Gaat niet om de wapens. Gat om tactiek en training (en een dosis geluk, af en toe). Een lul van de straat met een TOW-II schiet nog geen olifant neer als hij ervoor staat. Een commando met een RPG-9 kan een Abrams opblazen.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 09:47 schreef Stephen_Dedalus het volgende:
[..]
Scherfvesten zijn ook niet bedoeld om kogels tegen te houden.
En RPG 9's blazen misschien pantservoertuigeen op maar ik betwijfel of ze echte tanks kunnen opblazen.
nee je zegt dat het niet kan en ik vroeg waar dat op gebaseerd wasquote:Op vrijdag 22 juni 2007 06:37 schreef Karrs het volgende:
[..]
Met het verkeerde been uit bed gestapt, Sp3c? Was een doodnormale, terechte opmerking. En nee, ik zeg hier niet mee dat de jongens niet hebben geknokt of dat dit niet gebeurd is. 't Enige wat ik me afvraag is hoe deze strijd in godsnaam is verlopen, dat er geen ISAF-troepen en Afghaanse strijdkrachten zijn omgekomen.
in een YPR, de YPR had dan amper schade maar ze zaten met hun hoofd erboven uitquote:Op zaterdag 16 juni 2007 13:28 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
In wat voor wagen zaten ze
de vesten van de NL'ers kunnen wel degelijk ak47 kogels houden.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 09:47 schreef Stephen_Dedalus het volgende:
[..]
Scherfvesten zijn ook niet bedoeld om kogels tegen te houden.
En RPG 9's blazen misschien pantservoertuigeen op maar ik betwijfel of ze echte tanks kunnen opblazen.
quote:Nederlandse militairen hebben in Tarin Kowt in Uruzgan een werkplaats ontdekt waar explosieven werden gemaakt voor zelfmoordaanslagen.
Dertien mensen zijn aangehouden,zegt de commandant der strijdkrachten Berlijn.Ook stond er een voertuig klaar voor een aanslag.
Bron.
quote:Twee Taliban-leiders omgekomen
Bij hevige gevechten rond het Afghaanse stadje Chora zijn enkele dagen terug twee leiders van de Taliban omgekomen. De twee mulla's waren verantwoordelijk voor de zware aanval op Chora, die afgelopen weekeinde werd ingezet.
Dat heeft de hoogste militair van de Nederlandse krijgsmacht generaal Dick Berlijn gezegd in een toelichting op de gevechten. Nederlandse ISAF-militairen hebben hevig gevochten tegen de Taliban in Chora, in de provincie Uruzgan.
Onder de Taliban-strijders zijn veel slachtoffers gevallen, zei Berlijn. Concrete aantallen kon hij nog niet noemen. "Maar we kunnen stellen dat de tegenstander een zware klap is toegebracht.''
Bron.
Gebaseerd op simpelweg percentage-denken. Technologie geeft je voordeel, maakt je echter niet onkwetsbaar. Een strijd waar 500 man in omkomen, heeft meestal ook nog eens een dubbel percentage gewonden. Snap je al waar ik heen wil? Je gaat me niet vertellen dat je met alleen bommen, raketten en geschut 2000 man omlegt. Je moet ook kijken of ze echt weg zijn; daarvoor moet je er over de grond heen; per voet of YPR. Vuurgevechten op korte afstand zijn toch vrijwel onvermijdelijk. Maar ja, misschien kan het ook wel... het doet me alleen zo snel denken aan propaganda. Maar ookal zullen het er maar 50 zijn geweest - nog steeds 50-2quote:Op vrijdag 22 juni 2007 12:47 schreef sp3c het volgende:
[..]
nee je zegt dat het niet kan en ik vroeg waar dat op gebaseerd was
op de Balkan gebeurde dit ook regelmatig, je moet gewoon niet met een eerste wereldoorlog achtig leger een moderne strijdmacht gaan lopen vechten want 1 goedgeplaatste 155mm granaat en je bent al een peloton kwijt, en dan heb je nog vliegtuigen met bommen, helikopters met hellfires en tegenstanders met meer dan 5 dagen training en dan ben je er
nu ben ik er niet bij geweest dus of het daadwerkelijk een realistische schatting is
Dat laatste lijkt me waarschijnlijker. Dit offensief was al een paar weken geleden aangekondigd, he. Een fijne misrekening aan hakbar-kantquote:het doet er ook niet toe want voor hun 1000 anderen (wordt wel een drukke winter voor de wervingsteams, misschien moeten ze ook van die 'leuke' reclames maken als de landmacht) maar de schrik zal er bij de bevolking wel weer flink in zitten en daar zal het hem om te doen zijn geweest. Daar varen ze wel bij en als de Nederlanders zo in en uit dat dorp komen rijden zonder al te veel problemen dan denkt de bevolking 'krijg maar lekker het heen en weer, zo stoer zijn jullie niet'
misschien dachten ze dat ze ook niet zo veel weerstand hoefden te verwachten, dat ze net als in Helmand het stadje in konden nemen en dan via de dorpsoudsten (evt at gunpoint) een 'wapenstilstand' konden afdwingen.
je er kan van alles, de Taliban kan ook een hele patrouille van 30 man ofzo uitroeien, het is aan de Nederlandse troepen om dit een beetje te vermijden want de politiek wordt er zo onvrolijk vanquote:Op vrijdag 22 juni 2007 13:29 schreef Karrs het volgende:
[..]
Gebaseerd op simpelweg percentage-denken. Technologie geeft je voordeel, maakt je echter niet onkwetsbaar. Een strijd waar 500 man in omkomen, heeft meestal ook nog eens een dubbel percentage gewonden. Snap je al waar ik heen wil? Je gaat me niet vertellen dat je met alleen bommen, raketten en geschut 2000 man omlegt. Je moet ook kijken of ze echt weg zijn; daarvoor moet je er over de grond heen; per voet of YPR. Vuurgevechten op korte afstand zijn toch vrijwel onvermijdelijk. Maar ja, misschien kan het ook wel...
tis geen voetbal ...quote:het doet me alleen zo snel denken aan propaganda. Maar ookal zullen het er maar 50 zijn geweest - nog steeds 50-2
bwah indoctrinatie ... in Pakistan ja, in Uruzgan willen ze gewoon rustig kunnen eten en drinken zonder gestoord te wordenquote:[..]
Dat laatste lijkt me waarschijnlijker. Dit offensief was al een paar weken geleden aangekondigd, he. Een fijne misrekening aan hakbar-kant
Maar of de bevolking nou zoveel anders gaat denken over de Nederlanders, betwijfel ik. Je hebt een slag gewonnen, maar nog lang niet de oorlog. De indoctrinatie van de Taliban zit natuurlijk diep bij die mensen. Dat ze vechten tegen een buitenlandse bezetter is ook niet onwaar; samenwerking met het Afghaanse leger of niet.
je moet leren de dingen in kaders te zien. Vanuit het kader van moed en eer winnen de taliban.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 04:37 schreef sp3c het volgende:
[..]
ze hebben flink wat burgers vermoord ...
Wat ik weet is dat je de helft daarvan moet aftrekken voor logistiek, ondersteuning en onderhoud. 750 man heb je dan nog over voor gevechtsfuncties, wat een aantal op papier is.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 11:28 schreef Overlast het volgende:
Nederland heeft er maar 1500 man zitten. Ik dacht dat er veel minder dan 1000 man in staat waren om te vechten en dat er meer ondersteunend personeel was. Heeft iemand hier cijfers over?
Omdat de bevolking toch wel inziet dat de Taliban erger zijn dan de ISAF Troepen?quote:Op vrijdag 22 juni 2007 15:43 schreef Vassili_Z het volgende:
Ik vraag me trouwens af wat de factoren zijn waardoor de Navo-macht in Afghanistan wel stand kan houden en de taliban zware slagen kan toebregen, en dat de Russen dat niet konden tegen de Moedjahedeen.
even mierenneukenquote:Op vrijdag 22 juni 2007 13:29 schreef Karrs het volgende:
Je moet ook kijken of ze echt weg zijn; daarvoor moet je er over de grond heen; per voet of YPR. Vuurgevechten op korte afstand zijn toch vrijwel onvermijdelijk.
Wie zegt dat? Ze hebben behoorlijk slaag gehad hoor.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 15:43 schreef Vassili_Z het volgende:
Ik vraag me trouwens af wat de factoren zijn waardoor de Navo-macht in Afghanistan wel stand kan houden en de taliban zware slagen kan toebregen, en dat de Russen dat niet konden tegen de Moedjahedeen.
tegenwoordig geldt het principe van "every man a rifleman". Dus dat iedereen moet weten wat hem te doen staat igg een aanval. Dat koks, monteurs, medisch personeel etc etc de wapens oppakken wanneer dat nodig is.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 15:37 schreef Vassili_Z het volgende:
[..]
Wat ik weet is dat je de helft daarvan moet aftrekken voor logistiek, ondersteuning en onderhoud. 750 man heb je dan nog over voor gevechtsfuncties, wat een aantal op papier is.
Ok, maar nu met een vrijwilligers leger neemt men het allemaal wat serieuzerquote:Op vrijdag 22 juni 2007 17:18 schreef Karrs het volgende:
Is altijd al zo geweest. Administratief personeel vroeger in de diensttijd, "wij zitten op kantoor, haha". Ja, dat had je gedacht. Hier heb je een Uzi en nou godverredomme dat bos in, jij.
En maar mopperen die lui. Leuk oefenmateriaal, je wist op vijfhonderd meter waar ze zaten, ookal lagen ze onder een hoop bladeren
onzinquote:Op vrijdag 22 juni 2007 15:34 schreef Vassili_Z het volgende:
[..]
je moet leren de dingen in kaders te zien. Vanuit het kader van moed en eer winnen de taliban.
Helaas, zo'n onzin is dat niet. Wat ook niet betekent dat je 't puur met ideologie redt. Slachtpartijen als deze zullen zelfs de Taliban niet in de kouwe kleren gaan zitten, maar hun ideologie is en blijft een wapen waar we (nu nog) geen antwoord op hebben.quote:
De technologie staat niet stil waardoor het verschil steeds gunstiger uitvalt voor de grote mogendheden.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 15:43 schreef Vassili_Z het volgende:
Ik vraag me trouwens af wat de factoren zijn waardoor de Navo-macht in Afghanistan wel stand kan houden en de taliban zware slagen kan toebregen, en dat de Russen dat niet konden tegen de Moedjahedeen.
het is klinkklare onzin, ideologie heeft weinig met moed of eer te maken.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 18:51 schreef Karrs het volgende:
[..]
Helaas, zo'n onzin is dat niet. Wat ook niet betekent dat je 't puur met ideologie redt. Slachtpartijen als deze zullen zelfs de Taliban niet in de kouwe kleren gaan zitten, maar hun ideologie is en blijft een wapen waar we (nu nog) geen antwoord op hebben.
Daar heeft het ALLES mee te maken. Dat, en een flinke portie angst voor 't alternatief. Onderschat NOOIT de kracht van het idee, die kan sterker zijn dan de kracht van je middelen. 't Verleden heeft dat al een aantal keren bewezen. Zolang zij bereid zijn te sterven, zullen ze blijven aanvallen. Bommenwerpers, PzH-2000's en Hellfires of niet.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 18:57 schreef sp3c het volgende:
[..]
het is klinkklare onzin, ideologie heeft weinig met moed of eer te maken.
zodra je burgers gaat lopen vermoorden omdat die niet zo met je mee willen doen dan hoef je bij mij niet meer met moed of eer aan te komen, dan ben je een laffe wanhopige oorlogsmisdadiger en evt een terrorist
Staat nu op teletekst.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 19:28 schreef ErwinRommel het volgende:
Btw, waren de Australiërs ook ingezet die op hetzelfde kamp zaten?
Lijkt mij wel. Maar heeft iemand daar een bron van?
ja het moraal van de coalitietroepen is hoogquote:Op vrijdag 22 juni 2007 19:00 schreef Monidique het volgende:
Ik vermoed dat er toch echt wel een duidelijk verschil in moraal is tussen coalitietroepen en de taliban.
mo·raal (de ~ (v.))quote:Op vrijdag 22 juni 2007 19:55 schreef sp3c het volgende:
[..]
ja het moraal van de coalitietroepen is hoog
ik onderschat helemaal niets, jij claimt dat de Taliban wint wbt moed en eer en dat is onzin.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 19:05 schreef Karrs het volgende:
[..]
Daar heeft het ALLES mee te maken. Dat, en een flinke portie angst voor 't alternatief. Onderschat NOOIT de kracht van het idee, die kan sterker zijn dan de kracht van je middelen. 't Verleden heeft dat al een aantal keren bewezen. Zolang zij bereid zijn te sterven, zullen ze blijven aanvallen. Bommenwerpers, PzH-2000's en Hellfires of niet.
de taliban is nog lang niet uitgeschakeld?quote:Wat jouw en mijn beschouwing op hun acties is, doet daar niets aan af. Je moet je kunnen verplaatsen in je vijand en ik zeg je, de Taliban is nog láng niet uitgeschakeld. Die schakel je alleen uit als je de voedingsbodem wegneemt en dat betekent dat de Afghaanse bevolking in grote meerderheid achter je moet staan, passief en actief.
waar is dit allemaal op gebaseerd?quote:Het probleem is dat je mensen die met rust gelaten willen worden, nooit zover krijgt dat ze effectief weerstand kunnen bieden aan fanatici als de Taliban. Het Afghaanse regeringsleger bijvoorbeeld, die redden het nooit zonder hulp van ISAF. Als we daar weg zijn, zijn ze in no time teruggeslagen tot in Kaboel, ook al hebben ze de betere wapens. Ze zijn gewoon minder bereid te doen wat (volgens hen) nodig is dan de Taliban.
Sadist.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:18 schreef ErwinRommel het volgende:
Ik denk dat de meeste jonge nederlanders weer een oorlog nodig hebben en dan aan den lijve ondervinden wat onderdrukking is.
Het zou een opbouwmissie zijn en we moeten er toch wat te zoeken hebben. Het lijkt mij niet onfris om daar in een democratie vragen over te stellen. Niet eens vraagtekens bij, maar gewoon vragen over. Dat is geen onzin, dat is onszelf afvragen waarom er daar zo hard gevochten wordt, als er gezegd... wel, fuck it, stevig gesuggereerd dan, werd dat het eigenlijk een koekeneimissie zou zijn, maar wat uiteindelijk toch net wat geweldadiger bleek. Mij boeit het niet zo ontzettend, maar om nou kritiek op politiek en leger weg te wuiven, te willen censureren als het ware... nee. En dan nog mensen onderdrukking toewensen, zodat ze jouw mening hebben.quote:Al dat gezever van opbouwmissie, wat hebben we daar te zoeken etc etc......onzin.
Voor opbouw heb je wel eerst veiligheid nodig. Dat mensen dat niet zelf inzien is hun gebrek.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:23 schreef Monidique het volgende:
[..]
Sadist.
[..]
Het zou een opbouwmissie zijn en we moeten er toch wat te zoeken hebben. Het lijkt mij niet onfris om daar in een democratie vragen over te stellen. Niet eens vraagtekens bij, maar gewoon vragen over. Dat is geen onzin, dat is onszelf afvragen waarom er daar zo hard gevochten wordt, als er gezegd... wel, fuck it, stevig gesuggereerd dan, werd dat het eigenlijk een koekeneimissie zou zijn, maar wat uiteindelijk toch net wat geweldadiger bleek. Mij boeit het niet zo ontzettend, maar om nou kritiek op politiek en leger weg te wuiven, te willen censureren als het ware... nee. En dan nog mensen onderdrukking toewensen, zodat ze jouw mening hebben.
Het gaat niet eens per se om de missie, of om hoe de missie voorgesteld werd -in ieder geval zat ik daar fout-, maar om jouw conformistische, militairofiele houding tegenover kritiek en reflectie.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:34 schreef ErwinRommel het volgende:
[..]
Voor opbouw heb je wel eerst veiligheid nodig. Dat mensen dat niet zelf inzien is hun gebrek.
Hoe kun je opbouwen als er nog steeds vijandige elementen actief zijn? En sterker, hoe wil je die opbouwwerken behoeden voor ondergang?
Dus naast opbouwen tevens het gebied veiligstellen.
Lijkt me toch niet zo moeilijk of wel?
ja ik ben een militarist, klaar uit.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:36 schreef Monidique het volgende:
[..]
Het gaat niet eens per se om de missie, of om hoe de missie voorgesteld werd -in ieder geval zat ik daar fout-, maar om jouw conformistische, militairofiele houding tegenover kritiek en reflectie.
"We zitten daar, we doen goed werk, het Leger weet wat goed voor ons is, mond houden"
Leuk.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:40 schreef ErwinRommel het volgende:
[..]
ja ik ben een militarist, klaar uit.
Precies. Steun. Steun, wat in deze betekent: geen kritiek hebben, alles goedkeuren wat gedaan wordt, geen vragen stellen bij het nut van een dergelijke missie waar doden vallen. Inderdaad, "Geen moraliserende lulkoek oid's. gewoon onvoorwaardelijke steun." Dat zal ze helpen, kritiekloze ja-knikkers die alles maar moeten accepteren wat de bevelhebbers zeggen.quote:Maar men zit daar nu eenmaal dus moeten we er het beste van maken. met name door ten eerste steun te geven aan de troepen. Dat hebben ze nodig. Geen moraliserende lulkoek oid's. gewoon onvoorwaardelijke steun.
Het zijn misschien jouw jongens, van mij zijn ze zeker niet. En of het voor mijn vrede en veiligheid is? Ja, dat moeten we dan maar aannnemen van onze woestijnvos, want we mogen er niet over praten. Onvoorwaardelijk steun!quote:Onze jongens werken daar voor jullie vrede en veiligheid.
En dan?quote:Voor gezwam ga je maar naar je maatjes,
Nee, kom zeg. Die verduvelde kritiek weer...quote:maar kom bij mij niet aanzetten met deze non-argumenten zoals je net schreef.
Mee eens, wapens zijn ondergeschikt aan de eenheid. Maar, met goede wapens komt een goede training wel beter tot z'n recht.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 11:35 schreef Karrs het volgende:
[..]
Gaat niet om de wapens. Gat om tactiek en training (en een dosis geluk, af en toe). Een lul van de straat met een TOW-II schiet nog geen olifant neer als hij ervoor staat. Een commando met een RPG-9 kan een Abrams opblazen.
Als die Talibanhufters die AK's van ze volauto blijven afschieten, dan is er veel hulp van Allah nodig om infidels dood te krijgen
(Maar hemáál niks raken is ook een kunst...)
Misschien is dat omdat hij weet waarover hij praat.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:36 schreef Monidique het volgende:
[..]
Het gaat niet eens per se om de missie, of om hoe de missie voorgesteld werd -in ieder geval zat ik daar fout-, maar om jouw conformistische, militairofiele houding tegenover kritiek en reflectie.
"We zitten daar, we doen goed werk, het Leger weet wat goed voor ons is, mond houden"
Jij gaat me niet vertellen dat je met een automatische AK hebt geschotenquote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:46 schreef NiGeLaToR het volgende:
[..]
Mee eens, wapens zijn ondergeschikt aan de eenheid. Maar, met goede wapens komt een goede training wel beter tot z'n recht.
Overigens kan volgens mij niemand full auto met een AK schieten(behalve Arni
)
Ik kan het in ieder geval niet
Precies. Om kort te gaan, zij doen wat nodig is om mensen als Monidique kritiek te kunnen laten hebben. Voor een militair is er alleen dank als ze jouw eigen hachje reddenquote:Goed, ik herhaal het nog maar eens, ik ben trots op onze mannen en vrouwen en twijfel niet aan hun nut daar. Ik denk dat nu wel duidelijk is dat de kleine hoeveelheid die we vormen, toch meer dan een druppel op een gloeiende plaat zijn. Langzamerhand worden we een voorbeeld voor velen die minder succes boeken.
Jij bent echt narrow-minded zegquote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:34 schreef ErwinRommel het volgende:
[..]
Voor opbouw heb je wel eerst veiligheid nodig. Dat mensen dat niet zelf inzien is hun gebrek.
Hoe kun je opbouwen als er nog steeds vijandige elementen actief zijn? En sterker, hoe wil je die opbouwwerken behoeden voor ondergang?
Dus naast opbouwen tevens het gebied veiligstellen.
Lijkt me toch niet zo moeilijk of wel?
Sorry hoor, ik begrijp jouw standpunt als militair, maar de hele missie is wel verkocht als opbouwmisie door de regering.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 20:40 schreef ErwinRommel het volgende:
[..]
ja ik ben een militarist, klaar uit.
Maar men zit daar nu eenmaal dus moeten we er het beste van maken. met name door ten eerste steun te geven aan de troepen. Dat hebben ze nodig. Geen moraliserende lulkoek oid's. gewoon onvoorwaardelijke steun.
Onze jongens werken daar voor jullie vrede en veiligheid.
b00h00quote:
Just did, didn't I...quote:Op vrijdag 22 juni 2007 21:58 schreef Karrs het volgende:
[..]
Jij gaat me niet vertellen dat je met een automatische AK hebt geschoten
Oorlog blijft een laatste redmiddel en is het uiteindelijk vrijwel nooit waard. Tot we dat onder de knie hebben lukt het een modern leger gelukkig steeds beter effectief te operen, zonder het vernietigen van alles tot aan de horizon...quote:Precies. Om kort te gaan, zij doen wat nodig is om mensen als Monidique kritiek te kunnen laten hebben. Voor een militair is er alleen dank als ze jouw eigen hachje redden
Dat is geen sneer naar Monidique, trouwens, begrijp me goed. Hij/zij heeft niet alleen alle recht om kritiek te uiten, het is ook nodig. Of we worden een maatschappij die oorlogvoeren hoog in het vaandel gaat dragen en dat mag nooit gebeuren.
Om eerlijk te zijn zie ik mijn belastingcenten liever gaan naar de afganen, dan naar die op de luie reet zittende steuntrekkers hier zo.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 22:26 schreef Mr_Memory het volgende:
[..]
Sorry hoor, ik begrijp jouw standpunt als militair, maar de hele missie is wel verkocht als opbouwmisie door de regering.
Het kost de NL bevolking nogal veel belastingsgeld, dus ik kan begrijpen dat men nu wat begint te pruttelen.
Ik geloof best dat onze jongens daar goed werk doen, maar om te zeggen dat ze MIJN vrede en veiligheid bevechten slaat nergens op.
AD.nlquote:'Daar lag Jos Leunissen, aan mijn voeten'
Door JOERI BOOM
TARIN KOWT - ,,Hakken en zagen.'' Zo omschrijft kapitein Larry (38) de gevechtsacties in en rond Chora. ,,Met opbouwwerk had het weinig te maken.’’
Hij leidt een compagnie parachutisten van het regiment stoottroepen uit Assen, onderdeel van de Luchtmobiele Brigade. Eind april kwamen ze de gevaarlijke vallei binnen. De politiepost bij Kalakala was toen al veroverd door de taliban. ,,Wij hebben hem heroverd, samen met Afghaanse strijders. Dat was lastig, we moesten ons een weg omhoog vechten. Daarna is het onrustig gebleven. We werden vrijwel dagelijks beschoten.’’
Toen de taliban afgelopen zaterdagnacht een grote aanval inzetten, had de kapitein maar één devies: ,,Wij hebben de stotersvlag op de white compound gehesen, en die blijft daar wapperen.’’
Wat volgde, was een bikkelharde strijd. Het drama-Srebrenica spookte door het hoofd van kapitein Larry. Maar hier hielden de Nederlandse militairen wel stand. Zijn eenheid rust nu uit op Kamp Holland en gaat binnenkort terug naar Chora. Er heerst geen jubelstemming. De dood van sergeant-majoor Jos Leunissen (44) heeft diepe indruk gemaakt.
,,De ochtend dat het gebeurde lag iedereen achter de wapens,’’ vertelt Larry. ,,We waren teruggedrongen en omsingeld. Er stond een menigte Afghanen voor de poort van de white compound. Ze wilden meevechten en ik kon ze goed gebruiken. Ik heb een rol roodwit afzetlint gepakt en elke strijder een stuk ervan om zijn arm laten doen. Uiteindelijk heb ik de districtschef zo ver gekregen zijn wapenvoorraad aan te spreken. Ik heb hem even geholpen door mijn rechtervoet tegen de deur van de opslagplaats te zetten. Die lag helemaal vol.’’
En toen ging het mis.
,,Toen ik binnen was, hoorde ik een harde klap. Ik kreeg een stuk plafond op mijn hoofd. Oh nee, dacht ik, nu beschieten ze ons met mortieren. Ik liep naar buiten en daar lag Jos Leunissen, aan mijn voeten. Verderop lagen de drie gewonden. Dat was zwaar, dat was verschrikkelijk. Ik had Jos zelf gevraagd zich tijdelijk bij mijn eenheid te voegen als oudste onderofficier. Had ik dat maar nooit gedaan, denk ik nu. Ik bleef stoer. Ik had nog een hele club andere rakkers om me over te bekommeren. Pas dagen later, toen op de landingsstrip van Kamp Holland de kist langs mij kwam, stroomde het over mijn wangen. Ik liep terug langs mijn mannen die in het gelid stonden en ik zag dat ik niet de enige was. We missen hem.’’
Sergeant-1 Sander en soldaat-1 Jeroen van de Bravo-compagnie der Limburgse Jagers vertrokken op 8 juni voor een korte patrouille vanuit patrouillebasis Poentjak. Pas twee weken later, een dag voor ze hun relaas doen, keerden ze terug naar Kamp Holland. De huid van beide mannen is getaand en ze zien er vermoeid uit. Hun peloton werd naar het zuiden van Chora gedirigeerd toen de taliban-aanvallen toenamen.
,,Eerst werden we om de dag beschoten,’’ vertelt Jeroen. ,,Daarna kwamen we meerdere keren per dag onder vuur. Het zwaarste vuurgevecht duurde vijf uur.’’
Hij bedient een 25-mm-kanon op een YPR-pantservoertuig en nam verschillende mortierstellingen onder vuur. ,,Het is wel even schrikken als de raketgranaten vijfentwintig meter voor je inslaan,’’ aldus Jeroen. ,,Ik zag waarvandaan de schutter schoot, en vuurde maximaal terug. Maar hij ging maar door. Ik kreeg er zes om mijn oren, daarna stopte het.’’
Sergeant Sander is groepsleider en staat net als Jeroen bovenluiks. ,,Ik hoorde de kogels langs suizen, maar ik moest blijven waarnemen. Het gekke is dat je eraan gewend raakt.’’ Hij zag de Afghaanse strijders met de roodwitte linten van kapitein Larry om hun arm oprukken waar de taliban het sterkst waren. ,,Die mannen hebben heel hard gevochten. Ik heb daar diep respect voor.’’
Met de term ‘helden’ hebben ze niet veel op. Sergeant Sander: ,,We vechten niet voor Den Haag, we vechten voor elkaar. Het maakt niet uit bij welke eenheid je zit, iedereen moest knokken. Ook de genie vocht keihard mee.’’
,,En met geschiedenis maken zijn we niet bezig,’’ zegt soldaat Jeroen. ,,We doen ons werk, al is het onder zware omstandigheden.’’
Worden die gasten niet vreselijk moe van zichzelf?quote:Zondagavond om zes uur ’s avonds was de operatie voorbij. Er vielen geen slachtoffers onder de Nederlanders en Afghanen die de taliban terugsloegen. Het dodental onder de Taliban wordt geschat op 400 tot 500.
lolquote:Op zaterdag 23 juni 2007 01:12 schreef longmorn het volgende:
Want een onzin dat wij niet meer kunnen doen, jij en een meerderheid van de bevolking wil er blijkbaar niets meer aan doen dan dat we nu doen.
zeer interessant stuk.quote:
heeft hij wel door dat je er gezeten hebtquote:
Misschien wel. Misschien is zijn instelling wel ziekelijk. Misschien. Wie weet.quote:Op vrijdag 22 juni 2007 21:52 schreef Karrs het volgende:
[..]
Misschien is dat omdat hij weet waarover hij praat.![]()
Je leest het vaker. Honderd taliban gedood, 60 die net over de grens kwamen, driehonderd. Waar, vraag ik me eerder af, halen ze toch zoveel mensen vandaan? Kennelijk is die vijand in Afghanistan tamelijk groot. En tamelijk onopgeleid. Geitenhoeders met een kalashnikov.quote:Op zaterdag 23 juni 2007 01:24 schreef Hathor het volgende:
[..]
Worden die gasten niet vreselijk moe van zichzelf?
misschien het grote geld van de drugsopbrengsten en hebben ze ook flitsende wervingscampagnes net als de landmacht hier.quote:Op zaterdag 23 juni 2007 13:37 schreef Monidique het volgende:
[..]
Je leest het vaker. Honderd taliban gedood, 60 die net over de grens kwamen, driehonderd. Waar, vraag ik me eerder af, halen ze toch zoveel mensen vandaan? Kennelijk is die vijand in Afghanistan tamelijk groot. En tamelijk onopgeleid. Geitenhoeders met een kalashnikov.
Had Generaal Berlijn het er gisteren niet over dat er veel Pakistani en zelfs Tsjetjenen bijzitten?quote:Op zaterdag 23 juni 2007 13:37 schreef Monidique het volgende:
[..]
Je leest het vaker. Honderd taliban gedood, 60 die net over de grens kwamen, driehonderd. Waar, vraag ik me eerder af, halen ze toch zoveel mensen vandaan? Kennelijk is die vijand in Afghanistan tamelijk groot. En tamelijk onopgeleid. Geitenhoeders met een kalashnikov.
nu ja niet in Chora natuurlijkquote:Op zaterdag 23 juni 2007 12:30 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
heeft hij wel door dat je er gezeten hebt![]()
Tsjetjenen, Arabieren, Pakistanen, de hele teringzooi bij elkaar, en dat komt ook nog eens via Pakistan naar binnen, waar ze in alle rust hun trainingen in kampen hebben kunnen afronden. Als die schijnheilige Paki's eens wat intensiever langs hun grenzen zouden patrouilleren, zou het wel eens een heel stuk rustiger kunnen zijn in Afghanistan.quote:Op zaterdag 23 juni 2007 13:50 schreef Kleffe_Dop het volgende:
[..]
Had Generaal Berlijn het er gisteren niet over dat er veel Pakistani en zelfs Tsjetjenen bijzitten?
Soms werk je er om bomgordels te maken, soms werk je er om schapen te slachten, maar je werkt er altijd aan het groot islamitisch rijk! Taliban: 1 team 1 missiequote:Op zaterdag 23 juni 2007 13:41 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
misschien het grote geld van de drugsopbrengsten en hebben ze ook flitsende wervingscampagnes net als de landmacht hier.
je weet het niet![]()
quote:Op zaterdag 23 juni 2007 15:36 schreef Zero2Nine het volgende:
[..]
Soms werk je er om bomgordels te maken, soms werk je er om schapen te slachten, maar je werkt er altijd aan het groot islamitisch rijk! Taliban: 1 team 1 missie![]()
Het zijn meestal de burgers!!!quote:Op zaterdag 23 juni 2007 21:46 schreef __Saviour__ het volgende:
Komt door die laffe taliban. Die verschuilen zich tussen burgers.
Leg dat de SP maar uit. Damned if you do (fire), damned if you don't.quote:Op zaterdag 23 juni 2007 21:46 schreef __Saviour__ het volgende:
Komt door die laffe taliban. Die verschuilen zich tussen burgers.
Taliban die burgers excuteren op 't moment dat ze niet voor hen willen vechten... Kan SP vragen stellen tot ze een ons wegen... boeien.quote:Op zaterdag 23 juni 2007 22:53 schreef franske19 het volgende:
[..]
Leg dat de SP maar uit. Damned if you do (fire), damned if you don't.
quote:Als een nacht met duizend sterren
Nederlandse militairen komen bij van de gevechten in Chora
„Wij vechten niet voor Den Haag, wij vechten voor elkaar”, zegt sergeant Sander. Hij is een dag voor ons gesprek teruggekomen uit de Afghaanse Choravallei, waar hij twee weken vocht tegen talibanstrijders. „Het maakte niet uit bij welke eenheid je zat. In Chora vocht iedereen zij aan zij. In ons peloton vocht de genie net zo hard als wij, de infanteristen.”
Naast hem, op een ruwhouten bank in de nog altijd snikhete schaduw van een camouflagenet, zit soldaat Jeroen. Hij bedient een 25 millimeterkanon op een YPR-rupsvoertuig en nam verschillende talibanstellingen onder vuur. „Het is wel even schrikken als de raketgranaten 25 meter voor je inslaan. Ik zag waarvandaan de schutter schoot, en vuurde maximaal terug. Maar hij ging maar door. Hij vuurde er zes af, daarna stopte het. Ik kon door de begroeiing niet zien of ik hem geraakt had.”
Op Kamp Holland gonst het van de verhalen. Zo’n 500 militairen van de battlegroup -de infanteristen die de opbouwers beschermen- werden afgelopen week in de strijd geworpen. Vijftienhonderd talibanstrijders hadden zich rond de vallei samengetrokken. In de nacht van zaterdag 16 op zondag 17 juni om vier uur zetten ze een massale aanval in, waarbij politieposten onder de voet werden gelopen en Nederlandse eenheden ingesloten raakten. De Nederlanders antwoordden op dinsdag met een zware tegenaanval waarbij in acht uur tijd de vallei werd schoongeveegd. Het was de grootste Nederlandse aanval in de naoorlogse geschiedenis.
Een deel van hen vocht echter al veel langer in de Choravallei. Sergeant Sander en soldaat Jeroen bijvoorbeeld. Zij behoren tot de Bravocompagnie van de Limburgse Jagers en vertrokken op 8 juni voor wat een korte patrouille had moeten zijn. Pas twee weken later keerden ze terug naar Kamp Holland. Hun huid is getaand en ze zien er vermoeid uit. Hun peloton werd naar het zuiden van Chora gedirigeerd toen de talibanaanvallen toenamen. „Eerst werden we om de dag beschoten”, vertelt Jeroen. „Daarna meerdere keren per dag. Het zwaarste vuurgevecht duurde vijf uur.”
Kloof
Dat er al sinds eind april gevochten werd in de Choravallei, drong niet door tot Nederland. In de nieuwsberichten van Defensie werd sporadisch melding gemaakt van gevechten. Dat de situatie in Chora steeds penibeler werd, bleek daar niet uit. Na de persconferentie van afgelopen vrijdag waarin commandant der strijdkrachten (cds) generaal Dick Berlijn melding maakte van het heroveren van de vallei, volgde kritiek. Waarom verzweeg Defensie de intensiteit van de eerdere gevechten in het gebied?
Op Kamp Holland klinkt her en der smalend dat pas nu er burgerdoden zijn gevallen, wel bekendgemaakt moet worden hoe zwaar er in Chora is gevochten. Dat dit niet eerder gebeurde, zou te maken hebben met Haagse angst. De ISAF-missie, die opbouw hoog in het vaandel heeft, mocht eens gezien worden als een vechtmissie.
Er gaapt een gat tussen de militairen in Uruzgan en de politici in Den Haag, waar de minister en de cds de dienst uitmaken. De kloof lijkt groter te worden, ondanks de bewuste beslissing van de voorlichters hier om het vechten niet te verbloemen. Zij maakten geen bezwaar tegen de rauwe beelden van de zelfmoordaanslag in Tarin Kowt, gefilmd door RTL Nieuws. Eerder kon ook het NOS Journaal beelden uitzenden van een aanval bij patrouillebasis Poentjak en een (licht)gewonde militair. „We moeten voorkomen dat er twee werelden ontstaan”, zegt public information officer majoor Eric Jonkers. Hij doelt op de wereld van de ISAF-militair die in hinderlagen loopt en soms in de aanval moet om de taliban te verdrijven, en de wereld van Nederland, waar gevechtsacties worden gezien als iets wat niet bij een opbouwmissie hoort. Jonkers: „Waarom stuur je dan militairen?”
Dagelijks beschoten
Ook luitenant-kolonel Rob Querido, commandant van de battlegroup van de Taskforce Uruzgan, maakt zich zorgen om het uiteenlopen van de rauwe werkelijkheid van Uruzgan en het gepolijste beeld van een opbouwmissie. Hij gaf, nog vóór de persconferentie van generaal Berlijn, een gedetailleerde opsomming van de gevechten rond Chora vanaf eind april. „Ik wil ons verhaal vertellen, omdat de Nederlanders thuis het niet gewend zijn dat onze militairen de aanval inzetten. Het gaat mij om erkenning en nazorg. Als de mannen en vrouwen die hebben gevochten thuiskomen en over hun ervaringen vertellen, wil ik niet dat mensen zeggen: „Maar dat kan niet waar zijn, wij hebben hier niets over gehoord.””
Kapitein Larry (38) kwam eind april met zijn eenheid de Choravallei binnen. De politiepost bij Kalakala was toen al ingenomen door de taliban. „Wij hebben hem heroverd, samen met Afghaanse strijders. Dat was lastig, we moesten ons een weg omhoog vechten. Daarna is het onrustig gebleven. We werden vrijwel dagelijks beschoten.”
Kapitein Larry leidt een compagnie parachutisten van het regiment stoottroepen uit Assen. De eenheid maakt deel uit van de Luchtmobiele Brigade. „Hakken en zagen” noemt hij de gevechtsacties. „Met opbouwwerk had het weinig te maken.” Toen de grote talibanaanval werd ingezet, had hij maar één devies: „Wij hebben de stotersvlag op het districtskantoor gehesen, en die blijft daar wapperen.”
Om zijn mannen te motiveren diende de leus: „Rave the enclave!” De Luchtmobiele Brigade was Srebrenica nog niet vergeten. Kapitein Larry zelf diende in Dutchbat 3, de eenheid die in de Bosnische enclave was toen de Serviërs er binnentrokken. „Ook Chora is een enclave”, zegt Larry, „het ligt ingeklemd tussen de bergen, net als Srebrenica. Ook hier zagen we vluchtelingenstromen, ook hier vocht een militie.”
De para’s werden teruggedrongen op 2 vierkante kilometer en bleven vechten. „Mijn mannen waren tot het uiterste gemotiveerd. Nu hadden we wel de middelen om keihard terug te slaan en die lui van de mat te vegen. Ik was verbaasd dat ze maar bleven komen. Maar we hielden stand.”
Omsingeld
Zijn eenheid rust nu uit op Kamp Holland en gaat binnenkort terug naar Chora. Er heerst geen jubelstemming. De dood van sergeant-majoor Jos Leunissen tijdens het afvuren van een mortier heeft veel indruk gemaakt. „De ochtend dat het gebeurde lag iedereen achter de wapens”, vertelt Larry. „We waren teruggedrongen en omsingeld. Iedereen was dubbel ingezet. Er stond een menigte Afghanen voor de poort van de white compound, het districtsgebouw van Chora, van waaruit de Nederlandse troepen opereren. Ik had hen nog nooit gezien, maar ze wilden meevechten. Ik kon hen goed gebruiken. Ik heb een rol rood-wit afzetlint gepakt en elke strijder een stuk ervan om zijn arm laten doen, zodat we hen konden onderscheiden van talibanstrijders. Uiteindelijk heb ik de districtschef zo ver gekregen dat hij zijn wapenvoorraad aansprak. Ik heb hem even geholpen door mijn rechtervoet tegen de deur van de opslagplaats te zetten. Die lag helemaal vol. Toen ik binnen was, hoorde ik een harde klap. Ik rende naar buiten en daar lag Jos, aan mijn voeten. Verderop lagen drie gewonden. Dat was zwaar, dat was verschrikkelijk. Ik had Jos zelf gevraagd zich tijdelijk bij mijn eenheid te voegen als oudste onderofficier. Had ik dat maar nooit gedaan, denk ik nu.”
De deur van zijn gepantserde container gaat open. Een van Larry’s officieren komt binnen, een luitenant met een frons tussen de ogen. Hij heeft zojuist doorgekregen wat de commandant der strijdkrachten in Den Haag tijdens de persconferentie heeft verklaard. „Hij zegt dat er dertig taliban zijn gedood.”
Larry kijkt ongelovig. „Waar zijn die lui mee bezig? Ik ben bang dat alleen al de mannen om mij heen er dertig hebben uitgehaald.” De kapitein gaf leiding aan drie pelotons, die elk hun eigen gebied bestreken dat door middel van zware gevechten vrijgehouden moest worden van talibanstrijders.
Hoe het eruitzag? Kapitein Larry valt stil. „Als een nacht met duizend sterren”, zegt hij dan. „We zaten ingesloten. Ik had mijn pelotons zo ver moeten terugtrekken dat ze zich al aan de rand van het stadje bevonden. Ik lag met mijn groep in het districtskantoor en leidde daarvandaan het gevecht. Ik kreeg continu meldingen van wat mijn mensen waarnamen. De aanvallen hoorde je zo wel, daar was geen melding voor nodig. Schotenwisselingen, de hele tijd door. Zeker ’s avonds en ’s nachts was het een en al strijd. Steeds weer zag je lichtflitsen van vliegtuigbommen en mortieren.”
Vlag
Kapitein Larry wil best meewerken aan de opbouw van Uruzgan, maar hij had te maken met politieagenten die al vier of vijf maanden niet betaald waren. „Die waren het wel zat. Waarom zouden ze de posten nog bemannen om de taliban tegen te houden? Wie laat zich nou voor niks voor zijn kop schieten? „Beste Afghaanse autoriteiten”, denk ik dan, „ik sta hier met mijn mannen te hakken en te zagen voor jullie bevolking. Waarom komen er geen centjes? Waarom is Chora jullie niets waard?’”
„Opbouwen als het kan, vechten als het moet” is het motto van de missie. Dick Berlijn herhaalde het maar weer eens tijdens de persconferentie. Inmiddels is duidelijk dat er veel gevochten moet worden om een beetje te kunnen opbouwen. En wat gevreesd werd, is gebeurd: er zijn burgerslachtoffers gevallen. Uit Chora komen berichten van moordpartijen door de taliban. Waarschijnlijk zijn ook in artillerie- en luchtbombardementen burgers gedood. Generaal Berlijn sloot dat niet uit.
De Afghaanse president Karzai zei afgelopen zaterdag dat de NAVO in Uruzgan 52 burgers heeft gedood. Dat aantal wordt op Kamp Holland niet bevestigd; er vindt onderzoek plaats. Als er burgers zijn gedood door ISAF, is dat waarschijnlijk gebeurd tijdens de bombardementen van zaterdagnacht, toen de taliban massaal aanvielen.
Volgens sergeant Sander en soldaat Jeroen werd er goed opgelet of er geen burgers getroffen zouden worden. Sergeant Sander: „Als we beschoten werden vanuit een ”qala” (een ommuurd huis, JB) schoten we terug met alles wat we hadden. We lieten er alleen een bom opgooien als het niet anders kon. Maar de meeste burgers waren al gevlucht, dat weet ik zeker. We hoorden hoe ze met luidsprekers werden opgeroepen naar de bazaar te gaan, die nog in handen was van de para’s.” Soldaat Jeroen: „We mochten vrij vuren in onze sector, maar dat betekent niet dat we schoten op alles wat bewoog. Als ik het niet goed kon zien, vroeg ik een collega in een andere pantserwagen mee te kijken. Is dat wel een strijder? Is het geen boer met een schop over zijn schouder die gaat kijken of zijn huis er nog staat?”
„We hebben alleen doelen aangegeven aan de bommenwerpers waarvandaan we werden bestookt en die een bedreiging vormden”, zegt kapitein Larry. „Ik sluit niet uit dat er burgerslachtoffers zijn gevallen door ons handelen. Maar de vlag wappert nog. De winkels zijn weer open en de kinderen gaan weer naar school.”
Dit artikel is gecontroleerd door Defensie op operationele informatie. Gegevens konden niet worden gecontroleerd bij onafhankelijke Afghaanse bronnen.
quote:Gepantserde bak op wielen
Bushmaster veiligste voertuig voor Nederlandse militair
Ze ogen vriendelijk, maar veel bescherming bieden de Mercedes-Benzjeeps van de landmacht niet. Tijdens de voorbereidingen voor de missie in Afghanistan ging Defensie daarom halsoverkop op zoek naar een waardige vervanger. Het werd de Bushmaster; het veiligste transportmiddel dat het Nederlandse leger nu in gebruik heeft. Geen overbodige luxe, zo blijkt uit recente gebeurtenissen in Uruzgan.
Zonder begeleiding op pad gaan in oorlogsgebied is er voor de Bushmaster niet bij. Militairen mogen dat trouwens met geen enkel voertuig, maar met de Bushmaster zéker niet. Net als de MB-jeep is hij bedoeld om militair personeel veilig van A naar B te vervoeren. Met een klein wapensysteem op het dak kan het voertuig hooguit de vijand even op afstand houden. De Bushmaster zal nooit zelf tot de aanval overgaan.
Wie de markante verschijning toch alleen wil treffen, moet naar de legerplaats in Oirschot. Twee van de 25 Bushmasters die Defensie in 2006 aankocht, staan daar zodat militairen kunnen leren hoe ze met de 12 ton zware vierwieler moeten omspringen. „Het stelt eigenlijk niet zo veel voor”, zegt rijinstructeur Kevin van Gils. „Het stuur zit rechts en het voertuig heeft een zestrapsautomaat, dat is even wennen. Je moet ook op de snelheid letten, want je rijdt voordat je er erg in hebt meer dan 80 kilometer per uur, de maximaal toegestane snelheid.”
Opvallend aan de Bushmaster is het comfort. Standaard is er plaats voor tien personen, maar Nederland koos voor een optie met zes plaatsen: voor de chauffeur, de voertuigcommandant en vier plaatsen in totaal tegen de beide zijwanden voor de passagiers. Ruimte genoeg dus. De airconditioning, de zachte stoelen en de ramen rondom maken het voertuig nog comfortabeler.
Bodem
De Bushmaster is hoekig, staat hoog op zijn poten en oogt daardoor als een bak op wielen. Het opvallendst is de V-vormige bodem. „Als er onder het voertuig een landmijn ontploft, geleidt de bodem de explosie naar buiten”, legt Van Gils uit. Tot 9 kilo springstof is voor het voertuig ongevaarlijk. Ook de kogels die een gemiddeld machinegeweer afvuurt, deren de Bushmaster niet. En dankzij het zogenaamde runflatsysteem kan het voertuig met lekgeschoten banden gewoon doorrijden, zij het met lagere snelheid. „Maar als er een auto volgeladen met explosieven tegenaan rijdt, is ook de Bushmaster nergens”, aldus de instructeur. „Alles wat met mensenhanden gemaakt is, kan ook door mensenhanden vernield worden.”
De Australische firma ADI-Thales bouwde op de V-vormige bodem vrijwel recht naar boven het voertuig op, zodat er een zwaar gepantserde dichte bak ontstaat. Alles wat waardevol is -personeel met helm, uitrusting en wapen- bevindt zich binnen dit veilige omhulsel. De rest van de bagage zit in bakken rondom het voertuig die er bij een flinke ontploffing van afvliegen. Ook de brandstof- en de olietanks bevinden zich buiten het gepantserde deel, zodat ze geen gevaar kunnen vormen voor de inzittenden.
Nederland heeft de Bushmaster ’van de plank’ gekocht. „Over het algemeen vergt de aankoop van nieuw materieel een lang aanlooptraject, maar de Bushmaster was er al en voldeed aan onze eisen”, zegt majoor Wessels, hoofd van het opleidingscentrum in Oirschot. „Bovendien hebben de Australiërs al acht jaar goede ervaring met het apparaat.”
Toch heeft de bouwer het voertuig op een aantal punten aangepast aan specifieke Nederlandse wensen. Zo is er een intercomsysteem ingebouwd waarmee de bemanning via hoofdtelefoon en microfoon met elkaar kan communiceren en is de bestickering van het voertuig in het Nederlands. Waarom de regering voor een wielvoertuig in plaats van een rupsvoertuig koos, is Wessels niet duidelijk. „Een wielvoertuig is wendbaarder en oogt wat minder afschrikwekkend voor de lokale bevolking. Daar staat tegenover dat een rupsvoertuig beter met obstakels overweg kan.”
Zeker gezien de wielbasis van de Bushmaster -bijna 4 meter- en de V-vormige bodem kunnen obstakels soms voor problemen zorgen, aldus instructeur Van Gils. „Als je niet oplet, blijft het voertuig boven op een smal bergje hangen. Maar om dat te voorkomen, hebben we natuurlijk onze rijopleiding.” Bovendien kan de chauffeur de bandenspanning van binnenuit regelen en zo het voertuig aanpassen aan de terreinsoort. „Vergeet hij echter de snelheid hierop aan te passen, dan geeft het voertuig een waarschuwingssignaal en komt hij uiteindelijk tot stilstand.”
De ervaringen in Afghanistan met de Bushmaster zijn onverdeeld positief. Afgezien van wat kleine problemen met het elektronische systeem -in de stoffige en hete omgeving van Uruzgan een van de gevoeligste onderdelen- is hij tot nu toe gevrijwaard van grote mechanische problemen. En mocht de motor aan een onderhoudsbeurt toe zijn, dan kan die er door een ingenieus kliksysteem binnen drie kwartier geheel uitgehaald worden.
Superkanon in Afghaanse woestijn
Het apparaat geldt als de modernste vuurmond ter wereld. De Nederlandse krijgmacht beschikt intussen over 24 exemplaren van de Pantserhouwitser 2000 (PzH2000). Drie kanonnen trotseren al bijna een jaar stof en hitte in de Afghaanse provincie Uruzgan. Vorige week nog werden ze ingezet in de zware strijd tegen de taliban die het stadje Chora belaagden.
Luitenant kolonel Lemmens, hoofd realisatie & voorbereidingsteam PzH2000, komt superlatieven tekort om de prestaties van de nieuwe houwitser te beschrijven. „De oude M109 was aan vervanging toe. Met de PzH2000 hebben we het geavanceerdste spul in huis waarmee we jaren vooruit kunnen.”
Baanbrekend is volgens Lemmens dat de houwitser bijna volledig door de computer gestuurd wordt. „Bovendien bezit de PzH2000 een hoogwaardig navigatiesysteem dat onder meer is gebaseerd op gps. Daardoor kan hij moeiteloos overal ter wereld worden ingezet. Bij een schietsessie wijst een waarnemer het doel aan. Meestal zit die persoon in een Fennek, een gepantserd verkenningsvoertuig. De waarnemer heeft zicht op de situatie rond het doel en geeft de coördinaten door aan de bemanning van een rekencentrum dat de PzH2000 aanstuurt. De vuursnelheid is met tien schoten per minuut ook formidabel.”
Vluchtbaan
Tussen het moment waarop de doellocatie bekend is en het daadwerkelijke vuren berekent de computer de juiste vluchtbaan van de granaat. „Daarbij houdt hij ook rekening met meteorologische berichten over wind, temperatuur en luchtdichtheid”, zegt Lemmens. „In Afghanistan werken we op gemiddeld 1500 meter hoogte. De lucht is er ijler, dus het kanon kan er verder schieten dan hier.”
Waar de gedateerde M109 nog een schootsbereik had van 18 kilometer, kan de nieuwe houwitser van Duitse makelij doelen bestoken op een afstand van 40 kilometer. Binnenkort komt er volgens Lemmens een systeem beschikbaar waarmee de PzH2000 vijf granaten kort na elkaar op één plaats kan laten inslaan. „Ook dan berekent de computer de richtstanden van het kanon. Bij een doel op 40 kilometer zal de eerste granaat een vluchtbaan hebben met de top op circa 10 kilometer. Het projectiel doet daar zo’n negentig seconden over. De laatste granaat heeft logischerwijs de kortste vlucht, omdat die rechtstreeks op het doel wordt gericht.”
De hoge vuursnelheid van de pantserhouwitser, gecombineerd met zijn geavanceerde computer, maakt hem tijdens gevechten met de tegenstander bijna ongrijpbaar. Lemmens: „De PzH2000 komt eraan rijden, stopt en dan volgen dertig seconden waarin van alles gebeurt. De computer bepaalt het doel en berekent de afstand. De robot laadt de granaten –in de voorraadkamer van de PzH2000 passen er zestig– en er kan gevuurd worden. Ter vergelijking: met de oude M109 duurde dat proces nog een kleine tien minuten. Na een gevechtsactie kan de pantserhouwitser binnen vijftien seconden weer wegrijden. Voordat de vijand het kanon heeft gelokaliseerd en zelf in staat is terug te schieten, is de PzH2000 allang weg. De vuurmond is door artillerie van de tegenstander niet te bestrijden.”
Hoewel het uiterlijk van de pantserhouwitser gelijkenis vertoont met een tank, zijn er grote verschillen, benadrukt Lemmens. „Een tank kan rijdend schieten en vuurt altijd op een doel dat in het zicht is. De PzH2000 moet bij een schietsessie stilstaan en het doel bevindt zich op grotere afstand. De pantserhouwitser heeft ook niet zo’n grote terreinvaardigheid als bijvoorbeeld de Leopardtank.”
Koeling
De ervaringen met de drie houwitsers in Afghanistan zijn goed, zegt Lemmens. „Binnen acht uur na hun aankomst in september vorig jaar werden ze al ingezet voor operatie Medusa. En ook bij de recente zware gevechten rond het stadje Chora kweten ze zich van hun taak. Een motorbeurt hebben ze nog steeds niet gehad en ze doen het nog prima. De computers aan boord hebben wel te lijden van stof en hitte. Daarom sturen we binnenkort koelingsapparatuur die ter plekke eenvoudig gemonteerd kan worden.”
Maar als de computer het begeeft? „Dan is de nood nog niet aan de man”, benadrukt Lemmens. „De apparatuur in de Pzh2000 heeft een groot zelfherstellend vermogen. Bij computerproblemen is schieten nog steeds mogelijk. Als de robot om granaten te laden bijvoorbeeld niet werkt, kan de bemanning eenvoudig overgaan op een handmatig laadproces.”
PzH2000
Fabrikant: Krauss Maffei Wegmann
Lengte: 11,63 meter (met schietbuis)
Breedte: 3,56 meter
Hoogte: 3,46 meter (met mitrailleur en periscoop)
Gewicht: 55 ton
Motor: 8 cilinder diesel
Topsnelheid: 65 kilometer per uur
Actieradius: 420 kilometer
Bemanning: 5 personen
Bewapening: 155 mm L52, boordmitrailleur MAG 2000 en rookgranaatwerpers
Bushmaster
Fabrikant: ADI-Thales
Lengte: 7,18 meter
Breedte: 2,48 meter (exclusief spiegels)
Hoogte: 2,65 meter (exclusief wapensysteem)
Gewicht: 12,5 ton
Motor: 6 cilinder diesel
Topsnelheid: 110 kilometer per uur (begrensd)
Actieradius: 600 kilometer
Bemanning: 6 personen
Bewapening: MAG mitrailleur, kaliber 7,62 x 51 mm
Wat staat er tegenwoordig niet in de uitverkoop? Want de Leo's worden ook al gedeeltelijk verpatst aan de Canadezen toch?quote:Op dinsdag 26 juni 2007 12:18 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
Jammer alleen dat er niet bijstaat dat we er weer gaan verkopen
duurt nog wel even eerst de M fregatten maar daar hebben we er nog iets van 6 van.quote:Op dinsdag 26 juni 2007 12:51 schreef Kleffe_Dop het volgende:
[..]
Wat staat er tegenwoordig niet in de uitverkoop? Want de Leo's worden ook al gedeeltelijk verpatst aan de Canadezen toch?
Wanneer gaan de eerste Zeven Provinciën fregatten verkocht worden aan Chili of België?![]()
Dat waren toch Leo's 1? Die mogen ze hebbenquote:Op dinsdag 26 juni 2007 12:51 schreef Kleffe_Dop het volgende:
[..]
Wat staat er tegenwoordig niet in de uitverkoop? Want de Leo's worden ook al gedeeltelijk verpatst aan de Canadezen toch?
Ja, belachelijk.quote:Wanneer gaan de eerste Zeven Provinciën fregatten verkocht worden aan Chili of België?![]()
Nee 80 Leopards 2A4, en 20 LeopardsA6. Nu weet ik weer wel dat men die Leopards A6 gaat ombouwen tot LeopardsA4 maar dan met extra pantser.quote:Op dinsdag 26 juni 2007 20:13 schreef Karrs het volgende:
[..]
Dat waren toch Leo's 1? Die mogen ze hebben
[..]
Ja, belachelijk.
De marine is altijd al het ondergeschoven kindje geweest (vinden ze zelf), maar nu wordt 't wel erg bont gemaakt. Maar ja, in Afstanighan valt er weinig te varen he
Oh ja, dat was het. Maar ja, de Leo's zijn ook zo moeilijk inzetbaar. Kan me wel voorstellen dat ze de deur uitgaan (maar 't is zo jámmer!)quote:Op dinsdag 26 juni 2007 20:18 schreef ErwinRommel het volgende:
[..]
Nee 80 Leopards 2A4, en 20 LeopardsA6. Nu weet ik weer wel dat men die Leopards A6 gaat ombouwen tot LeopardsA4 maar dan met extra pantser.
Hebben we zeker bij de Amerikanen gehuurd?quote:Op woensdag 27 juni 2007 11:02 schreef franske19 het volgende:
Leo's zijn helemaal niet moeilijk inzetbaar. Zouden goed in Afghanistan gebruikt kunnen worden. De kosten om ze in Afghanistan te krijgen zijn alleen enorm.
Van de 600 miljoen euro die de missie in Urzugan kost is 120 miljoen besteed aan ingehuurd transport omdat we zelf te weinig transport capaciteit hebben.
Koopt defensie die capaciteit bij commerciële transporteurs in of wordt dat in NAVO-verband onderling geregeld en gefactureerd?quote:Op woensdag 27 juni 2007 11:02 schreef franske19 het volgende:
Van de 600 miljoen euro die de missie in Urzugan kost is 120 miljoen besteed aan ingehuurd transport omdat we zelf te weinig transport capaciteit hebben.
Of de Russen?quote:Op woensdag 27 juni 2007 11:18 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Hebben we zeker bij de Amerikanen gehuurd?![]()
Er waren toch plannen om de transport capaciteit van Europa te verhogen?quote:Op woensdag 27 juni 2007 11:02 schreef franske19 het volgende:
Van de 600 miljoen euro die de missie in Urzugan kost is 120 miljoen besteed aan ingehuurd transport omdat we zelf te weinig transport capaciteit hebben.
Topperrrr.quote:Nederland laat hoge Talibanleider lopen
woensdag 27 juni 2007 11:08
Uit angst voor 'gedoe' in de Nederlandse media en de Tweede Kamer heeft Nederland een leider van de Taliban in Uruzgan kort na zijn aanhouding weer op vrije voeten gesteld.
Dat onthult Elsevier in het nummer van deze week.
Begin juni werd de man in de provinciehoofdstad Tarin Kowt opgepakt. De naam van de arrestant staat volgens zegslieden van Elsevier in de rapportages van westerse inlichtingendiensten.
Vrije voeten
De man bezat een mobiele telefoon met contactgegevens van andere Talibanleiders. Op last van de secretaris-generaal Ton Annink en generaal Jouke Eijkelboom van het crisisbeheersingscentrum van Defensie in Den Haag werd de arrestant terstond op vrije voeten gesteld. Na het nieuws over de ‘martelprimeur’ van de Volkskrant en aan de vooravond van de publicatie van twee onderzoeksrapporten over mogelijk wangedrag van de MIVD in Irak, wilden zij geen gedoe met inlichtingenwerk rond arrestanten in Afghanistan.
Ganzenbord
Of zoals een zeer ervaren militair in Elsevier zegt: ‘Ze willen geen gedonder in de pers en de Tweede Kamer. Ze vinden dat we in Uruzgan volgens de regeltjes van het ganzenbord moeten spelen. Alsof we bezig zijn op de kermis van Abbekerk.' Of minister Eimert van Middelkoop (CU) is gekend in de beslissing, is onduidelijk. Bij de militaire inlichtingendienst MIVD leidt de beslissing tot hevige frustraties, omdat een schat aan informatie verloren ging.
Watjes
Topmilitairen maken zich ook zorgen over de reactie die de vrijlating bij de Taliban teweeg brengt. ‘Die vinden natuurlijk dat Nederlanders verschrikkelijke watjes zijn.’ Generaal b.d. Frank van Kappen, verbonden aan het Centrum voor Strategische Studies in Den Haag, spreekt in Elsevier van een ‘foute beslissing’. Van Kappen: ‘Om de minister uit de wind te houden, stelt Defensie de levens van de eigen militairen in de waagschaal. En de levens van Afghanen’.
Bron.
Nee, da's de Volkskrant.quote:Op woensdag 27 juni 2007 14:19 schreef Karrs het volgende:
Elsevier! Is dat niet dat blad wat geen mogelijkheid onbenut laat om de krijgsmacht zwart te maken?
Ik zeg het verkeerd; Elsevier heeft de jongens in Uruzgan zelfs verkozen tot persoon van het jaar. Ik bedoel dat ze (net als de Volkskrant) wel erg vaak dit soort beweringen doen, in tegenstelling tot de Volkskrant echter vaak gericht aan de politiek.quote:Op woensdag 27 juni 2007 14:22 schreef SteveBallmer het volgende:
[..]
Nee, da's de Volkskrant.
Nederland laat hoge Talibanleider lopen
nu.nlquote:Onderzoek naar langere missie Uruzgan
Uitgegeven: 29 juni 2007 18:47
Laatst gewijzigd: 29 juni 2007 20:53
DEN HAAG - Het kabinet gaat onderzoeken of het mogelijk en wenselijk is om met de militaire missie in Afghanistan door te gaan na augustus 2008. Dat heeft het kabinet vrijdag besloten. De Tweede Kamer is met een brief op de hoogte gesteld van deze stap.
Mindef
Volgens Van Middelkoop beziet het kabinet de mogelijkheden van een gewijzigde vorm van de huidige missie in Uruzgan. Het kan bijvoorbeeld gaan om een afgeslankte bijdrage met minder taken of een missie op een andere plek in het land.
Nederland gaat dit bespreken met de NAVO. De minister ziet het als een invitatie via de NAVO aan andere landen om meer hun verantwoordelijkheid te nemen. Aan de ISAF-stabilisatiemacht van de NAVO doen momenteel 37.000 militairen mee uit 37 landen.
Leading
Het kabinet zal aan het eind van de zomer een definitief besluit nemen over een mogelijk langer verblijf dan de nu geplande twee jaar. Als Nederland blijft, dan wil het kabinet wel dat Nederland een "leading nation" blijft, aldus Van Middelkoop.
Terugtrekking
Premier Jan Peter Balkenende was tijdens zijn wekelijkse persconferentie wat voorzichtiger dan Van Middelkoop. Hij onderstreepte dat er drie mogelijkheden zijn: doorgaan, doorgaan in een andere vorm en terugtrekken. Dat laatste is volgens hem niet uitgesloten. "Alles ligt nog op tafel."
Balkenende zei dat bij het kabinetsbesluit alle factoren worden meegewogen, ook het feit dat er Nederlandse slachtoffers zijn gevallen. Maar hij wees er ook op dat als alle landen zich zouden terugtrekken, dat grote gevolgen heeft voor Afghanistan.
Standpunt
PvdA-Tweede Kamerlid Martijn van Dam vindt het verstandig dat het kabinet aangeeft dat het nog alle kanten op kan. De PvdA heeft haar standpunt nog niet bepaald, aldus Van Dam.
Geld
Oppositiepartij VVD is terughoudend. Volgens Kamerlid Hans van Baalen stelt zijn fractie twee harde voorwaarden: minister Wouter Bos van Financiën moet met meer geld voor Defensie over de brug komen, en als Nederland is Uruzgan blijft moet er een derde westers land bij. De Nederlanders zitten er nu samen met de Australiërs.
SP, GroenLinks en D66 zijn verklaard tegenstander van de huidige missie. GroenLinks stuurt aan op een spoeddebat nog voor het reces dat eind volgende week begint. Volgens GroenLinks is de missie te veel een vechtmissie geworden en lijkt het nu vooral te draaien om de financiële en materiële kant.
(c) ANP
Balkie is blijkbaar onder druk gezet door grote vriend George.quote:Kabinet wil in Uruzgan blijven
Van onze verslaggever Theo Koelé
DEN HAAG - Het kabinet heeft de ‘intentie’ om de missie in Uruzgan te verlengen, zij het met minder militairen. Nederland hoopt dat de NAVO andere landen bereid zal vinden vervangende troepen te leveren.
Dit zei minister Van Middelkoop van Defensie vrijdagavond na afloop van de ministerraad. Een definitief besluit volgt later deze zomer, ‘maar de richting is duidelijk’, aldus de minister.
Nederland wil graag een leidende rol blijven spelen in het zuiden van Afghanistan, waar nu ongeveer 1.900 Nederlandse militairen actief zijn. De missie duurt tot augustus 2008. ‘Maar in de huidige vorm kunnen we niet doorgaan. We lopen op onze tenen’, aldus Van Middelkoop.
De missie is veel duurder dan verwacht, en vergt het uiterste aan mankracht en materieel. Andere (NAVO-)landen zouden een deel van de Nederlandse taken moeten overnemen, bijvoorbeeld de luchtsteun.
De bewindsman bestempelde de missie als ‘zinvol’, ook al staat het doel – wederopbouw – onder druk door oplaaiend geweld van Taliban-zijde. Premier Balkenende zei zich bewust te zijn van het risico dat meer Nederlanders om het leven komen. ‘Soms moet je risico’s durven lopen. We zitten in een gevaarlijk gebied, maar we dragen daar bij aan meer veiligheid.’
Volgens welingelichte bronnen heeft Nederland diverse landen gepolst om assistentie te verlenen. Het zijn onder meer Noorwegen, Letland en Georgië, die om uiteenlopende redenen nee hebben gezegd.
Daarom richt het kabinet zich nu nadrukkelijk tot de NAVO, die verantwoordelijk is voor de stabilisatiemacht ISAF waarvan Nederland deel uitmaakt. Van Middelkoop sprak in dit verband over Nederlandse druk op het bondgenootschap.
Balkenende en Van Middelkoop sluiten niet uit dat Nederland alle troepen in 2008 terugtrekt als de NAVO er niet in slaagt voldoende bijstand te leveren. Maar dat is de laatste optie, getuige een korte brief aan de Tweede Kamer. Daarin staat dat het kabinet besloten heeft ‘de mogelijkheden en wenselijkheid te onderzoeken van het blijven leveren van een bijdrage aan ISAF voor de periode na 1 augustus 2008, al dan niet in gewijzigde vorm’.
in het noorden.quote:Op zaterdag 30 juni 2007 11:38 schreef Kleffe_Dop het volgende:
Letland en fuckin' Georgië?
Waar zijn al die West Europes lidstaten?
Zeg elke dag een andere avatar?quote:Op zaterdag 30 juni 2007 15:59 schreef __Saviour__ het volgende:
eigen luchtsteun zullen ze niet terugtrekken lijkt me. Nederland heeft een aardig trauma als het aankomt op andere landen vertrouwen voor hulp op dat gebied.
Nederland krijgt nu ook al luchtsteun van coalitie landen. Amerikaanse vliegtuigen hebben Nederlandse grondtroepen al vaker van CAS voorzien dan Nederlandse vliegtuigjes. Maar voor grote aanvallen als twee weken geleden in Chora is het toch wel fijn om zes Nederlandse F-16's boven je te hebben hangen die niet door een ander land opgeeist kunnen worden. De F-16s zijn denk ik ook niet het grootste probleem. De helicopters is een andere zaak. Dat moet echt over genomen worden door een ander land.quote:Op zaterdag 30 juni 2007 16:06 schreef ErwinRommel het volgende:
[..]
Zeg elke dag een andere avatar?![]()
OT:
Nee idd, mij lijkt dat idee ook niet geweldig om de luchtsteun over te laten aan anderen. Beter is om zelf alles in de hand te hebben.
Ik hoop van ganserharte dat het Kabinet geld vrijmaakt en defensie niet ziet als het ondergeschoven kindje of melkkoe.
WE zitten er nu eenmaal, en dus moet men doorzetten.
De Belgen zouden eens hun verantwoordelijkheid moeten nemen door de "Ollanders" gewillig te zijn en te helpen. Ik doel dan op de politiek, want de Belgische militairen willen maar wat graag.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |