abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  Designer dinsdag 7 mei 2013 @ 04:53:33 #151
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126160322
quote:
0s.gif Op dinsdag 7 mei 2013 03:53 schreef VacaLoca het volgende:
Sowieso beetje dom om te denken dat de economie ineens eraan gaat wanneer men thuis objecten kan printen. Alsof het spul om mee te printen niets kost, alsof iedereen ineens een CAD expert is en vanalles binnen 5 minuten ontwerpt en print. Alsof men ineens voedsel kan printen. Alsof zo'n thuis 3D printer niet altijd achter zal lopen op de fabricagetechnieken van grote bedrijven...

Denk je nou echt dat je ineens een Galaxy S4 kan printen? Ja de plastic case... maar electronica, scherm en software? Eh nee.

Als je het zelf al zou kunnen printen dan zou tijd en geld die je kwijt bent aan ontwerp, materialen en fabricage al duurder uitpakken dan voor hoeveel het in de winkel ligt want kosten van massaproductie liggen toch wel stuk lager me dunkt, per stuk.

Als ik om me heen kijk zie ik vrij weinig spullen die ik bezit die ik anders ook zou kunnen printen.

Wellicht dat een bedrijf als LEGO er de dupe van wordt.
Voorlopig in ieder geval niet, de tolerantie op LEGO steentjes is 10 micron, niet haalbaar met de huidige consumenten 3D printers.
🐙
pi_126161216
quote:
0s.gif Op maandag 6 mei 2013 23:31 schreef NaturalScience het volgende:
Best beangstigend....

Deze Cody Wilson streeft naar het volledig omzeep helpen van de economie door 3D printers te ontwikkelen die zichzelf kunnen printen en vervolgens wapens kunnen printen....

Hij verteld in andere filmpjes hoe hij ook al 90% van de onderdelen voor een 3D printer kan printen en enkel de chips en wat metalen onderdelen een probleem zijn. Maar zoals met een wapen (waar hij nu al jaren aan heeft gewerkt) denk hij het ook voor elkaar te gaan krijgen met 3D printers.

Stel je voor... 3D printers die zichzelf printen en vervolgens alles kunnen printen (inclusief wapens).
Daarmee help je toch niet de economie om zeep. Als mensen zelf iets bouwen of produceren zonder andere mensen/bedrijven in te huren, dan help je toch ook niet de economie om zeep? De economie is niet slechts het rondpompen van geld (daarnaast heb je ook gewoon o.a. grondstoffen e.d. nodig voor zo'n printer).
pi_126168332
Dwdd, een plastic huis....nu nog iemand vinden die in de plastic wil wonen...
Ik zou best christen en verlost willen zijn, als de christenen er maar wat verloster uit zouden zien.
(Nietzsche)
pi_126168702
quote:
11s.gif Op dinsdag 7 mei 2013 12:47 schreef ietjefietje het volgende:
Dwdd, een plastic huis....nu nog iemand vinden die in de plastic wil wonen...
Als het brandveilig is en verder aan alle andere bouw en milieu eisen voldoet waarom niet. :D

Ik vraag me dan wel af hoe je bij verhuizing je gaatjes in de muren gaat opvullen, gewoon gips zal er wel niet goed in passen. :D
  Designer dinsdag 7 mei 2013 @ 13:14:39 #155
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126169284
quote:
0s.gif Op dinsdag 7 mei 2013 12:57 schreef Basp1 het volgende:

[..]

Als het brandveilig is en verder aan alle andere bouw en milieu eisen voldoet waarom niet. :D

Ik vraag me dan wel af hoe je bij verhuizing je gaatjes in de muren gaat opvullen, gewoon gips zal er wel niet goed in passen. :D
Weet je wat het printmateriaal is van die populaire 3D printers? Dat filament was voor kunststoflassen, in feite een soort lijmpistool waar vloeibaar plastic uit kwam voor reparaties aan plastic. Dus ehh, dat.
🐙
pi_126169703
quote:
10s.gif Op dinsdag 7 mei 2013 13:14 schreef DeZwabber het volgende:

[..]

Weet je wat het printmateriaal is van die populaire 3D printers? Dat filament was voor kunststoflassen, in feite een soort lijmpistool waar vloeibaar plastic uit kwam voor reparaties aan plastic. Dus ehh, dat.
Ja dat weet ik maar dat materiaal is meestal zo brandbaar als de pest dus zal het niet gebruikt mogen worden om huizen van te maken lijkt me. ;)
  Designer dinsdag 7 mei 2013 @ 13:29:54 #157
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126169801
quote:
0s.gif Op dinsdag 7 mei 2013 13:26 schreef Basp1 het volgende:

[..]

Ja dat weet ik maar dat materiaal is meestal zo brandbaar als de pest dus zal het niet gebruikt mogen worden om huizen van te maken lijkt me. ;)
Ach, er was ook een italiaan bezig met een gigantische 3D printer die beton extrudeert. Dan kan je het gewoon met je standaard plamuur doen.
🐙
  Designer dinsdag 7 mei 2013 @ 13:31:47 #158
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126169864
Trouwens, een pagina terug staat er een stukje over die gasten die in Amsterdam een huis willen printen, en die gebruiken Polypropyleen. Dus alsnog standaard kunststoffilament wat je met zo'n pistool kan dichten.
🐙
pi_126171948
pi_126205682
07-05-2013

De doe-het-zelf-onzichtbaarheidsmantel komt eraan



Wetenschappers tonen aan dat het heel gemakkelijk en goedkoop kan zijn om een onzichtbaarheidsmantel te maken. Zo gemakkelijk zelfs dat vrijwel iedereen met een redelijke 3D-printer er thuis moeiteloos eentje printen kan!

Onzichtbaarheidsmantels kennen we nu nog vooral uit ingewikkelde wetenschappelijke experimenten in laboratoria. Maar als het aan onderzoekers van de Duke University ligt, duurt het niet lang meer voor wij – als leken – een simpele versie van deze onzichtbaarheidsmantels gewoon thuis kunnen produceren. “Ik zou willen stellen dat iedereen die een paar duizend dollar kan besteden aan een 3D-printer in enkele uren tijd een mantel kan maken,” vertelt onderzoeker Yaroslav Urzhumov.

3D-printers
3D-printers produceren objecten. Ze doen dat door – geleid door een computerprogramma – opeenvolgende dunne laagjes materiaal op elkaar te stapelen. Net zo lang tot er een object ontstaat.

Onzichtbaarheidsmantel Een onzichtbaarheidsmantel maakt objecten onzichtbaar doordat deze lichtgolven afbuigt. De mantel
Volgens Urzhumov is het goed mogelijk om op deze manier ook een onzichtbaarheidsmantel te printen. Samen met collega’s voegt hij direct de daad bij het woord, zo is te lezen in het blad Optics Letters. Zijn team produceerde met behulp van een 3D-printer een schijf met gaatjes. Een algoritme berekent exact waar de gaatjes moesten komen om ervoor te zorgen dat de schijf microgolven afbuigt. In het hart van de geprinte schijf bevindt zich een gat. Wanneer onderzoekers in dit gat een object plaatsten en er microgolven op afsturen, zorgt de schijf ervoor dat het object onzichtbaar was. “Het ontwerp van de mantel voorkomt dat er een ‘schaduw’ ontstaat en dat het object licht verstrooit,” legt Urzhumov uit. “Daardoor wordt een helder, zeer reflecterend object zoals een metalen cilinder onzichtbaar gemaakt.” Het fabriceren van de schijf kostte een kleine zeven uur.

Op dit moment is de geprinte schijf alleen in staat om microgolven af te buigen. Maar de onderzoekers zijn ervan overtuigd dat deze in de nabije toekomst ook andere golflengtes licht – waaronder zichtbaar licht – kan afbuigen. En het is ook niet ondenkbaar dat in de toekomst veel grotere objecten door middel van zo’n geprinte mantel onzichtbaar kunnen worden gemaakt. “Computersimulaties doen me geloven dat het mogelijk is om een soortgelijke polymeren laag te maken die slechts 2,5 centimeter dik is en rond een enorm object met een diameter van enkele meters geplaatst kan worden.”

(scientias.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_126205784
Werkt het nu wel of niet, want het is nogal een wazig stukje tekst over het onzichtbaar maken, net alsof het object alleen onzichtbaar wordt op dit moment voor microgolven met microgolven.
  vrijdag 10 mei 2013 @ 00:04:06 #162
124676 RobertoCarlos
Zit je nou naar me te loeruh?
pi_126288939
quote:
100.000 downloads van plastic vuurwapen

De blauwdrukken voor het eerste vuurwapen dat volledig is gemaakt met technologie van een 3D-printer, zijn de afgelopen dagen zo'n 100.000 keer gedownload. Dat meldde het Amerikaanse zakenblad Forbes donderdag.

Vorig weekeinde werd de zogenoemde Liberator succesvol afgevuurd in de Amerikaanse staat Texas.

De controversiële groep Defense Distributed heeft het vuurwapen gemaakt. Een van de leden zei dat ze "niet hadden verwacht dat de downloads zo'n vaart zouden lopen".

Het wapen bestaat bijna helemaal uit plastic. 15 van de 16 componenten van de Liberator komen uit een tweedehands 3D-printer. Alleen de slagpin is van metaal.
Tú estás dura y yo me veo cabrón en el espejo
  vrijdag 10 mei 2013 @ 01:06:00 #163
300435 Eyjafjallajoekull
Broertje van Katlaah
pi_126291279
quote:
2s.gif Op vrijdag 10 mei 2013 00:04 schreef RobertoCarlos het volgende:

[..]

Opzich ook wel weer goed dat hier zoveel ophef over is. Dat zet 3D-printen namelijk nog meer op de kaart.

Het is sowieso een kwestie van tijd voordat wapens en ander spul gewoon met goede kwaliteit uit de printer kunnen rollen. Bijna elke week is er wel weer voortgang in het nog kleiner kunnen printen, nog meer materialen kunnen gebruiken of nog sneller kunnen printen.
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
  vrijdag 10 mei 2013 @ 12:02:33 #164
124676 RobertoCarlos
Zit je nou naar me te loeruh?
pi_126299494
quote:
2s.gif Op vrijdag 10 mei 2013 01:06 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]

Opzich ook wel weer goed dat hier zoveel ophef over is. Dat zet 3D-printen namelijk nog meer op de kaart.
Gevaarlijke redenering dit. Beetje de redenatie van terroristen... :P
Tú estás dura y yo me veo cabrón en el espejo
  Designer vrijdag 10 mei 2013 @ 12:06:28 #165
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126299650
quote:
2s.gif Op vrijdag 10 mei 2013 01:06 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]

Opzich ook wel weer goed dat hier zoveel ophef over is. Dat zet 3D-printen namelijk nog meer op de kaart. .
Eerlijk gezegd word ik er kotsmisselijk van dat dit de enige manier is waarop 3Dprinten nog in het nieuws lijkt te komen. Wordt iedereen alleen maar bang van, de gemiddelde couchpotato gaat niet ineens ontdekken hoe tof 3Dprinten is en wat de potentie van de techniek is op de lange termijn.
🐙
  Designer vrijdag 10 mei 2013 @ 12:21:49 #166
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126300140
Eeeeeeeen de bestanden zijn offline gehaald.

quote:
DEFCAD files are being removed from public access at the request of the US Department of Defense Trade Controls.
Until further notice, the United States government claims control of the information.
http://defcad.org/

Niet dat dat nut gaat hebben _O-
🐙
  vrijdag 10 mei 2013 @ 12:23:57 #167
124676 RobertoCarlos
Zit je nou naar me te loeruh?
pi_126300222
quote:
10s.gif Op vrijdag 10 mei 2013 12:21 schreef DeZwabber het volgende:
Eeeeeeeen de bestanden zijn offline gehaald.

[..]

http://defcad.org/

Niet dat dat nut gaat hebben _O-
Lekker laat idd... :P
Tú estás dura y yo me veo cabrón en el espejo
  zondag 12 mei 2013 @ 12:42:21 #168
300435 Eyjafjallajoekull
Broertje van Katlaah
pi_126380791
quote:
2s.gif Op vrijdag 10 mei 2013 12:23 schreef RobertoCarlos het volgende:

[..]

Lekker laat idd... :P
http://www.nu.nl/tech/342(...)en-kanaaltunnel.html

:D

Oh, nevermind. Geen slagpin en geen kogels. En dan spreken van een veiligheidsschandaal terwijl je eigenlijk alleen een stuk plastic meeneemt :')
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
pi_126455376
Zometeen in het nieuws op 3 die gozer van de 3D geprinte gun die ze zouden willen aanklagen voor illegale wapenexport. Hij kan 10 jaar de cel in of een boete krijgen van 1 miljoen dollar :')
"An educated citizenry is a vital requisite for our survival as a free people."
  Designer maandag 13 mei 2013 @ 22:27:30 #170
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126455521
quote:
2s.gif Op zondag 12 mei 2013 12:42 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]

http://www.nu.nl/tech/342(...)en-kanaaltunnel.html

:D

Oh, nevermind. Geen slagpin en geen kogels. En dan spreken van een veiligheidsschandaal terwijl je eigenlijk alleen een stuk plastic meeneemt :')
Dat is net zoiets als lege bolletjes smokkelen :')
🐙
  dinsdag 14 mei 2013 @ 23:38:08 #171
300435 Eyjafjallajoekull
Broertje van Katlaah
pi_126514594
quote:
0s.gif Op maandag 6 mei 2013 19:39 schreef Pietverdriet het volgende:
Paniek, gil, krijs, technologie is eng, brrr,
Ach, het hoort erbij. Elke nieuwe technologie/ontwikkeling gaat door deze cyclus:



We zitten nu ergens in de 'early/late majority' waarin opeens een hoop mensen wakker worden en bang worden van wat er opeens mogelijk is. Is eigenlijk heel normaal. Hiernaa zwakt de hype langzaam af maar wordt de techniek langzaam wel mainstream. Dat durf ik bijna met 100% zekerheid te zeggen. De techniek zal sowieso niet de zwarte lijn volgen naar beneden omdat 3D-printen al jaren succesvol ingezet wordt in de industrie.
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
  Designer woensdag 15 mei 2013 @ 01:28:33 #172
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_126518559
quote:
2s.gif Op dinsdag 14 mei 2013 23:38 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]

Ach, het hoort erbij. Elke nieuwe technologie/ontwikkeling gaat door deze cyclus:

[ afbeelding ]

We zitten nu ergens in de 'early/late majority' waarin opeens een hoop mensen wakker worden en bang worden van wat er opeens mogelijk is. Is eigenlijk heel normaal. Hiernaa zwakt de hype langzaam af maar wordt de techniek langzaam wel mainstream. Dat durf ik bijna met 100% zekerheid te zeggen. De techniek zal sowieso niet de zwarte lijn volgen naar beneden omdat 3D-printen al jaren succesvol ingezet wordt in de industrie.
:D

Dit inderdaad.
🐙
pi_126845047
21-05-2013

De meest fascinerende dingen gemaakt door een 3D-printer


Een 3D-model in het Belgische bedrijf Materialise, waar de grootste 3D-printer van Europa staat. © reuters.

Het prijskaartje verbonden aan 3D-printen heeft de technologie lang exclusief gehouden, maar de techniek wordt meer en meer gebruikt in de medische wereld, de architectuur en de mode. Volgende maand zal de Amerikaanse winkelketen Staples zelfs 3D-printers beginnen verkopen voor 1.299 dollar per stuk. De website LiveScience lijstte de zeven meest fascinerende voorwerpen op die al in 3D geprint werden.


© epa.

1. Een vuurwapen
Begin mei werd het eerste vuurwapen dat zo goed als volledig gemaakt werd met technologie van een 3D-printer afgevuurd in de Amerikaanse staat Texas. Het wapen - dat de naam 'De Bevrijder' kreeg - bestaat bijna volledig uit plastic. Vijftien van de zestien componenten zijn afkomstig uit een tweedehands 3D-printer. Alleen de slagpin is van metaal.

2. Een viool
De eerste 3D-viool was deels technologisch wonder en deels papier-machéproject. Vioolbouwer Alex Davies maakte de kern van de viool met een 3D-printer, waarna hij het met krantenpapier en behangerslijm de vorm gaf van een viool. Niet meteen een Stradivarius, maar niet slecht voor "een weekendje werk en 12 dollar".



© reuters.

3. Het hoofd van Richard III

Nadat het skelet van koning Richard III gevonden werd onder een parking in Leicester, reconstrueerde Caroline Wilkinson van de universiteit van Dundee zijn hoofd met behulp van de computer. Toen ze daarna haar werk printte met haar 3D-toestel, stond de wereld paf.

4. Menselijke stamcellen
Begin dit jaar slaagden wetenschappers er voor het eerst in om met een 3D-printer embryonale stamcellen te printen. Die cellen kunnen zich oneindig delen en uitgroeien tot bijna elke celsoort die in ons lichaam voorkomt. Op lange termijn kunnen ze orgaandonaaties en dierproeven overbodig maken en de ontwikkeling van medicijnen versnellen.


© Screenshot Oxford Performance Materials. 5. Een schedelimplantaat

Een schedelimplantaat dat voor 75 procent gemaakt werd met een 3D-printer werd in maart ingeplant bij een Amerikaanse man. Het bedrijf Oxford Performance Materials maakte eerst een driedimensionale scan van zijn schedel. Op basis daarvan werd een op maat gemaakt implantaat uitgeprint met de 3D-printer.

De schedel van de Amerikaan kreeg een ruw oppervlak met kleine gaatjes, waardoor botweefsel en cellen kunnen groeien. Het gebruikte materiaal is polyetherketoneketon (PEKK), een synthetisch polymeer.


© kos/Frank Wojciechowski. 6. Een bionisch oor

Wetenschappers van de gerenommeerde Amerikaanse universiteit van Princeton hebben begin mei een bionisch oor gemaakt met een 3D-printer. Het oor is in staat veel meer frequenties te ontvangen dan het mensenoor. Naast de 3D-printer waren nog nanodeeltjes en kraakbeencellen van een kalf nodig.

Het oor kan bijvoorbeeld dienen als gehoorapparaat, maar daarvoor moet nog wel het nodige werk worden verricht. De input uit het bionische oor moet dan worden doorgegeven aan de zenuwen, iets waarin de onderzoekers nog niet zijn geslaagd.


© afp. 7. Een foetus

Voor ouders in spe die eens iets anders willen dan een 3D of 4D echo, is er nu het 3D-model van de foetus. Op basis van een MRI-scan in de achtste of negende maand van de zwangerschap kan een 3D-printer een model van negen centimeter afdrukken van de foetus. De witte foetus 'zweeft' in een doorzichtig blok dat de vormen heeft van de lichaam van de moeder.

Het 3D-model heeft de naam 'De vorm van een engel' gekregen en toekomstige ouders die er eentje willen aanschaffen dienen diep in de buidel te tasten. Een exemplaar kost zo'n 100.000 Yen, oftewel 940 euro.

(HLN)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
  woensdag 22 mei 2013 @ 11:18:43 #174
74065 Burdie
Cogito ergo Fok!
pi_126849111
Wow, die viool O+.
Bizar wat er al mee kan eigenlijk.
KuikenGuppy
pi_126852258
_O-
pi_126891207
22-05-2013

NASA moedigt bedrijf aan 3D-geprint voedsel te maken


© Huffington Post.

Zin in pizza? Mag die geprint zijn? Mag de kaas gemaakt zijn van insectenpoeder? Het lijkt van de pot gerukt, maar NASA heeft een beurs van 125.000 dollar geschonken aan een bedrijf om een 'Universal Food Synthesizer' te ontwerpen die voedsel uit een 3D-printer laat rollen. Iemand wat extra kaas?

Bij NASA zijn er ervan overtuigd dat een dergelijk apparaat astronauten van voedsel kan voorzien op lange ruimtereizen, waar traditioneel voedsel geen optie is. 3D-geprint voedsel zou 35 jaar lang goed blijven.

In de toekomst kan je de machine ook in restaurants aantreffen of in de keuken van mensen die op dieet staan: het aantal calorieën in voedsel zal precies kunnen afgemeten worden en ook smaakvoorkeuren zullen geprogrammeerd kunnen worden.

Gezien de klimaatverandering bepaalde voedingsproducten minder beschikbaar maakt, kan de 3D-voedselprinter van de toekomst heel nuttig blijken. Proteďnepoeder kan dan niet smakelijk klinken, veel mensen zullen het liever lusten dan insecten.

(HLN)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_126939738
23-05-2013

3D-printer redt leven baby


Na alle consternatie over het printen van een wapen zat de 3D-printer enigszins in het verdomhoekje van de publieke opinie. Maar er kunnen ook levensreddende dingen worden geprint met de technologie.

Wetenschappers aan de universiteit van Michigan, die al langer met 3D-geprinte hulpmiddelen experimenteerden, kregen onlangs een spoedverzoek van de artsen van baby Kaiba. De baby stopte regelmatig met ademhalen door een te zwak kraakbeen rond een luchtpijpvertakking. Nadat de baby met spoed opgenomen was in het ziekenhuis en er geen gangbare behandeling bleek te zijn voor de aandoening, hadden de artsen weinig hoop op een goede afloop.

De onderzoekers maakten een CT-scan van de luchtpijp en hebben op basis hiervan een passende vervanging kunnen printen. Het spalkje is gemaakt van een bioresorbeerbaar materiaal en zal langzaam door het lichaam worden geabsorbeerd. Over drie jaar is het materiaal door het lichaam opgelost, tegen die tijd zou de luchtpijp een nieuwe vorm aangenomen moeten hebben en zelfstandig moeten functioneren.

De technologie was nog niet goedgekeurd. De onderzoekers hebben contact gezocht met de Food and Drug Administration (FDA), de organisatie die medicijnen en behandelingen moet goedkeuren voordat ze ingezet mogen worden, om de behandeling versneld goed te laten keuren. In februari was het zo ver en werd het spalkje geplaatst. Drie weken na de plaatsing werd de baby van de beademing gehaald en waren de ademhalingsproblemen van de baby voorbij.

(HLN)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_126943611
http://nutech.nl/gadgets/(...)ens-zorgwekkend.html

Een filmpje uit australie waarop iedereen kan zien hoe goed/ slecht zo'n 3d geprint wapen functioneert. De kogel komt er wel uit, maar ook het wapen is daarna compleet kapot. :')
  vrijdag 24 mei 2013 @ 14:07:43 #179
300435 Eyjafjallajoekull
Broertje van Katlaah
pi_126946337
quote:
0s.gif Op vrijdag 24 mei 2013 12:38 schreef Basp1 het volgende:
http://nutech.nl/gadgets/(...)ens-zorgwekkend.html

Een filmpje uit australie waarop iedereen kan zien hoe goed/ slecht zo'n 3d geprint wapen functioneert. De kogel komt er wel uit, maar ook het wapen is daarna compleet kapot. :')
Op Reddit loopt een topic hierover en daarin wordt gezegd dat het ook komt omdat de politie een cheap-ass printer gebruikte. Volgens mij had de maker al gezegd dat je op z'n minst zo'n industrieel model moet hebben.
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
pi_126947311
quote:
2s.gif Op vrijdag 24 mei 2013 14:07 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]

Op Reddit loopt een topic hierover en daarin wordt gezegd dat het ook komt omdat de politie een cheap-ass printer gebruikte. Volgens mij had de maker al gezegd dat je op z'n minst zo'n industrieel model moet hebben.
Ook al print je met een industriele printer dan nog kun je rotzooi maken. Het zal ook veel te maken hebben met de orientatie van je object tijdens het printen, waarschijnlijk zal de loop van een pistool het sterkste zijn als je deze met de opening van de loop in de z richting bouwt. Maar dan nog zijn de meeste kunststoffen niet sterk. Normale spuitgietproducten al niet en dit 3d printerspul is altijd per defenitie door de manier van opbouw nog slapper. :D
  zaterdag 25 mei 2013 @ 11:48:54 #181
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_126980203
http://www.omroepbrabant.(...)oor+consumenten.aspx

Hier nog een filmpje van Shapeways bij Omroep Brabant :)

En dit zijn mijn laatste prints:
  zaterdag 25 mei 2013 @ 11:59:59 #182
45206 Pietverdriet
Ik wou dat ik een ijsbeer was.
pi_126980507
quote:
2s.gif Op dinsdag 14 mei 2013 23:38 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]

Ach, het hoort erbij. Elke nieuwe technologie/ontwikkeling gaat door deze cyclus:

[ afbeelding ]

We zitten nu ergens in de 'early/late majority' waarin opeens een hoop mensen wakker worden en bang worden van wat er opeens mogelijk is. Is eigenlijk heel normaal. Hiernaa zwakt de hype langzaam af maar wordt de techniek langzaam wel mainstream. Dat durf ik bijna met 100% zekerheid te zeggen. De techniek zal sowieso niet de zwarte lijn volgen naar beneden omdat 3D-printen al jaren succesvol ingezet wordt in de industrie.
Dat weet ik, ik vind het dan ook diep triest dat de aandacht in de mainstream media alleen maar gaat over wapens
In Baden-Badener Badeseen kann man Baden-Badener baden sehen.
  zaterdag 25 mei 2013 @ 12:39:25 #183
124676 RobertoCarlos
Zit je nou naar me te loeruh?
pi_126981636
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 11:48 schreef Jettuh het volgende:

En dit zijn mijn laatste prints:

^O^ ^O^
Tú estás dura y yo me veo cabrón en el espejo
  zaterdag 25 mei 2013 @ 13:50:15 #184
74065 Burdie
Cogito ergo Fok!
pi_126984009
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 11:48 schreef Jettuh het volgende:
http://www.omroepbrabant.(...)oor+consumenten.aspx

Hier nog een filmpje van Shapeways bij Omroep Brabant :)

En dit zijn mijn laatste prints:
[ afbeelding ]
Leuk, wat voor printer heb je staan?
KuikenGuppy
  zaterdag 25 mei 2013 @ 16:09:04 #185
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_126988498
Burdie, dit is op een Zcorp 650 geprint.
Helaas zijn dit industriele printers die je niet snel op je eigen bureau hebt staan :)
(kwa prijs klass iig)

edit: die "minions" komen in kleur uit de printer, he ;) heb ze niet zelf geverft
pi_126990105
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 11:48 schreef Jettuh het volgende:
http://www.omroepbrabant.(...)oor+consumenten.aspx

Hier nog een filmpje van Shapeways bij Omroep Brabant :)

En dit zijn mijn laatste prints:
[ afbeelding ]
Eigen ontwerp?

Wel handig ook voor verjaardagskado's voor bijv. je neefjes en nichtjes. Niet meer naar de Intertoys maar gewoon thuis iets uitprinten :P
"An educated citizenry is a vital requisite for our survival as a free people."
  zaterdag 25 mei 2013 @ 17:44:59 #187
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_126991328
Jep,


Deze 2 worden op dit moment geprint.

Normaal gesproken print ik kapjes voor modeltreinen, is goede business (leuk zak centje)


Laatst nog een stropdag geprint:

  zaterdag 25 mei 2013 @ 18:23:03 #188
74065 Burdie
Cogito ergo Fok!
pi_126992743
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 16:09 schreef Jettuh het volgende:
Burdie, dit is op een Zcorp 650 geprint.
Helaas zijn dit industriele printers die je niet snel op je eigen bureau hebt staan :)
(kwa prijs klass iig)

edit: die "minions" komen in kleur uit de printer, he ;) heb ze niet zelf geverft
Het is een poederprinter, neem ik aan? Die zijn idd nog lang niet voor consumenten betaalbaar ;).
KuikenGuppy
  zaterdag 25 mei 2013 @ 19:17:26 #189
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_126994583
Klopt,

Bij de stropdas is het poeder wat aan elkaar smelt dmv een laser (SLS)

en die poppetjes met kleur is eigenlijk zandsteen wat met lijm aan elkaar zit
dmv een gewone printjet komst er op elk laagje een kleur (ongeveer 1mm dik)
pi_126998179
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 19:17 schreef Jettuh het volgende:
Klopt,

Bij de stropdas is het poeder wat aan elkaar smelt dmv een laser (SLS)

en die poppetjes met kleur is eigenlijk zandsteen wat met lijm aan elkaar zit
dmv een gewone printjet komst er op elk laagje een kleur (ongeveer 1mm dik)
Is dat zandsteen wat je bij een intratuin haalt, of is het een speciaal soort?
  zaterdag 25 mei 2013 @ 20:50:44 #191
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_126998473
haha nee, wel een speciaal soort.

Filmpje van het process is hier te vinden:
pi_126999017
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 20:50 schreef Jettuh het volgende:
haha nee, wel een speciaal soort.

Filmpje van het process is hier te vinden:
Hoeveel kost zoiets qua ingredienten?
pi_127000749
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 21:01 schreef blessed19 het volgende:

[..]

Hoeveel kost zoiets qua ingredienten?
http://www.shapeways.com/materials/
zandsteen blijkbaar de goedkoopste optie, 0.75$ per cm3 + 3$ per model.
plastic vanaf 1.40$ per cm3 (maar minimum dikte is slechts 0.7mm, tegen 2 mm voor zandsteen)
pi_127008087
Dat is het mooie aan die industriele printers, zoveel soorten materialen dat voor elk doel wel wat te vinden is.

Van zandsteen wat mooi is om iets te presenteren maar verder kun je er niet zoveel mee, tot ABS wat ook krachten aan moet kunnen, 75-80% kan spuitgieten wordt geclaimd. Diverse metalen en andere plastieken tot aan keramiek aan toe.
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 00:03:38 #195
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127008489
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 16:09 schreef Jettuh het volgende:
Burdie, dit is op een Zcorp 650 geprint.
Helaas zijn dit industriele printers die je niet snel op je eigen bureau hebt staan :)
(kwa prijs klass iig)

edit: die "minions" komen in kleur uit de printer, he ;) heb ze niet zelf geverft
Lijkt me niet nee, de Zcorp Z650 is zo'n 80k :P
🐙
pi_127008541
quote:
10s.gif Op zondag 26 mei 2013 00:03 schreef DeZwabber het volgende:
Lijkt me niet nee, de Zcorp Z650 is zo'n 80k
Valt me nog mee, had het duurder verwacht. Al zullen de materialen ook wel proprietary (nl woord?) zijn en dus prijzig :P
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 00:06:17 #197
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127008602
quote:
0s.gif Op zaterdag 25 mei 2013 20:45 schreef blessed19 het volgende:

[..]

Is dat zandsteen wat je bij een intratuin haalt, of is het een speciaal soort?
Officieel is het een eigen materiaal van Zcorp. In de praktijk is het gipspoeder :P
🐙
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 00:07:57 #198
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127008670
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 00:04 schreef tjoptjop het volgende:

[..]

Valt me nog mee, had het duurder verwacht. Al zullen de materialen ook wel proprietary (nl woord?) zijn en dus prijzig :P
Meh, ik weet even niet meer wat mijn oude school er voor rekende maar het was een x aantal cent per gram. Goed te doen an sich.
🐙
pi_127008734
Wat is trouwens een aardig cad programma waar je als absolute n00b mee uit de voeten kan. Heb in het verleden wel eens wat van Tinkercad gezien, maar dat vond ik wat prijzig

Edit: ben aan het Googlen geslagen en heb al wat dingen gevonden.

[ Bericht 18% gewijzigd door tjoptjop op 26-05-2013 00:24:33 ]
  zondag 26 mei 2013 @ 00:49:25 #200
300435 Eyjafjallajoekull
Broertje van Katlaah
pi_127009979
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 00:10 schreef tjoptjop het volgende:
Wat is trouwens een aardig cad programma waar je als absolute n00b mee uit de voeten kan. Heb in het verleden wel eens wat van Tinkercad gezien, maar dat vond ik wat prijzig

Edit: ben aan het Googlen geslagen en heb al wat dingen gevonden.
Het makkelijkste 3D programma is sketchup, daar kan zelf je 78 jarige oma nog 3D modellen mee bouwen. Maar ik weet niet zeker of je daarmee goeie modellen mee kan maken voor 3D printers.

Zelf ben ik nu Blender aan het leren. Voornamelijk omdat het open-source en gratis is. En er zit een grote community achter.
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
pi_127010084
quote:
2s.gif Op zondag 26 mei 2013 00:49 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]

Het makkelijkste 3D programma is sketchup, daar kan zelf je 78 jarige oma nog 3D modellen mee bouwen. Maar ik weet niet zeker of je daarmee goeie modellen mee kan maken voor 3D printers.

Zelf ben ik nu Blender aan het leren. Voornamelijk omdat het open-source en gratis is. En er zit een grote community achter.
thnx, die had ik ook gevonden. Sketch-up kende ik al maar heb nooit de link naar 3d-printen gemaakt :')

Ik heb verder nog gevonden:

Betaald maar met gratis versies

• 123d van Autodesk, verzameling 'apps' voor 3d creatie http://www.123dapp.com/create

• Tinkercad, browserbased cad programma https://tinkercad.com/

gratis:

• 3DTin http://www.3dtin.com/
pi_127010365
CG Cookie is een goede resource als je Blender wilt leren: http://cgcookie.com/blend(...)-printing-shapeways/
pi_127010624
Misschien maar eens een OP in elkaar zetten :P

Ontwerp programma's
- Sketchup (gratis)
- Autodesk 123D (gratis en betaald)
- Tinkercad (gratis en betaald)
- Blender (gratis opensource)
- 3DTin (gratis)

Thuisprinters (¤1000-¤3000)
- Makerbot
- Ultimaker
- Code-P 3d printer
- Personal Portable 3D Printer
- Rapro

Professionele printers
Geen zin om alles op te zoeken, maar hier staat wat http://www.landre.nl/producten/3d-printers

Waar zelfontworpen dingen uit laten printen
- Shapeways
- i.materialise
- FabLab

Als eerste opzetje, aanvullingen uiteraard welkom
  zondag 26 mei 2013 @ 01:29:07 #204
300435 Eyjafjallajoekull
Broertje van Katlaah
pi_127010992
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 01:14 schreef tjoptjop het volgende:

Goed werk.

Ik zou wel eens een lijst willen zien van dingen waarmee je rekening moet houden met 3D-printen.

Ik weet namelijk dat er wel een aantal zaken zijn waaronder bijvoorbeeld natuurlijk zwaartekracht (dus soms moet je steuntjes tekenen in je model) en sommige materialen moeten een bepaalde dikte hebben, hoeken moeten een bepaalde hoek of radius hebben, etc.

Heel veel tips vind je hier:

http://www.shapeways.com/tutorials/
Opgeblazen gevoel of winderigheid? Zo opgelost met Rennie!
pi_127012983
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 01:14 schreef tjoptjop het volgende:
Misschien maar eens een OP in elkaar zetten :P

Ontwerp programma's
- Sketchup (gratis)
- Autodesk 123D (gratis en betaald)
- Tinkercad (gratis en betaald)
- Blender (gratis opensource)
- 3DTin (gratis)

Thuisprinters (¤1000-¤3000)
- Makerbot
- Ultimaker
- Code-P 3d printer
- Personal Portable 3D Printer
- Rapro

Professionele printers
Geen zin om alles op te zoeken, maar hier staat wat http://www.landre.nl/producten/3d-printers

Waar zelfontworpen dingen uit laten printen
- Shapeways
- i.materialise
- FabLab

Als eerste opzetje, aanvullingen uiteraard welkom
Goed plan ^O^
"An educated citizenry is a vital requisite for our survival as a free people."
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 07:19:29 #206
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127014241
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 01:14 schreef tjoptjop het volgende:
Misschien maar eens een OP in elkaar zetten :P

Ontwerp programma's
- Sketchup (gratis)
- Autodesk 123D (gratis en betaald)
- Tinkercad (gratis en betaald)
- Blender (gratis opensource)
- 3DTin (gratis)

Thuisprinters (¤1000-¤3000)
- Makerbot
- Ultimaker
- Code-P 3d printer
- Personal Portable 3D Printer
- Rapro

Professionele printers
Geen zin om alles op te zoeken, maar hier staat wat http://www.landre.nl/producten/3d-printers

Waar zelfontworpen dingen uit laten printen
- Shapeways
- i.materialise
- FabLab

Als eerste opzetje, aanvullingen uiteraard welkom
www.reprap.org? Als je dan toch de reprap spin-offs er bij gaat zetten :P
🐙
  zondag 26 mei 2013 @ 10:32:07 #207
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_127015548
Misschien handig lijstje:

*Trimble, SketchUp and Tinkercad, web-based modeling tools with great online tutorials
*123D and Inventor Fusion, free tools from AutoDesk
*Blender, an open source free 3D animation package
*Rhino, a versatile commercial tool that exports directly to STL
*Maya, a powerful high end commercial modeling, animation and visual effects tool (think Hollywood)
*Solidworks, a 3D CAD tool that works well with Shapeways

edit: oeps, tjoptjop heeft al een mooi lijstje :D

Wij hebben overigens 3 machines van ongeveer een miljoen per stuk staan en ook een paar kleinere versies staan die ongeveer 500 K zijn
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 10:58:14 #208
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127015974
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 10:32 schreef Jettuh het volgende:
Misschien handig lijstje:

*Trimble, SketchUp and Tinkercad, web-based modeling tools with great online tutorials
*123D and Inventor Fusion, free tools from AutoDesk
*Blender, an open source free 3D animation package
*Rhino, a versatile commercial tool that exports directly to STL
*Maya, a powerful high end commercial modeling, animation and visual effects tool (think Hollywood)
*Solidworks, a 3D CAD tool that works well with Shapeways

edit: oeps, tjoptjop heeft al een mooi lijstje :D

Wij hebben overigens 3 machines van ongeveer een miljoen per stuk staan en ook een paar kleinere versies staan die ongeveer 500 K zijn
Welke machines zijn dat dan? Een Zcorp z650 gaat voor ongeveer 80.000 over de toonbank geloof ik, (alhoewel, dat is flink tillen) wat maakt die bij jou dan zo duur?
🐙
  zondag 26 mei 2013 @ 11:25:07 #209
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_127016459
Zcorp machines zijn inderdaad niet prijzig.

Het gaat hier om de machines die White Strong & Flexible printen bij Shapeways
Daar kan je die Strandbeesten heel goed mee maken:


Picture by Theo Jansen
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 11:27:57 #210
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127016522
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 11:25 schreef Jettuh het volgende:
Zcorp machines zijn inderdaad niet prijzig.

Het gaat hier om de machines die White Strong & Flexible printen bij Shapeways
Daar kan je die Strandbeesten heel goed mee maken:

[ afbeelding ]
Picture by Theo Jansen
sls machines dus?
🐙
  zondag 26 mei 2013 @ 11:29:04 #211
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_127016551
yes,

EOS P760 zijn de grote machines die wij gebruiken
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 11:45:22 #212
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127016910
Nice, tof spul.
🐙
pi_127018318
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 11:29 schreef Jettuh het volgende:
yes,

EOS P760 zijn de grote machines die wij gebruiken
En LaserCusing is dan weer een techniek die weer een stapje verder gaat toch?
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 12:44:27 #214
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127018593
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 12:36 schreef tjoptjop het volgende:

[..]

En LaserCusing is dan weer een techniek die weer een stapje verder gaat toch?
Ja. Het verschil tussen sinteren en volledig fuseren. :Y
🐙
  zondag 26 mei 2013 @ 15:31:56 #215
388054 Jettuh
Jahwelllll :-)
pi_127025179
Nog een plaatje van Kraken die ik paar maanden geleden in SLS gemaakt heb:



Treinen in verschillende schalen:


En zo begon het printen van mijn treintjes 3jaar geleden:
  zondag 26 mei 2013 @ 15:47:07 #216
74065 Burdie
Cogito ergo Fok!
pi_127025860
quote:
10s.gif Op zondag 26 mei 2013 07:19 schreef DeZwabber het volgende:

[..]

www.reprap.org? Als je dan toch de reprap spin-offs er bij gaat zetten :P
:+
KuikenGuppy
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 16:12:24 #217
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127027122
quote:
1s.gif Op zondag 26 mei 2013 15:47 schreef Burdie het volgende:

[..]

:+
wut?
🐙
  zondag 26 mei 2013 @ 18:23:24 #218
74065 Burdie
Cogito ergo Fok!
pi_127032628
quote:
10s.gif Op zondag 26 mei 2013 16:12 schreef DeZwabber het volgende:

[..]

wut?
Ik vond dat je een terecht en daardoor grappig punt maakte ;).
KuikenGuppy
  Designer zondag 26 mei 2013 @ 18:25:09 #219
266257 crew  DeZwabber
dugga doo dugga dugga doo
pi_127032699
quote:
1s.gif Op zondag 26 mei 2013 18:23 schreef Burdie het volgende:

[..]

Ik vond dat je een terecht en daardoor grappig punt maakte ;).
Oh ik dacht even dat ik een grappige spelfout maakte die ik over het hoofd zag of zo _O-
🐙
  zondag 26 mei 2013 @ 18:33:33 #220
121348 Erasmo
f/8 and be there.
pi_127033039
quote:
0s.gif Op zondag 26 mei 2013 15:31 schreef Jettuh het volgende:
Nog een plaatje van Kraken die ik paar maanden geleden in SLS gemaakt heb:

[ afbeelding ]

Treinen in verschillende schalen:
[ afbeelding ]

En zo begon het printen van mijn treintjes 3jaar geleden:
[ afbeelding ]

Sloeg dat nog een beetje aan bij modelbouwers, die treintjes?
pi_127258364
quote:
Bemanning ruimtestation kan gereedschap straks printen

Het internationale ruimtestation ISS krijgt volgend jaar een eigen 3D-printer. Als de proef slaagt en de techniek in de ruimte blijkt te werken, kan de bemanning straks zelf onderdelen en gereedschap printen. Dan hoeven er minder bevoorradingsmissies te worden uitgevoerd en gaan de kosten omlaag.

De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft het experiment vrijdag naar buiten gebracht. 'Nu de NASA verder de ruimte in gaat, voor het bijsturen van een asteroďde of een bemande reis naar Mars, hebben we baanbrekende technologie nodig om gewicht en omvang van de lading terug te brengen. In de toekomst kunnen astronauten misschien de onderdelen die ze nodig hebben, printen terwijl ze in de ruimte zijn', legde NASA-topman Charles Bolden uit.

De 3D-printers kunnen op den duur misschien ook worden gebruikt om een kolonie op Mars te bouwen. Huizen en laboratoria kunnen dan ter plekke worden geprint, met behulp van grondstoffen van Mars.
bron: de Volkskrant
pi_127266099
31 mei 2013 19:15

Nieuw materiaal maakt flexibel 3D-printen mogelijk
Door een nieuw ontwikkeld rubberachtig materiaal te gebruiken kunnen flexibele voorwerpen met een 3D-printer worden gemaakt.

Foto: Shapeways
Het Nederlandse Shapeways heeft het flexibele materiaal ontwikkeld en noemt het 'Elasto Plastic'. De meeste 3D-printers gebruiken nu nog hard plastic zoals bijvoorbeeld abs.
Het experimentele Elasto Plastic kan gebogen en ingedrukt worden. Rekken kan niet; dan gaat het plastic stuk. Daarmee lijkt het materiaal wat meer op een spons dan op rubber. Elasto Plastic is bovendien absorberend.
Alleen leden
Shapeways is echter nog niet helemaal tevreden over de afwerking van het materiaal. Dat zou nu nog wat ruw aanvoelen, onder andere een gevolg van de gelaagde manier waarop een 3d-printer print. Ook zou het eindresultaat nog wat dikker uitvallen dan de bedoeling is.
Het materiaal is dan ook alleen nog te gebruiken door zogenoemde 'Makers'. Dat zijn speciale leden van Shapeways die na een uitnodiging hun eigen 3D-ontwerp door het bedrijf ook in experimentele materialen kunnen laten uitprinten.

(Nu.nl)
  zaterdag 1 juni 2013 @ 12:26:19 #223
124676 RobertoCarlos
Zit je nou naar me te loeruh?
pi_127283097
3D-print still small and personal

Can 3D-printing bring back a manufacturing industry to the US and Europe? People at the KiviNiria seminar "3D-printing: facts or fiction?" thought so. But what kind of manufacturing is that?

Hier meer: http://www.delta.tudelft.(...)l-and-personal/26791
Tú estás dura y yo me veo cabrón en el espejo
  zondag 2 juni 2013 @ 11:37:33 #224
124676 RobertoCarlos
Zit je nou naar me te loeruh?
pi_127316424
Software om zelf jouw poppetje samen te stellen :)
En 3d te printen natuurlijk

Tú estás dura y yo me veo cabrón en el espejo
pi_127402095
quote:
'3d-geprint voedsel over vijf jaar in verzorgingstehuizen'

Onderzoeksinstituut TNO werkt aan een 3d-voedselprinter die voedselpuree kan uitprinten zodat het weer lijkt op 'echt' eten.

Over vijf jaar wordt eten uit de printers geserveerd in verzorgingstehuizen, verwacht onderzoeker Kjeld van Bommel van TNO.

"We gaan 3d-brocolliroosjes printen uit gepureerde brocolli", vertelt hij aan NUtech.nl. Nu krijgen mensen met kauw- en slikproblemen drie keer per dag een soort milkshake met gepureerd voedsel voorgeschoteld.

"De lol van het eten gaat er een beetje af voor die mensen, en ze raken soms ondervoed in die verpleegtehuizen", aldus Van Bommel. Gepureerde kip in de vorm van een kippenpootje zou daar verandering in kunnen brengen.

"Die mensen krijgen echt weer dingen op hun bord die ze met een mes en vork moeten eten. Ze voelen zich minder gehandicapt, gaan beter eten, en krijgen een betere kwaliteit van leven." De printer moet maaltijden ook kunnen aanpassen aan de patiënt, zodat sommigen bijvoorbeeld extra calcium binnenkrijgen.

Prototype

Het project van TNO om maaltijden te 3d-printen wordt gesteund met geld van de Europese Unie en loopt nog tot eind 2014. Dan moet een prototype elke minuut een maaltijd kunnen printen. Enkele jaren later verwacht Van Bommel productiemodellen die nog sneller kunnen printen en die daadwerkelijk zullen worden gebruikt in de zorg.

Daarnaast zegt hij samen met 'grote internationale voedingsbedrijven waarvan ik de naam niet mag vertellen' te werken aan het 3d-printen van voedingsmiddelen.

Chocolade

Van Bommel toonde maandagavond tijdens het evenement Foodhack in Eindhoven een 3d-printer die chocolade kan printen in een 3d-vorm. De printer gebruikt dezelfde technologie als 3d-printers die plastic gebruiken en legt laagje op laagje.

Bekijk foto's en een video van de 3d-printer op NUtech.nl

Omdat er geen 'chocoladedraad' bestaat om in de printer te voeden, gebruikt deze een soort automatische slagroomspuit, die wordt verwarmd om de chocolade vloeibaar te maken. Na het printen wordt de chocolade snel afgekoeld met koude stikstof.

De printer nam het in een wedstrijd op tegen meesterpatissier Robčrt van Beckhoven van Patisserie Robčrt in Oisterwijk. Vrezen voor zijn baan hoeft de patissier echter 'absoluut niet', meent Van Bommel. "Ik vind het een toevoeging waarmee je aanvullende leuke dingen kunt doen."

Keuken

Hij zegt te verwachten dat hobbyisten in de toekomst een 3d-voedselprinter in hun keuken zullen zetten.

"Je hebt nu al mensen die zelf een 3d-printer kopen. Als er een 3d food printer op de markt komt dan zal een deel van die mensen zeggen: 'Dat wil ik ook hebben.'"

Een voedselprintset zou ook op de markt kunnen komen als toevoeging voor bestaande 3d-printers. "Moduletje erop voor een paar honderd euro en dan kun je chocolade doen. Why not?"
Wat een totale onzin zit deze tno'er te verkondigen, hoe wil hij de voedselveiligheid garanderen door er steeds andere mixjes mee te printen. Als je ziet aan hoeveel hygiëne eisen een restaurant moet voldoen dan moet zo'n 3d voedselprinter na elke batch compleet schoon gemaakt worden. Dan kan men nog beter het semivloeibare voedsel gewoon in een siliconenvormpje duwen en zien dingen er ook niet meer uit als een hoopje gemalen ellende. Kan zo de vaatwasser in en weer opnieuw gebruikt worden. De snelheid zal ook stukken hoger liggen bij het vullen van een vormpje waarbij ze 16 producten per keer maken ipv per geprint brocolie roosje 10 minuten moeten wachten. _O- Ow nee hij verwacht binnen 1.5 jaar een printer die het in 1 minuut per maaltijd kan. Ik ben benieuwd.

Ook de prints van die chocolade printer zien er niet uit en als ik zie hoeveel kleine details wij in onze chocolade vormen kunnen maken zie ik 3d chocolade printen die nog lang niet doen. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar een alle fijne lijntjes die je ziet op het mandje bij het scholiertje van lu. Dan heb ik het nog niet eens over het niet zo hard willen glimmen van chocolade als dit vloeibaar geprint versus in een vorm gegoten wordt. Dat glansverschil zien we ook duidelijk terug in het verschil tussen bijvoorbeeld een Twix (waarbij het product door een chocolade waterval loopt) en een kitkat/milka reep, enz..

En dan komt er ook nog eens het stukje ongecontroleerde verwarmen en afkoelen van de chocolade in die slagroomspuit / co2 unit bij waarbij het zomaar kan zijn dat er teveel andere kristallen in de chocolade ontstaan waardoor de smaakbeleving door een ander smeltproces in de mond niet optimaal zal zijn.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')