Eigenlijk zit er na de overdrachtsbelasting niets meer in de pijpleiding. Er zijn wel veel ideeën in de verkiezingsprogramma's. Voor een aantal partijen is het een doorn in het oog dat de huuropbrengsten belastingvrij zijn. Ze vinden dat huizen tegen een normale prijs gekocht of gehuurd moet kunnen worden. Nu zijn er veel huizenkopers bezig om zoveel mogelijk huizen uit de koopmarkt te halen en deze tegen hoge huren te verhuren. Dit is het effect van politieke keuzes om te weinig huizen te bouwen in de afgelopen 20 jaar. Een aantal partijen wil het in bezit hebben van koopwoningen voor de verhuur verder beperken door bv. extra belastingmaatregelen te treffen.quote:Op maandag 28 december 2020 04:41 schreef Seven. het volgende:
[..]
Wat zit er dan in de pijplijn? En waarom willen ze dit eigenlijk ontmoedigen?
Omdat er een hele industrie ontstaat voor het beleggen in onroerend goed, waar de consument zich benadeeld voelt omdat er huurders in koopwoningen komen en 1 gezinswoningen worden gesplitst in 2 of meer appartementen ook weer voor de verhuur en dat vinden consumenten ook niet fijn, woon ik in mijn nette wijk komen er yuppen tussen.quote:Op maandag 28 december 2020 04:41 schreef Seven. het volgende:
[..]
Wat zit er dan in de pijplijn? En waarom willen ze dit eigenlijk ontmoedigen?
Omdat de banken (en verzekeraars en pensioenfondsen) "experts" zijn die het beter kunnen doen dan de markt (NOT DUS) en veel handelen. Bovendien waarom zou een bank je 2% rente betalen als de consument er geen probleem mee heeft om 0% te krijgen (en straks zelfs negatief).quote:Op maandag 28 december 2020 02:02 schreef Niz het volgende:
Toch even een vraagje over dat beleggen: wanneer beleggen op lange termijn altijd zo'n goed rendement oplevert, waarom doen professionals bij financiële instellingen/banken dat dan niet voor hun klanten tegen een afgesproken minimum rendement (alsof het vergelijkbaar is met bijv. 1,5 of 2 % 'rente').
Waarom zou je je druk maken over de hoogye van de overwaarde op de huidige woning, wanneer je er voor de (middel)lange termijn wilt blijven wonen? Is het dan niet veel verstandiger om te denken aan je woongenot. Je hebt nog 30-40k aan verbouwplannen. Hoe eerder je die uitvoert, hoe langer je van het resultaat van die verbouwingen kunt genieten.quote:Op zaterdag 26 december 2020 01:37 schreef Seven. het volgende:
Drie jaar geleden heb ik onze woning gekocht. We zijn helemaal happy in dit huis dus we willen nergens naartoe, maar ondertussen is mijn salaris zo'n beetje verdubbeld. Beetje zonde om daar niets mee te doen!
Huidige situatie:
Ons huis staat op mijn naam, we zijn getrouwd onder huwelijkse voorwaarden. Hypotheek voor 200k, overwaarde is zo'n 40-50k momenteel. Nu gaat al m'n spaargeld nog naar de verbouwing van ons huis. En eigenlijk willen we hier nog eens 30-40k aan besteden, maar dan verdampt de overwaarde te hard naar mijn zin, dus we gaan nog een paar jaar door met onze huidige keuken. Ik heb bij m'n huidige hypotheek m'n studieschuld niet meegenomen, in het huidige tempo ben ik daar over 4 jaar vanaf (maar kan sneller).
Omdat mijn lasten gelijk blijven via de verhuurconstructie, terwijl mijn vermogen groeit. Dus ik zou eigenlijk ook een dief van m'n eigen portemonnee zijn als ik dit niet zou doen.quote:Op maandag 28 december 2020 06:28 schreef jameshond7 het volgende:
Het is sowieso verstandig om alleen te investeren met geld dat je niet zou missen als je het verliest. Je gaat niet geld lenen om in aandelen te stoppen. Waarom zou je dat dan wel doen om in een huis te steken en het huis te verhuren?
Met wat voor rente en looptijd houd je rekening voor de tweede woning als ik vragen mag?quote:Op maandag 28 december 2020 08:54 schreef Seven. het volgende:
[..]
Omdat mijn lasten gelijk blijven via de verhuurconstructie, terwijl mijn vermogen groeit. Dus ik zou eigenlijk ook een dief van m'n eigen portemonnee zijn als ik dit niet zou doen.
Op dit moment is de overwaarde mijn vermogen, die zou krimpen. Ik zou moeten lenen om nu te verbouwen, of een jaartje of 2 sparen. En er is al sprake van woongenot, waarom denk je dat ik hier wil blijven?quote:Op maandag 28 december 2020 08:38 schreef Ivo1985 het volgende:
[..]
Waarom zou je je druk maken over de hoogye van de overwaarde op de huidige woning, wanneer je er voor de (middel)lange termijn wilt blijven wonen? Is het dan niet veel verstandiger om te denken aan je woongenot. Je hebt nog 30-40k aan verbouwplannen. Hoe eerder je die uitvoert, hoe langer je van het resultaat van die verbouwingen kunt genieten.
Het vermogen groeit door de tweede woning af te lossen, meer niet. 4% en 20 jaar looptijd heb ik in m'n hoofd.quote:Op maandag 28 december 2020 08:56 schreef MisChrartin het volgende:
[..]
Met wat voor rente en looptijd houd je rekening voor de tweede woning als ik vragen mag?
Je hebt zo te horen al een doorrekening gemaakt omdat je zo zeker stelt dat je vermogen groeit.
Ja dat is reeel. Met wat voor aankoopprijs (incl kosten koper) en verhuurde waarde houdt je rekening?quote:Op maandag 28 december 2020 09:05 schreef Seven. het volgende:
[..]
Het vermogen groeit door de tweede woning af te lossen, meer niet. 4% en 20 jaar looptijd heb ik in m'n hoofd.
Wat dacht je van een stijging van de hypotheekrente en daling van de huizenprijzen?? Met twee woningen met hypotheekschulden, zet je veel in op één paard. Kan goed gaan, maar als het omvalt…..quote:Op maandag 28 december 2020 08:54 schreef Seven. het volgende:
Omdat mijn lasten gelijk blijven via de verhuurconstructie, terwijl mijn vermogen groeit. Dus ik zou eigenlijk ook een dief van m'n eigen portemonnee zijn als ik dit niet zou doen.
Je lost af met….. liquide vermogen. Dus er is geen sprake van vermogenstoename, alleen van liquiditeitsafname.quote:Op maandag 28 december 2020 09:05 schreef Seven. het volgende:
[..]
Het vermogen groeit door de tweede woning af te lossen, meer niet.
Allereerst willen ze dit niet omdat het moment van uitstappen bepaald of je winst of verlies maakt. Deze factor hebben banken niet in de hand. Als we kijken naar afgelopen maart, veel emotiemensen zouden dan uitstappen wat de bank klauwen en klauwen vol geld zou kosten.quote:Op maandag 28 december 2020 02:02 schreef Niz het volgende:
Toch even een vraagje over dat beleggen: wanneer beleggen op lange termijn altijd zo'n goed rendement oplevert, waarom doen professionals bij financiële instellingen/banken dat dan niet voor hun klanten tegen een afgesproken minimum rendement (alsof het vergelijkbaar is met bijv. 1,5 of 2 % 'rente').
De bank maakt immers 'zeker weten' op lange termijn een goed rendement.
En zij hebben experts die goed zijn in beleggen, of daar in elk geval dagelijks mee bezig zijn (in tegenstelling tot een consument die er helemaal geen verstand van heeft en die alleen maar wil 'sparen').
Die professionals/adviseurs adviseren hun klanten om te gaan beleggen met het argument dat je 'altijd' winst zou maken, maar zij durven het toch niet aan om het zelf even voor te doen en dan 'met gemak' 6 of 7 rendement te maken en daarvan 1,5 % aan de klant te garanderen?
De bank zou op die manier toch minimaal 4,5 % winst kunnen maken.
....en nog tevreden klanten hebben ook. Want die klant krijgt dan 1,5 % gegarandeerd.
Want ook al is er blijkbaar geld genoeg bij de banen en zittenzij niet te wachten op het spaargeld van hun klanten, met deze dienst zou men toch geld kunnen verdienen door -voor hun klanten- te beleggen?
Waarom durven zij geen 1,5 % of 2 % aan hun klant te garanderen, zodat die klant zijn eigen vak kan uitoefenen zonder zich in het vak van een financiële professional te verdiepen?
quote:Op zondag 27 december 2020 21:48 schreef Gustaf86 het volgende:
[..]
Och jeetje. Dank hiervoor, dit was een wijze les. Ik zal de volgende keer eerst naar de postgeschiedenis kijken van iemand die een vraag stelt, voordat ik moeite in een advies ga steken.
Succes, ik hoop dat het goed voor je uitpakt.
Ik zou het zo aandurven hoor, 2% rente voor zeg een 5 jaar deposito ? Ik geef het je wel, maar niemand die het durft (een enkeling daargelaten) want het is te mooi om waar te zijn denken veel mensen dan.quote:Op maandag 28 december 2020 10:21 schreef investeerdertje het volgende:
[..]
Het product wat je aangeeft is alleen niet heel aantrekkelijk om in de markt te zetten.
Maar nu heb je het over een deposito. Die producten bestaan gewoon, net als spaarverzekeringen. Is trouwens wel iets anders dan wat je eerst schetstequote:Op maandag 28 december 2020 10:37 schreef namliam het volgende:
[..]
Ik zou het zo aandurven hoor, 2% rente voor zeg een 5 jaar deposito ? Ik geef het je wel, maar niemand die het durft (een enkeling daargelaten) want het is te mooi om waar te zijn denken veel mensen dan.
Wat kan een adviseur meer vertellen dan wat hier op het forum is uitgelegd?quote:Op maandag 28 december 2020 10:44 schreef Fiorano het volgende:
Lekker naar een adviseur gaan en je goed laten inlichten. Ook met betrekking tot het fiscale gedeelte. Dan overwegen of het je je echt waard is. De verhuurde toko verkopen is een stuk lastiger dan aankopen. Wat nou als je er over 15 jaar vanaf wil?
Vertellen/informatie geven niet veel meer waarschijnlijk.quote:Op maandag 28 december 2020 10:58 schreef blomke het volgende:
[..]
Wat kan een adviseur meer vertellen dan wat hier op het forum is uitgelegd?
Nou, als de keuze is tussen uitgeven aan enerzijds consumptie-goederen (huwelijksfeest) of leeftstijl-inflatie of anderzijds aflossen op vastgoed, dan zie ik de vermogenstoename in het laatste geval wel (en in het eerste niet).quote:Op maandag 28 december 2020 10:18 schreef blomke het volgende:
[..]
Je lost af met….. liquide vermogen. Dus er is geen sprake van vermogenstoename, alleen van liquiditeitsafname.
Ik zou niet alleen kijken naar "het optimale rendement" dat je uit je geld kan halen.quote:Op zaterdag 26 december 2020 01:37 schreef Seven. het volgende:
Drie jaar geleden heb ik onze woning gekocht. We zijn helemaal happy in dit huis dus we willen nergens naartoe, maar ondertussen is mijn salaris zo'n beetje verdubbeld. Beetje zonde om daar niets mee te doen!
Ik overweeg om een tweede woning te kopen voor de verhuur, maar ik weet nog niet zo goed waar te beginnen en wat de impact zou zijn op mijn huidige hypotheek. Ik ben benieuwd naar de ervaringen hiermee.
[...]
Qua lasten zou ik in principe gelijk blijven met dit plan maar wel mijn vermogen laten groeien, of is dat te simpel gedacht?
Zou niet bij me opgekomen zijn…..quote:Op maandag 28 december 2020 11:48 schreef baskick het volgende:
als de keuze is tussen uitgeven aan enerzijds consumptie-goederen (huwelijksfeest) of leeftstijl-inflatie .
Ze steekt haar geld niet in brand he?quote:Op maandag 28 december 2020 10:18 schreef blomke het volgende:
[..]
Je lost af met….. liquide vermogen. Dus er is geen sprake van vermogenstoename, alleen van liquiditeitsafname.
Klopt.quote:Op zaterdag 26 december 2020 10:50 schreef fathank het volgende:
Steek maandelijks een deel van je spaargeld in Bitcoin
Koop je over 10 jaar de hele straat.
quote:Op maandag 28 december 2020 12:14 schreef TheFreshPrince het volgende:
als je iedere maand 35% van wat je overhoudt inlegt is het risico ook gespreid
Omdat je dan 65% van wat je overhoudt gewoon in Euro's spaart en dus het risico spreidt. Ik zou nooit meer dan 35% in bitcoin stoppen (maar ook niet in een woning voor de verhuur op aflossing).quote:
Ik schetste niks, ik geef alleen aan dat ik het wel aan zou durven.... is natuurlijk iets heel anders.quote:Op maandag 28 december 2020 10:43 schreef investeerdertje het volgende:
[..]
Maar nu heb je het over een deposito. Die producten bestaan gewoon, net als spaarverzekeringen. Is trouwens wel iets anders dan wat je eerst schetste
Klopt, het vermogen verschuift van de bankrekening naar het huis. Dat laatste is toch minder liquide??quote:Op maandag 28 december 2020 12:13 schreef jameshond7 het volgende:
Ze steekt haar geld niet in brand he?
Maar het gaat om TSquote:
Nee, maar sec banksaldo verplaatsen naar aflossing vastgoed maakt niet dat het vermogen toeneemt.quote:Op maandag 28 december 2020 12:13 schreef jameshond7 het volgende:
[..]
Ze steekt haar geld niet in brand he?
Maar je koopt dan geen beleggingsproduct. En je had het over een beleggingsproduct. Dat is wat ik bedoelde.quote:Op maandag 28 december 2020 12:58 schreef namliam het volgende:
[..]
Ik schetste niks, ik geef alleen aan dat ik het wel aan zou durven.... is natuurlijk iets heel anders.
En de post die ik aanhaalde suggereerde "waarom bieden de banken niet gewoon 2% rente als ze aan de andere kant 6% rendement kunnen maken" Dat ging wel uit van een rente, ik ga ook uit van rente....quote:Op maandag 28 december 2020 13:57 schreef investeerdertje het volgende:
[..]
Maar je koopt dan geen beleggingsproduct. En je had het over een beleggingsproduct. Dat is wat ik bedoelde.
Onder andere door overkoepelende regels etc. Een bank heeft niet de luxe een beursval af te wachten, er is dan immers geen hele grote bankrun nodig.quote:Op maandag 28 december 2020 14:02 schreef namliam het volgende:
[..]
En de post die ik aanhaalde suggereerde "waarom bieden de banken niet gewoon 2% rente als ze aan de andere kant 6% rendement kunnen maken" Dat ging wel uit van een rente, ik ga ook uit van rente....
Dat is eigenlijk een verkeerde aanname omdat het virtueel is. Het wordt pas contant al je de hut verkoopt. En niets terugkoopt. Dus je hebt helemaal geen vermogen in principe.quote:Op maandag 28 december 2020 09:04 schreef Seven. het volgende:
Op dit moment is de overwaarde mijn vermogen
Bij die redenatie heeft een kwart van NL vermogenquote:Op maandag 28 december 2020 14:28 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Dat is eigenlijk een verkeerde aanname omdat het virtueel is. Het wordt pas contant al je de hut verkoopt. En niets terugkoopt. Dus je hebt helemaal geen vermogen in principe.
Dan kun je over aandelen hetzelfde zeggen.quote:Op maandag 28 december 2020 14:28 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Dat is eigenlijk een verkeerde aanname omdat het virtueel is. Het wordt pas contant al je de hut verkoopt. En niets terugkoopt. Dus je hebt helemaal geen vermogen in principe.
LTV max 80%. Ik denk een woning van 200-250k, misschien minder. In ieder geval een woning in mijn eigen woonplaats, zodat je af en toe op de koffie kunt voor overleg. Huur vind ik lastiger te bepalen, zal minimaal 1000 euro per maand op moeten brengen.quote:Op maandag 28 december 2020 09:21 schreef MisChrartin het volgende:
[..]
Ja dat is reeel. Met wat voor aankoopprijs (incl kosten koper) en verhuurde waarde houdt je rekening?
En welke LTV van de woning in verhuurde staat?
Klopt, maar nu heb ik natuurlijk alleen m'n eigen woning om te verkopen.quote:Op maandag 28 december 2020 14:28 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Dat is eigenlijk een verkeerde aanname omdat het virtueel is. Het wordt pas contant al je de hut verkoopt. En niets terugkoopt. Dus je hebt helemaal geen vermogen in principe.
Nee dat is heel anders. Geen goede vergelijking. Als je je aandelen nu verkoopt dan hoef je geen nieuwe aandelen te kopen. Het is geen primaire levensbehoefte. Maar als je je huis verkoopt moet je toch iets. En aangezien alle andere huizen ook meegestegen zijn in "waarde"..quote:Op maandag 28 december 2020 15:43 schreef NightDancert het volgende:
[..]
Dan kun je over aandelen hetzelfde zeggen.
Het rekensommetje is best makkelijk. Je vermogen is je bezit minus je schulden. Iemand met een huis van 500k en 100k hypotheek heeft dus een hoger vermogen dan iemand met een huis van 500k en 300k hypotheek.quote:Op maandag 28 december 2020 16:06 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Nee dat is heel anders. Geen goede vergelijking. Als je je aandelen nu verkoopt dan hoef je geen nieuwe aandelen te kopen. Het is geen primaire levensbehoefte. Maar als je je huis verkoopt moet je toch iets. En aangezien alle andere huizen ook meegestegen zijn in "waarde"..
Enige punt is dat het niet liquide is of zonder al te veel gedoe liquide te maken.quote:Op maandag 28 december 2020 16:41 schreef NightDancert het volgende:
[..]
Het rekensommetje is best makkelijk. Je vermogen is je bezit minus je schulden. Iemand met een huis van 500k en 100k hypotheek heeft dus een hoger vermogen dan iemand met een huis van 500k en 300k hypotheek.
Waar die "waarde" dus geen absolute betekenis heeft. Dat lijk jij te denken. Dat hebben aandelen wel als je ze nu verkoopt. En je hoeft dan niet perse nieuwe aandelen te kopen terwijl je wel een ander onderkomen moet hebben. Dus evengoed zwakke vergelijking. Maar dat gaat een beetje off-topic allemaal..quote:Op maandag 28 december 2020 16:41 schreef NightDancert het volgende:
[..]
Het rekensommetje is best makkelijk. Je vermogen is je bezit minus je schulden. Iemand met een huis van 500k en 100k hypotheek heeft dus een hoger vermogen dan iemand met een huis van 500k en 300k hypotheek.
Ok stel dat je dan een woning wil kopen van 200.000.quote:Op maandag 28 december 2020 15:53 schreef Seven. het volgende:
[..]
LTV max 80%. Ik denk een woning van 200-250k, misschien minder. In ieder geval een woning in mijn eigen woonplaats, zodat je af en toe op de koffie kunt voor overleg. Huur vind ik lastiger te bepalen, zal minimaal 1000 euro per maand op moeten brengen.
Kijk iemand heeft wat geleerdquote:
Aankoop prijs en huur prijs zijn natuurlijk sterk gecorreleerd. Houd wat huurprijs wel rekening met het punten stelsel.... als je niet boven een bepaald aantal punten uitkomt land de huur onder de 700 euro (af te dwingen door de huurder via de huurcommissie of hoe die toko nu ook heet).quote:Ik denk een woning van 200-250k, misschien minder. In ieder geval een woning in mijn eigen woonplaats, zodat je af en toe op de koffie kunt voor overleg. Huur vind ik lastiger te bepalen, zal minimaal 1000 euro per maand op moeten brengen.
Er zijn heel wat "vastgoed guru's" die je het tegendeel zullen proberen te vertellen.quote:Op maandag 28 december 2020 16:59 schreef MisChrartin het volgende:
[..]
Met dit bedrag wed je maar op 1 paard. Zakt de woningmarkt in of krijg je wanbetalers dan ben je mooi klaar. Als je financieel onafhankelijk wil worden is het kopen van vastgoed relatief risicovol omdat je zo weinig kun spreiden.
Je moet met dit plan zowel je baan verliezen én een huurder hebben die niet over de brug komt.quote:Op maandag 28 december 2020 09:43 schreef HMS het volgende:
Dus, in plaats van jezelf en je gezin te laten genieten van wat je nu verdient en gewoon te doen wat fijn is (verbouwen, trouwen, groter gaan wonen), ga je belegen in vastgoed om meer vermogen in stenen te hebben, want anders voel je je een dief van je portemonnee. Ik blijf mij toch altijd verbazen over hoe mensen zich blind staren op dingen bezitten en slimme manieren om nog meer te vergaren en dan keuzes maken die ze later bezuren.
Want wat je nu denkt te gaan doen is ondernemen met geld wat je eigenlijk nog niet hebt. En dat brengt risico’s met zich mee. En dat alles is gebaseerd op de optimistische scenario’s, met als belangrijkste - ik heb die goede baan tot mijn pensioen. Maar wat als die wegvalt? Nu eerder aflossen van je eigen hypotheek levert nu of in de nabije toekomst veel lagere lasten op en daardoor meer flexibiliteit.
En waarom geniet je niet nu van je geld door jezelf wel wat meer te gunnen en die dingen te doen die je eigenlijk wil? Want je neemt er dus een object bij om werk en zorgen aan te hebben en je ontzegt jezelf de dingen die je eigenlijk wil (maar ja, het kan ook later) omdat je je een dief van jezelf vindt?
Ga lekker genieten, verbouw die keuken of verhuis naar een mooier huis, waarom wachten tot later met genieten van het feit dat je het goed hebt? Geniet er nu en later van, niet alleen maar later. En los met extra vermogen eerst je eigen huis versneld af. Ik heb ook die vette baan, maar die kan ook zo afgelopen zijn. En wie garandeert mij dat ik dan weer zo goed terecht kom? Dus ik heb een dikke buffer in liquide middelen en los versneld af. Zo weet ik dat als de carrière tegen zit ik niet gelijk hoef te verhuizen etc. Met een beleggingspand loop je meer risico en zit je geld vast. En moet je dan verkopen, zal je zien valt de opbrengst toch tegen. En heb je al die tijd je jezelf een beter leven ontzegt voor die paar extra centen.
Leer genieten en wat minder geld verzamelen
Ja, en ik kan ook kanker krijgen of onder een bus komen. De kans dat ik zowel mijn baan verlies als een huurder tref die niet over de brug komt, is wel aanwezig maar niet dusdanig groot dat ik er ontzettend bang voor ben. Evengoed, door een buffer op te bouwen, kun je dat ook proberen af te dekken.quote:Op maandag 28 december 2020 10:17 schreef blomke het volgende:
[..]
Wat dacht je van een stijging van de hypotheekrente en daling van de huizenprijzen?? Met twee woningen met hypotheekschulden, zet je veel in op één paard. Kan goed gaan, maar als het omvalt…..
Ik kijk ook niet naar het optimale rendement, dan ging ik wel beleggen. Buffertje opbouwen voor de aanschaf, maar dat is al deel van dit plan.quote:Op maandag 28 december 2020 12:00 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Ik zou niet alleen kijken naar "het optimale rendement" dat je uit je geld kan halen.
Denk ook aan een situatie waarin jij of je partner (langdurig) ziek of werkloos wordt.
Kan je 3 jaar overbruggen met spaargeld?
Wat als de huurders niet betalen? Kan je dat opvangen?
Wat als je werkloos wordt en de huurders niet betalen? Kan je dat opvangen?
Misschien denk je "heb je weer iemand met een rampen scenario" maar optimistisch rekenen is nu net wat heel veel mensen al aan de rand afgrond heeft gebracht.
De situatie van een huurder kan ook veranderen, ook die kan werkloos raken, scheiden of andere ellende. En hoewel dat niet jouw zaken zijn, kan dat wel problemen veroorzaken met het betalen van de huur.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |