quote:Op dinsdag 30 augustus 2005 17:21 schreef pberends het volgende:
Volgens de Duitse stemwijzer moet ik Die Linksen stemmen.
http://www.duitslandweb.n(...)k_de_StemWijzer.html
http://www.parool.nl/nieuws/2005/AUG/31/buit2.htmlquote:Ex-Stasileden kandidaat Linkspartei
Van onze redactie buitenland
BERLIJN - De Linkspartei heeft tenminste elf voormalige medewerkers van de Staatssicherheit, de binnenlandse veiligheidsdienst van de voormalige DDR, kandidaat gesteld voor het Duitse parlement. Dat blijkt uit onderzoek van de Duitse tv-zender ZDF.
In het programma Frontal21 werden gisteravond bekende namen genoemd als die van partijvoorzitter Lothar Bisky, de voormalige rector magnificus van de Berlijnse Humbolt-Universiteit Heinrich Fink, en de chansonnier Diether Dehm. Ze staan kandidaat bij de verkiezingen van volgende maand.
Fink bijvoorbeeld is in 1991 als rector ontslagen wegens 'onofficiële medewerking' met de Stasi, zoals de gevreesde geheime dienst in de Oost-Duitse communistische dictatuur werd genoemd. Later bevestigden een rechtbank en het Bondsgerechtshof de rechtmatigheid van het ontslag. Hij heeft, oordeelden de rechters, zijn eigen studenten aan de Stasi verraden.
Niettemin staat Fink op plaats zes van de lijst van de Linkspartei in Mecklenburg-Voorpommeren, en heeft daarmee een gerede kans om te worden gekozen.
Op de kieslijsten in Beieren en Hamburg staan volgens Frontal21 twee voormalige verraders, West-Duitsers die in de DDR in het geheim een opleiding hebben genoten voor de Groep 'Aktion'. Die moest als daartoe het bevel werd gegeven, in de Bondsrepubliek terreuraanslagen plegen.
Allen ontkennen welke werkzaamheid voor de Stasi dan ook. Die houding is niet ongewoon, zei Joachim Gauck, de vroegere beheerder namens de Bondsrepubliek van het Stasi-archief. ''Voor dit soort figuren hoort liegen bij de presentatie van zichzelf. Liegen en verdraaien zijn typisch voor de soort. Maar de Staatssicherheit was geen vrijblijvend apparaat. Als hun activiteit is gedocumenteerd, heeft ze ook plaatsgevonden.''
De chansonnier Wolf Biermann die wegens zijn oppositionele activiteit door het communistisch regime naar de Bondsrepubliek werd gedeporteerd, is daar in opdracht van de Stasi bespioneerd door zijn West-Duitse collega Diether Dehm. Dehm is nu kandidaat.
''Ik ben met de meerderheid van de bevolking van de vroegere DDR verontwaardigd dat zoiets mogelijk is,'' zei Biermann gisteravond. ''Vroegere spionnenvan de DDR horen niet in het parlement.''
De Linkspartei is een samenvoegsel van de Oost-Duitse postcommunistische PDS en een linkse afsplitsing van de grote sociaal-democratische SPD.
© Het Parool, 31-08-2005
http://www.nd.nl/newsite/artikel.asp?id=67950quote:Vrouw Schröder valt Merkel aan
ANP
BERLIJN - De vrouw van de Duitse bondskanselier Schröder heeft zich gemengd in de verkiezingstrijd tussen haar man en zijn concurrent Angela Merkel.
Doris Schröder zegt in de donderdag te verschijnen editie van Die Zeit dat Merkel zich niet moet en kan opwerpen als belangbehartiger van de Duitse vrouwen.
Volgens de echtgenote van Schröder leeft de kinderloze Merkel in een andere wereld dan de meeste andere Duitse vrouwen. ,,Die moeten pogen een weg te vinden tussen carriëre en kinderen, ze moeten besluiten of ze na de geboorte van een kind enkele jaren thuis zullen blijven of ze worstelen met vragen over de opvoeding. Dat is niet de wereld van Angela Merkel.''
De 51-jarige Merkel zal volgens de peilingen Schröder van het pluche stoten en aantreden als de eerste vrouwelijke bondskanselier. Kennelijk uit vrees dat Duitse vrouwen op Merkel zullen stemmen alleen wegens haar sekse, is Doris Schröder naar voren geschoven. Ze houdt de Duitse vrouwen ook voor dat Merkel ook als minister voor onder meer vrouwenzaken in de jaren negentig weinig potten wist te breken.
Bondskanselier Schröder heeft geen biologische kinderen. Zijn vrouw heeft wel een dochter uit een andere relatie en de Schröders adopteerden vorig jaar een kindje uit Rusland. Schröder trouwde viermaal en Merkel tweemaal.
Juist woensdag werd bekend dat een op de drie kandidaten voor de parlementsverkiezingen van 18 september vrouw is. De christen-democratische CDU van Merkel heeft aanmerkelijk minder vrouwen op de lijst dan de SDP van Schröder. Van de 470 SPD-kandidaten zijn er 209 vrouw, bij de CDU gaat het om 168 vrouwen op 524 kandidaten. De regeringspartij Groenen doen het beter met 106 vrouwen op 238 kandidaten.
Hum , niet echtquote:Op maandag 5 september 2005 13:46 schreef freako het volgende:
[..]
CSU is alleen in Beieren, en wordt vaak als wat conservatiever gezien.
Sara wagenknecht. Die zit er uit overtuiging en niet om zich zelf uit de bajes te houdenquote:Op woensdag 31 augustus 2005 22:14 schreef Pietverdriet het volgende:
Mensen uit de PDS die in de stasi hebben gezeten...
Wat mij verbaasd is dat er mensen in zitten die niet uit de Stasi komen...
Ja. En ze hebben de Bondsraad de komende tijd nog wel mee, dus er zal behoorlijk gesaneerd kunnen worden.quote:Op maandag 5 september 2005 13:55 schreef Tafkahs het volgende:
Die Balkenenda had maar een weinig inspiratievolle boodschap. Ik vertrouw 'r voor geen cent, dit is het ideale cda-klimaat om kei en keihard te gaan bezuinigen.
Ik krijg bij CDU/CSU altijd zo'n Nederland/Limburg-gevoel. Het CDA in Limburg staat voor mijn gevoel ook altijd een beetje los van het CDA in de rest van het land.quote:Op maandag 5 september 2005 14:04 schreef CANARIS het volgende:
De CSU Is socialer , economisch eerder een middenpartei als de CDU
De CSI is wel nationaler.
De oude leus van Strauß is wat dat betreft nogal duidleijk
"Rechts van ons geen plaats voor een demokratische partij"
Angie heeft idd een éénmalige kans om echte reformen doortezetten.quote:Op maandag 5 september 2005 14:22 schreef freako het volgende:
[..]
Ja. En ze hebben de Bondsraad de komende tijd nog wel mee, dus er zal behoorlijk gesaneerd kunnen worden.
De samenstelling van de Bondsraad (min of meer de Eerste Kamer) wordt bepaald door de samenstelling van de regeringen in de verschillende deelstaten. De eerstvolgende daarvan zijn volgend jaar maart, in Rijnland-Palts (nu SPD/FDP), Baden-Württemberg en Saksen-Anhalt (beide CDU/FDP). Daarna komen er tot 2008 geen regionale verkiezingen die wat uitmaken (allemaal in linkse bolwerken).
en snel en politiek gaan zelden samenquote:Op maandag 5 september 2005 14:33 schreef CANARIS het volgende:
[..]
Angie heeft idd een éénmalige kans om echte reformen doortezetten.
Het duitse electoraat kennende is dat binnen 2 jaar afgelopen, want dan zal de Bundesrat weer een heel ander gezicht hebben.
Dus als ze als een tweede Margreth Thatcher in de geschiednis wil ingaan ( wat overigens hard nodig is) dan moet ze snel zijn.
NIet als je Thatcher heetquote:Op maandag 5 september 2005 14:54 schreef rubbereend het volgende:
[..]
en snel en politiek gaan zelden samen
Ze heeft de flattax niet verdedigt omdat ze weet dat ze die tegen een Stoiber of Koch nooit kan doorzetten en................omdat ik denk dat ze er zelf niet in gelooft, cq bang voor is.quote:Op dinsdag 6 september 2005 13:12 schreef McCarthy het volgende:
ik heb het wel gezien.
Merkel verdedigde de flattax van kirchhof niet echt.
Schroder kwam keer op keer terug op duitsland exportland #1 als top prestatie terwijl de economie gewoon kwakkelt. Merkel kon dat IMO beter de grond in boren.
nog wat onbelangrijke dingetjes die ik mij dus ook niet herriner.
Al met al verdedigde Merkel de neoliberale gedachte niet fanatiek & goed genoeg.
jammer, gemiste kans, ik had daar graag gezeten. Ik had de vler aangeveegt met die Schroder.
Dat is ook niet zo raar want ze is helemaal niet neoliberaal...quote:Al met al verdedigde Merkel de neoliberale gedachte niet fanatiek & goed genoeg
quote:Op dinsdag 30 augustus 2005 17:53 schreef zakjapannertje het volgende:
[..]
[afbeelding]
moet het iig niet zoeken bij de CDU/CSU
Ik denk dat Schroeder neoliberaler is dan Merkel, en dat hij de vloer met jouw had aangeveegt.quote:Op dinsdag 6 september 2005 13:12 schreef McCarthy het volgende:
ik heb het wel gezien.
Merkel verdedigde de flattax van kirchhof niet echt.
Schroder kwam keer op keer terug op duitsland exportland #1 als top prestatie terwijl de economie gewoon kwakkelt. Merkel kon dat IMO beter de grond in boren.
nog wat onbelangrijke dingetjes die ik mij dus ook niet herriner.
Al met al verdedigde Merkel de neoliberale gedachte niet fanatiek & goed genoeg.
jammer, gemiste kans, ik had daar graag gezeten. Ik had de vler aangeveegt met die Schroder.
quote:Op dinsdag 6 september 2005 22:05 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Ik denk dat Schroeder neoliberaler is dan Merkel, en dat hij de vloer met jouw had aangeveegt.
Zoals het er nu uitziet is een coalitie van CSU/CDU/FDP dus niet mogelijk. Hoe waarschijnlijk is het dat er dan een CDU/CSU/SPD regering uitkomt?quote:Op woensdag 7 september 2005 16:26 schreef zakjapannertje het volgende:
hier heb je er 1 over 3 jaren:
[afbeelding]
hier staan de recenste peilingen in een mooi overzicht:
http://www.duitslandweb.n(...)Peilingen/index.html
CDU/CSU en SPD trekken aan elkaar op ten koste van de kleine partijen, maar CDU/CSU lijkt niet in te halen door SPD, de afstand tussen hen is daarvoor te groot en de tijd om dat goed te maken te kort, maar wie weet
Soit, kan ook nog een grote coalitie worden, dan kunnen ze echt bezig gaan met verder saneren en hebben geen blokkade in de Bundesratquote:Op woensdag 7 september 2005 17:19 schreef CANARIS het volgende:
Polls van vandaag zeggen dat de CDU en FDP hun meerheid kwijt zijn.
Dat wordt nog 1 barre ellende daar.
quote:duitsland MOET het wel invoeren. De globalisering dwingt ze daartoe
Tja, geweldig hoor, de speech van een oorlogsmisdadiger overnemen. Betuigt niet echt van respect t.o.v. al die Viëtnamezen die door toedoen van Reagan levend verbrandden, maar dat terzijde...quote:Op dinsdag 6 september 2005 22:50 schreef pberends het volgende:
Die Reagan speech.
Ben trouwens erg benieuwd of het CSU zoveel goeds gaan brengen.
Reagan, Vietnamquote:Op donderdag 8 september 2005 14:42 schreef retteketet het volgende:
[..]
Tja, geweldig hoor, de speech van een oorlogsmisdadiger overnemen. Betuigt niet echt van respect t.o.v. al die Viëtnamezen die door toedoen van Reagan levend verbrandden, maar dat terzijde...
Ik heb echt nog niets zinnigs uit die wormstekige Merkel horen komen... als dat de lijsttrekster is, hoe ziet de rest van de partij er dan uit![]()
Ik kan niet zeggen dat ik het helemaal eens ben met Schröder, maar Merkel is wel het meest waardeloze alternatief dat er is.
Dat wordt dus CDU/SPDquote:Op woensdag 7 september 2005 17:19 schreef CANARIS het volgende:
Polls van vandaag zeggen dat de CDU en FDP hun meerheid kwijt zijn.
Dat wordt nog 1 barre ellende daar.
Nope.quote:Op donderdag 8 september 2005 17:27 schreef Finder_elf_towns het volgende:
Ik denk dat vooral het buitenlandse beleid en een CDU/SPD regering een recept is voor knallende ruzie binnen een half jaar, of misschien wel nieuwe verkiezingen na een eventuele mislukte formatie. Als dat in Dld op dezelfde manier gaat als hier, uiteraard.
Mijn God, samenregeren met de partij waar je zo op loopt te fittenquote:123 Teletekst do 08 sep
***************************************
Peilingen:geen meerderheid Merkel
***************************************
BERLIJN De voorsprong van de Duitse
centrum-rechtse coalitie neemt af,laten
de drie laatste opiniepeilingen zien.
De CDU/CSU van Angela Merkel kan samen
met de liberale FDP nog maar rekenen op
47,5% van de stemmen.Dat is te weinig
om op eigen kracht te gaan regeren.
De peilingen bevestigen het beeld van
zondagavond dat bondskanselier Schröder
het tv-debat van Merkel heeft gewonnen.
De SPD stijgt naar 34%,de Groenen staan
op 7% en de nieuwe Linkspartij op 8%.
Als dat ook de uitslag wordt van de
verkiezingen op 18 september,komt er
waarschijnlijk een 'grote coalitie'
van de CDU/CSU met de SPD.
***************************************
Wat doen CDU/FDP-deelstaatregeringen dan met hun stem in de Bondsraad, als het CDU/SPD wordt? Onthouden die zich dan niet van stemming?quote:Op woensdag 7 september 2005 17:36 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Soit, kan ook nog een grote coalitie worden, dan kunnen ze echt bezig gaan met verder saneren en hebben geen blokkade in de Bundesrat
de FDP is niet machtig genoeg om werkelijk een volledige blokkade te gaan initieren tegen een CDU/SPD regering... iedere keer moeten ze dan hun mening opdringen op hun coalitiepartner en feitelijk zijn ze maar een kleine partner, hun coalitiegenoot kan best makkelijk overstappen op een andere coalitie, zeker als de regering lekker loopt en populair is, kunnen er ook meer CDU/SPD bondsstaten komen, of juist niet, omdat er op bondsniveau nog altijd wel een zeker verschil is, zo zijn er ook PDS/SPD bondsstaten (een vroegere oostduitse staat) of een FDP/SPD geregeerde bondstaat (RLP), coalities die landelijk niet mogelijk lijken ...quote:Op vrijdag 9 september 2005 16:04 schreef freako het volgende:
[..]
Wat doen CDU/FDP-deelstaatregeringen dan met hun stem in de Bondsraad, als het CDU/SPD wordt? Onthouden die zich dan niet van stemming?
Integendeel, dat is nu eenmaal de essentie van coalitievorming, het is het afwegen van een aantal zaken, een coalitie tussen drie partijen, CDU/FDP en Grünen zou al helemaal ondenkbaar en onwerkbaar zijn ...quote:Op donderdag 8 september 2005 17:48 schreef pberends het volgende:
[..]
Mijn God, samenregeren met de partij waar je zo op loopt te fitten.
Het wordt een trieste bedoeling daar in Duitsland.
OK, bedankt.quote:Op vrijdag 9 september 2005 16:21 schreef RM-rf het volgende:
de FDP is niet machtig genoeg om werkelijk een volledige blokkade te gaan initieren tegen een CDU/SPD regering... iedere keer moeten ze dan hun mening opdringen op hun coalitiepartner en feitelijk zijn ze maar een kleine partner, hun coalitiegenoot kan best makkelijk overstappen op een andere coalitie, zeker als de regering lekker loopt en populair is, kunnen er ook meer CDU/SPD bondsstaten komen, of juist niet, omdat er op bondsniveau nog altijd wel een zeker verschil is, zo zijn er ook PDS/SPD bondsstaten (een vroegere oostduitse staat) of een FDP/SPD geregeerde bondstaat (RLP), coalities die landelijk niet mogelijk lijken ...
http://www.nrc.nl/economie/artikel/1126242722009.htmlquote:Gasleiding politiek machtsvertoon
Een nieuwe gaspijpleiding van Rusland naar Duitsland maakt bestaande leidingen via landen in Oost-Europa veel minder belangrijk. Die maken zich zorgen over de politiek achter de deal.
Door onze correspondent Stéphane Alonso
Voor wie het gemist heeft: de machtsverhoudingen in Europa zijn gisteren, met een paar handtekeningen, ingrijpend veranderd. Althans, dat zeggen ze in Polen, Litouwen en nog enkele landen die tussen Rusland en Duitsland liggen ingeklemd.
De Russische president Poetin en de Duitse bondskanselier Schröder overzagen gisteren in Berlijn de sluiting van een contract voor de aanleg van een gaspijpleiding in de Oostzee, die Rusland en Duitsland direct met elkaar verbindt en bestaande gasnetten via Wit-Russisch, Oekraïens en Pools grondgebied veel minder belangrijk maakt. Volgens Berlijn en Moskou is het een gezonde economische deal, maar de Polen en Balten spreken over een 'pact', een verwijzing naar dat van Molotov en Ribbentrop uit 1939, de beruchte alliantie tussen Stalin en Hitler, waarmee het lot van Centraal-Europa werd bezegeld.
,,Niemand maakt mij wijs dat dit een normale commerciële onderneming is'', zegt Janusz Onyszkiewicz, woordvoerder van Solidariteit in de jaren tachtig en nu ondervoorzitter van het Europees Parlement. Hij wijst erop dat het project 4 miljard euro kost, terwijl de kosten voor uitbreiding van bestaande netten op een kwart van dat bedrag worden geraamd. ,,Dit is een politieke beslissing.''
,,Dit is een beleid dat over onze hoofden heen wordt gevoerd en over dat van de Europese Unie'', reageerde de Poolse president Aleksander Kwasniewski. ,,Vanuit het oogpunt van een gemeenschappelijk beleid van de EU jegens Rusland is het geen goede zaak als één EU-land zo'n beleid voert.'' Maar de Europese Commissie verwelkomde de overeenkomst gisteren, omdat volgens haar de hele EU kan meeprofiteren van het contract tussen Gazprom enerzijds en het Duitse Eon en Basf anderzijds. Voor Polen en de Balten is dat een gevoelige nederlaag. Zij hebben Brussel niet kunnen overtuigen van hun zorgen over deze kwestie.
Op dit moment levert Rusland gas aan West-Europa via de zogenaamde Jamal-lijn, die via Wit-Rusland en Polen loopt. Deze landen weten zich daardoor ook verzekerd van een constante toevoer van gas en verdienen bovendien aan de doorvoerrechten. De omweg via de Oostzee maakt dit alles onzeker. De vrees bestaat dat Rusland zijn energiemacht zal gebruiken om invloed in Centraal- en Oost-Europa terug te winnen die het sinds de val van de Sovjet-Unie verloren had.
Dat Moskou hier niet voor terugschrikt bleek vorig jaar toen, na geruzie over gasprijzen, de toevoer naar Wit-Rusland enkele keren tijdelijk werd afgesloten om de eigen argumenten kracht bij te zetten. Daarmee kwam de toevoer naar Polen en West-Europa ook even stil te liggen, hetgeen tot protesten van de EU leidde. De interrupties hadden geen zware gevolgen voor de consument, maar maakten wel pijnlijk duidelijk hoezeer Centraal-Europa afhankelijk is van Russisch gas, voor 73 procent, vergeleken met 17 procent in West-Europa.
Diversificatie is moeilijk, want alle wegen leiden vooralsnog naar Moskou: toen Polen vorig jaar een contract voor de levering van Turkmeens gas via Oekraïne sloot, bleek Gazprom achteraf een van de belanghebbenden in deze transactie. Een land als Litouwen zal voor zijn energiebehoefte alleen maar méér van Rusland afhankelijk worden, nu het op last van de EU zijn enige kerncentrale moet sluiten.
Moskou had al toezeggingen gedaan voor Jamal II, een tweede pijpleiding die langs de bestaande loopt. En er waren plannen voor een alternatieve route over land via de Baltische staten, in een boog om het problematische Wit-Rusland heen. Maar Moskou heeft die projecten naar de achtergrond geschoven en geeft sinds kort volledig de voorkeur aan het Oostzeeproject. Polen ziet dit als een straf voor zijn recente bemoeienis met de vreedzame machtswisseling in Oekraïne. Met Estland en Letland heeft Moskou grensconflicten en ruzies over de interpretatie van de geschiedenis.
In politieke kringen in Centraal-Europa werd de Duits-Russische deal gisteren ,,een poging om de politieke kaart van Europa te veranderen'' genoemd en ,,een staaltje machtsvertoon van Poetin en Rusland''. Dat Duitsland zich leent voor de imperialistische ambities van het Russische staatshoofd vindt men hier schokkend. ,,Het EU-beleid ten opzichte van Rusland is passief, niet creatief en gebaseerd op zelfbedrog'', zei Bogdan Klich, een Poolse europarlementariër voor de liberalen, al eerder dit jaar. ,,Alsof de EU de zich opstapelende zorgelijke ontwikkelingen in Rusland niet onder ogen wil zien.''
De Polen hebben nu hun hoop gevestigd op Angela Merkel, de mogelijke opvolger van Schröder. Merkel zei vorige maand tijdens een werkbezoek aan Warschau dat zij in haar beleid jegens Rusland wél rekening wil houden met de gevoeligheden van het voormalige Oostblok. Een van haar adviseurs op het gebied van buitenlandse politiek noemde het een ,,catastrofe'' dat de Polen en Balten niet betrokken zijn geweest bij het Oostzeeproject.
Poetin en Schröder wuifden alle kritiek gisteren weg. ,,We drukken niemand weg uit de bestaande handel, maar willen politieke, economische, klimatologische en andere risico's voorkomen en, uiteindelijk, de prijs van het product dat Europese landen van ons kopen verlagen. Hoe meer transitlanden voor het gas, hoe hoger de prijs'', zei Poetin, die graag ziet dat de gaspijpleiding ,,via Nederland'' wordt doorgetrokken tot aan Groot-Brittannië.
,,Dit project is tegen niemand gericht'', zei Schröder. ,,Maar ik ben de Duitse bondskanselier en ik moet Duitse belangen verdedigen.''
Hmmmmm, hier zit meer achter dan geopolitiek. Is Schöder werkelijk zo dom of dwingt iemand hem zijn eigen graf te graven?quote:Op zaterdag 10 september 2005 01:39 schreef zakjapannertje het volgende:
Schroeder levert mogelijk politieke munitie aan de oppositie:
[..]
http://www.nrc.nl/economie/artikel/1126242722009.html
ach, het zal allemaal wel meevallen, omdat bv. bij Merkel's partij er veel steun te vinden is voor verenigingen van Duitsers die verdreven werden uit wat nu deel uitmaakt van oa. Polen, Tsjechie, wat bij oa. Polen, Tsjechie de nodige twijfels opwekt omdat men financiele claims en herbemoeienis vreest, dus mensen met hechte banden met deze landen en normaal gesproken geen CDU-stemmer zullen hier wel niet massaal overstappen naar een partij als CDU maar gaan misschien gewoon niet stemmenquote:Op zaterdag 10 september 2005 02:23 schreef Finder_elf_towns het volgende:
[..]
Hmmmmm, hier zit meer achter dan geopolitiek. Is Schöder werkelijk zo dom of dwingt iemand hem zijn eigen graf te graven?
Integendeel, juist in het oostelijk deel van duitsland heeft men weinig op met de oostbloktijgers, baltische staten, polen, tsjechie en slowakije... omdat die economisch enorm sterk aan het groeien zijn, terwijl juist die groei in oost-duitsland hapert ....quote:Op zaterdag 10 september 2005 02:23 schreef Finder_elf_towns het volgende:
[..]
Hmmmmm, hier zit meer achter dan geopolitiek. Is Schöder werkelijk zo dom of dwingt iemand hem zijn eigen graf te graven?
quote:13 September 2005 08:13
Schröder, Merkel: geen grote coalitie
BERLIJN In het laatste tv-debat voor de Bondsdagverkiezingen van zondag hebben bondskanselier Schröder en oppositieleider Merkel gezegd niets te voelen voor een 'grote coalitie'.
De opiniepeilingen wijzen wel in de richting van een regering van CDU en SPD: noch centrum-rechts, noch rood-groen lijkt een meerderheid te halen.
Angela Merkel verweet Schröder dat hij het volk angst aanjaagt en voorliegt. Schröder beschuldigde Merkel ervan dat ze onjuiste cijfers over de economie gebruikt. Hij ging niet in op het verzoek van lijsttrekker Gysi om een coalitie te vormen met de Linkspartij.
Een doorsukkelende economie en hoge werkloosheid voor de komende paar jaar zijn dus verzekerdquote:Op dinsdag 13 september 2005 17:57 schreef Sidekick het volgende:
Een opmerkelijke wederopstanding van Schroder. Lijkt hij toch een goede keuze te hebben gemaakt door snel verkiezingen uit te (laten) schrijven in plaats van de onvrede verder te laten inwerken.
dat zal sowieso zo zijn..., ook de CDU heeft geen 'oplossing' te bieden ...quote:Op dinsdag 13 september 2005 18:02 schreef nikk het volgende:
[..]
Een doorsukkelende economie en hoge werkloosheid voor de komende paar jaar zijn dus verzekerd![]()
Dus de economist heeft het helemaal mis met haar analyse van de duitse economie en de duitse bedrijven? Die hebben dus niet enorm gesaneerd de laatste jaren, en maken nu geen enorme winsten en zijn niet op overname pad? Er wordt niet door deze bedrijven geinvesteerd, en de Duitse overheid heeft de laatste 6 jaar niet meer dan ooit te voren gesneden in zaken als sociale zekerheid?quote:Op dinsdag 13 september 2005 18:02 schreef nikk het volgende:
[..]
Een doorsukkelende economie en hoge werkloosheid voor de komende paar jaar zijn dus verzekerd![]()
Schröder is slim als 12 apen, ik denk dat het nog een spannende verkiezingsavond wordt.quote:Op dinsdag 13 september 2005 17:57 schreef Sidekick het volgende:
Een opmerkelijke wederopstanding van Schroder. Lijkt hij toch een goede keuze te hebben gemaakt door snel verkiezingen uit te (laten) schrijven in plaats van de onvrede verder te laten inwerken.
http://www.nd.nl/newsite/artikel.asp?id=68750quote:Duitsers mogen twee stemmen uitbrengen
door onze correspondent Wierd Duk
BERLIJN - Als de Duitsers zondag een nieuwe Bondsdag kiezen, mag elke kiezer twee stemmen uitbrengen. Kleine partijen, zoals de liberale FDP, azen juist op die tweede stem.
Voor een buitenstaander zijn de Duitse verkiezingsborden maar moeilijk te begrijpen. Wat betekent bijvoorbeeld 'Zweitstimme FDP!'? Het is in elk geval een duidelijk teken dat het Duitse kiesstelsel, met de vreemd aandoende combinatie van Erstimme en Zweitstimme, verschilt van het Nederlandse.
De Duitsers combineren in hun systeem de ons bekende evenredige vertegenwoordiging met het zogenoemde districtenstelsel. De Duitse Bondsrepubliek is verdeeld in 299 kiesdistricten. Met de Erststimme (eerste stem) wordt in elk kiesdistrict één afgevaardigde gekozen volgens het principe: wie de meeste stemmen krijgt, die wint. De helft van de 598 afgevaardigden naar de Bondsdag wordt via die eerste stem - een 'rechtstreeks mandaat' - gekozen.
De andere helft van de parlementariërs wordt gekozen via landelijke partijlijsten. De kiezer brengt zijn Zweitstimme (tweede stem) uit op een landelijke partijlijst. Hiervoor geldt het evenredigheidsprincipe. Als een partij bijvoorbeeld 40 procent van het aantal stemmen behaalt, dan krijgt die partij ook dat percentage zetels.
De kandidaten met een rechtstreeks mandaat zijn gekozen, krijgen als eersten een zetel. De zetels die overblijven, worden toegekend aan de kandidaten die het hoogst op de landelijke lijst staan, maar die geen rechtstreeks mandaat hebben behaald. Zo kunnen bekende politici die er niet in slaagden in hun kiesdistrict een rechtstreeks mandaat te behalen tóch in de Bondsdag komen.
Het Duitse systeem kent het verschijnsel van de Überhangmandate. Het kan gebeuren dat een partij via de Erststimme meer direct gekozen afgevaardigden krijgt dan waarop zij recht heeft op basis van de tweede stem. Zij mag die extra zetels, de Überhangmandate, dan behouden. Omdat die zetels worden toegevoegd aan het totale aantal van minimaal 598 Bondsdagzetels, ligt het aantal Bondsdagzetels niet vast. Op dit ogenblik zijn het er 601.
Vijf tot tien procent van de Duitse kiezers brengt de eerste en de tweede stem niet op dezelfde partij uit. Zij kiezen 'strategisch', door een voorkeur voor een bepaalde coalitieregering te laten blijken. Binnen de coalities van CDU/CSU en FDP, bijvoorbeeld, had de laatstgenoemde partij vaak moeite om de kiesdrempel van vijf procent te halen. Om de FDP in de Bondsdag te houden, brachten sommige CDU/CSU-kiezers hun tweede stem uit op de FDP. Met als gevolg dat dankzij het hoge aantal Zweitstimmen de FDP in het parlement bleef.
Duitsland voerde een kiesdrempel van vijf procent in om het extremistische splinterpartijen moeilijk te maken. Maar als een partij, die minimaal drie rechtstreekste mandaten heeft binnengesleept de kiesdrempel niet haalt, mag zij die zetels toch behouden.
In Nederland klinken regelmatig pleidooien voor invoering van het Duitse stelsel, omdat dat democratischer zou zijn. Zo zijn de kandidaten bekend in hun district en krijgen zij - anders dan in Nederland - een 'persoonlijk' mandaat van de kiezers mee. Een nadeel is dat het systeem erg ingewikkeld is, niet alleen voor de kiezers, ook voor deskundigen.
voor meer zie: „Duitse politieke systeem door hervormingen onder druk”quote:POTSDAM - Het liefst zou Tobias Dürr zien dat er in Duitsland na 18 september een grote coalitie komt. De politicoloog twijfelt echter of een coalitie bestaande uit CDU en SPD in staat is de hervormingen door te voeren die nodig zijn het land weer op de rails te krijgen. „Binnen de grote partijen zijn groepen die het liefst alles bij het oude willen laten.”
...
Er heeft eenmaal eerder een 'Grote coalitie' bestaan, aanvang 60'er jaren onder Kiesinger ....quote:Op donderdag 15 september 2005 10:57 schreef zakjapannertje het volgende:
[..]
voor meer zie: „Duitse politieke systeem door hervormingen onder druk”
http://www.refdag.nl/website/artikel.php?id=1229571quote:Duitse verkiezingen leven niet in Nederland
AMSTERDAM (ANP) – Acht van de tien Nederlanders vinden de Duitsers sympathiek, maar hun parlementsverkiezingen van zondag leven niet in Nederland.
.
Dat blijkt uit een onderzoek van TNS NIPO, dat donderdag zeshonderd mensen van 18 jaar en ouder ondervroeg.
.
Driekwart van hen is „niet zo" (31 procent) of „helemaal niet" (42 procent) geïnteresseerd in de Bondsdagverkiezingen. Een kwart is „zeer" (3 procent) of „tamelijk" (23 procent) geïnteresseerd.
.
Maar op zich is dat niet vreemd nuanceert TNS NIPO. De Amerikaanse verkiezingen in 2004 boeiden ook niet meer dan 28 procent van de Nederlanders en uit eerder onderzoek bleek dat „slechts" 27 procent de Nederlandse politiek interessant vindt.
.
Mochten de ondervraagden de Duitse Bondsdag kiezen, dan zou dat net geen meerderheid opleveren voor de zwart/gele coalitie van CDU/CSU/FDP. Net als in de Duitse peilingen trouwens. Overigens zou rood/groen (SPD/Grünen) het met 50 procent ook net niet halen. De Nederlanders zouden Oskar Lafontaine zelfs uit de Bondsdag stemmen, hij zou de kiesdrempel niet halen (3 procent). De FDP met 5 procent wel.
.
Vooral 55-plussers houden het nog een beetje bij. Zo kon 40 procent Schröder noemen als lijsttrekker van de SPD en wist een even groot percentage de naam van lijsttrekker Merkel van CDU/CSU. Van de mensen onder de 34 kende respectievelijk 24 procent (Schröder) en 13 procent (Merkel) deze politici.
.
Driekwart van de Nederlanders is het eens met de onder europarlementariërs omstreden uitlating van eurocommissaris Kroes die zei dat het tijd wordt voor een vrouwelijke regeringsleider bij de oosterburen. Bijna 60 procent is het er ook mee eens dat vrouwen beter communiceren dan mannen.
.
Kroes’ pleidooi voor Angela Merkel als Bundeskanzler werd haar niet in dank afgenomen. De Duitse europarlementariër Daniel Cohn-Bendit noemde het „een schandalige inmenging in de Duitse verkiezingscampagne".
Die staan wel goed aangeschreven volgens mij. Volgens mij hebben de Duitsers een lange traditie van opiniepeilingen.quote:Op vrijdag 16 september 2005 01:52 schreef Finder_elf_towns het volgende:
Hoe betrouwbaar zijn die Duitse peilingen eigenlijk?
Uitstekende uitleg van het Duitse stelsel. Zelden zo bondig gezien.quote:Op donderdag 15 september 2005 00:14 schreef zakjapannertje het volgende:
nog drie dagen te gaan!:
[..]
http://www.nd.nl/newsite/artikel.asp?id=68750
Vertaling: Nadat Forsa (een peiler) de laatste tijd een stijgende trend voor de SPD zag, gaat nu zwart-geel weer omhoog. In deze laatste peiling voor de verkiezingen zijn de stempercentagens binnen bepaalde marges aangegeven. Nemen we hiervan de middelwaarden als meest waarschijnlijke uitslag aan, dan krijgen CDU/CSU en FDP samen met 49,5 % duidelijk meer dan de drie linkse partijen. Dat geeft als zetelverdeling CDU/CSU 264, SPD 208, Groenen 40, FDP 47 en Linkspartei 46. Daarin inbegrepen zijn vier overhangmandaten voor de CDU en drie voor de SPD (zie de uitleg in de post van zakjapannertje). Voor een meerderheid zijn 303 zetels nodig, zwart-geel haalt er op deze basis 311.quote:16.09.05 - Berlin: Nachdem Forsa zuletzt einen deutlich ansteigenden Trend für die SPD ausgemacht hatte, geht es nun wieder für Schwarz-Gelb aufwärts. In der letzten Umfrage vor der Wahl sind Prozentbereiche ausgewiesen. Nimmt man die Mittelwerte als wahrscheinlichstes Ergebnis an, so erzielen Union und FDP mit zusammen 49.5 Prozent deutlich mehr als SPD, GRÜNE und Linkspartei. Das zeigt sich auch bei der möglichen Sitzverteilung: CDU/CSU 264, SPD 208, GRÜNE 40, FDP 47, Linkspartei 46. Darin enthalten sind vier Überhangmandate für die CDU und drei für die SPD. Insgesamt wäre Schwarz-Gelb 311 von 605 Sitzen deutlich über der Kanzlermehrheit von 303.
www.fok.dequote:Op vrijdag 16 september 2005 20:52 schreef McCarthy het volgende:
wat is die link naar het duitstalige "Fok" ook al weer?
http://www.heise.de/foren/go.shtml?list=1&forum_id=82902quote:Op vrijdag 16 september 2005 20:52 schreef McCarthy het volgende:
wat is die link naar het duitstalige "Fok" ook al weer?
http://www.fd.nl/ShowKrantArtikel.asp?KrantArtikelId=519684quote:Duitsland houdt adem in voor zichzelf
SIGRID DE VRIES
Duitsland gaat zondag naar de stembus. Het spook van de angst stemt mee.
BERLIJN - Ongeloof en angst gaan dezer dagen hand in hand in Duitsland. Rationeel redenerend gelooft geen sterveling dat Gerhard Schröder maandag nog steeds bondskanselier is. Toch gonst het door metro 's, bedrijfskantines, universiteiten, winkelstraten en over het platteland; stel dat de geschiedenis zich herhaalt. In 2002 kwam Schröder op het allerlaatste moment nog als overwinnaar uit de bus. Ondanks de hoge werkloosheid, de haperende economie en de peilingen die op een voorsprong duidden van Edmund Stoiber.
De Duitsers zijn een beetje bang voor zichzelf. Ze weten best dat de welvaartsstaat hervormd dient te worden. Ze beseffen dat het wollige sociale vangnet geschoren en opgeschud moet worden, opdat er in de toekomst nog een vangnet zal zijn. Ze weten dat de vooraf aangekondigde pijnlijke maatregelen van kandidaat-kanselier Angela Merkel (CDU/CSU) in feite 'sociaal' zijn.
Toch voelt de rechtvaardigheidsretoriek van Schröder voor velen veiliger, vertrouwder, behaaglijker. De peilingen weerspiegelen de gemoedstoestand. Een duidelijke meerderheid houdt een regering van CDU en FDP voor 'competenter'; een al even grote meerderheid vindt dat de regering van SPD en Groenen heeft gefaald. Toch wil net zo'n stevige meerderheid het liefste de 'sympathiekere' Schröder behouden als kanselier. Een brede coalitie van CDU en SPD wordt door het volk inmiddels als 'wenselijk' beschouwd, terwijl nog maar kort geleden de hang naar 'heldere politieke verhoudingen' prevaleerde.
Zo rechtlijnig als vele Duitsers kunnen zijn in denken, politiek is voor de meesten niet zwart-wit. Bij het bepalen van de stem strijden strategische overwegingen om voorrang met emotionele waarheden en vechten dogma's met argumenten. In onzekere tijden maakt dat de uitslag stemmingsgevoelig en onvoorspelbaar. Het gevaar dat op de loer ligt, heet instabiliteit, zeggen politieke Duitse zwaargewichten als Wolfgang Schäuble (CDU), Reiner Brüderle (FDP) en Walter Riester (SPD). Zij maken zich, bewust van het Duitse verleden, zorgen over de ontwrichtende rol die teleurstellingen kunnen spelen in de Duitse maatschappij.
Typerend is de negatieve reactie op de vermeende 'bezuinigingslijst' van kandidaat-minister en fiscaal expert Paul Kirchhof en de onthulling van een soortgelijke lijst van fungerend minister Hans Eichel.
De Duitsers waren niet blij dat ze de intenties van SPD en CDU nu beter konden vergelijken. De boventoon in de reacties voerde een intense afkeer van 'de politiek'. Die was in de ogen van het volk ontmaskerd als 'één pot nat'. Was het al niet een teken aan de wand dat nota bene een partijloze professor (opnieuw Kirchhof) voor de peper in de verkiezingscampagne moest zorgen?
In Duitsland is een nieuw soort onderklasse aan het ontstaan, waarop de gevestigde partijen geen antwoord hebben. Voor laag opgeleiden, migranten met slechte kennis van de Duitse taal en langdurig werklozen is een baan in Duitsland zo goed als onbereikbaar, want te duur voor de industrie. Ook in de middenklasse heerst de angst voor werkloosheid. Het gebrek aan vertrouwen in de toekomst werkt verlammend op de economie.
Schäuble, Brüderle en Riester en vele anderen bidden voor een 'duidelijke' uitslag. Ook hen kwelt het spook van de angst. Duitsland mag niet ontsporen.
Copyright (c) 2005 Het Financieele Dagblad
Jij niet hoor McCarthy!quote:
begint zoquote:17.50-19.05 uur,Ned.2: DUITSLAND KIEST
Live uitzending vanuit politiek café
Dudok in Den Haag.
Verslaggever Dominque van der Heyde
verzorgt de interviews.Er zal worden
geschakeld met correspondent Margriet
Brandsma op het CDU-hoofdkwartier in
Berlijn,met verslaggever Gerri Eickhof
bij de SPD en met verslaggever Wouter
Meijer.Hij is op de bijeenkomst van de
Linkspartei in Halle,Oost-Duitsland.In
Den Haag wordt de uitslag besproken met
diverse gasten,onder wie Willem
Melching,Duitslandkenner.
Presentatie:Rob Trib
quote:De tv-uitzending begint om 17.50 uur en is ook op deze website te volgen via Journaal 24 (klik op de link in de rechterbalk).
Wat vind jij dan zo spannend?quote:Op zondag 18 september 2005 17:56 schreef du_ke het volgende:
Haha nee die twee worden samen wel groot genoeg dat is het probleem niet.
Uitslagen voor FDP en SDP. Het kan allemaal zomaar raar lopen.quote:
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |