Niet mijn OP.quote:NRC melde vorige week dat de formerende partijen eruit zijn over een klimaatfonds met daarin tientallen miljarden euro’s. Dit bedrag zou eraan moeten bijdragen dat Nederland 55 procent minder CO2-uitstoot heeft in 2030, ten opzichte van 2030. Opvallend is dat de partijen zouden hebben afgesproken dat kernenergie hierin een rol zou moeten gaan spelen.
Lijkt me nogal wiedes?quote:Op woensdag 4 maart 2026 04:29 schreef Niels0Kurovski het volgende:
[..]
Afhankelijk zijn van uranium is beter wilde je zeggen.
Even uit de OP: hoe kan je in 2030 55% minder hebben dan in 2030?! Lijkt me dat het 2de jaartal een ander moet zijn, maar wat is het referentiejaar?quote:NRC melde vorige week dat de formerende partijen eruit zijn over een klimaatfonds met daarin tientallen miljarden euro’s. Dit bedrag zou eraan moeten bijdragen dat Nederland 55 procent minder CO2-uitstoot heeft in 2030, ten opzichte van 2030. Opvallend is dat de partijen zouden hebben afgesproken dat kernenergie hierin een rol zou moeten gaan spelen.
Het idee was: in 2035 45% en in 2050 0%.quote:Op woensdag 4 maart 2026 14:46 schreef Schanulleke het volgende:
[..]
Even uit de OP: hoe kan je in 2030 55% minder hebben dan in 2030?! Lijkt me dat het 2de jaartal een ander moet zijn, maar wat is het referentiejaar?
tov 2030?quote:Op woensdag 4 maart 2026 15:03 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Het idee was: in 2035 45% en in 2050 0%.
Het grote nadeel van modulaire reactors is dat ze uranium verbranden dat veel hoger opgewerkt is, tot zo'n 30% in plaats van 3%. Daar moet je speciale vergunningen voor hebben en het maakt de brandstof tot meer dan 25 keer zo duur.quote:Op donderdag 5 maart 2026 13:34 schreef cherrycoke het volgende:
🔹 Toekomstbestendig hubconcept Maasvlakte
Modulaire kerncentrale
Schaalbare reactoren, vervangbaar over decennia
Zorgt voor stabiele basislaststroom voor de hele regio
Ontziltingsinstallatie (omgekeerde osmose)
Kernenergie drijft de RO-installatie aan
Produceert drinkwater en industrieel water
Pekelwinning → Brandstof & mineralen
Elektrolyse: NaCl → H₂ + Cl₂ → groene waterstofbrandstof
Mineralenwinning voor batterijen, chemicaliën en meststoffen
Optioneel: CO₂ + pekel → synthetische brandstoffen (experimenteel maar veelbelovend)
Integratie met hernieuwbare energiebronnen
Overtollige kernenergie of waterstof kan de variabiliteit van wind- en zonne-energie compenseren
Biedt een buffer voor het net, waardoor het systeem klimaatbestendig is
Circulair & adaptief
Alles is modulair: reactoren, ontziltingsinstallaties, brandstofproductie
Kan nieuwe technologieën implementeren 50-100 jaar zonder ingrijpende renovaties
Ze verwijzen naar een artikel in NRC waar dit in staat.quote:Op woensdag 4 maart 2026 14:46 schreef Schanulleke het volgende:
[..]
Even uit de OP: hoe kan je in 2030 55% minder hebben dan in 2030?! Lijkt me dat het 2de jaartal een ander moet zijn, maar wat is het referentiejaar?
quote:Een waarschijnlijke uitkomst van de onderhandelingen, zo klinkt het, is niet een reductie van 49 maar 55 procent in 2030 ten opzichte van 1990.
quote:Op woensdag 11 maart 2026 20:20 schreef KareldeStoute het volgende:
https://nos.nl/artikel/26(...)volstrekt-onhaalbaar
Dit soort activisten worden door de NOS als 'expert' aangehaald.quote:Turkenburg vreest dat zolang Opmeer gaat voor een kleine kerncentrale ze niets meer doen aan wind- en zonne-energie. "Dan halen we onze duurzaamheidsdoelstellingen niet. Ze zien kernenergie als middel om zon en wind tegen te houden. Zeer betreurenswaardig."
Hij werd zelfs als gewaardeerd expert aangehaald in een rapport vol verzinsels van een bedrijfje dat deze centrale wil gaan bouwenquote:Op woensdag 11 maart 2026 23:09 schreef RotatoR het volgende:
[..]
[..]
Dit soort activisten worden door de NOS als 'expert' aangehaald.
Geef toe, dat je diep van binnen ook weet dat we met alleen zon en wind de afgrond in glijden. Waarom wil je de rest van de bevolking meeslepen?quote:Op donderdag 12 maart 2026 07:04 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Hij werd zelfs als gewaardeerd expert aangehaald in een rapport vol verzinsels van een bedrijfje dat deze centrale wil gaan bouwen.
Daarnaast zou ik graag willen weten wat er in dit geval inhoudelijk niet aan klopt. De gemeente Opmeer wil om de afgesproken RES-doelen te halen geen wind- of zonne-energie realiseren maar gokt op een onhaalbare kerncentrale, die gok is daarmee toch gewoon een excuus om niets meer aan duurzame energie te doen?
Doe niet zo achterlijk. Je kan echt beter…quote:Op donderdag 12 maart 2026 07:39 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Geef toe, dat je diep van binnen ook weet dat we met alleen zon en wind de afgrond in glijden. Waarom wil je de rest van de bevolking meeslepen?
Ah, heb ik een gevoelige snaar geraakt?quote:Op donderdag 12 maart 2026 08:01 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Doe niet zo achterlijk. Je kan echt beter…
Trump is je hele fossiele industrie aan het affikken. Er blijft straks niets anders over dan duurzame energiequote:Op donderdag 12 maart 2026 07:39 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Geef toe, dat je diep van binnen ook weet dat we met alleen zon en wind de afgrond in glijden. Waarom wil je de rest van de bevolking meeslepen?
Ja, duurzame kernenergie. Anders gaan we vaak in het donker en in de kou zitten.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 15:37 schreef Papierversnipperaar het volgende:
[..]
Trump is je hele fossiele industrie aan het affikken. Er blijft straks niets anders over dan duurzame energie
Er is niets duurzaams aan kernsplijting.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 15:40 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, duurzame kernenergie. Anders gaan we vaak in het donker en in de kou zitten.
Daarover verschillen de meningen. En je bent tenminste niet afhankelijk van het weer.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 17:32 schreef Papierversnipperaar het volgende:
[..]
Er is niets duurzaams aan kernsplijting.
De overheid denkt van welquote:Op vrijdag 20 maart 2026 17:32 schreef Papierversnipperaar het volgende:
[..]
Er is niets duurzaams aan kernsplijting.
quote:Diverse onderzoeken van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) en de Nuclear Energy Agency (NEA) van de Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) wijzen uit dat SMR's veel potentie hebben als CO2-arme energiebron.
Dit komt onder andere door de verschillende toepassingsmogelijkheden van SMR's.
Deze rapporten laten zien dat SMR's niet alleen elektriciteit kunnen produceren maar ook warmte en waterstof kunnen leveren.
Dat kan in de toekomst helpen om de industrie milieuvriendelijker te maken.
SMR's kunnen onafhankelijk van het weer energie produceren en kunnen mogelijk zowel continu als flexibel draaien. Bovendien kunnen ze een rol spelen in lokale energievoorziening.
quote:Kansen en Status in Nederland
Innovatie: Nederland zet in op SMR's als een 'kleinere, slimmere en duurzamere' vorm van kernenergie.
Bedrijven zoals Allseas onderzoeken de ontwikkeling van kleine reactoren voor industriële toepassingen.
Ontwikkelingen:
Er wordt onderzoek gedaan naar de inpassing van SMR's, met name de BWRX-300 van GE Hitachi, die een vermogen van 300 megawatt kan leveren.
Thorium: Er wordt in Nederland ook gewerkt aan innovatieve gesmoltenzoutreactoren die op thorium en kernafval kunnen draaien.
Op zich goed dat ze er mee bezig zijn. Het idee is dat die kleine reactors veilig en makkelijk te bouwen gaan zijn. Maar we hebben de brandstof nog niet, daar moet je ook speciale vergunningen voor hebben en ze zijn veel duurder in gebruik dan gewone kernreactoren. Dus leuk om het animo voor kernenergie weer aan te wakkeren, maar niet erg economisch.quote:Op vrijdag 20 maart 2026 23:25 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
De overheid denkt van wel
https://www.overkernenerg(...)-modulaire-reactoren
[..]
[..]
Klein is relatief. Deze gaan al richting de omvang van Borssele.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 08:45 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Op zich goed dat ze er mee bezig zijn. Het idee is dat die kleine reactors veilig en makkelijk te bouwen gaan zijn. Maar we hebben de brandstof nog niet, daar moet je ook speciale vergunningen voor hebben en ze zijn veel duurder in gebruik dan gewone kernreactoren. Dus leuk om het animo voor kernenergie weer aan te wakkeren, maar niet erg economisch.
maar onafhankelijk van Arabieren of Ruski en geen CO2 uitstoot is ook wat waardquote:Op zaterdag 21 maart 2026 09:12 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Klein is relatief. Deze gaan al richting de omvang van Borssele.
Maar dat het niet erg economisch is klopt, maar dat geldt natuurlijk voor alle vormen van kernenergie.
quote:AI-overzicht
De kosten van een Small Modular Reactor (SMR) worden momenteel nog niet algemeen beschouwd als een "acceptabel prijsniveau" in vergelijking met hernieuwbare energiebronnen, al is er potentie voor lagere kosten in de toekomst door serieproductie.
Hieronder volgen de kernpunten over de kostenontwikkeling van SMR's:
Huidige kosten en verwachtingen: De eerste SMR-projecten (zoals van Rolls-Royce) worden geraamd op zo'n ¤2 tot ¤2,5 miljard per stuk.
Critici wijzen erop dat kernenergie vaak duurder uitvalt dan geraamd en dat SMR's niet noodzakelijkerwijs goedkoper zijn dan conventionele kernreactoren per geproduceerde megawatt.
Potentie door schaalvoordeel: SMR's zijn veel kleiner (maximaal 300 megawatt) dan traditionele centrales.
De kosten kunnen dalen als ze in grote aantallen (serieproductie) worden gebouwd.
Concurrentie met andere energiebronnen: Onderzoek uit 2021 suggereerde dat kernenergie concurrerend kan zijn, maar critici stellen dat wind- en zonne-energie inmiddels goedkoper zijn en de kosten daarvan verder dalen, in tegenstelling tot de hoge investeringskosten van kernenergie.
Rendabiliteit: Er is discussie over de winstgevendheid.
Sommige rapporten, waaronder die van onderzoekers uit Duitsland, stellen dat kerncentrales zelden rendabel zijn, terwijl voorstanders wijzen op de lagere bouwkosten door de modulaire bouw.
Kortom, de SMR-technologie wordt gezien als veelbelovend, maar de markt moet nog bewijzen dat ze de stroom tegen een maatschappelijk acceptabele prijs kunnen leveren.
quote:AI-overzicht
Dat klopt. Een belangrijk voordeel van afschakelbare (flexibele) Small Modular Reactors (SMR's) is dat ze basislast-elektriciteit kunnen leveren, ook als de zon niet schijnt en er geen wind waait.
Hier zijn de kernpunten waarom dit een groot voordeel is in de energietransitie:
Complementair aan hernieuwbare energie: Waar zonne- en windenergie afhankelijk zijn van weersomstandigheden, functioneren SMR's continu, waardoor ze de "donkere windstille dagen" opvangen.
Flexibiliteit ("Afschakelbaar"): In tegenstelling tot traditionele, grote kerncentrales die vaak op vol vermogen moeten draaien, zijn SMR's ontworpen om flexibel te reageren op de vraag.
Ze kunnen hun vermogen opschalen als er weinig wind/zon is, en afschakelen (vermogen verminderen) als er een overschot aan duurzame stroom is.
Netstabiliteit: Door hun flexibiliteit helpen SMR's het elektriciteitsnet stabiel te houden, wat cruciaal is bij een hoge penetratie van variabele bronnen.
Locatie-onafhankelijk: Ze kunnen worden ingezet op industrieterreinen of bestaande locaties van energiecentrales (bijv. ter vervanging van kolencentrales), wat zorgt voor betrouwbare lokale energievoorziening.
Kortom, SMR's combineren de voordelen van een betrouwbare, constante energiebron met de flexibiliteit die nodig is in een modern, duurzaam energiesysteem.
www.overkernenergie.nl
Matig, juist rond kernenergie, uranium Etc heeft Rusland een stevige vinger in de pap…quote:Op zaterdag 21 maart 2026 09:43 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
maar onafhankelijk van Arabieren of Ruski
Nou ja, ik denk ook weer niet dat wat de gemeente Opmeer ook doet, enige significante invloed heeft op het halen van "onze" doelstellingen. Opmeer.quote:Op donderdag 12 maart 2026 07:04 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Hij werd zelfs als gewaardeerd expert aangehaald in een rapport vol verzinsels van een bedrijfje dat deze centrale wil gaan bouwen.
Daarnaast zou ik graag willen weten wat er in dit geval inhoudelijk niet aan klopt. De gemeente Opmeer wil om de afgesproken RES-doelen te halen geen wind- of zonne-energie realiseren maar gokt op een onhaalbare kerncentrale, die gok is daarmee toch gewoon een excuus om niets meer aan duurzame energie te doen?
Oh, dat zeker. Maar ze proberen zo vermoedelijk een ellenlange discussie over windmolens bij hun dorp te voorkomenquote:Op zaterdag 21 maart 2026 10:17 schreef nostra het volgende:
[..]
Nou ja, ik denk ook weer niet dat wat de gemeente Opmeer ook doet, enige significante invloed heeft op het halen van "onze" doelstellingen. Opmeer.
Jij bent een voorstander van dagelijkse NL-Alerts, die je waarschuwen als de stroom er over een kwartier weer op zit of af gaat?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 10:03 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Matig, juist rond kernenergie, uranium Etc heeft Rusland een stevige vinger in de pap…
Heb jij er al 1 in je achtertuin staan?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 10:19 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Oh, dat zeker. Maar ze proberen zo vermoedelijk een ellenlange discussie over windmolens bij hun dorp te voorkomen.
De plannen voor windmolens op pakweg 2 km van mijn huis beginnen steeds meer vorm te krijgen. Als het even kan zal ik daar ook graag (financieel) in participeren.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 10:57 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Heb jij er al 1 in je achtertuin staan?
Dat laatste vermoedelijk, de concreetste plannen zijn er voor Zeeland, die zullen primair gesubsidieerde stroom aan België leveren.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:16 schreef theguyver het volgende:
Wat ik even niet snap is dat nu heel veel mensen zonnepanelen hebben en er ontzettend veel stroom word terug gestuurd en alsnog gaan we extra kerncentrales bouwen.![]()
gaan we gewoon stroom leveren aan het buitenland ofzo?
Je snapt niet hoe stroom werkt, het gaat niet erom hoeveel stroom je produceert, maar hoeveel stroom je kunt produceren als er geen zon en wind is, je moet namelijk de hoeveelheid stroom op het net continue gelijk houden, daarom hebben we tegenwoordig ook het probleem dat we bij hele zonnige en winderige dagen te veel stroom op het net krijgen, en dat lossen we op door mensen te activeren meer te gebruiken. Kortom af en toe komt het voor dat we 5-10 dagen hebben waar nauwelijks zon en wind is, zelfs met grote batterijen op industriele schaal los je dat niet op, het voordeel van kernenergie is dat je exact het vermogen aan het net kan toevoegen van nodig is, van niets tot redelijk veel. Kortom Kerncentrales gebruik je niet als primaire bron maar als methode om tekorten aan te vullen.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:16 schreef theguyver het volgende:
Wat ik even niet snap is dat nu heel veel mensen zonnepanelen hebben en er ontzettend veel stroom word terug gestuurd en alsnog gaan we extra kerncentrales bouwen.![]()
gaan we gewoon stroom leveren aan het buitenland ofzo?
Duurt nog 5 miljard jaarquote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:34 schreef raptorix het volgende:
[..]
Je snapt niet hoe stroom werkt, het gaat niet erom hoeveel stroom je produceert, maar hoeveel stroom je kunt produceren als er geen zon en wind is, je moet namelijk de hoeveelheid stroom op het net continue gelijk houden, daarom hebben we tegenwoordig ook het probleem dat we bij hele zonnige en winderige dagen te veel stroom op het net krijgen, en dat lossen we op door mensen te activeren meer te gebruiken. Kortom af en toe komt het voor dat we 5-10 dagen hebben waar nauwelijks zon en wind is, zelfs met grote batterijen op industriele schaal los je dat niet op, het voordeel van kernenergie is dat je exact het vermogen aan het net kan toevoegen van nodig is, van niets tot redelijk veel. Kortom Kerncentrales gebruik je niet als primaire bron maar als methode om tekorten aan te vullen.
Omdat ik het niet zo zie zitten om ons weer afhankelijk te maken van de Russen die energie graag als wapen inzetten?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 10:57 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Jij bent een voorstander van dagelijkse NL-Alerts, die je waarschuwen als de stroom er over een kwartier weer op zit of af gaat?
Juist voor dat doel zijn kerncentrales dan weer matig geschikt. Omdat ze zo kapitaalintensief zijn moeten ze zoveel mogelijk draaiuren met gegarandeerde betaling maken. Als je ze inzet om tekorten aan te vullen, dan wordt dat wel een erg duur grapje…quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:34 schreef raptorix het volgende:
[..]
Je snapt niet hoe stroom werkt, het gaat niet erom hoeveel stroom je produceert, maar hoeveel stroom je kunt produceren als er geen zon en wind is, je moet namelijk de hoeveelheid stroom op het net continue gelijk houden, daarom hebben we tegenwoordig ook het probleem dat we bij hele zonnige en winderige dagen te veel stroom op het net krijgen, en dat lossen we op door mensen te activeren meer te gebruiken. Kortom af en toe komt het voor dat we 5-10 dagen hebben waar nauwelijks zon en wind is, zelfs met grote batterijen op industriele schaal los je dat niet op, het voordeel van kernenergie is dat je exact het vermogen aan het net kan toevoegen van nodig is, van niets tot redelijk veel. Kortom Kerncentrales gebruik je niet als primaire bron maar als methode om tekorten aan te vullen.
Nee, meeste op gas.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:39 schreef theguyver het volgende:
[..]
Duurt nog 5 miljard jaar![]()
Dacht dat een kerncentrale wel genoeg is, niet 2 maar wie ben ik..
Wat ik mij afvraag is hoe het nu gaat halen we veel stroom uit het buitenland ja of nee?
maar diesel generatoren zijn nog duurder per KWHquote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:43 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Juist voor dat doel zijn kerncentrales dan weer matig geschikt. Omdat ze zo kapitaalintensief zijn moeten ze zoveel mogelijk draaiuren met gegarandeerde betaling maken. Als je ze inzet om tekorten aan te vullen, dan wordt dat wel een erg duur grapje…
Als we helemaal kooldioxide-uitstoot vrij willen worden, hebben we 100 kernreactoren in 20 kerncentrales nodig. We verbruiken belachelijk veel energie voor zo'n klein landje.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:39 schreef theguyver het volgende:
[..]
Duurt nog 5 miljard jaar![]()
Dacht dat een kerncentrale wel genoeg is, niet 2 maar wie ben ik..
Wat ik mij afvraag is hoe het nu gaat halen we veel stroom uit het buitenland ja of nee?
Dan weet je niet hoe de energie markt werkt, jij ziet dat vaste bedrag op je rekening, maar de stroommarkt is enorm dynamisch omdat je als leverancier de verplichting hebt, kortom in bepaalde periodes betaal je als je stroom op het net zet, maar in bepaalde periodes met enrome tekorten kan dat gigantisch worden.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:43 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Juist voor dat doel zijn kerncentrales dan weer matig geschikt. Omdat ze zo kapitaalintensief zijn moeten ze zoveel mogelijk draaiuren met gegarandeerde betaling maken. Als je ze inzet om tekorten aan te vullen, dan wordt dat wel een erg duur grapje…
https://ned.nl/nl/datapor(...)ktriciteitsproductiequote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:39 schreef theguyver het volgende:
[..]
Duurt nog 5 miljard jaar![]()
Dacht dat een kerncentrale wel genoeg is, niet 2 maar wie ben ik..
Wat ik mij afvraag is hoe het nu gaat halen we veel stroom uit het buitenland ja of nee?
Niet helemaal, er zijn genoeg plekken in Nederland waar men bijvoorbeeld bedrijven en huizen op Diesel aansluit omdat er simpelweg ondercapiciteit is.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:44 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
maar diesel generatoren zijn nog duurder per KWH
Dat is alleen genoeg voor de elektriciteit die we nu gemiddeld verbruiken. Niet voor de pieken en om alle andere energie te vervangen.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:44 schreef raptorix het volgende:
[..]
Nee, meeste op gas.
Wil je alles op Kernengerie dan moet je er ongeveer 4-6 hebben, probleem is alleen dat de wachtrij lang is omdat niet alleen Nederland dit plan heeft, daarnaast zijn de nieuwe types die klein en superveilig zijn nog prototypes en relatief duur en niet echt geschikt om in de grote behoefte te voorzien.
Het probleem met Kerncentrales is ook dat ze gigantisch duur zijn en dat behalve de energie reuzen eigenlijk alleen de overheid het geld heeft om die te financieren.
In het kort kan ik uitleggen hoe dit zit, bedrijven kijken op een economische manier naar hun investering, dit geld willen ze op realistische termijn terug, bijvoorbeeld in 5-8 jaar, een kerncentrale verdient zich pas terug in 20-30 jaar en er is geen bedrijf die dat gaat doen, dan kun je je geld net zo goed in staatsobligaties storten, dan heb je net zoveel rendement maar minder risico.
De reden waarom ik het aanhaal is omdat de afgelopen 10 jaar men zo druk bezig was met subsidies voor zonnepanelen en nu hebben veel huishoudens dit en nu komen er kerncentrales bij..quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:44 schreef raptorix het volgende:
[..]
Nee, meeste op gas.
Wil je alles op Kernengerie dan moet je er ongeveer 4-6 hebben, probleem is alleen dat de wachtrij lang is omdat niet alleen Nederland dit plan heeft, daarnaast zijn de nieuwe types die klein en superveilig zijn nog prototypes en relatief duur en niet echt geschikt om in de grote behoefte te voorzien.
Het probleem met Kerncentrales is ook dat ze gigantisch duur zijn en dat behalve de energie reuzen eigenlijk alleen de overheid het geld heeft om die te financieren.
In het kort kan ik uitleggen hoe dit zit, bedrijven kijken op een economische manier naar hun investering, dit geld willen ze op realistische termijn terug, bijvoorbeeld in 5-8 jaar, een kerncentrale verdient zich pas terug in 20-30 jaar en er is geen bedrijf die dat gaat doen, dan kun je je geld net zo goed in staatsobligaties storten, dan heb je net zoveel rendement maar minder risico.
Jawel, maar gas kan je relatief snel starten, en we kunnen tegenwoordig wel redelijk goed voorspellen hoe koud het de komende 2 dagen word.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:47 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dat is alleen genoeg voor de elektriciteit die we nu gemiddeld verbruiken. Niet voor de pieken en om alle andere energie te vervangen.
Verder ben ik het er mee eens.
Zonnepanelen en windparken klinken heel groen, produceren bijna gratis elektriciteit en waren in combinatie met waterstof de oplossing voor onze energievoorziening. In de praktijk is het toch ingewikkelder en gaat dat niet werken. Vooral omdat je zonnepanelen niet aan kunt zetten als de zon niet schijnt en windmolens niet als het niet waait.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:48 schreef theguyver het volgende:
[..]
De reden waarom ik het aanhaal is omdat de afgelopen 10 jaar men zo druk bezig was met subsidies voor zonnepanelen en nu hebben veel huishoudens dit en nu komen er kerncentrales bij..
Ook was er in de afgelopen jaren veel sprake over windmolen parken in de noord en waddenzee.
Ik ben niet zo heel erg bekend met ons inergie infrastructuur maar ik vond gewoon een beetje apart dat we niet ineens kerncentrales gaan bouwen.
thats it.
Deels politiek, ik herinner me nog dat Rob Jetten zei: Hoe ga je een huis warmstoken met kerncentrales.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:48 schreef theguyver het volgende:
[..]
De reden waarom ik het aanhaal is omdat de afgelopen 10 jaar men zo druk bezig was met subsidies voor zonnepanelen en nu hebben veel huishoudens dit en nu komen er kerncentrales bij..
Ook was er in de afgelopen jaren veel sprake over windmolen parken in de noord en waddenzee.
Ik ben niet zo heel erg bekend met ons inergie infrastructuur maar ik vond gewoon een beetje apart dat we niet ineens kerncentrales gaan bouwen.
thats it.
Ja, op zich is dat een prima oplossing, maar aardgas begint moeilijk leverbaar te zijn en het moest toch allemaal zonder kooldioxide uitstoot?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:48 schreef raptorix het volgende:
[..]
Jawel, maar gas kan je relatief snel starten, en we kunnen tegenwoordig wel redelijk goed voorspellen hoe koud het de komende 2 dagen word.
Ga maar uit van 8 kerncentrales van 1.650MWe, dan zit je op 14,454TWh per centrale, per jaar bij 100% uptime.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:44 schreef raptorix het volgende:
[..]
Nee, meeste op gas.
Wil je alles op Kernengerie dan moet je er ongeveer 4-6 hebben, probleem is alleen dat de wachtrij lang is omdat niet alleen Nederland dit plan heeft, daarnaast zijn de nieuwe types die klein en superveilig zijn nog prototypes en relatief duur en niet echt geschikt om in de grote behoefte te voorzien.
Het probleem met Kerncentrales is ook dat ze gigantisch duur zijn en dat behalve de energie reuzen eigenlijk alleen de overheid het geld heeft om die te financieren.
In het kort kan ik uitleggen hoe dit zit, bedrijven kijken op een economische manier naar hun investering, dit geld willen ze op realistische termijn terug, bijvoorbeeld in 5-8 jaar, een kerncentrale verdient zich pas terug in 20-30 jaar en er is geen bedrijf die dat gaat doen, dan kun je je geld net zo goed in staatsobligaties storten, dan heb je net zoveel rendement maar minder risico.
Dit weet ik. Maar dat laatste is vooral aantrekkelijk als je een energiebron hebt die snel op en af kan schakelen en niet al te veel kost als ze het grootste deel van de tijd stilstaan omdat ze dan niet kunnen concurreren.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:45 schreef raptorix het volgende:
[..]
Dan weet je niet hoe de energie markt werkt, jij ziet dat vaste bedrag op je rekening, maar de stroommarkt is enorm dynamisch omdat je als leverancier de verplichting hebt, kortom in bepaalde periodes betaal je als je stroom op het net zet, maar in bepaalde periodes met enrome tekorten kan dat gigantisch worden.
Dat het verbranden van moleculen voor energie of warmte een rol zal blijven spelen is bekend en ook gewoon beleid. Alleen moet het op termijn natuurlijk wel zonder aardgas.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:51 schreef raptorix het volgende:
[..]
Vandaar dat het ook dom is om op middellange termijn van het gas af te stappen,
Gewoon de windparken aan België en Duitsland verkopen, de terugleverboete flink verhogen en met het geld dat dat oplevert 10 kernreactoren neerzetten.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:57 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Dit weet ik. Maar dat laatste is vooral aantrekkelijk als je een energiebron hebt die snel op en af kan schakelen en niet al te veel kost als ze het grootste deel van de tijd stilstaan omdat ze dan niet kunnen concurreren.
En daarvoor is kernenergie gewoon matig geschikt. Dan is het financiële rendement dus nog beroerder, want op de paar procent van het jaar dat er echt vraag is naar je stroom krijg je het gewoon niet dichtgerekend.
Opslaan is niet moeilijk.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:51 schreef raptorix het volgende:
[..]
Deels politiek, ik herinner me nog dat Rob Jetten zei: Hoe ga je een huis warmstoken met kerncentrales.
Zoals ik al eerder schreef, als je naar electriciteit kijkt moet je vooral kijken wat je kunt opwekken als er geen zon en wind is, de hoeveelheid die we gemiddeld gebruiken is niet super interessant hoewel je dat natuurlijk zo groen mogelijk wilt doen, en op dat gebied doen we het best goed.
Vandaar dat het ook dom is om op middellange termijn van het gas af te stappen, we kunnen dat pas toen als we een alternatief hebben in de vorm van of kernenergie of opslag van electriciteit op grote schaal, dat laatste is natuurlijk de holy grail want opwekken kunnen we prima, opslaan is echter op dit moment gigantisch duur en eigenlijk voor consumenten alleen geschikt als je het bijvoorbeeld ook gebruikt om je auto op te laden.
De laatste keer dat ik een powerbank van 12k kocht was dat 50 euro, kan je je droger half minuutje op draaien schat ikquote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:01 schreef theguyver het volgende:
[..]
Opslaan is niet moeilijk.
Fabriek vol met powerbanks
En alle economische activiteit in Nederland stoppen omdat stroom hier veel te duur gaat worden?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:00 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Gewoon de windparken aan België en Duitsland verkopen, de terugleverboete flink verhogen en met het geld dat dat oplevert 10 kernreactoren neerzetten.
In de winter verbruiken we ongeveer de helft van alle energie.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:01 schreef theguyver het volgende:
[..]
Opslaan is niet moeilijk.
Fabriek vol met powerbanks
Dat zei ik al, met gas als backup kom je een end.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:54 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Ga maar uit van 8 kerncentrales van 1.650MWe, dan zit je op 14,454TWh per centrale, per jaar bij 100% uptime.
Daarmee dek je nog geen piekvraag af maar wel je basislast.
Net niet, kijk maar naar de stroomprijs in het VK. Of wat er met de stroomprijs in Duitsland is gebeurd sinds de kerncentrales uit moesten.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:03 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
En alle economische activiteit in Nederland stoppen omdat stroom hier veel te duur gaat worden?
Hebben ze daar een heel diep gat voor gegraven en vol steenwol gestopt, of liggen die leidingen rechtstreeks in de grond?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:04 schreef raptorix het volgende:
Overigens trots op enorm gaaf project hier om de hoek, warmte uit de gracht opslaan
https://www.ketelhuiswg.nl/zo-werkt-het/
In ieder geval heel diep, volgens mij iets van 200 meter.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:07 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Hebben ze daar een heel diep gat voor gegraven en vol steenwol gestopt, of liggen die leidingen rechtstreeks in de grond?
Mijn zonnepanelen leveren hier 's nachts gewoon stroom, omdat ze dat overdag in de thuisbatterij hebben opgeslagen.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 11:50 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Zonnepanelen en windparken klinken heel groen, produceren bijna gratis elektriciteit en waren in combinatie met waterstof de oplossing voor onze energievoorziening. In de praktijk is het toch ingewikkelder en gaat dat niet werken. Vooral omdat je zonnepanelen niet aan kunt zetten als de zon niet schijnt en windmolens niet als het niet waait.
Je ziet dat in het VK dat die nieuwe kerncentrale zeer, zeer zwaar gesubsidieerd moet worden.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:05 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Net niet, kijk maar naar de stroomprijs in het VK. Of wat er met de stroomprijs in Duitsland is gebeurd sinds de kerncentrales uit moesten.
quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:14 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Mijn zonnepanelen leveren hier 's nachts gewoon stroom, omdat ze dat overdag in de thuisbatterij hebben opgeslagen.
En nee, ze hoeven niet de hele nacht te kunnen overbruggen, met alleen de (dure) piekuren kom je al een heel eind.
Dus, gewoon zonnepanelen op ieder dak, samen met een thuisaccu voor iedereen en het probleem is opgelost.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:15 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Je ziet dat in het VK dat die nieuwe kerncentrale zeer, zeer zwaar gesubsidieerd moet worden.
En voor Duitsland, er is nogal een verschil in prijseffect tussen nieuwe peperdure kerncentrales bouwen en het uit bedrijf nemen van centrales die in het verleden al eens zwaar zijn gesubsidieerd waardoor kosten relatief bescheiden lijken. Ofwel als je dat als argument neemt, dan laat je je echt foppen.
Waarom kom je elke keer met dit soort onzinnige berichten? Volgens mij ben je echt snuggerder dan dat.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:24 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
[..]
Dus, gewoon zonnepanelen op ieder dak, samen met een thuisaccu voor iedereen en het probleem is opgelost.
Waarom doen we daar dan zo moeilijk over?
Dat heeft bij jou geen nut en @TheFreshPrince weet zelf wel beter.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:26 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Waarom kom je elke keer met dit soort onzinnige berichten? Volgens mij ben je echt snuggerder dan dat.
Dom gedoe.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:32 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dat heeft bij jou geen nut en @:TheFreshPrince weet zelf wel beter.
Nee, verder dan een proefprojectje gaat het niet komen.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:36 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Dom gedoe.
Maar goed, terug in topic. Heb jij er vertrouwen in dat dit kabinet hun grote ambities rond kernenergie uit gaat voeren?
iedereen gaat in Afrika wonenquote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:03 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
En alle economische activiteit in Nederland stoppen omdat stroom hier veel te duur gaat worden?
Dan wordt het ingewikkeld want zo groot als nu is het draagvlak voor kernenergie nog nooit geweest. Er is een zeer ruime meerderheid in de Kamers voor.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:37 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Nee, verder dan een proefprojectje gaat het niet komen.
Tja, de EU heeft ook besloten massaal aan de windparken op de Noordzee en de waterstof te gaan. Groene mensen en dingen uitrekenen gaat blijkbaar niet samen. De stroom moet eerst minstens 1 keer drastisch uitvallen voordat er wat gaat gebeuren.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:40 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Dan wordt het ingewikkeld want zo groot als nu is het draagvlak voor kernenergie nog nooit geweest. Er is een zeer ruime meerderheid in de Kamers voor.
Als ze dan als niks klaarspelen, dan kan de kernlobby net zo goed er mee kappen (nadat ze hun zakken goed gevuld hebben uiteraard).
De EU is ook pro-kernenergie en bestempelt het zelfs ten onrechte als groen, dus ook daar kan het niet aan liggen…quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:43 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Tja, de EU heeft ook besloten massaal aan de windparken op de Noordzee en de waterstof te gaan. Groene mensen en dingen uitrekenen gaat blijkbaar niet samen. De stroom moet eerst minstens 1 keer drastisch uitvallen voordat er wat gaat gebeuren.
Lees en lach. Ze gaan een garantie maken van 200 miljoen. Dat is het. Moet ik je ook laten zien wat er allemaal is aan subsidies voor zon, wind en waterstof? Dat is enkele duizenden keren zoveel.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:47 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
De EU is ook pro-kernenergie en bestempelt het zelfs ten onrechte als groen, dus ook daar kan het niet aan liggen…
Een garantie specifiek voor die SMR’s. Dat zal niet de hele geldpot zijn voor kernenergie.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 12:51 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Lees en lach. Ze gaan een garantie maken van 200 miljoen. Dat is het. Moet ik je ook laten zien wat er allemaal is aan subsidies voor zon, wind en waterstof? Dat is enkele duizenden keren zoveel.
Je hebt het niet goed gelezen. Dat was het hele programma.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:05 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Een garantie specifiek voor die SMR’s. Dat zal niet de hele geldpot zijn voor kernenergie.
Maar laat die andere ook gerust zien.
En het is natuurlijk ook maar beperkt nodig als de lidstaten zelf tientallen miljarden aan subsidies voor kerncentrales vrijmaken.
Je zou daar uit kunnen concluderen dat er nog 10% bij moet.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:11 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Je hebt het niet goed gelezen. Dat was het hele programma.
"Nuclear installed capacity across the EU is projected to grow from 98 Gigawatt electric (GWe) in 2025 to around 109 GWe by 2050."
Er moet dus in 25 jaar nog 10% bij ...
En als je je wilt verlekkeren op de "groene" subsidies, mag je er zelf naar googelen.
Ja, ze gaan er van uit, dat we 241 miljard moeten investeren om op die 110% uit te komen. Pdf.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:16 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Je zou daar uit kunnen concluderen dat er nog 10% bij moet.
In de praktijk zijn er ook nog een hoop kerncentrales die vervangen moeten worden, aangezien de gemiddelde leeftijd van kerncentrales in Europa zo'n 34 jaar is en velen daar al ruim boven zitten.
Zoals:
Beznau 1 (Zwitserland) - 56 jaar oud (sinds 1969)
Beznau 2 (Zwitserland) - 54 jaar oud (sinds 1971)
Mühleberg (Zwitserland) - 53 jaar oud (sinds 1972)
Borssele (Nederland) - 52 jaar oud (sinds 1973)
Loviisa 1 (Finland) - 49 jaar oud (sinds 1977)
Bugey 2 (Frankrijk) - 47 jaar oud (sinds 1978)
Bugey 3 (Frankrijk) - 47 jaar oud (sinds 1978)
Olkiluoto 1 (Finland) - 47 jaar oud (sinds 1978)
Gösgen (Zwitserland) - 46 jaar oud (sinds 1979)
Dukovany 1 (Tsjechië) - 41 jaar oud (sinds 1985)
Investeringen zeggen niet alles, je moet ook kijken naar baten (of hoogte van verlies in geval van negatieve baten).quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:22 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, ze gaan er van uit, dat we 241 miljard moeten investeren om op die 110% uit te komen. Pdf.
Daar staat tegenover dat ze 75 miljard aan groene initiatieven gaan financieren over de eerstkomende 3 jaar. Zon, wind en waterstof, dus.
Ja.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:26 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Investeringen zeggen niet alles, je moet ook kijken naar baten (of hoogte van verlies in geval van negatieve baten).
Scheelt het weer dat we in Nederland het klimaatfonds plunderen om kerncentrales te kunnen betalen.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:31 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja.
Zo rekenen ze voor zon en wind nog steeds met "opgesteld vermogen". Het piekvermogen, dus. Net zoals bij andere centrales, die wel regelbaar zijn. En worden de subsidies voor waterstof alleen maar hoger. Nederland heeft daar in 2024 ook 12 miljard aan bijgedragen.
Voor dingen die ook op commando stroom opwekken is zo te zien geen geld.
Geld uit het klimaatfonds reserveren en dan achteraf gezien aan iets heel anders uitgeven dan kerncentrales?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:42 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Scheelt het weer dat we in Nederland het klimaatfonds plunderen om kerncentrales te kunnen betalen.
Nee, andersom. Dat geld was voor o.a. energietransitie en groene energie en is dus geplunderd voor kerncentrales…quote:Op zaterdag 21 maart 2026 13:50 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Geld uit het klimaatfonds reserveren en dan achteraf gezien aan iets heel anders uitgeven dan kerncentrales?
Daar gaan ze het toch niet aan uitgeven, of hoogstens aan onderzoek. Maar het gaat dan tenminste niet naar zon, wind of waterstof, dus het resultaat is toch positief. Zo blijft onze elektriciteitsvoorziening nog wat langer werken.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 18:26 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Nee, andersom. Dat geld was voor o.a. energietransitie en groene energie en is dus geplunderd voor kerncentrales…
Ze hebben er 14 miljard uit gereserveerd, daar financier je al snel een halve kerncentrale mee. Dat zou voor meer dan wat onderzoek moeten zijn…quote:Op zaterdag 21 maart 2026 18:29 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Daar gaan ze het toch niet aan uitgeven, of hoogstens aan onderzoek. Maar het gaat dan tenminste niet naar zon, wind of waterstof, dus het resultaat is toch positief. Zo blijft onze elektriciteitsvoorziening nog wat langer werken.
Ik geloof het pas als de eerste vrachtwagen beton komt storten.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 18:31 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Ze hebben er 14 miljard uit gereserveerd, daar financier je al snel een halve kerncentrale mee. Dat zou voor meer dan wat onderzoek moeten zijn…
Voor de fundering van die kerncentrale?quote:Op zaterdag 21 maart 2026 18:33 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ik geloof het pas als de eerste vrachtwagen beton komt storten.
Ja.quote:Op zaterdag 21 maart 2026 19:55 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Voor de fundering van die kerncentrale?
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |