quote:Zomertijd en wintertijd, waarom en sinds wanneer?
In de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 maart 2023 wordt de klok weer een uur vooruit gezet. Het is dan weer zomertijd. Hoe lang doen we dat al, de klok verzetten, en waarom eigenlijk?
In Nederland zijn winter- en zomertijd in 1977 ingevoerd. Voor die tijd had men het jaren zonder gedaan. In de zomer hoefde de klok niet vooruit en in de winter niet achteruit. Geen 'nacht van de nacht' en in de zomer geen 'gebroken nacht'.
Waarschijnlijk was de beroemde Amerikaanse geleerde Benjamin Franklin (1706-1790) de eerste die voorstelde eens serieus na te denken over hoe er effectief om kon worden gegaan met het daglicht. In 1784 schreef hij het satirische artikel "An Economical Project for Diminishing the Cost of Light". De geleerde schreef dat hij op een dag om zes uur ?s ochtends wakker geworden was, naar buiten had gekeken en gezien had dat de zon al op was. Bovendien constateerde hij dat de zon op dat vroege uur ook al licht gaf. Verspilling, meende Franklin, die stelde dat mensen ontzettend veel kaarsen en geld konden besparen als ze in de zomer een paar uur 'eerder' zouden leven. Zijn artikel was vooral humoristisch bedoeld. In de praktijk werd er niets mee gedaan.
William Willett en de Zomertijd
De eerste die met een echt serieus plan kwam voor zomer- en wintertijd was de Brit William Willett (1856-1915). In 1907 kwam hij met het plan om de klok in de lente op vier opeenvolgende zondagen steeds twintig minuten vooruit te zetten. Op zondagen in september zou de klok dan weer steeds twintig minuten teruggezet moeten worden.
Eerste Wereldoorlog
Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd de zomertijd door de Duitsers voor het eerst echt ingevoerd. De oorlog was duur en om kolen te besparen besloot Duitsland op 30 april om één uur voor middernacht de zomertijd in te voeren. Ook in de bezette delen van België en Frankrijk werd dit ingevoerd. Nederland volgde het voorbeeld een dag later. Engeland voerde de zomertijd drie weken nadien ook in.
Tijdens het interbellum was er geen zomer- of wintertijd. In de Tweede Wereldoorlog ging Nederland op bevel van de Duitsers van de Amsterdamse Tijd over op de Midden-Europese Tijd. De klok moest één uur en veertig minuten vooruit worden gezet zodat het in Nederland even laat zou zijn als in Duitsland. In 1946 werd de zomertijd afgeschaft. In 1977 werden zomer- en wintertijd echter alweer ingevoerd. Dit keer vanwege de oliecrisis. Door in de zomer langer gebruik te maken van het zonlicht, zou er energie bespaard worden.
quote:Waarom schaffen we de winter- en zomertijd niet af?
Er wordt al een aantal jaar flink gediscussieerd over het afschaffen van de winter- en zomertijd. Is het verzetten van de klok nuttig of eigenlijk vooral onhandig?
Elk voor- en najaar is het weer zover: de klok wordt verzet. 's Zomers gaat de tijd een uur vooruit, 's winters gaat de tijd een uur achteruit. Waarom is dat zo? En is het niet handiger om één tijd aan te houden?
We zitten eigenlijk in een verkeerde tijdzone
Vroeger gebruikten we de zon om te bepalen hoe laat het was. Als de zon op zijn hoogste punt was, was het 12 uur 's middags. Maar daardoor was het niet op elke plek in Nederland even laat. In Enschede was het bijvoorbeeld tien minuten eerder twaalf uur dan in Amsterdam. Daarom werd besloten voortaan nog maar één tijd aan te houden: de Amsterdamse tijd.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog namen we de tijd van het Duitse Rijk over. We zijn toen één tijdzone naar het oosten geschoven. Om twaalf uur stond de zon op het hoogste punt niet meer boven Amsterdam, maar boven Berlijn. Nadat de oorlog was afgelopen hebben we deze Midden-Europese tijd gehouden. En daarmee zitten we dus eigenlijk in de verkeerde tijdzone.
De zomertijd zou energie besparen
De zomertijd bestond toen nog niet, die werd pas in 1977 ingevoerd. De reden? Een oliecrisis die een paar jaar eerder was begonnen. Door de invoering van de zomertijd zou het langer licht zijn, en daarmee zou energie worden bespaard, was het idee. Je hoeft 's avonds immers minder vroeg de lampen aan te zetten. Ook was de zomertijd goed nieuws voor de recreatie-industrie. Door de zomertijd kun je bijvoorbeeld een uurtje langer golfen of op het terras zitten.
Maar het betekent wel dat we in de zomer nog een tijdzone naar het oosten schuiven. Als het twaalf uur is, staat de zon op het hoogste punt boven bijvoorbeeld Litouwen, Oekraïne en Griekenland.
Het verzetten van de klok heeft invloed op je gezondheid
Het is nooit bewezen dat het verzetten van de klok energie bespaart. Wat wel zeker is, is dat zelfs kleine, eenmalige verschuivingen in ons ritme gevolgen kunnen hebben voor onze gezondheid.
Zo'n 25 procent van de Nederlanders heeft hier last van. Na het ingaan van de zomertijd hebben veel mensen moeite met in slaap vallen. Dat houdt meestal zo'n vier weken aan, maar kan in enkele gevallen ook de hele zomer duren. Zo bouwen ze langzaam maar zeker een slaaptekort op. Daarnaast liet een studie van de University of Michigan (VS) zien dat op de maandag na de ingang van de zomertijd er bijna een kwart meer hartaanvallen worden gemeld.
Dat komt omdat onze biologische klok wordt verstoord. Je lichaam is als het ware een fijn afgestelde machine. Als het elke avond langer licht blijft, is onze biologische klok al bezig zich aan te passen. Maar door de klok een uur vooruit te zetten, wordt dat ritme plotseling in de war geschopt. Voortaan nog maar één tijd aanhouden is dan helemaal niet zo'n gek idee.
Kunnen we winter- en zomertijd beter afschaffen?
Maar voor welke tijd kunnen we dan beter kiezen? Winter- of zomertijd? Voor onze gezondheid lijkt die eerste optie beter. De wintertijd sluit meer aan op de tijdzone waarin wij ons bevinden. Daarnaast zou het, als we voor de zomertijd zouden gaan, 's winters pas rond tien uur 's ochtends licht worden. En opstaan in het pikkedonker, daar wordt niemand vrolijk van.
Maar er zijn ook nog andere opties. Chronobioloog Marijke Gordijn van de Rijksuniversiteit Groningen vindt dat we beter voor de Engelse tijd kunnen kiezen. Als je kijkt naar de stand van de zon, is dat namelijk ook onze oorspronkelijke tijdzone. Op die manier heb je een optimale hoeveelheid ochtendlicht voor ons bioritme. Helaas zullen we dan wel wat minder avonduurtjes van de zon kunnen genieten. Maar ook dat heeft zijn voordelen, we gaan er namelijk wel beter van slapen.
Dat is het fijne van de zomertijd: twee keer per jaar uitgebreid de tijd voor oeverloos gejeuzel over een uurtje tijdverschuiving.quote:Op zondag 20 oktober 2024 10:01 schreef Nober het volgende:
Volgens mij is er geen enkele politieke partij bezig met afschaffing maar toch een nieuw topic?
Dat is het vermoedelijk juist. Die klok is daarop afgesteld. Op die gezette tijden. Dus raken vastgeroeste mensen helemaal van slag als die vaste tijden ineens later zijn. Die hebben de flexibiliteit van een looien deurquote:Op zondag 20 oktober 2024 09:57 schreef Twiitch het volgende:
Al dat gejank over de biologische klok maar wel net doen alsof die klok afgesteld is op 5+ dagen per week 8+ uur per dag werken.
is het ook nog nietquote:Op zondag 20 oktober 2024 10:56 schreef timmmmm het volgende:
Het is dat ik er nu dit topic over heb gelezen, anders had ik niet eens doorgehad dat het wintertijd is.
Omdat het huidige systeem eigenlijk best wel goed werktquote:Op zondag 20 oktober 2024 11:03 schreef Red_85 het volgende:
De standaard discussie die over 2 weken weer naar beneden zakt.
En waar toch geen moer aan gaat gebeuren.
Dit dus.quote:Op zondag 20 oktober 2024 09:54 schreef AFA2022 het volgende:
Zowiezo afschaffen die onzin en gewoon de Engelse tijd aanhouden, nog goed voor onze slaapritme ook.
Dit dus, alleen vanwege Adolf zitten we in de verkeerde zone, en gelijk afschaffen van Moederdag, ook al zo een domme uitvinding van hem.quote:Op zondag 20 oktober 2024 09:54 schreef AFA2022 het volgende:
Zowiezo afschaffen die onzin en gewoon de Engelse tijd aanhouden, nog goed voor onze slaapritme ook.
Met Geert Wilders aan de macht zou dat best kunnen gebeurenquote:Op zondag 20 oktober 2024 15:41 schreef Magister_Artium het volgende:
Permanente Moskoutijd is het allerbeste!
De Duitse tijd is qua zonuren voor ons het bestequote:Op zondag 20 oktober 2024 20:09 schreef raptorix het volgende:
[..]
Dit dus, alleen vanwege Adolf zitten we in de verkeerde zone, en gelijk afschaffen van Moederdag, ook al zo een domme uitvinding van hem.
Hoezo, hebben we er dan ineens meer ofzoquote:Op zondag 20 oktober 2024 20:38 schreef Abrikozentaart het volgende:
[..]
De Duitse tijd is qua zonuren voor ons het beste
Vroeger opstaan.quote:Op zondag 20 oktober 2024 20:41 schreef hooibaal het volgende:
[..]
Hoezo, hebben we er dan ineens meer ofzo
Als dat echt zo werken kun je je wekker ook op Russische tijd zetten.quote:
9 to 5.....quote:Op zondag 20 oktober 2024 20:51 schreef raptorix het volgende:
[..]
Als dat echt zo werken kun je je wekker ook op Russische tijd zetten.
In de winter: wintertijdquote:
Tenzij je in de zomer om 4 uur wil opstaan wel ja. En dan zijn er nog mensen die het liefst zouden zien dat het 's zomers om 3 uur midden in de nacht alweer klaarlicht is. Want daar gaan we beter van slapen of zo.quote:Op zondag 20 oktober 2024 20:41 schreef hooibaal het volgende:
[..]
Hoezo, hebben we er dan ineens meer ofzo
Heb je nu ookquote:Op maandag 21 oktober 2024 11:07 schreef quo_ het volgende:
Liever nog het hele jaar zomertijd maar dan krijg je het gezeur over dat het zo lang donker blijft in de ochtend.
Juist niet. Lekker om 4 uur 's ochtend licht in de zomer.quote:Op zondag 20 oktober 2024 09:54 schreef AFA2022 het volgende:
Zowiezo afschaffen die onzin en gewoon de Engelse tijd aanhouden, nog goed voor onze slaapritme ook.
Het blijft lastige materiequote:Op maandag 21 oktober 2024 11:25 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Juist niet. Lekker om 4 uur 's ochtend licht in de zomer.
Team permanente zomertijd.
Inderdaad die zomerse daglichturen in de vroege ochtend heeft niemand wat aanquote:Op maandag 21 oktober 2024 11:21 schreef Zelva het volgende:
[..]
Tenzij je in de zomer om 4 uur wil opstaan wel ja. En dan zijn er nog mensen die het liefst zouden zien dat het 's zomers om 3 uur midden in de nacht alweer klaarlicht is. Want daar gaan we beter van slapen of zo.
Ik heb collega's die graag vroeg opstaan, die zijn voor.quote:Op maandag 21 oktober 2024 11:35 schreef quo_ het volgende:
[..]
Inderdaad die zomerse daglichturen in de vroege ochtend heeft niemand wat aan
Ergens in de jaren 90 zijn ze team zomertijd al eens tegemoet gekomen. Toen is het terugzetten van de klok van september naar oktober gegaan.quote:Op maandag 21 oktober 2024 11:25 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Juist niet. Lekker om 4 uur 's ochtend licht in de zomer.
Team permanente zomertijd.
Nu nog spiegelen door de andere wijziging in februari te doen.quote:Op maandag 21 oktober 2024 19:13 schreef Kentekenplaat het volgende:
[..]
Ergens in de jaren 90 zijn ze team zomertijd al eens tegemoet gekomen. Toen is het terugzetten van de klok van september naar oktober gegaan.
Als je bekijkt hoeveel mensen gebruik maken van het licht tussen 4 en 6 in de ochtend (in geval van permanente wintertijd) en dat afzet tegen het aantal dat gebruikt maakt van de lichte uren tussen 9 en 11 in de avond (in geval van zomertijd) zou de discussie meteen afgelopen moeten zijn.quote:Op maandag 21 oktober 2024 19:12 schreef Kentekenplaat het volgende:
[..]
Ik heb collega's die graag vroeg opstaan, die zijn voor.
Ik als avondmens vind de huidige sitatie wel prettig.
Dit wordt al jaren geroepen. Er is genoeg bewijs dat het beter is voor ons om niet steeds die klok te verzetten, maar er wordt niets mee gedaan.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 08:36 schreef Morri2 het volgende:
Ik heb echt zo'n hekel aan dat gerommel met die klok, Het duurt weer makkelijk een week voordat de hond weer gewend is aan het nieuwe ritme. Ik ben zelf ook best van slag. Gewoon kappen met dat verzetten. Naar wintertijd, en er dan niet meer aan morrelen.
quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 09:43 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Dit wordt al jaren geroepen. Er is genoeg bewijs dat het beter is voor ons om niet steeds die klok te verzetten, maar er wordt niets mee gedaan.
Met de wintertijd merk ik er niet veel van, meer uitgerust lijkt het wel. De zomertijd heb ik wel degelijk last, en ken meerderen die last hebben. Zo raar dat een stom uurtje zo'n verschil maakt, maar ik merk dat ik de eerste week gewoon het ritme niet vind, kom slechter in slaap etc.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 11:40 schreef bloodymary1 het volgende:
Volgens mij zit dat meer in het hoofd van mensen. Ik merk er echt niks van. Kom op, het is maar een uurtje. En heb ook veel dieren, daar merk ik ook niks aan.
Dit inderdaad. "Ik merk er niks van, DUS een ander kan er ook niks van merken". Rare redenering.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 11:46 schreef Isabeau het volgende:
https://www.rivm.nl/nieuw(...)ndheid-dan-zomertijd
Dat jij er niets van merkt, betekent niet dat het op grote schaal geen probleem is.
Merk er ook niks van maar wat @Isabeau zegt.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 11:40 schreef bloodymary1 het volgende:
Volgens mij zit dat meer in het hoofd van mensen. Ik merk er echt niks van. Kom op, het is maar een uurtje. En heb ook veel dieren, daar merk ik ook niks aan.
De meeste mensen die daar een probleem mee hebben zijn ook het type dat in het weekend even lekker uit slaapt.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 11:40 schreef bloodymary1 het volgende:
Volgens mij zit dat meer in het hoofd van mensen. Ik merk er echt niks van. Kom op, het is maar een uurtje. En heb ook veel dieren, daar merk ik ook niks aan.
Neequote:Op dinsdag 22 oktober 2024 13:21 schreef D. het volgende:
Komend weekend de laatste keer, en dan blijven we voortaan van die klok af?
Nog minimaal een oneven aantal keer daarna.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 13:21 schreef D. het volgende:
Komend weekend de laatste keer, en dan blijven we voortaan van die klok af?
Wat zal de wintertijd ons leren? Het is nog altijd niet onze beslissing of we er mee doorgaan of niet.quote:
Die daar geen probleem mee hebben bedoel je. Als je niet elke dag op dezelfde dag op staat, dan ben je flexibeler met kort of lang slapen en op welke tijd.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 12:38 schreef Nattekat het volgende:
[..]
De meeste mensen die daar een probleem mee hebben zijn ook het type dat in het weekend even lekker uit slaapt.
Er zijn maar heel weinig mensen die zo levenquote:Op dinsdag 22 oktober 2024 16:31 schreef bloodymary1 het volgende:
[..]
Die daar geen probleem mee hebben bedoel je. Als je niet elke dag op dezelfde dag op staat, dan ben je flexibeler met kort of lang slapen en op welke tijd.
Of het ooit zo doorgaat, of men het aanpast, en welke keuze het dan wordtquote:Op dinsdag 22 oktober 2024 14:56 schreef FL_Freak het volgende:
[..]
Wat zal de wintertijd ons leren? Het is nog altijd niet onze beslissing of we er mee doorgaan of niet.
Ik ben trouwens een voorstander om het te houden zoals het is.
Effect is daar veel kleiner.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 21:36 schreef BlaZ het volgende:
Hier in Mexico hebben ze twee jaar terug de verandering afgeschaft. Het is stukken prettiger.
Klopt.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:09 schreef Discombobulate het volgende:
[..]
Effect is daar veel kleiner.
Ik moet er niet aan denken in NL het zo te veranderen. Wat was het, in de zomer dan rond half 4 's nachts al licht en in de winter wordt het pas na negenen licht. Nee, laat het maar lekker zo: winter en zomertijd. Dat is echt het beste.quote:
Dat het al om half 4 licht wordt in de zomer maakt weinig uit op zich. Of denk je dat je er heel veel van gaat merken dat het half 4 licht is ipv half 5? En in de winter verandert er niets tov nu.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:12 schreef Discombobulate het volgende:
Ik moet er niet aan denken in NL het zo te veranderen. Wat was het, in de zomer dan rond half 4 's nachts al licht en in de winter wordt het pas na negenen licht. Nee, laat het maar lekker zo: winter en zomertijd. Dat is echt het beste.
Dit is op basis van permanente wintertijd?quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:16 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Dat het al om half 4 licht wordt in de zomer maakt weinig uit op zich. Of denk je dat je er heel veel van gaat merken dat het half 4 licht is ipv half 5? En in de winter verandert er niets tov nu.
Weet niet meer precies hoe het was, zoiets iig. Het lijkt me toch echt beter als we houden zoals het is. Richting de evenaar kun je het wel veranderen.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:27 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dit is op basis van permanente wintertijd?
Lijkt me vreselijk om 's nachts wakker te worden en het begint al licht te worden door de ramen terwijl het nog maar half 4 is.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:16 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Dat het al om half 4 licht wordt in de zomer maakt weinig uit op zich. Of denk je dat je er heel veel van gaat merken dat het half 4 licht is ipv half 5? En in de winter verandert er niets tov nu.
Er zijn twee opties om dat probleem gemakkelijk te voorkomen.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:53 schreef Discombobulate het volgende:
[..]
Lijkt me vreselijk om 's nachts wakker te worden en het begint al licht te worden door de ramen terwijl het nog maar half 4 is.
Dan moet de werkgever toestaan dat werknemers beginnen om 6:30, scholen moeten dan om 6:30 beginnen en alle andere verplichtingen moeten ook twee uur vervroegd worden. Rara, dat gaat niet gebeuren, dus dan is het beste dat de klok iets vooruit gezet wordt (dus UTC+2 grotendeels in het jaar, van november tot februari UTC+1).quote:Op woensdag 23 oktober 2024 07:27 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Er zijn twee opties om dat probleem gemakkelijk te voorkomen.
1: ramen verduisteren met gordijnen, rolgordijn of (rol)luiken. Dan wordt het simpelweg niet licht op de kamer zolang je de boel niet zelf open zet.
2: simpelweg ons dagelijks ritme wat aanpassen en dus een uur eerder opstaan. Nu zitten veel mensen pas om 8u30-9u op hun werk.
Wanneer we er van uitgaan dat 12.00u middag is en 0.00u middernacht, dan gaat je wekker rond een uur of 4 en lig je 's avonds rond een uur of 8-9 in je bed. En maak je optimaal gebruik van daglicht.
Dat gaat niet gebeuren binnen de huidige kaders. De kans is groot dat wanneer de kaders veranderen er ook (geleidelijk) andere veranderingen worden doorgevoerd in bijvoorbeeld werktijden.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 07:31 schreef Erno-BE het volgende:
[..]
Dan moet de werkgever toestaan dat werknemers beginnen om 6:30, scholen moeten dan om 6:30 beginnen en alle andere verplichtingen moeten ook twee uur vervroegd worden. Rara, dat gaat niet gebeuren, dus dan is het beste dat de klok iets vooruit gezet wordt (dus UTC+2 grotendeels in het jaar, van november tot februari UTC+1).
Het hele verhaal van team wintertijd is dat het daglicht volledig het slaapritme regelt, mensen worden wakker door het daglicht, en dat het daarom belangrijk is om zoveel mogelijk licht in de ochtend te hebben.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:16 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Dat het al om half 4 licht wordt in de zomer maakt weinig uit op zich. Of denk je dat je er heel veel van gaat merken dat het half 4 licht is ipv half 5? En in de winter verandert er niets tov nu.
Zonde van dat uur wanneer niemand wakker is behalve de nachtdiensten.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:16 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Dat het al om half 4 licht wordt in de zomer maakt weinig uit op zich. Of denk je dat je er heel veel van gaat merken dat het half 4 licht is ipv half 5? En in de winter verandert er niets tov nu.
En die vervolgens in de zomer in het vliegtuig stappen naar een bestemming met 6 uur tijdsverschil maar dan is het opeens geen probleem voor ze.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 16:51 schreef Nattekat het volgende:
[..]
Er zijn maar heel weinig mensen die zo leven
Maar er zijn wel heel veel mensen die janken over dat uur.
Het is in de zomer dan ook een uur vroeger donker. Voor werkende mensen is het juist fijn dat zij savonds nog van daglicht kunnen genieten.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:16 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Dat het al om half 4 licht wordt in de zomer maakt weinig uit op zich. Of denk je dat je er heel veel van gaat merken dat het half 4 licht is ipv half 5? En in de winter verandert er niets tov nu.
Ik werk soms tot 2 uur en ik vind het wel prettig dat het dan nog donker is ipv schermerig.quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:16 schreef Isabeau het volgende:
[..]
Dat het al om half 4 licht wordt in de zomer maakt weinig uit op zich. Of denk je dat je er heel veel van gaat merken dat het half 4 licht is ipv half 5? En in de winter verandert er niets tov nu.
Verschrikkelijk. 4 uur op, 8 uur op bed. Ik moet er niet aan denken.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 07:27 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Wanneer we er van uitgaan dat 12.00u middag is en 0.00u middernacht, dan gaat je wekker rond een uur of 4 en lig je 's avonds rond een uur of 8-9 in je bed. En maak je optimaal gebruik van daglicht.
Ook al heb je gelijk hier. 2a3 dagen heb ik meestal nodig, laatst ook met 7 uur tijdsverschil, daarna ben ik gewend aan het lokale ritme. Terug ook.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 11:55 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
[..]
En die vervolgens in de zomer in het vliegtuig stappen naar een bestemming met 6 uur tijdsverschil maar dan is het opeens geen probleem voor ze.
Doet ivo ook niet.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 17:45 schreef Kentekenplaat het volgende:
[..]
Verschrikkelijk. 4 uur op, 8 uur op bed. Ik moet er niet aan denken.
Dat ene uurtje merk ik echt helemaal niks van. Dat valt voor mij gewoon binnen de variatie van mijn leefritme.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 17:49 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Ook al heb je gelijk hier. 2a3 dagen heb ik meestal nodig, laatst ook met 7 uur tijdsverschil, daarna ben ik gewend aan het lokale ritme. Terug ook.
Dat ene uurtje thuis heb ik een week 'last' van. Soms zelfs 2.
Hoe the fuck?
Hoe raar is dat...
Dat is oorspronkelijk de tijd! Of dacht jij aan de zomertijd afschaffen en in de winter een uurtje terug?quote:Op dinsdag 22 oktober 2024 22:27 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Dit is op basis van permanente wintertijd?
Nee, geen last van, gelukkig. Komend weekend feestje dat op zondag om half 11 begint. Wel fijn dat we een uur langer kunnen slapen. En na dat feestje ben ik er maandag al aan gewend, verwacht ik.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 17:49 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Ook al heb je gelijk hier. 2a3 dagen heb ik meestal nodig, laatst ook met 7 uur tijdsverschil, daarna ben ik gewend aan het lokale ritme. Terug ook.
Dat ene uurtje thuis heb ik een week 'last' van. Soms zelfs 2.
Hoe the fuck?
Hoe raar is dat...
Het woord oorspronkelijk is misleidend in deze, aangezien voorheen de tijd per stad werd ingesteld en er pas in 1909 een Nederlandse tijdzone ingesteld werd.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 18:02 schreef Gia het volgende:
[..]
Dat is oorspronkelijk de tijd! Of dacht jij aan de zomertijd afschaffen en in de winter een uurtje terug?
Was niet voor vakantie.quote:Op woensdag 23 oktober 2024 17:56 schreef Kapitein_Scheurbuik het volgende:
[..]
Dat ene uurtje merk ik echt helemaal niks van. Dat valt voor mij gewoon binnen de variatie van mijn leefritme.
Misschien heb je er op vakantie minder last van omdat je dan geen vast tijdschema hebt en normaal thuis wel? Op vakantie sta je op als je wakker wordt neem ik aan, en thuis gaat de wekker? Zou dat er mee te maken kunnen hebben.
Onjuist. Sinds we in 1909 één tijd zijn gaan hanteren in Nederland zijn we begonnen met de tijd van de Westerkerk in Amsterdam, 19 minuten en 28 seconden afwijkend van Greenwich. Later hebben we die nog wel aangepast naar Loenen aan de Vecht op precies 20 minuten.quote:
Wat maakt dat getal uit als je dag 2 u verschoven is (want geografisch ligt Nederland in de GMT-tijdzone).quote:Op woensdag 23 oktober 2024 17:45 schreef Kentekenplaat het volgende:
[..]
Verschrikkelijk. 4 uur op, 8 uur op bed. Ik moet er niet aan denken.
Omdat er meer dingen zijn in het leven dan werk?quote:Op woensdag 23 oktober 2024 22:18 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Wat maakt dat getal uit als je dag 2 u verschoven is (want geografisch ligt Nederland in de GMT-tijdzone).
Of 1u en 40 minuten ten opzichte van de huidige zomertijd om terug te gaan naar Nederlandse tijd.
Die cijfers op de klok zijn niet meer dan een simpel nummertje. De manier waarop we gewend zijn om onze etmalen in te vullen bepaalt wat we als 'vroeg' of 'laat' ervaren.
Iemand die normaal pas om 8u30 richting kantoor gaat vind het 'vroeg' als hij/zij een keer om 7u30 ergens naartoe moet vertrekken.
Terwijl de bouwvakker die normaal om 7u op de bouwplaats staat of de zorgverlener die om 7u in het verpleeghuis klaar staat om de bewoners uit bed te halen, die zal juist zeggen dat hij/zij kan uitslapen als er eens een dagje is waarop ze pas om 7u30 de deur uit moeten.
Toen was het opeens niet meer zo'n klap van merkbaar veel vroeger donker, het was al hinderlijk vroeg aan het schemeren.quote:Op maandag 21 oktober 2024 19:13 schreef Kentekenplaat het volgende:
[..]
Ergens in de jaren 90 zijn ze team zomertijd al eens tegemoet gekomen. Toen is het terugzetten van de klok van september naar oktober gegaan.
Klopt. De meeste tijdzones op de wereld verschillen een heel aantal uren met UTC. Maar niet alle. Er zijn ook een aantal tijdzones die een heel aantal plus een half uur met UTC verschillen. Zo heeft het land met het grootste aantal inwoners een eigen tijdzone die 5:30 uur op UTC voor loopt. En er zijn zelfs een paar tijdzones die een heel aantal plus of min een kwartier met UTC verschillen. Nepal heeft een geheel eigen tijdzone die 5:45 uur op UTC voor loopt.quote:Op donderdag 24 oktober 2024 01:21 schreef SymbolicFrank het volgende:
Waarom zou je het beperken tot zomertijd of wintertijd? Als je al uit de pas wilt lopen met je buurlanden, dan kan dat ook met een half uur.
Ik vind het absoluut geen gezeik.quote:Op donderdag 24 oktober 2024 15:00 schreef Glazenmaker het volgende:
Het ergste aan de zomertijd is dat dit zeiktopic twee keer per jaar weer naar boven komt. Samen met de zwarte pieten en vuurwerkverbod topics permanent en vol met de meest irritante zeikers.
De oplossing voor de dode dieren is meer inzetten op verkeersveiligheidsvoorlichting bij jonge dieren.quote:Op donderdag 24 oktober 2024 15:05 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
Ik vind het absoluut geen gezeik.
Er zijn toch best wel veel mensen die last hebben van de zomertijd. Behalve mensen hebben ook dieren er last van. Zo worden er in de week na het verzetten van de klok aanmerkelijk meer dieren doodgereden dan anders.
En verder blijkt uit allerlei onderzoeken dat de zomertijd niet zorgt voor energiebesparing, het doel waarvoor de zomertijd aanvankelijk ingesteld werd.
Die van jou misschien. Die van mij voert vanaf een uur voor voedertijd al één eindeloze tragikomedie op.quote:Op donderdag 24 oktober 2024 15:36 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
Ook voor huisdieren is het verzetten van de klok niet prettig. Als je gewend bent om de kat om 18:00 uur eten te geven, en je moet de klok een uur terug zetten, dan gaat de kat om 17:00 uur miauwen dat hij wil eten.
Maar goed dat ze 'verkeerd' tussen aanhalingstekens hebben gezet.quote:Steeds meer landen stoppen met zomertijd, maar Europa houdt er vooralsnog aan vast
Dit weekeinde zet Nederland de klok een uur achteruit om terug te keren naar de wintertijd, ook wel standaardtijd genoemd. Zeven maanden lang stond de klok een uur ‘verkeerd’. Steeds meer landen zien geen heil meer in deze zomertijd en stappen er vanaf.
Bron: De Volkskrant (geen betaalmuur)
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |