Zie ookquote:Cape wordt vaak geraadpleegd door weerbureaus en stormchasers om een indicatie te krijgen van de beschikbare onstabiliteit.
De potentiële energie wordt uitgedrukt in de wiskundige term: Joule per kilogram.
Een hoge CAPE wordt door stormchasers vaak gezien als "hoge onstabiliteit". Wanneer chasers praten over een zeer onstabiele atmosfeer stijgen de cape waarden vaak boven de 2000J/KG wat als onderdeel gebruikt kan worden voor sterke stijgstromen en zware cellen als zij ontstaan.
Er zijn verschillende soorten cape, ik zal de 3 voornaamste even in het kort uitleggen, later voeg ik de overige toe!
MUCAPE is eigenlijk de meest gebruikte versie van cape maar zeker niet het effectiefst. Deze waarde geeft de maximaal haalbare potentiele energy van een most unstable parcel in de lucht in de laagste 300MB van onze atmosfeer wanneer deze gelift wordt naar het LFC. Deze kun je o.a. vinden op de kaartjes van Wetterzentrale
SBCAPE is een indicator van de onstabiliteit in onze troposfeer. Deze waarde geeft de maximaal beschikbare potentiële energie aan voor een parcel dat vanaf de grond tot het LFC wordt gelift.
MLCAPE is eigenlijk het beste om te gebruiken. Deze geeft de waarden weer van de gemiddelde potentiële energie van parcels in de onderste 100MB van onze atmosfeer wanneer deze gelift worden naar het LFC.
Meer specifiek, CAPE geeft de waarde van het energie wat beschikbaar is wanneer een luchtpakketje verticaal opstijgt. OF hoe een luchtpakketje veranderd in zijn omgeving. Onweerscellen hebben hoge cape waardes nodig, hoe hoger de cape waarde hoe meer energie er beschikbaar is om de cel te laten groeien. Cape is vooral belangrijk wanneer de luchtpakketjes hoog genoeg kunnen stijgen zodat ze in de LFC (layer of free convection, letterlijk vertaald: Laag van de vrije convectie).
Om de cape te vinden in een skew-t thermodynamisch diagram zoals degene die hieronder staat. Het is eigenlijk heel simpel, kijk naar de plaatsen op het diagram waar het pakketjes sounding (de dikke gele lijn) verder naar rechts staat (warmer) dan de rode lijn (de omgevings sounding). Het witgekleurde stuk in het diagram is de Cape!
Een cape waarde die hoger is in de onderste helft produceert een sterkere updraft dan dat deze dunner en langwerpiger is. Ook staat cape voor de maximum snelheid van de verticale stijgingen. Dit wordt vaak uitgesproken als MVV=(SQRT(2*CAPE)) De waarden die hieruit komt geeft een indicatie voor de maximale verticale bewegingen van de updraft in m/s. Snellere stijgingen betekenen krachtigere stijgingen, en krachtige stijgingen kunnen grote hagel veroorzaken, supercellen en gevaarlijke tornado's.
Het onderstaande overzicht kan gebruikt worden om te kijken welke onstabiliteit er bij een cape waarde hoort. Maar onthoud wel goed, CAPE is alleen de potentiele energie, Hoge cape waarden kunnen niet gebruikt worden om het weer te voorspellen.
CAPE waarde Atmosfeer
0 Stabiel
0-1000 Licht Onstabiel
1000-2500 Matig Onstabiel
2500-3500 Erg Onstabiel
3500 + Extreem Onstabiel
Er moet goed onthouden worden dat CAPE Potentieel beschikbare energie is, en alleen gebruikt wordt wanneer een luchtpakketje opgetild wordt en de laag van de vrije convectie bereikt. Wanneer cape waardes hoger zijn dan 2500j/kg en er ontstaan onweersbuien ontwikkelen ze in een rap tempo en kunnen het snel zware buien worden. In omgevingen met hoge cape kunnen buien zich zo snel ontwikkelen dat je ze met het blote oog ziet groeien.
(Met dank aan SevereWeather Kevin Broeren)
Vuilniszak met tape eromheen een gaanquote:Op donderdag 8 september 2011 17:58 schreef andreas612 het volgende:
hmm.. zou wel wat foto's willen maken zaterdag, jammer dat m'n poot in het gips zit
Dat is niet zo ver van tevoren te zeggen. Dit soort weer is zo onvoorspelbaar dat je het pas kort van tevoren weet. Zoals het er nu naar uitziet komen de buien 's middags pas.quote:Op donderdag 8 september 2011 18:13 schreef bloodymary1 het volgende:
Hoe laat begint het onweer zaterdag in de buurt van Eindhoven?
Zo dan!quote:Op donderdag 8 september 2011 17:59 schreef aloa het volgende:
Nieuwe run (Cape) ziet er nog beter uit.
[ afbeelding ]
gvdquote:Op donderdag 8 september 2011 18:14 schreef Nwana-Zeist het volgende:
[..]
Dat is niet zo ver van tevoren te zeggen. Dit soort weer is zo onvoorspelbaar dat je het pas kort van tevoren weet. Zoals het er nu naar uitziet komen de buien 's middags pas.
grapjurk, de regen is niet het probleem, hoe wil je al die apparatuur + statief op 2 krukken richting het strand krijgen?quote:Op donderdag 8 september 2011 18:11 schreef Timmos het volgende:
[..]
Vuilniszak met tape eromheen een gaan.. Been there done that
..
Ziet er heftig uit! Zijn deze waardes voor Nederland nu uitzonderlijk hoog?quote:Op donderdag 8 september 2011 17:59 schreef aloa het volgende:
Nieuwe run (Cape) ziet er nog beter uit.
[ afbeelding ]
Deze waardes zijn niet uitzonderlijk voor Nederland denk ik, gebeurd een paar keer in de zomer.quote:Op donderdag 8 september 2011 18:45 schreef Dven het volgende:
[..]
Ziet er heftig uit! Zijn deze waardes voor Nederland nu uitzonderlijk hoog?
Dat ziet er inderdaad nog wat heftiger uitquote:Op donderdag 8 september 2011 18:58 schreef Fredo55 het volgende:
[..]
Deze waardes zijn niet uitzonderlijk voor Nederland denk ik, gebeurd een paar keer in de zomer.
Dit is meer uitzonderlijk:
http://forum.onweer-onlin(...)1309010703_thumb.jpg
28 juni!quote:Op donderdag 8 september 2011 18:58 schreef Fredo55 het volgende:
[..]
Deze waardes zijn niet uitzonderlijk voor Nederland denk ik, gebeurd een paar keer in de zomer.
Dit is meer uitzonderlijk:
http://forum.onweer-onlin(...)1309010703_thumb.jpg
Mooie fotoquote:Op donderdag 8 september 2011 20:14 schreef DutchErrorist het volgende:
Dit was trouwens van een paar dagen geleden in Arnhem
[ afbeelding ]
Zeg, het is hier geen twitter met je hashtagquote:Op donderdag 8 september 2011 21:16 schreef MissHobje het volgende:
Eeuhm vallen aardschokken hier ook in eigenlijk #utrecht net!
Hmm, het ligt ook midden in dat fel oranje gebied rond het avonduur..quote:Op donderdag 8 september 2011 20:41 schreef meteo-online het volgende:
Ik vrees toch dat Appelpop echt hinder gaat ondervinden gezien de weerkaarten momenteel. Vreemd dat de organisatie nog geen mail heeft teruggestuurd
Ik zit dan omgeving Eindhoven, superquote:Op donderdag 8 september 2011 21:26 schreef Jor_Dii het volgende:
[..]
Hmm, het ligt ook midden in dat fel oranje gebied rond het avonduur..
Mooi shotquote:Op donderdag 8 september 2011 20:14 schreef DutchErrorist het volgende:
Dit was trouwens van een paar dagen geleden in Arnhem
[ afbeelding ]
Gewoon een lekker ding die snoeihard geneukt wordt.... dan valt 4.3 eigenlijk nog mee.quote:Op donderdag 8 september 2011 21:23 schreef borisz het volgende:
20km ten ZO van Nijmegen. 4.3 Schaal van Richter
Gave plaatjes en info.... zag van de week wel dat zaterdag een kanshebber was... maar nu is het meer dan kansrijk.quote:Op donderdag 8 september 2011 20:41 schreef meteo-online het volgende:
Ik vrees toch dat Appelpop echt hinder gaat ondervinden gezien de weerkaarten momenteel. Vreemd dat de organisatie nog geen mail heeft teruggestuurd
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
Uitleg onderste kaart:
De equivalent potentiële temperatuur ('theta-e') is een mooie indicator voor verschillende luchtmassa's. Theta-e is de temperatuur die een 'luchtpakketje' (in het geval van bovenstaande kaart afkomstig van 850 hPa) heeft als het eerst zover naar boven is gebracht dat door condensatie alle latente warmte (condensatiewarmte) vrij is gekomen en daarna (droog)adiabatisch (zonder energieuitwisseling met de atmosfeer) weer naar beneden (naar het 1000 mb niveau) gebracht is. Theta-e wordt dus door de temperatuur én door het vochtgehalte van de lucht bepaald. Hoe warmer en hoe vochtiger de lucht hoe hoger de theta-e.
Met behulp van theta-e kun je onder andere dus goed verschillende luchtmassa's onderscheiden. Bijvoorbeeld een warme sector tussen warmte- en koufront in. De warme sector is over het algemeen warmer en vochtiger dan de omringende lucht en heeft daardoor ook een hogere theta-e waarde. En een scherpe gradient in de theta-e waarden wijst dan op een front tussen 2 luchtsoorten.
http://sites.google.com/site/johannsmeteouitleg/theta-e
Cape/Lifted nog steeds aardig, 1000/1500 J/KG. -4 Liftedquote:
Sisser niet lijkt me. Komt vast wel iets onze kant opquote:Op vrijdag 9 september 2011 10:05 schreef SpeedyGJ het volgende:
Uiteindelijk zal het hier weer met een sisser gaan aflopen
Zou ik ook niet zeggen, weet zeker dat vanmiddag weer.nl met een stukje komt over morgenquote:Op vrijdag 9 september 2011 10:34 schreef Resistor het volgende:
Weeronline/NOS-tt was aan het waarschuwen voor zware buien, dan zal het wel meevallen.
Maar die weerman van Radio2 was weer te positief over het weer, met zijn 'het wordt lekker warm met 27, 28 of misschien wel 29 graden', en zei niet veel over de buien.
De waarheid zal wel ergens in het midden liggen
Kaarten zien er heerlijk uit, beter dan vorige week. Wat betreft de laatste keer dat roep ik niet meerquote:Op vrijdag 9 september 2011 10:54 schreef INViCTuS het volgende:
Wel altijd leuk om te lezen die verhaaltjes op weer.nl
Ziet het er nou echt zo "goed" uit dan morgen ( meteo?)? Het zal wel de laatste keer zijn denk ik...
Nou, zal best straks nog wel kaartjes plaatsen, maar een nieuwe update schrijven zit er niet in. Meestal ben ik ongeveer 2 a 3 uur voor kwijt inclusief kaartjes kijken, maken en schrijven. Tijd tekort om over iedere run te schrijven naast mijn werkzaamheden voor Noodweercentrale, Sneeuwhoogte.nl en Discoveryquote:Op vrijdag 9 september 2011 10:58 schreef INViCTuS het volgende:
Jij plaatst "altijd" van die leuke updates, verhaaltjes en al die kaarten. Was je dat vandaag na nieuwe run nog van planlaatste keer denk ik wel al kan het uiteraard nog best wel maar je gaat al te ver in de tijd, de dagen worden te kort en de zon krijgt minder kracht.
Wat een draak van een kaart. Zorg toch als kaartenmaker dat in ieder geval de landsgrenzen duidelijk herkenbaar zijn...quote:Op vrijdag 9 september 2011 11:01 schreef aloa het volgende:
Die wolkenhoogte boven de 15 km...![]()
[ afbeelding ]
Die zijn duidelijk, alleen die lijnen moeten er ook op hequote:Op vrijdag 9 september 2011 11:04 schreef Coelho het volgende:
[..]
Wat een draak van een kaart. Zorg toch als kaartenmaker dat in ieder geval de landsgrenzen duidelijk herkenbaar zijn...
Nederland is in ieder geval zichtbaar.quote:Op vrijdag 9 september 2011 11:04 schreef Coelho het volgende:
[..]
Wat een draak van een kaart. Zorg toch als kaartenmaker dat in ieder geval de landsgrenzen duidelijk herkenbaar zijn...
Duhhhquote:Op vrijdag 9 september 2011 11:04 schreef meteo-online het volgende:
Die zijn duidelijk, alleen die lijnen moeten er ook op heGaat tenslotte toch alleen maar om Nederland?
Die kaarten hebben weer een andere betekenisquote:Op vrijdag 9 september 2011 11:10 schreef Coelho het volgende:
[..]
Duhhh
De kaarten van bijvoorbeeld wetterzentrale en meteogroup ogen veel overzichtelijker. Volgens mij is het dus een layout dingetje dat makkelijk te fixen is.
Zeg je dat ook als je vriendin in een roze setje aankomtquote:
Je wil niet weten wat die allemaal aan roze en paars heeftquote:Op vrijdag 9 september 2011 11:23 schreef meteo-online het volgende:
[..]
Zeg je dat ook als je vriendin in een roze setje aankomt![]()
nou waarop?quote:Maar ff zonder gekheid. Die kaart geeft wel een groot gebied aan, maar in werkelijkheid is het zo dat er in dat gebied de kans bestaat op
Wat een cliffhangerquote:Op vrijdag 9 september 2011 11:23 schreef meteo-online het volgende:
[..]
Zeg je dat ook als je vriendin in een roze setje aankomtMaar ff zonder gekheid. Die kaart geeft wel een groot gebied aan, maar in werkelijkheid is het zo dat er in dat gebied de kans bestaat op
Ja duh, wolkentoppen 14-15 kilometerquote:Op vrijdag 9 september 2011 11:24 schreef Frutsel het volgende:
[..]
Je wil niet weten wat die allemaal aan roze en paars heeft
[..]
nou waarop?
Bij wetterzentrale hebben ze dan weer niet kaarten van de wolkenhoogte.quote:Op vrijdag 9 september 2011 11:10 schreef Coelho het volgende:
[..]
Duhhh
De kaarten van bijvoorbeeld wetterzentrale en meteogroup ogen veel overzichtelijker. Volgens mij is het dus een layout dingetje dat makkelijk te fixen is.
quote:CAPE: Convective Available Potential Energy. CAPE is een maat voor energie die beschikbaar is voor (zware) convectie, welke vaak vergezeld gaat van onweer. De kans op onweer is daarmee sterk gekoppeld aan de hoeveelheid CAPE in de atmosfeer. Om een idee te krijgen: 2 KJ/Kg kan heftige convectie geven, 3 KJ/Kg zeer heftige convectie.
Oe, dus droger en als ik het goed begrijp meer kans op onweer? Zou mooi zijnquote:Op vrijdag 9 september 2011 11:46 schreef aloa het volgende:
Nieuwe pluim. De temperatuur blijft netjes op 25 graden. Wel wordt er minder neerslag aangegeven. Capewaarde is meer geworden Nu bijna 2 KJ/KG
[..]
[ afbeelding ]
quote:Zaterdag lossen de mist en laaghangende bewolking in de loop van de ochtend op en zijn er flinke perioden met zon. De middagtemperatuur ligt tussen 24 graden in het noordelijk kustgebied tot plaatselijk 28 in het zuiden. In de avond neemt van het zuidwesten uit de kans op enkele stevige regen- en onweersbuien toe. De zuidenwind is meest matig.
quote:In de loop van zaterdagochtend delven mist en lage wolken het onderspit. Op enkele velden middelbare bewolking na, wordt het vervolgens zonnig en (na)zomers warm. Er waait een meest matige zuidenwind. In de loop van zaterdagavond neemt van het zuidwesten uit de kans op regen- en onweersbuien toe. Het valt niet uit te sluiten dat de buien heftig zullen zijn en van zware windstoten en hagel vergezeld kunnen gaan.
Zondag neemt later op de dag de kans op enige regen of buien opnieuw toe. De temperatuur komt uit op circa 21 graden.
4.0quote:Op vrijdag 9 september 2011 12:27 schreef meteo-online het volgende:
Wat een extreem hoge STP berekening. Echter zit er aardig wat CAP op, maar die lijkt doorbroken te worden tegen de avond zoals de kaarten er nu voor staan.
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
Als je gaat, neem een camera meequote:Op vrijdag 9 september 2011 15:19 schreef Jor_Dii het volgende:
Appelpop valt echt midden in dat ''hoge risico op tornado'' gebiedtwijfel of ik zal gaan.
Ben ook niet gerust op de CAP, maar GFS laat zien dat hij aardig geruimd gaat worden om 15UTCquote:Op vrijdag 9 september 2011 15:13 schreef Schuifpui het volgende:
[..]
4.0Precies waar ik dit weekend ben.
![]()
Die CAP ben ik alleen niet zo gerust op, zie wel weer dat er helemaal niets gebeurd.
Geen idee. Buienradar zegt dat het hier rond achten 's avonds gaat regenen, een beetje. Voor de rest bewolkt, droog en warm.quote:Op vrijdag 9 september 2011 16:13 schreef Frutsel het volgende:
waarom zegt elk weerbericht dat ik tot nu toe hoor dat het morgen een stralende zomerdag wordt?
OMdat het dat ook moet worden. Heb een verjaardag van iemand en dat vier ik graag buiten daar.quote:Op vrijdag 9 september 2011 16:13 schreef Frutsel het volgende:
waarom zegt elk weerbericht dat ik tot nu toe hoor dat het morgen een stralende zomerdag wordt?
Knmi zegt t al, weer.nl ook. Maar dit is algemeen bekend deze situatie. Morgen is alles paniekquote:Op vrijdag 9 september 2011 16:20 schreef Frutsel het volgende:
Buienradar geloof ik sowieso geen snars van... op de lange termijn.
maar ze kunnen toch op zijn minst zeggen dat er regen of onweer komt aan het einde van de dag
Ah.. Marco Verhoef zegt het nu eindelijk ook op radio 1quote:Op vrijdag 9 september 2011 16:42 schreef meteo-online het volgende:
[..]
Knmi zegt t al, weer.nl ook. Maar dit is algemeen bekend deze situatie. Morgen is alles paniek
quote:Op vrijdag 9 september 2011 16:51 schreef meteo-online het volgende:
Ze worden langzaam wakkerDit gaat al jaren zo. Wij kunnen roepen wat we willen, maar hun hebben een "voorbeeldfunctie"
Dat was mijn gevoel dus ook.quote:Op vrijdag 9 september 2011 16:55 schreef zoem het volgende:
Als ik de kaarten van het KNMI zo interpreteer is de onweerskans in het oosten groter.
Dat is mooi.quote:Op vrijdag 9 september 2011 17:08 schreef meteo-online het volgende:
Lol, zuidoosten in ieders geval al niets. Beste papieren zijn momenteel voor noord, midden en gehele westkust
Leuk, volgens dit kaartje zal alles boven mijn hoofd ontstaan.quote:Op vrijdag 9 september 2011 17:13 schreef Drugshond het volgende:
[ afbeelding ]
Yup, Het is meer bij de kust te doen.
Meestal rond 23:00 +/- 30 min,.quote:Op vrijdag 9 september 2011 20:19 schreef Jor_Dii het volgende:
Wanneer komt Estofex met die level 2?
Tenzij ze aan het bbq'en zijnquote:Op vrijdag 9 september 2011 20:26 schreef Drugshond het volgende:
[..]
Meestal rond 23:00 +/- 30 min,.
Zet je roeiboot maar alvast klaar, zo meteen even een screen makenquote:Op vrijdag 9 september 2011 20:51 schreef SpeedyGJ het volgende:
Ach een LV 1 in een groot deel van ons land...meer zal het niet worden.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |