abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_221418409
Niet mijn OP:

Ik ben het roerend met hem eens, tien jaar terug zat ik op dit forum alleen voor vermaak en was er nog enigzins intelligentie om me heen in het dagelijks leven, nu kom ik hier het af en toe over wat zinnigs te kunnen hebben omdat ik dat op straat niet kan vinden.

quote:
Jelle van Baardewijk: 'Er ontstaat een grote groep middelmatigen in Nederland'
Peter Visser

21 juli 2026 16:30
In Nederland ontstaat een grote groep "middelmatigen". Dat zegt auteur en universitair hoofddocent Jelle van Baardewijk in de WNL-podcast Onze Eeuw. Volgens hem worden veel mensen onvoldoende uitgedaagd om bijvoorbeeld een goed boek te lezen en ontwikkelen zij zich daardoor minder. "Wij zijn nog geletterd, straks komt er een afgestompte generatie op."


18 s
Samenvatting
Het lees- en schrijfniveau in Nederland staat onder druk. Uit internationaal PISA-onderzoek blijkt dat de leesvaardigheid van Nederlandse 15-jarigen de afgelopen jaren sterk is gedaald en inmiddels onder het gemiddelde ligt van vergelijkbare Europese landen. Ook hebben naar schatting 2,5 miljoen Nederlanders moeite met lezen, schrijven of rekenen, met gevolgen voor werk, onderwijs en deelname aan de samenleving.

Van Baardewijk is universitair hoofddocent aan Nyenrode Business Universiteit en podcastmaker bij De Nieuwe Wereld, waar 'verdiepende gesprekken over maatschappelijke ontwikkelingen centraal staan'. Om zijn gedachten te scherpen, schrijft hij veel. "Bijna al het onderzoek wijst uit dat zelf je gedachten ordenen, behalve een soort gevoel van bevrediging heeft het ook een soort orde schept in je leven."

Door zijn gedachten op papier te zetten, leert Van Baardewijk die beter te verwoorden. "Het vermogen tot articulatie is een van de belangrijkste vermogens in het leven. Hoe minder je leest en kennis neemt van anderen en hoe minder je dat beoefent, hoe zwakker je ervoor staat. Je ziet het ook in onze cultuur: de mensen die geletterd zijn verdienen meer, kunnen meer en leven langer. Er zijn ook practici die ver komen en zelfs meer verdienen, dat zal allemaal best, maar de gemiddelde statistieken liegen hier niet over."


Goed kunnen lezen en schrijven is volgens Van Baardewijk "een ongelofelijke kracht". In gesprek met presentatoren Samuel Vandeputte en Marc Herman de Groot noemt hij het "heel zorgwekkend" dat jongeren in Nederland steeds minder goed kunnen lezen en schrijven. "Het is een gevoel van de warmte van de ondergaande zon liggen als ouders en leraren."

'Een afgestompte generatie'
Volgens hem konden eerdere generaties zonder moeite een literair werk of een Duits boek lezen, maar is dat steeds minder vanzelfsprekend. "Het is heel heftig. Wij zijn nog geletterd, straks komt er een afgestompte generatie op; één derde van die jongeren heeft echt al heel veel moeite met het beschrijven van een gevoelsleven of het vinden van de weg naar het zwembad. Wij voelen dat aankomen, de duisternis treedt al in. Als ik je meeneem in mijn praktijk, wat studenten op master-niveau inleveren aan papers, dan zal je al schrikken."

Tegelijkertijd ziet Van Baardewijk ook een groep ouders die bewust investeert in de ontwikkeling van hun kinderen. Volgens hem "goede burgers", die 's avonds een verhaaltje voorlezen aan hun kinderen, ze stimuleren om op vakantie een boek te lezen en af en toe met ze door een krant bladeren, of ze een buitenlandse krant laat zien. "Dat is nu de elite qua vormingsideaal. Het is heel belangrijk dat we die hebben. Het probleem is: als je de maatschappij als pyramide ziet: de spits vereist een goede basis."

“Je ziet nu een klasse van middelmatigen, die ook niet helemaal het lot aan zichzelf te danken hebben, maar niet klaargemaakt zijn voor deze wereld en door hun leraren verwaarloosd zijn.

Die basis wordt volgens hem steeds smaller. "Je ziet segregatie, een splitsing van bevolkingsgroepen. Er zijn groepen die voor hun eigen kinderen zorgen en actief in het leven staan. Zij handhaven wat cultuur is, daar ben ik niet bezorgd over, maar ze staan wel steeds meer los van de rest van de maatschappij. Er is geen sprake van verpaupering, we zijn een heel rijk land en we hebben een stevige verzorgingsstaat, maar de klad kan wel in de economie komen."

Volgens Van Baardewijk ontstaat een sneeuwbaleffect doordat ook leraren minder lezen en kinderen minder stimuleren om boeken te pakken. "Je ziet nu een klasse van middelmatigen, die ook niet helemaal het lot aan zichzelf te danken hebben, maar niet klaargemaakt zijn voor deze wereld en door hun leraren verwaarloosd zijn; er zijn geen hoge eisen gesteld, ze zijn niet gestimuleerd. Of de wal zal het schip keren, dat kan, maar het kan ook dat de mensen meegesleurd worden door de geschiedenis."

https://wnl.tv/2026/07/21(...)matigen-in-nederland
🇨🇳🇻🇳🇱🇦🇨🇺🇰🇵☭
Let the ruling classes tremble at a communist revolution. The proletarians have nothing to lose but their chains. They have a world to win.
pi_221418424
Ze zijn ook maar weer net met het alphabet begonnen hè?

GenA, GenB etc

Geef het wat tijd mensen. :+
pi_221418460
Ben het wel de beste man eens dat mensen meer moeten lezen.

Kan het ook iedereen aanraden. Lezen is heerlijk.
Op maandag 3 februari 2014 08:10 schreef Enchanter het volgende:[/b]
In discussie gaan met Koos Vogels :') , een grotere mongool is er niet :r
pi_221418497
quote:
0s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 11:14 schreef KoosVogels het volgende:
Ben het wel de beste man eens dat mensen meer moeten lezen.

Kan het ook iedereen aanraden. Lezen is heerlijk.
Vooral de volkskrant leest heerlijk weg.
  vrijdag 24 juli 2026 @ 11:20:35 #5
38496 Perrin
Toekomst. Made in Europe.
pi_221418580
And what rough beast, its hour come round at last,
Slouches towards Bethlehem to be born?
pi_221418620
quote:
6s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 11:16 schreef William_Papadin het volgende:

[..]
Vooral de volkskrant leest heerlijk weg.
Boeken.
Op maandag 3 februari 2014 08:10 schreef Enchanter het volgende:[/b]
In discussie gaan met Koos Vogels :') , een grotere mongool is er niet :r
pi_221418634
quote:
0s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 11:23 schreef KoosVogels het volgende:

[..]
Boeken.
"Een stapel faxen!"
Y. v.h. Hek
pi_221418643
Maar schermtijd is inderdaad killing.
"Ja dan zijn ze tenminste ff rustig!"

En dan maar verbaasd zijn dat ze met "SIX SEVEN, HAHAHA!!!" aan komen. :')
pi_221418666
Tja, zoals in het vorige topic al een paar keer werd geopperd is het denk ik vooral een kwestie van luier worden, niet van dommer worden. Zo lach ik bijvoorbeeld mijn vrouw (die nota bene 5 jaar ouder is dan ik) wel eens uit omdat ze niet precies weet waar een bepaalde stad ligt of een hoofdstad niet kent ofzo, maar dan zegt ze altijd "waarom moet ik dat weten, ik heb toch Google Maps?". En die is verre van dom, alleen niet zo geïnteresseerd in topografie. Dan kan je met alle technologie van tegenwoordig dat inderdaad gewoon vergeten, maar vroeger kon dat (ook als je er totaal geen interesse in had) niet omdat je dan bij wijze van spreken je straat niet eens uit kon komen. En dat zal met meerdere onderwerpen zo zijn, ik heb dan weer heel weinig (basis)kennis van dingen waar zij geïnteresseerd in is.
  vrijdag 24 juli 2026 @ 11:34:48 #10
512422 Koekoekmakto
mighty, mighty warrior
pi_221418676
Geen probleem met dommer worden. Zalig zijn de onwetenden van geest. Ben nu veel gelukkiger. Amused to Death.
"Doe maar gek, want er zijn al genoeg gewone mensen" - Ted Langenbach
  vrijdag 24 juli 2026 @ 11:37:33 #11
201761 phpmystyle
The emperor of Moscow!
pi_221418686
Ik waardeer van Baardewijk zeer als DNW luisteraar. Van de gastheren is hij de meest kritische vragensteller, gaat niet te snel mee in complottheorien waar soms figuren zoals Verbrugge of een Walk zich wel in verliezen. Ook iemand met beide benen in de maatschappij.

Máár de man wordt de laatste maanden steeds melancholischer over de huidige tijd met reflecties over het onderwijs, de onbereidheid van mensen om je ergens écht in te verdiepen, vervlakking van cultuur. Het is allemaal voor een deel wel waar, maar de maatschappij verandert altijd. Als ik met mensen omga die ouder zijn dan 50 dan zie en lees ik ook dat het rekenen hen ook niet altijd crescendo afgaat, of dat mails ook vol met stijl- en taalfouten staan.

Waar ik mij wel zorgen over maak (ook persoonlijk) is dat ik soms geen 3 minuten mij meer kan focussen op iets, lezen, excel, artikelen, nadenken, of ik ben afgeleid of ik pak de telefoon. Zelfs bij het typen van dit bericht ben ik 2 keer geïnterrumpeerd door zo'n popup dat op mijn reactie in een ander topic gereageerd is.

Er zijn problemen problemen die wezenlijk zijn, maar bepaalde zaken zijn ook gewoon veranderingen.
"If the nation is not capable of preserving itself and reproducing, if it loses it vital bearings and ideals, then it doesn't need foreign enemies - it will fall apart on its own."
[Written by Vladimir Vladimirovich Putin]
  vrijdag 24 juli 2026 @ 11:40:03 #12
201761 phpmystyle
The emperor of Moscow!
pi_221418690
quote:
14s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 11:31 schreef Irritatie100 het volgende:
Tja, zoals in het vorige topic al een paar keer werd geopperd is het denk ik vooral een kwestie van luier worden, niet van dommer worden. Zo lach ik bijvoorbeeld mijn vrouw (die nota bene 5 jaar ouder is dan ik) wel eens uit omdat ze niet precies weet waar een bepaalde stad ligt of een hoofdstad niet kent ofzo, maar dan zegt ze altijd "waarom moet ik dat weten, ik heb toch Google Maps?". En die is verre van dom, alleen niet zo geïnteresseerd in topografie. Dan kan je met alle technologie van tegenwoordig dat inderdaad gewoon vergeten, maar vroeger kon dat (ook als je er totaal geen interesse in had) niet omdat je dan bij wijze van spreken je straat niet eens uit kon komen. En dat zal met meerdere onderwerpen zo zijn, ik heb dan weer heel weinig (basis)kennis van dingen waar zij geïnteresseerd in is.
Desinteresse is mijn inziens gelijk verdeeld over laag- en hoogopgeleid.
Je hebt genoeg hogeropgeleide mensen die redelijk verdienen maar al jaren ambtenaar zijn en intellectueel afgestompt zijn. Zet je dat af tegen een timmerman die lekker werkt als zelfstandige, podcastje bijhoudt, en op events komt dan zie je al gauw het verschil in klasse mijn inziens.

En voor de duidelijk: het verschil ten gunste van de timmerman.
"If the nation is not capable of preserving itself and reproducing, if it loses it vital bearings and ideals, then it doesn't need foreign enemies - it will fall apart on its own."
[Written by Vladimir Vladimirovich Putin]
pi_221419011
quote:
7s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 10:25 schreef miss_sly het volgende:

[..]
Iemand met een iq van 85 kan op zich voor zichzelf zorgen met een eenvoudige, uitvoerende baan en wat begeleiding met betrekking tot bijvoorbeeld administratie en financiën.

Het leger stelt de eis van een IQ boven 85 omdat je onder hoge druk snel moet kunnen handelen, communiceren en complexe regels of wapens moet kunnen begrijpen zonder jezelf of anderen in gevaar te brengen. Juist snelle informatieverwerking en snel kunnen overgaan tot handelen zijn dingen die inderdaad moeilijker zijn voor iemand met een iq van 85. Maar echt zwakbegaafd zoals mensen zich zwakbegaafd voorstelt, ben je niet met een iq van 85.
Ok. En stel je nou eens onze maatschappij voor waarin die mensen een gemiddelde zijn vwb intelligentie…
pi_221419064
quote:
14s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 11:31 schreef Irritatie100 het volgende:
Tja, zoals in het vorige topic al een paar keer werd geopperd is het denk ik vooral een kwestie van luier worden, niet van dommer worden. Zo lach ik bijvoorbeeld mijn vrouw (die nota bene 5 jaar ouder is dan ik) wel eens uit omdat ze niet precies weet waar een bepaalde stad ligt of een hoofdstad niet kent ofzo, maar dan zegt ze altijd "waarom moet ik dat weten, ik heb toch Google Maps?". En die is verre van dom, alleen niet zo geïnteresseerd in topografie. Dan kan je met alle technologie van tegenwoordig dat inderdaad gewoon vergeten, maar vroeger kon dat (ook als je er totaal geen interesse in had) niet omdat je dan bij wijze van spreken je straat niet eens uit kon komen. En dat zal met meerdere onderwerpen zo zijn, ik heb dan weer heel weinig (basis)kennis van dingen waar zij geïnteresseerd in is.
Dat ligt dan aan je definitie van dom. Ik vind het erg dom als iemand niet weet waar plaatsen liggen. En ook waar ze zelf zijn.
Dochter van een vriendin laatst (20 jaar toch best intelligent), vloog vanaf Charlerois en dacht dat ze in Duitsland was. Dubbel dom, alleen aan de naam hoor je al dat het in een franstalig gebied ligt.

Intelligentie kan ook samengaan met domheid.
  vrijdag 24 juli 2026 @ 12:59:39 #15
480145 Edding345
Bro ik wil neuken man
pi_221419103
The children now love luxury. They have bad manners, contempt for authority; they show disrespect for elders and love chatter in place of exercise.

- Socrates (469 399 B.C.)
Afghanistan duurde 20 jaar om de Taliban door de Taliban te vervangen.
Hier duurde het minder dan een week om Khamenei met Khamenei te vervangen.
PluggieOD in NWS / Amerikaans tankvliegtuig stort neer in Irak
pi_221419164
Weet overigens niet of het een generatie dingentje is hoor. Heb genoeg mensen op mijn werk leeftijd 40/50+ waarvan ik af en toe echt schrik hoe beperkt hun algemene kennis is. Alle hoofdrolspelers van b & b vol liefde weten ze wel te noemen, maar zodra er een gesprek op tafel komt over wereldpolitiek dan houdt het al snel op.
  Moderator vrijdag 24 juli 2026 @ 13:17:49 #17
5428 crew  miss_sly
pi_221419245
quote:
0s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 12:54 schreef VEM2012 het volgende:

[..]
Ok. En stel je nou eens onze maatschappij voor waarin die mensen een gemiddelde zijn vwb intelligentie…
Hold it, ik zeg niet dat het een prima gemiddeld IQ zou zijn voor een hele maatschappij. En ik heb al eerder in dit topic aangegeven dat ik zeker denk dat luiheid, gemakzucht en een korte spanningsboog verantwoordelijk zijn voor het dommer lijken/zijn van mensen. Ik denk dat het niet zozeer zo is dat ze dommer zijn, maar de groei in IQ die doorgaans in de puberteit plaatsvindt, de periode bij uitstek om te leren en ontwikkelen, lijkt inderdaad een stuk minder. En behalve school, zullen ook ouders aan de bak moeten om die koers te wijzigen, als dat nog mogelijk is.
And the young, they can lose hope cause they can't see beyond today,. ..
The wisdom that the old can't give away
pi_221419250
quote:
0s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 13:03 schreef Simmertje het volgende:
Alle hoofdrolspelers van b & b vol liefde weten ze wel te noemen, maar zodra er een gesprek op tafel komt over wereldpolitiek dan houdt het al snel op.
Wedden dat ze je dan raar aankijken omdat jij niet weet wie in 'b&b vol liefde' (whatever dat ook is) mee speelt :')
  vrijdag 24 juli 2026 @ 14:04:02 #19
511255 camilero
tufkatufka...
pi_221419807
quote:
0s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 12:57 schreef bloodymary1 het volgende:

[..]
Dat ligt dan aan je definitie van dom. Ik vind het erg dom als iemand niet weet waar plaatsen liggen. En ook waar ze zelf zijn.
Dochter van een vriendin laatst (20 jaar toch best intelligent), vloog vanaf Charlerois en dacht dat ze in Duitsland was. Dubbel dom, alleen aan de naam hoor je al dat het in een franstalig gebied ligt.

Intelligentie kan ook samengaan met domheid.
Sjaarleroos ligt toch bij Rotterdam?


Maar het is vooral desinteresse, die leidt tot domheid
  vrijdag 24 juli 2026 @ 14:05:10 #20
511255 camilero
tufkatufka...
pi_221419815
quote:
0s.gif Op vrijdag 24 juli 2026 13:03 schreef Simmertje het volgende:
Weet overigens niet of het een generatie dingentje is hoor. Heb genoeg mensen op mijn werk leeftijd 40/50+ waarvan ik af en toe echt schrik hoe beperkt hun algemene kennis is. Alle hoofdrolspelers van b & b vol liefde weten ze wel te noemen, maar zodra er een gesprek op tafel komt over wereldpolitiek dan houdt het al snel op.
Ook die mensen leven in de huidige tijd en hebben zich perfect aangepast aan het dommer worden van de maatschappij
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')