Elk systeem heeft z'n voor- en nadelen en het is ook prima om over die dingen na te denken en zaken van tijd tot tijd te evalueren.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 10:46 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
En denk je dat het in de VS veel meer verkeerd gaat dan in NL? Ze hebben in de VS keltisch recht, jury, en in NL romeins recht. We kennen in NL net als in de VS jurisprudentie, in D weer veel minder tot niet.
Het hele staatsbestel is een evenwichtsoefening. Als je de MP tot staatshoofd maakt wordt die rol automatisch zwaarder, voornamelijk op buitenlandgebied (maar wat doe je bijvoorbeeld met het vetorecht van de Koning?). En dat heeft weer impact op andere plekken in het bestel.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 10:50 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Het probleem van een mp als staatshoofd zie ik nooit zozeer. Als 'uitverkoren' staatshoofden alleen nog in Afrika zouden voorkomen zouden we het een bizar en archaïsch stukje traditie vinden.
Dat is ook wel zo. Maar zolang er landen op de wereld onder de indruk van zo iemand zijn, is het gewoon gunstig om zo iemand te hebben. Als dat in de toekomst zou veranderen, heb ik er geen problemen mee het op te doeken. We hebben een koningshuis omdat we er wat aan hebben. Als we er niks aan hebben, hoeven we het ook niet in stand te houden. Wat mij betreft is het gewoon een kwestie van pragmatisme.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 10:50 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Het probleem van een mp als staatshoofd zie ik nooit zozeer. Als 'uitverkoren' staatshoofden alleen nog in Afrika zouden voorkomen zouden we het een bizar en archaïsch stukje traditie vinden.
Dat evenwicht behoeft geen monarchistisch element. Ik denk dat de taken van de koning (ontslag aanvaarden van ministers bv) deels kan worden overgenomen door de RvS en eventueel nieuw te vormen meritocratische instituties.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 10:58 schreef trein2000 het volgende:
[..]
Het hele staatsbestel is een evenwichtsoefening. Als je de MP tot staatshoofd maakt wordt die rol automatisch zwaarder, voornamelijk op buitenlandgebied (maar wat doe je bijvoorbeeld met het vetorecht van de Koning?). En dat heeft weer impact op andere plekken in het bestel.
Nog daargelaten zaken als protocollaire volgorde en dergelijk.
Toch zijn er maar heel weinig westerse landen waar de taken van regeringsleider en staatshoofd volledig door 1 persoon uitgevoerd worden. Ik kan zo alleen de VS bedenken, en daar heb je dan een gekozen VP die ook veel representatief ingezet wordt.quote:
Volgens mij hebben Australië en Nieuw Zeeland geen president.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:02 schreef trein2000 het volgende:
[..]
Toch zijn er maar heel weinig westerse landen waar de taken van regeringsleider en staatshoofd volledig door 1 persoon uitgevoerd worden. Ik kan zo alleen de VS bedenken, en daar heb je dan een gekozen VP die ook veel representatief ingezet wordt.
Dus ja, strikt genomen kan het. Maar of het praktisch ook kan vraag ik me wel af.
Nee omdat Charles daar staatshoofd is, lokaal vertegenwoordigd door een Gouverneur-Generaal.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:04 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Volgens mij hebben Australië en Nieuw Zeeland geen president.
Zou het wat uitmaken als je die eruit zou halen?quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:06 schreef trein2000 het volgende:
[..]
Nee omdat Charles daar staatshoofd is, lokaal vertegenwoordigd door een Gouverneur-Generaal.
Charles? Nee. Want dan heb je die gouverneur nog. Haal je die ook weg dan ja. Dan wordt de premier namelijk de meest seniore vertegenwoordiger van het land. Dat maakt die rol zwaarder, maar ook ceremoniëler en daarmee bijna automatisch minder die van day-to-day regeringsleider. En je legt bevoegdheden die heel fundamenteel zijn (benoemen en ontslaan) en nu neutraal worden uitgeoefend bij politieke organen. Dat is ook een verschuiving, als je politici macht geeft is het wachten tot ze die ook gaan gebruiken. Kortom dezelfde evenwichtsoefening.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:07 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Zou het wat uitmaken als je die eruit zou halen?
En de landen in o.a. Zuid Amerika die naar dat model werken.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 10:54 schreef Whiskers2009 het volgende:
[..]
Ik wel. Een buitengewoon slecht idee zelfs. Zie de VS.
Lekker oldschool welquote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:07 schreef -XOR- het volgende:
[..]
We zouden dan anders eventueel ook een Stadhouder kunnen laten aanwijzen door de RvS.
Het tij werd natuurlijk vooral gekeerd door de modernisering doorgevoerd in de Franse periode. De Fransen hebben onze overheid eigenlijk de moderniteit ingetrokken.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:21 schreef Tijn het volgende:
[..]
Lekker oldschool wel
Vergeet ook niet dat Nederland veel langer een republiek dan een monarchie is geweest. De republiek verviel in toenemende mate in een corrupte bende, waarmee pas in de 19e eeuw door de herziening van de staatsinrichting dat tij gekeerd werd.
Dit soort taken kunnen zoals ik al schreef denk ik ook wel door de Raad van State waargenomen worden, eventueel gepersonifieerd door een aangewezen Stadhouder. Dan ben je af van dat sprookjeselement en je eindigt ook niet met Johan Derksen of Johan Vlemmix als president omdat de SBS-kijker dat wel een leuk experiment lijkt.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:15 schreef trein2000 het volgende:
Stel dat een MP Trump zijn opvolger had moeten benoemen, denk je dat zoiets goed gegaan was? Of een college dat vol zit met door Trump benoemden?
Ja, de Fransen hebben in heel Europa modern staatsbestel ingevoerd en dat was hard nodig. Geen wonder ook dat er zo fel oorlog gevoerd werd tegen Napoleon omdat hij overal het Feodalisme afschafte. En dan was NL nog vrij "Modern". Vind het altijd opvallend dat als deze tijd en de oorlog tegen Napoleon opgevoerd wordt in films en series, romans etc er eigenlijk nooit op ingegaan wordt waarom Napoleon zo geliefd was. Vooral in het Engelstalige.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:25 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Het tij werd natuurlijk vooral gekeerd door de modernisering doorgevoerd in de Franse periode. De Fransen hebben onze overheid eigenlijk de moderniteit ingetrokken.
Wie benoemt de RVS? Dat doet de regering. Dus dan stouw je zo’n club gewoon vol met loyalisten (zie bijvoorbeeld Polen). Dat verlaagt het risico wel iets, maar niet volledig.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:28 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Dit soort taken kunnen zoals ik al schreef denk ik ook wel door de Raad van State waargenomen worden, eventueel gepersonifieerd door een aangewezen Stadhouder. Dan ben je af van dat sprookjeselement en je eindigt ook niet met Johan Derksen of Johan Vlemmix als president omdat de SBS-kijker dat wel een leuk experiment lijkt.
Zoals mensen ook op groen links stemmen, op SP of Partij voor de Dieren, DENK of PVV?quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:28 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Dit soort taken kunnen zoals ik al schreef denk ik ook wel door de Raad van State waargenomen worden, eventueel gepersonifieerd door een aangewezen Stadhouder. Dan ben je af van dat sprookjeselement en je eindigt ook niet met Johan Derksen of Johan Vlemmix als president omdat de SBS-kijker dat wel een leuk experiment lijkt.
Dictatuur van de keizer ? Dat is terug naar oude feodale praktijken.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:25 schreef -XOR- het volgende:
[..]
Het tij werd natuurlijk vooral gekeerd door de modernisering doorgevoerd in de Franse periode. De Fransen hebben onze overheid eigenlijk de moderniteit ingetrokken.
Daar heb je gelijk in, maar van mij hoeft de persoonscultus rondom een staatshoofd niet zozeer. Een eerste onder de gelijken als hoogste gekozen politicus lijkt me prima.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:33 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Zoals mensen ook op groen links stemmen, op SP of Partij voor de Dieren, DENK of PVV?
De taken voor zo'n stadhouder of stadhoudende institutie zijn natuurlijk vooral administratief. Je zou de benoemingen voor het leven kunnen inkorten tot een jaar of 25, dan heb je nog steeds niet zo snel het risico dat ze allemaal door dezelfde regering worden benoemd.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:33 schreef trein2000 het volgende:
[..]
Wie benoemt de RVS? Dat doet de regering. Dus dan stouw je zo’n club gewoon vol met loyalisten (zie bijvoorbeeld Polen). Dat verlaagt het risico wel iets, maar niet volledig.
Napoleon heeft overal romeins recht ingevoerd ipv de willekeur van het feodalisme. Recht is wat in de wet staat, niet ongeschreven regels en wat de Baron zegt.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:37 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
Dictatuur van de keizer ? Dat is terug naar oude feodale praktijken.
Idem ..... buurlanden willen veroveren
Landsbestuurlijke vernieuwing die werd doorgevoerd. Dat de Fransen daarnaast ook imperiale aspiraties hadden en slakken en kikkerbillen aten staat daar verder los van.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:37 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
Dictatuur van de keizer ? Dat is terug naar oude feodale praktijken.
Idem ..... buurlanden willen veroveren
Hé eindelijk ben ik het met Beathoven eens.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 09:55 schreef Beathoven het volgende:
[..]
Klopt. Koningshuis is achter de schermen gewoon ons visitekaartje naar de wereld toe. Moeten we niet gaan opgeven. Het enige wat niet links of rechts is maar gewoon een stabiele factor.
Ergens heeft het ook wel een verbindende rol binnen Nederland zelf.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 10:59 schreef Tijn het volgende:
[..]
Dat is ook wel zo. Maar zolang er landen op de wereld onder de indruk van zo iemand zijn, is het gewoon gunstig om zo iemand te hebben. Als dat in de toekomst zou veranderen, heb ik er geen problemen mee het op te doeken. We hebben een koningshuis omdat we er wat aan hebben. Als we er niks aan hebben, hoeven we het ook niet in stand te houden. Wat mij betreft is het gewoon een kwestie van pragmatisme.
Het is gewoon zo dat iemand die een keer op de foto mag met Willem Alexander en Maxima eerder geneigd is tot zakendoen met een Nederlander dan als hij of zij dat niet mag, daar zijn die hele handelsmissies op gebaseerd. Wat jij zegt is dat die handelsmissies 0 zin hebben, dat is gewoon echt onzin.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:52 schreef phpmystyle het volgende:
het is natuurlijk een fabel (bedacht) dat het koningshuis geld oplevert door hun bijdrage aan handelsmissies. Een behoefte voor een product of dienst ontstaat autonoom, en niet omdat het koningshuis meegaat op een dergelijke reis.
De behoefte ontstaat autonoom. Maar het heeft wel degelijk invloed op wie het gegund wordt om die behoefte te bevredigen.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:52 schreef phpmystyle het volgende:
het is natuurlijk een fabel (bedacht) dat het koningshuis geld oplevert door hun bijdrage aan handelsmissies. Een behoefte voor een product of dienst ontstaat autonoom, en niet omdat het koningshuis meegaat op een dergelijke reis.
Samen feesten en juichen wordt steeds belangrijker in ons steeds meer gepolariseerde land.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:56 schreef Kickinalfa het volgende:
[..]
Ergens heeft het ook wel een verbindende rol binnen Nederland zelf.
Koningsdag is eigenlijk de enige niet controversiële feestdag waarbij iedereen/we het Nederland zijn vieren.
Daarnaast is het het hebben van een neutrale partij boven de politieke partijen ook wel fijn.
eens, we moeten niet aan verbindende factoren zoals dat willen wrikken en zo'n dag is ook enorm belangrijk voor de middenstand. En een presidentieel systeem zou een bom leggen onder Nederland als handelsnatie. Het is juist belangrijk dat zowel een extreme rechtse als een extreme linkse politicus met een vreemde uitspraak op de korte termijngolf ondergeschikt kan worden gemaakt door de fatsoenlijke middenweg die met de lange termijn rekening houdt. Als we hier een presidentieel systeem hebben dan wordt het een loterij van belangen en denk ik wel dat we een reputatie en identiteit daarmee als land opgeven.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 13:26 schreef Peligrosso het volgende:
[..]
Samen feesten en juichen wordt steeds belangrijker in ons steeds meer gepolariseerde land.
In mijn ogen zo waardevol dat ik het niet in geld zou kunnen uitdrukken.
Als het al zo zijn, dan is het volstrekt niet meetbaar.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 12:06 schreef Hanca het volgende:
[..]
Het is gewoon zo dat iemand die een keer op de foto mag met Willem Alexander en Maxima eerder geneigd is tot zakendoen met een Nederlander dan als hij of zij dat niet mag, daar zijn die hele handelsmissies op gebaseerd. Wat jij zegt is dat die handelsmissies 0 zin hebben, dat is gewoon echt onzin.
Want praten met handelspartners, dat kan ook online als het zo zwart-wit is als jij het zegt. Dan heb je helemaal geen handelsmissie meer nodig.
Dat een effect niet meetbaar is, betekent niet dat het niet bestaat of belangrijk is.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 14:18 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Als het al zo zijn, dan is het volstrekt niet meetbaar.
Als je keus hebt uit twee vergelijkbare partijen, dan kies je degene met de hoogste gunfactor. De koning verhoogt die gunfactor in sommige gevallen.quote:Het gaat in de handel om de prijs en kwaliteit en betrouwbaarheid, niet om de tetten van de vrouw van de Koning.
Heel het werk van de minister van buitenlandse handel bestaat uit dit 'onmeetbare' werk. Het is gewoon een gegeven dat de gunfactor en publiciteit (een contract tekenen met de Koning er lachend bij op de achtergrond, mooie PR op je socials en je site) een zeer belangrijk gegeven is bij het zakendoen. Het is zelden een kale 'hij geeft het meest, dus ik ga met hem in zee'-zaak als je het hebt over de echt grote contracten.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 14:18 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Als het al zo zijn, dan is het volstrekt niet meetbaar.
Het gaat in de handel om de prijs en kwaliteit en betrouwbaarheid, niet om de tetten van de vrouw van de Koning.
Het koningshuis kost ongeveer 55 miljoen per jaar, dus de baten zijn zeker 100x zo groot als de lasten.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 14:34 schreef Hanca het volgende:
[..]
In 2010 is dit 'gemeten' en kwamen ze op 4 tot 5 miljard: https://www.businessinsid(...)iljoen%20euro%20kost.
In Utopia wel. Maar in werkelijkheid is er zoiets als de gunfactor.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 14:18 schreef phpmystyle het volgende:
Het gaat in de handel om de prijs en kwaliteit en betrouwbaarheid, niet om de tetten van de vrouw van de Koning.
Ja, maar zo binair is handel niet.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 14:20 schreef Tijn het volgende:
[..]
[..]
Als je keus hebt uit twee vergelijkbare partijen, dan kies je degene met de hoogste gunfactor. De koning verhoogt die gunfactor in sommige gevallen.
Nee, dus je moet alle zeilen bijzetten om de meest gunstige partij te zijn, en de koning helpt daarbijquote:Op vrijdag 19 januari 2024 15:07 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
Ja, maar zo binair is handel niet.
in datzelfde artikel een bron dat het juist 39.000.000 zou kosten.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 14:34 schreef Hanca het volgende:
[..]
Heel het werk van de minister van buitenlandse handel bestaat uit dit 'onmeetbare' werk. Het is gewoon een gegeven dat de gunfactor en publiciteit (een contract tekenen met de Koning er lachend bij op de achtergrond, mooie PR op je socials en je site) een zeer belangrijk gegeven is bij het zakendoen. Het is zelden een kale 'hij geeft het meest, dus ik ga met hem in zee'-zaak als je het hebt over de echt grote contracten.
Het is echt niet voor niets dat alle landen handelsmissies hebben en een minister van buitenlandse handel. Als het puur om zo veel mogelijk bieden ging, waren die volstrekt overbodig.
Grote ondernemers geven ook een merkbaar verschil aan tussen of de koning wel of niet mee is: https://eenvandaag.avrotr(...)n-op-handelsmissies/
In 2010 is dit 'gemeten' en kwamen ze op 4 tot 5 miljard: https://www.businessinsid(...)iljoen%20euro%20kost.
De kosten zijn 39 miljoen, dat is inderdaad een schijntje in vergelijking met wat een president, incl verkiezingen en beveiliging van alle ex-presidenten wat er meestal bij komt, zou kosten. De opbrengsten zijn dus zo'n 4-5 miljard.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 15:12 schreef phpmystyle het volgende:
[..]
in datzelfde artikel een bron dat het juist 39.000.000 zou kosten.
Anyway, het is een leuk visite-kaartje, en zolang ze zich "gedragen" hoeven ze niet a la D66 gedecimeerd te worden. Maar het toeschrijven van miljarden aan omzetten die op hun conto zou te schrijven zijn is naast lachwekkend ook ridicuul.
Daar is ook mondiaal onderzoek naar gedaan en het blijkt niet uit te maken of je een koning of een president als staatshoofd hebt.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 11:52 schreef phpmystyle het volgende:
het is natuurlijk een fabel (bedacht) dat het koningshuis geld oplevert door hun bijdrage aan handelsmissies. Een behoefte voor een product of dienst ontstaat autonoom, en niet omdat het koningshuis meegaat op een dergelijke reis.
Ben voorhans niet voor het afschaffen, maar met het proleten gedrag én de soms merkwaardige politiek gekleurde speeches moeten ze wel oppassen.
Wat?quote:Op vrijdag 19 januari 2024 15:16 schreef Hanca het volgende:
[..]
De kosten zijn 39 miljoen, dat is inderdaad een schijntje in vergelijking met wat een president, incl verkiezingen en beveiliging van alle ex-presidenten wat er meestal bij komt, zou kosten. De opbrengsten zijn dus zo'n 4-5 miljard.
Precies, dat vermoeden had ik al.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 15:24 schreef grimselman het volgende:
[..]
Daar is ook mondiaal onderzoek naar gedaan en het blijkt niet uit te maken of je een koning of een president als staatshoofd hebt.
Het is gewoon dommigheid en afgunst, dat het koningshuis zo onder een vergrootglas ligt.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 13:40 schreef Beathoven het volgende:
[..]
eens, we moeten niet aan verbindende factoren zoals dat willen wrikken en zo'n dag is ook enorm belangrijk voor de middenstand. En een presidentieel systeem zou een bom leggen onder Nederland als handelsnatie. Het is juist belangrijk dat zowel een extreme rechtse als een extreme linkse politicus met een vreemde uitspraak op de korte termijngolf ondergeschikt kan worden gemaakt door de fatsoenlijke middenweg die met de lange termijn rekening houdt. Als we hier een presidentieel systeem hebben dan wordt het een loterij van belangen en denk ik wel dat we een reputatie en identiteit daarmee als land opgeven.
Je bent aan het Texas prijsschietenquote:Op vrijdag 19 januari 2024 16:10 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Het is gewoon dommigheid en afgunst, dat het koningshuis zo onder een vergrootglas ligt.
Mensen zien de verhoudingen niet.
Financieel is het echt peanuts.
Een land als Nederland is juist door het koningshuis bekend in het verre buitenland, dat is enorm belangrijk.
Wat kost zo’n koningshuis per jaar? 100 miljoen?
De zorg kost per jaar 127.000 miljoen euro.
Ontwikkelingshulp 5000 miljoen euro
Immigratie en asiel 20.000 miljoen per jaar
En vooral: waarom? Wat schiet je er uiteindelijk mee op? Wat heb je dan dat we nu niet al hebben? Het is een hoop gedoe voor niks. Er is geen probleem dat opgelost hoeft te worden.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 16:42 schreef Hexagon het volgende:
Maargoed, stel we doen het koningshuis weg en nemen er een president voor in de plaats. Dan denk ik niet dat dat gepaard gaat met een staatshervorming die de macht van de huidige premier en zijn kabinet zal veranderen.
Dan lijkt me de meest waarschijnlijke uitkomst dat zo'n Nederlandse president erg vergelijkbaar gaat zijn met die van Duitsland. Wat doorgaans een of andere stoffige figuur is die helemaal niemand kent en die linten knipt bij evenementen of bij voetbalinterlands op de tribune zit.
Vind ik niet.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 16:28 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Je bent aan het Texas prijsschieten
Tja, roepen dat het koningshuis veel oplevert is blijkbaar gemakkelijker dan het hard maken, niet?quote:Op vrijdag 19 januari 2024 17:16 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Vind ik niet.
En zoiets aantonen? Hoe zie je dat voor je?
Roepen dat ze weg moeten omdat het belasting geld kost en niet op levert , ook.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 17:22 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Tja, roepen dat het koningshuis veel oplevert is blijkbaar gemakkelijker dan het hard maken, niet?
Is de rol van een president dan om bekend te zijn bij de bevolking of internationaal op en achter de Buhne wat te betekenen?quote:Op vrijdag 19 januari 2024 16:42 schreef Hexagon het volgende:
Maargoed, stel we doen het koningshuis weg en nemen er een president voor in de plaats. Dan denk ik niet dat dat gepaard gaat met een staatshervorming die de macht van de huidige premier en zijn kabinet zal veranderen.
Dan lijkt me de meest waarschijnlijke uitkomst dat zo'n Nederlandse president erg vergelijkbaar gaat zijn met die van Duitsland. Wat doorgaans een of andere stoffige figuur is die helemaal niemand kent en die linten knipt bij evenementen of bij voetbalinterlands op de tribune zit.
Zoals ik zei, dat is wat jij als stropop argument gebruikt, dat wat ik zei is iets compleet anders en daar ga je niet op in.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 17:23 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Roepen dat ze weg moeten omdat het belasting geld kost en niet op levert , ook.
De uitvoering van de verandering is wat anders dan het daadwerkelijk issue dat het ondemocratisch en middeleeuws iemand op die positie te zetten die niet benoemd is of gekozen maar op die positie geboren wordt.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 16:57 schreef Tijn het volgende:
[..]
En vooral: waarom? Wat schiet je er uiteindelijk mee op? Wat heb je dan dat we nu niet al hebben? Het is een hoop gedoe voor niks. Er is geen probleem dat opgelost hoeft te worden.
Nee is precies hetzelfde.quote:Op vrijdag 19 januari 2024 17:27 schreef Jan_Onderwater het volgende:
[..]
Zoals ik zei, dat is wat jij als stropop argument gebruikt, dat wat ik zei is iets compleet anders en daar ga je niet op in.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |