klopt , zout en droog land , dat komt doordat de Zwitserse gletsjers gesmolten zijnquote:Op zondag 6 juli 2025 11:33 schreef zakjapannertje het volgende:
[..]
https://www.nporadio1.nl/(...)aker-een-droogteland
Verzilting is een probleem in Nederland omdat we onder NAP tuinieren, en het zoute water via zeesluizen en door zeespiegelstijging als kwelwater steeds verder landinwaarts komtquote:AI-overzicht
Verschillende waterschappen lozen water in de Waddenzee, maar de verantwoordelijkheid voor het beheer van de Waddenzee als geheel ligt bij Rijkswaterstaat.
De waterschappen die direct afwateren op de Waddenzee zijn: Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Wetterskip Fryslân, Noorderzijlvest en Hunze en Aa's.
Deze waterschappen zijn verantwoordelijk voor het waterbeheer in hun eigen gebied en lozen het overtollige water, inclusief regenwater en water uit polders, via een netwerk van sloten, kanalen en gemalen in de Waddenzee
quote:Hoe staat het met de waterstand in Nederland?
De waterstand op de Rijn en de IJssel is op dit moment lager dan normaal voor de tijd van het jaar.
Over 24 uur zal de waterstand naar verwachting lager zijn dan normaal voor de tijd van het jaar.
Over 48 uur zal de waterstand naar verwachting lager zijn dan normaal voor de tijd van het jaar.
De zoutdam van 100 miljoen euro die werkt niet goed, er is veel te veel druk van zout waterquote:Extreem hoge waterstanden: 1993 en 1995
Zo'n 12.000 mensen moesten worden geëvacueerd.
In het Gelderse rivierengebied werden uit voorzorg 250.000 mensen en 1 miljoen dieren geëvacueerd
De Lopikerwaard stond op punt van dijkdoorbraak
alles wat uit Japan komt is goed zei Darwin alquote:1. Waarom is de Japanse kever gevaarlijk?
De bruin-groen-zwarte kever die - zoals de naam al doet vermoeden - oorspronkelijk uit Japan komt, kan enorme schade aanrichten aan planten.
Een ramp voor de landbouw, boomkwekerij, sierteelt en de algehele natuur.
Als de kever wordt gevonden, gelden er daarom vanuit de EU strenge maatregelen om verspreiding te voorkomen. In de Verenigde Staten richt de kever nu al jaarlijks voor honderden miljoenen dollars aan schade aan.
quote:AI-overzicht
Spinazie heeft veel stikstof nodig, vooral tijdens de vroege groei, om een goede opbrengst te leveren.
Het is belangrijk om de juiste hoeveelheid stikstof toe te dienen, omdat te veel kan leiden tot te hoge nitraatgehaltes en te weinig tot vergeelde bladeren.
Een evenwichtige bemesting, waarbij de stikstof gefractioneerd wordt toegediend, is cruciaal.
Waarom heeft spinazie stikstof nodig?
Bladgroei: Stikstof is essentieel voor een gezonde bladontwikkeling, wat belangrijk is bij spinazie, omdat het blad geoogst wordt.
Opbrengst: Voldoende stikstof zorgt voor een hogere opbrengst van spinazie.
Kleur: Stikstof, in combinatie met ijzer, bevordert de donkergroene kleur van de bladeren, wat gewenst is in de markt.
Hoeveel stikstof is nodig?
Een goede richtlijn is om de stikstofgift af te stemmen op de bodemomstandigheden en de periode van zaaien.
Voor vroege zaai (vóór 1 april) wordt minimaal 25-30 kg N/ha geadviseerd, ongeacht de Nmin voorraad in de bodem.
Een bruto-opbrengst van 23-27 ton/ha spinazie neemt ongeveer 180-200 kg N/ha op in de bovengrondse biomassa.
Duurzaamheid:
Er is vraag naar spinazierassen die minder stikstof nodig hebben, vanwege milieuregels en duurzaamheidsoverwegingen.
Onderzoek wordt gedaan naar spinazierassen met een hogere stikstofefficiëntie.
Dus wacht even, we vangen eerst jarenlang subsidie voor die gebieden vanuit Brussel en nu het eventjes niet zo goed uitkomt gaan we maar een uitzondering vragen om al die gebieden dan maar op te heffen. Waarbij we dan trouwens ook nog eens op medewerking moeten hopen van allerlei landen waarvan wij zelf vonden dat ze zich helemaal de tering in moesten bezuinigen om aan allerlei begrotingseisen te voldoen, denk je dat die heel meegaand zullen zijn als wij komen bedelen voor een uitzondering omdat we een handjevol agroreuzen niet boos willen maken?quote:Op zondag 6 juli 2025 16:20 schreef michaelmoore het volgende:
[ afbeelding ]
Als je 30% van de veehouderijen sluit en we bombarderen het hele Ruhrgebied plat , dan zit je nog met TATA staal en Schiphol
Dan nog zit je met de akkerbouwers en fruittelers en tuinbouwers die zich wezenloos strooien van de stikstof korrels net als in de rest van de wereld
Of we vragen Vollebroek om te stoppen met zijn rechtszaken over Natura 2000 gebieden die we zelf aangewezen hebben en wijzigen de richtlijnen die we zelf verzonnen hebben
zolang Nederland de enige is die aan die stikstof waanzin met 0,00015 mol doet wel jaquote:Op dinsdag 29 juli 2025 15:30 schreef Tocadisco het volgende:
[..]
Dus wacht even, we vangen eerst jarenlang subsidie voor die gebieden vanuit Brussel en nu het eventjes niet zo goed uitkomt gaan we maar een uitzondering vragen om al die gebieden dan maar op te heffen. Waarbij we dan trouwens ook nog eens op medewerking moeten hopen van allerlei landen waarvan wij zelf vonden dat ze zich helemaal de tering in moesten bezuinigen om aan allerlei begrotingseisen te voldoen, denk je dat die heel meegaand zullen zijn als wij komen bedelen voor een uitzondering omdat we een handjevol agroreuzen niet boos willen maken?
quote:Johan Vollenbroek steekt hand uit naar kabinet, doet voorstel om uit stikstofimpasse te komen
quote:AI-overzicht
Johan Vollenbroek, een bekende milieuactivist, eist de sluiting van Tata Steel in IJmuiden.
Hij wil dat de milieuvergunning van het bedrijf wordt ingetrokken, omdat hij van mening is dat Tata Steel niet langer in Nederland thuishoort vanwege de milieuvervuiling.
Hij wil dat Tata Steel stopt met de productie en dat de terreinen geschikt worden gemaakt voor woningbouw, wat mogelijk zou kunnen leiden tot 20.000 nieuwe huizen.
Vollenbroek's eis komt voort uit de zorgen over de gezondheidseffecten van de uitstoot van Tata Steel op omwonenden.
Diverse onderzoeken, waaronder die van het RIVM, hebben aangetoond dat mensen in de omgeving van Tata Steel vaker ziek worden en een lagere levensverwachting hebben.
Daarnaast zijn er ook zorgen over de vervuiling van bodem en water door het bedrijf.
quote:MOB wil dat de overheid stopt met het verstrekken van nieuwe vergunningen voor de intensieve veehouderij.
Om de acute problemen met de schietbanen van defensie op de Veluwe op te lossen, moet de eenden- en kalversector op de Veluwe worden opgeheven.
quote:Vollenbroek: "Tata Steel veroorzaakt schade aan alle stikstofgevoelige natuurgebieden in Nederland.
Vooral in het Noord-Hollands Duinreservaat gaat het om astronomische hoeveelheden.
De stikstof van Tata komt terecht op heel Nederland en ver daarbuiten.
De natuur kan er niet aan ontsnappen: ook de natuur op de Vaalserberg lijdt onder stikstof afkomstig van Tata Steel.
Stikstofdepositie moet minder
Als de provincie het verzoek wil afwijzen, moet zij het bewijs leveren dat er andere manieren zijn om de depositie op die gebieden te verminderen.
Dat is in de Randstad geen sinecure.
De stikstofdeposities van Tata Steel en Schiphol overlappen elkaar.
Beide openhouden lijkt niet mogelijk."
ik vraag me af of Nederland voor al die nieuwe natuur ook subsidie krijgt van Brusselquote:Op dinsdag 29 juli 2025 15:30 schreef Tocadisco het volgende:
[..]
Dus wacht even, we vangen eerst jarenlang subsidie voor die gebieden vanuit Brussel en nu het eventjes niet zo goed uitkomt gaan we maar een uitzondering vragen om al die gebieden dan maar op te heffen. Waarbij we dan trouwens ook nog eens op medewerking moeten hopen van allerlei landen waarvan wij zelf vonden dat ze zich helemaal de tering in moesten bezuinigen om aan allerlei begrotingseisen te voldoen, denk je dat die heel meegaand zullen zijn als wij komen bedelen voor een uitzondering omdat we een handjevol agroreuzen niet boos willen maken?
https://www.trouw.nl/duur(...)eurt-vaker~b530ba3f/quote:Op woensdag 13 augustus 2025 11:04 schreef Klopkoek het volgende:
Onderzoeker met de dood bedreigd: rapport over pesticiden offline gehaald
https://www.destentor.nl/(...)c4caf653b3&auth_rd=1
Het BBB geteisem, hun achterban, is weer bezig. Uit deze hoek komt dit.
Fraaie actie van Vollenbroek dat hij het hele peer-reviewed onderzoek gewoon op zijn website zet. Vollenbroek zegt 'laat mij maar alle haat opvangen'. Wanneer Vollenbroek zegt dat het een deugdelijk en goed onderbouwd onderzoek betreft, dan geloof ik hem.
Vollenbroek is al op leeftijd, dat is jammer, en helaas staat het VVD verkiezingsprogramma vol met plannetjes die zijn ontworpen om helden zoals hem dwars te zitten.
quote:Op woensdag 6 maart 2024 21:37 schreef Hanca het volgende:
https://www.volkskrant.nl(...)andbouwgif~b02bb47e/
Wateren in Noord-Hollandse bollenstreek sterk vervuild met verboden, kankerverwekkend landbouwgif
In en rondom de bollenstreken in Noord-Holland zijn hoge concentraties van het verboden en gevaarlijke landbouwgif dinoterb gemeten in het oppervlaktewater. Milieuorganisatie MOB wil dat de overheid onmiddellijk ingrijpt om de volksgezondheid en de waterkwaliteit te beschermen.
Ik zou zeggen: achterhaal van welk bedrijf (of bedrijven) dat komt, sluit die deuren en geef de eigenaar een beroepsverbod, je kunt hem of haar ook nog aanklagen omdat er vele mensen in gevaar zijn gebracht.
Oh wacht:quote:
quote:Waar blijven de excuses van het waterschap over dinoterb?
Waarom geven overheden gewoon niet ruiterlijk toe dat ze een fout hebben gemaakt? Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK) probeert in de dinoterb-zaak ook weer hun eigen falen te verbloemen.
Het hoogheemraadschap in de kop van Noord-Holland zette begin 2024 onbedoeld de stof dinoterb op de kaart. Uit onderzoek van watermonsters bleek dat er sinds 2020 verhoogde concentraties van deze stof waren aangetroffen in het oppervlaktewater. Actiegroep Mobilisation for the Environment (MOB) ontdekte dat in de data die HHNK publiceerde. MOB stuurde vervolgens een handhavingsverzoek naar het hoogheemraadschap om op te treden tegen bollentelers. Die zouden volgens MOB de stof dinoterb illegaal gebruiken, zonder daar overigens bewijs voor aan te dragen. Ook schreef MOB brieven aan de NVWA en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, omdat ze actie wilden tegen bollentelers. Het was nogal wat, ook in de media. Naar nu blijkt, was de hele ophef voor niets.
Fout laboratorium
Afgelopen woensdag kwam het verlossende woord: in de watermonsters zijn helemaal geen verhoogde concentraties aangetroffen. Waterproef, het laboratorium dat het onderzoek uitvoerde voor het hoogheemraadschap, blijkt door hun wijze van analyseren zelf verantwoordelijk te zijn voor de hoge concentraties.
Die conclusie trekt HHNK uit het onderzoek van Deltares. Die deed verschillende onderzoeken en keek uiteindelijk ook naar het laboratorium. Stichting Agrifacts wees al heel snel naar het laboratorium, maar daar werd lange tijd niets mee gedaan. Uit correspondentie dat via een Wob-verzoek werd verkregen, bleek overigens dat er intern bij het hoogheemraadschap ook discussie was over de kwaliteit van het laboratorium.
Uit het laatste onderzoek van Deltares blijkt de bron van de fouten toch echt het laboratorium te zijn. Deltares stuurde watermonsters in met verschillende concentraties dinoterb om erachter te komen of de analysemethode wel deugde. In 10 procent van de monsters was de gemeten concentratie veel hoger dan de daadwerkelijke concentratie. Dat percentage kwam precies overeen met de data van Waterproef de afgelopen jaren. Normaal gesproken zouden bij afwijkende uitslagen alarmbellen moeten afgaan, maar Waterproef had dat niet ingesteld.
Ook een tweede controle liep mis. Het hoogheemraadschap zag een e-mail over het hoofd van het team van de Bestrijdingsmiddelenatlas die alle uitslagen verzamelt. Dat is een standaardprocedure, maar die mail is tussen wal en schip beland. Vervolgens accordeerde het hoogheemraadschap dat de opmerkelijk hoge waarden klopten.
Juichtrompet
Bij het laboratorium Waterproef wordt niets gemeld over hun eigen fouten. Er is twee maanden geleden wel een bericht gepubliceerd met als kop ‘Bijzonder goed resultaat controlebezoek RvA’. En er wordt in het bericht flink op de borst geklopt. Citaat: „Het team van de Raad heeft geen afwijkingen vastgesteld. Een bijzonder goed resultaat waar we hard voor werken en erg trots op zijn!” Ik snap dat het qua pr-waarde niet handig is om eigen geklungel op de website te publiceren, maar om de juichtrompet aan te zetten na deze fouten is weer het andere uiterste.
Stichting Agrifacts meldt overigens dat het monsternameapparaat waarmee dinoterb werd gemeten nieuw was en nog niet geaccrediteerd.
Excuses
Wat laat deze zaak nu zien? Een laboratorium stuurt blind zeer onwaarschijnlijk hoge waarden door naar het hoogheemraadschap. Daar wordt het voor kennisgeving aangenomen en zijn ook de check en balances niet op orde. Allemaal erg pijnlijk. Ondertussen wordt in de media en politiek druk uitgeoefend om de bollensector harder aan te pakken. Je mag dan van een overheid als het HHNK verwachten dat ze haar verantwoordelijkheid neemt en hiervoor het boetekleed aantrekt. Dat ze ruiterlijk toegeeft dat er fouten zijn gemaakt.
Maar dat doet het hoogheemraadschap niet. Ze maken geen excuses. Ze sturen een persbericht de wereld in, waarin ze hun eigen falen verbloemen. En ze stellen ook nog dat het laboratorium er eigenlijk niets aan kan doen.
Misschien kunnen de gekozen bestuurders het dagelijks bestuur tot excuses dwingen.
wtf?!quote:
Het is een leuk artikel van een niet al te neutrale bron maar niet benoemd wordt wie nu de controle heeft over het Hoogheemraadschap/Waterschap en de niet-onafhankelijke positie van zo een laboratorium.quote:
https://edepot.wur.nl/357070quote:
het staat je vrij om zelf een onderzoek te laten doen door het RIVM , dat kost de hele wereld nietquote:Op maandag 8 september 2025 11:31 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
https://edepot.wur.nl/357070
https://www.binnenlandsbe(...)er-uit-met-eigen-lab
Ik ben sceptisch. Zo een lab is een verlengstuk van het waterschap, dat onder controle staat van de boeren zelf (BBB, CDA, geborgde zetels).
quote:Waterproef voert ook hydrobiologische onderzoeken uit. Onze ervaren hydrobiologen brengen de samenstelling en het voorkomen van soorten in kaart.
Met onze resultaten kunnen de opdrachtgevers maatregelen nemen om de ecologische kwaliteit in het water te verbeteren en beschermen.
Naast onze analytische diensten ondersteunen we met deskundig onderzoek onze partners op het gebied van natuurwetgeving.
We leveren advies en rapportages, die bijdragen aan het naleven van de Europese en Nederlandse wetgeving voor de bescherming van soorten en gebieden.
Bij Waterproef staan innovatie en samenwerking centraal.
We investeren continu in de ontwikkeling van nieuwe technieken en methoden, zoals eDNA-methoden, om onze analyses betrouwbaarder, efficiënter en kosteneffectiever te maken.
Het ministerie zal in plaats daarvan de boetes wel gaan ophoesten. Van onze centen.quote:Op woensdag 24 september 2025 12:17 schreef Faraday01 het volgende:
En vandaag heeft de Raad van State Wiersma weer op de vingers getikt en bepaald dat alle gevraagde stikstof data openbaar gemaakt moet worden.
We produceren vooral voor de export, dus het zou geen enkel effect hebben op de Nederlandse winkelprijzen als we wat minder daar voor produceren.quote:Op zondag 5 oktober 2025 22:00 schreef Barlexus het volgende:
Als we minder landbouw hebben krijgen we hogere prijzen en meer inflatie. Boeren moeten dus blijven.
kletskoek,quote:Op zondag 5 oktober 2025 22:00 schreef Barlexus het volgende:
Als we minder landbouw hebben krijgen we hogere prijzen en meer inflatie. Boeren moeten dus blijven.
quote:AI-overzicht
In 2024 exporteerde Nederland voor een geschatte ¤ 128,9 miljard aan landbouwgoederen, een stijging van bijna 5% ten opzichte van 2023.
Het volume van deze export is licht toegenomen, maar de stijging van de totale waarde wordt vooral gedreven door prijsontwikkelingen.
Ongeveer twee derde (65%) van de geëxporteerde landbouwgoederen is van Nederlandse makelij, wat het belang van de Nederlandse voedingsmiddelenindustrie benadrukt.
Je weet dat het importeren van goederen kosten aan verbonden zijn? Producten die we nu relatief goedkoop in de winkels liggen welke dat ook moge zijn gaan toch stijgen als we die uit het buitenland gaan halen.quote:Op zondag 5 oktober 2025 22:32 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
kletskoek,
Beetje minder uit je onderbuik posten svp
71% van de gesubsideerde landbouw gaat voor export binne de EU
importeren is beter
https://www.rijksoverheid(...)wereldwijd.%E2%80%9D
[..]
Je weet dat de producten in de winkel al geïmporteerd zijn en dat wat we in Nederland produceren in overgrote mate geëxporteerd wordt? Boeren produceren niet voor de Nederlandse markt.quote:Op maandag 6 oktober 2025 08:47 schreef Barlexus het volgende:
[..]
Je weet dat het importeren van goederen kosten aan verbonden zijn? Producten die we nu relatief goedkoop in de winkels liggen welke dat ook moge zijn gaan toch stijgen als we die uit het buitenland gaan halen.
Wat nederland zelf aan landbouw produceert daarvan gaat meer dan 70% naar het buitenland , dus dat kan de helft minderquote:Op maandag 6 oktober 2025 08:47 schreef Barlexus het volgende:
[..]
Je weet dat het importeren van goederen kosten aan verbonden zijn? Producten die we nu relatief goedkoop in de winkels liggen welke dat ook moge zijn gaan toch stijgen als we die uit het buitenland gaan halen.
quote:Nederland exporteerde in 2024 ter waarde van ¤ 128,9 miljard aan landbouwgoederen. Dat is bijna 5 procent meer ten opzichte van het jaar ervoor. Het volume is licht toegenomen, maar de stijging is met name het gevolg van prijsontwikkelingen. Zuivel en eieren, sierteeltproducten en vlees blijven de populairste exportproducten.
De Nederlandse landbouwimport werd in 2024 geraamd op ¤ 86,1 miljard, een stijging van 3,2% ten opzichte van 2023.
Ik heb wat op internet opgezochtquote:Op maandag 6 oktober 2025 09:26 schreef Hanca het volgende:
[..]
Je weet dat de producten in de winkel al geïmporteerd zijn en dat wat we in Nederland produceren in overgrote mate geëxporteerd wordt? Boeren produceren niet voor de Nederlandse markt.
quote:Volgens Wageningen Social & Economic Research is 24% van de productie van de Nederlandse agrosector bestemd voor binnenlandse consumptie, en 76% voor export.
Centraal Bureau voor de Statistiek
De landbouwexport van Nederland in 2024 was ¤128,9 miljard, waarvan circa ¤42,3 miljard afkomstig was van goederen geproduceerd in Nederland (dus “eigen makelij”).
Er zijn producten waarvan de “voorzieningsgraad” heel hoog is: bijvoorbeeld kalfsvlees, kaas, varkensvlees, verse groenten, aardappelen en suiker. Voor vers fruit, rundvlees en graan is de voorzieningsgraad lager — dat wil zeggen, Nederland heeft minder eigen productie in verhouding tot wat geconsumeerd wordt/import nodig is
Is niet helemaal waar dus wat je zegt. Halen wij onze aardappelen en boontjes uit het buitenland? Lijkt mij niet, misschien bepaalde rassen.quote:Op basis van die gegevens kun je inschatten dat Nederland zo’n 20-30% van de landbouwgoederen die het produceert, zelf consumeert — afhankelijk van het type product natuurlijk. De rest wordt geëxporteerd of gebruikt voor andere doeleinden (voer, bewerking of export).
76% van de export, dat zie je toch? Daar kan dus wel iets of zelfs veel vanaf. Het is dus exact waar wat ik zeg.quote:Op maandag 6 oktober 2025 10:57 schreef Barlexus het volgende:
[..]
Ik heb wat op internet opgezocht
[..]
[..]
Is niet helemaal waar dus wat je zegt. Halen wij onze aardappelen en boontjes uit het buitenland? Lijkt mij niet, misschien bepaalde rassen.
Weet jij wat gewasrotatie is?quote:Op maandag 6 oktober 2025 11:00 schreef Hanca het volgende:
[..]
76% van de export, dat zie je toch? Daar kan dus wel iets of zelfs veel vanaf. Het is dus exact waar wat ik zeg.
Niemand wil naar 0 landbouw in Nederland (al doet BBB wel haar best dat voor elkaar te krijgen).
Ja, dat weet ik. Niemand wil ook naar 0 export. Grootste deel van de export is trouwens melk en vlees. We produceren vooral melk voor de melkpoeder in China, dat kan beter in China zelf.quote:
google weet hetquote:
quote:AI-overzicht
Gewasrotatie, ook wel teeltrotatie, wisselteelt of vruchtwisseling genoemd, is het strategisch afwisselen van verschillende soorten gewassen op hetzelfde stuk grond in opeenvolgende seizoenen.
Dit verbetert de bodemgezondheid door nutriënten aan te vullen, de bodemstructuur te verbeteren en ziekte- en plaagverspreiding te voorkomen, wat leidt tot betere opbrengsten en minder behoefte aan (kunst)mest.
Hoe werkt het?
Afwisseling van gewassen: In plaats van jaar na jaar hetzelfde gewas te telen, worden verschillende gewassen in een bepaalde volgorde op een perceel geplaatst.
Verschillende worteldieptes: Diepwortelende gewassen (zoals wortelen of bieten) worden afgewisseld met oppervlakkige gewassen (zoals granen).
Stikstofbinders: Bodemverbeterende gewassen, zoals peulvruchten, kunnen worden ingepast om stikstof in de bodem te binden en de structuur te verbeteren.
Groenbemesters: Na het groeiseizoen worden groenbemesters (zoals klaversoorten) in de grond verwerkt om de bodem te voeden en te herstellen.
Waarom is het belangrijk?
Bodemgezondheid: Door afwisseling van gewassen worden bodemvoedingsstoffen aangevuld, waardoor bodemuitputting wordt voorkomen.
Mij gaat het dan om het volgende. Stel dat we een groot gedeelte minder voor export gaan produceren, dan komt de huidige gewasrotatie wel in het geding. Het gaat uiteindelijk wel de prijzen van landbouwproducten laten stijgen.quote:Op maandag 6 oktober 2025 11:20 schreef Hanca het volgende:
[..]
Ja, dat weet ik. Niemand wil ook naar 0 export. Grootste deel van de export is trouwens melk en vlees. We produceren vooral melk voor de melkpoeder in China, dat kan beter in China zelf.
We produceren ook heel veel varkensvlees, wat hier nauwelijks gegeten wordt.
Vraag jouw AI even welk effect het reduceren van landbouw (tbv consumptie en dus ook melk en vlees) heeft op gewasrotatie en hoe zich dat verhoudt tot de prijzen die we zelf in Nederland gaan betalen.quote:Op maandag 6 oktober 2025 11:21 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
google weet het
Musk zegt: AI is niets dan een zoektocht naar de waarheid
https://richmondvale.org/(...)op%20lange%20termijn.
https://www.landbouwmetna(...)t%20algemeen%20hoger.
[..]
Heb het ChatGPT even gevraagd:quote:Op maandag 6 oktober 2025 10:07 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
Wat nederland zelf aan landbouw produceert daarvan gaat meer dan 70% naar het buitenland , dus dat kan de helft minder
Minder voor de export is bijvoorbeeld 50% exporteren, niet 0%. En nogmaals: we exporteren ook 70% van onze melk en 75% van ons varkensvlees. Dat heeft niks met gewasrotatie te maken en kun je vrij simpel vrij drastisch verminderen.quote:Op maandag 6 oktober 2025 11:39 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
Mij gaat het dan om het volgende. Stel dat we een groot gedeelte minder voor export gaan produceren, dan komt de huidige gewasrotatie wel in het geding. Het gaat uiteindelijk wel de prijzen van landbouwproducten laten stijgen.
Minder produceren voor export zorgt opende langere termijn dat de huidige gewasrotatie in de problemen komt of kan komen. Dat heeft als gevolg opbrengstderving waardoor prijsverhoging niet uit kan blijven.
Wat eten koeien? Lucht?quote:Op maandag 6 oktober 2025 11:49 schreef Hanca het volgende:
[..]
Minder voor de export is bijvoorbeeld 50% exporteren, niet 0%. En nogmaals: we exporteren ook 70% van onze melk en 75% van ons varkensvlees. Dat heeft niks met gewasrotatie te maken en kun je vrij simpel vrij drastisch verminderen.
Kom op, doe je nou bewust zo dom? Veeboeren importeren juist enorm veel voedsel voor hun dieren. Dat is juist het probleem, het totale gebrek aan grondgebondenheid. Zouden we over gaan op grondgebonden, is het probleem eigenlijk al praktisch volledig opgelost.quote:
En die 200.000 hectare aan mais vergeet je even. Alle bijproducten (bietenpulp aardappel) vergeet je voor het gemak even.quote:Op maandag 6 oktober 2025 11:58 schreef Hanca het volgende:
[..]
Kom op, doe je nou bewust zo dom? Veeboeren importeren juist enorm veel voedsel voor hun dieren. Dat is juist het probleem, het totale gebrek aan grondgebondenheid. Zouden we over gaan op grondgebonden, is het probleem eigenlijk al praktisch volledig opgelost.
Stop met het importeren van veevoer en stop met het produceren van vlees en melk puur voor de export.
die conclusie heb je zelf gefabriceerd, dat geeft ChatGTP nietquote:Op maandag 6 oktober 2025 11:49 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
Heb het ChatGPT even gevraagd:
⸻
💬 Stelling
“Wat Nederland zelf aan landbouw produceert gaat voor meer dan 70% naar het buitenland, dus dat kan de helft minder.”
⸻
📊 Feitenbasis
• Ruim 70% van de Nederlandse landbouwproductie (bloemen, groenten, zuivel, vlees, aardappelen) wordt geëxporteerd.
• Het lijkt daarom dat we met de helft minder productie nog steeds genoeg zouden hebben voor onze eigen bevolking.
⸻
🌾 1. Gewasrotatie in de huidige landbouw
• Gewasrotatie betekent dat boeren wisselen van gewassen op een perceel (bv. aardappelen → granen → suikerbieten → gras).
• Rotatie is nodig om:
• Bodemvruchtbaarheid op peil te houden
• Ziekten en plagen te beperken
• Minder kunstmest en bestrijdingsmiddelen te hoeven gebruiken
• In Nederland spelen exportgewassen zoals pootaardappelen, bloembollen, uien en suikerbieten vaak een belangrijke rol in de rotatie.
⸻
🔄 2. Gevolgen van halvering van export voor rotatie
• Als we exportgewassen massaal schrappen, verdwijnen belangrijke schakels in de rotatieschema’s.
• Dit kan leiden tot:
1. Minder keuzemogelijkheden voor vruchtwisseling → meer monocultuur → hogere ziektedruk
2. Lagere opbrengsten door uitgeputte bodems of meer ziekten
3. Meer afhankelijkheid van kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen
• Dus: minder exportproductie betekent niet alleen minder inkomsten, maar kan ook de duurzaamheid en productiviteit van de resterende landbouw onder druk zetten.
⸻
⚖ 3. Prijseffecten mét rotatieperspectief
• Bij minder export daalt de totale productie.
• Daardoor stijgt de kostprijs (minder schaalvoordeel), vooral als boeren toch gezonde rotatie willen handhaven met minder lucratieve gewassen.
• Minder keuzemogelijkheden voor rotatie kan leiden tot hogere productiekosten en lagere opbrengst, wat zich vertaalt in hogere prijzen voor consumenten.
• Import kan een deel van dit tekort aanvullen, maar kan duurder of minder duurzaam zijn.
⸻
🌍 4. Ecologische en ruimtelijke effecten
• Krimp kan gunstig zijn voor:
• Natuurherstel en waterkwaliteit
• Lagere stikstof- en broeikasgasuitstoot
• Maar een slecht doordachte krimp kan juist leiden tot intensievere teelt op het resterende land en daardoor hogere milieudruk.
⸻
💬 Conclusie
De stelling is te simpel.
Het klopt dat Nederland minder hoeft te produceren om zichzelf te voeden, maar:
• 🚜 Exportgewassen zijn vaak essentieel voor gezonde gewasrotatie.
• 🔄 Het wegvallen van deze gewassen kan leiden tot bodemproblemen, hogere kosten en lagere opbrengsten, met stijgende prijzen als gevolg.
• ⚖ Een reductie van de export vraagt dus om nieuwe rotatiepatronen en beleid dat duurzame teelten stimuleert, anders verliezen we zowel de economische als de ecologische winst.
quote:Wat wel klopt:
Hoge export van landbouwproducten: Nederland is een van de grootste landbouwexporteurs ter wereld, mede door het importeren en verwerken van goederen.
Groot deel van de Nederlandse consumptie is geïmporteerd: Driekwart van het landbouwgrond dat nodig is voor de Nederlandse voedselconsumptie ligt in het buitenland.
De Nederlandse bevolking ziet weinig van de Nederlandse productie:
Een groot deel van de Nederlandse productie wordt geëxporteerd, en de rest is bestemd voor onder andere grasland, veevoer en de vleesproductie.
quote:Op maandag 6 oktober 2025 12:13 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
die conclusie heb je zelf gefabriceerd, dat geeft ChatGTP niet
[..]
Soja , Mais, gras en Pulp,quote:
quote:Belangrijkste voedingsbronnen
Gras: De basis van het dieet van een koe, vooral in de weideperiodes van het voorjaar tot het najaar. Koeien grazen uren per dag.
Kuilgras: Geconserveerd gras dat in de zomer wordt ingekuild voor de wintermaanden, wanneer er geen vers gras beschikbaar is.
Maïs: Een ander belangrijk onderdeel van het ruwvoer, dat samen met gras de koeien van energie en vezels voorziet.
Krachtvoer (Brokjes): Mengsels met vitaminen, mineralen en andere voedingsstoffen die extra ondersteuning bieden en nodig zijn voor een goede melkproductie en gezondheid.
Mais: staat gewoon in je eigen bronnetje. Pulp komt ook voornamelijk uit Nederland. En komt daarmee ook direct uit de binnenlandse keten.quote:
Mais ook ,Nederland staat vol met voermais en voederbieten, doe een 50% van de koeien weg en er komt heel veel land beschikbaar voor nuttige zakenquote:Op maandag 6 oktober 2025 12:20 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
Mais: staat gewoon in je eigen bronnetje. Pulp komt ook voornamelijk uit Nederland. En komt daarmee ook direct uit de binnenlandse keten.
En dat is dus een fractie van het veevoer wat we hier gebruiken. Ook hier: bijna niemand pleit voor een 100% reductie van de veestapel. Je argumenten snijden echt totaal geen hout.quote:Op maandag 6 oktober 2025 12:13 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
En die 200.000 hectare aan mais vergeet je even. Alle bijproducten (bietenpulp aardappel) vergeet je voor het gemak even.
Edit; over je laatste zin. We produceren voor export omdat de Nederlander het eigen geproduceerde, hoogwaardige vlees niet wil betalen.
zeker sojabonen , of Sorghum,quote:Op maandag 6 oktober 2025 12:24 schreef Hanca het volgende:
[..].
Verder kun je op de plek van mais ook echt eten verbouwen, ook als je gewasrotatie wil.
Werk je zelf in de landbouw?quote:Op maandag 6 oktober 2025 12:24 schreef Hanca het volgende:
[..]
En dat is dus een fractie van het veevoer wat we hier gebruiken. Ook hier: bijna niemand pleit voor een 100% reductie van de veestapel. Je argumenten snijden echt totaal geen hout.
Verder kun je op de plek van mais ook echt eten verbouwen, ook als je gewasrotatie wil.
ik heb lang in tuinbouw gewerkt , ben ook naar landbouwschool en tuinbouwshool geweestquote:
En hoe lang is dat geleden dat je een Zeeuwse teler gesproken hebt?quote:Op maandag 6 oktober 2025 12:40 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
ik heb lang in tuinbouw gewerkt , ben ook naar landbouwschool en tuinbouwshool geweest
kwam vaak in zeeland en de Flevo en NOP
ook veel aardppels gereden uit zeeland
kassen boomgaarden
ja dat kan wel 30 jaar terug zijnquote:Op maandag 6 oktober 2025 12:42 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
En hoe lang is dat geleden dat je een Zeeuwse teler gesproken hebt?
Gewasrotatie is de basis van een bouwplan voor elk gewas.quote:Op maandag 6 oktober 2025 12:40 schreef michaelmoore het volgende:
maar gewasrotatie dat ken ik vooral van aardappelen en lupine
voor ieder gewas is cappilaire werking afslipbaarheid , drainage en grondmonster belangrijkquote:Op maandag 6 oktober 2025 12:58 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
Gewasrotatie is de basis van een bouwplan voor elk gewas.
quote:AI-overzicht
Capillaire werking is het opwaarts bewegen van water in fijne poriën, zoals in de bodem, en de mate van afslibbaarheid van een grondsoort bepaalt hoe hoog het water kan stijgen: fijne, afslibbare grondsoorten zoals klei laten water hoger stijgen dan grovere, minder afslibbare grondsoorten zoals zand.
Wat is capillaire werking?
Capillaire werking is een natuurkundig proces waarbij vloeistof in nauwe buisjes of poriën omhoog beweegt, tegen de zwaartekracht in.
Dit wordt mogelijk gemaakt door een combinatie van adhesiekrachten (aantrekking tussen water en de wand van de porie), cohesiekrachten (aantrekking tussen watermoleculen) en oppervlaktespanning.
Relatie met afslibbaarheid
Afslibbaarheid: verwijst naar de fijnheid van de grondkorrels; afslibbare grond bestaat uit zeer fijne deeltjes.
Bij een fijn sediment, zoals klei, zijn de poriën tussen de deeltjes erg klein. Hierdoor is de capillaire kracht groter, wat resulteert in een hogere capillaire stijging van het water.
Bij grovere sedimenten, zoals zand, zijn de poriën groter en is de capillaire werking minder sterk, waardoor het water minder hoog opstijgt.
Praktische toepassingen
Bodemvruchtbaarheid: De capillaire werking zorgt ervoor dat grondwater naar de wortels van planten stijgt, wat essentieel is voor plantengroei in droge omstandigheden.
denk ik ook vlees is een vaal aflopende zaak voor de moderne mens en zeker varkensvlees zit vol met vuilquote:Op maandag 6 oktober 2025 13:48 schreef Hanca het volgende:
Deze kippenboer geeft na grondig onderzoek aan: eigenlijk zouden we over moeten gaan op veel meer of zelfs volledig plantaardig, in principe is de vee-industrie niet nodig voor een goed dieet:
https://www.volkskrant.nl(...)delijk-aan~b5a58a09/
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |