Het aandeel van de wereldeconomie dat baat heeft bij lage olieprijzen is stukken groter dan het gedeelte dat er last van heeft. Over het algemeen zijn hoge olieprijzen dan ook funest voor de wereldhandel, en lage olieprijzen juist een mooie opsteker. Zie bijvoorbeeld: https://www.sprout.nl/art(...)-voor-wereldeconomiequote:Op dinsdag 10 maart 2020 15:49 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Heb je daar een bron voor want dat is mij onbekend. Het kan gunstig zijn voor landen die veel olie importeren maar slecht voor olie-exportlanden. De beurzen crashten onmiddelijk bij openen na de oliecrash dus die hadden een andere interpretatie lijkt me.
Beide hebben ze er geen echt belang bij dus ik denk dat ze gewoon wel weer om de tafel gaan zitten binnenkort?quote:Op dinsdag 10 maart 2020 15:36 schreef Digi2 het volgende:
Rusland gaat een half miljoen vaten aardolie per dag extra produceren. Met S.A. ongeveer 3 miljoen vaten per dag extra dus terwijl de vraag juist daalt vanwege de zich escalerende pandemie.
De prijs-oorlog is aan![]()
Saudi arabia escalates price-war Russia follows
Tuurlijk kan dat wel, de reden staat los van het effect.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 16:32 schreef Wegenbouwer het volgende:
Je kan niet over het algemeen zeggen of een lagere of hogere prijs goed is voor de economie. Dat ligt helemaal aan de reden van de daling / stijging.
Je kan over het algemeen stellen dat men minder van iets koopt als de prijs hoog is. Maar de prijs kan ook juist gestegen zijn omdat er veel meer vraag is naar een goed. Ze staan dus niet altijd los van elkaar.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 16:54 schreef Heph844 het volgende:
[..]
Tuurlijk kan dat wel, de reden staat los van het effect.
Ze hebben er wel beiden belang bij om de Amerikaanse shale producenten de nek om te draaien. Wat heeft het voor zin om je eigen productie te beperken als de Amerikanen dat gat direct weer opvullen? (met olie die n.b. hogere productiekosten heeft). Zoals dus de afgelopen jaren het geval was.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 16:37 schreef AQuila360 het volgende:
[..]
Beide hebben ze er geen echt belang bij dus ik denk dat ze gewoon wel weer om de tafel gaan zitten binnenkort?
Het kan ook een mooi 1-2 van de Saudi's en de Russen zijn waarbij de Saudi's doen alsof ze boos zijn op de Russen vanwege het opbreken van OPEC+, zodat ze de Amerikanen aan hun zijde houden en ondertussen wapentuig kunnen blijven afnemen. Dit terwijl ze iedereen in de Permian de nek om draaien.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 17:03 schreef SeLang het volgende:
[..]
Ze hebben er wel beiden belang bij om de Amerikaanse shale producenten de nek om te draaien. Wat heeft het voor zin om je eigen productie te beperken als de Amerikanen dat gat direct weer opvullen? (met olie die n.b. hogere productiekosten heeft). Zoals dus de afgelopen jaren het geval was.
Het is voor zowel de Russen als de Saoedi's een kostbare zaak, maar als ze 1 of 2 jaartjes doorbijten en de Amerikanen dan failliet zijn kunnen ze daarna weer tegen hogere prijzen verkopen. Per saldo kan dat winst zijn.
Zie ook in het onderstaande plaatje het effect van lagere prijzen rond 2015 op de Amerikaanse productie. Toen was het echter te kort om ze definitief de nek om te draaien.
[ afbeelding ]
Kan het dan ook zijn dat Shell (en andere oliebedrijven) bij een langdurige lage prijs hun voorraden moeten herwaarderen? En bedoel ik niet qua monetaire waarden maar naar hoeveelheid? Die reserves zijn natuurlijk een functie van de prijs. Bij een prijs van $100 is er meer lucratief naar boven te halen dan bij $30.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 11:23 schreef SeLang het volgende:
Ik snap niet waarom iedereen denkt dat RDS zo goedkoop is.
Als je kijkt naar de gemiddelde EPS over de 5 afgelopen jaar, dan is op een koers van ¤16,50 de P/E 13. Dat is imo helemaal niet goedkoop voor een bedrijf dat bijna volledig afhankelijk is van factoren waar ze zelf geen enkele invloed op heeft (olie en gas prijzen). Factoren die super volatiel en onvoorspelbaar zijn en bovendien een op lange termijn krimpende markt. Het is een krimpaandeel, geen groeiaandeel.
Iedereen focusseert zich op de hoge dividend yield, maar vergeet kennelijk dat dat dividend verdiend moet worden met winst. Het gemiddelde dividend over de afgelopen 5 jaar was $1.88, de gemiddelde winst $1.44, dus zelfs toen moest er al worden bijgeleend of assets worden verkocht om dat te betalen.
Voor zover ik weet heeft RDS een olieprijs van ongeveer $65 nodig om het huidige dividend te kunnen handhaven op lange termijn en ongeveer $35 om überhaupt geen verlies te maken. Natuurlijk is het veel complexer dan zo'n simpel sommetje, maar het punt is wel dat RDS een lousy investering zal blijken mocht de olieprijs langdurig <$40 blijven, wat helemaal niet zo'n onwaarschijnlijk scenario is gezien de komende recessie, de overcapaciteit en het feit dat goedkope producenten in de komende 2 decennia misschien hun olievelden nog snel even willen monetariseren nu fossiele brandstoffen worden uitgefaseerd.
Tenslotte is er nog het imo zeer substantiële risico op "stranded assets". Dwz, als we langdurig naar een olieprijs van bijvoorbeeld $30-$40 gaan dan zijn bepaalde velden, rigs, etc niet meer rendabel en zullen moeten worden afgeschreven.
Daar een P/E van 13 voor betalen?
This never crossed my mindquote:Op dinsdag 10 maart 2020 17:44 schreef flyguy het volgende:
[..]
Het kan ook een mooi 1-2 van de Saudi's en de Russen zijn waarbij de Saudi's doen alsof ze boos zijn op de Russen vanwege het opbreken van OPEC+, zodat ze de Amerikanen aan hun zijde houden en ondertussen wapentuig kunnen blijven afnemen. Dit terwijl ze iedereen in de Permian de nek om draaien.
Ja dat is wat ik bedoelde met het risico op "stranded assets". Dat geldt dus ook voor reserves die niet meer economisch te winnen zijn.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 17:48 schreef tjoptjop het volgende:
[..]
Kan het dan ook zijn dat Shell (en andere oliebedrijven) bij een langdurige lage prijs hun voorraden moeten herwaarderen? En bedoel ik niet qua monetaire waarden maar naar hoeveelheid? Die reserves zijn natuurlijk een functie van de prijs. Bij een prijs van $100 is er meer lucratief naar boven te halen dan bij $30.
Wat als 30% van de reserves alleen winstgevend op te pompen zijn >$100?
Een paar weken terug heeft de VS sancties opgelegd aan Rosneft voor het vervoeren van Venozolaanse olie. Dit lijkt me een Russische reactie hierop.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 17:44 schreef flyguy het volgende:
[..]
Het kan ook een mooi 1-2 van de Saudi's en de Russen zijn waarbij de Saudi's doen alsof ze boos zijn op de Russen vanwege het opbreken van OPEC+, zodat ze de Amerikanen aan hun zijde houden en ondertussen wapentuig kunnen blijven afnemen. Dit terwijl ze iedereen in de Permian de nek om draaien.
Het waren uiteindelijk de Saudi's die in 2014 de prijzenslag begonnen met de schalie producenten, maar het huishoudboekje van het Koninkrijk was er niet al te best tegen bestand omdat langdurig te doen. Nu lijkt het momentum wat beter en als de Russen dan toch starten...quote:
Meh, de Russen zijn zelf nieuwe exportmarkten voor olie aan het aanboren. Nu Nordstream 2, Turkstream en de Power of Siberia pijpleidingen er (bijna) liggen, gaat het grotendeels buiten de Amerikanen om. De Amerikaanse energieagenda lijkt eerder ook Westerse bondgenoten tegen het verkeerde been te schoppen (zie het proberen blokken van Nordstream 2). Daarnaast kunnen Wit-Rusland en de Oekraïne met de nieuwe leidingen buitenspel gezet worden.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 18:44 schreef BlaZ het volgende:
[..]
Een paar weken terug heeft de VS sancties opgelegd aan Rosneft voor het vervoeren van Venozolaanse olie. Dit lijkt me een Russische reactie hierop.
Kosten en de spreiding.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 21:08 schreef SausDip het volgende:
Ik heb hier regelmatig VWRL voorbij zien komen. Ik begrijp dat dit een ETF is, maar waarom is deze zo 'populair'?
Omdat mensen een beetje achter lopen - maar in principe omdat je makkelijk, met lage kosten een goed gespreide beleggingsportefeuille op kan zetten. Inmiddels zijn er een paar goedkopere alternatieven: de Northern Trust fondsen (via de grootbanken, bv ISIN NL0011225305) en bijvoorbeeld het sustainable equity NN fonds (ISIN NL0012125736) bij fitvermogen dat nóg iets lagere kosten rekent (momenteel). Geen dramatische verschillen, maar o.a. door dividendlek bij VWRL scheelt het zo'n 0,2-0,4% per jaar. Of je de beperkingen in spreiding van 'sustainable' een voor- of nadeel vindt is grotendeels persoonlijk. Zoeken op een aantal van bovenstaande termen helpt je vast wat verder in het zoeken naar info.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 21:08 schreef SausDip het volgende:
Ik heb hier regelmatig VWRL voorbij zien komen. Ik begrijp dat dit een ETF is, maar waarom is deze zo 'populair'?
Geen extra monetaire stimulus aangekondigdquote:Op dinsdag 10 maart 2020 21:36 schreef Wegenbouwer het volgende:
Over een uurtje gaan Trump en z'n gevolg proberen opnieuw de boel omhoog te praten. Lukte gisteren aardig.
Zitten die ook bij DeGiro in de kernselectie?quote:Op dinsdag 10 maart 2020 22:57 schreef TechLight het volgende:
[..]
Omdat mensen een beetje achter lopen - maar in principe omdat je makkelijk, met lage kosten een goed gespreide beleggingsportefeuille op kan zetten. Inmiddels zijn er een paar goedkopere alternatieven: de Northern Trust fondsen (via de grootbanken, bv ISIN NL0011225305) en bijvoorbeeld het sustainable equity NN fonds (ISIN NL0012125736) bij fitvermogen dat nóg iets lagere kosten rekent (momenteel). Geen dramatische verschillen, maar o.a. door dividendlek bij VWRL scheelt het zo'n 0,2-0,4% per jaar. Of je de beperkingen in spreiding van 'sustainable' een voor- of nadeel vindt is grotendeels persoonlijk. Zoeken op een aantal van bovenstaande termen helpt je vast wat verder in het zoeken naar info.
Ik heb exact dezelfde vraag - is HMWO (HSBC MSCI WORLD ETF) niet een betere /goedkopere optie?quote:Op dinsdag 10 maart 2020 21:08 schreef SausDip het volgende:
Ik heb hier regelmatig VWRL voorbij zien komen. Ik begrijp dat dit een ETF is, maar waarom is deze zo 'populair'?
Andere benchmark, lagere spreiding inderdaad. HMWO en bijv. IWDA van iShares volgen de MSCI World, niet de FTSE All-World. Dan zit China (en andere emerging countries) niet in je tracker, maar alleen de developed markets. Is ook een verklaring voor die kosten, natuurlijk. HMWO heeft ~1,600 aandelen, VWRL rond de 6,500.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 23:41 schreef BraveDribbel het volgende:
[..]
Ik heb exact dezelfde vraag - is HMWO (HSBC MSCI WORLD ETF) niet een betere /goedkopere optie?
Lagere annual fees (0.15 vs 0.22%) tegen iets lagere spreiding (in de staart) , maar top 10 grotendeels gelijk aandeel.
Ik denk dat je deze quote van Selang bedoelt en mogelijk verkeerd interpreteert ...quote:Op dinsdag 10 maart 2020 13:19 schreef ludovico het volgende:
Maar de grote denkfout van je betoog zit in het hoge risico van een ongedifferentieerd portefeuille van shell zelf. Aandeelhouders kunnen zelf differentiëren. Dus niet van toepassing.
Ik denk dat hij alleen als feit vaststelt dat Shell hiervan afhankelijk is en niet suggereert dat dit een specifieke zwakte is waar Shell iets aan zou moeten doen. Vrijwel elk bedrijf is afhankelijk van hooguit een paar bepalende factoren, soms buiten hun invloedsfeer en zijn in die zin niet gedifferentieerd. Aandeelhouders lossen dit inderdaad op door zelf te differentiëren.quote:een bedrijf dat bijna volledig afhankelijk is van factoren waar ze zelf geen enkele invloed op heeft (olie en gas prijzen).
Super, thanks! Ik ga weer verder met in lezen 😁quote:Op dinsdag 10 maart 2020 22:57 schreef TechLight het volgende:
[..]
Omdat mensen een beetje achter lopen - maar in principe omdat je makkelijk, met lage kosten een goed gespreide beleggingsportefeuille op kan zetten. Inmiddels zijn er een paar goedkopere alternatieven: de Northern Trust fondsen (via de grootbanken, bv ISIN NL0011225305) en bijvoorbeeld het sustainable equity NN fonds (ISIN NL0012125736) bij fitvermogen dat nóg iets lagere kosten rekent (momenteel). Geen dramatische verschillen, maar o.a. door dividendlek bij VWRL scheelt het zo'n 0,2-0,4% per jaar. Of je de beperkingen in spreiding van 'sustainable' een voor- of nadeel vindt is grotendeels persoonlijk. Zoeken op een aantal van bovenstaande termen helpt je vast wat verder in het zoeken naar info.
Het voordeel van VWRL is dat het erg makkelijk verhandelbaar is. En het NN fonds bijvoorbeeld heeft een aanzienlijke afwijking tov de MSCI World en is overwogen in de USA.quote:Op dinsdag 10 maart 2020 22:57 schreef TechLight het volgende:
[..]
Omdat mensen een beetje achter lopen - maar in principe omdat je makkelijk, met lage kosten een goed gespreide beleggingsportefeuille op kan zetten. Inmiddels zijn er een paar goedkopere alternatieven: de Northern Trust fondsen (via de grootbanken, bv ISIN NL0011225305) en bijvoorbeeld het sustainable equity NN fonds (ISIN NL0012125736) bij fitvermogen dat nóg iets lagere kosten rekent (momenteel). Geen dramatische verschillen, maar o.a. door dividendlek bij VWRL scheelt het zo'n 0,2-0,4% per jaar. Of je de beperkingen in spreiding van 'sustainable' een voor- of nadeel vindt is grotendeels persoonlijk. Zoeken op een aantal van bovenstaande termen helpt je vast wat verder in het zoeken naar info.
Ligt er dus ook aan hoe belangrijk verhandelbaarheid / liquiditeit is voor je. De NN of NT fondsen zijn prettig voor de wat langere termijn, want dan ga je dat dividendlek voelen. Een VWRL is prettig als je grip wil hebben voor hoeveel je precies koopt. Nadeel van VWRL is ook dat je alleen in hele stukken kunt handelen.quote:Op woensdag 11 maart 2020 09:28 schreef Faraday01 het volgende:
[..]
Het voordeel van VWRL is dat het erg makkelijk verhandelbaar is. En het NN fonds bijvoorbeeld heeft een aanzienlijke afwijking tov de MSCI World en is overwogen in de USA.
Dat dividendlek is inderdaad vervelend aan VWRL. Moeten ze toch eens iets aan doenquote:Op woensdag 11 maart 2020 09:31 schreef GSbrder het volgende:
[..]
Ligt er dus ook aan hoe belangrijk verhandelbaarheid / liquiditeit is voor je. De NN of NT fondsen zijn prettig voor de wat langere termijn, want dan ga je dat dividendlek voelen. Een VWRL is prettig als je grip wil hebben voor hoeveel je precies koopt. Nadeel van VWRL is ook dat je alleen in hele stukken kunt handelen.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |