Tegeltje of niet, ik geloof er niets van. Er zullen altijd mensen zijn die hun heil en veiligheid zoeken in religie en daar in alle vrijheid voor kiezen.quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:22 schreef Jigzoz het volgende:
Een uiterste vorm van vrijheid van religie zal uiteindelijk leiden tot het vrij zijn van religie.
Ja, die mag u op tegeltjes laten drukken.
Zeker. Maar als alle religie individueel wordt, is er dan nog sprake van religie?quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:33 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Tegeltje of niet, ik geloof er niets van. Er zullen altijd mensen zijn die hun heil en veiligheid zoeken in religie en daar in alle vrijheid voor kiezen.
Aansluiten bij een community met al bestaande regels en normen geeft een sterker gevoel van veiligheid en sociale geborgenheid. Dus die mensen zullen zich eerder aansluiten bij een bestaande religie dan er zelf eentje bij elkaar verzinnen. Individualiteit is juist waar niet naar gezocht wordt.quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:35 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Zeker. Maar als alle religie individueel wordt, is er dan nog sprake van religie?
Ik heb het niet over het aansluiten bij een gemeenschap, maar over een individuele religieuze beleving en interpretatie.quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:38 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Ja, want aansluiten bij een community met al bestaande regels en normen geeft een sterker gevoel van veiligheid en sociale geborgenheid. Dus die mensen zullen zich eerder aansluiten bij een bestaande religie dan er zelf eentje bij elkaar verzinnen.
Dat kunnen jij en je vrouw natuurlijk prima doen. Maar mijn punt is dat niet iedereen die vrije interpretatie zoekt.quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:42 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ik heb het niet over het aansluiten bij een gemeenschap, maar over een individuele religieuze beleving en interpretatie.
Of concreet: mijn vrouw en ik zijn beide satanist, maar onze religieuze beleving is totaal anders. Ik hecht ook aan de spirituele kant; mijn vrouw is daar te nuchter voor en hecht met name aan de ideologie. Zuiver individueel dus.
Het zal vast heel dom klinken, maar voor mij is dat echt een onvoorstelbare gedachte, dat 'vertel me wat ik denken moet' en het daarmee samenhangende 'vertel me wat ik af moet keuren'.quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:52 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Dat kunnen jij en je vrouw natuurlijk prima doen. Maar mijn punt is dat niet iedereen die vrije interpretatie zoekt. De mensen die ik bedoel zoeken juist naar regels en normen met betrekking tot hoe ze moeten leven en die vinden ze in georganiseerde religie. Je ziet dat mensen in een kerkelijke gemeenschap vaak dezelfde ideeën over bijvoorbeeld homoseksualiteit hebben. Die ideeën worden bevestigd door kerkgenoten en de spreker van die kerk. Niet iedereen kiest voor een eigen interpretatie, niet iedereen wil zelf nadenken. Er zijn mensen die van anderen willen horen hoe ze ergens over moeten denken. En tot op zekere hoogte kan religie dat bieden.
Tsja, ik ook niet. Maar ik kan me wel meer keuzes van mensen niet voorstellen. Dat betekent echter niet dat het niet voorkomt.quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:55 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Het zal vast heel dom klinken, maar voor mij is dat echt een onvoorstelbare gedachte, dat 'vertel me wat ik denken moet' en het daarmee samenhangende 'vertel me wat ik af moet keuren'.
Het bewust opgeven van je eigen zelfstandigheid... Ik kan daar echt niet bij.
Ben ik niet met je eens. Er is geen god in een wereldreligie te vinden die je met een gezond verstand 'goed' kunt noemen. Als je je bij zo'n aanbiddingsclub aansluit en constant met jezelf in conflict moet zijn om foute dingen voor jezelf goed te praten... Dat geeft geen veiligheid, geen zekerheid, maar vooral heel veel twijfel. Onnodige twijfel.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:03 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Tsja, ik ook niet. Maar ik kan me wel meer keuzes van mensen niet voorstellen. Dat betekent echter niet dat ze er niet zijn.![]()
In dit geval gaat het om kwetsbaarheid versus veiligheid. Vrije keuze uit handen geven betekent dat je er minder snel persoonlijk of afgerekend kunt worden, het is immers God die je vertelt wat juist is en niet jij. Daarbij geeft het een gevoel van saamhorigheid om een mening te delen en sterkt dat die mening ook. Vandaar ook dat sommige late bekeerlingen juist het extreme opzoeken.
Van alle menselijke dwalingen vind ik deze niet eens het moeilijkst te begrijpen.
En toch zitten ze ertussen. Degenen die het voor elkaar krijgen. Hoe verklaar jij dat?quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:07 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ben ik niet met je eens. Er is geen god in een wereldreligie te vinden die je met een gezond verstand 'goed' kunt noemen. Als je je bij zo'n aanbiddingsclub aansluit en constant met jezelf in conflict moet zijn om foute dingen voor jezelf goed te praten... Dat geeft geen veiligheid, geen zekerheid, maar vooral heel veel twijfel. Onnodige twijfel.
Dat kan ik niet. Ik probeer het al heel lang, maar ik snap echt niet hoe christenen de god uit de Bijbel 'goed' kunnen noemen.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:09 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
En toch zitten ze ertussen. Degenen die het voor elkaar krijgen. Hoe verklaar jij dat?
Ik snap hem nietquote:Op zaterdag 19 september 2015 22:22 schreef Jigzoz het volgende:
Een uiterste vorm van vrijheid van religie zal uiteindelijk leiden tot het vrij zijn van religie.
Ja, die mag u op tegeltjes laten drukken.
Ik ook niet. En toch krijgen hele volksstammen mensen het al eeuwenlang voor elkaar. Tegenwoordig soms zelfs zonder indoctrinatie. Het zal dan, denk ik, toch die veligheid zijn. Je moest eens weten hoeveel mensen liever kiezen voor de kant waar de meeste mensen staan dan voor de juiste kant. De waarheid is, als het erop aankomt, vaak niet de belangrijkste factor bij besluitvorming.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:10 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Dat kan ik niet. Ik probeer het al heel lang, maar ik snap echt niet hoe christenen de god uit de Bijbel 'goed' kunnen noemen.
Als er geen enkele religieuze groepsdruk is, dan kan iedereen tot een zuiver eigen religie komen. Daarmee is men vrij van religie.quote:
oja, dat is waar...quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:20 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Als er geen enkele religieuze groepsdruk is, dan kan iedereen tot een zuiver eigen religie komen. Daarmee is men vrij van religie.
Noord-Korea is wat dat betreft wel een interessant (en heel ellendig) experiment. Daar is een 'god' aan de macht die op een afschuwelijke manier regeert. Inclusief hemel en hel. Mensen aanbidden hem en alles wat hij doet is goed, juist en rechtvaardig.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:20 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Ik ook niet. En toch krijgen hele volksstammen mensen het al eeuwenlang voor elkaar. Tegenwoordig soms zelfs zonder indoctrinatie. Het zal dan, denk ik, toch die veligheid zijn. Je moest eens weten hoeveel mensen liever kiezen voor de kant waar de meeste mensen staan dan voor de juiste kant. De waarheid is, als het erop aankomt, vaak niet de belangrijkste factor bij besluitvorming.
Dat klopt. Maar Noord-Koreanen worden gedwongen om zo te leven. Andersom zijn er ook mensen die vrijwillig en vanuit een positie van relatieve vrijheid kiezen voor religieus extremisme of voor een sekte.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:24 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Noord-Korea is wat dat betreft wel een interessant (en heel ellendig) experiment. Daar is een 'god' aan de macht die op een afschuwelijke manier regeert. Inclusief hemel en hel. Mensen aanbidden hem en alles wat hij doet is goed, juist en rechtvaardig.
Toch zal iedere Noord-Koreaan die er eenmaal uit is ervaren hoe fijn het is om vrij te zijn.
Dat komt voort uit indoctrinatie van jongs af aan dat later omslaat in een gevoel van saamhorigheid en ergens bij willen horen.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:30 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
Andersom zijn er ook mensen die vrijwillig en vanuit een positie van relatieve vrijheid kiezen voor religieus extremisme of voor een sekte.
Da's waar ja.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:30 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Dat klopt. Maar Noord-Koreanen worden gedwongen om zo te leven. Andersom zijn er ook mensen die vrijwillig en vanuit een positie van relatieve vrijheid kiezen voor religieus extremisme of voor een sekte.
Dat hoeft helemaal niet. Latere bekeringen komen ook voor.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:33 schreef Childofthe90s het volgende:
[..]
Dat komt voort uit indoctrinatie van jongs af aan dat later omslaat in een gevoel van saamhorigheid en ergens bij willen horen.
Dat ontstaat dus uit het gevoel ergens bij te willen horen.quote:Op zaterdag 19 september 2015 23:45 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Dat hoeft helemaal niet. Latere bekeringen komen ook voor.
Klopt, maar dat hoeft niet het gevolg te zijn van indoctrinatie.quote:Op zondag 20 september 2015 00:08 schreef Childofthe90s het volgende:
[..]
Dat ontstaat dus uit het gevoel ergens bij te willen horen.
Nee, inderdaad.quote:Op zondag 20 september 2015 00:14 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Klopt, maar dat hoeft niet het gevolg te zijn van indoctrinatie.
Evolutie was nadien toch relevant? Na de schepping danquote:Op zaterdag 19 september 2015 21:56 schreef Hexx. het volgende:
Bedoel je nu vóór of ná de schepping?
God is toch alwetend? Dan hoeft hij toch niet te kijken om het te weten? Maar over vrije wil, de mens kan God niet begrijpen, en kan dus ook niet een oprechte keuze maken. Is het wel een vrije wil als God de mens heeft geschapen op dusdanige manier dat de mens het niet kan begrijpen? Daarnaast, waarom de mens straffen als de mens niet doet wat God wil? Hoe vrij is die wil dan?quote:Op zaterdag 19 september 2015 21:56 schreef Hexx. het volgende:
Hij zou het kunnen zien als hij keek. Maar hij geeft vrije wil, he.
Gast, wat je in dit topic getypt hebt vond ik het meest verontrustende wat ik gedurende een maand op Fok! gelezen heb. Dit doet mij denken aan Il Sung, de vroege jaren van Castro, de Grote Revolutie en Hoxha. Degene die hier een erg negatieve draai aangegeven heeft was jij al met je eerste post.quote:Op zaterdag 19 september 2015 21:20 schreef Odaiba het volgende:
Pff wat is religie nog een heilig huisje voor sommige hier zeg... Mijn intenties waren goed, maar jullie geven er weer een erg negatieve draai aan.
Verplicht uitbannen is geen optie. Dat is al eerder zonder succes geprobeerd. Het gaat om zelfbewust durven denken, individuele keuzes durven en kúnnen maken, de wijze waarop opvoeding invloed heeft op religiekeuze en natuurlijk wetenschappelijke vooruitgang die ons steeds meer inzicht geeft op bepaalde levensvragen van wie en wat we nu werkelijk zijn.quote:Op zaterdag 19 september 2015 16:24 schreef Odaiba het volgende:
Hoe kunnen we nou op een beschaafde en vriendelijke manier religie uitbannen?
Nederland is het voorbeeld als het gaat om ontkerkelijking, maar we zijn er nog lang niet. Sterker nog, waar het christendom afneemt, groeit de islam.
Hoe kunnen wij als mensen er nu voor zorgen dat religie echt iets wordt van het verleden, met in het achterhoofd dat een kleine groep altijd nog zal geloven, al is het in het spaghetti monster.
Zullen we anders eens beginnen met het afschaffen van het religeus onderwijs? Of misschien geen gebedshuizen meer bouwen? Of ligt de oplossing ergens anders?
Dat, plus nog iets met leren omgaan met de angst voor de dood..quote:Op zondag 20 september 2015 14:00 schreef Elzies het volgende:
[..]
Verplicht uitbannen is geen optie. Dat is al eerder zonder succes geprobeerd. Het gaat om zelfbewust durven denken, individuele keuzes durven en kúnnen maken, de wijze waarop opvoeding invloed heeft op religiekeuze en natuurlijk wetenschappelijke vooruitgang die ons steeds meer inzicht geeft op bepaalde levensvragen van wie en wat we nu werkelijk zijn.
Ik was al benieuwd in wie je het meest teleurgesteld was.quote:Op zondag 20 september 2015 13:20 schreef TserrofEnoch het volgende:
[..]
Gast, wat je in dit topic getypt hebt vond ik het meest verontrustende wat ik gedurende een maand op Fok! gelezen heb. Dit doet mij denken aan Il Sung, de vroege jaren van Castro, de Grote Revolutie en Hoxha. Degene die hier een erg negatieve draai aangegeven heeft was jij al met je eerste post.
Sterker nog, ik vind het gewoon overkomen als chantage. Als je niet meer gelooft, dan laten we je hard vallen.quote:Op zaterdag 19 september 2015 22:19 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Afstand nemen door het contact te verbreken? Waarom zou iemand daardoor moeten inzien hoe het leven zonder god is? Is het leven zonder familie dan hetzelfde als leven zonder god?
[..]
Het is niet exact hetzelfde maar gaat in dit soort gevallen vaak samen. Fijn dat dat bij jouw geloof niet zo is.
Haha, dankjewel voor dat. Kan m'n pa ook om lachen, even doorsturen.quote:Op donderdag 24 september 2015 15:23 schreef sjoemie1985 het volgende:
http://mijn-kijk-op.infon(...)-met-een-theist.html
Ik zet ondertussen koffie met koek.quote:Op donderdag 24 september 2015 16:18 schreef ems. het volgende:
[..]
Haha, dankjewel voor dat. Kan m'n pa ook om lachen, even doorsturen.
Dat is wel een topstukkie:quote:Op donderdag 24 september 2015 15:23 schreef sjoemie1985 het volgende:
Ik kwam net deze interessante site tegen met betrekking tot het leveren van bewijslast voor het wel of niet bestaan van God en eventueel het ontstaan van alles.
http://mijn-kijk-op.infon(...)-met-een-theist.html
Wat is het nou?quote:Een atheïst gelooft dat God niet bestaat. [..] [Door de atheïst] wordt beweert dat niet-bestaan onbewijsbaar is.
Ik geloof ook niet in rode olifanten. Moet ik dat ook bewijzen ?quote:Op donderdag 24 september 2015 16:30 schreef Hexx. het volgende:
Waar blijven de atheïsten met hun argumenten?
Argument van niks!quote:Op donderdag 24 september 2015 16:55 schreef ATON het volgende:
[..]
Ik geloof ook niet in rode olifanten. Moet ik dat ook bewijzen ?
Nee, zeggen dat een argument van een ander niks is zonder toelichting, daar kunnen we wat mee.quote:
Rationeel denken, waar vinden we dat tegenwoordig dan?quote:Op zaterdag 19 september 2015 16:38 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ja, ik vind het altijd wel wonderlijk hoe de verlichte westerse samenleving zich op de borst klopt ten aanzien van hun kleine beetje nog maar zeer recent verworven rationeel denken.
Alsof het nooit anders is geweest en wij niet ook nog een lange weg te gaan hebben.
Theïsme ga je niet bewijzen met deïstische drogredeneringen. Zie jij in dat stuk een bewijs dat de Koran het woord van Allah is?quote:Op donderdag 24 september 2015 15:23 schreef sjoemie1985 het volgende:
Ik kwam net deze interessante site tegen met betrekking tot het leveren van bewijslast voor het wel of niet bestaan van God en eventueel het ontstaan van alles.
http://mijn-kijk-op.infon(...)-met-een-theist.html
Het is zeldzaam. De illusie daarvan is echter vrij algemeen.quote:Op donderdag 24 september 2015 19:07 schreef I-care het volgende:
[..]
Rationeel denken, waar vinden we dat tegenwoordig dan?
Mooi verwoord!quote:Op donderdag 24 september 2015 19:23 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het is zeldzaam. De illusie daarvan is echter vrij algemeen.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |