Daarvoor moet je in het psychologietopic zijn.quote:Op maandag 22 augustus 2005 13:20 schreef PAA-053 het volgende:
Vraagje: Wat is een cognitieve dissonantie?
Ze zien me aankomenquote:Op dinsdag 23 augustus 2005 13:37 schreef Hooghoudt het volgende:
[..]
Daarvoor moet je in het psychologietopic zijn.
quote:Op donderdag 18 augustus 2005 21:05 schreef freiss het volgende:
"Hun geven Jan en Piet een ijsje."
Hoeveel fouten zitten in de bovenstaande zin?Nee, eentje. Het is 'Zij geven'.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Dat hangt er vanaf wie het ijsje aan wie geeft.quote:Op woensdag 24 augustus 2005 17:12 schreef Black_Tulip het volgende:
Nee, eentje. Het is 'Zij geven'.
het mag wel, maar in bepaalde gevallen. het staat immers niet zo netjesquote:Op dinsdag 26 juli 2005 16:47 schreef yvonne het volgende:
[..]
Fout
He-lemaal fout
Na de komma mag je best met "en"beginnen
Een van je ouders zei dit zeker tegen jequote:Op maandag 22 augustus 2005 13:20 schreef PAA-053 het volgende:
Vraagje: Wat is een cognitieve dissonantie?
Nee. Die constructie is grammaticaal wel mogelijk in het latijn omdat je dan met meerdere naamvallen zit, maar in het Nederlands is de eerste genoemde, dus 'hun' het onderwerp en dat kan echt niet.quote:Op woensdag 24 augustus 2005 18:38 schreef chibibo het volgende:
[..]
Dat hangt er vanaf wie het ijsje aan wie geeft.
Voor zover ik weet bestaat er geen regel in de Nederlandse grammatica die zegt dat de eerstgenoemde in een zin het onderwerp is. Dat de eerstgenoemde in dit voorbeeld wordt aangeduid met 'hun' sluit al uit dat het om het onderwerp van de zin gaat, en daaruit kun je afleiden dat Jan en Piet het onderwerp zijn.quote:Op donderdag 25 augustus 2005 14:10 schreef Black_Tulip het volgende:
Nee. Die constructie is grammaticaal wel mogelijk in het latijn omdat je dan met meerdere naamvallen zit, maar in het Nederlands is de eerste genoemde, dus 'hun' het onderwerp en dat kan echt niet.
Leuke grap, alleen BEGRIJP IK HEM NIETquote:Op donderdag 25 augustus 2005 12:51 schreef JasperE het volgende:
[..]
Een van je ouders zei dit zeker tegen je
Als je nou eens googeld kom je al ver. voorbeeldjequote:Op donderdag 25 augustus 2005 15:51 schreef PAA-053 het volgende:
[..]
Leuke grap, alleen BEGRIJP IK HEM NIET![]()
Als iemand het nou gewoon even vertelt.......![]()
quote:Op donderdag 25 augustus 2005 17:00 schreef alwaysthebest het volgende:
[..]
Als je nou eens googeld kom je al ver. voorbeeldje
Aan het begin van een zin gebruik je een hoofdletter.quote:Op vrijdag 26 augustus 2005 07:21 schreef Jaco90 het volgende:
nergens voor nodig dit topic.
Nee, je begrijpt het niet helemaal goed: Het is toch echt "Ik ben tien keer beter dan jij". Het is wel: "Ik ben tien keer zo goed als jij". 'Jou' is dus in ieder geval fout.quote:Uitzondering:
Als er een getal in de zin komt, dan is het een iets ander verhaal, voorbeeld:
"Ik ben tien keer beter als jou."
Eigenlijk is het niet echt een uitzondering, want het is eigenlijk nog steeds vergelijkend.
Als ik minder lui zou zijn geweest zou ik wel gaan zoeken danquote:Op donderdag 25 augustus 2005 14:33 schreef chibibo het volgende:
[..]
Voor zover ik weet bestaat er geen regel in de Nederlandse grammatica die zegt dat de eerstgenoemde in een zin het onderwerp is.
Zo werkt latijn, maar Nederlands niet imo.quote:Dat de eerstgenoemde in dit voorbeeld wordt aangeduid met 'hun' sluit al uit dat het om het onderwerp van de zin gaat, en daaruit kun je afleiden dat Jan en Piet het onderwerp zijn.
Daarnaast zou je het woord 'hun' kunnen zien als de derde naamval van 'zij'.
Daar heb je gelijk in. Volgens mij is het zo dat wanneer uit de woordkeus niet duidelijk is wie of wat het onderwerp van de zin is (zoals 'de man bijt de hond'), de woordvolgorde bepalend is. In de zin 'hun geven Jan en Piet een ijsje' bestaat hier echter geen onduidelijkheid over.quote:Op vrijdag 26 augustus 2005 11:27 schreef Black_Tulip het volgende:
Als in de zin 'de man bijt de hond' zowel de man als de hond het onderwerp zou kunnen zijn wordt het wel erg onduidelijk.
Van oorsprong kent het Nederlands wel degelijk vier naamvallen. Deze worden in het moderne Nederlands nauwelijks nog gebruikt, maar je ziet ze nog terug in termen als 'de heer des huizes' en 'in naam der koningin' en bij persoonlijke voornaamwoorden.quote:Zo werkt latijn, maar Nederlands niet imo.
Ik denk dat dat het is ja.quote:Op vrijdag 26 augustus 2005 15:10 schreef chibibo het volgende:
[..]
Daar heb je gelijk in. Volgens mij is het zo dat wanneer uit de woordkeus niet duidelijk is wie of wat het onderwerp van de zin is (zoals 'de man bijt de hond'), de woordvolgorde bepalend is.
Het punt is echter dat zoveel mensen de foutieve constructie 'hun geven' zijn gaan gebruiken met 'hun' als onderwerp dat je geneigd bent 'hun geven Jan en Piet een ijsje' te zien als een zin die had moeten zijn begonnen met 'zij geven'...quote:In de zin 'hun geven Jan en Piet een ijsje' bestaat hier echter geen onduidelijkheid over.
Dat weet ik, maar met het verdwijnen van de naamvallen is de mogelijkheid bizarre constructies te gebruiken zoals in het latijn eveneens verdwenen.quote:Van oorsprong kent het Nederlands wel degelijk vier naamvallen. Deze worden in het moderne Nederlands nauwelijks nog gebruikt, maar je ziet ze nog terug in termen als 'de heer des huizes' en 'in naam der koningin' en bij persoonlijke voornaamwoorden.
http://taalunieversum.org/taal/advies/vraag/438/quote:Op dinsdag 30 augustus 2005 22:07 schreef vliegtuigje het volgende:
Ik heb een vraagje.
Ik heb altijd geleerd dat "de auto van Mien" ook als "Miens auto" geschreven mag worden.
Maar nu zie ik eigenlijk behoorlijk vaak een weglatingsteken voor die s staan. (Mien's auto)
Zover ik wist is dat alleen nodig wanneer de naam (ofzo) op een klinker of een y eindigt.
Wat is correct, oh taalpuristen?
quote:Vraag
Is Jan z'n hond goed, of mag alleen Jans hond gebruikt worden?
Antwoord
In de (informele) spreektaal komen constructies als Jan z'n hond en Karin d'r huis zeer vaak voor; ze zijn dan ook niet fout. In de schrijftaal is het gebruik van deze constructies ongewoon. Beter is dan: Jans hond en Karins huis of de hond van Jan en het huis van Karin.
Bedanktquote:Op dinsdag 30 augustus 2005 22:14 schreef ijsmeis het volgende:
[..]
http://taalunieversum.org/taal/advies/vraag/438/
[..]
Nog een:quote:Op dinsdag 30 augustus 2005 22:07 schreef vliegtuigje het volgende:
Ik heb een vraagje.
Ik heb altijd geleerd dat "de auto van Mien" ook als "Miens auto" geschreven mag worden.
Maar nu zie ik eigenlijk behoorlijk vaak een weglatingsteken voor die s staan. (Mien's auto)
Zover ik wist is dat alleen nodig wanneer de naam (ofzo) op een klinker of een y eindigt.
Wat is correct, oh taalpuristen?
yesquote:Op dinsdag 30 augustus 2005 23:21 schreef NASDAQbastardo het volgende:
Grammatica is makkelijker als je denkt.
Snappen we hem?
AMEN!quote:Op dinsdag 26 juli 2005 17:17 schreef Anna-bella het volgende:
Ook zijn vaak de woorden met een CH een moeilijke opdracht voor de breezers onder ons.
Het is immers echt en niet egt.
Het is immers school en niet sgool.
Hier dan nog even de ch/g regel:
Lange en twee-teken klanken worden gevolgd door een g.
Korte klanken worden gevolgd door een ch, met uitzondering van de werkwoorden 'liggen', 'leggen' en 'zeggen'.
Aan het begin van een Nederlands woord schrijven we een g.
Aan het einde schrijven we ook een g, met uitzondering van: lach, toch, zich, pech en kuch.
Voorbeelden: zaagsel (lange klank), regenen (lange klank), spiegel (twee-teken klank), zwoegen (twee-teken klank), kachel (korte klank), ochtend (korte klank), geur (begin van het woord), mug (eind van het woord).
Samenstellingen worden als afzonderlijke woorden bekeken: slagboom wordt slag en boom.
quote:Op maandag 5 september 2005 23:51 schreef Conflict het volgende:
[..]
Nog een:
Als ze Mies heet is het Mies' auto toch?
Klopt het moet jij zijnquote:Op vrijdag 26 augustus 2005 11:03 schreef Rasing het volgende:
[..]
Nee, je begrijpt het niet helemaal goed: Het is toch echt "Ik ben tien keer beter dan jij". Het is wel: "Ik ben tien keer zo goed als jij". 'Jou' is dus in ieder geval fout.
"Ik vind mijn kat even tof als jou". Grappig als je dan mensen hoort schuimbekken "DAN JIJ!"
Zowel 'jij' als 'jou' is toegestaan in dit geval, hoewel de betekenis van de zin verandert.quote:
Mocht je de bovenstaande betekenissen aan iemand duidelijk willen maken (of gewoon 1 gebruiken) is het verstandig de zin volledig uit te schrijven. Jouw zinnen zijn niet fout, maar wel multi-interpretabel voor mensen met minder kennis van de Nederlandse taal dan iemand als jij.quote:Op vrijdag 9 september 2005 18:41 schreef chibibo het volgende:
[..]
Zowel 'jij' als 'jou' is toegestaan in dit geval, hoewel de betekenis van de zin verandert."Ik vind mijn kat even tof als jou": in de optiek van de spreker is de aangesprokene net zo tof als de kat. "Ik vind mijn kat even tof als jij": de spreker constateert dat hijzelf en de aangesprokene een gelijke mening hebben over de tofheid van de kat.
- Jij vindt (quote:Op zondag 11 september 2005 12:18 schreef whizz het volgende:
[..]
Mocht je de bovenstaande betekenissen aan iemand duidelijk willen maken (of gewoon 1 gebruiken) is het verstandig de zin volledig uit te schrijven. Jouw zinnen zijn niet fout, maar wel multi-interpretabel voor mensen met minder kennis van de Nederlandse taal dan iemand als jij.
Hieronder staan zinnen die je in deze gevallen zou kunnen gebruiken.
Bij de eerste zijn:
- Ik vind mijn kat even tof als ik jou vind. Of nog beter: Mijn kat en jij zijn even tof, vind ik.
En bij de tweede zin:
- Wij vinden mijn kat even tof.
- Jij vind mijn kat net zo tof als ik hem vind.
![]()
Ik hoop dat hier geen spellings- en grammaticafouten in zitten?
quote:Op vrijdag 26 augustus 2005 10:34 schreef Doekes het volgende:
[..]
Aan het begin van een zin gebruik je een hoofdletter.
![]()
Goed idee: zo kun je ook in andere gevallen met zekerheid onderscheid maken tussen ik/mij, jij/jou etc.quote:Op zondag 11 september 2005 12:18 schreef whizz het volgende:
Mocht je de bovenstaande betekenissen aan iemand duidelijk willen maken (of gewoon 1 gebruiken) is het verstandig de zin volledig uit te schrijven. Jouw zinnen zijn niet fout, maar wel multi-interpretabel voor mensen met minder kennis van de Nederlandse taal dan iemand als jij.
Beter bij de tweede zin:quote:En bij de tweede zin:
- Wij vinden mijn kat even tof.
- Jij vindt mijn kat net zo tof als ik hem vind.
Jah, zo doe ik het ook altijd, gewoon bent er achter proberen te zetten (of zoiets).quote:Op donderdag 15 september 2005 16:39 schreef Rasing het volgende:
[..]
Goed idee: zo kun je ook in andere gevallen met zekerheid onderscheid maken tussen ik/mij, jij/jou etc.
"Ik ben groter dan jou"
FOUT, want "Ik ben groter dan jij bent"
[..]
Beter bij de tweede zin:
- Ik vind mijn kat net zo tof als jij hem vindt.
In dat geval laat je het onderwerp in de eerste persoon, net zoals in de originele tweede zin.
Zoals overal zijn hier ook uitzonderingen idd. Die spelen met een zin, tot ze zeker weten dat ze niet de mist in gaan met een d of t.quote:Op zaterdag 10 september 2005 22:53 schreef Priss-ii het volgende:
Poehhhhhhh..
Dit gaat wel heel errûg ver! Beetje te laat om er zoveel bij na te denken.
Jaja. Ik weet het: het is 'erg' i.p.v. 'errûg'.
Niet alle pubers zijn slecht in spelling hoor!![]()
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Een befaamde Fransoos zei ooit: Qui ceci lit est un fou.
dit wil ik nog ff benadrukken jaquote:Op dinsdag 26 juli 2005 19:35 schreef R_ON het volgende:
nieuwsgierig
Dus NIET nieuwschierig.
DAMN. wat vind ik dat irritant. Ik zie het te vaak.![]()
Om het wat moeilijker en technischer te maken: 'heel' is een bijwoord en versterkt 'sterke'. 'Hele' is een bijvoeglijk naamwoord en zegt dus iets over het compleet zijn van de man.quote:Op zondag 16 oktober 2005 16:03 schreef steeg het volgende:
Deze is ook fantastisch: hele sterke mannen. Het gaat hierom het woordje 'hele' wat (vroeger) duidelijk 'heel' moet zijn. Hele zegt immers iets over het compleet zijn, heel is versterkend. Ik heb een hele taart opgegeten, ik heb een heel sterke man opgegeten.
Verbaal schrijf je met 2 Aas, niet met 1quote:Op dinsdag 26 juli 2005 16:38 schreef Verbal het volgende:
Je kunt niet vroeg genoeg beginnen.
'Jou' schrijf je met een 'wuh' op het eind als het om eigendom gaat.
'jouw Breezer'
V.
Ik moest ff denkequote:Op dinsdag 30 augustus 2005 23:21 schreef NASDAQbastardo het volgende:
Grammatica is makkelijker als je denkt.
Snappen we hem?
Ken ik jou? En mijn post was gewoon on-topic hoor.quote:Op vrijdag 21 oktober 2005 14:02 schreef KARLOOWTJUH het volgende:
[..]
wat zit je allemaal te posten joh
Expres?quote:Op woensdag 27 juli 2005 20:14 schreef Jajong het volgende:
Je ergert je aan, en je vindt iets irritant.
[..]
weet ik, maar dat doe ik expres.
Kijk eens naar de TTquote:Op vrijdag 21 oktober 2005 14:02 schreef KARLOOWTJUH het volgende:
[..]
wat zit je allemaal te posten joh
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |