Dat is een bak geld...quote:Op woensdag 29 mei 2024 13:52 schreef Piles het volgende:
Vandaag nog een offerte voor monoblock, boiler, buffer en vloerverwarming voor onze tussenwoning. Niks bijzonders zou je zeggen.
¤21.000![]()
quote:Op woensdag 29 mei 2024 14:14 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Dat is een bak geld...
Wat is het aandeel "vloerverwarming" op die kosten?
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Toen de beste meneer langskwam om het plan door te nemen wist ik al dat ze deze opdracht überhaupt niet wilden hebben. En dan is dit ook een manier natuurlijk![]()
quote:Op woensdag 29 mei 2024 14:24 schreef Piles het volgende:
[..]Warmteverliesberekening is op zich nuttig maar in de praktijk kan je met historisch gasverbruik ook een heel eind komen.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Toen de beste meneer langskwam om het plan door te nemen wist ik al dat ze deze opdracht überhaupt niet wilden hebben. En dan is dit ook een manier natuurlijk
Koevlaas formule:
(jaarlijks gasverbruik in m3 x 8) / 1.650 =
Dus wat daar uit rolt als waarde (doorgaans afgerond naar boven) is dan het vermogen voor je warmtepomp in kW en dat zal je ook minimaal nodig hebben aan afgiftevermogen voor je (vloer)verwarming.
Ja dat is allemaal al gedaan (900m³ = 4.36 = 5kW WP). Het plan ligt er al, daarom vinden de meeste installateurs met hun standaard-hybride-geneuzel mijn project niet interessant. Dus we gaan het grotendeels zelf doenquote:Op woensdag 29 mei 2024 14:28 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Warmteverliesberekening is op zich nuttig maar in de praktijk kan je met historisch gasverbruik ook een heel eind komen.
Koevlaas formule:
(jaarlijks gasverbruik in m3 x 8) / 1.650 =
Dus wat daar uit rolt als waarde (doorgaans afgerond naar boven) is dan het vermogen voor je warmtepomp in kW en dat zal je ook minimaal nodig hebben aan afgiftevermogen voor je (vloer)verwarming.
Als je handig bent, secuur werkt en goed op de details let zou een monoblock installeren wel zelf te doen moeten zijn.quote:Op woensdag 29 mei 2024 14:31 schreef Piles het volgende:
[..]
Ja dat is allemaal al gedaan (900m³ = 4.36 = 5kW WP). Het plan ligt er al, daarom vinden de meeste installateurs met hun standaard-hybride-geneuzel mijn project niet interessant. Dus we gaan het grotendeels zelf doen
Ja WP en WPB doen we zelf (misschien alleen dagje loodgieter voor wat leidingwerk).quote:Op woensdag 29 mei 2024 14:39 schreef TheFreshPrince het volgende:
Als je handig bent, secuur werkt en goed op de details let zou een monoblock installeren wel zelf te doen moeten zijn.
Dat laten we inderdaad door de vloerleverancier doen, maar dat valt qua kosten allemaal wel mee.quote:Vloerverwarming is wat pittiger maar dat hoeft dan ook geen 20k te kosten idd.
quote:Op woensdag 29 mei 2024 14:24 schreef Piles het volgende:
[..]Whut? Materiaaltoeslag? Hoezo? Er is toch gewoon een materiaalprijs benoemd.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Toen de beste meneer langskwam om het plan door te nemen wist ik al dat ze deze opdracht überhaupt niet wilden hebben. En dan is dit ook een manier natuurlijk
En ¤1500 voor een warmteverliesberekening? Ruim 2 dagen werk rekenen voor iets wat veel minder dan een halve dag kost, als het überhaupt al nodig is?
quote:Op woensdag 29 mei 2024 14:24 schreef Piles het volgende:
[..]Zo gek is het niet behalve de post Wvb.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Toen de beste meneer langskwam om het plan door te nemen wist ik al dat ze deze opdracht überhaupt niet wilden hebben. En dan is dit ook een manier natuurlijk
Met complete vloerverwarming infresen, egaliseren en nieuwe vloer.Vakman pur sang
Nou ja de toeslag op toeslag is nogal fors.quote:Op woensdag 29 mei 2024 16:31 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Zo gek is het niet behalve de post Wvb.
Met complete vloerverwarming infresen, egaliseren en nieuwe vloer.
Het is vrij fors maar wel gangbaar voor een (middel)grote installateurquote:Op dinsdag 4 juni 2024 21:18 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Nou ja de toeslag op toeslag is nogal fors.
En toeslag materiaal en toeslag winst en risico.
Bij aanbestedingen of meerwerk van grote projecten. Niet bij offertes richting particulieren.quote:Op dinsdag 4 juni 2024 22:57 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Het is vrij fors maar wel gangbaar voor een (middel)grote installateur
Tweede offerte komt ook rond die 13k voor aftrek subsidie uit. 10k na aftrek.quote:Op maandag 20 mei 2024 10:36 schreef archito het volgende:
Ik ben me ook aan het oriënteren op de warmtepomp. Los van specs klinkt de Blackbird van Weheat interessant omdat deze liggend geplaatst kam worden op de aanbouw. We hebben niet zoveel andere mogelijkheden. Daarnaast scheelt een monoblock buiten veel ruimte op zolder.
Een eerste offerte is 13k (subsidie gaat er nog af) maar bij het nog te plannen huisbezoek wordt een offerte op maat gemaakt. Over 2 weken komt nog een ander lokaal bedrijf langs om een offerte te maken.
Ik heb wel het idee dat all electric slimmer is aangezien we maar 900 kuub gebruiken, redelijk tot goed geïsoleerd hebben en vloerverwarming beneden. We twijfelen nog wel aan het formaat van het buffervat, we douchen allebei niet veel en lang maar hebben de komende 20 jaar wel een opgroeiend gezin. 200 liter lijkt me dan wel voldoende, kleiner heeft WeHeat niet.
Er zou nog wel sprake zijn van een 6kw blackbird warmtepomp die binnenkort zou verschijnen, 8kw lijkt voor ons wat veel.
Is wel duur hoor.quote:Op zondag 16 juni 2024 22:14 schreef archito het volgende:
[..]
Tweede offerte komt ook rond die 13k voor aftrek subsidie uit. 10k na aftrek.
Dus we gaan voor degene die op ons het beste overkwam en hebben ook meteen besloten om het door te zetten. Een interessante investering die zich wel terugverdient denk ik.
Twijfel alleen nog of de 8kw overkill is voor onze 800 kuub gasverbruik en wat daar de nadelen van kunnen zijn.
Ik begrijp van Weheat dat ze die overkill opvangen met een buffervat.quote:Op zondag 16 juni 2024 22:14 schreef archito het volgende:
[..]
Tweede offerte komt ook rond die 13k voor aftrek subsidie uit. 10k na aftrek.
Dus we gaan voor degene die op ons het beste overkwam en hebben ook meteen besloten om het door te zetten. Een interessante investering die zich wel terugverdient denk ik.
Twijfel alleen nog of de 8kw overkill is voor onze 800 kuub gasverbruik en wat daar de nadelen van kunnen zijn.
Ik zal er nog eens specifiek naar vragen bij de installateur. Ben wel benieuwd hoe de blackbird dat doet.quote:Op zondag 16 juni 2024 22:32 schreef Wantie het volgende:
[..]
Ik begrijp van Weheat dat ze die overkill opvangen met een buffervat.
Nadeel van teveel vermogen is dat de warmtepomp gaat pendelen.
Moderne warmtepompen kunnen dan wel in vermogen terugschakelen on pendelen te voorkomen.
DeWarmte gebruikt dat argument om hun pomp zonder buffervat te leveren.
Als ik de offerte bekijk gaat de helft naar de overige onderdelen zoals aansluitmateriaal, boiler etc en natuurlijk arbeid.quote:Op zondag 16 juni 2024 22:30 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Is wel duur hoor.
Voor 7-8K (voor subsidie) heb je een Daikin EBLA06E3V3 monobloc.
Geïnstalleerd en al.
Deze heeft 6KW bij -7C en een veel lager minimum vermogen (270 W electrisch)
Past beter bij je woning (800m3 verbruik)
Is goedkoper en sneller terugverdient
Gaat langer mee.
De blackbird is eigenlijk een 10 Kw, let daarmee op.
Of krijg je een opstelling met warmwater?quote:Op zondag 16 juni 2024 22:45 schreef archito het volgende:
[..]
Als ik de offerte bekijk gaat de helft naar de overige onderdelen zoals aansluitmateriaal, boiler etc en natuurlijk arbeid.
Ik zie geen 6k aan ruimte in de offerte als ik voor een goedkopere warmtepomp ga.
Yes, all electric met 200 liter SSW boiler.quote:Op zondag 16 juni 2024 22:47 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Of krijg je een opstelling met warmwater?
Ah zo, die doet normaal zo’n 10,5K op Daikin.quote:Op zondag 16 juni 2024 22:55 schreef archito het volgende:
[..]
Yes, all electric met 200 liter SSW boiler.
8kW is overbemeten voor 800m3 gas. Een maatje kleiner is beter wat dat betreft. Weheat komt binnenkort met een 6kW variant van de Blackbird op de markt. Dit jaar als het goed is nog. Die past beter bij je woning.quote:Op zondag 16 juni 2024 22:14 schreef archito het volgende:
[..]
Tweede offerte komt ook rond die 13k voor aftrek subsidie uit. 10k na aftrek.
Dus we gaan voor degene die op ons het beste overkwam en hebben ook meteen besloten om het door te zetten. Een interessante investering die zich wel terugverdient denk ik.
Twijfel alleen nog of de 8kw overkill is voor onze 800 kuub gasverbruik en wat daar de nadelen van kunnen zijn.
Ja klopt, die zat eerst in de offerte, maar toen ik de installateur vroeg of ik dan voor de zekerheid de binnenunit met 3kw backup element moest nemen kreeg ik het aanbod om zonder meerprijs op de 8kw over te stappen. Daar zit ook nog eens 400 euro meer subsidie op.quote:Op maandag 17 juni 2024 06:56 schreef ArnosL het volgende:
[..]
8kW is overbemeten voor 800m3 gas. Een maatje kleiner is beter wat dat betreft. Weheat komt binnenkort met een 6kW variant van de Blackbird op de markt. Dit jaar als het goed is nog. Die past beter bij je woning.
Onverstandig plan. Om die 2 kuub water in een paar uur op te warmen is een serieus groot vermogen wp nodig, veel groter dan wat nodig is wanneer je je wp alleen op de vloerverwarming laat draaien. Bovendien hoeft tussen mei en oktober je verwarming niet te draaien vanwege de goede isolatie van je woning. Dan heb je alsnog niks aan die grote buffer en dus nog steeds een pv overschot. Oftewel, mijn advies is om het niet te doen. Wp direct op de verdeler van de vloerverwarming aansluiten en laten draaien is goedkoper in aanschaf en je verbruikskosten zijn alsnog laag. Je aanvoertemperatuur komt toch amper boven de 30 graden met vloerverwarming, zo'n enorme buffer is dan alleen maar energie en geldverspilling.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 15:29 schreef ludovico het volgende:
Lieve warmtepompbezitters.
Ik ben bezig met een nieuwbouwwoning met relatief grote energievraag.
Gezien de jojo-elektriciteitstarieven nu, en extremer in de toekomst, zou ik op deze volatiele prijzen willen anticiperen door de warmtepomp "slim" in te zetten.
Per dag zou die 5 uurtjes moeten draaien, de warmte kwijt moeten kunnen in een buffervat, en daar zou ik dan de overige tijd van de dag van moeten kunnen teren.
Is dit verstandig? Iemand met zo een systeem? Maakt het uit hoe groot de buffer daarvoor is? Of geldt hoe groter hoe beter? (het blijft immers lage temperatuur verwarming).
Ik zit wat te denken richting 2000 liter buffervat + kleintje voor warm tapwater, misschien dat er voor de combi nog handige systemen zijn...
Er is ook een partij die dit professioneel zou uitvoeren maar die komt net te duur over... Dat verdien je nooit terug t.o.v. de 2000 liter variant.
Die is natuurlijk al warm van de vorige dag ook, die energie verdwijnt niet zomaar, wat je daadwerkelijk opwarmt is dus niet 2000 liter van 30-70 graden, maar eerder 55-70?quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:28 schreef ArnosL het volgende:
Onverstandig plan. Om die 2 kuub water in een paar uur op te warmen is een serieus groot vermogen wp nodig
Die heeft ook een vermogen ingerekend om koudere periodes te overbruggen, als het niet super koud is heb je "pendelrisico" allicht en staat die ook niet non-stop aan. Maar wat is precies het nadeel van een groter vermogen warmtepomp? Dat kost iets extra? Maar scheelt allicht 50% van de stroomkosten.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:28 schreef ArnosL het volgende:
veel groter dan wat nodig is wanneer je je wp alleen op de vloerverwarming laat draaien
Uiteindelijk is 75% van de energievraag van de woning warmte, dan lijkt het mij voordelig die goedkoop op te wekken?quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:28 schreef ArnosL het volgende:
Bovendien hoeft tussen mei en oktober je verwarming niet te draaien vanwege de goede isolatie van je woning. Dan heb je alsnog niks aan die grote buffer en dus nog steeds een pv overschot.
Ik had nog gauw een update gedaan, loopt langs elkaar heenquote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:37 schreef ludovico het volgende:
Allereerst, thx voor je reactie
[..]
Die is natuurlijk al warm van de vorige dag ook, die energie verdwijnt niet zomaar, wat je daadwerkelijk opwarmt is dus niet 2000 liter van 30-70 graden, maar eerder 55-70?
[..]
Die heeft ook een vermogen ingerekend om koudere periodes te overbruggen, als het niet super koud is heb je "pendelrisico" allicht en staat die ook niet non-stop aan. Maar wat is precies het nadeel van een groter vermogen warmtepomp? Dat kost iets extra? Maar scheelt allicht 50% van de stroomkosten.
[..]
Uiteindelijk is 75% van de energievraag van de woning warmte, dan lijkt het mij voordelig die goedkoop op te wekken?
En daar zit het probleem. Rechtstreeks de vloerverwarming in kun je bij nieuwbouw waarschijnlijk het hele jaar volstaan met een aanvoertemperatuur van maximaal zo'n 30 graden.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:37 schreef ludovico het volgende:
Allereerst, thx voor je reactie
[..]
Die is natuurlijk al warm van de vorige dag ook, die energie verdwijnt niet zomaar, wat je daadwerkelijk opwarmt is dus niet 2000 liter van 30-70 graden, maar eerder 55-70?
[..]
Met vloerverwarming en de juiste warmtepomp heb je normaal geen buffer nodig om pendelen tegen te gaan. Zeker niet wanneer je zoals je zelf stelt een "grote warmtevraag" hebt.quote:Die heeft ook een vermogen ingerekend om koudere periodes te overbruggen, als het niet super koud is heb je "pendelrisico" allicht en staat die ook niet non-stop aan. Maar wat is precies het nadeel van een groter vermogen warmtepomp? Dat kost iets extra? Maar scheelt allicht 50% van de stroomkosten.
[..]
Bij een nieuwbouwwoning is waarschijnlijk veel minder dan 75% energievraag voor warmte.quote:Uiteindelijk is 75% van de energievraag van de woning warmte, dan lijkt het mij voordelig die goedkoop op te wekken?
Wat ik lees via chatgpt is dat de gemiddelde warmtepomp 10 uur per dag aan staat, daar maak je dan 5 uur van en dan zit je op een 2x hoger vermogen dan gemiddeld, de cop zal beter zijn. Dezelfde warmtepomp kan ook 2x harder draaien allicht (op hoger vermogen gewoon), maar ik ben an sich ook niet zo bang voor een groter vermogen warmtepomp. Als die maar lekker zijn werk kan doen voor 5 uurtjes achter elkaar. De buffer moet daar dan wel voldoende voor zijn. Als je niet de buffer hebt dat die niet aaneengesloten kan werken gaat het qua COP ook tegenzitten.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:40 schreef ArnosL het volgende:
[..]
Ik had nog gauw een update gedaan, loopt langs elkaar heen
Je aanvoertemperatuur gaat niet boven de 30 graden komen. Om pendelen te voorkomen moet je een zo groot mogelijk deel van je groepen in de vloer open laten staan zodat de wp z'n minimumvermogen kwijt kan. Kan ie dat niet, dan begint het pendelen. Bij nieuwbouw is de verhouding verwarming/tapwater al gauw 50/50. Het maakt daarbij fors verschil of er ventilatie type D of C wordt toegepast, naast het tapwaterverbruik natuurlijk.
Een deel gaat er allicht ook direct in hè, alleen 50% van de opwek indirect, als 10 uur --> 5 uurtjes wordt.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:55 schreef Ivo1985 het volgende:
En daar zit het probleem. Rechtstreeks de vloerverwarming in kun je bij nieuwbouw waarschijnlijk het hele jaar volstaan met een aanvoertemperatuur van maximaal zo'n 30 graden.
Maar wil je voldoende energie uit een buffervat kunnen halen, dan moet dat buffervat in die paar uur tijd warm gestookt worden tot een temperatuur die ruim boven de 30 graden ligt, om vervolgens 18-20 uur lang met een mengverdeler water van 30 graden je vloer in te kunnen sturen.
Flink lager?quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:55 schreef Ivo1985 het volgende:
Om die buffer tot bijvoorbeeld 45 graden te verwarmen, is je warmtepomp 5 uur lang op een flink lagere efficiënte aan het werk dan wanneer je de hele dag door water van 30 graden aanmaakt.
Dus 30 graden normaal, maak je 45 graden van, dat kost je 1-0,98^15 procent? = 26% efficientie?quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:55 schreef Ivo1985 het volgende:
Hoe hoger de temperatuur is die de warmtepomp 'uit' gaat, hoe lager de efficiëntie. Met elke graad extra verschil tussen aanvoertemperatuur en brontemperatuur (lucht, bodem) gaat de efficiëntie ongeveer 2% achteruit.
Met jouw idee gaat dat echt wel aardig doorwegen.
Chatgpt.quote:Het exacte verschil in COP tussen een uitvoertemperatuur van 45 graden Celsius en 30 graden Celsius kan variëren afhankelijk van het type warmtepomp en de specifieke omstandigheden. Over het algemeen kan worden verwacht dat de COP met ongeveer 10-20% afneemt bij een hogere uitvoertemperatuur van 45 graden Celsius in vergelijking met 30 graden Celsius.
Het is belangrijk op te merken dat dit slechts een algemene schatting is en dat de exacte afname van de COP afhankelijk is van verschillende factoren, zoals het ontwerp van de warmtepomp, de buitentemperatuur en de warmtevraag van het gebouw. Het is altijd raadzaam om de specificaties en documentatie van de specifieke warmtepomp te raadplegen voor nauwkeurigere informatie over de COP bij verschillende uitvoertemperaturen.
De COP zal lager zijn, je zult immers hogere temperaturen moeten maken dan wanneer je rechtstreeks de vloer in gaat. Je moet warmte immers bufferen. Dat gaat al serieus ten koste van de COP.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 17:57 schreef ludovico het volgende:
[..]
Wat ik lees via chatgpt is dat de gemiddelde warmtepomp 10 uur per dag aan staat, daar maak je dan 5 uur van en dan zit je op een 2x hoger vermogen dan gemiddeld, de cop zal beter zijn. Dezelfde warmtepomp kan ook 2x harder draaien allicht (op hoger vermogen gewoon), maar ik ben an sich ook niet zo bang voor een groter vermogen warmtepomp. Als die maar lekker zijn werk kan doen voor 5 uurtjes achter elkaar. De buffer moet daar dan wel voldoende voor zijn. Als je niet de buffer hebt dat die niet aaneengesloten kan werken gaat het qua COP ook tegenzitten.
Ja ik lees +- 15%, echter pendelt de warmtepomp weer minder / kan een steady streak maken van 5 uurtjes.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:07 schreef ArnosL het volgende:
[..]
De COP zal lager zijn, je zult immers hogere temperaturen moeten maken dan wanneer je rechtstreeks de vloer in gaat. Je moet warmte immers bufferen. Dat gaat al serieus ten koste van de COP.
Een warmtepomp pendelt niet als ie z'n minimumvermogen kwijt kan. Een te grote warmtepomp zorgt voor pendelgedrag vanwege het hoge minimumvermogen.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:08 schreef ludovico het volgende:
[..]
Ja ik lees +- 15%, echter pendelt de warmtepomp weer minder / kan een steady streak maken van 5 uurtjes.
10 uur werkzaam per dag, als je geen buffer hebt voor de overige 14 uur, dan is die toch defacto wel aan het pendelen, allicht een uur werkzaam daarna uur niet, maar toch.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:11 schreef ArnosL het volgende:
[..]
Een warmtepomp pendelt niet als ie z'n minimumvermogen kwijt kan. Een te grote warmtepomp zorgt voor pendelgedrag vanwege het hoge minimumvermogen.
Dit is voor zo ver ik weet correct.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:11 schreef ArnosL het volgende:
[..]
Een warmtepomp pendelt niet als ie z'n minimumvermogen kwijt kan. Een te grote warmtepomp zorgt voor pendelgedrag vanwege het hoge minimumvermogen.
Verklaar je nader. Ik begrijp je eerste alinea niet. Een warmtepomp pendelt niet als ie z'n minimumvermogen kwijt kan. Dat bereik je door voldoende afgifte oppervlak.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:12 schreef ludovico het volgende:
[..]
10 uur werkzaam per dag, als je geen buffer hebt voor de overige 14 uur, dan is die toch defacto wel aan het pendelen, allicht een uur werkzaam daarna uur niet, maar toch.
Ik haal mijn info uit chatgpt voor de goede orde dus misschien zit ik compleet fout hoor.
Als het buiten kouder is dan 10 graden, kan ik de warmtepomp al vol continue laten draaien. Gewoon zonder buffer, rechtstreeks de vloer in.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:08 schreef ludovico het volgende:
[..]
Ja ik lees +- 15%, echter pendelt de warmtepomp weer minder / kan een steady streak maken van 5 uurtjes.
Maar als je die buffer gebruikt om in 5 uur te verwarmen, ipv 10, dan neemt de temperatuur in je ruimte toe, en daarna af, dus dat is niet lekker.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:16 schreef ArnosL het volgende:
[..]
Verklaar je nader. Ik begrijp je eerste alinea niet. Een warmtepomp pendelt niet als ie z'n minimumvermogen kwijt kan. Dat bereik je door voldoende afgifte oppervlak.
Chatgpt houdt geen rekening met accumulerend vermogen van een woning met betonvloer en stenen wanden denk ik. Dat is al een groot deel van de buffer die je zoekt.
Kan wel als je een 15m3 buffer neerzet. Buiten ofzo in een zeecontainer.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:19 schreef ludovico het volgende:
[..]
Maar als je die buffer gebruikt om in 5 uur te verwarmen, ipv 10, dan neemt de temperatuur in je ruimte toe, en daarna af, dus dat is niet lekker.
Daar heb je dan een apart buffertje voor nodig die je dan later los kan laten in de woning.
Ik verwacht dat het wat stroomkosten gaat schelen, het is puur economisch, dat de warmtepomp het op lagere vermogens ook warm kan houden begrijp ik.
Het draait om meer vermogen met dynamisch tarief, om met goedkope stroom te verwarmen.
De goedkope uurtjes schelen 50% met de dure uurtjes, 5/19 uur per dag. Op het blote oog.
En sommige dagen zijn de prijzen simpelweg spot-goedkoop, dan zou je die buffer dus hoger op kunnen stoken. Dan laat je hem 10 uur draaien en heb je 2 dagen warmte. Bij wijze van.
Maar maakt niet uit allemaal, ik verwacht 40% minder energiekosten, dan is de rekensom als je het in 10 jaar wilt terugverdienen simpel... Vermindering kosten per jaar x 10 > investering, dan doen.
Die buffervaten zijn niet heel duur hè. Ik vermoed dat ze wel erg duurzaam zijn.
Tevens kan de warmtepomp ook gestuurd worden op verwarmen als het buiten warm is, als de week erop super koud is dan haal je de warmte weer uit je buffer...
De prijzen zullen extreem worden op die momenten - is mijn vermoeden - want iedereen aan de warmtepomp en belasting op kolenstroom...
De business case wordt alleen maar wenselijker naar de toekomst.
Als het negatief is voor de COP om hoger te verwarmen, heb je dus meer buffervat nodig, zodat je op lager temperatuur dezelfde hoeveelheid energie kan bufferen. Ik denk niet dat het veel uitmaakt qua kosten.
Zoek voor het beoogde model warmtepomp eens op wat de COP is bij A7/W35 en bij A7/W55.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:16 schreef ludovico het volgende:
Ik verwacht, misschien niet gelijk, maar op termijn toch wel 50% besparing op de stroomkosten.
Als ik die 15% vermindering van de COP meeneem misschien 40%.
quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:28 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Kan wel als je een 15m3 buffer neerzet. Buiten ofzo in een zeecontainer.
Een beetje warmtepomp drukt in 15 min een buffervat van 300L vol.
Het internet staat vol met foute info over toepassen van buffers daarom haalt ChatGP dat eruit.
Je kunt de warmteinhoud zo berekenen in KWH van een 300L buffer van 20 naar 50C aangezien water 4,2kj/kg warmte bevat.
Dat is toch best veel?quote:Dus er zit ongeveer 34.83 kilowattuur aan warmte-energie in 2000 liter water met een temperatuurverschil van 15 graden Celsius.
Als die warmtepomp een netto vermogen van ruim 40 kW levert wel ja.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:28 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Kan wel als je een 15m3 buffer neerzet. Buiten ofzo in een zeecontainer.
Een beetje warmtepomp drukt in 15 min een buffervat van 300L vol.
Het internet staat vol met foute info over toepassen van buffers daarom haalt ChatGP dat eruit.
Je kunt de warmteinhoud zo berekenen in KWH van een 300L buffer van 20 naar 50C aangezien water 4,2kj/kg warmte bevat.
Als je 34 KWh veel vindt, wat versta jij dan onder een woning met "grote warmtevraag"?quote:
Ik ben er niet zo goed in, misschien kan jij het lezen voor dit model:quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:37 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Zoek voor het beoogde model warmtepomp eens op wat de COP is bij A7/W35 en bij A7/W55.
Normaal gezien heeft de fabrikant die cijfers wel beschikbaar.
Het blijft nieuwbouw wel hè, maar relatief groot. 900m3.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:44 schreef Ivo1985 het volgende:
Als je 34 KWh veel vindt, wat versta jij dan onder een woning met "grote warmtevraag"?
Hmm. An sich gaat het om gewogen gemiddeld, de warmtepomp kunnen inzetten op de 5 goedkope uurtjes. Met 2000 liter 15 celcius zit je op 35 kwh. Daar zou de woning 19 uur op moeten kunnen overleven zegmaar. Gemiddeld gezien.Mij part wordt het 4000 liter, 15 celcius, ruimte technisch makat het allemaal ook niet meer uit las het al in de garage staat.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:44 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Als je 34 KWh veel vindt, wat versta jij dan onder een woning met "grote warmtevraag"?
Wanneer zonder buffers en dergelijke een 8kW warmtepomp nodig heeft dan jaag je op een koude winterdag (-10 's nachts, lichte vorst overdag) in iets meer dan 4 uurtjes die 34kWh buffer er doorheen. En 8kWh is niet echt een heel grote warmtepomp.
Per etmaal gaat er in een woning met "behoorlijke warmtevraag" op een koude winterdag fors meer dan 100kWh warmte doorheen.
Tjonge, dat is pakweg een 3000kWh elektrische energie als je overal vloerverwarming hebt liggen, je aanvoer daarmee de hele winter (ruim) onder 30 graden ligt en je sCOP voor verwarming daarmee de 5,0 zal naderen.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:46 schreef ludovico het volgende:
[..]
Het blijft nieuwbouw wel hè, maar relatief groot. 900m3.
Beng berekening 13.000 kwh warmtevraag, inclusief tap geloof ik.
Uiteraard, voor nieuwbouw.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:54 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Tjonge, dat is pakweg een 3000kWh elektrische energie als je overal vloerverwarming hebt liggen, je aanvoer daarmee de hele winter (ruim) onder 30 graden ligt en je sCOP voor verwarming daarmee de 5,0 zal naderen.
Dat is voor nieuwbouw niet weinig vanwege de omvang van het pand. Maar het is ook geen grote warmtevraag ofzo. Een doorsnee jaren 80 rijtjeshuis waar na de bouw geen extra isolatie is toegepast heeft een grotere warmtevraag.
Ja ik overdreef 14,76 kWh buffer je dan. Op koude dagen is dat met 2 uur weer weg. Normaliter is 300-500 l wel de grootste buffer die regulier is.quote:Op vrijdag 21 juni 2024 18:40 schreef Isdatzo het volgende:
[..]
Als die warmtepomp een netto vermogen van ruim 40 kW levert wel ja.
Misschien is het toch een slimmer idee om de WP installatie "simpel" te houden en goed afgestemd op je woning.quote:
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |