Ik zei waarschijnlijk.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 15:51 schreef Sidekick het volgende:
[..]
Ik denk het niet.
Weet D66 een minister voor Onderwijs eruit te slepen, dan zou dat geen dooie mus zijn. Ook het overstag gaan van de VVD op het gebied van het kiesstelsel is een goed en rechtvaardig resultaat waar D66 mee thuis kan komen.
Een beetje extra geld voor Onderwijs is daarentegen wel een dooie mus.
Maar we zullen zien; ik oordeel liever naderhand dan op voorhand de oppositie woorden in de mond te leggen.
Vrijwillig zal dat i.i.g. niet gaan nee.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 15:52 schreef Aaahikwordgek het volgende:
Hoe kom je erbij dat Van der Hoeven naar achteren zou stappen t.b.v. een D'66 minister??
En ik geef aan dat je daar fout zit.quote:
We zullen zien. De PvdA kennende zal er wel een extra drempel bij worden verzonnen voor D66.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 15:56 schreef Sidekick het volgende:
[..]
En ik geef aan dat je daar fout zit.
Niet iedere toezegging zal als dooie mus worden bestempeld. Niet waarschijnlijk, niet misschien. Mijn voorbeelden zijn simpel (en tegelijkertijd zeer lastig) en tonen al aan dat je stelling ongeloofwaardig is.
quote:Over de doodsoorzaak doet VROM geen mededelingen. Dat is een privé-zaak, zegt een woordvoerder
Ik denk dat een minderheidskabinet niet verder komt dan nieuwe verkiezingen. Hoe kunnen zij ooit een meerderheid vinden in de Tweede Kamer die vindt dat een dergelijk kabinet nog eens 2 jaar kan regeren?quote:Op vrijdag 25 maart 2005 15:30 schreef Sidekick het volgende:
Ik denk dat een minderheidskabinet een beter scenario is dan nieuwe verkiezingen, in de ogen van CDA en VVD.
D66 was al blijgemaakt met een dooie mus, dat lukt niet nog een keer.quote:Een nog beter scenario is D66 blij maken met een dooie mus en verder gaan regeren. En dat is ook nog eens de meest reele oplossing voor het conflict. Maar deze onduidelijkheid en politieke chaos moet niet te lang doorgaan, want dan wordt het steeds moeilijker om tot een compromis te komen die je kan verantwoorden aan de kiezer.
Op grond waarvan hebben ze volgens jou niets te eisen? De uitgangspunten waarop dit kabinet is geformeerd zijn aangetast. Het lijkt me niet meer dan logisch dat je dan om de tafel gaat zitten om te kijken of dit kabinet nog wel bestaansrecht heeft.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 19:04 schreef Aaahikwordgek het volgende:
Ik vind het echt steeds lachwekkender worden. Ze hebben geen drol te eisen, maar zetten CDA en VVD voor het blok. Lekkere coalitie zo, dat houdt het niet lang vol.
quote:[...]
Boris Dittrich deelt vervolgens mee dat de komende dagen onderhandeld wordt over de basis waarop het kabinet verder kan. Hij draagt geen opvolger voor De Graaf voor voordat dat rond is. In de wandelgangen gaat echter het gerucht dat Boris Dittrich zijn ministerspak al geperst heeft. Lousewies van der Laan laat hier en daar weten dat zij de nieuwe fractieleider van D66 wordt. Toch is er dus niet alleen sprake van een aftredende minister en nieuwe carrières, maar ook van een discussie over de basis van deelname van D66 aan deze conservatieve coalitie.
[...]
quote:Analyse
Grillig D66 wordt de LPF van Balkenende II
Frank Poorthuis
Ze zullen het niet graag horen, bij D66. Maar de in- en infatsoenlijke democraten dreigen de LPF van Balkenende II te worden. Het is niet alleen omdat zich dinsdag en woensdag in de top van de partij een drama afspeelde. Een drama dat herinneringen oproept aan de machinaties, ruzies en matpartijen die de Lijst Pim Fortuyn twee jaar lang de lieveling van de media maakten. De wijze waarop partijleider Boris Dittrich zijn vice-premier Thom de Graaf in de steek liet, is materiaal voor een aangrijpend televisiedrama. Terwijl De Graaf vocht voor zijn portefeuille bestuurlijke vernieuwing, waarvoor hij D66 het kabinet-Balkenende had binnengeleid, kwam Dittrich met de andere coalitiepartijen overeen dat die er niet meer zo toe deed.
Er is meer dat noopt tot het trekken van de historische parallel tussen D66 en de erfgenamen van Pim. Door het vertrek van De Graaf begint een nieuwe formatieronde en duikt een beeld op dat we kennen van de formatie van het eerste kabinet-Balkenende: de black box, de onberekenbare factor.
In 2002 werd de nieuwe 26-man sterke fractie van de LPF vaak zo genoemd. Ze had geen leider, alleen zijn boek. Ze kenden elkaar niet, behalve van de foto. Wat hun stemgedrag zou zijn, hoe hun politieke mores waren, niemand had enig idee. Kon hun leider, de voorlichter van Pim die aan tafel zat met Jan Peter Balkenende en Gerrit Zalm, wel voor hen in staan?
Natuurlijk, de fractie van de D66 is niet die van Mat Herben, al was het maar door de geringe omvang ervan. Maar wat D66 tot de onberekenbare factor van de (nieuwe) formatie maakt, is dat de handtekening van de onderhandelaar geen garantie voor een waterdichte afspraak is.
Gewone leden, coryfeeën en zittend kader van D66 maakten gisteren duidelijk dat zij een finaal oordeel willen vellen over de uitkomst. Het voortbestaan van het kabinet-Balkenende II is dus afhankelijk van het waarschijnlijk extra voorjaarscongres van D66.
Waarvoor Boris Dittrich en Balkenende angst moeten hebben, is dat dat de achterban minder gemakkelijk dan de Kamerfractie afstand neemt van de veertig jaar gekoesterde vernieuwingsidealen. Zij vraagt grote compensatie voor het niet-binnenslepen van een nieuw kiesstelsel en de introductie van de gekozen burgemeester.
Het vileine is dat Jozias van Aartsen en Maxime Verhagen, de onderhandelaars van VVD en CDA, daartoe niet zomaar bereid zijn. Die voelen zich zijdelings verantwoordelijk voor de crisis. 'Ik voel me helemaal niet in de positie dat ik iets iemand hoef aan te bieden', liet van Aartsen voor aanvang van de eerste besprekingen horen.
Dat is niet een gewone, stoere beginzet, maar een regelrecht dreigement aan het adres van D66. Er valt bij de VVD weinig te halen.
Balkenende onderhandelt, als premier, niet direct mee. Dat doet fractieleider Verhagen voor hem. Het zijn de drie partijen die het regeerakkoord moeten herschrijven. Via Verhagen kijkt de premier natuurlijk wel mee.
De drie onderhandelaars beseffen dat niemand baat heeft bij tussentijdse verkiezingen. Dat biedt Balkenende op dit moment waarschijnlijk nog de meeste hoop op een goede afloop van zijn tweede kabinet. Maar gezien alle onrust in de partijen biedt dat besef op dit moment te weinig zekerheid voor Balkenende ('Ik heb er alle vertrouwen in') om zo veel rust uit te stralen.
de Volkskrant
En vanavond in Barend en van Dorp (23:50) Wouter Bos.quote:Gaat het kabinet het redden?
D66 is in onderhandeling met coalitiepartners CDA en VVD over verlenging van de deelname aan het kabinet-Balkenende II. De D66-achterban is zeer verdeeld over de koers van partijleider Boris Dittrich.
De onderhandelingen zijn voor vandaag stilgelegd, morgen praten de coalitiepartners verder. De besprekingen duren volgens Dittrich nog zeker een week. Komt het nog goed met dit kabinet?
In NOVA Politiek zijn te gast D66-Kamerlid Bert Bakker, oud-D66'er Hein van Meeteren en D66-voorzitter in Amsterdam Ageeth Telleman. Ook een reactie van de commissaris van de koningin in Utrecht, D66'er Boele Staal.
Verder de zetelverdeling volgens de jongste Politieke Barometer en de meningen uit Naarden, waar bijna het gehele kabinet naar de Matthäus Passion kwam luisteren. Afwezig waren alleen de twee D66 bewindslieden.
Presentatie: Ferry Mingelen en Clairy Polak
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 | % *=zetels **18 MAART **25 MAART 1/2 *************************************** PvdA **32,4 50 **30,3 47 **-3 *************************************** CDA **20,9 32 **20,8 32 ** 0 *************************************** VVD *******18,1 28 **19,2 30 **+2 *************************************** D66 ** 3,2 4 ** 3,3 5 **+1 *************************************** GroenLinks ** 6,4 10 ** 5,1 8 **-2 *************************************** SP ** 8,4 13 ** 9,5 14 **+1 *************************************** ChristenUnie ** 3,1 5 ** 2,6 4 **-1 *************************************** SGP ** 1,8 2 ** 1,8 2 ** 0 *************************************** LPF ** 1,1 1 ** 1,0 1 ** 0 *************************************** Wilders ***3,3 5 ** 5,1 7 **+2 *************************************** Overige ***1,3 0 ** 1,3 0 ** 0 |
Die is er al, vind ik. Maar dat de lijmpoging gaat mislukken lijkt me onwaarschijnlijk.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 22:57 schreef -DailaLama- het volgende:
Er komt geen kabinetscrisis.
Boris v/d Ham is zo in B&vD.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:23 schreef the_disheaver het volgende:
Die reconstructie is al op internet (zie het topic De graaf afgetreden, kabinetscrisis?
Wie wel?quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:30 schreef Toad het volgende:
[..]
Boris v/d Ham is zo in B&vD.
Hebben FOK!kers volgens jou een goed en helder beeld wat er gebeurd is?
Mensen die dichter bij het vuur zitten.quote:
De W-factor. Sinds Wiegel weer een beetje pruttelt gaat het opeens weer beter met de VVD.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:15 schreef Toad het volgende:
[..]
maar wat de VVD nou opeens doet met zoveel zetels.
Mwhoa, net of partijen daar vaak naar kijken wanneer de verkiezingen zijn afgelopen.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:36 schreef the_disheaver het volgende:
Naj, die 'De graaf afgetreden, kabinetscrisis?' topic gaat voornamelijk over het aftreden van de Graaf (is 4 deeltjs lang), en inmiddels aan zijn teruggang.
Niet veel weten alles, maar wat de media er over meldt, is toch wel helder. Ik heb eigenlijk geen vragen.
En als je net als al die journalisten wilt weten 'wat D66 zou gaan eisen':
LEES het politiek Programma!![]()
Jah! Het vorige D66 congres waren er ongeveer 50 amendementen of moties die bleven liggen... Tijdgebrek....quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:37 schreef Toad het volgende:
[..]
Mwhoa, net of partijen daar vaak naar kijken wanneer de verkiezingen zijn afgelopen.
Je kunt toch ook gewoon inhoudelijk reageren, of ben ik nou....quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:39 schreef pberends het volgende:
tvp
Dat zei ik hierboven ook. Wel leuk zangeresje bij B&vD trouwens.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:42 schreef the_disheaver het volgende:
[...]
En 1 over het onderzoeken naar een afschaffing van de Eerste kamer!quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:45 schreef Toad het volgende:
[..]
Dat zei ik hierboven ook. Wel leuk zangeresje bij B&vD trouwens.
Overigens vergeet iedereen de 2 moties van de LPF!(die o.a. wil onderzoeken of het mogelijk is of de burgemeester ook zonder een grondwetswijziging er kan komen)
edit:quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:48 schreef the_disheaver het volgende:
[..]
En 1 over het onderzoeken naar een afschaffing van de Eerste kamer!![]()
Dinsdag verder over gepraat.
Is inderdaad wel eens duidelijker geweest...quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:46 schreef Toad het volgende:
Edit: nou boris kwam lekker geloofwaardig over zeg....
Nou, Dittrich verklaarde dat de bestuurlijke vernieuwing helemaal niet zo belangrijk was. Een steek in de rug bij een minister die na de burgemeesters-debacle nog zoekt of hij het andere bestuurlijke vernieuwings-plan kan uitvoeren.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:42 schreef the_disheaver het volgende:
Aangezien dat andere topic zomaar op slot ging, post ik het hier maar. Als je het niet snapt, kijk ff andere topic. Ging iig over Dittrich die De graaf zou hebben verraden, en Dittrich die volgens de wandelgangen minister zal gaan worden.
Mits Dittrich ook een deel is in het verraad van De Graaf, dan is het toch niet erg positief. Mocht het zo zijn, en mocht Dittrich minister gaan worden, dan zal De Graaf echt wel verklaren wat er precies is gebeurd (of een andere D66 die er bij was).
Maar eigenlijk verwacht ik niet dat hij Minister word. Als is van der Laan als Fractievoorzitter wel positief.
Het leek wel of ie dronken was ofzo.quote:Op vrijdag 25 maart 2005 23:46 schreef Toad het volgende:
Boris v/d Ham is zeker op vakantie geweest!
Edit: nou boris kwam lekker geloofwaardig over zeg....
Ze kletsen wel veel over onderwijs, maar worden zelden concreet. Ja, meer geld, maar wat ze daar nou werkelijk mee willen doen, wordt nooit duidelijk. D66 als onderwijspartij is wat mij betreft net zo geloofwaardig als de bekering van de paus tot de islam.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:07 schreef the_disheaver het volgende:
Niet alleen Dittrich verklaarde de BV als niet zo belangrijk. Tal van D66 menen dat D66 meer is dan BV, en je beter tot iets anders kunt richten, als dat ook belangrijk is, en als je er meer steun van de coalitie mee kunt krijgen. En ook de Jonge Democraten.
Aan de andere kant zijn er ook een hoop D66'ers, inclusief prominenten, die het wel belangrijk vindt. Ik vraag me ook af in hoeverre de huidige kamerfractie en overgebleven bewindspersonen nu echt de achterban vertegenwoordigen.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:07 schreef the_disheaver het volgende:
Niet alleen Dittrich verklaarde de BV als niet zo belangrijk. Tal van D66 menen dat D66 meer is dan BV, en je beter tot iets anders kunt richten, als dat ook belangrijk is, en als je er meer steun van de coalitie mee kunt krijgen. En ook de Jonge Democraten.
quote:Voor D66-achterban hoeft het niet meer
DEN HAAG - D66 verkeert sinds woensdag in rep en roer. Over de hele linie zijn de D66'ers somber gestemd over aanblijven in de coalitie. 'We moeten dit kabinet uit. En wel nu.'
'Stoppen met deelname aan dit kabinet. Nu! Betere tijden zullen aanbreken.' De noodkreet verschijnt donderdagochtend op de internetsite van de D66-afdeling Arnhem. En de Arnhemmers zijn de enigen niet: heel D66 verkeert sinds woensdagnacht in rep en roer. Om niet te zeggen: op de rand van wanhoop. Terwijl partijleider Dittrich in Den Haag tracht er nog iets van te maken in het kabinet-Balkenende II, vraagt zijn partij zich af waar hij die hoop op baseert. Boele Staal, commissaris van de koningin te Utrecht: 'We moeten gewoon dit kabinet uit. En wel nu.'
Staal kent geen twijfel. 'Thom de Graaf heeft hoog spel gespeeld met de gekozen burgemeester. Dat mag, maar het is niet gelukt. Dan zit er voor D66 maar een ding op: je consequenties trekken. We moeten geloofwaardig blijven. Ik stel voor dat we onze wonden likken, ons hergroeperen en met een stevig nieuw manifest de verkiezingen in gaan.'
Dittrichs argument dat er voor D66 meer te halen is dan alleen de bestuurlijke vernieuwing, wordt door Staal verworpen. 'Dat is volstrekte onzin. Dat hadden ze moeten bedenken in de formatie, toen ze zo nodig een minister voor Bestuurlijke Vernieuwing wilden, in plaats van Onderwijs.'
Oud-minister Roger van Boxtel deelt de scepsis van Staal. Hij herinnert eraan dat de D66-achterban in 2003 schoorvoetend instemde met deelname aan Balkenende II. 'De situatie wordt wel erg ongemakkelijk nu', aldus Van Boxtel. 'Dittrich moet met een onwaarschijnlijk stevig onderhandelingspakket komen om mij te overtuigen dat er reden is om door te gaan in dit kabinet. Want de televisiekijker thuis denkt natuurlijk ook: D66 zat in het kabinet voor die bestuurlijke vernieuwing, dus wat doen ze daar nu nog?'
Partijvoorzitter Pechtold ziet het somber in. Er liggen 'behoorlijke hobbels' om D66 in de coalitie te houden. Invoering van een nieuw kiesstelsel mag zeker nog niet worden opgegeven, vindt hij. 'Het kiesstelsel is belangrijk. VVD-fractievoorzitter Van Aartsen ziet dat niet zitten. Nou, dan zie ik Van Aartsen even niet zitten.'
Veel partijbestuurders in het land delen Dittrichs visie dat D66 niet alleen op aarde is voor de bestuurlijke vernieuwing. Maar ze vragen zich af of dat op dit moment wel aan de kiezers duidelijk kan worden gemaakt. Fractievoorzitter in Rotterdam Van Ravestijn: 'Het doet mij allemaal erg denken aan de Nacht van Wiegel. Toen hebben we ons laten overhalen toch door te gaan in Paars II. Dat bleek later in electoraal opzicht geen verstandig besluit. Ik ben bang dat het nu weer verkeerd gaat, dat we ons weer laten wegduwen.'
Rineke Gieske, bestuurslid te Almelo: 'Nederland houdt natuurlijk niet op bij de gekozen burgemeester, maar D66 moet wel herkenbaar blijven. Het behoud van het pluche staat bij ons niet op de voorgrond. Wíj hebben niet voor dit kabinet gekozen.' Danielle Paulssen, van de partij-afdeling Maastricht: 'Er moet nu behoorlijk wat wisselgeld op tafel komen voor het verlies van onze prominente punten. Er is veel te verbeteren aan het beleid van dit kabinet: in het onderwijs, het milieu, het vluchtelingenprobleem. Maar dan wil ik wel echte resultaten zien. Anders is het helaas pindakaas met D66 in dit kabinet.'
Jeroen Schulte Fischedick van de D66-afdeling Lelystad weet al een oplossing: 'Laat minister Van der Hoeven maar Koninkrijksrelaties doen, dan zetten we een D66'er op Onderwijs.' Ook Janny Flierjans, voorzitter van de afdeling Utrecht, wil haar voorkeuren wel kwijt: 'Dit kabinet is op sociaal gebied wel heel rigoureus bezig. Daar kun je als D66 nu wat van terugeisen. Dan is het vertrek van Thom ook niet voor niets.'
Over een ding zijn alle D66'ers het eens: wat Dittrich ook doet, het resultaat van zijn onderhandelingen met CDA en VVD dient opnieuw aan een partijcongres te worden voorgelegd. Van Boxtel: 'Dittrich moet dan terug naar zijn leden. De situatie is totaal veranderd. Wat er ook gebeurt, de achterban moet opnieuw zijn vertrouwen uitspreken in deelname aan dit kabinet. Dittrich kan dit niet in zijn eentje beslissen.'
http://www.volkskrant.nl/denhaag/1111699546060.html
Er is gesproken over meer geld voor computers.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:09 schreef PJORourke het volgende:
[..]
Ze kletsen wel veel over onderwijs, maar worden zelden concreet. Ja, meer geld, maar wat ze daar nou werkelijk mee willen doen, wordt nooit duidelijk. D66 als onderwijspartij is wat mij betreft net zo geloofwaardig als de bekering van de paus tot de islam.
Dat ligt eigenlijk aan je zelf: want lees het Verkiezingsprogramma!quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:09 schreef PJORourke het volgende:
[..]
Ze kletsen wel veel over onderwijs, maar worden zelden concreet. Ja, meer geld, maar wat ze daar nou werkelijk mee willen doen, wordt nooit duidelijk. D66 als onderwijspartij is wat mij betreft net zo geloofwaardig als de bekering van de paus tot de islam.
Maar ook aan hun communicatie. Het is tot nu toe niks meer dan een loze slogan.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:17 schreef the_disheaver het volgende:
Dat ligt eigenlijk aan je zelf: want lees het Verkiezingsprogramma!
quote:Studenten kunnen hun eigen budget besteden bij alle erkende instellingen voor hoger onderwijs.
D66 wil dat de studiefinanciering wordt gesplitst in een deel voor studiekosten en een deel voor
levensonderhoud. Het deel voor levensonderhoud is een gift.
Natuurlijk. Van slogans als "wij zijn de onderwijspartij", "we willen een innovatieplatform", "meer geld voor onderwijs" wordt je inhoudelijk niks wijzer. Een probleemanalyse en een oplossingsvoorstel zouden wel mogen volgen. Maar die staan vast wel ergens in een beleidsnota die niemand leest.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:22 schreef -DailaLama- het volgende:
Ja hoor, nu ligt het opeens aan de communicatie.
Grappig, dit neigt naar school vouchers. En daar zijn in de VS de Democraten fel tegen.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:22 schreef the_disheaver het volgende:
Jah, dat is waar. Ze zijn blij met al de publiciteit, misschien zijn ze hun exacte standpunten een beetje vergeten!
Dit vindt ik iig best wel erg goed!
Het wil ook nog wel eens wisselen. Onder Borst was de zorg hun speerpunt. Hoorde je een jaar of wat later niks meer over.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:31 schreef komrad het volgende:
Ik denk dat D66 al tijden een probleem heeft met het overbrengen van wat het onderscheidende is van de partij. Ik denk dat half nederland niet kan duiden waar de partij nu ten principale voor staat
Ik vind dat et die kroonjuwelen wel meevallen. Alleen wordt iedereen er verder doodmoe van.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:40 schreef komrad het volgende:
dat klopt, maar de beginselen van de partij blijven wel gelijk en die kunnen ze niet eens overbrengen
laat ik het zo zeggne, kan jij mij in een korte tekst vertellen wat nu het principiele partijprogramma van d66 is, noem het met een fout woord een beginselprogrammaquote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:41 schreef PJORourke het volgende:
[..]
Ik vind dat et die kroonjuwelen wel meevallen. Alleen wordt iedereen er verder doodmoe van.
Daar heb je D66 met hun gezeur weer.
quote:bron
D66 stelt de mens centraal: vrij, betrokken, gelijkwaardig en mondig. Wij streven naar een democratische, duurzame en open samenleving, waarin individuele vrijheid even vanzelfsprekend is als sociale cohesie; een samenleving waarin burgers verantwoordelijkheid willen en kunnen nemen voor zichzelf en hun omgeving; een samenleving waarin arbeid, persoonlijke ontwikkeling, vrije tijd en zorg goed te combineren zijn. D66 wil actief kansen scheppen voor mensen om hun talenten te benutten en hun kennis toe te passen. D66 heeft vertrouwen in de beslissingen die mensen nemen over wat hen aan het hart gaat.
D66 bedrijft praktische en resultaatgerichte politiek vanuit haar idealen, zonder blauwdrukken of dogma’s. Maatschappelijke besluitvorming moet toetsbaar en transparant zijn. D66 is vooruitstrevend en wil maatschappelijke ontwikkelingen benutten om aan zo’n samenleving te bouwen; grenzen hebben daarbij geen betekenis. D66 wil mensen blijvend in staat stellen hun eigen keuzes te maken. Dat is ons democratisch perspectief, dat noemen wij sociaal-liberaal.
Nu dreig je D66 te vergelijken met de Democraten! Okey, je kunt het helemaal niet vergelijken met de republikeinen, en sommige democraten zijn wel okey, maar verder zijn de Democraten heel erg conservatief... Niet te vergelijken!quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:25 schreef PJORourke het volgende:
[..]
Grappig, dit neigt naar school vouchers. En daar zijn in de VS de Democraten fel tegen.
Totaal betekenisloos. Daar is iedereen het zowat over eens: Mao, Reagan, Blair, Bush, Chirac.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:52 schreef the_disheaver het volgende:
Kroonjuwelen is ook geen term welke door D66 bedacht is. Enkel niet-D66 gebruiken het...
Maar wat vind je hier van:
Ze zien zichzelf allebei als gematigd progressief. De Democraten worden gewoon gedomineerd door onderwijsvakbonden die het liefst geen kritische onderwijsconsumenten zien.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 00:52 schreef the_disheaver het volgende:
Nu dreig je D66 te vergelijken met de Democraten! Okey, je kunt het helemaal niet vergelijken met de republikeinen, en sommige democraten zijn wel okey, maar verder zijn de Democraten heel erg conservatief... Niet te vergelijken!
Ik vergelijk de partijen niet, ik vergelijk de standpunten. Dat is wat anders. Het standpunt van D66 dat net aangehaald werd lijkt meer op dat van de Republikeinen dan dat van de Democraten. Da's alles.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 01:06 schreef the_disheaver het volgende:
Het is niet erg fair, om een nederlandse partij, met een amerikaanse te vergelijken. Alleen al de situatie is daar onmogelijk anders. Alleen al de democratie: President en 2 partijen stelsel.
En de eerste D66/JD'er die voor de Rebuplikeinen is, moet ik nog tegen komen.
Is dat alleen al van toepassing in Amerika?quote:Behoud van het open karakter van het Nederlandse landschap staat voorop. D66 wil dat er een groene grens wordt getrokken.
Ik denk niet dat zo iets federaal bepaald wordt.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 01:41 schreef the_disheaver het volgende:
Zomaar een quote uit het verkiezingprog
Is dat alleen al van toepassing in Amerika?
Okey, maar zou de Republikeinen voor een soort van Europa zijn? Een europa die meer te zeggen krijgt over punten als milieu. Inderdaad, hoe groen het exact moet zijn is niet iets voor europa, maar bepaalde gebieden groener laten worden wel. En ik denk niet dat de Rep. voor europa is.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 01:49 schreef PJORourke het volgende:
[..]
Ik denk niet dat zo iets federaal bepaald wordt.
Is toch moeilijk te vergelijken. Amerika is al verenigd.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 01:54 schreef the_disheaver het volgende:
Okey, maar zou de Republikeinen voor een soort van Europa zijn? Een europa die meer te zeggen krijgt over punten als milieu. Inderdaad, hoe groen het exact moet zijn is niet iets voor europa, maar bepaalde gebieden groener laten worden wel. En ik denk niet dat de Rep. voor europa is.
Zoals ook Amerikaanse en Nederlandse parijen moeilijk te vergelijken zijn.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 01:58 schreef PJORourke het volgende:
[..]
Is toch moeilijk te vergelijken. Amerika is al verenigd.
quote:
Knopen doorhakken
Balkenende moet snel handelen: D66 de wacht aanzeggen bij bovenmatige eisen, als minderheidskabinet doorgaan of aanvulling zoeken
Syp Wynia
Het tweede kabinet-Balkenende wankelt, omdat D66 nieuwe onderhandelingen over het regeerakkoord wil nu vice-premier Thom de Graaf, minister van bestuurlijke vernieuwing, is afgetreden. De Graaf stapte op nadat de PvdA-fractie in de Eerste Kamer hem de voet dwars had gezet op weg naar het kiezen van de burgemeesters.
Op de keper beschouwd stak PvdA-senator Ed. van Thijn echter vooral de lont aan. Die lont lag al klaar, waarbij ook de coalitiefracties van CDA en VVD in de Tweede Kamer en zelfs de eigen D66-fractie in de Tweede Kamer een rol speelden. Dat het CDA weinig ziet in het kiezen van de burgemeester en het herzien van het kiesstelsel en dat VVD-leider Jozias van Aartsen niets ziet in het nieuwe kiesstelsel van De Graaf, maakte de minister al eenzaam.
Die eenzaamheid werd compleet toen De Graafs partijleider, Boris Dittrich, weken geleden al bereid bleek aan het programma van De Graaf te tornen als hij in ruil daarvoor een generaal pardon voor de rest van de 26.000 afgewezen asielzoekers kon krijgen. Dittrich betoonde zich daarmee niet gewoon pragmatisch, zoals D66 al sinds 1966 pretendeert te zijn, maar een volslagen opportunist.
Uiteindelijk was hij het, Dittrich, die de stekker uit Thom de Graaf trok, door daags na de Nacht van Van Thijn niet pal te staan voor zijn eigen minister en diens gematigde districtenstelsel. Met het vertrek van De Graaf verdween overigens de laatste van de partijleiders die drie jaar geleden met verwijzingen naar de Tweede Wereldoorlog poogden Pim Fortuyn onderuit te halen. Ad Melkert (PvdA), Hans Dijkstal (VVD) en Paul Rosenmöller (GroenLinks) gingen De Graaf voor.
De politieke situatie is hoogst onzeker door de voorwaarde van D66 (zes kamerzetels) om nieuwe verlangens ingewilligd te krijgen alvorens er een nieuwe minister aan het kabinet wordt geleverd en het kabinet-Balkenende door kan gaan. Kennelijk heeft Dittrich de kroonjuwelen uit 1966 opgegeven, maar wat dan wel de koers van D66 is, blijft onduidelijk.
In theorie kan het kabinet zonder D66 doorregeren, zij het dat de coalitie dan vijf zetels tekort komt en afhankelijk zou zijn van gelegenheidssteun van andere fracties. Dat is niet onmogelijk, het kan ook voordelen hebben om met twee partijen door te regeren, maar het is in Nederland geen gewoonte en het zou waarschijnlijk een tijdelijke oplossing zijn.
Een volgende mogelijkheid is dat de coalitie alsnog wordt aangevuld met een combinatie van de twee kleine christelijke partijen, ChristenUnie en SGP, maar daar zitten CDA en VVD ook niet op te wachten.
Het heeft er alle schijn van dat het tweede kabinet-Balkenende in een glijvlucht is beland, hoewel het druk overleggende kabinet en de fractieleiders van de regeringspartijen de indruk wekken met elkaar door te willen.
Balkenende II functioneerde verder redelijk, maar de echte maatregelen die het kabinet moet nemen liggen nog in het verschiet. Het gaat daarbij onder meer om het inperken van uitkeringen (WW en vooral WAO), een nieuwe financiering van de gezondheidszorg, het inperken van het vroegpensioen en het creëren van een levensloopregeling, plus het introduceren van doeltreffende maatregelen om problematische huwelijksmigratie tegen te gaan. Intussen twijfelt de coalitie over het voorzetten van het bezuinigingsbeleid dat de kern van het kabinetsbeleid vormt.
Wil Balkenende er nog wat van maken dan moet hij snel knopen doorhakken, D66 de wacht aanzeggen als ze bovenmatige eisen stellen, als minderheidskabinet doorgaan of een aanvulling zoeken. Anders zijn de dagen van zijn tweede kabinet geteld.
quote:Op zaterdag 26 maart 2005 11:32 schreef Aaahikwordgek het volgende:
Uiteindelijk gaat het kabinet vallen. Ik heb de eerste foto binnen.
[afbeelding]
NRCquote:Noten: crisis kwam door misverstand
DEN HAAG, 26 MAART. Misverstanden hebben er toe geleid dat de invoering van de gekozen burgemeester dinsdagavond in de Eerste Kamer is stukgelopen. Dat zegt Han Noten, fractievoorzitter van de PvdA in Eerste Kamer, vandaag in deze krant.
Noten zegt dat de coalitiepartijen de afgelopen weken de inschatting maakten dat het verzet van de PvdA niet serieus was. De PvdA op haar beurt had niet in de gaten dat haar dreigementen om tegen te stemmen niet serieus werden genomen. ,,Ik dacht dat ik voor iedereen duidelijk bommen aan het leggen was, terwijl Van Aartsen en Verhagen dachten dat ik blufte'', zegt Noten. ,,Zij hebben echt achterover gehangen, maar ik had moeten weten dat ik niet verstaan werd, dat had ik zelf moeten zien.''
Minister De Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing, die deze week aftrad, blijkt sinds medio vorig jaar kritiek uit eigen kring te hebben gekregen voor de manier waarop hij de gekozen burgemeester wilde invoeren. De 27 burgemeesters van D66 hebben sinds juni vorig jaar enkele malen geprobeerd hun partijgenoot De Graaf ertoe te bewegen af te zien van een invoering ineens, in alle gemeenten, van de gekozen burgemeester in 2006.
De burgemeesters hebben in juni in een brief aan De Graaf en de Tweede-Kamerfractie van D66 laten weten dat veel gemeenten nog lang niet klaar waren voor zijn plannen en dat het wetsvoorstel te veel ,,losse eindjes'' vertoonde.
Deze week blokkeerde de Eerste Kamer een wetsvoorstel van De Graaf om vanaf 2006 de gekozen burgemeester mogelijk te maken door de benoeming van de burgemeester door de kroon uit de Grondwet te halen. Het kabinet wilde in ieder geval in de grote gemeenten een direct door de bevolking gekozen burgemeester invoeren. Tot een paar weken geleden had De Graaf zijn wens staande gehouden dat vanaf volgend jaar alle burgemeesters gekozen worden.
Uit interviews met 14 D66-burgemeesters blijkt dat een aantal van hen opgelucht is dat het 'kroonjuweel' van hun partij van tafel is. Burgemeester Van Veldhuizen (Hoorn): ,,Een gekozen burgemeester voor 4 jaar bevordert hijgerigheid in de politiek.''
NRCquote:Han Noten: 'Ik dacht dat ik duidelijk was'
Psycholoog Han Noten, fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer, zoekt de schuld voor de politieke onrust van deze week vooral ook zichzelf. 'Ik heb het niet gezien'.
DALFSEN, 26 MAART. ,,Hier zit iemand die de werkelijkheid van Den Haag niet goed heeft ingeschat.'' Het is vrijdagavond en een turbulente politieke week loopt ten einde. Han Noten, fractievoorzitter van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer, beantwoordt in zijn werkkamer thuis honderden mailtjes. Meestal positief, zegt hij. Twee dagen eerder is minister Thom de Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing afgetreden nadat de PvdA-fractie tegen een grondwetswijziging had gestemd die de gekozen burgemeester mogelijk had moeten maken.
Noten, van huis uit psycholoog, heeft behoefte aan ,,reflectie op het proces''. Als voormalig vakbondsonderhandelaar en NS-bestuurder heeft hij al wat hete weken meegemaakt, maar zo erg als in de Eerste Kamer was het nog nooit. Na de val van De Graaf wankelt het kabinet, de PvdA krijgt de schuld. Noten zelf wordt gebrek aan leiderschap verweten.
Noten zegt nog steeds verbijsterd te zijn over wat hij in Den Haag heeft gezien. Zijn fractie keerde zich tegen de grondwetswijziging vanwege de vrees voor chaos in gemeenten. Terwijl de PvdA in wezen voor de gekozen burgemeester is. ,,Maar nog niemand heeft me gevraagd, hoe ik erbij kom dat er in gemeenten chaos zal ontstaan. Terwijl dat toch de eerste vraag is die je zou moeten stellen. Onze opstelling valt buiten de politieke orde, die wordt in Den Haag als volstrekt irrationeel gezien. Dat is wat politici van andere partijen nu ook zo kwaad maakt.''
Terwijl Noten het helemaal niet gek vindt dat zijn fractie principieel voor de gekozen burgemeester kan zijn, maar in de huidige praktijk tegen. ,,In de Haagse werkelijkheid is dat onacceptabel.'' Maar zijn grootste inschattingsfout vindt Noten dat hij niet gezien heeft dat de dreigementen van de PvdA om tegen te stemmen door de coalitiepartijen niet serieus genomen werden. De psycholoog Noten noemt het een ,,prachtvoorbeeld'' van overdracht en tegenoverdracht. ,,Nu pas snap ik dat Van Aartsen en Verhagen (fractieleiders VVD en CDA, red.) gedacht hebben: de PvdA kan niet tegenstemmen. Onmogelijk volgens de politieke logica, het gevolg is namelijk schade voor het imago van de partij, zetelverlies in de peilingen en een politiek leider die zich moet verdedigen omdat hij in de Tweede Kamer wel voor heeft gestemd.''
Noten schetst het verloop: Al vier weken geleden hield hij in zijn fractie een peiling over het voorstel van De Graaf. Er lagen wel nuance-verschillen, maar de fractie was unaniem van mening dat ze dit niet konden steunen. De bevoegdheden voor de politie waren niet geregeld, bovendien ging het allemaal veel te snel voor de gemeenten. Samen met fractiewoordvoerder Van Thijn is Noten die dag naar politiek leider Wouter Bos gestapt om te vertellen dat de fractie ,,op ramkoers'' lag. Bos had het liever anders gezien, maar deelde volgens Noten de analyse. ,,Ik ben zelf een product van de vernieuwing van Bos. Hij heeft me niet uitgekozen vanwege mijn volgzaamheid.'' Bos regelde een gesprek met minister De Graaf, waar Noten de koers van de fractie meedeelde. De Graaf suggereerde dat hij kon beginnen met de gemeenten boven de 50.000 inwoners (60 gemeenten met in totaal 8 miljoen inwoners), waarna de rest in 2010 zou kunnen volgen. Voor de PvdA was dat onbespreekbaar, volgens Noten. Over de vier grootste gemeenten in 2006 was wellicht te praten. De ,,bom'' van de PvdA haalde vervolgens alle voorpagina's toen Noten zijn standpunt in het tv-programma Buitenhof wereldkundig maakte. In de weken die volgde moest Noten naar eigen zeggen diverse keren ingrijpen omdat geruchten gingen dat de PvdA overstag was gegaan. Maar daar ging het fout. ,,Ik dacht dat ik voor iedereen duidelijk bommen aan het leggen was, terwijl Van Aartsen en Verhagen dachten dat ik blufte. Zij hebben echt achterover gehangen, maar ik had moeten weten dat ik niet verstaan werd, dat had ik zelf moeten zien.''
Het uiteindelijke debat op woensdag was volgens Noten eigenlijk minder spannend dan van buitenaf leek. De concessies van De Graaf waren onvoldoende, en het idee van Wouter Bos om gemeenten zelf te laten kiezen of ze al in 2006 een gekozen burgemeester wilden, werd door de minister verworpen. ,,De fractie was er in de schorsing binnen een kwartiertje uit.'' Vervolgens wilde Noten nog een derde termijn in het debat om uit te leggen hoe de PvdA tot de afweging was gekomen, maar zijn fractie wilde niet meer. ,,Het was over, de luiken waren dicht.'' Zo had het debat volgens Noten al veel gevergd van de 70-jarige Van Thijn, en dat hij daarmee vooraf geen rekening had gehouden. ,,Dat heb ik verkeerd gedaan. Dat was prutswerk van mij, bah, daar baal ik van.''
Onervarenheid met Haagse politieke mores, van een niet-politicus uit de praktijk. Op die manier kijkt Noten terug. Maar als ik opwerp dat hij zich wel kan distantiëren van de Haagse politiek, maar dat hij zelf ook politicus is - een fractievoorzitter in de Eerste Kamer is dat per definitie - reageert Noten als door een wesp gestoken: ,,Nee, dat ben ik niet.'' Dan denkt hij na en zegt: ,,Je hebt gelijk. Ik zit in Den haag, dan ben je politicus. En vanuit mijn professionaliteit had ik moeten het zien.'' En onmiddellijk schakelt Noten weer over op zelfreflectie: ,,Maar waarom roep ik dan meteen 'nee' op zo'n vraag?'' Hij aarzelt: ,,Ik denk dat mijn naïviteit onbewust een daad van verzet is geweest. Ik heb het niet willen zien. Ten diepste heb ik het Haagse systeem niet willen accepteren.''
Zelf roept Noten de volgende vraag op. Als ik wel geweten had dat de boodschap niet serieus genomen was? ,,Daar ga ik niet op antwoorden.'' Vervolgens: ,,Misschien was is bij Van Aartsen langs gegaan, misschien had ik Balkenende wel gebeld. Ik weet het niet.'
Leuk zeg! Kun je altijd bij zulke docjes van de debatten?quote:Op zaterdag 26 maart 2005 13:41 schreef Toad het volgende:
De bijdragen van Wouter Bos, afgelopen woensdag in het Tweede Kamerdebat.
1e termijn (let op de interruptie van Verhagen)
2e termijn
Websites van politieke partijen en kamerleden zetten regelmatig dergelijke verslagen (vaak de bijdrage van de eerste termijn zelf) op hun website. Tevens is op de website van de Tweede Kamer het e.e.a. te vinden. Maar ik kan daar niet alles gemakkelijk terug vinden.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 13:51 schreef -DailaLama- het volgende:
[..]
Leuk zeg! Kun je altijd bij zulke docjes van de debatten?
Leuk voor een musical van een basisschool.
quote:Ontslagbrief van minister De Graaf aan de Minister-President
24 maart 2005
De Minister-President
De heer mr.dr. J.P. Balkenende
Binnenhof 19
2513 AA Den Haag
Den Haag, 23 maart 2005
Op 22 maart jongstleden vond de behandeling in tweede lezing van het wetsvoorstel “Verandering Grondwet inzake de benoeming van de Commissaris van de Koningin en de burgemeester” (28 509) plaats.
Zoals u weet is de invoering in deze kabinetsperiode van de rechtstreeks gekozen burgemeester een belangrijk onderdeel van het Hoofdlijnenakkoord, op basis waarvan dit Kabinet is aangetreden.
Voor mij als minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties tevens vice-minister-president is dit onderwerp een zeer relevant onderdeel van mijn takenpakket. Doordat in tweede lezing geen tweederde meerderheid in de Eerste Kamer ten faveure van de grondwetsherziening kon worden gevonden, is het onmogelijk gebleken deze bestuurlijke vernieuwing op afzienbare termijn te realiseren.
Dat spijt mij zeer en heeft bij mij de vraag doen rijzen of ik nog voldoende geloofwaardig en gezagsvol kan functioneren als eerstverantwoordelijke voor bestuurlijke vernieuwing in dit Kabinet.
Ik heb vandaag ook moeten constateren dat op een ander in het Hoofdlijnenakkoord genoemd onderdeel van de bestuurlijke vernieuwing, te weten de invoering van een nieuw kiesstelsel, geen perspectief bestaat op voldoende eenstemmigheid en draagvlak binnen de coalitie om een tastbaar resultaat te bereiken.
Tegen deze achtergrond zie ik onvoldoende mogelijkheden om de belangrijkste doelstellingen die ik bij mijn aantreden had geformuleerd, te kunnen realiseren.
Met het verzoek aan u om te bewilligen in de aanvaarding van mijn ontslag met onmiddellijke ingang, en om doorgeleiding van dit verzoek aan Hare Majesteit de Koningin, verblijf ik,
Met vriendelijke groet,
Th.C. de Graaf
Ze staan allemaal op:quote:Op zaterdag 26 maart 2005 13:51 schreef -DailaLama- het volgende:
[..]
Leuk zeg! Kun je altijd bij zulke docjes van de debatten?
Leuk voor een musical van een basisschool.
Wel grappig dat D66 nu ineens zo over het milieu begint. Ik ben voor hoor maar waarom hoorde ik ze daar eerder niet over en waren ze gewoon voor het boren in de waddenzee?quote:Op zaterdag 26 maart 2005 16:31 schreef Sater het volgende:
Jongerenpartij D66 stelt benoeming milieuminister voor. Eens groen, altijd groen nietwaar.
Tenslotte was D66 de eerste partij met groen in haar vaandel.
Boren brengt geen schade toe aan het wad, D66 kon dus makkelijk voor zijn. Dat een aantal gefrustreerde GroenLinkshuillies per definitie tegen is heeft weinig uit te staan met het groene gezicht van D66.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 16:33 schreef SCH het volgende:
Wel grappig dat D66 nu ineens zo over het milieu begint. Ik ben voor hoor maar waarom hoorde ik ze daar eerder niet over en waren ze gewoon voor het boren in de waddenzee?
D66 was altijd tegen, ze gingen mee vanwege de coalitie.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 16:38 schreef Steijn het volgende:
[..]
Boren brengt geen schade toe aan het wad, D66 kon dus makkelijk voor zijn. Dat een aantal gefrustreerde GroenLinkshuillies per definitie tegen is heeft weinig uit te staan met het groene gezicht van D66.
Volgens mij ging men mee op basis van een rapport waaruit bleek dat er geen schade aan het Wad was te verwachten.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 17:02 schreef SCH het volgende:
[..]
D66 was altijd tegen, ze gingen mee vanwege de coalitie.
Onder voorwaarde dat een deel van de opbrengst weer wordt geïnvesteerd in de Waddenzee.quote:Op zaterdag 26 maart 2005 17:02 schreef SCH het volgende:
D66 was altijd tegen, ze gingen mee vanwege de coalitie.
Gelukkig maarquote:Redding kabinet-Balkenende nabij
***************************************
DEN HAAG Bij het topberaad in Den Haag
zijn de partijen het in principe eens
geworden over voortzetting van het
kabinet-Balkenende.De afspraken moeten
naar verluidt alleen nog op papier
worden gezet.
quote:Alexander Pechtold is sinds het najaarscongres van 2002 voorzitter van D66. Pechtold is afgestudeerd kunsthistoricus. Tot begin medio 2003 was Pechtold achtereenvolgens namens D66 lid van de gemeenteraad in Leiden en wethouder in Leiden. Op dit moment is hij burgemeester van Wageningen.
Weblog van Pechtold:quote:Op zaterdag 26 maart 2005 21:02 schreef Sidekick het volgende:
Pechtold lijkt me uitgesloten vanwege zijn uitspraken de laatste dagen.
Van der Ham is nog niet genoemd in de media en mede daardoor al een grote kans.
Volgens de media zit Pechtold wel op het binnenhof. Wellicht meer als een adviseur o.i.d.quote:24 maart 2005
Vanaf het begin van deze weblog is het me nog gelukt om u wekelijks op de hoogte te houden van mijn werkzaamheden en de zaken die me bezighouden. Deze week is tot nu toe erg hectisch, waardoor ik er helaas nog niet aan toe ben gekomen een nieuw bericht te plaatsen. Zodra de gelegenheid zich voor doet, hoort u weer van mij!
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |