Perplexity zegt dit erover:quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:38 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Dat kan met woningzoekenden in verhuur. Niet met splitsen. Zonder splitsen kun je niet verkopen. Het is mij een raadsel hoe hier een notaris in mee heeft kunnen gaan en ik geloof dan ook niet dat dit op grote schaal is gebeurd. Het is gewoon illegaal.
Lang niet altijd illegaal is gewoon niet legaal.quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:40 schreef nostra het volgende:
[..]
Perplexity zegt dit erover:
Smart living kamers, waarbij kamers worden verkocht of apart bewoond in panden die normaal niet zo zijn gesplitst, bevinden zich in een grijs juridisch gebied en zijn lang niet altijd legaal in Nederland. Volgens de huidige wetgeving moeten eigenaren in de meeste gemeenten een vergunning aanvragen als zij een pand willen opsplitsen of kamers willen verhuren aan drie of meer personen. Zonder zo’n vergunning kan de gemeente direct een handhavingstraject starten om de situatie te beëindigen.
Wet- en regelgeving per gemeente
In veel steden, zoals Utrecht en Delft, is het splitsen van woningen of kamergewijze verhuur vergunningplichtig, vaak geregeld via de Huisvestingsverordening.
Een omzettingsvergunning is verplicht bij de verhuur van kamers aan minstens drie personen, of als zelfstandige woonruimte wordt omgezet naar onzelfstandige woonruimte voor kamerbewoning.
Gemeenten kunnen vergunningen weigeren, bijvoorbeeld vanwege leefbaarheidsproblemen of wanneer er al sprake is van ongewenste concentratie van kamers in een wijk.
Praktijk: de constructie Smart Living
Smart living-kamers worden, bijvoorbeeld in Utrecht, soms aangeboden zonder dat hiervoor de vereiste vergunningen zijn aangevraagd. Dit gebeurt vaak door het “verkopen” van een kamer waarvoor strikt genomen geen individuele appartementsrechten bestaan. Gemeenten reageren hier doorgaans kritisch op en kunnen optreden.
Conclusie
Smart living kamers zijn niet per definitie legaal. De legaliteit hangt af van lokale regelgeving en het al dan niet bezitten van de juiste vergunning(en). In de meeste gevallen is zonder vergunning kamerbewoning met meer dan twee personen verboden en riskeer je handhaving door de gemeente.
Voor een concreet geval is het verstandig de regels op te vragen bij de betreffende gemeente.
Ze zijn er blijkbaar; geen idee welke loophole of welk zwart ze als grijs denken te kunnen betitelen, maar hij zal ook weer niet zo snel een tuchtrechtzaak voor die paar mille op het spel zetten denk ik dan.quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:43 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Lang niet altijd illegaal is gewoon niet legaal.
Zoek jij maar een notaris die deze verkoop passeert.
Heb je geen reet aan in utrecht, probeer m daar maar eens te parkerenquote:Op zondag 5 oktober 2025 14:09 schreef Straatcommando. het volgende:
Luister eens, het is de bedoeling dat dat soort vastgoed tussen huisjesmelkers verhandeld wordt. Hoe moeten mijn volgevreten vrinden anders hun volgende Bentley veroorloven?
Ik vraag me af of aan deze constructie een notaris te pas is gekomen. Ik ben erg benieuwd wie dat zou doen. De regels zijn inderdaad erg strikt, maar ook daar zitten rotte appels tussen natuurlijk die graag het randje opzoeken.quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:46 schreef nostra het volgende:
[..]
Ze zijn er blijkbaar; geen idee welke loophole of welk zwart ze als grijs denken te kunnen betitelen, maar hij zal ook weer niet zo snel een tuchtrechtzaak voor die paar mille op het spel zetten denk ik dan.
Om een kamer van anderhalve ton te kopen hoef je toch geen miljonair te zijn?quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:52 schreef TheoddDutchGuy het volgende:
Zoveel rijke families met studerende kinderen zijn er nou ook weer niet.
Je hebt het dan over minimaal miljonairs.
Nou hoeveel zijn er daarvan die aan de criteria voldoen?
Omdat het een deel van een woning is, dat mag niet apart verkocht worden.quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:24 schreef Janneke141 het volgende:
Waarom zou dit nou precies verboden zijn, eigenlijk?
Ja, net als bij dat meisje dat haar huis als kamerverhuur voor vriendinnen wilden gebruiken.quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:32 schreef Janneke141 het volgende:
Dit lijkt me gewoon onwil van een paar gemeente-ambtenaren. Het voorziet duidelijk in een behoefte op een toch al gespannen woningmarkt, dus dan kun je dat ook gewoon mogelijk maken zonder de bureaucraat uit te hangen.
quote:Op zondag 5 oktober 2025 13:54 schreef Nober het volgende:
Extreemlinkse gemeente Utrecht wil dus geen oplossing.
Opgelost.quote:Op zondag 5 oktober 2025 15:03 schreef PieterDeRijcke het volgende:
Ah, dus je mag het wel verhuren, maar niet verkopen, die losse kamers.
Op zichzelf kun je zonder splitsing niet een recht op een specifiek deel van een pand kopen. Echter, je kan natuurlijk wel gezamenlijk een pand kopen en dan onderling afspraken maken over wie welke kamer gebruikt.quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:29 schreef miss_sly het volgende:
[..]
Daar zitten wettelijk nog wel wat haken en ogen aan.
Om een deel van een pand te kunnen kopen, dient een pand gesplitst te zijn in appartementsrechten. Doe je dat niet, dan zit je dus met heel veel problemen en vragen, bijvoorbeeld over wie financieel verantwoordelijk is voor welk deel van het pand. Ook gezamenlijke delen zoals gevels, daken, kozijnen, fundering.
Om te kunnen splitsen moeten het zelfstandige woonruimten zijn, dus een eigen keuken, badkamer, toilet en voordeur.
Om maar even een paar dingen te noemen.
Dat hangt er vanaf...quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:41 schreef Cockwhale het volgende:
Wat voor bewijs ontvang je dan dat de kamer jouw eigendom is? Je komt niet op het koopcontract van het huis te staan, lijkt me...
https://studentenkamerkop(...)rzaakte-kamertekort/quote:Een nieuw woonconcept van StudentenkamerKopen.nl, waarbij studenten samen eigenaar worden van een pand, stuit op stevige kritiek van de gemeente Utrecht. Die noemt het initiatief “kwalijk” en vreest hogere woonlasten en verdere uitholling van het betaalbare kamersegment. Toch is die kritiek opvallend, juist omdat lokale en landelijke overheden zélf het aanbod aan studentenkamers al jaren laten dalen — onder meer door strenge vergunningseisen voor woningdelen en de invoering van het huurpuntensysteem.
In plaats van een bedreiging, biedt StudentenkamerKopen.nl juist een innovatieve oplossing voor het woningtekort onder studenten. In tegenstelling tot de uitpondgolf waarbij panden worden omgezet in dure koopappartementen en studentenkamers verdwijnen, blijven de kamers bij dit model behouden. Het verschil is dat studenten – vaak met hulp van hun ouders – niet langer huur betalen aan commerciële verhuurders, maar gezamenlijk eigenaar worden. Zo krijgen ze meer zeggenschap, stabiliteit en bescherming tegen excessieve huren of malafide huisbazen. Op een volledig legale wijze, volgens advocaat Nicky Loekemeijer: “Er is geen sprake van een bouwkundige splitsing, dus je hebt hiervoor geen vergunning nodig.”
Waar gemeentelijke regelgeving het kamersegment heeft uitgehold en huren heeft opgedreven, biedt dit concept een concreet alternatief dat het bestaande aanbod behoudt én recht doet aan de enorme vraag. Dat de gemeente zich daartegen verzet, is daarom eerder een poging tot symptoombestrijding dan een structurele oplossing
Omdat je feitelijk splitst zonder vergunning.quote:Op zondag 5 oktober 2025 14:24 schreef Janneke141 het volgende:
Waarom zou dit nou precies verboden zijn, eigenlijk?
Mensen snappen niet hoe het werkt met vergunningen, dat zaken zoals brandveiligheid meespelen.quote:Op zondag 5 oktober 2025 22:08 schreef recursief het volgende:
[..]
Omdat je feitelijk splitst zonder vergunning.
quote:ALLEEN VOOR CASH BUYERS EN FAMILIEHYPOTHEEK
[...]
De kamer is gelegen op de zevende verdieping en biedt ruimte genoeg voor een bed, bureau en een (kleding)kast. Daarnaast is de kamer nu voorzien van, een wastafel, spiegel en een nette vloer. Veel bewoners hebben tevens nog een koelkastje in de kamer geplaatst. De kozijnen in de kamer zijn van kunststof en voorzien van dubbele beglazing. De verwarming is middels blokverwarming. Tevens is er zeer goede Wifi aanwezig wat onderdeel uit maakt van de servicekosten.
[...]
De bijdrage voor de VvE is ¤ 217,- per maand inclusief stookkosten van ¤ 30,- per maand. Wifi, water, elektriciteit, schoonmaak 3 keer per week van de gemeenschappelijke ruimten, liftonderhoud, groot onderhoud van het gebouw vallen ook onder deze maandelijkse kosten.
En hoe verzeker je zo’n hok?quote:Op zondag 5 oktober 2025 22:33 schreef recursief het volgende:
Dan krijg je dus dit soort dingen: https://www.funda.nl/deta(...)straat-700/43073837/
Een onmzelfstandige kamer van 10m2 voor ¤125.000, waar je geen hypotheek voor krijgt. En dan betaal je ook nog ¤217/maand aan de VvE.
[..]
De opstalverzekering loopt kennelijk via de VvE (wat volgens mij redelijk gebruikelijk is).quote:
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |