De insprekers (en brieven aan de Raad) wordt je soms echt niet vrolijk van, idd. Er zijn bij ons de afgelopen periode zelfs koffiekopjes door de zaal gevlogen.quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:10 schreef KoosVogels het volgende:
Het valt mij al langer op dat een hoop burgers een bijzonder verwrongen beeld van de gemeenteraad, het college en de ambtenarij. Alsof het stuk voor stuk geniepige figuren zijn die vanwege eigenbelang dat werk doen en erop zijn om....ja, wat precies? De inwoners een loer te draaien?
Er heerst extreem veel wantrouwen, zeker als groep burgers haar zin niet krijgt. Dat zie je in azc-discussies, maar net zo goed bij andere dossiers.
Zo is in mijn stad discussie over de plaatsing van drie windmolens, waarvan er eentje op zo'n 750 meter van een woonwijk moet verrijzen. De gemeente wil dit plan doorzetten. Enerzijds omdat er vanuit de provincie een opdracht ligt om een bepaalde hoeveelheid duurzame energie op te wekken. Aan de andere kant vanwege netcongestie. Lokale opwekking kan een bedrijventerrein rechtstreeks van stroom voorzien, waardoor de congestie deels wordt omzeild. TenneT moet alsnog werk maken van hoogspanningsmasten, maar met de windmolens kun je sowieso een deel van de lokale energiebehoefte vervullen.
Een groep bewoners is daar fel tegen gekant. Zij vrezen overlast van de dichtstbijzijnde turbine. Het is natuurlijk hun goed recht om zich tegen deze plannen te verzetten. Gelukkig kan dat in onze democratie.
Maar de manier waarop, daar lusten de honden geen brood van. De voorman spreekt met enige regelmaat in bij raadsvergaderingen, waarbij de meest groteske beschuldigingen worden geuit. Het begrip 'corrupte' wordt te pas en onpas gebruikt, achter de schermen zouden er snode plannetjes worden gesmeed. De burger wordt in het gezicht gespuugd, etc.
En daar begin ik steeds meer aan te storen. Burgers krijgen hun zin niet en bedienen zich meteen van grote woorden. Het simpelweg oneens is er niet bij, het college, de raad en de ambtenarij zijn corrupt.
Om vervolgens bij mij aan te kloppen en verbaasd te zijn dat ik de ongefundeerde beschuldigingen niet klakkeloos overneem in mijn nieuwsstukken.
Ik denk dat er verschillende soorten lokale politici (gemeenteraadsleden en wethouders) zijn.quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:10 schreef KoosVogels het volgende:
Het valt mij al langer op dat een hoop burgers een bijzonder verwrongen beeld van de gemeenteraad, het college en de ambtenarij. Alsof het stuk voor stuk geniepige figuren zijn die vanwege eigenbelang dat werk doen en erop zijn om....ja, wat precies? De inwoners een loer te draaien?
Ik ken beide soorten politici (waardoor ik inmiddels ook meerdere Kamerleden ken).quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:42 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
Ik denk dat er verschillende soorten lokale politici (gemeenteraadsleden en wethouders) zijn.
Er is een soort voor wie de gemeentepolitiek ook gewoon hun eerste interesse heeft en weinig interesse heeft in een verdere politieke carrière in de nationale politiek. Dit soort lokale politici zal in de regel handelen naar wat zij oprecht in het belang van de gemeente vinden. Dit soort lokale politici vind je vooral bij lokale partijen.
En dan is er ook een soort die de gemeentepolitiek vooral als opstapje zien naar een verdere politieke carrière in de nationale politiek of zelfs de Europese politiek. Die zullen niet in de eerste plaats handelen in het belang van de gemeente, maar handelen vooral als doorgeefluik van wat hun partij op landelijk niveau wil. Daarmee komen ze immers in een goed blaadje bij het landelijk bestuur van hun partij en dat vergroot hun kans dat ze een keer op een kandidatenlijst voor de Tweede Kamer komen.
Waarbij ik mij ook afvraag wat voor instructies Jetten dan zou geven, die strijdig zijn met lokale belangen.quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:46 schreef Hexagon het volgende:
Sommige lui hebben ook echt het idee dat alle D66-raadsleden iedere week met Rob Jetten aan de telefoon zitten.
In de 8 jaar die ik zat heeft de landelijke fractie misschien 2x contact met ons opgenomen over kwesties met landelijke uitstraling. En dat was dan in een grote gemeente waar landelijk bekende kwesties spelen.
Waarschijnlijk dat we alles moeten voldouwen met asielzoekers en overal de ideeen van Gloria Wekker moeten opleggen ofzo.quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:53 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Waarbij ik mij ook afvraag wat voor instructies Jetten dan zou geven, die strijdig zijn met lokale belangen.
'Hoi raadslid uit Winterswijk. Ik wil dat jij pleit voor een forse verhoging van de ozb *kwaadaardige lach*'.
Mijn ervaring is juist dat raadsleden en wethouders de vragende partij zijn in Den Haag, niet andersom.quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:56 schreef Hexagon het volgende:
[..]
Waarschijnlijk dat we alles moeten voldouwen met asielzoekers en overal de ideeen van Gloria Wekker moeten opleggen ofzo.
Dat is waar het bij dat soort figuren uiteindelijk allemaal om draait.
En waar zou dat idee vandaan komen?quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:46 schreef Hexagon het volgende:
Sommige lui hebben ook echt het idee dat alle D66-raadsleden iedere week met Rob Jetten aan de telefoon zitten.
Klopt. Maar wat valt je op? De lokale politicus is in deze de vragende partij.quote:Op donderdag 19 februari 2026 11:09 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
En waar zou dat idee vandaan komen?
Ik heb meerdere keren meegemaakt dat een lokale politicus van een landelijke partij mij probeerde te ontmoedigen om op een lokale partij te stemmen met als argument dat een lokale fractie en wethouders van een landelijke partij daardoor kortere communicatielijnen hebben met politici die in de landelijke politiek zitten, en daardoor meer voor elkaar kunnen krijgen bij de landelijke politiek.
Dit bedoel ik dus inderdaad.quote:Op donderdag 19 februari 2026 11:13 schreef KoosVogels het volgende:
Klopt. Maar wat valt je op? De lokale politicus is in deze de vragende partij.
Voorbeeld: onze gemeente krijgt 100 miljoen voor verbeteringen aan het spoor. Daar moest Den Haag over beslissen. Er worden dan lijntjes gelegd met Tweede Kamerfracties, om ze ervan te overtuigen dat die investering hard nodig is.
In zo'n geval heb je er dus baat bij dat de lijntjes kort zijn.
Ja dat klopt. Je kan met ze samenwerken op dossiers waarbij meerdere overheden betrokken zijn. Zoals een rijksweg of een industriegebied.quote:Op donderdag 19 februari 2026 11:09 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
En waar zou dat idee vandaan komen?
Ik heb meerdere keren meegemaakt dat een lokale politicus van een landelijke partij mij probeerde te ontmoedigen om op een lokale partij te stemmen met als argument dat een lokale fractie en wethouders van een landelijke partij daardoor kortere communicatielijnen hebben met politici die in de landelijke politiek zitten, en daardoor meer voor elkaar kunnen krijgen bij de landelijke politiek.
Klopt inderdaad.quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:58 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Mijn ervaring is juist dat raadsleden en wethouders de vragende partij zijn in Den Haag, niet andersom.
Als in beeldspraak, of oprecht vliegend keramiek?quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:27 schreef Hanca het volgende:
[..]
De insprekers (en brieven aan de Raad) wordt je soms echt niet vrolijk van, idd. Er zijn bij ons de afgelopen periode zelfs koffiekopjes door de zaal gevlogen.
Echte vliegende koffiekopjes: https://www.rtvnoord.nl/n(...)ier-heeft-geen-spijtquote:Op donderdag 19 februari 2026 16:27 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Als in beeldspraak, of oprecht vliegend keramiek?
Ik ben het met je klacht wel mee eens. Die lokale fracties profiteren er ook van als het landelijk goed gaat, zelfs al bakken ze er lokaal niets van. En als ze graag meer afgerekend willen worden op eigen resultaten, dan moeten ze politici maken met meer bekendheid in de eigen gemeente, zodat mensen weten wie daar in de raad zit.quote:Op donderdag 19 februari 2026 12:04 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
Waar ik trouwens ook een beetje allergisch voor ben geworden, dat is het geklaag dat je wel eens hoort dat lokale afdelingen van landelijke partijen bij gemeenteraadsverkiezingen worden afgerekend op wat die partij in de landelijke politiek presteert, in plaats van dat die lokale afdelingen worden afgerekend op wat ze in hun gemeente gepresteerd hebben.
Het zijn de landelijke partijen die in de wet bepaald hebben dat de gemeenteraadsverkiezingen in alle gemeenten op dezelfde dag moeten plaatsvinden. Dan krijg je dus ook de aandacht van landelijke media. Gemeenteraadsverkiezingen worden dan al gauw een soort opiniepeiling over hoe de kiezers over de landelijke politiek denken.
Je zou de gemeenteraadsverkiezingen ook kunnen spreiden over de zittingstermijn van vier jaar, waarbij je dus iedere week in twee of drie gemeenten verkiezingen hebt. Dan krijg je veel minder aandacht van de landelijke media en gaan gemeenteraadsverkiezingen ook veel meer over de gemeentepolitiek. Ik zie geen enkele reden tegen een dergelijke spreiding.
Onze lijsttrekker heeft veel contact met Den Haag, zelfs met de staatssecretaris, maar dat is ook omdat hij voorzitter is van de werkgroep Nij Begun en van het regioberaad daar over. Op andere onderwerpen: nee, vrijwel nooit. Al was er rondon het vragen om de Saksenlijn ook wel contact, geloof ik.quote:Op donderdag 19 februari 2026 10:46 schreef Hexagon het volgende:
Sommige lui hebben ook echt het idee dat alle D66-raadsleden iedere week met Rob Jetten aan de telefoon zitten.
In de 8 jaar die ik zat heeft de landelijke fractie misschien 2x contact met ons opgenomen over kwesties met landelijke uitstraling. En dat was dan in een grote gemeente waar landelijk bekende kwesties spelen.
Ja contact hadden we wel vaker met de landelijke fractie. Maar dat was in de andere gevallen altijd geinitieerd vanuit onszelf, of vanuit een groep aan politici uit meerdere gemeenten en de provincie over iets regionaals.quote:Op donderdag 19 februari 2026 16:45 schreef Hanca het volgende:
[..]
Onze lijsttrekker heeft veel contact met Den Haag, zelfs met de staatssecretaris, maar dat is ook omdat hij voorzitter is van de werkgroep Nij Begun en van het regioberaad daar over. Op andere onderwerpen: nee, vrijwel nooit. Al was er rondon het vragen om de Saksenlijn ook wel contact, geloof ik.
https://meppelercourant.n(...)lbeeld-48516859.htmlquote:Horeca dicht en winkels gesloten op zondag, geen godslasterlijke reclames. SGP Staphorst: ‘Het kan allemaal niet, maar het is wel een ideaalbeeld’
https://meppelercourant.n(...)genoeg-48463439.htmlquote:‘Wij krijgen een grootschalig munitiedepot, dan heeft een azc minder prioriteit. We doen al genoeg’
Ik zie toch wel een nadeel. De opkomst lokaal is al niet geweldig, zonder de landelijke aandacht wordt dat nog een stuk beroerder. Met wat pech kom je dan rond een procent of dertig uit, en dat is wat mij betreft echt te laag voor de bestuurslaag met de grootste invloed op het dagelijks leven.quote:Op donderdag 19 februari 2026 12:04 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
Je zou de gemeenteraadsverkiezingen ook kunnen spreiden over de zittingstermijn van vier jaar, waarbij je dus iedere week in twee of drie gemeenten verkiezingen hebt. Dan krijg je veel minder aandacht van de landelijke media en gaan gemeenteraadsverkiezingen ook veel meer over de gemeentepolitiek. Ik zie geen enkele reden tegen een dergelijke spreiding.
Het lijkt me vooral een organisatorische nachtmerrie.quote:Op donderdag 19 februari 2026 21:14 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Ik zie toch wel een nadeel. De opkomst lokaal is al niet geweldig, zonder de landelijke aandacht wordt dat nog een stuk beroerder. Met wat pech kom je dan rond een procent of dertig uit, en dat is wat mij betreft echt te laag voor de bestuurslaag met de grootste invloed op het dagelijks leven.
Dat zal volgens mij wel meevallen. Gemeenten organiseren verreweg het grootste deel bij alle verkiezingen. Dus het geintje van kiespassen verspreiden, stembureaus bemannen etc. Zal wel lukken.quote:Op donderdag 19 februari 2026 22:17 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Het lijkt me vooral een organisatorische nachtmerrie.
Hoe meer zetels, hoe meer invloed bij stemmingen uiteraard.quote:Op donderdag 19 februari 2026 09:38 schreef Hanca het volgende:
[..]
Hoe zie je dat voor je? FvD gaat echt nergens een meerderheid aan zetels halen, hoor.
Het feit dat bepaalde partijen (vooral D66, VVD, CDA, GL-PvdA, Volt) stelselmatig een soort kliekje vormen waarbij ze baantjes in het publieke domein aan elkaar en het liefst natuurlijk partijgenoten weggeven, en allerlei besluiten nemen om hun macht vooral te consolideren, meestal tegen het belang van het Nederlandse volk.quote:Op donderdag 19 februari 2026 09:45 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Wat versta jij onder 'kartelbeleid'?
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |