https://app.nos.nl/nieuws/tk2025/quote:Op donderdag 30 oktober 2025 16:13 schreef Puntenjager het volgende:
Waar kun je, gvd, een nauwkeurigere versie van de voorlopige verkiezingsuitslag vinden??
En hoe was de verdeling over de partijen van de briefstemmen?quote:Op donderdag 30 oktober 2025 16:40 schreef Felagund het volgende:
[..]
Briefstemmers waren er vorige keer wel ongeveer 69000.
Als ik het goed heb onthouden van de radio van de week was dat 18% PVV en 17% D66. D66 is populair onder briefstemmers.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 17:28 schreef thabit het volgende:
[..]
En hoe was de verdeling over de partijen van de briefstemmen?
PVV ook zo hoog bij briefstemmers? Had ik niet verwacht.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 17:33 schreef Dagoduck het volgende:
[..]
Als ik het goed heb onthouden van de radio van de week was dat 18% PVV en 17% D66. D66 is populair onder briefstemmers.
NPO Radio 1 gisteren bij het programma Vroeg werd het volgens mij genoemd maar kan het even niet terugvinden. Kon wel terugvinden dat Filip Moons van Universiteit Utrecht daar aangaf dat D66 populair is onder stemmers in het buitenland.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 17:37 schreef thabit het volgende:
[..]
PVV ook zo hoog bij briefstemmers? Had ik niet verwacht.
quote:In 2023 brachten 70.000 Nederlanders in het buitenland hun stem uit. D66 en VVD waren in vorige verkiezingen populair, maar in 2023 werd er door deze groep mensen het meest gestemd op GroenLinks-PvdA. D66 eindigde als vierde partij, boven de PVV. Het verschil tussen die twee partijen was toen 2863 stemmen. Nu die twee partijen in de tellingen slechts een paar duizend stemmen uit elkaar liggen, zouden de briefstemmers cruciaal kunnen zijn.
Florida all over again.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 17:45 schreef Dagoduck het volgende:
[..]
NPO Radio 1 gisteren bij het programma Vroeg werd het volgens mij genoemd maar kan het even niet terugvinden. Kon wel terugvinden dat Filip Moons van Universiteit Utrecht daar aangaf dat D66 populair is onder stemmers in het buitenland.
In Het Parool lees ik net:
[..]
Ik kan Spanjegangers voor me zien die pvv stemmen.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 17:37 schreef thabit het volgende:
[..]
PVV ook zo hoog bij briefstemmers? Had ik niet verwacht.
"Een paar duizend" is inmiddels 15.000.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 17:45 schreef Dagoduck het volgende:
[..]
NPO Radio 1 gisteren bij het programma Vroeg werd het volgens mij genoemd maar kan het even niet terugvinden. Kon wel terugvinden dat Filip Moons van Universiteit Utrecht daar aangaf dat D66 populair is onder stemmers in het buitenland.
In Het Parool lees ik net:
[..]
Dit zegt De Volkskrant hierover:quote:Op donderdag 30 oktober 2025 18:01 schreef thabit het volgende:
De SP is de meest waarschijnlijke partij waar D66 een restzetel van zou kunnen afsnoepen, maar dan moet D66 het bij de briefstemmers wel onwaarschijnlijk goed doen en de SP onwaarschijnlijk slecht. De voorlopige zetelverdeling blijft naar alle waarschijnlijkheid dus gewoon staan.
quote:D66 heeft door briefstemmen nog kans op extra restzetel, ten koste van SP
D66 kan mogelijk nog op 27 zetels eindigen in de Tweede Kamer. Als de partij onder kiezers uit het buitenland voldoende steun krijgt, kan dat de partij van Rob Jetten een extra restzetel opleveren. Dat blijkt uit een berekening van RTL Nieuws, op basis van de 99,7 procent van de stemmen die nu geteld zijn. De SP zou dan een zetel verliezen en van 3 naar 2 gaan.
Na elke Tweede Kamerverkiezingen is er sprake van restzetels. Iedere 0,67 procent van de stemmen levert een zetel op, maar die verdeling komt nooit precies uit. Daardoor blijven na het verdelen van alle volle zetels bij elke partij stemmen ‘over’, die door de Kiesraad aan de hand van een vaste formule worden omgezet in restzetels. Deze procedure wordt uitgelegd in dit artikel.
De precieze restzetelverdeling kan pas worden bepaald als alle uitslagen binnen zijn. Nu ontbreken nog de uitslag van de gemeente Venray, waar gisteravond brand uitbrak in het gemeentehuis, en de stemmen van kiezers in het buitenland. Vooral die laatste categorie kan mogelijk doorslaggevend zijn voor D66 en de SP. Zo’n 90 duizend Nederlanders hebben vanuit het buitenland gestemd.
Bij voorgaande verkiezingen presteerde D66 onder briefstemmers beter dan de SP, waardoor een extra zetel binnen bereik lijkt. De uitslag van de stemmen uit het buitenland wordt pas maandag bekend, waardoor het ook nog wachten is op de definitieve zetelverdeling.
Voor de formatie kan de eventuele 27ste D66-zetel ook relevant zijn, omdat een rechtse regering daarmee mogelijk wordt: momenteel koersen D66, VVD, CDA en JA21 samen af op 75 zetels, één te weinig voor een meerderheid in de Tweede Kamer. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA hebben ook zonder de restzetel voldoende zetels voor een ruime meerderheid.
Ja, die laatste zin uit die alinea had ik weg kunnen laten want irrelevant voor mijn reactie op zijn vraag.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 19:30 schreef Arcee het volgende:
[..]
"Een paar duizend" is inmiddels 15.000.
Qua stemgedrag dan weer nietquote:Op donderdag 30 oktober 2025 16:10 schreef PzKpfw het volgende:
[..]
Op migratie en wat andere punten na staan die partijen verder best dicht bij elkaar.
Als je niet buiten je bubbel komtquote:Op donderdag 30 oktober 2025 19:52 schreef TweedeKlum het volgende:
Hep op feesboek gestaan!
[ afbeelding ]
Sociale media samengevat.
Volgens de huidige stand heeft D66 1763615 stemmen en de SP 197336 stemmen. Stel D66 krijgt d stemmen erbij en de SP krijgt s stemmen erbij. Om een zetel af te kunnen snoepen moet volgens de rekenmethodequote:Op donderdag 30 oktober 2025 19:35 schreef Arcee het volgende:
[..]
Dit zegt De Volkskrant hierover:
[..]
Als Zwarte Piet al niet meer gewoon naar Spanje mag, wat moet ie dan?quote:Op donderdag 30 oktober 2025 18:26 schreef Nebelwerfer het volgende:
[..]
Ik kan Spanjegangers voor me zien die pvv stemmen.
Met VVD, CDA en JA21 hebben ze 75 zetels. Voor mensen die hopen op een centrum-rechts kabinet, moet er dus ergens nog eentje bij voor een meerderheid... Natuurlijk daarna ook nog afwachten in de onderhandelingen dat D66 en JA21 niet te ver uit elkaar liggen qua visie / standpunten. Iedereen zal toch water bij de wijn moeten doen...quote:Op donderdag 30 oktober 2025 18:01 schreef thabit het volgende:
De SP is de meest waarschijnlijke partij waar D66 een restzetel van zou kunnen afsnoepen, maar dan moet D66 het bij de briefstemmers wel onwaarschijnlijk goed doen en de SP onwaarschijnlijk slecht. De voorlopige zetelverdeling blijft naar alle waarschijnlijkheid dus gewoon staan.
Een restzetel naar D66 zou dit probleem oplossen.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 09:35 schreef RedWhiteArmy1983 het volgende:
[..]
Met VVD, CDA en JA21 hebben ze 75 zetels. Voor mensen die hopen op een centrum-rechts kabinet, moet er dus ergens nog eentje bij voor een meerderheid...
quote:Op donderdag 30 oktober 2025 19:52 schreef TweedeKlum het volgende:
Hep op feesboek gestaan!
[ afbeelding ]
Sociale media samengevat.
Maar dan nog steeds geen meerderheid in de Eerste Kamer.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 09:44 schreef 2172619626795 het volgende:
[..]
Een restzetel naar D66 zou dit probleem oplossen.
🤞
Dan zou 22% van de ~116.000 nog te tellen stemmen maar D66 moeten gaan.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 22:05 schreef thabit het volgende:
[..]
Volgens de huidige stand heeft D66 1763615 stemmen en de SP 197336 stemmen. Stel D66 krijgt d stemmen erbij en de SP krijgt s stemmen erbij. Om een zetel af te kunnen snoepen moet volgens de rekenmethode
(1763615 + d) / 27 > (197336 + s) / 3 gelden.
Dit komt neer op 1763615 + d > 9(197336 + s), ofwel d > 12409 + 9s. Het is niet ondenkbaar dat de SP nog zeker wel 1000 stemmen haalt (Venray + brief). Dat zou dus betekenen dat D66 meer dan 21409 stemmen nog moet binnenharken. Het kan, maar erg waarschijnlijk is het niet.
Goed punt.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 09:57 schreef Starflyer het volgende:
[..]
Maar dan nog steeds geen meerderheid in de Eerste Kamer.
Met PvdA/GL ook niet, maar wel dusdanig veel meer dat ze slechts de steun van een kleine partij nodig hebben om een meerderheid te krijgen.
Tja goh, het is algemeen bekend dat de PVV'ers en FVD'ers veel op Feestboek zitten en de zwijgende meerderheid niet of amper comments geeft.quote:Op donderdag 30 oktober 2025 19:52 schreef TweedeKlum het volgende:
Hep op feesboek gestaan!
[ afbeelding ]
Sociale media samengevat.
Ik weet ook niet of D66 heel blij wordt van een kabinet met JA21 erin, nog afgezien van het feit dat de eerste kamer dan een stuk lastiger wordt inderdaad.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 09:44 schreef 2172619626795 het volgende:
[..]
Een restzetel naar D66 zou dit probleem oplossen.
🤞
BBB erbij betrekken helpt het Eerste Kamer-issue een beetje. Maar maakt andere dingen lastiger.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 09:59 schreef Monolith het volgende:
[..]
Ik weet ook niet of D66 heel blij wordt van een kabinet met JA21 erin, nog afgezien van het feit dat de eerste kamer dan een stuk lastiger wordt inderdaad.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |