quote:Communistische Partij viert 105-jarig bestaan, maar angst overheerst in China
Deze week viert de Chinese Communistische Partij zijn 105de verjaardag. Met optredens, diners en medailles worden de vele successen gevierd die de partij heeft geboekt. Ondertussen heerst er veel onrust en angst in alle bestuurslagen, omdat er een nieuwe anticorruptiecampagne door het land raast.
Waar partijleider Xi Jinping in zijn beginjaren als leider nog veel lof oogstte met zijn harde corruptie-aanpak, wordt er volgens experts nu met cynisme naar gekeken. Onduidelijkheid over wat behoorlijk gedrag is, legt bestuurders lam en dat terwijl het land met grote uitdagingen kampt.
Schrik aanjagen
Het was een van de eerste dingen waar Xi werk van maakte toen hij leider werd van China: het uitroeien van corruptie. De campagne begon met een reeks spraakmakende corruptieschandalen. De ene na de andere topambtenaar moest het veld ruimen. Wat ze hadden misdaan, werd breed uitgemeten in de media. De strategie was machtige figuren aanpakken, om de lager geplaatste functionarissen schrik aan te jagen.
Het duurde niet lang voordat de corruptie-aanpak doorsijpelde naar die lagere bestuurslagen. De bevoegdheid van het orgaan dat verantwoordelijk is voor de aanpak van corruptie werd uitgebreid en inspectieteams werden het hele land doorgestuurd.
Het resultaat was dat het aantal corruptiezaken sinds 2013 toenam. Tussen 2013 en 2019 kwamen gemiddeld 4000 corruptiezaken aan het licht. In december 2025 waren dat er ruim 30.000, zegt China-onderzoeker Rahul Karan Reddy van het ORCA-instituut.
"Functionarissen zijn risicomijdend geworden en durven niet meer creatief te zijn. Ze voeren alleen nog uit wat van bovenaf wordt opgedragen."
- Rahul Karan Reddy, China-onderzoeker
De stijging van het aantal gevallen heeft vooral te maken met de uitbreiding van de definitie van corruptie, legt Reddy uit. "De regels schrijven niet alleen voor dat functionarissen geen misbruik mogen maken van overheidsinstrumenten, maar ook dat zij 'politieke discipline' moeten tonen." Wat dat laatste precies inhoudt, is vaag.
Dat ziet ook Qian Jingyuan, China-onderzoeker verbonden aan de Boston Universiteit. Corruptie wordt in het huidige China zeer breed gedefinieerd. Volgens hem is de definitie met opzet vaag, om mensen af te schrikken.
Grijs gebied
Volgens Reddy is het makkelijk om te zeggen dat corruptie per definitie fout is, maar "het vervult in sommige gevallen ook sociale en economische functies". Partijfunctionarissen zijn volgens hem altijd zeer creatief geweest in het bedenken van oplossingen. "Sommige van die oplossingen bevonden zich in een grijs gebied dat nu als corruptie wordt bestempeld."
Deze onzekerheid leidt tot verlamming. "Functionarissen zijn risicomijdend geworden en durven niet meer creatief te zijn. Ze voeren alleen nog uit wat van bovenaf wordt opgedragen en dat terwijl hervormingen en oplossingen jarenlang van onderop tot stand kwamen."
"Veel functionarissen zijn volgens de Chinese definitie misschien corrupt, maar het zijn tegelijkertijd zeer bekwame economische managers."
- Qian Jingyuan, China-onderzoeker
Volgens Qian moet de Partij een afweging maken tussen economische groei en politieke controle. "Veel functionarissen zijn volgens de Chinese definitie misschien corrupt, maar het zijn tegelijkertijd zeer bekwame economische managers." Zolang onduidelijk blijft wat wel en niet is toegestaan, zullen veel bestuurders risico's vermijden. Dat gaat uiteindelijk ten koste van de lokale economische ontwikkeling, terwijl de economische groei al lange tijd terugloopt.
Loyaliteit in plaats van groei
Toch zijn er geen aanwijzingen dat de anticorruptiecampagne op korte termijn gaat stoppen, integendeel. In 2025 bereikte het aantal corruptiezaken onder topfunctionarissen een recordhoogte en die trend lijkt zich in 2026 voort te zetten.
Op de belangrijkste viering van het 105-jarige bestaan van de partij zei Xi dan ook dat die zal doorgaan met het "verwijderen van alle virussen die het gezonde lichaam van de partij uithollen". Met andere woorden: hij wil de partij van corruptie ontdoen.
Volgens Qian is dat niet alleen een kwestie van integriteit, maar ook van politieke controle. Eind volgend jaar vindt het vijfjaarlijkse Nationale Partijcongres plaats, waarop de partijtop voor de komende vijf jaar wordt samengesteld. Ook in aanloop naar de vorige twee partijcongressen, waarop Xi zijn positie verder verstevigde, werd de anticorruptiecampagne geïntensiveerd.
Die verscherpte aanpak dient volgens hem twee doelen. Enerzijds zet die lokale overheden onder druk om centrale beleidsprioriteiten sneller uit te voeren, anderzijds biedt de campagne de mogelijkheid om loyale bestuurders te belonen met promoties.
Waar partijfunctionarissen vroeger vooral werden afgerekend op economische prestaties, zijn onder Xi politieke loyaliteit en het nauwgezet uitvoeren van opdrachten uit Peking steeds belangrijker geworden. Of dat op de lange termijn goed is voor het volk, datgene waar de partij en het leiderschap hun bestaan aan ontlenen, is de vraag.
Autocratisch communisme bestaat niet.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:36 schreef Firuze60 het volgende:
Als er maar twee keuzes zijn, kapitalistisch democratisch of communistisch autocratisch zou ik kiezen voor het eerste.
hahaquote:Op zondag 5 juli 2026 18:39 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Nee, communisme is altijd autocratisch.
Communisme is staatsloos, geldloos en klasseloos. Dat is inherent niet compatibel met een autocratie, want klasseloos betekent ook geen regerende klasse.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:39 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Nee, communisme is altijd autocratisch.
Knap. Drie onzinbeweringen in één zin.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:40 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Communisme is staatsloos, geldloos en klasseloos.
Gewoon consistent naar Marxistische theorie.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:45 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Knap. Drie onzinbeweringen in één zin.
Al had Kirk nog enig retorisch talent.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:48 schreef Tengano het volgende:
@:Mikeytt is een beetje de Charlie Kirk van China.
China is een meritocratie.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:45 schreef Firuze60 het volgende:
De CPC is onder de huidige leider Xi Jinping nog steeds onbetwist de autocratische leidinggevende macht in geheel China.
Ook als je aan zelbevlekking doet, protip: nooit in de vlek wrijven.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:47 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Gewoon consistent naar Marxistische theorie.
Meer de Hamza.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:48 schreef Tengano het volgende:
@:Mikeytt is een beetje de Charlie Kirk van China.
Ja, elkaar beloeren of je over de schreef gaat, heerlijke maatschappij.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:49 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
China is een meritocratie.
Ook Xi Jinping is ondergeschikt aan het politburo.
Corruptie wordt daar wel aangepakt inderdaad.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:53 schreef Firuze60 het volgende:
[..]
Ja, elkaar beloeren of je over de schreef gaat, heerlijke maatschappij.
quote:Op zondag 5 juli 2026 18:53 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Corruptie wordt daar wel aangepakt inderdaad.
Met deze denkwijze mag je de Nederland ook nooit toejuichen, want er zijn een hoop verschrikkingen in de geschiedenis.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:50 schreef thedeedster het volgende:
Juichen om een organisatie die tot vele miljoenen doden heeft geleidt.![]()
Hier laat ik het bij.
Dat is keer op keer gebleken in de geschiedenis, ja, en met name dat staatsloze onderdeel.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:40 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Communisme is staatsloos, geldloos en klasseloos.
Nee, want een communistische staat heeft nooit bestaan. Wel socialistische staten die het communisme nastreven.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:55 schreef Kriegel het volgende:
[..]
Dat is keer op keer gebleken in de geschiedenis, ja.
Binnen 20 jaar 900 miljoen mensen uit de armoede halen is niet klote.quote:
Leeuwendeel zit er nog inquote:Op zondag 5 juli 2026 18:57 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Binnen 20 jaar 900 miljoen mensen uit de armoede halen is niet klote.
Infantino gaat hier op stage.quote:
Ik open dan ook elke dag dergelijke posts.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:55 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Met deze denkwijze mag je de Nederland ook nooit toejuichen, want er zijn een hoop verschrikkingen in de geschiedenis.
Dat is knap, de hele wereldbevolking is dat.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:57 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Binnen 20 jaar 900 miljoen mensen uit de armoede halen is niet klote.
Oh ja, dat excuus weer. Als het nooit een keer lukt om een fatsoenlijk werkende communistische samenleving op te bouwen en steeds weer eindigt in een stel paranoïde, autocratische machtswellustelingen die voor de rest bepalen dat ze niks mogen hebben, is het wellicht niet zo'n goed idee als dat het op papier allemaal lijkt.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:56 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Nee, want een communistische staat heeft nooit bestaan. Wel socialistische staten die het communisme nastreven.
Iets waar Tsjang Kai-sjek al een aardig eind mee op weg was (en op Taiwan nog eens beter herhaald heeft toen hij niet meer gehinderd werd door Japan, lokale warlords, de CCP en westerse machtsspelletjes) voordat Mao even besloot het land in decennia van bittere honger te storten.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:57 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Binnen 20 jaar 900 miljoen mensen uit de armoede halen is niet klote.
Nee hoor. China heeft tegen 2020 armoede in het land ten einde gebracht, en daarmee de wereldwijde armoede met 75% laten dalen.quote:
Nee joh, leeuwendeel is straatarmquote:Op zondag 5 juli 2026 19:04 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Nee hoor. China heeft tegen 2020 armoede in het land ten einde gebracht, en daarmee de wereldwijde armoede met 75% laten dalen.
Bron?quote:
Nee natuurlijk nietquote:
Volgens wie lukt het nooit?quote:Op zondag 5 juli 2026 19:04 schreef Kriegel het volgende:
Oh ja, dat excuus weer. Als het nooit een keer lukt om een fatsoenlijk werkende communistische samenleving op te bouwen en steeds weer eindigt in een stel paranoïde, autocratische machtswellustelingen die voor de rest bepalen dat ze niks mogen hebben, is het wellicht niet zo'n goed idee als dat het op papier allemaal lijkt.
quote:Op zondag 5 juli 2026 19:04 schreef Kriegel het volgende:
Iets waar Tsjang Kai-sjek al een aardig eind mee op weg was (en op Taiwan nog eens beter herhaald heeft toen hij niet meer gehinderd werd door Japan, lokale warlords, de CCP en westerse machtsspelletjes) voordat Mao even besloot het land in decennia van bittere honger te storten.
Jij denkt dat Chinese politici moeilijke vraagstukken niet ontwijken? Jij denkt dat er weinig corruptie is, en dat de vergrijzing niet razendsnel zal toeslaan?quote:Op zondag 5 juli 2026 19:08 schreef TigerXtrm het volgende:
Toch kan je zeggen wat je wil, China krijgt wel shit done. Als China iets gedaan wil krijgen dan doen ze het gewoon, zonder gemaar. Hier in het westen moet eerst het mega trage democratische process in gang gezet worden, moeten er 1001 vergaderingen over worden gehouden op 1 miljoen verschillende lagen van overheid. Moet iedereen z'n plasje erover doen, mag elke burger protest indienden, en als er ergens een punt verkeerd staat in een document dan begint alles weer opnieuw. Politici ontwijken moeilijke vraagstukken uit angst voor politieke zelfmoord en schuiven de lastige zaken liever 4 jaar vooruit zodat het iemand anders z'n probleem wordt.
Klopt. En veel te veel nadruk op de economie.quote:Op zondag 5 juli 2026 19:08 schreef TigerXtrm het volgende:
Toch kan je zeggen wat je wil, China krijgt wel shit done. Als China iets gedaan wil krijgen dan doen ze het gewoon, zonder gemaar. Hier in het westen moet eerst het mega trage democratische process in gang gezet worden, moeten er 1001 vergaderingen over worden gehouden op 1 miljoen verschillende lagen van overheid. Moet iedereen z'n plasje erover doen, mag elke burger protest indienden, en als er ergens een punt verkeerd staat in een document dan begint alles weer opnieuw. Politici ontwijken moeilijke vraagstukken uit angst voor politieke zelfmoord en schuiven de lastige zaken liever 4 jaar vooruit zodat het iemand anders z'n probleem wordt.
Als China de oplossing mocht leveren voor de migratieproblematiek in Europa dan stond er 10 jaar geleden al een hek rond de hele buitengrens en waren alle verdragen binnen een maand ingetrokken.
Hier een lullig stukje spoor aanleggen duurt inmiddels al 20 jaar. In China bouwen ze 20 kilometer spoor per dagNieuwe krachtcentrale nodig? Bam, staat er binnen een jaar. Nieuwe stad nodig? Bam, stampen we uit de grond. Hier praten we over een nieuwe stad, maarliefst 100.000 woningen (
_! ) en als we echt super efficient werken en veel geluk hebben dan staat ie er ergens in 2050 als alles mega achterhaald is.
Vroeger deden wij dat soort shit ook gewoon man. Zuiderzee die moeilijk doet en mensen doodmaakt? Fuck you, afsluitdijk bouwen en we trekken een hele nieuwe provincie uit het water. Zo doe je dat. Oplossingen. Zo'n groot plan is tegenwoordig ondenkbaar en onwerkbaar omdat elke rasdebiel er maar iets van mag vinden.
Geen enkel systeem is ideaal. Maar des te langer ik in een democratie leef, des te meer ik me begin te beseffen dat ook dat echt een kut systeem is. We krijgen hier al 30 jaar geen zak gedaanquote:Op zondag 5 juli 2026 19:15 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Jij denkt dat Chinese politici moeilijke vraagstukken niet ontwijken? Jij denkt dat er weinig corruptie is, en dat de vergrijzing niet razendsnel zal toeslaan?
Nog los van alle mensenrechtenschendingen en het gebrek aan vrijheid, is China echt niet ideaal.
Onzin uitkramen omdat de feiten confronterend zijn.quote:Op zondag 5 juli 2026 19:19 schreef sp3c het volgende:
Ja is ook makkelijker regeren als je voor lief neemt dat niet iedereen kan eten
Gelukkig mag je hier op een internetforum zeggen dat we in een kut systeem leven.quote:Op zondag 5 juli 2026 19:25 schreef TigerXtrm het volgende:
[..]
Geen enkel systeem is ideaal. Maar des te langer ik in een democratie leef, des te meer ik me begin te beseffen dat ook dat echt een kut systeem is. We krijgen hier al 30 jaar geen zak gedaan
Misschien moet je dat jezelf eens voorhouden. Jij grossiert in onzin.quote:Op zondag 5 juli 2026 19:26 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Onzin uitkramen omdat de feiten confronterend zijn.
Ja als je de armoedegrens aanpast is er geen armoede meer inderdaadquote:Op zondag 5 juli 2026 19:04 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Nee hoor. China heeft tegen 2020 armoede in het land ten einde gebracht, en daarmee de wereldwijde armoede met 75% laten dalen.
Ik weet niet hoe jij denkt dat men in China reageert als iemand op internet lekker tegendraads loopt te trollen, maar ik denk niet dat het zo positief is als jij hier voorspiegelt. TS mag blij zijn dat hij hier woont, dat soort fratsen in China hadden hem een enkeltje interneringskamp opgeleverd.quote:
Ik zie geen feiten dus ze confronteren me nergens meequote:Op zondag 5 juli 2026 19:26 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Onzin uitkramen omdat de feiten confronterend zijn.
Toegegeven, na de invasie van Mantsjoerije ging het inderdaad niet bepaald goed, maar in de jaren daarvoor en zeker voor de beurskrach zat een net verenigd China flink in de lift, en werd er een enorme moderniseringsslag gemaakt en veel aan diplomatie gedaan. Mits de uiteindelijke hyperinflatie weer onder controle werd gebracht had ik het wel goed zien komen.quote:Op zondag 5 juli 2026 19:14 schreef Mikeytt het volgende:
[..]![]()
Toenmalig China was extreem arm, en onder Chiang Kai Shek ging de economie alleen maar nog meer naar de klote.
Sterker nog, ik denk dat op elk ander willekeurig forum TS al lang gebanned zou zijn.quote:Op zondag 5 juli 2026 19:45 schreef timmmmm het volgende:
[..]
Ik weet niet hoe jij denkt dat men in China reageert als iemand op internet lekker tegendraads loopt te trollen, maar ik denk niet dat het zo positief is als jij hier voorspiegelt. TS mag blij zijn dat hij hier woont, dat soort fratsen in China hadden hem een enkeltje interneringskamp opgeleverd.
Nee, dat denk ik dan weer niet, genoeg fora waar TS met zijn maoistische denkbeelden terecht kan, het is alleen raar, hoe kan iemand China verafgoden waarvan het regime elke individuele of andersdenkende mens zowat figuurlijk de kop afsnijdt.quote:Op zondag 5 juli 2026 20:03 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Sterker nog, ik denk dat op elk ander willekeurig forum TS al lang gebanned zou zijn.
Hij is wat dik ja.quote:Op zondag 5 juli 2026 18:34 schreef Hyaenidae het volgende:
Die kop met dat glas wijn LOL, lijkt wel een kruising tussen een Chinees en een pad.
Het standaardfilmpje van een student die tanks stopt bij het *verlaten* van de square...quote:Op zondag 5 juli 2026 20:18 schreef Hiddendoe het volgende:
Een land dat zijn eigen studenten op een bijzonder gewelddadige en wrede manier neerslaat, heeft geen reden en al helemaal het recht niet om iets te vieren.
Bekijk deze YouTube-video
Het ziet er niet bepaald naar uit dat die burger de militairen wil bedanken.quote:Op zondag 5 juli 2026 21:26 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Het standaardfilmpje van een student die tanks stopt bij het *verlaten* van de square...
Bron?quote:In de VS waren de tanks over hem heen gereden. In China zijn ze beschaafder.
Klopt. Hij wilde ze het plein niet laten verlaten. Als je naar de achtegrond kijkt, zie je duidelijk dat de tanks wegreden. En een medestudent escort hem uit de weg.quote:Op zondag 5 juli 2026 21:36 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Het ziet er niet bepaald naar uit dat die burger de militairen wil bedanken.
[..]
Bekijk deze YouTube-videoquote:Bron?
De man is onbekend, we weten niet wat zijn motieven zijn.quote:Op zondag 5 juli 2026 21:40 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Klopt. Hij wilde ze het plein niet laten verlaten.
Je ziet enkele personen die hem escorteren. Het is onbekend wie het zijn.quote:Als je naar de achtegrond kijkt, zie je duidelijk dat de tanks wegreden. En een medestudent escort hem uit de weg.
Niet waar. De culturele revolutie was ook een situatie met veel onrust.quote:China had nog nooit een dergelijke situatie gehad
Er was natuurlijk wel politie. Dat is iets anders dan het leger dat gestuurd is.quote:en had geen "riot police" zoals in andere landen.
Het alternatief was om te luisteren naar de demonstranten en het land vrijer en democratischer te maken.quote:Ze moesten dus wel de middelen gebruiken die ze hadden.
Dit is het verdraaien van de werkelijkheid. De studenten waren veel vreedzamer dan het leger dat met scherp schoot.quote:Was zo goed mogelijk afgehandeld met de middelen die ze hadden om zeer gewelddadige demonstranten te stoppen.
Mooie whataboutism. Die zelfs niet eens klopt, want je laat een auto zien, terwijl je het eerst nog over een tank had.quote:De militairen waren vredig en hebben geen geweld tegen de student in kwestie gebruikt. In de VS rijden ze nog met regelmaat tegen demonstranten aan.
[..]
Bekijk deze YouTube-video
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |