Er is mij nadrukkelijk geadviseerd om niet uit naam van mijn moeder betalingen te doen. Wat is er mis met een "erfgenamen van x"-rekening? Dan kun je toch betalingen doen?quote:Op donderdag 17 oktober 2024 15:30 schreef blomke het volgende:
[..]
Niet mijn ervaring; zou niet de bank informeren. Rekening werd na overleg VvE een "erfgenamen van (Naam overledene) rekening".
@Claudia_xquote:Op donderdag 17 oktober 2024 17:36 schreef Claudia_x het volgende:
Er is mij nadrukkelijk geadviseerd om niet uit naam van mijn moeder betalingen te doen. Wat is er mis met een "erfgenamen van x"-rekening? Dan kun je toch betalingen doen?
Maar in het geval van je moeder was er sprake van schulden.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 17:36 schreef Claudia_x het volgende:
[..]
Er is mij nadrukkelijk geadviseerd om niet uit naam van mijn moeder betalingen te doen. Wat is er mis met een "erfgenamen van x"-rekening? Dan kun je toch betalingen doen?
Dat zou super fijn zijnquote:Op donderdag 17 oktober 2024 17:44 schreef Droopie het volgende:
Wat ook wel fijn is om te weten, bijna alle mensen die je gaat spreken na een overlijden zijn superaardig en behulpzaam.
De uitvaartondernemer, de notaris, de huisarts, de mensen bij de bank en na een tijdje zelfs de afdeling erven van de belastingdienst.
Domme vragen bestaan niet zeggen ze en in tijden van onzekerheid kan je beter heel veel vragen bij die mensen ipv het plaatje zelf in te vullen.
Oooooh oké! Dat is handig om te wetenquote:Op donderdag 17 oktober 2024 18:29 schreef sigme het volgende:
Over de huur: Wettelijk eindigt de huur aan het eind van de tweede volle maand na het overlijden.
Dus overlijden ergens in oktober -> huur eindigt 31 december
De verhuurder kan je niet dwingen om eerder weg te wezen, de verhuurder kan wel zeggen dat je de huur pas per eind december op mag zeggen.
Kosten voor huur en begrafenis *komen ten laste van de overledene* (oftewel: ten laste van de erfenis, niet ten laste van de erfgenamen!)
Dat betekent dat de bank mag betalen vanaf de geblokkeerde bankrekening. Moeten ze wel de rekening ontvangen en zien dat het hiervoor is. Daar is dus die nabestaandenhelpdesk voor. Dit soort rekeningen stuur je daarheen en zij zorgen voor de betaling. Strikt genomen heb je daar GEEN verklaring van erfrecht voor nodig (want het heeft niks te maken met het erfrecht). Maar daar heb je weinig aan wanneer de bank er toch op staat om die verklaring te zien.
Het kan in jouw geval best handig zijn om de nabestaandenhelpdesk van de bank van je moeder alvast op te zoeken en even te kijken of zij informatie online hebben staan waar jij wat aan hebt. En je kan ze ook best even bellen en vragen of ze je willen voorlichten, meestal zitten op zo'n helpdesk de wat empathischere medewerkers en zonder dat ze aan een callcenterklok zijn vastgebonden.
100% eens, in de eerste week moet je contact hebben met de uitvaartondernemer, de bank en de uitkeringsinstantie...quote:Op donderdag 17 oktober 2024 19:02 schreef sigme het volgende:
Over die notaris: mensen gaan prima dood zonder ooit een notaris bezocht te hebben
Op mijn dela kan je al een hoop zaken omtrent de begrafenis of crematie regelenquote:Op donderdag 17 oktober 2024 01:34 schreef ChildoftheStars het volgende:
Hoi
Ik weet niet zeker of dit hier hoort of bij R&P. Excuus hiervoor
Mijn moeder heeft waarschijnlijk niet meer zo lang. Super verdrietig, maar ze helpt me zo goed mogelijk voor te bereiden
Nu heb ik zelf gegoogled over wat je allemaal moet doen (moet je niet voor het slapen gaan doen btw) en het is een pittige lijst
Nu hebben mijn moeder en ik binnenkort een afspraak bij de notaris (of naja de notaris gaat naar mijn moeder). Die rol is een beetje vaag in mijn ogen. Ik heb al gegoogled en ik heb echt nog steeds geen flauw idee wat ze kan doen. Noem me dom, maar kan iemand het me uitleggen in Jip en Janneke-taal
Mijn tweede vraag is; ik ben psychisch labiel. De kans dat ik in de war raak is groot. Kan dan bijvoorbeeld Dela (daar is ze verzekerd) ook advies geven over hoe ik hulp kan krijgen bij alle regelzaken? Ik ga er vanuit dat ik wel dingen geregeld krijg, alleen stress levert bij mij nogal eens een psychose op. Dus ik wil voorbereid zijn in het geval dat
Alvast bedankt voor het meedenken. En ja ze leeft nog, weet ik, maar ik wil haar ontzorgen door zelf ook al voor te bereiden. Rare familiekronkel
Misschien. Maar misschien kan dit alles ook wel bereikt worden zonder notaris.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 19:45 schreef Lienekien het volgende:
Ja, je kunt doodgaan zonder notaris, maar het is kennelijk de wens van moeder dat broer van TS er zoveel mogelijk buiten gehouden wordt, dus dan is dichttimmeren mbv de notaris wel aan de orde. Als TS de afhandeling op zich gaat nemen, dan kan ze maar beter sterk staan tegenover haar broer die het er misschien niet mee eens is.
Is dat een probleem dan?quote:Op donderdag 17 oktober 2024 17:41 schreef blomke het volgende:
[..]
@:Claudia_x
Ja, dat kan en daar is niks mis mee. Maar het duurt een tijd voordat ie omgezet is, nl. de VvE moet bij e bank liggen.
Dat klopt, mijn moeder had schulden en wij hebben de erfenis beneficiair aanvaard. Situaties kunnen om diverse redenen uiteenlopen. Er zijn diverse criteria voor banken om wel of geen verklaring van erfrecht te vragen (hoogte van het saldo is er een van). Er zijn ook aparte regels voor bijv. iemand machtigen of een en/of-rekening hebben (zoals je zelf al aangeeft). En misschien zijn er specifieke problemen die je wilt voorkomen. In mijn geval ging dat om schulden, maar het kan bijv. ook gaan om mot tussen erfgenamen.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 17:42 schreef BE het volgende:
[..]
Maar in het geval van je moeder was er sprake van schulden.
Als er zeker weten geen sprake is van schulden kan het soms echt veel eenvoudiger zijn om de bank niet te informeren, gewoon alles af te wikkelen en pas dan de bank te informeren. Soms heb je dan helemaal niet eens een verklaring van erfrecht nodig namelijk, als het saldo laag genoeg is.
Dan kom je met alleen de akte van overlijden ook echt een heel eind. Maar ook daar kan de notaris over informeren.
Maar COTS zou ook nu samen met moeder naar de bank kunnen gaan en er een en/of rekening van maken. Dan kan zij er hoe dan ook altijd gewoon bij en doet ze niks dat niet mag. (Dus niet machtigen, maar echt mede-rekeninghouder).
De wens is dat broer zo min mogelijk erfenis krijgt. Hoe zou je dat zonder notaris/testament willen regelen?quote:Op donderdag 17 oktober 2024 19:52 schreef sigme het volgende:
[..]
Misschien. Maar misschien kan dit alles ook wel bereikt worden zonder notaris.
Het is zaak om daar goed over na te denken, liefst zoveel mogelijk voordat die notaris een huisbezoek aflegt.
Wat is de wens, wat kán er via een notaris geregeld worden, wat wíl je via de notaris regelen.
Het is namelijk ook zonde van de tijd en de energie om de laatste delen van je leven bezig te zijn met dit soort best negatieve dingen, en om tijd kwijt te zijn aan de raadselachtige notaristaal waarin de wensen vervolgens zijn vastgelegd. Natuurlijk is dat de moeite waard als het belangrijk genoeg is.
Maar dat is dus de vraag die moeder zichzelf moet stellen - is dat wat ze via een notaris kan regelen belangrijk genoeg om het via een notaris te gaan regelen?
Hier vroeg de begrafenisondernemer toch echt, bij het allereerste gesprek een dag na overlijden van moeder, een handtekening van een van de erfgenamen (als opdrachtgever, met hoofdelijke aansprakelijkheid om ook de rekening te voldoen).quote:Op donderdag 17 oktober 2024 18:29 schreef sigme het volgende:
Kosten voor huur en begrafenis *komen ten laste van de overledene* (oftewel: ten laste van de erfenis, niet ten laste van de erfgenamen!)
Het kan prima zo zijn dat deze wens juist juridisch vastgelegd moet worden - bijvoorbeeld omdat anders een uitkeringsinstantie kan eisen dat broer z'n rechtmatige deel claimt.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 20:08 schreef Lienekien het volgende:
[..]
De wens is dat broer zo min mogelijk erfenis krijgt. Hoe zou je dat zonder notaris/testament willen regelen?
Ik denk juist dat het rust geeft om dit te laten vastleggen.
Oh. Maar dat heeft niks te maken met de juridische regel dat die rekening (juridisch!) ten laste komt van de overledene. Dus van de te verdelen erfenis mag worden afgetrokken voordat de erfenis verdeeld wordt.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 20:22 schreef r_one het volgende:
[..]
Hier vroeg de begrafenisondernemer toch echt, bij het allereerste gesprek een dag na overlijden van moeder, een handtekening van een van de erfgenamen (als opdrachtgever, met hoofdelijke aansprakelijkheid om ook de rekening te voldoen).
Geen handtekening, geen uitvaart!
Hier kan @BE ook nog wel iets over zeggen.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 20:22 schreef r_one het volgende:
[..]
Hier vroeg de begrafenisondernemer toch echt, bij het allereerste gesprek een dag na overlijden van moeder, een handtekening van een van de erfgenamen (als opdrachtgever, met hoofdelijke aansprakelijkheid om ook de rekening te voldoen).
Geen handtekening, geen uitvaart!
Erfbelastingtechnisch heb je helemaal gelijk. Ik dacht dat je doelde op de verhaalmogelijkheid van de begrafenisondernemer.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 20:28 schreef sigme het volgende:
[..]
Oh. Maar dat heeft niks te maken met de juridische regel dat die rekening (juridisch!) ten laste komt van de overledene. Dus van de te verdelen erfenis mag worden afgetrokken voordat de erfenis verdeeld wordt.
Dat de begrafenisondernemer iemand anders wil kunnen aanspreken voor betaling staat daar los van. Dat mag die persoon dus vervolgens verhalen op de erfenis.
Er is (doorgaans) toch iemand die de begrafenisondernemer inschakelt, al was het maar om het stoffelijk overschot over te brengen, te verzorgen en en op te baren. Dan gaat het balletje al rollen.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 20:30 schreef Lienekien het volgende:
Degene die tekent is idd aansprakelijk, maar je kunt zo kort na een overlijden nog geen zekerheid hebben wie wel of niet erfgenaam is.
Mijn voornaamste punt is dat de betaling van huur & begrafenis gewoon vanaf de bankrekening van de overledene gedaan *mag* worden. Wie er welke aanspraak heeft op erfenis maakt daarvoor niet uit - die kosten mogen eerst van die erfenis worden afgetrokken.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 20:47 schreef r_one het volgende:
[..]
Erfbelastingtechnisch heb je helemaal gelijk. Ik dacht dat je doelde op de verhaalmogelijkheid van de begrafenisondernemer.
Klopt, want ik kan die rekening niet naar de bank sturen, dat moet een opdrachtgever doen. En die kan de bank vragen de nota te betalen, ook al is de rekening geblokkeerd. Die rekening gaat voor alles uit in die zin.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 20:22 schreef r_one het volgende:
[..]
Hier vroeg de begrafenisondernemer toch echt, bij het allereerste gesprek een dag na overlijden van moeder, een handtekening van een van de erfgenamen (als opdrachtgever, met hoofdelijke aansprakelijkheid om ook de rekening te voldoen).
Geen handtekening, geen uitvaart!
Maar even voor de duidelijkheid: jouw rekening valt dan toch ook niet onder de "termijn van beraad" van 3 maanden? Of toch wel?quote:Op donderdag 17 oktober 2024 21:17 schreef BE het volgende:
[..]
Klopt, want ik kan die rekening niet naar de bank sturen, dat moet een opdrachtgever doen. En die kan de bank vragen de nota te betalen, ook al is de rekening geblokkeerd. Die rekening gaat voor alles uit in die zin.
Overigens kan ‘eenieder die het lijk onder zich heeft’ de opdracht geven. (Niet mijn woorden). Dat hoeft geen erfgenaam te zijn.
Ben je dat niet kan een bank wel vragen om iets meer informatie als je de rekening instuurt.
Want degene die tekent is verantwoordelijk voor het betalen van de rekening.
Maar zoals Sigme zegt, hij mag altijd betaald worden uit de nalatenschap.
(Zijn ook wel rechtszaken over geweest hoor, ongehuwde partner die de uitvaart regelt waarbij de erfgenamen het niet eens zijn over de gemaakte kosten, want minder erfenis etc. :’) )
Nee, de meeste uitvaartondernemers sturen de nota 2-3 weken na de uitvaart met een betalingstermijn van 14 of 30 dagen.quote:Op donderdag 17 oktober 2024 21:52 schreef r_one het volgende:
[..]
Maar even voor de duidelijkheid: jouw rekening valt dan toch ook niet onder de "termijn van beraad" van 3 maanden? Of toch wel?
En als die niet betaald wordt, aan wie stuur je dan de aanmaning? Aan de opdrachtgever toch?quote:Op donderdag 17 oktober 2024 22:08 schreef BE het volgende:
[..]
Nee, de meeste uitvaartondernemers sturen de nota 2-3 weken na de uitvaart met een betalingstermijn van 14 of 30 dagen.
Jouw boekhouding kent geen postje dubieuze debiteuren?quote:Op donderdag 17 oktober 2024 22:19 schreef r_one het volgende:
[..]
En als die niet betaald wordt, aan wie stuur je dan de aanmaning? Aan de opdrachtgever toch?
En als die het geld niet heeft (b.v. bijstandsuitkering of klein AOW-tje) en de bank werkt niet mee (nog geen VvE bijvoorbeeld)?
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |