question...zullen ze dit begrijpen?quote:Op zondag 13 oktober 2024 01:11 schreef HeatWave het volgende:
Breek me de bek niet open, ik was pas om redenen op een schoolfeest en het eerste wat ik zag bij de cateringstand was een handgeschreven bord met de "prijs lijst", dat geeft dus les aan kinderen.
Waarom geef jij geen les, mr. Perfect?quote:Op zondag 13 oktober 2024 01:11 schreef HeatWave het volgende:
Breek me de bek niet open, ik was pas om redenen op een schoolfeest en het eerste wat ik zag bij de cateringstand was een handgeschreven bord met de "prijs lijst", dat geeft dus les aan kinderen.
Het schoolbord ziet eruit als een staartdeling maar moeilijker opgeschreven.quote:
Het schoolbord ziet eruit als een staartdeling maar moeilijker opgeschreven.quote:
Op mij komen ze hetzelfde over maar misschien heb ik mijn staartdelingen altijd verkeerd gedaan. Daar keek ik ook altijd hoevaak de honderdtallen er in passen en dan steeds verder naar beneden.quote:Op zaterdag 12 oktober 2024 18:55 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Ik heb dit op het forum al een paar keer eerder vrij uitgebreid uitgelegd, dus leef je uit in mijn pohi.
Maar de korte samenvatting: deelsommen met pen en papier kunnen uitrekenen is in de maatschappij een nutteloze vaardigheid, dat doet niemand. Daar hoef je het dus niet voor te leren - maar leden delen is wel nodig voor de ontwikkeling van getalbegrip en als basis voor later noodzakelijke wiskundige vaardigheden. Als je dat als doel stelt, dan is de staartdeling ongeschikt omdat dat een nogal contra-intuïtief principe is. Je ziet niet echt wat je doet, je leert vooral een soort stappenplan. De verfoeide haakdeling is voor een kind veel inzichtelijker. En als je een beetje kan hoofdrekenen, precies even snel. Maar een traditionele staartdeling kun je ook niet maken als je niet een beetje kan hoofdrekenen.
Ik zal zo inhoudelijk op je post reageren, maar er moet me toch eerst iets anders van het hart (niet persoonlijk naar jou toe gericht overigens). De staartdeling is een soort kauwgom onder je schoen, in iedere onderwijsdiscussie komt ie terug terwijl het nu net een van de weinige didactische veranderingen is geweest die wel goed onderbouwd was en ook gewoon doet waar ie voor bedoeld is (al loop je ook hier tegen het probleem aan dat niet alle basisschoolleerkrachten zelf goed genoeg kunnen rekenen). De staartdeling is de ultieme exponent van 'vroeger was alles beter', en dat is per definitie een drogreden.quote:Op zondag 13 oktober 2024 09:17 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
Op mij komen ze hetzelfde over maar misschien heb ik mijn staartdelingen altijd verkeerd gedaan. Daar keek ik ook altijd hoevaak de honderdtallen er in passen en dan steeds verder naar beneden.
Dat dénk je, maar dat is dus niet zo.quote:Op zondag 13 oktober 2024 09:17 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Het schoolbord ziet eruit als een staartdeling maar moeilijker opgeschreven.
[..]
Op mij komen ze hetzelfde over maar misschien heb ik mijn staartdelingen altijd verkeerd gedaan. Daar keek ik ook altijd hoevaak de honderdtallen er in passen en dan steeds verder naar beneden.
En als je als basisschoolleerkracht zelf de stof al niet beheerst (laat staan erboven staat), wordt het helemaal een uitdaging de vereiste kennis ook nog eens over te dragen en goed en helder uit te leggen.quote:Op zondag 13 oktober 2024 09:44 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Ik zal zo inhoudelijk op je post reageren, maar er moet me toch eerst iets anders van het hart (niet persoonlijk naar jou toe gericht overigens). De staartdeling is een soort kauwgom onder je schoen, in iedere onderwijsdiscussie komt ie terug terwijl het nu net een van de weinige didactische veranderingen is geweest die wel goed onderbouwd was en ook gewoon doet waar ie voor bedoeld is (al loop je ook hier tegen het probleem aan dat niet alle basisschoolleerkrachten zelf goed genoeg kunnen rekenen). De staartdeling is de ultieme exponent van 'vroeger was alles beter', en dat is per definitie een drogreden.
Ook is het rekenonderwijs veel 'taliger' geworden. Niets mis met het kweken van getalbegrip maar de methodes (en kerndoelen) zijn daarin behoorlijk doorgeslagen met 'rijke contexten'. Dat speelt de minder-talige leerling ook nog eens parten.quote:Wat zeker waar is (blijkt immers uit talloze onderzoeken) is dat het taal- en rekenniveau van de jeugd vroeger beter was dan nu. De oorzaken daarvan moet je, naast het lerarentekort, zoeken in didactische keuzes en in keuzes voor het curriculum. Die laatste probeert men met het plan in de OP te herstellen, maar de eerste is minstens zo hardnekkig. Om kort te gaan: kinderen oefenen veel te weinig met droge kost, met iedere nieuwe vaardigheid duikt men direct in contextrijke sommen. De wat vlottere leerling komt daar nog wel mee weg, maar de onderste drie kwartielen missen gewoon bij ieder onderwerp de basis. Dat maak je later nooit meer goed. Het Freudenthal Instituut, want die hebben dit bedacht en venten het nog steeds uit, heeft ons rekenonderwijs langdurig verpest.
En omdat het niet meer is dan een 'trucje', een algoritme, zonder enig besef waar je nou mee bezig bent (besef van duidendtallen, honderdtallen, etc.)quote:Tot slot moet je ook blijven bedenken welke vaardigheden we relevant blijven vinden. Er is een reden dat we de staartdeling voor wortels niet meer leren, of het werken met een rekenliniaal en logaritmetabellen. Niet omdat het principe niet meer werkt, maar omdat het is ingehaald door andere techniek.
quote:Op zondag 13 oktober 2024 11:42 schreef raptorix het volgende:
Overigens zie ik op het werk regelmatig figuren die niet simpel een berekening als 120 / 3 kunnen doen, en dat zijn dus mensen die minimaal een HBO denk/werk niveau moeten hebben, overigens in de rest van vrij complex werk wel vrij goed, bijvoorbeeld in het uitleggen van a-synchrone cryptografie.
Het onderwijs is toch nooit vooruitstrevend als het misstanden laat bestaan, zoals het gewone volk regeren met sterkeren?quote:Op zaterdag 12 oktober 2024 22:43 schreef Beathoven het volgende:
[..]
Een voorbeeld van zo'n stokpaardje is het doen alsof het onderwijs niet progressief is; met al zn lerarentekort te kort schiet en in iemands utopische wereld een lerarenoverschot met veel beter onderwijs bestaat.
Ow ja, meer met minder willen natuurlijk, want bezuinigingen ten koste van de grootverdieners.
Hmmm ik vind het niet eens zo slecht en dat als niet beter weten de staartdeling methode toe te passen als het nog nodig is,quote:Op zondag 13 oktober 2024 09:10 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Het schoolbord ziet eruit als een staartdeling maar moeilijker opgeschreven.
Het is ook een kwestie van regelmatig oefenen en gebruiken. Als je meer dan 40 jaar totaal niet meer met wiskunde bent bezig geweest(en dan niet de basis want die vergeet je nooit) is het er ook uit. En ik spreek uit ervaring. Mijn diploma's kun je op de brandstapel gooien. Die zijn niets meer waard. Ook totaal andere lesstof. Lesstof die 40 jaar geleden nog zin hadden zijn nu compleet overbodig. Zo ook met hoofdrekenen waar je toch regelmatig mee moet bezig zijn.quote:Op zondag 13 oktober 2024 11:42 schreef raptorix het volgende:
Overigens zie ik op het werk regelmatig figuren die niet simpel een berekening als 120 / 3 kunnen doen, en dat zijn dus mensen die minimaal een HBO denk/werk niveau moeten hebben, overigens in de rest van vrij complex werk wel vrij goed, bijvoorbeeld in het uitleggen van a-synchrone cryptografie.
Jawel, ik moest een tijdje terug ook een vrij simpel iets berekenen wat je normaal simpel doet in 4havo, uiteindelijk lukte het me wel op mijn eigen manier, maar was inderdaad weggezakt. Ik was meer verbaast over hele simpele rekensommen dat mensen dat niet meer kunnen.quote:Op zondag 13 oktober 2024 12:39 schreef Cherni het volgende:
[..]
Het is ook een kwestie van regelmatig oefenen en gebruiken. Als je meer dan 40 jaar totaal niet meer met wiskunde bent bezig geweest(en dan niet de basis want die vergeet je nooit) is het er ook uit. En ik spreek uit ervaring. Mijn diploma's kun je op de brandstapel gooien. Die zijn niets meer waard. Ook totaal andere lesstof. Lesstof die 40 jaar geleden nog zin hadden zijn nu compleet overbodig. Zo ook met hoofdrekenen waar je toch regelmatig mee moet bezig zijn.
Huhquote:Op zondag 13 oktober 2024 13:05 schreef superniger het volgende:
Ik kreeg van mijn wiskundeleraar bijles in aftrekken.
Dat is natuurlijk onzin. Ook boven de 40. Ik ben daar ook een voorbeeld van. Alsof vroeger iedereen maar alles kon beheersen. Dat is natuurlijk ook niet waar. Het zal altijd een moeilijke discussie blijven.quote:Op zondag 13 oktober 2024 13:07 schreef Gia het volgende:
Het is zeer droevig gesteld met de taalvaardigheid van velen onder de 40. Zelfs in de ondertiteling op tv staan taalfouten. Dus geen tikfouten, maar echt fouten als 'hij geloofd' e.d.
Wel bijzonder dat jij dat voor mij weet te bepalen... Ik doe in mijn hoofd nl. wel degelijk een staartdeling. Maar goed dat is verder de discussie niet. In jouw wereld is de haakdeling het systeem wat gebruikt dient te worden en ik denk daar anders over.quote:Op zondag 13 oktober 2024 01:01 schreef Janneke141 het volgende:
Nee, dat doe je dus niet. Je hebt op school de klassieke staartdeling geleerd, maar wat je in je hoofd doet is het principe van de (verguisde) haakdeling.
Ik weet niet hoe oud ze zijn, maar 2 uur schermtijd per dag vind ik nog best fors.quote:Op zondag 13 oktober 2024 12:25 schreef HSG het volgende:
Het is tijd dat de ouders meer verantwoordelijkheid gaan nemen want als hun kroos thuis alle tijden op een smartphone zitten dat gaat er zeker iets mis. En dan durven mensen ook nog te roepen dat het onderwijs meer moet doen.
Een vriend van mij heeft vanaf het begin dat goed aangepakt. 1 uur per dag op de tablet en 's avonds een uurtje tv en meer niet. Daar buiten gaan ze maar lezen, tekenen, met speelgoed spelen, buiten spelen, rolschaatsen en noem maar op. De leesvaardigheid van hun oudste is de beste van de klas.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |