Misschien is dat juist wel de reden dat de euro in elkaar dondert.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:02 schreef HiZ het volgende:
Ik denk dat Hollande zijn hand overspeelt op het ogenblik. Frankrijk's macht is een functie van de relatie Duitsland-Frankrijk. Hij probeert nu een soort van leider van Club Med te worden, dat heeft Sarkozy ook al een keer geprobeerd, en dat is totaal mislukt.
Zo pessimistisch ben ik ook weer niet. Hoewel ik nooit die mensen heb begrepen die net doen alsof er nooit meer oorlog in Europa mogelijk is. Volgens mij is oorlog overal mogelijk.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:10 schreef fedsingularity het volgende:
[..]
Misschien is dat juist wel de reden dat de euro in elkaar dondert.
Al die verdeeldheid helpt natuurlijk niet met herstel van het toch al fragiele vertrouwen in Europa.
Hoe harder Hollande probeert om zijn zin door te drukken hoe sneller we naar een Neuro en een Zeuro toegaan lijkt het wel.
Marc Faber riep het een paar jaar terug al dat deze hele crisis zou leiden tot oorlog, toen leek het onwaarschijnlijk maar tegenwoordig ben ik daar niet meer zo zeker van.
Zou dat de reden zijn dat de overheden zo krampachtig proberen om tijd te winnen?
Nou ja, stel dat die radicaal gelijk heeft en een eenzijdig terugtrekken uit de eurozone door Griekenland het hele continent in de afgrond stort. Ik geloof dat je best tot een situatie kunt komen dat er binnen een jaar een regering in Berlijn aan de macht is die Griekenland wil gaan afstraffen voor de ellende die Duitsland is overkomen.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:16 schreef Igen het volgende:
Oorlog? Ik zie niet in waar dat goed voor zou zijn. Het is niet alsof de Grieken hun schulden ineens wel kunnen terugbetalen als je Athene platbombardeert ofzo.
Ik zie ook niet in hoe het zou helpen en ik zeg ook niet dat het gebeurt.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:16 schreef Igen het volgende:
Oorlog? Ik zie niet in waar dat goed voor zou zijn. Het is niet alsof de Grieken hun schulden ineens wel kunnen terugbetalen als je Athene platbombardeert ofzo.
Of minder, omdat Brussel er niet zo'n puinhoop van maakt als individuele staten.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:18 schreef fedsingularity het volgende:
[..]
Ik zie ook niet in hoe het zou helpen en ik zeg ook niet dat het gebeurt.
Echter, als je de complete begroting van een land vanuit Brussel gaat bepalen zou de bevolking best eens erg narrelig kunnen worden.
Met de voorgestelde eurobonds verdun je het probleem maar de puinhoop wordt imho alleen maar groter.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:19 schreef HiZ het volgende:
[..]
Of minder, omdat Brussel er niet zo'n puinhoop van maakt als individuele staten.
Meer Brussel opent de weg voor geldtransfers en daar zijn mensen over het algemeen niet zo happig op.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:19 schreef HiZ het volgende:
[..]
Of minder, omdat Brussel er niet zo'n puinhoop van maakt als individuele staten.
Dat gaat ook niet gebeuren. Ten eerste omdat zo'n operatie bakken met geld kost (misschien wel meer dan de crisis tot nu toe gekost heeft) en ten tweede omdat militaire interventie een tot nu toe onbesproken middel is voor het ''terughalen'' van geld. Als de EU op zo'n manier druk wil uitoefenen dan had dat van te voren ergens in kleine lettertjes moeten staan. Achteraf gaan dreigen met een wapenstok zet de EU alleen maar voor lul en is ook nog eens onwettig.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:18 schreef bascross het volgende:
Lekker met pistooltjes naar het zuiden.Nee dat zie ik niet gebeuren.
we hebben toch atoombommen en onbemande vliegtuigen met kernbommetjesquote:Op woensdag 23 mei 2012 19:18 schreef bascross het volgende:
Lekker met pistooltjes naar het zuiden.Nee dat zie ik niet gebeuren.
De bandbreedte, de schommeling is weg, dus de wrik is strakker en zal meer pijn doen.quote:Op woensdag 23 mei 2012 18:54 schreef Igen het volgende:
[..]
Toen kon dat nog ja, want ieder land had nog gewoon z'n eigen munt en vrij verkeer van kapitaal was er toen ook nog niet. Nu zit je in een heel andere situatie, waarin er binnen de EU niet zomaar een weg uit de euro is. Maar om dan maar de hele EU te laten klappen, dat gaan Duitsland en Frankrijk nooit laten gebeuren.
De enige binnen de euro met atoombommen is Frankrijk.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:37 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
we hebben toch atoombommen en onbemande vliegtuigen met kernbommetjes
en wat levert dat hen op???quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:17 schreef HiZ het volgende:
[..]
Nou ja, stel dat die radicaal gelijk heeft en een eenzijdig terugtrekken uit de eurozone door Griekenland het hele continent in de afgrond stort. Ik geloof dat je best tot een situatie kunt komen dat er binnen een jaar een regering in Berlijn aan de macht is die Griekenland wil gaan afstraffen voor de ellende die Duitsland is overkomen.
Ja, voordat Griekenland het zat is en een poging zal doen heel Europa te veroverenquote:Op woensdag 23 mei 2012 20:39 schreef Bombshell het volgende:
Nederland moet beginnen met het opbouwen van een leger. Je weet maar nooit.
Precies niks aan het EMS storten en een leger opbouwen.quote:Op woensdag 23 mei 2012 20:43 schreef HiZ het volgende:
En wat kost een beetje fatsoenlijk leger ? Miljardje of 40 ?
En dit is de post die mij ertoe bracht de economie en fok! met weer ¤20,40 aan te zwengelen.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:52 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
en wat levert dat hen op???
Nee dat geloof ik niet
Duitsland zal blij zijn dat ze van de euro af zijn
Nou brussel kan een aardig legertje opbouwen van de esm gelden.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:25 schreef Igen het volgende:
[..]
Meer Brussel opent de weg voor geldtransfers en daar zijn mensen over het algemeen niet zo happig op.
Dat was bijvoorbeeld ook een van de redenen voor de Balkanoorlog. De rijkere deelstaten van Joegoslavië waren de geldtransfers beu en wilden uittreden, maar Servië als netto-ontvanger had de militaire macht in handen en probeerde het daarmee te verhinderen. Nu zal het met de EU in zo'n vaart niet lopen omdat we geen militair oppermachtige netto-ontvangers hebben, maar tot onrust kan het zeker wel leiden, denk ik.
Het ligt er natuurlijk ook een beetje aan hoe je e.e.a. opzet. Ik zou er nu nog niet aan beginnen, en met de Grieken pas als ze bewezen hebben dat ze echt hebben hervormd. Zo zijn er in die streek nog wel een paar landen die nog een quantum sprong moeten maken naar de 21e eeuw, maar er zitten in de EU ook zat landen met wie je dat soort dramatische toestanden niet krijgt.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:25 schreef Igen het volgende:
[..]
Meer Brussel opent de weg voor geldtransfers en daar zijn mensen over het algemeen niet zo happig op.
Dat was bijvoorbeeld ook een van de redenen voor de Balkanoorlog. De rijkere deelstaten van Joegoslavië waren de geldtransfers beu en wilden uittreden, maar Servië als netto-ontvanger had de militaire macht in handen en probeerde het daarmee te verhinderen. Nu zal het met de EU in zo'n vaart niet lopen omdat we geen militair oppermachtige netto-ontvangers hebben, maar tot onrust kan het zeker wel leiden, denk ik.
Die laatste bewering is niet onmogelijk. Maar hoe federalistisch ik ook ben ingesteld; ik weiger om steun te geven aan het idee van eurobonds als Griekenland (en anderen) niet gedwongen worden hun zaakjes op orde te stellen. Griekenland heeft nu sinds het begin van de crisis eigenlijk niks gedaan om te zorgen voor structurele hervormingen en ik ben het ook zat. Ik heb liever dat we de schade nemen van een Grieks vertrek dan dat het idee van een werkende EU nog verder wordt vernield doordat iedereen en zijn schoonmoeder met chantage alles kan bereiken.quote:Op woensdag 23 mei 2012 22:45 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
net in Nieuwsuur, Verhofstadt weer, die zegt te weten dat Merkel "binnen enkele weken" akkoord zou moeten gaan met eurobonds. ! Hij oreerde verder over zijn droom van een verenigde staten van Europa, naar Amerikaans model... Hij weet natuurlijk ook dat de druk straks zo hoog wordt, dat of de boel uit elkaar klapt, of dat we inderdaad de Route Verhofstadt gaan volgen.. met verregraande overdracht van soevereiniteit en eurobonds... Verhofstadt zei er overigns bij dat studies hebben aangetoond dat de rente van die eurobonds door de enorme liquiditeit lager zal zijn dan de rente die Duitsland nu betaalt.
Je kunt met militaire druk Griekenland dwingen tot hervormingen. Griekenland is rijk genoeg (als land), alleen krijgt de staat het geld niet te pakken. Of ze willen dat niet.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:16 schreef Igen het volgende:
Oorlog? Ik zie niet in waar dat goed voor zou zijn. Het is niet alsof de Grieken hun schulden ineens wel kunnen terugbetalen als je Athene platbombardeert ofzo.
Als 'wij' nu moeten praten over eurobonds wil 'ik' nu praten over het vertrek uit de eurozone van landen die teveel uitgeven.quote:Op woensdag 23 mei 2012 23:13 schreef Outlined het volgende:
we gaan gewoon richting een noord --> zuid transfer staat op deze manier
daar pas ik voor
preciesquote:Op woensdag 23 mei 2012 23:20 schreef HiZ het volgende:
[..]
Als 'wij' nu moeten praten over eurobonds wil 'ik' nu praten over het vertrek uit de eurozone van landen die teveel uitgeven.
In die zin zou ik het ook onacceptabel vinden als er nu ook maar een duimbreedte wordt toegegeven aan de Grieken.quote:Op woensdag 23 mei 2012 23:23 schreef Outlined het volgende:
[..]
precies
überhaupt, in Europa was toch geen oorlog tussen noord en zuid? de legers gingen altijd van oost naar west en vice versa. Zuid kan er dus uit!
Nederland en Duitsland zullen dat nooit doenquote:Op woensdag 23 mei 2012 22:45 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
net in Nieuwsuur, Verhofstadt weer, die zegt te weten dat Merkel "binnen enkele weken" akkoord zou moeten gaan met eurobonds. ! Hij oreerde verder over zijn droom van een verenigde staten van Europa, naar Amerikaans model
Dat punt geldt mijns inziens niet alleen bij de Grieken, maar eigenlijk bij de meeste landen in Europa. Structurele hervormingen van de interne markt, de arbeidsmarkt en de woningmarkt, worden niet of zeer traag ingevoerd. Door het invoeren van Eurobonds wordt de tucht van de markt minder streng voor deze landen en vervallen de incentives voor snelle hervormingen want de politiek is niet in staat deze incentives over te nemen omdat zij democratisch gekozen wordt. Het gevaar is verder dat men groei gaat proberen te bereiken door de overheidsbestedingen op te voeren, iets wat dan makkelijk kan omdat de rente voor de zwakkere landen sterk zal dalen. Eurobonds zijn wellicht een aardig idee, maar zijn op dit moment een slecht idee.quote:Op woensdag 23 mei 2012 23:11 schreef HiZ het volgende:
Maar hoe federalistisch ik ook ben ingesteld; ik weiger om steun te geven aan het idee van eurobonds als Griekenland (en anderen) niet gedwongen worden hun zaakjes op orde te stellen. Griekenland heeft nu sinds het begin van de crisis eigenlijk niks gedaan om te zorgen voor structurele hervormingen en ik ben het ook zat.
hij klonk aardig zeker van zijn zaak. Ik zie ook wel aanknopingspunten, de onhoudbare rentes van Spanje en Italië zullen wellicht niet gaan zakken zonder eurobonds. Alle besparingen van Spanje en Italië worden dan teniet gedaan door die hoge rentes. De markt speculeert de landen en daarmee de euro bewust kapot. Met eurobonds kan dat niet meer (zo denkt hij). Hij heeft daar natuurlijk wel een argument, ik zie die rentes van Spanje en Italië ook niet zomaar zakken en dan wordt de keuze straks eurobonds, of einde euro.quote:Op woensdag 23 mei 2012 23:33 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
Nederland en Duitsland zullen dat nooit doen
Dat denk ik ook, maar eurobonds is voor duitsland ook het eind, het wordt harder gespeeldquote:Op donderdag 24 mei 2012 06:24 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
dan wordt de keuze straks eurobonds, of einde euro.
Inderdaad, en een oorlog tussen. Europese landen lijkt mij onwaarschhijnlijk. Eerder een scenario waaar bewapende bevolkingsgroepen elkaar en hun eigen overheid (die ze als handlangers van Brussel zien) te lijf zouden.quote:Op woensdag 23 mei 2012 19:18 schreef fedsingularity het volgende:
[..]
Ik zie ook niet in hoe het zou helpen en ik zeg ook niet dat het gebeurt.
Echter, als je de complete begroting van een land vanuit Brussel gaat bepalen zou de bevolking best eens erg narrelig kunnen worden.
En met eurobonfds zal de rente voor ons stijgen zodat het voor ons onbetaalbaar wordt. Het enige wat je ermee doet is tijd kopen en ons vervolgens in de val meesleuren.quote:Op donderdag 24 mei 2012 06:24 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
[..]
hij klonk aardig zeker van zijn zaak. Ik zie ook wel aanknopingspunten, de onhoudbare rentes van Spanje en Italië zullen wellicht niet gaan zakken zonder eurobonds. Alle besparingen van Spanje en Italië worden dan teniet gedaan door die hoge rentes. De markt speculeert de landen en daarmee de euro bewust kapot. Met eurobonds kan dat niet meer (zo denkt hij). Hij heeft daar natuurlijk wel een argument, ik zie die rentes van Spanje en Italië ook niet zomaar zakken en dan wordt de keuze straks eurobonds, of einde euro.
Op papier zullen er afspraken komen over begrotingsdiscipline. maar we weten allemaal wat zulke afspraken waard zijn binnen Europa, je kunt er nog beter gelijk je reet mee afvegen.quote:Op donderdag 24 mei 2012 01:04 schreef Senor__Chang het volgende:
Even een vraagje. Mochten ze die eurobonds er doorheen drukken, krijgen 'wij' dan ook controle over de begrotingen van de eurolanden?
Dat is dus niet per se waar he? Die eurobonds kunnen zelfs bij een matig beleid leiden tot een lagere rente. Je krijgt met een eurobond een soort van 'onvermijdelijke beleggingsklasse', en dat zal een stevige neerwaartse druk op de te betalen rente zetten.quote:Op donderdag 24 mei 2012 08:03 schreef von_Preussen het volgende:
[..]
En met eurobonfds zal de rente voor ons stijgen zodat het voor ons onbetaalbaar wordt. Het enige wat je ermee doet is tijd kopen en ons vervolgens in de val meesleuren.
Hoorde gisteren nog van een Duits econonoom dat Eurobonds Duitsland op jaarbasis 89 miljard euro zouden kunnen kosten.....
Wat denk je dat er in Nederland gebeurd als wij weer eens 15 miljard moeten bezuinigen?
Kunnen de SP en de PVV een coalitie gaan sluiten met 100+ zetels.
Je kunt discipline afdwingen door een centraal agentschap; goedkoop truukje om te voorkomen dat een land meer leent dan het mag.quote:Op donderdag 24 mei 2012 08:52 schreef Boris_Karloff het volgende:
[..]
Op papier zullen er afspraken komen over begrotingsdiscipline. maar we weten allemaal wat zulke afspraken waard zijn binnen Europa, je kunt er nog beter gelijk je reet mee afvegen.
maar de ambtenarensalrissen en pensioenen moet wel betaald worden, dat is het puntquote:Op donderdag 24 mei 2012 08:58 schreef HiZ het volgende:
[..]
Je kunt discipline afdwingen door een centraal agentschap; goedkoop truukje om te voorkomen dat een land meer leent dan het mag.
quote:Op donderdag 24 mei 2012 08:05 schreef Leafeon672 het volgende:
Op deze site hebben hebben ze zelfs al e-mails geschreven die ze naar allerlei politici gaan sturen:
http://www.courtfool.info/en_EUROPEAN_ACTION_AGAINST_ESM.htm
Hier een stukje ervan:
[..]
Waarom begrijpen al die Eurofielen dit niet gewoon, zolang er een monetair systeem bestaat blijft het onmogelijk om gelijkheid te creëren. Maar nee, we gaan lekker tegendraads toch het ESM invoeren. Hoe lang zal het nog duren voordat de pleuris hier echt uitbreekt?
Eens.quote:Op woensdag 23 mei 2012 23:11 schreef HiZ het volgende:
[..]
Die laatste bewering is niet onmogelijk. Maar hoe federalistisch ik ook ben ingesteld; ik weiger om steun te geven aan het idee van eurobonds als Griekenland (en anderen) niet gedwongen worden hun zaakjes op orde te stellen. Griekenland heeft nu sinds het begin van de crisis eigenlijk niks gedaan om te zorgen voor structurele hervormingen en ik ben het ook zat. Ik heb liever dat we de schade nemen van een Grieks vertrek dan dat het idee van een werkende EU nog verder wordt vernield doordat iedereen en zijn schoonmoeder met chantage alles kan bereiken.
Ja dat is de truuk; dat een land dus zonder geld kan komen te zitten als het niet zorgt voor het begroten volgens de centrale regels. Starve the beast noemen ze dat ook wel.quote:Op donderdag 24 mei 2012 08:59 schreef HD9 het volgende:
[..]
maar de ambtenarensalrissen en pensioenen moet wel betaald worden, dat is het punt
men moet begroten volgens de afspraken van het parlement, net als hierquote:Op donderdag 24 mei 2012 09:12 schreef HiZ het volgende:
[..]
Ja dat is de truuk; dat een land dus zonder geld kan komen te zitten als het niet zorgt voor het begroten volgens de centrale regels.
Wat kan het ons nou schelen waar die Grieken hun geld aan uitgeven? Als ze maar niet teveel uitgeven.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:13 schreef HD9 het volgende:
[..]
men moet begroten volgens de afspraken van het parlement, net als hier
Ze hebben ook verplichtingen en salarissen en pensioenen en zelfs subsidiesquote:Op donderdag 24 mei 2012 09:14 schreef HiZ het volgende:
[..]
Wat kan het ons nou schelen waar die Grieken hun geld aan uitgeven? Als ze maar niet teveel uitgeven.
Dat kan sowieso niet want eurobonds zijn tegen de Duitse grondwet.quote:Op woensdag 23 mei 2012 22:45 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
net in Nieuwsuur, Verhofstadt weer, die zegt te weten dat Merkel "binnen enkele weken" akkoord zou moeten gaan met eurobonds. !
Wat Vlaamse Guy betreft een kwestie van wishful thinking. Die man heeft zich compleet vastgebeten in zijn droom van een Verenigd Europa. Niet zo gek. Alles beter dan België.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:17 schreef SeLang het volgende:
[..]
Dat kan sowieso niet want eurobonds zijn tegen de Duitse grondwet.
Verder is het bizar dat steeds net wordt gedaan alsof er alleen maar één landje "dwars ligt" wat betreft eurobonds. Niet alleen Duitsland is ertegen maar ook Nederland, Oostenrijk en Finland. Deze vier landen vertegenwoordigen samen ongeveer 40% van de eurzone economie (en ECB key), oftewel bijna de helft! Ik begrijp dus niet waar het idee vandaan komt dat er veel draagvlak is voor eurobonds.
Nogmaals; wat maakt het ons uit waar de Grieken hun geld uitgeven zolang ze niet teveel uitgeven?quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:16 schreef HD9 het volgende:
[..]
Ze hebben ook verplichtingen en salarissen en pensioenen en zelfs subsidies
Het ligt er natuurlijk ook aan welke bronnen je leest; de Angelsaksische pers is wat dat betreft erg gekleurd. De afgelopen weken was 'Merkel' geïsoleerd en vonden commentatoren daar het maar beter als Griekenland gered zou worden tegen welke prijs dan ook. Als rekensommetje klopt dat laatste misschien nog wel. Maar wat consequent en ik begin zelfs te vermoeden - opzettelijk - wordt vergeten is dat Merkel niet helemaal in haar eentje kan beschikken over de middelen die nodig zijn voor de 'gewenste' oplossingen.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:17 schreef SeLang het volgende:
[..]
Dat kan sowieso niet want eurobonds zijn tegen de Duitse grondwet.
Verder is het bizar dat steeds net wordt gedaan alsof er alleen maar één landje "dwars ligt" wat betreft eurobonds. Niet alleen Duitsland is ertegen maar ook Nederland, Oostenrijk en Finland. Deze vier landen vertegenwoordigen samen ongeveer 40% van de eurzone economie (en ECB key), oftewel bijna de helft! Ik begrijp dus niet waar het idee vandaan komt dat er veel draagvlak is voor eurobonds.
quote:do 24 mei 2012, 07:51
Spanje aan de rand van de afgrond
BRUSSEL - Spanje kan zijn schulden niet meer betalen zonder Europese financiële steun.
De Spaanse premier Rajoy heeft een noodkreet geuit bij de start van een topontmoeting met zijn EU-collega's. ,,Europa moet reageren. Het moet, want op deze manier houden we het niet lang vol."
De stijgende rente drukt de groei en laat het begrotingstekort van Spanje oplopen.
Ondertussen gaat de redding van de genationaliseerde Spaanse bank Bankia gaat de Spaanse overheid minstens 9 miljard euro kosten.
De noodoproep van premier Rajoy komt op een moment van grote onrust in de eurozone.
De munt kelderde woensdag tot het laagste punt in twee jaar. De beurskoersen daalden en een gerucht over het vertrek van Griekenland uit de eurozone won aan kracht.
Jij snapt natuurlijk ook wel dat als we de geldkraan open zetten door middel van Eurobonds de Grieken weer lekker op de oude voet verder gaan met potverteren, ze weten helemaal niet beter.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:30 schreef HiZ het volgende:
[..]
Nogmaals; wat maakt het ons uit waar de Grieken hun geld uitgeven zolang ze niet teveel uitgeven?
Guy is de grootste eurofiel die er is, die is helemaal knotsquote:Op donderdag 24 mei 2012 09:22 schreef Budapestenaar het volgende:
[..]
Wat Vlaamse Guy betreft een kwestie van wishful thinking. Die man heeft zich compleet vastgebeten in zijn droom van een Verenigd Europa. Niet zo gek. Alles beter dan België.
Wie zegt dat de geldkraan open moet? Ik in ieder geval niet. Ik stel gewoon een simpele vraag en die vraag is 'Wat maakt het ons uit waar de Grieken hun geld aan uitgeven zolang ze niet teveel uitgeven?'. Zijn jullie politici of zo dat je alleen maar de vraag beantwoord die je wilt beantwoorden in plaats van de vraag die gesteld wordt?quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:43 schreef Boris_Karloff het volgende:
[..]
Jij snapt natuurlijk ook wel dat als we de geldkraan open zetten door middel van Eurobonds de Grieken weer lekker op de oude voet verder gaan met potverteren, ze weten helemaal niet beter.
Ten eerste heeft hij het niet zo gezegd, en ten tweede is dit nauwelijks echt nieuws he? We weten al lang dat de Spaanse banken een probleem zijn en dat Spanje moeite heeft om de zaak om te buigen. Ook dat 6% rente op lange termijn niet houdbaar is, is nauwelijks een opzienbarend nieuw feit.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:42 schreef HD9 het volgende:
Het gaat fout met Spanje
Ze geven teveel uit
http://www.telegraaf.nl/b(...)_rand_afgrond__.html
[..]
Daar wil ik graag drie dingen over zeggen: 1. we krijgen het geld dat we aan Griekenland hebben geleend tot op de laatste cent terug. 2. Eurobonds zijn geen bedreiging en 3. het is van het allergrootste belang dat we Griekenland binnen de euro houden anders is de ellende niet te overzien.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:50 schreef HiZ het volgende:
[..]
Zijn jullie politici of zo dat je alleen maar de vraag beantwoord die je wilt beantwoorden in plaats van de vraag die gesteld wordt?
Waarom is dat niet houdbaar? Dat is een reële rente van 3-3,5% op een 10-jaar staatsobligatie. Dat zijn hele normale waardes hoor. Voor Spanje is het zelfs historisch erg laag vermoed ik.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:51 schreef HiZ het volgende:
Ook dat 6% rente op lange termijn niet houdbaar is, is nauwelijks een opzienbarend nieuw feit.
goed gesproken meneer de Jagerquote:Op donderdag 24 mei 2012 09:52 schreef Budapestenaar het volgende:
[..]
Daar wil ik graag drie dingen over zeggen: 1. we krijgen het geld dat we aan Griekenland hebben geleend tot op de laatste cent terug. 2. Eurobonds zijn geen bedreiging en 3. het is van het allergrootste belang dat we Griekenland binnen de euro houden anders is de ellende niet te overzien.
en toch staat hen het water aan de lippen, die rente is ook maar een smoes neem ik aanquote:Op donderdag 24 mei 2012 09:58 schreef SeLang het volgende:
[..]
Waarom is dat niet houdbaar? Dat is een reële rente van 3-3,5% op een 10-jaar staatsobligatie. Dat zijn hele normale waardes hoor. Voor Spanje is het zelfs historisch erg laag vermoed ik.
1. Dat staten geld terug geven dat ze van elkaar geleend hebben is de default situatie, als Griekenland zegt dat ze niet terugbetalen is dat een stellingname. Het betekent niet dat Griekenland niet terug gaat betalen. Net zomin als Griekenland de zon in het westen kan laten opkomen door het te zeggen kan het andere staten dwingen af te zien van hun geld.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:52 schreef Budapestenaar het volgende:
[..]
Daar wil ik graag drie dingen over zeggen: 1. we krijgen het geld dat we aan Griekenland hebben geleend tot op de laatste cent terug. 2. Eurobonds zijn geen bedreiging en 3. het is van het allergrootste belang dat we Griekenland binnen de euro houden anders is de ellende niet te overzien.
Het is op lange termijn niet houdbaar omdat Spanje een munt gebruikt met een voor Spanje extreem hoge hardheid. Met alle andere factoren hetzelfde gaat een harde munt en hoge rente zorgen voor het uit de hand lopen van de Spaanse schuld.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:58 schreef SeLang het volgende:
[..]
Waarom is dat niet houdbaar? Dat is een reële rente van 3-3,5% op een 10-jaar staatsobligatie. Dat zijn hele normale waardes hoor. Voor Spanje is het zelfs historisch erg laag vermoed ik.
Het probleem van Spanje was juist de te lage rente. En 6% op een 10-jr bond is nog steeds een hele lage rente voor Spanje, historisch gezien. Ik denk dat Spanje in het grootste deel van haar geschiedenis een hogere reële rente heeft betaald dan nu.quote:Op donderdag 24 mei 2012 10:09 schreef HiZ het volgende:
[..]
Het is op lange termijn niet houdbaar omdat Spanje een munt gebruikt met een voor Spanje extreem hoge hardheid. Met alle andere factoren hetzelfde gaat een harde munt en hoge rente zorgen voor het uit de hand lopen van de Spaanse schuld.
Het probleem dat ik heb met het bovenstaande is dat 'historisch' laag alleen klopt in vergelijking met de Peseta periode, een munt die Spanje onder de huidige omstandigheden niet meer heeft. De huidige munt van Spanje is de euro, met een compleet ander monetair beleid.quote:Op donderdag 24 mei 2012 10:37 schreef SeLang het volgende:
[..]
Het probleem van Spanje was juist de te lage rente. En 6% op een 10-jr bond is nog steeds een hele lage rente voor Spanje, historisch gezien. Ik denk dat Spanje in het grootste deel van haar geschiedenis een hogere reële rente heeft betaald dan nu.
Verder is de reële rente aanzienlijk lager dan het begrotingstekort dus het is onzin om naar de "hoge" rente te wijzen als oorzaak van de oplopende schuld. Bovendien daalt de reële rente vanzelf als ze de begroting in balans brengen. De stijging in recente maanden begon ook na de aankondiging dat ze alweer de afgesproken target niet gingen halen.
Dat is de Euro gebruikers optiequote:Op donderdag 24 mei 2012 10:29 schreef SeLang het volgende:
Een optie waar ik wat in zie is de volgende: Griekenland blijft in de euro maar voert parallel een drachme in waarin de overheid haar betalingen verricht.
Het voordeel is dat je zo een devaluatie hebt: Griekenland wordt weer goedkoop. Het nadeel is dat de schulden in euro blijven. Echter, ook banktegoeden blijven in euro dus je voorkomt bankruns en kapitaalvlucht uit het land. En dat moet je ook voorkomen als je de economie wilt laten herstellen. Bovendien (en dat is het belangrijkste) voorkom je dat het EFSF maar vooral de ECB geen enorme verliezen gaan leiden. En dat is voor de andere lidstaten een heel belangrijk punt, dus daar mag een consessie tegenover staan: we blijven Griekenland steunen dus de geldstroom stopt niet en we geven Griekenland meer tijd om herstructurering door te voeren, eventueel in combinatie met een gedeeltelijke kwijtschelding en/of hulp bij herkapitalistatie van haar banken.
Dus in een notedop is het gewoon een Griekse exit, maar dan in een goede verstandhouding, zonder bankruns en zonder dat de andere lidstaten astronomische verliezen leiden (het blijft een bak geld kosten maar minder dan bij een wanordelijke exit). Niet dat het allemaal makkelijk is (denk aan hypotheken in euros terwijl lonen nu in drachmes zijn) maar al die problemen (en meer) heb je ook bij een "gewone" exit.
Als de boel is gestabiliseerd dan kan Griekenland de drachme weer vastklinken aan de euro (waarschijnlijk tegen een lagere wisselkoers dus) en in de verre toekomst de drachme eventueel weer helemaal afschaffen als ze dat willen.
http://www.handelsblatt.c(...)gemacht/6669298.htmlquote:Merkel hat Deutschland erpressbar gemacht
24.05.2012, 10:00 Uhr
Im Abwehrkampf gegen Euro-Bonds kann die Kanzlerin den Befürwortern einer Vergemeinschaftung von Schulden wenig entgegen setzen - weil sich Deutschland durch gewaltige finanzielle Zusagen in eine Falle begeben hat.
Ik snap wat je bedoelt maar ik heb het over reële rente. Ik heb geen historische data van Spanje maar een zwakke munt leidt meestal tot hogere reële rente dan een harde munt, waarmee het vermeende voordeel voor een schulden makende overheid weer verdwijnt. Het is dus maar de vraag of Spanje in dat opzicht met de euro slechter af is dan met de peseta, zelfs in de huidige situatie.quote:Op donderdag 24 mei 2012 10:45 schreef HiZ het volgende:
[..]
Het probleem dat ik heb met het bovenstaande is dat 'historisch' laag alleen klopt in vergelijking met de Peseta periode, een munt die Spanje onder de huidige omstandigheden niet meer heeft. De huidige munt van Spanje is de euro, met een compleet ander monetair beleid.
Het is meer dan dat want de Griekse banken blijven dan dus in het eurosysteem. Dat is juist de hele clue: door de Griekse interne devaluatie worden de mensen armer (en Griekenland goedkoper) en verminderd het handelstekort of draait hopelijk zelfs om. Ook spaargeld vloeit terug naar Griekenland. Daarmee keert de Target2 onbalans ook weer om. En die Target2 onbalans, dat is het gevaarlijkste aspect van deze hele crisis en de grootste verliesrisico voor de andere lidstaten.quote:Op donderdag 24 mei 2012 10:53 schreef HD9 het volgende:
[..]
Dat is de Euro gebruikers optie
Punt is wel dat ook bij de tweede keer vastzetten op een lagere koers het na een jaar of vijf weer fout zal gaan
Het is beter als we de functie van de Euro voor alle landen terugbrengen tot handelsmunt, dus de situatie die jij schetst voor alle landen laten geldenquote:Op donderdag 24 mei 2012 11:08 schreef SeLang het volgende:
[..]
Het is meer dan dat want de Griekse banken blijven dan dus in het eurosysteem. Dat is juist de hele clue: door de Griekse interne devaluatie worden de mensen armer (en Griekenland goedkoper) en verminderd het handelstekort of draait hopelijk zelfs om. Ook spaargeld vloeit terug naar Griekenland. Daarmee keert de Target2 onbalans ook weer om. En die Target2 onbalans, dat is het gevaarlijkste aspect van deze hele crisis en de grootste verliesrisico voor de andere lidstaten.
Het is dus iets heel anders dan Bosnie en Montenegro die eurogebruikers zijn. Die hebben geen connectie met het eurosysteem en een default of afschaffen van de euro door die landen veroorzaakt geen verliezen in het eurosysteem.
Met die patatgeneratie van tegenwoordig?quote:Op woensdag 23 mei 2012 20:39 schreef Bombshell het volgende:
Nederland moet beginnen met het opbouwen van een leger. Je weet maar nooit.
Opa spreektquote:Op donderdag 24 mei 2012 13:10 schreef kibo het volgende:
[..]
Met die patatgeneratie van tegenwoordig?
Daar win je geen oorlog mee
quote:Euro overleeft D-Day
AMSTERDAM - Gouden tijden voor onheilsprofeten, die het einde van de euro en andere rampspoed aankondigen.
Als het zo doorgaat is het binnen een paar maanden gedaan met de euro.
Dat zegt Nobelprijswinnaar en econoom Paul Krugman in The New York Times. Volgens hem kan de apocalyps redelijk snel komen.
Breed wordt uitgemeten wat er kan gebeuren als Griekenland de euro verlaat: inflatie, armoede, kapitaalvlucht, zelfs burgeroorlog. En uiteraard wordt de Grote Depressie van stal gehaald. Tot nu toe werden 18 'cruciale' Eurotoppen gewijd aan de malaise in Griekenland.
ja dat is ook zo, maar nu zet de EU alle landen de klem op de keelquote:Op donderdag 24 mei 2012 13:46 schreef Hephaistos. het volgende:
Krugman is toch heel erg van de optie dat er door de overheid geld in de economie moet worden gepompt om het weer draaiende te krijgen?
Daarom moeten de Eurobonds er komen, hoeven de knoflook landen minder rente te betalen en is er geen enkele prikkel om orde op zaken te stellen.quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:42 schreef HD9 het volgende:
Het gaat fout met Spanje
Ze geven teveel uit
http://www.telegraaf.nl/b(...)_rand_afgrond__.html
[..]
Zo snel gaat dat niet hoor. In Duitsland hebben ze een grondwet die de burger wél beschermt tegen de politiek en daar heeft de rechter duidelijk aangegeven waar de grenzen liggen.quote:Op donderdag 24 mei 2012 18:31 schreef Revolution-NL het volgende:
[..]
Daarom moeten de Eurobonds er komen, hoeven de knoflook landen minder rente te betalen en is er geen enkele prikkel om orde op zaken te stellen.
De noordelijke landen betalen de rekening wil door een hogere rente.
De Eurobonds worden er linksom of rechtsom toch wel doorheen gedrukt. Ik krijg met de eurobonds een Europees grondwet gevoel.
ik wil niet eens de controle over de begrotingen van andere landen krijgen, ze smijten maar met geld zoveel ze willen en als ze failliet gaan dan zij dat zo.quote:Op donderdag 24 mei 2012 01:04 schreef Senor__Chang het volgende:
Even een vraagje. Mochten ze die eurobonds er doorheen drukken, krijgen 'wij' dan ook controle over de begrotingen van de eurolanden?
Lijkt me ook niet zo zinvolquote:Op donderdag 24 mei 2012 18:52 schreef Outlined het volgende:
[..]
ik wil niet eens de controle over de begrotingen van andere landen krijgen,
quote:do 24 mei 2012, 17:16
Draghi: moed nodig om euro te laten overleven
ROME (AFN) - De Europese Unie gaat door een cruciale fase in haar bestaan en heeft moedige stappen nodig om te kunnen overleven. Dat zei de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Mario Draghi, donderdag in een toespraak op een universiteit in Rome.
Ik vind hem in ieder geval wel als iemand met meer charisma en uitstraling dan van Rompuy. aAls iemand het Europese gedachtegoed in al zijn genen meedraagt is het wel Verhofstadt. Hij kann dingen goed uitleggen, zelfs als ze van geen kant kloppen, een echte presidentiële eigenschap. Ik zie hem wel als Europees leider! Het is een visionair en daar zouden we er meer van moeten hebben!quote:Op donderdag 24 mei 2012 09:45 schreef HD9 het volgende:
[..]
Guy is de grootste eurofiel die er is, die is helemaal knots
Hij droomt ervan om president te worden
Jammer dat we zoiets niet in Nederland hebben. In Nederland kunnen de idioten die zich zelf volksvertegenwoordigers noemen alles weggeven aan Europa.quote:Op donderdag 24 mei 2012 18:43 schreef Igen het volgende:
Het is volgens mij dan ook geen wonder dat Duitsland bij de noodprocedure wél een vetorecht heeft. Dat is vast niet alleen toevallig omdat Duitsland zo'n groot aandeel in het ESM heeft, maar ook om te voorkomen dat het feest niet doorgaat vanwege een 'nee' van het Bundesverfassungsgericht.
Wie nog mocht twijfelen: Hollande is een echte socialist: Sinterklaas spelen van andermands geldquote:Op donderdag 24 mei 2012 18:31 schreef Revolution-NL het volgende:
Daarom moeten de Eurobonds er komen, hoeven de knoflook landen minder rente te betalen en is er geen enkele prikkel om orde op zaken te stellen.
De noordelijke landen betalen de rekening wil door een hogere rente.
De Eurobonds worden er linksom of rechtsom toch wel doorheen gedrukt. Ik krijg met de eurobonds een Europees grondwet gevoel.
Maar alles wat hij zegt is onzin en gemakt om zijn doel te bevorderen, het slaat allemaal nergens op wat ie uitkraamtquote:Op donderdag 24 mei 2012 19:36 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
Als iemand het Europese gedachtegoed in al zijn genen meedraagt is het wel Verhofstadt. Hij kann dingen goed uitleggen, zelfs als ze van geen kant kloppen, een echte presidentiële eigenschap.
Een paar dagen terug zag ik de volgende uitspraak over Krugman 'For Krugman there's not a problem in the world that can't be fixed with a healthy dose of inflation'.quote:Op donderdag 24 mei 2012 13:46 schreef Hephaistos. het volgende:
Krugman is toch heel erg van de optie dat er door de overheid geld in de economie moet worden gepompt om het weer draaiende te krijgen?
Ik zie gewoon een QMV variant hoor.quote:Op donderdag 24 mei 2012 18:43 schreef Igen het volgende:
[..]
Zo snel gaat dat niet hoor. In Duitsland hebben ze een grondwet die de burger wél beschermt tegen de politiek en daar heeft de rechter duidelijk aangegeven waar de grenzen liggen.
Het is volgens mij dan ook geen wonder dat Duitsland bij de noodprocedure wél een vetorecht heeft. Dat is vast niet alleen toevallig omdat Duitsland zo'n groot aandeel in het ESM heeft, maar ook om te voorkomen dat het feest niet doorgaat vanwege een 'nee' van het Bundesverfassungsgericht.
Technisch wel ja, maar heel 'toevallig' heeft Duitsland daar wel in z'n eentje een blokkerende minderheid.quote:
Eurobonds kan , als landen volledig fiscaal en economisch zijn samengevoegd.quote:Op donderdag 24 mei 2012 21:16 schreef Kaas- het volgende:
Wat ik een heel interessant (hoewel hypothetisch) vraagstuk vind is wat de rente op zo'n euro-obligatie zou zijn. Veel bronnen spreken namelijk het beeld van de media tegen dat yields van eurobonds tussen die van obligaties van solide landen (noord) en yields op obligaties van zwakke landen (zuid) in zal zitten, maar gewoon ontzettend laag zal zijn doordat het dan een gigantische economie (namelijk de complete EU) zal vertegenwoordigen en de kans minimaal is dat die complete economie as a whole ineens zal moeten defaulten op haar leningen. De rente die de VS betalen is bijvoorbeeld ook veel lager dan het gemiddelde van haar lidstaten afzonderlijk.
Als dat laatste inderdaad het geval zou zijn, zou ik best wel voor eurobonds zijn. Voor ons verandert de rente dan niet ten nadele (wellicht zelfs wel ten voordele) en de zuidelijke landen hebben een free lunch. Het voordelige verschil in rentebetalingen kunnen die zuidelijke landen dan gebruiken voor productievere doeleinden (infrastructuur, MKB etc. i.p.v. een beetje rente betalen over je schuld). Hervormen moeten ze alsnog wel, aangezien ze nog moeten voldoen aan de EU-normen van staatsschuld etc. dus dat vind ik geen sterk anti-argument. Resultaat zal zijn dat er nu in de zuidelijke landen structureel meer geld beschikbaar is voor publieke investeringen dan wel voor een betere overheidsbegroting.
Schept dus nogal wat lucht en zou voor ons op geen enkele manier nadelig zijn (wellicht voordelig juist: lagere rente én meer vraag vanuit Zuid-Europa). Voorwaarde is dan wel dat Brussel veel strenger gaat worden aangaande begrotingsdiscipline.
Lijkt me toch op zijn minst interessant genoeg voor een experiment met een gezamenlijke obligatie-uitgifte om te zien wat die rente gaat doen.
niet als je die consumptie zelf zit te subsidiërenquote:Op donderdag 24 mei 2012 21:23 schreef LXIV het volgende:
Als landen serieus hervormen dan wil ik best Eurobonds.
De Grieken gooien hun eigen ruiten in, nu zal die extreme linkse partij waarschijnlijk winnen. Gooi de Grieken eruit, neem de schade, vorm met de rest van Europa eurobonds en dwing de juiste hervormingen af.
Het is een beetje onzinnig om alleen maar te praten van kapitaaltransfer van Noord naar Zuid, want ook Noord heeft natuurlijk profijt bij Zuidelijke consumptie. We kunnen wel heel stoer hier op onze harde euro en bezuinigingen gaan zitten, maar dat is ook nog geen werkgelegenheid en vooruitgang.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |