De oorlog tussen Hamas en Israël is een escalatie van het Israëlisch-Palestijns conflict die begon op 7 oktober 2023 en zich ontwikkelde tot een Israëlische invasie in de Gazastrook.
De aanleiding van de inval in de Gazastrook was een gecoördineerde verrassingsaanval door de militante beweging Hamas vanuit de Gazastrook op Israël, onder de naam Operatie Al-Aqsa-storm. Duizenden raketten werden afgevuurd op Israëlische plaatsen in de grensstreek, terwijl ongeveer 3.000 militanten de grens met Israël doorbraken en aanslagen pleegden op Israëlische militaire bases, woonwijken en een muziekfestival, waarbij circa 1.200 mensen werden gedood, waarvan 846 burgers. Naar schatting 200-250 personen werden gevangengenomen en als gijzelaars naar de Gazastrook overgebracht. Hamas verklaarde dat de aanval een reactie was op het geweld van Israëlische kolonisten, de blokkade van de Gazastrook, de ontheiliging van de Al-Aqsamoskee in Jeruzalem, evenals op de wreedheden die in de afgelopen decennia van Israëlische zijde waren begaan tegen de Palestijnen.
In reactie op de aanval voerden de Israëlische strijdkrachten (IDF) wekenlang dag en nacht bombardementen uit op de Gazastrook. Langs de grens werd een troepenmacht samengetrokken ter voorbereiding op een grondoffensief, met als doel de vernietiging van Hamas en het opsporen en bevrijden van de Israëlische gijzelaars. In heel Gaza werden huizen en civiele infrastructuur vernietigd. Na een aantal korte voorbereidende grondoperaties werd begin november een grootschalig Israëlisch grondoffensief gestart.
IDF voerde tevens invallen uit op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ook in het grensgebied tussen Israël en Libanon liepen de spanningen op en waren er meerdere confrontaties tussen Hezbollah en IDF. Nadat Hezbollah-militanten vanuit Libanon raketten hadden afgevuurd op Israël, reageerde Israël met luchtaanvallen op Libanon.
Op 26 oktober publiceerde het door Hamas aangestuurde Ministerie van Volksgezondheid in Gaza een lijst van ruim 7.000 personen die tussen 7 en 26 oktober in de Gazastrook werden gedood, waaronder bijna 3.000 kinderen en ruim 3.000 vrouwen, met nog zo'n 2.700 vermisten. Ook daarna viel er nog een onbekend aantal doden en gewonden. Nieuwsmedia en internationale organisaties zoals de WHO achtten de genoemde aantallen betrouwbaar. Volgens voorlopige tellingen waren er op 10 november meer dan 11.000 Palestijnen gedood, waaronder ruim 4.500 kinderen, met nog zo'n 2.700 vermisten. Op de Westelijke Jordaanoever werden sinds het begin van de oorlog tot half november meer dan 190 Palestijnen gedood, waarvan ruim 50 kinderen. Wijdverbreide burgerdoden hebben ertoe geleid dat zowel Israël als Hamas zijn beschuldigd van oorlogsmisdaden.
Israël spoorde de 1,1 miljoen inwoners van het noordelijke deel van de Gazastrook aan om te evacueren naar het zuiden, terwijl Hamas de bewoners opriep in hun huizen te blijven. De Verenigde Naties (VN) meldde dat er ongeveer 1,7 miljoen Palestijnen, meer dan 70% van de bevolking van Gaza, intern ontheemd waren geraakt. Ongeveer 500.000 Israëli's werden geëvacueerd.Mensenrechtenorganisaties riepen op tot de opname van vluchtelingen uit de Gazastrook.De oorlog heeft geleid tot een ernstige humanitaire crisis in Gaza. Verschillende hulporganisaties hebben Israël ervan beschuldigd honger te gebruiken als oorlogswapen. De VN heeft gewaarschuwd voor de dreiging van hongersnood en de verspreiding van ziekten in de regio, als gevolg van de afsluiting van water, brandstof, voedsel en elektriciteit door Israël. De VN en veel landen riepen op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren.
Op 27 januari 2023 heeft het Internationaal Gerechtshof een tussentijdse uitspraak gedaan in de zaak Zuid-Afrika vs Israël [af]. Het Hof zag het potentiële risico van genocidale daden tegen de bevolking van Gaza en herinnerde Israël aan zijn naleving van de Genocide Conventie en vroeg Israël binnen een maand te rapporteren over de gevraagde taken.
SPOILER: Twitteraccounts van een aantal betrouwbare twitteraars
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
SPOILER: Kaart van de Gazastrook en informatie over de Gazastrook
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Hier verder.
'I moved to Peru and shaved half my head and wrote for Teen Vogue. If I can come back from the depths of leftism, trust me, anyone can.' - Gina Florio
[..] Die staan letterlijk in de statistiek die sp3c deelt.
En iemand die hier nog niet één inhoudelijke bijdrage heeft geplaatst, maar wel Israël beticht van genocide hoeft andere users niet aan te spreken op diens posts.
dan tel je die toch niet mee? tel de Russen ook niet mee
en tel de Duitsers die omgekomen zijn door de Russen wel mee
tel de Indiers en de Indonesiers en de Vietnamesen ook niet mee
zelfs dan nog zijn er nog steeds niet veel meer Duitsers omgekomen dan geallieerden, ik heb het rekensommetje niet gemaakt maar ik denk dat het op dat moment nog steeds minder dode duitsers zijn
[..] Die staan letterlijk in de statistiek die sp3c deelt.
En iemand die hier nog niet één inhoudelijke bijdrage heeft geplaatst, maar wel Israël beticht van genocide hoeft andere users niet aan te spreken op diens posts.
Ja, los van de SU dus. Begint het kwartje eindelijk te vallen?
overigens als we de Russen niet mee mogen tellen vind ik eigenlijk dat de 4.nogwat miljoen Duitsers die in Rusland zijn omgekomen ook niet mee zouden moeten tellen want eerlijk is eerlijk
dan verloor Polen alleen meer mensen dan Duitsland, leeuwendeel burgers en Polen was altijd al lid van de allied powers
de vergelijking is sowieso onzin want het is een compleet andere situatie maar als je hem per se wilt maken zou ik hem niet opbrengen als verdediging van Israel hoor
De Palestijnen hadden allang een eigen staat kunnen hebben als ze niet zulke slechte leiders hadden. Als je telkens de verliezende partij bent in oorlogen en 7 keer een eigen staat afwijst, verlies je op een gegeven moment je krediet.
Op woensdag 16 april 2025 16:43 schreef sp3c het volgende: de vergelijking is sowieso onzin want het is een compleet andere situatie maar als je hem per se wilt maken zou ik hem niet opbrengen als verdediging van Israel hoor
maar meestal storen mensen zich sowieso pas aan 'offtopic' als het niet direcht in hun straatje past en de kennis om mee te praten een beetje ontbreekt ... in mijn ervaring
Op woensdag 16 april 2025 16:44 schreef Opnaarutrecht het volgende: De Palestijnen hadden allang een eigen staat kunnen hebben als ze niet zulke slechte leiders hadden. Als je telkens de verliezende partij bent in oorlogen en 7 keer een eigen staat afwijst, verlies je op een gegeven moment je krediet.
De Duitsers verloren niet meer mensen in de tweede wereldoorlog dan de geallieerden en zeker niet meer burgers
Argument is zoals aangetoond complete onzin, als we het oostfront niet mee mogen tellen zijn er in de holocaust alleen al meer joden omgekomen dan Duitsers (militair en civiel)
To-ta-le lachwekkende onzin
[ Bericht 2% gewijzigd door sp3c op 16-04-2025 17:17:26 ]
Op woensdag 16 april 2025 16:44 schreef Opnaarutrecht het volgende: De Palestijnen hadden allang een eigen staat kunnen hebben als ze niet zulke slechte leiders hadden. Als je telkens de verliezende partij bent in oorlogen en 7 keer een eigen staat afwijst, verlies je op een gegeven moment je krediet.
True, maar dan praat dat alsnog de acties van Israël niet goed.
[..] True, maar dan praat dat alsnog de acties van Israël niet goed.
Niet volledig, maar het ontbreekt de Palestijnen in zijn algemeenheid aan zelfreflectie. Uit onafhankelijke peilingen blijkt dat de Palestijnen in de meerderheid tegen een tweestatenoplossing zijn. Als vragende partij is dat een onrealistisch standpunt.
[..] Niet volledig, maar het ontbreekt de Palestijnen in zijn algemeenheid aan zelfreflectie. Uit onafhankelijke peilingen blijkt dat de Palestijnen in de meerderheid tegen een tweestatenoplossing zijn. Als vragende partij is dat een onrealistisch standpunt.
Ze zullen er zo hun redenen voor hebben. Een kant die zionisten standaard niet willen zien blijkbaar.
En ik snap dat ik zit te drammen hoor (niet offtopic trouwens) maar ik zie dit argument vaker langskomen en het klopt simpelweg niet en het is op geen enkele manier kloppend te maken tenzij je de Britse doden wegstreept tegen de Duitse en vervolgens alle Duitse doden bij de Britten op de rekening zet en ik neem aan dat iedereen wel snapt dat dat een heel vreemd stukje hersengymnastiek is
Bovendien denk ik dat als de Britten om een kleine 400.000 doden 8,5 miljoen Duitsers over de kling hadden gejaagd niemand er moeite mee zou hebben als je dat een beetje een buitenproportionele reactie had genoemd