Dit inderdaad.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 13:22 schreef Ser_Ciappelletto het volgende:
De Bijbel is eigenlijk een soort verzameling van de gebroeders Grimm avant la lettre en dat betekent dat het werk ook een enorme cultuurhistorische waarde heeft. Het is jammer dat iedere poging om die cultuurhistorische waarde eruit te puren stuit op een muur van relitards die protesteren over blasfemie.
Zolang er niemand uit de toekomst komt om je tegen te werken, weet je in elk geval dat wat je aan het doen bent niet extreem verkeerd isquote:Op woensdag 6 augustus 2014 13:14 schreef Molurus het volgende:
[..]
En ze hadden me nog zo gewaarschuwd dat tijdreizen tot paradoxen zou (zal?) gaan leiden.
Er is ook niemand uit de toekomst gekomen om Hitler tegen te houden. Gefeliciteerd Molurus, je bent officieel niet slechter dan Hitler.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 13:27 schreef Tijn het volgende:
[..]
Zolang er niemand uit de toekomst komt om je tegen te werken, weet je in elk geval dat wat je aan het doen bent niet extreem verkeerd is
quote:Op woensdag 6 augustus 2014 13:34 schreef Tijn het volgende:
Misschien was het wel nóg veel slechter verlopen zonder Adolf Hitler
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Wat vind je er mooi aan dan?quote:Op woensdag 6 augustus 2014 13:25 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dit inderdaad.![]()
Het is een mooi boek, zeker voor de tijd waarin het geschreven is. Maar dan wel in de juiste context.
Het is een beetje de wieg van het menselijk denken, de eerste stappen in de richting van het begrijpen van de mens, moraliteit en onze plaats in het universum.quote:
Ik vind kindertekeningen eigenlijk nooit mooi.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 16:56 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het is een beetje de wieg van het menselijk denken, de eerste stappen in de richting van het begrijpen van de mens, moraliteit en onze plaats in het universum.
Ik zie het als een 'kindertekening'.
Ik bedoel dan ook niet mooi zoals de grote literaire werken mooi zijn. Eerder mooi zoals de naïviteit en onschuld van een kind mooi kunnen zijn, of zoals Stonehenge en de en de piramiden van Egypte mooi zijn.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 16:59 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ik vind kindertekeningen eigenlijk nooit mooi.
Maar de reden dat ik het vraag is omdat ik vaker hoor dat mensen literaire waarde toekennen aan bepaalde Bijbelboeken terwijl die literaire waarde mij totaal ontgaat.
Ik vind sommige verhalen en personages wel de moeite waard, hoor. De avonturen van figuren als koning David en koning Salomo bijvoorbeeld zijn toch best leuk leesvoer? Vind ik wel.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 16:59 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Maar de reden dat ik het vraag is omdat ik vaker hoor dat mensen literaire waarde toekennen aan bepaalde Bijbelboeken terwijl die literaire waarde mij totaal ontgaat.
Die mooiheid zie ik wel bij Stonehenge en de piramiden, maar bij de Bijbel? Nee, echt totaal niet.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:03 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik bedoel dan ook niet mooi zoals de grote literaire werken mooi zijn. Eerder mooi zoals de naïviteit en onschuld van een kind mooi kunnen zijn, of zoals Stonehenge en de en de piramiden van Egypte mooi zijn.
quote:Op zaterdag 28 april 2012 09:59 schreef Jigzoz het volgende:
Ik snap niet waarom dat zo belangrijk is voor gelovigen. Waarom moet hun boek per se literair hoogwaardig worden gevonden terwijl die boeken dat absoluut niet zijn? Omdat ze zo belangrijk zijn? Dat is de Grondwet ook, maar niemand zal het in zijn hoofd halen om dat een literair hoogstandje te noemen. Toch is die tekst veel beter geschreven dan bijvoorbeeld de Bijbel.
Stel dat je nu met zo'n verhaal als dat van Jezus bij een uitgever aan zou kloppen. Je zou uitgelachen worden. Terecht, want op het literaire vlak zit er niets in. Geen spanningsbogen, geen diepere thematiek, geen logica, de dialogen zijn bijzonder geforceerd en de personages kennen geen diepte, om maar eens een beginnetje te maken.
Het is natuurlijk niet eerlijk wat ik nu doe, want ik leg een religieus boek op de literaire weegschaal en daar is dat boek niet voor. Net zoiets als het telefoonboek op dat soort zaken beoordelen en dan constateren dat je er dus niets aan hebt.
Toch is dat wel wat er gebeurt, maar er wordt dus door heel veel mensen op een oneerlijke manier mee omgesprongen. De Bijbel een literair hoogstandje noemen getuigt van bijzonder weinig inzicht in de literatuur of van het toekennen van een uitzonderingspositie aan de Bijbel. Daarmee is het niet meteen een slecht boek, laat dat duidelijk zijn.
Stonehenge en de piramiden zijn mooi, maar als we het hebben over de hoogtepunten van de architectuur komen zulke namen gewoon niet boven. Het is precies hetzelfde met de Bijbel in relatie tot literatuur.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:07 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Die mooiheid zie ik wel bij Stonehenge en de piramiden, maar bij de Bijbel? Nee, echt totaal niet.
Akkoord, maar niemand zal Stonehenge een architectonisch hoogtepunt noemen, terwijl de Bijbel wel literaire waarde wordt toegedicht.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:09 schreef Molurus het volgende:
[..]
Stonehenge en de piramiden zijn mooi, maar als we het hebben over de hoogtepunten van de architectuur komen zulke namen gewoon niet boven. Het is precies hetzelfde met de Bijbel in relatie tot literatuur.
Dat laatste vind ik ook onzin. Maar desalniettemin vind ik het een mooi relikwie uit vergane tijden. Dat zou jij denk ik ook wel zien als we de gruwelen van het Christendom in de 2000 jaar die daarop volgden even negeren. (Ik weet het: dat is niet eenvoudig.)quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:10 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Akkoord, maar niemand zal Stonehenge een architectonisch hoogtepunt noemen, terwijl de Bijbel wel literaire waarde wordt toegedicht.
Zeker, zeker...quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:13 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dat laatste vind ik ook onzin. Maar desalniettemin vind ik het een mooi relikwie uit vergane tijden. Dat zou jij denk ik ook wel zien als we de gruwelen van het Christendom in de 2000 jaar die daarop volgden even negeren. (Ik weet het: dat is niet eenvoudig.)
Dat is nogal generaliserend over een boek dat zo divers is als de Bijbel. Er zijn passages die nergens over gaan, maar er zijn ook stukken die echt literair zijn. Hooglied is bijvoorbeeld erotische dichtkunst op z'n best:quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:10 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Akkoord, maar niemand zal Stonehenge een architectonisch hoogtepunt noemen, terwijl de Bijbel wel literaire waarde wordt toegedicht.
quote:Laat hij mij kussen,
laat zijn mond mij kussen!
Jouw liefde is zoeter dan wijn,
3 zoet is de geur van je huid,
je naam is een kostbaar parfum.
Daarom houden de meisjes van jou.
4 Neem mij met je mee. Laten we rennen!
Mijn koning brengt mij in zijn kamers.
Laten we juichen en zingen om jou!
Laten we jouw liefde prijzen,
meer nog dan wijn.
Natuurlijk houden de meisjes van jou!
5 Meisjes van Jeruzalem,
donker ben ik, en mooi,
als de tenten van Kedar,
als het doek van Salomo’s tenten.
6 Kijk niet op mij neer omdat ik donker ben,
omdat de zon mij heeft gebrand.
Mijn moeders zonen waren hard voor mij:
ik moest hun wijngaarden bewaken.
Mijn eigen wijngaard heb ik niet bewaakt.
7 Zeg mij toch, mijn allerliefste,
waar laat jij je kudde weiden,
waar laat jij die ’s middags rusten?
Laat me toch niet dwalend
langs de kudden van je vrienden gaan.
Hij
8 Als je mij niet vinden kunt,
mooiste van alle vrouwen,
volg dan het spoor van de kudde,
weid je geiten waar de herders schuilen.
9 Vriendin van mij,
met een merrie voor farao’s wagen
vergelijk ik jou!
10 Hoe lieflijk zijn je wangen en je ringen,
hoe sierlijk zijn je hals en je ketting.
11 Laten we een gouden sieraad voor je maken,
bezaaid met zilveren stipjes.
Vind je dat serieus mooi?quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:20 schreef Ser_Ciappelletto het volgende:
[..]
Dat is nogal generaliserend over een boek dat zo divers is als de Bijbel. Er zijn passages die nergens over gaan, maar er zijn ook stukken die echt literair zijn. Hooglied is bijvoorbeeld erotische dichtkunst op z'n best:
[..]
Niet minder mooi dan wat mensen als Campert, Aafjes of die chagrijnige loser van DWDD produceren.quote:
Je legt de lat wel heel hoog nu. Ik zou er bijna over struikelen.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:43 schreef Ser_Ciappelletto het volgende:
[..]
Niet minder mooi dan wat mensen als Campert, Aafjes of die chagrijnige loser van DWDD produceren.
Literatuur is literatuur. Als jij de Bijbel aan een hogere standaard meet dan andere dichters, ben je oneerlijk bezig.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 17:50 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Je legt de lat wel heel hoog nu. Ik zou er bijna over struikelen.
Ach, ik ben literair verwend. Ik heb ongelofelijk mooie dingen gelezen. Als ik dan iemand hoor verkondigen dat de Bijbel zo'n ongekend mooi literair werk is, dan verbaast me dat. Als iemand de Bijbel al mooi vindt, wat zal hij dan van een roman van Houellebecq vinden?quote:Op woensdag 6 augustus 2014 18:00 schreef Ser_Ciappelletto het volgende:
[..]
Literatuur is literatuur. Als jij de Bijbel aan een hogere standaard meet dan andere dichters, ben je oneerlijk bezig.
Smaken verschillen. Zeker aangezien literatuur in de tijd van de Bijbel iets heel anders was dan literatuur in de 20e eeuw. Het is maar waarmee je affiniteit hebt.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 18:08 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ach, ik ben literair verwend. Ik heb ongelofelijk mooie dingen gelezen. Als ik dan iemand hoor verkondigen dat de Bijbel zo'n ongekend mooi literair werk is, dan verbaast me dat. Als iemand de Bijbel al mooi vindt, wat zal hij dan van een roman van Houellebecq vinden?
"Ik hou gewoon meer van 2000 jaar oude rommelliteratuur dan van die moderne intellectuele meuk."quote:Op woensdag 6 augustus 2014 18:10 schreef Ser_Ciappelletto het volgende:
[..]
Smaken verschillen. Zeker aangezien literatuur in de tijd van de Bijbel iets heel anders was dan literatuur in de 20e eeuw. Het is maar waarmee je affiniteit hebt.
Zo heel intellectueel is die moderne meuk nou ook weer niet. Tenminste, niet veel intellectueler dan sommige 2000 jaar oude rommelliteratuur.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 18:12 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
"Ik hou gewoon meer van 2000 jaar oude rommelliteratuur dan van die moderne intellectuele meuk."
Kan.
'T is wat, dat smaken verschillen.quote:
Als iemand slagroom op z'n zoute haring doet dan ben ik ook verbaasd. Mag dat?quote:Op donderdag 7 augustus 2014 08:55 schreef Haushofer het volgende:
[..]
'T is wat, dat smaken verschillen.
Ik heb wel eens paling in slagroom gehad. Dat was erg lekker. Slagroom zonder suiker natuurlijk.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 09:27 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Als iemand slagroom op z'n zoute haring doet dan ben ik ook verbaasd. Mag dat?
Ik wilde net vragen of je dat nou echt lekker vond, maar dan begint er vast weer iemand te zaniken dat smaken verschillen en zo.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 09:56 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Ik heb wel eens paling in slagroom gehad. Dat was erg lekker. Slagroom zonder suiker natuurlijk.
Misschien ben jij in dit geval wel degene die de metaforische slagroom op de metaforische zoute haring doet.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 09:27 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Als iemand slagroom op z'n zoute haring doet dan ben ik ook verbaasd. Mag dat?
Zalm in roomkaas is ook lekker. Dit is een beetje vergelijkbaar. Het was in een sterrenrestaurant overigens.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 09:58 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Ik wilde net vragen of je dat nou echt lekker vond, maar dan begint er vast weer iemand te zaniken dat smaken verschillen en zo.
Het zou best kunnen. Ik hou van lekker eten, maar ik ben beslist geen kenner.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 10:08 schreef hoatzin het volgende:
[..]
Zalm in roomkaas is ook lekker. Dit is een beetje vergelijkbaar. Het was in een sterrenrestaurant overigens.
Meh, ik vind een Plato en een Confusius, om maar twee voorbeelden te noemen, toch vele malen indrukwekkender qua menselijk denkvermogen dan de bijbel. En als ik me niet vergis leefden zij toch ongeveer in hetzelfde tijdperk als waarin de oudste bijbelboeken zijn geschreven. Ergens 600-400 BC. De intelligentie van de mens uit dat tijdperk wordt onderschat, en als je dat beseft is die bijbel echt niet zo indrukwekkend, zeker niet als je de moraliteit in de bijbel vergelijkt met die van een Plato en een Confusius.quote:Op woensdag 6 augustus 2014 16:56 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het is een beetje de wieg van het menselijk denken, de eerste stappen in de richting van het begrijpen van de mens, moraliteit en onze plaats in het universum.
Ik zie het als een 'kindertekening'.
Mijns inziens zit de onverenigbaarheid hem in religie/geloof versus kritisch denken. En kritisch denkvermogen hangt wel samen met intelligentie en wordt ook, als het goed is, aangeleerd bij de meeste universitaire opleidingen, ongeacht de richting.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 17:05 schreef Victuss het volgende:
De uitzondering bevestigt de regel. Maar een zeer klein percentage van de zeer bovengemiddeld intelligente wetenschappers is religieus. Het is iets waar je niet zo heel makkelijk aan ontkomt, ookal zou je het willen (gezien de gemeenschap waar je in opgroeit en het feit dat je het dogma met de paplepel ingegoten krijgt). Verder: een hoop mensen studeren universitair af in disciplines die niet per definitie treden in de gebieden waar veel religieuze stromingen antwoorden pretenderen te hebben, dus ontstaat er nooit echte onverenigbaarheid.
Ook als mensen (dankzij hun intelligentie en opleiding) een kritisch denkvermogen hebben, betekent dat nog niet dat zij te allen tijde dat kritische denkvermogen gebruiken. (Lijkt me ook hondsvermoeiend eerlijk gezegd.)quote:Op donderdag 7 augustus 2014 17:32 schreef UltraR het volgende:
[..]
Mijns inziens zit de onverenigbaarheid hem in religie/geloof versus kritisch denken. En kritisch denkvermogen hangt wel samen met intelligentie en wordt ook, als het goed is, aangeleerd bij de meeste universitaire opleidingen, ongeacht de richting.
Uiteraard. Maar hoe sterker het kritisch denkvermogen is ontwikkeld, hoe meer het religieus denken in de verdrukking zal komen.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 17:34 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ook als mensen (dankzij hun intelligentie en opleiding) een kritisch denkvermogen hebben, betekent dat nog niet dat zij te allen tijde dat kritische denkvermogen gebruiken. (Lijkt me ook hondsvermoeiend eerlijk gezegd.)
Wat typisch is voor gelovigen (intelligent of niet) is dat er een vrij strikte scheiding bestaat tussen rationeel denken en religieus denken.
Het kan, wellicht, leiden tot cognitieve dissonantie. In de praktijk lijkt dat maar weinig gelovigen echt te hinderen.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 17:36 schreef UltraR het volgende:
[..]
Uiteraard. Maar hoe sterker het kritisch denkvermogen is ontwikkeld, hoe meer het religieus denken in de verdrukking zal komen.
Ik ga er ook van uit dat voor een significant deel daardoor het percentage non-religieuzen onder meer intelligente mensen veel hoger ligt, alleen heeft het z'n grenzen. In ieder geval denk ik dat het z'n invloed heeft, zelfs op mensen wie er nog steeds voor kiezen te geloven, in dat het misschien weer gereflecteerd wordt in de opvoeding van de volgende generatie en zij een minder strenge religieuze noot daarin meekrijgen dan de vorige.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 17:32 schreef UltraR het volgende:
[..]
Mijns inziens zit de onverenigbaarheid hem in religie/geloof versus kritisch denken. En kritisch denkvermogen hangt wel samen met intelligentie en wordt ook, als het goed is, aangeleerd bij de meeste universitaire opleidingen, ongeacht de richting.
Een goed oogarts raadplegen zou ik voorstellen.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 17:39 schreef Molurus het volgende:
Het zal je nog verbazen hoe makkelijk mensen er dergelijke onderling strijdige overtuigingen op nahouden. En niet omdat ze dom zijn, maar omdat ze op fundamenteel verschillende manieren naar dezelfde dingen kijken.
quote:Op donderdag 7 augustus 2014 19:42 schreef ATON het volgende:
[..]
Een goed oogarts raadplegen zou ik voorstellen.
Inderdaad. Ik geloof graag dat ik doorgaans erg kritisch ben, maar na elke aflevering van de Keuringsdienst van Waarde blijkt weer dat ik wat dat betreft vooral lijd aan enorme zelfoverschatting.quote:Op donderdag 7 augustus 2014 17:34 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ook als mensen (dankzij hun intelligentie en opleiding) een kritisch denkvermogen hebben, betekent dat nog niet dat zij te allen tijde dat kritische denkvermogen gebruiken. (Lijkt me ook hondsvermoeiend eerlijk gezegd.)
quote:Op donderdag 7 augustus 2014 20:08 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Inderdaad. Ik geloof graag dat ik doorgaans erg kritisch ben, maar na elke aflevering van de Keuringsdienst van Waarde blijkt weer dat ik wat dat betreft vooral lijdt aan enorme zelfoverschatting.
Ik geloofde echt dat er zoiets bestaat als zalmforel en dat kweekzalm roze is omdat dat nu eenmaal de kleur van die vis is... En als dat al niet waar is...
Ach,dan maken ze ons weer wat anders wijsquote:Op donderdag 7 augustus 2014 20:08 schreef Jigzoz het volgende:
Ik geloofde echt dat er zoiets bestaat als zalmforel en dat kweekzalm roze is omdat dat nu eenmaal de kleur van die vis is... En als dat al niet waar is...
Net gezien, nogmaals dank voor de tip! Leuk film.quote:Op zondag 27 juli 2014 14:20 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
In 1999 verfilmd met Robin Williams als de androïde in de hoofdrol.
quote:Op woensdag 6 augustus 2014 13:25 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dit inderdaad.![]()
Het is een mooi boek, zeker voor de tijd waarin het geschreven is. Maar dan wel in de juiste context.
Ik vind het bijbelboek 'Prediker' erg mooi. De filosofie die de schrijver van dit boek tentoonspreid is erg modern (dit bijbelboek wordt toegeschreven aan koning Salomo maar die heeft het waarschijnlijk niet geschreven...).quote:
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |