren.
 
			 
			
			
			Ik heb voor het eerst in jaren beleggen echt een slecht gevoel.quote:Op vrijdag 31 januari 2025 22:05 schreef bleiblei het volgende:
[..]
Financieel gezien de domste beslissing van afgelopen jaar aan mijn kant, is geweest om een aantal zaken af te stoten voor de verkiezingen (toen het duidelijk werd waar het naar toe zou gaan en ik wist wat voor onrust er zou gaan ontstaan). Dus met die ervaring zou ik zeggen, aanhouden en 4 jaar niet kijken.
Maar hey, ervaringen uit het verleden, geen garantie toekomst enzo.
 
			 
			
			
			Optie zou kunnen zijn om een klein deel in een goud ETFte stoppen. Blijft een risico natuurlijk maar als je wilt beleggen tegen onrustige tijden, dan wil dat misschien nog wat rendement bieden. Zeker nu de rentes stapsgewijs worden verlaagd een mogelijke optie.quote:Op vrijdag 31 januari 2025 21:46 schreef eenjongen... het volgende:
[..]
Dat gaat wel ff duren ja
Maar stel dat zou je doen, hou je het dan cash aan of ga je het op een andere manier investeren?
 
			 
			
			
			Maar dan daalt de goudprijs weer als het wat rustiger wordt op de beurs. Die trein is den kik al redelijk vertrokken, al ben ik zelf sowieso niet iemand voor goud.quote:Op zondag 2 februari 2025 14:11 schreef polquito1971 het volgende:
[..]
Optie zou kunnen zijn om een klein deel in een goud ETFte stoppen. Blijft een risico natuurlijk maar als je wilt beleggen tegen onrustige tijden, dan wil dat misschien nog wat rendement bieden. Zeker nu de rentes stapsgewijs worden verlaagd een mogelijke optie.
Alleen ben ik ondertussen ook de richting kwijt, want gaat die handelsoorlog lang duren en zo ja de economie niet afremmen en de prijzen verhogen. Dan ben je een prijsinstrument als de rente kwijt om inflatie te beteugelen lijkt me.
 
			 
			
			
			Dat is wel vier jaar lang inflatie en vrh doorstaan. Kost je ook 20% van je vermogen.quote:Op vrijdag 31 januari 2025 21:23 schreef TheFreshPrince het volgende:
Zit er over te denken om helemaal uit aandelen (ETF's) te gaan tot de rust wat terugkeert in de US.
Maar dat kan wel pas begin 2029 zijn.
 
			 
			
			
			Weet niet of het 4 jaar gaat duren. Wie weet draait Trump het over x maanden weer terug. Maar voor nu wel even eruit.quote:Op zondag 2 februari 2025 15:38 schreef LXIV het volgende:
[..]
Dat is wel vier jaar lang inflatie en vrh doorstaan. Kost je ook 20% van je vermogen.
Stocks of cash, met andere producten hou ik me niet bezig.quote:Je kunt ook (door je etf gedekte) in the money langlopende calls schrijven. Dan heb je nog rendement en loop je hooguit de koersstijgingen mis.

| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |