Ik ben zeker geen groot fan van deze schrijfster maar dit is correct (en de VVD zit in dat complot).quote:*Nieuwsbrief Macht & Dreiging mei 2026*
Bezorgde burger of ecosysteem van extremisme?
‘Ouders die zich verzetten tegen ‘genderideologie’, boeren die met tractoren over de snelweg rijden, gewelddadige protesten tegen de komst van een AZC: het lijken losstaande erupties van maatschappelijke onrust waaraan we de laatste jaren gewend zijn geraakt. Ze worden verkocht onder de noemer ‘bezorgde burgers’, een term die inmiddels als een morele slaappil werkt.
Schouders ophalen en doorslenteren, graag – hier worden slechts omvolkingstheorieën, complotten en ander racistisch, antidemocratisch gedachtegoed mainstream gemaakt. Want dát is wat er gebeurt: onder die zogenaamde incidenten ligt een bloeiend ecosysteem dat rechtsextremistisch gedachtegoed verspreidt en normaliseert. Dat ecosysteem leunt op (ten minste) drie ankerpunten: extremistische groeperingen, online influencers en politici. Alledrie hebben ze hun eigen functie in het proces. Radicale netwerken produceren de ideologische frames, influencers vormen de ‘witwas-straat’ die de extreme ideologieën van alledaagse emoties voorzien, en politici vertalen dat naar electoraal kapitaal en het ondermijnen van democratische instituties.
Dit fenomeen speelt al jaren en heeft radicaal-rechtse partijen tastbare winst opgeleverd, én de rest van het politieke speelveld naar rechts getrokken. In Eigen welzijn eerst (2022) beschreef ik hoe tijdens de coronapandemie Alt-right-gedachtegoed uit Amerika een kruisbestuiving aanging met wellness-influencers, die deze complotten en omvolkingstheorieën in verzachte vorm onder hun volgers verspreidden, waardoor radicaal-rechtse partijen hun achterban zagen groeien met nieuwe doelgroepen.
Voor een reconstructie van het programma Medialogica (2023) maakte ik een soortgelijke analyse over de ophef die ontstond over de Week van de Lentekriebels, een basisschoolprogramma over seksuele voorlichting dat al sinds 2005 bestaat. Een haatcampagne tegen de zogenaamde seksualisering van kinderen (‘kleuters leren hoe ze moeten pijpen’) werd aangejaagd door conservatief-christelijke organisaties, opgepikt door influencers en ‘bezorgde ouders’, waarna politici en media ermee aan de haal gingen. Dezelfde patronen zijn bij veel meer ‘incidenten’ te identificeren: van de stikstofacties, de bestorming van het Capitool tot het meest recente voorbeeld, de protesten tegen AZC’s.
Burgers en media hebben ook een taak: de focus moet weg van de rellen en de poppetjes op straat, naar het ecosysteem erachter, dat zich steeds weidser vertakt en op allerlei plaatsen opbloeit. Radicaal- en extreemrechts gedachtegoed stroomt inmiddels als een kabbelende bergbeek door alle lagen van de middenklasse.
[…]
De term ‘bezorgde burger’ zou wat mij betreft niet meer mogen worden gebruikt in deze context; die verbloemt de ernst, omvang en locatie van het probleem.’
https://substack.com/@roxanevaniperen/note/c-259378272?r=7pj3oa
De AIVD geeft het zelfs aan. Goed om te zien dat je je masker niet meer verbergt. Levensgevaarlijk.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 12:15 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Veel woorden om te zeggen dat Carel Brendel regelmatig aan desinformatie doet. Niet altijd, wel heel vaak.
De AIVD schrijft niks over de 'Palestijnse Gemeenschap Nederland'. Ze schrijven niet wat Brendel schrijft. Desinformatie dus.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:08 schreef DobbyDobby het volgende:
[..]
De AIVD geeft het zelfs aan. Goed om te zien dat je je masker niet meer verbergt. Levensgevaarlijk.
Ik kan je af en toe echt niet volgen Klop. Kom je zelf met een bron, ga je diezelfde bron vervolgens volledig neersabelen.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 12:41 schreef Klopkoek het volgende:
Echt liberaal deze slopers van mensenrechten en burgerrechten! Zelfs klassieke rechten zijn niet veilig en worden door Koch afhankelijk gemaakt van portemonnee en etniciteit.
Ik gebruikte deze bron omdat dan niet "ja maar linkse propaganda" kan worden gezegd. Zelfs deze rechtse niet-liberale propaganda geeft aan dat rechts geweld veel vaker plaats vindt.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:13 schreef nostra het volgende:
[..]
Ik kan je af en toe echt niet volgen Klop. Kom je zelf met een bron, ga je diezelfde bron vervolgens volledig neersabelen.
Nee, het concept van een geheime dienst is wel een beetje dat ze geen full disclosure geven. Een béétje lezer weet zelfs uit het openbare verslag nog wel te herleiden over wie ze het hebben.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:13 schreef Klopkoek het volgende:
De AIVD schrijft niks over de 'Palestijnse Gemeenschap Nederland'.
Er staat niks in dat herleid kan worden naar Palestijnse Gemeenschap Nederland.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:16 schreef nostra het volgende:
[..]
Nee, het concept van een geheime dienst is wel een beetje dat ze geen full disclosure geven. Een béétje lezer weet zelfs uit het openbare verslag nog wel te herleiden over wie ze het hebben.
Nee, ze schrijven bewust geen namen op. Van geen enkele groep. Dat maakt een educated guess niet zo heel moeilijk, of er moet één of ander spannend, ondergronds, volledig onzichtbaar spooknetwerk bestaan.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:19 schreef Klopkoek het volgende:
Er staat niks in dat herleid kan worden naar Palestijnse Gemeenschap Nederland.
Joh.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:19 schreef Klopkoek het volgende:
Ik zou zelfs niet willen uitsluiten dat de onder de minister vallende AIVD bepaalde dingen erin zit of eruit laat.
Het is niet logisch en voor de hand liggend dat de mainstream algemene organisatie en voorheen officieel gespreksorgaan een Hamas frontorganisatie zou zijn (dan eerder van Fatah of PLO). Dat zou dan veel meer aan de randen moeten zitten.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:22 schreef nostra het volgende:
[..]
Nee, ze schrijven bewust geen namen op. Van geen enkele groep. Dat maakt een educated guess niet zo heel moeilijk, of er moet één of ander spannend, ondergronds, volledig onzichtbaar spooknetwerk bestaan.
Hier komen we weer bij wat ik vaker heb gezegd: het gaat jullie types helemaal niet om de waarheid.quote:
Nee, zijzelf niet; het probleem dat de AIVD schetst is dat die radicale, "handjevol" mensen, organisatie, zich inbedt in, verenigt met en betrokken is bij 'bredere organisaties die demonstraties organiseren'. Die verwevenheid nu juist net het probleem, niet tien gekkies.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:24 schreef Klopkoek het volgende:
Het is niet logisch en voor de hand liggend dat de mainstream algemene organisatie en voorheen officieel gespreksorgaan een Hamas frontorganisatie zou zijn (dan eerder van Fatah of PLO). Dat zou dan veel meer aan de randen moeten zitten.
Nee, wat ik doe is stellen dat het volstrekt logisch is dat de AIVD bewust dingen achterhoudt en in mindere mate bewust propaganda zou kunnen verspreiden, omdat dat pure randvoorwaarden zijn voor het efficiënt functioneren van een veiligheidsdienst zijn.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:28 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Hier komen we weer bij wat ik vaker heb gezegd: het gaat jullie types helemaal niet om de waarheid.
De waarheid wordt louter instrumenteel in gezet en is kneedbaar, een politiek machtswapen voor extractie en exploitatie belangen. Zo ook hier. Dat is wat jij nu doet.
Precies dit proces is iig heel duidelijk en openlijk bij het CIDI aan de gang (oprichter Ronny Naftaniel was van de PvdA hè?). De laatste pakweg tien jaar.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:31 schreef nostra het volgende:
[..]
Nee, zijzelf niet; het probleem dat de AIVD schetst is dat die radicale, "handjevol" mensen, organisatie, zich inbedt in, verenigt met en betrokken is bij 'bredere organisaties die demonstraties organiseren'. Die verwevenheid nu juist net het probleem, niet tien gekkies.
Er wordt weer eens gefocust op een detail en niet op de bredere conclusie dat "links" aan activisme doet, niet aan ontwrichting. In tegenstelling tot andere categorieën.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:33 schreef nostra het volgende:
[..]
Nee, wat ik doe is stellen dat het volstrekt logisch is dat de AIVD bewust dingen achterhoudt en in mindere mate bewust propaganda zou kunnen verspreiden, omdat dat pure randvoorwaarden zijn voor het efficiënt functioneren van een veiligheidsdienst zijn.
Dat is wel apart want die motie lijkt me op het eerste gezicht niet zo vreemd.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:51 schreef PieterDeRijcke het volgende:
D66..wat doe je toch? Wat kunnen we nog verwachten van deze partij?
[ x ]
Zelfs de CU stemt voor.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:57 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Dat is wel apart want die motie lijkt me op het eerste gezicht niet zo vreemd.
Dat is een oversimplicatie van wat er in het rapport staat. Het één kan ook naast het ander bestaan en de dreiging (voor de samenleving) bestaat uit meer dan alleen directe ontwrichting. Dat is allemaal ook vrij breed en gebalanceerd uitgemeten in de media.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:43 schreef Klopkoek het volgende:
Er wordt weer eens gefocust op een detail en niet op de bredere conclusie dat "links" aan activisme doet, niet aan ontwrichting. In tegenstelling tot andere categorieën.
Zelfs een van de fanatiekste voorstanders van genocide op de Palestijnen stemt voor een anti-Palestijnen motie? Wat een schok.quote:
Ah ja. "Media" zoals WNL, AvroTros, EW, Telegraaf, SBS6, Jeroen Pauw, BNR enzovoorts. Het is goed met je.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 14:03 schreef nostra het volgende:
Dat is allemaal ook vrij breed en gebalanceerd uitgemeten in de media.
De conclusie heb ikzelf hierboven geplaatst en letterlijk geciteerd. Dat is de AIVD conclusie. Je praat daar maar omheen. Omdat jijzelf aan de kant van uiterst rechts staat, van de Cato en MAGA agenda. Lekker pacteren met FvD en JA21.quote:Dat is een oversimplicatie van wat er in het rapport staat.
Wat je linkt is letterlijk het veel breder getrokken en genuanceerdere beeld dan sec "extreem-links is geen bedreiging, zijn maar activisten". Het is veel eerder een samenvatting van wat de concrete effecten van een polariserende samenleving in een geopolitiek giftig Umfeld zijn. Vooral de variëteit van dreigingen en het veelvoud aan hoeken van waaruit die dreigingen komen.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 14:07 schreef Klopkoek het volgende:
De conclusie heb ikzelf hierboven geplaatst en letterlijk geciteerd. Dat is de AIVD conclusie.
Het hele ding is dat jullie kliek links überhaupt harder wil aanpakken dan (uiterst) rechts. Dus daar focussen we op en houden we strakker in de gaten.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 14:03 schreef nostra het volgende:
[..]
Dat is een oversimplicatie van wat er in het rapport staat. Het één kan ook naast het ander bestaan en de dreiging (voor de samenleving) bestaat uit meer dan alleen directe ontwrichting. Dat is allemaal ook vrij breed en gebalanceerd uitgemeten in de media.
Maar je neemt weer een andere afslag: het idee is dat de AIVD natuurlijk niet blootgeeft hoeveel aanslagen hij heeft verijdeld, op welke manier, wie ze in de gaten houden, waar de zwakke plekken liggen enzovoorts.
Waar is de CU toch mee bezig zegquote:Op zaterdag 16 mei 2026 13:51 schreef PieterDeRijcke het volgende:
D66..wat doe je toch? Wat kunnen we nog verwachten van deze partij?
[ x ]
Het is geen anti Palestijnen motie.quote:Op zaterdag 16 mei 2026 14:04 schreef VoMy het volgende:
[..]
Zelfs een van de fanatiekste voorstanders van genocide op de Palestijnen stemt voor een anti-Palestijnen motie? Wat een schok.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |