Gewoon de h wegrekenen, dus kWh delen door 3600 seconden.quote:Op donderdag 11 september 2014 20:34 schreef Prutseltje het volgende:
Hallo forumers,
Voor mijn profielwerkstuk moet ik bepaalde berekeningen doen maar ik kan er totaal niet uitkomen! Namelijk ik moet berekenen hoeveel een zonnepaneel oplevert in Watt. (voor een vergelijking met windmolens) Ik heb op een infosite een nummer gevonden, maar dit was in kWh. Hieronder me eerste berekening:
105.5 megawatt (22 windmolens)
120kW per vierkante meter zonnepaneel - 880 vierkante meter aan zonnepaneel
Vervolgens kwam ik erachter dat dit totaal niet logisch was, anders zou heel Nederland al vol met zonnepanelen liggen! Dus de vraag is, hoe kan ik de 120kWh terugrekenen naar Watt?
Ik hoop echt dat iemand mij uit de put kan helpen hiermee, alvast bedankt :S
Klopt. Als je zelf ook maar weet waaromquote:Op dinsdag 23 september 2014 22:33 schreef MonoIith het volgende:
Ik wil even weten of dit goed is of niet.
Rijpen = exotherm proces
Sublimeren = endotherm proces
Stollen = exotherm proces
Smelten = endotherm proces
Verdampen = endotherm proces
Condenseren = exotherm proces.
Ken je sinus, cosinus en tangens? Deze kun je hier namelijk gebruiken. Als je de hellinghoek θ noemt, geldt:quote:Op woensdag 5 november 2014 18:35 schreef Nelvalhil het volgende:
Beste FOKers! Ik kom hier gewoon niet uitIk moet een hellingshoek berekenen voor natuurkunde, de desbetreffende baan is 24,75 meter lang, en het verschil tussen het begin en het einde van de baan is 1 meter in hoogte. Nu heb ik ten eerste geen idee of ik dit in graden of procenten moet berekenen, ik had eerst procenten (1:24,75x100 ~4%) maar als ik dit nou wil omrekenen naar graden denk ik niet dat ik het goed doe
Iemand enig idee hoe ik dit kan uitrekenen als ik het in graden wil hebben? Zie door de bomen het bos niet meer
Godverquote:Op woensdag 5 november 2014 18:43 schreef Alrac4 het volgende:
[..]
Ken je sinus, cosinus en tangens? Deze kun je hier namelijk gebruiken. Als je de hellinghoek θ noemt, geldt:
De vader.quote:Op zondag 9 november 2014 20:07 schreef loekk het volgende:
wie bepaald of het een mannetje of vrouwtje wordt ?
http://mathworld.wolfram.com/Reflection.htmlquote:Op woensdag 19 november 2014 23:07 schreef jatochneetoch het volgende:
Ik ben ff de weg kwijt met vectoren.
Ik heb een muur en een balletje die daar tegen aan stuitert.
de muur bestaat uit twee vectoren: a het beginpunt en b de vector ten opzichte van dat beginpunt.
Het balletje heeft ook twee vectoren, x de positie en v de snelheid.
Als het balletje tegen de muur stuitert moet v veranderd worden, maar hoe?
Waarschijnlijk met wat sinusjes en cosinusjes, maar mijn hersens werken niet mee
iemand die me kan helpen?
Thnx het is me een beetje duidelijk, alleen nou moet ik de eenheidsnormaalvector hebben van x naar b.quote:Op woensdag 19 november 2014 23:21 schreef t4rt4rus het volgende:
[..]
http://mathworld.wolfram.com/Reflection.html
Dat de ene met een hoofdletter is geschreven en de ander niet.quote:Op donderdag 20 november 2014 00:08 schreef jatochneetoch het volgende:
En wat is het verschil tussen een normaal vector met een hoofdletter en met een kleine letter?
De essentie van deze vraag is of je een reactievergelijking met een ionrooster kloppend kan maken.quote:Op maandag 24 november 2014 19:58 schreef Munchlax het volgende:
Mensen, ik ben helemaal door de war. (scheikunde)
De vraag is heel simpel, maar ik vraag me af hoe ze aan deze index komen en waar je dit kan vinden.
Geef van de volgende reacties de reactievergelijking
De reactie tussen ijzer(III)oxide en koolstofmono-oxide waarbij vast ijzer en koolstofdioxide worden gevormd.
Dan is het antwoord:
Fe(2)O(3) + 3CO -> 2Fe + 3CO(2)
De getallen tussen haakjes zijn de index!!!
Hoe komen ze aan bij bijvoorbeeld Fe, aan die 2 als indexcijfer? Waar kan je dat aflezen in je binas?
Dit is mijn vraag. Help pz
Wel meer, thanks.quote:Op maandag 24 november 2014 20:32 schreef yosander het volgende:
[..]
De essentie van deze vraag is of je een reactievergelijking met een ionrooster kloppend kan maken.
Zoals je misschien weet komen ijzerionen voor als Fe2+ of als Fe3+ (als je dit niet wist: onthoud!).
Gegeven is dat het ijzeroxide bestaat uit Fe3+-ionen. Zoals je weet hebben zuurstofionen (O2-) een lading van 2-. IJzer(III)oxide is bestaat dus uit ionen met een lading van 3+ en 2-. Dit moet kloppend gemaakt worden, omdat de lading van een ijzeroxide molecuul neutraal moet zijn.
Snap je het zo?
Bedoel je N2 of N2?quote:Op maandag 24 november 2014 20:52 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Wel meer, thanks.
Nee maar dan zie ik bijvoorbeeld N^2 en dan denk ik: hoe komen ze aan die 2, waar van weten ze dat.
dus als ik een reactievergelijking moet maken, dat ik wel de index nodig heb.
Ik ben echt confused, H en O hebben altijd 2 toch?
zou chill zijn als je me helpt sander, word gewaardeerd.. Morgen toets en ben stressed
Ik bedoel N met de 2 als index.quote:Op maandag 24 november 2014 20:58 schreef yosander het volgende:
Geef anders nog eens wat voorbeeldvragen waar je niet uitkomt, dan help ik je graag (lekker studieontwijkend gedrag van mij dit)
Mijn scheikunde docent heeft deze bedacht: HONFBrICl. En P4 en S8 natuurlijk.quote:Op maandag 24 november 2014 21:01 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Ik bedoel N met de 2 als index.
Nee maar sander, opgaven kan ik als ik weet hoe ik de index krijg.. Tenminste, soms geven ze bijvoorbeeld stikstof, dus dan zou ik N noteren, maar dan moet je dis N^2 noteren. Kan je uit het periodiek systeem niet afleiden aan covalentie wat de index is ofso.
Ty
Ah, maar klopt het dan als ik in een berekening vaststel dat als er 1 mol H3O uit een zwavelzuuroplossing gereageerd heeft met een overmaat OH, dat er 0,5 mol zwavelzuur was?quote:Op maandag 24 november 2014 20:14 schreef GeorgeArArMartin het volgende:
Zwavelzuur is een diprotisch zuur, het afgeven van de twee protonen gaat in twee reacties/stappen:
H2SO4 + H2O ---> HSO4- + H3O+
en
HSO4- + H2O ----> SO42- + H3O+
Beiden zijn evenwichtsreacties, let wel: de bovenste reactie loopt vrijwel af en in de tweede stap ontstaat wél een echt evenwicht.
N^2 = N²quote:Op maandag 24 november 2014 21:01 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Ik bedoel N met de 2 als index.
Nee maar sander, opgaven kan ik als ik weet hoe ik de index krijg.. Tenminste, soms geven ze bijvoorbeeld stikstof, dus dan zou ik N noteren, maar dan moet je dis N^2 noteren. Kan je uit het periodiek systeem niet afleiden aan covalentie wat de index is ofso.
Ty
quote:
Brigitte Organiseert NaaktFeesten In Het Clubhuis Deze kregen wij altijd te horenquote:
Van der Waalskrachten (dus geen bindingen) komen tussen zowel moleculen als atomen voor en zijn afhankelijk van de grootte.quote:Op woensdag 26 november 2014 19:56 schreef Nelvalhil het volgende:
Ik kom er even niet uit, moet weten welke van dit rijtje atoom en welke molecuul bindingen zijn;
Vd waalsbinding
Waterstofbruggen
Polair/apolaire
Vd waalsbinding = tussen de moleculen dus molecuulbinding??
waterstofbruggen= tussen de moleculen dus molecuulbinding??
Polair/apolaire bindingen = in het molecuul dus atoombinding??
Jaquote:Op woensdag 26 november 2014 22:02 schreef yosander het volgende:
Waterstofbruggen inderdaad tussen moleculen (weet je ook welke atomen of groepen deze bindingen kunnen aangaan?)
Tussen atomen en moleculen?quote:Op woensdag 26 november 2014 22:02 schreef yosander het volgende:
Van der Waalskrachten (dus geen bindingen) komen tussen zowel moleculen als atomen voor en zijn afhankelijk van de grootte.
Wat is het verschil tussen een sterk en zwak zuur (of base)?quote:Op woensdag 26 november 2014 20:27 schreef thegirlwiththebirdtattoo het volgende:
heyhey, ik heb morgen een overhoring scheikunde en ik raak altijd in de war met zuren en basen. wat is de notatie van een sterk zuur/base en van een zwak zuur/base, en wat is de notatie van een oplossing van een sterk zuur/base en van een zwak zuur/base? het verschil tussen notatie en oplosvergelijking was belangrijk, daar mocht ik me niet in vergissen.![]()
Ja, Van der Waalskrachten worden veroorzaakt door de elektromagnetische krachten van de elektronen. Het zijn weliswaar hele kleine krachten, maar spelen wel een rol in bijvoorbeeld de kookpunt van een stof. Wat je in ieder geval moet onthouden is dat de krachten groter worden naarmate het atoom of molecuul groter wordt.quote:Op woensdag 26 november 2014 22:04 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
Ja
[..]
Tussen atomen en moleculen?heb dat nog nooit gehoord
Oh ja, natuurlijkquote:Op woensdag 26 november 2014 22:09 schreef yosander het volgende:
[..]
Ja, Van der Waalskrachten worden veroorzaakt door de elektromagnetische krachten van de elektronen. Het zijn weliswaar hele kleine krachten, maar spelen wel een rol in bijvoorbeeld de kookpunt van een stof. Wat je in ieder geval moet onthouden is dat de krachten groter worden naarmate het atoom of molecuul groter wordt.
Je weet wat een mol is?quote:Op dinsdag 2 december 2014 16:59 schreef Munchlax het volgende:
Hallo mensen,
Vorige week postte ik hier wat vragen en werd ik geholpen door yosander, helaas begon ik die dag pas met leren en kreeg ik de volgende dag dus een dikke 3.7 ..
Overmorgen heb ik het se van de 3 hoofdstukken waaronder dat hoofdstuk (de eerste 2 stellen niet veel voor, behalve dat ik polair en apolair nog wat lastig vind)
alleen met h3 heb ik wat problemen, met name zoals jullie al weten: reactievergelijkingen.
Ik heb hier een best simpele vraag, ik snap hoe je aan antwoord a komt, maar b snap ik niet precies (ik weet dat ze het uit de molecuulverhouding halen, maar ik wil het even precies weten)
Lach me niet uit, dit is de simpelste vraag uit dit hoofdstuk volgensmij, maar je moet ergens beginnen.
De vraag
Ammoniak wordt geproduceerd uit stikstof en waterstof.
a: Geef de kloppende vergelijking
b: Leg uit hoeveel mol ammoniak geproduceerd kan worden wanneer uitgegaan van 10 mol waterstof en een overmaat stikstof
Het antwoord
http://imgur.com/55qrOuE
Ja ik weet dat die 2 en die 3 de coefficient aanduiden maar waarom staat er 2/3 en niet 3/2?quote:Op dinsdag 2 december 2014 17:08 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Je weet wat een mol is?
Je weet wat een overmaat stikstof suggereert?
Je hebt 10 mol waterstof voor de pijl, hoeveel ammoniak kan je maken als je 10 hebt, en er 3 nodig is om 2 te vormen?
Het staat er namelijk nogal letterlijk in het antwoordmodel. Kijk even waar alle getallen zitten in de vraag.
De vergelijk zegt eigenlijk:quote:Op dinsdag 2 december 2014 17:30 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Ja ik weet dat die 2 en die 3 de coefficient aanduiden maar waarom staat er 2/3 en niet 3/2?
Dit stuk is niet mn beste kant
Nee, want iets tot de macht -x betekent eigenlijk 1/xquote:Op woensdag 3 december 2014 15:42 schreef Munchlax het volgende:
Nog een klein vraagje trouwens,
de eenheid van bijvoorbeeld de dichtheid is kg/m^-3 , die -3 is toch gewoon 3? Ook overal op internet staat 3, maar in mn boek staat -3.
Ook bij bijvoorbeeld g/mol-1 staat dus die -1 (molaire massa in gram per mol).
Trouwens, Scuidward heel erg bedankt voor de informatie, het is erg fijn om zo'n uitgebreid antwoord te krijgen, zo snap ik het al een stuk meer.
Dankje!quote:Op woensdag 3 december 2014 17:00 schreef netchip het volgende:
[..]
Nee, want iets tot de macht -x betekent eigenlijk 1/xDus kg * m-3 = kg/m3
IJzer(III) is een ijzeratoom met een lading van 3+. Zuurstof heeft een lading van 2-.quote:Op woensdag 3 december 2014 18:23 schreef Munchlax het volgende:
Bij mijn antwoord had ik alles hetzelfde behalve bij Fe2O3, daar had ik Fe3O2, waarom word dit gespiegeld? Kan zijn dat hier een regel voor is maar dat weet ik niet meer dan, iemand duidelijke uitleg?
Nee?quote:Op woensdag 3 december 2014 18:33 schreef Scuidward het volgende:
[..]
IJzer(III) is een ijzeratoom met een lading van 3+. Zuurstof heeft een lading van 2-.
Jij hebt waarschijnlijk gedacht dat de (III) van betrekking was op de zuurstof.
Je had de vraag al eerder gesteld zie ik nu.quote:Op woensdag 3 december 2014 19:09 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Nee?
Die grote cijfers, daarmee duid ik de index aan he, niet de coeffiecient.
Het is een beetje onduidelijk maar geen van de cijfers is een coefficient, allemaal index.
Maar mijn antwoord is Fe3 O2 , dat kan toch?quote:Op woensdag 3 december 2014 19:36 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Je had de vraag al eerder gesteld zie ik nu.
Er staat ijzer (III) oxide.
Die (III) heeft altijd betrekking op de lading van het ijzeratoom in de binding. Zuurstof heeft een vaste lading, bij metalen kan die variëren.
Je kan deze twee atomen maar op een manier combineren. Jouw gespiegelde versie kan simpelweg niet bestaan.
3 x 3 +quote:Op woensdag 3 december 2014 19:41 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Maar mijn antwoord is Fe3 O2 , dat kan toch?
Zodat ze allebei 6 zijn?quote:Op woensdag 3 december 2014 19:46 schreef Scuidward het volgende:
[..]
3 x 3 +
2 x 2 -
Dat komt niet uit, echter:
2 x 3 +
3 x 2 -
Klopt wel. De lading moet in dit geval neutraal zijn.
Die III geeft aan dat het Fe-ion een oxidatiegetal van +3 heeft.quote:Op woensdag 3 december 2014 18:23 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Dankje!
Hierbij heb ik wéér een vraag, deze stof heb ik lang geleden gehad en heb het nu weer, helaas heb ik morgen een SE en begon ik gister pas...
Maarja, elk beetje helpt dus..
Vraag
Geef van deze reactie en de reactievergelijking en noteer de molverhouding onder de vergelijking:
De reactie tussen ijzer(III)oxide en koolstofmono-oxide, waarbij vast ijzer en koolstofdioxide worden gevormd.
Antwoord
Fe2O3(s) + 3CO -> 2Fe + 3CO2
1 mol 3 mol 2 mol 3 mol
Bij mijn antwoord had ik alles hetzelfde behalve bij Fe2O3, daar had ik Fe3O2, waarom word dit gespiegeld? Kan zijn dat hier een regel voor is maar dat weet ik niet meer dan, iemand duidelijke uitleg?
Alvast bedankt
quote:Op woensdag 3 december 2014 20:15 schreef netchip het volgende:
[..]
Die III geeft aan dat het Fe-ion een oxidatiegetal van +3 heeft.Zuurstof heeft een oxidatiegetal van -2, en omdat een zout neutraal is, moet de som van deze getallen 0 zijn. Dat levert dus Fe2O3.
Ja. In dit geval zodat ze allebei 6 zijn.quote:
Als je C al weet zou je logischerwijs B ook al deels kunnen beantwoorden lijkt mij?quote:Op woensdag 3 december 2014 20:08 schreef Munchlax het volgende:
b: Bereken hoeveel gram van welke stof bij deze reactie in overmaat is
Hoi Scuid, eerst wil ik je even bedanken voor je hulp. Ik vind het echt fijn en merk dat het al begint te dagen.quote:Op woensdag 3 december 2014 20:20 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Ja. In dit geval zodat ze allebei 6 zijn.
Er zullen andere voorbeelden zijn waarbij dit anders is, maar het einddoel is dat ze neutraal zijn.
[..]
Als je C al weet zou je logischerwijs B ook al deels kunnen beantwoorden lijkt mij?
Een vraag oplossen met een reactievergelijking vraagt altijd om een paar gegevens:
- De reactieverhoudingen.
- De molmassa.
- De beginhoeveelheden van je stoffen.
Ik heb mijn Binas niet bij de hand, maar Google leert mij 2K + Br2 -> 2KBr.
Dan is het nu een kwestie van de molmassa opzoeken, de gewichten omrekenen naar aantal mol.
Daar zou bijvoorbeeld uitkomen dat je 4 mol K hebt en 1 mol Br2.
Dan weet je dat je 2 mol K teveel hebt.
En reken je dat weer terug naar de massa.
edit: ah ik lees dat C ook niet lukt.
Enfin, dit voorbeeld en vorig voorbeeld komt neer op een gebrek aan kennis over de logische stappen.
Stap 1: Kijk naar de reactievergelijking.
Stap 2: Zorgt dat je de beginhoeveelheden omrekent van grammen naar mollen.
Stap 3: Stop de mollen in je reactievergelijking, zo zie je van wat je teveel hebt.
Stap 4: Reken dit overschot m.b.v. de molmassa weer terug naar de gram in overmaat.
Nou, je hebt je beginstoffen die in gram gegeven zijn omgezet naar de hoeveelheid in mol.quote:Op woensdag 3 december 2014 20:27 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Hoi Scuid, eerst wil ik je even bedanken voor je hulp. Ik vind het echt fijn en merk dat het al begint te dagen.
Ik zit vast met stap 3, hoe bedoel je dat je ze ''stopt'' in de reactievergelijking?
Dankje
Dus je gaat door tot dat er een stof(fen) overblijft en dat is degene in overmaat?quote:Op woensdag 3 december 2014 20:32 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Nou, je hebt je beginstoffen die in gram gegeven zijn omgezet naar de hoeveelheid in mol.
De verhoudingen in de reactievergelijking zijn de verhoudingen in mol.
Dus je kan door de stoffen in de vergelijking te stoppen zien waar je er teveel van hebt.
Bijvoorbeeld:
1 A + 2 B -> C
En jij hebt 3 mol A en 2 mol B.
Dan heb je 2 mol A teveel. Omdat 1 mol A al reageert met 2 mol B.
Dus is A in de overmaat of B in de ondermaat.
Exact. Zo werken een hoop experimenten.quote:Op woensdag 3 december 2014 20:35 schreef Munchlax het volgende:
[..]
Dus je gaat door tot dat er een stof(fen) overblijft en dat is degene in overmaat?
Ah tof! Super!quote:Op woensdag 3 december 2014 20:39 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Exact. Zo werken een hoop experimenten.
Door een overmaat van een stof toe te voegen weet je zeker dat je de volledige reactie hebt uitgevoerd.
Zou je een ondermaat (bijvoorbeeld de helft) toevoegen, blijft er nog een beetje achter.
Bij een zout moet je altijd kijken naar de lading van de ionen waaruit de stof gevormd is.quote:Op woensdag 3 december 2014 20:44 schreef Munchlax het volgende:
Ja, ik weet wat een moleculaire stof en wat een zout (ion, toch?) is, maar wat heb je hieraan als je dit weet, hoe kun je dit nagaan?
Dat verschil is niet zo moeilijk, ik vraag me even af of je je boek wel opengeslagen hebt.quote:Op maandag 8 december 2014 09:46 schreef whoyoulove het volgende:
Kan iemand me helpen? Wanneer weet je nou precies wanneer er sprake is van zwaarte energie of kinetische energie?
Significantie bereken je tussen groepen, je kunt lastig zeggen dat er in 1 groep significante 'afwijkingen' t.o.v. het gemiddelde aanwezig zijn oid. Wat je kunt doen is het gemiddelde berekenen over alle proefpersonen tezamen met standaarddeviatie zodat je weet wat de spreiding is van je data. Je zou vervolgens kunnen stellen dat de proefpersonen die meer dan 2 SD afwijken van het gem. 'outliers' zijn.quote:Op dinsdag 9 december 2014 14:48 schreef Floriz87 het volgende:
Voor een studie doe ik onderzoek naar 100 subjects waarvan de afgelegde afstand bepaald wordt op x aantal tijdstippen.
Nu wil ik graag weten of de afgelegde afstand consistent is met de tijd (als in: dat deze ongeveer hetzelfde blijft). Stel dat dit zo is en je zou 1 subject plotten in een grafiek (afstand op y-as, tijd op x-as), dan verwacht je een (min of meer) rechte horizontale lijn.
Nu is mijn vraag: hoe kan ik dit statistisch toetsen? Oftewel, wanneer zijn de punten per tijd significant hetzelfde per subject?
(Het gaat er in deze studie dus niet om om subjecten onderling te vergelijken)
Googel eens op Coefficient of determination. Of anders Goodness of Fit.quote:Op dinsdag 9 december 2014 14:48 schreef Floriz87 het volgende:
Voor een studie doe ik onderzoek naar 100 subjects waarvan de afgelegde afstand bepaald wordt op x aantal tijdstippen.
Nu wil ik graag weten of de afgelegde afstand consistent is met de tijd (als in: dat deze ongeveer hetzelfde blijft). Stel dat dit zo is en je zou 1 subject plotten in een grafiek (afstand op y-as, tijd op x-as), dan verwacht je een (min of meer) rechte horizontale lijn.
Nu is mijn vraag: hoe kan ik dit statistisch toetsen? Oftewel, wanneer zijn de punten per tijd significant hetzelfde per subject?
(Het gaat er in deze studie dus niet om om subjecten onderling te vergelijken)
Volgens de Weak Law of Large Numbers heb je datquote:Op woensdag 10 december 2014 13:14 schreef Floriz87 het volgende:
Mbt outliers: ik denk niet dat dit de juiste methode is. Of een outlier een outlier is hangt af van de spreiding van de data. Terwijl ik juist naar de spreiding zelf kijk. Oftewel, bij [1;2;1;3;2;0;4;15] zal 15 waarschijnlijk een outlier zijn, terwijl dit bij [18;36;12;40;27;15] niet het geval zal zijn. Maar het zou maar kunnen dat de laatste voor mij niet significant is (de waardes lijken niet consistent), terwijl dat voor de eerste serie wel het geval is.
Ik denk dat Goodness of Fit nog het meeste in de buurt komt, maar hiervoor is een expected value nodig, en deze heb ik niet. Nog meer goede ideëen?
Maakt dat uit denk je?quote:Op woensdag 10 december 2014 14:23 schreef Floriz87 het volgende:
Dat geldt voor een sample size van oneindig, die van mij is niet oneindig.
Op http://www.kabeveren.net/nedhelp/samenstellingen.html staat het onderaan.quote:Op woensdag 10 december 2014 20:21 schreef JustRust het volgende:
Weet niet of ik de vraag hier kan stellen, maar ik heb een vraag over Nederlands. Ik heb morgen Nederlands examen maar er is 1 ding waar ik niet uitkom. Wat is nu precies het verschil tussen een vergelijkende samenstelling en een intensiverende samenstelling. Misschien een domme vraag maar ik kan het raar genoeg nergens vinden :/
Sorry maar ik het antwoord even nodig en wist niet waar ik het moest plaatsen. Bedankt!quote:Op woensdag 10 december 2014 21:06 schreef lyolyrc het volgende:
[..]
Op http://www.kabeveren.net/nedhelp/samenstellingen.html staat het onderaan.
Niet dat deze vraag verder iets met bètavakken te maken heeft
Er waren wel ooit topics voor vragen over alfa- en gamma-onderwerpen, maar daar werden zo weinig vragen gesteld, dat ze gesloten zijn.quote:Op woensdag 10 december 2014 21:22 schreef JustRust het volgende:
[..]
Sorry maar ik het antwoord even nodig en wist niet waar ik het moest plaatsen. Bedankt!
Ik zal voortaan wel een apart topic aanmakenquote:Op woensdag 10 december 2014 21:33 schreef lyolyrc het volgende:
[..]
Er waren wel ooit topics voor vragen over alfa- en gamma-onderwerpen, maar daar werden zo weinig vragen gesteld, dat ze gesloten zijn.
Dat lijkt mij niet.quote:Op vrijdag 19 december 2014 16:55 schreef BalotelliFan het volgende:
Zat er dan al kopersulfaat in de munt?
Dat dan weer wel. Als de munt volledig kan oplossen in salpeterzuur.quote:Op vrijdag 19 december 2014 16:55 schreef BalotelliFan het volgende:
Kan je er van uitgaan dat het aantal mol kopersulfaatpentahydraat dat ontstaat uit deze reactie gelijk is aan het aantal mol koper in het muntstuk?
Bedankt voor het antwoordquote:Op vrijdag 19 december 2014 18:00 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Dat lijkt mij niet.
[..]
Dat dan weer wel. Als de munt volledig kan oplossen in salpeterzuur.
Pentahydraat betekent dat de stof niet droog is, maar een complex is aangegaan met in dit geval 5 watermoleculen.
3 maal a^-1quote:Op zondag 4 januari 2015 22:13 schreef Maestro16 het volgende:
Weet iemand hoe je 3/a anders noteert?
In de zin van rekenregels machten `` 1/a^n
Dus anders gezegd.quote:Op zondag 4 januari 2015 22:15 schreef Scuidward het volgende:
[..]
3 maal a^-1
Dat is eigenlijk 3 maal 1/a
a^-2 is dan 1/a2
Verder is er voor wiskunde een apart topic mocht je de achterliggende theorie willen begrijpen.
Je moet het aantal moleculen tellen niet het aantal atomen.quote:Op vrijdag 9 januari 2015 16:51 schreef whoyoulove het volgende:
Kan iemand mij helpen met het volgende:
"Van een aantal gasevenwichten kun je de ligging beinvloeden door het gasmengsel samen te persen. In de praktijk, bij de productie van stoffen speelt dat een grote rol.
a. Waarom heeft samenpersen geen nut als je waterstofjodide uit waterstofgas en jooddamp wil bereiden?
Waterstof wordt in Nl meestal uit methaan en stoom bereid. Daarbij ontstaat ook CO.
b. Ga na of samenpersen van het methaan-stoommengsel hier nut heeft."
Nou blijkt het antwoord bij A te zijn dat dat geen nut heeft aangezien er in het evenwicht rechts en links evenveel deeltjes heeft. Bij B zeggen ze dat dat niet slim is, omdat er bij dit evenwicht meer deeltjes rechts zijn dan bij links, drukverhoging zal het evenwicht naar links verschuiven en dat is niet voor de productie van H2 niet handig.
Nou is mijn vraag (misschien heel dom maar ik kom er echt niet uit), hoe je in godsnaam kunt weten hoeveel deeltjes er zijn? Hoe bereken/zie je dat? Want ik zie gewoon evenveel atomen als ik zo'n evenwichtsreactie opschrijf.. Want bij b bijvoorbeeld: CH3 + h20 -><- CO + 3H2 = dat zijn toch evenveel atomen?
Heel erg bedankt!quote:Op vrijdag 9 januari 2015 17:33 schreef Supertolll het volgende:
[..]
Je moet het aantal moleculen tellen niet het aantal atomen.
Ik ben verder niet thuis in de berekeningen etc. dus ik weet niet of je de juiste formules hebt genomen. Daarom reageer ik ook nu pas. Maar als je er exact een factor 100 naast zit zou je eens naar je gekozen eenheden kunnen kijken. Of was je er al uit?quote:Op maandag 12 januari 2015 22:45 schreef JeWeetNietWieIkBen het volgende:
Ik dacht dat dit goed was, totdat ik bij het antwoord ging kijken, het zou volgens de antwoorden Fa=8.000.000N moeten zijn.
Het antwoord is C, maar ik zie geen verband tussen 1,4*10^-7 en 7,1*10^-8.quote:Op vrijdag 16 januari 2015 14:12 schreef Scuidward het volgende:
Water kent een evenwicht tussen OH en H3O.
Welk antwoord is het meest logisch?
[..]
Ik ben verder niet thuis in de berekeningen etc. dus ik weet niet of je de juiste formules hebt genomen. Daarom reageer ik ook nu pas. Maar als je er exact een factor 100 naast zit zou je eens naar je gekozen eenheden kunnen kijken. Of was je er al uit?
Je hebt gelijk, ik dacht niet goed na toen ik antwoord gaf. Ik heb het even opgezocht.quote:Op vrijdag 16 januari 2015 16:06 schreef Enix het volgende:
[..]
Het antwoord is C, maar ik zie geen verband tussen 1,4*10^-7 en 7,1*10^-8.
Ik lees zojuist dat negatief betekent dat het een sterk zuur is.quote:Op zondag 18 januari 2015 17:58 schreef Enix het volgende:
Nog een vraagje: bij de toets krijg ik een hulpmiddel in de zin van een tabel met pKa's van veelgebruikte zuren. Hierop staat bijv. dat mierezuur een pKa van 3,79 heeft. Echter staat bij sommige stoffen 'ca. -9' (Perchloorzuur) of 'ca. -6' (Waterstofbromide). Wat betekent dat?
Ze zijn bij de rechter van die twee koolstoftakken gaan tellen (dus links van de ring).quote:Op zaterdag 24 januari 2015 14:12 schreef Enix het volgende:
Kan iemand misschien uitleg waarom het antwoord hier B is?
[ afbeelding ]
Waar begin je met tellen? Aangezien het aromaat en de losse keten hetzelfde aantal koolstof atomen bevatten (althans: dat denk ik). Ook snap ik niet hoe de 'phenyl' opeens tevoorschijn komt, aangezien ik altijd dacht dat een fenyl een benzeenring met een -OH groep erin was.
Oohh ik zie hem al inderdaad. Was even puzzelen en ik haalde inderdaad fenyl en fenol door elkaar. Thnx man!quote:Op zaterdag 24 januari 2015 14:20 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Ze zijn bij de rechter van die twee koolstoftakken gaan tellen (dus links van de ring).
Ik ken de regels niet meer uit mijn hoofd, maar ik denk dat een keten voorkeur heeft boven een ring?
Daarnaast haal je fenyl en phenol door elkaar.
SES / [Bèta wiskunde] Huiswerk- en vragentopic.quote:Op dinsdag 27 januari 2015 20:43 schreef rareziekte het volgende:
Wat is de primitieve van een breukfunctie dus bv 5 / (2x+1) ?
Is het niet mogelijk om dat te gokken? Zal toch niet zoveel uitmaken of het 10 producten van 50 duizend euro zijn of 1000 producten van 500 euro? Zoiets dacht ik namelijk aan het begin, maar ik geef toe dat mijn uitleg niet helemaal denderend was (ben ook geen econoom ... ). Hopelijk kom je er alsnog uit en anders ben ik benieuwd of iemand het hier ziet die daar beter in is.quote:Op donderdag 19 februari 2015 19:11 schreef mary1995 het volgende:
Maar ik heb nog nooit break-even omzet moeten berekenen zonder dat de prijs en afzet niet bekend zijn. Vandaar dat ik het hier even vroeg
Toen ik de opdracht aan het maken was, waren er nog geen antwoorden beschikbaar. Nu keek ik net nog even op de site van school of er nog wat nieuws was en zag dat de antwoorden nu erop staan.quote:Op donderdag 19 februari 2015 19:22 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Is het niet mogelijk om dat te gokken? Zal toch niet zoveel uitmaken of het 10 producten van 50 duizend euro zijn of 1000 producten van 500 euro? Zoiets dacht ik namelijk aan het begin, maar ik geef toe dat mijn uitleg niet helemaal denderend was (ben ook geen econoom ... ). Hopelijk kom je er alsnog uit en anders ben ik benieuwd of iemand het hier ziet die daar beter in is.
Ownee wacht ... je moet het antwoord waarschijnlijk in aantal verkochte producten geven ... ?
Om mijn vorige post toe te lichten:
Ik dacht dat alles variabel was behalve de vaste kosten (marketing en beheer). Dan nam ik de omzet 2010 als 100%, maar misschien had ik beter de inkoopwaarde als 100% kunnen nemen. In elk geval is die 15% vanuit de omzet berekent. En omdat hij 290.000 winst heeft gemaakt dacht ik dat je dan het beste terug kan rekenen bij hoeveel omzet hij deze winst niet had gehad. Dus met al die cijfers kwam ik uit op 4.233.333 als de omzet voor de situatie waarin hij op zijn breakevenpunt zit.
Je hebt zeker geen antwoordenboekje bij de hand![]()
Hoe bereken je de pH-waarde?quote:Op donderdag 5 maart 2015 13:09 schreef whoyoulove het volgende:
Iemand die me kan helpen met deze berekening?
wat is de pH als je 0,10 mol natronloog en 0,20 mol azijnzuur oplost in 0,5 liter water?
-log(molariteit van h30+)quote:
ja dat klopt. Het is gewoon een aflopende reactie (verhouding 1:1) ivm de sterke base. Je houdt dus uiteindelijk 0,10 mol azijnzuur over die de ph bepalen.quote:Op donderdag 5 maart 2015 17:35 schreef Scuidward het volgende:
Ik denk dat je mag aannemen dat de H en OH eerst samen nog water kunnen vormen en je dan dus moet rekenen met 0.10 molair azijnzuur. Alleen heb ik mijn boeken niet bij de hand dus helemaal zeker ben ik niet.
Ah fijn. Ben altijd geneigd om in mijn oude Binas te zoeken naar uitzonderingen etc. maar toen vergeleek ik het met een titratie waarbij je in feite hetzelfde doet maar dan in een iets andere vorm. Vaak heb je inderdaad geen uitzonderingen in standaard huiswerkopgaven. Het 'mijn boeken niet de bij de hand hebben' is een excuus wat ik vaak toevoegquote:Op zondag 8 maart 2015 22:30 schreef RRuben het volgende:
[..]
ja dat klopt. Het is gewoon een aflopende reactie (verhouding 1:1) ivm de sterke base. Je houdt dus uiteindelijk 0,10 mol azijnzuur over die de ph bepalen.
Wat heb je zelf al?quote:Op donderdag 12 maart 2015 20:23 schreef f0reveru het volgende:
Heb een beetje hulp nodig met biologie, wie kan dit beantwoorden voor mij.
Twee eeneiige tweelingbroers peter en robert trouwen met twee eeneiige tweelingzussen Thea en Suzan. Peter heeft rood haar (veroorzaakt door autosomaal recessief allel r). Zijn schoonzus Suzan heeft blond haar en bloedgroep B. Haar man Robert heeft bloedgroep A. Peter en Thea hebben twee kinderen. Abel heeft rood haar en bloedgroep AB, Christien is kleurenblind net als haar moeder. Kleurenblindheid wordt veroorzaakt door recessief X-chromosomaal allel k. Robert en Suzan hebben 1 kind Bart. Hij heeft rood haar en bloedgroep 0.
Geef de volledige genotypen voor drie kenmerken van Peter, Robert, Thea en Suzan
Helpt een overzicht van de gegevens misschien? Ik vond het zelf allemaal behoorlijk rommelig geformuleerd.quote:Op donderdag 12 maart 2015 20:23 schreef f0reveru het volgende:
Heb een beetje hulp nodig met biologie, wie kan dit beantwoorden voor mij.
Twee eeneiige tweelingbroers peter en robert trouwen met twee eeneiige tweelingzussen Thea en Suzan. Peter heeft rood haar (veroorzaakt door autosomaal recessief allel r). Zijn schoonzus Suzan heeft blond haar en bloedgroep B. Haar man Robert heeft bloedgroep A. Peter en Thea hebben twee kinderen. Abel heeft rood haar en bloedgroep AB, Christien is kleurenblind net als haar moeder. Kleurenblindheid wordt veroorzaakt door recessief X-chromosomaal allel k. Robert en Suzan hebben 1 kind Bart. Hij heeft rood haar en bloedgroep 0.
Geef de volledige genotypen voor drie kenmerken van Peter, Robert, Thea en Suzan
Geen flauw idee maar ik kan wikipedia lezen... (googlen)quote:Op woensdag 18 maart 2015 19:50 schreef Enix het volgende:
Kan iemand uitleggen waarom de pieken in zo'n DNA profiel verschillende kleuren hebben?
[ afbeelding ]
quote:The primers are tagged with the following fluorescent dyes for detection under electrophoresis:
■5-FAM
■JOE
■NED
The primers for each locus are arranged on the dyes in the following order, from low molecular weight to large molecular weight:
■5-FAM: D3, VWA, D16, D2
■JOE: Amelo, D8, D21, D18
■NED: D19, THO, FGA
The dyes to which each primer is attached differ from those of the original SGM DNA profiling system.
quote:Op zaterdag 21 maart 2015 17:06 schreef whoyoulove het volgende:
Help!
Ik snap even niet waarom 3-chloor-1-buteen geen cis-trans-isomeer is?
Misschien een domme vraag, maar de ene kant van de C=C atoom heeft inderdaad 2 waterstofatomen, maar de andere heeft toch één H atoom en één C-atoom?quote:Op zaterdag 21 maart 2015 17:14 schreef Scuidward het volgende:
[..]
[ afbeelding ]
Dit is 1-buteen.
Chloor zal dan op de 3e C zitten. Maar cis / trans is alleen van invloed als er aan de andere kant van de dubbele binding ook twee verschillende groepen zitten. Nu zijn dat gewoon twee waterstofatomen.
Ja. En als die van plek wisselen ... heb je dan een ander molecuul?quote:Op zaterdag 21 maart 2015 17:20 schreef whoyoulove het volgende:
[..]
Misschien een domme vraag, maar de ene kant van de C=C atoom heeft inderdaad 2 waterstofatomen, maar de andere heeft toch één H atoom en één C-atoom?
Ahh ik snap 'm. Dankjewel!!quote:Op zaterdag 21 maart 2015 17:21 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Ja. En als die van plek wisselen ... heb je dan een ander molecuul?
Plaats eens een denkbeeldige spiegel onder het molecuul.
Weet je ook de AUC waarden (Area Under the Curve)? De AUC waarden van je stock kun je uitzetten tegen de bijhorende hoeveelheid (concentratie moet je dus omrekenen naar de hoeveelheid die je in de HPLC hebt gestopt). Hieruit kun je een formule halen en daarmee kun je je samples van je monster berekenen.quote:Op zondag 22 maart 2015 14:34 schreef daantje1044 het volgende:
ik heb een vraagje, ik heb met de hplc via de interne standaardmethode het gehalte cafeïne en aspirine bepaald in pijnstillers. ik heb 4 standaarden gemaakt met aspirine en cafeïne met een stockstandaard met salicylzuur.
de concentraties van de standaarden en de stockstandaard heb ik berekend. van het monster heb ik ongeveer 15 mg ingewogen en ook gemeten. ik weet de retentietijden. maar ik snap niet hoe ik nu de concentratie van het monster kan berekenen. hopelijk kan iemand me op weg helpen.
alvast bedankt
oke, ja ik weet de area, die staat in de peak table op mijn datarapport. Ik had de concentraties van de standaarden niet omgerekend naar de 20 ul die ik in de hplc heb gestopt, dus dat zal wel verklaren waarom ik zo'n vreemde kalibratielijn kreeg. dank je wel, ga het morgen nog een keer proberen en laat wel weten of het gelukt isquote:Op zondag 22 maart 2015 15:15 schreef yosander het volgende:
[..]
Weet je ook de AUC waarden (Area Under the Curve)? De AUC waarden van je stock kun je uitzetten tegen de bijhorende hoeveelheid (concentratie moet je dus omrekenen naar de hoeveelheid die je in de HPLC hebt gestopt). Hieruit kun je een formule halen en daarmee kun je je samples van je monster berekenen.
Misschien klopt mijn verhaal niet 100%, maar in deze richting moet je denken. Het is namelijk alweer een tijdje geleden voor mij dat ik met een HPLC hebt gewerkt Als je er nog niet uitkomt moet je het even laten weten! Dan pak ik er een oud verslag bij
Wat bedoel je met de recovery precies?quote:Op zondag 22 maart 2015 15:15 schreef DonnieDarkno het volgende:
Door een kalibratielijn op te stellen (piekoppervlak t.o.v. concentratie) is de concentratie te bepalen. Door de IS kun je de recovery bepalen.
Edit: De concentratie is te berekenen met de formule van de kalibratielijn. Deze kun je eenvoudig opstellen m.b.v. excel.
Je hoeft het helemaal niet om te rekenen, je injecteert namelijk van elke sample dezelfde hoeveelheid (overigens verandert de concentratie niet bij een aliquot name van een volume, slechts bij een verdunning). Je zet de gemeten piekoppervlakken uit tegen de concentraties en bepaalt hieruit de richtingscoëfficiënt en het snijpunt (met b.v. excel).quote:Op zondag 22 maart 2015 15:56 schreef daantje1044 het volgende:
[..]
oke, ja ik weet de area, die staat in de peak table op mijn datarapport. Ik had de concentraties van de standaarden niet omgerekend naar de 20 ul die ik in de hplc heb gestopt, dus dat zal wel verklaren waarom ik zo'n vreemde kalibratielijn kreeg. dank je wel, ga het morgen nog een keer proberen en laat wel weten of het gelukt is
Met de recovery kun je achterhalen hoeveel van de sample daadwerkelijk door de kolom gelopen is. Bij het onderzoek wat je uitvoert lijkt het mij niet noodzakelijk (anders zou je instructeur je er ongetwijfeld over hebben geïnformeerd), maar normaliter kun je door een IS toe te voegen controleren of je metingen consistent zijn.quote:Op zondag 22 maart 2015 15:57 schreef daantje1044 het volgende:
[..]
Wat bedoel je met de recovery precies?
oke dank je wel, zal dan morgen eens uitzoeken waarom mijn ijklijn zo raar loopt.quote:Op zondag 22 maart 2015 16:10 schreef DonnieDarkno het volgende:
[..]
Je hoeft het helemaal niet om te rekenen, je injecteert namelijk van elke sample dezelfde hoeveelheid (overigens verandert de concentratie niet bij een aliquot name van een volume, slechts bij een verdunning). Je zet de gemeten piekoppervlakken uit tegen de concentraties en bepaalt hieruit de richtingscoëfficiënt en het snijpunt (met b.v. excel).
[..]
Met de recovery kun je achterhalen hoeveel van de sample daadwerkelijk door de kolom gelopen is. Bij het onderzoek wat je uitvoert lijkt het mij niet noodzakelijk (anders zou je instructeur je er ongetwijfeld over hebben geïnformeerd), maar normaliter kun je door een IS toe te voegen controleren of je metingen consistent zijn.
Als je de dataset hier post kan ik er wel even naar kijken. Succes!quote:Op zondag 22 maart 2015 16:17 schreef daantje1044 het volgende:
[..]
oke dank je wel, zal dan morgen eens uitzoeken waarom mijn ijklijn zo raar loopt.
Ja zo ver kwam ik wel hoorquote:Op maandag 23 maart 2015 06:39 schreef DonnieDarkno het volgende:
Neem P2O5 --> 2PH3 als uitgangspunt en kijk wat er ontbreekt.
staat er bij de opdracht of het in zuur of basisch millieu is? Want dat kan ook nog verschil uitmakenquote:Op maandag 23 maart 2015 09:22 schreef whoyoulove het volgende:
Als je de O's gelijk moet stellen met H20, dan moet dat toch na de pijl komen te staan?
Nee dat staat er niet.. Even kijken, het antwoord is dit:quote:Op maandag 23 maart 2015 09:40 schreef RRuben het volgende:
[..]
staat er bij de opdracht of het in zuur of basisch millieu is? Want dat kan ook nog verschil uitmaken
omdat er niet bij staat welk millieu, kan je er van uit gaan dat het neutraal is en dat je alleen H2O kan gebruiken.quote:Op maandag 23 maart 2015 09:43 schreef whoyoulove het volgende:
[..]
Nee dat staat er niet.. Even kijken, het antwoord is dit:
P2O5 + 11H2O + 16e- -> 2PH3 + 16OH-
Maar de opdracht is: Geef de halfreactie waarbij P205 wordt omgezet in PH3... Waarom H20 voor de pijl en een base na? :/
Als je de molariteit van Aspirine hebt, dus 5,07 Molair, is dat niet puur zo berekenen? :quote:Op dinsdag 24 maart 2015 14:10 schreef daantje1044 het volgende:
oke nu is het gelukt om een ijklijn te maken, met de formule heb ik berekend dat de concentratie aspirine van het monster 5,07 mg/ml is.
maar nu moet ik weten hoeveel aspirine er dan in de totale tablet gezeten heeft. ik heb 15 mg monster ingewogen en die opgelost in een maatkolf van 50,0 ml. het gewicht van de totale tablet heb ik ook.
kan iemand me helpen? ik loop compleet vast en moet dit morgen af hebben.
dank je dank je
Hey nog bedankt hiervoor! Ik snap 'm dankzij jou.quote:Op maandag 23 maart 2015 15:39 schreef RRuben het volgende:
[..]
omdat er niet bij staat welk millieu, kan je er van uit gaan dat het neutraal is en dat je alleen H2O kan gebruiken.
Je voegt dus net zo veel H2O toe totdat je P2O5 kan omzetten naar PH3. Omdat je de O'tjes van P2O5 moet 'weghalen' wordt H2O dus omgezet in OH-.
Aan het einde klopt de lading links en rechts van de pijl niet en die moet je dan nog gelijk maken met behulp van elektronen.
Concentratie is molariteit haha. Snap je? Zal ik 'm snel voor je berekenen, ff wachtenquote:
Als je 15 mg oplost in 50 ml, hoe kan je monster dan ruim 5 mg / ml aspirine bevatten?quote:Op dinsdag 24 maart 2015 14:10 schreef daantje1044 het volgende:
oke nu is het gelukt om een ijklijn te maken, met de formule heb ik berekend dat de concentratie aspirine van het monster 5,07 mg/ml is.
maar nu moet ik weten hoeveel aspirine er dan in de totale tablet gezeten heeft. ik heb 15 mg monster ingewogen en die opgelost in een maatkolf van 50,0 ml. het gewicht van de totale tablet heb ik ook.
kan iemand me helpen? ik loop compleet vast en moet dit morgen af hebben.
dank je dank je
Oh dat had ik nog niet eens gezien, dan zal mijn ijklijn wel niet kloppen. Zal er thuis nog eens naar kijken.quote:Op dinsdag 24 maart 2015 14:49 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Als je 15 mg oplost in 50 ml, hoe kan je monster dan ruim 5 mg / ml aspirine bevatten?
Of je ijklijn klopt dan niet, of je hebt iets met de monsteroplossing gedaan.
Als je weet hoeveel mg/ml aspirine er in je monsteroplossing heeft gezeten en je weet hoeveel mg/ml aspirinepil je had opgelost in diezelfde monsteroplossing dan weet je dus ook hoeveel massaprocent van die pil aspirine was. Dan is het verder een kwestie van een echte pil wegen, en dezelfde verhouding nemen.quote:Op dinsdag 24 maart 2015 15:02 schreef daantje1044 het volgende:
[..]
Oh dat had ik nog niet eens gezien, dan zal mijn ijklijn wel niet kloppen. Zal er thuis nog eens naar kijken.
Monster is opgelost in 37,5 ml grade methanol en 12,5 ml stockstandaard.
Weet je misschien wel.hoe ik daarna verder moet berekenen?
dank je welquote:Op dinsdag 24 maart 2015 15:09 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Als je weet hoeveel mg/ml aspirine er in je monsteroplossing heeft gezeten en je weet hoeveel mg/ml aspirinepil je had opgelost in diezelfde monsteroplossing dan weet je dus ook hoeveel massaprocent van die pil aspirine was. Dan is het verder een kwestie van een echte pil wegen, en dezelfde verhouding nemen.
Een Bode plot laat zien hoe een systeem reageert op een input met een bepaalde frequentie.quote:Op dinsdag 24 maart 2015 16:25 schreef jatochneetoch het volgende:
Als je een bode diagram hebt, staat er op de horizontale as de frequentie.
Maar waarvan is dit de frequentie? De motor die ronddraait ofzo? We zijn nu met een project bezig waarbij we een voice coil motor moeten aandrijven, maar dit is 1 keer op het juiste moment naar voren drukken met de goede snelheid. Waarvan is dan de frequentie?
Die frequentie kan je uit je Bode plot halen.quote:Ook moeten we de crossover frequentie neerleggen op de frequentie waarop je wilt werken. (Hoe bepaal je die freqentie?)
Waarom wil je dit? Waarom wil je een overgang van 1db, en niet meer of minder?
Niemand kan je helpen je fout te vinden als je niet je volledige berekening laat zien.Er zit overigens een factor 32 tussen jouw antwoord en het gezochte antwoord, en ik heb zodoende wel een vermoeden wat je fout doet, maar nu moet je zelf maar eens nadenken. En anders je studiepunten inleveren bij de Blokker voor een mooie staafmixer.quote:Op maandag 30 maart 2015 16:54 schreef Rezania het volgende:
Gegeven:
[ afbeelding ]
Nu wil ik deze formule en gegevens graag gebruiken een éénwaardig zout (1M NaCl). Ik weet dat er dan 0,304 nm uit de formule moet komen. Helaas krijg ik als ik hem invul steeds 9,72*10^-9 m. Iemand die me kan helpen mijn fout te vinden?
Voor de sommatie doe ik dit;
Waarbij rho 6,02*1023 deeltjes is (lijkt me).
Dat er een factor 32 afwijking is wist ik al, dat had ik zelf ook al berekend terwijl ik zelf aan het nadenken was. Pas toen ik naar een uur nog steeds niet de fout kon vinden heb ik hier een post gemaakt. Dus nee, ik ga ook geen staafmixer bij de Blokker halen.quote:Op maandag 30 maart 2015 18:22 schreef Riparius het volgende:
[..]
Niemand kan je helpen je fout te vinden als je niet je volledige berekening laat zien.Er zit overigens een factor 32 tussen jouw antwoord en het gezochte antwoord, en ik heb zodoende wel een vermoeden wat je fout doet, maar nu moet je zelf maar eens nadenken. En anders je studiepunten inleveren bij de Blokker voor een mooie staafmixer.
Volgens deze site:quote:Op maandag 30 maart 2015 20:37 schreef Anoonumos het volgende:
waarde van ε klopt niet?
http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_permittivity
10-12
Ik studeerde Natuurkunde, dan is die e_r gewoon 1 (vacuüm).quote:Op maandag 30 maart 2015 20:42 schreef Rezania het volgende:
[..]
Volgens deze site:
Jouw waarde voor epsilon is enkel die laatste term.
Oh mijn god, tering. Even huilen in een hoekje, brb.quote:Op maandag 30 maart 2015 20:47 schreef Anoonumos het volgende:
[..]
rho is concentratie per m3 en niet per liter?
1000 liter = 1 m3
Met de getallen die je hebt gebruikt kom ik inderdaad ook op ca. 9,72·10−9 m uit.quote:Op maandag 30 maart 2015 19:57 schreef Rezania het volgende:
[..]
Dat er een factor 32 afwijking is wist ik al, dat had ik zelf ook al berekend terwijl ik zelf aan het nadenken was. Pas toen ik naar een uur nog steeds niet de fout kon vinden heb ik hier een post gemaakt. Dus nee, ik ga ook geen staafmixer bij de Blokker halen.
Mijn uitwerking:
1M NaCl
Nou, als je dan gewoon invoert in de formule samen met de gegeven waardes krijg je (ongeveer):
Wat inderdaad een factor 32 afwijkt van de waarde die ik behoor te verkrijgen.
Ik ben geen chemicus, maar kijk eens naar de dimensies in je formule: ρi moet de dimensie m−3 hebben, anders kan κ−1 niet de dimensie m hebben. Verder ligt 32 dicht bij de vierkantswortel uit 1000 en gaan er 1000 liters in een kubieke meter. Je rekent met een concentratie van 1 mol NaCl per kubieke meter terwijl het kennelijk de bedoeling is dat je rekent met een concentratie van 1 mol NaCl per liter. Wat denk je daarvan?quote:Het moet wel aan de sommatie liggen, daarin zitten namelijk de enige variabelen die niet zijn gegeven en is dus de enige kans dat ik wat fout doe. Als ik terug ga rekenen van wat het hoort te zijn kom ik op een waarde van ongeveer 3,16*10-11 uit, wat een behoorlijke afwijking is van mijn eerder berekende waarde natuurlijk. Alleen zie ik echt niet in waar de fout zit. Rho is het aantal ionen in per volume, bij 1 M NaCl moet dat wel 2*NA zijn lijkt me. De valentie is -1 voor Cl, +1 voor Na, dus daar ligt de fout ook niet. En tot slot is ladingsconstante e natuurlijk gewoon gegeven. Dus vertel mij, graag, waar mijn fout zit?
Bij de eenheid van rho ging het idd fout, voortaan dus maar een eenhedencheck uitvoeren als ik ergens fout uitkomt. Wel knap dat ik echt gewoon over zoiets simpels bleef heenkijken.quote:Op maandag 30 maart 2015 21:00 schreef Riparius het volgende:
[..]
Met de getallen die je hebt gebruikt kom ik inderdaad ook op ca. 9,72·10−9 m uit.
[..]
Ik ben geen chemicus, maar kijk eens naar de dimensies in je formule: ρi moet de dimensie m−3 hebben, anders kan κ−1 niet de dimensie m hebben. Verder ligt 32 dicht bij de vierkantswortel uit 1000 en gaan er 1000 liters in een kubieke meter. Je rekent met een concentratie van 1 mol NaCl per kubieke meter terwijl het kennelijk de bedoeling is dat je rekent met een concentratie van 1 mol NaCl per liter. Wat denk je daarvan?
Tja, dat is gewoon je gebrek aan ervaring. Een uitdrukking met een vierkantswortel en dan (ongeveer) een factor √1000 ≈ 31,6 ernaast zitten is een dead giveaway.quote:Op maandag 30 maart 2015 21:08 schreef Rezania het volgende:
[..]
Bij de eenheid van rho ging het idd fout, voortaan dus maar een eenhedencheck uitvoeren als ik ergens fout uitkomt. Wel knap dat ik echt gewoon over zoiets simpels bleef heenkijken.
Dit is typisch een vraag waarvoor je in Wikipedia terecht kunt. De weerstand in de stroomkring kun je gebruiken om de sperstroom te bepalen, want de spanning over de weerstand is immers evenredig met de sperstroom terwijl de sperstroom door de diode vrijwel onafhankelijk is van de sperspanning over de diode zelf maar wel afhankelijk is van de hoeveelheid licht die op de diode valt.quote:Op woensdag 1 april 2015 11:38 schreef BalotelliFan het volgende:
Zou iemand mij kunnen uitleggen wat een fotodiode precies is en waarom er in een stroomkring met zo'n fotodiode een weerstand moet zitten?
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Moet hier het wrijvings coëfficiënt uit halen. De bijbehorende tabel is als volgt:
Massa Newton
118,7 0,21
132,1 0,27
250,8 0,58
343,96 0,77
369,4 0,97
426,66 0,78
Moet ik dan de laatste - de eerste waarde van de massa gedeeld door de laatste - eerste waarden van newton doen?
Dus zoiets; 0,78-0,2 / 426,66 – 118,7 ? Iets zegt me dat dat niet helemaal klopt..1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers
quote:Op donderdag 2 april 2015 16:18 schreef Nelvalhil het volgende:
Doe eens wat aan je Nederlands.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Moet hier het de wrijvingscoëfficiënt uit halen.
De (dynamische) wrijvingscoëfficiënt is een dimensieloze grootheid, aangezien deze het quotiënt is van twee krachten, namelijk de wrijvingskracht Fw en de normaalkracht Fn, waarbij de normaalkracht de zwaartekracht is die op het bewegende voorwerp wordt uitgeoefend dat de wrijving ondervindt, aangenomen dat de beweging plaatsvindt over een horizontaal oppervlak. Het is overigens niet duidelijk of je nu een statische of dynamische wrijvingscoëfficiënt wil bepalen, en ook is niet duidelijk of het oppervlak waarover de beweging plaatsvindt wel horizontaal is. Zie ook hier. Nu maar weer even zelf nadenken.
Gemiddelde?quote:Op zondag 5 april 2015 13:49 schreef Enix het volgende:
Zou iemand kunnen uitleggen wat er bij deze DNA frequentietabel precies bij locus D21 wordt bedoeld? Bij locus D19 staat bijvoorbeeld 13,15, waarmee wordt bedoeld dat op het X-chromosoom 13 herhalingen zich bij de STR's bevinden en 15 herhalingen op het Y-chromosoom. Bij locus D21 staat een kommagetal, waar ik dus niet uitkom.
[ afbeelding ]
quote:Op donderdag 2 april 2015 16:18 schreef Nelvalhil het volgende:
Alle newtons bij elkaar opgeteld gedeeld door alle massa's bij elkaar opgeteld.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Moet hier het wrijvings coëfficiënt uit halen. De bijbehorende tabel is als volgt:
Massa Newton
118,7 0,21
132,1 0,27
250,8 0,58
343,96 0,77
369,4 0,97
426,66 0,78
Moet ik dan de laatste - de eerste waarde van de massa gedeeld door de laatste - eerste waarden van newton doen?
Dus zoiets; 0,78-0,2 / 426,66 – 118,7 ? Iets zegt me dat dat niet helemaal klopt..
Dan krijg je de gemiddelde weerstandcoefficient van al die punten.
Misschien dat er de ene keer meer repeats waren dan de andere keer, en dat ze gewoon het gemiddelde hebben genomen. Maar blijkbaar niet dus.quote:
Oke, dus stel dat in mijn voorbeeld de repeats uit vijf basenparen bestaat, wordt dit 31 keer herhaald en bij de 32e repeat vallen de laatste drie basenparen eraf?quote:Op zondag 5 april 2015 15:54 schreef Anoonumos het volgende:
When an allele does not conform to the standard repeat motif of the system in question, it should be designated by the number of complete repeat units and the number of base pairs of the partial repeat. These two values should be separated by a decimal point {9}. For example, the STR locus HUMTH01 contains a nonconsensus allele which is relatively common in Caucasians. This allele is 1 bp shorter than 10 repeat units, due to the loss of an adenine in the 7th repeat unit {30,76}, and is thus designated 9.3. The ISFH also recommends using allelic ladders containing the commonly occurring alleles and establishing the size and sequence of those alleles through sequencing.
http://www.cstl.nist.gov/strbase/intro.htm
Ja, zo las ik het ook. Had het zelf ook nog nooit gezien.quote:Op maandag 6 april 2015 13:18 schreef Enix het volgende:
[..]
Oke, dus stel dat in mijn voorbeeld de repeats uit vijf basenparen bestaat, wordt dit 31 keer herhaald en bij de 32e repeat vallen de laatste drie basenparen eraf?
Je zult iets specifieker moeten zijn. Wat voor situatie heb je?quote:Op zaterdag 11 april 2015 13:45 schreef whoyoulove het volgende:
Vraagje over natuurkunde, hoe weet je nou of de stroom naar je toe of van je af is gericht?
Als je gezicht nat wordt stroomt het naar je toe.quote:Op zaterdag 11 april 2015 13:45 schreef whoyoulove het volgende:
Vraagje over natuurkunde, hoe weet je nou of de stroom naar je toe of van je af is gericht?
Nee, want zoals ik hierboven heb uitgelegd is de wrijvingscoëfficiënt een dimensieloze grootheid.quote:Op zondag 5 april 2015 14:51 schreef jatochneetoch het volgende:
[..]
Alle newtons bij elkaar opgeteld gedeeld door alle massa's bij elkaar opgeteld.
Dan krijg je de gemiddelde weerstandcoefficient van al die punten.
Ja keer 9.81m/s^2 nog dan.quote:Op donderdag 16 april 2015 15:09 schreef Riparius het volgende:
[..]
Nee, want zoals ik hierboven heb uitgelegd is de wrijvingscoëfficiënt een dimensieloze grootheid.
Je haalt nogal wat zaken door elkaar. Bij golven heb je te maken met een frequentie, een golflengte, een periodeduur en een voortplantingssnelheid.quote:Op vrijdag 8 mei 2015 15:07 schreef RRuben het volgende:
Hallo, ik ben nu een natuurkunde examen aan het oefenen en ik moet deze opdracht 6 maken:
[ afbeelding ] ik dacht dat dat gewoon heel makkelijk kon door naar de afstand tussen 2 'bergen' te kijken, en dan kom ik op 13 minuten. (Wat ook het antwoord is)
Alleen als ik bij het antwoord kijk staat er dit
[ afbeelding ]hoe komen ze ooit aan T=20? Voor de rest snap ik het antwoord wel.
edit: oh ik zie nu dat ik 13 minuten en het antwoord 13 km door elkaar heb gehaald. Maar nog steeds snap ik niet hoe ze aan die 20 komen
zo! Dat is een uitgebreid antwoordquote:Op vrijdag 8 mei 2015 16:36 schreef Riparius het volgende:
[..]
Je haalt nogal wat zaken door elkaar. Bij golven heb je te maken met een frequentie, een golflengte, een periodeduur en een voortplantingssnelheid.
Geven we de frequentie aan met f, de golflengte met λ, de periodeduur met T en de voortplantingssnelheid met v, dan hebben we
en
zodat ook
Om dus de golflengte λ te bepalen (uitgedrukt in meters) aan de hand van deze laatste betrekking hebben we zowel de periodeduur T (uitgedrukt in seconden) als de voortplantingssnelheid v (uitgedrukt in meters per seconde) nodig.
Welnu, de periodeduur T is eenvoudig af te lezen uit de gegeven grafiek, deze bedraagt ca. (29 − 9) = 20 minuten, en dat is 20·60 seconden = 1200 seconden.
Maar nu hebben we nog de voorplantingssnelheid v nodig, en dat is bij watergolven geen eenvoudige zaak. Je moet onderscheid maken tussen de fasesnelheid vf en de groepssnelheid vg, maar bij golven met een grote golflengte en in ondiep water zijn deze nagenoeg aan elkaar gelijk en mag je gebruik maken van de benaderingsformule
waarbij g de zwaartekrachtsversnelling is en d de diepte van het water. Drukken we g uit in m·s−2 en d in m dan krijgen we v in m·s−1. De afleiding van deze formule is nogal lastig, maar als je wil weten hoe men hieraan komt, dan moet je dit maar eens doornemen.
Uit de grafiek lezen we af dat de diepte van het water in stationaire toestand 12 meter bedraagt, en daarmee komen we met g ≈ 9,81 m·s−2 en d = 12 m uit op een voortplantingssnelheid v ≈ 10,8 m·s−1 en dat geeft een golflengte λ ≈ 13·103 m oftewel λ ≈ 13 km.
Beetje late reactie maar misschien heb je er nog wat aan:quote:Op zondag 24 mei 2015 12:25 schreef whoyoulove het volgende:
Iemand die me hiermee kan helpen? Ik snap even niet hoe ik op 30% uit moet komen?
moet je niet gewoon een reactie vergelijking opstellen. Dan de evenwichtsformule met K. De pH weet je, dus ook de [H3O+]. K staat in binas en dan kan je de rest wel berekenen.quote:Op zondag 24 mei 2015 12:25 schreef whoyoulove het volgende:
2. Cyanide in afvalwater
(opgave uit examen VWO 2007-I scheikunde 1,(2))
Afvalwater met een te hoog cyanidegehalte mag niet worden geloosd. Er zijn verschillende manieren
om cyanide uit afvalwater te verwijderen. Eén van die methoden is het cyanide in licht basisch milieu
te laten reageren met waterstofperoxide. Bij deze reactie wordt het cyanide omgezet tot cyanaat,
NCO–. Behalve cyanaat ontstaat één andere stof.
(4p) 2 Bereken hoeveel procent van het CN– is omgezet tot HCN in een oplossing waarvan de pH op
9,5 (298 K) wordt gehouden.
Iemand die me hiermee kan helpen? Ik snap even niet hoe ik op 30% uit moet komen?
Uiteraard maakt het uit welke eenheden je gebruikt. Fysische grootheden zoals kracht, massa en versnelling hebben een dimensie.quote:Op dinsdag 26 mei 2015 20:27 schreef JustRust het volgende:
Even een korte vraag over fysica, omdat ik het niet letterlijk in mijn cursus kon terugvinden.
Het gaat om deze 3 formules (zeer basaal):
Massadichtheid: ρ=m/V
Veerkracht: Fv= k·ΔL
Zwaartekracht: Fz = m·g
Nu is de vraag: Welke eenheid wordt in de formule Gebruikt voor massa, delta L, en volume. Is dit nu meter of km, gram of kilogram of km3 of cm3? Ik weet dat je beide kan gebruiken en als de gegevens niet overeenkomen, dat je de gegevens kan omvormen (Bijvoorbeeld: 10 gram = 10.10-3 kg)
Nu is de vraag, wordt er specifiek een waarde gebruikt of maakt dit niet uit?
Welke worden dan bij deze 3 gebruikt?quote:Op dinsdag 26 mei 2015 20:55 schreef Riparius het volgende:
[..]
Uiteraard maakt het uit welke eenheden je gebruikt. Fysische grootheden zoals kracht, massa en versnelling hebben een dimensie.
Even googlen. De eenheid die ze gebruiken is voor ons niet te achterhalen.quote:Op dinsdag 26 mei 2015 21:33 schreef JustRust het volgende:
[..]
Welke worden dan bij deze 3 gebruikt?
Ik heb het idee dat je denkt dat de formules die je geeft alleen geldig zijn bij gebruik van bepaalde eenheden, maar dat is niet zo. Als we niet het metrieke stelsel hadden, maar andere eenheden, dan zouden alle formules die je geeft net zo goed geldig blijven.quote:Op dinsdag 26 mei 2015 21:33 schreef JustRust het volgende:
[..]
Welke worden dan bij deze 3 gebruikt?
meestal (bij mij in het boek) is het in meter, kilogram, m3 etc.quote:Op dinsdag 26 mei 2015 20:27 schreef JustRust het volgende:
Even een korte vraag over fysica, omdat ik het niet letterlijk in mijn cursus kon terugvinden.
Het gaat om deze 3 formules (zeer basis):
Massadichtheid: ρ=m/v
Veerkracht: Fv= k . Delta L
Zwaartekracht: Fz = m.g
Nu is de vraag: Welke eenheid wordt in de furmule Gebruikt voor massa, delta L, en volume. Is dit nu meter of km, gram of kilogram of km3 of cm3? Ik weet dat je beide kan gebruiken en als de gegevens niet overeenkomen, dat je de gegevens kan omvormen (Bijvoorbeeld: 10 gram = 10.10-3 kg)
Nu is de vraag, wordt er specifiek een waarde gebruikt of maakt dit niet uit?
Top! dat zocht ik. Ik moet gewoon zorgen dat als ik de formule maar steeds dezelfde maten gebruik. Dan zou het allemaal moeten kloppenquote:Op dinsdag 26 mei 2015 21:56 schreef Riparius het volgende:
[..]
Ik heb het idee dat je denkt dat de formules die je geeft alleen geldig zijn bij gebruik van bepaalde eenheden, maar dat is niet zo. Als we niet het metrieke stelsel hadden, maar andere eenheden, dan zouden alle formules die je geeft net zo goed geldig blijven.
Denk maar aan de beroemde formule F = ma, de tweede wet van Newton. In de tijd van Newton bestonden eenheden als de kilogram of de meter helemaal niet (die werden pas na de Franse revolutie geïntroduceerd), maar zijn formule die uitdrukt dat kracht gelijk is aan het product van massa en versnelling blijft gewoon geldig.
Je moet er natuurlijk wel altijd voor zorgen dat de eenheden die je gebruikt bij elkaar passen. Je kunt bijvoorbeeld in de formule Fz = m·g niet de massa in Britse ponden invullen en de zwaartekrachtsversnelling in feet per seconde kwadraat en dan verwachten dat je Fz in Newton krijgt, zo werkt het niet.
In mijn boek voor massadichtheid gebruiken ze g/cm3quote:Op dinsdag 26 mei 2015 22:18 schreef RRuben het volgende:
[..]
meestal (bij mij in het boek) is het in meter, kilogram, m3 etc.
dichtheid kan je in alles uitdrukken, het is eigenlijk gewoon gewicht/volume. Of je gram of kg gebruikt veranderd gewoon de eenheid. Je moet gewoon de grootte gebruiken die handig is. (Niet super goed uitgelegd ik weet, maar ik ben geen leraarquote:Op dinsdag 26 mei 2015 22:20 schreef JustRust het volgende:
[..]
In mijn boek voor massadichtheid gebruiken ze g/cm3
Bedankt!quote:Op woensdag 27 mei 2015 12:05 schreef Anoonumos het volgende:
Je wilt uitrekenen P ( |Z| > 0.129) als Z standaard normaal is
Uit de tabel haal je dat P (Z > 0.13) = 0.44828
Dus wegens symmetrie
P( |Z| > 0.13) = P ( Z > 0.13) + P (Z < - 0.13) = 2 P(Z > 0.13) = 0.90
Ja 2x 0.44828 en afrondenquote:Op woensdag 27 mei 2015 12:24 schreef Zspirit het volgende:
[..]
Bedankt!
Dat laatste deel snap ik dus niet.
Oke je haalt de smaller portion uit de tabel: 0.44828.
Maar wat doe je daarna dat je op 0.90 uit komt?
2x 0.44828 en afronden?
Volgens mij ben ik een hele domme vraag aan het stellen maar het kwartje valt nog niet helemaal sorry!
Ah oke dankjewelquote:Op woensdag 27 mei 2015 12:33 schreef Anoonumos het volgende:
[..]
Ja 2x 0.44828 en afronden
2x omdat je de two-sided probability moet hebben.
De conclusie is dat P( |Z| > 0.13) = 0.90
dus een waarde z_s die groter is dan 0.13 of kleiner dan - 0.13 is erg waarschijnlijk als Z normaal verdeeld is.
Dus je hebt geen reden om de nulhypothese te verwerpen (de nulhypothese is dat de data normaal verdeeld is)
Nee, dat is altijd een beetje verwarrend.quote:Op woensdag 27 mei 2015 13:01 schreef Zspirit het volgende:
[..]
Maar wat zegt die 0.90 dan, dat het 90% zeker is dat het normaal verdeeld is, ofwel dat de S=0?
Heb de toets vandaag gemaakt en ik heb een 10/10quote:Op dinsdag 26 mei 2015 22:24 schreef RRuben het volgende:
[..]
dichtheid kan je in alles uitdrukken, het is eigenlijk gewoon gewicht/volume. Of je gram of kg gebruikt veranderd gewoon de eenheid. Je moet gewoon de grootte gebruiken die handig is. (Niet super goed uitgelegd ik weet, maar ik ben geen leraar)
ik heb ook nog een edit als je dat nog niet hebt gezien
Thanks voor de hulp, volgens mij is het allemaal gelukt.quote:Op woensdag 27 mei 2015 13:45 schreef Anoonumos het volgende:
[..]
Nee, dat is altijd een beetje verwarrend.
Het is de kans op een uitkomst die extremer is dan de geobserveerde waarde, z_s = - 0.129, gegeven dat de nulhypothese waar is (dus dat de data normaal verdeeld is)
Als die kans heel klein is dan verwerp je de nulhypothese. Meestal kies je 0.05 als grens.
Hier hadden we P( |Z| > 0.13) = 0.90 dus we verwerpen de nulhypothese niet.
chil!quote:Op woensdag 27 mei 2015 15:28 schreef JustRust het volgende:
[..]
Heb de toets vandaag gemaakt en ik heb een 10/10![]()
De vraag was ongeveer dit: Er hangt een bol (in rust) aan een veer. De kracht die de bol op de veer uitoefent is .... N , de diameter van de bol is.... cm. Beken de de massadichtheid van de bol.
Sorry hoor, maar sinds wanneer is rechten bèta? Probeer het eens in de rechten SC.quote:Op zondag 31 mei 2015 17:28 schreef Reddead het volgende:
kan een rechtenstudent mij helpen met het beantwoorden van de volgende casus:
Casus 2
Karel heeft als getuige een verklaring afgelegd bij de Rechter-Commissaris in een strafzaak tegen Jan Bosman, die verdacht wordt van een gewapende overval op een cafetaria. Later blijkt dat Karel medepleger/medeplichtig is geweest. Hij bestuurde namelijk de auto die bij de vlucht gebruikt is. Enkele maanden later wordt deze verklaring van Karel gebruikt in een tegen hem zelf gevoerde strafzaak, terzake dezelfde gewapende overval.
Kan Karel met succes een beroep doen op artikel 6 EVRM?
Casus 3
Opsporingsambtenaren Arnold en Pieter ontdekken `s avonds tijdens hun surveillance op een parkeerplaats bij een park een auto waarvan de ramen beslagen zijn. Pieter klopt op het raam en vraagt of er iemand is. Er volgt geen antwoord. Omdat de opsporingsambtenaren het maar een vreemde gewaarwording vinden, openen zij het portier van de auto. Zij treffen daar de twee vrienden Sander en Ruben aan die genieten van allerlei verdovende middelen. Zij worden dan ook vervolgd voor verboden drugsbezit. Ter terechtzitting voert de advocaat van Sander en Ruben het volgende verweer: „ Er is geen wettelijke grondslag voor het opentrekken van het portier. Art 55 Sv en art. 9 Opiumwet zijn niet van toepassing omdat hiervoor een verdenking vereist is. Mijn cliënten voldoen niet aan de omschrijving als bedoeld in art. 27 Sv. Het feit dat de ramen waren beslagen, levert objectief gezien geen redelijk vermoeden van schuld aan een strafbaar feit op. De agenten hebben dus gehandeld in strijd met art. 8 EVRM. " Heeft dit verweer kans van slagen?
Noem eens een organisme dat CO2 gebruikt als grondstof? En denk dan eens verder.quote:Op dinsdag 16 juni 2015 10:07 schreef Brakkaboy het volgende:
Hey Fokkers,
Ik heb binnenkort een bio toets, en ik snap de volgende vraag niet:
Beschrijf zo precies mogelijk de weg die de koolstof(C) vanuit CO2 aflegt totdat de koolstof zich bevindt in:
-Leren jasje
-Wollen trui
Bij de eerste stap heb je een rendement van 15%, dus 85% blijft over en gaat naar de volgende stap. Bij de volgende stap heb je een rendement van 92%, dus 8% van de ingevoerde 85% blijft over en gaat naar de volgende stap. Bij de laatste stap heb je een rendement van 40%, dus van de instroom blijft 60% over. Dit levert bij elkaar een rendement van (1 - 0,85 * 0,08 * 0,60) * 100 = 95,92% op. Snap je waarom ik 1 - doe? Het is trouwens handig om bij dit soort problemen een schets te maken van de verschillende stappen en stromen, kan je de rendement visualiseren.quote:Op maandag 22 juni 2015 23:55 schreef Miraculously het volgende:
Ik ben bezig met een (waarschijnlijk) heel simpel vraagstuk, maar ik kom er gewoon eventjes niet uit..
In een waterzuiveringsinstallatie is het zuiveringsrendement in de voorbezinker 15% en dat van de beluchtingstank (actief slib) 92%. Door een anaerobe nabehandeling wordt nog 40% verwijderd. Hoeveel is het gezamenlijke rendement?
Ik weet dat het antwoord afgerond 96% moet zijn, maar ik zie het zelf even niet.. Zou iemand mij misschien een stapje in de goede richting kunnen sturen?
Ach tuurlijk.. zo logisch. Thanks!quote:Op dinsdag 23 juni 2015 00:13 schreef Rezania het volgende:
[..]
Bij de eerste stap heb je een rendement van 15%, dus 85% blijft over en gaat naar de volgende stap. Bij de volgende stap heb je een rendement van 92%, dus 8% van de ingevoerde 85% blijft over en gaat naar de volgende stap. Bij de laatste stap heb je een rendement van 40%, dus van de instroom blijft 60% over. Dit levert bij elkaar een rendement van (1 - 0,85 * 0,08 * 0,60) * 100 = 95,92% op. Snap je waarom ik 1 - doe? Het is trouwens handig om bij dit soort problemen een schets te maken van de verschillende stappen en stromen, kan je de rendement visualiseren.
Je hebt de verkoopprijs, 35% daarvan is winstmarge, 65% daarvan is inkoopprijs. Nu willen ze eigenlijk weten, als je de inkoopprijs op 100% zet, met welk percentage moet je de inkoopprijs dan vermenigvuldigen om aan de 35% winstmarge te komen. Met andere woorden, hoe vaak past de inkoopprijs in de winstmarge.quote:Op donderdag 9 juli 2015 14:54 schreef Enix het volgende:
Op een klok zit een winstmarge voor de detaillist van 35% van de verkoopprijs exclusief BTW. Bereken, in twee decimalen nauwkeurig, de winstmarge op deze klok voor de detaillist in procenten van de inkoopprijs.
Wat ik had gedaan: 35% van de verkoopprijs = 65% van de inkoopprijs
Vervolgens procentuele marge toegepast: 0,65 / 1,65 * 100 = 39,39%.
Bij mijn aantekeningen staat echter dat dit fout is, maar ik kan de fout niet achterhalen. Kan iemand me helpen?
Ik weet trouwens dat dit niet het juiste topic voor dit soort vragen is, maar ik wist niet waar ik het anders kwijt kon.
Oke, ik snap 'm, thanks!quote:Op donderdag 9 juli 2015 15:14 schreef Rezania het volgende:
[..]
Je hebt de verkoopprijs, 35% daarvan is winstmarge, 65% daarvan is inkoopprijs. Nu willen ze eigenlijk weten, als je de inkoopprijs op 100% zet, met welk percentage moet je de inkoopprijs dan vermenigvuldigen om aan de 35% winstmarge te komen. Met andere woorden, hoe vaak past de inkoopprijs in de winstmarge.
Dus 35/65*100%=53.8% ongeveer.
Geen formule..quote:Op zondag 26 juli 2015 18:31 schreef Scuidward het volgende:
Heb je een formule bij de hand of is het nattevingerwerk?
Daar dacht ik inderdaad ook aan, maar de argumenten zullen inderdaad van groot belang zijn hierbij (denkwijze) maar wat zijn juiset argumenten hierin?quote:Op zondag 26 juli 2015 18:36 schreef Scuidward het volgende:
Ik zou zeggen dat je 5% kan besteden maar een keuze moet maken hoeveel van de winst je wilt uitgeven aan het creëren van extra winst. Als je met 2% 10% haalt en met 3% 12%, zou 2% beter zijn? Argumenten zullen ongetwijfeld de doorslag geven.
Edit: stapsgewijs wellicht? Minimum 1%?
Ik zou toch maar even een eigen topic openen hier, als je het niet in je tekstboeken kan vinden of het uit je gevolgde vakken (als je student bent) kan achterhalen dan kan ik wel wat balletjes opgooien maar ik vrees dat ik er gewoon naast ga zitten.quote:Op maandag 27 juli 2015 10:06 schreef GOHK het volgende:
[..]
Daar dacht ik inderdaad ook aan, maar de argumenten zullen inderdaad van groot belang zijn hierbij (denkwijze) maar wat zijn juiset argumenten hierin?
Je calibratiecurve heb je via een verdunningsreeks gekregen? Volgens mij kan je nu weten hoeveel picomol er in 150 picoliter zat, uit x gram. Dus kan je terugrekenen hoeveel picomol er in 1 gram zit? Heb je 1012 keer verdund?quote:Op woensdag 19 augustus 2015 20:40 schreef davako het volgende:
Ik ben bezig met een onderzoek en daarbij moet ik een antwoord interpoleren uit een calibratie curve gemaakt in graphpad. Ik heb deze calibratie curve gemaakt en na interpoleren drie cijfers gekregen.
Monster 1: 126.769
Monster 2: 85.508
Monster 3: 103.059
Deze uitkomst geinterpoleert uit de calibratie curve waarbij de X-as DHT in picoMol was. Met de volgende berekening zou ik kunnen bepalen hoeveel er in mijn monster/extract zit. Extract is 150 µl uit x gram. Je hebt een 1 µl/ml dus dan kun je verder rekenen hoeveel xg DHT equivalent
per gram monster materiaal aanwezig is.
Ik hoop dat iemand mij kan helpen, want ik kom er echt absoluut niet uit.
Ja ik heb de calibratiecurve via een verdunningsreeks gekregen. De curve liep van 1000 pM tot 0 pM.quote:Op woensdag 19 augustus 2015 21:32 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Je calibratiecurve heb je via een verdunningsreeks gekregen? Volgens mij kan je nu weten hoeveel picomol er in 150 picoliter zat, uit x gram. Dus kan je terugrekenen hoeveel picomol er in 1 gram zit? Heb je 1012 keer verdund?
Even denken, ik haalde zojuist pico en micro door elkaar.quote:Op woensdag 19 augustus 2015 21:37 schreef davako het volgende:
[..]
Ja ik heb de calibratiecurve via een verdunningsreeks gekregen. De curve liep van 1000 pM tot 0 pM.
Wat ik moeilijk te begrijpen vind is je gevolgde stappenplan. Wat ik makkelijk vind is namelijk terugrekenen naar je uitgangspunt. Bijvoorbeeld als je met 1 ml cola (o.i.d.) begint en dit verdund en dan iets vind, dan is het goed om te kunnen terug rekenen naar die ene ml cola, ook al zit die nu waarschijnlijk in 500 ml water.quote:Op woensdag 19 augustus 2015 21:37 schreef davako het volgende:
Echt stom zeg, maar ik kom er gewoon niet uit en daar baal ik van...
Ik gebruikte een veel lager volume, slechts 100 µl. Grotendeels van deze gegevens heb ik gekregen van een begeleider, alleen ik heb het idee dat het niet alles is. Of dat er wat gegevens in de berekening mogelijk verdraait zijn.quote:Op woensdag 19 augustus 2015 21:53 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Even denken, ik haalde zojuist pico en micro door elkaar.
Je hebt de extractieoplossing aangevuld tot 150 ml neem ik aan uit je gegevens. Dat is een verdunning van 109, dan zal er in je originele extractieproduct een 109 keer hoge concentratie hebben gezeten, dus 85 mmol. Moet je enkel nog de molmassa weten van DHT en de massa van je monster dat je geëxtraheerd hebt om het massapercentage te bepalen.
Maar was die 150 microliter je complete extractie?
Stel ik neem je waarde van ongeveer 85 pM. Dan is dat 85 picomol / liter. Jij hebt µl/ml, dus dat lees ik als een verdunning van 106. Dan zal er in je onverdunde monsterextract een concentratie hebben gezeten die 6 maal zo hoog is. Dat is dan 85 micromol / milliliter. Je hebt nergens staan hoeveel gram monster je hebt afgewogen voordat je de extractie hebt uitgevoerd?quote:Op woensdag 19 augustus 2015 21:57 schreef davako het volgende:
Extract is 150 µl uit x gram. Je hebt een 1 µl/ml dus dan kun je verder rekenen hoeveel xg DHT equivalent.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
[ Bericht 8% gewijzigd door Scuidward op 19-08-2015 22:25:19 ]
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers
quote:Op donderdag 27 augustus 2015 15:53 schreef Nelvalhil het volgende:
Iemand enig idee hoe vraag 21 moet? (Zie spoiler) Ik heb geen antwoorden boekje tot m'n beschikking en nu is het niet erg dat ik hem niet afmaak en kan ik het morgen net zo goed aan m'n leerkracht vragen maar ik doe het liever zelf. Iemand enige tips oid. ? Waarschijnlijk is hij erg simpel maar zie ik iets over het hoofd,
Thanks in advance![]()
Is het niet zo simpel als de omzetting van kinetische energie naar potentiële energie?SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Dat de afname in snelheid, hier 12.1 m/s, evenredig is aan de toename van mgh?
Hm, zou in principe wel kunnen. Maar hoe los je hem dan evengoed op?quote:Op donderdag 27 augustus 2015 16:17 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Is het niet zo simpel als de omzetting van kinetische energie naar potentiële energie?
Dat de afname in snelheid, hier 12.1 m/s, evenredig is aan de toename van mgh?
Epot zou ik gelijkstellen aan 0, want je mag aannemen dat je hem vanaf de grond afschiet.quote:Op donderdag 27 augustus 2015 16:24 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
Hm, zou in principe wel kunnen. Maar hoe los je hem dan evengoed op?![]()
Epot, de massa, en de hoogte zijn niet gegeven.
quote:Op donderdag 27 augustus 2015 15:53 schreef Nelvalhil het volgende:
Iemand enig idee hoe vraag 21 moet? (Zie spoiler) Ik heb geen antwoorden boekje tot m'n beschikking en nu is het niet erg dat ik hem niet afmaak en kan ik het morgen net zo goed aan m'n leerkracht vragen maar ik doe het liever zelf. Iemand enige tips oid. ? Waarschijnlijk is hij erg simpel maar zie ik iets over het hoofd,
Thanks in advance![]()
De stappen die je moet zetten zijn de volgende:SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
1) Bereken de verticale snelheid. De horizontale snelheid op de top is gegeven en snelheid van afvuren. Deze laatste snelheid kun je ontbinden in een horizontale en verticale component.SPOILER: Aanwijzingen om de verticale snelheid te berekenenOm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.2) Gebruik v = a*t + v0 om de tijd tussen afvuren en bereiken van de top te berekenen.SPOILER: Aanwijzingen voor het berekenenOm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.3. Gebruik x = 0,5*a*t2 + v0*t + x0 om de hoogte te berekenen. Gebruik het antwoord dat je bij 2 hebt gevonden.SPOILER: AntwoordOm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.N.B. Dit is een uitgebreide stapsgewijze benadering. Als je de vergelijkingen goed analyseert, kun je tot een vergelijking komen waarmee je ineens de gevraagde hoogte berekent.![]()
Weet iemand waar ik de uitwerkingen kan vinden van het boek Toegepaste mechanica deel 1 van C. Hartsuijker? Ik heb wel de antwoorden, maar als ik de opdracht niet snap heb ik daar helemaal niks aan.leef de leven![]()
Probeer toch maar te begrijpen wat er precies wordt gevraagd en bedenk vervolgens een stappenplan om het vraagstuk aan te pakken. Zo leer je iets, terwijl je van het alleen maar naäpen van uitwerkingen die anderen hebben bedacht niets leert.quote:Op zondag 6 september 2015 12:29 schreef RRuben het volgende:
Weet iemand waar ik de uitwerkingen kan vinden van het boek Toegepaste mechanica deel 1 van C. Hartsuijker? Ik heb wel de antwoorden, maar als ik de opdracht niet snap heb ik daar helemaal niks aan.![]()
Ja dat probeer ik ook, maar ik kwam er echt niet uit. Iemand anders heeft al geholpen gelukkigquote:Op zondag 6 september 2015 15:13 schreef Riparius het volgende:
[..]
Probeer toch maar te begrijpen wat er precies wordt gevraagd en bedenk vervolgens een stappenplan om het vraagstuk aan te pakken. Zo leer je iets, terwijl je van het alleen maar naäpen van uitwerkingen die anderen hebben bedacht niets leert.
leef de leven![]()
Kunnen jullie mij zoveel mogelijk vertellen over de ingredienten van shampoo?
Het gaat dan met name om dingen als hoe ziet het molecuul eruit/ welke stofeigenschappen heeft het/ schadelijke effecten voor de gezondheid/ waarom zit het in het voedingsmiddel, wat is de functie van deze stof/ wat is de formule van het molecuul (vb. H2O)
Plaatjes e.d. mogen worden gebruikt.
ALvast bedankkktttt!![]()
Kunnen jullie ons helpen met onze blog? kunnen jullie beoordelen of die goed is? we zijn nog een beetje zoekende...
(ook op grammaticale fouten ofcourse)
http://Epischdaten.wordpress.com.![]()
Heb je de ingrediënten op de achterkant gecheckt?quote:Op woensdag 30 september 2015 10:49 schreef Brakkaboy het volgende:
Kunnen jullie mij zoveel mogelijk vertellen over de ingredienten van shampoo?
Het gaat dan met name om dingen als hoe ziet het molecuul eruit/ welke stofeigenschappen heeft het/ schadelijke effecten voor de gezondheid/ waarom zit het in het voedingsmiddel, wat is de functie van deze stof/ wat is de formule van het molecuul (vb. H2O)
Plaatjes e.d. mogen worden gebruikt.
ALvast bedankkktttt!![]()
448888quote:Op woensdag 30 september 2015 17:35 schreef epischdaten het volgende:
Kunnen jullie ons helpen met onze blog? kunnen jullie beoordelen of die goed is? we zijn nog een beetje zoekende...
(ook op grammaticale fouten ofcourse)
http://Epischdaten.wordpress.com
Never in the entire history of calming down did anyone ever calm down after being told to calm down.![]()
Hey mensen, volgende week staat er weer een se week voor de deur (5havo) en ik heb nog steeds iets wat ik met scheikunde lastig vind, wat eigenlijk niks voorstelt.
Is er een "trucje" om er achter te komen welke fase een molecuul is? Dus als ik bijvoorbeeld Na2O heb dat ik kan zeggen "Hey, dat is solid, want ........"
Thanks.Ik haat het als Snorlax me nakt.![]()
Niet echt. Meestal weet je het wel op gevoel als je vaker met iets omgaat.quote:Op vrijdag 2 oktober 2015 16:59 schreef Munchlax het volgende:
Hey mensen, volgende week staat er weer een se week voor de deur (5havo) en ik heb nog steeds iets wat ik met scheikunde lastig vind, wat eigenlijk niks voorstelt.
Is er een "trucje" om er achter te komen welke fase een molecuul is? Dus als ik bijvoorbeeld Na2O heb dat ik kan zeggen "Hey, dat is solid, want ........"
Thanks.
Zouten zijn vaste stoffen, metalen zijn vaste stoffen. Veel elementen zijn gassen, behalve dan metalen en koolstof. Koolwaterstofketens (C6H14 bijv.) zijn vloeibaar. Maar kleine koolwaterstoffen zoals methaan is een gas. Mag je een binas gebruiken? Als het daar niet in staat vind ik dat je het als docent of moet vermelden of dat het voor de vraag niet relevant is. Mocht je bijvoorbeeld thuis met een vraag zitten kan je even naar de MSDS zoeken. Daar staan kookpunten en smeltpunten op. Onder het smeltpunt is het vloeibaar, boven het kookpunt is het een gas, en daartussenin is het een vaste stof.![]()
Thanks Scuid,quote:Op vrijdag 2 oktober 2015 17:11 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Niet echt. Meestal weet je het wel op gevoel als je vaker met iets omgaat.
Zouten zijn vaste stoffen, metalen zijn vaste stoffen. Veel elementen zijn gassen, behalve dan metalen en koolstof. Koolwaterstofketens (C6H14 bijv.) zijn vloeibaar. Maar kleine koolwaterstoffen zoals methaan is een gas. Mag je een binas gebruiken? Als het daar niet in staat vind ik dat je het als docent of moet vermelden of dat het voor de vraag niet relevant is. Mocht je bijvoorbeeld thuis met een vraag zitten kan je even naar de MSDS zoeken. Daar staan kookpunten en smeltpunten op. Onder het smeltpunt is het vloeibaar, boven het kookpunt is het een gas, en daartussenin is het een vaste stof.
Ja, je mag een binas gebruiken, daar zal vast ook nog wel iets handigs instaan maar ken al die tabellen natuurlijk niet uit m'n hoofd.
Op dit moment het hoofdstuk over zuren en basen trouwens, dus zuur-base reacties etc.Ik haat het als Snorlax me nakt.![]()
Heb wat twijfels over een aantal scheikundige vragen. Ik heb alle 7 vragen (inclusief mijn antwoorden) maar even gekopieerd voor de context. Tot en met vraag 4 zit ik volgens mij wel goed.
Bij vraag 5 en 6 denk ik dat ik wat te simpel nadenk; er wordt gevraagd of het een redoxreactie is maar dat lijkt mij totáál niet, zit ik dan fout of is dat gewoon een vraag die een beetje misplaatst is? Verder heb ik geen idee wat ze bij 7 bedoelenIemand?
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Thanks in advance
1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers![]()
Hoe weet je dat er geen elektronenoverdracht plaatsvind? Een van de stappen om een redoxreactie op te schrijven is namelijk de reactievergelijking kloppend maken door het aantal elektronen voor de pijl gelijk te krijgen aan het aantal elektronen na de pijl, waarna je ze dus kan wegstrepen. Vraag 6 lijkt mij in elk geval geen redoxreactie ... over 5 twijfel ik, dat is een beetje weggezakt.quote:
Vraag 7 slaat terug op vraag 6. Klopt die (s) na de pijl of moet dat (aq) zijn (bij 6 dus).![]()
2Mg- + O2- --> 2MgOquote:Op vrijdag 9 oktober 2015 17:54 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Hoe weet je dat er geen elektronenoverdracht plaatsvind? Een van de stappen om een redoxreactie op te schrijven is namelijk de reactievergelijking kloppend maken door het aantal elektronen voor de pijl gelijk te krijgen aan het aantal elektronen na de pijl, waarna je ze dus kan wegstrepen. Vraag 6 lijkt mij in elk geval geen redoxreactie ... over 5 twijfel ik, dat is een beetje weggezakt.
Vraag 7 slaat terug op vraag 6. Klopt die (s) na de pijl of moet dat (aq) zijn (bij 6 dus).
is denk ik geen redoxreactie omdat er geen nieuwe stof ontstaat/verdwijnt en de lading van de deeltjes veranderd ook niet, lijkt me.
Verder weet ik eerlijk gezegd niet of die (s) veranderd moet worden naar een (aq). Bij beide stoffen na de pijl van 6 niet. Dan wordt dat toch gewoon een oplosvergelijking?
1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers![]()
Het is wel een redoxreactie. Je zet daar namelijk magnesium om in een magnesiumzout.quote:Op vrijdag 9 oktober 2015 18:05 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
2Mg- + O2- --> 2MgO
is denk ik geen redoxreactie omdat er geen nieuwe stof ontstaat/verdwijnt en de lading van de deeltjes veranderd ook niet, lijkt me.
Verder weet ik eerlijk gezegd niet of die (s) veranderd moet worden naar een (aq). Bij beide stoffen na de pijl van 6 niet. Dan wordt dat toch gewoon een oplosvergelijking?
Mg -> Mg2+ + 2 e-
O2 + 4 e- -> 2 O2-![]()
Ohquote:Op vrijdag 9 oktober 2015 18:24 schreef lyolyrc het volgende:
[..]
Het is wel een redoxreactie. Je zet daar namelijk magnesium om in een magnesiumzout.
Mg -> Mg2+ + 2 e-
O2 + 4 e- -> 2 O2-De totaalreactie blijft nog wel gewoon zoals ik al had genoteerd?
1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers![]()
De reactie die je hebt gepost, klopt niet. Mg staat elektronen af en krijgt derhalve een positieve lading. En zoals je kunt zien in mijn vorige post wordt de lading 2+.quote:Op vrijdag 9 oktober 2015 18:27 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
OhDe totaalreactie blijft nog wel gewoon zoals ik al had genoteerd?
Edit: en je hebt 2 oxide-ionen i.o.v. 1.![]()
Oh, jaquote:Op vrijdag 9 oktober 2015 19:02 schreef lyolyrc het volgende:
[..]
De reactie die je hebt gepost, klopt niet. Mg staat elektronen af en krijgt derhalve een positieve lading. En zoals je kunt zien in mijn vorige post wordt de lading 2+.
Edit: en je hebt 2 oxide-ionen i.o.v. 1.Hoe zit het dan met de ontleding van zilverchloride klopt het volgende?
Ag (aq) + e- --> Ag (s)
AgCl (s) + e- --> Ag+ (s) Cl- (aq)1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers![]()
En je maakt er toch gewoon een oplossing van?
1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers![]()
Nee, je gooit hier alles door elkaar.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 11:12 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
Oh, jaHoe zit het dan met de ontleding van zilverchloride klopt het volgende?
Ag (aq) + e- --> Ag (s)
AgCl (s) + e- --> Ag+ (s) Cl- (aq)
Zilverchloride is al een zout. Er vindt daarom geen elektronenoverdracht plaats.
Wat er wel gebeurt, is dat zilverchloride (op zeer beperkte schaal) uiteenvalt in zilver- en chloride-ionen. Dit proces noemen we dissociatie.
In formulevorm: AgCl -> Ag+ + Cl-
Wat betreft de toestandsaanduidingen:
- zilverchloride is een vaste stof dus aanduiding (s)
- de ionen lossen op, dus krijgen aanduiding (aq)
Samengenomen: AgCl(s) -> Ag+(aq) + Cl-(aq)
Hou er wel rekening mee dat zilverchloride slecht oplost in water (zie ook Binas, bij mij tabel 45a Zouten in water). In de praktijk zal er daarom nauwelijks zilverchloirde dissociëren.![]()
Dan kan ik misschien fout zitten, maar er staat volgens mij nergens bij dat het in water zou moeten oplossen, je moet alleen de vergelijking van de ontleding geven, maar die staat hierboven. Trouwens nog nooit van 'Dissociatie ' gehoordquote:Op zaterdag 10 oktober 2015 11:47 schreef lyolyrc het volgende:
[..]
Nee, je gooit hier alles door elkaar.
Zilverchloride is al een zout. Er vindt daarom geen elektronenoverdracht plaats.
Wat er wel gebeurt, is dat zilverchloride (op zeer beperkte schaal) uiteenvalt in zilver- en chloride-ionen. Dit proces noemen we dissociatie.
In formulevorm: AgCl -> Ag+ + Cl-
Wat betreft de toestandsaanduidingen:
- zilverchloride is een vaste stof dus aanduiding (s)
- de ionen lossen op, dus krijgen aanduiding (aq)
Samengenomen: AgCl(s) -> Ag+(aq) + Cl-(aq)
Hou er wel rekening mee dat zilverchloride slecht oplost in water (zie ook Binas, bij mij tabel 45a Zouten in water). In de praktijk zal er daarom nauwelijks zilverchloirde dissociëren.
1 op de 6 mensen heeft 5 anderen om zich heen
-Harry Jekkers![]()
De toestandsaanduiding (aq) betekent dat het over een aqueous solution gaat wat vertaald naar het Nederlands staat voor een waterige oplossing.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:49 schreef Nelvalhil het volgende:
[..]
Dan kan ik misschien fout zitten, maar er staat volgens mij nergens bij dat het in water zou moeten oplossen, je moet alleen de vergelijking van de ontleding geven, maar die staat hierboven. Trouwens nog nooit van 'Dissociatie ' gehoord![]()
Ik heb een vraag uit een oefen tentamen waar ik niet helemaal uit kom:
Een trekstang van 20m lengte moet een kracht doorleiden van 100.000N. De verlenging mag niet meer bedragen dan 8mm. E=210GPa. Wat is de benodigde dikte?
De formule die ik hiervoor afgeleid heb is: d=√4F ℓo/∏E ℓ∆. Ik kom dan uit op 3,1 10^-4, oftewel 0,311 mm, maar het antwoord moet zijn 39 mm. Iemand die kan zien waar ik fout zit?![]()
Als je je volledige berekening niet post, hoe wil je dan dat iemand ziet waar je fout zit? Dat kan niet.quote:Op dinsdag 20 oktober 2015 15:23 schreef Boarderzip het volgende:
Ik heb een vraag uit een oefen tentamen waar ik niet helemaal uit kom:
Een trekstang van 20 m lengte moet een kracht doorleiden van 100.000 N. De verlenging mag niet meer bedragen dan 8 mm. E = 210 GPa. Wat is de benodigde dikte?
De formule die ik hiervoor afgeleid heb is: d=√4F ℓo/∏E ℓ∆. Ik kom dan uit op 3,1 10^-4, oftewel 0,311 mm, maar het antwoord moet zijn 39 mm. Iemand die kan zien waar ik fout zit?
Niettemin zit je er ongeveer een factor (4/π)·102 naast, wat erop duidt dat je meerdere fouten hebt gemaakt, niet alleen een fout met je eenheden maar ook nog tenminste één andere fout.
Je hebt
en dus
waarbij F de trekkracht is, S0 de oppervlakte van een dwarsdoorsnede van de staaf als er geen trekkracht op wordt uitgeoefend, E de elasticiteitsmodulus, ΔL de toename van de lengte onder invloed van de trekkracht F en L0 de lengte van de staaf als er geen kracht op wordt uitgeoefend. Is nu de staaf rond en dus de dwarsdoorsnede een cirkelschijf, dan hebben we uiteraard ook
waarbij d de dikte is van de staaf, zodat voor de dikte van de staaf geldt
Druk je nu F uit in Newton en E in N/mm2 oftewel MPa, dan krijgen we d uitgedrukt in mm, aangezien het quotiënt L0/ΔL dimensieloos is.
Invullen van je gegevens levert
en dit is te vereenvoudigen tot
en dat geeft inderdaad
[ Bericht 0% gewijzigd door Riparius op 23-10-2015 00:28:37 ]![]()
Ontzettend bedankt voor je antwoord! Mijn excuses voor het onvolledig posten van mijn berekening, mag ik je vragen hoe je de formules in jou post zo mooi weergegeven krijgt?quote:Op donderdag 22 oktober 2015 17:06 schreef Riparius het volgende:
[..]
Als je je volledige berekening niet post, hoe wil je dan dat iemand ziet waar je fout zit? Dat kan niet.
Niettemin zit je er ongeveer een factor (4/π)·102 naast, wat erop duidt dat je meerdere fouten hebt gemaakt, niet alleen een fout met je eenheden maar ook nog tenminste één andere fout.
Je hebt
en dus
waarbij F de trekkracht is, S0 de oppervlakte van een dwarsdoorsnede van de staaf als er geen trekkracht op wordt uitgeoefend, E de elasticiteitsmodulus, ΔL de toename van de lengte onder invloed van de trekkracht F en L0 de lengte van de staaf als er geen kracht op wordt uitgeoefend. Is nu de staaf rond en dus de dwarsdoorsnede een cirkelschijf, dan hebben we uiteraard ook
waarbij d de dikte is van de staaf, zodat voor de dikte van de staaf geldt
Druk je nu F uit in Newton en E in N/mm2 oftewel MPa, dan krijgen we d uitgedrukt in mm, aangezien het quotiënt L0/ΔL dimensieloos is.
Invullen van je gegevens levert
en dit is te vereenvoudigen tot
en dat geeft inderdaad
Ik ben de fout in gegaan bij het omrekenen van vierkante meters naar vierkante millimeters.![]()
Je kunt op FOK gebruik maken van inline TeX. Dat kon je trouwens ook zien in je quote van mijn post.quote:Op donderdag 22 oktober 2015 18:14 schreef Boarderzip het volgende:
[..]
Ontzettend bedankt voor je antwoord! Mijn excuses voor het onvolledig posten van mijn berekening, mag ik je vragen hoe je de formules in jou post zo mooi weergegeven krijgt?Dat kan niet je enige fout zijn geweest gezien je antwoord, want dan zou je er geen factor (4/π)·102 naast hebben kunnen zitten.quote:Ik ben de fout in gegaan bij het omrekenen van vierkante meters naar vierkante millimeters.![]()
Scheikundigen, ik heb hulp nodig.
Het gaat over een complexometrische titratie van een Kobalt(II) complex met EDTA (0,05M)
Het complex is [Co2F2(Hdmpz)6](BF4)2
Hdmpz = 3,5-dimethylpyrazole
Ik moest 0.35 mmol (omgerekend 3,2 g) [Co2F2(Hdmpz)6](BF4)2 in een erlenmeyer doen, (daarbij 10 druppelss 37% HCL toevoegen, 25 mL water, 10 mL 4 M NaOAc (Ph 5,5) toevoegen en als indicator Xylenol oranje) en vervolgens met een 0,05 M EDTA oplossing titreren. Volgens mij hoef ik niks te doen qua berekening met de HCL en NaOAc.
Bij ongeveer 16 mL (significantie maakt me niet zoveel uit) was er een kleuromslag.
Nu moet ik het percentage Kobalt(II) berekenen en daaruit het moleculaire gewicht van het complex (Wat volgens het optellen van de atomen 906 g/mol moet zijn).
Maar ik heb geen idee hoe die berekening moet. Vooral het deel van percentage kobaltionen naar het moleculaire gewicht van het complex begrijp ik niet.
Ook snap ik de molverhouding Co2+:EDTA niet helemaal.
Alvast bedankt.Spatieboos![]()
Co2+ reageert met EDTA in een 1:1 verhouding.quote:Op zondag 1 november 2015 14:03 schreef Spatieloos het volgende:
Scheikundigen, ik heb hulp nodig.
Het gaat over een complexometrische titratie van een Kobalt(II) complex met EDTA (0,05M)
Het complex is [Co2F2(Hdmpz)6](BF4)2
Hdmpz = 3,5-dimethylpyrazole
Ik moest 0.35 mmol (omgerekend 3,2 g) [Co2F2(Hdmpz)6](BF4)2 in een erlenmeyer doen, (daarbij 10 druppelss 37% HCL toevoegen, 25 mL water, 10 mL 4 M NaOAc (Ph 5,5) toevoegen en als indicator Xylenol oranje) en vervolgens met een 0,05 M EDTA oplossing titreren. Volgens mij hoef ik niks te doen qua berekening met de HCL en NaOAc.
Bij ongeveer 16 mL (significantie maakt me niet zoveel uit) was er een kleuromslag.
Nu moet ik het percentage Kobalt(II) berekenen en daaruit het moleculaire gewicht van het complex (Wat volgens het optellen van de atomen 906 g/mol moet zijn).
Maar ik heb geen idee hoe die berekening moet. Vooral het deel van percentage kobaltionen naar het moleculaire gewicht van het complex begrijp ik niet.
Ook snap ik de molverhouding Co2+:EDTA niet helemaal.
Alvast bedankt.
Is het niet zo dat er gevraagd wordt wat een massafractie kobalt in het kobalt-EDTA-complex is?![]()
Goededag leden van fok.nl
Ik heb hulp nodig.
Vak : Natuurkunde
Hoofdstuk : Bewegingsleer - Toepassingen : de valbeweging en de vertikale worp.
Voorlopig heb ik geen problemen met anderen sommen maar wel met 1tje
Hier is de vraag :
Een schip heeft een snelheid van 5m/s. Aan boord van dit schip bevindt zich een kanon waaruit een kogel vertikaal omhoog geschoten wordt met een snelheid van 200m/s. Komt de kogel voor of achter het schip in het water terecht, of treft de kogel het schip?
Okey ten eerste wat ik weet is dat de Vo(beginsnelheid) van de kannon 200m/s is(omdat hij constant is)
en de snelheid van het schip is 5m/s.
Daarna heb ik de tijd berekend van 't kogel hoe langt het duurt tot dat hij te top bereikt en weer valt -> met de formule : Vyt=Vo-g.t
Dus dan wordt het :
0=200-10.t
10t=200
t=20s , dus t = 40s (2x20s , omdat hij 20s stijgt en nog 20s valt tot dat 't de grond bereikt)
tot zo ver weet ik wat ik moet doen...
Mijn vraag is nu hoe moet ik verder gaan?
Ow nog iets. Bij verticale worp omhoog heb ik de formule :
Yt=Yo+Vo.t-½g.t²
[ Bericht 0% gewijzigd door Nilkanth op 19-11-2015 00:12:36 ]![]()
Je hoeft hier helemaal niet te rekenen. Je kunt de beweging van de afgeschoten kogel ontbinden in een horizontale en een verticale component. De horizontale snelheid van de kogel is constant (als we de wrijving met de lucht mogen verwaarlozen) en deze horizontale snelheid is in grootte en in richting gelijk aan de snelheid waarmee het schip beweegt. De afgeschoten kogel bevindt zich zo de gehele kogelbaan loodrecht boven het schip en zal dus het schip treffen. Zie je?quote:Op woensdag 18 november 2015 23:34 schreef Nilkanth het volgende:
Goededag leden van fok.nl
Ik heb hulp nodig.
Vak : Natuurkunde
Hoofdstuk : Bewegingsleer - Toepassingen : De valbeweging en de verticale worp.
Voorlopig heb ik geen problemen met andere opgaven maar wel met ééntje.
Hier is de vraag :
Een schip heeft een snelheid van 5 m/s. Aan boord van dit schip bevindt zich een kanon waaruit een kogel verticaal omhoog geschoten wordt met een snelheid van 200 m/s. Komt de kogel voor of achter het schip in het water terecht, of treft de kogel het schip?
[ Bericht 1% gewijzigd door Riparius op 20-11-2015 10:54:19 ]![]()
Hallo iedereen, ik heb een vraag over mijn natuurkunde stof die ik moet kennen.
Het gaat over een energievergelijking.
Een voorwerp beweegt door een ruimte als val of worp zonder luchtweerstand, met zwaartekracht. Je krijgt dus een parabool beweging.
De vergelijking die je dan krijgt is:
Ek+Ez=Ek+Ez
waarbij de Ek en Ez links van de "=" op punt A en rechts ervan op punt B.
Punt A en B liggen beide aan een andere zijden van de parabool.
Mijn vraag is waarom er nou een Zwaarte-energie op punt B is, deze zou op het hoogste punt toch volledig naar kinetische energie omgezet moeten zijn?.![]()
Waar ligt punt B precies? Op dezelfde hoogte als punt A?quote:Op donderdag 26 november 2015 18:56 schreef orang1120 het volgende:
Hallo iedereen, ik heb een vraag over mijn natuurkunde stof die ik moet kennen.
Het gaat over een energievergelijking.
Een voorwerp beweegt door een ruimte als val of worp zonder luchtweerstand, met zwaartekracht. Je krijgt dus een parabool beweging.
De vergelijking die je dan krijgt is:
Ek+Ez=Ek+Ez
waarbij de Ek en Ez links van de "=" op punt A en rechts ervan op punt B.
Punt A en B liggen beide aan een andere zijden van de parabool.
Mijn vraag is waarom er nou een Zwaarte-energie op punt B is, deze zou op het hoogste punt toch volledig naar kinetische energie omgezet moeten zijn?leef de leven![]()
Je vraagstelling is onduidelijk, maak een tekening die laat zien wat je bedoelt. Uit deze opmerking blijkt overigens al dat je het niet begrijpt. De zwaarte-energie (beter: potentiële energie) bereikt op het hoogste punt van de paraboolbaan namelijk een maximum en is dus zeker niet volledig omgezet in kinetische energie.quote:Op donderdag 26 november 2015 18:56 schreef orang1120 het volgende:
Mijn vraag is waarom er nou een Zwaarte-energie op punt B is, deze zou op het hoogste punt toch volledig naar kinetische energie omgezet moeten zijn?![]()
Punt A en B zijn 2 willekeurige tijdstippen.quote:Op donderdag 26 november 2015 19:08 schreef RRuben het volgende:
[..]
Waar ligt punt B precies? Op dezelfde hoogte als punt A?.![]()
op het hoogste punt is alle kinetische energie omgezet in hoogte energiequote:Op donderdag 26 november 2015 18:56 schreef orang1120 het volgende:
Hallo iedereen, ik heb een vraag over mijn natuurkunde stof die ik moet kennen.
Het gaat over een energievergelijking.
Een voorwerp beweegt door een ruimte als val of worp zonder luchtweerstand, met zwaartekracht. Je krijgt dus een parabool beweging.
De vergelijking die je dan krijgt is:
Ek+Ez=Ek+Ez
waarbij de Ek en Ez links van de "=" op punt A en rechts ervan op punt B.
Punt A en B liggen beide aan een andere zijden van de parabool.
Mijn vraag is waarom er nou een Zwaarte-energie op punt B is, deze zou op het hoogste punt toch volledig naar kinetische energie omgezet moeten zijn?
En daarna in de val naar beneden wordt de hoogte energie weer omgezet in kinetische energie![]()
Nee, dat geldt alleen als je een projectiel loodrecht omhoog afschiet. Als het projectiel een paraboolbaan aflegt - en we de luchtwrijving mogen verwaarlozen - dan is de horizontale component van de snelheid constant en is de kinetische energie op het hoogste punt dus niet gelijk aan nul.quote:Op donderdag 26 november 2015 21:07 schreef Anoonumos het volgende:
[..]
op het hoogste punt is alle kinetische energie omgezet in hoogte energie![]()
Goededag leden van fok.nl
Ik heb weer moeite met een opgage.
Vak : Natuurkunde
Vraag :
Van een 45m hoge toren wordt een bal in de horizontale richting weggeworpen. De bal komt op 60m van de voet van de toren op de grond terecht. Neem g= 10m/s² en verwaarloos de invloed van de luchtwrijving.
a) Met welke snelheid is de bal weggeworpen?
b) Bereken de grootte en richting van de snelheid waarmee de bal de grond treft.
c) Bereken de grootte en richting van de gemiddelde snelheid van de bal in het tijdsinterval [ 0,0 s; 3,0 s]
d) Leg uit waarom de richting van deze gemiddelde snelheid niet samenvalt met de richting van de snelheid waarmee de bal de grond treft.
Zo ik snap bijna niets.... kan iemand mij helpen om ze te beantwoorden met een kleine uitleg.
dank u
[ Bericht 0% gewijzigd door Nilkanth op 29-11-2015 16:35:40 ]![]()
Laat eerst eens zien wat je zelf hebt geprobeerd. Bedenk dat je zowel de verplaatsing als de snelheid van de bal kunt opvatten als vectoren in functie van de tijd en dat je deze vectoren kunt ontbinden in een horizontale component en een verticale component. De horizontale component van de snelheidsvector is constant aangezien je de luchtwrijving mag verwaarlozen. De verticale component van de snelheid is niet constant, aangezien de bal onderhevig is aan de zwaartekracht.quote:Op zondag 29 november 2015 16:10 schreef Nilkanth het volgende:
Goededag leden van fok.nl
Ik heb weer moeite met een som opgave.
Vak : Natuurkunde
Vraag :
Van een 45m hoge toren wordt een bal in de horizontale richting weggeworpen. De bal komt op 60m van de voet van de toren op de grond terecht. Neem g= 10m/s² en verwaarloos de invloed van de luchtwrijving.
a) Met welke snelheid is de bal weggeworpen?
b) Bereken de grootte en richting van de snelheid waarmee de bal de grond treft.
c) Bereken de grootte en richting van de gemiddelde snelheid van de bal in het tijdsinterval [ 0,0 s; 3,0 s]
d) Leg uit waarom de richting van deze gemiddelde snelheid niet samenvalt met de richting van de snelheid waarmee de bal de grond treft.
Zo ik snap bijna niets.... kan iemand mij helpen om ze te beantwoorden met een kleine uitleg.
dank u![]()
Hallo iedereen, mijn vraag was of er misschien een applicatie is waarmee een natuurkundige foutenanalyse kan worden uitgerekend. Ik moet namelijk van veel verschillende metingen de gemiddelde waarde, de laagste waarde en de grootste waarde bepalen en daarmee moet rekening gehouden worden met de hoeveelheid metingen. Kennen jullie misschien zo'n applicatie?:)![]()
Kan dat niet gewoon met Excel.quote:Op donderdag 10 december 2015 18:20 schreef BalotelliFan het volgende:
Hallo iedereen, mijn vraag was of er misschien een applicatie is waarmee een natuurkundige foutenanalyse kan worden uitgerekend. Ik moet namelijk van veel verschillende metingen de gemiddelde waarde, de laagste waarde en de grootste waarde bepalen en daarmee moet rekening gehouden worden met de hoeveelheid metingen. Kennen jullie misschien zo'n applicatie?![]()
Weet je misschien hoe deze optie op Excel heet?quote:Op donderdag 10 december 2015 18:53 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Kan dat niet gewoon met Excel.:)![]()
Ik ben niet echt thuis in welke statistiek in welke situatie toegepast moet worden.quote:Op donderdag 10 december 2015 19:25 schreef BalotelliFan het volgende:
[..]
Weet je misschien hoe deze optie op Excel heet?
Maar als je gegevens invoert kan excel over al die gegevens veel betrouwbaarheidstesten uitvoeren.
Edit: Hier kan je zien waar je de functies kunt vinden. Uiteraard moet je zelf eerst de meetgegevens invoeren in een kolom en weten wat je precies wilt weten van die gegevens, bijvoorbeeld hoeveel een bepaalde waarde afwijkt van het gemiddelde of iets compleet anders, dat heb ik nog niet helemaal begrepen uit je vraagstelling.
[ Bericht 27% gewijzigd door Scuidward op 10-12-2015 21:06:57 ]![]()
Kun je uitleggen waarom de laagste waarde en de hoogste waarde van belang zijn voor een foutenanalyse?quote:Op donderdag 10 december 2015 18:20 schreef BalotelliFan het volgende:
Hallo iedereen, mijn vraag was of er misschien een applicatie is waarmee een natuurkundige foutenanalyse kan worden uitgerekend. Ik moet namelijk van veel verschillende metingen de gemiddelde waarde, de laagste waarde en de grootste waarde bepalen en daarmee moet rekening gehouden worden met de hoeveelheid metingen. Kennen jullie misschien zo'n applicatie?Good intentions and tender feelings may do credit to those who possess them, but they often lead to ineffective — or positively destructive — policies ... Kevin D. Williamson![]()
Goedenavond FOK!kers,
Ik heb een vraagje over dynamica/krachten.
Het vraagstuk gaat over een trein die met een bepaalde snelheid door een bocht gaat. Om die bocht goed te kunnen nemen zijn de rails onder een bepaalde hoek gezet. Deze hoek moet ik uitrekenen. Prima te doen dacht ik, totdat ik de normaal kracht (deze kracht dient als middelpuntzoekende kracht) op de trein wilde uitrekenen. Check de foto hieronder:
Kan iemand mij uitleggen waarom de normaal kracht N op de linker manier wordt uitgereken en niet op de rechter manier?leef de leven![]()
In je linkerplaatje is N de diagonaal van je rechthoek, en kan je hem dus ontleden in een X en Y component.quote:Op maandag 25 januari 2016 19:30 schreef RRuben het volgende:
Goedenavond FOK!kers,
Ik heb een vraagje over dynamica/krachten.
Het vraagstuk gaat over een trein die met een bepaalde snelheid door een bocht gaat. Om die bocht goed te kunnen nemen zijn de rails onder een bepaalde hoek gezet. Deze hoek moet ik uitrekenen. Prima te doen dacht ik, totdat ik de normaal kracht (deze kracht dient als middelpuntzoekende kracht) op de trein wilde uitrekenen. Check de foto hieronder:
[ afbeelding ]
Kan iemand mij uitleggen waarom de normaal kracht N op de linker manier wordt uitgereken en niet op de rechter manier?
In je rechterplaatje is je Y component groter dan de N, en kom je niet uit. N is te klein, of mg is te groot.
Sinus, cosinus en tangus werken alleen volgens die regels als je een rechthoekige driehoek hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.![]()
quote:Op maandag 25 januari 2016 21:37 schreef Scuidward het volgende:
[..]
In je linkerplaatje is N de diagonaal van je rechthoek, en kan je hem dus ontleden in een X en Y component.
In je rechterplaatje is je Y component groter dan de N, en kom je niet uit. N is te klein, of mg is te groot.
Sinus, cosinus en tangus werken alleen volgens die regels als je een rechthoekige driehoek hebt.Ja oke, dat is wel logisch.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Maar ik vind het dan wel raar, dat de normaalkracht N groter is dan m*g. Normaal gesproken (als bijv. een voorwerp een helling oprijdt) ontbind je de zwaartekracht in een component loodrecht en parallel aan de helling. De loodrechte component is dan de normaalkracht en die is dus kleiner dan m*g. Of zie ik iets helemaal verkeerd? Of komt het doordat in het ene geval de trein op dezelfde hoogte blijft en in het andere geval omhoog rijdt?leef de leven![]()
Ik ga even mijn gedachten ordenen.quote:Op maandag 25 januari 2016 22:30 schreef RRuben het volgende:
[..]
Ja oke, dat is wel logisch.
Maar ik vind het dan wel raar, dat de normaalkracht N groter is dan m*g. Normaal gesproken (als bijv. een voorwerp een helling oprijdt) ontbind je de zwaartekracht in een component loodrecht en parallel aan de helling. De loodrechte component is dan de normaalkracht en die is dus kleiner dan m*g. Of zie ik iets helemaal verkeerd? Of komt het doordat in het ene geval de trein op dezelfde hoogte blijft en in het andere geval omhoog rijdt?
- De normaalkracht is de kracht die het voorwerp ondervind van het oppervlak waar hij op rust.
- De 'tegenkracht' noemden ze die dacht ik.
- Op een tafel is die gelijk aan m*g (als de tafel waterpas staat).
- Als je een helling op gaat is die groter, want de normaalkracht staat loodrecht op de lijn van de helling.
- Ik denk dat je in bovenstaande verhaal dat vergat.
De horizontale component is denk ik de wrijving (als het systeem in balans is).
Misschien is een heeeeel kort stukje bocht net als een helling.
[ Bericht 2% gewijzigd door Scuidward op 25-01-2016 23:13:42 ]![]()
Hmm ja je een na laatste puntje wist ik niet, maar ik snap het nu wel denk ikquote:Op maandag 25 januari 2016 22:47 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Ik ga even mijn gedachten ordenen.
- De normaalkracht is de kracht die het voorwerp ondervind van het oppervlak waar hij op rust.
- De 'tegenkracht' noemden ze die dacht ik.
- Op een tafel is die gelijk aan m*g (als de tafel waterpas staat).
- Als je een helling op gaat is die groter, want de normaalkracht staat loodrecht op de lijn van de helling.
- Ik denk dat je in bovenstaande verhaal dat vergat.
De horizontale component is denk ik de wrijving (als het systeem in balans is).Bedankt voor je hulp.
Edit op jouw edit: Nee in mijn geval wilde je een horizontale kracht weten. Maar wat ik deed met de zwaartekracht ontbinden, dan krijg je een component parallel aan de helling i.p.v. horizontaal.leef de leven![]()
Even een quote gevonden zonet.quote:Op maandag 25 januari 2016 22:54 schreef RRuben het volgende:
[..]
Hmm ja je een na laatste puntje wist ik niet, maar ik snap het nu wel denk ikBedankt voor je hulp
quote:Bij een voorwerp op een helling (zie figuur) is er een normaalkracht loodrecht op het hellend vlak (N). Deze normaalkracht N is een reactiekracht van de helling, en is in tegengestelde richting met de loodrechte component van de zwaartekracht ( m\cdot g\cdot \cos (\theta) ). De andere component van de zwaartekracht m·g is de component parallel aan de helling met grootte m\cdot g\cdot \sin (\theta), en deze wordt in geval van een voorwerp in rust opgeheven door de wrijvingskracht f.
https://nl.wikipedia.org/wiki/Normaalkracht
Succes.Ja, mijn plaatje maakt het lastiger, ik had hem ook fout getekendquote:Op maandag 25 januari 2016 22:54 schreef RRuben het volgende:
Edit op jouw edit: Nee in mijn geval wilde je een horizontale kracht weten. Maar wat ik deed met de zwaartekracht ontbinden, dan krijg je een component parallel aan de helling i.p.v. horizontaal.jij had wel gelijk, ik heb teveel prikkels hier.
Dan is je linkerplaatje goed omdat de middelpuntzoekende kracht loodrecht staat op de rijrichting, de trein een snelheid heeft die hem dus niet uit de rails laat schieten of op zijn zijkant laat vallen, de zwaartekracht constant is, en je in die situatie dus een balans hebt waarin je die 3 componenten in zo'n rechthoek kan plaatsen als je links hebt gedaan.
Rechts lijk ik te zien wat er zou zijn als de trein stilstaat in de bocht. Met een snelheid van 0 heb je geen middelpuntzoekende kracht en bereken je dus de wrijving tussen de wielen en de rails![]()
Hopelijk klopt dit en is mijn uitleg te volgen (anders heb je kans dat iemand het later voor je toelicht).
[ Bericht 16% gewijzigd door Scuidward op 25-01-2016 23:14:29 ]![]()
Niet zo moeilijk doen. De verticale component van de normaalkracht en de zwaartekracht moeten elkaar opheffen. Met andere woorden die krachten moeten gelijk zijn van grootte, maar tegengesteld van richting. In de foute berekening is daarvan geen sprake, in de goede berekening wel.![]()
Haha ja ik snap het nu, het fucked gewoon op de een of andere manier met mn hersens omdat de normaal kracht groter wordt dan m*g, maar dat komt natuurlijk omdat de trein rijdt. Bedankt voor je hulpquote:Op maandag 25 januari 2016 22:55 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Even een quote gevonden zonet.
[..]
[ afbeelding ]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Normaalkracht
Succes.
[..]
Ja, mijn plaatje maakt het lastiger, ik had hem ook fout getekendjij had wel gelijk, ik heb teveel prikkels hier.
Dan is je linkerplaatje goed omdat de middelpuntzoekende kracht loodrecht staat op de rijrichting, de trein een snelheid heeft die hem dus niet uit de rails laat schieten of op zijn zijkant laat vallen, de zwaartekracht constant is, en je in die situatie dus een balans hebt waarin je die 3 componenten in zo'n rechthoek kan plaatsen als je links hebt gedaan.
Rechts lijk ik te zien wat er zou zijn als de trein stilstaat in de bocht. Met een snelheid van 0 heb je geen middelpuntzoekende kracht en bereken je dus de wrijving tussen de wielen en de rails![]()
Hopelijk klopt dit en is mijn uitleg te volgen (anders heb je kans dat iemand het later voor je toelicht).
leef de leven![]()
true, maar in het geval van een voorwerp dat een helling oprijdt gebruik je wel de rechter methode. Daardoor was ik een beetje in de war.quote:Op maandag 25 januari 2016 23:17 schreef lyolyrc het volgende:
Niet zo moeilijk doen. De verticale component van de normaalkracht en de zwaartekracht moeten elkaar opheffen. Met andere woorden die krachten moeten gelijk zijn van grootte, maar tegengesteld van richting. In de foute berekening is daarvan geen sprake, in de goede berekening wel.leef de leven![]()
In dat geval heb je dan ook een versnelling in de opwaartse richting die het verschil maakt.quote:Op maandag 25 januari 2016 23:19 schreef RRuben het volgende:
[..]
true, maar in het geval van een voorwerp dat een helling oprijdt gebruik je wel de rechter methode. Daardoor was ik een beetje in de war.
Dan moet de som van de verticale component van de normaalkracht en de massa * opwaartse versnelling gelijk zijn aan de zwaartekracht: Nv + m*a = m*g ofwel Nv = m*(g-a).
Met andere woorden de verticale component van de normaalkracht is dan kleiner dan de zwaartekracht.![]()
Nee de verticale component van de normaal kracht is juist kleiner. Daarom glijd iets ook van een helling af als er geen wrijvingskracht is.quote:Op maandag 25 januari 2016 23:17 schreef lyolyrc het volgende:
Niet zo moeilijk doen. De verticale component van de normaalkracht en de zwaartekracht moeten elkaar opheffen. Met andere woorden die krachten moeten gelijk zijn van grootte, maar tegengesteld van richting. In de foute berekening is daarvan geen sprake, in de goede berekening wel.![]()
Uiteraard, maar in dit specifieke voorbeeld van een trein in een bocht met verkanting wordt de wrijvingskracht niet meegenomen. Althans die is niet ingetekend.quote:Op maandag 25 januari 2016 23:56 schreef jatochneetoch het volgende:
[..]
Nee de verticale component van de normaal kracht is juist kleiner. Daarom glijd iets ook van een helling af als er geen wrijvingskracht is.![]()
Maar dan veranderd de normaal kracht ten opzichte van de zwaartekracht niet opeens.quote:Op dinsdag 26 januari 2016 00:54 schreef lyolyrc het volgende:
[..]
Uiteraard, maar in dit specifieke voorbeeld van een trein in een bocht met verkanting wordt de wrijvingskracht niet meegenomen. Althans die is niet ingetekend.
De normaalkracht is hier groter omdat er ook nog een middelpuntvliedendekracht is.(Niet getekend, wel beschreven)![]()
Als je de verticale component van de wrijving niet meeneemt, zijn er nog maar twee verticale krachten, die dan van gelijke grootte moeten zijn. Dat verandert de verhouding tussen die twee krachten wel.quote:Op dinsdag 26 januari 2016 08:57 schreef jatochneetoch het volgende:
[..]
Maar dan veranderd de normaal kracht ten opzichte van de zwaartekracht niet opeens.
De normaalkracht is hier groter omdat er ook nog een middelpuntvliedendekracht is.(Niet getekend, wel beschreven)
En de middelpuntzoekende kracht is wél ingetekend als horizontale component van de normaalkracht. Kijk maar op de foto.![]()
Ah nou snap ik de verwarring. Maar het is natuurlijk niet zo dat de zwaartekracht voor de verticale component zorgt en de middelpuntvliedendekracht voor de horizontale component zorgt.quote:Op dinsdag 26 januari 2016 10:02 schreef lyolyrc het volgende:
En de middelpuntzoekende kracht is wél ingetekend als horizontale component van de normaalkracht. Kijk maar op de foto.![]()
Hallo,
Ik ben aan het studeren voor mijn theorie rijbewijs B.
Ik snap niet wat het verschil is tussen de volgende situaties (qua verkeersregels)
(zie afbeeldingen)
1: http://postimg.org/image/lxfdsqfxh/
2: http://postimg.org/image/hhytrx4pp/
Hulde aan degene die mij helpt,
Gr
Karaktereigenschapjes![]()
Volgende keer zou ik deze vraag elders stellen op dit forum, bijvoorbeeld in PTA.quote:Op maandag 15 februari 2016 21:34 schreef Karaktereigenschapjes het volgende:
Hallo,
Ik ben aan het studeren voor mijn theorie rijbewijs B.
Ik snap niet wat het verschil is tussen de volgende situaties (qua verkeersregels)
(zie afbeeldingen)
1: http://postimg.org/image/lxfdsqfxh/
2: http://postimg.org/image/hhytrx4pp/
Hulde aan degene die mij helpt,
Gr
Karaktereigenschapjes
Maar;
1: Geef het door, rechts gaat voor. Fietser heeft de rode auto rechts, jij hebt de fietser rechts, dus die volgorde.
2: Jij komt voor de rode auto gezien van rechts, dus jij mag voor op de auto. De bus moet daarna wachten op de auto (rechtdoorgaand verkeer), waarna vervolgens de bus ook linksaf kan slaan. Dat is simpelweg de verkeersregel ...
Als je er moeite mee hebt moet je eens een uurtje bij een kruispunt gaan staan met je notitieblokje.![]()
maar in plaatje 1 slaat de rode auto toch ook af, waarommoet deze danniet op de fietser wachten en de bus in plaatje 2 wel op de rode autoquote:Op dinsdag 16 februari 2016 00:48 schreef Scuidward het volgende:
[..]
Volgende keer zou ik deze vraag elders stellen op dit forum, bijvoorbeeld in PTA.
Maar;
1: Geef het door, rechts gaat voor. Fietser heeft de rode auto rechts, jij hebt de fietser rechts, dus die volgorde.
2: Jij komt voor de rode auto gezien van rechts, dus jij mag voor op de auto. De bus moet daarna wachten op de auto (rechtdoorgaand verkeer), waarna vervolgens de bus ook linksaf kan slaan. Dat is simpelweg de verkeersregel ...
Als je er moeite mee hebt moet je eens een uurtje bij een kruispunt gaan staan met je notitieblokje.![]()
Plaatje 1 komt de rode auto voor de fietser van rechts, dus hoeft die niet te wachten.quote:Op dinsdag 16 februari 2016 07:57 schreef Karaktereigenschapjes het volgende:
[..]
maar in plaatje 1 slaat de rode auto toch ook af, waarommoet deze danniet op de fietser wachten en de bus in plaatje 2 wel op de rode auto
Plaatje 2 komt de bus de auto tegemoet, waar de auto rechtdoor wilt en de bus naar links. De auto is rechtdoorgaand verkeer, en dat gaat voor. De bus kruist hier het pad van de auto, dus moet hij eerst wachten tot de auto voorbij is.
In plaatje #1 slaat de rode auto af en komt hij voor de fietser wel van rechts.
In plaatje #2 komt de rode auto voor de bus gezien niet van rechts.
Weet niet hoe ik het beter / anders moet uitleggen, misschien een goede vraag voor je instructeur?![]()
![]()
Hallo vrienden,
Ik moet maandag een presentatie houden over database modeling. Nu heb ik voor een bijbehorende opdracht een E-R diagram gemaakt, maar ik ben er niet zeker van of deze 100% klopt. Ik hoop dat er iemand is die zou kunnen checken of het er goed uitziet of dat er nog fouten inzitten.
Dit is de opdracht:Dit is het diagram dat ik vervolgens heb gemaakt:quote:5. Consider the following 3NF relations about a sorority or fraternity:
MEMBER(Member_ID, Name, Address, Dues_Owed)
OFFICE(Office_Name, Officer_ID, Term_Start_Date, Budget)
EXPENSE(Ledger_Number, Office_Name, Expense_Date, Amt_Owed)
PAYMENT(Check_Number, Expense_Ledger_Number, Amt_Paid)
RECEIPT(Member_ID, Receipt_Date, Dues_Received)
COMMITTEE(Committee_ID, Officer_in_Charge)
WORKERS(Committee_ID, Member_ID)
(a) Foreign keys are not indicated in these relations. Decide which attributes are foreign keys and justify your decisions.
(b) Draw an E-R diagram for these relations, using your answer to part “a”.
(c) Explain the assumptions you made about cardinalities in your answer to part “b”. Explain why it is said that the E-R data model is more expressive or more semantically rich than the relational data model.
De onderstreepte attributes zijn de primary keys en ik heb voor de duidelijkheid ook de foreign keys benoemd (schuingedrukt) waar die normaal gesproken worden weggelaten.
Ik heb geen idee wat de key van RECEIPT is (ik heb eerlijk gezegd ook geen idee wat de context erachter is), maar zou het kunnen zijn dat het een composite key betreft van alle 3 de attributes oid?
Ook ben ik niet zeker van de associative entity WORKERS, aangezien er geen verdere attributes zijn buiten de 2 foreign keys Committee_ID en Member_ID.
Bij voorbaat dank!
Forum Opties Forumhop: Hop naar: