Vergis je niet. In veel gevallen ben je te laat op het moment dat er PK gerelateerde klachten merkbaar zijn.quote:Op maandag 3 februari 2025 09:45 schreef vainsteinsvainsteins het volgende:
Bevolkingsonderzoek kan geen kwaad, zoals dat ook gedaan voor darmkanker. (Al is de bandbreedte leeftijdscategorie daar redelijk beperkt). Bloed onderzoek kost amper iets, en er is geen rectaal toucher nodig. Het nadeel van preventieve geneeskunde is dat je mogelijkerwijs gaat dokteren voordat je klachten hebt en anderzijds dat mensen wellicht onnodig in de stress schieten.
Zwager van me was met lichte klachten door blijven lopen. Totdat hij pijn had bij het zitten en een kussentje nodig had. Toen toch maar naar een dokter gegaan. Dat was vorig jaar oktober. Afgelopen september was de uitvaart. 65 jaar oud.quote:Op maandag 3 februari 2025 10:23 schreef quo_ het volgende:
[..]
Vergis je niet. In veel gevallen ben je te laat op het moment dat er PK gerelateerde klachten merkbaar zijn.
Nadeel van de psa controles is ook dat er best veel mannen met een verhoogde psa zijn zonder dat er wat aan de hand is.
En wat ook nog vaak voorkomt is dat je met prostaatkanker nog minimaal 25 jaar kunt doorleven zonder klachten terwijl je uiteindelijk doodgaat aan iets anders.
Een HA kan al wel inschatten middels een niet zo prettig onderzoek dat hij zelf in nog geen 5 minuten globaal kan vast stellen of er problemen zijn. Maar dan nog zijn er geen garanties.quote:Op maandag 3 februari 2025 10:59 schreef Sorella het volgende:
MIjn man is ook door de HA onderzocht en die vond niks raars, zei raadde een psa controle wel af vanwege de onnodige stres dat dat met zich mee kan brengen.
Dus wat is wijsheid ?.
Ik vind dat persoonlijk eigenlijk best een vreemde reden om het af te raden.quote:Op maandag 3 februari 2025 10:59 schreef Sorella het volgende:
MIjn man is ook door de HA onderzocht en die vond niks raars, zei raadde een psa controle wel af vanwege de onnodige stres dat dat met zich mee kan brengen.
Dus wat is wijsheid ?.
Niet alleen op PSA. 4 buisjes bloed afnemen en binnen een paar uur is al heel wat zichtbaar. Van lever, nier, schildklier functies, ontstekingen, rode en witte bloedlichaampjes en weet ik niet wat allemaal bekend. Echt bizar wat men zo uit een bloedonderzoek kan halen.quote:Op maandag 3 februari 2025 12:13 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Ik vind dat persoonlijk eigenlijk best een vreemde reden om het af te raden.
Bevolkingsonderzoek borstkanker brengt ook stress mee, wachtend op de uitslag. Maar niet gaan vind ik geen optie, want je wil er gewoon zo vroeg mogelijk bij zijn.
Mijn schoonvader is vorig jaar geopereerd aan een agressieve vorm van prostaatkanker. Mijn man is 53 en is naar aanleiding daarvan ook naar de huisarts gegaan met het verzoek om in ieder geval PSA-bloedonderzoek te doen. Daar kwamen geen verhoogde waardes uit, dus nu is hij weer even klaar. Om het jaar even laten prikken om in de gaten te houden was het devies van onze huisarts.
Iets van 50.quote:Op maandag 3 februari 2025 08:36 schreef Opzoeknaarvrienden het volgende:
Vanaf welke leeftijd is "iedereen", tong80? Vind het wel schrikbarend dat het bijna net zo vaak voorkomt als borstkanker
Dit dus. Ik laat ook om de zoveel tijd m'n urine testen.quote:Op maandag 3 februari 2025 12:13 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Om het jaar even laten prikken om in de gaten te houden was het devies van onze huisarts.
Dat is het mooie aan technologische ontwikkelingen. Er is steeds meer mogelijk.quote:Op maandag 3 februari 2025 12:33 schreef Cherni het volgende:
[..]
Niet alleen op PSA. 4 buisjes bloed afnemen en binnen een paar uur is al heel wat zichtbaar. Van lever, nier, schildklier functies, ontstekingen, rode en witte bloedlichaampjes en weet ik niet wat allemaal bekend. Echt bizar wat men zo uit een bloedonderzoek kan halen.
Ligt er aan of het 4G of 5g isquote:Op maandag 3 februari 2025 14:29 schreef Alarmonoff het volgende:
Mobieltje altijd op zak, hoe grote rol speelt dat?
4g/5g/wifi/magnetron gebruiken dezelfde frequenties.quote:
Of iets ertussenin: wel uitzaaiinkjes, maar in een beperkt gebied ipv ruim verspreid.quote:Op maandag 3 februari 2025 11:47 schreef Gia het volgende:
[..]
@:tong80 Als 'ex'-borstkanker patiënt snap ik precies wat je bedoelt met die geruststelling dat er geen uitzaaiingen zijn gevonden. Probleem is alleen dat dit toch weer een momentopname is. Voor mij is de jaarlijkse mammografie dat. Elk jaar weer spannend en daarna opluchting. Maar echt loslaten kun je dat niet meer.
Financiële poortwachters van big achmeaquote:Op maandag 3 februari 2025 15:15 schreef Mr.Crow het volgende:
Ze hebben bij mijn vader afgelopen vrijdag prostaatkanker ontdekt. Dit nadat we enorm hebben moeten aandringen voor een PSA-test, de huisarts deed er wat lacherig over en dat ondanks dat ook mijn opa er aan overleden is.
We zijn er nu op tijd bij en er zijn nog veel mogelijkheden maar dat is alleen te danken aan onze vasthoudendheid. Ik ben echt woest op die incompetente clown van een huisarts.
Preventief onderzoek doen we hier niet aan. Dat is allemaal maar duur en lastig.quote:Op maandag 3 februari 2025 12:33 schreef Cherni het volgende:
[..]
Niet alleen op PSA. 4 buisjes bloed afnemen en binnen een paar uur is al heel wat zichtbaar. Van lever, nier, schildklier functies, ontstekingen, rode en witte bloedlichaampjes en weet ik niet wat allemaal bekend. Echt bizar wat men zo uit een bloedonderzoek kan halen.
En dan al die E-nummers, microplastics e.d.quote:Op maandag 3 februari 2025 11:58 schreef Straatcommando. het volgende:
Tja als ik dan lees dat er bijvoorbeeld overal en nergens pfas in zit waarvan we de lange termijn effecten niet eens kennen houd ik mijn hart vast..
Het is bizar en beschamend hoe assertief en/of welbespraakt je moet zijn om te kunnen blijven pushen en de juiste zorg te ontvangen tegenwoordig.quote:Op maandag 3 februari 2025 15:19 schreef Alarmonoff het volgende:
[..]
Financiële poortwachters van big achmea
Succes met herstel van je pa.
Wijsheid is PSA laten testenquote:Op maandag 3 februari 2025 10:59 schreef Sorella het volgende:
MIjn man is ook door de HA onderzocht en die vond niks raars, zei raadde een psa controle wel af vanwege de onnodige stres dat dat met zich mee kan brengen.
Dus wat is wijsheid ?.
Natuurlijk doen we wel aan preventief onderzoek, alleen (nog?) niet voor prostaatkanker. In het buitenland is de zorg vaak onnodig duur en wordt er veel over behandeld. Dat geeft ook schade.quote:Op maandag 3 februari 2025 15:20 schreef RotatoR het volgende:
[..]
Preventief onderzoek doen we hier niet aan. Dat is allemaal maar duur en lastig.
In het buitenland is het wel heel gebruikelijk.
Natuurlijk zijn false positives een (duur) probleem maar als uit onderzoek blijkt dat het aantal sterfgevallen toeneemt (o.a.) door een te late diagnose is er duidelijk aanleiding om de huidige procedure eens te herzien.quote:Op maandag 3 februari 2025 15:32 schreef June. het volgende:
[..]
Natuurlijk doen we wel aan preventief onderzoek, alleen (nog?) niet voor prostaatkanker. In het buitenland is de zorg vaak onnodig duur en wordt er veel over behandeld. Dat geeft ook schade.
Meer testen is niet per definitie beter.
Er zijn ook mannen met prostaatkanker zonder verhoogde PSA. Of een verhoogde PSA waarde vanwege een goedaardig vergrote prostaat. Of na een blaasontsteking. Als je een bevolkingsonderzoek wil opzetten dan moet je kijken hoeveel mannen je moet testen om 1 geval van prostaatkanker te kunnen opsporen. En of dat - voor de bevolking in geheel - de moeite waard is. Als individu heb je daar natuurlijk geen reet aan, maar ja. Alle bijvangst kost de samenleving ook klauwen met geld. Al die mannen gaan naar de uroloog, CT-scannetje, bioptje, controle, nog maar eens controle. Had misschien allemaal niet gehoeven. En die plekken zijn weer niet beschikbaar voor patienten die daadwerklijk prostaatkanker hebben.
Het is allemaal niet zo zwart-wit.
Nee, dat staat er niet. Er staat het aantal gevallen prostaatkanker toeneemt (feitelijk, van IKNL). Een uroloog ziet ook de sterfgevallen toenemen en vraagt zich af waardoor het komt (vergrijzing, late diagnose).quote:Op maandag 3 februari 2025 15:40 schreef Mr.Crow het volgende:
[..]
Natuurlijk zijn false positives een (duur) probleem maar als uit onderzoek blijkt dat het aantal sterfgevallen toeneemt (o.a.) door een te late diagnose is er duidelijk aanleiding om de huidige procedure eens te herzien.
Om je eigen woorden te gebruiken: 'Had misschien allemaal niet gehoeven.'
Ja, dat staat er wel.quote:Op maandag 3 februari 2025 15:55 schreef June. het volgende:
[..]
Nee, dat staat er niet. Er staat het aantal gevallen prostaatkanker toeneemt (feitelijk, van IKNL). Een uroloog ziet ook de sterfgevallen toenemen en vraagt zich af waardoor het komt (vergrijzing, late diagnose).
En in het artikel staat toch ook dat er overwogen wordt een bevolkingsonderzoek in te stellen? In Europees verband wordt gekeken of bevolkingsonderzoek een optie zou kunnen zijn. Echter, dan nemen ze meer factoren mee dan alleen 'we hebben x percentages eerder opgespoord".
Want wat als daardoor de druk op de zorg verder toeneemt, de wachtlijsten toenemen en zo andere patiënten latere zorg krijgen? En dus uitstel van diagnose met daarbij behorende complicaties? Of dat de kosten om dit te implementeren alleen mogelijk is als er ergens anders geld af moet?
De druk op de zorg neemt ook toe bij een te late diagnose, opties voor behandeling nemen af. Natuurlijk blijft het lastig om te bepalen hoe ver je moet gaan qua preventie.quote:Op maandag 3 februari 2025 06:56 schreef tong80 het volgende:
Aantal sterfgevallen groeit
Ook Robert Hoekstra, uroloog in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven en gespecialiseerd in prostaatkanker, zou willen dat meer mannen van in de vijftig of zestig zich laten testen. ,,Over het algemeen is dit een trage ziekte, dus mannen overlijden er niet per se snel aan. Maar je ziet toch dat het aantal sterfgevallen groeit. Door de vergrijzing. En doordat veel patiënten te laat de diagnose krijgen, omdat ze te laat binnenkomen”, verklaart hij.
In Nederland is men dol op spreadsheets, dus als een ambtenaar berekent dat de behandeling te duur is t.o.v. het resultaat dan wordt het niet vergoed.quote:Op maandag 3 februari 2025 15:23 schreef Lenny77 het volgende:
Apart dat daar bij jullie zo moeilijk over gedaan wordt? Hier in B nemen ze dat standaard mee met de bloednames.
Vroeger kreeg je regelmatig een check-up boven de 45. Maar is geen tijd en geld meer voor.quote:Op maandag 3 februari 2025 15:20 schreef RotatoR het volgende:
[..]
Preventief onderzoek doen we hier niet aan. Dat is allemaal maar duur en lastig.
In het buitenland is het wel heel gebruikelijk.
Je kunt toch op z'n minst wat buisjes bloed laten afnemen. Daar is heel wat uit te halen.quote:Op maandag 3 februari 2025 15:32 schreef June. het volgende:
[..]
Natuurlijk doen we wel aan preventief onderzoek, alleen (nog?) niet voor prostaatkanker. In het buitenland is de zorg vaak onnodig duur en wordt er veel over behandeld. Dat geeft ook schade.
Meer testen is niet per definitie beter.
Er zijn ook mannen met prostaatkanker zonder verhoogde PSA. Of een verhoogde PSA waarde vanwege een goedaardig vergrote prostaat. Of na een blaasontsteking. Als je een bevolkingsonderzoek wil opzetten dan moet je kijken hoeveel mannen je moet testen om 1 geval van prostaatkanker te kunnen opsporen. En of dat - voor de bevolking in geheel - de moeite waard is. Als individu heb je daar natuurlijk geen reet aan, maar ja. Alle bijvangst kost de samenleving ook klauwen met geld. Al die mannen gaan naar de uroloog, CT-scannetje, bioptje, controle, nog maar eens controle. Had misschien allemaal niet gehoeven. En die plekken zijn weer niet beschikbaar voor patienten die daadwerklijk prostaatkanker hebben.
Het is allemaal niet zo zwart-wit.
Andere huisarts zoeken, tenzij je man jonger is dan 45.quote:Op maandag 3 februari 2025 10:59 schreef Sorella het volgende:
MIjn man is ook door de HA onderzocht en die vond niks raars, zei raadde een psa controle wel af vanwege de onnodige stres dat dat met zich mee kan brengen.
Dus wat is wijsheid ?.
Helaas werk deze controle niet met mensen die artrose of reuma hebben.quote:Op maandag 3 februari 2025 17:07 schreef Cherni het volgende:
Dankzij bloedafname is er bij mij een balletje gaan rollen 1,5 jaar geleden. In combinatie met wat kilo's afvallen. En dan moet je bedenken dat ik mij kiplekker voelde, totaal geen enkele klacht. Het was dat mijn partner aandrong eens naar de huisarts te gaan omdat ik 3 kg was afgevallen zonder dat mijn eetpatroon was veranderd.
Onstekingsswaarde veel en veel te hoog, 1 maand later weer opnieuw controle omdat na 1 maal het een toevalstreffer kan Zijn. Ontstekingswaarde nog altijd veel te hoog en toen stuurde de HA mij door voor een scan. De uitslag was fascinerend. Maar daar laat ik het maar bij. Het is sindsdien een circus geworden met onderzoeken, behandeling etc etc.
Bloedcontrole zo nu en dan lijkt mij een prima middel om vroegtijdig iets op te sporen. Kan zeer preventief zijn. Zeker als afwijkingen zo groot zijn dat een toeval kan zijn maar dan test je een maand later nog een keer. Mocht het fan onbetrouwbaar zijn ga je verder. Lijkt mij toch een mogelijkheid. Maar ik ben geen arts maar inmiddels wel wat wijzer als het om zorg gaat.
Klopt. Maar de ontstekingswaarde is een van de vele waardes die je uit het bloed kunt halen. Het lijkt mij in iedergeval een prima middel voor het preventieve.quote:Op maandag 3 februari 2025 17:49 schreef suijkerbuijk het volgende:
[..]
Helaas werk deze controle niet met mensen die artrose of reuma hebben.
Daar ligt namelijk ontsteking waarde hoger namelijk in het bloed .
Dan wordt dat AI ook eens nuttig gebruikt.quote:Op maandag 3 februari 2025 18:59 schreef Chandler het volgende:
Laten we hopen dat AI straks het werk zo gemakkelijk heeft gemaakt dat we gewoon jaarlijks voor een scan langs kunnen gaan en pas bij een vermoeden acties ondernemen.
Ik ben voor.
Dat wordt het al lang. Alleen zie/merk jij er weinig van.quote:Op maandag 3 februari 2025 19:01 schreef Eightyone het volgende:
[..]
Dan wordt dat AI ook eens nuttig gebruikt.
Ja of door vergrijzing. Kortom, we weten het niet.quote:Op maandag 3 februari 2025 16:03 schreef Mr.Crow het volgende:
[..]
Ja, dat staat er wel.
[..]
De druk op de zorg neemt ook toe bij een te late diagnose, opties voor behandeling nemen af. Natuurlijk blijft het lastig om te bepalen hoe ver je moet gaan qua preventie.
Of heel twijfels. Of bij duizenden mensen komt er niks uit. Linksom of rechtsom moet dat ook betaald worden. Bloedprikken zonder onderliggend probleem is nooit een goed idee.quote:Op maandag 3 februari 2025 16:43 schreef Cherni het volgende:
[..]
Je kunt toch op z'n minst wat buisjes bloed laten afnemen. Daar is heel wat uit te halen.
Dan heeft preventie ook geen zin. Bij een onderliggend probleem is er dus al iets aan de hand. Dan begint die molen sowieso te draaien.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:02 schreef June. het volgende:
[..]
Of heel twijfels. Of bij duizenden mensen komt er niks uit. Linksom of rechtsom moet dat ook betaald worden. Bloedprikken zonder onderliggend probleem is nooit een goed idee.
Jawel, in een bepaalde groepen kan preventie zeker wel zinnig zijn. Niet lukraak bij iedereen.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:16 schreef Cherni het volgende:
[..]
Dan heeft preventie ook geen zin. Bij een onderliggend probleem is er dus al iets aan de hand. Dan begint die molen sowieso te draaien.
Iedereen van mijn leeftijd mag vrijwillig meedoen aan een darmonderzoek. Wat is daar dan zinnig aan als er bij duizenden niets uitkomt. Om welke groepen gaat het dan?quote:Op maandag 3 februari 2025 20:18 schreef June. het volgende:
[..]
Jawel, in een bepaalde groepen kan preventie zeker wel zinnig zijn. Niet lukraak bij iedereen.
Je hebt het al over een leeftijdsgroep. Iedereen boven de 55 jaar wordt uitgenodigd voor het bevolkingsonderzoek darmkanker. Daarvan is het wel gebleken zinnig om te doen vs kosten, onzekerheid bij mensen etc etc.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:21 schreef Cherni het volgende:
[..]
Iedereen van mijn leeftijd mag vrijwillig meedoen aan een darmonderzoek. Wat is daar dan zinnig aan als er bij duizenden niets uitkomt. Om welke groepen gaat het dan?
En voor die groep een bloedonderzoek is dan te duur of onzinnig? Bovendien vrijwillig. Onzekerheid, daar is helaas geen medicijn voor.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:37 schreef June. het volgende:
[..]
Je kan zoiets niet simplistisch over 1 kam scheren. Je hebt het al over een leeftijdsgroep. Iedereen boven de 55 jaar wordt uitgenodigd voor het bevolkingsonderzoek darmkanker. Daarvan is het wel gebleken zinnig om te doen vs kosten, onzekerheid bij mensen etc etc.
Nee, dat zeg ik niet. Lukraak bij iedereen bloedonderzoek doen, ja dat is wel onzinnig.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:47 schreef Cherni het volgende:
[..]
En voor die groep een bloedonderzoek is dan te duur of onzinnig? Bovendien vrijwillig. Onzekerheid, daar is helaas geen medicijn voor.
Lukraak is iets anders dan op een bepaalde leeftijd(boven de 50) waarvan bekend is dat de kans op diverse soorten ziektes die kunnen ontstaan groter is. En al zeker als dat vrijwillig gaat.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:52 schreef June. het volgende:
[..]
Nee, dat zeg ik niet. Lukraak bij iedereen bloedonderzoek doen, ja dat is wel onzinnig.
Wat een ongelofelijk domme uitspraak.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:02 schreef June. het volgende:
[..]
Of heel twijfels. Of bij duizenden mensen komt er niks uit. Linksom of rechtsom moet dat ook betaald worden. Bloedprikken zonder onderliggend probleem is nooit een goed idee.
Zo is dat. Ik ben blij dat ik vanaf mijn 45ste om de 1,5 a 2 jaar de psa heb laten controleren.En als het om geld zou gaan: zo'n bloedonderzoekje is tientjeswerk. Kun je desnoods voor eigen rekening nemen.quote:Op maandag 3 februari 2025 21:07 schreef Cherni het volgende:
[..]
Lukraak is iets anders dan op een bepaalde leeftijd(boven de 50) waarvan bekend is dat de kans op diverse soorten ziektes die kunnen ontstaan groter is. En al zeker als dat vrijwillig gaat.
Je hebt toch gewoon doelgroepen. En we hebben met corona gezien dat we dat testen naar industriële schaal kunnen opschalen.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:52 schreef June. het volgende:
[..]
Nee, dat zeg ik niet. Lukraak bij iedereen bloedonderzoek doen, ja dat is wel onzinnig.
Nee, want dat is niet lukraak he? Dus zeg maar zonder reden. Wel goed lezen.quote:Op maandag 3 februari 2025 21:27 schreef quo_ het volgende:
[..]
Wat een ongelofelijk domme uitspraak.
Zeg je dat ook over een mammografie, uitstrijkjes en darmonderzoeken?
Ben je nu mijn punt aan het maken? Jij stelt dat je "gewoon wat buisjes bloed kan afnemen". Ik stel dat je dat niet lukraak moet doen.quote:Op maandag 3 februari 2025 21:07 schreef Cherni het volgende:
[..]
Lukraak is iets anders dan op een bepaalde leeftijd(boven de 50) waarvan bekend is dat de kans op diverse soorten ziektes die kunnen ontstaan groter is. En al zeker als dat vrijwillig gaat.
Maar we weten wel dat preventie, je verwacht het niet, preventief kan werken. Maar niet 'lukraak' nee, dat zegt ook helemaal niemand.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:01 schreef June. het volgende:
[..]
Ja of door vergrijzing. Kortom, we weten het niet.
En nee, dan neemt de druk juist af want geen behandeling. Of naja, alleen palliatief. Geen ingewikkelde mdo's meer![]()
Ik zeg ook niet dat we het níet moeten doen, maar het eeuwige 'Nederland doet niet aan preventie, te duurt, etc etc" is gewoon te simplistisch. We hebben 1 van de beste zorgsystemen ter wereld en dat heeft een reden.
Ik lees heel goed en als ik jouw redenatie vertaal naar de reeds gangbare onderzoeken dan zou je kunnen zeggen:quote:Op maandag 3 februari 2025 22:53 schreef June. het volgende:
[..]
Nee, want dat is niet lukraak he? Dus zeg maar zonder reden. Wel goed lezen.
Ik maak je punt niet. Als je preventief wil handelen zie ik het probleem niet om ook je bloedwaarden mee te nemen.quote:Op maandag 3 februari 2025 23:08 schreef June. het volgende:
[..]
Ben je nu mijn punt aan het maken? Jij stelt dat je "gewoon wat buisjes bloed kan afnemen". Ik stel dat je dat niet lukraak moet doen.
Ook niet boven een bepaalde leeftijd, tenzij het geïndiceerd is om andere redenen. Bijvoorbeeld voor cardiovasculaire screening of follow-up bij diabetes patiënten.
Zomaar random je bloedbeeld bepalen heeft echt niemand wat aan.
Wat is hierbij in jouw ogen het verschil met bevolkingsonderzoek darmkanker?quote:Op maandag 3 februari 2025 23:08 schreef June. het volgende:
[..]
Ben je nu mijn punt aan het maken? Jij stelt dat je "gewoon wat buisjes bloed kan afnemen". Ik stel dat je dat niet lukraak moet doen.
Ook niet boven een bepaalde leeftijd, tenzij het geïndiceerd is om andere redenen. Bijvoorbeeld voor cardiovasculaire screening of follow-up bij diabetes patiënten.
Zomaar random je bloedbeeld bepalen heeft echt niemand wat aan.
Ik kan gelukkig goed relativeren, maar soms denk ik wel dat het allemaal een beetje veel is. Zoals nu.quote:Op maandag 3 februari 2025 20:37 schreef Seven. het volgende:
@:tong80 wat een opluchting.. ik hoop dat er nog een tijd komt dat je er zo af en toe nog bij stilstaat, in plaats van zo'n knagende twijfel die stiekem toch overal de kop opsteekt.
Kost niks idd.quote:Op maandag 3 februari 2025 21:36 schreef quo_ het volgende:
[..]
Zo is dat. Ik ben blij dat ik vanaf mijn 45ste om de 1,5 a 2 jaar de psa heb laten controleren.En als het om geld zou gaan: zo'n bloedonderzoekje is tientjeswerk. Kun je desnoods voor eigen rekening nemen.
Waar doe je dat dan? Want de huisarts doet normaal gesproken niets (uitzonderingen daargelaten)quote:Op maandag 3 februari 2025 21:36 schreef quo_ het volgende:
[..]
Zo is dat. Ik ben blij dat ik vanaf mijn 45ste om de 1,5 a 2 jaar de psa heb laten controleren.En als het om geld zou gaan: zo'n bloedonderzoekje is tientjeswerk. Kun je desnoods voor eigen rekening nemen.
Bij de huisarts door aan te blijven dringen en het verleden kon je zelf de onderzoeken er bij aankruisen.quote:Op dinsdag 4 februari 2025 14:55 schreef RobertoCarlos het volgende:
[..]
Waar doe je dat dan? Want de huisarts doet normaal gesproken niets (uitzonderingen daargelaten)
(Kijk maar naar de info-site van alle huisartsen)
Ah! Dus dat werkt zo!quote:Op dinsdag 4 februari 2025 15:07 schreef quo_ het volgende:
[..]
Bij de huisarts door aan te blijven dringen en het verleden kon je zelf de onderzoeken er bij aankruisen.
Dan vroeg ik om formulier voor een bloedonderzoek voor bijv. cholesterol en dan zette ik zelf het psa streepje erbij.
Eh, jawel. Zie bijvoorbeeld post #42 van Cherni. Er is ook een reden dat veel bevolkingsonderzoek vanaf een bepaalde leeftijd is. Krijg je dan onder die leeftijd dan geen kanker? Nee, natuurlijk niet, alleen de kosten vs baten is dan anders.quote:Op maandag 3 februari 2025 23:11 schreef Mr.Crow het volgende:
[..]
Maar we weten wel dat preventie, je verwacht het niet, preventief kan werken. Maar niet 'lukraak' nee, dat zegt ook helemaal niemand.
En ik zie daar wel een probleem in. Zie je post van #42. Je weet niet eens wat het allemaal betekent, maar wel dat het handig is voor preventie? Je moet alleen bloed prikken als er een reden voor is. Dus in kader van preventie bij bepaalde ziektebeelden, door voorgeschiedenis, door aandoeningen in de familie, door bepaalde klachten etc. Je bloedbeeld is een vaak ook een momentopname. Wat doe je dan als je CRP of BSE licht verhoogd is? Of je leverwaarden? Allemaal maar een echo bovenbuik en een longfoto? Nogmaals prikken ter herhaling? De zorg zal enorm duur worden als we dat bij iedereen zouden doen. En het is ook totaal onnodig.quote:Op maandag 3 februari 2025 23:20 schreef Cherni het volgende:
[..]
Ik maak je punt niet. Als je preventief wil handelen zie ik het probleem niet om ook je bloedwaarden mee te nemen.
Nee, nu laat je zien dat je het juist niet begrijpt. Dit zijn allemaal voorbeelden van reeds geïmplementeerd bevolkingsonderzoek. Hierbij is al gebleken is dat het juist nuttig is bij bepaalde doelgroepen. Grootschalig bevolkingsonderzoek voor PSA moet nog blijken of het nuttig is (voor de bevolking dan). Moet je dan nooit PSA bepalen bij een individu? Dat zeg ik nietquote:Op maandag 3 februari 2025 23:14 schreef quo_ het volgende:
[..]
Ik lees heel goed en als ik jouw redenatie vertaal naar de reeds gangbare onderzoeken dan zou je kunnen zeggen:
"Of heel twijfels. Of bij duizenden mensen komt er niks uit. Linksom of rechtsom moet dat ook betaald worden. Een mammografie zonder onderliggend probleem is nooit een goed idee."
EN
"Of heel twijfels. Of bij duizenden mensen komt er niks uit. Linksom of rechtsom moet dat ook betaald worden. Een poeponderzoek zonder onderliggend probleem is nooit een goed idee."
EN
"Of heel twijfels. Of bij duizenden mensen komt er niks uit. Linksom of rechtsom moet dat ook betaald worden. Een uitstrijkje zonder onderliggend probleem is nooit een goed idee. "
Als je dat allemaal echt van mening bent dan snap ik ook dat je psa onderzoek geen goed idee vindt.
Zie antwoorden hierboven. Een bevolkingsonderzoek is dus niet lukraak, omdat het bewezen nuttig is (vs de kosten voor de samenleving) om mensen van een bepaalde groep (dus leeftijd, geslacht) etc te screenen op bepaalde aandoeningen. .quote:Op dinsdag 4 februari 2025 06:25 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Wat is hierbij in jouw ogen het verschil met bevolkingsonderzoek darmkanker?
Ik begrijp jou in elk geval heel goed. Je doet erg luchtig over een ziekte waar inmiddels net zo inmiddels net zo veel mannen aan dood gaan als er vrouwen sterven aan borstkanker. Natuurlijk gaat vroegtijdig PSA onderzoek levens redden, en niet weinig ook.quote:Op woensdag 5 februari 2025 09:11 schreef June. het volgende:
[..]
Nee, nu laat je zien dat je het juist niet begrijpt. Dit zijn allemaal voorbeelden van reeds geïmplementeerd bevolkingsonderzoek. Hierbij is al gebleken is dat het juist nuttig is bij bepaalde doelgroepen. Grootschalig bevolkingsonderzoek voor PSA moet nog blijken of het nuttig is (voor de bevolking dan). Moet je dan nooit PSA bepalen bij een individu? Dat zeg ik nietPreventie niet hetzelfde als een bevolkingsonderzoek.
Ik doe er niet luchtig over, maar ik kan er wellicht wat meer op een afstand naar kijken door mijn expertise. Ik zeg ook niet dat je het nooit moet meten, alleen dat er voor een grootschalig bevolkingsonderzoek er iets meer nodig is dan een gevoel. De vergrijzing neemt toe, dus ook het aantal mannen met prostaatkanker. Dat betekent niet dat grootschalig bevolkingsonderzoek dan ook meteen per definitie zinvol is. Jouw claim "Natuurlijk gaat vroegtijdig PSA onderzoek levens redden, en niet weinig ook" is dus (nog) niet correct. Dat wordt dus nu onderzocht. Daar ben ik verder ook helemaal voor.quote:Op woensdag 5 februari 2025 09:28 schreef quo_ het volgende:
[..]
Ik begrijp jou in elk geval heel goed. Je doet erg luchtig over een ziekte waar inmiddels net zo inmiddels net zo veel mannen aan dood gaan als er vrouwen sterven aan borstkanker. Natuurlijk gaat vroegtijdig PSA onderzoek levens redden, en niet weinig ook.
De ziekte treft nu vaak 50-ers en 60-ers die getriggerd worden door bijv. rugklachten wat later uitgezaaide prostaatkanker blijkt te zijn. De meesten uit deze groep zijn binnen een jaar dood.
Je blijft het maar hebben over iedereen. Ik heb het over de risicogroep boven de 50. En dan ook nog vrijwillig.quote:Op woensdag 5 februari 2025 09:11 schreef June. het volgende:
[..]
Eh, jawel. Zie bijvoorbeeld post #42 van Cherni. Er is ook een reden dat veel bevolkingsonderzoek vanaf een bepaalde leeftijd is. Krijg je dan onder die leeftijd dan geen kanker? Nee, natuurlijk niet, alleen de kosten vs baten is dan anders.
[..]
En ik zie daar wel een probleem in. Zie je post van #42. Je weet niet eens wat het allemaal betekent, maar wel dat het handig is voor preventie? Je moet alleen bloed prikken als er een reden voor is. Dus in kader van preventie bij bepaalde ziektebeelden, door voorgeschiedenis, door aandoeningen in de familie, door bepaalde klachten etc. Je bloedbeeld is een vaak ook een momentopname. Wat doe je dan als je CRP of BSE licht verhoogd is? Of je leverwaarden? Allemaal maar een echo bovenbuik en een longfoto? Nogmaals prikken ter herhaling? De zorg zal enorm duur worden als we dat bij iedereen zouden doen. En het is ook totaal onnodig.
[..]
Nee, nu laat je zien dat je het juist niet begrijpt. Dit zijn allemaal voorbeelden van reeds geïmplementeerd bevolkingsonderzoek. Hierbij is al gebleken is dat het juist nuttig is bij bepaalde doelgroepen. Grootschalig bevolkingsonderzoek voor PSA moet nog blijken of het nuttig is (voor de bevolking dan). Moet je dan nooit PSA bepalen bij een individu? Dat zeg ik nietPreventie niet hetzelfde als een bevolkingsonderzoek.
[..]
Zie antwoorden hierboven. Een bevolkingsonderzoek is dus niet lukraak, omdat het bewezen nuttig is (vs de kosten voor de samenleving) om mensen van een bepaalde groep (dus leeftijd, geslacht) etc te screenen op bepaalde aandoeningen. .
Dat het vrijwillig is heeft er niks mee te maken? Er zijn hordes mensen die via prescan naar de huisarts gaan omdat er wat gevonden is, 9/10 keer komt er vanalles uit waar je toch niks mee kan, onnodige test en scans betekenen en onrust. Ook vrijwillig. Is dat dan goede zorg? Daarnaast is elke vorm van zorg natuurlijk vrijwillig, niemand gaat iets tegen je wil doen, uitzonderlingen daargelaten.quote:Op woensdag 5 februari 2025 09:58 schreef Cherni het volgende:
[..]
Je blijft het maar hebben over iedereen. Ik heb het over de risicogroep boven de 50. En dan ook nog vrijwillig.
Een momentopname. Bij waarden die niet te vertrouwen zijn prik je op een later moment nogmaals. Mijn keuring medisch(ivm mijn werk) om de 2 jaar was ook momentopname boven de 50 jaar. Ook maar niet meer doen omdat het een momentopname is en onnodig duur.
Ik hoef ook niet te weten wat de waarden nu allemaal betekenen. Daar zijn HA/artsen voor. En mochten waardes niet te vertrouwen zijn zal dat toegelicht worden met uitleg.
En met betrekking PSA is dat een kruisje extra. Je wil niet weten hoeveel personen boven de 50 bloedverdunners, cholesterol medicijnen slikken en die groep staat sowieso al onder controle.
Nee dan is een PSA en andere waarden wat te veel gevraagd voor de risico groep.
En natuurlijk kunnen ook jongeren ernstig ziek worden. Maar boven de 50 loop je doodeenvoudig meer risico.
Ca. 1/3 deel van de mannen met een verhoogde PSA heeft wel prostaatkanker.quote:Op woensdag 5 februari 2025 09:43 schreef June. het volgende:
Daarbij doe je de aanname dat iedereen met prostaatkanker ook een verhoogd PSA heeft. Dat is ook niet zo.
Het KWF heeft dit mooi omschreven: https://www.kwf.nl/nieuws/bevolkingsonderzoek-prostaatkanker
En daarom is het toch ook goed dat er verder naar gekeken wordt of nationale screening een optie is, alle factoren meewegend?quote:Op woensdag 5 februari 2025 11:20 schreef quo_ het volgende:
[..]
Ca. 1/3 deel van de mannen met een verhoogde PSA heeft wel prostaatkanker.
En van de mannen met prostaatkanker heeft 80% een verhoogde PSA.
De PSA waarde is dus geen absolute indicator maar wel eentje waar je serieuzer mee moet omgaan dan er nu gedaan wordt.
Je laat je echt teveel leiden door emoties. Dat snap ik wel, wellicht door individuele gevallen in de familie, maar daarop moet je geen landelijk beleid maken.quote:Het KWF moet zich schamen dat ze als makke schapen mee gaan in het verhaal van "te duur" en "te weinig MRI capaciteit" en daar dan een gekunsteld medisch wetenschappelijk verhaal over ophangen. En dan ook nog afsluiten met de opmerking dat je naar de dokter moet gaan met klachten die zouden kunnen wijzen op prostaatkanker. Dan ben je dus al TE LAAT.
Op woensdag 5 februari 2025 11:24 schreef June. het volgende:Integendeel.quote:[..]
Je laat je echt teveel leiden door emoties.
Omdat boven een bepaalde leeftijd niet lukraak is.quote:Op woensdag 5 februari 2025 09:11 schreef June. het volgende:
[..]
Eh, jawel. Zie bijvoorbeeld post #42 van Cherni. Er is ook een reden dat veel bevolkingsonderzoek vanaf een bepaalde leeftijd is. Krijg je dan onder die leeftijd dan geen kanker? Nee, natuurlijk niet, alleen de kosten vs baten is dan anders.
Nee, je snapt het verschil gewoon niet volgens mijquote:Op woensdag 5 februari 2025 15:26 schreef Mr.Crow het volgende:
[..]
Omdat boven een bepaalde leeftijd niet lukraak is.
Ik snap de enorme weerstand niet zo goed. Ben je ook tegen andere bevolkingsonderzoeken waarbij met name de leeftijd leidend is?
Nou, dan noemen we het een bevolkingsonderzoek naar prostaatkanker voor mannen in een risicogroep.quote:Op woensdag 5 februari 2025 15:39 schreef June. het volgende:
[..]
Nee, je snapt het verschil gewoon niet volgens mij![]()
Bevolkingsonderzoek boven een bepaalde leeftijd = reeds vastgesteld dat het zin heeft.
Zomaar willekeurig bloed prikken (of welke test dan ook) omdat je een bepaalde leeftijd hebt bereikt: nee (tenzij dus bevolkingsonderzoek, dat is wat anders).
Totaal verschillende dingen.
En dan beginnen we weer helemaal opnieuw: daarvan is het nog niet bewezen dat het op populatieniveau nuttig is. Er zitten veel haken en ogen aan en dat wordt nu opnieuw weer onder de loep genomen.quote:Op woensdag 5 februari 2025 15:42 schreef Mr.Crow het volgende:
Nou, dan noemen we het een bevolkingsonderzoek naar prostaatkanker voor mannen in een risicogroep.
Dat komt natuurlijk neer op mannen boven een bepaalde leeftijd maar zijn we het in ieder geval eens over de echt belangrijke dingen zoals, blijkbaar, de terminologie.
Er zijn weinig dingen waar geen haken en ogen aan zitten.quote:Op woensdag 5 februari 2025 15:45 schreef June. het volgende:
[..]
En dan beginnen we weer helemaal opnieuw: daarvan is het nog niet bewezen dat het op populatieniveau nuttig is. Er zitten veel haken en ogen aan en dat wordt nu opnieuw weer onder de loep genomen.
Dus ja, terminologie maakt uit.
De weerstand voor wat? Invoering van bevolkingsonderzoek voor prostaatkanker of willekeurig bloedprikken? Voor het eerste heb ik geen weerstand, want dat moet gewoon nog blijken. Willekeurig bloedprikken wel, die argumenten heb ik eerder al uitgebreid benoemd.quote:Op woensdag 5 februari 2025 15:47 schreef Mr.Crow het volgende:
[..]
Er zijn weinig dingen waar geen haken en ogen aan zitten.
Ik snap gewoon de weerstand niet maar die kan ik ook verkeerd op hebben gevat.
Willekeurig bloedprikken boven een bepaalde leeftijd maar dat noemen we dan een bevolkingsonderzoek om tegenstanders tevreden te houden.quote:Op woensdag 5 februari 2025 15:48 schreef June. het volgende:
[..]
De weerstand voor wat? Invoering van bevolkingsonderzoek voor prostaatkanker of willekeurig bloedprikken? Voor het eerste heb ik geen weerstand, want dat moet gewoon nog blijken. Willekeurig bloedprikken wel, die argumenten heb ik eerder al uitgebreid benoemd.
Die snap ik dan even niet? Een bevolkingsonderzoek bevat altijd vaak 1 screeningstest.. Zoals mammografie bij borstkanker of ontlasting bij darmkanker. En mogelijk in toekomst PSA test bij mannen van bepaalde leeftijd.quote:Op woensdag 5 februari 2025 15:52 schreef Mr.Crow het volgende:
[..]
Willekeurig bloedprikken boven een bepaalde leeftijd maar dat noemen we dan een bevolkingsonderzoek om tegenstanders tevreden te houden.
Typisch geklets van ambtenaren en politici. Je kunt er op wachten totdat ook de EU er bij gesleept wordt om de besluitvorming te saboteren en te vertragen.quote:Op woensdag 5 februari 2025 15:45 schreef June. het volgende:
[..]
En dan beginnen we weer helemaal opnieuw: daarvan is het nog niet bewezen dat het op populatieniveau nuttig is. Er zitten veel haken en ogen aan en dat wordt nu opnieuw weer onder de loep genomen.
Er bestaat niet zoiets als een 'gevaarlijk' hoge PSA waarde. Een hogere waarde betekent niet per definitie een agressievere vorm of überhaupt prostaatkanker. En jouw aanname dat 2000/3000 te redden zullen zijn door een bevolkingsonderzoek is jouw onderbuik, geen wetenschap.quote:Op woensdag 5 februari 2025 16:35 schreef quo_ het volgende:
[..]
Typisch geklets van ambtenaren en politici. Je kunt er op wachten totdat ook de EU er bij gesleept wordt om de besluitvorming te saboteren en te vertragen.
Feit is dat je met een simpel routinematig bloedonderzoek van een paar tientjes kunt vaststellen wie er een gevaarlijk hoge PSA waarde heeft.
Uit die groep hebbben 2 van de 3 geen prostaatkanker maar zonder verveldende en/of dure onderzoeken kun je dat nog niet vast stellen. Dat is nog wel een serieus probleem.
In de verdachte groep heeft 1 op de 3 prostaatkanker maar het merendeel gaat daar niet dood aan en kan er gewoon 80+ mee worden en dan dood gaan aan wat anders.
Maar desondanks gaan er jaarlijks 3000 mensen dood aan deze vorm van kanker terwijl er waarschijnlijk 2000 gewoon te redden waren geweest als je erop tijd bij was geweest.
Maar kennelijk is dat de moeite waard tijdens het wachten op 'bewijs". Ik noem het echter een grof schandaal.
Feit: Er zijn normen voor de PSA per leeftijdscategorie, zit je daar boven dan bevind je je in de gevarenzone.quote:Op woensdag 5 februari 2025 16:51 schreef June. het volgende:
[..]
Er bestaat niet zoiets als een 'gevaarlijk' hoge PSA waarde. Een hogere waarde betekent niet per definitie een agressievere vorm of überhaupt prostaatkanker. En jouw aanname dat 2000/3000 te redden zullen zijn door een bevolkingsonderzoek is jouw onderbuik, geen wetenschap.
Nogmaals, je bent te emotioneel.
Dat zeg je wel, namelijk in je 3e zin. Dat is namelijk exact wat een bevolkingsonderzoek doet, vroegtijdige opsporing. Maar goed dat zijn dus geen feiten, want dat moet nog onderzocht worden. Ik zie graag je onderbouwde literatuur tegemoet als je de statistieken allemaal zo goed op orde hebt. En het beter weet dan de medische specialisten.quote:Op woensdag 5 februari 2025 17:12 schreef quo_ het volgende:
[..]
Feit: Er zijn normen voor de PSA per leeftijdscategorie, zit je daar boven dan bevind je je in de gevarenzone.
Feit: Een te hoge PSA wordt in 1 op de 3 gevallen veroorzaakt door prostaatkanker
Feit: Bij vroegtijdige ontdekking overleeft minstens 2/3 van de patienten. Werkelijke getallen liggen zelfs hoger.
Ik zeg niks over overlevingskansen als we een bevolkingsonderzoek zouden hebben, maar dat zal er zeker niet slechter op worden.
quote:Jouw onderbuik verwijt slaat derhalve nergens op.
Ik ben verre van emotioneel, heb de zaken goed op een rij en ben op de hoogte van de statistieken.
Omdat jij dit nu al voor de tweede keer roept trek ik de conclusie dat je een koud en gevoelloos kreng bent.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |