quote:
Heb jij een onderzoek nodig om te zien dat gras groen is? Ik begrijp best dat mensen het gaan ontkennen, dat is ingecalculeerd

.
quote:
VVD eist inzet werklozen in seizoensarbeid
DEN HAAG -
De VVD wil dat gemeenten zich meer inzetten om werklozen aan het werk te zetten in seizoensarbeid zoals de glas- en tuinbouw. Dat gemeenten hier de moed lijken op te geven, vinden de liberalen „onbestaanbaar”.
Foto: Akke van Eck
Tweede Kamerleden Sjoerd Potters en Malik Azmani reageren op onderzoek van Trouw, waaruit blijkt dat seizoensarbeid niet meer op grote schaal wordt ingezet om de werkloosheid te bestrijden. Gemeenten en sociale diensten hebben hun ambities op dit vlak naar beneden bijgesteld. Potters en Azmani willen van de PvdA-bewindslieden Lodewijk Asscher en Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) weten wat zij hier aan gaan doen.
Potters: „Gemeenten lijken de moed op te geven om onwillige en vaak langdurig werklozen uit de kaartenbak te halen en aan het werk te zetten. Wat de VVD betreft onbestaanbaar. Er zitten zo'n 400.000 mensen in de bijstand. Gemeenten krijgen per jaar bijna 2 miljard euro om deze mensen aan een baan te helpen. Kom dan als gemeente niet aan met het argument dat je het niet echt ziet zitten, en dat in deze tijd van hoge werkloosheid.”
Hij stelt voor dat gemeenten de bijstandsuitkering intrekt van onwillige uitkeringsgerechtigden die „zomaar op de bank blijven zitten als er werk voor handen is”.
Wat een toeval, artikel is van gisteren
Verwachtte antwoorden: Het is de schuld van de Moelanders. Het is de schuld van de tuinders. Het is de schuld van de Rabobank. Maar het ligt nooit aan de uitkeringstrekker

quote:
Gemotiveerde bijstanders, die willen wél werken
LEEUWARDEN Mensen uit de bijstand aan het werk krijgen, gaat niet altijd even soepel. Je hebt er veel gemotiveerden bij, maar ook er zijn er ook die zeggen: Dit willen we niet, dat gaan we niet doen.
Janet van der Wal runt het re-integratiebureau Flexwurk-Return in Leeuwarden. Voor verschillende gemeenten zet ze met haar bureau mensen uit de bijstand aan het werk.
Ze heeft er net dertig uit de gemeente Leeuwarden aan een baan geholpen. Om aan die dertig te komen hebben we met 184 mensen gesproken. Je hebt er veel bij die niet willen werken. Of om allerlei redenen niet kunnen. Als we bespeuren dat iemand niet wil of te veel noten op zijn zang heeft, is het snel gedaan. We hadden een keer iemand die niet voor negen uur zijn bed uit wilde. Want dan slaapt-ie zo lekker. Ja, die eis kun je niet stellen.
Verkapt loon
Flexwurk-Return is in 2008 ontstaan uit uitzendbureau Flexwurk. Beide bureaus plaatsen vooral veel mensen in de productiehoek.
Door gebrek aan geschikte mensen zocht het uitzendbureau begin 2008 naar andere oplossingen. Zo is Flexwurk-Return van de grond gekomen. We zaten te denken waar we de mensen vandaan moesten halen. Uit Polen misschien? Toen kwamen we op het idee om naar gemeenten te stappen, zegt Arnold Hofstra, die aan het roer staat van het uitzendbureau.
Van der Wal: We dachten: we gaan mensen uit de bijstand aan het werk zetten. Zij willen toch graag, denk je dan. Dat werkte dus niet zo. Er zijn er genoeg die zeggen: Dit willen wij niet, dat gaan we niet doen.
Hofstra: Of ze zeggen dat het loon te laag is en dat ze voor die paar honderd euro meer niet aan het werk gaan. Dat zeggen ze bij de gemeente natuurlijk niet. Daar vertellen ze dat ze wel willen werken.
Van der Wal: Sommige mensen zien de bijstand als een verkapt loon en niet meer als een sociaal vangnet. Als iemand werk weigert, zijn wij verplicht dat aan de gemeente door te geven. Een werkweigeraar kan bijvoorbeeld op zijn of haar uitkering worden gekort.
Maatregel
Gemeenten kunnen korten op een uitkering als een klant niet meewerkt bij een bemiddelingstraject om weer aan werk te komen. Volhardt de klant in het niet accepteren van passende arbeid, dan wordt na een aankondiging een maatregel opgelegd. Dit betekent voor de klant een korting op de uitkering tot maximaal 100 procent, aldus de gemeente Leeuwarden.
De gemeente heeft het afgelopen jaar 61 keer mensen gekort op hun uitkering omdat ze niet wilde meewerken aan een arbeidstraject.
Rondgang
Uit een rondgang langs andere gemeenten blijkt dat er niet snel wordt overgegaan op het korten op de bijstandsuitkering. Volgens de gemeente Smallingerland gebeurt het wel maar is het een kleine categorie, aldus een woordvoerder. Werken ze niet mee, dan verdwijnen ze daarmee uit beeld. Ze gaan uit de kaartenbak.
Bij de gemeente Heerenveen vindt een zogeheten strafkorting een enkele keer per jaar plaats, vertelt een woordvoerder. Bij heel hoge uitzondering wordt iemand tot 100 procent gekort.
Wanneer een re-integratiebureau iemand met een uitkering helpt aan een baan, krijgt het daar geld voor van de gemeente. Dit is een van tevoren afgesproken bedrag voor een bepaalde tijd. Betaling bij Flexwurk-Return gaat volgens het principe no cure, no pay. Lukt het niet om iemand ondanks alle inspanningen aan het werk te krijgen, dan wordt er door de gemeente ook niet betaald.
Allemaal gemotiveerd
Om te zorgen dat werkgevers een geschikte kandidaat krijgen worden ze eerst uitgebreid gescreend bij Flexwurk-Return. En het is absoluut niet zo dat iedereen die in een uitkering zit niet wil werken, benadrukken Hofstra en Van der Wal.
Van der Wal: Het is onze taak om de gemotiveerden eruit te halen. De groep van dertig die we net aan het werk hebben gezet, daar zit van alles tussen. Ouderen en jongeren. Met en zonder problemen. Die de taal niet beheersen, of alcoholproblemen hebben. De overeenkomst is dat ze allemaal gemotiveerd zijn om aan de slag te gaan.
Niet elke ondernemer staat te springen bij het woord re-integratie. Hofstra: Aan dat woord hangt wel iets negatiefs, merken we. Bedrijven denken: O, heb je er weer zo een.
Van der Wal: Het is moeilijk als bijstandsklant om onder dat vooroordeel uit te komen. Die gemotiveerde groep verdient het echt om een kans de krijgen. Soms moet je bedrijven er dan van overtuigen dat ze lang niet allemaal lui zijn en dat er genoeg zijn die wel aan het werk willen.
Wij zetten werkgevers niet op het verkeerde been. Heeft iemand problemen die het werk kunnen beïnvloeden, dan vertellen we dat. Onze consulenten houden contact met werkgever en werknemer, ten minste één keer in de twee weken. Hebben we een plek op de taxi voor iemand, maar heeft diegene geen geld voor een taxipas, dan vragen we de werkgever of hij kan bemiddelen.
Ondanks het vooroordeel bij sommige werkgevers is er werk genoeg, volgens Van der Wal. Helemaal in de productiebranche. We moeten soms bedrijven weigeren omdat we niet genoeg mensen hebben.