Er moest inderdaad iemand betalen voor de prijs van onze zonden (oftewel onrecht of overtreding van de wet): wij zelf, of iemand anders in onze plaats.quote:Op dinsdag 10 december 2019 06:34 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Dat zal, maar het was blijkbaar wel nodig voor verzoening: daarvoor moest bloed worden gevloeid.
Met een offercultusredenatie als motivatie.
Er zitten nogal wat drogredenen en aannames in je post.quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:16 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Er moest inderdaad iemand betalen voor de prijs van onze zonden (oftewel onrecht): wij zelf, of iemand anders in onze plaats.
Anders is er sprake van anarchie of anomie.
Een rechtvaardige God kan zijn wet niet opofferen ten gunste van de overtreders.
Dat zouden wij ook niet passelijk vinden: iemand overtreedt de wet, dus je heft de wet op in plaats van de overtreder te bestraffen.
Stel je eens voor wat voor reacties je dan zou krijgen.
Ik leg het uit vanuit het perspectief van het christelijk geloof. In dat perspectief is Gods wet inderdaad rechtvaardig.quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:23 schreef arie_bc het volgende:
[..]
Er zitten nogal wat drogredenen en aannames in je post.
Je gaat er bv vanuit dat de wet rechtvaardig is.
Ook je gevolgtrekking dat er iemand moet betalen voor zonde is een non sequitur.
Wat betekent het precies dat iemand anders voor mijn zonden moet "betalen"? Dat is in mijn ogen ook "anarchie". Ik vind het in elk geval raar.quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:16 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Er moest inderdaad iemand betalen voor de prijs van onze zonden (oftewel onrecht of overtreding van de wet): wij zelf, of iemand anders in onze plaats.
Anders is er sprake van anarchie of anomie.
Binnen het Christelijke geloof was het offeren van beesten slechts een visuele weergave van wat de messias uiteindelijk zou doen. Een aankondiging, of 'schaduw', een typologie.quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:34 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Wat betekent het precies dat iemand anders voor mijn zonden moet "betalen"? Dat is in mijn ogen ook "anarchie". Ik vind het in elk geval raar.
Ook niet zo gek natuurlijk: het is ontstaan vanuit het offerdenken, het idee dat je een beest moet slachten om god tevreden te houden of een soort kosmische orde in stand te houden.
Daarom kan God nooit rechtvaardig čn tegelijkertijd liefdevol zijn. Die twee sluiten elkaar zo'n beetje uit.quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:16 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Een rechtvaardige God kan zijn wet niet opofferen ten gunste van de overtreders.
Tenzij hij dus zelf de straf ondergaat voor andermans overtredingen van zijn eigen wet. Dat maakt hem nu juist zowel rechtvaardig als liefdevol: de wet wordt gehandhaafd, maar iedereen kan worden vergeven voor de overtredingen.quote:Op dinsdag 10 december 2019 15:41 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Daarom kan God nooit rechtvaardig čn tegelijkertijd liefdevol zijn. Die twee sluiten elkaar zo'n beetje uit.
Het gaat hier in wezen om staatsinrichting, niet om persoonlijke 1 op 1 relaties.quote:En God jkan inderdaad iets niet wat wij mensen wel kunnen: vergeven om niet.
Het probleem is dat jij niet iemand kunt vergeven voor het leed dat iemand iemand anders aan heeft gedaan, en verwachten dat daarmee alles in orde is. Hoe zit het met het slachtoffer zelf?quote:De zin uit het onze vader "en vergeef ons onze zonden gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren" klopt dan ook voor geen meter. Wij mensen vergeven om niet, God kan alleen vergeven "tegen een prijs".
Als er een onschuldig mens voor moet sterven is het per definitie NIET rechtvaardig!quote:Op dinsdag 10 december 2019 15:45 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Tenzij hij dus zelf de straf ondergaat voor andermans overtredingen van zijn eigen wet. Dat maakt hem nu juist zowel rechtvaardig als liefdevol: de wet wordt gehandhaafd, maar iedereen kan worden vergeven voor de overtredingen.
Hetzelfde geldt voor het straffen van iemand voor iemand anders' zonden. Dat zie je echter door de hele Bijbel en het wordt nog normaal gevonden ook. Het staat zelfs in de 10 geboden...quote:[..]
Het gaat hier in wezen om staatsinrichting, niet om persoonlijke 1 op 1 relaties.
[..]
Het probleem is dat jij niet iemand kunt vergeven voor het leed dat iemand iemand anders aan heeft gedaan, en verwachten dat daarmee alles in orde is. Hoe zit het met het slachtoffer zelf?
God kan dus niet werkelijk vergeven "om niet" zoals wij dat kunnen. Ik zie er geen liefde of genade of iets dergelijks in. Er moet, hoe dan ook, betaald worden! Met bloed, hoe primitief....quote:God staat boven ons en de overtredingen die we doen, hebben voornamelijk betrekking op andere mensen, niet specifiek op God zelf.
De situatie is dus vergelijkbaar met een rechter die jou veroordeelt, maar vervolgens na zijn oordeel aanbiedt om zelf de straf te ondergaan die hij zelf heeft opgelegd omdat anders "de wet niet wordt vervuld".quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:42 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Dus degene die jou veroordeelt, is ook degene die voor jou de straf uitzit, zodat jij vergeven kunt worden.
De vraag is eigenlijk: waarom is dit? Wordt God gebonden door zijn wet, of wordt de wet gebonden door God? En in het tweede geval: waarom vindt God die "rechtvaardigheid" dan zoveel belangrijker dan de redding van zoveel mensen die nu verloren gaan (op basis van een geloofsovertuiging)?quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:42 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Aangezien de straf op overtredingen van Gods wet de dood is...
En als god je vergeeft dan hoef je jezelf niet deze vraag te stellen?quote:Op dinsdag 10 december 2019 15:45 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Het probleem is dat jij niet iemand kunt vergeven voor het leed dat iemand iemand anders aan heeft gedaan, en verwachten dat daarmee alles in orde is. Hoe zit het met het slachtoffer zelf?
Ja, en nee.quote:Op dinsdag 10 december 2019 16:27 schreef Haushofer het volgende:
[..]
De situatie is dus vergelijkbaar met een rechter die jou veroordeelt, maar vervolgens na zijn oordeel aanbiedt om zelf de straf te ondergaan die hij zelf heeft opgelegd omdat anders "de wet niet wordt vervuld".
Ik vind dat nogal bizar, maar ala.
De wet is een uitdrukking van Gods wezen/essentie/karakter. De wet is dus een natuurlijke uitvloeiing van God zelf, geen arbitrair iets.quote:Op dinsdag 10 december 2019 16:57 schreef Haushofer het volgende:
[..]
De vraag is eigenlijk: waarom is dit? Wordt God gebonden door zijn wet, of wordt de wet gebonden door God? En in het tweede geval: waarom vindt God die "rechtvaardigheid" dan zoveel belangrijker dan de redding van zoveel mensen die nu verloren gaan (op basis van een geloofsovertuiging)?
Nou ja, ik ken de christelijke antwoorden hierop wel zo'n beetje, ik vind het gewoon een erg raar verhaal.
Nu leg je me woorden in de mond volgens mij.quote:Op dinsdag 10 december 2019 17:03 schreef dop het volgende:
[..]
En als god je vergeeft dan hoef je jezelf niet deze vraag te stellen?
Dan is alles in orde?
Ik zie geen enkel verschil!
okay? Wat leg ik je in de mond?quote:Op woensdag 11 december 2019 11:03 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Nu leg je me woorden in de mond volgens mij.
Wat ik probeerde te zeggen is dat de situaties niet vergelijkbaar zijn. Niet dat het niet belangrijk is dat mensen elkaar (om niet) vergeven.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:13 schreef dop het volgende:
[..]
okay? Wat leg ik je in de mond?
Jij haalt aan waarom we niet voor een ander kunnen vergeven. Waarom zou god dat dan wel kunnen.
De vergeving door God is een soort drogreden om de zogenaamde schuldige natuur van de mens te vergeven. Die schuld is op voorhand al een verzinsel.
alleen kun je dat niet uitleggen.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:17 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Wat ik probeerde te zeggen is dat de situaties niet vergelijkbaar zijn.
vergeving om niet, doe je voor jezelf, je eigen ego.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:17 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Wat ik probeerde te zeggen is dat de situaties niet vergelijkbaar zijn. Niet dat het niet belangrijk is dat mensen elkaar (om niet) vergeven.
Dat kan ik best uitleggen hoor. Maar ik weet niet of je het begrijpt.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:20 schreef dop het volgende:
[..]
alleen kun je dat niet uitleggen.
Het valt namelijk niet uit te leggen tenzij je op voorhand maar aanneemt dat iedereen schuldig word geboren.
Die vergeving is er niet voor de zogenaamde dader in dit geval.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:23 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Dat kan ik best uitleggen hoor. Maar ik weet niet of je het begrijpt.
God is schepper en heeft daarom autoriteit over iedereen.
Een mens kan die positie niet innemen.
Als je wordt vergeven door iemand anders, neemt dat niet de schuld weg ten opzichte van God, die autoriteit heeft.
Als iemand je auto steelt, kan je die persoon wel vergeven, maar als hij vervolgd wordt en schuldig wordt bevonden, wordt toch een straf opgelegd. Want dat is de wet. Dus de rechter bepaalt en de rechter is God. Daarom gaat het om 2 verschillende situaties.
Ik heb het niet gehad over 'schuldig worden geboren', dat haal je er nu zelf bij.
Het belang van autoriteit en wetten is dat het leven wordt beschermd.
God, de wet en schuld zijn er niet om je het leven zuur te maken, maar om het leven te preserveren en geluk te waarborgen.
Als iedereen zich aan de wetten van God zou houden, zouden de volgende dingen niet meer bestaan:
- oorlog
- moord
- verkrachting
- pedofilie
- mensenhandel
- diefstal
- corruptie
- uitbuiting
- allerlei problemen als gevolg van hebzucht
- pesten
- mishandeling
- bedrog
- oplichting
- egoďsme
- uitbuiting
- enz. enz.
Stel je voor hoe de wereld eruit zou zien zonder al die dingen. Dat kunnen wij niet eens denk ik. De hele wereld is gebouwd op overtredingen van Gods wet. Want dat is de menselijke natuur.
Iedereen is wel ergens schuldig aan. Niemand heeft zijn naasten perfect liefgehad.
Dus iedereen heeft ook vergeving nodig.
Maar hij heeft die wet zelf gemaakt én wist als alwetende dat de mens zich niet aan de wet zou (kunnen) houden. Dus waar slaat het creëren van die wet dan uberhaupt op? In het verlengde daarvan; waar slaat de schepping van de mens dan uberhaupt op?quote:Op woensdag 11 december 2019 10:47 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Maar het is niet alleen omdat 'anders de wet niet wordt vervuld'. Want de wet had kunnen worden vervuld als jij zelf gewoon je straf zou ondergaan.
Hij heeft zelf de wet gemaakt en is almachtig. Waarom dan niet de wet aanpassen of laten vallen? Gaat God gebukt onder zijn eigen wet waarvan hij wist wat het gevolg zou zijn?quote:Dus waarom laat hij jou zelf niet zonder meer de straf ondergaan? Omdat die rechter te veel om je geeft om je te veroordelen en te laten sterven.
Waarom moet het per se een offer zijn en niet bijv. spijtbetuiging op de dag des oordeels? En is het wel echt een volledig offer aangezien Jezus niet de eeuwigheid in de hel hoeft door te brengen terwijl dat eigenlijk wel de straf is die er voor staat?quote:Dus uit genade neemt hij jouw schuld op zich en ondergaat zelf de straf die de wet eist. En daarmee ga jij vrijuit.
Dat snap ik; ik bedoel dat er blijkbaar buiten die twee opties geen andere uitweg is.quote:Op woensdag 11 december 2019 10:47 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Ja, en nee.
Het eerste deel klopt.
Maar het is niet alleen omdat 'anders de wet niet wordt vervuld'. Want de wet had kunnen worden vervuld als jij zelf gewoon je straf zou ondergaan.
Die vergeving is er voor iedereen, dankzij de dood van Jezus Christus.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:39 schreef dop het volgende:
[..]
Die vergeving is er niet voor de zogenaamde dader in dit geval.
Die vergeving is er voor god zelf, om de hele valse goddelijke constructie in stand te houden.
Vergeving is namelijk onvoorwaardelijk, en dat ontbreekt aan het hele verhaal.
De bijbel is dan ook geen mooiere voorstelling van zaken dan de werkelijkheid.quote:Het rijtje met zonde die jij opnoemt, komen in de bijbel voor, en worden vaak helemaal niet als een probleem gezien.
Sterker nog god maakt zichzelf maar al te vaak schuldig aan zijn eigen wetten, als we de bijbel mogen geloven.
Nee, die is er inderdaad niet. Ten minste niet als je zowel de wet wilt handhaven en dus rechtvaardig wilt zijn, en tegelijkertijd iedereen wil vergeven omdat je genadevol bent.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:49 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Dat snap ik; ik bedoel dat er blijkbaar buiten die twee opties geen andere uitweg is.
Dat is jouw persoonlijke mening. Ik vind er niets absurds aan. Het is een kwestie van een dilemma: of je laat de hele mensheid zelf de prijs voor hun daden betalen, of je betaalt die prijs in hun plaats.quote:Wat mij fascineert, is dat jij (en andere christenen) deze theologie heel rationeel kunnen uitleggen, op bijna juridische wijze, terwijl het in de kern een uiterst absurde situatie is.
Volgens mij begrijp je niet hoe de wet een expressie is van een realiteit die direct voortvloeit uit het gegeven dat God is en niet kan verdwijnen.quote:In jouw analogie hebben we te maken met een rechter, die een wet hanteert voor eigengeschapen wezens, en vervolgens zodanig gebonden is aan die wet ("De rechter kan namelijk zijn wet niet aan de kant schuiven; De wet is een uitdrukking van Gods wezen/essentie/karakter") dat hij moet kiezen tussen de eeuwige dood van die wezens, of zelf de ultieme straf volgens zijn eigen wet te ondergaan. En dat verkoop je dan als een vorm van ultieme liefde.
Ik weet niet of je het snapt, omdat je het paradigma niet aanhangt. Misschien geldt dit wel:quote:Ik snap de theologie erachter wel, ik vind het alleen ronduit absurd. Het verschilt daarin voor mij niet van al die andere religieuze constructies.
En dat vind ik dus absurd. Maar wat schiet jij daarmee op?quote:Jij ziet die bloedoffers uit het OT als voorproef op de komst van de messias. Ik zie de theologie rondom Jezus' kruisdood als een Hellenistisch voortborduursel op diezelfde offercultus. Dat snijdt voor mij perfect hout
Wat ik dus probeer uit te leggen is dat die wet niet is 'gemaakt', maar een expressie is van Zijn karakter en daarom niet anders kan zijn dan Hij is, want God verandert niet.quote:Op woensdag 11 december 2019 13:47 schreef Ronald-Koeman het volgende:
[..]
Maar hij heeft die wet zelf gemaakt én wist als alwetende dat de mens zich niet aan de wet zou (kunnen) houden. Dus waar slaat het creëren van die wet dan uberhaupt op? In het verlengde daarvan; waar slaat de schepping van de mens dan uberhaupt op?
Daar kan ik alleen een theologisch antwoord op geven. In de bijbel wordt beschouwd dat het leven in het bloed zit. Daarom is een bloedoffer nodig, omdat de prijs voor de zonde de dood is. Er moet een leven worden ontnomen en daarvoor is bloed nodig.quote:Waarom moet het per se een offer zijn en niet bijv. spijtbetuiging op de dag des oordeels? En is het wel echt een volledig offer aangezien Jezus niet de eeuwigheid in de hel hoeft door te brengen terwijl dat eigenlijk wel de straf is die er voor staat?
Dat vind ik altijd een dooddoener; omdat ik niet meega in de christelijk-theologische 'logica' zou ik het niet snappen. Volgens mij snap ik het prima.quote:Op woensdag 11 december 2019 14:41 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Ik weet niet of je het snapt, omdat je het paradigma niet aanhangt.
Praktisch? Niks. Wat dat betreft hecht ik meer waarde aan spirituele kennis waar ik in het dagelijkse leven direct wat aan heb. Maar religie en de bijbehorende manieren van denken fascineert me wel mateloos, omdat het me een boel leert over hoe mensen nou precies denken.quote:En dat vind ik dus absurd. Maar wat schiet jij daarmee op?
Sinds wanneer snap je het?quote:Op woensdag 11 december 2019 15:07 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Dat vind ik altijd een dooddoener; omdat ik niet meega in de christelijk-theologische 'logica' zou ik het niet snappen. Volgens mij snap ik het prima.
En wat heb je deze keer allemaal geleerd?quote:Praktisch? Niks. Wat dat betreft hecht ik meer waarde aan spirituele kennis waar ik in het dagelijkse leven direct wat aan heb. Maar religie en de bijbehorende manieren van denken fascineert me wel mateloos, omdat het me een boel leert over hoe mensen nou precies denken.
Het christendom, christelijke theologie(ën), christenen of de bijbel?quote:Het enige wat ik doe is het christendom als een cultuur-historisch verschijnsel opvatten, zoals elke andere religie. Dat doen christenen vaak ook bij andere religies, lijkt me, dus zo absurd is dat niet.
Is dit op zich al niet een heel bijzondere uitspraak? Dat God een mens schept die hem van nature (!) niet aanneemt? En dat ook helemaal niet kan? Zeer wonderlijk....quote:Op woensdag 11 december 2019 14:41 schreef Ali_Kannibali het volgende:
1 Korinthiërs 2:14 Maar de natuurlijke mens neemt de dingen van de Geest van God niet aan, want ze zijn dwaasheid voor hem. Hij kan ze ook niet leren kennen, omdat ze geestelijk beoordeeld worden.
God schiep de mens niet in die staat.quote:Op woensdag 11 december 2019 15:40 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Is dit op zich al niet een heel bijzondere uitspraak? Dat God een mens schept die hem van nature (!) niet aanneemt? En dat ook helemaal niet kan? Zeer wonderlijk....
Was het rechtvaardig dat een onschuldig iemand gestraft werd voor de zonden van een ander? Dit zie je overigens veel vaker in de Bijbel. Ik heb dit al eerder aan je gevraagd.quote:Op woensdag 11 december 2019 14:53 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Jezus hoefde echter niet eeuwig dood te blijven, omdat hij geen zonden had begaan. Daarom was het rechtvaardig om weer op te staan uit de dood.
Ow nu komt het niet uit en heeft god niet alles geschapen?quote:Op woensdag 11 december 2019 15:44 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
God schiep de mens niet in die staat.
Wij zijn kinderen van Adam en Eva, volgens de bijbel. Dus wij hebben helaas ook hun gevallen natuur geërfd. Zo zit het leven in elkaar, of ik het nu leuk vind of niet.quote:Op woensdag 11 december 2019 15:46 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Was het rechtvaardig dat een onschuldig iemand gestraft werd voor de zonden van een ander? Dit zie je overigens veel vaker in de Bijbel. Ik heb dit al eerder aan je gevraagd.
Als God 100% rechtvaardig is dan kan zoiets natuurlijk nooit.
Dan kan ons dus niets aangerekend worden.quote:Op woensdag 11 december 2019 15:56 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Wij zijn kinderen van Adam en Eva, volgens de bijbel. Dus wij hebben helaas ook hun gevallen natuur geërfd. Zo zit het leven in elkaar, of ik het nu leuk vind of niet.
Het is niet rechtvaardig of onrechtvaardig, het is gewoon zoals het is.quote:Op woensdag 11 december 2019 15:57 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Dan kan ons dus niets aangerekend worden.
Je geeft geen antwoord op de vraag of het rechtvaardig is.
Adam en Eva hadden dus ook een gevallen natuur, geschapen door God.quote:Op woensdag 11 december 2019 15:56 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Wij zijn kinderen van Adam en Eva, volgens de bijbel. Dus wij hebben helaas ook hun gevallen natuur geërfd. Zo zit het leven in elkaar, of ik het nu leuk vind of niet.
Nee, dat klopt niet. Die kregen ze pas toen ze zondigden. Daarvoor hadden ze geen gevallen natuur, maar de oorspronkelijke ongevallen natuur waarmee God ze had geschapen.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:07 schreef dop het volgende:
[..]
Adam en Eva hadden dus ook een gevallen natuur, geschapen door God.
Je erfelijkheid veranderd niet door je daden.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:08 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Nee, dat klopt niet. Die kregen ze pas toen ze zondigden. Daarvoor hadden ze geen gevallen natuur, maar de oorspronkelijke ongevallen natuur waarmee God ze had geschapen.
Op het moment dat ze zondigden, scheidden ze zich af van God.
Daardoor werd kwaadaardigheid onderdeel van hun natuur.
Erfzonde is niet bijbels.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:21 schreef dop het volgende:
[..]
Je erfelijkheid veranderd niet door je daden.
Die erfzonde is een constructie.
Dus als jij een moord pleegt zullen je kinderen ook moordenaars zijn.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:28 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Erfzonde is niet bijbels.
Je erft een gevallen natuur waardoor je een natuurlijke neiging tot zondigen hebt. Je wordt verantwoordelijk gehouden voor je daden, niet voor je gevallen natuur.
En je geweten dient als een soort scheidsrechter, een stem van God zelfs als je niet met God bent.
Nee, dat is grote onzin. Ik zeg dit helemaal niet.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:35 schreef dop het volgende:
[..]
Dus als jij een moord pleegt zullen je kinderen ook moordenaars zijn.
Hoe kun je zulke onzin geloven.
Niet in de zin zoals jij het hier gebruikt. Iets waar je op afgerekend wordt.quote:
Dus we worden er niet op afgerekend maar erven het wel.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:44 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Nee, dat is grote onzin. Ik zeg dit helemaal niet.
[..]
Niet in de zin zoals jij het hier gebruikt. Iets waar je op afgerekend wordt.
Iemand iets aanrekenen wat hij niet gedaan heeft vind jij niet onrechtvaardig maar gewoon "zoals het is"?quote:Op woensdag 11 december 2019 16:05 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Het is niet rechtvaardig of onrechtvaardig, het is gewoon zoals het is.
Daarvoor ook wel, maar dat doet er verder niet zo toe.quote:Op woensdag 11 december 2019 15:15 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Sinds wanneer snap je het?
Sinds dat ik het hier heb uitgelegd of daarvoor ook al?
[..]
Het bevestigt mijn beeld dat mensen zelfs de meest absurde en onredelijke ideeën heel goed redelijk kunnen laten klinken met de juiste verwoording. Voor mij persoonlijk is het qua ervaring alsof ik een Flat Earther zijn wereldbeeld hoor uitleggen.quote:En wat heb je deze keer allemaal geleerd?
Het christendom, christelijke theologie(ën) en de bijbel. Dat verpak ik voor het gemak even als "het christendom".quote:Het christendom, christelijke theologie(ën), christenen of de bijbel?
Ik heb hierboven gezegd dat die zondigheid het gevolg was van de eerste zonde van Adam en Eva.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:48 schreef dop het volgende:
[..]
Dus we worden er niet op afgerekend maar erven het wel.
Eigenlijk is die zondigheid spontaan ontstaan?
God niks mee van doen?
Snap je het zelf wel?
Hoe gebruik ik erfzonde?
Ik geloof niet in erfzonde, dat is nu juist mijn punt.
Erfzonde is een christelijk verzinsel.
Bedankt voor de toelichting.quote:Op woensdag 11 december 2019 17:02 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Daarvoor ook wel, maar dat doet er verder niet zo toe.
[..]
Het bevestigt mijn beeld dat mensen zelfs de meest absurde en onredelijke ideeën heel goed redelijk kunnen laten klinken met de juiste verwoording. Voor mij persoonlijk is het qua ervaring alsof ik een Flat Earther zijn wereldbeeld hoor uitleggen.
Mijn opvatting is dan ook dat er eigenlijk geen scheidlijn is tussen pseudowetenschap en theologische opvattingen. Astrologie, christelijke theologie en ideeën zoals Scientology en Flat Earth zijn voor mij allemaal een vorm van doorgeschoten patroonherkenning en zingeving.
[..]
Het christendom, christelijke theologie(ën) en de bijbel. Dat verpak ik voor het gemak even als "het christendom".
Terwijl ik juist zeg dat ons niet wordt aangerekend dat we een gevallen natuur hebben, maar de daden die we doen.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:51 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Iemand iets aanrekenen wat hij niet gedaan heeft vind jij niet onrechtvaardig maar gewoon "zoals het is"?
Dit is wegdraaien Doedel. Alles beter dan toegeven dat het gewoon onrechtvaardig is.
je dreunt de christelijke doctrine braaf op.quote:Op woensdag 11 december 2019 17:02 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Ik heb hierboven gezegd dat die zondigheid het gevolg was van de eerste zonde van Adam en Eva.
Toen is hun natuur gevallen en sindsdien maakt ook kwaadaardigheid deel uit van hun natuur, terwijl dat eerst niet zo was.
De rest van de mensheid heeft die gevallen natuur geërfd.
God is de enige kwade in het verhaal. Hij was het die zo'n boom perse moest plaatsen om de mensen te testen. Het is als tegen een kind zeggen dat ze het lekkerste snoepje uit de trommel niet mogen, dat werkt niet. En dat is maar goed ook, hoe anders moeten we aan kennis komen. Dan moet je af en toe wat proberen. Adam en Eva deden daarom ook niets kwaad.quote:Op woensdag 11 december 2019 17:02 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Ik heb hierboven gezegd dat die zondigheid het gevolg was van de eerste zonde van Adam en Eva.
Toen is hun natuur gevallen en sindsdien maakt ook kwaadaardigheid deel uit van hun natuur, terwijl dat eerst niet zo was.
De rest van de mensheid heeft die gevallen natuur geërfd.
Het is een uitleg van en verklaring voor het kwaad in de wereld en in de mens, plus een uitleg van hoe je uit die cirkel kunt breken: dankzij Jezus.quote:Op woensdag 11 december 2019 17:09 schreef dop het volgende:
[..]
je dreunt de christelijke doctrine braaf op.
Maar het is onzin dat wij op deze manier iets kunnen erven.
Je maakt iets een feit terwijl er geen enkel bewijs voor is.
Adam en Eva leefden in een paradijs. Ze hadden alles. Maar ze lieten inderdaad begeerte vrij spel. Dat was hun ondergang. Maar nodig of onvermijdelijk was het niet. Er was namelijk geen enkele reden om te geloven in de woorden van de slang. Die had helemaal niets voor ze gedaan.quote:Op woensdag 11 december 2019 17:43 schreef Panterjong het volgende:
[..]
God is de enige kwade in het verhaal. Hij was het die zo'n boom perse moest plaatsen om de mensen te testen. Het is als tegen een kind zeggen dat ze het lekkerste snoepje uit de trommel niet mogen, dat werkt niet. En dat is maar goed ook, hoe anders moeten we aan kennis komen. Dan moet je af en toe wat proberen. Adam en Eva deden daarom ook niets kwaad.
Maar het kwaad zat wel al in de mens, we zijn (volgens het verhaal) namelijk naar God's evenbeeld geschapen. God is zeker goed, dan denk ik aan de schepping, de uittocht, het offer van Jezus. Maar er zit zeker ook kwaad in God..... Zelfs Jezus zag dat in, toen hij (volgens het verhaal) uitriep waarom God hem verlaten had.
Net zoals die boom heeftquote:Op woensdag 11 december 2019 18:51 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Adam en Eva leefden in een paradijs. Ze hadden alles. Maar ze lieten inderdaad begeerte vrij spel. Dat was hun ondergang. Maar nodig of onvermijdelijk was het niet. Er was namelijk geen enkele reden om te geloven in de woorden van de slang. Die had helemaal niets voor ze gedaan.
Dit is niet hoe het zou moeten hoor..quote:Op woensdag 11 december 2019 19:53 schreef Panterjong het volgende:
[..]
Net zoals die boom heeft
God ook de slang gemaakt als onderdeel van zijn plan. De slang deed z'n taak door de mens te verleiden. En de mens koos het goede door van de vrucht te eten. Niet langer waren ze onwetend. Ze rukten zich los van hun Vader. Ze zetten een stap naar volwassenheid. Ze konden eindelijk mens zijn. God gebruikte de slang om zijn schepping af te maken. Want een mens is pas een mens als die weet wat goed en wat kwaad is en de mens is pas een mens als die lijdt.
Hun ondergang was hun redding en met de zondeval was de schepping pas af.
We zijn allemaal schuldig, en het gaat niet om de straf, het gaat dat we dat met het diepste van ons voelen dat we met de gehele mensheid schuldig staan voor God.quote:Op woensdag 11 december 2019 16:35 schreef dop het volgende:
[..]
Dus als jij een moord pleegt zullen je kinderen ook moordenaars zijn.
Hoe kun je zulke onzin geloven.
Hoe zo niet bijbels?
https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Erfzonde
quote:Op dinsdag 10 december 2019 14:34 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Wat betekent het precies dat iemand anders voor mijn zonden moet "betalen"? Dat is in mijn ogen ook "anarchie". Ik vind het in elk geval raar.
Ook niet zo gek natuurlijk: het is ontstaan vanuit het offerdenken, het idee dat je een beest moet slachten om god tevreden te houden of een soort kosmische orde in stand te houden.
Als je ziet op je eigen schuld en zwakheid wil je alsnog heilig leven voor God, je wilt God de hoogst mogelijke plaats geven in je leven omdat Hij dat waard is.quote:Op dinsdag 10 december 2019 17:03 schreef dop het volgende:
[..]
En als god je vergeeft dan hoef je jezelf niet deze vraag te stellen?
Dan is alles in orde?
Ik zie geen enkel verschil!
Door de zondeval wilt de mens niets van God weten, door Zijn genade zend hij Zijn Zoon uit die behagen in schenkt om mensen te verlossen van de zonde ook al falen de mensen en zullen ze dat altijd doen.quote:Op woensdag 11 december 2019 15:40 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Is dit op zich al niet een heel bijzondere uitspraak? Dat God een mens schept die hem van nature (!) niet aanneemt? En dat ook helemaal niet kan? Zeer wonderlijk....
Als het goed is gelooft de protestant dat nietquote:Op woensdag 4 december 2019 00:18 schreef HetDonkertAan het volgende:
Ik zelf ben katholiek gedoopt. Maar nooit echt praktiserend met hrt katholicisme bezig geweest.
Van een afstand bekeken vind ik hrt protestantse geloof tov het katholieke geloof meer down to earth, meer sober.
Zo zijn bijvoorbeeld de kerkgebouwen soberder dan bij de katholieken.
Protestantisme lijkt mij eerlijkheid hoger in t vaandel te hebben staan dan katholicisme.
Bij de katholieken ligt de nadruk mijn inziens meer op feesten en vieren en op het uiten van emoties.
Bij het Protestantisme ligt de nadruk meer op het controle krijgen over emoties.
Het Protestantisme is mijn inziens ook wat kouder dan het katholicisme.
Wat serieuzer.
Hoewel ik katholiek ben gedoopt kom ik er steeds meer achter dat ik het Protestantisme meer waardeer op verschillende vlakken dan het katholicisme.
Een religie mag van mij part sober zijn.
Daar mag over worden nagedacht.
En de warmte die lijkt te missen tov het katholicisme is dan misschien niet zichtbaar aanwezig in de gebouwen, liederen en gedrag van een protestant. De protestant gelooft dat die warmte in hem zelf zit en de katholiek gelooft dat die warmte enkel door de kerk gecreëerd wordt of tijdens tijd van feest...
Ach, elk geloof heeft zo zijn mooie en minder mooie kanten.
Ik kan beide religies wel waarderen.
Dit laat God toe of uit straf voor onze zonde.quote:Op donderdag 5 december 2019 10:44 schreef hoatzin het volgende:
[..]
En volkerenmoord dan?
Of mensen straffen voor de zonden van een ander?
Past dat wel bij die zogenaamde god van liefde?
Mag ik vragen wat de woorden van de Heilige Doop je ook wat zegt ?quote:Op woensdag 13 november 2019 15:29 schreef Nismo91 het volgende:
Protestante die maken er toch altijd zo’n heel feestje van in de kerk toch ? Dat vind ik wel gaaf, maar ik geloof eigenlijk nergens in dus ik heb verder geen mening hier over![]()
Heb mijn kids wel laten dopen zodat ze er later zelf iets mee kunnen doen als ze dat willen.
Wat vind jij dan van het protestantisme ?quote:Op donderdag 21 november 2019 22:57 schreef DecoAoreste het volgende:
[..]
Dat klinkt plausibel![]()
Wat wel belangrijk is je te realiseren is dat de relatief recente tegenstellingen tussen kerkstromingen in die tijd nog niet bestonden. Pas na een jaar of 1000 splitste de kerk zich in een katholieke en oosters-orthodoxe kerk, en nog weer 500 jaar later kwam de reformatie. De canon van de Bijbel is omstreeks de 4e eeuw vastgelegd door de vroege kerk, en samengesteld uit de overgeleverde geschriften waarover je spreekt, waarvan werd vastgesteld dat ze Goddelijk waren geďnspireerd. De vroege kerk werd wel 'katholiek' genoemd, wat gewoon 'algemeen' betekent.
Waar je over kan discussiëren is welke huidige kerk het meeste aanspraak maakt om de voortzetting te zijn van die oorspronkelijke kerk. Rooms-katholiek, orthodox en protestant maken er allemaal aanspraak op. Misschien is een van die claims correct, misschien ligt de waarheid ergens in het midden. Naar mijn idee heeft de R-K kerk de beste papieren. Daar hoef je het overigens van mij niet per se mee eens te zijn hoor, zolang je maar niet met valse beschuldigingen komt
Nee.quote:Op woensdag 11 december 2019 20:53 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
Mag ik vragen wat de woorden van de Heilige Doop je ook wat zegt ?
Ze zeggen mij niets.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:08 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
Zeggen de woorden je niets / Of wil je niet zeggen wat ze jou te zeggen hebben ?
Hoe kom je daar vanuit het verhaal gezien op?quote:Op woensdag 11 december 2019 20:35 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
Dit is niet hoe het zou moeten hoor..
God heeft de aarde gemaakt als een paradijs waar alles perfect was. De duivel heeft de mensheid verleid om van de vruchten te eten (duivel beproefde Adam/Eva, net als dat hij dat ook met ons kan doen als we wat moe zijn en we naar films/ergers kijken.)
Het kwade is door de duivel gekomen niet door God.
Ik ben van overtuiging dat de slang destijds de duivel was.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:11 schreef Panterjong het volgende:
[..]
Hoe kom je daar vanuit het verhaal gezien op?
De duivel komt in het verhaal toch helemaal niet voor? Er staat wel dat het God was die de slang, listig als die was, maakte.
De duivel is een gevallen engel, ja God wist van te voren dat Hij de engel zou schapen en dat hij de mensen zou verleiden. Toch is de duivel pas 'actief gemaakt' toen hij de kans zag om Eva te verleiden.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:11 schreef Panterjong het volgende:
[..]
Hoe kom je daar vanuit het verhaal gezien op?
De duivel komt in het verhaal toch helemaal niet voor? Er staat wel dat het God was die de slang, listig als die was, maakte.
Ja wij zijn vroeger iemand verloren in ons gezin daarvoor zijn wij wel vaker naar de kerk geweest.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:10 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
Ah oke.
Ben je later nog wel eens naar de kerk gegaan ?
Ah joh, heftig.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:25 schreef Nismo91 het volgende:
[..]
Ja wij zijn vroeger iemand verloren in ons gezin daarvoor zijn wij wel vaker naar de kerk geweest.
Hoe weet je dat dit Gods karakter is en niet een gemaakte wet? Volgens Paulus is die wet wel degelijk gemaakt "zonder bloedvergieten geen vergeving"...quote:Op woensdag 11 december 2019 14:53 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Wat ik dus probeer uit te leggen is dat die wet niet is 'gemaakt', maar een expressie is van Zijn karakter en daarom niet anders kan zijn dan Hij is, want God verandert niet.
Je geeft alleen maar theologische antwoorden. Ieder weldenkend mens zal door hebben dat het drogredenen en cirkelredeneringen zijn...quote:Daar kan ik alleen een theologisch antwoord op geven.
Ook dit is een drogreden. Al zou het leven in het bloed zitten, dan moet je wel 85 stappen maken om daar in te lezen "daarom is een bloedoffer nodig"...quote:In de bijbel wordt beschouwd dat het leven in het bloed zit. Daarom is een bloedoffer nodig, omdat de prijs voor de zonde de dood is. Er moet een leven worden ontnomen en daarvoor is bloed nodig.
Dat is dus weer een drogreden. Er moet een leven genomen worden zeg je zelf. En of die van jezelf is of van Jezus maakt dan niks uit. Nu is het een nep\fake offer. Vooral als je beseft dat Jezus nu al 2000 jaar op de troon van God zit en de beden aanhoort van allerlei devote gelovigen. En dat voor een dagje pijn lijden op Aarde...quote:Jezus hoefde echter niet eeuwig dood te blijven, omdat hij geen zonden had begaan. Daarom was het rechtvaardig om weer op te staan uit de dood.
Op basis van geloof dus, op basis van de schrift kun je niet beweren dat de slang de duivel is.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:13 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
Ik ben van overtuiging dat de slang destijds de duivel was.
Misschien lijkt het alsof de duivel 1 persoon is en op maar 1 plek tegelijk aanwezig kan zijn.
Het is een engel, hij is natuurlijk niet almachtig en alzienlijk en zal niet op meerdere plaatsen kunnen zijn maar wel op meer dan 1, discotheken, etc.
De verzoeker en dat was de duivel in de vorm en de gestalte van de slang.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:45 schreef Panterjong het volgende:
[..]
Op basis van geloof dus, op basis van de schrift kun je niet beweren dat de slang de duivel is.
Je schuift daarmee wel in de schoenen dat God de duivel geschapen heeft.
Er staat in de bijbel dat God de slang heeft geschapen. Er staat in de bijbel dat God het kwade gemaakt heeft. Nergens staat in de bijbel dat God de duivel gemaakt heeft
Ik was toen echt nog maar een jochie van een paar jaar oud, een mis noemde ze zoiets.. maar ik moet ook eerlijk zijn dat ik er daarna nooit meer iets mee heb gedaan.. ben alleen nog in de kerk geweest om mijn kinderen te laten dopen. Mooi dat het nog steeds bestaat..quote:Op woensdag 11 december 2019 21:26 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
Ah joh, heftig.
Hebben de mensen in de kerk jullie geholpen met rouwbewerking ed ?
Ik lees nergens dat God de engelen geschapen heeft. Ik zie God meer als de minister president van de engelen. God is door de mens geschapen net als zijn engelen.quote:Op woensdag 11 december 2019 21:51 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
De verzoeker en dat was de duivel in de vorm en de gestalte van de slang.
Het is zeker dat het de duivel was (Openbaring 12: ( : Een boze geest door de schepping een engel van het licht maar door de zonde een afvallige geworden.
Ook engelen zijn maaksels van God
Misschien vind je dit interessantquote:Op woensdag 11 december 2019 21:51 schreef Geytenbeekje het volgende:
[..]
De verzoeker en dat was de duivel in de vorm en de gestalte van de slang.
Het is zeker dat het de duivel was (Openbaring 12: ( : Een boze geest door de schepping een engel van het licht maar door de zonde een afvallige geworden.
Ook engelen zijn maaksels van God
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |