Primaquote:Op maandag 17 november 2025 23:21 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Laten we je originele post erbij pakken:
[..]
Hoe zeker weten we dit, en hoe weten we dit zeker?quote:"dan volg je dus wat ándere mensen hebben aangeduid als "waarheid". Er was namelijk geen Jezus of God die dit deed... MENSEN hebben bepaald wat Canon werd"
Dat is een vooronderstelling die mensen die geloven in de goddelijke inspiratie van de bijbel dus niet delen. Zij geloven dat God dit proces beïnvloed heeft en dat de canon dus niet een puur menselijke creatie is.
"Zou zijn", is een behoorlijk zwaktebod hier. Wie heeft dat bepaald, met welke criteria en waarom? Kunnen we dit ergens nagaan?quote:"Spreek je jezelf dan niet vlamhard tegen als je zegt enkel in Canon te geloven? Want Canon is "waar", en NIETS ANDERS. Het bestaat immers niet dat Jezus meer gezegd heeft, zoals Thomas, WANT het is geen canon."
Canon betekent wet. Het betekent niet dat NIETS ANDERS waar is buiten wat in de Canon staat. Dat is een foute aanname. Maar het uitgangspunt is wel dat de Canon als meetlat waartegen je alles kunt testen. Omdat die goddelijk geïnspireerd zou zijn en dus autoriteit heeft.
Ah, hier wordt vanuit gegaan, nogmaals; door wie, met welke criteria, en waarom?quote:Mensen die dit geloven, gaan er niet van uit dat Jezus NIETS ANDERS heeft gezegd dan wat in de Canon staat. Ook dat is een foute aanname. De geschriften stellen dit zelf ook, dat lang niet alles beschreven staat.
Waarom is het Thomasevangelie dan geen Canon, en de andere werken wel? Omdat er een methode is toegepast om die selectie te maken, en het Thomasevangelie alle tests faalt, zoals consistentie, auteurschap, doctrine, enzovoorts.
"Maar daar MENSEN hebben bepaald wat Canon dan is, en je gelooft heilig in dat t vlees "slecht", "evil" en zwaar "zondig" is... waarom volg je dan wat andere mensen hebben samen gesteld?!"
Nogmaals: dit klopt dus niet, omdat er wordt uitgegaan van goddelijke inspiratie. Daarom is het vlees niet van belang hier, dat is overrulet door Gods invloed die het laatste woord heeft gehad.
Ja, ik laat me niet zo snel overtuigen, ik stel vragen bij alles.quote:"Incoming; "Ingeving van God", ja zo zijn die er nu ook nog dagelijks, waarom worden die niet serieus genomen? Ah......
Neem de tijd."
Precies, ingegeven door God, of geïnspireerd.
Waarom? Daar zul je jezelf van moeten laten overtuigen door diezelfde bijbel serieus te bestuderen. Geen mens kan dat voor jou in de plaats doen en je overtuigen van die goddelijke inspiratie. Dat is een persoonlijke aangelegenheid.
Ik zeg helemaal nergens dat Thomasevangelie geen menselijk werk zou zijn en enkel gods werk.quote:Maar nu terug naar mijn vraag: als de bijbel volgens jou puur mensenwerk is en dus onderhevig aan menselijke fouten, waarom zou het Thomasevangelie dat niet zijn? Op basis waarvan heeft het Thomasevangelie volgens jou geloofwaardigheid of een zinnige boodschap?
Dat weet ik niet, ik beschrijf slechts het denkkader. Het doel van mijn post is niet om te zeggen wat waar en zeker is, maar om te beschrijven vanuit welk kader wordt geredeneerd.quote:Op maandag 17 november 2025 23:35 schreef Mijk het volgende:
[..]
Prima
[..]
Hoe zeker weten we dit, en hoe weten we dit zeker?
Nee, dat is de juiste woordkeuze als je een denkkader beschrijft dat sommige mensen aanhangen, en anderen niet. Dan spreek je niet in absolute termen.quote:"Zou zijn", is een behoorlijk zwaktebod hier.
Wie heeft wat bepaald? Ik beschrijf gewoon de logica van het denkkader: God heeft canon geïnspireerd > God weet alles > Canon heeft autoriteit. Ik vraag je niet om erin te geloven.quote:Wie heeft dat bepaald, met welke criteria en waarom? Kunnen we dit ergens nagaan?
Door degenen die het denkkader aanhangen... omdat het logisch is.quote:Ah, hier wordt vanuit gegaan, nogmaals; door wie, met welke criteria, en waarom?
Dat weten we ja.quote:Wie heeft dit samengesteld? Weten we dat? Mensen,... of?
Mijn bedoeling was niet om je te overtuigen, dat heb je verkeerd begrepen. Ik was alleen aan het beschrijven, maar jij interpreteert dat als een poging van mij om jou te overtuigen. Ook dat is een foute aanname.quote:Ja, ik laat me niet zo snel overtuigen, ik stel vragen bij alles.
Oké, dus persoonlijke overtuiging ondersteund door andere geschriften.quote:Ik zeg helemaal nergens dat Thomasevangelie geen menselijk werk zou zijn en enkel gods werk.
Waarom ik het aanhaal, is omdat er zeer sterke overeenkomsten zijn met wat ik ervaren heb, wat de grieken zeiden, wat andere religies zeggen over hoe dit werkt, hoe spiritualiteit óók zegt hoe dit werkt, en hoe psychologie dit óók onderbouwt. Daarom is het interessant om naar te kijken.
Het verwerpen is alleen vreemd als je het kader niet kent op basis waarvan het verworpen wordt.quote:Het verwerpen is vreemd, het is onderdeel van Sophia Christos, en de teksten zijn in dezelfde tijd geschreven als NT zelf.
Nou, veel betere vragen als "wie heeft dit dan samengesteld, op basis van wat, en waarom" zijn er niet denk ik. Maarja als je dan komt met dat ik dat zelf even op moet zoeken... ik heb ernaar gezocht in t verleden maar kon enkel vage zaken vinden over bisschoppen die gezag hadden, idd consistentie van tekst wat in principe niets zegt over uitspraken van jezus behalve dat ze in een jasje gegoten zijn en dat het vooral orthodox moest zijn.quote:Op maandag 17 november 2025 23:43 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Dat weet ik niet, ik beschrijf slechts het denkkader. Het doel van mijn post is niet om te zeggen wat waar en zeker is, maar om te beschrijven vanuit welk kader wordt geredeneerd.
[..]
Nee, dat is de juiste woordkeuze als je een denkkader beschrijft dat sommige mensen aanhangen, en anderen niet. Dan spreek je niet in absolute termen.
[..]
Wie heeft wat bepaald? Ik beschrijf gewoon de logica van het denkkader: God heeft canon geïnspireerd > God weet alles > Canon heeft autoriteit. Ik vraag je niet om erin te geloven.
[..]
Door degenen die het denkkader aanhangen... omdat het logisch is.
[..]
Dat weten we ja. Dat mag je zelf opzoeken.
[..]
Mijn bedoeling was niet om je te overtuigen, dat heb je verkeerd begrepen. Ik was alleen aan het beschrijven, maar jij interpreteert dat als een poging van mij om jou te overtuigen. Ook dat is een foute aanname.
[..]
Het verwerpen is alleen vreemd als je het kader niet kent op basis waarvan het verworpen wordt.
Dus als je dat wilt begrijpen, zul je betere vragen moeten stellen.
En over dit...quote:Op maandag 17 november 2025 23:43 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Andere religies en Griekse tradities vertonen allerlei overeenkomsten. In wezen zijn het Hindoeïsme en de Griekse religie nagenoeg hetzelfde, bijvoorbeeld. Die volkeren hadden ook allemaal contact met elkaar en wisselden ideeën uit. Ook dat is dus niet verwonderlijk.
In wezen haal je dus steeds dezelfde 1 en dezelfde traditie aan, niet allerlei compleet afzonderlijk van elkaar ontwikkelde tradities. Dus geen wonder dat dat allemaal op elkaar lijkt.
Ik zie niet hoe psychologie het Thomasevangelie ondersteunt, alleen één heel specifieke versie, die van Carl Jung.
Maar ik kan je hier geen uitgebreide cursus bijbelhistorie geven, Mijk. Als je er genoeg interesse in hebt, steek je die tijd er zelf wel in, neem ik aan.quote:Op maandag 17 november 2025 23:48 schreef Mijk het volgende:
[..]
Nou, veel betere vragen als "wie heeft dit dan samengesteld, op basis van wat, en waarom" zijn er niet denk ik. Maarja als je dan komt met dat ik dat zelf even op moet zoeken... ik heb ernaar gezocht in t verleden maar kon enkel vage zaken vinden over bisschoppen die gezag hadden, idd consistentie van tekst wat in principe niets zegt over uitspraken van jezus behalve dat ze in een jasje gegoten zijn en dat het vooral orthodox moest zijn.
Dus dan kun je je ook afvragen waarom Koran niet als laatste testament werd gezien zoals in dit topic wordt aangehaald. Waren dit niet "de juiste bisschoppen"? En hoe zeker weten we dat zij wel wisten waar dit over ging?
In principe kan iets al snel "goddelijk geinspireerd" zijn, afhankelijk van je definitie daarvan.
Verder; Logica en de bijbel gaan niet echt samen, als je letterlijk leest.
De wereld van toen was al sterk verbonden via handelswegen. Alexander de Grote heeft nog delen van India veroverd.quote:Op dinsdag 18 november 2025 00:08 schreef Mijk het volgende:
[..]
En over dit...
Kun je wat meer vertellen dan over dat hinduism versus griekse traditie?
'wist hiervan', dat is een absoluut uitspraak. Die kun je wat mij betreft niet doen. Jij gelooft dat dit allemaal klopt omdat je patronen ziet. Dat is wat anders dan dat het ook allemaal waar is.quote:En ook over Jung en psychologie? Want lang niet enkel Jung zei wat hij zei. Gabor Mate, leading expert atm, zegt t zelfde als Jung; Trauma(en dus shadow), is vrijwel de cause van alle problematische gedragskenmerken.
Ook Freud wist hiervan. Dus wat je hier zegt is onzin.
Ik ga later op beide posts in, TVP, bedankt voor deze stevige reacties.Ik hoop ook dat je hier ziet dat je mn punt wat betreft Jung grotendeels bevestigt, bedankt daarvoor, maar je mist een cruciaal punt.quote:
De religies van volken waar wij pas in de middeleeuwen contact mee kregen.quote:Op maandag 17 november 2025 15:22 schreef Mijk het volgende:
[..]
Welke niet dan, bijvoorbeeld? Kun je voorbeelden geven van religies die niet door elkaar beinvloed zijn?
Ja, en heb je specifieke voorbeelden van religies dan, want ik ben wel nieuwsgierig om me in die eens te verdiepen dan. Want dat laatste , is natuurlijk geen voorwaarde om te begrijpen waar de content ansich over gaat he.... dat zijn termen, labels.quote:Op dinsdag 18 november 2025 08:36 schreef dop het volgende:
[..]
De religies van volken waar wij pas in de middeleeuwen contact mee kregen.
Op de verschillende continenten bleken ze nog niet van de bijbel gehoord te hebben.
Geen Mozes geen ark van Noach geen Jezus enz.
Het beest is niet het pausdom dat de zondagssabbat zal afdwingen?quote:
Met alles wat je hier uiteenzet schets je een enorm krachtig beeld van 'The age of wonder'. Wat ik dan niet zo snap is dat je veel fenomenen en verslagen in de Bijbel allerminst door een dergelijke bril van de tijdsgeest ziet.quote:Op dinsdag 18 november 2025 01:17 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
De wereld van toen was al sterk verbonden via handelswegen. Alexander de Grote heeft nog delen van India veroverd.
Religies werden van elkaar overgenomen, gekopieerd. Het hele pantheon aan goden was in wezen gebaseerd op dezelfde overtuigingen: het goddelijke in creatie.
De ervaringen waren veelal gebaseerd op andere staten van bewustzijn. Zo zat het orakel van Delphi boven een breuk in de aarde waar gassen uitkwamen waardoor ze ging hallucineren. In Hierapolis kwam er zoveel CO uit een grot, dat de koeien stikten en men ging geloven dat het de poort naar de hel was. Priesters sliepen erin en kregen daardoor visoenen en dromen. De Grieken waren waarschijnlijk ook niet vies van dingen als papaver (opium) en andere psychoactieve planten, die in heiligdommen als Elefsina werden geconsumeerd om tot de hogere kennis te worden geïnitieerd, wat zeer waarschijnlijk met dingen als orgies gepaard ging.
Heel specifiek, je zou eens kunnen kijken naar Tjukurrpa, of Tlamatilistli.quote:Op dinsdag 18 november 2025 08:39 schreef Mijk het volgende:
[..]
Ja, en heb je specifieke voorbeelden van religies dan, want ik ben wel nieuwsgierig om me in die eens te verdiepen dan. Want dat laatste , is natuurlijk geen voorwaarde om te begrijpen waar de content ansich over gaat he.... dat zijn termen, labels.
Terwijl de onderlinge samenhang overduidelijk is.quote:Op dinsdag 18 november 2025 11:09 schreef Beathoven het volgende:
[..]
Met alles wat je hier uiteenzet schets je een enorm krachtig beeld van 'The age of wonder'. Wat ik dan niet zo snap is dat je veel fenomenen en verslagen in de Bijbel allerminst door een dergelijke bril van de tijdsgeest ziet.
Nu zeg je 'pausdom'. Dat is wat anders dan 'paus'. Pausdom = systeem, paus = 1 persoon.quote:Op dinsdag 18 november 2025 10:13 schreef Alarmonoff het volgende:
[..]
Het beest is niet het pausdom dat de zondagssabbat zal afdwingen?
Wie is wie in openbaring in het kort?
Omdat de bijbel praktisch alles wat die andere religies doen veroordeelt.quote:Op dinsdag 18 november 2025 11:09 schreef Beathoven het volgende:
[..]
Met alles wat je hier uiteenzet schets je een enorm krachtig beeld van 'The age of wonder'. Wat ik dan niet zo snap is dat je veel fenomenen en verslagen in de Bijbel allerminst door een dergelijke bril van de tijdsgeest ziet.
Wat ik zie, is dat je steeds 2 dingen door elkaar haalt: logica en waarheid.quote:Op dinsdag 18 november 2025 07:52 schreef Mijk het volgende:
[..]
Ik ga later op beide posts in, TVP, bedankt voor deze stevige reacties.Ik hoop ook dat je hier ziet dat je mn punt wat betreft Jung grotendeels bevestigt, bedankt daarvoor, maar je mist een cruciaal punt.
Omdat ik denk dat ik zie wat hier gebeurd is, moet ik de tijd nemen voor een goede reactie hierop..
De Lutherse, Gereformeerde, Anglicaanse en alle andere protestantse kerken hebben zodra ze konden het aangelegd met de machtigen der aarde en andersdenkenden onderdrukt.quote:Op dinsdag 18 november 2025 19:41 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Nu zeg je 'pausdom'. Dat is wat anders dan 'paus'. Pausdom = systeem, paus = 1 persoon.
Zoals ik hierboven zei:
Hoer = 'overspelige' vrouw = tegengestelde van pure, trouwe vrouw van Christus = afvallige kerk die spiritueel vreemdgaat en zichzelf verkoopt.
Beest = koning of koninkrijk
Dus hoer op beest = kerk die over een koninkrijk regeert.
Vaticaan = religieuze kerk EN koninkrijk.
Dus hoer op beest = RKK.
Deze hoer op beest pleegt overspel met de koningen der aarde = deze religio-politieke instantie die zich als Christelijk voordoet werkt samen met de wereldlijke machten en spant ze voor haar karretje in rebellie tegen God.
Deze entiteit is ook 'dronken van het bloed der heiligen' = een vervolgende macht.
Dat is exact wat in de geschiedenis is gebeurd. De Roomse kerk werd van een puur religieus instituut een door de Romeinse staat beschermd religieus instituut, daarna zelf een religieus koninkrijk genaamd Vaticaan, en de paus is de bisschop-priester-koning ervan. Het vaticaan sloot allianties met wereldlijke machten, kroonde koningen, schreef hen voor wat de ware religie was, en liet iedereen vervolgen die zich niet aan haar dogma's onderwierp. Tot er rond 1500 protest tegen uitbrak en ze haar vervolgende macht verloor.
Die zondagsrust is al ingevoerd, al bijna twee millennia, door afvallige kerken. Het enige verschil is dat aan het einde der tijden de hele wereld die zal invoeren, omdat de afvallige kerk haar macht zal hebben hersteld via de overheden der aarde. Dus wereldlijke machten opnieuw voor het karretje gespannen van de afvallige kerk, dit keer de hele wereld.
Die zondagsrust is een symbool voor de autoriteit van het instituut, omdat de geschriften de sabbat voorschrijven, en niet de zondag.
Het is dus een aanval op Gods autoriteit zelf. Daarom staat het thema van rust ook zo centraal in de hele bijbel, omdat het ware geloof tot rust leidt: rust van de zonde, de dood, wanhoop, pogingen God te dienen terwijl je menselijke natuur dit verhindert. De sabbat is daar een symbool van.
Maar de valse sabbat van de rebellen tegen God brengt geen rust, maar veroordeling. Omdat hij rechtstreeks ingaat tegen het gebod van God.
Daarom is in de ZDA-interpretatie de sabbat zo essentieel: het gaat niet om de dag, maar om wie het voor het zeggen heeft in jouw leven.
Dan snap je niet waar het om gaat.quote:Op dinsdag 18 november 2025 23:37 schreef EttovanBelgie het volgende:
[..]
De Lutherse, Gereformeerde, Anglicaanse en alle andere protestantse kerken hebben zodra ze konden het aangelegd met de machtigen der aarde en andersdenkenden onderdrukt.
Apartheid in Zuid-Afrika, Jim Crow en segregatie in de VS, de anti-Aboriginal politiek in Australië, de onderdrukking van inheemse volkeren in Azië... Protestanten konden er ook wat van.
Die obsessie met de RKK blijft bijzonder triest.
Juist wel.quote:Op woensdag 19 november 2025 00:04 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Dan snap je niet waar het om gaat.
Jantje van Leiden, de Duivel in de stad. Een replica van de kooi waarin hij stierf hangt daar aan de kerktoren.quote:Op woensdag 19 november 2025 06:35 schreef EttovanBelgie het volgende:
[..]
Juist wel.
Het eerste wat Luther deed toen hij aan de macht kwam was zich aan de elite binden om de Boerenopstand neer te slaan en de status quo in stand te houden. De wederdopers in Münster stichtten een regelrechte dictatuur. In Geneve deed Calvijn hetzelfde door een theocratie in te stellen waarin niet tegen hem ingegaan mocht worden. Zijn opvolger Beza schreef een werk waarin gesteld werd dat de overheid de plicht had om ketters te executeren.
Kennelijk gaat het meer om macht dan religie.
Nee, je snapt het niet.quote:Op woensdag 19 november 2025 06:35 schreef EttovanBelgie het volgende:
[..]
Juist wel.
Het eerste wat Luther deed toen hij aan de macht kwam was zich aan de elite binden om de Boerenopstand neer te slaan en de status quo in stand te houden. De wederdopers in Münster stichtten een regelrechte dictatuur. In Geneve deed Calvijn hetzelfde door een theocratie in te stellen waarin niet tegen hem ingegaan mocht worden. Zijn opvolger Beza schreef een werk waarin gesteld werd dat de overheid de plicht had om ketters te executeren.
Kennelijk gaat het meer om macht dan religie.
Je boort nieuwe zijwegen aan discussies aan waar ik best op in wil gaan als nieuw aan te snijden onderwerpen. Als jij zo vriendelijk zou willen zijn om mijn vraag helder en bondig te beantwoorden.quote:Op dinsdag 18 november 2025 19:46 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Omdat de bijbel praktisch alles wat die andere religies doen veroordeelt.
Kijk alleen al naar het verbod op idolen: maak geen beelden. Elke religie in die tijd maakte godenbeelden*.
Constant wordt gezegd: jullie zijn niet zoals de heidenen. Doe niet zoals hen. Neem hun praktijken niet over. Etc.
Wat waren dat voor praktijken? Kinderoffers bijvoorbeeld, tempelprostitutie, losbandigheid, seks met dieren in enkele extreme gevallen (de geit van Mendes bijvoorbeeld).
Religies die om verering van de geslachtsorganen en de vruchtbaarheid gingen: de mannelijke fallische goden, de vrouwelijke vaginagoden, en alle praktijken waarmee die gepaard gingen.
Aanbidding van de creatie en de krachten in de creatie ipv de creator zelf.
De bijbel veroordeelt dit allemaal ten strengste. Daarom gaat het om een radicaal andere religie.
Ik heb het niet over 'wonderen' gehad, maar over waarom veel religies hetzelfde soort denkbeelden ontwikkelden. Dat was de strekking van mijn bericht waar je op reageerde.quote:Op woensdag 19 november 2025 10:08 schreef Beathoven het volgende:
[..]
Je boort nieuwe zijwegen aan discussies aan waar ik best op in wil gaan als nieuw aan te snijden onderwerpen. Als jij zo vriendelijk zou willen zijn om mijn vraag helder en bondig te beantwoorden.
Ik vroeg je waarom je de wonderen van andere religies binnen een opmerkelijke moderne wetenschapelijke context ziet. Dat is allemaal prima verklaarbaar.
Maar waarom zie je dezelfde verklaarbare wonderen binnen de Bijbel niet zo. Waarom pas je daar het wetenschappelijke de-bunken niet toe.
Herkansing.
quote:Op woensdag 19 november 2025 10:41 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Ik heb het niet over 'wonderen' gehad, maar over waarom veel religies hetzelfde soort denkbeelden ontwikkelden. Dat was de strekking van mijn bericht waar je op reageerde.
Mijn doel was ook niet om aan te tonen dat andere religies puur materieel zijn, dat er dus niets spiritueels plaatsvindt. Dat geloof ik ook niet, in tegendeel zelfs. Maar materie en geest werken op elkaar in. We kunnen dus vaststellen dat je hersenactiviteit en bewustzijn veranderen als je psychoactieve stoffen inneemt, maar dat wil niet zeggen dat de realiteit alleen daartoe beperkt is. Het idee is nu juist dat dit soort bewustzijnsveranderingen de deur openen voor geestelijke entiteiten directer met je te communiceren en bezit van je te nemen. Zo wordt er ook met de doden gecommuniceerd in bepaalde religies, of met de goden.
De gemene deler hierbij is dat cognitieve processen worden beperkt, het kritische nadenken. In plaats van in die nuchtere, sobere, rationele staat te blijven waarin je volledig helder kunt nadenken, kom je in een staat terecht waarin je veel vatbaarder bent voor suggesties, net als in hypnose. Je eigen ervaring wordt het referentiekader voor wat je als 'waar' ervaart, omdat je geen kritisch denkvermogen meer hebt om die in twijfel te trekken. Daarom zijn mystieke ervaringen ook zo overtuigend.
In de bijbelse religie ligt dit anders. Daarin worden je cognitieve factulteiten niet omzeild om bepaalde ideeën in te prenten. Je wordt zelfs actief aangespoord om God te 'testen'. In plaats van het kritische denkvermogen te omzeilen, is het juist de bedoeling dat je op rationele basis God gaat geloven en dienen.
In beide stromingen vindt er contact plaats tussen mens en geest, en die kun je ook in de mens meten. Maar die meting sluit de bovennatuurlijke activiteit niet uit, deze wordt alleen niet waargenomen en daarom kun je de aard ervan alleen afleiden op basis van andere criteria dan directe waarneming.
Je verklaarde Delphi met natuurlijke gassen waar men mee hallucineerde. Dat men drugs tot zich nam elders. Dat is een verklaard wonder. Iemand heeft een hallucinatie.quote:Op woensdag 19 november 2025 10:41 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Ik heb het niet over 'wonderen' gehad, maar over waarom veel religies hetzelfde soort denkbeelden ontwikkelden. Dat was de strekking van mijn bericht waar je op reageerde.
Ik neem iedere persoonlijke spirituele ervaring met drugs of dromen waaruit een avontuur volgt of een claim aan wordt vastgehangen met een korreltje zout. Of dit nu over polytheisme of monotheisme of het niet religieuze gaat. Het vertelt vaak meer over de persoon in de trip en de persoonlijke geest dan iets in de wereld. Of het nu in de Bijbel staat of van Delphi komt.quote:Mijn doel was ook niet om aan te tonen dat andere religies puur materieel zijn, dat er dus niets spiritueels plaatsvindt. Dat geloof ik ook niet, in tegendeel zelfs. Maar materie en geest werken op elkaar in. We kunnen dus vaststellen dat je hersenactiviteit en bewustzijn veranderen als je psychoactieve stoffen inneemt, maar dat wil niet zeggen dat de realiteit alleen daartoe beperkt is. Het idee is nu juist dat dit soort bewustzijnsveranderingen de deur openen voor geestelijke entiteiten directer met je te communiceren en bezit van je te nemen. Zo wordt er ook met de doden gecommuniceerd in bepaalde religies, of met de goden.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |