Hoezo is dit een minder populaire opinie, de meeste mensen vinden hem briljant. Trump is niet voor niets door de meerderheid verkozen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 00:19 schreef Helenattenek het volgende:
Ik heb een minder populaire opinie:
Trump is een briljante kerel
Briljante mensen krijgen helaas weerstand van 98+% van de mensheid.
Veel van zijn acties zijn te confronterend voor het grote publiek. Sommige van zijn plannen mislukte wegens onvoorziene problemen (massa ontslag ambtenaren). En dat bijt hem in de benen.
Hieruit volgt dus dat alle presidenten van Amerika vóór Trump ook briljant waren.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 01:01 schreef Hyaenidae het volgende:
[..]
Hoezo is dit een minder populaire opinie, de meeste mensen vinden hem briljant. Trump is niet voor niets door de meerderheid verkozen.
En bij de volgende Democrat president alle Trump rechters ontslaan en de Supreme Court uitbreiden met alleen maar Dem picks. Dan is de bananenrepubliek compleet.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 00:47 schreef epicbeardman het volgende:
Goedzo, nu de rechters die door de Trump hatende Presidenten geinstalleerd zijn ontslaan, en dat zijn er nog heel wat.
Die van Bush era
Die van Obama era
Die van Biden era
Allemaal eruit wippen.
Meerderheid? Hij had 48,34% van de stemmen. Dat is minder dan 50%.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 01:01 schreef Hyaenidae het volgende:
[..]
Hoezo is dit een minder populaire opinie, de meeste mensen vinden hem briljant. Trump is niet voor niets door de meerderheid verkozen.
Nee, Harris had 48,34%, Trump had 49.81%. Ook net geen meerderheid, trouwens.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:09 schreef Jaeger85 het volgende:
[..]
Meerderheid? Hij had 48,34% van de stemmen. Dat is minder dan 50%.
De meerderheid op 0,2% na dan. Alsnog superveel mensen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:15 schreef Arcee het volgende:
[..]
Nee, Harris had 48,34%, Trump had 49.81%. Ook net geen meerderheid, trouwens.
Als je de kaart bekijkt waar de stemmen vandaan komen is 90% Republikeins en de steden democratisch, beetje Amsterdam die Nederland regeert, althans probeertquote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:19 schreef Hyaenidae het volgende:
[..]
De meerderheid op 0,2% na dan. Alsnog superveel mensen.
Ja,maar Harris had wel een heel blik aan bekende zangers/acteurs opengetrokken voor haar campagnequote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:09 schreef Jaeger85 het volgende:
[..]
Meerderheid? Hij had 48,34% van de stemmen. Dat is minder dan 50%.
Er wonen nu eenmaal VEEL meer mensen in de steden.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:23 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Als je de kaart bekijkt waar de stemmen vandaan komen is 90% Republikeins en de steden democratisch, beetje Amsterdam die Nederland regeert, althans probeert
Duidelijk, maar blijkbaar als je in een grote stad woont stem je op democraten en vaak rijke linkse mensje die net doen alsof ze snappen waar het probleem zit maar ondertussen nog rijker worden. Heb toch iets meer met de mensen die hard werken en de economie draaiende houden en geen tijd hebben om snelwegen te blokkerenquote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:33 schreef Jaeger85 het volgende:
[..]
Er wonen nu eenmaal VEEL meer mensen in de steden.
Niet bepaald.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:50 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Duidelijk, maar blijkbaar als je in een grote stad woont stem je op democraten en vaak rijke linkse mensje die net doen alsof ze snappen waar het probleem zit maar ondertussen nog rijker worden. Heb toch iets meer met de mensen die hard werken en de economie draaiende houden en geen tijd hebben om snelwegen te blokkeren
Ze had ook veel meer geld ter beschikking en eindigde de campagne met een dikke schuld wat vrij normaal is voor democraten.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:23 schreef tesssssssss het volgende:
[..]
Ja,maar Harris had wel een heel blik aan bekende zangers/acteurs opengetrokken voor haar campagne
https://www.rollingstone.(...)3/cher-7-1235148011/
...en Oprah Winfrey.
Dan wint ze nog niet, dat is wel erg.
Ja, ongekend dat Trump zelfs de popular vote won.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:19 schreef Hyaenidae het volgende:
[..]
De meerderheid op 0,2% na dan. Alsnog superveel mensen.
Ben benieuwd of @MoreDakka nu eindelijk overstag is op dit punt.quote:Op vrijdag 27 juni 2025 22:00 schreef Mikeytt het volgende:
Mensen die nog ontkennen dat de VS een fascistische staat is, hebben echt een bord voor hun kop.
Nee hoor, dat is het niet en dat heeft niet te maken met een bord voor je kop hebben maar met de realiteit. De enige mensen die namelijk wél denken dat de VS een facistische staat zou zijn betreft linkse en progressieve mensen die per definitie al een enorme hekel aan Trump en de Republikeinen hebben en ook het woord 'facisme' nogal eens misbruiken.quote:Op vrijdag 27 juni 2025 22:00 schreef Mikeytt het volgende:
Mensen die nog ontkennen dat de VS een fascistische staat is, hebben echt een bord voor hun kop.
Opmerkelijk genoeg vindt men dit in dezelfde contreien waar men jammer over 'fascisme' ineens weer een erg goed idee.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 08:49 schreef franske19 het volgende:
Hier zijn ongekozen rechters de baas. Niet echt een betere situatie.
Grappig dat je inhoudelijk niet uitlegd waarom de VS geendictuur aan het worden is, wat door deze uitspraak zijn er nu heel dichtbij.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 08:53 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Nee hoor, dat is het niet en dat heeft niet te maken met een bord voor je kop hebben maar met de realiteit. De enige mensen die namelijk wél denken dat de VS een facistische staat zou zijn betreft linkse en progressieve mensen die per definitie al een enorme hekel aan Trump en de Republikeinen hebben en ook het woord 'facisme' nogal eens misbruiken.
Zo zou Wilders een fascist zijn, Orban, Le Pen, zelfs Yesilgoz is in die kringen al eens zo genoemd. Elke enigszins rechts en conservatieve politicus krijgt dat label toegeworpen, waarmee het de daadwerkelijke betekenis allang heeft verloren.
[..]
Opmerkelijk genoeg vindt men dit in dezelfde contreien waar men jammer over 'fascisme' ineens weer een erg goed idee.
quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:04 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Grappig dat je inhoudelijk niet uitlegd waarom de VS geendictuur aan het worden is, wat door deze uitspraak zijn er nu heel dichtbij.
In de logica van de uitspraken: Kan de president de grondwet negeren, tot hij het voor de hoge raad ligt. Nu heeft Trump dit decreet geschreven voor het geboorterecht, iets waar conservatieven op tegen zijn, dus is alles goed..... maar hij kan nu dus elke wet negeren.
Maar het probleem is nu ook dat je gaat krijgen dat een amerikaans staatsburger geboren in een blauwe staat (want de uitspraak is dat federale rechters alleen recht spreken op staatsniveau), niet herkent hoeft te wordt in een rode staat.
Die bewijslast ligt dan ook niet bij mij, die ligt bij degenen die beweren dat er in de VS wél sprake van fascisme zou zijn.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:04 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Grappig dat je inhoudelijk niet uitlegd waarom de VS geendictuur aan het worden is, wat door deze uitspraak zijn er nu heel dichtbij.
In de logica van de uitspraken: Kan de president de grondwet negeren, tot hij het voor de hoge raad ligt. Nu heeft Trump dit decreet geschreven voor het geboorterecht, iets waar conservatieven op tegen zijn, dus is alles goed..... maar hij kan nu dus elke weet negeren.
Maar het probleem is nu ook dat je gaat krijgen dat een amerikaans staatsburger geboren in een blauwe staat (want de uitspraak is dat federale rechters alleen recht spreken op staatsniveau), niet herkent hoeft te worden in een rode staat.
Als je dit concludeert op basis van een gerechtelijke uitspraak, dan mag je ook wel even wat meer onderbouwen. Want dan ga je er kennelijk vanuit dat de rechters geen recht gesproken hebben.quote:Op vrijdag 27 juni 2025 22:00 schreef Mikeytt het volgende:
Mensen die nog ontkennen dat de VS een fascistische staat is, hebben echt een bord voor hun kop.
Er is een procedure voor het wijzigen van de grondwet in de VS. Via de procedure zijn al die amendments aangenomen zoals de tweede en 14e amendments.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:11 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Als je dit concludeert op basis van een gerechtelijke uitspraak, dan mag je ook wel even wat meer onderbouwen. Want dan ga je er kennelijk vanuit dat de rechters geen recht gesproken hebben.
Nou, onderbouw…
Niet alle rechters hebben dezelfde macht. En daar gaat het mis. Sommigen lijken te denken dat een lokale rechter in Ohio de macht zou moeten hebben om een beslissing van de president aan te vechten, zo werkt het dus niet. En de bemoeienis van rechters die dat tóch proberen, heeft bij beide partijen tot frustratie weten te leiden. Zie ook:quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:32 schreef Hugo862 het volgende:
[..]
Er is een procedure voor het wijzigen van de grondwet in de VS. Via de procedure zijn al die amendments aangenomen zoals de tweede en 14e amendments.
Het aanpassen van de grondwet loopt via het congres. Die moet zowel in het house of representatives als senate met twee derde meerderheid worden aangenomen.
Echter probeert president Trump de grondwet te wijzigen via een presidentieel decreet. Daar komt dus geen stemming van de volksvertegenwoordiging aan te pas.
Uiteraard is dit een schending van de Amerikaanse rechtsstaat en totale minachting van de democratie. Het dus niet meer dan terecht dat er hiervoor naar de rechter wordt gestapt.
Echter steekt de hoge raad daar nu dus min of meer een stokje voor door er voor te zorgen dat federale rechters geen uitspraak meer mogen doen over landelijk beleid.
Dus om het even kort samen te vatten:
* De volksvertegenwoordiging wordt buiten spel gezet.
* De wettelijke procedure voor het aanpassen van de grondwet wordt omzeild.
* De mogelijkheid om als burger en staat dit via de legale route aan te vechten wordt ingeperkt.
Ik weet niet hoe je dit anders kan imschrijven als een paar mooie stappen richting de centralisatie van alle macht bij 1 persoon.
Een democratie wil ook zeggen dat je accepteert wat er wordt besloten door een democratisch verkozen president. Daar ging het nogal eens mis zodra Trump in het Witte Huis zit, want dan werden allerlei lokale rechters (vooral in Democratische staten) ineens heel erg actief in hun pogingen beleid aan te vechten. Daarnaast staat het Hooggerechtshof natuurlijk boven alle lokale rechters, en dat zij dit beslissen laat dus zien dat het systeem uitstekend functioneert.quote:The Supreme Court’s 6-3 ruling could have far-reaching consequences for Trump’s second term, even if his birthright citizenship order is never enforced. That’s because it will limit the power of courts to strike down other policies in the future.
Presidents of both parties have complained about nationwide injunctions for years and Trump has noted, correctly, that there have been far more issued against him than presidents in the past. Lower courts, for instance, have used the orders to temporarily block his efforts to deport migrants under the Alien Enemies Act and prohibit transgender service members in the military.
Bron
Het Amerikaanse rechtssysteem is kapot, en het systeem an sich is uniek onder democratieën. Ze hebben een common law systeem die de nadruk meer legt op rechterlijke interpretatie dan wetgeving.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:11 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Als je dit concludeert op basis van een gerechtelijke uitspraak, dan mag je ook wel even wat meer onderbouwen. Want dan ga je er kennelijk vanuit dat de rechters geen recht gesproken hebben.
Nou, onderbouw…
Haha, nationalisme en xenofobie. Die mag je even onderbouwen ..quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:47 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Het Amerikaanse rechtssysteem is kapot, en het systeem an sich is uniek onder democratieën. Ze hebben een common law systeem die de nadruk meer legt op rechterlijke interpretatie dan wetgeving.
Dan met sterk gepolitiseerde benoemingen van rechters in de VS. In de praktijk worden die benoemd op basis van hun ideologische overtuigingen... daardoor zitten ze vaak in het kamp an de president die deze benoemd heeft.
Combineer dat met het rechtssysteem en je ziet enorme partijdigheid in de uitspraken door het systeem van rechterlijke interpretatie. Zo zie je dat de rechters benoemd door de conservatieven en de rechters benoemd door de democraten vrijwel altijd precies op ideologie gesplitst zijn in grote rechterlijke uitspraken van het hooggerechtshof.
Dat zie je in zaken oer abrtus, wapenbezit, kiesrecht, presidentiële macht....
En nu met de forse inperking van de rechterlijke macht, en het enorm instabiele systeem van presidentiële decreten die tot het uiterste worden uitgerekt door de president, kun je prima spreken van een volle fascistische staat. Ze voldoen inmiddels aan alle kernwaarden.
> enorm uitgerekte macht van 1 man, o.a. door inperking van de trias politica
> praktisch politieke controle van de rechterlijke macht
> Het hele idee van checks en balances wordt aan de zijkant gezet. Het democratisch verkozen huis van afgevaardigden en het congres worden door de president op elke mogelijkheid opzij gezet.
> nationalisme en xenofobie
> militarisering van de samenleiing
> Constante gedreig van Trump als politiek drukmiddel
De vraag of Amerika anno 2025 een fascistische staat is, is net zo makkelijk te beantwoorden als de vraag of je nat wordt als je in het water springt. Ja.
- Hij laat personen zonder proces in een cel (in het buitenland) gooienquote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:09 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Die bewijslast ligt dan ook niet bij mij, die ligt bij degenen die beweren dat er in de VS wél sprake van fascisme zou zijn.
De realiteit is dat de VS nog altijd een democratie is en Trump de democratisch verkozen de president. En deze functie heeft altijd al een grote macht gehad in de VS, daar is nu niets nieuws aan.
Het enige verschil is dat er nu iemand aan de macht is die velen enorm haten en daarom jammert men over die macht. Maar als dit een politicus was waar men zich wél in zou kunnen vinden, was het ineens geen probleem meer. Dan heeft het dus ook niets met die macht te maken, slechts met de politieke kleur.
Zozo, pas in de 2e zin het woord links.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 08:53 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Nee hoor, dat is het niet en dat heeft niet te maken met een bord voor je kop hebben maar met de realiteit. De enige mensen die namelijk wél denken dat de VS een facistische staat zou zijn betreft linkse en progressieve mensen die per definitie al een enorme hekel aan Trump en de Republikeinen hebben en ook het woord 'facisme' nogal eens misbruiken.
Zo zou Wilders een fascist zijn, Orban, Le Pen, zelfs Yesilgoz is in die kringen al eens zo genoemd. Elke enigszins rechts en conservatieve politicus krijgt dat label toegeworpen, waarmee het de daadwerkelijke betekenis allang heeft verloren.
[..]
Opmerkelijk genoeg vindt men dit in dezelfde contreien waar men jammer over 'fascisme' ineens weer een erg goed idee.
Je bedoelt dat illegale migranten uit het land worden gezet. Dat doen we hier in Nederland ook.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:55 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
[..]
- Hij laat personen zonder proces in een cel (in het buitenland) gooien
Dit is natuurlijk simpelweg niet waar.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:55 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
[..]
- Er is voor gezorgd dat hij immuun is voor vervolging van ongrondwettelijke besluiten en acties
Een presidentieel decreet is altijd een onderdeel geweest van de mogelijkheden van een Amerikaans president. En lokale rechters hebben de macht niet deze te blokkeren, zo heeft het Hooggerechtshof deze uitspraak ook onderbouwd:quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:55 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
[..]
- Zijn niet democratisch gecontroleerde presidentiele decreten kunnen nu niet meer op de gebruikelijke wijze aangevochten worden door lagere rechtsinstanties
quote:"Federal courts do not exercise general oversight of the Executive Branch; they resolve cases and controversies consistent with the authority Congress has given them," said Justice Amy Coney Barrett, author of the opinion.
"When a court concludes that the Executive Branch has acted unlawfully, the answer is not for the court to exceed its power, too," Barrett said in an opinion joined by the other five conservative justices on the court.
Bron
Correct.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:58 schreef Cruzinats het volgende:
Activistische rechters zijn het grootste gevaar van de hedendaagse democratie, zeker nu het volk populistischer stemt.
Het kan niet zo zijn dat een ongekozen rechter het laatste woord heeft in een democratie.
Denk niet dat je begrijpt hoe het systeem in Amerika werkt en veel dingen die nu gebeuren deed Obama en Clinton ook maar was toen okay. Als we nu bijvoorbeeld linkse mensen aan de macht krijgt zoals nu in NY gebeurd denk je dan echt dat ze democratisch aan het werk gaan, alles wat niet past in hun beeld word tegen gehouden.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:20 schreef Fok-it het volgende:
Toch wel heel bijzonder hoe de usuals dromen van een alleenheerser die door niemand terecht gewezen zal worden. Wat is daar zo aantrekkelijk aan voor jullie?
Maar dat geldt dan toch ook voor de Republikeinen? Want als Trump zoveel mogelijk macht heeft weten te krijgen en hij op een bepaald moment wordt vervangen door een Democraat als president die dan ook een alleenheerser zal zijn, wil ik wel eens horen wat de Republikeinen te mekkeren hebben.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:09 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Die bewijslast ligt dan ook niet bij mij, die ligt bij degenen die beweren dat er in de VS wél sprake van fascisme zou zijn.
De realiteit is dat de VS nog altijd een democratie is en Trump de democratisch verkozen de president. En deze functie heeft altijd al een grote macht gehad in de VS, daar is nu niets nieuws aan.
Het enige verschil is dat er nu iemand aan de macht is die velen enorm haten en daarom jammert men over die macht. Maar als dit een politicus was waar men zich wél in zou kunnen vinden, was het ineens geen probleem meer. Dan heeft het dus ook niets met die macht te maken, slechts met de politieke kleur.
Klopt en even grondwet aanpassen kan dus nietquote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:45 schreef Montagui het volgende:
Ofwel, simpel gezegd, de president bestuurt, of die nou een democraat is of een republikein.
Wat hij/zij onderneemt zal altijd tegen het zere been zijn van degenen die niet op hem/haar gestemd hebben.
Fophef.
Er is geen alleenheerser nu en nooit geweest, is China nietquote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:47 schreef Hiddendoe het volgende:
[..]
Maar dat geldt dan toch ook voor de Republikeinen? Want als Trump zoveel mogelijk macht heeft weten te krijgen en hij op een bepaald moment wordt vervangen door een Democraat als president die dan ook een alleenheerser zal zijn, wil ik wel eens horen wat de Republikeinen te mekkeren hebben.
Wat we nodig hebben is rechtspraak door het volluk! Wat weten rechters nou van rechtspraak!?! Gezond volksverstand moeten we hebben!quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:20 schreef Fok-it het volgende:
Toch wel heel bijzonder hoe de usuals dromen van een alleenheerser die door niemand terecht gewezen zal worden. Wat is daar zo aantrekkelijk aan voor jullie?
Als die er nu zijn dan verliezen democraten nog meer stemmen omdat ze te ver naar links gaan, beetje als GroenLinks/PVDAquote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:42 schreef theunderdog het volgende:
Het enige wat de VS nu nog heeft zijn de midterms.
quote:
Vooralsnog. Totdat ook politieke tegenstanders met discutabel birthright citizenship zo geneutraliseerd kunnen worden.quote:Je bedoelt dat illegale migranten uit het land worden gezet. Dat doen we hier in Nederland ook.
In dat geval zouden de executive orders dus niet onder 'core' presidential power vallen?quote:Dit is natuurlijk simpelweg niet waar.
Permanent blokkeren konden ze ze sowieso al niet. Inmiddels hebben ze ook niet meer de mogelijkheid decreten en uitwerking daarvan aan de wet te laten toetsen. Linksom of rechtsom, het is het stelselmatig afbreken van checks and balances waar presidenten zich na WO2 grotendeels binnen bewogen hebben. De koers die hiermee ingezet wordt is overduidelijk, maar blijf vooral komma's en kanttekeningen plaatsen.quote:Een presidentieel decreet is altijd een onderdeel geweest van de mogelijkheden van een Amerikaans president. En lokale rechters hebben de macht niet deze te blokkeren, zo heeft het Hooggerechtshof deze uitspraak ook onderbouwd:
vertel wanneer hebben obama en clinton een decreet uitgeschreven die een deel van de grondwet ongeldig verklaard en dat de hoge raad zei; Nee, dit geld zolang wij dit hebben goed gekeurd?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:24 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Denk niet dat je begrijpt hoe het systeem in Amerika werkt en veel dingen die nu gebeuren deed Obama en Clinton ook maar was toen okay. Als we nu bijvoorbeeld linkse mensen aan de macht krijgt zoals nu in NY gebeurd denk je dan echt dat ze democratisch aan het werk gaan, alles wat niet past in hun beeld word tegen gehouden.
Trump kan die nu per decreet uitstellen, dag van te voren, hoge raad moet zeggen of hij dit mocht. Maar ze behandelen het pas 2 dagen na de midterms. Mquote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:42 schreef theunderdog het volgende:
Het enige wat de VS nu nog heeft zijn de midterms.
Denk je nou echt dat de Supreme Court heeft geoordeeld dat Trump via een decreet de Grondwet kan wijzigen?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:32 schreef Hugo862 het volgende:
[..]
Er is een procedure voor het wijzigen van de grondwet in de VS. Via de procedure zijn al die amendments aangenomen zoals de tweede en 14e amendments.
Het aanpassen van de grondwet loopt via het congres. Die moet zowel in het house of representatives als senate met twee derde meerderheid worden aangenomen.
Echter probeert president Trump de grondwet te wijzigen via een presidentieel decreet. Daar komt dus geen stemming van de volksvertegenwoordiging aan te pas.
Uiteraard is dit een schending van de Amerikaanse rechtsstaat en totale minachting van de democratie. Het dus niet meer dan terecht dat er hiervoor naar de rechter wordt gestapt.
Echter steekt de hoge raad daar nu dus min of meer een stokje voor door er voor te zorgen dat federale rechters geen uitspraak meer mogen doen over landelijk beleid.
Dus om het even kort samen te vatten:
* De volksvertegenwoordiging wordt buiten spel gezet.
* De wettelijke procedure voor het aanpassen van de grondwet wordt omzeild.
* De mogelijkheid om als burger en staat dit via de legale route aan te vechten wordt ingeperkt.
Ik weet niet hoe je dit anders kan imschrijven als een paar mooie stappen richting de centralisatie van alle macht bij 1 persoon.
Neuh. Niet echt.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:51 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Als die er nu zijn dan verliezen democraten nog meer stemmen omdat ze te ver naar links gaan, beetje als GroenLinks/PVDA
Geef het een paar maanden, we zullen het wel zien bij de verkiezingenquote:
Ja dat hebben ze wel, ze hebben gezegd dat het decreet geldig is,(Geboorterecht is niet geldig) zolang er geen uitspraak is door de hoge raad.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 11:38 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Denk je nou echt dat de Supreme Court heeft geoordeeld dat Trump via een decreet de Grondwet kan wijzigen?
Nee, dat hebben ze niet gedaan.
De uitspraak ging erover dat lagere rechters het decreet buiten werking konden stellen. En de Supreme Court heeft daar grenzen aan gesteld.
Klagen over een uitspraak mag hoor. Maar het is dan wel handig om eerst even te kijken wat er precies speelt.
Ik vind politieke benoemingen van rechters ook niet ok. Maar ik kan je vertellen dat het in Nederland net zo werkt, alleen dan nog minder democratisch dan in de VS. Immers, als je als rechter uitspraken doet die niet welgevallig zijn, dan kun je promotie wel vergeten. Dus in theorie heb je een punt, maar in de praktijk werkt het in Nederland weinig anders. En dan zwijg ik maar over de ABRvS waar je als burger per definitie met 5-0 achter staat.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:47 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Het Amerikaanse rechtssysteem is kapot, en het systeem an sich is uniek onder democratieën. Ze hebben een common law systeem die de nadruk meer legt op rechterlijke interpretatie dan wetgeving.
Dan met sterk gepolitiseerde benoemingen van rechters in de VS. In de praktijk worden die benoemd op basis van hun ideologische overtuigingen... daardoor zitten ze vaak in het kamp an de president die deze benoemd heeft.
Combineer dat met het rechtssysteem en je ziet enorme partijdigheid in de uitspraken door het systeem van rechterlijke interpretatie. Zo zie je dat de rechters benoemd door de conservatieven en de rechters benoemd door de democraten vrijwel altijd precies op ideologie gesplitst zijn in grote rechterlijke uitspraken van het hooggerechtshof.
Dat zie je in zaken oer abrtus, wapenbezit, kiesrecht, presidentiële macht....
En nu met de forse inperking van de rechterlijke macht, en het enorm instabiele systeem van presidentiële decreten die tot het uiterste worden uitgerekt door de president, kun je prima spreken van een volle fascistische staat. Ze voldoen inmiddels aan alle kernwaarden.
> enorm uitgerekte macht van 1 man, o.a. door inperking van de trias politica
> praktisch politieke controle van de rechterlijke macht
> Het hele idee van checks en balances wordt aan de zijkant gezet. Het democratisch verkozen huis van afgevaardigden en het congres worden door de president op elke mogelijkheid opzij gezet.
> nationalisme en xenofobie
> militarisering van de samenleiing
> Constante gedreig van Trump als politiek drukmiddel
De vraag of Amerika anno 2025 een fascistische staat is, is net zo makkelijk te beantwoorden als de vraag of je nat wordt als je in het water springt. Ja.
Wel deel van de grondwet is nu gewijzigd?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 11:24 schreef Korenfok het volgende:
[..]
vertel wanneer hebben obama en clinton een decreet uitgeschreven die een deel van de grondwet ongeldig verklaard en dat de hoge raad zei; Nee, dit geld zolang wij dit hebben goed gekeurd?
geef eens wat voorbeelden ipv blabla iedereen doet stom omdat ze zgn tegen trump zijn
Die immuniteit is in Nederland ook usance.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 09:55 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
- Er is voor gezorgd dat hij immuun is voor vervolging van ongrondwettelijke besluiten en acties
- Zijn niet democratisch gecontroleerde presidentiele decreten kunnen nu niet meer op de gebruikelijke wijze aangevochten worden door lagere rechtsinstanties
Of het fascisme volgens de geldende definitie is, maakt niet zoveel uit. De man en bepaalde instituten om hem heen werken toe naar een dictatuur (of hebben deze inmiddels bereikt) en daarmee de grotendeels ongecontroleerde toepassing van repressie op basis van de inzichten en grillen van 1 persoon. En voorstanders hier vinden dat kennelijk een prima ontwikkeling.
Sterker nog: er is weinig aandacht voor in Nederland, maar momenteel speelt in de VS het onderzoek naar wat er is gebeurd onder Biden en het heeft er inmiddels alle schijn van dat middels de 'autopen' besluiten zijn genomen waarvan Biden geen weet had.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:24 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Denk niet dat je begrijpt hoe het systeem in Amerika werkt en veel dingen die nu gebeuren deed Obama en Clinton ook maar was toen okay. Als we nu bijvoorbeeld linkse mensen aan de macht krijgt zoals nu in NY gebeurd denk je dan echt dat ze democratisch aan het werk gaan, alles wat niet past in hun beeld word tegen gehouden.
quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:03 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Sterker nog: er is weinig aandacht voor in Nederland, maar momenteel speelt in de VS het onderzoek naar wat er is gebeurd onder Biden en het heeft er inmiddels alle schijn van dat middels de 'autopen' besluiten zijn genomen waarvan Biden geen weet had.
Je hoort toch ook vaak in Nederland dat de oppositie mekkert dat alles in de politiek is voorgekookt. Op lokaal niveau heb je wel eens dat de oppositie gewoon de gemeenteraadsvergadering boycot om een punt te maken.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:47 schreef Hiddendoe het volgende:
[..]
Maar dat geldt dan toch ook voor de Republikeinen? Want als Trump zoveel mogelijk macht heeft weten te krijgen en hij op een bepaald moment wordt vervangen door een Democraat als president die dan ook een alleenheerser zal zijn, wil ik wel eens horen wat de Republikeinen te mekkeren hebben.
Genoeg mensen die het goed vinden dat illegalen het land uit geknikkerd worden en dat het hele LGBTQIA+++ gedoe wat minder aandacht moet krijgen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 08:25 schreef Gunner het volgende:
Ik vind het raar dat mensen dit okay vinden.
Sow, een aantal van hen zijn behoorlijk van het padje af ja, en de republikeinen zijn zo'n beetje rock-stars, want 'MURICA, FUCK YEAH!!!quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:51 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Als die er nu zijn dan verliezen democraten nog meer stemmen omdat ze te ver naar links gaan, beetje als GroenLinks/PVDA
Maar waarom maken wij ons daar zo druk over in Nederland. Waar geen enkele rechter bevoegd is om wetten en verdragen aan de grondwet te toetsen?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:54 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
Permanent blokkeren konden ze ze sowieso al niet. Inmiddels hebben ze ook niet meer de mogelijkheid decreten en uitwerking daarvan aan de wet te laten toetsen. Linksom of rechtsom, het is het stelselmatig afbreken van checks and balances waar presidenten zich na WO2 grotendeels binnen bewogen hebben. De koers die hiermee ingezet wordt is overduidelijk, maar blijf vooral komma's en kanttekeningen plaatsen.
Welk decreet van Trump heeft een deel van de grondwet ongeldig verklaart? Geen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 11:24 schreef Korenfok het volgende:
[..]
vertel wanneer hebben obama en clinton een decreet uitgeschreven die een deel van de grondwet ongeldig verklaard
Hier is volgens mij gewoon een spoedprocedure voor. Nog afgezien van dat geen verkiezingen houden volgens mij niet betekent dat men gewoon maar mag blijven zitten.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 11:27 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Trump kan die nu per decreet uitstellen, dag van te voren, hoge raad moet zeggen of hij dit mocht. Maar ze behandelen het pas 2 dagen na de midterms. M
aar in de wet staat precies welke datum dit moet zijn.
Hoge raad:
Nee dit mocht hij in dit geval niet doen, dus over 4 jaar zijn er weer Midtems, want we moeten ons wel aan de geschreven wet houden.
Nee, ze hebben niet naar het decreet inhoudelijk gekeken.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 11:49 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Ja dat hebben ze wel, ze hebben gezegd dat het decreet geldig is,(Geboorterecht is niet geldig) zolang er geen uitspraak is door de hoge raad.
Normaal kon dit tegengehouden worden, door een federale rechtbank, en gold dit federaal. Nu is het zo dat dit dus per staat bekeken moet worden. Waardoor, je dus krijgt dat er Grondwettelijk rechten voor bepaalde burgers gelden en voor sommige burgers niet (juist tegen overgestelde van een federatie), maar dat de macht van de president absoluut is, tot de hoge raad heeft beslist over dat specifieke onderwerp.
Hier kun je dus hele bizarre praktijken mee krijgen. de conservatieve opperrechters creeren een koning, juist het gene de founding fathers altijd hebben willen voorkomen, dat er nooit te veel macht bij 1 persoon moet liggen....
Dit is precies waar het probleem ligt. De rechters weten precies of Trump zijn bevoegdheden boven de grondwet staan.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:16 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Hier is volgens mij gewoon een spoedprocedure voor. Nog afgezien van dat geen verkiezingen houden volgens mij niet betekent dat men gewoon maar mag blijven zitten.
Dus voor zover mij bekend heeft dit geen enkele relatie met de feitelijke situatie.
Ik denk het niet.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:27 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Dit is precies waar het probleem ligt. De rechters weten precies of Trump zijn bevoegdheden boven de grondwet staan.
Het was dus tot de uitspraak van de hoge raad: Een decreet van de president is geldig zolang deze niet behandeld is (Dit is de uitspraak over het dillema of Trump buiten zijn boekje ging met het inzetten van de National Garde in California). Nu hebben ze dit dus ook door getrokken naar een decreet die (delen) van de grondwet ongeldig verklaard.
Het is dus niet heel moeilijk om het eentje uit te voeren wat ik schetste.
Zegt degene die groot fan is van het Chinese repressie regime. Wie heeft er nou een bord voor z'n kop.quote:Op vrijdag 27 juni 2025 22:00 schreef Mikeytt het volgende:
Mensen die nog ontkennen dat de VS een fascistische staat is, hebben echt een bord voor hun kop.
Het gaat om dat dit nu is toegepast op de grondwet. die grondwet is vrij helder geschreven en de conservatieven geven nu dus een loophole voor de presidentele macht.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:20 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Nee, ze hebben niet naar het decreet inhoudelijk gekeken.
Het gaat om de district courts die vervolgens iets beslissen voor het gehele land. Zoals hierboven al te lezen valt vond ook een van de 3 die nu tegen was in het verleden het onzinnig dat je daarmee kon gaan forumshoppen.
Leuk woordenspel dit hoor, maar in Nederland hebben we geen president die decreten uitvaardigt, en een geheel ander (formeel en informeel) stelsel van democratische controle.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:09 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Maar waarom maken wij ons daar zo druk over in Nederland. Waar geen enkele rechter bevoegd is om wetten en verdragen aan de grondwet te toetsen?
Ik snap dat als je leest wat hierover geschreven wordt dat het allemaal heel ernstig lijkt, maar tsjonge... Een beetje realiteitszins graag...
Het probleem zit er in de conservatisme eigenlijk niet verenigbaar is met constitutionele liberalIsme (amerikaanse politieke systeem is gebouwd op idealistisch liberalisme)..quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:31 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Ik denk het niet.
Sowieso denk ik dat het mogelijk is dat een decreet door het huis en de senaat buitenspel kan worden gezet. En bij iets zo idioots verwacht ik dat er voldoende Republikeinen zullen zijn die meegaan met de Democraten, ook al omdat het bij het volk niet goed zal vallen.
Daarnaast verwacht ik dat de Supreme Court met een spoedzitting e.e.a. kan tegengaan. Of dat op tijd kan is vers twee. Maar dan heb je geen 4 jaar vertraging.
Het systeem in de VS is robuust.
Nee, het klopt dat daar wel naar gekeken wordt. Het gaat gewoon helemaal niks opleveren, zoals alle andere onderzoeken van Trump tot nu toe.quote:
Jij hebt je duidelijk nog niet verdiept in de uitspraak. Niet dat ik hem al heb gelezen, maar in de commentaren staat dat universal injunctions niet meer mogen. Wat nog wel kan is b.v. als iemand jouw wapen wil innemen op basis van dit decreet, dat de rechter daar gewoon een stokje voor kan steken.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:35 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Het gaat om dat dit nu is toegepast op de grondwet. die grondwet is vrij helder geschreven en de conservatieven geven nu dus een loophole voor de presidentele macht.
Voorbeeld
Descreet uitschrijven wat;
compleet verbied van alle prive wapens en dat ze ingenomen moeten worden..... dit is de wet zolang er een uitspraak is van de hoge raad etc. dat dit tegen de grondwet ingaat.
Kennelijk ben je blind voor het verdwijnen van de democratische beginselen in Europa.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:37 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
[..]
Leuk woordenspel dit hoor, maar in Nederland hebben we geen president die decreten uitvaardigt, en een geheel ander (formeel en informeel) stelsel van democratische controle.
De VS is de grootste militaire macht ter wereld, die zich nu in rap tempo ontdoet van juridische en democratische controlemechanismen, onder een leider met 11 veroordelingen op zijn naam, en die men met wat vleierij of omkoping kan laten wapperen als een windvaan. Niet zo vreemd dat op die ontwikkelingen meer gereageerd wordt als op de verkiezing van de zoveelste populist in Slowakije. In 1933 werd er ook wel twee maal (tevergeefs) met de ogen geknipperd bij de staatskundige bokkesprongen in Duitsland.
Ongeacht of het iets gaat opleveren, het is opvallend hoe gemakkelijk er wordt gedacht over wat er met Biden is gebeurd.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:43 schreef Ludachrist het volgende:
[..]
Nee, het klopt dat daar wel naar gekeken wordt. Het gaat gewoon helemaal niks opleveren, zoals alle andere onderzoeken van Trump tot nu toe.
Gaat dit topic daarover dan?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:46 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Kennelijk ben je blind voor het verdwijnen van de democratische beginselen in Europa.
Het gaat in principe ook niet over fascisme, maar het werd breder getrokken...quote:
Ik kan weinig met dit soort algemeenheden.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:49 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Ongeacht of het iets gaat opleveren, het is opvallend hoe gemakkelijk er wordt gedacht over wat er met Biden is gebeurd.
Laten we wel zijn: democratie is wereldwijd op zijn retour. En wanneer protesteren mensen? Als de uitkomst daarvan hen niet zint. Maar als de uitkomst hen wel zint: prima! Doen!
Tijdens de forever flu was dat meer dan duidelijk.
Dit is dus juist niet meer wat kan..... dan geld dit decreet dus zolang die in behandeling is bij de hoge raad.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:45 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Jij hebt je duidelijk nog niet verdiept in de uitspraak. Niet dat ik hem al heb gelezen, maar in de commentaren staat dat universal injunctions niet meer mogen. Wat nog wel kan is b.v. als iemand jouw wapen wil innemen op basis van dit decreet, dat de rechter daar gewoon een stokje voor kan steken.
Dit is precies hoe democratie werkt, traag en goed met elkaar discusseren en wikken en wegen. Zo werkt het land dus al ruim 300 jaar, maar nu dus niet meermquote:Laten we wel zijn: de Democraten hebben de afgelopen maanden dit wapen ingezet om Trump keer op keer dwars te zitten. Je kon erop wachten dat daarom dit wapen aan banden gelegd zou worden.[/b]
Het gaat niet om voor of tegen die wet... maar de loophole die ze creeren, het is niet aan de supreme court om het land bestuurbaar te houden. hierin gaan ze dus duidelijk voor het politieke beleid ipv hun eigen taken.quote:Ook al ben ik enorm tegen het decreet van Trump over het geboorterecht (niet per sé voorstander daarvan, maar dat wordt wel heel erg off topic), snap ik heel goed dat de Supreme Court heeft gezegd dat dit belachelijk is.
De lagere (federale) rechter fungeerden feitelijk als "check en balances" in een land waar een controlerend en corrigerend volksparlement ontbreekt. Het Congress en Senaat (beide in handen van de Republikeinen) stuurt vooral op uitgaven en laat de rechtvaardigheid omtrent realisatie van beleid over aan rechters.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 11:38 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Denk je nou echt dat de Supreme Court heeft geoordeeld dat Trump via een decreet de Grondwet kan wijzigen?
Nee, dat hebben ze niet gedaan.
De uitspraak ging erover dat lagere rechters het decreet buiten werking konden stellen. En de Supreme Court heeft daar grenzen aan gesteld.
Klagen over een uitspraak mag hoor. Maar het is dan wel handig om eerst even te kijken wat er precies speelt.
Het klopt dat een democratie niet perse snel is, maar als de machine eenmaal in was gezet kwam er in het verleden een enorm resultaat. Dat lukt ons steeds moeilijker.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:16 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Dit is dus juist niet meer wat kan..... dan geld dit decreet dus zolang die in behandeling is bij de hoge raad.
Dus dat betekend dat alle rechtspraken gelden. nu zal een conservatieve staat met conservatieve rechters het wapen uitslag wel ongegrond verklaren, maar de democratische zullen de hoge raad willen afwachten... dit betekend dat alle conservatieven in blue staten van hun recht Om wapens te dragen worden
ontnomen. Of neem het hoofd thema van de burger oorlog; Slavenij. Je schrijft descreet uit dat het artikel dat slavenij (je mag een ander persoon als eigendom hebben) verbiedt nu niet meer geldig is... Dan kunnen staten die hiernaar verlangen (en ja die zijn er in zuiderlijke staten) dit invoeren tot de hoge raad er naar kijkt.
[..]
Dit is precies hoe democratie werkt, traag en goed met elkaar discusseren en wikken en wegen. Zo werkt het land dus al ruim 300 jaar, maar nu dus niet meerm
[..]
Het gaat niet om voor of tegen die wet... maar de loophole die ze creeren, het is niet aan de supreme court om het land bestuurbaar te houden. hierin gaan ze dus duidelijk voor het politieke beleid ipv hun eigen taken.
Populisten slaan zelden een deuk in een pakje boter. Zeker in Europa zijn het juist de traditionele partijen die de democratie volledig aan het uithollen zijn.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:15 schreef Glazenmaker het volgende:
Overal in het westen zie je democratische waarden en beschermingen achteruit gaan onder druk van populisten.
Aldus de commentaren die ik erover gelezen heb wel. Nou kan het best zijn dat jij het beter weet dan b.v. de New York Times, maar dan mag je dat toch echt wel even gaan onderbouwen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:16 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Dit is dus juist niet meer wat kan...
De enige waarvan we weten dat die is gedraaid om politieke redenen is degene die eerst deze praktijk niet ok vond en nu ineens wel... Zie hierboven met ook een prima redenatie van haar waarom het een slecht idee is.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:16 schreef Korenfok het volgende:
hierin gaan ze dus duidelijk voor het politieke beleid ipv hun eigen taken.
Ook jij beweert dat er nu ineens zo goed als geen bescherming meer is, maar dat is niet wat ik in de commentaren lees in de Amerikaanse pers.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:19 schreef Vallon het volgende:
[..]
De lagere (federale) rechter fungeerden feitelijk als "check en balances" in een land waar een controlerend en corrigerend volksparlement ontbreekt. Het Congress en Senaat (beide in handen van de Republikeinen) stuurt vooral op uitgaven en laat de rechtvaardigheid omtrent realisatie van beleid over aan rechters.
Door de bevoegdheden of beter mogelijkheden van lagere (federale) rechters aan banden te leggen om decreten te toetsen op rechtsgeldigheid, heeft Trump - mede gezien zijn grote bevoegdheden - juridisch gesproken vrij baan om te doen wat hij in zijn "regering" goed acht. Het, uithollen en inperken van de rechtstaat, is simpelweg de volgende stap in een land dat zo verder afglijdt (naar fascisme?).
Tegen de tijd dat een decreet is beoordeeld of getoetst op rechtsgeldigheid door het hooggerechtshof, is de impact daarvan al ruim gerealiseerd en speelt er op dat moment bij zeker weer een andere (afleidende / trainage) zaak zich zal voordoen. Gevolgen voor Trump zelf, ook bij een negatieve uitslag, zijn nihil. Hij kan simpelweg per decreet een ander geitenpaadje kiezen om zijn doel(en) te laten bereiken.
Je betrekt er iets bij wat totaal niks met deze discussie te maken heeft. Woningen zijn bijvoorbeeld al geen grondrecht in geen een land. Woning probleem in Nederland is heel makkelijk op te lossen, her evalueer bijv. je natura 2000 berekening en gebieden of bedenk een wet dat land bouw grond zonder tussen komst van gemeentes omgezet mag worden naar bouwgrond voor woningen. maar dit is complex en vraagt intelligentie.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:21 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]
Het klopt dat een democratie niet perse snel is, maar als de machine eenmaal in was gezet kwam er in het verleden een enorm resultaat. Dat lukt ons steeds moeilijker.
7 jaar na het meest verwoestende conflict ooit in de geschiedenis wist Nederland de miljoenste woning te bouwen: https://nl.wikipedia.org/wiki/Hogenkampsweg_(Zwolle). We leven nu al generaties in vrede, met meer welvaart en meer handjes en het lukt ons nog niet in half dat tempo wat te doen in de huidige woningcrisis.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
NOu qoute die commentaren eens, of geef een linkje (ben abbonee op de NYT), dan zoek ik het zelf na.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:29 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Aldus de commentaren die ik erover gelezen heb wel. Nou kan het best zijn dat jij het beter weet dan b.v. de New York Times, maar dan mag je dat toch echt wel even gaan onderbouwen.
Maar is dat niet meteen ook een symptoom van het succes van die democratie? Naarmate hij langer gevestigd is, en het welvaartspeil gestegen, zal hij meer belangen (moeten) meewegen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:21 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]
Het klopt dat een democratie niet perse snel is, maar als de machine eenmaal in was gezet kwam er in het verleden een enorm resultaat. Dat lukt ons steeds moeilijker.
7 jaar na het meest verwoestende conflict ooit in de geschiedenis wist Nederland de miljoenste woning te bouwen: https://nl.wikipedia.org/wiki/Hogenkampsweg_(Zwolle). We leven nu al generaties in vrede, met meer welvaart en meer handjes en het lukt ons nog niet in half dat tempo wat te doen in de huidige woningcrisis.
Ach, ze hebben hem zelf gekozen, iets met billen, brandt en blarenquote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:43 schreef Telefoonvork het volgende:
En nu kunnen we allemaal toekijken hoe de VSA afglijdt naar een dictatuur.
In an astonishing act of deference to the executive branch, the Supreme Court essentially said that district judges cannot stop an illegal presidential order from going into effect nationwide. A judge can stop an order from affecting a given plaintiff or state, if one has the wherewithal to file a lawsuit.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:35 schreef Korenfok het volgende:
[..]
NOu qoute die commentaren eens, of geef een linkje (ben abbonee op de NYT), dan zoek ik het zelf na.
Want volgens mij lees je mijn berichten niet goed. Het gaat mij dus om die loophole en de bescherming is er dus alleen als federale rechters in jou staat zeggen dat het decreet antigrondwettelijk is.
Ps hier ging dus de burgeroorlog over. Dus persoon a (Neger) was een vrij man in staat a. maar in staat B. was die persoon dus een slaaf.
Terwijl de grondwet wel voor alle blanken gelde.
Lees je het stuk zelf wel?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:47 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
In an astonishing act of deference to the executive branch, the Supreme Court essentially said that district judges cannot stop an illegal presidential order from going into effect nationwide. A judge can stop an order from affecting a given plaintiff or state, if one has the wherewithal to file a lawsuit.
https://www.nytimes.com/2(...)archResultPosition=1
Ik beweer het niet maar constateer dat het hooggerechtshof, de federale mogelijkheden om (Trump's) decreten tegen te kunnen houden, heeft ingeperkt. Dat is iets anders dan zwart/wit met alles of niets.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:32 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Ook jij beweert dat er nu ineens zo goed als geen bescherming meer is, maar dat is niet wat ik in de commentaren lees in de Amerikaanse pers.
Ik heb het stuk gelezen en diverse andere commentaren. Het zijn meningen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:53 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Lees je het stuk zelf wel?
Want hier staat letterlijk wat ik zeg:
"But if the courts can’t stop illegal activity in the White House on a national basis, what good are they? That was the point made by Justices Sonia Sotomayor and Ketanji Brown Jackson in two of the most fervent dissents in recent memory. Both were clearly incredulous that the majority was willing to stand back and let Trump undermine a fundamental principle of citizenship in place for 157 years. Sotomayor, joined by Jackson and Justice Elena Kagan, said the Trump administration knows it can’t win a decision that its order is constitutional, so it is instead playing a devious game: applying the order to as many people as possible who don’t file a lawsuit. “Shamefully,” she wrote, “this court plays along.”
dus leg me eens uit: waar is de bescherming wat een grondwet moet bieden in een federaal land, als dit per staat (rechtsgebied) kan worden geblokeerd.
Dit is precies waar het slaven dillema overging.
Dit heb ik niet gesteld, absoluut niet. Ik heb het over de loophole dat grondrechten dus niet meer gelden in bepaalde staten, zolang het hof er niet over heeft gesproken.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:13 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Ik heb het stuk gelezen en diverse andere commentaren. Het zijn meningen.
Blijft staan dat jij ten onrechte claimde (met het voorbeeld tav het verbod op wapenbezit) dat iemand niet individueel het recht heeft om de rechter erover te laten oordelen.
Wat nu heb je dus recht op geboorteburgerschap, in staat a, maar niet in staat b. Dus moet staat b ook geboorte recht herkennen van staat a. of mag nu iemand uitgezet worden als hij staat b begeeft maar niet in staat a?quote:En derhalve blijft de bescherming ook. Het is alleen niet meer mogelijk dat mensen die tegen een decreet zijn kunnen gaan forumshoppen en daarmee een decreet lam kunnen leggen voor de gehele VS.
Nee, ze hebben geoordeeld dat de district court de bevoegdheid niet heeft om decreten in zijn algemeenheid voor de gehele VS onconstitutioneel te verklaren.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:11 schreef Vallon het volgende:
[..]
Ik beweer het niet maar constateer dat het hooggerechtshof, de federale mogelijkheden om (Trump's) decreten tegen te kunnen houden, heeft ingeperkt.
jou eigen stuk:quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:16 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Nee, ze hebben geoordeeld dat de district court de bevoegdheid niet heeft om decreten in zijn algemeenheid voor de gehele VS onconstitutioneel te verklaren.
En de liberale rechter die nu ineens dat wel ok vindt gaf destijds een verdomd goede reden waarom dat helemaal geen goed idee is.
Nee, je kan in staat b gewoon een zaak aanhangig maken. Het geldt niet algemeen. Overigens... niet heel anders dan in Nederland. Als de Rechtbank Oost-Brabant op enig moment zegt dat het huurwaardeforfait tegen artikel 1, eerste protocol EVRM (recht op eigendom) ingaat indien iemand geen hypotheekrenteaftrek claimt (ik noem maar even wat hypothetisch), dan kun je daar geen rechten aan ontlenen als belastingplichtige. Je bent dan nog steeds verplicht (zelfs als je in Oost-Brabant woont) dat te betalen. Je kan wel gewoon in bezwaar en beroep.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:16 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Wat nu heb je dus recht op geboorteburgerschap, in staat a, maar niet in staat b.
Dus precies wat ik stel en ook jou stuk stelt. punt wat ik telkens maak is de loophole die er nu gecreeerd is: wat Valon ook aanhaalt.
Maar zolang het maar jou clubbie is die de macht heeft is het goed, begin ik te denken?
Grondwet geld voor iedereen in het land. dit geld dus niet ook in Nederland. het is niet zo dat de regering morgen een decreet uit schrijft: protestanten worden verboden, dat een rechtbank in Gelderland zegt dit is ongrondwettelijk. Dus In Brabant zijn protestanten verboden (geld artikel 1 voor de grond wet niet) en in Gelderland geld het wel.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:20 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Nee, je kan in staat b gewoon een zaak aanhangig maken. Het geldt niet algemeen. Overigens... niet heel anders dan in Nederland. Als de Rechtbank Oost-Brabant op enig moment zegt dat het huurwaardeforfait tegen artikel 1, eerste protocol EVRM (recht op eigendom) ingaat indien iemand geen hypotheekrenteaftrek claimt (ik noem maar even wat hypothetisch), dan kun je daar geen rechten aan ontlenen als belastingplichtige. Je bent dan nog steeds verplicht (zelfs als je in Oost-Brabant woont) dat te betalen. Je kan wel gewoon in bezwaar en beroep.
Doe je dat niet, dan heb je ook geen recht op teruggaaf als later de Hoge Raad dit oordeel bevestigt.
Het is dus helemaal niet zo raar dat je actie moet ondernemen om rechtsbescherming te krijgen.
Het wordt letterneuken, ik ken de Amerikaanse grond/wet onvoldoende, met klipklare uitkomst dat Trump daarmee een vrijere vrijheid van handelen heeft gekregen. Saillant hier is dat een staat die zich op haar niveau verzet tegen een decreet, meer dan doelgericht kan rekenen op Trump's toorn.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:20 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Nee, je kan in staat b gewoon een zaak aanhangig maken. Het geldt niet algemeen. Overigens... niet heel anders dan in Nederland. Als de Rechtbank Oost-Brabant op enig moment zegt dat het huurwaardeforfait tegen artikel 1, eerste protocol EVRM (recht op eigendom) ingaat indien iemand geen hypotheekrenteaftrek claimt (ik noem maar even wat hypothetisch), dan kun je daar geen rechten aan ontlenen als belastingplichtige. Je bent dan nog steeds verplicht (zelfs als je in Oost-Brabant woont) dat te betalen. Je kan wel gewoon in bezwaar en beroep.
Doe je dat niet, dan heb je ook geen recht op teruggaaf als later de Hoge Raad dit oordeel bevestigt.
Het is dus helemaal niet zo raar dat je actie moet ondernemen om rechtsbescherming te krijgen.
Als je de plekken waar werkelijk niemand woont allemaal gemakshalve rood inkleurt wel, maar dat is eigenlijk een beetje dom toch?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 07:23 schreef hondonspain het volgende:
[..]
Als je de kaart bekijkt waar de stemmen vandaan komen is 90% Republikeins en de steden democratisch, beetje Amsterdam die Nederland regeert, althans probeert
Even recapituleren:quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:40 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Grondwet geld voor iedereen in het land. dit geld dus niet ook in Nederland. het is niet zo dat de regering morgen een decreet uit schrijft: protestanten worden verboden, dat een rechtbank in Gelderland zegt dit is ongrondwettelijk. Dus In Brabant zijn protestanten verboden (geld artikel 1 voor de grond wet niet) en in Gelderland geld het wel.
Maarwe in circels. jou eigen in gebrachte bron stuk is het niet met jou eens ik ben het niet met je eens... we laten het hier maar bij.
Mijn reactie:quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:35 schreef Korenfok het volgende:
Voorbeeld
Descreet uitschrijven wat;
compleet verbied van alle prive wapens en dat ze ingenomen moeten worden..... dit is de wet zolang er een uitspraak is van de hoge raad etc. dat dit tegen de grondwet ingaat.
Vervolgens hou jij voet bij stuk:quote:Op zaterdag 28 juni 2025 12:45 schreef VEM2012 het volgende:
Jij hebt je duidelijk nog niet verdiept in de uitspraak. Niet dat ik hem al heb gelezen, maar in de commentaren staat dat universal injunctions niet meer mogen. Wat nog wel kan is b.v. als iemand jouw wapen wil innemen op basis van dit decreet, dat de rechter daar gewoon een stokje voor kan steken.
En wat staat er dan in het artikel?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:16 schreef Korenfok het volgende:
Dit is dus juist niet meer wat kan..... dan geld dit decreet dus zolang die in behandeling is bij de hoge raad.
Ik begrijp best de andere kant van de medaille. Alleen denk ik dat de uitspraak van de Supreme Court in dezen zuiver is, aangezien ik nog geen commentaren heb gezien waarin op puur juridische gronden wordt betoogd waarom de Supreme Court in dezen de plank misslaat.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:41 schreef Vallon het volgende:
[..]
Het wordt letterneuken, ik ken de Amerikaanse grond/wet onvoldoende, met klipklare uitkomst dat Trump daarmee een vrijere vrijheid van handelen heeft gekregen. Saillant hier is dat een staat die zich op haar niveau verzet tegen een decreet, meer dan doelgericht kan rekenen op Trump's toorn.
Als gezegd speelt dat proces zich ook wat af in Nederland waar je voor je recht steeds meer (duurdere) acties moet ondernemen en je dan kunt afvragen of je die als persoon tegemoet wil zien.
Pick your battles wordt dan het criterium en vaak is een hogere rekening betalen goedkoper als een ellenlange dure rechtszaak te voeren. Precies zoals in de 'Art of de Deal' van Trump past. Wanneer overtuigen niet helpt moet je de deal op andere wijze afdwingen.
Laat daar Obama 8 jaar en Biden 4 jaar wat aan hebben kunnen doen, maar gefaald hebben en dus nu Trump president is geworden. Maar het enige waarvoor Obama heeft gezorgd is meer chaos in de wereld en meer verdeeldheid. Dankzij zijn 8 jaar zitten we nu weer in de racisme era waaruit wokeness stamt en ga zo maar door. BLM en George Floyd.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:15 schreef Glazenmaker het volgende:
In Amerika hebben grote groepen meerdere banen om rond te komen. Sociaal contact is er amper in geïsoleerde wijken waar kinderen niet buiten mogen spelen. De Amerikaanse droom is al een tijdje dood. Welvaart neemt voor enorme groepen af, terwijl de 1% rijker en rijker wordt. En het enige wat de democraten tegenover een ronduit fascistische overname is een status quo willen doorzetten die voor haar kiezers hopeloos en in honderdduizenden gevallen per jaar dodelijk is. En ipv wat te leren, jong bloed toe te laten en een koerswijziging door te zetten schuiven ze de volgende keer gewoon weer een veenlijk naar voren om halfslachtig terug te keren naar hoe het 4 jaar geleden was.
Ik vind AOC ook een verschrikking, maar dat ze 29 mio heeft is een leugen, of at best onbewezen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:58 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Laat daar Obama 8 jaar en Biden 4 jaar wat aan hebben kunnen doen, maar gefaald hebben en dus nu Trump president is geworden. Maar het enige waarvoor Obama heeft gezorgd is meer chaos in de wereld en meer verdeeldheid. Dankzij zijn 8 jaar zitten we nu weer in de racisme era waaruit wokeness stamt en ga zo maar door. BLM en George Floyd.
De zwarte gemeenschap voelt zich in de steek gelaten door de democraten, die alleen maar aan nieuwe mensen importeren denken zodat hen staten meer kiesmannen krijgen dankzij de 10 jarige bewonersaantallen telling.
Democraten misbruiken de slachtofferrollen van ethniciteiten om henzelf te verreiken, kijk alleen maar naar AOC die van 300k in 2019 net worth naar een 29 miljoen networth is gegaan in 2025.
Obama ook, nog nooit is er een president geweest die zichzelf zo verrijkte.
Trump kijkt niet naar kleuren, of ze nu oranje of paars zijn.
Zolang ongekozen rechters boven democratisch gekozen leiders staan kun je ook niet echt spreken van een democratie.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:15 schreef Glazenmaker het volgende:
Ik word er een beetje moedeloos van. Overal in het westen zie je democratische waarden en beschermingen achteruit gaan onder druk van populisten. Een heel groot deel van de bevolking leeft in een leugenfuik buiten alle realiteit.
Traditionele partijen slaan echter nog geen deuk in een pakje boter. Zeiken ze hun potentiële kiezers niet af, dan zijn ze wel gevangen in eindeloos ouwehoeren zonder resultaat. We bouwen in Nederland bijvoorbeeld al vanaf de start huizen en toch duurt het tegenwoordig jaren voordat alle bureaucratie is doorlopen en er iets gebouwd mag worden. Iedere verkiezingen roepen ze weer wat te gaan doen aan de eindeloze regeltjes, maar dan blijkt er toch weer wat nieuws verzonnen te zijn. Verplichte plek voor vogels in je woning bijvoorbeeld. Alsof er geen honderdduizenden jongeren graag verder willen met hun leven.
In Amerika hebben grote groepen meerdere banen om rond te komen. Sociaal contact is er amper in geïsoleerde wijken waar kinderen niet buiten mogen spelen. De Amerikaanse droom is al een tijdje dood. Welvaart neemt voor enorme groepen af, terwijl de 1% rijker en rijker wordt. En het enige wat de democraten tegenover een ronduit fascistische overname is een status quo willen doorzetten die voor haar kiezers hopeloos en in honderdduizenden gevallen per jaar dodelijk is. En ipv wat te leren, jong bloed toe te laten en een koerswijziging door te zetten schuiven ze de volgende keer gewoon weer een veenlijk naar voren om halfslachtig terug te keren naar hoe het 4 jaar geleden was.
Trump heeft al aangegeven dat hij volgende week hele hoge tarieven met Canada gaat invoeren die hun handel zo goed als stil legt. Bizar dat hij met deze ellende blijft doorgaan.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 15:10 schreef raptorix het volgende:
Het meest mooie word natuurlijk dat alle MAGA stemmers straks de nieuwe slaven van de VS zijn die voor 4 dollar per uur autos in elkaar mogen knutselen, en iedereen die beetje hersens heeft naar Canada of Australie gaat, lekker gewerkt Trump. Ik verwacht trouwens ook een redelijk snelle ineenstorting van Silicon Valley.
Word ook nog leuk voor noordelijke staten die van Energie van Canada afhankelijk zijnquote:Op zaterdag 28 juni 2025 16:12 schreef voetbalmanager2 het volgende:
[..]
Trump heeft al aangegeven dat hij volgende week hele hoge tarieven met Canada gaat invoeren die hun handel zo goed als stil legt. Bizar dat hij met deze ellende blijft doorgaan.
Dat er na een goed verlopen tocht toch opeens veel water de Titanic instroomde was geen teken van succesquote:Op zaterdag 28 juni 2025 13:38 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
[..]
Maar is dat niet meteen ook een symptoom van het succes van die democratie? Naarmate hij langer gevestigd is, en het welvaartspeil gestegen, zal hij meer belangen (moeten) meewegen.
Bovendien is het aantal landoverstijgende problemen, verdragen, en daarmee beïnvloedende externe factoren fors toegenomen in de afgelopen 75 jaar. Het is juist aan politici om voor die toegenomen complexiteit (tijdig) passende oplossingen en compromissen te vinden of ze beleidsmatig te stimuleren, bij voorkeur vóórdat wetenschapsontkennende populisten met hun vingertjes in de oren de kans krijgen met fabeltjes de meute te mobiliseren voor eigen gewin. Helaas lijken we dat punt al voorbij.
Je bent blind.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 14:58 schreef epicbeardman het volgende:
[..]
Laat daar Obama 8 jaar en Biden 4 jaar wat aan hebben kunnen doen, maar gefaald hebben en dus nu Trump president is geworden. Maar het enige waarvoor Obama heeft gezorgd is meer chaos in de wereld en meer verdeeldheid. Dankzij zijn 8 jaar zitten we nu weer in de racisme era waaruit wokeness stamt en ga zo maar door. BLM en George Floyd.
De zwarte gemeenschap voelt zich in de steek gelaten door de democraten, die alleen maar aan nieuwe mensen importeren denken zodat hen staten meer kiesmannen krijgen dankzij de 10 jarige bewonersaantallen telling.
Democraten misbruiken de slachtofferrollen van ethniciteiten om henzelf te verreiken, kijk alleen maar naar AOC die van 300k in 2019 net worth naar een 29 miljoen networth is gegaan in 2025.
Obama ook, nog nooit is er een president geweest die zichzelf zo verrijkte.
Trump kijkt niet naar kleuren, of ze nu oranje of paars zijn.
Jij bent een van die mensen die totaal niet meer in de realiteit leeft. Een democratie is niet een dictatuur van de helft+1.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 15:26 schreef Candymannetje het volgende:
[..]
Zolang ongekozen rechters boven democratisch gekozen leiders staan kun je ook niet echt spreken van een democratie.
Populisten worden zwart gemaakt omdat ze beloven dingen te doen voor het stemvolk.
Maar waarom worden mensen zwart gemaakt als ze beloven dingen te doen voor het volk?
Dat is toch juist democratie?
We hebben een grote reset nodig in de politiek, zowel op landelijk als Europees niveau.
In de USA is dat al duidelijk aan de gang en hopelijk gaat dat hier ook gebeuren.
daar zitten niet zijn stemmers.....quote:Op zaterdag 28 juni 2025 16:13 schreef raptorix het volgende:
[..]
Word ook nog leuk voor noordelijke staten die van Energie van Canada afhankelijk zijn
d
Je begrijpt dat a elke rechter wordt gekozen daar? of via direct stemmen of via de volksvertegenwoordiging. Je opmerking slaat nogal de plank mis in deze discussie.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 15:26 schreef Candymannetje het volgende:
[..]
Zolang ongekozen rechters boven democratisch gekozen leiders staan kun je ook niet echt spreken van een democratie.
Populisten worden zwart gemaakt omdat ze beloven dingen te doen voor het stemvolk.
Maar waarom worden mensen zwart gemaakt als ze beloven dingen te doen voor het volk?
Dat is toch juist democratie?
We hebben een grote reset nodig in de politiek, zowel op landelijk als Europees niveau.
In de USA is dat al duidelijk aan de gang en hopelijk gaat dat hier ook gebeuren.
De meerderheid bepaalt in een democratie.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 16:27 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]
Jij bent een van die mensen die totaal niet meer in de realiteit leeft. Een democratie is niet een dictatuur van de helft+1.
Iedere politicus belooft wat te gaan doen. Populisten worden zwartgemaakt om de dingen die ze beloven.
Ja klopt ja, de situatie is daar anders als hier en met de rest van je betoog ben ik het ook eens.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 16:36 schreef Korenfok het volgende:
[..]
Je begrijpt dat a elke rechter wordt gekozen daar? of via direct stemmen of via de volksvertegenwoordiging. Je opmerking slaat nogal de plank mis in deze discussie.
Wat al meerdere keren is uitgelegd: Hoger gerechtshof kan hem nog steeds terug fluiten en elke rechter op staatsniveau ook, dat is niet veranderd.
wat er nieuw is dat de intepretatie van een rechter (die in deze dus feiloos is) niet geld voor alle staten, en dus staten dit mogen en kunnen weigeren (dus trumps beleid volgen) en rechten van amerikaanse staatsburgers mogen blijven schenden. Tot de hogeraad dit anders beslist.
een fascistische staat met...vrije verkiezingen, een onafhankelijke en pluralistische pers, onafhankelijke rechtspraak, burgerlijke vrijheden, functionerende oppositie, en een scheiding der machten. ok..quote:Op vrijdag 27 juni 2025 22:00 schreef Mikeytt het volgende:
Mensen die nog ontkennen dat de VS een fascistische staat is, hebben echt een bord voor hun kop.
Wat gebeurd is simpelweg een hellend vlak. Men beziet dingen op de letter en is blind voor het geschrevene.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 17:04 schreef gwn_een_user het volgende:
[..]
een fascistische staat met...vrije verkiezingen, een onafhankelijke en pluralistische pers, onafhankelijke rechtspraak, burgerlijke vrijheden, functionerende oppositie, en een scheiding der machten. ok..![]()
de VS is uiteraard geen fascistische staat,dus dit is totaal overdreven. wel zijn er autoritaire tendensen en andere zorgwekkende trends, en is het goed om op de hoede te blijven voor signalen die we zien.
maar 'fascisme' is typisch zo'n politiek misbruikte term, net zo'n beetje als 'communisme!!' ten tijde van de koude oorlog. steeds maar 'fascist' blijven roepen zorgt er juist voor dat legitieme kritiek veel gewicht verliest
er bestaat vandaag de dag geen enkel land als mussolini's italie en hitler's duitsland. je hebt landen die daar eng dicht bij in de buurt komen zoals noord-korea, rusland, en eritrea, maar zelfs dat zijn eerder autoritaire/totalitaire staten met fascistoïde trekken, maar niet volop 'fascistisch'
Ik kan dat heel makkelijk. Het is namelijk onzin om te zeggen dat Amerika daarop afkoerst.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 17:30 schreef Vallon het volgende:
NB: lees de definitie van fascisme en dan kan je moeilijk ontkennen dat Amerika daar niet kenmerkend op afkoerst.
Deadlock dus, waarbij jij het afglijden naar een autocratie uitsluit en ik dat als mogelijkheid wides eyes shut zich zie afspelen.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 17:57 schreef VEM2012 het volgende:
[..]
Ik kan dat heel makkelijk. Het is namelijk onzin om te zeggen dat Amerika daarop afkoerst.
We zullen zien en betreft nieuwe slaven dat zijn de illegalen die de dems binnen halen want hoe vaak horen we niet dat de illegalen nodig zijn voor slecht betaald werk.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 15:10 schreef raptorix het volgende:
Het meest mooie word natuurlijk dat alle MAGA stemmers straks de nieuwe slaven van de VS zijn die voor 4 dollar per uur autos in elkaar mogen knutselen, en iedereen die beetje hersens heeft naar Canada of Australie gaat, lekker gewerkt Trump. Ik verwacht trouwens ook een redelijk snelle ineenstorting van Silicon Valley.
Het typische aan fascisme is dat iedereen desnoods at gunpoint gedwongen wordt om hetzelfde te denken en te zeggen. Als er nu een politieke stroming is die een heel klein beetje daarop lijkt, dan is het wel woke/cancel culture.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 18:16 schreef Vallon het volgende:
[..]
Deadlock dus, waarbij jij het afglijden naar een autocratie uitsluit en ik dat als mogelijkheid wides eyes shut zich zie afspelen.
Hierbij opgemerkt dat geen enkel te maken definitie dingen precies zo zal kunnen beschrijven als momenteel plaatsvindt. Wat voor de één beziet als vrijheidsstrijder, is voor de ander een terrorist.
Maar goed, ieder mag zijn overwegingen hebben om tot een oordeel te komen.
Ik vrees dat toekomst van Amerika met Trump; en indirect ook mijn eigen EU/NL belang, er niet bepaald beter op is geworden. Een leider aan de macht die bijkans klaarkomt op parades; uiterst gevoelig voor vleierij, impulsief reageert en elke vorm van kritiek agressief naast zich neerlegt, is wmb een gevaar voor de vrije samenleving als geheel.
In een fascistische staat zou de grote leider niet zo geridiculiseerd en bespot mogen worden.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 17:30 schreef Vallon het volgende:
[..]
Wat gebeurd is simpelweg een hellend vlak. Men beziet dingen op de letter en is blind voor het geschrevene.
In details en paragrafen lijkt alles prima geregeld maar kijkend naar het hoofdstuk en vooral boekwerk, is Amerika aan het afgelijden en door de mand aan het vallen richting fascisme.
NB: lees de definitie van fascisme en dan kan je moeilijk ontkennen dat Amerika daar niet kenmerkend op afkoerst. Het mooiste systeem is daar waar volgers niet het besef (kunnen) hebben dat hun vrijheden vervallen.
Het woord zelf is aan erosie onderhevig en mag je wmb ook als autocratisch-neoliberaal benoemen waar het belang van het individu eveneens ondergeschikt is gemaakt aan de keuze van de leidende elite.
Het dikgedrukte stuk is het principe van een democratische rechtsstaat: een rechter moet beleid kunnen toetsen aan wetten.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 15:26 schreef Candymannetje het volgende:
[..]
Zolang ongekozen rechters boven democratisch gekozen leiders staan kun je ook niet echt spreken van een democratie.
Populisten worden zwart gemaakt omdat ze beloven dingen te doen voor het stemvolk.
Maar waarom worden mensen zwart gemaakt als ze beloven dingen te doen voor het volk?
Dat is toch juist democratie?
We hebben een grote reset nodig in de politiek, zowel op landelijk als Europees niveau.
In de USA is dat al duidelijk aan de gang en hopelijk gaat dat hier ook gebeuren.
Beter de geschiedenisboeken lezen. Alleen al in Afrika is er genoeg bewijs tegen je stellingquote:Op zaterdag 28 juni 2025 18:38 schreef Cruzinats het volgende:
Feit blijft ook dat dictotariale regimes historisch gezien altijd een voorkeur voor socialisme hebben gehad. Pak alles van het volk af en ze missen de middelen om zichzelf te mobiliseren. De eerste fascistische staat met een liberale wapenwetgeving als de VS moet trouwens ook nog opgericht worden...
Welnee. Er zijn altijd al dictaturen geweest van allerlei pluimage.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 18:38 schreef Cruzinats het volgende:
Feit blijft ook dat dictotariale regimes historisch gezien altijd een voorkeur voor socialisme hebben gehad. Pak alles van het volk af en ze missen de middelen om zichzelf te mobiliseren. De eerste fascistische staat met een liberale wapenwetgeving als de VS moet trouwens ook nog opgericht worden...
Op grond waarvan denk je dat een leider zich niet zou mogen of willen laten bespotten ?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 18:35 schreef Cruzinats het volgende:
[..]
In een fascistische staat zou de grote leider niet zo geridiculiseerd en bespot mogen worden.
Je hebt de instituten en rechtspraak nodig om daadwerkelijk een fascistisch bewind af te kunnen dwingen, dat die allemaal lijnrecht tegenover Trump staan zegt eigenlijk al genoeg.
Socialisme valt mee, aangezien wij ook een socialistisch gedeelte hebben in onze wetten (net als de VS).quote:Op zaterdag 28 juni 2025 18:38 schreef Cruzinats het volgende:
Feit blijft ook dat dictotariale regimes historisch gezien altijd een voorkeur voor socialisme hebben gehad. Pak alles van het volk af en ze missen de middelen om zichzelf te mobiliseren. De eerste fascistische staat met een liberale wapenwetgeving als de VS moet trouwens ook nog opgericht worden...
Ikke, ikke.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 10:20 schreef Fok-it het volgende:
Toch wel heel bijzonder hoe de usuals dromen van een alleenheerser die door niemand terecht gewezen zal worden. Wat is daar zo aantrekkelijk aan voor jullie?
Als dit je uitleg van een democratie is, dan is er geen enkele democratie op aarde.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 16:57 schreef Candymannetje het volgende:
[..]
De meerderheid bepaalt in een democratie.
Als jij dat een dictatuur vindt ben je verkeerd ingelicht.
Maar ik ben benieuwd naar je uitleg.
In de jaren 30 van de vorige eeuw werd een Oostenrijkse kunstenaar ook democratisch verkozenquote:Op zaterdag 28 juni 2025 21:13 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]
Als dit je uitleg van een democratie is, dan is er geen enkele democratie op aarde.
Was jij niet een van de meer fanatiekere wappies tijdens corona? Dictatuuuuuur!!!
Hoe kom je daar nou bij?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 21:13 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]
Als dit je uitleg van een democratie is, dan is er geen enkele democratie op aarde.
Was jij niet een van de meer fanatiekere wappies tijdens corona? Dictatuuuuuur!!!
Heb jij een voorbeeld van een democratie die werkt zoals jij claimt?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 21:22 schreef Candymannetje het volgende:
[..]
Hoe kom je daar nou bij?
Heb je een quote van mij dat ik dat gezegd heb?
Wat claim ik?quote:Op zaterdag 28 juni 2025 23:37 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]
Heb jij een voorbeeld van een democratie die werkt zoals jij claimt?
De meerderheid heeft binnen een democratie natuurlijk een zeer duidelijke invloed. En de VS met het hun 'winner-takes-all' systeem is daar een uitstekend voorbeeld van. In Europese landen zien je dat door de noodzaak voor coalitievorming wellicht wat minder.quote:Op zondag 29 juni 2025 07:48 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]![]()
Je weet blijkbaar zelf ook dat je ongelijk had.
Nee, ik weet helemaal niet waar je het over hebt.quote:Op zondag 29 juni 2025 07:48 schreef Glazenmaker het volgende:
[..]![]()
Je weet blijkbaar zelf ook dat je ongelijk had.
Een rationele post van Howard. Dat we de dat nog mogen meemaken!quote:Op zondag 29 juni 2025 08:26 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
De meerderheid heeft binnen een democratie natuurlijk een zeer duidelijke invloed. En de VS met het hun 'winner-takes-all' systeem is daar een uitstekend voorbeeld van. In Europese landen zien je dat door de noodzaak voor coalitievorming wellicht wat minder.
Niet in de zin dat die een absolute meerderheid had.quote:Op zaterdag 28 juni 2025 21:20 schreef Astro_boy het volgende:
[..]
In de jaren 30 van de vorige eeuw werd een Oostenrijkse kunstenaar ook democratisch verkozen
Kom op zeg, je denkt toch niet dat ik nog een keer ga uitleggen wat fascisme is aan iemand die geen flauw benul heeft wat deze uitspraak überhaupt inhoudtquote:Op zaterdag 28 juni 2025 08:04 schreef Ronald-Koeman het volgende:
[..]
Ben benieuwd of @:MoreDakka nu eindelijk overstag is op dit punt.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |